yelp-xsl master - en to bg translation catalogue (59 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leadin
en: , and
bg:  и

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
bg:  и

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for
en: Q:
bg: В:

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a q
en: A:
bg: О:

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
bg: Относно

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
bg: Допълнителна информация

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
bg: Библиография

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note about a software bug.
en: Bug
bg: Грешка

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
bg: Версия-кандидат

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a caution note.
en: Caution
bg: Внимание

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
bg: Затваряне

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a colophon section.
en: Colophon
bg: Послеслов

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a table of contents for the entire document.
en: Contents
bg: Съдържание

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for license information when it's a CC license.
en: Creative Commons
bg: Криейтив Комънс

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a danger note.
en: Danger
bg: Опасност

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a dedication section.
en: Dedication
bg: Посвещение

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
bg: Чернова

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
bg: Редактирано от

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. A senior member of the documentation team has reviewed and approved.
en: Final
bg: Завършено

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
bg: Речник

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an important note.
en: Important
bg: Важно

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
bg: Незавършен

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for an index of terms in a book.
en: Index
bg: Индекс

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a DocBook legal notice.
en: Legal
bg: Правна информация

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
bg: Лиценз

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of maintainers.
en: Maintained By
bg: Поддържа се от

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
bg: Допълнителна информация

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
bg: Следващо

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note.
en: Note
bg: Бележка

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of links to sections on the current page.
en: On This Page
bg: На тази страница

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list contributors other than authors, editors, translators, or other types we have specific lists for.
en: Other Credits
bg: Други заслуги

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
bg: Неактуално

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a package note.
en: Package
bg: Пакет

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Pause
bg: Пауза

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
bg: Изпълнение

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
bg: Предишно

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
bg: Издадено от

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and should be reviewed by other team members.
en: Ready for review
bg: За преглед

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
bg: Виж също

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
bg: Намаляване на изображенията

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
bg: Странична лента

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. No content has been written yet.
en: Stub
bg: Мъниче

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a refsynopsisdiv element. This is the common section title found in most UNIX man pages.
en: Synopsis
bg: Резюме

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a tip.
en: Tip
bg: Подсказка

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
bg: Преведено от

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
bg: Нормален размер на изображенията

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
bg: Предупреждение

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
bg: Създадено от

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary en
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
bg: Вижте в библиографията <biblioentry.label/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used wh
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
bg: от <comment.name/> на <comment.date/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when on
en: from <comment.name/>
bg: от <comment.name/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
bg: Изпращане на е-писмо до „<string/>“.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
bg: Проверете дефиницията на „<b><glossterm/></b>“.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more g
en: See <glosssee/>.
bg: Виж <b><glosssee/></b>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or mo
en: See also <glosssee/>.
bg: Виж също <b><glosssee/></b>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: quote.format This is a format message used to format inline quotations. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <node/> - The text content of the quote element
en: “<node/>”
bg: „<node/>“

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: quote.format This is a format message used to format inline quotations inside other inline quotations. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <node/> - The text content of the quote element
en: ‘<node/>’
bg: «<node/>»

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <
en: See <seeie/>.
bg: Виж <seeie/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follow
en: See also <seeie/>.
bg: Виж също <seeie/>.
