Yum - en to da translation catalogue (569 entries)

en: Updating
da: Opdaterer

en: Erasing
da: Sletter

en: Installing
da: Installerer

en: Obsoleted
da: Overflødiggjort

en: Updated
da: Opdateret

en: Erased
da: Slettet

en: Installed
da: Installeret

en: No header - huh?
da: Ingen header - meget mystisk

en: Repackage
da: Genpakning

en: Error: invalid output state: %s for %s
da: Error: ugyldig uddatastatus: %s for %s

en: Erased: %s
da: Slettet: %s

en: Removing
da: Fjerner

en: Cleanup
da: Oprydning af

en: Command "%s" already defined
da: Kommandoen "%s" er allerede defineret

en: Setting up repositories
da: Indstiller pakkearkiver

en: Reading repository metadata in from local files
da: Læser pakkearkiv for metadata fra lokale filer

en: Config Error: %s
da: Konfigurationsfejl: %s

en: Options Error: %s
da: Fejl i indstilling: %s

en:   Installed: %s-%s at %s
da:   Installeret: %s-%s på %s

en:   Built    : %s at %s
da:   Bygget    : %s på %s

en:   Committed: %s at %s
da:   Indsendt: %s på %s

en: You need to give some command
da: Du skal angive en kommando

en: No such command: %s. Please use %s --help
da: Ingen sådan kommando: %s. Brug %s --help

en: Disk Requirements:
da: Behov for diskplads:

en:   At least %dMB more space needed on the %s filesystem.
da:   Mindst %dMB mere plads er krævet på filsystemet %s.

note: TODO: simplify the dependency errors? Fixup the summary
en: Error Summary
    -------------
da: Fejlopsummering
    ---------------

en: Trying to run the transaction but nothing to do. Exiting.
da: Forsøger at udføre overførslen, men der intet at udføre. Afslutter.

en: Exiting on user Command
da: Afslutter efter brugerens ønske

en: Downloading Packages:
da: Henter pakker:

en: Error Downloading Packages:
da: Fejl ved hentning af pakker:

en: ERROR You need to update rpm to handle:
da: FEJL Du skal opdatere RPM for at håndtere:

en: RPM needs to be updated
da: RPM skal opdateres

en: Please report this error in %s
da: Rapportér venligst denne fejl i %s

en: Running Transaction Test
da: Kører overførselstest

en: Transaction Check Error:
da: Fejl i overførselskontrol:

en: Transaction Test Succeeded
da: Overførselstest afsluttet uden fejl

en: Running Transaction
da: Kører overførsel

en: Refusing to automatically import keys when running unattended.
    Use "-y" to override.
da: Afviser automatisk importering af nøgler ved baggrundskørsel.
    Brug "-y" til at overskrive.

en:   * Maybe you meant:
da:   * Du mente måske:

en: Package(s) %s%s%s available, but not installed.
da: Pakke(r) %s%s%s tilgængelig(e), men ikke installeret.

en: No package %s%s%s available.
da: Pakken %s%s%s er ikke tilgængelig.

en: Package(s) to install
da: Pakke(r) til installation

en: Nothing to do
da: Intet at udføre

en: %d packages marked for Update
da: %d pakker markeret til opdatering

en: No Packages marked for Update
da: Ingen pakker markeret til opdatering

en: %d packages marked for Distribution Synchronization
da: %d pakker er markeret til distributionssynkronisering

en: No Packages marked for Distribution Synchronization
da: Ingen pakker er markeret til distributionssynkronisering

en: %d packages marked for removal
da: %d pakker markeret til fjernelse

en: No Packages marked for removal
da: Ingen pakker markeret til fjernelse

en: Package(s) to downgrade
da: Pakke(r) til nedgradering

en:  (from %s)
da:  (fra %s)

en: Installed package %s%s%s%s not available.
da: Installeret pakke %s%s%s%s er ikke tilgængelig.

en: Package(s) to reinstall
da: Pakke(r) til geninstallation

en: No Packages Provided
da: Ingen pakker angivet

en: Matched: %s
da: Matchede: %s

en: Warning: No matches found for: %s
da: Advarsel: Ingen match blev fundet for: %s

en: No Matches found
da: Ingen match fundet

en: No Package Found for %s
da: Ingen pakke fundet for %s

en: Cleaning repos:
da: Oprydder pakkearkiver:

en: Cleaning up Everything
da: Oprydning af alt

en: Cleaning up Headers
da: Oprydning af headerfiler

en: Cleaning up Packages
da: Oprydning af pakker

en: Cleaning up xml metadata
da: Oprydning af xml-metadata

en: Cleaning up database cache
da: Oprydning af mellemlager til database

en: Cleaning up expire-cache metadata
da: Oprydning af udløbet mellemlager til metadata

en: Cleaning up cached rpmdb data
da: Rydder mellemlagret rpmdb-data op

en: Cleaning up plugins
da: Oprydning af udvidelsesmoduler

en: Installed Groups:
da: Installerede grupper:

en: Available Groups:
da: Tilgængelige grupper:

en: Done
da: Afsluttet

en: Warning: Group %s does not exist.
da: Advarsel: Gruppen %s findes ikke.

en: No packages in any requested group available to install or update
da: Ingen pakke i nogen de efterspurgte grupper, er tilgængelige til installation eller opdatering

en: %d Package(s) to Install
da: %d pakke(r) til installation

en: No group named %s exists
da: Gruppen %s findes ikke

en: No packages to remove from groups
da: Ingen pakker at fjerne fra grupper

en: %d Package(s) to remove
da: %d pakke(r) til fjernelse

en: Package %s is already installed, skipping
da: Pakken %s er allerede installeret, springer over

en: Discarding non-comparable pkg %s.%s
da: Ser bort fra ikke-kompatibel pakke %s.%s

note: we've not got any installed that match n or n+a
en: No other %s installed, adding to list for potential install
da: Ingen andre %s er installeret, tilføjer til liste til mulig installation

en: Plugin Options
da: Indstillinger til udvidelsesmodul

en: Command line error: %s
da: Kommandoliniefejl: %s

en: 
    
