gnome-doc-utils - en to nl translation catalogue (51 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leadin
en: , and
nl: , en

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
nl:  en

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for
en: Q:
nl: V:

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
nl: Info

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
nl: Geavanceerd

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
nl: Bibliografie

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
nl: Kandidaat

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a caution note.
en: Caution
nl: Let op

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
nl: Sluiten

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a colophon section.
en: Colophon
nl: Colofon

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a table of contents for the entire document.
en: Contents
nl: Inhoudsopgave

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a danger note.
en: Danger
nl: Gevaar

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a dedication section.
en: Dedication
nl: Opgedragen aan

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
nl: Concept

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
nl: Geredigeerd door

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. A senior member of the documentation team has reviewed and approved.
en: Final
nl: Eindversie

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
nl: Verklarende woordenlijst

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an important note.
en: Important
nl: Belangrijk

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
nl: Incompleet

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
nl: Licentie

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of maintainers.
en: Maintained By
nl: Onderhouden door

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
nl: Meer informatie

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
nl: Volgende

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note.
en: Note
nl: Opmerking

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of links to sections on the current page.
en: On This Page
nl: Op deze pagina

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list contributors other than authors, editors, translators, or other types we have specific lists for.
en: Other Credits
nl: Andere medewerkers

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
nl: Verouderd

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a package note.
en: Package
nl: Pakket

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Pause
nl: Pauze

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
nl: Afspelen

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
nl: Vorige

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
nl: Uitgegeven door

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and should be reviewed by other team members.
en: Ready for review
nl: Gereed voor proeflezen

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
nl: Zie ook

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
nl: Afbeeldingen verkleinen

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
nl: Zijbalk

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. No content has been written yet.
en: Stub
nl: Beginnetje

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a refsynopsisdiv element. This is the common section title found in most UNIX man pages.
en: Synopsis
nl: Samenvatting

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
nl: Vertaald door

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
nl: Afbeeldingen op normale grootte bekijken

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
nl: Waarschuwing

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
nl: Geschreven door

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary en
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
nl: Bibliografie-item ‘<biblioentry.label/>’ bekijken.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used wh
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
nl: door <comment.name/> op <comment.date/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when on
en: from <comment.name/>
nl: door <comment.name/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
nl: E-mail versturen naar ‘<string/>’.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
nl: De definitie van ‘<glossterm/>’ lezen.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more g
en: See <glosssee/>.
nl: Zie <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or mo
en: See also <glosssee/>.
nl: Zie ook <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <
en: See <seeie/>.
nl: Zie <seeie/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follow
en: See also <seeie/>.
nl: Zie ook <seeie/>.
