yelp - en to da translation catalogue (72 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: install.tooltip This is a format message used to format tooltips on install: links. These links allow users to install packages by clicking a link in the help. The tooltip may also be used as the link text, if there's no link text in the document. Special elements in t
en: Install <string/>
da: Installér <string/>

en: GNOME Help
da: GNOME Hjælp

en: Help viewer for GNOME
da: Hjælpefremviser til GNOME

en: Yelp is the GNOME help viewer. It is the default Mallard viewer, but it can also display DocBook, info, man, and HTML documentation.
da: Yelp er GNOMEs hjælpefremviser. Yelp er standardfremviseren for Mallard, men kan også fremvise DocBook, info, man samt HTML-dokumentation.

en: It makes it easy to find the documentation you need, with interactive search and bookmarks.
da: Programmet gør det nemt at finde den dokumentation, du har brug for, med interaktiv søgning og bogmærker.

en: It also has an editor mode, which shows editorial comments and revision statuses when editing Mallard documents.
da: Det har også en redigeringstilstand, som viser kommentarer og revisionsstatus ved redigering af Mallard-dokumenter.

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Invalid compressed data
da: Ugyldige komprimerede data

en: Not enough memory
da: Ikke nok hukommelse

en: The page ‘%s’ was not found in the document ‘%s’.
da: Siden “%s” blev ikke fundet i dokumentet “%s”.

en: The file does not exist.
da: Filen findes ikke.

en: The file ‘%s’ does not exist.
da: Filen “%s” findes ikke.

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed XML document.
da: Filen “%s” kunne ikke fortolkes fordi den ikke er et velformet XML-dokument.

en: The file ‘%s’ could not be parsed because one or more of its included files is not a well-formed XML document.
da: Filen “%s” kunne ikke fortolkes fordi en eller flere af dens inkluderede filer ikke er et velformet XML-dokument.

en: Unknown
da: Ukendt

en: The requested page was not found in the document ‘%s’.
da: Den efterspurgte side blev ikke fundet i dokumentet “%s”.

en: Search results for “%s”
da: Søgeresultater for “%s”

en: No matching help pages found in “%s”.
da: Ingen hjælpesider fundet i “%s”.

en: No matching help pages found.
da: Ingen hjælpesider fundet.

en: An unknown error occurred.
da: Der opstod en ukendt fejl.

en: All Help Documents
da: Alle hjælpedokumenter

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed info page.
da: Filen “%s” kunne ikke fortolkes fordi den ikke er en velformet info-side.

en: The directory ‘%s’ does not exist.
da: Mappen “%s” findes ikke.

en: Search for “%s”
da: Søg efter “%s”

en: The XSLT stylesheet ‘%s’ is either missing or not valid.
da: XSLT-stilarket “%s” mangler eller indeholder fejl.

en: No href attribute found on yelp:document
da: Ingen “href”-egenskab fundet i yelp:document

en: Out of memory
da: Løbet tør for hukommelse

en: C_opy Code Block
da: K_opiér kodeblok

en: _Copy Link Location
da: _Kopiér linkplacering

en: _Open Link
da: _Åbn link

en: Open Link in New _Window
da: Gå til link i nyt _vindue

en: _Install Packages
da: _Installér pakker

en: Save Code _Block As…
da: Gem kode_blok som …

en: _Copy Text
da: _Kopiér tekst

en: The URI ‘%s’ does not point to a valid page.
da: URI'en “%s” peger ikke på en gyldig side.

en: The URI does not point to a valid page.
da: URI'en peger ikke på en gyldig side.

en: The URI ‘%s’ could not be parsed.
da: URI'en “%s” kunne ikke tolkes.

en: Unknown Error.
da: Ukendt fejl.

en: You do not have PackageKit. Package install links require PackageKit.
da: Du har ikke PackageKit. Pakkeinstallationslinks kræver PackageKit.

en: Save Image
da: Gem billede

en: Save Code
da: Gem kode

en: Send email to %s
da: Send e-mail til %s

en: _Save Image As…
da: _Gem billede som …

en: _Save Video As…
da: _Gem video som …

en: S_end Image To…
da: _Send billede til …

en: S_end Video To…
da: _Send video til …

en: Could not load a document for ‘%s’
da: Kunne ikke indlæse et dokument for “%s”

en: Could not load a document
da: Kunne ikke indlæse et dokument

en: Document Not Found
da: Dokument ikke fundet

en: Page Not Found
da: Side ikke fundet

en: Cannot Read
da: Kunne ikke læse

en: Unknown Error
da: Ukendt fejl

en: Search for packages containing this document.
da: Søg efter pakker der indeholder dette dokument.

en: Turn on editor mode
da: Aktivér redigeringstilstand

en: Help
da: Hjælp

en: Back
da: Tilbage

en: Forward
da: Fremad

en: New Window
da: Nyt vindue

en: Find…
da: Find …

en: Print…
da: Udskriv …

en: Previous Page
da: Forrige side

en: Next Page
da: Næste side

en: Larger Text
da: Større tekst

en: Smaller Text
da: Mindre tekst

en: All Help
da: Al hjælp

en: Search (Ctrl+S)
da: Søg (Ctrl+S)

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: No bookmarks
da: Ingen bogmærker

en: Add Bookmark
da: Tilføj bogmærke

en: Remove Bookmark
da: Fjern bogmærke

en: Get help with GNOME
da: Få hjælp til GNOME

en: documentation;information;manual;help;
da: dokumentation;information;manual;håndbog;hjælp;
