yelp 2.10 - en to ug translation catalogue (119 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: install.tooltip This is a format message used to format tooltips on install: links. These links allow users to install packages by clicking a link in the help. The tooltip may also be used as the link text, if there's no link text in the document. Special elements in t
en: Install <string/>
ug: ئورنىتىش <string/>

en: Invalid compressed data
ug: ئىناۋەتسىز پرېسلانغان سانلىق-مەلۇمات

en: Not enough memory
ug: يېتەرلىك  ئەسلەك يوق

en: The page ‘%s’ was not found in the document ‘%s’.
ug: %2$s پۈتۈكتىكى %1$s بەتنى تاپالمىدى.

en: The file does not exist.
ug: ھۆججەت مەۋجۇت ئەمەس.

en: The file ‘%s’ does not exist.
ug: ‘%s’ ھۆججەت مەۋجۇت ئەمەس.

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed XML document.
ug: ‘%s’ ھۆججەتنى يېشەلمىدى، چۈنكى ئۇ ئىناۋەتلىك XML پۈتۈكى ئەمەس.

en: The file ‘%s’ could not be parsed because one or more of its included files is not a well-formed XML document.
ug: ‘%s’ ھۆججەتنى يېشەلمىدى، چۈنكى ئۇنىڭ بىر ياكى بىر قانچە بۆلەك ھۆججىتى ئىناۋەتلىك XML پۈتۈكى ئەمەس.

en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: The requested page was not found in the document ‘%s’.
ug: ‘%s’ پۈتۈكتىن ئىلتىماس قىلغان بەتنى تاپالمىدى.

en: Indexed
ug: ئىندېكسلانغان

en: Whether the document content has been indexed
ug: پۈتۈك مەزمۇنى ئىندېكسلانغانمۇ يوق

en: Document URI
ug: پۈتۈك URI

en: The URI which identifies the document
ug: پۈتۈكنى پەرقلەندۈرىدىغان URI

en: Search results for “%s”
ug: «%s» نىڭ ئىزدەش نەتىجىسى

en: No matching help pages found in “%s”.
ug: «%s» نىڭدىن ماس كەلگەن ياردەم بېتى تېپىلدى.

en: No matching help pages found.
ug: ماس كەلگەن ياردەم بېتى تېپىلمىدى.

en: An unknown error occurred.
ug: نامەلۇم خاتالىق كۆرۈلدى.

en: All Help Documents
ug: بارلىق ياردەم پۈتۈكلىرى

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed info page.
ug: ‘%s’ ھۆججەتنى يېشەلمىدى، چۈنكى ئۇچۇر بېتى فورماتقا ماس كەلمەيدۇ.

en: View
ug: كۆرۈنۈش

en: A YelpView instance to control
ug: تىزگىنلىنىدىغان YelpView نىڭ ئۈلگىسى

en: Bookmarks
ug: خەتكۈشلەر

en: A YelpBookmarks implementation instance
ug: YelpBookmarks نى ئەمەلگە ئاشۇرغان ئۈلگە

en: Enable Search
ug: ئىزدەشنى قوزغات

en: Whether the location entry can be used as a search field
ug: ئىزدەش سۆز بۆلىكىگە ئىشلىتىشكە بولىدىغان يەرلىك كىرگۈزۈش تۈرى

en: Search...
ug: ئىزدە…

en: Clear the search text
ug: ئىزدەش تېكىستىنى تازىلايدۇ

en: Bookmark this page
ug: بۇ بەتنى خەتكۈچكە قوش

en: Remove bookmark
ug: خەتكۈشنى چىقىۋەت

en: Search for “%s”
ug: «%s» نى ئىزدە

en: Loading
ug: يۈكلەۋاتىدۇ

en: The directory ‘%s’ does not exist.
ug: ‘%s’  مۇندەرىجە مەۋجۇت ئەمەس.

