yelp-xsl - en to pl translation catalogue (60 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leadin
en: , and
pl:  i

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
pl:  i

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for
en: Q:
pl: Pyt.:

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a q
en: A:
pl: Odp.:

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
pl: Informacje

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
pl: Zaawansowane

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
pl: Bibliografia

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note about a software bug.
en: Bug
pl: Błąd

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
pl: Kandydat

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a caution note.
en: Caution
pl: Zachowaj ostrożność

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
pl: Zamknij

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a colophon section.
en: Colophon
pl: Kolofon

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a table of contents for the entire document.
en: Contents
pl: Spis treści

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a danger note.
en: Danger
pl: Niebezpieczeństwo

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a dedication section.
en: Dedication
pl: Dedykacja

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
pl: Szkic

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
pl: Zredagowane przez

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. A senior member of the documentation team has reviewed and approved.
en: Final
pl: Ostateczne

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
pl: Słownik

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an important note.
en: Important
pl: Ważne

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
pl: Nieukończone

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for an index of terms in a book.
en: Index
pl: Indeks

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a DocBook legal notice.
en: Legal
pl: Kwestie prawne

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
pl: Licencja

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of maintainers.
en: Maintained By
pl: Opiekuni

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
pl: Więcej informacji

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
pl: Następna

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note.
en: Note
pl: Uwaga

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of links to sections on the current page.
en: On This Page
pl: Na tej stronie

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list contributors other than authors, editors, translators, or other types we have specific lists for.
en: Other Credits
pl: Inne zasługi

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
pl: Przestarzałe

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a package note.
en: Package
pl: Pakiet

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Pause
pl: Wstrzymuje

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
pl: Odtwarza

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
pl: Poprzednia

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
pl: Opublikowane przez

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and should be reviewed by other team members.
en: Ready for review
pl: Gotowe do zrecenzowania

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
pl: Patrz także

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
pl: Zmniejsza obrazy

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
pl: Panel boczny

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. No content has been written yet.
en: Stub
pl: Zalążek

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a refsynopsisdiv element. This is the common section title found in most UNIX man pages.
en: Synopsis
pl: Streszczenie

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a tip.
en: Tip
pl: Wskazówka

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
pl: Przetłumaczone przez

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
pl: Wyświetla obrazy w zwykłym rozmiarze

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
pl: Ostrzeżenie

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
pl: Napisane przez

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary en
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
pl: Wpis bibliograficzny <biblioentry.label/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.label This is a format message used to format the labels for entries in a bibliography.  The content of the label is often an abbreviation of the authors' names and the year of publication.  In English, these are generally formatted with [square brackets] s
en: [<biblioentry.label/>]
pl: (<biblioentry.label/>)

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: citation.label This is a format message used to format inline citations to other published works.  The content is typically an abbreviation of the authors' last names.  In English, this abbreviation is usually written inside [square brackets]. Special elements in the m
en: [<citation.label/>]
pl: (<citation.label/>)

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used wh
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
pl: Autor: <comment.name/> (<comment.date/>)

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when on
en: from <comment.name/>
pl: Autor: <comment.name/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
pl: Wyślij wiadomość do „<string/>”.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
pl: Definicja dla „<glossterm/>”.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more g
en: See <glosssee/>.
pl: Patrz <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or mo
en: See also <glosssee/>.
pl: Patrz także <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: quote.format This is a format message used to format inline quotations. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <node/> - The text content of the quote element
en: “<node/>”
pl: „<node/>”

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: quote.format This is a format message used to format inline quotations inside other inline quotations. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <node/> - The text content of the quote element
en: ‘<node/>’
pl: »<node/>«

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <
en: See <seeie/>.
pl: Patrz <seeie/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follow
en: See also <seeie/>.
pl: Patrz także <seeie/>.