    %s: %s option requires an argument
da: 
    
    %s: %s indstilling kræver et argument

en: --color takes one of: auto, always, never
da: --color tager en af: auto, altid, aldrig

en: show this help message and exit
da: vis denne hjælpemeddelse og afslut

en: be tolerant of errors
da: vær fejltolerant

en: run entirely from system cache, don't update cache
da: kør udelukkende fra systemmellemlager, opdatér ikke mellemlager

en: config file location
da: placering af konfigurationsfil

en: maximum command wait time
da: maksimal ventetid på kommando

en: debugging output level
da: debug-visningsniveau

en: show duplicates, in repos, in list/search commands
da: vis gengangere, i pakkearkiver, i list/search-kommandoer

en: error output level
da: fejlvisningsniveau

en: debugging output level for rpm
da: outputniveau for fejlsøgning af rpm

en: quiet operation
da: stille operation

en: verbose operation
da: uddybende operation

en: answer yes for all questions
da: svar ja til alle spørgsmål

en: show Yum version and exit
da: vis Yum-version og afslut

en: set install root
da: sæt installationsroden

en: enable one or more repositories (wildcards allowed)
da: aktivér en eller flere pakkearkiver (wildcards er tilladt)

en: disable one or more repositories (wildcards allowed)
da: deaktivér en eller flere pakkearkiver (wildcards er tilladt)

en: exclude package(s) by name or glob
da: ekskludér pakke(r) med navn eller klump

en: disable exclude from main, for a repo or for everything
da: deaktivér ekskludering fra main, for et pakkearkiv eller for alt

en: enable obsoletes processing during updates
da: aktivér overflødiggørelse under behandling af opdateringer

en: disable Yum plugins
da: deaktivér Yum-udvidelsesmoduler

en: disable gpg signature checking
da: deaktivér kontrol af gpg-signaturer

en: disable plugins by name
da: deaktivér udvidelsesmoduler ved navn

en: enable plugins by name
da: aktivér udvidelsesmoduler ved navn

en: skip packages with depsolving problems
da: spring pakker med afhængighedsproblemer over

en: control whether color is used
da: kontrollér om farve er brugt

en: set value of $releasever in yum config and repo files
da: indstil værdi for $releaseever i yum-konfiguration og pakkearkivsfiler

en: set arbitrary config and repo options
da: indstil arbitrærkonfiguration og indstillinger for pakkearkiv

en: May
da: Maj

en: Oct
da: Okt

en: Trying other mirror.
da: Prøver et andet filspejl.

en: Name        : %s%s%s
da: Navn        : %s%s%s

en: Arch        : %s
da: Arkitektur        : %s

en: Release     : %s
da: Udgivelse     : %s

en: Size        : %s
da: Størrelse        : %s

en: Repo        : %s
da: Kilde       : %s

en: From repo   : %s
da: Fra pakkearkiv   : %s

en: Committer   : %s
da: Tilføjer   : %s

en: Committime  : %s
da: Tilføjelsestidspunkt  : %s

en: Buildtime   : %s
da: Bygningstidspunkt   : %s

en: Install time: %s
da: Installationstid: %s

en: Installed by: %s
da: Installeret af: %s

en: Changed by  : %s
da: Ændret af  : %s

en: Summary     :
da: Beskrivelse     :

en: License     :
da: Licens     :

en: Description :
da: Beskrivelse :

en: y
da: j

en: yes
da: ja

en: no
da: nej

en: Is this ok [y/N]:
da: Er dette o.k? [j/N]:

en: 
    Group: %s
da: 
    Gruppe: %s

en:  Group-Id: %s
da:  Gruppeid: %s

en:  Description: %s
da:  Beskrivelse: %s

en:  Mandatory Packages:
da:  Tvungne pakker:

en:  Default Packages:
da:  Standardpakker:

en:  Optional Packages:
da:  Valgfrie pakker:

en:  Conditional Packages:
da:  Afhængige pakker:

en: package: %s
da: pakke: %s

en:   No dependencies for this package
da:   Ingen afhængigheder for denne pakke

en:   dependency: %s
da:   afhængighed: %s

en:    Unsatisfied dependency
da:    Ufuldendt afhængighed

en: Matched from:
da: Matchet af:

en: License     : %s
da: Licens      : %s

en: Filename    : %s
da: Filnavn     : %s

en: Other       :
da: Andre       :

en: There was an error calculating total download size
da: Der opstod en fejl i beregning af den totale nedhentningsstørrelse

en: Total size: %s
da: Total størrelse: %s

en: Total download size: %s
da: Total nedhentningsstørrelse: %s

en: Installed size: %s
da: Installationsstørrelse: %s

en: There was an error calculating installed size
da: Der opstod en fejl ved udregning af installeret størrelse

en: Reinstalling
da: Geninstallerer

en: Downgrading
da: Nedgraderer

en: Installing for dependencies
da: Installerer til afhængigheder

en: Updating for dependencies
da: Opdaterer til afhængigheder

en: Removing for dependencies
da: Fjerner for afhængigheder

en: Skipped (dependency problems)
da: Sprunget over (afhængighedsproblemer)

en: Not installed
da: Ikke installeret

en: Package
da: Pakke

en: Arch
da: Arkitektur

en: Repository
da: Pakkearkiv

en: Size
da: Størrelse

en:      replacing  %s%s%s.%s %s
da:      erstatter  %s%s%s.%s %s

en: 
    Transaction Summary
    %s
da: 
    Overførselsopsummering
    %s

en: Install   %5.5s Package(s)
da: Installér   %5.5s pakke(r)

en: Upgrade   %5.5s Package(s)
da: Opgradér   %5.5s pakke(r)

en: Remove    %5.5s Package(s)
da: Fjern    %5.5s pakke(r)

en: Reinstall %5.5s Package(s)
da: Geninstallér %5.5s pakke(r)

