yelp-xsl master - en to kab translation catalogue (56 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr Translate to default:RTL if your language should be displayed right-to-left, otherwise translate to default:LTR.  Do *not* translate it to "predefinito:LTR", if it isn't default:LTR or default:RTL it will not work.
en: default:LTR
kab: amezwer:LTR

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry". Make sure to include leadin
en: , and
kab: , akked

note: (itstool) path: msg/msgstr This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick". Make sure to include leading or trailing spaces if you want them.
en:  and
kab:  akked

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for
en: Q:
kab: A:

note: (itstool) path: msg/msgstr http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a q
en: A:
kab: T:

note: (itstool) path: msg/msgstr Title of the footer containing copyrights, credits, license information, and other stuff about the page.
en: About
kab: Ɣef

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an advanced note.
en: Advanced
kab: Talqayt

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a bibliography.
en: Bibliography
kab: Adlismuɣ

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note about a software bug.
en: Bug
kab: Abug

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and reviewed, and it awaiting a final approval.
en: Candidate
kab: Amzazwar

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a caution note.
en: Caution
kab: Ḥader

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an close button.
en: Close
kab: Mdel

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a colophon section.
en: Colophon
kab: Agbur

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a table of contents for the entire document.
en: Contents
kab: Igburen

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a danger note.
en: Danger
kab: Amihi

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a dedication section.
en: Dedication
kab: Abuddu

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Most content has been written, but revisions are still happening.
en: Draft
kab: Arewway

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of editors.
en: Edited By
kab: Yettwaẓreg sɣur

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. A senior member of the documentation team has reviewed and approved.
en: Final
kab: Aneggaru

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a glossary.
en: Glossary
kab: Amawal

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for an important note.
en: Important
kab: Axatar

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Work has begun, but not all content has been written.
en: Incomplete
kab: D arummid

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for an index of terms in a book.
en: Index
kab: Amatar

note: (itstool) path: msg/msgstr Default title for a DocBook legal notice.
en: Legal
kab: Usḍif

note: (itstool) path: msg/msgstr Generic title for license information when it's not a known license.
en: License
kab: Turagt

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of maintainers.
en: Maintained By
kab: Yettwaḥraz sɣur

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of guide links.
en: More Information
kab: Ugar n yisallen

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the next page in a series.
en: Next
kab: Uḍfir

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a note.
en: Note
kab: Tazmilt

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of links to sections on the current page.
en: On This Page
kab: Deg usebter-a

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list contributors other than authors, editors, translators, or other types we have specific lists for.
en: Other Credits
kab: Isemdan niḍen

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content was once current, but needs to be updated to reflect software updates.
en: Outdated
kab: Aqbuṛ

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a package note.
en: Package
kab: Akemmus

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Pause
kab: Seḥbes

note: (itstool) path: msg/msgstr Tooltip on play/pause buttons for audio and video objects.
en: Play
kab: Urar

note: (itstool) path: msg/msgstr Link text for a link to the previous page in a series.
en: Previous
kab: Uzwir

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of publishers.
en: Published By
kab: Yettwasuffɣed sɣur

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. Content has been written and should be reviewed by other team members.
en: Ready for review
kab: Yewjed i usenqed

note: (itstool) path: msg/msgstr Automatic heading above a list of see-also links.
en: See Also
kab: Wali daɣen

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to shrink images back down after they've been expanded to full size.
en: Scale images down
kab: Semẓiy tugniwin

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a sidebar note.
en: Sidebar
kab: Afeggag n yidis

note: (itstool) path: msg/msgstr Revision status of a document or page. No content has been written yet.
en: Stub
kab: Ixef

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a tip.
en: Tip
kab: Asmigel

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of translators.
en: Translated By
kab: Yettwasuqqel sɣur

note: (itstool) path: msg/msgstr Figures can automatically scale images down to fit the page width. This is used a tooltip on a link to expand images to full size.
en: View images at normal size
kab: Sekn tugniwin s teɣzi tamagnut

note: (itstool) path: msg/msgstr Accessible title for a warning.
en: Warning
kab: Asmigel

note: (itstool) path: msg/msgstr Title for a list of authors.
en: Written By
kab: Yettwaru sɣur

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: biblioentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to bibliography entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <biblioentry.label/> - The term being defined by the glossary en
en: View the bibliography entry <biblioentry.label/>.
kab: Sken anekcum tabiblyugrafit <biblioentry.label/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name-date This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used wh
en: from <comment.name/> on <comment.date/>
kab: sɣur <comment.name/> deg <comment.date/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: comment.name This is a format message used to format the citation of a comment made by an editor of a document. This appears on a new line after the title of the comment, if a title is present, or as the first line if a title is not present. This string is used when on
en: from <comment.name/>
kab: sɣur <comment.name/>

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: email.tooltip This is a format message used to format tooltips on mailto: links. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <string/> - The linked-to email address
en: Send email to ‘<string/>’.
kab: Azen imayl i ‘<string/>’.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossentry.tooltip This is a format message used to format tooltips on cross references to glossary entries. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <glossterm/> - The term being defined by the glossary entry
en: Read the definition for ‘<glossterm/>’.
kab: Ɣeṛ tabadut i ‘<glossterm/>’.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glosssee.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or more g
en: See <glosssee/>.
kab: Wali <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: glossseealso.format This is a format message used to format glossary cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself.  For the formatting of the actual link, see the message glossentry.xref. One or mo
en: See also <glosssee/>.
kab: Wali daɣen <glosssee/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seeie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follows: <
en: See <seeie/>.
kab: Wali <seeie/>.

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: seealsoie.format This is a format message used to format index cross references. This format message controls the sentence used to present the cross reference, not the link itself. Special elements in the message will be replaced with the appropriate content, as follow
en: See also <seeie/>.
kab: Wali daɣen <seeie/>.
