yakuake - en to sv translation catalogue (224 entries)

[ctx: @item:inlistbox Unknown skin author]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: @title:window]
en: Select the skin archive to install
sv: Välj skalarkiv att installera

[ctx: @info]
en: Unable to list the skin archive contents.
sv: Kunde inte lista skalarkivets innehåll.

[ctx: @info]
en: This skin appears to be already installed and you lack the required permissions to overwrite it.
sv: Det här skalet verkar redan vara installerat, och du saknar nödvändiga rättigheter för att skriva över det.

[ctx: @info]
en: This skin appears to be already installed. Do you want to overwrite it?
sv: Det här skalet verkar redan vara installerat. Vill du skriva över det?

[ctx: @title:window]
en: Skin Already Exists
sv: Skalet finns redan

[ctx: @action:button]
en: Reinstall Skin
sv: Ominstallera skal

[ctx: @title:Window]
en: Could Not Delete Skin
sv: Kunde inte ta bort skal

[ctx: @info]
en: Unable to locate required files in the skin archive.<nl/><nl/>The archive appears to be invalid.
sv: Kunde inte hitta nödvändiga filer i skalarkivet.<nl/><nl/>Arkivet verkar vara felaktigt.

[ctx: @info]
en: The skin archive file could not be opened.
sv: Skalarkivfilen kunde inte öppnas.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Install Skin
sv: Kan inte installera skal

[ctx: @info]
en: Do you want to remove "%1" by %2?
sv: Vill du ta bort "%1" av %2?

[ctx: @title:window]
en: Remove Skin
sv: Ta bort skal

[ctx: @info]
en: The following skin is missing required files. Thus it was removed:<ul>%2</ul> | The following skins are missing required files. Thus they were removed:<ul>%2</ul>
sv[0]: Följande skal saknar nödvändiga filer. Sålunda har den tagits bort: <ul>%2</ul>
sv[1]: Följande skal saknar nödvändiga filer. Sålunda har de tagits bort: <ul>%2</ul>

[ctx: @title:group Group box label]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TerminalHighlightOnManualActivation)
en: Enabling this option will make Yakuake briefly display a colored overlay above the newly focused terminal when moving focus between multiple terminals in a session, as well as over the currently focused terminal when switching to a session with multiple terminals.
sv: Aktiveras alternativet gör det att Yakuake kortvarigt visar ett färgat överdrag ovanför den nyfokuserade terminalen när fokus flyttas mellan flera terminaler i en session, samt över terminalen som för närvarande har fokus vid byte till en session med flera terminaler.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerminalHighlightOnManualActivation)
en: Highlight terminals when moving focus between them
sv: Färglägg terminaler när fokus flyttas mellan dem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideSkinBorders)
en: Hide borders
sv: Dölj kanter

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Background
sv: Fönsterbakgrund

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Translucency)
en: Translucency requires support by the selected skin as well as your desktop environment. The default skin supports translucency.
sv: Genomskinlighet kräver stöd av använt skal samt av skrivbordsmiljön. Standardskalet stöder genomskinlighet.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Translucency)
en: Use skin translucency if supported
sv: Använd genomskinligt skal om det stöds

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorOpacityLabel)
en: Background color opacity:
sv: Ogenomskinlighet hos bakgrundsfärg:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_BackgroundColorOpacity)
en: When using translucency, the background color will be filled in using the given opacity before the skin elements are painted on top of the background. This allows influencing the opacity and color tint of translucent areas of the skin.
sv: När genomskinlighet används, fylls bakgrundsfärgen i med angiven ogenomskinlighet innan skalelementen ritas ovanpå bakgrunden. Det tillåter att ogenomskinligheten och färgnyansen hos genomskinliga områden i skalet.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Skin
sv: Skal

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, ghnsButton)
en: Get New Skins...
sv: Hämta nya skal...

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Skin
sv: Ta bort skal

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Skin...
sv: Installera skal...