en: Downgrade %5.5s Package(s)
da: Nedgradér %5.5s pakke(r)

en: Removed
da: Fjernet

en: Dependency Removed
da: Afhængighed fjernet

en: Dependency Installed
da: Afhængighed installeret

en: Dependency Updated
da: Afhængighed opdateret

en: Replaced
da: Erstattet

en: Failed
da: Fejlede

note: Delta between C-c's so we treat as exit
en: two
da: to

note: For translators: This is output like: Current download cancelled, interrupt (ctrl-c) again within two seconds to exit. Where "interupt (ctrl-c) again" and "two" are highlighted.
en: 
     Current download cancelled, %sinterrupt (ctrl-c) again%s within %s%s%s seconds
    to exit.
da: 
     Nuværende hentning afbrudt, %safbryd (ctrl-c) igen%s indenfor %s%s%s sekunder
    for at afslutte.

en: user interrupt
da: afsluttet af bruger

en: Total
da: Ialt

en: <unset>
da: <ikke angivet>

en: Bad transaction IDs, or package(s), given
da: Dårlige overførsels-id'er eller pakker givet

en: Login user
da: Log bruger ind

en: Date and time
da: Dato og tid

en: Action(s)
da: Handling(er)

en: Altered
da: Ændret

en: No transaction ID given
da: Intet overførsels-id givet

en: Bad transaction ID given
da: Dårlig overførsels-id givet

en: Not found given transaction ID
da: Det angivne overførsels-id ikke fundet

en: Found more than one transaction ID!
da: Fandt mere end ét overførsels-id!

en: No transaction ID, or package, given
da: Intet overførsels-id eller pakke givet

en: Downgraded
da: Nedgraderet

en: Older
da: Ældre

en: Newer
da: Nyere

en: Transaction ID :
da: Overførsels-id:

en: Begin time     :
da: Starttidspunkt     :

en: Begin rpmdb    :
da: Start rpmdb    :

en: End time       :
da: Sluttidspunkt       :

en: End rpmdb      :
da: Slut rpmdb      :

en: User           :
da: Bruger           :

en: Return-Code    :
da: Returkode    :

en: Aborted
da: Afbrudt

en: Failure:
da: Fejl:

en: Success
da: Succes

en: Command Line   :
da: Kommandolinje   :

en: Additional non-default information stored: %d
da: Yderligere ikke-standard information gemt: %d

note: This is _possible_, but not common
en: Transaction performed with:
da: Overførsel udført med

en: Packages Altered:
da: Pakker ændret:

en: Packages Skipped:
da: Pakker sprunget over:

en: Rpmdb Problems:
da: Problemer med rpmdb:

en: Scriptlet output:
da: Scriptletoutput:

en: Errors:
da: Fejl:

en: Install
da: Installér

en: Dep-Install
da: Installér afhængigheder

en: Obsoleting
da: Forælder

en: Erase
da: Slet

en: Reinstall
da: Geninstallér

en: Downgrade
da: Nedgradér

en: Update
da: Opdatér

en: Time
da: Tid

en: Last day
da: Sidste dag

en: Last week
da: Sidste uge

en: Last 2 weeks
da: Seneste to uger

note: US default :p
en: Last 3 months
da: Seneste tre måneder

en: Last 6 months
da: Seneste seks måneder

en: Last year
da: Sidste år

en: Over a year ago
da: Over et år siden

en: No Transaction %s found
da: Ingen overførsel %s fundet

en: Transaction ID:
da: Overførsels-id:

en: Available additional history information:
da: Yderligere historikinformation tilgængelig:

en: %s: No additional data found by this name
da: %s: Intet yderligere data fundet med dette navn

en: installed
da: installeret

en: erased
da: slettet

en: reinstalled
da: geninstalleret

en: updated
da: opdateret

en: obsoleted
da: overflødiggjort

en: --> Running transaction check
da: --> Kører overførselskontrol

en: --> Restarting Dependency Resolution with new changes.
da: --> Genstarter afhængighedssøgning med nye ændringer.

en: --> Finished Dependency Resolution
da: --> Afsluttede afhængighedssøgningen

en: --> Processing Dependency: %s for package: %s
da: --> Behandler afhængighed: %s for pakken: %s

en: ---> Keeping package: %s
da: ---> Beholder pakke: %s

en: --> Unresolved Dependency: %s
da: --> Ikke fundet afhængighed: %s

en: Package: %s
da: Pakke: %s

en: 
        Requires: %s
da: 
        Kræver: %s

en: 
            Not found
da: 
            Ikke fundet

note: These should be the only three things we care about:
en: Updated By
da: Opdateret af

en: Downgraded By
da: Nedgraderet af

en: Obsoleted By
da: Forældet af

en: Available
da: Tilgængelig

en: --> Processing Conflict: %s conflicts %s
da: --> Behandler konflikt: %s konflikter med %s

en: --> Populating transaction set with selected packages. Please wait.
da: --> Udfylder overførselssættet med valgte pakker. Vent venligst.

en: ---> Downloading header for %s to pack into transaction set.
da: ---> Henter headerfil for %s til at indsætte i overførselssættet.

en: Running
da: Kører

en: Sleeping
da: Sover

en: Uninterruptible
da: Ikke forstyrbar

en: Traced/Stopped
da: Fundet/stoppet

en: Unknown
da: Ukendt

en:   The other application is: PackageKit
da:   Det andet program er: PackageKit

en:   The other application is: %s
da:   Det andet program er: %s

en:     Memory : %5s RSS (%5sB VSZ)
da:     Hukommelse : %5s RSS (%5sB VSZ)

en:     Started: %s - %s ago
da:     Startede: %s - %s siden

en:     State  : %s, pid: %d
da:     Status  : %s, pid: %d

en: 
    
    Exiting on user cancel
da: 
    
    Afslutter efter brugerens ønske

en: 
    
    Exiting on Broken Pipe
da: 
    
