yelp-xsl master - en to id translation catalogue (53 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leadin
en: , and
id: , dan

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
id:  dan

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for
en: Q:
id: T:

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a q
en: A:
id: J:

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
id: Tentang

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
id: Tingkat Lanjut

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
id: Bibliografi

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note about a software bug.
en: Bug
id: Kutu

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
id: Kandidat

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a caution note.
en: Caution
id: Awas

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
id: Tutup

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a colophon section.
en: Colophon
id: Tanda Penerbit

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a table of contents for the entire document.
en: Contents
id: Isi

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a danger note.
en: Danger
id: Bahaya

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a dedication section.
en: Dedication
id: Persembahan

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
id: Disunting Oleh

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. A senior member of the documentation team has reviewed and approved.
en: Final
id: Akhir

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
id: Daftar Istilah

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an important note.
en: Important
id: Penting

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
id: Tak Lengkap

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for an index of terms in a book.
en: Index
id: Indeks

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a DocBook legal notice.
en: Legal
id: Hukum

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
id: Lisensi

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of maintainers.
en: Maintained By
id: Dikelola Oleh

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
id: Informasi Lanjut

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
id: Selanjutnya

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note.
en: Note
id: Catatan

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of links to sections on the current page.
en: On This Page
id: Pada Halaman Ini

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list contributors other than authors, editors, translators, or other types we have specific lists for.
en: Other Credits
id: Kredit Lain

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
id: Kadaluarsa

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a package note.
en: Package
id: Paket

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Pause
id: Jeda

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
id: Putar

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
id: Sebelumnya

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
id: Diterbitkan Oleh

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and should be reviewed by other team members.
en: Ready for review
id: Siap diperiksa

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
id: Lihat Juga

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
id: Perkecil gambar

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
id: Bilah sisi

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a refsynopsisdiv element. This is the common section title found in most UNIX man pages.
en: Synopsis
id: Ringkasan

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
id: Diterjemahkan Oleh

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
id: Tilik gambar pada ukuran normal

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
id: Peringatan

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
id: Ditulis Oleh

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary en
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
id: Tilik entri bibliografi <biblioentry.label/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used wh
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
id: dari <comment.name/> pada <comment.date/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when on
en: from <comment.name/>
id: dari <comment.name/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
id: Kirim surel ke ‘<string/>’.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
id: Baca definisi untuk ‘<glossterm/>’

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more g
en: See <glosssee/>.
id: Lihat <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or mo
en: See also <glosssee/>.
id: Lihat juga <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <
en: See <seeie/>.
id: Lihat <seeie/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follow
en: See also <seeie/>.
id: Lihat juga <seeie/>.
