yelp master - en to ja translation catalogue (72 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: install.tooltip This is a format message used to format tooltips on install: links. These links allow users to install packages by clicking a link in the help. The tooltip may also be used as the link text, if there's no link text in the document. Special elements in t
en: Install <string/>
ja: <string/> をインストールします

en: GNOME Help
ja: GNOME ヘルプ

en: Help viewer for GNOME
ja: GNOME 向けヘルプビューアー

en: Yelp is the GNOME help viewer. It is the default Mallard viewer, but it can also display DocBook, info, man, and HTML documentation.
ja: Yelp は GNOME のヘルプビューアーです。Mallard ビューアーではありますが、DocBook、info、man、HTML ドキュメントも表示できます。

en: It makes it easy to find the documentation you need, with interactive search and bookmarks.
ja: インタラクティブ検索とブックマークで、必要なドキュメントを簡単に見つけられます。

en: It also has an editor mode, which shows editorial comments and revision statuses when editing Mallard documents.
ja: また、Mallard ドキュメントを編集するときに編集コメントやリビジョンステータスを確認できるエディターモードも備えています。

en: Invalid compressed data
ja: 無効な圧縮データ

en: Not enough memory
ja: メモリが足りません

en: The page ‘%s’ was not found in the document ‘%s’.
ja: ページ ‘%s’ がドキュメント ‘%s’ の中に見つかりません。

en: The file does not exist.
ja: ファイルがありません。

en: The file ‘%s’ does not exist.
ja: ファイル ‘%s’ はありません。

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed XML document.
ja: ファイル ‘%s’ が整形式の XML 文書ではないため解析できません。

en: The file ‘%s’ could not be parsed because one or more of its included files is not a well-formed XML document.
ja: ファイル ‘%s’ を解析できません。このファイルがインクルードする1つ以上のファイルが整形式の XML 文書ではありません。

en: Unknown
ja: 原因不明

en: The requested page was not found in the document ‘%s’.
ja: 要求されたページがドキュメント ‘%s’ の中に見つかりません。

en: Search results for “%s”
ja: “%s”の検索結果

en: No matching help pages found in “%s”.
ja: “%s”の中に一致するヘルプページが見つかりません。

en: No matching help pages found.
ja: 一致するヘルプページが見つかりません。

en: An unknown error occurred.
ja: 原因不明のエラーが発生しました。

en: All Help Documents
ja: すべてのヘルプドキュメント

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed info page.
ja: ファイル ‘%s’ が整形式の info ページではないため解析できません。

en: The directory ‘%s’ does not exist.
ja: ディレクトリ ‘%s’ がありません。

en: Search for “%s”
ja: “%s”を検索します

en: The XSLT stylesheet ‘%s’ is either missing or not valid.
ja: XSLT スタイルシート ‘%s’ が存在しないか、または妥当な文書ではありません。

en: No href attribute found on yelp:document
ja: yelp:document に HREF 属性がありません

en: Out of memory
ja: メモリが足りません

en: C_opy Code Block
ja: コードブロックをコピー(_O)

en: _Copy Link Location
ja: リンクの場所をコピーする(_C)

en: _Open Link
ja: リンク先を開く(_O)

en: Open Link in New _Window
ja: 新しいウィンドウでリンク先を開く(_W)

en: _Install Packages
ja: パッケージをインストールする(_I)

en: Save Code _Block As…
ja: 名前を付けてコードブロックを保存(_B)…

en: _Copy Text
ja: テキストをコピー(_C)

en: The URI ‘%s’ does not point to a valid page.
ja: URI ‘%s’ は有効なページを示していません。

en: The URI does not point to a valid page.
ja: URI は 有効なページを示していません。

en: The URI ‘%s’ could not be parsed.
ja: URI ‘%s’ を解析できません。

en: Unknown Error.
ja: 原因不明のエラー。

en: You do not have PackageKit. Package install links require PackageKit.
ja: PackageKit がありません。パッケージのインストールには PackageKit が必要です。

en: Save Image
ja: 画像を保存

en: Save Code
ja: コードを保存

en: Send email to %s
ja: %s へ電子メールを送信

en: _Save Image As…
ja: 名前を付けて画像を保存(_S)…

en: _Save Video As…
ja: 名前を付けてビデオを保存(_S)…

en: S_end Image To…
ja: 画像を送信(_E)…

en: S_end Video To…
ja: ビデオを送信(_E)…

en: Could not load a document for ‘%s’
ja: ‘%s’ のドキュメントを読み込めません

en: Could not load a document
ja: ドキュメントを読み込めません

en: Document Not Found
ja: ドキュメントが見つかりません

en: Page Not Found
ja: ページが見つかりません

en: Cannot Read
ja: 読み取れません

en: Unknown Error
ja: 原因不明のエラー

en: Search for packages containing this document.
ja: このドキュメントを含むパッケージを検索します。

en: Turn on editor mode
ja: エディターモードを有効にする

en: Help
ja: ヘルプ

en: Back
ja: 戻る

en: Forward
ja: 進む

en: Menu
ja: メニュー

en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

en: Find…
ja: ページ内検索…

en: Print…
ja: 印刷…

en: Previous Page
ja: 前のページ

en: Next Page
ja: 次のページ

en: Larger Text
ja: 文字を大きくする

en: Smaller Text
ja: 文字を小さくする

en: All Help
ja: すべてのヘルプ

en: Search (Ctrl+S)
ja: 検索 (Ctrl+S)

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: No bookmarks
ja: ブックマークなし

en: Add Bookmark
ja: ブックマークを追加する

en: Remove Bookmark
ja: ブックマークを削除する

en: Get help with GNOME
ja: GNOME のヘルプを表示します

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: documentation;information;manual;help;
ja: documentation;information;manual;help;ドキュメンテーション;ドキュメント;情報;インフォメーション;マニュアル;ヘルプ;
