yelp-xsl - en to sv translation catalogue (57 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leadin
en: , and
sv:  och

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
sv:  och

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for
en: Q:
sv: F:

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a q
en: A:
sv: S:

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
sv: Om

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
sv: Avancerat

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
sv: Bibliografi

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note about a software bug.
en: Bug
sv: Programfel

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
sv: Kandidat

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a caution note.
en: Caution
sv: Varning

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
sv: Stäng

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a colophon section.
en: Colophon
sv: Kolofon

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a table of contents for the entire document.
en: Contents
sv: Innehåll

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a danger note.
en: Danger
sv: Fara

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a dedication section.
en: Dedication
sv: Dedikation

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
sv: Utkast

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
sv: Redigerat av

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. A senior member of the documentation team has reviewed and approved.
en: Final
sv: Slutgiltigt

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
sv: Ordlista

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an important note.
en: Important
sv: Viktigt

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
sv: Ofärdigt

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a DocBook legal notice.
en: Legal
sv: Juridisk information

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
sv: Licens

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of maintainers.
en: Maintained By
sv: Underhålls av

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
sv: Mer information

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
sv: Nästa

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note.
en: Note
sv: Anteckning

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of links to sections on the current page.
en: On This Page
sv: På denna sida

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list contributors other than authors, editors, translators, or other types we have specific lists for.
en: Other Credits
sv: Övriga bidragsgivare

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
sv: Föråldrad

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a package note.
en: Package
sv: Paket

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Pause
sv: Paus

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
sv: Spela upp

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
sv: Föregående

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
sv: Publicerat av

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and should be reviewed by other team members.
en: Ready for review
sv: Färdigt för granskning

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
sv: Se även

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
sv: Skala ner bilder

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
sv: Sidopanel

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. No content has been written yet.
en: Stub
sv: Stubbe

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a refsynopsisdiv element. This is the common section title found in most UNIX man pages.
en: Synopsis
sv: Sammanfattning

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a tip.
en: Tip
sv: Tips

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
sv: Översatt av

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
sv: Visa bilder i normal storlek

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
sv: Varning

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
sv: Skrivet av

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary en
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
sv: Visa bibliografiposten <biblioentry.label/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used wh
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
sv: från <comment.name/> den <comment.date/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when on
en: from <comment.name/>
sv: från <comment.name/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
sv: Skicka e-post till ”<string/>”.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
sv: Läs definitionen för ”<glossterm/>”.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more g
en: See <glosssee/>.
sv: Se <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or mo
en: See also <glosssee/>.
sv: Se även <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: quote.format This is a format message used to format inline quotations. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <node/> - The text content of the quote element
en: “<node/>”
sv: ”<node/>”

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: quote.format This is a format message used to format inline quotations inside other inline quotations. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <node/> - The text content of the quote element
en: ‘<node/>’
sv: ’<node/>’

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <
en: See <seeie/>.
sv: Se <seeie/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follow
en: See also <seeie/>.
sv: Se även <seeie/>.