    Afslutter på ødelagt tunnel

en: Another app is currently holding the yum lock; exiting as configured by exit_on_lock
da: Et andet program holder i øjeblikket yum-låsen; afslutter som konfigureret af exit_on_llock

en: PluginExit Error: %s
da: Fejl med PluginExit: %s

en: Yum Error: %s
da: Yum-fejl: %s

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en:  You could try using --skip-broken to work around the problem
da:  Du kunne prøve at bruge --skip-broken til at arbejde udenom problemet

en:  You could try running: rpm -Va --nofiles --nodigest
da:  Du kan prøve at køre: rpm -Va --nofiles --nodigest

en: Unknown Error(s): Exit Code: %d:
da: Ukendt(e) fejl: Returkode: %d:

en: 
    Dependencies Resolved
da: 
    Afhængigheder løst

en: Complete!
da: Afsluttet!

en: You need to be root to perform this command.
da: Du skal være root for at udføre denne kommando.

en: 
    You have enabled checking of packages via GPG keys. This is a good thing. 
    However, you do not have any GPG public keys installed. You need to download
    the keys for packages you wish to install and install them.
    You can do that by running the command:
        rpm --import public.gpg.key
    
    
    Alternatively you can specify the url to the key you would like to use
    for a repository in the 'gpgkey' option in a repository section and yum 
    will install it for you.
    
    For more information contact your distribution or package provider.
da: 
    Du har aktiveret kontrol af pakker via GPG-nøgler. Dette er en god ting. 
    Selvom du ikke har nogen GPG-nøgler installeret. Du bliver nødt til at hente
    nøglerne til pakkerne, som du vil installere og installere dem.
    Du kan gøre det ved at køre kommandoen:
        rpm --import public.gpg.key
    
    
    Alternativt kan du angive URL'en til nøglen, som du vil bruge til et
    pakkearkiv i "gpgkey"-indstillingen i en pakkearkivssektion og Yum 
    vil installere den for dig.
    
    For mere information, kan du kontakte din distribution eller pakkeudbyder.

en: Error: Need to pass a list of pkgs to %s
da: Fejl: En liste med pakker behøves af %s

en: Error: Need an item to match
da: Fejl: Behøver noget at matche med

en: Error: Need a group or list of groups
da: Fejl: Behøver en gruppe eller liste af grupper

en: Error: clean requires an option: %s
da: Fejl: clean behøver en indstilling: %s

en: Error: invalid clean argument: %r
da: Fejl: ugyldigt clean-argument: %r

en: No argument to shell
da: Ingen argumenter til skal

en: Filename passed to shell: %s
da: Filnavn tilpasset skal: %s

en: File %s given as argument to shell does not exist.
da: Filen %s givet som argument til skal findes ikke.

en: Error: more than one file given as argument to shell.
da: Fejl: mere end en fil angivet som argument til skal.

en: There are no enabled repos.
     Run "yum repolist all" to see the repos you have.
     You can enable repos with yum-config-manager --enable <repo>
da: Der er ingen aktiverede pakkearkiver.
     Kør "yum repolist all" for at se de pakkearkiver du har.
     Du kan aktivere pakkearkiver med yum-config-manager --enable <repo>

en: PACKAGE...
da: PAKKE...

en: Install a package or packages on your system
da: Installerer en eller flere pakker på systemet

en: Setting up Install Process
da: Opsætning af installationsprocessen

en: [PACKAGE...]
da: [PAKKE...]

en: Update a package or packages on your system
da: Opdaterer en eller flere pakker på systemet

en: Setting up Update Process
da: Opsætning af opdateringsprocessen

en: Synchronize installed packages to the latest available versions
da: Synkronisér installerede pakker til de senest tilgængelige versioner

en: Setting up Distribution Synchronization Process
da: Indstiller distributionssynkroniseringsproces

en: Display details about a package or group of packages
da: Vis detaljer om en pakke eller en gruppe af pakker

en: Installed Packages
da: Installerede pakker

en: Available Packages
da: Tilgængelige pakker

en: Extra Packages
da: Ekstra pakker

en: Updated Packages
da: Opdaterede pakker

note: This only happens in verbose mode
en: Obsoleting Packages
da: Overflødiggør pakker

en: Recently Added Packages
da: Pakker som er tilføjet for nyligt

en: No matching Packages to list
da: Ingen matchende pakker til liste

en: List a package or groups of packages
da: Viser en pakke eller en gruppe af pakker

en: Remove a package or packages from your system
da: Fjern en eller flere pakker fra dit system

en: Setting up Remove Process
da: Opsætning af fjerningsprocessen

en: Setting up Group Process
da: Opsætning af gruppeprocessen

en: No Groups on which to run command
da: Ingen grupper, på hvilke der køres en kommando

en: List available package groups
da: Vis tilgængelige pakkegrupper

en: Install the packages in a group on your system
da: Installér alle pakkerne i en gruppe på dit system

en: Remove the packages in a group from your system
da: Fjerner alle pakkerne i en gruppe fra dit system

en: Display details about a package group
da: Vis informationer om en pakkegruppe

en: Generate the metadata cache
da: Opretter mellemlager for metadata

en: Making cache files for all metadata files.
da: Opretter mellemlagerfiler til alle metadatafiler.

