yelp-xsl master - en to af translation catalogue (49 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leadin
en: , and
af: , en

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
af:  en

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for
en: Q:
af: V:

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
af: Aangaande

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
af: Gevorderd

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
af: Bibliografie

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note about a software bug.
en: Bug
af: Fout

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
af: Kandidaat

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
af: Sluit

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a colophon section.
en: Colophon
af: Kolofon

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a dedication section.
en: Dedication
af: Toewyding

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
af: Konsep

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
af: Geredigeer deur

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. A senior member of the documentation team has reviewed and approved.
en: Final
af: Finaal

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
af: Woordelys

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an important note.
en: Important
af: Belangrik

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
af: Onvolledig

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for an index of terms in a book.
en: Index
af: Indeks

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a DocBook legal notice.
en: Legal
af: Wettig

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
af: Lisensie

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of maintainers.
en: Maintained By
af: Onderhou deur

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
af: Meer inligting

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
af: Volgende

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note.
en: Note
af: Nota

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list contributors other than authors, editors, translators, or other types we have specific lists for.
en: Other Credits
af: Ander krediete

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
af: Verouderde

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Pause
af: Laat wag

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
af: Speel

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
af: Vorige

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
af: Gepubliseer deur

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and should be reviewed by other team members.
en: Ready for review
af: Gereed vir hersiening

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
af: Sien ook

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
af: Skaal beelde af

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
af: Kantbalk

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. No content has been written yet.
en: Stub
af: Saadjie

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a refsynopsisdiv element. This is the common section title found in most UNIX man pages.
en: Synopsis
af: Opsomming

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
af: Vertaal deur

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
af: Vertoon beelde op hul normale grootte

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
af: Waarskuwing

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
af: Geskryf deur

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary en
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
af: Lees die bibliografie- inskrywing <biblioentry.label/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used wh
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
af: van <comment.name/> op <comment.date/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when on
en: from <comment.name/>
af: van <comment.name/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
af: Stuur 'n e-pos na ‘<string/>’.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
af: Lees die definisie vir ‘<glossterm/>’.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more g
en: See <glosssee/>.
af: Sien <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or mo
en: See also <glosssee/>.
af: Sien ook <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <
en: See <seeie/>.
af: Sien <seeie/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follow
en: See also <seeie/>.
af: Sien ook <seeie/>.
