yelp-xsl master - en to hu translation catalogue (58 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leadin
en: , and
hu:  és

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
hu:  és

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for
en: Q:
hu: K:

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a q
en: A:
hu: V:

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
hu: Névjegy

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
hu: Speciális

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
hu: Irodalomjegyzék

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note about a software bug.
en: Bug
hu: Hiba

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
hu: Jelölt

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a caution note.
en: Caution
hu: Figyelem

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
hu: Bezárás

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a colophon section.
en: Colophon
hu: Kolofon

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a table of contents for the entire document.
en: Contents
hu: Tartalomjegyzék

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a danger note.
en: Danger
hu: Veszély

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a dedication section.
en: Dedication
hu: Dedikáció

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
hu: Vázlat

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
hu: Szerkesztette

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. A senior member of the documentation team has reviewed and approved.
en: Final
hu: Végleges

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
hu: Szójegyzék

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an important note.
en: Important
hu: Fontos

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
hu: Befejezetlen

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for an index of terms in a book.
en: Index
hu: Tárgymutató

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a DocBook legal notice.
en: Legal
hu: Jogi nyilatkozat

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
hu: Licenc

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of maintainers.
en: Maintained By
hu: Karbantartja

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
hu: További információk

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
hu: Következő

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note.
en: Note
hu: Megjegyzés

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of links to sections on the current page.
en: On This Page
hu: Ezen az oldalon

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list contributors other than authors, editors, translators, or other types we have specific lists for.
en: Other Credits
hu: További köszönet

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
hu: Elavult

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a package note.
en: Package
hu: Csomag

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Pause
hu: Szünet

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
hu: Lejátszás

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
hu: Előző

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
hu: Közzétette:

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and should be reviewed by other team members.
en: Ready for review
hu: Átnézésre kész

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
hu: Lásd még

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
hu: Képek zsugorítása

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
hu: Oldalsáv

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. No content has been written yet.
en: Stub
hu: Csonk

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a refsynopsisdiv element. This is the common section title found in most UNIX man pages.
en: Synopsis
hu: Szinopszis

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a tip.
en: Tip
hu: Tipp

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
hu: Fordította

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
hu: Képek megjelenítése normál méretben

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
hu: Figyelmeztetés

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
hu: Írta

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary en
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
hu: Ezen irodalomjegyzék-bejegyzés megjelenítése: <biblioentry.label/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used wh
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
hu: tőle: <comment.name/> ekkor: <comment.date/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when on
en: from <comment.name/>
hu: tőle: <comment.name/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
hu: E-mail küldése ide: „<string/>”.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
hu: „<glossterm/>” definíciójának elolvasása.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more g
en: See <glosssee/>.
hu: Lásd: <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or mo
en: See also <glosssee/>.
hu: Lásd még: <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: quote.format This is a format message used to format inline quotations. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <node/> - The text content of the quote element
en: “<node/>”
hu: „<node/>”

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: quote.format This is a format message used to format inline quotations inside other inline quotations. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <node/> - The text content of the quote element
en: ‘<node/>’
hu: »<node/>«

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <
en: See <seeie/>.
hu: Lásd: <seeie/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follow
en: See also <seeie/>.
hu: Lásd még: <seeie/>.