en: This may take a while depending on the speed of this computer
da: Dette kan tage et stykke tid, afhængigt af hastigheden op denne computer

en: Metadata Cache Created
da: Mellemlager for metadata oprettet

en: Remove cached data
da: Sletter data fra cachen

en: Find what package provides the given value
da: Finder pakker som leverer en given værdi

en: Check for available package updates
da: Kontrol af tilgængelige pakkeopdateringer

en: Search package details for the given string
da: Søger efter en given streng i pakkeinformationerne

en: Searching Packages:
da: Søger i pakkerne:

en: Update packages taking obsoletes into account
da: Opdaterer pakker, tager hensyn til overflødiggjorte pakker

en: Setting up Upgrade Process
da: Opsætning af opgraderingsprocessen

en: Install a local RPM
da: Installer en lokal RPM-fil

en: Setting up Local Package Process
da: Opsætning af lokalpakkeprocessen

en: Determine which package provides the given dependency
da: Bestem hvilken pakke som leverer en bestemt afhængighed

en: Searching Packages for Dependency:
da: Søger efter afhængighed i pakkerne:

en: Run an interactive yum shell
da: Kør en interaktiv Yum-skal

en: Setting up Yum Shell
da: Opsætning af Yum-skal

en: List a package's dependencies
da: Viser en pakkes afhængigheder

en: Finding dependencies:
da: Finder afhængigheder:

en: Display the configured software repositories
da: Viser de konfigurerede pakkearkiver

en: enabled
da: aktiveret

en: disabled
da: deaktiveret

en: Repo-id      :
da: Pakkearkivs-id      :

en: Repo-name    :
da: Pakkearkivnavn    :

en: Repo-status  :
da: Pakkearkivstatus  :

en: Repo-revision:
da: Pakkearkivsversion:

en: Repo-tags    :
da: Pakkearkivflag    :

en: Repo-distro-tags:
da: Kildedistroflag:

en: Repo-updated :
da: Pakkearkiv opdateret :

en: Repo-pkgs    :
da: Pakkearkivpakker    :

en: Repo-size    :
da: Pakkearkivstørrelse    :

en: Repo-baseurl :
da: Pakkearkivbaseurl :

en: Repo-metalink:
da: Pakkearkivsmetahenvisning:

en:   Updated    :
da:   Opdateret    :

en: Repo-mirrors :
da: Pakkearkivspejle:

en: Never (last: %s)
da: Aldrig (senest: %s)

en: Instant (last: %s)
da: Med det samme (senest: %s)

en: %s second(s) (last: %s)
da: %s sekund(er) (senest: %s)

en: Repo-expire  :
da: Pakkearkiv udløber  :

en: Repo-exclude :
da: Pakkearkiv ekskluderer :

en: Repo-include :
da: Pakkearkiv inkluderer :

en: Repo-excluded:
da: Pakkearkiv ekskluderet:

note: Work out the first (id) and last (enabled/disalbed/count), then chop the middle (name)...
en: repo id
da: kildeid

en: repo name
da: kildenavn

en: Display a helpful usage message
da: Viser hjælp om brugen af en kommando

en: No help available for %s
da: Ingen tilgængelig hjælp til %s

en: 
    
    aliases:
da: 
    
    aliaser:

en: Setting up Reinstall Process
da: Opsætning af geninstallationsprocessen

en: reinstall a package
da: geninstallér en pakke

en: Setting up Downgrade Process
da: Opsætning af nedgraderingsprocessen

en: downgrade a package
da: nedgradér en pakke

en: Display a version for the machine and/or available repos.
da: Vis en version for maskinen og/eller tilgængelige pakkearkiver.

en:  Yum version groups:
da:  Yum versiongrupper:

en:  Group   :
da:  Gruppe   :

en:  Packages:
da:  Pakker:

en: Installed:
da: Installeret:

en: Group-Installed:
da: Gruppe-Installeret

en: Available:
da: Tilgængelige:

en: Group-Available:
da: Gruppe-Tilgængelig:

en: Display, or use, the transaction history
da: Vis eller brug overførselshistorik

en: Invalid history sub-command, use: %s.
da: Ugyldig underkommando for historik, brug: %s.

en: You don't have access to the history DB.
da: Du har ikke adgang til historikdatabasen.

en: Check for problems in the rpmdb
da: Kontrollér for problemer i rpmdb'en

en: Another app is currently holding the yum lock; waiting for it to exit...
da: Yum er låst af et andet program, venter på at den afslutter...

note: Depsolve stage
en: Resolving Dependencies
da: Løser afhængigheder

en: 
    
    Exiting on user cancel.
da: 
    
    Afslutter efter brugerens ønske.

en: doTsSetup() will go away in a future version of Yum.
da: doTsSetup() vil blive fjernet i en fremtidig version af Yum.

en: Setting up TransactionSets before config class is up
da: Opsætning af TransactionSets før config-klassen er sat op

en: Invalid tsflag in config file: %s
da: Invalid tsflag i konfigurationsfilen: %s

en: Searching pkgSack for dep: %s
da: Søger i pkgSack for afhængigheden: %s

en: Member: %s
da: Medlem: %s

en: %s converted to install
da: %s konverteret til installation

en: Adding Package %s in mode %s
da: Tilføjer pakke %s i mode %s

en: Removing Package %s
da: Fjerner pakke %s

en: %s requires: %s
da: %s behøver: %s

en: %s requires %s
da: %s kræver %s

en: Needed Require has already been looked up, cheating
da: Afhængighed fundet tidligere, snyder

en: Needed Require is not a package name. Looking up: %s
da: Afhængighed er ikke et pakkenavn. Søger efter: %s

en: Potential Provider: %s
da: Mulig udbyder: %s

en: Mode is %s for provider of %s: %s
da: Tilstand er %s for udbyder af %s: %s

en: Mode for pkg providing %s: %s
da: Tilstand for pakke som leverer %s: %s

en: TSINFO: %s package requiring %s marked as erase
da: TSINFO: %s pakker som behøver %s markeret til sletning

en: TSINFO: Obsoleting %s with %s to resolve dep.
da: TSINFO: Overflødiggør %s med %s for at finde afhængighed.

en: TSINFO: Updating %s to resolve dep.
da: TSINFO: Opdaterer %s for at opfylde afhængighed.

en: Cannot find an update path for dep for: %s
da: Kan ikke finde en opdateringsvej for afhængigheden for: %s

en: Quick matched %s to require for %s
da: Hurtigmatchede %s som afhængighed for %s

note: is it already installed?
en: %s is in providing packages but it is already installed, removing.
da: %s er i udbudte pakker, men er allerede installeret, fjerner.

