Zabbix 6.4 - en to da translation catalogue (3244 entries)

en: "%1$s" date must be less than "%2$s" date.
da: "%1$s" dato skal være mindre end "%2$s" dato.

en: "%1$s" instead "%2$s"
da: "%1$s" i stedet for "%2$s"

en: "%1$s" is expected
da: "%1$s" er forventet

en: "%1$s" must be an empty string or greater than "%2$s".
da: "%1$s" skal være en tom streng eller større end "%2$s".

en: "host:key" pair is expected
da: "host:key" par forventes

en: $.path.to.node
da: $.sti.til.node

en: %1$d characters exceeds maximum length of %2$d characters
da: %1$d tegn overskrider den maksimale længde på %2$d tegn

en: %1$d day | %1$d days
da[0]: %1$d dag
da[1]: %1$d dage

[ctx: screen reader]
en: %1$d matches for %2$s found
da: %1$d matcher for %2$s fundet

en: %1$d of %1$d+ hosts are shown
da: %1$d af %1$d+ værter vises

en: %1$d of %1$d+ items are shown
da: %1$d af %1$d+ datapunkter vises

en: %1$d of %3$d%2$s problem is shown | %1$d of %3$d%2$s problems are shown
da[0]: %1$d af %3$d%2$s problem er vist
da[1]: %1$d af %3$d%2$s problemer er vist

en: %1$d problems selected.
da: %1$d problemer er valgt.

en: %1$s (year %2$s)
da: %1$s (år %2$s)

en: %1$s - thrown by module located at %2$s.
da: %1$s - afvist af modul placeret på %2$s.

en: %1$s [Line: %2$s | Column: %3$s]
da: %1$s [Linje: %2$s | Kolonne: %3$s]

[ctx: screen reader]
en: %1$s action | %1$s actions
da[0]: %1$s handling
da[1]: %1$s handlinger

en: %1$s characters
da: %1$s karaktere

en: %1$s characters remaining
da: %1$s karaktere tilbage

en: %1$s event | %1$s events
da[0]: %1$s begivenhed
da[1]: %1$s begivenheder

en: %1$s group pattern
da: %1$s gruppe mønster

en: %1$s host in maintenance | %1$s hosts in maintenance
da[0]: %1$s vært i vedligeholdelse
da[1]: %1$s værter i vedligeholdelse

en: %1$s hour | %1$s hours
da[0]: %1$s time
da[1]: %1$s timer

en: %1$s item | %1$s items
da[0]: %1$s element
da[1]: %1$s elementer

[ctx: screen reader]
en: %1$s message | %1$s messages
da[0]: %1$s besked
da[1]: %1$s beskeder

en: %1$s minute | %1$s minutes
da[0]: %1$s minut
da[1]: %1$s minutter

en: %1$s of %2$s element in problem state | %1$s of %2$s elements in problem state
da[0]: %1$s af %2$s element i problemtilstand
da[1]: %1$s af %2$s elementer i problemtilstand

en: %1$s or %2$s - allows the page to be displayed only in a frame on the same origin as the page itself
da: %1$s eller %2$s - tillader, at siden kun vises i en ramme med samme oprindelse som selve siden

en: %1$s or %2$s - prevents the page from being displayed in a frame, regardless of the site attempting to do so
da: %1$s eller %2$s - forhindrer siden i at blive vist i en ramme, uanset at webstedet forsøger at gøre det

[ctx: screen reader]
en: %1$s preselected, use down,up arrow keys and enter to select
da: %1$s forudvalgt, brug piletasterne ned,op og Enter tasten for at vælge

en: %1$s problem | %1$s problems
da[0]: %1$s problem
da[1]: %1$s problemer

en: %1$s problem in total | %1$s problems in total
da[0]: %1$s problem i alt
da[1]: %1$s problemer i alt

en: %1$s retry left | %1$s retries left
da[0]: %1$s forsøg tilbage
da[1]: %1$s forsøg tilbage

en: %1$s second | %1$s seconds
da[0]: %1$s sekund
da[1]: %1$s sekunder

en: %1$s unacknowledged problem | %1$s unacknowledged problems
da[0]: %1$s ikke-anerkendt problem
da[1]: %1$s ikke-anerkendte problemer

[ctx: screen reader]
en: %1$s, Severity, %2$s
da: %1$s, Alvorlighedsgrad, %2$s

[ctx: screen reader]
en: %1$s, read only
da: %1$s, skrivebeskyttet

[ctx: screen reader]
en: %1$s, selected
da: %1$s, valgt

en: %1$s.php class must extend %2$s for module located at %3$s.
da: %1$s.php klassen skal udvide %2$s for modul placeret i %3$s.

en: %1$sth percentile: %2$s
da: %1$s'ne percentil: %2$s

en: %4$s failed login attempt logged. Last failed attempt was from %1$s on %2$s at %3$s. | %4$s failed login attempts logged. Last failed attempt was from %1$s on %2$s at %3$s.
da[0]: %4$s mislykket loginforsøg blev logget. Sidste mislykkede forsøg var fra %1$s på %2$s kl. %3$s.
da[1]: %4$s mislykkede loginforsøg blev logget. Sidste mislykkede forsøg var fra %1$s på %2$s kl. %3$s.

en: %d device | %d devices
da[0]: %d enhed
da[1]: %d enheder

en: (0 - infinitely)
da: (0 - uendeligt)

en: (0 - use action default)
da: (0 - brug standard handling)

en: (Only super admins can create groups)
da: (Kun superadministratorer kan oprette grupper)

en: (created by host discovery)
da: (oprettet af værtsopdagelse)

en: (legacy) to retrieve a single value synchronously, optionally combined with other values
da: (legacy) for at hente en enkelt værdi synkront, eventuelt kombineret med andre værdier

en: (legacy) to retrieve a subtree in JSON
da: (legacy) for at hente et undertræ i JSON

en: (linked by host discovery)
da: (linket af værtsopdagelse)

en: (no proxy)
da: (ingen proxy)

en: 0 - use default port
da: 0 - brug standardport

en: 0 or 1
da: 0 eller 1

en: 1 minute
da: 1 minut

en: 10 seconds
da: 10 sekunder

en: 12-hour
da: 12 timer

en: 24-hour
da: 24 timer

en: 30 seconds
da: 30 sekunder

en: 3D view
da: 3D-visning

en: 5 minutes
da: 5 minutter

en: 5 seconds
da: 5 sekunder

en: 500 latest values
da: 500 seneste værdier

en: <empty string>
da: <tom streng>

en: <label name>
da: <etiketnavn>

en: <manual>
da: <manuel>

en: <metric name>{<label name>="<label value>", ...} == <value>
da: <metrisk navn>{<etiketnavn>="<etiketværdi>", ...} == <værdi>

en: <sub-menu/sub-menu/...>
da: <undermenu/undermenu/...>

en: ADD OVERRIDE
da: TILFØJ TILSIDESÆTTELSE

en: ALARM CLOCK
da: VÆKKEUR

en: API access
da: API-adgang

en: API hostname
da: API-værtsnavn

en: API methods
da: API metoder

en: API token
da: API-token

en: API token "%1$s" already exists for userid "%2$s".
da: API-token "%1$s" findes allerede for bruger-id "%2$s".

en: API token added
da: API-token tilføjet

en: API token deleted | API tokens deleted
da[0]: API-token slettet
da[1]: API-tokens slettet

en: API token disabled | API tokens disabled
da[0]: API-token deaktiveret
da[1]: API-tokens deaktiveret

en: API token enabled | API tokens enabled
da[0]: API-token aktiveret
da[1]: API-tokens aktiveret

en: API token expired.
da: API-token er udløbet.

en: API token updated
da: API-token opdateret

en: API tokens
da: API-tokens

en: Above value
da: Værdien ovenfor

en: Abscissa
da: Abscisse

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Access denied!
da: Adgang nægtet!

en: Access to API
da: Adgang til API

en: Access to UI elements
da: Adgang til UI-elementer

en: Access to actions
da: Adgang til handlinger

en: Access to modules
da: Adgang til moduler

en: Access to services
da: Adgang til tjenester

en: Ack
da: Godk.

en: Acknowledge
da: Anerkend

en: Acknowledge problems
da: Anerkend problemer

en: Acknowledged
da: Bekræftet

en: Acknowledged PROBLEM events
da: Anerkendte PROBLEM begivenheder

en: Acknowledged RESOLVED events
da: Anerkendte begivenheder LØST

en: Acknowledgement status
da: Anerkendelsesstatus

en: Action
da: Handling

[ctx: compact table header]
en: Action
da: Handling

en: Action "%1$s" already exists.
da: Handlingen "%1$s" findes allerede.

en: Action "%2$s" is not available for user role "%1$s".
da: Handlingen "%2$s" er ikke tilgængelig for brugerrollen "%1$s".

en: Action added
da: Handling tilføjet

en: Action class %1$s must extend %2$s class.
da: Handlingsklassen %1$s skal udvide %2$s-klassen.

en: Action deleted | Actions deleted
da[0]: Handlingen er slettet
da[1]: Handlinger er slettet

en: Action disabled | Actions disabled
da[0]: Handling deaktiveret
da[1]: Handling deaktiveret

en: Action enabled | Actions enabled
da[0]: Handling aktiveret
da[1]: Handlinger aktiveret

en: Action log
da: Handlingslog

en: Action operation
da: Handlingsfunktion

en: Action updated
da: Handling opdateret

en: Action with ID "%1$s" is not available.
da: Handlingen med ID "%1$s" er ikke tilgænglig.

en: Actions
da: Handlinger

[ctx: compact table header]
en: Actions
da: Handlinger

en: Active
da: Aktiv

[ctx: maintenance status]
en: Active
da: Aktiv

en: Active checks
da: Aktive kontroller

en: Active since
da: Aktiv siden

en: Active till
da: Aktiv indtil

en: Add
da: Tilføj

en: Add (message type limit reached)
da: Tilføj (grænsen for meddelelsestype nået)

en: Add a column
da: Tilføj en kolonne

en: Add a new widget
da: Tilføj en ny widget

en: Add child elements
da: Tilføj underordnet element

en: Add child service
da: Tilføj underordnet tjeneste

en: Add child services
da: Tilføj underordnede tjenester

en: Add from host
da: Tilføj fra vært

en: Add from template
da: Tilføj fra skabelon

en: Add host
da: Tilføj vært

en: Add host tags
da: Tilføj værtstags

en: Add host trigger
da: Tilføj værts alarm

en: Add missing
da: Tilføj manglende

en: Add multiple maps
da: Tilføj flere kort

en: Add new data set
da: Tilføj nyt datasæt

en: Add new interface
da: Tilføj ny grænseflade

en: Add new override
da: Tilføj ny tilsidesættelse

en: Add page
da: Tilføj side

en: Add parent services
da: Tilføj forældretjenester

en: Add problem comments
da: Tilføj problemkommentarer

en: Add prototype
da: Tilføj prototype

en: Add scheduled report
da: Tilføj planlagt rapport

en: Add services
da: Tilføj tjenester

en: Add submaps
da: Tilføj underkort

en: Add to favorites
da: Tilføj til favoritter

en: Add to host group
da: Tilføj til værtsgruppe

en: Add to host groups
da: Tilføj til værtsgrupper

en: Add user
da: Tilføj bruger

en: Add user group
da: Tilføj brugergruppe

en: Add widget
da: Tilføj widget

en: Added
da: Tilføjet

[ctx: screen reader]
en: Added, %1$s
da: Tilføjet, %1$s

en: Additional rule
da: Ekstra regel

en: Additional rules
da: Ekstra regler

en: Address
da: Addresse

en: Address for active agents
da: Adresse for aktive agenter

en: Advanced configuration
da: Advanceret konfiguration

en: Advanced labels
da: Advancerede etiketter

en: Advanced options
da: Advancerede valgmuligheder

en: After
da: Efter

en: After this change, users who have already enrolled in this MFA method will have to complete the enrollment process again because TOTP secrets will be reset.
da: Efter denne ændring skal brugere, der allerede har tilmeldt sig denne MFA-metode, fuldføre tilmeldingsprocessen igen, fordi TOTP-hemmeligheder vil blive nulstillet.

en: After value
da: Efter værdi

en: Age
da: Alder

en: Age less than
da: Alder mindre end

en: Agent (active)
da: Agent (aktiv)

en: Agent (passive)
da: Agent (passiv)

en: Agent availability check. Returns nothing - unavailable; 1 - available
da: Tjekker om agenten er tilgængelig. Returnerer intet - ikke tilgængelig; 1 - tilgængelig

en: Agent encryption
da: Agent kryptering

en: Agent host metadata. Returns string
da: Agent værtsnavn. Returnerer streng

en: Agent host name. Returns string
da: Agent værtsnavn. Returnerer streng

en: Agent interfaces
da: Agent grænseflader

en: Agent variant check. Returns 1 - for Zabbix agent; 2 - for Zabbix agent 2
da: Agent versions tjek. Returnerer 1 - for Zabbix agent; 2 - for Zabbix agent 2

en: Aggregate
da: Samlet sum

en: Aggregate functions
da: Aggregerings-funktioner

en: Aggregates each item in the data set.
da: Aggregerer hvert element i datasættet.

en: Aggregates the whole data set.
da: Aggregerer hele datasættet.

en: Aggregation function
da: Aggregerings-funktion

en: Aggregation interval
da: Aggregerings-interval

en: Alert message
da: Alarm besked

en: Alerts
da: Alarmer

en: Algorithm
da: Algoritme

en: Align map elements
da: Tilpas kortelementer

en: All
da: Alle

en: All dashboards
da: Alle dashboards

en: All graphs
da: Alle grafer

en: All groups
da: Alle grupper

en: All hosts
da: Alle værter

en: All links should have "Name" and "URL" specified
da: Alle links skal have "Navn" og "URL" specificeret

en: All maps
da: Alle kort

en: All problems
da: Alle problemer

en: All problems if tag values match
da: Alle problemer, hvis tag-værdier matcher

en: All services
da: Alle services

en: All tags
da: Alle mærkater

en: All templates
da: Alle skabeloner

en: Allow list
da: Tillad liste

en: Allow manual close
da: Tillad manuel lukning

en: Allow redirect
da: Tillad omdirigering

en: Allowed hosts
da: Tilladte værter

en: Allowed methods
da: Tilladte metoder

en: Also used as legend label for aggregated data sets.
da: Bruges også som forklaringsbetegnelse for aggregerede datasæt.

en: Alternatively, you can install it manually:
da: Alternativt kan du installere det manuelt:

en: Amount of guest physical memory that is swapped out to the swap space, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
da: Mængden af fysisk gæstehukommelse, der er byttet ud til swap-pladsen, "url" - VMware-tjenestens URL, "uuid" - VMware virtuel maskine globalt unikt id

en: Amount of host physical memory consumed for backing up guest physical memory pages, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
da: Mængde af værtens fysiske hukommelse, der forbruges til sikkerhedskopiering af gæstes fysiske hukommelsessider, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtuel maskine globalt unikt id

en: An LLD rule with key "%1$s" already exists on the host "%2$s".
da: En LLD-regel med nøglen "%1$s" findes allerede på værten "%2$s".

en: An LLD rule with key "%1$s" already exists on the template "%2$s".
da: En LLD-regel med nøglen "%1$s" findes allerede på skabelonen "%2$s".

en: An item prototype with key "%1$s" already exists on the host "%2$s".
da: Et elementprototype med nøglen "%1$s" findes allerede på værten "%2$s".

en: An item prototype with key "%1$s" already exists on the template "%2$s".
da: Et elementprototype med nøglen "%1$s" findes allerede på skabelonen "%2$s".

