gnome-doc-utils - en to ca translation catalogue (58 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leadin
en: , and
ca:  i

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
ca:  i

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for
en: Q:
ca: P:

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a q
en: A:
ca: R:

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
ca: Quant a

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
ca: Avançat

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
ca: Bibliografia

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note about a software bug.
en: Bug
ca: Errada

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
ca: Candidat

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a caution note.
en: Caution
ca: Compte

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
ca: Tanca

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a colophon section.
en: Colophon
ca: Colofó

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a table of contents for the entire document.
en: Contents
ca: Continguts

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a danger note.
en: Danger
ca: Perill

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a dedication section.
en: Dedication
ca: Dedicatòria

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
ca: Esborrany

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
ca: Editat per

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. A senior member of the documentation team has reviewed and approved.
en: Final
ca: Acabat

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
ca: Glossari

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
ca: Incomplet

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for an index of terms in a book.
en: Index
ca: Índex

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
ca: Llicència

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of maintainers.
en: Maintained By
ca: Mantingut per

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
ca: Més informació

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
ca: Següent

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note.
en: Note
ca: Nota

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of links to sections on the current page.
en: On This Page
ca: En aquesta pàgina

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list contributors other than authors, editors, translators, or other types we have specific lists for.
en: Other Credits
ca: Altres crèdits

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
ca: Desactualitzat

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a package note.
en: Package
ca: Paquet

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Pause
ca: Fes una pausa

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
ca: Reprodueix

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
ca: Anterior

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
ca: Publicat per

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and should be reviewed by other team members.
en: Ready for review
ca: Preparat per a revisar

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
ca: Vegeu també

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
ca: Fes les imatges més petites

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
ca: Barra lateral

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. No content has been written yet.
en: Stub
ca: Esquelet

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a refsynopsisdiv element. This is the common section title found in most UNIX man pages.
en: Synopsis
ca: Resum

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a tip.
en: Tip
ca: Suggeriment

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
ca: Traduït per

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
ca: Mostra les imatges a la mida normal

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
ca: Atenció

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
ca: Escrit per

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary en
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
ca: Vegeu l'entrada de bibliografia <biblioentry.label/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.label This is a format message used to format the labels for entries in a bibliography.  The content of the label is often an abbreviation of the authors' names and the year of publication.  In English, these are generally formatted with [square brackets] s
en: [<biblioentry.label/>]
ca: «<biblioentry.label/>»

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: citation.label This is a format message used to format inline citations to other published works.  The content is typically an abbreviation of the authors' last names.  In English, this abbreviation is usually written inside [square brackets]. Special elements in the m
en: [<citation.label/>]
ca: «<citation.label/>»

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used wh
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
ca: de <comment.name/> a <comment.date/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when on
en: from <comment.name/>
ca: de <comment.name/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
ca: Envieu un correu a «<string/>».

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
ca: Llegiu la definició de «<glossterm/>».

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more g
en: See <glosssee/>.
ca: Vegeu <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or mo
en: See also <glosssee/>.
ca: Vegeu també <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: quote.format This is a format message used to format inline quotations. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <node/> - The text content of the quote element
en: “<node/>”
ca: «<node/>»

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: quote.format This is a format message used to format inline quotations inside other inline quotations. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <node/> - The text content of the quote element
en: ‘<node/>’
ca: “<node/>”

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <
en: See <seeie/>.
ca: Vegeu <seeie/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follow
en: See also <seeie/>.
ca: Vegeu també <seeie/>.
