yelp-xsl - en to pt_BR translation catalogue (57 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leadin
en: , and
pt_BR: , e

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
pt_BR:  e

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for
en: Q:
pt_BR: P:

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a q
en: A:
pt_BR: R:

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
pt_BR: Sobre

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
pt_BR: Avançado

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
pt_BR: Bibliografia

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note about a software bug.
en: Bug
pt_BR: Erro

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
pt_BR: Candidato

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a caution note.
en: Caution
pt_BR: Atenção

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
pt_BR: Fechar

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a colophon section.
en: Colophon
pt_BR: Colofão

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a table of contents for the entire document.
en: Contents
pt_BR: Sumário

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a danger note.
en: Danger
pt_BR: Perigo

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a dedication section.
en: Dedication
pt_BR: Dedicatória

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
pt_BR: Rascunho

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
pt_BR: Editado por

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
pt_BR: Glossário

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an important note.
en: Important
pt_BR: Importante

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
pt_BR: Incompleto

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for an index of terms in a book.
en: Index
pt_BR: Índice

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a DocBook legal notice.
en: Legal
pt_BR: Aviso legal

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
pt_BR: Licença

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of maintainers.
en: Maintained By
pt_BR: Mantido por

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
pt_BR: Mais informações

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
pt_BR: Próximo

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note.
en: Note
pt_BR: Nota

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of links to sections on the current page.
en: On This Page
pt_BR: Nesta página

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list contributors other than authors, editors, translators, or other types we have specific lists for.
en: Other Credits
pt_BR: Outros créditos

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
pt_BR: Desatualizado

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a package note.
en: Package
pt_BR: Pacote

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Pause
pt_BR: Pausa

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
pt_BR: Reproduzir

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
pt_BR: Anterior

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
pt_BR: Publicado por

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and should be reviewed by other team members.
en: Ready for review
pt_BR: Pronto para revisão

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
pt_BR: Veja também

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
pt_BR: Reduzir tamanho das imagens

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
pt_BR: Barra lateral

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. No content has been written yet.
en: Stub
pt_BR: Esboço

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a refsynopsisdiv element. This is the common section title found in most UNIX man pages.
en: Synopsis
pt_BR: Sinopse

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a tip.
en: Tip
pt_BR: Dica

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
pt_BR: Traduzido por

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
pt_BR: Visualizar imagens no tamanho normal

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
pt_BR: Aviso

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
pt_BR: Escrito por

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary en
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
pt_BR: Visualizar a entrada bibliográfica <biblioentry.label/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used wh
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
pt_BR: de <comment.name/> em <comment.date/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when on
en: from <comment.name/>
pt_BR: de <comment.name/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
pt_BR: Enviar e-mail para "<string/>".

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
pt_BR: Ler a definição para "<glossterm/>".

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more g
en: See <glosssee/>.
pt_BR: Ver <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or mo
en: See also <glosssee/>.
pt_BR: Ver também <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: quote.format This is a format message used to format inline quotations. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <node/> - The text content of the quote element
en: “<node/>”
pt_BR: "<node/>"

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: quote.format This is a format message used to format inline quotations inside other inline quotations. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <node/> - The text content of the quote element
en: ‘<node/>’
pt_BR: '<node/>'

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <
en: See <seeie/>.
pt_BR: Ver <seeie/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follow
en: See also <seeie/>.
pt_BR: Ver também <seeie/>.