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusFollowsMouse)
en: Focus terminals when the mouse pointer is moved over them
sv: Fokusera terminal när muspekaren finns över den

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ToggleToFocus)
en: If this option is enabled, the shortcut normally used to open and retract the window will give it focus, rather than close it, if it has previously lost focus. Unless the window is set to show on all virtual desktops, this may cause the window manager to switch to the virtual desktop it currently resides on.
sv: Om alternativet är aktiverat, fokuseras fönstret med genvägen som normalt används för att öppna eller dra tillbaka det istället för att stängas, om det tidigare har förlorat fokus. Om inte fönstret är inställt att visas på alla virtuella skrivbord, kan det göra att fönsterhanteraren byter till det virtuella skrivbord det för närvaran finns på.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ToggleToFocus)
en: Use Open/Retract action to focus window
sv: Använd öppna och dra tillbaka för att ge fönster fokus

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepAbove)
en: Keep window above other windows
sv: Behåll fönstret ovanför andra fönster

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OpenAfterStart)
en: Open window after program start
sv: Öppna fönster efter programstart

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PollMouse)
en: If this option is enabled, the window will automatically open when the mouse pointer is moved to the same edge of the screen that it would open on when using the shortcut.
sv: Om alternativet är aktiverat, öppnas fönstret automatiskt när muspekaren är vid samma skärmkant det skulle öppnas om snabbtangenten användes.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PollMouse)
en: Open window when the mouse pointer touches the screen edge
sv: Öppna fönstret när muspekaren rör vid skärmkanten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberFullscreen)
en: Remember and restore window fullscreen state
sv: Kom ihåg och återställ fullskärmsläge för fönster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSystrayIcon)
en: Show system tray icon
sv: Visa ikon i systembrickan

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepOpen)
en: Keep window open when it loses focus
sv: Behåll fönstret öppet när det förlorar fokus

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepOpenAfterLastSessionCloses)
en: Keep window open after the last session is closed
sv: Behåll fönstret öppet efter sista sessionen har stängts

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Dialogs
sv: Dialogrutor

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ConfirmQuit)
en: Confirm quit when more than one session is open
sv: Bekräfta avslutning när fler än en session är öppna

[ctx: @item:intext]
en: by %1
sv: av %1

[ctx: @item:inlistbox]
en: Screen %1
sv: Skärm %1

[ctx: @title:window]
en: Hiding Title Bar
sv: Dölj namnlist

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_0)
en: Title Bar
sv: Namnlist

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTitleBar)
en: Show title bar
sv: Visa namnlist

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Tab Bar
sv: Flikrad

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DynamicTabTitles)
en: If this option is enabled, the information about the active terminal's contents that is normally shown in the title bar will also be shown on the tab bar. You can modify the format of the information in the terminal profile.
sv: Om alternativet är aktiverat, visas information om den aktiva terminalens innehåll, som normalt visas i namnlisten, också i flikraden. Du kan ändra informationens format i terminalens profil.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DynamicTabTitles)
en: Show title bar contents in tab labels
sv: Visa namnlistens innehåll i fliktexter

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBar)
en: Show the tab bar
sv: Visa flikraden

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Size and Animation
sv: Storlek och animation

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width:
sv: Bredd:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height:
sv: Höjd:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, durationLabel)
en: Duration:
sv: Varaktighet:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseWMAssist)
en: If this option is enabled, Yakuake will ask the window manager to perform the window open/retract animation. If the window manager is unable to provide the requested service, Yakuake will fall back to an animation strategy of progressively adjusting the window mask.
sv: Om alternativet är aktiverat, kommer Yakuake att be fönsterhanteraren utföra animeringen för att öppna eller dra tillbaka fönster. Om fönsterhanteraren inte kan tillhandahålla den begärda tjänsten, återgår Yakuake till en animeringsstrategi där fönstermasken gradvis justeras.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseWMAssist)
en: Ask the window manager to perform the animation
sv: Be fönsterhanterare att utföra animeringen

[ctx: @item:inrange Direction to move the window in]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftLabel)
en: Left
sv: Vänster

[ctx: @item:inrange Direction to move the window in]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightLabel)
en: Right
sv: Höger

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, screenLabel)
en: Open on screen:
sv: Öppna på skärm:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Screen)
en: At mouse location
sv: Vid muspekaren

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Screen)
en: Screen 1
sv: Skärm 1

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowOnAllDesktops)
en: Show on all desktops
sv: Visa på alla skrivbord

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Screen), group (Window)
en: Screen to use
sv: Skärm att använda

