yakuake - en to pa translation catalogue (171 entries)

[ctx: @item:inlistbox Unknown skin author]
en: Unknown
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ

[ctx: @info]
en: Unable to list the skin archive contents.
pa: ਸਕਿਨ ਅਕਾਇਵ ਸਮੱਗਰੀ ਲੱਭਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

[ctx: @info]
en: This skin appears to be already installed. Do you want to overwrite it?
pa: ਇਹ ਸਕਿਨ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਇੰਸਟਾਲ ਜਾਪਦੀ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

[ctx: @title:window]
en: Skin Already Exists
pa: ਸਕਿਨ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

[ctx: @action:button]
en: Reinstall Skin
pa: ਸਕਿਨ ਮੁੜ-ਇੰਸਟਾਲ

[ctx: @title:Window]
en: Could Not Delete Skin
pa: ਸਕਿਨ ਹਟਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ

[ctx: @info]
en: Unable to locate required files in the skin archive.<nl/><nl/>The archive appears to be invalid.
pa: ਸਕਿਨ ਅਕਾਇਵ ਲਈ ਲੋੜੀਦੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਲੱਭਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ<nl/><nl/>ਅਕਾਇਵ ਖਰਾਬ ਜਾਪਦਾ ਹੈ।

[ctx: @info]
en: The skin archive file could not be opened.
pa: ਸਕਿਨ ਅਕਾਇਵ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ।

[ctx: @title:window]
en: Cannot Install Skin
pa: ਸਕਿਨ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ

[ctx: @info]
en: Do you want to remove "%1" by %2?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ "%1" ਨੂੰ "%2" ਨਾਲ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

[ctx: @title:window]
en: Remove Skin
pa: ਸਕਿਨ ਹਟਾਓ

[ctx: @title:group Group box label]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerminalHighlightOnManualActivation)
en: Highlight terminals when moving focus between them
pa: ਜਦੋਂ ਟਰਮੀਨਲਾਂ ਵਿੱਚੋਂ ਫੋਕਸ ਬਦਲੇ ਤਾਂ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਹਾਈਲਾਈਟ ਕਰੋ

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Background
pa: ਵਿੰਡੋ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ:

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorOpacityLabel)
en: Background color opacity:
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਧੁੰਦਲਾਪਨ:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Skin
pa: ਸਕਿਨ

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Skin
pa: ਸਕਿਨ ਹਟਾਓ

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Skin...
pa: ਸਕਿਨ ਇੰਸਟਾਲ...

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusFollowsMouse)
en: Focus terminals when the mouse pointer is moved over them
pa: ਜਦੋਂ ਮਾਊਸ ਪੁਆਇੰਟਰ ਟਰਮੀਨਲ ਉੱਤੇ ਆਵੇ ਤਾਂ ਉਸ ਨੂੰ ਫੋਕਸ ਕਰੋ

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ToggleToFocus)
en: Use Open/Retract action to focus window
pa: ਫੋਕਸ ਵਿੰਡੋ ਉੱਤੇ ਖੋਲ੍ਹੋ/ਜਵਾਬੀ ਕਾਰਵਾਈ ਵਰਤੋਂ

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepAbove)
en: Keep window above other windows
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਹੋਰ ਵਿੰਡੋ ਦੇ ਉੱਤੇ ਰੱਖੋ

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OpenAfterStart)
en: Open window after program start
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਣ ਦਾ ਬਾਅਦ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PollMouse)
en: Open window when the mouse pointer touches the screen edge
pa: ਜਦੋਂ ਮਾਊਂਸ ਪੁਆਇੰਟਰ ਸਕਰੀਨ ਕੋਨੇ ਨੂੰ ਛੂਹੇ ਤਾਂ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberFullscreen)
en: Remember and restore window fullscreen state
pa: ਵਿੰਡੋ ਪੂਰੀ-ਸਕਰੀਨ ਸਥਿਤੀ ਨੂੰ ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਤੇ ਬਹਾਲ ਕਰੋ