en: An item with key "%1$s" already exists on the host "%2$s".
da: Et element med nøglen "%1$s" findes allerede på værten "%2$s".

en: An item with key "%1$s" already exists on the template "%2$s".
da: Et element med nøglen "%1$s" findes allerede på skabelonen "%2$s".

en: And
da: Og

en: And/Or
da: Og/Eller

en: Angle
da: Vinkel

en: Annually
da: Årligt

en: Another widget is used as data source.
da: En anden widget bruges som datakilde.

en: Any
da: Enhver

en: Any changes made in the current form will be lost.
da: Eventuelle ændringer i den nuværende formular vil gå tabt.

en: Any character string included
da: Enhver tegnstreng inkluderet

en: Application error.
da: Applikationsfejl

en: Apply
da: Anvend

en: Apply permissions and tag filters to all subgroups
da: Anvend tilladelser og tagfiltre på alle undergrupper

en: Apply permissions to all subgroups
da: Anvend tilladelser til alle undergrupper

[ctx: maintenance status]
en: Approaching
da: Nærmer sig

en: Approximation
da: Tilnærmelse

en: April
da: april

en: Arc background
da: Arc baggrund

en: Arc size
da: Arc størrelse

en: Are you sure you want to delete this filter?
da: Er du sikker på du vil slette dette filter?

en: Are you sure you want to delete?
da: Er du sikker på du vil slette?

en: Are you sure you want to perform this action?
da: Er du sikker på at du vil udføre denne handling?

en: Area size
da: Område størrelse

en: Area type
da: Område type

en: Arithmetic
da: Aritmetisk

en: As is
da: Som er

en: As plain text
da: Som flad tekst

en: Assertions
da: Handlinger

en: Asset tag
da: Aktiv-tag

en: Assigned proxy
da: Tildelt proxy

en: At %1$s %2$s of every %3$s week | At %1$s %2$s of every %3$s weeks
da[0]: Ved %1$s %2$s for hver %3$s uge
da[1]: Ved %1$s %2$s af hver %3$s uge

en: At %1$s every %2$s day | At %1$s every %2$s days
da[0]: %1$s hver %2$s dag
da[1]: %1$s hver %2$s dage

en: At %1$s on %2$s %3$s of every %4$s
da: Ved %1$s på %2$s %3$s af hver %4$s

en: At %1$s on day %2$s of every %3$s
da: Ved %1$s på dag %2$s af hver %3$s

en: At (hour:minute)
da: Klokken (time:minut)

en: At least one LDAP server must exist.
da: Mindst en LDAP server må eksistere.

en: At least one MFA method must exist.
da: Der skal eksistere mindst én MFA-metode.

en: At least one UI element must be checked.
da: Mindst et UI element skal være checked.

en: At least one UI element must be enabled for user role "%1$s".
da: Mindst et UI element skal være aktiveret for bruger rolle "%1$s".

en: At least one action is mandatory.
da: Der skal være minimum en handling.

en: At least one active user must exist with role "%1$s".
da: Der skal være mindst en aktiv bruger med rollen "%1$s".

en: At least one day of the week or day of the month must be specified.
da: Mindst en dag i ugen eller dag i måneden skal være specificeret.

en: At least one host group or host must be selected.
da: Mindst en værts-gruppe eller vært skal være valgt.

en: At least one of MySQL, PostgreSQL or Oracle should be supported.
da: Minimum en af MySQL, PostgreSQL eller Oracle burde være understøttet.

en: At least one operation must be selected.
da: Mindst en operation skal være valgt.

en: At least one operation must exist.
da: Mindst en operation skal findes.

en: At least one parameter "%1$s" or "%2$s" must be enabled.
da: Mindst én parameter "%1$s" eller "%2$s" skal være aktiveret.

en: At least one parameter must be enabled.
da: Mindst én parameter skal være aktiveret.

en: At least one update operation or message is mandatory
da: Der skal eksistere mindst én opdateringshandling eller -meddelelse

en: At least one update operation or message must exist.
da: Mindst én opdateringshandling eller besked er obligatorisk.

en: At least one user or user group must be selected.
da: Minimum en bruger eller bruger-gruppe skal være valgt.

en: At least one user or user group must be specified.
da: Minimum en bruger eller bruger-gruppe skal være specificeret.

en: Attempt interval
da: Forsøgs-interval

en: Attempts
da: Forsøg

en: Attribute
da: Attribut

en: Attribution text
da: Tilskrivningstekst

en: Audit log
da: Revisionslog

en: Audit settings
da: Revisions indstillinger

en: August
da: august

en: AuthN requests
da: AuthN-anmodninger

en: Authentication
da: Authentikering

en: Authentication algorithm
da: Authentikerings-algoritme

en: Authentication failed: %1$s.
da: Authentikering fejlede: %1$s.

en: Authentication method
da: Authentificeringsmetode

en: Authentication passphrase
da: Godkendelsesadgangssætning

en: Authentication protocol
da: Autentificeringsprotokol

en: Authentication settings updated
da: Godkendelsesindstillinger opdateret

en: Author
da: Forfatter

en: Authorization
da: Autorisation

en: Auto-login and auto-logout options cannot be enabled together.
da: Auto-login og Auto-logout muligheder kan ikke være slået til sammen.

en: Auto-logout
da: Auto-logud

en: Automatic
da: Automatisk

en: Automatic icon mapping
da: Automatisk ikonkortlægning

en: Automatic icon selection
da: Automatisk ikon valg

en: Autoregistration
da: Autoregistrering

en: Autoregistration actions
da: Autoregistreringshandlinger

en: Autoregistration data storage period
da: Datalagringsperiode for autoregistrering

en: Availability
da: Tilgængelighed

en: Availability report
da: Tilgængeligheds rapport

en: Available
da: Tilgængelig

[ctx: compact table header]
en: Available
da: Tilgængelig

en: Average
da: Gennemsnitslig

en: Average number of outstanding read requests to the virtual disk during the collection interval , "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - disk device instance
da: Gennemsnitligt antal udestående læseanmodninger til den virtuelle disk i indsamlingsintervallet , "url" - VMware-tjenestens URL, "uuid" - VMware virtuel maskine globalt unikt id, "instans" - diskenhedsforekomst

en: Average number of outstanding write requests to the virtual disk during the collection interval, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - disk device instance
da: Gennemsnitligt antal udestående skriveanmodninger til den virtuelle disk i løbet af indsamlingsintervallet, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtuel maskine global unik identifikator, "instans" - disk enhed instans

en: Avoid easy-to-guess passwords
da: Undgå kodeord der er nemme at gætte

en: Axes
da: Akser

en: Back
da: Tilbage

en: Background
da: Baggrund

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Background image
da: Baggrundsbillede

en: Bar
da: Bjælke

en: Base color
da: Grundfarve

en: Before value
da: Før værdi

en: Below value
da: Under værdi

en: Binary
da: Binær

en: Binary item "%1$s" cannot be used in trigger
da: Det binære element "%1$s" kan ikke bruges i triggeren

en: Bind password
da: Bind kodeord

en: Bits to shift
da: Bits der skiftes

en: Bitwise functions
da: Bitwise funktioner

en: Blocked
da: Blokeret

en: Blue
da: Blå

en: Body and headers
da: Body og headers

en: Bold
da: Fed

en: Bold line
da: Fed linie

en: Boolean to decimal
da: Boolean til decimal

en: Border
da: Kant

en: Border color
da: Kant farve

en: Border type
da: Kant type

en: Border width
da: Kant bredde

en: Both passwords must be equal.
da: Begge kodeord skal være ens.

en: Bottom
da: Bund

en: Bottom N
da: Nederste N

en: Bring forward
da: Bring frem

en: Bring to front
da: Bring forrest

en: Bulgarian (bg_BG)
da: Bulgarisk (bg_BG)

en: By host
da: efter vært

en: By me
da: Af mig

en: By trigger template
da: Efter udløser skabelon

en: CLOSING
da: LUKKER

en: CPU information. Returns string or integer
da: CPU information. Returnerer tekst eller heltal

en: CPU load. Returns float
da: CPU belastning. Returnerer float

en: CPU time spent waiting for swap-in, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - CPU instance
da: CPU-tid brugt på at vente på swap-in, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtuel maskine global unik identifikator, "instans" - CPU instans

en: CPU usage as a percentage during the interval depends on power management or HT, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
da: CPU-brug som en procentdel i intervallet afhænger af strømstyring eller HT, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unik identifikator

en: CPU usage as a percentage during the interval, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
da: CPU-brug som en procentdel i intervallet, "url" - VMware-tjenestens URL, "uuid" - VMware hypervisor globalt unikt id

en: CPU usage as a percentage during the interval, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
da: CPU-brug som en procentdel i intervallet, "url" - VMware-tjenestens URL, "uuid" - VMware virtuel maskine globalt unikt id

en: CPU usage in hertz during the interval on VMware Resource Pool, "url" - VMware service URL, "rpid" - VMware resource pool id
da: CPU-brug i hertz i intervallet på VMware Resource Pool, "url" - VMware service URL, "rpid" - VMware ressource pool id

en: CPU utilization percentage. Returns float
da: CPU udnyttelses-procent. Returnerer float

en: CSRF token validation succeeded.
da: CSRF-tokenvalidering lykkedes.

en: CSV to JSON
da: CSV til JSON

en: CUID is expected
da: CUID blev forventet

en: Calculated
da: Beregnet

en: Calendar
da: Kalender

en: Cancel
da: Annullér

en: Cannot add API token
da: Kan ikke tilføje API token

en: Cannot add a non-numeric item "%1$s" to graph "%2$s".
da: Kan ikke tilføje ikke-nummerisk genstand "%1$s" til graf "%2$s".

en: Cannot add a non-numeric item "%1$s" to graph prototype "%2$s".
da: Kan ikke tilføje et ikke-numerisk element "%1$s" til grafprototypen "%2$s".

en: Cannot add action
da: Kan ikke tilføje handling

en: Cannot add dashboard page: maximum number of %1$d dashboard pages has been added.
da: Kan ikke tilføje dashboard-side: maksimalt antal %1$d dashboard-sider er blevet tilføjet.

en: Cannot add discovery rule
da: Kan ikke tilføje opdagelsesregel

en: Cannot add graph
da: Kan ikke tilføje graf

en: Cannot add graph prototype
da: Kan ikke tilføje graf prototype

en: Cannot add host
da: Kan ikke tilføje vært

en: Cannot add host group
da: Kan ikke tilføje vært-gruppe

en: Cannot add host prototype
da: Kan ikke tilføje vært prototype

en: Cannot add image
da: Kan ikke tilføje billede

en: Cannot add item
da: Kan ikke tilføje genstand

en: Cannot add item prototype
da: Kan ikke tilføje prototype

en: Cannot add map element of the map "%1$s" due to circular reference.
da: Kan ikke tilføje kort element fra kortet "%1$s" på grund af circulær reference.

en: Cannot add media type
da: Kan ikke tilføje medie type

en: Cannot add module: %1$s. | Cannot add modules: %1$s.
da[0]: Kan ikke tilføje modul: %1$s.
da[1]: Kan ikke tilføje moduler: %1$s.

en: Cannot add more than one item with type "Graph sum" on graph "%1$s".
da: Kan ikke tilføje mere end et element med typen "Graf sum" på graf "%1$s".

en: Cannot add more than one item with type "Graph sum" on graph prototype "%1$s".
da: Kan ikke tilføje mere end en genstand af typen "Graf sum" på grapf prototype "%1$s".

en: Cannot add more than one item with type "Total" to the chart.
da: Kan ikke tilføje mere end ét element med typen "Total" til diagrammet.

en: Cannot add network map
da: Kan ikke tilføje netværk kort

en: Cannot add proxy
da: Kan ikke tilføje proxy

en: Cannot add proxy group
da: Kan ikke tilføje proxygruppe

en: Cannot add regular expression
da: Kan ikke tilføje regular expression

en: Cannot add scheduled report
da: Kan ikke tilføje scheduleret rapport

en: Cannot add script
da: Kan ikke tilføje script

en: Cannot add submaps. Max depth reached.
da: Kan ikke tilføje under-kort. Max dybde nået.

en: Cannot add template
da: Kan ikke tilføje template

en: Cannot add template group
da: Kan ikke tilføje template gruppe

en: Cannot add trigger
da: Kan ikke tilføje udløser

en: Cannot add trigger prototype
da: Kan ikke tilføje udløser-prototype

en: Cannot add user
da: Kan ikke tilføje bruger

en: Cannot add user group
da: Kan ikke tilføje bruger-gruppe

en: Cannot add web scenario
da: Kan ikke tilføje web-scenarie

en: Cannot add widget: no widgets available.
da: Kan ikke tilføje widget: ingen widgets tilgængelige.

en: Cannot add widget: not enough free space on the dashboard.
da: Kan ikke tilføje widget: ikke nok fri plads på dashboardet.

en: Cannot assign the inventory field "%1$s" to the item with key "%2$s" of host "%3$s", because it is already populated by the item with key "%4$s".
da: Kan ikke tildele inventarfeltet "%1$s" til datapunktet med nøglen "%2$s" for værten "%3$s", fordi det allerede er udfyldt af datapunktet med nøglen "%4$s".

en: Cannot assign the inventory field "%1$s" to the item with key "%2$s" of template "%3$s", because it is already populated by the item with key "%4$s".
da: Kan ikke tildele inventarfeltet "%1$s" til datapunktet med nøglen "%2$s" i skabelonen "%3$s", fordi det allerede er udfyldt af datapunktet med nøglen "%4$s".

