gnome-doc-utils - en to fa translation catalogue (59 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr Translate to default:RTL if your language should be displayed right-to-left, otherwise translate to default:LTR.  Do *not* translate it to "predefinito:LTR", if it isn't default:LTR or default:RTL it will not work.
en: default:LTR
fa: default:RTL

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used a simple list item seperator in places where simple inline lists have to be constructed dynamically.  Using the default string of ", ", a list would look like this: A, B, C, D.  Using the nonsensical string " - ", a list would look like this: A - B - C - D. Ma
en: ,
fa: ،‏

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leadin
en: , and
fa:  و

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
fa:  و

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for
en: Q:
fa: پر:

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a q
en: A:
fa: پا:

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
fa: درباره

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
fa: پیشرفته

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
fa: کتابشناسی

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note about a software bug.
en: Bug
fa: مشکل

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
fa: نامزد

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a caution note.
en: Caution
fa: توجه

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
fa: بستن

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a colophon section.
en: Colophon
fa: اطلاعات نشر

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a table of contents for the entire document.
en: Contents
fa: محتویات

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a danger note.
en: Danger
fa: خطر

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a dedication section.
en: Dedication
fa: تقدیم‌نامه

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
fa: چرک‌نویس

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
fa: ویرایش به دست

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. A senior member of the documentation team has reviewed and approved.
en: Final
fa: پایانی

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
fa: واژه‌نامه

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an important note.
en: Important
fa: مهم

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
fa: ناتمام

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for an index of terms in a book.
en: Index
fa: فهرست

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a DocBook legal notice.
en: Legal
fa: حقوقی

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
fa: پروانه

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of maintainers.
en: Maintained By
fa: نگه‌داری به دست

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
fa: اطّلاعات بیش‌تر

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
fa: بعدی

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note.
en: Note
fa: نکته

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of links to sections on the current page.
en: On This Page
fa: در این صفحه

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list contributors other than authors, editors, translators, or other types we have specific lists for.
en: Other Credits
fa: دیگر سازندگان

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
fa: تاریخ‌گذشته

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a package note.
en: Package
fa: بسته

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Pause
fa: مکث

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
fa: پخش

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
fa: پیشین

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
fa: انتشار به دست

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and should be reviewed by other team members.
en: Ready for review
fa: آمادهٔ بازبینی

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
fa: همچنین ببینید

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
fa: کوچک کردن تصویرها

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
fa: نوا کناری

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. No content has been written yet.
en: Stub
fa: خالی

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a refsynopsisdiv element. This is the common section title found in most UNIX man pages.
en: Synopsis
fa: نگاه اجمالی

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a tip.
en: Tip
fa: نکته

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
fa: بازگردانی به دست

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
fa: نمایش تصویرها با اندازه واقعی

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
fa: هشدار

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
fa: نوشته به دست

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary en
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
fa: نمایش ورودی کتابشناسی <biblioentry.label/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used wh
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
fa: از <comment.name/> در <comment.date/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when on
en: from <comment.name/>
fa: از <comment.name/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
fa: ارسال رایانامه به ‘<string/>’.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
fa: خواندن تعریف برای ‘<glossterm/>’.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more g
en: See <glosssee/>.
fa: ببینید <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or mo
en: See also <glosssee/>.
fa: همچنین ببینید <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: quote.format This is a format message used to format inline quotations inside other inline quotations. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <node/> - The text content of the quote element
en: ‘<node/>’
fa: ’<node/>’

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <
en: See <seeie/>.
fa: ببینید <seeie/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follow
en: See also <seeie/>.
fa: همچنین ببینید <seeie/>.
