yakuake - en to ug translation catalogue (37 entries)

[ctx: @item:inlistbox Unknown skin author]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: @title:group Group box label]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: General
ug: ئادەتتىكى

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Background
ug: كۆزنەك تەگلىكى

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
ug: تەگلىك رەڭگى:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Skin
ug: تېرە

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepOpen)
en: Keep window open when it loses focus
ug: فوكۇسى يۆتكەلسىمۇ كۆزنەك ئوچۇق پېتى تۇرسۇن

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Dialogs
ug: سۆزلىشىش رامكىلىرى

[ctx: @item:intext]
en: by %1
ug: ئاپتور %1

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Tab Bar
ug: بەتكۈچ بالداق

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width:
ug: كەڭلىك:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height:
ug: ئېگىزلىك:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, durationLabel)
en: Duration:
ug: ۋاقتى:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Position
ug: ئورنى

[ctx: @item:inrange Direction to move the window in]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftLabel)
en: Left
ug: سول

[ctx: @item:inrange Direction to move the window in]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightLabel)
en: Right
ug: ئوڭ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Width), group (Window)
en: Window width
ug: كۆزنەك كەڭلىكى

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Height), group (Window)
en: Window height
ug: كۆزنەك ئېگىزلىكى

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Position), group (Window)
en: Window position
ug: كۆزنەك ئورنى

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Skin), group (Appearance)
en: Skin
ug: تېرە

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (BackgroundColorOpacity), group (Appearance)
en: Background color opacity
ug: تەگلىك رەڭگى تۇتۇق

[ctx: @action]
en: Keep window open when it loses focus
ug: فوكۇسى يۆتكەلسىمۇ كۆزنەك ئوچۇق پېتى تۇرسۇن

[ctx: @action]
en: Manage Profiles...
ug: سەپلەكلەرنى باشقۇرۇش…

[ctx: @action]
en: New Session
ug: يېڭى ئەڭگىمە

[ctx: @action]
en: Close Session
ug: ئەڭگىمە يېپىش

[ctx: @title:menu]
en: Help
ug: ياردەم

[ctx: @title:menu]
en: Quick Options
ug: تەز تاللانمىلار

[ctx: @title:menu]
en: Screen
ug: ئېكران

[ctx: @title:menu]
en: Width
ug: كەڭلىك

[ctx: @title:menu]
en: Height
ug: ئېگىزلىك

[ctx: @title:menu]
en: Settings
ug: تەڭشەكلەر

[ctx: @title Preferences page name]
en: Window
ug: كۆزنەك

[ctx: @title Preferences page name]
en: Behavior
ug: ھەرىكەت

[ctx: @title Preferences page name]
en: Appearance
ug: كۆرۈنۈشى

[ctx: @info:tooltip]
en: New Session
ug: يېڭى ئەڭگىمە

[ctx: @info:tooltip]
en: Close Session
ug: ئەڭگىمە يېپىش

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep window open when it loses focus
ug: فوكۇسى يۆتكەلسىمۇ كۆزنەك ئوچۇق پېتى تۇرسۇن

[ctx: @info:tooltip Quits the application]
en: Quit
ug: ئاخىرلاشتۇر
