yakuake - en to ro translation catalogue (202 entries)

[ctx: @item:inlistbox Unknown skin author]
en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: @title:window]
en: Select the skin archive to install
ro: Alege arhiva cu fațete de instalat

[ctx: @info]
en: This skin appears to be already installed and you lack the required permissions to overwrite it.
ro: Fațeta pare să fie instalată deja și nu aveți permisiunile necesare pentru a o suprascrie.

[ctx: @info]
en: This skin appears to be already installed. Do you want to overwrite it?
ro: Această fațetă pare să fie instalată deja. Doriți să o suprascrieți?

[ctx: @title:window]
en: Skin Already Exists
ro: Fațeta există deja

[ctx: @action:button]
en: Reinstall Skin
ro: Reinstalează fațeta

[ctx: @title:Window]
en: Could Not Delete Skin
ro: Fațeta nu a putut fi ștearsă

[ctx: @title:window]
en: Cannot Install Skin
ro: Imposibil de instalat fațeta

[ctx: @info]
en: Do you want to remove "%1" by %2?
ro: Doriți să eliminați „%1” de %2?

[ctx: @title:window]
en: Remove Skin
ro: Elimină fațeta

[ctx: @title:group Group box label]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: General
ro: Generale

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerminalHighlightOnManualActivation)
en: Highlight terminals when moving focus between them
ro: Evidențiază terminalele la mutarea focalizării între ele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideSkinBorders)
en: Hide borders
ro: Ascunde contururile

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Background
ro: Fundal fereastră

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
ro: Culoare fundal:

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Translucency)
en: Use skin translucency if supported
ro: Folosește transluciditatea fațetei dacă este susținută

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorOpacityLabel)
en: Background color opacity:
ro: Opacitate culoare fundal:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Skin
ro: Fațetă

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, ghnsButton)
en: Get New Skins...
ro: Obține fațete noi...

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Skin
ro: Elimină fațeta

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Skin...
ro: Instalare fațetă...

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusFollowsMouse)
en: Focus terminals when the mouse pointer is moved over them
ro: Focalizează terminalele când indicatorul mausului trece peste ele

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ToggleToFocus)
en: Use Open/Retract action to focus window
ro: Folosește acțiunea de deschidere/retragere pentru a focaliza fereastra

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepAbove)
en: Keep window above other windows
ro: Ține fereastra deasupra celorlalte ferestre

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OpenAfterStart)
en: Open window after program start
ro: Deschide fereastra după pornirea programului

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PollMouse)
en: Open window when the mouse pointer touches the screen edge
ro: Deschide fereastra când indicatorul mausului atinge marginea ecranului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberFullscreen)
en: Remember and restore window fullscreen state
ro: Ține minte și restabilește starea de ecran complet a ferestrei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSystrayIcon)
en: Show system tray icon
ro: Arată pictogramă în tava de sistem

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepOpen)
en: Keep window open when it loses focus
ro: Ține deschis când pierde focalizarea

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepOpenAfterLastSessionCloses)
en: Keep window open after the last session is closed
ro: Ține fereastra deschisă când e închisă ultima sesiune

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Dialogs
ro: Dialoguri

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ConfirmQuit)
en: Confirm quit when more than one session is open
ro: Confirmă ieșirea când este deschisă mai mult de o sesiune

[ctx: @item:intext]
en: by %1
ro: de %1

[ctx: @item:inlistbox]
en: Screen %1
ro: Ecranul %1

[ctx: @title:window]
en: Hiding Title Bar
ro: Ascunderea barei de titlu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_0)
en: Title Bar
ro: Bara de titlu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTitleBar)
en: Show title bar
ro: Arată bara de titlu