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepOpen)
en: Keep window open when it loses focus
pa: ਜਦੋਂ ਫੋਕਸ ਹਟੇ ਤਾਂ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੀ ਰੱਖੋ

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepOpenAfterLastSessionCloses)
en: Keep window open after the last session is closed
pa: ਆਖਰੀ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬੰਦ ਹੋਣ ਦੇ ਬਾਅਦ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਖੁੱਲ੍ਹੀ ਰੱਖੋ

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Dialogs
pa: ਡਾਈਲਾਗ

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ConfirmQuit)
en: Confirm quit when more than one session is open
pa: ਜਦੋਂ ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਖੁੱਲ੍ਹੇ ਹੋਣ ਤਾਂ ਬਾਹਰ ਜਾਣ ਸਮੇਂ ਪੁੱਛੋ

[ctx: @item:intext]
en: by %1
pa: %1 ਵਲੋਂ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Screen %1
pa: ਸਕਰੀਨ %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_0)
en: Title Bar
pa: ਟਾਈਟਲ ਪੱਟੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTitleBar)
en: Show title bar
pa: ਟਾਈਟਲ ਪੱਟੀ ਵੇਖੋ

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Tab Bar
pa: ਟੈਬ ਬਾਰ

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DynamicTabTitles)
en: Show title bar contents in tab labels
pa: ਟੈਬ ਲੇਬਲ ਵਿੱਚ ਟਾਈਟਲ ਪੱਟੀ ਸਮੱਗਰੀ ਵੇਖੋ

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBar)
en: Show the tab bar
pa: ਟੈਬ ਪੱਟੀ ਵੇਖੋ

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Size and Animation
pa: ਸਾਈਜ਼ ਅਤੇ ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width:
pa: ਚੌੜਾਈ:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height:
pa: ਉਚਾਈ:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, durationLabel)
en: Duration:
pa: ਅੰਤਰਾਲ:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Position
pa: ਸਥਿਤੀ

[ctx: @item:inrange Direction to move the window in]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftLabel)
en: Left
pa: ਖੱਬਾ

[ctx: @item:inrange Direction to move the window in]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightLabel)
en: Right
pa: ਸੱਜੇ

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, screenLabel)
en: Open on screen:
pa: ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਖੋਲ੍ਹੋ:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Screen)
en: At mouse location
pa: ਮਾਊਂਸ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Screen)
en: Screen 1
pa: ਸਕਰੀਨ 1

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowOnAllDesktops)
en: Show on all desktops
pa: ਸਭ ਡੈਸਕਟਾਪਾਂ ਉੱਤੇ ਵੇਖੋ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Screen), group (Window)
en: Screen to use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਸਕਰੀਨ

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Screen), group (Window)
en: The screen on which the application window will appear. 0 is understood to be the screen the mouse pointer is on.
pa: ਸਕਰੀਨ ਜਿਸ ਉੱਤੇ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵਿੰਡੋ ਵੇਖਾਈ ਦੇਵੇਗੀ। ੦ ਦਾ ਮਤਬਲ ਹੋਵੇਗਾ ਕਿ ਸਕਰੀਨ, ਜਿਸ ਉੱਤੇ ਮਾਊਸ ਪੁਆਇੰਟਰ ਹੋਵੇਗਾ।

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Window)
en: Window width
pa: ਵਿੰਡੋ ਚੌੜਾਈ

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Width), group (Window)
en: Width of the application window as a percentage of the screen.
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਚੌੜਾਈ ਸਕਰੀਨ ਦੇ ਫੀਸਦੀ ਵਜੋਂ।

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Window)
en: Window height
pa: ਵਿੰਡੋ ਉਚਾਈ

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Height), group (Window)
en: Height of the application window as a percentage of the screen.
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਉਚਾਈ ਸਕਰੀਨ ਦੇ ਫੀਸਦੀ ਵਜੋਂ।

