yelp - en to th translation catalogue (118 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: install.tooltip This is a format message used to format tooltips on install: links. These links allow users to install packages by clicking a link in the help. The tooltip may also be used as the link text, if there's no link text in the document. Special elements in t
en: Install <string/>
th: ติดตั้ง <string/>

en: Invalid compressed data
th: ข้อมูลบีบอัดไม่ถูกต้อง

en: Not enough memory
th: หน่วยความจำไม่พอ

en: The page ‘%s’ was not found in the document ‘%s’.
th: ไม่พบหน้า ‘%s’ ในเอกสาร ‘%s’

en: The file does not exist.
th: แฟ้มนี้ไม่มีอยู่

en: The file ‘%s’ does not exist.
th: แฟ้ม '%s' ไม่มีอยู่

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed XML document.
th: ไม่สามารถแจงแฟ้ม ‘%s’ ได้ เนื่องจากแฟ้มดังกล่าวไม่ได้เป็น XML ที่ถูกรูปแบบ

en: The file ‘%s’ could not be parsed because one or more of its included files is not a well-formed XML document.
th: ไม่สามารถแจงแฟ้ม ‘%s’ ได้ เพราะมีแฟ้มที่รวมอยู่ด้วยบางแฟ้มไม่ได้เป็น XML ที่ถูกรูปแบบ

en: Unknown
th: หัวข้อไม่รู้จัก

en: The requested page was not found in the document ‘%s’.
th: ไม่พบหน้าที่เรียกในเอกสาร ‘%s’

en: Indexed
th: ทำดัชนีแล้ว

en: Whether the document content has been indexed
th: กำหนดว่าเนื้อหาเอกสารได้ทำดัชนีแล้วหรือยัง

en: Document URI
th: URI ของเอกสาร

en: The URI which identifies the document
th: URI ซึ่งบ่งชี้เอกสาร

en: Search results for “%s”
th: ผลการค้นหาสำหรับ “%s”

en: No matching help pages found in “%s”.
th: ไม่พบหน้าคู่มือวิธีใช้ที่ตรงใน “%s”

en: No matching help pages found.
th: ไม่พบหน้าคู่มือวิธีใช้ที่ตรง

en: An unknown error occurred.
th: เกิดข้อผิดพลาดไม่ทราบสาเหตุ

en: All Help Documents
th: เอกสารวิธีใช้ทั้งหมด

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed info page.
th: ไม่สามารถแจงแฟ้ม ‘%s’ ได้ เนื่องจากแฟ้มดังกล่าวไม่ได้เป็น info page ที่ถูกรูปแบบ

en: View
th: มุมมอง

en: A YelpView instance to control
th: อินสแตนซ์ของ YelpView ที่จะควบคุม

en: Bookmarks
th: ที่คั่นหน้า

en: A YelpBookmarks implementation instance
th: อินสแตนซ์อิมพลีเมนต์ของ YelpBookmarks

en: Enable Search
th: เปิดใช้การค้นหา

en: Whether the location entry can be used as a search field
th: กำหนดว่าช่องป้อนตำแหน่งนี้สามารถใช้เป็นช่องค้นหาได้หรือไม่

en: Search...
th: ค้นหา...

en: Clear the search text
th: ล้างข้อความค้นหา

en: Bookmark this page
th: คั่นหน้าหน้านี้

en: Remove bookmark
th: ลบที่คั่นหน้า

en: Search for “%s”
th: ค้นหา “%s”

en: Loading
th: กำลังโหลด

en: The directory ‘%s’ does not exist.
th: ไดเรกทอรี ‘%s’ ไม่มีอยู่

en: A GtkSettings object to get settings from
th: ออบเจกต์ GtkSettings ที่จะใช้อ่านค่าตั้ง

en: A GtkIconTheme object to get icons from
th: ออบเจกต์ GtkIconTheme ที่จะใช้อ่านไอคอน

en: Font Adjustment
th: การปรับแบบอักษร

en: A size adjustment to add to font sizes
th: การปรับขนาดที่จะเพิ่มเข้าในขนาดแบบอักษร

en: Show Text Cursor
th: แสดงเคอร์เซอร์ข้อความ

en: Show the text cursor or caret for accessible navigation
th: แสดงเคอร์เซอร์ข้อความเพื่อให้เลื่อนไปยังตำแหน่งต่างๆ ได้

en: Editor Mode
th: โหมดสำหรับแก้ไข

en: Enable features useful to editors
th: เปิดใช้ความสามารถที่เป็นประโยชน์สำหรับเครื่องมือแก้ไข

en: Database filename
th: ชื่อแฟ้มฐานข้อมูล

en: The filename of the sqlite database
th: ชื่อแฟ้มของฐานข้อมูล sqlite

en: The location of the XSLT stylesheet
th: ตำแหน่งของ XSLT stylesheet

en: The XSLT stylesheet ‘%s’ is either missing or not valid.
th: XSLT stylesheet ‘%s’ หายไป หรือมีข้อมูลไม่ถูกต้อง

en: No href attribute found on yelp:document
th: ไม่มีแอตทริบิวต์ href ใน yelp:document

en: Out of memory
th: หน่วยความจำหมด

en: _Print...
th: _พิมพ์...