[ctx: screen reader]
en: Cannot be removed
da: Kan ikke fjernes

en: Cannot bind anonymously to LDAP server.
da: Kan ikke forbinde anonymt til LDAP server

en: Cannot bind to LDAP server.
da: Kan ikke forbinde til LDAP server.

en: Cannot build expression tree: %1$s.
da: Kan ikke bygge udtrykstræ: %1$s.

en: Cannot change the user type of own role.
da: Kan ikke ændre bruger-type for egen rolle.

en: Cannot clear history and trends
da: Kan ikke rydde historie og tendenser

en: Cannot clone graph prototypes.
da: Kan ikke klone graf prototyper

en: Cannot clone trigger prototypes.
da: Kan ikke klone udløser prototyper.

en: Cannot close problem: %1$s.
da: Kan ikke lukke problem: %1$s.

en: Cannot connect to LDAP server.
da: Kan ikke forbinde til LDAP server.

en: Cannot connect to the database.
da: Kan ikke forbinde til databasen.

en: Cannot convert POST data:
da: Kan ikke konvertere POST data:

en: Cannot copy graph | Cannot copy graphs
da[0]: Kan ikke kopiere graf
da[1]: Kan ikke kopiere grafer

en: Cannot copy graph "%1$s", because it has items from the multiple hosts.
da: Kan ikke kopiere grafen "%1$s", fordi den har datapunkter fra flere værter.

en: Cannot copy graph "%1$s", because the item with key "%2$s" does not exist on the host "%3$s".
da: Kan ikke kopiere grafen "%1$s", fordi datapunktet med nøglen "%2$s" ikke findes på værten "%3$s".

en: Cannot copy graph "%1$s", because the item with key "%2$s" does not exist on the template "%3$s".
da: Kan ikke kopiere grafen "%1$s", fordi datapunktet med nøglen "%2$s" ikke findes på skabelonen "%3$s".

en: Cannot copy graph prototype "%1$s", because the item with key "%2$s" does not exist on the host "%3$s".
da: Kan ikke kopiere grafprototypen "%1$s", fordi datapunktet med nøglen "%2$s" ikke findes på værten "%3$s".

en: Cannot copy graph prototype "%1$s", because the item with key "%2$s" does not exist on the template "%3$s".
da: Kan ikke kopiere grafprototypen "%1$s", fordi datapunktet med nøglen "%2$s" ikke findes på skabelonen "%3$s".

en: Cannot copy item | Cannot copy items
da[0]: Kan ikke kopiere genstand
da[1]: Kan ikke kopiere genstande

en: Cannot copy item prototype with key "%1$s" without its master item with key "%2$s".
da: Kan ikke kopiere elementprototypen med nøglen "%1$s" uden hoved datapunktet med nøglen "%2$s".

en: Cannot copy item with key "%1$s" without its master item with key "%2$s".
da: Kan ikke kopiere elementet med nøglen "%1$s" uden hovedelementet med nøglen "%2$s".

en: Cannot copy trigger | Cannot copy triggers
da[0]: Kan ikke kopiere udløser
da[1]: Kan ikke kopiere udløsere

en: Cannot copy trigger "%1$s" without the trigger "%2$s", on which it depends, to the host "%3$s".
da: Kan ikke kopiere trigger "%1$s" uden trigger "%2$s", som den afhænger af, til værten "%3$s".

en: Cannot copy trigger "%1$s" without the trigger "%2$s", on which it depends, to the template "%3$s".
da: Kan ikke kopiere trigger "%1$s" uden trigger "%2$s", som den afhænger af, til skabelonen "%3$s".

en: Cannot copy trigger "%1$s", because it has multiple hosts in the expression.
da: Kan ikke kopiere trigger "%1$s", fordi den har flere værter i udtrykket.

en: Cannot copy trigger "%1$s", because it has multiple templates in the expression.
da: Kan ikke kopiere trigger "%1$s", fordi den har flere skabeloner i udtrykket.

en: Cannot create SLA
da: Kan ikke oprette SLA

en: Cannot create a host prototype on a discovered host "%1$s".
da: Kan ikke oprette en værtsprototype på en opdaget vært "%1$s".

en: Cannot create another database connection.
da: Kan ikke oprette endnu en database forbindelse.

en: Cannot create connector
da: Kan ikke oprette forbindelsesled

en: Cannot create discovery rule
da: Kan ikke oprette opdagelsesregel

en: Cannot create event correlation
da: Kan ikke oprette begivenhedskorrelation

en: Cannot create icon map
da: Kan ikke oprette ikon kort

en: Cannot create maintenance period
da: Kan ikke oprette vedligeholdelsesperiode

en: Cannot create request
da: Kan ikke oprette forespørgsel

en: Cannot create scheduled report
da: Kan ikke oprette scheduleret rapport

en: Cannot create service
da: Kan ikke oprette service

en: Cannot create service "%1$s": %2$s.
da: Kan ikke oprette service "%1$s": %2$s.

en: Cannot create the configuration file.
da: Kan ikke oprette konfigurations-filen.

en: Cannot create user role
da: Kan ikke oprette bruger rolle

en: Cannot create web scenario step
da: Kan ikke oprette webscenarie trin

en: Cannot delete API token | Cannot delete API tokens
da[0]: Kan ikke slette API token
da[1]: Kan ikke slette API tokens

en: Cannot delete MFA method "%1$s", because it is used by user group "%2$s".
da: Kan ikke slette MFA-metoden "%1$s", fordi den bruges af brugergruppen "%2$s".

en: Cannot delete SLA | Cannot delete SLAs
da[0]: Kan ikke slette SLA
da[1]: Kan ikke slette SLA'er

en: Cannot delete Zabbix internal user "%1$s", try disabling that user.
da: Kan ikke slette Zabbix intern bruger "%1$s", prøv at deaktivere den bruger.

en: Cannot delete assigned user role "%1$s".
da: Kan ikke slette tildelt bruger rolle "%1$s".

en: Cannot delete connector | Cannot delete connectors
da[0]: Kan ikke slette forbindelsesled
da[1]: Kan ikke slette forbindelsesled

en: Cannot delete dashboard | Cannot delete dashboards
da[0]: Kan ikke slette dashboard
da[1]: Kan ikke slette dashboards

en: Cannot delete default MFA method.
da: Kan ikke slette standard MFA-metode.

en: Cannot delete default user directory.
da: Kan ikke slette standard bruger-bibliotek.

en: Cannot delete discovery rule | Cannot delete discovery rules
da[0]: Kan ikke slette opdagelsesregel
da[1]: Kan ikke slette opdagelsesregler

en: Cannot delete event correlation | Cannot delete event correlations
da[0]: Kan ikke slette begivenhedskorrelation

en: Cannot delete host %1$s because maintenance "%2$s" must contain at least one host or host group. | Cannot delete hosts %1$s because maintenance "%2$s" must contain at least one host or host group.
da[0]: Kan ikke slette vært %1$s fordi vedligehold "%2$s" skal indeholde mindst en vært eller værts-gruppe.
da[1]: Kan ikke slette værter %1$s fordi vedligehold "%2$s" skal indeholde mindst en vært eller værts-gruppe.

en: Cannot delete host group | Cannot delete host groups
da[0]: Kan ikke slette værts-gruppe
da[1]: Kan ikke slette værts-grupper

en: Cannot delete host group %1$s because maintenance "%2$s" must contain at least one host or host group. | Cannot delete host groups %1$s because maintenance "%2$s" must contain at least one host or host group.
da[0]: Kan ikke slette værtsgruppe %1$s fordi vedligehold "%2$s" skal indeholde mindst en vært eller en værtsgruppe.
da[1]: Kan ikke slette værtsgrupper %1$s fordi vedligehold "%2$s" skal indeholde mindst en vært eller en værtsgruppe.

en: Cannot delete host groups
da: Kan ikke slette værts-grupper

en: Cannot delete host prototype | Cannot delete host prototypes
da[0]: Kan ikke slette værtsprototype
da[1]: Kan ikke slette værtsprototyper

en: Cannot delete host prototypes
da: Kan ikke slette vært prototyper

en: Cannot delete icon map
da: Kan ikke slette ikon kort

en: Cannot delete image
da: Kan ikke slette billede

en: Cannot delete interface for discovered host "%1$s".
da: Kan ikke slette interface for den opdagede vært "%1$s".

en: Cannot delete inventory.
da: Kan ikke slette indholdsfortegnelse.

en: Cannot delete maintenance period | Cannot delete maintenance periods
da[0]: Kan ikke slette vedligeholdelsesperiode
da[1]: Kan ikke slette vedligeholdelsesperioder

en: Cannot delete media type | Cannot delete media types
da[0]: Kan ikke slette medie type
da[1]: Kan ikke slette medie typer

en: Cannot delete module: %1$s. | Cannot delete modules: %1$s.
da[0]: Kan ikke slette modul: %1$s.
da[1]: Kan ikke slette moduler: %1$s.

en: Cannot delete proxies
da: Kan ikke slette proxier

en: Cannot delete proxy | Cannot delete proxies
da[0]: Kan ikke slette proxy
da[1]: Kan ikke slette proxier

en: Cannot delete proxy group | Cannot delete proxy groups
da[0]: Kan ikke slette proxy-gruppe
da[1]: Kan ikke slette proxy-grupper

en: Cannot delete proxy groups
da: Kan ikke slette proxygrupper

en: Cannot delete readonly user role "%1$s".
da: Kan ikke slette readonly bruger rolle "%1$s".

en: Cannot delete regular expression | Cannot delete regular expressions
da[0]: Kan ikke slette regulært udtryk
da[1]: Kan ikke slette regulære udtryk

en: Cannot delete scheduled report | Cannot delete scheduled reports
da[0]: Kan ikke slette scheduleret rapport
da[1]: Kan ikke slette schedulerede rapporter

en: Cannot delete script | Cannot delete scripts
da[0]: Kan ikke slette script
da[1]: Kan ikke slette scripts

en: Cannot delete scripts. Script "%1$s" is used in action operation "%2$s".
da: Kan ikke slette scripts. Scriptet "%1$s" bruges i handlingsoperationen "%2$s".

en: Cannot delete service | Cannot delete services
da[0]: Kan ikke slette service
da[1]: Kan ikke slette services

en: Cannot delete service "%1$s": %2$s.
da: Kan ikke slette service "%1$s": %2$s.

en: Cannot delete template group | Cannot delete template groups
da[0]: Kan ikke slette skabelon gruppe
da[1]: Kan ikke slette skabelon grupper

en: Cannot delete templated graph prototype.
da: Kan ikke slette skabelons graf prototype.

en: Cannot delete templated graph.
da: Kan ikke slette skabelons graf.

en: Cannot delete templated trigger "%1$s:%2$s".
da: Kan ikke slette skabelonudløseren "%1$s:%2$s".

en: Cannot delete templated trigger prototype "%1$s:%2$s".
da: Kan ikke slette skabelonudløserprototypen "%1$s:%2$s".

en: Cannot delete templated web scenario "%1$s".
da: Kan ikke slette skabelons webscenarie "%1$s".

en: Cannot delete user | Cannot delete users
da[0]: Kan ikke slette bruger
da[1]: Kan ikke slette brugere

en: Cannot delete user directory "%1$s".
da: Kan ikke slette bruger bibliotek "%1$s".

en: Cannot delete user group | Cannot delete user groups
da[0]: Kan ikke slette bruger gruppe
da[1]: Kan ikke slette bruger grupper

en: Cannot delete user role | Cannot delete user roles
da[0]: Kan ikke slette bruger rolle
da[1]: Kan ikke slette bruger roller

en: Cannot disable API token | Cannot disable API tokens
da[0]: Kan ikke deaktivere API token
da[1]: Kan ikke deaktivere API tokens

en: Cannot disable SLA | Cannot disable SLAs
da[0]: Kan ikke deaktivere SLA
da[1]: Kan ikke deaktivere SLA'er

en: Cannot disable action | Cannot disable actions
da[0]: Kan ikke deaktivere handling
da[1]: Kan ikke deaktivere handlinger

en: Cannot disable connector | Cannot disable connectors
da[0]: Kan ikke deaktivere forbindelsesled
da[1]: Kan ikke deaktivere forbindelsesled

en: Cannot disable discovery rule | Cannot disable discovery rules
da[0]: Registreringsreglen kan ikke deaktiveres
da[1]: Kan ikke deaktivere registreringsregler

en: Cannot disable event correlation | Cannot disable event correlations
da[0]: Kan ikke deaktivere begivenhedskorrelation
da[1]: Kan ikke deaktivere begivenhedskorrelationer

en: Cannot disable host | Cannot disable hosts
da[0]: Kan ikke deaktivere vært
da[1]: Kan ikke deaktivere værter

en: Cannot disable item | Cannot disable items
da[0]: Kan ikke deaktivere genstand
da[1]: Kan ikke deaktivere genstande

en: Cannot disable media type | Cannot disable media types
da[0]: Kan ikke deaktivere medietype
da[1]: Kan ikke deaktivere medietyper

en: Cannot disable module | Cannot disable modules
da[0]: Modulet kan ikke deaktiveres
da[1]: Modulerne kan ikke deaktiveres

en: Cannot disable scheduled report | Cannot disable scheduled reports
da[0]: Kan ikke deaktivere scheduleret rapport
da[1]: Kan ikke deaktivere schedulerede rapporter

en: Cannot disable trigger | Cannot disable triggers
da[0]: Kan ikke deaktivere udløser
da[1]: Kan ikke deaktivere udløsere

en: Cannot disable web scenario | Cannot disable web scenarios
da[0]: Kan ikke deaktivere web scenarie
da[1]: Kan ikke deaktivere web scenarier

en: Cannot display item queue.
da: Kan ikke vise genstand kø

en: Cannot display more than one item with type "Graph sum".
da: Kan ikke vise mere end en genstand af typen "Graf sum".

en: Cannot enable API token | Cannot enable API tokens
da[0]: Kan ikke aktivere API token
da[1]: Kan ikke aktivere API tokens

en: Cannot enable SLA | Cannot enable SLAs
da[0]: Kan ikke aktivere SLA
da[1]: Kan ikke aktivere SLAer

en: Cannot enable action | Cannot enable actions
da[0]: Kan ikke aktivere handling
da[1]: Kan ikke aktivere handlinger

en: Cannot enable connector | Cannot enable connectors
da[0]: Kan ikke aktivere forbindelsesled
da[1]: Kan ikke aktivere forbindelsesled

en: Cannot enable discovery rule | Cannot enable discovery rules
da[0]: Kan ikke aktivere opdagelsesregel
da[1]: Kan ikke aktivere opdagelsesregler

en: Cannot enable event correlation | Cannot enable event correlations
da[0]: Kan ikke aktivere begivenhedskorrelation
da[1]: Kan ikke aktivere begivenhedskorrelationer

en: Cannot enable host | Cannot enable hosts
da[0]: Kan ikke aktivere vært
da[1]: Kan ikke aktivere værter

en: Cannot enable item | Cannot enable items
da[0]: Kan ikke aktivere genstand
da[1]: Kan ikke aktivere genstande

en: Cannot enable media type | Cannot enable media types
da[0]: Kan ikke aktivere medie type
da[1]: Kan ikke aktivere medie typer

en: Cannot enable module | Cannot enable modules
da[0]: Kan ikke aktivere modulet
da[1]: Kan ikke aktivere modulerne

en: Cannot enable scheduled report | Cannot enable scheduled reports
da[0]: Kan ikke aktivere scheduleret rapport
da[1]: Kan ikke aktivere schedulerede rapporter

en: Cannot enable trigger | Cannot enable triggers
da[0]: Kan ikke aktivere udløser
da[1]: Kan ikke aktivere udløsere

en: Cannot enable web scenario | Cannot enable web scenarios
da[0]: Kan ikke aktivere web scenarie
da[1]: Kan ikke aktivere web scenarier

en: Cannot evaluate expression
da: Kan ikke evaluere udtryk

en: Cannot execute URL type script.
da: Kan ikke afvikle URL type script.

en: Cannot execute operation
da: Kan ikke afvikle operation

en: Cannot execute script.
da: Kan ikke afvikle script.

en: Cannot expand macros.
da: Kan ikke udvide makroer.

en: Cannot find SLA "%1$s" used in dashboard "%2$s".
da: Kan ikke finde SLA "%1$s" brugt i dashboardet "%2$s".

en: Cannot find action "%1$s" used in dashboard "%2$s".
da: Kan ikke finde handlingen "%1$s" brugt i dashboardet "%2$s".

en: Cannot find background image "%1$s" used in map "%2$s".
da: Kan ikke finde baggrundsbillede "%1$s" brug i kort "%2$s".

en: Cannot find graph "%1$s" used in dashboard "%2$s".
da: Kan ikke finde graf "%1$s" brugt på dashboard "%2$s".

en: Cannot find group "%1$s" used in map "%2$s".
da: Kan ikke finde gruppen "%1$s" brugt på kort "%2$s".

en: Cannot find host "%1$s" used in dashboard "%2$s".
da: Kan ikke finde vært "%1$s" brugt i dashboard "%2$s".

en: Cannot find host "%1$s" used in map "%2$s".
da: Kan ikke finde vært "%1$s" brugt i kort "%2$s".

en: Cannot find host group "%1$s" for host prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
da: Kan ikke finde værts-gruppe "%1$s" for vært prototype "%2$s" fra discovery regel "%3$s" på "%4$s".

en: Cannot find host interface on "%1$s" for item key "%2$s".
da: Kan ikke finde værts interface på "%1$s" for elementnøglen "%2$s".

en: Cannot find host interface on "%1$s" for item prototype with key "%2$s".
da: Kan ikke finde vært interface på "%1$s" for vareprototypen med nøglen "%2$s".

en: Cannot find host interface on "%1$s" for item with key "%2$s".
da: Kan ikke finde værts interface på "%1$s" for datapunktet med nøglen "%2$s".