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Screen), group (Window)
en: The screen on which the application window will appear. 0 is understood to be the screen the mouse pointer is on.
sv: Skärmen som programfönstret visas på. Värdet 0 tolkas som skärmen som muspekaren befinner sig på.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Window)
en: Window width
sv: Fönsterbredd

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Width), group (Window)
en: Width of the application window as a percentage of the screen.
sv: Programfönstrets bredd i procent av skärmen.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Window)
en: Window height
sv: Fönsterhöjd

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Height), group (Window)
en: Height of the application window as a percentage of the screen.
sv: Programfönstrets höjd i procent av skärmen.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Position), group (Window)
en: Window position
sv: Fönsterposition

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Position), group (Window)
en: Center point of the application window, as a percentage, measured from the left-hand edge of the screen.
sv: Programfönstrets centrum i procent, mätt från vänstra skärmkanten.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowOnAllDesktops), group (Window)
en: Show window on all desktops
sv: Visa fönster på alla skrivbord

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOnAllDesktops), group (Window)
en: Whether to show the window on all desktops.
sv: Om fönstret ska visas på alla skrivbord.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeepOpen), group (Window)
en: Keep window open
sv: Behåll fönster öppet

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepOpen), group (Window)
en: Whether to keep the application window open when it loses focus.
sv: Om programfönstret ska förbli öppet när det förlorar fokus.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeepOpenAfterLastSessionCloses), group (Window)
en: Keep window open after last session closes
sv: Behåll fönstret öppet efter sista sessionen stängs

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepOpenAfterLastSessionCloses), group (Window)
en: Whether to keep the application window open after the last session is closed.
sv: Om programfönstret ska förbli öppet efter den sista sessionen har stängts.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ToggleToFocus), group (Window)
en: Use open/retract shortcut to focus window
sv: Använd genvägen öppna eller dra tillbaka för att ge fönster fokus

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ToggleToFocus), group (Window)
en: Whether the open/retract keyboard shortcut can be used to focus the application window when it is already open.
sv: Om snabbtangenten öppna eller dra tillbaka kan användas för att ge programfönstret fokus när det redan är öppet.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeepAbove), group (Window)
en: Keep window on top
sv: Behåll fönstret överst

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepAbove), group (Window)
en: Whether to keep the application window above other windows on the screen.
sv: Om programfönstret ska behållas över andra fönster på skärmen.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTitleBar), group (Window)
en: Show title bar
sv: Visa namnlist

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTitleBar), group (Window)
en: Whether to show the title bar in the application window.
sv: Om namnlisten ska visas eller inte i programfönstret.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowTabBar), group (Window)
en: Show tab bar
sv: Visa flikrad

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTabBar), group (Window)
en: Whether to show the tab bar in the application window.
sv: Om flikraden ska visas eller inte i programfönstret.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DynamicTabTitles), group (Window)
en: Dynamic tab titles
sv: Dynamiska fliktitlar

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DynamicTabTitles), group (Window)
en: Whether to update tab titles along with the title bar.
sv: Om fliktitlarna ska uppdateras samtidigt som namnlisten.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ShowSystrayIcon), group (Window)
en: Show a system tray icon
sv: Visa ikon i systembrickan

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSystrayIcon), group (Window)
en: Whether to show a system tray icon.
sv: Om en ikon i systembrickan ska visas.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (FocusFollowsMouse), group (Behavior)
en: Focus follows mouse
sv: Fokus följer musen

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusFollowsMouse), group (Behavior)
en: Whether an individual terminal in a session will be given focus when the mouse pointer is moved above it.
sv: Om en enskild terminal i en session ges fokus när muspekaren finns över den.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (OpenAfterStart), group (Behavior)
en: Open after start
sv: Öppna efter start

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OpenAfterStart), group (Behavior)
en: Whether the application window should be opened after program start.
sv: Om programfönstret ska öppnas efter programstart.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (RememberFullscreen), group (Behavior)
en: Remember window fullscreen state
sv: Kom ihåg fullskärmsläge för fönster

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RememberFullscreen), group (Behavior)
en: Whether the window will be shown fullscreen again when it has been previously.
sv: Om fönstret visas med fullskärmsläge igen när det tidigare har det.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Skin), group (Appearance)
en: Skin
sv: Skal

