yakuake - en to ja translation catalogue (135 entries)

[ctx: @item:inlistbox Unknown skin author]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: @info]
en: Unable to list the skin archive contents.
ja: スキンアーカイブの内容を一覧表示できません。

[ctx: @info]
en: This skin appears to be already installed and you lack the required permissions to overwrite it.
ja: このスキンは既にインストールされているようですが、あなたにはそれを上書きするために必要な権限がありません。

[ctx: @info]
en: This skin appears to be already installed. Do you want to overwrite it?
ja: このスキンは既にインストールされているようです。上書きしますか？

[ctx: @title:window]
en: Skin Already Exists
ja: スキンは既に存在します

[ctx: @action:button]
en: Reinstall Skin
ja: スキンを再インストール

[ctx: @title:Window]
en: Could Not Delete Skin
ja: スキンを削除できませんでした

[ctx: @info]
en: Unable to locate required files in the skin archive.<nl/><nl/>The archive appears to be invalid.
ja: 要求されたファイルがスキンアーカイブの中に見つかりません。<nl/><nl/>無効なアーカイブのようです。

[ctx: @info]
en: The skin archive file could not be opened.
ja: スキンアーカイブのファイルを開けませんでした。

[ctx: @title:window]
en: Cannot Install Skin
ja: スキンをインストールできません

[ctx: @info]
en: Do you want to remove "%1" by %2?
ja: %2 作の "%1" を削除しますか？

[ctx: @title:window]
en: Remove Skin
ja: スキンの削除

[ctx: @title:group Group box label]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: General
ja: 全般

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerminalHighlightOnManualActivation)
en: Highlight terminals when moving focus between them
ja: フォーカスの移動時にターミナルを強調表示する

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Background
ja: ウィンドウの背景

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
ja: 背景色:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Translucency)
en: Translucency requires support by the selected skin as well as your desktop environment. The default skin supports translucency.
ja: 半透明を有効にするには、システムとスキンの両方がそれをサポートしている必要があります。標準のスキンは半透明をサポートしています。

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Translucency)
en: Use skin translucency if supported
ja: 可能であればスキンの半透明を有効にする

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorOpacityLabel)
en: Background color opacity:
ja: 背景色の不透明度:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_BackgroundColorOpacity)
en: When using translucency, the background color will be filled in using the given opacity before the skin elements are painted on top of the background. This allows influencing the opacity and color tint of translucent areas of the skin.
ja: 半透明を有効にした場合、背景の上にスキンの要素を描画する前に、指定された不透明度に従って背景に色を流し込みます。これによってスキンの半透明部分の不透明度と色合いを調節できます。

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Skin
ja: スキン

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Skin
ja: スキンを削除

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Skin...
ja: スキンをインストール...

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusFollowsMouse)
en: Focus terminals when the mouse pointer is moved over them
ja: マウスポインタの移動でターミナルをフォーカスする

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ToggleToFocus)
en: Use Open/Retract action to focus window
ja: 開く/閉じるショートカットでウィンドウをフォーカスする

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepAbove)
en: Keep window above other windows
ja: 他のウィンドウの上に保持する

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OpenAfterStart)
en: Open window after program start
ja: 起動後にウィンドウを開く

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PollMouse)
en: If this option is enabled, the window will automatically open when the mouse pointer is moved to the same edge of the screen that it would open on when using the shortcut.
ja: このオプションを有効にすると、ショートカットでウィンドウが開くスクリーンの端にマウスポインタを移動したときに、自動的にウィンドウが開きます。

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PollMouse)
en: Open window when the mouse pointer touches the screen edge
ja: マウスポインタがスクリーンの端に触れたら自動的にウィンドウを開く

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepOpen)
en: Keep window open when it loses focus
ja: フォーカスが失われてもウィンドウを開いておく

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Dialogs
ja: ダイアログ

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ConfirmQuit)
en: Confirm quit when more than one session is open
ja: 複数のセッションが開いている場合は終了を確認する

[ctx: @item:intext]
en: by %1
ja: %1 作

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Tab Bar
ja: タブバー

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DynamicTabTitles)
en: If this option is enabled, the information about the active terminal's contents that is normally shown in the title bar will also be shown on the tab bar. You can modify the format of the information in the terminal profile.
ja: このオプションを有効にすると、通常はタイトルバーに表示されるアクティブなターミナルに関する情報がタブバーにも表示されます。表示する情報は、ターミナルのプロファイルで変更できます。

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DynamicTabTitles)
en: Show title bar contents in tab labels
ja: タイトルバーの内容をタブのラベルに表示する

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBar)
en: Show the tab bar
ja: タブバーを表示する

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Size and Animation
ja: サイズとアニメーション

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width:
ja: 幅:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height:
ja: 高さ:

[ctx: @label Spinbox unit suffix]
note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, framesSpinBox)
en: ms
ja: ミリ秒

