yelp - en to ps translation catalogue (152 entries)

en: Applications
ps: کاريالونه

en: Configuration Files
ps: د سازونې دوتنې

en: Development
ps: پرمختګ

en: Games
ps: لوبې

en: Overviews
ps: پاسکتنې

en: Section 2
ps: ۲مه برخه

en: Section 4
ps: ۴مه برخه

en: Section 5
ps: ۵مه برخه

en: Section 6
ps: ۶مه برخه

en: Section 9
ps: ۹مه برخه

en: X11 Applications
ps: کاريالونه X۱۱

en: X11 Configuration
ps: سازونه X۱۱

en: X11 Devices
ps: وزلې X۱۱

en: X11 Games
ps: لوبې X۱۱

en: X11 Overviews
ps: پاسکتنې X۱۱

en: Astronomy
ps: ستورپوهنه

en: Biology
ps: ژوپوهنه

en: Calculator
ps: شمېرګر

en: Calendar
ps: کليز

en: Chat
ps: بنډار

en: Chemistry
ps: کيميا

en: Clocks
ps: ګړيالونه

en: Compression Tools
ps: د زېرنې توکي

en: Computer Science
ps: سولګر پوهنه

en: Construction
ps: جوړونه

en: Contact Management
ps: اړيکلور سمبالونه

en: Databases
ps: توکبنسټ

en: Desktop
ps: سرپاڼه

en: Desktop Settings
ps: د سرپاڼې امستنې

en: Dictionaries
ps: ويېپانګې

en: Education
ps: پوهنه

en: Electricity
ps: برېښنا

en: Email Tools
ps: برېښليک توکي

en: File Manager
ps: دوتنه سمبالګر

en: File Tools
ps: دوتنه توکي

en: File Transfer
ps: دوتنه لېږل

en: Filesystem
ps: دوتنه غونډال

en: Hardware Settings
ps: د هډوترو امستنې

en: History
ps: مخينه

en: Internet
ps: اېنټرنېټ

en: Java
ps: جاوا

en: KDE Applications
ps: کاريالونه KDE د

en: Kids Games
ps: د ماشومانو لوبې

en: Licenses
ps: منښتليک

en: Literature
ps: ادبيات

en: Medical Software
ps: درمليز ساوتری

en: Monitor
ps: ليداڼی

en: Music
ps: ټنګټکور

en: News
ps: خبرونه

en: Office Applications
ps: د افېس کاريالونه

en: Office applications
ps: د افېس کاريالونه

en: Other Documentation
ps: نورې لاسوندونې

en: Package Manager
ps: بنډل سمبالګر

en: Photography
ps: انځورګري

en: Physics
ps: فزيک

note: Translators: this is a menu title for audio and video players
en: Players
ps: غږوني

en: Presentation Tools
ps: د وړاندونې توکي

en: Printing
ps: چاپول کيږي

en: Remote Access
ps: لر لاسرس

en: Scanning
ps: ځېرل کيږي

en: Science
ps: پوهنه

en: Security
ps: خوندييښت

en: Settings
ps: امستنې

en: Sound
ps: غږ

en: Sports
ps: لوبې

en: Sports Games
ps: د لوبو لوبې

en: System
ps: غوڼدال

en: TV
ps: ټي وي

en: Text Editors
ps: د ليکنې سمونګران

en: Text Tools
ps: د ليکنې توکي

en: Translation Tools
ps: د ژباړې توکي

en: Video
ps: وېډيو

note: Translators: This is a menu title for graphics viewing applications
en: Viewer
ps: ليداڼی