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Skin), group (Appearance)
en: The skin to be used by the application window.
sv: Skalet som ska användas av programfönstret.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SkinInstalledWithKns), group (Appearance)
en: Skin installed by KNS
sv: Skal installerat av KNS

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkinInstalledWithKns), group (Appearance)
en: Whether the currently active skin was installed via KNS.
sv: Om skalet som för närvarande är aktivt installerades via KNS.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Translucency), group (Appearance)
en: Use translucent background
sv: Använd genomskinlig bakgrund

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Translucency), group (Appearance)
en: Whether to make use of XComposite ARGB translucency.
sv: Om genomskinlighet med Xcomposite ARGB ska användas.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (BackgroundColor), group (Appearance)
en: Window background color
sv: Fönstrets bakgrundsfärg

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BackgroundColor), group (Appearance)
en: Background color painted below skin elements.
sv: Bakgrundsfärg som används under skalelement.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (BackgroundColorOpacity), group (Appearance)
en: Background color opacity
sv: Ogenomskinlighet hos bakgrundsfärg

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BackgroundColorOpacity), group (Appearance)
en: The opacity of the background color fill when using translucency.
sv: Ogenomskinligheten hos ifylld bakgrundsfärg när genomskinlighet används.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TerminalHighlightOnManualActivation), group (Appearance)
en: Highlight newly focused terminals
sv: Färglägg nyfokuserade terminaler

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerminalHighlightOnManualActivation), group (Appearance)
en: Whether to briefly display a colored overlay above the newly focused terminal when moving focus between multiple terminals in a session, as well as over the currently focused terminal when switching to a session with multiple terminals.
sv: Om ett färgat överdrag kortvarigt ska visas ovanför den nyfokuserade terminalen när fokus flyttas mellan flera terminaler i en session, samt över terminalen som för närvarande har fokus vid byte till en session med flera terminaler.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (HideSkinBorders), group (Appearance)
en: Hide the borders defined by the skin
sv: Dölj kanterna definierade av skalet

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideSkinBorders), group (Appearance)
en: Skins can define borders around the terminal including the tabbar. This option, when turned on, will overwrite the border settings defined by the skin and hide all borders.
sv: Skal kan definiera kanter omkring terminalen inklusive flikraden. Alternativet skriver över kantinställningarna definierade av skalet och döljer alla kanter när det aktiveras.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TerminalHighlightOpacity), group (Appearance)
en: Terminal highlight opacity
sv: Ogenomskinlighet för färgläggning av terminal

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerminalHighlightOpacity), group (Appearance)
en: The opacity of the colored overlay used to highlight a terminal.
sv: Ogenomskinligheten hos det färgade överdraget som används för att färglägga en terminal.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (TerminalHighlightDuration), group (Appearance)
en: Terminal highlight duration
sv: Tidsintervall för färgläggning av terminal

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerminalHighlightDuration), group (Appearance)
en: The duration of the terminal highlight overlay.
sv: Varaktighet hos terminalens färgade överdrag.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardInputBlockIndicatorColor), group (Appearance)
en: Keyboard input block indicator color
sv: Indikeringsfärg för blockering av tangentbordsinmatning

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardInputBlockIndicatorColor), group (Appearance)
en: The color of the keyboard input block indicator overlay.
sv: Färg på överdrag för indikering av blockering av tangentbordsinmatning.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardInputBlockIndicatorOpacity), group (Appearance)
en: Keyboard input block indicator opacity
sv: Ogenomskinlighet för indikering av blockering av tangentbordsinmatning

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardInputBlockIndicatorOpacity), group (Appearance)
en: The opacity of the keyboard input block indicator overlay.
sv: Ogenomskinlighet hos överdrag för indikering av blockering av tangentbordsinmatning.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardInputBlockIndicatorDuration), group (Appearance)
en: Keyboard input block indicator duration
sv: Tidsintervall för indikering av blockering av tangentbordsinmatning

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardInputBlockIndicatorDuration), group (Appearance)
en: The duration of the keyboard input block indicator overlay.
sv: Varaktighet hos överdrag för indikering av blockering av tangentbordsinmatning.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (UseWMAssist), group (Animation)
en: Attempt to use the window manager to animate the window
sv: Försök att använda fönsterhanteraren för att animera fönstret

