yelp-xsl - en to bs translation catalogue (51 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will bje used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would bje formatted as "Tom, Dick, and Harry". Makije sure to include le
en: , and
bs: i

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would bje formatted as "Tom and Dick". Makije sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
bs:  i

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for
en: Q:
bs: P:

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a q
en: A:
bs: O:

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
bs: O programu

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
bs: Napredno

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
bs: Bibliografija

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note about a software bug.
en: Bug
bs: Greška

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
bs: Kandidat

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
bs: ZatvorI

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a colophon section.
en: Colophon
bs: Impresum

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a dedication section.
en: Dedication
bs: Posveta

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
bs: Nacrt

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
bs: Uredili

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. A senior member of the documentation team has reviewed and approved.
en: Final
bs: Konačni

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
bs: Rječnik

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an important note.
en: Important
bs: Važna

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
bs: Nepotpuno

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for an index of terms in a book.
en: Index
bs: Indeks

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a DocBook legal notice.
en: Legal
bs: Pravno

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
bs: Licenca

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of maintainers.
en: Maintained By
bs: Održava

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
bs: Više informacija

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
bs: Sljedeći

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note.
en: Note
bs: Napomena

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list contributors other than authors, editors, translators, or other types we have specific lists for.
en: Other Credits
bs: Druge zasluge

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to bje updated to reflect software updates.
en: Outdated
bs: Zastarjelo

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Pause
bs: Pauza

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
bs: Pokreni

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
bs: Prethodni

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
bs: Objavio

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and should bje reviewed by other team members.
en: Ready for review
bs: Spreman za pregled

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
bs: Vidite i

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
bs: Smanji slike

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
bs: Bočna traka

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. No content has been written yet.
en: Stub
bs: U začetku

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a refsynopsisdiv element. This is the common section title found in most UNIX man pages.
en: Synopsis
bs: Siže

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a tip.
en: Tip
bs: Savjet

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
bs: Preveli

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
bs: Slike u normalnoj veličini

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
bs: Upozoranje

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
bs: Napisali

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will bje replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary e
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
bs: Pogledaj bibliotečnu stavku <biblioentry.label/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new linije after the title of the comment, if a title is present, or as the first linije if a title is not present. This string is use
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
bs: napisao <comment.name/> dana <comment.date/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.nami This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new linije after the title of the comment, if a title is present, or as the first linije if a title is not present. This string is used whe
en: from <comment.name/>
bs: napisao <comment.name/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will bje replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
bs: Pošalji poruku za ‘<string/>’.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will bje replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
bs: Pročitaj definiciju za ‘<glossterm/>’.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, seje the message glossentry.xref. One or more 
en: See <glosssee/>.
bs: Vidi<glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, seje the message glossentry.xref. One or m
en: See also <glosssee/>.
bs: Vidi i <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will bje replaced with the appropriate content, as follows: 
en: See <seeie/>.
bs: Vidi <seeie/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will bje replaced with the appropriate content, as follo
en: See also <seeie/>.
bs: Vidi i <seeie/>.