en: Cannot find icon "%1$s" used in map "%2$s".
da: Kan ikke finde ikon "%1$s" brugt på kort "%2$s".

en: Cannot find icon map "%1$s" used in map "%2$s".
da: Kan ikke finde ikon-kort "%1$s" brugt på kort "%2$s".

en: Cannot find interface "%1$s" used for discovery rule "%2$s" on "%3$s".
da: Kan ikke finde interface "%1$s" brugt til opdagelsesreglen "%2$s" på "%3$s".

en: Cannot find interface "%1$s" used for item "%2$s" on "%3$s".
da: Kan ikke finde interface "%1$s" brugt til datapunktet "%2$s" på "%3$s".

en: Cannot find interface "%1$s" used for item prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
da: Kan ikke finde interfacet "%1$s" brugt til elementprototypen "%2$s" af opdagelsesreglen "%3$s" på "%4$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MAX value for graph "%3$s".
da: Kan ikke finde datapunktet "%1$s" på "%2$s" brugt som Y-aksens MAX-værdi for grafen "%3$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MAX value for graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".
da: Kan ikke finde datapunktet "%1$s" på "%2$s" brugt som Y-aksens MAX-værdi for grafprototypen "%3$s" af opdagelsesreglen "%4$s" på "%5$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MIN value for graph "%3$s".
da: Kan ikke finde datapunktet "%1$s" på "%2$s" brugt som Y-aksens MIN-værdi for grafen "%3$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MIN value for graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".
da: Kan ikke finde datapunktet "%1$s" på "%2$s" brugt som Y-aksens MIN-værdi for grafprototypen "%3$s" af opdagelsesreglen "%4$s" på "%5$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used in graph "%3$s".
da: Kan ikke finde genstand "%1$s" på "%2$s" brugt i graf "%3$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used in graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".
da: Kan ikke finde genstand "%1$s" på "%2$s" brugt i graf prototype "%3$s" i opdagelses-regel "%4$s" på "%5$s".

en: Cannot find item "%1$s" used in dashboard "%2$s".
da: Kan ikke finde genstand "%1$s" brugt på dashboard "%2$s".

en: Cannot find map "%1$s" used in dashboard "%2$s".
da: Kan ikke finde kortet "%1$s" brugt i dashboardet "%2$s".

en: Cannot find map "%1$s" used in map "%2$s".
da: Kan ikke finde kort "%1$s" brugt på kort "%2$s".

en: Cannot find media type "%1$s" used in dashboard "%2$s".
da: Kan ikke finde medietypen "%1$s" brugt i betjeningspanelet "%2$s".

en: Cannot find service "%1$s" used in dashboard "%2$s".
da: Kan ikke finde tjenesten "%1$s" brugt i dashboardet "%2$s".

en: Cannot find template "%1$s" for host prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
da: Kan ikke finde skabelon "%1$s" for vært prototype "%2$s" i opdagelses-regel "%3$s" på "%4$s".

en: Cannot find template "%1$s" for override "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
da: Kan ikke finde skabelonen "%1$s" til tilsidesættelse af "%2$s" af opdagelsesreglen "%3$s" på "%4$s".

en: Cannot find trigger "%1$s" used in map "%2$s".
da: Kan ikke finde udløseren "%1$s" brugt i kortet "%2$s".

en: Cannot find user "%1$s" used in dashboard "%2$s".
da: Kan ikke finde brugeren "%1$s" brugt i dashboardet "%2$s".

en: Cannot find user directory for LDAP.
da: Kan ikke finde bruger bibliotek for LDAP.

en: Cannot find value map "%1$s" used for item "%2$s" on "%3$s".
da: Kan ikke finde værdikortet "%1$s" brugt til datapunktet "%2$s" på "%3$s".

en: Cannot find value map "%1$s" used for item prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
da: Kan ikke finde værdikortet "%1$s" brugt til datapunktprototypen "%2$s" af opdagelsesreglen "%3$s" på "%4$s".

en: Cannot have non-default "%2$s" rule while having "%3$s" set to %4$d for user role "%1$s".
da: Kan ikke have en ikke-standard "%2$s" regel, mens "%3$s" er indstillet til %4$d for brugerrollen "%1$s".

en: Cannot have non-empty tag value while having empty tag in rule "%2$s" for user role "%1$s".
da: Kan ikke have en ikke-tom tagværdi, mens der er et tomt tag i reglen "%2$s" for brugerrollen "%1$s".

en: Cannot import template "%1$s", linked template "%2$s" does not exist. | Cannot import template "%1$s", linked templates "%2$s" do not exist.
da[0]: Kan ikke importere skabelonen "%1$s", linket skabelon "%2$s" findes ikke.
da[1]: Kan ikke importere skabelonen "%1$s", linkede skabeloner "%2$s" findes ikke.

en: Cannot inherit LDD rules with key "%1$s" of both "%2$s" and "%3$s" templates, because the key must be unique on host "%4$s".
da: Kan ikke arve LDD-regler med nøglen "%1$s" til både "%2$s" og "%3$s" skabeloner, fordi nøglen skal være unik på værten "%4$s".

en: Cannot inherit LDD rules with key "%1$s" of both "%2$s" and "%3$s" templates, because the key must be unique on template "%4$s".
da: Kan ikke arve LDD-regler med nøglen "%1$s" til både "%2$s" og "%3$s" skabeloner, fordi nøglen skal være unik på skabelonen "%4$s".

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because a discovered item with the same key already exists.
da: Kan ikke arve LLD-reglen med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" til værten "%3$s", fordi der allerede eksisterer et opdaget datapunkt med den samme nøgle.

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because a host interface of type "%4$s" is required.
da: Kan ikke arve LLD-reglen med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" til værten "%3$s", fordi en værts interface af typen "%4$s" er påkrævet.

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an LLD rule with the same key is already inherited from template "%4$s".
da: Kan ikke arve LLD-reglen med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" til værten "%3$s", fordi en LLD-regel med den samme nøgle allerede er nedarvet fra skabelonen "%4$s".

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an item prototype with the same key already exists.
da: Kan ikke arve LLD-reglen med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" til værten "%3$s", fordi der allerede eksisterer en vareprototype med den samme nøgle.

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an item with the same key already exists.
da: Kan ikke arve LLD-reglen med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" til værten "%3$s", fordi der allerede eksisterer et datapunkt med den samme nøgle.

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because a discovered item with the same key already exists.
da: Kan ikke arve LLD-reglen med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" til skabelonen "%3$s", fordi der allerede eksisterer et opdaget datapunkt med den samme nøgle.

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an LLD rule with the same key is already inherited from template "%4$s".
da: Kan ikke nedarve LLD-reglen med nøglen "%1$s" fra skabelonen "%2$s" til skabelonen "%3$s", fordi en LLD-regel med den samme nøgle allerede er nedarvet fra skabelonen "%4$s".

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an item prototype with the same key already exists.
da: Kan ikke arve LLD-reglen med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" til skabelonen "%3$s", fordi der allerede eksisterer en datapunkt prototype med den samme nøgle.

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an item with the same key already exists.
da: Kan ikke arve LLD-reglen med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" til skabelonen "%3$s", fordi der allerede eksisterer et datapunkt med den samme nøgle.

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" and LLD rule "%3$s" to host "%4$s", because an item prototype with the same key already belongs to LLD rule "%5$s".
da: Kan ikke arve datapunkt prototype med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" og LLD-reglen "%3$s" til vært for "%4$s", fordi en datapunkt prototype med samme nøgle allerede tilhører LLD reglen "%5$s".

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" and LLD rule "%3$s" to template "%4$s", because an item prototype with the same key already belongs to LLD rule "%5$s".
da: Kan ikke arve datapunkt prototype med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" og LLD-reglen "%3$s" til skabelonen "%4$s", fordi en datapunkt prototype med samme nøgle allerede tilhører LLD reglen "%5$s".

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because a discovered item with the same key already exists.
da: Kan ikke arve datapunkt prototypen med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" til værten "%3$s", fordi et opdaget datapunkt med den samme nøgle allerede eksisterer.

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because a host interface of type "%4$s" is required.
da: Kan ikke arve datapunkt prototypen med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" til værten "%3$s", fordi en værts interface af typen "%4$s" er påkrævet.

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an LLD rule with the same key already exists.
da: Kan ikke arve datapunkt prototypen med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" til værten "%3$s", fordi der allerede eksisterer en LLD-regel med den samme nøgle.

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an item prototype with the same key is already inherited from template "%4$s".
da: Kan ikke arve vareprototypen med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" til værten "%3$s", fordi en datapunkts prototype med den samme nøgle allerede er nedarvet fra skabelonen "%4$s".

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an item with the same key already exists.
da: Kan ikke arve datapunkt prototypen med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" til værten "%3$s", fordi der allerede eksisterer et datapunkt med den samme nøgle.

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because a discovered item with the same key already exists.
da: Kan ikke arve datapunkt prototypen med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" til skabelonen "%3$s", fordi der allerede findes et opdaget datapunkt med den samme nøgle.

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an LLD rule with the same key already exists.
da: Kan ikke arve datapunkt prototypen med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" til skabelonen "%3$s", fordi der allerede eksisterer en LLD-regel med den samme nøgle.

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an item prototype with the same key is already inherited from template "%4$s".
da: Kan ikke arve datapunkt prototype med nøglen "%1$s" fra skabelonen "%2$s" til skabelonen "%3$s", fordi en datapunkt prototype med den samme nøgle allerede er nedarvet fra skabelonen "%4$s".

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an item with the same key already exists.
da: Kan ikke arve datapunkt prototypen med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" til skabelonen "%3$s", fordi der allerede eksisterer et datapunkt med den samme nøgle.

en: Cannot inherit item prototypes with key "%1$s" of both "%2$s" and "%3$s" templates, because the key must be unique on host "%4$s".
da: Kan ikke arve datapunkt prototyper med nøglen "%1$s" til både "%2$s" og "%3$s" skabeloner, fordi nøglen skal være unik på værten "%4$s".

en: Cannot inherit item prototypes with key "%1$s" of both "%2$s" and "%3$s" templates, because the key must be unique on template "%4$s".
da: Kan ikke arve datapunkt prototyper med nøgle "%1$s" til både "%2$s" og "%3$s" skabeloner, fordi nøglen skal være unik på skabelonen "%4$s".

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" and item with key "%3$s" of template "%4$s" to host "%5$s", because they would populate the same inventory field "%6$s".
da: Kan ikke arve datapunkt med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" og datapunktet med nøglen "%3$s" af skabelonen "%4$s" til værten "%5$s", fordi de ville udfyldes det samme inventarfelt "%6$s".

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" and item with key "%3$s" of template "%4$s" to template "%5$s", because they would populate the same inventory field "%6$s".
da: Kan ikke arve datapunkt med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" og elementet med nøglen "%3$s" fra skabelonen "%4$s" til skabelonen "%5$s", fordi de ville udfyldes det samme inventarfelt "%6$s".

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because a discovered item with the same key already exists.
da: Kan ikke arve datapunkt med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" til værten "%3$s", fordi et opdaget datapunkt med den samme nøgle allerede eksisterer.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because a host interface of type "%4$s" is required.
da: Kan ikke arve datapunktet med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" til værten "%3$s", fordi en værts interface af typen "%4$s" er påkrævet.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an LLD rule with the same key already exists.
da: Kan ikke arve datapunkt med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" til værten "%3$s", fordi der allerede eksisterer en LLD-regel med den samme nøgle.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an item prototype with the same key already exists.
da: Kan ikke arve datapunkt med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" til værten "%3$s", fordi der allerede eksisterer en datapunkt prototype med den samme nøgle.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an item with the same key is already inherited from template "%4$s".
da: Kan ikke arve datapunkt med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" til værten "%3$s", fordi et datapunkt med den samme nøgle allerede er nedarvet fra skabelonen "%4$s".

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because its inventory field "%4$s" is already populated by the item with key "%5$s".
da: Kan ikke arve datapunkt med nøglen "%1$s" af skabelonen "%2$s" til værten "%3$s", fordi dets inventarfelt "%4$s" allerede er udfyldt af datapunkt med nøglen "%5$s".

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because a discovered item with the same key already exists.
da: Kan ikke arve datapunkt med nøglen "%1$s" fra skabelonen "%2$s" til skabelonen "%3$s", fordi et opdaget datapunkt med den samme nøgle allerede eksisterer.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an LLD rule with the same key already exists.
da: Kan ikke arve datapunkt med nøglen "%1$s" fra skabelonen "%2$s" til skabelonen "%3$s", fordi der allerede eksisterer en LLD-regel med den samme nøgle.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an item prototype with the same key already exists.
da: Kan ikke arve datapunkt med nøglen "%1$s" fra skabelonen "%2$s" til skabelonen "%3$s", fordi der allerede eksisterer en datapunkt prototype med den samme nøgle.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an item with the same key is already inherited from template "%4$s".
da: Kan ikke arve datapunkt med nøglen "%1$s" fra skabelonen "%2$s" til skabelonen "%3$s", fordi et datapunkt med den samme nøgle allerede er nedarvet fra skabelonen "%4$s".

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because its inventory field "%4$s" is already populated by the item with key "%5$s".
da: Kan ikke arve datapunkt med nøglen "%1$s" fra skabelonen "%2$s" til skabelonen "%3$s", fordi dets inventarfelt "%4$s" allerede er udfyldt af datapunktet med nøglen "%5$s".

en: Cannot inherit items with key "%1$s" of both "%2$s" and "%3$s" templates, because the key must be unique on host "%4$s".
da: Kan ikke arve datapunkter med nøglen "%1$s" til både "%2$s" og "%3$s" skabeloner, fordi nøglen skal være unik på værten "%4$s".

en: Cannot inherit items with key "%1$s" of both "%2$s" and "%3$s" templates, because the key must be unique on template "%4$s".
da: Kan ikke arve datapunkter med nøglen "%1$s" til både "%2$s" og "%3$s" skabeloner, fordi nøglen skal være unik på skabelonen "%4$s".

en: Cannot insert trigger expression
da: Kan ikke indsætte udløser udtryk

en: Cannot link template
da: Kan ikke linke skabelon

en: Cannot link template "%1$s" to host "%2$s", because it would be linked twice through template "%3$s".
da: Kan ikke linke skabelonen "%1$s" til værten "%2$s", fordi den ville blive linket to gange gennem skabelonen "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to host "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked twice.
da: Kan ikke linke skabelonen "%1$s" til værten "%2$s", fordi dens forældre skabelon "%3$s" ville blive linket to gange.

en: Cannot link template "%1$s" to host prototype "%2$s", because it would be linked twice through template "%3$s".
da: Kan ikke linke skabelonen "%1$s" til værtsprototypen "%2$s", fordi den ville blive linket to gange gennem skabelonen "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to host prototype "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked twice.
da: Kan ikke linke skabelonen "%1$s" til værtsprototypen "%2$s", fordi dens forældre skabelon "%3$s" ville blive linket to gange.

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s".
da: Kan ikke linke skabelonen "%1$s" til skabelonen "%2$s" på grund af afhængigheden til udløseren "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s" due to expression of trigger "%3$s".
da: Kan ikke linke skabelonen "%1$s" til skabelonen "%2$s" på grund af udtryk for udløseren "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur.
da: Kan ikke linke skabelonen "%1$s" til skabelonen "%2$s", fordi en cirkulær kobling (%3$s) ville forekomme.

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because it would be linked to host "%3$s" twice.
da: Kan ikke linke skabelonen "%1$s" til skabelonen "%2$s", fordi den ville blive linket til værten "%3$s" to gange.

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because it would be linked to host prototype "%3$s" twice.
da: Kan ikke linke skabelonen "%1$s" til skabelonen "%2$s", fordi den ville blive linket til værtsprototypen "%3$s" to gange.

