yakuake - en to is translation catalogue (12 entries)

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Screen), group (Window)
en: Screen to use
is: Skjárinn sem nota skal

[ctx: @title:menu]
en: Settings
is: Stillingar

[ctx: @title Preferences page name]
en: Window
is: Gluggi

[ctx: @title Preferences page name]
en: Behavior
is: Hegðun

[ctx: @title Preferences page name]
en: Appearance
is: Útlit

[ctx: @info:tooltip]
en: New Session
is: Ný seta

[ctx: @info:tooltip]
en: Close Session
is: Loka setu

[ctx: @title:tab]
en: Shell
is: Skel

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Menu
is: Opnar valmynd

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens the main menu.
is: Opnar aðalvalmyndina.

[ctx: @info:tooltip Quits the application]
en: Quit
is: Hætta

[ctx: @info:whatsthis]
en: Quits the application.
is: Slekkur á forritinu