en: Potential resolving package %s has newer instance in ts.
da: Mulig løsningspakke %s har en nyere udgave i ts.

en: Potential resolving package %s has newer instance installed.
da: Mulig løsningspakke %s har en nyere udgave installeret.

en: %s already in ts, skipping this one
da: %s er allerede i ts, springer den over

en: TSINFO: Marking %s as update for %s
da: TSINFO: Markerer %s som en opdatering for %s

en: TSINFO: Marking %s as install for %s
da: TSINFO: Markerer %s til installerer for %s

en: Success - empty transaction
da: Succes -- tom overførsel

en: Restarting Loop
da: Genstarter løkke

en: Dependency Process ending
da: Afhængighedsproces afslutter

en: Success - deps resolved
da: Succes - afhængigheder løst

en: Checking deps for %s
da: Kontrollerer afhængigheder for %s

en: looking for %s as a requirement of %s
da: søger efter %s som afhængighed for %s

en: Running compare_providers() for %s
da: Kører compare_providers() for %s

en: better arch in po %s
da: bedre arkitektur i po %s

en: %s obsoletes %s
da: %s overflødigør %s

en: archdist compared %s to %s on %s
      Winner: %s
da: arkitekturdistribution sammenligner %s med %s på %s
      Vinder: %s

en: common sourcerpm %s and %s
da: normal kilde-RPM %s og %s

en: base package %s is installed for %s
da: basepakke %s er installeret for %s

en: common prefix of %s between %s and %s
da: normal præfiks af %s mellem %s og %s

en: requires minimal: %d
da: kræver minimalt: %d

en:  Winner: %s
da:  Vinder: %s

en:  Loser(with %d): %s
da:  Taber(med %d): %s

en: Best Order: %s
da: Bedste orden: %s

en: doConfigSetup() will go away in a future version of Yum.
da: doConfigSetup() vil forsvinde i en fremtidig version af Yum.

en: Repository %r: Error parsing config: %s
da: Pakkearkiv %r: Fejl under læsning af konfiguration: %s

en: Repository %r is missing name in configuration, using id
da: Pakkearkiv %r mangler navn i konfigurationen, bruger id

en: plugins already initialised
da: udvidelsesmoduler er allerede initieret

en: doRpmDBSetup() will go away in a future version of Yum.
da: doRpmDBSetup() vil forsvinde i en fremtidig version af Yum.

en: Reading Local RPMDB
da: Læser lokal RPMDB

en: doRepoSetup() will go away in a future version of Yum.
da: doRepoSetup() vil forsvinde i en fremtidig version af Yum.

en: doSackSetup() will go away in a future version of Yum.
da: doSackSetup() vil forsvinde i en fremtidig version af Yum.

en: Setting up Package Sacks
da: Opsætning af pakkelister

en: repo object for repo %s lacks a _resetSack method
da: kildeobjekt for kilde %s mangler en _resetSack-metode

en: therefore this repo cannot be reset.
da: derfor kan dette pakkearkiv ikke blive nulstillet.

en: doUpdateSetup() will go away in a future version of Yum.
da: doUpdateSetup() vil forsvinde i en fremtidig version af Yum.

en: Building updates object
da: Bygger opdateringsobjekt

en: doGroupSetup() will go away in a future version of Yum.
da: doGroupSetup() vil forsvinde i en fremtidig version af Yum.

en: Getting group metadata
da: Henter gruppemetadata

en: Adding group file from repository: %s
da: Tilfører gruppefil fra pakkearkiv: %s

en: Failed to add groups file for repository: %s - %s
da: Tilføjelse af gruppefil fejlede for følgende pakkearkiv: %s - %s

en: No Groups Available in any repository
da: Ingen tilgængelige grupper i noget pakkearkiv

en: Getting pkgtags metadata
da: Henter metadata for pakkemærker

en: Adding tags from repository: %s
da: Tilføjer mærker fra pakkearkiv: %s

en: Failed to add Pkg Tags for repository: %s - %s
da: Kunne ikke tilføje pakkemærker for pakkearkiv: %s - %s

en: Importing additional filelist information
da: Importerer yderligere information om filliste

en: The program %s%s%s is found in the yum-utils package.
da: Programmet %s%s%s er fundet i yum-utils-pakken.

en: There are unfinished transactions remaining. You might consider running yum-complete-transaction first to finish them.
da: Der er uafsluttede overførsler tilbage. Du bør overveje at køre yum-complete-transaction først for at afslutte dem.

en: Trying to remove "%s", which is protected
da: Prøver at fjerne "%s" som er beskyttet

en: 
    Packages skipped because of dependency problems:
da: 
    Pakker sprunget over på grund af problemer med afhængigheder:

en:     %s from %s
da:     %s fra %s

note: FIXME: _N()
en: ** Found %d pre-existing rpmdb problem(s), 'yum check' output follows:
da: ** Fandt %d før-eksisterende rpmdb-problem(er), "yum check" giver følgende:

en: Warning: RPMDB altered outside of yum.
da: Advarsel: RPMDB er ændret udenfor yum.

en: missing requires
da: manglende afhængigheder

en: installed conflict
da: installeret konflikt

en: Warning: scriptlet or other non-fatal errors occurred during transaction.
da: Advarsel: skriptlet eller andre ikke-fatale fejl opstod under overførslen.

en: Transaction couldn't start:
da: Overførsel kunne ikke starte:

note: should this be 'to_unicoded'?
en: Could not run transaction.
da: Kunne ikke køre overførsel.

en: Failed to remove transaction file %s
da: Kunne ikke slette transaktionsfilen %s

note: maybe a file log here, too but raising an exception is not going to do any good
en: %s was supposed to be installed but is not!
da: %s skulle være blevet installeret, men det blev den ikke!

note: maybe a file log here, too but raising an exception is not going to do any good
en: %s was supposed to be removed but is not!
da: %s skulle være blevet fjernet, men det blev den ikke!