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Tab Bar
ro: Bara de file

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DynamicTabTitles)
en: If this option is enabled, the information about the active terminal's contents that is normally shown in the title bar will also be shown on the tab bar. You can modify the format of the information in the terminal profile.
ro: Dacă această opțiune e activă, informațiile despre conținutul terminalului activ, care sunt arătate în mod normal în bara de titlu, vor fi arătate și pe bara de file. Puteți modifica formatul informațiilor în profilul terminalului.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DynamicTabTitles)
en: Show title bar contents in tab labels
ro: Arată conținutul barei de titlu în etichetele filelor

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBar)
en: Show the tab bar
ro: Arată bara de file

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Size and Animation
ro: Dimensiune și animație

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width:
ro: Lățime:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height:
ro: Înălțime:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, durationLabel)
en: Duration:
ro: Durată:

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseWMAssist)
en: Ask the window manager to perform the animation
ro: Cere gestionarului de ferestre să efectueze animația

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Position
ro: Poziție

[ctx: @item:inrange Direction to move the window in]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftLabel)
en: Left
ro: Stânga

[ctx: @item:inrange Direction to move the window in]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightLabel)
en: Right
ro: Dreapta

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, screenLabel)
en: Open on screen:
ro: Deschide pe ecranul:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Screen)
en: At mouse location
ro: La amplasarea mausului

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Screen)
en: Screen 1
ro: Ecranul 1

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowOnAllDesktops)
en: Show on all desktops
ro: Arată pe toate birourile

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Screen), group (Window)
en: Screen to use
ro: Ecran de utilizat

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Screen), group (Window)
en: The screen on which the application window will appear. 0 is understood to be the screen the mouse pointer is on.
ro: Ecranul pe care va apărea fereastra aplicației. 0 e interpretat ca ecranul pe care se află indicatorul șoricelului.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Window)
en: Window width
ro: Lățime fereastră

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Width), group (Window)
en: Width of the application window as a percentage of the screen.
ro: Lățimea ferestrei aplicației ca procente din ecran.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Window)
en: Window height
ro: Înălțime fereastră

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Height), group (Window)
en: Height of the application window as a percentage of the screen.
ro: Înălțimea ferestrei aplicației ca procente din ecran.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Position), group (Window)
en: Window position
ro: Poziție fereastră

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Position), group (Window)
en: Center point of the application window, as a percentage, measured from the left-hand edge of the screen.
ro: Punctul central al ferestrei aplicației, în procente, măsurat de la marginea stângă a ecranului.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowOnAllDesktops), group (Window)
en: Show window on all desktops
ro: Arată fereastra pe toate birourile

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOnAllDesktops), group (Window)
en: Whether to show the window on all desktops.
ro: Dacă fereastra să fie afișată pe toate birourile.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeepOpen), group (Window)
en: Keep window open
ro: Păstrează fereastra deschisă

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepOpen), group (Window)
en: Whether to keep the application window open when it loses focus.
ro: Dacă fereastra aplicației să fie păstrată deschisă când pierde focalizarea.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeepOpenAfterLastSessionCloses), group (Window)
en: Keep window open after last session closes
ro: Ține fereastra deschisă după închiderea ultimei sesiuni

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepOpenAfterLastSessionCloses), group (Window)
en: Whether to keep the application window open after the last session is closed.
ro: Dacă fereastra aplicației să fie păstrată deschisă după ce a fost închisă ultima sesiune.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ToggleToFocus), group (Window)
en: Use open/retract shortcut to focus window
ro: Utilizează acceleratorul de deschidere/retragere pentru a focaliza fereastra

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ToggleToFocus), group (Window)
en: Whether the open/retract keyboard shortcut can be used to focus the application window when it is already open.
ro: Dacă acceleratorul de tastatură de deschidere/retragere poate fi utilizat pentru a focaliza fereastra aplicației când aceasta este deschisă deja.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeepAbove), group (Window)
en: Keep window on top
ro: Ține fereastra deasupra

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepAbove), group (Window)
en: Whether to keep the application window above other windows on the screen.
ro: Comută ținerea ferestrei aplicației deasupra celorlalte ferestre.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTitleBar), group (Window)
en: Show title bar
ro: Arată bara de titlu

