yelp-xsl master - en to de translation catalogue (54 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leadin
en: , and
de:  und

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
de:  und

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for
en: Q:
de: F:

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
de: Info

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
de: Erweitert

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
de: Bibliografie

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note about a software bug.
en: Bug
de: Programmfehler

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
de: Kandidat

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a caution note.
en: Caution
de: Achtung

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
de: Schließen

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a colophon section.
en: Colophon
de: Kolophon

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a table of contents for the entire document.
en: Contents
de: Inhalt

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a danger note.
en: Danger
de: Warnung

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a dedication section.
en: Dedication
de: Widmung

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
de: Rohfassung

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
de: Herausgegeben von

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. A senior member of the documentation team has reviewed and approved.
en: Final
de: Endgültig

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
de: Glossar

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an important note.
en: Important
de: Wichtig

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
de: Unvollständig

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a DocBook legal notice.
en: Legal
de: Urheberrechtshinweis

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
de: Lizenz

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of maintainers.
en: Maintained By
de: Betreut von

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
de: Weitere Informationen

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
de: Weiter

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note.
en: Note
de: Anmerkung

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of links to sections on the current page.
en: On This Page
de: Auf dieser Seite

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list contributors other than authors, editors, translators, or other types we have specific lists for.
en: Other Credits
de: Weitere Danksagungen

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
de: Veraltet

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a package note.
en: Package
de: Paket

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
de: Wiedergabe

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
de: Zurück

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
de: Veröffentlicht von

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and should be reviewed by other team members.
en: Ready for review
de: Bereit zum Korrektur lesen

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
de: Siehe auch

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
de: Abbildungen verkleinern

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
de: Seitenleiste

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. No content has been written yet.
en: Stub
de: Grundgerüst

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a tip.
en: Tip
de: Tipp

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
de: Übersetzung von

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
de: Abbildungen in normaler Größe anzeigen

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
de: Warnung

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
de: Geschrieben von

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary en
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
de: Den Eintrag <biblioentry.label/> im Literaturverzeichnis anzeigen.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used wh
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
de: von <comment.name/> am <comment.date/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when on
en: from <comment.name/>
de: von <comment.name/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
de: E-Mail an »<string/>« verschicken.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
de: Die Definition von »<glossterm/>« lesen.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more g
en: See <glosssee/>.
de: Siehe <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or mo
en: See also <glosssee/>.
de: Siehe auch <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: quote.format This is a format message used to format inline quotations. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <node/> - The text content of the quote element
en: “<node/>”
de: »<node/>«

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: quote.format This is a format message used to format inline quotations inside other inline quotations. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <node/> - The text content of the quote element
en: ‘<node/>’
de: »<node/>«

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <
en: See <seeie/>.
de: Siehe <seeie/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follow
en: See also <seeie/>.
de: Siehe auch <seeie/>.