en: Could not open lock %s: %s
da: Kunne ikke åbne lås %s: %s

note: Whoa. What the heck happened?
en: Unable to check if PID %s is active
da: Kunne ikke kontrollere om PID %s er aktiv

note: Another copy seems to be running.
en: Existing lock %s: another copy is running as pid %s.
da: Lås fundet %s: en anden kopi kører som PID %s.

note: Whoa. What the heck happened?
en: Could not create lock at %s: %s
da: Kunne ikke oprette lås på %s: %s

en: Package does not match intended download. Suggestion: run yum --enablerepo=%s clean metadata
da: Pakke matcher ikke den tænkte nedhentning. Forslag: kør yum --enablerepo=%s clean metadata

en: Could not perform checksum
da: Kunne ikke udføre checksum

en: Package does not match checksum
da: Pakken matcher ikke checksum

en: package fails checksum but caching is enabled for %s
da: pakken fejlede checksum, men mellemlagring er aktiveret for %s

en: using local copy of %s
da: bruger lokal kopi af %s

en: Insufficient space in download directory %s
        * free   %s
        * needed %s
da: Ikke plads nok i nedhentningskataloget %s
        * fri     %s
        * behøvet %s

en: Header is not complete.
da: Headerfil er ikke komplet.

en: Header not in local cache and caching-only mode enabled. Cannot download %s
da: Headerfil er ikke i lokal cache og kun-caching-tilstand er aktiveret. Kan ikke hente %s

en: Public key for %s is not installed
da: Offentlig nøgle for %s er ikke installeret

en: Problem opening package %s
da: Kunne ikke åbne pakke %s

en: Public key for %s is not trusted
da: Offentlig nøgle for %s er ikke sikker

en: Package %s is not signed
da: Pakken %s er ikke signeret

en: Cannot remove %s
da: Kan ikke fjerne %s

en: %s removed
da: %s fjernet

en: Cannot remove %s file %s
da: Kan ikke slette %s filen %s

en: %s file %s removed
da: %s filen %s er slettet

en: %d %s files removed
da: %d %s filer slettet

en: More than one identical match in sack for %s
da: Mere end et identisk match i liste for %s

en: Nothing matches %s.%s %s:%s-%s from update
da: Ingen opdateringer matcher %s.%s %s:%s-%s

en: searchPackages() will go away in a future version of Yum.                      Use searchGenerator() instead.
da: searchPackages() vil forsvinde i en fremtidig version af Yum.                      Brug searchGenerator() istedet.

en: Searching %d packages
da: Genemsøger %d pakker

en: searching package %s
da: gennemsøger pakke %s

en: searching in file entries
da: gennemsøger filopslag

en: searching in provides entries
da: søger efter afhængigheder

en: No group data available for configured repositories
da: Ingen tilgængelige gruppedata i konfigurerede pakkearkiver

en: No Group named %s exists
da: Gruppen %s findes ikke

en: package %s was not marked in group %s
da: pakken %s var ikke markeret i gruppen %s

en: Adding package %s from group %s
da: Tilføjer pakken %s fra gruppen %s

en: No package named %s available to be installed
da: Pakken %s er ikke tilgængelig til installation

note: This can happen due to excludes after .up has happened.
en: Package tuple %s could not be found in packagesack
da: Pakken %s kunne ikke findes i pakkeliste

en: Package tuple %s could not be found in rpmdb
da: Pakkepar %s kunne ikke findes i rpmdb

en: No Package found for %s
da: Ingen pakke fundet for %s

en: Package Object was not a package object instance
da: Pakkeobjektet er ikke en pakkeobjektinstans

en: Nothing specified to install
da: Der er intet angivet til installation

en: Checking for virtual provide or file-provide for %s
da: Kontrollerer for virtueludbyder eller filudbyder for %s

en: No Match for argument: %s
da: Ingen match for argument: %s

en: Package %s installed and not available
da: Pakken %s installeret og ikke tilgængelig

en: No package(s) available to install
da: Ingen pakke(r) er tilgængelig(e) til installation

en: Package: %s  - already in transaction set
da: Pakken: %s  - allerede i overførselssættet

en: Package %s is obsoleted by %s which is already installed
da: Pakke %s er overflødiggjort af %s, som allerede er installeret

en: Package %s is obsoleted by %s, but obsoleting package does not provide for requirements
da: Pakke %s er forældret af %s, men forældet pakke tilbyder ikke afhængigheder

en: Package %s is obsoleted by %s, trying to install %s instead
da: Pakke %s er overflødiggjort af %s, prøver at installere %s istedet

en: Package %s already installed and latest version
da: Pakke %s er allerede installeret i den nyeste version

en: Package matching %s already installed. Checking for update.
da: Pakken som matcher %s er allerede installeret. Søger efter opdatering.

note: update everything (the easy case)
en: Updating Everything
da: Opdaterer alt

en: Not Updating Package that is already obsoleted: %s.%s %s:%s-%s
da: Ingen opdatering af pakke som allerede er overflødiggjort: %s.%s %s:%s-%s

en: Package is already obsoleted: %s.%s %s:%s-%s
da: Pakke er allerede overflødiggjort: %s.%s %s:%s-%s

en: Not Updating Package that is obsoleted: %s
da: Opdaterer ikke pakke som er blevet overflødiggjort: %s

en: Not Updating Package that is already updated: %s.%s %s:%s-%s
da: Ingen opdatering af pakke som allerede er overflødiggjort: %s.%s %s:%s-%s

en: No package matched to remove
da: Ingen pakker fundet til fjernelse

en: Skipping the running kernel: %s
da: Lader være med at køre kerne: %s

en: Removing %s from the transaction
da: Fjerner %s fra overførslen

en: Cannot open: %s. Skipping.
da: Kan ikke åbne: %s. Springer over.

en: Examining %s: %s
da: Undersøger %s: %s

en: Cannot localinstall deltarpm: %s. Skipping.
da: Kan ikke lokalinstallere deltarpm: %s. Springer over.

