yelp - en to is translation catalogue (72 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: install.tooltip This is a format message used to format tooltips on install: links. These links allow users to install packages by clicking a link in the help. The tooltip may also be used as the link text, if there's no link text in the document. Special elements in t
en: Install <string/>
is: Setja upp <string/>

en: GNOME Help
is: GNOME hjálpin

en: Help viewer for GNOME
is: Hjálparvafri fyrir GNOME

en: Yelp is the GNOME help viewer. It is the default Mallard viewer, but it can also display DocBook, info, man, and HTML documentation.
is: Yelp er hjálparvafri GNOME. Það er sjálfgefinn skoðari fyrir Mallard-skjöl, en getur líka birt DocBook, info, man og HTML-hjálparskjöl.

en: It makes it easy to find the documentation you need, with interactive search and bookmarks.
is: Þetta einfaldar mjög að finna hjálparskjölin sem þú þarfnast, með gagnvirkri leit og bókamerkjum.

en: It also has an editor mode, which shows editorial comments and revision statuses when editing Mallard documents.
is: Það er einnig með ritunarham, sem birtir athugasemdir höfunda og stöðu yfirferðar þegar unnið er í Mallard-skjölum.

en: The GNOME Project
is: GNOME verkefnið

en: Invalid compressed data
is: Ógild þjöppuð gögn

en: Not enough memory
is: Ekki nógu mikið laust minni

en: The page ‘%s’ was not found in the document ‘%s’.
is: Síðan '%s' fannst ekki í skjalinu '%s'.

en: The file does not exist.
is: Skráin er ekki til.

en: The file ‘%s’ does not exist.
is: Skráin '%s' er ekki til.

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed XML document.
is: Ekki er hægt að þátta skrána ‚%s‘ vegna þess að hún er ekki velformað XML skjal.

en: The file ‘%s’ could not be parsed because one or more of its included files is not a well-formed XML document.
is: Ekki er hægt að þátta skrána ‚%s‘ vegna þess að ein eða fleiri af skránum sem hún inniheldur er ekki velformað XML skjal.

en: Unknown
is: Óþekkt

en: The requested page was not found in the document ‘%s’.
is: Umbeðin síða fannst ekki í skjalinu ‘%s’.

en: Search results for “%s”
is: Leitarniðurstöður fyrir “%s”

en: No matching help pages found.
is: Engar samsvarandi hjálparsíður fundust.

en: An unknown error occurred.
is: Óþekkt villa kom upp.

en: All Help Documents
is: Öll hjálparskjöl

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed info page.
is: Ekki er hægt að þátta skrána '%s' vegna þess að hún er ekki rétt formuð upplýsingasíða.

en: The directory ‘%s’ does not exist.
is: Mappan ‘%s’ er ekki til.

en: Search for “%s”
is: Leita að “%s”

en: The XSLT stylesheet ‘%s’ is either missing or not valid.
is: XSLT-stílblaðið ‘%s’ vantar eða að það er ógilt.

en: No href attribute found on yelp:document
is: Ekkert href-eigindi fannst í yelp:skjal

en: Out of memory
is: Minnið er búið

en: C_opy Code Block
is: Afrita _kóðablokk

en: _Copy Link Location
is: _Afrita staðsetningu tengils

en: _Open Link
is: _Opna tengil

en: Open Link in New _Window
is: Opna tengil í nýjum _glugga

en: _Install Packages
is: Setja upp pakka

en: Save Code _Block As…
is: Vista _kóðablokk sem…

en: _Copy Text
is: _Afrita texta

en: The URI ‘%s’ does not point to a valid page.
is: URI-slóðin ‘%s’ beinir ekki á gilda síðu.

en: The URI does not point to a valid page.
is: URI-slóðin beinir ekki á gilda síðu.

en: The URI ‘%s’ could not be parsed.
is: Ekki var hægt að þátta URI-slóðina '%s'.

en: Unknown Error.
is: Óþekkt villa.

en: You do not have PackageKit. Package install links require PackageKit.
is: Þú ert ekki með PackageKit uppsett. Tenglar fyrir uppsetningu pakka þarfnast PackageKit.

en: Save Image
is: Vista mynd

en: Save Code
is: Vista kóða

en: Send email to %s
is: Senda tölvupóst á %s

en: _Save Image As…
is: Vi_sta mynd sem…

en: _Save Video As…
is: Vi_sta myndskeið sem...

en: S_end Image To…
is: S_enda mynd til…

en: S_end Video To…
is: S_enda myndskeið til…

en: Could not load a document for ‘%s’
is: Gat ekki lesið skjal fyrir ‘%s’

en: Could not load a document
is: Gat ekki lesið skjal

en: Document Not Found
is: Skjal fannst ekki

en: Page Not Found
is: Síða fannst ekki

en: Cannot Read
is: Gat ekki lesið

en: Unknown Error
is: Óþekkt villa

en: Search for packages containing this document.
is: Leita að pökkum sem innihalda þetta skjal.

en: Turn on editor mode
is: Kveikja á ritilham

en: Help
is: Hjálp

en: Back
is: Til baka

en: Forward
is: Áfram

en: Menu
is: Valmynd

en: New Window
is: Nýr gluggi

en: Find…
is: Finna…

en: Print…
is: Prenta…

en: Previous Page
is: Fyrri síða

en: Next Page
is: Næsta síða

en: Larger Text
is: Stærri texti

en: Smaller Text
is: Minni texti

en: All Help
is: Öll hjálp

en: Search (Ctrl+S)
is: Leita (Ctrl+S)

en: Bookmarks
is: Bókamerki

en: No bookmarks
is: Engin bókamerki

en: Add Bookmark
is: Bæta við bókamerki

en: Remove Bookmark
is: Fjarlægja bókamerki

en: Get help with GNOME
is: Fá hjálp með GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: documentation;information;manual;help;
is: handbækur;handbók;hjálparskjöl;skjölun;upplýsingar;leiðbeiningar;