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Position), group (Window)
en: Window position
pa: ਵਿੰਡੋ ਸਥਿਤੀ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowOnAllDesktops), group (Window)
en: Show window on all desktops
pa: ਸਭ ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਵਿੰਡੋ ਵੇਖੋ

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOnAllDesktops), group (Window)
en: Whether to show the window on all desktops.
pa: ਕੀ ਵਿੰਡੋ ਸਭ ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਵੇਖਣੀ ਹੈ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeepOpen), group (Window)
en: Keep window open
pa: ਵਿੰਡੋ ਖੁੱਲ੍ਹੀ ਰੱਖੋ

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepOpen), group (Window)
en: Whether to keep the application window open when it loses focus.
pa: ਕੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਖੁੱਲ੍ਹਾ ਰੱਖਣਾ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਫੋਕਸ ਹਟੇ।

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeepOpenAfterLastSessionCloses), group (Window)
en: Keep window open after last session closes
pa: ਆਖਰੀ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬੰਦ ਹੋਣ ਦੇ ਬਾਅਦ ਵਿੰਡੋ ਖੁੱਲ੍ਹੀ ਰੱਖੋ

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepOpenAfterLastSessionCloses), group (Window)
en: Whether to keep the application window open after the last session is closed.
pa: ਕੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਖੁੱਲ੍ਹਾ ਰੱਖਣਾ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਆਖਰੀ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬੰਦ ਹੋ ਜਾਵੇ।

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ToggleToFocus), group (Window)
en: Use open/retract shortcut to focus window
pa: ਵਿੰਡੋ ਫੋਕਸ ਕਰਨ ਲਈ ਖੋਲ੍ਹੋ/ਰੀ-ਟਰੇਸ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਵਰਤੋਂ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeepAbove), group (Window)
en: Keep window on top
pa: ਵਿੰਡੋ ਉੱਤੇ ਰੱਖੋ

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepAbove), group (Window)
en: Whether to keep the application window above other windows on the screen.
pa: ਕੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਹੋਰ ਵਿੰਡੋ ਤੋਂ ਉੱਤੇ ਰੱਖਣਾ ਹੈ।

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTitleBar), group (Window)
en: Show title bar
pa: ਟਾਈਟਲ ਪੱਟੀ ਵੇਖੋ

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTitleBar), group (Window)
en: Whether to show the title bar in the application window.
pa: ਕੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਟਾਈਟਲ ਪੱਟੀ ਵੇਖਣੀ ਹੈ।

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTabBar), group (Window)
en: Show tab bar
pa: ਟੈਬ ਪੱਟੀ ਵੇਖੋ

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTabBar), group (Window)
en: Whether to show the tab bar in the application window.
pa: ਕੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਟੈਬ ਪੱਟੀ ਵੇਖਣੀ ਹੈ।

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DynamicTabTitles), group (Window)
en: Dynamic tab titles
pa: ਡਾਇਨੇਮਕ ਟੈਬ ਟਾਈਟਥ

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DynamicTabTitles), group (Window)
en: Whether to update tab titles along with the title bar.
pa: ਕੀ ਟਾਈਟਲ ਬਾਰ ਨਾਲ ਟੈਬ ਟਾਈਟਲ ਵੀ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨਾ ਹੈ।

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (FocusFollowsMouse), group (Behavior)
en: Focus follows mouse
pa: ਮਾਊਸ ਮੁਤਾਬਕ ਫੋਕਸ

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusFollowsMouse), group (Behavior)
en: Whether an individual terminal in a session will be given focus when the mouse pointer is moved above it.
pa: ਕੀ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਵਿੱਚ ਇੱਕਲੇ ਟਰਮੀਨਲ ਨੂੰ ਫੋਕਸ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇ, ਜਦੋਂ ਮਾਊਂਸ ਪੁਆਇੰਟਰ ਨੂੰ ਉਸ ਉੱਤੇ ਹਿਲਾਇਆ ਜਾਵੇ।

