yelp - en to tg translation catalogue (104 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: install.tooltip This is a format message used to format tooltips on install: links. These links allow users to install packages by clicking a link in the help. The tooltip may also be used as the link text, if there's no link text in the document. Special elements in t
en: Install <string/>
tg: Насб кардани <string/>

en: Invalid compressed data
tg: Иттилооти фишурдашудаи нодуруст

en: Not enough memory
tg: Ҳофиза кифоя нест

en: The page ‘%s’ was not found in the document ‘%s’.
tg: Саҳифаи ‘%s’ дар ин ҳуҷҷати ‘%s’ ёфт нашудааст.

en: The file does not exist.
tg: Файл вуҷуд надорад.

en: The file ‘%s’ does not exist.
tg: Файли ‘%s’ вуҷуд надорад.

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed XML document.
tg: Файли ‘%s’ таҷзия карда намешавад, зеро ки он дорои ҳуҷҷати XML-и шакли дуруст намебошад.

en: The file ‘%s’ could not be parsed because one or more of its included files is not a well-formed XML document.
tg: Файли ‘%s’ таҷзия карда намешавад, зеро ки як ё якчанд файлҳои даруни он дорои ҳуҷҷати XML-и шакли дуруст намебошанд.

en: Unknown
tg: Номаълум

en: The requested page was not found in the document ‘%s’.
tg: Саҳифаи дархостшуда дар ҳуҷҷати ‘%s’ ёфт нашудааст.

en: Indexed
tg: Индексшуда

en: Whether the document content has been indexed
tg: Оё мӯҳтавои ҳуҷҷат ба индекс дароварда шудааст

en: Document URI
tg: Санади URI

en: The URI which identifies the document
tg: Суроғаи URI, ки ҳуҷҷатро муайян мекунад

en: Search results for “%s”
tg: Натиҷаҳои ҷустуҷӯи “%s”

en: No matching help pages found in “%s”.
tg: Ягон саҳифаи кумаки мувофиқ дар “%s” ёфт нашуд.

en: No matching help pages found.
tg: Ягон саҳифаи кумаки мувофиқ ёфт нашуд.

en: An unknown error occurred.
tg: Хатои номаълум ба вуҷуд омад.

en: All Help Documents
tg: Ҳамаи ҳуҷҷатҳои кумак

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed info page.
tg: Файли ‘%s’ таҷзия карда намешавад, зеро ки он дорои иттилооти шакли дуруст намебошад.

en: The directory ‘%s’ does not exist.
tg: Директорияи ‘%s’ вуҷуд надорад.

en: View
tg: Намоиш

en: A YelpView instance to control
tg: Ҳолати YelpView барои идоракунӣ

en: Bookmarks
tg: Хатбаракҳо

en: A YelpBookmarks implementation instance
tg: Ҳолати иҷрокунии YelpBookmarks

en: Search for “%s”
tg: Ҷустуҷӯ кардани “%s”

en: GtkSettings
tg: Танзимоти GtkSettings

en: A GtkSettings object to get settings from
tg: Объекти GtkSettings барои гирифтани танзимот аз

en: GtkIconTheme
tg: Мавзӯи GtkIconTheme

en: A GtkIconTheme object to get icons from
tg: Объекти GtkIconTheme барои гирифтани нишонаҳо аз

en: Font Adjustment
tg: Танзими шрифт

en: A size adjustment to add to font sizes
tg: Танзими андоза барои илова кардан ба андозаҳои шрифт

en: Show Text Cursor
tg: Намоиш додани курсори матнӣ

en: Show the text cursor or caret for accessible navigation
tg: Намоиш додани курсори матнӣ ё аломати ^ барои паймоиш дастрас

en: Editor Mode
tg: Реҷаи муҳаррир

en: Enable features useful to editors
tg: Фаъол кардани хусусиятҳои фоиданоки муҳаррир

en: Database filename
tg: Номи файли пойгоҳи иттилоотӣ

en: The filename of the sqlite database
tg: Номи файли пойгоҳи иттилоотии sqlite

en: XSLT Stylesheet
tg: Сабки варақи XSLT

en: The location of the XSLT stylesheet
tg: Ҷойгиршавии сабки варақи XSLT

en: The XSLT stylesheet ‘%s’ is either missing or not valid.
tg: Сабки варақи XSLT ‘%s’ вуҷуд надорад ё нодуруст аст.

