yelp - en to it translation catalogue (73 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: install.tooltip This is a format message used to format tooltips on install: links. These links allow users to install packages by clicking a link in the help. The tooltip may also be used as the link text, if there's no link text in the document. Special elements in t
en: Install <string/>
it: Installa <string/>

en: GNOME Help
it: Documentazione GNOME

en: Help viewer for GNOME
it: Visualizzatore di documentazione per GNOME

en: Yelp is the GNOME help viewer. It is the default Mallard viewer, but it can also display DocBook, info, man, and HTML documentation.
it: Yelp è il visualizzatore di guide e documentazione di GNOME. È il visualizzatore predefinito per i file Mallard, ma è in grado di visualizzare anche DocBook, info, man e documentazione in HTML.

en: It makes it easy to find the documentation you need, with interactive search and bookmarks.
it: Attraverso una ricerca interattiva e il supporto ai segnalibri, cercare la documentazione necessario non è mai stato così facile.

en: It also has an editor mode, which shows editorial comments and revision statuses when editing Mallard documents.
it: Dispone inoltre di una modalità editore, che consente di visualizzare i commenti editoriali e gli stati di revisione durante la modifica di documenti Mallard.

en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

en: Invalid compressed data
it: Dati compressi non validi

en: Not enough memory
it: Memoria insufficiente

en: The page ‘%s’ was not found in the document ‘%s’.
it: La pagina «%s» non è stata trovata nel documento «%s».

en: The file does not exist.
it: Il file non esiste.

en: The file ‘%s’ does not exist.
it: Il file «%s» non esiste.

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed XML document.
it: Impossibile analizzare il file «%s», non è un file ben formato in XML.

en: The file ‘%s’ could not be parsed because one or more of its included files is not a well-formed XML document.
it: Impossibile analizzare il file «%s», uno, o più di uno, dei file che include non è un file ben formato in XML.

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: The requested page was not found in the document ‘%s’.
it: La pagina richiesta non è stata trovata nel documento «%s».

en: Search results for “%s”
it: Risultati ricerca per «%s»

en: No matching help pages found in “%s”.
it: Non è stata trovata alcuna pagina di aiuto corrispondente in «%s».

en: No matching help pages found.
it: Non è stata trovata alcuna pagina di aiuto corrispondente.

en: An unknown error occurred.
it: Si è verificato un errore sconosciuto.

en: All Help Documents
it: Tutti i documenti di aiuto

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed info page.
it: Impossibile analizzare il file «%s», non è una pagina info ben formata.

en: The directory ‘%s’ does not exist.
it: La directory «%s» non esiste.

en: Search for “%s”
it: Cerca «%s»

en: The XSLT stylesheet ‘%s’ is either missing or not valid.
it: Il foglio di stile XSLT «%s» potrebbe essere mancante oppure non valido.

en: No href attribute found on yelp:document
it: Non è stato trovato alcun attributo href su yelp:document

en: Out of memory
it: Memoria esaurita

en: C_opy Code Block
it: Copia _blocco di codice

en: _Copy Link Location
it: _Copia collegamento

en: _Open Link
it: _Apri collegamento

en: Open Link in New _Window
it: Apri collegamento in _nuova finestra

en: _Install Packages
it: Installa _pacchetti

en: Save Code _Block As…
it: Salva blocco di co_dice come…

en: _Copy Text
it: _Copia testo

en: The URI ‘%s’ does not point to a valid page.
it: L'URI «%s» non punta a una pagina valida.

en: The URI does not point to a valid page.
it: L'URI non punta a una pagina valida.

en: The URI ‘%s’ could not be parsed.
it: L'URI «%s» non può essere analizzato.

en: Unknown Error.
it: Errore sconosciuto.

en: You do not have PackageKit. Package install links require PackageKit.
it: PackageKit non è disponibile. I collegamenti per installare pacchetti richiedono PackageKit.

en: Save Image
it: Salva immagine

en: Save Code
it: Salva codice

en: Send email to %s
it: Invia email a %s

en: _Save Image As…
it: Salva _immagine come…

en: _Save Video As…
it: Salva _video come…

en: S_end Image To…
it: Invia i_mmagine a…

en: S_end Video To…
it: Invia _video a…

en: Could not load a document for ‘%s’
it: Impossibile caricare un documento per «%s»

en: Could not load a document
it: Impossibile caricare un documento

en: Document Not Found
it: Documento non trovato

en: Page Not Found
it: Pagina non trovata

en: Cannot Read
it: Impossibile leggere

en: Unknown Error
it: Errore sconosciuto

en: Search for packages containing this document.
it: Cerca pacchetti che contengono questo documento.

en: Turn on editor mode
it: Abilita modalità editore

en: Help
it: Aiuto

en: Back
it: Indietro

en: Forward
it: Avanti

en: Menu
it: Menù

en: New Window
it: Nuova finestra

en: Find…
it: Trova…

en: Print…
it: Stampa…

en: Previous Page
it: Pagina precedente

en: Next Page
it: Pagina successiva

en: Larger Text
it: Testo più grande

en: Smaller Text
it: Testo più piccolo

en: All Help
it: Aiuto

en: Search (Ctrl+S)
it: Cerca (Ctrl+S)

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: No bookmarks
it: Nessun segnalibro

en: Add Bookmark
it: Aggiungi segnalibro

en: Remove Bookmark
it: Rimuovi segnalibro

en: Get help with GNOME
it: Consulta l'aiuto di GNOME

en: documentation;information;manual;help;
it: documentazione;informazioni;manuali;aiuto;