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (OpenAfterStart), group (Behavior)
en: Open after start
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਬਾਅਦ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OpenAfterStart), group (Behavior)
en: Whether the application window should be opened after program start.
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਣ ਦੇ ਬਾਅਦ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹਣੀ ਹੈ।

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (RememberFullscreen), group (Behavior)
en: Remember window fullscreen state
pa: ਵਿੰਡੋ ਪੂਰੀ-ਸਕਰੀਨ ਸਥਿਤੀ ਨੂੰ ਯਾਦ ਰੱਖੋ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Skin), group (Appearance)
en: Skin
pa: ਸਕਿਨ

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Skin), group (Appearance)
en: The skin to be used by the application window.
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵਿੰਡੋ ਵਲੋਂ ਵਰਤੀ ਜਾਣ ਵਾਲੀ ਸਕਿਨ।

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Translucency), group (Appearance)
en: Use translucent background
pa: ਬਲੌਰੀ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਵਰਤੋਂ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (BackgroundColor), group (Appearance)
en: Window background color
pa: ਵਿੰਡੋ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (BackgroundColorOpacity), group (Appearance)
en: Background color opacity
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਧੁੰਦਲਾਪਨ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TerminalHighlightOnManualActivation), group (Appearance)
en: Highlight newly focused terminals
pa: ਨਵੇਂ ਫੋਕਸ ਕੀਤੇ ਟਰਮੀਨਲ ਹਾਈਲਾਈਟ ਕਰੋ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TerminalHighlightOpacity), group (Appearance)
en: Terminal highlight opacity
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਹਾਈਲਾਈਟ ਧੁੰਦਲਾਪਨ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TerminalHighlightDuration), group (Appearance)
en: Terminal highlight duration
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਹਾਈਲਾਈਟ ਅੰਤਰਾਲ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardInputBlockIndicatorColor), group (Appearance)
en: Keyboard input block indicator color
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਇੰਪੁੱਟ ਬਲਾਕ ਇੰਡੀਕੇਟਰ ਰੰਗ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardInputBlockIndicatorOpacity), group (Appearance)
en: Keyboard input block indicator opacity
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਇੰਪੁੱਟ ਬਲਾਕ ਇੰਡੀਕੇਟਰ ਧੁੰਦਲਾਪਨ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardInputBlockIndicatorDuration), group (Appearance)
en: Keyboard input block indicator duration
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਇੰਪੁੱਟ ਬਲਾਕ ਇੰਡੀਕੇਟਰ ਅੰਤਰਾਲ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Frames), group (Animation)
en: Animation frames
pa: ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ ਫਰੇਮ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PollMouse), group (AutoOpen)
en: Auto-open window
pa: ਵਿੰਡੋ ਆਪਣੇ ਆਪ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PollInterval), group (AutoOpen)
en: Mouse pointer poll interval
pa: ਮਾਊਂਸ ਪੁਆਇੰਟਰ ਪੋਲ ਅੰਤਰਾਲ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (Dialogs)
en: Application first run
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਪਹਿਲਾਂ ਰਨ

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FirstRun), group (Dialogs)
en: Whether this is the first time the application is run.
pa: ਕੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਪਹਿਲੀ ਵਾਰ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ।

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmQuit), group (Dialogs)
en: Confirm quit with multiple sessions
pa: ਮਲਟੀਪਲ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਨਾਲ ਬੰਦ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰੋ

[ctx: @title:window]
en: First Run
pa: ਫਸਟ ਰਨ

[ctx: @title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, titleWidget)
en: Welcome to Yakuake
pa: ਯਾਕੁਕੇ ਵਲੋਂ ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, introLabel)
en: Before starting to use the application, you might want to change the keyboard shortcut used to open and retract the Yakuake window:
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਯਾਕੁਕੇ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹਣ ਤੇ ਮੁੜ-ਲੈਣ ਲਈ ਵਰਤੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਨੂੰ ਬਦਲਣਾ ਪਵੇਗਾ:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, outroLabel)
en: You can change the shortcut later at any time via the menu.
pa: ਤੁਸੀਂ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਵੀ ਮੇਨੂ ਰਾਹੀਂ ਕਦੋਂ ਵੀ ਬਦਲ ਸਕਦੇ ਹੋ।