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because it would be linked to template "%3$s" twice.
da: Kan ikke linke skabelonen "%1$s" til skabelonen "%2$s", fordi den ville blive linket til skabelonen "%3$s" to gange.

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because it would be linked twice through template "%3$s".
da: Kan ikke linke skabelonen "%1$s" til skabelonen "%2$s", fordi den ville blive linket to gange gennem skabelonen "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked to host "%4$s" twice.
da: Kan ikke linke skabelonen "%1$s" til skabelonen "%2$s", fordi dens forældre skabelon "%3$s" ville blive linket til værten "%4$s" to gange.

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked to host prototype "%4$s" twice.
da: Kan ikke linke skabelonen "%1$s" til skabelonen "%2$s", fordi dens forældre skabelon "%3$s" ville blive linket til værtsprototypen "%4$s" to gange.

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked to template "%4$s" twice.
da: Kan ikke linke skabelonen "%1$s" til skabelonen "%2$s", fordi dens forældre skabelon "%3$s" ville blive linket til skabelonen "%4$s" to gange.

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked twice.
da: Kan ikke linke skabelonen "%1$s" til skabelonen "%2$s", fordi dens forældre skabelon "%3$s" ville blive linket to gange.

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to host "%3$s" due to dependency of trigger "%4$s".
da: Kan ikke linke skabelonen "%1$s" uden skabelonen "%2$s" til værten "%3$s" på grund af afhængigheden til udløser "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to host "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
da: Kan ikke linke skabelonen "%1$s" uden skabelonen "%2$s" til værten "%3$s" på grund af udtrykket på udløseren "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to host prototype "%3$s" due to dependency of trigger "%4$s".
da: Kan ikke linke skabelonen "%1$s" uden skabelonen "%2$s" til værtsprototypen "%3$s" på grund af afhængigheden til udløseren "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to host prototype "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
da: Kan ikke linke skabelonen "%1$s" uden skabelonen "%2$s" til værtsprototypen "%3$s" på grund af udtryk på udløseren "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to template "%3$s" due to dependency of trigger "%4$s".
da: Kan ikke linke skabelonen "%1$s" uden skabelonen "%2$s" til skabelonen "%3$s" på grund af afhængigheden til udløseren "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to template "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
da: Kan ikke linke skabelonen "%1$s" uden skabelonen "%2$s" til skabelonen "%3$s" på grund af udtrykket af udløseren "%4$s".

en: Cannot load module at: %1$s. | Cannot load modules at: %1$s.
da[0]: Kan ikke indlæse modulet på: %1$s.
da[1]: Kan ikke indlæse moduler på: %1$s.

en: Cannot log out.
da: Kan ikke logge ud.

en: Cannot mass update host name.
da: Kan ikke masse-opdatere vært navn.

en: Cannot mass update visible host name.
da: Kan ikke masse-opdatere synligt vært navn.

en: Cannot open URL
da: Kan ikke indlæse modulet på: %1$s.

en: Cannot pass duplicate template IDs for the linkage: %1$s.
da: Kan ikke benytte duplikerede skabelon-id'er til linkingen: %1$s.

en: Cannot paste inaccessible widget.
da: Kan ikke indsætte utilgængelig widget.

en: Cannot perform delete statement on table "%1$s" without where condition.
da: Kan ikke udføre slette kommandoen på tabellen "%1$s" uden where-betingelse.

en: Cannot perform update statement on table "%1$s" without values.
da: Kan ikke udføre opdatering på tabellen "%1$s" uden værdier.

en: Cannot perform update statement on table "%1$s" without where condition.
da: Kan ikke udføre opdatering på tabellen "%1$s" uden where-betingelse.

en: Cannot provision user | Cannot provision users
da[0]: Kan ikke provisionere bruger
da[1]: Kan ikke provisionere brugere

en: Cannot read JSON: %1$s.
da: Kan ikke læse JSON: %1$s.

en: Cannot read XML: %1$s.
da: Kan ikke læse XML: %1$s.

en: Cannot read YAML: %1$s.
da: Kan ikke læse YAML: %1$s.

en: Cannot read the response, check connection with the Zabbix server "%1$s".
da: Kan ikke læse svaret, check forbindelsen til Zabbix server "%1$s".

en: Cannot remove the tag with name "%1$s" and value "%2$s", defined in a host prototype, from host "%3$s".
da: Kan ikke fjerne tagget med navnet "%1$s" og værdien "%2$s", defineret i en værtsprototype, fra værten "%3$s".

en: Cannot rename guest user.
da: Kan ikke omdøbe gæstebruger.

en: Cannot reset TOTP secret | Cannot reset TOTP secrets
da[0]: Kan ikke nulstille TOTP-hemmeligheden
da[1]: Kan ikke nulstille TOTP-hemmeligheden

en: Cannot save discovery rule without checks.
da: Kan ikke gemme opdagelsesregel uden checks.

en: Cannot save widget "%1$s".
da: Kan ikke gemme widget "%1$s".

en: Cannot send command, check connection with Zabbix server "%1$s".
da: Kan ikke sende kommando, check forbindelsen til Zabbix server "%1$s".

en: Cannot send request: %1$s.
da: Kan ikke sende forespørgsel: %1$s.

en: Cannot set "%1$s" for graph "%2$s".
da: Kan ikke sætte "%1$s" for graf "%2$s".

en: Cannot set "%1$s" for graph prototype "%2$s".
da: Kan ikke sætte "%1$s" for graf prototype "%2$s".

en: Cannot set "Data set aggregation" when item with type "Total" is added to the chart.
da: Kan ikke indstille "Datasætaggregation", når datapunktet med typen "Total" føjes til diagrammet.

en: Cannot set dependency for LLD rule with key "%1$s" on the master item with key "%2$s" on the host "%3$s": %4$s.
da: Kan ikke indstille afhængighed for LLD-reglen med nøglen "%1$s" på hovede datapunktet med nøglen "%2$s" på værten "%3$s": %4$s.

en: Cannot set dependency for LLD rule with key "%1$s" on the master item with key "%2$s" on the template "%3$s": %4$s.
da: Kan ikke indstille afhængighed for LLD-reglen med nøglen "%1$s" på hoved datapunktet med nøglen "%2$s" på skabelonen "%3$s": %4$s.

en: Cannot set dependency for item prototype with key "%1$s" on the master item prototype with key "%2$s" on the host "%3$s": %4$s.
da: Kan ikke indstille afhængighed for datapunkt prototype med nøglen "%1$s" på hovede datapunkt prototypen med nøglen "%2$s" på værten "%3$s": %4$s.

en: Cannot set dependency for item prototype with key "%1$s" on the master item prototype with key "%2$s" on the template "%3$s": %4$s.
da: Kan ikke indstille afhængighed for datapunkt prototype med nøglen "%1$s" på hoved datapunkt prototypen med nøglen "%2$s" på skabelonen "%3$s": %4$s.

en: Cannot set dependency for item prototype with key "%1$s" on the master item with key "%2$s" on the host "%3$s": %4$s.
da: Kan ikke indstille afhængighed for datapunkt prototype med nøglen "%1$s" på hoved datapunktet med nøglen "%2$s" på værten "%3$s": %4$s.

en: Cannot set dependency for item prototype with key "%1$s" on the master item with key "%2$s" on the template "%3$s": %4$s.
da: Kan ikke indstille afhængighed for datapunkt prototype med nøglen "%1$s" på hoved datapunktet med nøglen "%2$s" på skabelonen "%3$s": %4$s.

en: Cannot set dependency for item with key "%1$s" on the master item with key "%2$s" on the host "%3$s": %4$s.
da: Kan ikke indstille afhængighed for datapunkt med nøglen "%1$s" på hoved datapunktet med nøglen "%2$s" på værten "%3$s": %4$s.

en: Cannot set dependency for item with key "%1$s" on the master item with key "%2$s" on the template "%3$s": %4$s.
da: Kan ikke indstille afhængighed for datapunkt med nøglen "%1$s" på hoved datapunktet med nøglen "%2$s" på skabelonen "%3$s": %4$s.

en: Cannot set inventory fields for disabled inventory.
da: Kan ikke angive inventarfelter for deaktiveret inventar.

en: Cannot specify "propagation_rule" parameter without specifying "propagation_value" parameter for service "%1$s".
da: Kan ikke angive parameteren "propagation_rule" uden at angive parameteren "propagation_value" for tjenesten "%1$s".

en: Cannot support notification audio for this device.
da: Kan ikke understøtte notifikations lyd for denne enhed.

en: Cannot switch host for interface.
da: Kan ikke skifte host interface.

en: Cannot test disabled media type.
da: Kan ikke teste deaktiveret medie type.

en: Cannot unblock user | Cannot unblock users
da[0]: Kan ikke ophæve spærring af bruger
da[1]: Kan ikke ophæve spærring af brugere

en: Cannot unlink template
da: Kan ikke un-linke skabelon

en: Cannot unlink template "%1$s" from host "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s".
da: Kan ikke fjerne linket til skabelonen "%1$s" fra værten "%2$s" på grund af afhængigheden til udløseren "%3$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" from template "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s" on host "%4$s".
da: Kan ikke fjerne linket til skabelonen "%1$s" fra skabelonen "%2$s" på grund af afhængigheden til udløseren "%3$s" på værten "%4$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" from template "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s" on template "%4$s".
da: Kan ikke fjerne linket til skabelonen "%1$s" fra skabelonen "%2$s" på grund af afhængigheden af udløseren "%3$s" på skabelonen "%4$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" from template "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s".
da: Kan ikke fjerne linket til skabelonen "%1$s" fra skabelonen "%2$s" på grund af afhængigheden til udløseren "%3$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" without template "%2$s" from host "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
da: Kan ikke fjerne linket til skabelonen "%1$s" uden skabelonen "%2$s" fra værten "%3$s" på grund af udtrykket fra udløseren "%4$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" without template "%2$s" from template "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
da: Kan ikke fjerne linket til skabelonen "%1$s" uden skabelonen "%2$s" fra skabelonen "%3$s" på grund af udtrykket til udløseren "%4$s".

en: Cannot unlink trigger "%1$s", it has items from template that is left linked to host.
da: Kan ikke fjerne linket til udløseren "%1$s", den har datapunkter fra skabelonen, der er linket til værten.

en: Cannot update "%1$s" for action "%2$s".
da: Kan ikke opdatere "%1$s" for handling "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for graph "%2$s".
da: Kan ikke opdatere "%1$s" for graf "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for graph prototype "%2$s".
da: Kan ikke opdatere "%1$s" for graf prototype "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for templated trigger "%2$s".
da: Kan ikke opdatere "%1$s" for skabelonudløseren "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for templated trigger prototype "%2$s".
da: Kan ikke opdatere "%1$s" for skabelonudløserprototypen "%2$s".

en: Cannot update "%2$s" for a discovered host "%1$s".
da: Kan ikke opdatere "%2$s" for en opdaget vært "%1$s".

en: Cannot update "%2$s" for a discovered trigger "%1$s".
da: Kan ikke opdatere "%2$s" for en opdaget udløser "%1$s".

en: Cannot update API token
da: Kan ikke opdatere API token

en: Cannot update SLA
da: Kan ikke opdatere SLA

en: Cannot update a discovered graph.
da: Kan ikke opdatere en opdaget graf.

en: Cannot update a discovered host group "%1$s".
da: Kan ikke opdatere den opdagede værtsgruppe "%1$s".

en: Cannot update a templated graph "%1$s".
da: Kan ikke opdatere en skabelonens graf "%1$s".

en: Cannot update a templated web scenario "%1$s": %2$s.
da: Kan ikke opdatere et skabelonwebscenarie "%1$s": %2$s.

en: Cannot update action
da: Kan ikke opdatere handling

en: Cannot update authentication
da: Kan ikke opdatere godkendelse

en: Cannot update configuration
da: Kan ikke opdatere konfiguration

en: Cannot update connector
da: Kan ikke opdatere forbindelsesled

en: Cannot update discovery rule
da: Kan ikke opdatere opdagelsesregel

en: Cannot update event | Cannot update events
da[0]: Kan ikke opdatere begivenhed
da[1]: Kan ikke opdatere begivenheder

en: Cannot update event correlation
da: Kan ikke opdatere begivenhedskorrelation

en: Cannot update events
da: Kan ikke opdatere begivenheder

en: Cannot update graph
da: Kan ikke opdatere graf

en: Cannot update graph prototype
da: Kan ikke opdatere graf prototype

en: Cannot update groups for discovered host "%1$s".
da: Kan ikke opdatere grupper for opdagede vært "%1$s".

en: Cannot update host encryption settings. Connection settings for both directions should be specified.
da: Kan ikke opdatere værts-krypterings indstillinger. Forbindelsesindstillinger for begge retninger burde blive specificeret.

en: Cannot update host group
da: Kan ikke opdatere værts-gruppe

en: Cannot update host prototype | Cannot update host prototypes
da[0]: Kan ikke opdatere vært prototype
da[1]: Kan ikke opdatere vært prototyper

en: Cannot update icon map
da: Kan ikke opdatere ikon-kort

en: Cannot update image
da: Kan ikke opdatere billede

en: Cannot update interface for discovered host "%1$s".
da: Kan ikke opdatere grænsefladen for den opdagede vært "%1$s".

en: Cannot update item prototype | Cannot update item prototypes
da[0]: Kan ikke opdatere genstand prototype
da[1]: Kan ikke opdatere genstand prototyper

en: Cannot update macros
da: Kan ikke opdatere makroer

en: Cannot update maintenance period
da: Kan ikke opdatere vedligeholdelsesperiode

en: Cannot update media type
da: Kan ikke opdatere medie type

en: Cannot update module
da: Kan ikke opdatere modulet

en: Cannot update network map
da: Kan ikke opdatere netværk kort

en: Cannot update proxy
da: Kan ikke opdatere proxy

en: Cannot update proxy for discovered host "%1$s".
da: Kan ikke opdatere proxy for den opdagede vært "%1$s".

en: Cannot update proxy group
da: Kan ikke opdatere proxy gruppen

en: Cannot update readonly user role "%1$s".
da: Kan ikke opdatere readonly bruger rolle "%1$s".

en: Cannot update regular expression
da: Kan i kke opdatere regulært udtryk

en: Cannot update scheduled report
da: Kan ikke opdatere scheduleret rapport

en: Cannot update script
da: Kan ikke opdatere script

en: Cannot update script scope. Script "%1$s" is used in action "%2$s".
da: Kan ikke opdatere script scope. Script "%1$s" bruges i handling "%2$s".

en: Cannot update service
da: Kan ikke opdatere service

en: Cannot update service "%1$s": %2$s.
da: Kan ikke opdatere service "%1$s": %2$s.

en: Cannot update services
da: Kan ikke opdatere services

en: Cannot update step for a templated web scenario "%1$s": %2$s.
da: Kan ikke opdatere trin for et skabelons webscenariet "%1$s": %2$s.

en: Cannot update template group
da: Kan ikke opdatere skabelon-gruppe

en: Cannot update trigger "%1$s": %2$s.
da: Kan ikke opdatere udløser "%1$s": %2$s.

en: Cannot update trigger prototype | Cannot update trigger prototypes
da[0]: Kan ikke opdatere udløser prototype
da[1]: Kan ikke opdatere udløser prototyper

en: Cannot update trigger prototype "%1$s": %2$s.
da: Kan ikke opdatere udløser prototype "%1$s": %2$s.