en: _Back
th: ถ_อยกลับ

en: _Forward
th: เดินห_น้า

en: _Previous Page
th: หน้า_ก่อน

en: _Next Page
th: หน้าถั_ดไป

en: A YelpUri with the current location
th: YelpUri พร้อมด้วยตำแหน่งปัจจุบัน

en: Loading State
th: สถานะการโหลด

en: The loading state of the view
th: สถานะการโหลดของมุมมอง

en: Page ID
th: ID ของหน้า

en: The ID of the root page of the page being viewed
th: ID ของหน้าแรกของเอกสารที่กำลังดู

en: Root Title
th: หัวเรื่องของหน้าแรก

en: The title of the root page of the page being viewed
th: หัวเรื่องของหน้าแรกของเอกสารที่กำลังดู

en: Page Title
th: หัวเรื่องของหน้า

en: The title of the page being viewed
th: หัวเรื่องของหน้ากำลังดู

en: Page Description
th: คำบรรยายของหน้า

en: The description of the page being viewed
th: คำบรรยายของหน้าที่กำลังดู

en: Page Icon
th: ไอคอนของหน้า

en: The icon of the page being viewed
th: ไอคอนของหน้าที่กำลังดู

en: You do not have PackageKit. Package install links require PackageKit.
th: คุณไม่มี PackageKit ลิงก์สำหรับติดตั้งแพกเกจจำเป็นต้องใช้ PackageKit

en: Save Image
th: บันทึกภาพ

en: Save Code
th: บันทึกโค้ด

en: Send email to %s
th: ส่งอีเมลถึง %s

en: _Install Packages
th: _ติดตั้งแพกเกจ

en: _Open Link
th: _เปิดลิงก์

en: _Copy Link Location
th: _คัดลอกที่อยู่ลิงก์

en: Open Link in New _Window
th: เปิดลิงก์ในหน้าต่างใ_หม่

en: _Save Image As...
th: _บันทึกภาพเป็น...

en: _Save Video As...
th: _บันทึกวีดิทัศน์เป็น...

en: S_end Image To...
th: _ส่งภาพไปยัง...

en: S_end Video To...
th: _ส่งวีดิทัศน์ไปยัง...

en: _Copy Text
th: _คัดลอกข้อความ

en: C_opy Code Block
th: คัด_ลอกบล็อคของโค้ด

en: Save Code _Block As...
th: บั_นทึกบล็อคของโค้ดเป็น...

en: See all search results for “%s”
th: ดูผลการค้นหาทั้งหมดสำหรับ “%s”

en: Could not load a document for ‘%s’
th: ไม่สามารถโหลดเอกสารสำหรับ ‘%s’

en: Could not load a document
th: ไม่สามารถโหลดเอกสาร

en: Document Not Found
th: ไม่พบเอกสาร

en: Page Not Found
th: ไม่พบหน้าที่ค้นหา

en: Cannot Read
th: อ่านไม่ได้

en: Unknown Error
th: ข้อผิดพลาดไม่ทราบสาเหตุ

en: Search for packages containing this document.
th: ค้นหาแพกเกจที่บรรจุเอกสารนี้

en: The URI ‘%s’ does not point to a valid page.
th: URI ‘%s’ ไม่ได้ชี้ไปยังหน้าที่ถูกต้อง

en: The URI does not point to a valid page.
th: URI ไม่ได้ชี้ไปยังหน้าที่ถูกต้อง

en: The URI ‘%s’ could not be parsed.
th: URI '%s' ไม่สามารถแจงได้

en: Turn on editor mode
th: เปิดโหมดสำหรับแก้ไข

en: _Larger Text
th: ข้อความขนาด_ใหญ่ขึ้น

en: Increase the size of the text
th: เพิ่มขนาดของตัวอักษร

en: _Smaller Text
th: ข้อความขนาดเ_ล็กลง

en: Decrease the size of the text
th: ลดขนาดของตัวอักษร

en: Help
th: วิธีใช้

en: Show Text _Cursor
th: แสดงเ_คอร์เซอร์ข้อความ

en: _Page
th: _หน้า

en: _View
th: มุม_มอง

en: _Go
th: ไ_ป

en: _Bookmarks
th: _ที่คั่นหน้า

en: _New Window
th: หน้าต่างใ_หม่

en: _Close
th: ปิ_ด

en: _All Documents
th: ทุ_กเอกสาร

en: _Add Bookmark
th: เ_พิ่มที่คั่นหน้า

en: _Remove Bookmark
th: _ลบที่คั่นหน้า

en: Find in Page...
th: ค้นหาในหน้า...

en: Open Location
th: เปิดตำแหน่ง

en: Application
th: โปรแกรม

en: A YelpApplication instance that controls this window
th: อินสแตนซ์ YelpApplication ที่ควบคุมหน้าต่างนี้

en: Read Link _Later
th: อ่านลิงก์ภายห_ลัง

en: Find:
th: หา:

en: Read Later
th: อ่านภายหลัง

en: %i match | %i matches
th[0]: ตรงกัน %i แห่ง

en: No matches
th: ไม่มีรายการที่ตรงกัน

en: Get help with GNOME
th: วิธีการใช้ GNOME

en: documentation;information;manual;
th: เอกสาร;สารสนเทศ;คู่มือ;