[ctx: @title]
en: <application>Yakuake</application>
pa: <application>ਯਾਕੁਕੇ</application>

[ctx: @title]
en: A drop-down terminal emulator based on KDE Konsole technology.
pa: ਕੇਡੀਈ ਕਨਸੋਲ ਤਕਨਾਲੋਜੀ ਅਧਾਰਿਤ ਲਟਕਦਾ ਟਰਮੀਨਲ ਏਮੂਲੇਟਰ ਹੈ।

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2008-2018 The Yakuake Team
pa: (c) ੨੦੦੮-੨੦੧੮ ਯਾਕੁਕੇ ਟੀਮ

[ctx: @info:credit]
en: Eike Hein
pa: ਇਕੀ ਹੀਇਨ

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer, Lead Developer
pa: ਪਰਬੰਧਕ, ਲੀਡ ਡਿਵੈਲਪਰ

[ctx: @info:credit]
en: Plastik skin
pa: ਪਲਾਟਿਕ ਸਕਿਨ

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to quit?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

[ctx: @info]
en: <warning>There are multiple open sessions, <emphasis>some of which you have locked to prevent closing them accidentally.</emphasis> These will be killed if you continue.</warning>
pa: <warning>ਕਈ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਖੁੱਲ੍ਹੇ ਹਨ, <emphasis>ਉਨ੍ਹਾਂ ਵਿੱਚੋਂ ਕੁਝ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਅਚਾਨਕ ਬੰਦ ਹੋਣ ਤੋਂ ਬਚਾਉਣ ਲਈ ਲਾਕ ਕੀਤਾ ਹੈ।</emphasis> ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਿਆ ਤਾਂ ਉਹ ਖਤਮ (ਕਿੱਲ) ਕੀਤੇ ਜਾਣਗੇ।</warning>

[ctx: @info]
en: <warning>There are multiple open sessions. These will be killed if you continue.</warning>
pa: <warning>ਕਈ ਖੁੱਲ੍ਹੇ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਹਨ। ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਿਆ ਤਾਂ ਉਹ ਖਤਮ (ਕਿੱਲ) ਕੀਤੇ ਜਾਣਗੇ।</warning>

[ctx: @info]
en: <warning>There are one or more open sessions that you have locked to prevent closing them accidentally. These will be killed if you continue.</warning>
pa: <warning>ਇੱਕ ਜਾਂ ਵੱਧ ਖੁੱਲ੍ਹੇ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਹਨ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਅਚਾਨਕ ਬੰਦ ਹੋਣ ਤੋਂ ਬਚਾਉਣ ਲਈ ਲਾਕ ਕੀਤੇ ਹਨ। ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਿਆ ਤਾਂ ਉਹ ਖਤਮ (ਕਿੱਲ) ਕੀਤੇ ਜਾਣਗੇ।</warning>

[ctx: @title:window]
en: Really Quit?
pa: ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਹੈ?

[ctx: @action]
en: Open/Retract Yakuake
pa: ਯਾਕੁਕੇ ਖੋਲ੍ਹੋ/ਲੱਭੋ

[ctx: @action]
en: Keep window open when it loses focus
pa: ਜਦੋਂ ਵੀ ਫੋਕਸ ਹਟੇ ਤਾਂ ਵਿੰਡੋ ਖੁੱਲ੍ਹੀ ਰੱਖੋ

[ctx: @action]
en: Manage Profiles...
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਪਰਬੰਧ...

[ctx: @action]
en: Edit Current Profile...
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪਰੋਫਾਇਲ ਸੋਧ...