en: Cannot update user
da: Kan ikke opdatere bruger

en: Cannot update user group | Cannot update user groups
da[0]: Kan ikke opdatere bruger-gruppe
da[1]: Kan ikke opdatere bruger-grupper

en: Cannot update user role
da: Kan ikke opdatere bruger rolle

en: Cannot update web scenario
da: Kan ikke opdatere web scenarie

en: Cannot update web scenario step
da: Kan ikke opdatere webscenarietrin

en: Case sensitive
da: Case sensitiv

en: Case-sensitive login
da: Case-sensitivt login

en: Catalan (ca_ES)
da: Catalansk (ca_ES)

en: Catches all SNMP traps that match regex. If regexp is unspecified, catches any trap.
da: Fanger alle SNMP traps der matcher regexp. Hvis regexp ikke er specificeret fanges alle typer traps

en: Catches all SNMP traps that were not caught by any of snmptrap[] items.
da: Fanger alle SNMP traps der ikke blev fanget af nogen af snmptrap[] genstande.

en: Cause
da: Årsag

en: Center
da: Centrum

en: Certificate
da: Certifikat

[ctx: noun]
en: Change
da: Ændring

[ctx: verb]
en: Change
da: Ændring

en: Change PSK
da: Skift PSK

en: Change client secret
da: Skift klienthemmelighed

en: Change indicator
da: Ændrings-indikator

en: Change password
da: Skift kodeord

en: Change per second
da: Ændringer per sekund

en: Change problem ranking
da: Skift problemrangering

en: Change severity
da: Change alvorlighed

en: Character
da: Karaktger

en: Character string included
da: Karakterstreng medfølger

en: Character string not included
da: Karakterstreng medfølger ikke

en: Chars
da: Karakterer

en: Chassis information. Returns string
da: Chassis information. Returnerer streng

en: Check already exists.
da: Check findes allerede.

en: Check expression part starting from "%1$s".
da: Check udtryksdelen der starter fra "%1$s".

en: Check for error in JSON
da: Cjeck for fejl i JSON

en: Check for error in XML
da: Check for fejl i XML

en: Check for error using regular expression
da: Check for fejl ved brug af regulært udtryk

en: Check for not supported value
da: Check for ikke-supporteret værdi

en: Check of pre-requisites
da: Kontrol af forudsætninger

en: Check the key, please. Default example was passed.
da: Tjek nøglen, tak. Standardeksemplet blev bestået.

en: Checks if DNS service is up. Returns 0 - DNS is down (server did not respond or DNS resolution failed); 1 - DNS is up
da: Kontrollerer, om DNS-tjenesten er oppe. Returnerer 0 - DNS er nede (serveren svarede ikke, eller DNS-opløsningen mislykkedes); 1 - DNS er oppe

en: Checks if file exists. Returns 0 - not found; 1 - file of the specified type exists
da: Tjek om filen findes. Returnerer 0 - ikke fundet; 1 - fil af den angivne type findes

en: Checks if host is accessible by ICMP ping. 0 - ICMP ping fails. 1 - ICMP ping successful.
da: Kontrollerer, om værten er tilgængelig via ICMP-ping. 0 - ICMP-ping mislykkes. 1 - ICMP-ping lykkedes.

en: Checks if it is possible to make TCP connection to specified port. Returns 0 - cannot connect; 1 - can connect
da: Kontrollerer om det er muligt at lave TCP-forbindelse til specificeret port. Returnerer 0 - kan ikke oprette forbindelse; 1 - kan tilsluttes

en: Checks if service is running and accepting TCP connections. Returns 0 - service is down; 1 - service is running
da: Kontrollerer, om tjenesten kører og accepterer TCP-forbindelser. Returnerer 0 - tjenesten er nede; 1 - tjenesten kører

en: Checks if service is running and responding to UDP requests. Returns 0 - service is down; 1 - service is running
da: Kontrollerer, om tjenesten kører, og svarer på UDP-anmodninger. Returnerer 0 - tjenesten er nede; 1 - tjenesten kører

en: Checks if this TCP port is in LISTEN state. Returns 0 - it is not in LISTEN state; 1 - it is in LISTEN state
da: Kontrollerer, om denne TCP-port er i LYTTE-tilstand. Returnerer 0 - den er ikke i LYTTE-tilstand; 1 - den er i LYTTE-tilstand

en: Checks if this UDP port is in LISTEN state. Returns 0 - it is not in LISTEN state; 1 - it is in LISTEN state
da: Kontrollerer, om denne UDP-port er i LYTTE-tilstand. Returnerer 0 - den er ikke i LYTTE-tilstand; 1 - den er i LYTTE-tilstand

en: Checks performance of TCP service. Returns 0 - service is down; seconds - the number of seconds spent while connecting to the service
da: Kontrollerer ydeevnen af TCP-tjenesten. Returnerer 0 - tjenesten er nede; sekunder - antallet af sekunder brugt på at oprette forbindelse til tjenesten

en: Checks performance of UDP service. Returns 0 - service is down; seconds - the number of seconds spent waiting for response from the service
da: Kontrollerer ydeevnen af UDP-tjenesten. Returnerer 0 - tjenesten er nede; sekunder - antallet af sekunder brugt på at vente på svar fra tjenesten

en: Checks should be unique.
da: Checks skal være unikke

en: Chinese (zh_CN)
da: Kinesisk (zh_CN)

en: Chinese (zh_TW)
da: Kinesisk (zh_TW)

en: Circular reference in templates: %1$s.
da: Cirkulær reference i skabeloner: %1$s.

en: Circular template linkage is not allowed.
da: Cirkulær skabelonkobling er ikke tilladt.

en: Class %1$s not found for action %2$s.
da: Klassen %1$s blev ikke fundet til handling %2$s.

en: Clear history and trends
da: Ryd historik og tendenser

en: Clear history and trends of selected item?
da: Ryd historik og tendenser for udvalgt datapunkter?

en: Clear history and trends of selected items?
da: Ryd historik og trends for udvalgte datapunkter?

en: Clear history and trends of selected web scenario?
da: Ryd historik og trends for udvalgte webscenarier?

en: Clear history and trends of selected web scenarios?
da: Ryd historik og trends for udvalgte webscenarier?

en: Clear when unlinking
da: Ryd ved fjernelse af link

en: Click and drag to desired size.
da: Klik og træk til den ønskede størrelse.

en: Click to view or edit
da: Klik for at se eller editere

en: Client ID
da: Klient-id

en: Client secret
da: Klientens hemmelighed

en: Clock
da: Ur

en: Clock type
da: Ur type

en: Clone
da: Klon

en: Cloned host parameter values have been modified.
da: Klonede værtsparameterværdier er blevet ændret.

en: Cloned template parameter values have been modified.
da: Klonede skabelonparameterværdier er blevet ændret.

en: Close
da: Luk

en: Close expression constructor
da: Luk udtryks-konstruktør

en: Close new event
da: Luk ny begivenhed

en: Close old events
da: Luk gamle begivenheder

en: Close problem
da: Luk problem

en: Close problems
da: Luk problemer

en: Code length
da: Kodens længde

en: Collapse
da: Fold sammen

en: Collapse sidebar
da: Fold sidebar sammen

en: Color
da: Farve

en: Color "%1$s" is not correct: expecting hexadecimal color code (6 symbols).
da: Farven "%1$s" er ikke korrekt: forventer hexadecimal farvekode (6 symboler).

en: Color (OK)
da: Farve (OK)

en: Colors
da: Farver

en: Columns
da: Kolonner

en: Combined result
da: Kombineret resultat

en: Comma separated center coordinates and zoom level to display when the widget is initially loaded.
da: Kommaseparerede centerkoordinater og zoomniveau for at vise, når widgetten indlæses første gang.

en: Command
da: Kommando

en: Commands
da: Kommandoer

en: Communication
da: Kommunikation

[ctx: SNMP Community]
en: Community
da: Fællesskab

en: Compact view
da: Kompakt visning

en: Component %1$s already registered.
da: Komponent %1$s er allerede registreret.

en: Component %1$s is not registered.
da: Komponent %1$s er ikke registreret.

en: Compress records older than
da: Komprimer poster ældre end

en: Compression is not supported.
da: Komprimering er ikke supporteret.

en: Concurrent sessions
da: Samtidige sessioner

en: Condition
da: Betingelse

en: Conditions
da: Betingelser

en: Configuration
da: Konfiguration

en: Configuration cache statistics. Cache - buffer (modes: pfree, total, used, free).
da: Konfiguration cache statistik. Cache - buffer (tilstande: pfree, total, used, free).

en: Configuration file "%1$s" created.
da: Konfigurationsfilen "%1$s" oprettet.

en: Configuration of GUI
da: Konfiguration af GUI

en: Configuration of actions
da: Konfiguration af handlinger

en: Configuration of audit log
da: Konfiguration af revisionslog

en: Configuration of authentication
da: Konfiguration af godkendelse

en: Configuration of dashboards
da: Konfiguration af dashboards

en: Configuration of discovery rules
da: Konfiguration af opdagelsesregler

en: Configuration of graph prototypes
da: Konfiguration af grafprototyper

en: Configuration of graphs
da: Konfiguration af grafer

en: Configuration of host
da: Konfiguration af vært

en: Configuration of host group
da: Konfiguration af værtsgruppe

en: Configuration of host groups
da: Konfiguration af værtsgrupper

en: Configuration of host prototypes
da: Konfiguration af værtsprototyper

en: Configuration of hosts
da: Konfiguration af værter

en: Configuration of housekeeping
da: Konfiguration af oprydning

en: Configuration of icon mapping
da: Konfiguration af ikonkortlægning

en: Configuration of images
da: Konfiguration af billeder

en: Configuration of item prototypes
da: Konfiguration af element prototyper

en: Configuration of items
da: Konfiguration af elementer

en: Configuration of macros
da: Konfiguration af makroer

en: Configuration of maintenance periods
da: Konfiguration af vedligeholdelsesperioder

en: Configuration of media types
da: Konfiguration af medietyper

en: Configuration of network maps
da: Konfiguration af netværkskort

en: Configuration of proxies
da: Konfiguration af proxier

en: Configuration of proxy groups
da: Konfiguration af proxy grupper

en: Configuration of regular expressions
da: Konfiguration af regulære udtryk

en: Configuration of scripts
da: Konfiguration af scripts

en: Configuration of template group
da: Konfiguration af skabelongruppe

en: Configuration of template groups
da: Konfiguration af skabelongrupper

en: Configuration of templates
da: Konfiguration af skabeloner

en: Configuration of timeouts
da: Konfiguration af timeouts

en: Configuration of trigger displaying options
da: Konfiguration af triggervisningsmuligheder

en: Configuration of trigger prototypes
da: Konfiguration af trigger prototyper

en: Configuration of triggers
da: Konfiguration af triggere

en: Configuration of user groups
da: Konfiguration af brugergrupper

en: Configuration of user roles
da: Konfiguration af brugerroller

en: Configuration of users
da: Konfiguration af brugere

en: Configuration of web monitoring
da: Konfiguration af webovervågning

en: Configuration refresh
da: Konfigurationsopdatering

en: Configuration updated
da: Konfiguration opdateret

en: Configure DB connection
da: Konfigurer DB-forbindelse

en: Configure JIT provisioning
da: Konfigurer JIT-klargøring

en: Confirm changes
da: Bekræft ændringer

en: Confirmation text
da: Bekræftelsestekst

en: Confirms the problem is noticed (acknowledging user will be recorded). Status change triggers action update operation.
da: Bekræfter, at problemet er bemærket (anerkendende bruger vil blive registreret). Statusændring udløser handlingsopdatering.

en: Congratulations! You have successfully installed Zabbix frontend.
da: Tillykke! Du har nu installeret Zabbix frontend.

en: Connect to
da: Forbind til

[ctx: missing data function]
en: Connected
da: Forbundet

en: Connection
da: Forbindelse

en: Connection security
da: Forbindelsessikkerhed

en: Connection timeout of %1$s seconds exceeded when connecting to Zabbix server "%2$s".
da: Forbindelsestimeout på %1$s sekunder overskredet ved forbindelse til Zabbix-serveren "%2$s".

en: Connection to Zabbix server "%1$s" failed. Possible reasons:
    1. Incorrect "NodeAddress" or "ListenPort" in the "zabbix_server.conf" or server IP/DNS override in the "zabbix.conf.php";
    2. Incorrect DNS server configuration.
da: Forbindelse til Zabbix-serveren "%1$s" mislykkedes. Mulige årsager:
    1. Forkert "NodeAddress" eller "ListenPort" i "zabbix_server.conf" eller server IP/DNS i "zabbix.conf.php";
    2. Forkert DNS-serverkonfiguration.

en: Connection to Zabbix server "%1$s" refused. Possible reasons:
    1. Incorrect "NodeAddress" or "ListenPort" in the "zabbix_server.conf" or server IP/DNS override in the "zabbix.conf.php";
    2. Security environment (for example, SELinux) is blocking the connection;
    3. Zabbix server daemon not running;
    4. Firewall is blocking TCP connection.
da: Forbindelse til Zabbix-serveren "%1$s" blev nægtet. Mulige årsager:
    1. Forkert "NodeAddress" eller "Port" i "zabbix_server.conf" eller server IP/DNS i "zabbix.conf.php"
    2. Sikkerhedsmiljø (for eksempel SELinux) blokerer forbindelsen
    3. Zabbix-serverdæmonen kører ikke
    4. Firewall blokerer TCP-forbindelse

en: Connection to Zabbix server "%1$s" timed out. Possible reasons:
    1. Incorrect "NodeAddress" or "ListenPort" in the "zabbix_server.conf" or server IP/DNS override in the "zabbix.conf.php";
    2. Firewall is blocking TCP connection.
da: Forbindelsen til Zabbix-serveren "%1$s" fik timeout. Mulige årsager:
    1. Forkert "NodeAddress" eller "ListenPort" i "zabbix_server.conf" eller server IP/DNS i "zabbix.conf.php"
    2. Firewall blokerer TCP-forbindelse.

en: Connection to Zabbix server failed. Incorrect configuration.
da: Forbindelse til Zabbix-server mislykkedes. Forkert konfiguration.

en: Connection will not be encrypted because it uses a socket file (on Unix) or shared memory (Windows).
da: Forbindelsen bliver ikke krypteret, fordi den bruger en socket (på Unix) eller delt hukommelse (Windows).

en: Connections
da: Forbindelser

en: Connections from host
da: Forbindelser fra vært

en: Connections from proxy
da: Forbindelser fra proxy

en: Connections to host
da: Forbindelser til vært

en: Connections to proxy
da: Forbindelser til proxy

en: Connector
da: Forbindelse

en: Connector "%1$s" already exists.
da: Forbindelsen "%1$s" findes allerede.

en: Connector created
da: Forbindelse oprettet

en: Connector deleted | Connectors deleted
da[0]: Forbindelse slettet

en: Connector disabled | Connectors disabled
da[0]: Forbindelse deaktiveret

en: Connector enabled | Connectors enabled
da[0]: Forbindelse aktiveret

en: Connector updated
da: Forbindelse opdateret

en: Connectors
da: Forbindelser

en: Contact
da: Kontakt

en: Contains
da: Indeholder

en: Content controls
da: Indholdskontrol

en: Content controls: header
da: Indholdskontrol: overskrift

en: Content menu
da: Indholdsmenu

en: Context name
da: Kontekstnavn

en: Continue
da: Forsæt

en: Continue overrides
da: Fortsæt tilsidesættelser

en: Contract number
da: Kontrakt nummer

en: Convert to JSON
da: Konverter til JSON

en: Convert to cause
da: Konverter til årsag

en: Converts a symptom event back to cause event
da: Konverterer en symptomhændelse tilbage til årsagsbegivenhed

en: Coordinates
da: Koordinater

en: Copy
da: Kopi

en: Copy %1$s graph | Copy %1$s graphs
da[0]: Kopiér %1$s graf
da[1]: Kopiér %1$s graf

en: Copy %1$s item | Copy %1$s items
da[0]: Kopiér %1$s element
da[1]: Kopiér %1$s element

en: Copy %1$s trigger | Copy %1$s triggers
da[0]: Kopiér %1$s trigger
da[1]: Kopiér %1$s udløsere

en: Copy to clipboard
da: Kopier til udklipsholder

en: Count
da: Antal

en: Count of context switches. Returns integer
da: Antal kontekstskift. Returnerer heltal

en: Count of directory entries, recursively. Returns integer
da: Optælling af adressebogsposter, rekursivt. Returnerer heltal

en: Count of matched lines in log file monitoring with log rotation support. Returns integer
da: Antal matchede linjer i logfilovervågning med logrotationsunderstøttelse. Returnerer heltal

en: Count of matched lines in log file monitoring. Returns integer
da: Antal matchede linjer i logfilovervågning. Returnerer heltal

en: Count of network checks enqueued in the discovery queue.
da: Antal netværkstjek, der er sat i kø i opdagelseskøen.

