gnome-doc-utils - en to uk translation catalogue (58 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leadin
en: , and
uk: , та

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
uk:  та

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for
en: Q:
uk: З:

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a q
en: A:
uk: В:

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
uk: Про програму

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
uk: Додатково

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
uk: Додаткові документи

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note about a software bug.
en: Bug
uk: Вада

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
uk: Кандидат

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a caution note.
en: Caution
uk: Застереження

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
uk: Закрити

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a colophon section.
en: Colophon
uk: Післямова

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a table of contents for the entire document.
en: Contents
uk: Зміст

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a danger note.
en: Danger
uk: Небезпечно

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a dedication section.
en: Dedication
uk: Присвячення

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
uk: Чернетка

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
uk: Редагували

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. A senior member of the documentation team has reviewed and approved.
en: Final
uk: Фінальна версія

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
uk: Словник термінів

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an important note.
en: Important
uk: Важливе

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
uk: Незавершена версія

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for an index of terms in a book.
en: Index
uk: Покажчик

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a DocBook legal notice.
en: Legal
uk: Права

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
uk: Ліцензія

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of maintainers.
en: Maintained By
uk: Супроводили

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
uk: Докладніше

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
uk: Далі

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note.
en: Note
uk: Примітка

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of links to sections on the current page.
en: On This Page
uk: На цій сторінці

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list contributors other than authors, editors, translators, or other types we have specific lists for.
en: Other Credits
uk: Інші подяки

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
uk: Застаріло

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a package note.
en: Package
uk: Пакунок

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Pause
uk: Призупинити

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
uk: Програти

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
uk: Назад

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
uk: Опубліковано

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and should be reviewed by other team members.
en: Ready for review
uk: Готовий для рецензії

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
uk: Дивіться також

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
uk: Масштабувати зображення вниз

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
uk: Бічна панель

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. No content has been written yet.
en: Stub
uk: Заглушка

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a refsynopsisdiv element. This is the common section title found in most UNIX man pages.
en: Synopsis
uk: Анотація

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a tip.
en: Tip
uk: Підказка

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
uk: Переклали

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
uk: Переглянути зображення в звичайному розмірі

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
uk: Попередження

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
uk: Автори

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary en
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
uk: Переглянути бібліографічний запис <biblioentry.label/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used wh
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
uk: з <comment.name/> в <comment.date/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when on
en: from <comment.name/>
uk: з <comment.name/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
uk: Надіслати листа до « <string/>».

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
uk: Прочитати означення для «<glossterm/>».

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more g
en: See <glosssee/>.
uk: Дивіться <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or mo
en: See also <glosssee/>.
uk: Також дивіться <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: quote.format This is a format message used to format inline quotations. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <node/> - The text content of the quote element
en: “<node/>”
uk: «<node/>»

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: quote.format This is a format message used to format inline quotations inside other inline quotations. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <node/> - The text content of the quote element
en: ‘<node/>’
uk: «<node/>»

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <
en: See <seeie/>.
uk: Дивіться <seeie/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follow
en: See also <seeie/>.
uk: Також дивіться <seeie/>.