en: Cannot add package %s to transaction. Not a compatible architecture: %s
da: Kan ikke tilføje pakke %s til overførsel. Ikke en kompatibel arkitektur: %s

en: Cannot install package %s. It is obsoleted by installed package %s
da: Kan ikke installere pakke %s. Den er forældet af installeret pakke %s

en: Package %s not installed, cannot update it. Run yum install to install it instead.
da: Pakken %s er ikke installeret, så den kan ikke opdateres. Kør yum install for at installere den istedet.

en: Excluding %s
da: Ekskluderer %s

en: Marking %s to be installed
da: Markerer %s til installation

en: Marking %s as an update to %s
da: Markerer %s som en opdatering til %s

en: %s: does not update installed package.
da: %s kan ikke opdatere installeret pakke.

en: Cannot open file: %s. Skipping.
da: Kan ikke åbne fil: %s. Springer over.

en: Problem in reinstall: no package matched to remove
da: Problem med geninstallation, ingen pakke fundet til at blive fjernet

en: Problem in reinstall: no package %s matched to install
da: Problem med geninstallation: ingen pakke %s fundet til at installere

en: No package(s) available to downgrade
da: Ingen pakke(r) er tilgængelig(e) til nedgradering

en: Package %s is allowed multiple installs, skipping
da: Pakke %s er tilladt at have flere installationer, springer over

en: No Match for available package: %s
da: Ingen match for tilgængelig pakke: %s

en: Only Upgrade available on package: %s
da: Opgradér kun tilgængelig på pakke: %s

en: Failed to downgrade: %s
da: Kunne ikke opgradere: %s

en: GPG key retrieval failed:
da: Hentning af GPG-nøglen mislykkedes:

en: Invalid GPG Key from %s: %s
da: Ugyldig GPG-nøgle fra %s: %s

en: GPG key parsing failed: key does not have value %s
da: Tolkning af GPG-nøgle mislykkedes: nøgle har ikke nogen værdi %s

en: GPG key at %s (0x%s) is already installed
da: GPG-nøgle på %s (0x%s) er allerede installeret

en: Key import failed (code %d)
da: Importering af nøgle mislykkedes (kode %d)

en: Key imported successfully
da: Nøglen blev importet med succes

en: The GPG keys listed for the "%s" repository are already installed but they are not correct for this package.
    Check that the correct key URLs are configured for this repository.
da: GPG-nøglen er vist for "%s" pakkearkivet er allerede installeret, men den er ikke korrekt for denne pakke.
    Kontrollér at konfigurationen af nøgle-URL'er er korrekt for denne kilde.

en: Import of key(s) didn't help, wrong key(s)?
da: Importering af nøgle(r) hjalp ikke, forkerte nøgle(r)?

en: GPG key at %s (0x%s) is already imported
da: GPG-nøgle på %s (0x%s) er allerede importeret

en: Key import failed
da: Importering af nøgle mislykkedes

en: The GPG keys listed for the "%s" repository are already installed but they are not correct.
    Check that the correct key URLs are configured for this repository.
da: GPG-nøglen listet for pakkearkivet "%s" er allerede installeret, men de er ikke korrekte.
    Kontrollér at de korrekte nøgle-url'er er konfigureret for dette pakkearkiv.

en: Unable to find a suitable mirror.
da: Kunne ikke finde et passende filspejl.

en: Errors were encountered while downloading packages.
da: Fejl blev fundet under hentning af pakker.

en: Please report this error at %s
da: Rapportér venligst denne fejl på %s

en: Test Transaction Errors:
da: Fejl i testoverførslen:

en: Could not set cachedir: %s
da: Kunne ikke sætte mellemlagermappe: %s

note: Mostly copied from YumOutput._outKeyValFill()
en: Loaded plugins:
da: Indlæste udvidelsesmoduler:

en: No plugin match for: %s
da: Intet udvidelsesmodul til: %s

en: Not loading "%s" plugin, as it is disabled
da: Indlæser ikke "%s" udvidelsesmodul, fordi det er deaktiveret

note: Give full backtrace:
en: Plugin "%s" can't be imported
da: Udvidelsesmodul "%s" kan ikke importeres

en: Plugin "%s" doesn't specify required API version
da: Udvidelsesmodul "%s" angiver ikke hvilken API-version der er påkrævet

en: Plugin "%s" requires API %s. Supported API is %s.
da: Udvidelsesmodul "%s" krævet API %s. Understøttet API er %s.

en: Loading "%s" plugin
da: Indlæser "%s" udvidelsesmodul

en: Two or more plugins with the name "%s" exist in the plugin search path
da: To eller flere udvidelsesmoduler med navnet "%s" er fundet i søgestien for udvidelsesmoduler

en: Configuration file %s not found
da: Konfigurationsfilen %s er ikke fundet

note: for Configuration files for the plugin not found
en: Unable to find configuration file for plugin %s
da: Kunne ikke finde konfigurationsfilen til udvidelsesmodul: %s

en: registration of commands not supported
da: registrering af komandoer er ikke understøttet

en: has missing requires of
da: har manglende afhængigheder af

en: has installed conflicts
da: har installerede konflikter

en: %s is a duplicate with %s
da: %s er en dublet af %s

en: %s is obsoleted by %s
da: %s er forældet af %s

en: %s provides %s but it cannot be found
da: %s giver %s men kan ikke findes

en: Repackaging
da: Genpakning

en: Header cannot be opened or does not match %s, %s.
da: Headerfil kunne ikke åbnes, eller matchede ikke %s, %s.

en: RPM %s fails md5 check
da: RPM %s fejlede md5-kontrol

en: Could not open RPM database for reading. Perhaps it is already in use?
da: Kunne ikke åbne RPM-database til læsning. Måske er den allerede i brug?

en: Got an empty Header, something has gone wrong
da: Fandt en tom headerfil, noget er gået galt

en: Damaged Header %s
da: Ødelagt headerfil %s

en: Error opening rpm %s - error %s
da: Fejl ved åbning af RPM %s - fejl %s
