yelp-xsl - en to it translation catalogue (55 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leadin
en: , and
it:  e

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
it:  e

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for
en: Q:
it: D:

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a q
en: A:
it: R:

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
it: Informazioni

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
it: Avanzato

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
it: Bibliografia

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
it: Idoneo

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a caution note.
en: Caution
it: Attenzione

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
it: Chiudi

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a table of contents for the entire document.
en: Contents
it: Contenuto

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a danger note.
en: Danger
it: Pericolo

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a dedication section.
en: Dedication
it: Dedica

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
it: Bozza

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
it: Redatto da

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. A senior member of the documentation team has reviewed and approved.
en: Final
it: Definitivo

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
it: Glossario

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an important note.
en: Important
it: Importante

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
it: Incompleto

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for an index of terms in a book.
en: Index
it: Indice analitico

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a DocBook legal notice.
en: Legal
it: Legale

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
it: Licenza

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of maintainers.
en: Maintained By
it: Mantenuto da

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
it: Ulteriori informazioni

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
it: Avanti

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note.
en: Note
it: Annotazione

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of links to sections on the current page.
en: On This Page
it: In questa questa pagina

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list contributors other than authors, editors, translators, or other types we have specific lists for.
en: Other Credits
it: Ulteriori riconoscimenti

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
it: Non aggiornato

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a package note.
en: Package
it: Pacchetto

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Pause
it: Pausa

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
it: Riproduci

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
it: Indietro

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
it: Pubblicato da

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and should be reviewed by other team members.
en: Ready for review
it: Pronto per la revisione

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
it: Confronta anche

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
it: Rimpicciolisci immagini

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
it: Barra laterale

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. No content has been written yet.
en: Stub
it: Abbozzo

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a refsynopsisdiv element. This is the common section title found in most UNIX man pages.
en: Synopsis
it: Sinossi

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a tip.
en: Tip
it: Suggerimento

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
it: Tradotto da

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
it: Visualizza immagini alla dimensione normale

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
it: Avvertimento

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
it: Scritto da

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary en
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
it: Visualizza la voce bibliografica <biblioentry.label/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used wh
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
it: da <comment.name/> in data <comment.date/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when on
en: from <comment.name/>
it: da <comment.name/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
it: Invia email a «<string/>».

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
it: Consulta la definizione di «<glossterm/>».

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more g
en: See <glosssee/>.
it: Consultare <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or mo
en: See also <glosssee/>.
it: Consultare anche <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: quote.format This is a format message used to format inline quotations inside other inline quotations. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <node/> - The text content of the quote element
en: ‘<node/>’
it: "<node/>"

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <
en: See <seeie/>.
it: Consultare <seeie/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follow
en: See also <seeie/>.
it: Consultare anche <seeie/>.