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTitleBar), group (Window)
en: Whether to show the title bar in the application window.
ro: Comută afișarea barei de titlu în fereastra aplicației.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTabBar), group (Window)
en: Show tab bar
ro: Afișează bara de file

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTabBar), group (Window)
en: Whether to show the tab bar in the application window.
ro: Comută afișarea barei de file în fereastra aplicației.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DynamicTabTitles), group (Window)
en: Dynamic tab titles
ro: Titluri de file dinamice

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DynamicTabTitles), group (Window)
en: Whether to update tab titles along with the title bar.
ro: Comută actualizarea titlurilor filelor odată cu bara de titlu.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowSystrayIcon), group (Window)
en: Show a system tray icon
ro: Arată pictogramă în tava de sistem

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSystrayIcon), group (Window)
en: Whether to show a system tray icon.
ro: Dacă să fie arătată o pictogramă în tava de sistem.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (FocusFollowsMouse), group (Behavior)
en: Focus follows mouse
ro: Focalizarea urmărește șoricelul

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusFollowsMouse), group (Behavior)
en: Whether an individual terminal in a session will be given focus when the mouse pointer is moved above it.
ro: Dacă un terminal individual dintr-o sesiune va fi focalizat când indicatorul mausului trece peste acesta.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (OpenAfterStart), group (Behavior)
en: Open after start
ro: Deschide după pornire

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OpenAfterStart), group (Behavior)
en: Whether the application window should be opened after program start.
ro: Dacă fereastra aplicației ar trebui deschisă după pornirea programului.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (RememberFullscreen), group (Behavior)
en: Remember window fullscreen state
ro: Ține minte starea de ecran complet a ferestrei

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RememberFullscreen), group (Behavior)
en: Whether the window will be shown fullscreen again when it has been previously.
ro: Dacă fereastra va fi arătată iar pe tot ecranul când acesta a fost cazul anterior.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Skin), group (Appearance)
en: Skin
ro: Fațetă

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Skin), group (Appearance)
en: The skin to be used by the application window.
ro: Fațeta folosită de fereastra aplicației.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SkinInstalledWithKns), group (Appearance)
en: Skin installed by KNS
ro: Fațetă instalată de KNS

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Translucency), group (Appearance)
en: Use translucent background
ro: Folosește fundal translucid

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Translucency), group (Appearance)
en: Whether to make use of XComposite ARGB translucency.
ro: Comută utilizarea translucidității ARGB XComposite.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (BackgroundColor), group (Appearance)
en: Window background color
ro: Culoare fundal fereastră

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BackgroundColor), group (Appearance)
en: Background color painted below skin elements.
ro: Culoarea de fundal vopsită sub elementele fațetei.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (BackgroundColorOpacity), group (Appearance)
en: Background color opacity
ro: Opacitatea culorii de fundal

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BackgroundColorOpacity), group (Appearance)
en: The opacity of the background color fill when using translucency.
ro: Opacitatea umpluturii de culoare a fundalului când se folosește transluciditatea.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TerminalHighlightOnManualActivation), group (Appearance)
en: Highlight newly focused terminals
ro: Evidențiază terminalele nou-focalizate

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (HideSkinBorders), group (Appearance)
en: Hide the borders defined by the skin
ro: Ascunde contururile definite de fațetă

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TerminalHighlightOpacity), group (Appearance)
en: Terminal highlight opacity
ro: Opacitatea evidențierii terminalului

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerminalHighlightOpacity), group (Appearance)
en: The opacity of the colored overlay used to highlight a terminal.
ro: Opacitatea suprapunerii colorate folosite pentru evidențierea unui terminal.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TerminalHighlightDuration), group (Appearance)
en: Terminal highlight duration
ro: Durata evidențierii terminalului

