yelp-xsl master - en to kk translation catalogue (37 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leadin
en: , and
kk: , және

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
kk:  және

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for
en: Q:
kk: С:

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a q
en: A:
kk: Ж:

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
kk: Осы туралы

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
kk: Кеңейтілген

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
kk: Библиография

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note about a software bug.
en: Bug
kk: Ақаулық

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
kk: Кандидат

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
kk: Жабу

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
kk: Шимай қағаз

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
kk: Кім түзеткен:

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
kk: Глоссарий

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an important note.
en: Important
kk: Маңызды

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
kk: Аяқталмаған

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for an index of terms in a book.
en: Index
kk: Мазмұны

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
kk: Лицензиясы

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
kk: Көбірек ақпарат

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
kk: Келесі

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note.
en: Note
kk: Мәлімдеме

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
kk: Ескірген

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Pause
kk: Аялдату

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
kk: Ойнату

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
kk: Алдыңғы

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
kk: Кім жариялаған:

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
kk: Тағы қараңыз

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
kk: Суреттерді кішірейту

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
kk: Бүйір панелі

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a tip.
en: Tip
kk: Кеңес

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
kk: Аударған

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
kk: Ескерту

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
kk: Жазған

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary en
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
kk: <biblioentry.label/> библиография элементін қарау.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more g
en: See <glosssee/>.
kk: <glosssee/> қараңыз.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or mo
en: See also <glosssee/>.
kk: Сонымен қатар, <glosssee/> қараңыз.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <
en: See <seeie/>.
kk: <seeie/> қараңыз.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follow
en: See also <seeie/>.
kk: Сонымен қатар, <seeie/> қараңыз.
