Yelp - en to nl translation catalogue (72 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: install.tooltip This is a format message used to format tooltips on install: links. These links allow users to install packages by clicking a link in the help. The tooltip may also be used as the link text, if there's no link text in the document. Special elements in t
en: Install <string/>
nl: <string/> installeren

en: GNOME Help
nl: Gnome Hulp

en: Help viewer for GNOME
nl: Hulpweergave voor Gnome

en: Yelp is the GNOME help viewer. It is the default Mallard viewer, but it can also display DocBook, info, man, and HTML documentation.
nl: Yelp is de hulpweergave voor Gnome. Mallard-bestanden worden er standaard in weergegeven, maar het kan ook DocBook-, info-, man- en HTML-documentatie tonen.

en: It makes it easy to find the documentation you need, with interactive search and bookmarks.
nl: Zoek eenvoudig de documentatie die u nodig heeft, met interactief zoeken en bladwijzers.

en: It also has an editor mode, which shows editorial comments and revision statuses when editing Mallard documents.
nl: Het heeft ook een bewerkingsmodus, die notities van redacteurs en revisiestatussen toont bij het bewerken van Mallard-documenten.

en: The GNOME Project
nl: Het Gnome-project

en: Invalid compressed data
nl: Ongeldige gecomprimeerde gegevens

en: Not enough memory
nl: Onvoldoende geheugen

en: The page ‘%s’ was not found in the document ‘%s’.
nl: Pagina ‘%s’ werd niet aangetroffen in document ‘%s’.

en: The file does not exist.
nl: Het bestand bestaat niet.

en: The file ‘%s’ does not exist.
nl: Het bestand ‘%s’ bestaat niet.

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed XML document.
nl: Het bestand ‘%s’ kon niet worden verwerkt, omdat het ongeldige XML bevat.

en: The file ‘%s’ could not be parsed because one or more of its included files is not a well-formed XML document.
nl: Het bestand ‘%s’ kon niet worden verwerkt, omdat een van de bestanden waar het naar verwijst ongeldige XML bevat.

en: Unknown
nl: Onbekend

en: The requested page was not found in the document ‘%s’.
nl: De gezochte pagina werd niet aangetroffen in document ‘%s’.

en: Search results for “%s”
nl: Zoekresultaten voor ‘%s’

en: No matching help pages found in “%s”.
nl: Geen overeenkomende hulppagina's gevonden in ‘%s’.

en: No matching help pages found.
nl: Geen overeenkomende hulppagina's gevonden.

en: An unknown error occurred.
nl: Er is een onbekende fout opgetreden.

en: All Help Documents
nl: Alle hulpdocumenten

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed info page.
nl: Het bestand ‘%s’ kon niet worden verwerkt omdat het een ongeldige infopagina is.

en: The directory ‘%s’ does not exist.
nl: De map ‘%s’ bestaat niet.

en: Search for “%s”
nl: Zoeken naar ‘%s’

en: The XSLT stylesheet ‘%s’ is either missing or not valid.
nl: Het XSLT-stijlblad ‘%s’ onbreekt of is ongeldig.

en: No href attribute found on yelp:document
nl: Geen ‘href’-attribuut gevonden op yelp:document

en: Out of memory
nl: Geen geheugen meer

en: C_opy Code Block
nl: Codeblok _kopiëren

en: _Copy Link Location
nl: Koppeling naar locatie _kopiëren

en: _Open Link
nl: _Koppeling openen

en: Open Link in New _Window
nl: Koppeling openen in _nieuw venster

en: _Install Packages
nl: _Pakketten installeren

en: Save Code _Block As…
nl: Code_blok opslaan als…

en: _Copy Text
nl: Tekst _kopiëren

en: The URI ‘%s’ does not point to a valid page.
nl: De URI ‘%s’ wijst niet naar een geldige pagina.

en: The URI does not point to a valid page.
nl: De URI wijst niet naar een geldige pagina.

en: The URI ‘%s’ could not be parsed.
nl: De URI ‘%s’ kan niet verwerkt worden.

en: Unknown Error.
nl: Onbekende fout.

en: You do not have PackageKit. Package install links require PackageKit.
nl: U heeft PackageKit niet. Koppelingen naar pakketinstallaties vereisen PackageKit.

en: Save Image
nl: Afbeelding opslaan

en: Save Code
nl: Code opslaan

en: Send email to %s
nl: Een e-mail sturen naar %s

en: _Save Image As…
nl: Afbeelding op_slaan als…

en: _Save Video As…
nl: Video op_slaan als…

en: S_end Image To…
nl: Afbeelding s_turen naar…

en: S_end Video To…
nl: Video s_turen naar…

en: Could not load a document for ‘%s’
nl: Laden van een document voor ‘%s’ mislukt

en: Could not load a document
nl: Laden van een document mislukt

en: Document Not Found
nl: Document niet gevonden

en: Page Not Found
nl: Pagina niet gevonden

en: Cannot Read
nl: Lezen mislukt

en: Unknown Error
nl: Onbekende fout

en: Search for packages containing this document.
nl: Zoek naar pakketten die dit document bevatten.

en: Turn on editor mode
nl: Bewerkingsmodus activeren

en: Help
nl: Hulp

en: Back
nl: Vorige

en: Forward
nl: Volgende

en: New Window
nl: Nieuw venster

en: Find…
nl: Zoeken…

en: Print…
nl: Afdrukken…

en: Previous Page
nl: Vorige pagina

en: Next Page
nl: Volgende pagina

en: Larger Text
nl: Grotere tekst

en: Smaller Text
nl: Kleinere tekst

en: All Help
nl: Alle hulp

en: Search (Ctrl+S)
nl: Zoeken (Ctrl+S)

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

en: No bookmarks
nl: Geen bladwijzers

en: Add Bookmark
nl: Bladwijzer toevoegen

en: Remove Bookmark
nl: Bladwijzer verwijderen

en: Get help with GNOME
nl: Hulp bij Gnome

en: documentation;information;manual;help;
nl: documentatie;informatie;handleiding;hulp;help;docs;
