yelp-xsl master - en to ia translation catalogue (49 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leadin
en: , and
ia: , e

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
ia:  e

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a q
en: A:
ia: R:

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
ia: A proposito de

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
ia: Avantiate

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
ia: Bibliographia

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note about a software bug.
en: Bug
ia: Error

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
ia: Candidato

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a caution note.
en: Caution
ia: Precaution

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
ia: Clauder

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a table of contents for the entire document.
en: Contents
ia: Contentos

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a danger note.
en: Danger
ia: Periculo

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
ia: Esbosso

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
ia: Editate per

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
ia: Glossario

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an important note.
en: Important
ia: Importante

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for an index of terms in a book.
en: Index
ia: Indice

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
ia: Licentia

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of maintainers.
en: Maintained By
ia: Mantenite per

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
ia: Plus information

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
ia: Sequente

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note.
en: Note
ia: Nota

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of links to sections on the current page.
en: On This Page
ia: Sur iste pagina

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list contributors other than authors, editors, translators, or other types we have specific lists for.
en: Other Credits
ia: Altere creditos

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
ia: Incomplete

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a package note.
en: Package
ia: Pacchetto

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Pause
ia: Pausar

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
ia: Reproducer

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
ia: Precedente

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
ia: Publicate per

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and should be reviewed by other team members.
en: Ready for review
ia: Preste pro revision

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
ia: Vider anque

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
ia: Reducer imagines

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
ia: Barra lateral

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. No content has been written yet.
en: Stub
ia: Pecietta

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a tip.
en: Tip
ia: Suggestion

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
ia: Traducite per

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
ia: Vider imagines in dimension normal

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
ia: Advertimento

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
ia: Scribite per

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary en
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
ia: Vider le entrata bibliographic <biblioentry.label/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used wh
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
ia: de <comment.name/> sur <comment.date/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when on
en: from <comment.name/>
ia: de <comment.name/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
ia: Inviar e-posta a ‘<string/>’.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
ia: Lege le definition pro ‘<glossterm/>’.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more g
en: See <glosssee/>.
ia: Vide <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or mo
en: See also <glosssee/>.
ia: Vide anque <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <
en: See <seeie/>.
ia: Vide <seeie/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follow
en: See also <seeie/>.
ia: Vide anque <seeie/>.