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerminalHighlightDuration), group (Appearance)
en: The duration of the terminal highlight overlay.
ro: Durata suprapunerii pentru evidențierea terminalului.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardInputBlockIndicatorColor), group (Appearance)
en: Keyboard input block indicator color
ro: Culoarea indicatorului-bloc pentru intrarea de la tastatură

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardInputBlockIndicatorColor), group (Appearance)
en: The color of the keyboard input block indicator overlay.
ro: Culoarea suprapunerii indicatorului-bloc pentru intrarea de la tastatură.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardInputBlockIndicatorOpacity), group (Appearance)
en: Keyboard input block indicator opacity
ro: Opacitatea indicatorului-bloc pentru intrarea de la tastatură

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardInputBlockIndicatorOpacity), group (Appearance)
en: The opacity of the keyboard input block indicator overlay.
ro: Opacitatea suprapunerii indicatorului-bloc pentru intrarea de la tastatură.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardInputBlockIndicatorDuration), group (Appearance)
en: Keyboard input block indicator duration
ro: Durata indicatorului-bloc pentru intrarea de la tastatură

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardInputBlockIndicatorDuration), group (Appearance)
en: The duration of the keyboard input block indicator overlay.
ro: Durata suprapunerii indicatorului-bloc pentru intrarea de la tastatură.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (UseWMAssist), group (Animation)
en: Attempt to use the window manager to animate the window
ro: Încearcă folosirea gestionarului de ferestre pentru a anima fereastra

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Frames), group (Animation)
en: Animation frames
ro: Cadre de animație

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PollMouse), group (AutoOpen)
en: Auto-open window
ro: Deschidere automată a ferestrei

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PollMouse), group (AutoOpen)
en: Whether to automatically open the application window when the mouse pointer is found at the edge of the screen.
ro: Comută deschiderea automată a ferestrei când indicatorul șoricelului se află la marginea ecranului.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PollInterval), group (AutoOpen)
en: Mouse pointer poll interval
ro: Intervalul de interogare a indicatorului

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PollInterval), group (AutoOpen)
en: The interval during which the mouse pointer position will be checked to determine whether or not it is at the same edge of the screen as the window.
ro: Intervalul la care poziția indicatorului șoricelului va fi verificată pentru a determina dacă este sau nu la aceeași margine a ecranului ca și fereastra.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (Dialogs)
en: Application first run
ro: Prima lansare a aplicației

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FirstRun), group (Dialogs)
en: Whether this is the first time the application is run.
ro: Dacă aceasta este prima lansare a aplicației.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmQuit), group (Dialogs)
en: Confirm quit with multiple sessions
ro: Confirmă ieșirea cu sesiuni multiple

[ctx: @title:window]
en: First Run
ro: Prima lansare

[ctx: @title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, titleWidget)
en: Welcome to Yakuake
ro: Bun venit în Yakuake

[ctx: @title]
en: A drop-down terminal emulator based on KDE Konsole technology.
ro: Un emulator de terminal bazat pe tehnologia Konsole din KDE.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2008-2018 The Yakuake Team
ro: (c) 2008-2018 Echipa Yakuake

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer, Lead Developer
ro: Responsabil, dezvoltator principal

[ctx: @info:credit]
en: Francois Chazal
ro: Franoçis Chazal

[ctx: @info:credit]
en: Project Founder, Legacy skin (Inactive)
ro: Fondatorul proiectului, fațeta moștenită (inactiv)

[ctx: @info:credit]
en: Plastik skin
ro: Fațeta Plastik

[ctx: @info:credit]
en: Actions to grow terminals
ro: Acțiuni pentru mărirea terminalelor

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to quit?
ro: Sigur doriți să închideți?