en: No href attribute found on yelp:document
tg: Ягон сифати href дар yelp:document пайдо нашуд

en: Out of memory
tg: Берун аз хотира

en: C_opy Code Block
tg: Ну_сха бардошнаи блоки рамз

en: _Copy Link Location
tg: _Нусха бардоштани ҷойгиршавии пайванд

en: _Open Link
tg: _Кушодани пайванд

en: Open Link in New _Window
tg: Кушодани пайванд дар _равзанаи нав

en: _Install Packages
tg: _Насб кардани бастаҳо

en: Save Code _Block As…
tg: _Захира кардани блоки рамз ҳамчун…

en: _Copy Text
tg: _Нусха бардошнати матн

en: Yelp URI
tg: Суроғаи URI-и Yelp

en: A YelpUri with the current location
tg: YelpUri бо ҷойгиршавии ҷорӣ

en: Loading State
tg: Боркунии вазъият

en: The loading state of the view
tg: Ҳолати боргирии намуд

en: Page ID
tg: Рақами мушаххаси саҳифа

en: The ID of the root page of the page being viewed
tg: Рақами мушаххаси саҳифаи решагӣ аллакай намоиш дода шуда истодааст

en: Root Title
tg: Сарлавҳаи реша

en: The title of the root page of the page being viewed
tg: Сарлавҳаи саҳифаи решагӣ аллакай намоиш дода шуда истодааст

en: Page Title
tg: Сарлавҳаи саҳифа

en: The title of the page being viewed
tg: Сарлавҳаи саҳифа аллакай намоиш дода шуда истодааст

en: Page Description
tg: Саҳифаи тафсилот

en: The description of the page being viewed
tg: Тавсифи саҳифа аллакай намоиш дода шуда истодааст

en: Page Icon
tg: Нишонаи саҳифа

en: The icon of the page being viewed
tg: Нишонаи саҳифа аллакай намоиш дода шуда истодааст

en: The URI ‘%s’ does not point to a valid page.
tg: Суроғаи URI ‘%s’ ба саҳифаи дуруст истинод намекунад.

en: The URI does not point to a valid page.
tg: Суроғаи URI ба саҳифаи дуруст истинод намекунад.

en: The URI ‘%s’ could not be parsed.
tg: Суроғаи URI-и "%s" таҷзия карда намешавад.

en: Unknown Error.
tg: Хатои номаълум.

en: You do not have PackageKit. Package install links require PackageKit.
tg: Шумо PackageKit надоред. Бастаи насби пайвандҳо PackageKit-ро талаб мекунад.

en: Save Image
tg: Захира кардани тасвир

en: Save Code
tg: Захира кардани рамз

en: Send email to %s
tg: Фиристодани почтаи электронӣ ба %s

en: _Save Image As…
tg: _Захира кардани тасвир ҳамчун…

en: _Save Video As…
tg: _Захира кардани видео ҳамчун…

en: S_end Image To…
tg: _Фиристодани тасвир ба…

en: S_end Video To…
tg: _Фиристодани видео ба…

en: Could not load a document for ‘%s’
tg: Бор кардани ҳуҷҷат барои "%s" имконнопазир аст

en: Could not load a document
tg: Бор кардани ҳуҷҷат имконнопазир аст

en: Document Not Found
tg: Ҳуҷҷат ёфт нашуд

en: Page Not Found
tg: Ягон саҳифа ёфт нашуд

en: Cannot Read
tg: Хонда намешавад

en: Unknown Error
tg: Хатои номаълум

en: Search for packages containing this document.
tg: Бастаҳои дорои ин ҳуҷҷатро ҷустуҷӯ кунед.

en: Turn on editor mode
tg: Фаъол кардани ҳолати муҳаррир

en: Help
tg: Кумак

en: New Window
tg: Равзанаи нав

en: Larger Text
tg: Матни калонтарин

en: Smaller Text
tg: Матни хурдтарин

en: Application
tg: Барнома

en: A YelpApplication instance that controls this window
tg: Ҳолати YelpApplication, ки ин равзанаро идора мекунад

en: Back
tg: Ба қафо

en: Forward
tg: Ба пеш

en: Menu
tg: Меню

en: Find…
tg: Ёфтан…

en: Print…
tg: Чоп кардан…

en: Previous Page
tg: Саҳифаи қаблӣ

en: Next Page
tg: Саҳифаи навбатӣ

en: All Help
tg: Кумаки пурра

en: Search (Ctrl+S)
tg: Ҷустуҷӯ (Ctrl+S)

en: No bookmarks
tg: Бе хатбаракҳо

en: Add Bookmark
tg: Илова кардани хатбарак

en: Remove Bookmark
tg: Тоза кардани хатбарак

en: Get help with GNOME
tg: Гирифтани кумак аз GNOME

en: documentation;information;manual;
tg: санад;иттилоот;дастур;