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseWMAssist), group (Animation)
en: Whether to try and let the window manager perform the window open/retract animation. Yakuake will fall back to an animation strategy of progressively adjusting the window mask if the window manager is unable to provide the requested service.
sv: Om försök att låta fönsterhanteraren utföra animeringen för att öppna eller dra tillbaka fönster ska göras. Yakuake återgår till en animeringsstrategi där fönstermasken gradvis justeras, om fönsterhanteraren inte kan tillhandahålla den begärda tjänsten.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Frames), group (Animation)
en: Animation frames
sv: Animeringssteg

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Frames), group (Animation)
en: The number of frames of the open/retract animation. One frame is taken to be 10 miliseconds.
sv: Antal steg i animeringen av öppna eller dra tillbaka. Ett steg antas vara 10 millisekunder.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PollMouse), group (AutoOpen)
en: Auto-open window
sv: Öppna fönstret automatiskt

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PollMouse), group (AutoOpen)
en: Whether to automatically open the application window when the mouse pointer is found at the edge of the screen.
sv: Om programfönstret ska öppnas automatiskt när muspekaren finns vid skärmkanten.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PollInterval), group (AutoOpen)
en: Mouse pointer poll interval
sv: Muspekarens kontrollintervall

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PollInterval), group (AutoOpen)
en: The interval during which the mouse pointer position will be checked to determine whether or not it is at the same edge of the screen as the window.
sv: Intervallet som muspekarens position kontrolleras för att detektera om den är vid samma skärmkant som fönstret.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (Dialogs)
en: Application first run
sv: Första programkörning

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FirstRun), group (Dialogs)
en: Whether this is the first time the application is run.
sv: Om det här är första gången programmet körs.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmQuit), group (Dialogs)
en: Confirm quit with multiple sessions
sv: Bekräfta avslutning med flera sessioner

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ConfirmQuit), group (Dialogs)
en: Whether to prompt the user before quitting the application when multiple sessions are open.
sv: Om en fråga ska ställas till användaren innan programmet avslutas när flera sessioner är öppna.

[ctx: @title:window]
en: First Run
sv: Första körning

[ctx: @title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, titleWidget)
en: Welcome to Yakuake
sv: Välkommen till Yakuake

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, introLabel)
en: Before starting to use the application, you might want to change the keyboard shortcut used to open and retract the Yakuake window:
sv: Innan du börjar använda programmet kanske du vill ändra snabbtangenten som används för att öppna eller dra tillbaka Yakuakes fönster:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, outroLabel)
en: You can change the shortcut later at any time via the menu.
sv: Du kan ändra snabbtangenten när som helst senare via menyn.

[ctx: @title]
en: A drop-down terminal emulator based on KDE Konsole technology.
sv: En nerfällbar terminalemulator baserad på teknologi från KDE:s Terminal.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2008-2018 The Yakuake Team
sv: © 2008-2018 Yakuake-gruppen

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer, Lead Developer
sv: Underhåll, huvudutvecklare

[ctx: @info:credit]
en: Project Founder, Legacy skin (Inactive)
sv: Projektgrundare, föråldrat skal (inaktiv)

[ctx: @info:credit]
en: Plastik skin
sv: Plastik-skal

[ctx: @info:credit]
en: Tab bar drag and drop support, Prevent Closing toggle
sv: Stöd för drag och släpp i flikraden, förhindra stängning

[ctx: @info:credit]
en: Icon on tabs with Prevent Closing enabled
sv: Ikon på flikar med förhindrad stängning

[ctx: @info:credit]
en: Actions to grow terminals
sv: Åtgärder för att öka terminalers storlek

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to quit?
sv: Är du säker på att du vill avsluta?