en: Count of values enqueued in the connector queue.
da: Optælling af antal værdier i forbindelseskøen.

en: Count of values enqueued in the low-level discovery processing queue.
da: Optælling af anltal værdier i lavt-nuveau registreringskøen.

en: Count of values enqueued in the preprocessing queue.
da: Optælling af antal værdier i kø i forbehandlingskøen.

en: Create API token
da: Opret API-token

en: Create SLA
da: Opret SLA

en: Create action
da: Skab handling

en: Create and edit dashboards
da: Opret og rediger dashboards

en: Create and edit maintenance
da: Opret og rediger vedligeholdelse

en: Create and edit maps
da: Opret og rediger kort

en: Create background
da: Opret baggrund

en: Create connector
da: Opret forbindelse

en: Create dashboard
da: Opret dashboard

en: Create dependent discovery rule
da: Opret afhængig opdagelsesregel

en: Create dependent item
da: Opret afhængigt element

en: Create disabled
da: Opret deaktiveret

en: Create discovery rule
da: Opret opdagelsesregel

en: Create discovery rule (select host first)
da: Opret opdagelsesregel (vælg vært først)

en: Create discovery rule (select template first)
da: Opret opdagelsesregel (vælg skabelon først)

en: Create enabled
da: Opret aktiveret

en: Create graph
da: Opret graf

en: Create graph (select host first)
da: Opret graf (vælg vært først)

en: Create graph (select template first)
da: Opret graf (vælg skabelon først)

en: Create graph prototype
da: Opret grafprototype

en: Create host
da: Opret vært

en: Create host group
da: Opret værtsgruppe

en: Create host prototype
da: Opret værtsprototype

en: Create hosts from selected prototype as disabled?
da: Vil du oprette værter fra valgt prototype som deaktiveret?

en: Create hosts from selected prototype as enabled?
da: Vil du oprette værter fra valgt prototype som aktiveret?

en: Create hosts from selected prototypes as disabled?
da: Vil du oprette værter fra udvalgte prototyper som deaktiveret?

en: Create hosts from selected prototypes as enabled?
da: Vil du oprette værter fra udvalgte prototyper som aktiveret?

en: Create icon
da: Opret ikon

en: Create icon map
da: Opret ikonkort

en: Create item
da: Opret element

en: Create item (select host first)
da: Opret element (vælg vært først)

en: Create item (select template first)
da: Opret element (vælg skabelon først)

en: Create item prototype
da: Opret element prototype

en: Create items from selected prototype as disabled?
da: Vil du oprette datapunkter fra valgt prototype som deaktiveret?

en: Create items from selected prototype as enabled?
da: Vil du oprette datapunkter fra valgt prototype som aktiveret?

en: Create items from selected prototypes as disabled?
da: Vil du oprette datapunkter fra udvalgte prototyper som deaktiveret?

en: Create items from selected prototypes as enabled?
da: Vil du oprette datapunkter fra udvalgte prototyper som aktiveret?

en: Create maintenance period
da: Opret vedligeholdelsesperiode

en: Create map
da: Opret kort

en: Create media type
da: Opret medietype

en: Create new
da: Opret ny

en: Create proxy
da: Opret proxy

en: Create proxy group
da: Opret proxy gruppe

en: Create report
da: Opret rapport

en: Create script
da: Opret script

en: Create service
da: Opret service

en: Create template
da: Opret skabelon

en: Create template group
da: Opret skabelongruppe

en: Create trigger
da: Opret trigger

en: Create trigger (select host first)
da: Opret trigger (vælg vært først)

en: Create trigger (select template first)
da: Opret trigger (vælg skabelon først)

en: Create trigger prototype
da: Opret trigger prototype

en: Create triggers from selected prototype as disabled?
da: Vil du oprette triggere fra valgt prototype som deaktiveret?

en: Create triggers from selected prototype as enabled?
da: Vil du oprette triggere fra valgt prototype som aktiveret?

en: Create triggers from selected prototypes as disabled?
da: Vil du oprette triggere fra udvalgte prototyper som deaktiveret?

en: Create triggers from selected prototypes as enabled?
da: Vil du oprette triggere fra udvalgte prototyper som aktiveret?

en: Create user
da: Opret bruger

en: Create user group
da: Opret brugergruppe

en: Create user role
da: Opret brugerrolle

en: Create web scenario
da: Opret webscenarie

en: Create web scenario (select host first)
da: Opret webscenarie (vælg vært først)

en: Create web scenario (select template first)
da: Opret webscenarie (vælg skabelon først)

en: Created at
da: Oprettet kl

en: Created by me
da: Skabt af mig

en: Created by user
da: Oprettet af bruger

en: Created by users
da: Skabt af brugere

en: Critical
da: Kritisk

en: Current
da: Nuværende

en: Current host
da: Nuværende vært

en: Current password
da: Nuværende kodeord

en: Current password is mandatory.
da: Nuværende adgangskode er obligatorisk.

en: Current user
da: Nuværende bruger

en: Current value
da: Nuværende værdi

en: Custom
da: Brugerdefinerede

en: Custom expression
da: Brugerdefineret udtryk

en: Custom graphs
da: Brugerdefinerede grafer

en: Custom intervals
da: Brugerdefinerede intervaller

en: Custom label
da: Brugerdefineret etiket

en: Custom label for map "%2$s" elements of type "%1$s" may not be empty.
da: Tilpasset etiket for kort "%2$s" elementer af typen "%1$s" er muligvis ikke tom.

en: Custom message
da: Brugerdefineret besked

en: Custom multiplier
da: Brugerdefineret multiplikator

en: Custom on fail
da: Brugerdefineret ved fejl

en: Custom schedule
da: Tilpasset tidsplan

en: Custom scripts
da: Brugerdefinerede scripts

en: Custom severity names affect all locales and require manual translation!
da: Brugerdefinerede alvorlighedsgradsnavne påvirker alle lokaliteter og kræver manuel oversættelse!

en: Custom size
da: Brugerdefineret størrelse

en: Cycle
da: Cyklus

en: Czech (cs_CZ)
da: Tjekkisk (cs_CZ)

[ctx: XML date format]
en: DD.MM.YY
da: DD.MM.ÅÅ

en: DNS name
da: DNS navn

en: Daily
da: Daglige

en: Danish (da_DK)
da: Dansk (da_DK)

en: Dark
da: Mørk

en: Dashboard "%1$s" already exists.
da: Dashboard "%1$s" findes allerede.

en: Dashboard "%1$s" is used in report "%2$s".
da: Dashboard "%1$s" bruges i rapporten "%2$s".

en: Dashboard created
da: Dashboard oprettet

en: Dashboard deleted | Dashboards deleted
da[0]: Dashboard slettet
da[1]: Dashboard slettet

en: Dashboard is used as data source.
da: Dashboard bruges som datakilde.

en: Dashboard list
da: Dashboard liste

en: Dashboard page properties
da: Dashboard sideegenskaber

en: Dashboard properties
da: Dashboard egenskaber

en: Dashboard sharing
da: Dashboard-deling

en: Dashboard updated
da: Dashboard opdateret

en: Dashboard with ID "%1$s" is not available.
da: Dashboard med ID "%1$s" er ikke tilgængeligt.

en: Dashed line
da: Stiplet linje

en: Data collection
da: Dataindsamling

en: Data from %1$s. Generated in %2$s sec.
da: Data fra %1$s. Genereret på %2$s sek.

en: Data is not properly encoded.
da: Data er ikke korrekt kodet.

en: Data overview
da: Data oversigt

en: Data set
da: Datasæt

en: Data set aggregation
da: Samling af datasæt

en: Data set label
da: Datasæt etiket

en: Data storage period
da: Datalagringsperiode

en: Data type
da: Datatype

en: Database TLS CA file
da: Database TLS CA-fil

en: Database TLS certificate file
da: Database TLS-certifikatfil

en: Database TLS certificate files must be read-only
da: Database TLS-certifikatfiler skal være skrivebeskyttet

en: Database TLS cipher list
da: Database TLS chifferliste

en: Database TLS encryption
da: Database TLS-kryptering

en: Database TLS key file
da: Database TLS nøglefil

en: Database history tables use primary key
da: Databasehistoriktabeller bruger primærnøgle

en: Database host
da: Database vært

en: Database host verification
da: Verifikation af database vært

en: Database name
da: Database navn

en: Database password
da: Database adgangskode

en: Database schema
da: Database skema

en: Database server
da: Database vært

en: Database user
da: Database bruger

en: Date
da: Dato

en: Date HW decommissioned
da: Dato HW nedlagt

en: Date HW installed
da: Dato HW installeret

en: Date HW maintenance expires
da: Dato HW-vedligeholdelse udløber

en: Date HW purchased
da: Dato HW købt

en: Date and time functions
da: Dato og klokkeslæt funktioner

en: Day
da: Dag

[ctx: compact table header]
en: Day
da: Dag

en: Day before yesterday
da: Forgårs

en: Day of month
da: Dag i måneden

en: Day of the week and day of the month cannot be specified simultaneously.
da: Ugedag og dag i måneden kan ikke angives samtidigt.

en: Day of week
da: Ugedag

en: Days
da: Dage

en: Deactivates manual suppression.
da: Deaktiverer manuel undertrykkelse.

en: Debug
da: Fejlfinde

en: Debug mode
da: Fejlretningstilstand

en: December
da: december

en: Decimal places
da: Decimaler

en: Decrease by
da: Reducer med

en: Default
da: Standard

en: Default (%1$s)
da: Standard (%1$s)

en: Default LDAP server must be specified.
da: Standard LDAP-server skal angives.

en: Default MFA method must be specified.
da: Standard MFA-metode skal angives.

en: Default access to new UI elements
da: Standardadgang til nye UI-elementer

en: Default access to new actions
da: Standardadgang til nye handlinger

en: Default access to new modules
da: Standardadgang til nye moduler

en: Default authentication
da: Standardgodkendelse

en: Default input string
da: Standard inputstreng

en: Default language
da: Standardsprog

en: Default login form
da: Standard loginformular

en: Default media type
da: Standard medietype

en: Default operation step duration
da: Standard varighed af operationstrin

en: Default page display period
da: Standard sidevisningsperiode

en: Default theme
da: Standard tema

en: Default time zone
da: Standard tidszone

en: Delay
da: Forsinke

en: Delayed by
da: Forsinket med

en: Delete
da: Slet

en: Delete all elements that are not present in the import file?
da: Vil du slette alle elementer, der ikke er til stede i importfilen?

en: Delete and clear
da: Slet og ryd

en: Delete and clear selected template? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
da: Vil du slette og rydde den valgte skabelon? (Advarsel: alle linkede værter vil blive ryddet!)

en: Delete and clear selected templates? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
da: Vil du slette og rydde valgte skabeloner? (Advarsel: alle linkede værter vil blive ryddet!)

en: Delete and clear template? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
da: Vil du slette og rydde skabelonen? (Advarsel: alle linkede værter vil blive ryddet!)

en: Delete current action?
da: Vil du slette den aktuelle handling?

en: Delete dashboard?
da: Vil du slette kontrolpanelet?

en: Delete discovery rule?
da: Vil du slette registreringsreglen?

en: Delete event correlation?
da: Vil du slette begivenhedskorrelation?

en: Delete expression?
da: Vil du slette dette udtryk?

en: Delete graph prototype?
da: Vil du slette grafprototypen?

en: Delete graph?
da: Vil du slette grafen?

en: Delete icon map?
da: Vil du slette ikonkortet?

en: Delete item prototype?
da: Vil du slette element prototypen?

en: Delete item?
da: Vil du slette elementet?

en: Delete links between selected elements?
da: Vil du slette links mellem valgte elementer?

en: Delete maintenance period?
da: Vil du slette vedligeholdelsesperioden?

en: Delete media type?
da: Vil du slette medietypen?

en: Delete missing
da: Slet manglende

en: Delete regular expression?
da: Vil du slette det regulære udtryk?

en: Delete script?
da: Vil du slette scriptet?

en: Delete selected API token?
da: Vil du slette det valgte API-token?

en: Delete selected SLA?
da: Vil du slette valgt SLA?

en: Delete selected SLAs?
da: Vil du slette valgte SLA'er?

en: Delete selected action?
da: Vil du slette den valgte handling?

en: Delete selected actions?
da: Vil du slette valgte handlinger?

en: Delete selected dashboard?
da: Vil du slette det valgte kontrolpanel?

en: Delete selected dashboards?
da: Vil du slette de valgte dashboards?

en: Delete selected discovery rule?
da: Vil du slette den valgte opdagelsesregel?

en: Delete selected discovery rules?
da: Vil du slette de valgte registreringsregler?

en: Delete selected elements?
da: Vil du slette de valgte elementer?

en: Delete selected graph prototype?
da: Vil du slette den valgte grafprototype?

en: Delete selected graph prototypes?
da: Vil du slette de valgte grafprototyper?

en: Delete selected graph?
da: Vil du slette den valgte graf?

en: Delete selected graphs?
da: Vil du slette de valgte grafer?

en: Delete selected group?
da: Vil du slette den valgte gruppe?

en: Delete selected groups?
da: Vil du slette de valgte grupper?

en: Delete selected host group?
da: Vil du slette den valgte værtsgruppe?

en: Delete selected host groups?
da: Vil du slette de valgte værtsgrupper?

en: Delete selected host prototype?
da: Vil du slette den valgte værtsprototype?

en: Delete selected host prototypes?
da: Vil du slette de valgte værtsprototyper?

en: Delete selected host?
da: Vil du slette den valgte vært?

en: Delete selected hosts?
da: Vil du slette de valgte værter?

en: Delete selected image?
da: Vil du slette det valgte billede?

en: Delete selected item prototype?
da: Vil du slette den valgte element prototype?

en: Delete selected item prototypes?
da: Vil du slette de valgte elementprototyper?

en: Delete selected item?
da: Vil du slette det valgte element?

en: Delete selected items?
da: Vil du slette de valgte elementer?

en: Delete selected maintenance period?
da: Vil du slette den valgte vedligeholdelsesperiode?

en: Delete selected maintenance periods?
da: Vil du slette de valgte vedligeholdelsesperioder?

en: Delete selected map?
da: Vil du slette det valgte kort?

en: Delete selected maps?
da: Vil du slette de valgte kort?

en: Delete selected media type?
da: Vil du slette den valgte medietype?

en: Delete selected media types?
da: Vil du slette de valgte medietyper?

en: Delete selected proxies?
da: Vil du slette de valgte proxyer?

en: Delete selected proxy?
da: Vil du slette den valgte proxy?

en: Delete selected regular expression?
da: Vil du slette det valgte regulære udtryk?

en: Delete selected regular expressions?
da: Vil du slette de valgte regulære udtryk?

