yelp master - en to fr translation catalogue (72 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: install.tooltip This is a format message used to format tooltips on install: links. These links allow users to install packages by clicking a link in the help. The tooltip may also be used as the link text, if there's no link text in the document. Special elements in t
en: Install <string/>
fr: Installer <string/>

en: GNOME Help
fr: Aide de GNOME

en: Help viewer for GNOME
fr: Visionneur d’aide de GNOME

en: Yelp is the GNOME help viewer. It is the default Mallard viewer, but it can also display DocBook, info, man, and HTML documentation.
fr: Yelp est le visionneur d’aide de GNOME. C’est le visionneur Mallard par défaut, mais il peut également afficher la documentation DocBook, info, man, et HTML.

en: It makes it easy to find the documentation you need, with interactive search and bookmarks.
fr: Il permet de trouver facilement la documentation dont vous avez besoin, avec une recherche interactive et des signets.

en: It also has an editor mode, which shows editorial comments and revision statuses when editing Mallard documents.
fr: Il dispose également d’un mode édition, qui affiche les commentaires éditoriaux et les statuts de révision lors de l’édition de documents Mallard.

en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

en: Invalid compressed data
fr: Données compressées non valides

en: Not enough memory
fr: Mémoire insuffisante

en: The page ‘%s’ was not found in the document ‘%s’.
fr: La page « %s » n’a pas été trouvée dans le document « %s ».

en: The file does not exist.
fr: Le fichier n’existe pas.

en: The file ‘%s’ does not exist.
fr: Le fichier « %s » n’existe pas.

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed XML document.
fr: Le fichier « %s » n’a pas pu être analysé, car ce n’est pas un document XML correctement formé.

en: The file ‘%s’ could not be parsed because one or more of its included files is not a well-formed XML document.
fr: Le fichier « %s » n’a pas pu être analysé, car un ou plus de ses fichiers inclus n’est pas un document XML correctement formé.

en: Unknown
fr: Inconnu

en: The requested page was not found in the document ‘%s’.
fr: La page demandée n’a pas été trouvée dans le document « %s ».

en: Search results for “%s”
fr: Résultats de la recherche pour « %s »

en: No matching help pages found in “%s”.
fr: Aucune page d’aide correspondante trouvée dans « %s ».

en: No matching help pages found.
fr: Aucune page d’aide correspondante trouvée.

en: An unknown error occurred.
fr: Une erreur inconnue est survenue.

en: All Help Documents
fr: Tous les documents d’aide

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed info page.
fr: Le fichier « %s » n’a pas pu être analysé, car ce n’est pas une page info correctement formée.

en: The directory ‘%s’ does not exist.
fr: Le répertoire « %s » n’existe pas.

en: Search for “%s”
fr: Recherche de « %s »

en: The XSLT stylesheet ‘%s’ is either missing or not valid.
fr: La feuille de style « %s » est manquante ou n’est pas valide.

en: No href attribute found on yelp:document
fr: Aucun attribut href trouvé dans yelp:document

en: Out of memory
fr: Mémoire insuffisante

en: C_opy Code Block
fr: C_opier le bloc de code

en: _Copy Link Location
fr: _Copier l’emplacement du lien

en: _Open Link
fr: _Ouvrir le lien

en: Open Link in New _Window
fr: Ouvrir le lien dans une _nouvelle fenêtre

en: _Install Packages
fr: _Installer les paquets

en: Save Code _Block As…
fr: Enregistrer le _bloc de code sous…

en: _Copy Text
fr: _Copier le texte

en: The URI ‘%s’ does not point to a valid page.
fr: L’URI « %s » ne se réfère pas à une page valide.

en: The URI does not point to a valid page.
fr: L’URI ne se réfère pas à une page valide.

en: The URI ‘%s’ could not be parsed.
fr: Impossible d’analyser l’URI « %s ».

en: Unknown Error.
fr: Erreur inconnue.

en: You do not have PackageKit. Package install links require PackageKit.
fr: PackageKit n’est pas installé. Les liens d’installation de paquets nécessitent PackageKit.

en: Save Image
fr: Enregistrer l’image

en: Save Code
fr: Enregistrer le code

en: Send email to %s
fr: Envoyer un courriel à %s

en: _Save Image As…
fr: _Enregistrer l’image sous…

en: _Save Video As…
fr: _Enregistrer la vidéo sous…

en: S_end Image To…
fr: En_voyer l’image à…

en: S_end Video To…
fr: En_voyer la vidéo à…

en: Could not load a document for ‘%s’
fr: Impossible de charger un document pour « %s »

en: Could not load a document
fr: Impossible de charger un document

en: Document Not Found
fr: Document non trouvé

en: Page Not Found
fr: Page non trouvée

en: Cannot Read
fr: Lecture impossible

en: Unknown Error
fr: Erreur inconnue

en: Search for packages containing this document.
fr: Recherche de paquets contenant ce document.

en: Turn on editor mode
fr: Basculer en mode édition

en: Help
fr: Aide

en: Back
fr: Précédent

en: Forward
fr: Suivant

en: New Window
fr: Nouvelle fenêtre

en: Find…
fr: Rechercher…

en: Print…
fr: Imprimer…

en: Previous Page
fr: Page précédente

en: Next Page
fr: Page suivante

en: Larger Text
fr: Agrandir le texte

en: Smaller Text
fr: Réduire le texte

en: All Help
fr: Aide générale

en: Search (Ctrl+S)
fr: Rechercher (Ctrl+S)

en: Bookmarks
fr: Signets

en: No bookmarks
fr: Aucun signet

en: Add Bookmark
fr: Ajouter un signet

en: Remove Bookmark
fr: Supprimer le signet

en: Get help with GNOME
fr: Obtenir de l’aide avec GNOME

en: documentation;information;manual;help;
fr: documentation;information;manuel;aide;