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Position
ja: 位置

[ctx: @item:inrange Direction to move the window in]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftLabel)
en: Left
ja: 左

[ctx: @item:inrange Direction to move the window in]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightLabel)
en: Right
ja: 右

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, screenLabel)
en: Open on screen:
ja: 次のスクリーンで開く:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Screen)
en: At mouse location
ja: マウスのある場所

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Screen)
en: Screen 1
ja: スクリーン 1

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowOnAllDesktops)
en: Show on all desktops
ja: すべてのデスクトップに表示する

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Screen), group (Window)
en: Screen to use
ja: 使用するスクリーン

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Window)
en: Window width
ja: ウインドウの幅

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Window)
en: Window height
ja: ウインドウの高さ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Position), group (Window)
en: Window position
ja: ウインドウの位置

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowOnAllDesktops), group (Window)
en: Show window on all desktops
ja: ウインドウをすべてのデスクトップに表示

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeepAbove), group (Window)
en: Keep window on top
ja: ウインドウを最前面に表示

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTabBar), group (Window)
en: Show tab bar
ja: タブバーを表示

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DynamicTabTitles), group (Window)
en: Dynamic tab titles
ja: ダイナミックタブのタイトル

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (OpenAfterStart), group (Behavior)
en: Open after start
ja: 起動後に開く

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Skin), group (Appearance)
en: Skin
ja: スキン

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Skin), group (Appearance)
en: The skin to be used by the application window.
ja: アプリケーションウインドウの使用するスキン。

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Translucency), group (Appearance)
en: Use translucent background
ja: 半透明の背景を使う

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (BackgroundColor), group (Appearance)
en: Window background color
ja: ウインドウの背景色

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (BackgroundColorOpacity), group (Appearance)
en: Background color opacity
ja: 背景色の不透明度

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TerminalHighlightOpacity), group (Appearance)
en: Terminal highlight opacity
ja: ターミナルの強調の不透明度

[ctx: @title:window]
en: First Run
ja: 初回起動

[ctx: @title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, titleWidget)
en: Welcome to Yakuake
ja: Yakuake へようこそ

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, introLabel)
en: Before starting to use the application, you might want to change the keyboard shortcut used to open and retract the Yakuake window:
ja: 使用を開始する前に、Yakuake ウィンドウを開く/閉じるために使用するキーボードショートカットを変更できます:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, outroLabel)
en: You can change the shortcut later at any time via the menu.
ja: このショートカットはメニューからいつでも変更できます。

[ctx: @title]
en: A drop-down terminal emulator based on KDE Konsole technology.
ja: KDE Konsole のテクノロジーに基づくドロップダウン式のターミナルエミュレータ

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer, Lead Developer
ja: メンテナ、主要開発者

[ctx: @info:credit]
en: Daniel 'suslik' D.
ja: Daniel “suslik” D.

[ctx: @info:credit]
en: Plastik skin
ja: Plastik スキン

[ctx: @info:credit]
en: Tab bar drag and drop support, Prevent Closing toggle
ja: タブバーのドラッグ＆ドロップ、誤って閉じるのを防ぐためのオプション

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to quit?
ja: 本当に終了しますか？

[ctx: @info]
en: <warning>There are multiple open sessions, <emphasis>some of which you have locked to prevent closing them accidentally.</emphasis> These will be killed if you continue.</warning>
ja: <warning>複数のセッションが開いています。その一部は、誤って閉じてしまうのを防ぐためにロックされています。続行すると、すべて強制終了されます。</warning>

[ctx: @info]
en: <warning>There are multiple open sessions. These will be killed if you continue.</warning>
ja: <warning>複数のセッションが開いています。続行すると、すべて強制終了されます。</warning>

[ctx: @info]
en: <warning>There are one or more open sessions that you have locked to prevent closing them accidentally. These will be killed if you continue.</warning>
ja: <warning>誤って閉じてしまうのを防ぐためにロックされているセッションが開いています。続行すると、すべて強制終了されます。</warning>

[ctx: @title:window]
en: Really Quit?
ja: 本当に終了しますか？

[ctx: @action]
en: Open/Retract Yakuake
ja: Yakuake を開く/閉じる

[ctx: @action]
en: Keep window open when it loses focus
ja: フォーカスが失われても開いておく

[ctx: @action]
en: Manage Profiles...
ja: プロファイルの管理...

[ctx: @action]
en: Edit Current Profile...
ja: 現在のプロファイルを編集...

