gnome-doc-utils - en to da translation catalogue (49 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leadin
en: , and
da: , og

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
da:  og

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for
en: Q:
da: Sp:

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a q
en: A:
da: Sv:

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
da: Om

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
da: Avanceret

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
da: Litteraturliste

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note about a software bug.
en: Bug
da: Fejl

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
da: Kandidat

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a caution note.
en: Caution
da: Forsigtig

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
da: Luk

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a colophon section.
en: Colophon
da: Kolofon

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a table of contents for the entire document.
en: Contents
da: Indhold

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a danger note.
en: Danger
da: Fare

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a dedication section.
en: Dedication
da: Dedikation

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
da: Kladde

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
da: Redigeret af

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. A senior member of the documentation team has reviewed and approved.
en: Final
da: Endelig

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
da: Ordforklaring

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an important note.
en: Important
da: Vigtigt

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
da: Ufærdig

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for an index of terms in a book.
en: Index
da: Indeks

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a DocBook legal notice.
en: Legal
da: Juridisk

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
da: Licens

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of maintainers.
en: Maintained By
da: Vedligeholdes af

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
da: Flere oplysninger

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
da: Næste

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of links to sections on the current page.
en: On This Page
da: På denne side

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list contributors other than authors, editors, translators, or other types we have specific lists for.
en: Other Credits
da: Andre medvirkende

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
da: Forældet

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a package note.
en: Package
da: Pakke

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
da: Afspil

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
da: Forrige

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
da: Udgivet af

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and should be reviewed by other team members.
en: Ready for review
da: Klar til gennemsyn

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
da: Se også

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
da: Nedskalér billeder

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
da: Sidebjælke

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
da: Oversat af

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
da: Vis billeder i normal størrelse

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
da: Advarsel

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
da: Skrevet af

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary en
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
da: Vis opslag i litteraturliste <biblioentry.label/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used wh
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
da: fra <comment.name/> den <comment.date/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when on
en: from <comment.name/>
da: fra <comment.name/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
da: Send e-mail til “<string/>”.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
da: Læs ordforklaringen til ‘<glossterm/>’.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more g
en: See <glosssee/>.
da: Se <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or mo
en: See also <glosssee/>.
da: Se også <glosssee/>.
