yelp-xsl master - en to ab translation catalogue (56 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leadin
en: , and
ab: , насгьы

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
ab:  насгьы

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for
en: Q:
ab: В

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a q
en: A:
ab: О

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
ab: Зегьы ирзеиҧшу адыррақәа

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
ab: Аҧкаақәа

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
ab: Егьырҭ ақьаадқәа

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note about a software bug.
en: Bug
ab: Аҧхасҭа

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
ab: Акандидат

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a caution note.
en: Caution
ab: Азҿлымҳара аашәырҧшы

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
ab: Аркра

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a colophon section.
en: Colophon
ab: Аҵыхәтәантәи ажәақәа

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a table of contents for the entire document.
en: Contents
ab: Аҵакы

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a danger note.
en: Danger
ab: Ишәарҭоу

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a dedication section.
en: Dedication
ab: Аҽазкра

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
ab: Аҟьашьы

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
ab: Ириашоуп

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. A senior member of the documentation team has reviewed and approved.
en: Final
ab: Ихырқәшоуп

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
ab: Атерминқәа ржәар

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an important note.
en: Important
ab: Ихадароу

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
ab: Ихырқәшам

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for an index of terms in a book.
en: Index
ab: Ахы

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a DocBook legal notice.
en: Legal
ab: Иахәҭоу адырра

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
ab: Алицензия

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of maintainers.
en: Maintained By
ab: Иацуп

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
ab: Инарҭбаау аинформациа

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
ab: Ҧхьаҟа

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note.
en: Note
ab: Азгәаҭа

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of links to sections on the current page.
en: On This Page
ab: Ари адаҟьа аҟны

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list contributors other than authors, editors, translators, or other types we have specific lists for.
en: Other Credits
ab: Егьырҭ ахалархәаҩцәа

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
ab: Иажәит

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a package note.
en: Package
ab: Арзақә

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Pause
ab: Ааҭгылара

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
ab: Аҿакра

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
ab: Шьҭахьҟа

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
ab: Икьыҧхьуп

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and should be reviewed by other team members.
en: Ready for review
ab: Арецензиа азура иазхиоуп

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
ab: Насгьы шәахәаҧш

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
ab: Асахьа амҿхакра архәҷра

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
ab: Аваратәи аҭыҧ

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. No content has been written yet.
en: Stub
ab: Аингалара

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a refsynopsisdiv element. This is the common section title found in most UNIX man pages.
en: Synopsis
ab: Ахҳәаа

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a tip.
en: Tip
ab: Аҵаҳәара

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
ab: Еиҭагоуп

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
ab: Асахьа абжьааҧнытәи ашәага

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
ab: Агәҽанҵара

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
ab: Иҩҩуп

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary en
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
ab: Абиблиография ахәҭа ахәаҧшра

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used wh
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
ab: <comment.name/> аҟынтә,<comment.date/> ахь

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when on
en: from <comment.name/>
ab: <comment.name/> аҟынтә

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
ab: Аел. ҧошьҭа ‘<string/>’ ала ацҳамҭа ашьҭра

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
ab: Шәаҧхьа аилкаара ‘<glossterm/>’

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more g
en: See <glosssee/>.
ab: Шәахәаҧш <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or mo
en: See also <glosssee/>.
ab: Насгьы шәахәаҧш <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <
en: See <seeie/>.
ab: Шәахәаҧш <seeie/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follow
en: See also <seeie/>.
ab: Насгьы шәахәаҧш <seeie/>.
