gnome-doc-utils - en to tr translation catalogue (55 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leadin
en: , and
tr: , ve

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
tr:  ve

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for
en: Q:
tr: S:

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a q
en: A:
tr: C:

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
tr: Hakkında

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
tr: Gelişmiş

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
tr: Biblografya

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note about a software bug.
en: Bug
tr: Hata

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
tr: Aday

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a caution note.
en: Caution
tr: Dikkat

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
tr: Kapat

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a colophon section.
en: Colophon
tr: Kolofon

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a table of contents for the entire document.
en: Contents
tr: İçerik

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a danger note.
en: Danger
tr: Tehlike

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a dedication section.
en: Dedication
tr: İthaf Edilen

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
tr: Taslak

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
tr: Düzenleyen(ler):

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
tr: Sözlük

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an important note.
en: Important
tr: Önemli

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
tr: Eksik

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for an index of terms in a book.
en: Index
tr: Dizin

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a DocBook legal notice.
en: Legal
tr: Yasal

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
tr: Lisans

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of maintainers.
en: Maintained By
tr: Projeyi Yürütenler:

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
tr: Daha Çok Bilgi

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
tr: Sonraki

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note.
en: Note
tr: Not

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of links to sections on the current page.
en: On This Page
tr: Bu Sayfada

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list contributors other than authors, editors, translators, or other types we have specific lists for.
en: Other Credits
tr: Diğer Emeği Geçenler

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
tr: Tarihi Geçmiş

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a package note.
en: Package
tr: Paket

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Pause
tr: Duraklat

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
tr: Oynat

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
tr: Önceki

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
tr: Yayınlayan:

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and should be reviewed by other team members.
en: Ready for review
tr: Gözden geçirme için hazır

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
tr: Ayrıca Bakınız

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
tr: Görüntüleri küçült

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
tr: Kenar Çubuğu

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. No content has been written yet.
en: Stub
tr: Yarım

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a refsynopsisdiv element. This is the common section title found in most UNIX man pages.
en: Synopsis
tr: Özet

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a tip.
en: Tip
tr: İpucu

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
tr: Çeviren(ler):

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
tr: Görüntüleri olağan boyutta göster

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
tr: Uyarı

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
tr: Yazan(lar):

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary en
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
tr: Kaynakça girdisini görüntüle <biblioentry.label/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used wh
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
tr: <comment.name/> tarafından <comment.date/> tarihinde

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when on
en: from <comment.name/>
tr: <comment.name/> tarafından

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
tr: ‘<string/>’ adresine e-posta gönder.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
tr: ‘<glossterm/>’ tanımını oku.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more g
en: See <glosssee/>.
tr: Bknz. <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or mo
en: See also <glosssee/>.
tr: Ayrıca bknz. <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <
en: See <seeie/>.
tr: Bknz <seeie/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follow
en: See also <seeie/>.
tr: Ayrıca bknz <seeie/>.
