gnome-doc-utils 0.5.1 - en to th translation catalogue (57 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leadin
en: , and
th:  และ

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
th:  และ

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for
en: Q:
th: ถาม:

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a q
en: A:
th: ตอบ:

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
th: เกี่ยวกับเอกสารนี้

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
th: ขั้นสูง

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
th: บรรณานุกรม

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note about a software bug.
en: Bug
th: บั๊ก

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
th: ร่างฉบับสมบูรณ์

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a caution note.
en: Caution
th: ข้อควรระวัง

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
th: ปิด

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a colophon section.
en: Colophon
th: ตรา

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a table of contents for the entire document.
en: Contents
th: เนื้อหา

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for license information when it's a CC license.
en: Creative Commons
th: ครีเอทีฟคอมมอนส์

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a danger note.
en: Danger
th: อันตราย

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a dedication section.
en: Dedication
th: คำอุทิศ

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
th: ฉบับร่าง

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
th: บรรณาธิการ

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. A senior member of the documentation team has reviewed and approved.
en: Final
th: ฉบับสมบูรณ์

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
th: อภิธานศัพท์

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an important note.
en: Important
th: สำคัญ

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
th: ยังไม่สมบูรณ์

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for an index of terms in a book.
en: Index
th: ดรรชนี

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a DocBook legal notice.
en: Legal
th: ข้อกฎหมาย

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
th: สัญญาอนุญาต

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of maintainers.
en: Maintained By
th: ดูแลโดย

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
th: ข้อมูลเพิ่มเติม

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
th: ถัดไป

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note.
en: Note
th: หมายเหตุ

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of links to sections on the current page.
en: On This Page
th: ในหน้านี้

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list contributors other than authors, editors, translators, or other types we have specific lists for.
en: Other Credits
th: เครดิตอื่นๆ

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
th: ไม่ทันเหตุการณ์

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a package note.
en: Package
th: แพกเกจ

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Pause
th: พัก

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
th: เล่น

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
th: ก่อนหน้า

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
th: เผยแพร่โดย

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and should be reviewed by other team members.
en: Ready for review
th: พร้อมตรวจทาน

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
th: ดูประกอบ

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
th: ย่อรูปลง

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
th: แถบด้านข้าง

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. No content has been written yet.
en: Stub
th: เค้าโครง

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a refsynopsisdiv element. This is the common section title found in most UNIX man pages.
en: Synopsis
th: สรุป

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a tip.
en: Tip
th: เกร็ด

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
th: แปลโดย

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
th: ดูรูปที่ขนาดปกติ

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
th: คำเตือน

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
th: เขียนโดย

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary en
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
th: ดูรายการบรรณานุกรม <biblioentry.label/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used wh
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
th: จาก <comment.name/> เมื่อ <comment.date/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when on
en: from <comment.name/>
th: จาก <comment.name/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
th: ส่งอีเมลถึง ‘<string/>’

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
th: อ่านคำจำกัดความของ ‘<glossterm/>’

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more g
en: See <glosssee/>.
th: ดู <glosssee/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or mo
en: See also <glosssee/>.
th: ดู <glosssee/> ประกอบ

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <
en: See <seeie/>.
th: ดู <seeie/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follow
en: See also <seeie/>.
th: ดู <seeie/> ประกอบ
