yelp-xsl master - en to ms translation catalogue (56 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leadin
en: , and
ms: , dan

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
ms:  dan

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for
en: Q:
ms: S:

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a q
en: A:
ms: J:

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
ms: Perihal

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
ms: Lanjutan

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
ms: Bibliografi

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note about a software bug.
en: Bug
ms: Pepijat

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
ms: Calon

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a caution note.
en: Caution
ms: Hati-Hati

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
ms: Tutup

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a colophon section.
en: Colophon
ms: Kolofon

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a table of contents for the entire document.
en: Contents
ms: Kandungan

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a danger note.
en: Danger
ms: Bahaya

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a dedication section.
en: Dedication
ms: Dedikasi

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
ms: Draf

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
ms: Disunting Oleh

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. A senior member of the documentation team has reviewed and approved.
en: Final
ms: Muktamad

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
ms: Glosari

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an important note.
en: Important
ms: Penting

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
ms: Tidak Selesai

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for an index of terms in a book.
en: Index
ms: Indeks

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a DocBook legal notice.
en: Legal
ms: Perundangan

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
ms: Lesen

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of maintainers.
en: Maintained By
ms: Diselenggara Oleh

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
ms: Lagi Maklumat

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
ms: Berikutnya

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note.
en: Note
ms: Catatan

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of links to sections on the current page.
en: On This Page
ms: Pada Halaman Ini

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list contributors other than authors, editors, translators, or other types we have specific lists for.
en: Other Credits
ms: Lain-Lain Penghargaan

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
ms: Lapuk

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a package note.
en: Package
ms: Pakej

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Pause
ms: Jeda

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
ms: Main

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
ms: Terdahulu

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
ms: Diterbit Oleh

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and should be reviewed by other team members.
en: Ready for review
ms: Sedia untuk dikaji semula

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
ms: Lihat Juga

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
ms: Kecilkan imej

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
ms: Palang Sisi

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. No content has been written yet.
en: Stub
ms: Stab

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a refsynopsisdiv element. This is the common section title found in most UNIX man pages.
en: Synopsis
ms: Sinopsis

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a tip.
en: Tip
ms: Petua

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
ms: Diterjemah Oleh

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
ms: Lihat imej pada saiz biasa

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
ms: Amaran

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
ms: Ditulis Oleh

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary en
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
ms: Lihat masukan bibliografi <biblioentry.label/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used wh
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
ms: daripada <comment.name/> pada <comment.date/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when on
en: from <comment.name/>
ms: daripada <comment.name/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
ms: Hantar emel kepada ‘<string/>’.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
ms: Baca takrifan untuk ‘<glossterm/>’.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more g
en: See <glosssee/>.
ms: Lihat <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or mo
en: See also <glosssee/>.
ms: Juga lihat <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <
en: See <seeie/>.
ms: Lihat <seeie/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follow
en: See also <seeie/>.
ms: Juga lihat <seeie/>.