[ctx: @action]
en: Increase Window Width
ja: ウィンドウの幅を増やす

[ctx: @action]
en: Decrease Window Width
ja: ウィンドウの幅を減らす

[ctx: @action]
en: Increase Window Height
ja: ウィンドウの高さを増やす

[ctx: @action]
en: Decrease Window Height
ja: ウィンドウの高さを減らす

[ctx: @action]
en: New Session
ja: 新しいセッション

[ctx: @action]
en: Two Terminals, Horizontally
ja: 左右分割ターミナル

[ctx: @action]
en: Two Terminals, Vertically
ja: 上下分割ターミナル

[ctx: @action]
en: Four Terminals, Grid
ja: 4 分割ターミナル

[ctx: @action]
en: Close Session
ja: セッションを閉じる

[ctx: @action]
en: Previous Session
ja: 前のセッション

[ctx: @action]
en: Next Session
ja: 新しいセッション

[ctx: @action]
en: Move Session Left
ja: セッションを左に移動

[ctx: @action]
en: Move Session Right
ja: セッションを右に移動

[ctx: @action]
en: Rename Session...
ja: セッション名を変更...

[ctx: @action]
en: Previous Terminal
ja: 前のターミナル

[ctx: @action]
en: Next Terminal
ja: 次のターミナル

[ctx: @action]
en: Close Active Terminal
ja: アクティブなターミナルを閉じる

[ctx: @action]
en: Split Left/Right
ja: 左右に分割

[ctx: @action]
en: Split Top/Bottom
ja: 上下に分割

[ctx: @action]
en: Prevent Closing
ja: 誤って閉じるのを防ぐ

[ctx: @action]
en: Disable Keyboard Input
ja: キーボード入力を無効にする

[ctx: @title:menu]
en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: @title:menu]
en: Quick Options
ja: クイックオプション

[ctx: @title:menu]
en: Screen
ja: スクリーン

[ctx: @title:menu]
en: Width
ja: 幅

[ctx: @title:menu]
en: Height
ja: 高さ

[ctx: @title:menu]
en: Settings
ja: 設定

[ctx: @item:inmenu]
en: At mouse location
ja: マウスのある場所

[ctx: @title Preferences page name]
en: Window
ja: ウィンドウ

[ctx: @title Preferences page name]
en: Behavior
ja: 挙動

[ctx: @title Preferences page name]
en: Appearance
ja: 外観

[ctx: @info]
en: <application>Yakuake</application> was unable to load a skin. It is likely that it was installed incorrectly.<nl/><nl/>The application will now quit.
ja: <application>Yakuake</application> はスキンをロードできませんでした。正しくインストールされていないようです。<nl/><nl/>アプリケーションを終了します。

[ctx: @title:window]
en: Cannot Load Skin
ja: スキンをロードできません

[ctx: @info]
en: <warning>You have locked this session to prevent accidental closing of terminals.</warning>
ja: <warning>このセッションは、ターミナルを誤って閉じてしまうのを防ぐためにロックされています。</warning>

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to close this session?
ja: 本当にこのセッションを閉じますか？

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to close this terminal?
ja: 本当にこのターミナルを閉じますか？

[ctx: @title:window]
en: Really Close?
ja: 本当に閉じますか？

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Tab Bar</title><para>The tab bar allows you to switch between sessions. You can double-click a tab to edit its label.</para>
ja: <title>タブバー</title><para>タブバーを使ってセッションを切り替えることができます。タブをダブルクリックすると、ラベルを編集できます。</para>

[ctx: @title:menu]
en: Disable Keyboard Input
ja: キーボード入力を無効にする

[ctx: @info:tooltip]
en: New Session
ja: 新しいセッション

[ctx: @info:whatsthis]
en: Adds a new session. Press and hold to select session type from menu.
ja: 新しいセッションを追加します。クリックして保持すると、メニューからセッションのタイプを選択できます。

[ctx: @info:tooltip]
en: Close Session
ja: セッションを閉じます

[ctx: @info:whatsthis]
en: Closes the active session.
ja: アクティブなセッションを閉じます。

[ctx: @action]
en: For This Session
ja: このセッションで

[ctx: @action]
en: For Terminal %1
ja: ターミナル %1 で

[ctx: @title:tab]
en: Shell
ja: シェル

[ctx: @info]
en: <application>Yakuake</application> was unable to load the <application>Konsole</application> component.<nl/> A <application>Konsole</application> installation is required to use Yakuake.
ja: <application>Yakuake</application> は <application>Konsole</application> コンポーネントを起動できませんでした。<nl/><application>Yakuake</application> を使うためには <application>Konsole</application> がインストールされている必要があります。

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Title Bar</title><para>The title bar displays the session title if available.</para>
ja: <title>タイトルバー</title><para>可能であれば、タイトルバーにはセッションのタイトルが表示されます。</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep window open when it loses focus
ja: フォーカスが失われてもウィンドウを開いておきます

[ctx: @info:whatsthis]
en: If this is checked, the window will stay open when it loses focus.
ja: これをチェックすると、フォーカスが失われてもウィンドウを開いておきます。

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Menu
ja: メニューを開きます

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens the main menu.
ja: メインメニューを開きます。

[ctx: @info:tooltip Quits the application]
en: Quit
ja: 終了

[ctx: @info:whatsthis]
en: Quits the application.
ja: アプリケーションを終了します。