[ctx: @action]
en: Increase Window Width
pa: ਵਿੰਡੋ ਚੌੜਾਈ ਵਧਾਓ

[ctx: @action]
en: Decrease Window Width
pa: ਵਿੰਡੋ ਚੌੜਾਈ ਘਟਾਓ

[ctx: @action]
en: Increase Window Height
pa: ਵਿੰਡੋ ਉਚਾਈ ਵਧਾਓ

[ctx: @action]
en: Decrease Window Height
pa: ਵਿੰਡੋ ਉਚਾਈ ਘਟਾਓ

[ctx: @action]
en: New Session
pa: ਨਵਾਂ ਸ਼ੈਸ਼ਨ

[ctx: @action]
en: Two Terminals, Horizontally
pa: ਦੋ ਟਰਮੀਨਲ, ਹਰੀਜੱਟਲ

[ctx: @action]
en: Two Terminals, Vertically
pa: ਦੋ ਟਰਮੀਨਲ, ਵਰਟੀਕਲ

[ctx: @action]
en: Four Terminals, Grid
pa: ਚਾਰ ਟਰਮੀਨਲ, ਗਰਿੱਡ

[ctx: @action]
en: Close Session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: @action]
en: Previous Session
pa: ਪਿਛਲਾ ਸ਼ੈਸ਼ਨ

[ctx: @action]
en: Next Session
pa: ਅਗਲਾ ਸ਼ੈਸ਼ਨ

[ctx: @action]
en: Move Session Left
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਖੱਬੇ ਭੇਜੋ

[ctx: @action]
en: Move Session Right
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸੱਜੇ ਭੇਜੋ

[ctx: @action]
en: Rename Session...
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਨਾਂ ਬਦਲੋ...

[ctx: @action]
en: Previous Terminal
pa: ਪਿਛਲਾ ਟਰਮੀਨਲ

[ctx: @action]
en: Next Terminal
pa: ਅਗਲਾ ਟਰਮੀਨਲ

[ctx: @action]
en: Close Active Terminal
pa: ਐਕਟਿਵ ਟਰਮੀਨਲ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: @action]
en: Split Left/Right
pa: ਖੱਬੇ/ਸੱਜੇ ਵੰਡੋ

[ctx: @action]
en: Split Top/Bottom
pa: ਉੱਤੇ/ਹੇਠਾਂ ਵੰਡੋ

[ctx: @action]
en: Prevent Closing
pa: ਬੰਦ ਕਰਨ ਤੋਂ ਰੋਕੋ

[ctx: @action]
en: Disable Keyboard Input
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਇੰਪੁੱਟ ਆਯੋਗ ਕਰੋ

[ctx: @action]
en: Monitor for Activity
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਲਈ ਨਿਗਰਾਨੀ

[ctx: @action]
en: Monitor for Silence
pa: ਖਾਮੋਸ਼ੀ ਲਈ ਨਿਗਰਾਨੀ

[ctx: @action]
en: Switch to Session %1
pa: %1 ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਲਈ ਸਵਿੱਚ ਕਰੋ

[ctx: @title:menu]
en: Help
pa: ਮਦਦ

[ctx: @title:menu]
en: Quick Options
pa: ਤੁਰੰਤ ਚੋਣਾਂ

[ctx: @title:menu]
en: Screen
pa: ਸਕਰੀਨ

[ctx: @title:menu]
en: Width
pa: ਚੌੜਾਈ

[ctx: @title:menu]
en: Height
pa: ਉਚਾਈ

[ctx: @title:menu]
en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ

[ctx: @item:inmenu]
en: At mouse location
pa: ਮਾਊਂਸ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ

[ctx: @item:inmenu]
en: Screen %1
pa: ਸਕਰੀਨ %1

[ctx: @title Preferences page name]
en: Window
pa: ਵਿੰਡੋ

[ctx: @title Preferences page name]
en: Behavior
pa: ਰਵੱਈਆ

[ctx: @title Preferences page name]
en: Appearance
pa: ਦਿੱਖ

[ctx: @title:window]
en: Cannot Load Skin
pa: ਸਕਿਨ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ

[ctx: @info]
en: <warning>You have locked this session to prevent accidental closing of terminals.</warning>
pa: <warning>ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਨੂੰ ਟਰਮੀਨਲ ਅਚਾਨਕ ਗਲਤੀ ਨਾਲ ਬੰਦ ਕਰਨ ਤੋਂ ਬਚਾਉਣ ਲਈ ਲਾਕ ਕੀਤਾ ਹੈ।</warning>

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to close this session?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to close this terminal?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਟਰਮੀਨਲ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

[ctx: @title:window]
en: Really Close?
pa: ਕੀ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਹੈ?