[ctx: @info]
en: <warning>There are multiple open sessions, <emphasis>some of which you have locked to prevent closing them accidentally.</emphasis> These will be killed if you continue.</warning>
sv: <warning>Det finns flera öppna sessioner, <emphasis>och du har låst vissa av dem för att förhindra att de stängs av misstag.</emphasis> De kommer att dödas om du fortsätter.</warning>

[ctx: @info]
en: <warning>There are multiple open sessions. These will be killed if you continue.</warning>
sv: <warning>Du har flera öppna sessioner. De kommer att dödas om du fortsätter.</warning>

[ctx: @info]
en: <warning>There are one or more open sessions that you have locked to prevent closing them accidentally. These will be killed if you continue.</warning>
sv: <warning>Det finns en eller flera öppna sessionen som du har låst för att förhindra att de stängs av misstag. De kommer att dödas om du fortsätter.</warning>

[ctx: @title:window]
en: Really Quit?
sv: Verkligen avsluta?

[ctx: @action]
en: Open/Retract Yakuake
sv: Öppna eller dra tillbaka Yakuake

[ctx: @action]
en: Keep window open when it loses focus
sv: Behåll fönstret öppet när det förlorar fokus

[ctx: @action]
en: Manage Profiles...
sv: Hantera profiler...

[ctx: @action]
en: Edit Current Profile...
sv: Redigera nuvarande profil...

[ctx: @action]
en: Increase Window Width
sv: Öka fönstrets bredd

[ctx: @action]
en: Decrease Window Width
sv: Minska fönstrets bredd

[ctx: @action]
en: Increase Window Height
sv: Öka fönstrets höjd

[ctx: @action]
en: Decrease Window Height
sv: Minska fönstrets höjd

[ctx: @action]
en: New Session
sv: Ny session

[ctx: @action]
en: Two Terminals, Horizontally
sv: Två terminaler horisontellt

[ctx: @action]
en: Two Terminals, Vertically
sv: Två terminaler vertikalt

[ctx: @action]
en: Four Terminals, Grid
sv: Fyra terminaler i ett rutnät

[ctx: @action]
en: Close Session
sv: Stäng session

[ctx: @action]
en: Previous Session
sv: Föregående session

[ctx: @action]
en: Next Session
sv: Nästa session

[ctx: @action]
en: Move Session Left
sv: Flytta session åt vänster

[ctx: @action]
en: Move Session Right
sv: Flytta session åt höger

[ctx: @action]
en: Grow Terminal to the Right
sv: Öka terminalstorlek åt höger

[ctx: @action]
en: Grow Terminal to the Left
sv: Öka terminalstorlek åt vänster

[ctx: @action]
en: Grow Terminal to the Top
sv: Öka terminalstorlek uppåt

[ctx: @action]
en: Grow Terminal to the Bottom
sv: Öka terminalstorlek neråt

[ctx: @action]
en: Rename Session...
sv: Byt namn på session...

[ctx: @action]
en: Previous Terminal
sv: Föregående terminal

[ctx: @action]
en: Next Terminal
sv: Nästa terminal

[ctx: @action]
en: Close Active Terminal
sv: Stäng aktiv terminal

[ctx: @action]
en: Split Left/Right
sv: Dela vänster/höger

[ctx: @action]
en: Split Top/Bottom
sv: Dela topp/botten

[ctx: @action]
en: Prevent Closing
sv: Förhindra stängning

[ctx: @action]
en: Disable Keyboard Input
sv: Inaktivera tangentbordsinmatning

[ctx: @action]
en: Monitor for Activity
sv: Övervakare av aktivitet

[ctx: @action]
en: Monitor for Silence
sv: Övervakare av tystnad

[ctx: @action]
en: Toggle Titlebar
sv: Ändra namnlist

[ctx: @action]
en: Switch to Session %1
sv: Byt till session %1

[ctx: @info]
en: Activity detected in monitored terminal in session "%1".
sv: Aktivitet funnen i en bevakad terminal för sessionen "%1".

[ctx: @info]
en: Silence detected in monitored terminal in session "%1".
sv: Tystnad funnen i en bevakad terminal för sessionen "%1".