en: A GtkSettings object to get settings from
ug: تەڭشەككە ئېرىشىدىغان GtkSettings نەڭى

en: A GtkIconTheme object to get icons from
ug: تەڭشەككە ئېرىشىدىغان GtkIconTheme جىسىم

en: Font Adjustment
ug: خەت نۇسخا تەڭشەش

en: A size adjustment to add to font sizes
ug: خەت چوڭلۇق تەڭشىكىدىن بىرى خەت چوڭلۇقىغا قوشۇلدى

en: Show Text Cursor
ug: تېكىست نۇربەلگىنى كۆرسەت

en: Show the text cursor or caret for accessible navigation
ug: تېكىست نۇربەلگە قىستۇرۇش بەلگىسى ياكى زىيارەتچان يول باشچىنى كۆرسەت

en: Editor Mode
ug: تەھرىرلىگۈچ ھالىتى

en: Enable features useful to editors
ug: تەھرىرلىگۈچكە كېرەكلىك ئىقتىدارىنى قوزغات

en: Database filename
ug: سانداننىڭ ھۆججەت ئاتى

en: The filename of the sqlite database
ug: sqlite ساندىنىنىڭ ھۆججەت ئاتى

en: XSLT Stylesheet
ug: XSLT ئۇسلۇب جەدۋىلى

en: The location of the XSLT stylesheet
ug: XSLT ئۇسلۇب جەدۋىلىنىڭ ئورنى

en: The XSLT stylesheet ‘%s’ is either missing or not valid.
ug: XSLT ئۇسلۇب جەدۋىلى ‘%s’ مەۋجۇت ئەمەس ياكى ئىناۋەتسىز.

en: No href attribute found on yelp:document
ug: yelp:document دا href خاسلىقى يوقكەن

en: Out of memory
ug: ئەسلەك يېتىشمىدى

en: _Print...
ug: باس(_P)…

en: _Back
ug: كەينى(_B)

en: _Forward
ug: ئالدىغا(_F)

en: _Previous Page
ug: ئالدىنقى بەت(_P)

en: _Next Page
ug: كېيىنكى بەت(_N)

en: A YelpUri with the current location
ug: YelpUri نىڭ نۆۋەتتىكى يەرلىك ئورنى

en: Loading State
ug: يۈكلەش ھالىتى

en: The loading state of the view
ug: كۆرۈنۈشنىڭ يۈكلەش ھالىتى

en: Page ID
ug: بەت نومۇرى

en: The ID of the root page of the page being viewed
ug: كۆرۈۋاتقان بەتنىڭ غول بەت نومۇرى

en: Root Title
ug: غول ماۋزۇ

en: The title of the root page of the page being viewed
ug: كۆرۈۋاتقان بەتنىڭ غول بەت ماۋزۇسى

en: Page Title
ug: بەت ماۋزۇسى

en: The title of the page being viewed
ug: كۆرۈۋاتقان بەتنىڭ بەت ماۋزۇسى

en: Page Description
ug: بەت چۈشەندۈرۈشى

en: The description of the page being viewed
ug: كۆرۈۋاتقان بەتنىڭ بەت چۈشەندۈرۈشى

en: Page Icon
ug: بەت سىنبەلگىسى

en: The icon of the page being viewed
ug: كۆرۈۋاتقان بەتنىڭ سىنبەلگىسى

en: You do not have PackageKit. Package install links require PackageKit.
ug: PackageKit يوق ئىكەن. بوغچا ئورنىتىش ئۇلانمىسىغا PackageKit زۆرۈر.