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Tab Bar</title><para>The tab bar allows you to switch between sessions. You can double-click a tab to edit its label.</para>
pa: <title>ਟੈਬ ਬਾਰ</title><para>ਟੈਬ ਬਾਰ ਤੁਹਾਨੂੰ ਸ਼ੈਸ਼ਨਾਂ ਵਿੱਚ ਬਦਲਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ। ਤੁਸੀਂ ਟੈਬ ਉੱਤੇ ਡਬਲ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਇਸ ਦਾ ਲੇਬਲ ਬਦਲ ਸਕਦੇ ਹੋ।</para>

[ctx: @title:menu]
en: Disable Keyboard Input
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਇੰਪੁੱਟ ਆਯੋਗ ਕਰੋ

[ctx: @title:menu]
en: Monitor for Activity
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਲਈ ਨਿਗਰਾਨੀ

[ctx: @title:menu]
en: Monitor for Silence
pa: ਖਾਮੋਸ਼ੀ ਲਈ ਨਿਗਰਾਨੀ

[ctx: @info:tooltip]
en: New Session
pa: ਨਵਾਂ ਸ਼ੈਸ਼ਨ

[ctx: @info:whatsthis]
en: Adds a new session. Press and hold to select session type from menu.
pa: ਨਵਾਂ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤਾ। ਮੇਨੂ ਤੋਂ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਚੁਣਨ ਲਈ ਦੱਬੋ ਅਤੇ ਦੱਬੀ ਰੱਖੋ।

[ctx: @info:tooltip]
en: Close Session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: @info:whatsthis]
en: Closes the active session.
pa: ਐਕਟਿਵ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰੋ।

[ctx: @action]
en: For This Session
pa: ਇਹ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਲਈ

[ctx: @action]
en: For Terminal %1
pa: ਟਰਮੀਨਲ %1 ਲਈ

[ctx: @action]
en: In This Session
pa: ਇਹ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਵਿੱਚ

[ctx: @action]
en: In Terminal %1
pa: ਟਰਮੀਨਲ %1 ਲਈ

[ctx: @title:tab]
en: Shell
pa: ਸ਼ੈੱਲ

[ctx: @title:tab]
en: Shell No. %1
pa: ਸ਼ੈਲ ਨੰਬਰ %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Title Bar</title><para>The title bar displays the session title if available.</para>
pa: <title>ਟਾਈਟਲ ਬਾਰ</title><para>ਟਾਈਟਲ ਬਾਰ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਟਾਈਟਲ ਵੇਖਾਉਦੀ ਹੈ, ਜੇ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਵੇ।</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep window open when it loses focus
pa: ਜਦੋਂ ਵੀ ਫੋਕਸ ਹਟੇ ਤਾਂ ਵਿੰਡੋ ਖੁੱਲ੍ਹੀ ਰੱਖੋ

[ctx: @info:whatsthis]
en: If this is checked, the window will stay open when it loses focus.
pa: ਜੇ ਇਹ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ ਵਿੰਡੋ ਫੋਕਸ ਖਤਮ ਹੋਣ ਬਾਅਦ ਵੀ ਖੁੱਲ੍ਹੀ ਰਹੇਗੀ।

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Menu
pa: ਮੇਨੂ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens the main menu.
pa: ਮੇਨ ਮੇਨੂ ਖੋਲ੍ਹੋ।

[ctx: @info:tooltip Quits the application]
en: Quit
pa: ਬਾਹਰ

[ctx: @info:whatsthis]
en: Quits the application.
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰੋ।
