yelp - en to sv translation catalogue (73 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: install.tooltip This is a format message used to format tooltips on install: links. These links allow users to install packages by clicking a link in the help. The tooltip may also be used as the link text, if there's no link text in the document. Special elements in t
en: Install <string/>
sv: Installera <string/>

en: GNOME Help
sv: GNOME Hjälp

en: Help viewer for GNOME
sv: Hjälpvisare för GNOME

en: Yelp is the GNOME help viewer. It is the default Mallard viewer, but it can also display DocBook, info, man, and HTML documentation.
sv: Yelp är hjälpvisaren för GNOME. Den är standardvisaren för Mallard, men den kan också visa DocBook-, info-, man- och HTML-dokumentation.

en: It makes it easy to find the documentation you need, with interactive search and bookmarks.
sv: Den gör det enkelt att hitta dokumentationen du behöver, med interaktiv sökning och bokmärken.

en: It also has an editor mode, which shows editorial comments and revision statuses when editing Mallard documents.
sv: Den har också ett redigeringsläge, vilket visar redaktionella kommentarer och ändringsstatusar vid redigering av Mallard-dokument.

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: Invalid compressed data
sv: Ogiltigt komprimerat data

en: Not enough memory
sv: Inte tillräckligt med minne

en: The page ‘%s’ was not found in the document ‘%s’.
sv: Sidan ”%s” hittades inte i dokumentet ”%s”.

en: The file does not exist.
sv: Filen finns inte.

en: The file ‘%s’ does not exist.
sv: Filen ”%s” finns inte.

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed XML document.
sv: Filen ”%s” kunde inte tolkas därför att den inte är ett korrekt formaterat XML-dokument.

en: The file ‘%s’ could not be parsed because one or more of its included files is not a well-formed XML document.
sv: Filen ”%s” kunde inte tolkas därför att en eller flera av dess inkluderade filer inte är korrekt formaterade XML-dokument.

en: Unknown
sv: Okänd

en: The requested page was not found in the document ‘%s’.
sv: Den begärda sidan hittades inte i dokumentet ”%s”.

en: Search results for “%s”
sv: Sökresultat för ”%s”

en: No matching help pages found in “%s”.
sv: Inga matchande hjälpsidor hittades i ”%s”.

en: No matching help pages found.
sv: Inga matchande hjälpsidor hittades.

en: An unknown error occurred.
sv: Ett okänt fel har inträffat.

en: All Help Documents
sv: Alla hjälpdokument

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed info page.
sv: Filen ”%s” kunde inte tolkas därför att den inte är en korrekt formaterad infosida.

en: The directory ‘%s’ does not exist.
sv: Katalogen ”%s” finns inte.

en: Search for “%s”
sv: Sök efter ”%s”

en: The XSLT stylesheet ‘%s’ is either missing or not valid.
sv: XSLT-stilmallen ”%s” antingen saknas eller är inte giltig.

en: No href attribute found on yelp:document
sv: Inget href-attribut hittat på yelp:document

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: C_opy Code Block
sv: K_opiera källkodsblock

en: _Copy Link Location
sv: _Kopiera länkplats

en: _Open Link
sv: _Öppna länk

en: Open Link in New _Window
sv: Öppna länk i nytt _fönster

en: _Install Packages
sv: _Installera paket

en: Save Code _Block As…
sv: Spara källkods_block som…

en: _Copy Text
sv: _Kopiera text

en: The URI ‘%s’ does not point to a valid page.
sv: URI:n ”%s” pekar inte på en giltig sida.

en: The URI does not point to a valid page.
sv: URI:n pekar inte på en giltig sida.

en: The URI ‘%s’ could not be parsed.
sv: URI:n ”%s” kunde inte tolkas.

en: Unknown Error.
sv: Okänt fel.

en: You do not have PackageKit. Package install links require PackageKit.
sv: Du har inte PackageKit. Länkar för paketinstallationer kräver PackageKit.

en: Save Image
sv: Spara bild

en: Save Code
sv: Spara källkod

en: Send email to %s
sv: Skicka e-post till %s

en: _Save Image As…
sv: _Spara bild som…

en: _Save Video As…
sv: _Spara video som…

en: S_end Image To…
sv: S_kicka bild till…

en: S_end Video To…
sv: S_kicka video till…

en: Could not load a document for ‘%s’
sv: Kunde inte läsa in ett dokument för ”%s”

en: Could not load a document
sv: Kunde inte läsa in ett dokument

en: Document Not Found
sv: Dokumentet hittades inte

en: Page Not Found
sv: Sidan hittades inte

en: Cannot Read
sv: Kan inte läsa

en: Unknown Error
sv: Okänt fel

en: Search for packages containing this document.
sv: Sök efter paket som innehåller detta dokument.

en: Turn on editor mode
sv: Aktivera redigeringsläge

en: Help
sv: Hjälp

en: Back
sv: Bakåt

en: Forward
sv: Framåt

en: Menu
sv: Meny

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: Find…
sv: Sök…

en: Print…
sv: Skriv ut…

en: Previous Page
sv: Föregående sida

en: Next Page
sv: Nästa sida

en: Larger Text
sv: Större text

en: Smaller Text
sv: Mindre text

en: All Help
sv: All hjälp

en: Search (Ctrl+S)
sv: Sök (Ctrl+S)

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: No bookmarks
sv: Inga bokmärken

en: Add Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: Remove Bookmark
sv: Ta bort bokmärke

en: Get help with GNOME
sv: Få hjälp med GNOME

en: documentation;information;manual;help;
sv: dokumentation;information;manual;handbok;hjälp;
