yelp - en to sr translation catalogue (104 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: install.tooltip This is a format message used to format tooltips on install: links. These links allow users to install packages by clicking a link in the help. The tooltip may also be used as the link text, if there's no link text in the document. Special elements in t
en: Install <string/>
sr: Instaliraj <string/>

en: Invalid compressed data
sr: Neispravni sažeti podaci

en: Not enough memory
sr: Nema dovoljno memorije

en: The page ‘%s’ was not found in the document ‘%s’.
sr: Stranica „%s“ nije nađena u dokumentu „%s“.

en: The file does not exist.
sr: Datoteka ne postoji.

en: The file ‘%s’ does not exist.
sr: Datoteka „%s“ ne postoji.

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed XML document.
sr: Ne mogu da raščlanim datoteku „%s“ zato što ne predstavlja ispravno oblikovan HML dokument.

en: The file ‘%s’ could not be parsed because one or more of its included files is not a well-formed XML document.
sr: Ne mogu da raščlanim datoteku „%s“ zato što jedna ili više njenih uključenih datoteka ne predstavlja ispravno oblikovan HML dokument.

en: Unknown
sr: Nepoznato

en: The requested page was not found in the document ‘%s’.
sr: Nije nađena tražena stranica u dokumentu „%s“.

en: Indexed
sr: Indeks

en: Whether the document content has been indexed
sr: Da li je sadržaj dokumenta indeksiran ili nije

en: Document URI
sr: Adresa dokumenta

en: The URI which identifies the document
sr: Adresa koja određuje dokument

en: Search results for “%s”
sr: Rezultati pretrage za „%s“

en: No matching help pages found in “%s”.
sr: Nisam pronašao odgovarajuću stranicu pomoći u „%s“.

en: No matching help pages found.
sr: Nisam pronašao odgovarajuću stranicu pomoći.

en: An unknown error occurred.
sr: Došlo je do nepoznate greške.

en: All Help Documents
sr: Sve dokumente pomoći

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed info page.
sr: Ne mogu da raščlanim datoteku „%s“ zato što ne predstavlja ispravno oblikovanu info stranu.

en: The directory ‘%s’ does not exist.
sr: Direktorijum „%s“ ne postoji.

en: View
sr: Pregled

en: A YelpView instance to control
sr: Primer Jelp pregleda za upravljanje

en: Bookmarks
sr: Obeleživači

en: A YelpBookmarks implementation instance
sr: Primer sprovođenja Jelp obeleživača

en: Search for “%s”
sr: Pretraga za „%s“

en: GtkSettings
sr: Gtk podešavanja

en: A GtkSettings object to get settings from
sr: Objekat Gtk podešavanja iz kog uzeti podešavanja

en: GtkIconTheme
sr: Tema Gtk ikone

en: A GtkIconTheme object to get icons from
sr: Objekat Teme Gtk ikone iz kog uzeti ikone

en: Font Adjustment
sr: Doterivanje fonta

en: A size adjustment to add to font sizes
sr: Doterivanje veličine za dodavanje veličinama fonta

en: Show Text Cursor
sr: Prikaži tekstualni kursor

en: Show the text cursor or caret for accessible navigation
sr: Prikaži tekstualni kursor ili karet za pristupačnu navigaciju

en: Editor Mode
sr: Režim uređivanja

en: Enable features useful to editors
sr: Omogućite funkcije korisne za uređivače

en: Database filename
sr: Baza podataka

en: The filename of the sqlite database
sr: Naziv datoteke skulajt baze podataka

en: XSLT Stylesheet
sr: HSLT stranica stila

en: The location of the XSLT stylesheet
sr: Lokacija HSLT stranice stila

en: The XSLT stylesheet ‘%s’ is either missing or not valid.
sr: HSLT stranica stila „%s“ nedostaje ili je neispravna.

