yelp master - en to hu translation catalogue (82 entries)

note: (itstool) path: msg/msgstr ID: install.tooltip This is a format message used to format tooltips on install: links. These links allow users to install packages by clicking a link in the help. The tooltip may also be used as the link text, if there's no link text in the document. Special elements in t
en: Install <string/>
hu: <string/> telepítése

en: Help
hu: Súgó

en: Help viewer for GNOME
hu: A GNOME súgómegjelenítője

en: Yelp is the GNOME help viewer. It is the default Mallard viewer, but it can also display DocBook, info, man, and HTML documentation.
hu: A yelp a GNOME súgómegjelenítője. Ez az alapértelmezett Mallard megjelenítő, de DocBook, info, man és HTML dokumentáció megjelenítésére is képes.

en: It makes it easy to find the documentation you need, with interactive search and bookmarks.
hu: Az interaktív keresővel és a könyvjelzőkkel könnyűvé teszi a keresett dokumentáció megtalálását.

en: It also has an editor mode, which shows editorial comments and revision statuses when editing Mallard documents.
hu: Szerkesztő móddal is rendelkezik, amely szerkesztői megjegyzéseket és revízióállapotokat is megjelenít a Mallard dokumentumok szerkesztésekor.

en: Main window
hu: Főablak

en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

en: Invalid compressed data
hu: Érvénytelen tömörített adatok

en: Not enough memory
hu: Nincs elég memória

en: The page ‘%s’ was not found in the document ‘%s’.
hu: A(z) „%s” oldal nem található a(z) „%s” dokumentumban.

en: The file does not exist.
hu: A fájl nem létezik.

en: The file ‘%s’ does not exist.
hu: A(z) „%s” fájl nem létezik.

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed XML document.
hu: A(z) „%s” fájl nem dolgozható fel, mivel nem megfelelően formázott XML dokumentum.

en: The file ‘%s’ could not be parsed because one or more of its included files is not a well-formed XML document.
hu: A(z) „%s” fájl nem dolgozható fel, mivel az általa tartalmazott fájlok közül néhány nem megfelelően formázott XML dokumentum.

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: The requested page was not found in the document ‘%s’.
hu: A kért oldal nem található meg a(z) „%s” dokumentumban.

en: Search results for “%s”
hu: Keresési találatok erre: „%s”

en: No matching help pages found.
hu: Nem találhatók illeszkedő súgóoldalak.

en: An unknown error occurred.
hu: Ismeretlen hiba történt.

en: All Help Documents
hu: Minden súgódokumentum

en: The file ‘%s’ could not be parsed because it is not a well-formed info page.
hu: A(z) „%s” fájl nem dolgozható fel, mivel nem megfelelően formázott info oldal.

en: The directory ‘%s’ does not exist.
hu: A(z) „%s” könyvtár nem létezik.

en: The XSLT stylesheet ‘%s’ is either missing or not valid.
hu: A(z) „%s” XSLT stíluslap hiányzik vagy nem érvényes.

en: No href attribute found on yelp:document
hu: Nem található href attribútum a yelp:dokumentumon

en: Out of memory
hu: Nincs több memória

en: The URI ‘%s’ does not point to a valid page.
hu: A(z) „%s” URI nem mutat érvényes oldalra.

en: The URI does not point to a valid page.
hu: Az URI nem mutat érvényes oldalra.

en: The URI ‘%s’ could not be parsed.
hu: A(z) „%s” URI nem dolgozható fel.

en: Unknown Error.
hu: Ismeretlen hiba.

en: You do not have PackageKit. Package install links require PackageKit.
hu: Nincs telepítve a PackageKit. A csomagtelepítő hivatkozásokhoz a PackageKit szükséges.

en: Package Install Link Error
hu: Csomagtelepítési hivatkozás hiba

en: _Close
hu: _Bezárás

en: Failed to Save Image
hu: Nem sikerült elmenteni a képet

en: Save Image
hu: Kép mentése

en: Failed to Save Code
hu: Nem sikerült elmenteni a kódot

en: Save Code
hu: Kód mentése

en: Send email to %s
hu: E-mail küldése ide: %s

en: _Install Packages
hu: _Csomagok telepítése

en: _Open Link
hu: _Hivatkozás megnyitása

en: _Copy Link Location
hu: Hivatkozás _címének másolása

en: Open Link in New _Window
hu: Hivatkozás megnyitása új _ablakban

en: _Save Image As…
hu: _Kép mentése másként…

en: _Save Video As…
hu: _Videó mentése másként…

en: S_end Image To…
hu: Kép kül_dése…

en: S_end Video To…
hu: Vid_eó küldése…

en: _Copy Text
hu: Szöveg _másolása

en: C_opy Code Block
hu: Kód_blokk másolása

en: Save Code _Block As…
hu: Kódbl_okk mentése másként…

en: Could not load a document for ‘%s’
hu: Nem tölthető be dokumentum ehhez: „%s”

en: Could not load a document
hu: Nem tölthető be dokumentum

en: Document Not Found
hu: A dokumentum nem található

en: Page Not Found
hu: Az oldal nem található

en: Cannot Read
hu: Nem olvasható

en: Unknown Error
hu: Ismeretlen hiba

en: Find Packages Containing This Document
hu: A dokumentumot tartalmazó csomagok keresése

en: Get help with GNOME
hu: A GNOME súgója

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: documentation;information;manual;help;
hu: dokumentáció;információ;kézikönyv;súgó;

en: Turn on editor mode
hu: Szerkesztői mód bekapcsolása

note: Title is set dynamically
en: Browse all search results
hu: Az összes keresési eredmény tallózása

note: Update label on the "Search for X" result
en: Search for “%s”
hu: „%s” keresése

en: New Window
hu: Új ablak

en: Find in Page…
hu: Keresés az oldalon…

en: Print…
hu: Nyomtatás…

en: Previous Page
hu: Előző oldal

en: Next Page
hu: Következő oldal

en: All Help
hu: Minden súgó

en: About Help
hu: A Súgó névjegye

en: Back
hu: Vissza

en: Forward
hu: Előre

en: Menu
hu: Menü

en: Search (Ctrl+S)
hu: Keresés (Ctrl+S)

en: Bookmarks
hu: Könyvjelzők

en: Search in page…
hu: Keresés az oldalon…

en: Previous
hu: Előző

en: Next
hu: Következő

en: Close Search
hu: Keresés bezárása

en: Shrink Text
hu: Szöveg csökkentése

en: Reset Size
hu: Méret visszaállítása

en: Enlarge Text
hu: Szöveg növelése

en: Add Bookmark
hu: Könyvjelző hozzáadása

en: Remove Bookmark
hu: Könyvjelző eltávolítása
