yelp-xsl master - en to eo translation catalogue (57 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leadin
en: , and
eo: , kaj

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
eo:  kaj

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for
en: Q:
eo: D:

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a q
en: A:
eo: R:

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
eo: Pri

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
eo: Altnivela

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
eo: Bibliografio

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note about a software bug.
en: Bug
eo: Cimo

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
eo: Antaŭfina

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a caution note.
en: Caution
eo: Atentu

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
eo: Fermi

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a colophon section.
en: Colophon
eo: Kolofono

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a table of contents for the entire document.
en: Contents
eo: Enhavo

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for license information when it's a CC license.
en: Creative Commons
eo: Krea Komunaĵo

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a danger note.
en: Danger
eo: Danĝero

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a dedication section.
en: Dedication
eo: Dediĉo

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
eo: Malneta

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
eo: Redaktite de

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. A senior member of the documentation team has reviewed and approved.
en: Final
eo: Fina

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
eo: Difinvortaro

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an important note.
en: Important
eo: Grave

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
eo: Nekomplete

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for an index of terms in a book.
en: Index
eo: Indekso

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a DocBook legal notice.
en: Legal
eo: Laŭleĝa avizo

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
eo: Permesilo

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of maintainers.
en: Maintained By
eo: Daŭriganto

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
eo: Pluaj Informoj

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
eo: Sekva

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note.
en: Note
eo: Noto

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of links to sections on the current page.
en: On This Page
eo: Sur ĉi tiu paĝo

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list contributors other than authors, editors, translators, or other types we have specific lists for.
en: Other Credits
eo: Aliaj kontribuantoj

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
eo: Posttempa

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a package note.
en: Package
eo: Pako

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Pause
eo: Paŭzi

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
eo: Ludi

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
eo: Antaŭaj rezultoj

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
eo: Eldonite de

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and should be reviewed by other team members.
en: Ready for review
eo: Preta por recenzo

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
eo: Vidu ankaŭ

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
eo: Redukti bildojn

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
eo: Flanka breto

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. No content has been written yet.
en: Stub
eo: Ĝermo

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a refsynopsisdiv element. This is the common section title found in most UNIX man pages.
en: Synopsis
eo: Resumo

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a tip.
en: Tip
eo: Konsileto

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
eo: Tradukite de

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
eo: Montri bildojn en nomrala grando

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
eo: Averto

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
eo: Skribite de

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary en
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
eo: Vidu la bibliografio-enigon <biblioentry.label/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used wh
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
eo: de <comment.name/> je <comment.date/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when on
en: from <comment.name/>
eo: de <comment.name/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
eo: Sendi retpoŝtmesaĝon al ‘<string/>’.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
eo: Legi la difinon de ‘<glossterm/>’.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more g
en: See <glosssee/>.
eo: Vidu <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or mo
en: See also <glosssee/>.
eo: Vidu ankaŭ <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <
en: See <seeie/>.
eo: Vidu <seeie/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follow
en: See also <seeie/>.
eo: Vidu ankaŭ <seeie/>.