en: No href attribute found on yelp:document
sr: Nisam našao href atribut u yelp:document-u

en: Out of memory
sr: Ponestalo memorije

en: C_opy Code Block
sr: U_množi blok šifre

en: _Copy Link Location
sr: _Umnoži mesto veze

en: _Open Link
sr: _Otvori vezu

en: Open Link in New _Window
sr: Otvori vezu u _novom prozoru

en: _Install Packages
sr: _Instaliraj pakete

en: Save Code _Block As…
sr: Sačuvaj blok _šifre kao…

en: _Copy Text
sr: _Umnoži tekst

en: Yelp URI
sr: Jelp adresa

en: A YelpUri with the current location
sr: Jelp adresa sa trenutnom lokacijom

en: Loading State
sr: Stanje učitavanja

en: The loading state of the view
sr: Stanje učitavanja pregleda

en: Page ID
sr: IB stranice

en: The ID of the root page of the page being viewed
sr: IB matične stranice pregledane stranice

en: Root Title
sr: Matični naslov

en: The title of the root page of the page being viewed
sr: Naslov matične stranice pregledane stranice

en: Page Title
sr: Naslov stranice

en: The title of the page being viewed
sr: Naslov pregledane stranice

en: Page Description
sr: Opis stranice

en: The description of the page being viewed
sr: Opis pregledane stranice

en: Page Icon
sr: Ikona stranice

en: The icon of the page being viewed
sr: Ikona pregledane stranice

en: The URI ‘%s’ does not point to a valid page.
sr: Adresa „%s“ ne ukazuje na ispravnu stranicu.

en: The URI does not point to a valid page.
sr: Adresa ne ukazuje na ispravnu stranicu.

en: The URI ‘%s’ could not be parsed.
sr: Adresa „%s“ ne može biti analizirana.

en: Unknown Error.
sr: Nepoznata greška.

en: You do not have PackageKit. Package install links require PackageKit.
sr: Nemate instaliran Paket aranžman. Veze instalacije paketa zahtevaju Paket aranžman.

en: Save Image
sr: Sačuvaj sliku

en: Save Code
sr: Sačuvaj šifru

en: Send email to %s
sr: Pošalji e-poštu %s

en: _Save Image As…
sr: Sačuvaj _sliku kao…

en: _Save Video As…
sr: Sačuvaj _video kao…

en: S_end Image To…
sr: Pošalji _sliku do…

en: S_end Video To…
sr: Pošalji _video do…

en: Could not load a document for ‘%s’
sr: Ne mogu da učitam dokument za „%s“

en: Could not load a document
sr: Ne mogu da učitam dokument

en: Document Not Found
sr: Odeljci dokumenta

en: Page Not Found
sr: Stranica nije nađena

en: Cannot Read
sr: Ne mogu da čitam

en: Unknown Error
sr: Nepoznata greška

en: Search for packages containing this document.
sr: Traži u ostaloj dokumentaciji.

en: Turn on editor mode
sr: Uključi režim uređivača

en: Help
sr: Pomoć

en: New Window
sr: Novi prozor

en: Larger Text
sr: Veći tekst

en: Smaller Text
sr: Manji tekst

en: Application
sr: Program

en: A YelpApplication instance that controls this window
sr: Primerak Jelp programa koji kontroliše ovaj prozor

en: Back
sr: Nazad

en: Forward
sr: Napred

en: Menu
sr: Izbornik

en: Find…
sr: Nađi…

en: Print…
sr: Štampaj…

en: Previous Page
sr: Prethodna stranica

en: Next Page
sr: Sledeća stranica

en: All Help
sr: Sva pomoć

en: Search (Ctrl+S)
sr: Traži (Ktrl+S)

en: No bookmarks
sr: Nema obeleživača

en: Add Bookmark
sr: Dodaj obaležavač

en: Remove Bookmark
sr: Ukloni obeleživač

en: Get help with GNOME
sr: Potražite Gnomovu pomoć

en: documentation;information;manual;help;
sr: dokumentacija;podaci;uputstvo;pomoć;