[ctx: @info]
en: <warning>There are multiple open sessions. These will be killed if you continue.</warning>
ro: <warning>Sunt mai multe sesiuni deschise. Acestea vor fi terminate dacă continuați.</warning>

[ctx: @info]
en: <warning>There are one or more open sessions that you have locked to prevent closing them accidentally. These will be killed if you continue.</warning>
ro: <warning>Sunt una sau mai multe sesiuni deschise pe care le-ați blocat pentru a preveni închiderea accidentală a acestora. Ele vor fi terminate dacă continuați.</warning>

[ctx: @title:window]
en: Really Quit?
ro: Într-adevăr ieșiți?

[ctx: @action]
en: Open/Retract Yakuake
ro: Deschide/retrage Yakuake

[ctx: @action]
en: Keep window open when it loses focus
ro: Ține deschis când pierde focalizarea

[ctx: @action]
en: Manage Profiles...
ro: Administrează profile...

[ctx: @action]
en: Edit Current Profile...
ro: Editează profilul curent...

[ctx: @action]
en: Increase Window Width
ro: Mărește lățimea ferestrei

[ctx: @action]
en: Decrease Window Width
ro: Micșorează lățimea ferestrei

[ctx: @action]
en: Increase Window Height
ro: Mărește înălțimea ferestrei

[ctx: @action]
en: Decrease Window Height
ro: Micșorează înălțimea ferestrei

[ctx: @action]
en: New Session
ro: Sesiune nouă

[ctx: @action]
en: Two Terminals, Horizontally
ro: Două terminale, orizontal

[ctx: @action]
en: Two Terminals, Vertically
ro: Două terminale, vertical

[ctx: @action]
en: Four Terminals, Grid
ro: Patru terminale, grilă

[ctx: @action]
en: Close Session
ro: Închide sesiunea

[ctx: @action]
en: Previous Session
ro: Sesiunea anterioară

[ctx: @action]
en: Next Session
ro: Sesiunea următoare

[ctx: @action]
en: Move Session Left
ro: Mută sesiunea la stânga

[ctx: @action]
en: Move Session Right
ro: Mută sesiunea la dreapta

[ctx: @action]
en: Grow Terminal to the Right
ro: Crește terminalul la dreapta

[ctx: @action]
en: Grow Terminal to the Left
ro: Crește terminalul la stânga

[ctx: @action]
en: Grow Terminal to the Top
ro: Crește terminalul în sus

[ctx: @action]
en: Grow Terminal to the Bottom
ro: Crește terminalul în jos

[ctx: @action]
en: Rename Session...
ro: Redenumește sesiunea...

[ctx: @action]
en: Previous Terminal
ro: Terminalul precedent

[ctx: @action]
en: Next Terminal
ro: Terminalul următor

[ctx: @action]
en: Close Active Terminal
ro: Închide terminalul activ

[ctx: @action]
en: Split Left/Right
ro: Desparte stânga/dreapta

[ctx: @action]
en: Split Top/Bottom
ro: Desparte sus/jos

[ctx: @action]
en: Prevent Closing
ro: Previne închiderea

[ctx: @action]
en: Disable Keyboard Input
ro: Dezactivează intrarea de la tastatură

[ctx: @action]
en: Monitor for Activity
ro: Monitorizează pentru activitate

[ctx: @action]
en: Monitor for Silence
ro: Monitorizează pentru tăcere

[ctx: @action]
en: Toggle Titlebar
ro: Comută bara de titlu

[ctx: @action]
en: Switch to Session %1
ro: Comută la sesiunea %1

[ctx: @info]
en: Activity detected in monitored terminal in session "%1".
ro: A fost detectată activitate în sesiunea de terminal monitorizată „%1”.

[ctx: @info]
en: Silence detected in monitored terminal in session "%1".
ro: A fost detectată tăcere în sesiunea de terminal monitorizată „%1”.