en: Web Browser
ps: ګورت لټونی

en: Word Processors
ps: ويې بهيرګر

en: <b>Fonts</b>
ps: <b>ليکبڼې</b>

en: Add Bookmark
ps: ليکنښه زياتول

en: Bookmarks
ps: ليکنښې

en: Find
ps: لټول

en: Open Location
ps: ځای پرانيستل

en: Preferences
ps: غوراوي

en: Re_name
ps: بيا_نومول

en: _Bookmarks:
ps: ليکنښې:_

en: _Find:
ps: لټول:_

en: _Fixed width:
ps: جوت پلنوالی:_

en: _Location:
ps: ځای:_

en: _Next
ps: راتلونکی_

en: _Previous
ps: مخکنی_

en: _Title:
ps: سرليک:_

en: _Use system fonts
ps: غونډال توکي کارول_

en: Font for text
ps: د ليکنې لپاره ليکبڼه

en: Use system fonts
ps: د غونډال ليکبڼې کارول

en: Rename Bookmark
ps: ليکنښه بيانومول

en: Remove Bookmark
ps: ليکنښه ړنګول

en: Document Sections
ps: د لاسوند برخې

en: Page not found
ps: مخ ونه موندل شو

en: File not found
ps: دوتنه ونه موندل شوه

en: Unknown
ps: ناپېژندلی

en: Unknown Error
ps: ناپېژندلی تېروتنه

en: Could Not Read File
ps: دوتنه نه شي لوستلی

note: Commandline parsing is done here
en:  GNOME Help Browser
ps: د ګنوم مرسته لټونی

en: Help
ps: مرسته

en: Print
ps: چاپ

en: Preparing to print
ps: د چاپولو لپاره چمتو کيږي

en: Waiting to print
ps: د چاپولو لپاره تمه کيږي

note: Translators: This is a list of common prefixes for words. * Do not translate this directly.  Instead, use a colon * seperated list of word-starts.  In English, an example * is re-.  If there is none, please use the term NULL * If there is only one, please put a colon after. * E.g. if the common pref
en: re
ps: ځواب

en: No Comment
ps: هېڅ څرګندنه

en: _File
ps: دوتنه_

en: _Edit
ps: سمون_

en: _Go
ps: ورتګ_

en: _Bookmarks
ps: ليکنښې_

en: _Help
ps: مرسته_

en: _New Window
ps: نوې کړکۍ_

en: Print This Document ...
ps: دا لاسوند چاپول...

en: Print This Page ...
ps: دا مخ چاپول...

en: About This Document
ps: د دې لاسوند په اړه

en: Open _Location
ps: ځای _پرانيستل

en: _Close Window
ps: کړکۍ بندول_

en: _Copy
ps: لمېسل_

en: _Select All
ps: ټول ټاکل_

en: _Find...
ps: لټول..._

en: Find Pre_vious
ps: مخ_کنی لټول

en: Find Ne_xt
ps: رات_لونکی لټول

en: _Preferences
ps: غوراوي_

en: _Reload
ps: بيالېښل_

en: _Back
ps: شاته_

en: Show previous page in history
ps: د مخينې مخکنی مخ ښودل

en: _Forward
ps: مخکې_

en: Show next page in history
ps: د مخينې راتلونکی مخ ښودل

en: _Previous Section
ps: مخکنۍ برخه_

en: _Next Section
ps: راتلونکی برخه_

en: _Contents
ps: منځپانګې_

en: _Add Bookmark
ps: ليکنښه زياتول_

en: _Edit Bookmarks...
ps: ليکنښې سمول..._

en: _Open Link
ps: تړنه پرانيستل_

en: Open Link in _New Window
ps: تړنه په _نوې کړکۍ کې پرانيستل

en: _Copy Link Address
ps: د تړنې پته لمېسل_

en: Help On this application
ps: د دې کاريال په اړه مرسته

en: _About
ps: په اړه_

en: Copy _Email Address
ps: برېښليک _پته لمېسل

en: Help Browser
ps: مرسته لټونی

en: Loading...
ps: لېښل کيږي...

en: Unknown Page
ps: ناپېژندلی مخ

en: Unable to load page
ps: مخ نه شي لېښلی

en: _Search:
ps: لټون:_

en: Search for other documentation
ps: نورې لاسوندونې لټول

en: Cannot create window
ps: کړکۍ نه شي جوړولی

en: Fin_d:
ps: :لټو_ل

en: Find _Previous
ps: مخکنی _لټول

en: Find _Next
ps: راتلونکی _لټول

en: Phrase not found
ps: څرګندۍ ونه موندل شوه

en: Yelp
ps: يلپ