[ctx: @title:menu]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: @title:menu]
en: Quick Options
sv: Snabbalternativ

[ctx: @title:menu]
en: Screen
sv: Skärm

[ctx: @title:menu]
en: Width
sv: Bredd

[ctx: @title:menu]
en: Height
sv: Höjd

[ctx: @title:menu]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: @item:inmenu]
en: At mouse location
sv: Vid muspekaren

[ctx: @item:inmenu]
en: Screen %1
sv: Skärm %1

en: %1%
sv: %1 %

[ctx: @title Preferences page name]
en: Window
sv: Fönster

[ctx: @title Preferences page name]
en: Behavior
sv: Beteende

[ctx: @title Preferences page name]
en: Appearance
sv: Utseende

[ctx: @info]
en: <application>Yakuake</application> was unable to load a skin. It is likely that it was installed incorrectly.<nl/><nl/>The application will now quit.
sv: <application>Yakuake</application> kunde inte ladda något skal. Det har troligen installerats felaktigt.<nl/><nl/>Programmet kommer nu att avslutas.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Load Skin
sv: Kan inte ladda skal

[ctx: @info]
en: Press <shortcut>%1</shortcut> to open
sv: Tryck på <shortcut>%1</shortcut> för att öppna

en: The D-Bus method runCommand was just used.  There are security concerns about allowing these methods to be public.  If desired, these methods can be changed to internal use only by re-compiling Yakuake. <p>This warning will only show once for this Yakuake instance.</p>
sv: D-Bus metoden runCommand har just används. Det finns säkerhetsbekymmer med att låta sådana metoder vara öppna. Om önskat, kan metoderna ändras till enbart intern användning genom att kompilera om Yakuake.<p>Varningen visas bara en gång för den här instansen av Yakuake.</p>

[ctx: @info]
en: <warning>You have locked this session to prevent accidental closing of terminals.</warning>
sv: <warning>Sessionen har låsts för att förhindra stängning av terminaler av misstag.</warning>

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to close this session?
sv: Är du säker på att du vill stänga den här sessionen?

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to close this terminal?
sv: Är du säker på att du vill stänga den här terminalen?

[ctx: @title:window]
en: Really Close?
sv: Verkligen stänga?

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Tab Bar</title><para>The tab bar allows you to switch between sessions. You can double-click a tab to edit its label.</para>
sv: <title>Flikrad</title><para>Flikraden låter dig byta mellan sessioner. Du kan dubbelklicka på en flik för att redigera dess text.</para>

[ctx: @title:menu]
en: Disable Keyboard Input
sv: Inaktivera tangentbordsinmatning

[ctx: @title:menu]
en: Monitor for Activity
sv: Övervakare av aktivitet

[ctx: @title:menu]
en: Monitor for Silence
sv: Övervakare av tystnad

[ctx: @info:tooltip]
en: New Session
sv: Ny session

[ctx: @info:whatsthis]
en: Adds a new session. Press and hold to select session type from menu.
sv: Lägger till en ny session. Klicka och håll nere för att välja sessionstyp från en meny.

[ctx: @info:tooltip]
en: Close Session
sv: Stäng session

[ctx: @info:whatsthis]
en: Closes the active session.
sv: Stänger aktiv session.

[ctx: @action]
en: For This Session
sv: För den här sessionen

[ctx: @action]
en: For Terminal %1
sv: För terminal %1

[ctx: @action]
en: In This Session
sv: För den här sessionen

[ctx: @action]
en: In Terminal %1
sv: För terminal %1

[ctx: @title:tab]
en: Shell
sv: Skal

[ctx: @title:tab]
en: Shell No. %1
sv: Skal nr. %1

[ctx: @info]
en: <application>Yakuake</application> was unable to load the <application>Konsole</application> component.<nl/> A <application>Konsole</application> installation is required to use Yakuake.
sv: <application>Yakuake</application> kunde inte ladda <application>Konsole</application>-komponenten.<nl/> En installation av <application>Konsole</application> krävs för att använda Yakuake.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Title Bar</title><para>The title bar displays the session title if available.</para>
sv: <title>Namnlist</title><para>Namnlisten visar sessionens titel om den är tillgänglig.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep window open when it loses focus
sv: Behåll fönstret öppet när det förlorar fokus

[ctx: @info:whatsthis]
en: If this is checked, the window will stay open when it loses focus.
sv: Om markerat, kommer fönstret att förbli öppet när det förlorar fokus.

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Menu
sv: Öppna meny

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens the main menu.
sv: Öppnar huvudmenyn.

[ctx: @info:tooltip Quits the application]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: @info:whatsthis]
en: Quits the application.
sv: Avslutar programmet.