[ctx: @title:menu]
en: Help
ro: Ajutor

[ctx: @title:menu]
en: Quick Options
ro: Opțiuni rapide

[ctx: @title:menu]
en: Screen
ro: Ecran

[ctx: @title:menu]
en: Width
ro: Lățime

[ctx: @title:menu]
en: Height
ro: Înălțime

[ctx: @title:menu]
en: Settings
ro: Configurări

[ctx: @item:inmenu]
en: At mouse location
ro: La amplasarea mausului

[ctx: @item:inmenu]
en: Screen %1
ro: Ecranul %1

[ctx: @title Preferences page name]
en: Window
ro: Fereastră

[ctx: @title Preferences page name]
en: Behavior
ro: Comportament

[ctx: @title Preferences page name]
en: Appearance
ro: Aspect

[ctx: @title:window]
en: Cannot Load Skin
ro: Nu se poate încărca fațeta

[ctx: @info]
en: Press <shortcut>%1</shortcut> to open
ro: Apăsați <shortcut>%1</shortcut> pentru a deschide

[ctx: @info]
en: <warning>You have locked this session to prevent accidental closing of terminals.</warning>
ro: <warning>Ați blocat această sesiune pentru a preveni închiderea accidentală a terminalelor.</warning>

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to close this session?
ro: Sigur doriți să închideți această sesiune?

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to close this terminal?
ro: Sigur doriți să închideți acest terminal?

[ctx: @title:window]
en: Really Close?
ro: Sigur închideți?

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Tab Bar</title><para>The tab bar allows you to switch between sessions. You can double-click a tab to edit its label.</para>
ro: <title>Bara de file</title><para>Bara de file vă permite să comutați între sesiuni. Puteți face dublu-clic pe o filă pentru a-i edita eticheta.</para>

[ctx: @title:menu]
en: Disable Keyboard Input
ro: Dezactivează intrarea de la tastatură

[ctx: @title:menu]
en: Monitor for Activity
ro: Monitorizează pentru activitate

[ctx: @title:menu]
en: Monitor for Silence
ro: Monitorizează pentru tăcere

[ctx: @info:tooltip]
en: New Session
ro: Sesiune nouă

[ctx: @info:whatsthis]
en: Adds a new session. Press and hold to select session type from menu.
ro: Adaugă o sesiune nouă. Apăsați și țineți pentru a alege tipul sesiunii din meniu.

[ctx: @info:tooltip]
en: Close Session
ro: Închide sesiunea

[ctx: @info:whatsthis]
en: Closes the active session.
ro: Închide sesiunea activă.

[ctx: @action]
en: For This Session
ro: Pentru această sesiune

[ctx: @action]
en: For Terminal %1
ro: Pentru terminalul %1

[ctx: @action]
en: In This Session
ro: În această sesiune

[ctx: @action]
en: In Terminal %1
ro: În terminalul %1

[ctx: @title:tab]
en: Shell
ro: Consolă

[ctx: @title:tab]
en: Shell No. %1
ro: Consola nr. %1

[ctx: @info]
en: <application>Yakuake</application> was unable to load the <application>Konsole</application> component.<nl/> A <application>Konsole</application> installation is required to use Yakuake.
ro: <application>Yakuake</application> nu a putut încărca componenta <application>Konsolă</application>.<nl/> Pentru a utiliza Yakuake, este necesară o instalare de <application>Konsolă</application>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Title Bar</title><para>The title bar displays the session title if available.</para>
ro: <title>Bara de titlu</title><para>Bara de titlu afișează titlul sesiunii, dacă este disponibil.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep window open when it loses focus
ro: Ține fereastra deschisă când pierde focalizarea

[ctx: @info:whatsthis]
en: If this is checked, the window will stay open when it loses focus.
ro: Dacă este bifată, fereastra va rămâne deschisă când pierde focalizarea.

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Menu
ro: Deschide meniul

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens the main menu.
ro: Deschide meniul principal.

[ctx: @info:tooltip Quits the application]
en: Quit
ro: Termină

[ctx: @info:whatsthis]
en: Quits the application.
ro: Termină aplicația.