en: Save Image
ug: سۈرەت ساقلا

en: Save Code
ug: كود ساقلا

en: Send email to %s
ug: %s غا ئېلخەت يوللا

en: _Install Packages
ug: بوغچىلارنى ئورنات(_I)

en: _Open Link
ug: ئۇلانما ئاچ(_O)

en: _Copy Link Location
ug: ئۇلانما ئورنىنى كۆچۈر(_C)

en: Open Link in New _Window
ug: ئۇلانمىنى يېڭى كۆزنەكتە ئاچ(_W)

en: _Save Image As...
ug: سۈرەتنى باشقا ئاتتا ساقلا(_S)…

en: _Save Video As...
ug: سىننى باشقا ئاتتا ساقلا(_S)…

en: S_end Image To...
ug: سۈرەت يوللاش ئورنى(_E)…

en: S_end Video To...
ug: سىن يوللاش ئورنى(_E)…

en: _Copy Text
ug: تېكىست كۆچۈر(_C)

en: C_opy Code Block
ug: كود بۆلىكىنى كۆچۈر(_O)

en: Save Code _Block As...
ug: كود بۆلىكىنى باشقا ئاتتا ساقلا(_B)…

en: See all search results for “%s”
ug: «%s» نىڭ بارلىق ئىزدەش نەتىجىسى

en: Could not load a document for ‘%s’
ug: ‹%s› نىڭ پۈتۈكىنى ئوقۇغىلى بولمىدى

en: Could not load a document
ug: پۈتۈكنى ئوقۇغىلى بولمىدى

en: Document Not Found
ug: پۈتۈك تېپىلمىدى

en: Page Not Found
ug: بەت تېپىلمىدى

en: Cannot Read
ug: ئوقۇيالمىدى

en: Unknown Error
ug: نامەلۇم خاتالىق

en: Search for packages containing this document.
ug: بۇ پۈتۈكنى ئۆز ئىچىگە ئالغان بوغچىنى ئىزدەيدۇ.

en: The URI ‘%s’ does not point to a valid page.
ug: URI ‘%s’ ئىناۋەتلىك بەتنى كۆرسەتمىگەن.

en: The URI does not point to a valid page.
ug: URI ئىناۋەتلىك بەتنى كۆرسەتمىگەن.

en: The URI ‘%s’ could not be parsed.
ug: «%s»  دېگەن URI نى يېشەلمىدى.

en: Turn on editor mode
ug: تەھرىرلىگۈچ ھالىتىنى ياپ

en: _Larger Text
ug: چوڭراق تېكىست(_L)

en: Increase the size of the text
ug: تېكىست چوڭلۇقىنى ئاشۇر

en: _Smaller Text
ug: كىچىكرەك تېكىست(_S)

en: Decrease the size of the text
ug: تېكىستنى كىچىكلىتىدۇ

en: Help
ug: ياردەم

en: Show Text _Cursor
ug: تېكىست نۇربەلگىنى كۆرسەت(_C)

en: _Page
ug: بەت(_P)

en: _View
ug: كۆرۈنۈش(_V)

en: _Go
ug: يۆتكەل(_G)

en: _Bookmarks
ug: خەتكۈچلەر(_B)

en: _New Window
ug: يېڭى كۆزنەك(_N)

en: _Close
ug: ياپ(_C)

en: _All Documents
ug: بارلىق پۈتۈكلەر(_A)

en: _Add Bookmark
ug: خەتكۈش قوش(_A)

en: _Remove Bookmark
ug: خەتكۈشنى چىقىرىۋەت(_R)

en: Find in Page...
ug: بەتتىن ئىزدە…

en: Open Location
ug: ئورۇننى ئاچ

en: Application
ug: پروگرامما

en: A YelpApplication instance that controls this window
ug: YelpApplication مىسالى بۇ كۆزنەكنى كونترول قىلىدۇ

en: Read Link _Later
ug: ئۇلانمىنى سەل تۇرۇپ ئوقۇش(_L)

en: Find:
ug: ئىزدە:

en: Read Later
ug: سەل تۇرۇپ ئوقۇ

en: %i match | %i matches
ug[0]: ماس كەلگىنى %i

en: No matches
ug: ماس كەلگىنى يوق

en: Get help with GNOME
ug: گىنوم ياردىمىگە ئېرىش

en: documentation;information;manual;
ug: documentation;information;manual;قوللانما;ئۇچۇر;پۈتۈك;