en: Delete selected role?
da: Vil du slette den valgte rolle?

en: Delete selected roles?
da: Vil du slette de valgte roller?

en: Delete selected scheduled report?
da: Vil du slette den valgte planlagte rapport?

en: Delete selected scheduled reports?
da: Vil du slette de valgte planlagte rapporter?

en: Delete selected script?
da: Vil du slette det valgte script?

en: Delete selected scripts?
da: Vil du slette de valgte scripts?

en: Delete selected service?
da: Vil du slette den valgte tjeneste?

en: Delete selected services?
da: Vil du slette de valgte tjenester?

en: Delete selected shapes?
da: Vil du slette valgte former?

en: Delete selected template group?
da: Vil du slette den valgte skabelongruppe?

en: Delete selected template groups?
da: Vil du slette de valgte skabelongrupper?

en: Delete selected template?
da: Vil du slette den valgte skabelon?

en: Delete selected templates?
da: Vil du slette valgte skabeloner?

en: Delete selected token?
da: Vil du slette det valgte token?

en: Delete selected tokens?
da: Vil du slette de valgte tokens?

en: Delete selected trigger prototype?
da: Vil du slette den valgte trigger-prototype?

en: Delete selected trigger prototypes?
da: Vil du slette de valgte trigger-prototyper?

en: Delete selected trigger?
da: Vil du slette den valgte trigger?

en: Delete selected triggers?
da: Vil du slette de valgte triggere?

en: Delete selected user?
da: Vil du slette den valgte bruger?

en: Delete selected users?
da: Vil du slette de valgte brugere?

en: Delete selected web scenario?
da: Vil du slette det valgte webscenario?

en: Delete selected web scenarios?
da: Vil du slette de valgte webscenarier?

en: Delete template?
da: Vil du slette skabelonen?

en: Delete trigger prototype?
da: Vil du slette triggerprototypen?

en: Delete trigger?
da: Vil du slette triggeren?

en: Delete web scenario?
da: Vil du slette webscenariet?

en: Deleted
da: Slettet

en: Delimiter
da: Afgrænsning

en: Denied methods
da: Afvist metoder

en: Deny
da: Afvis

en: Deny list
da: Afvis liste

en: Dependencies
da: Afhængigheder

en: Dependent
da: Afhængig

en: Dependent item
da: Afhængigt element

en: Depends on
da: Afhænger af

en: Deployment status
da: Implementeringsstatus

en: Deprecated
da: Forældet

en: Deprecated parameter "%1$s" cannot be used with "%2$s".
da: Den forældede parameter "%1$s" kan ikke bruges sammen med "%2$s".

en: Deprovisioned users group
da: Deprovisioneret brugergruppe

en: Deprovisioned users group cannot be deleted.
da: Deprovisioneret brugergruppe kan ikke slettes.

en: Deprovisioned users group cannot be empty.
da: Gruppen med deprovisionerede brugere må ikke være tom.

en: Deprovisioned users group cannot be enabled.
da: Deprovisioneret brugergruppe kan ikke aktiveres.

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description size
da: Beskrivelse størrelse

en: Detailed listing of installed packages. Returns text in JSON format
da: Detaljeret liste over installerede pakker. Returnerer tekst i JSON-format

en: Details
da: Detaljer

en: Details of web scenario
da: Detaljer om webscenarie

en: Detected TimescaleDB license does not support compression. Compression is supported in TimescaleDB Community Edition.
da: Detekteret TimescaleDB-licens understøtter ikke komprimering. Komprimering understøttes i TimescaleDB Community Edition.

en: Detection period
da: Detektionsperiode

en: Deviations
da: Afvigelser

en: Device
da: Enhed

en: Device interrupts. Returns integer
da: Antal afbrydelser på enheden. Returnerer heltal

en: Device uniqueness criteria
da: Enhedens unikke kriterier

en: Digest
da: Fordøje

en: Directory
da: Katalog

en: Directory size (in bytes). Returns integer
da: Katalogstørrelse (i bytes). Returnerer heltal

en: Disable
da: Deaktiver

en: Disable debug mode
da: Deaktiver fejlretningstilstand

en: Disable debug mode in selected group?
da: Deaktiver fejlretningstilstand i valgt gruppe?

en: Disable debug mode in selected groups?
da: Vil du deaktivere fejlretningstilstand i de udvalgte grupper?

en: Disable host
da: Deaktiver vært

en: Disable host?
da: Deaktiver vært?

en: Disable hosts
da: Deaktiver værter

en: Disable hosts in the selected host groups?
da: Vil du deaktivere værter i de valgte værtsgrupper?

en: Disable hosts monitored by selected proxies?
da: Vil du deaktivere værter overvåget af de udvalgte proxier?

en: Disable hosts monitored by selected proxy?
da: Vil du deaktivere værter overvåget af den valgte proxy?

en: Disable selected API token?
da: Deaktiver det valgte API-token?

en: Disable selected API tokens?
da: Vil du deaktivere de valgte API-tokens?

en: Disable selected SLA?
da: Deaktiver valgt SLA?

en: Disable selected SLAs?
da: Deaktiver de valgte SLA'er?

en: Disable selected action?
da: Deaktiver den valgte handling?

en: Disable selected actions?
da: Vil du deaktivere de valgte handlinger?

en: Disable selected discovery rule?
da: Vil du deaktivere den valgte registreringsregel?

en: Disable selected discovery rules?
da: Vil du deaktivere valgte registreringsregler?

en: Disable selected group?
da: Deaktiver den valgte gruppe?

en: Disable selected groups?
da: Vil du deaktivere de valgte grupper?

en: Disable selected host?
da: Deaktiver den valgte vært?

en: Disable selected hosts?
da: Deaktiver de valgte værter?

en: Disable selected item?
da: Vil du deaktivere det valgte element?

en: Disable selected items?
da: Vil du deaktivere de valgte elementer?

en: Disable selected media type?
da: Deaktiver den valgte medietype?

en: Disable selected media types?
da: Vil du deaktivere de valgte medietyper?

en: Disable selected module?
da: Deaktiver det valgte modul?

en: Disable selected modules?
da: Deaktiver valgte moduler?

en: Disable selected scheduled report?
da: Vil du deaktivere den valgte planlagte rapport?

en: Disable selected scheduled reports?
da: Vil du deaktivere valgte planlagte rapporter?

en: Disable selected trigger?
da: Deaktiver den valgte udløser?

en: Disable selected triggers?
da: Vil du deaktivere valgte udløserer?

en: Disable selected web scenario?
da: Deaktiver det valgte webscenarie?

en: Disable selected web scenarios?
da: Vil du deaktivere valgte webscenarier?

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Disaster
da: Katastrofe

en: Discard unchanged
da: Kassér uændret

en: Discard unchanged with heartbeat
da: Kassér uændret med hjerteslag

en: Discard value
da: Kassér værdi

en: Discover
da: Opdage

en: Discovered
da: Opdaget

en: Discovered by
da: Opdaget af

en: Discovered device
da: Opdaget enhed

en: Discovery
da: Opdagelse

en: Discovery actions
da: Opdagelseshandlinger

en: Discovery by proxy
da: Opdagelse via proxy

en: Discovery check
da: Opdagelsestjek

en: Discovery checks
da: Opdagelsestjek

en: Discovery list
da: Opdagelsesliste

en: Discovery object
da: Opdagelsesobjekt

en: Discovery of VMware clusters, "url" - VMware service URL. Returns JSON
da: Opdagelse af VMware clusters, "url" - VMware-tjenestens URL. Returnerer JSON

en: Discovery of VMware datastores, "url" - VMware service URL. Returns JSON
da: Opdagelse af VMware datastores, "url" - VMware service URL. Returnerer JSON

en: Discovery of VMware hypervisor datastores, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns JSON
da: Opdagelse af VMware hypervisor datastores, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unik identifikator. Returnerer JSON

en: Discovery of VMware hypervisor network interfaces, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns JSON
da: Opdagelse af VMware hypervisor netværks interfaces, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unik identifikator. Returnerer JSON

en: Discovery of VMware hypervisors, "url" - VMware service URL. Returns JSON
da: Opdagelse af VMware hypervisorer, "url" - VMware service URL. Returnerer JSON

en: Discovery of VMware virtual machine disk devices, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier. Returns JSON
da: Opdagelse af VMware virtuelle maskine diskenheder, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtuel maskine global unik identifikator. Returnerer JSON

en: Discovery of VMware virtual machine file systems, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier. Returns JSON
da: Opdagelse af VMware virtuelle maskine filsystemer, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtuel maskine global unik identifikator. Returnerer JSON

en: Discovery of VMware virtual machine network interfaces, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier. Returns JSON
da: Opdagelse af VMware virtuelle maskine netværks interfaces, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtuel maskine global unik identifikator. Returnerer JSON

en: Discovery of VMware virtual machines, "url" - VMware service URL. Returns JSON
da: Opdagelse af virtuelle VMware-maskiner, "url" - VMware-tjenestens URL. Returnerer JSON

en: Discovery rule
da: Opdagelsesregel

[ctx: compact table header]
en: Discovery rule
da: Opdagelsesregel

en: Discovery rule "%1$s" already exists.
da: Opdagelsesreglen "%1$s" eksisterer allerede.

en: Discovery rule "%1$s" cannot be copied without its master item.
da: Opdagelsesreglen "%1$s" kan ikke kopieres uden dens hoved datapunkt.

en: Discovery rule "%1$s" is used in "%2$s" action.
da: Opdagelsesreglen "%1$s" bruges i handlingen "%2$s".

en: Discovery rule created
da: Opdagelsesregel oprettet

en: Discovery rule deleted | Discovery rules deleted
da[0]: Opdagelsesregler slettet

en: Discovery rule disabled | Discovery rules disabled
da[0]: Opdagelsesregler slettet

en: Discovery rule enabled | Discovery rules enabled
da[0]: Opdagelsesregel deaktiveret

en: Discovery rule updated
da: Opdagelsesregel er aktiveret

en: Discovery rules
da: Opdagelsesregler

en: Discovery status
da: Opdagelsesstatus

en: Disk read statistics. Returns integer with type in sectors, operations, bytes; float with type in sps, ops, bps
da: Disk læse statistik. Returnerer heltal med type i sektorer, operationer, bytes; kommatal med type i sps, ops, bps

en: Disk space in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
da: Diskplads i bytes eller i procent af alt. Returnerer heltal for bytes; kommatal i procent

en: Disk write statistics. Returns integer with type in sectors, operations, bytes; float with type in sps, ops, bps
da: Disk skrive statistik. Returnerer heltal med type i sektorer, operationer, bytes; kommatal med type i sps, ops, bps

en: Display
da: Visning

en: Display OK triggers for
da: Vis OK udløsere for

en: Display graph
da: Vis graf

en: Display min/avg/max
da: Vis min/gennemsnit/maks

en: Display min/max/avg
da: Vis min/maks/gns

en: Display problems
da: Vis problemer

en: Display stacked graph
da: Vis stablet graf

en: Displaying %1$s of %2$s found
da: Viser %1$s af %2$s fundet

en: Displaying %1$s to %2$s of %3$s found
da: Viser %1$s til %2$s af %3$s fundet

en: Displaying options
da: Viser muligheder

en: Division denominator
da: Divisionsnævner

en: Do not store
da: Må ikke opbevares

en: Do you wish to replace the conditional expression?
da: Ønsker du at erstatte det betingede udtryk?

en: Does not contain
da: Indeholder ikke

en: Does not equal
da: Er ikke lig

en: Does not exist
da: Eksisterer ikke

en: Does not match regular expression
da: Matcher ikke regulært udtryk

en: Doughnut
da: Donut

[ctx: discovery results in dashboard]
en: Down
da: Nede

[ctx: discovery status]
en: Down
da: Nede

en: Download image
da: Download billede

en: Download the configuration file
da: Download konfigurationsfilen

en: Downtime
da: Nedetid

[ctx: compact table header]
en: Downtime
da: Nedetid

en: Draw
da: Tegn

en: Draw style
da: Tegnestil

en: Dropdown options
da: Dropdown muligheder

en: Duo state does not match saved state.
da: Duo-tilstand matcher ikke gemt tilstand.

en: Duplicate "name" value "%1$s" for map.
da: Dupliker "navne"-værdi "%1$s" for kortet.

en: Duplicate "usrgrpid" "%1$s" in user groups for map "%2$s".
da: Dupliker "usrgrpid" "%1$s" i brugergrupper for kortet "%2$s".

en: Duplicate host. Host with the same host name "%1$s" already exists in data.
da: Dublet vært. Vært med det samme værtsnavn "%1$s" findes allerede i data.

en: Duplicate host. Host with the same visible name "%1$s" already exists in data.
da: Dublet vært. Vært med det samme synlige navn "%1$s" findes allerede i data.

en: Duplicate userid "%1$s" in users for map "%2$s".
da: Dupliker bruger-id "%1$s" i brugere for kortet "%2$s".

en: Duration
da: Varighed

[ctx: compact table header]
en: Duration
da: Varighed

en: Dutch (nl_NL)
da: Hollandsk (nl_NL)

en: Each URL should have a unique name. Please make sure there is only one URL named
da: Hver URL skal have et unikt navn. Sørg for, at der kun er én URL navngivet

en: Each item
da: Hvert element

en: Edit
da: Rediger

en: Edit dashboard
da: Rediger dashboard

en: Edit map
da: Rediger kort

en: Edit operation
da: Rediger handling

en: Edit tree element
da: Rediger træelement

en: Edit widget
da: Rediger widget

en: Effective date
da: Ikrafttrædelsesdatoen

en: Effective value
da: Effektiv værdi

en: Elasticsearch URL is not set for type: %1$s.
da: Elasticsearch-URL er ikke indstillet for typen: %1$s.

en: Elasticsearch error: %1$s.
da: Elasticsearch-fejl: %1$s.

en: Element name
da: Elementnavn

en: Email
da: E-mail

en: Email and password
da: E-mail og adgangskode

en: Email provider
da: E-mail udbyder

en: Empty SSL certificate file for web scenario "%1$s".
da: Tom SSL-certifikatfil for webscenariet "%1$s".

en: Empty SSL key file for web scenario "%1$s".
da: Tom SSL-nøglefil for webscenarie "%1$s".

en: Empty color.
da: Tom farve.

en: Empty input parameter.
da: Tom inputparameter.

en: Empty map ID.
da: Tomt kort-id.

en: Enable
da: Aktiver

en: Enable HTTP authentication
da: Aktiver HTTP-godkendelse

en: Enable HTTP authentication for all users.
da: Aktiver HTTP-godkendelse for alle brugere.

en: Enable JIT provisioning
da: Aktiver JIT-klargøring

en: Enable LDAP authentication
da: Aktiver LDAP-godkendelse

en: Enable SAML authentication
da: Aktiver SAML-godkendelse

en: Enable SCIM provisioning
da: Aktiver SCIM-klargøring

en: Enable audit logging
da: Aktiver revisionslogning

en: Enable compression
da: Aktiver komprimering

en: Enable confirmation
da: Aktiver bekræftelse

en: Enable debug mode
da: Aktiver debug tilstand

en: Enable debug mode in selected group?
da: Vil du aktivere fejlretningstilstand i den valgte gruppe?

en: Enable debug mode in selected groups?
da: Vil du aktivere fejlretningstilstand i de valgte grupper?

en: Enable host
da: Aktiver vært

en: Enable host?
da: Aktiver vært?

en: Enable hosts
da: Aktiver værter

en: Enable hosts monitored by selected proxies?
da: Vil du aktivere værter, der overvåges af udvalgte proxyer?

en: Enable hosts monitored by selected proxy?
da: Vil du aktivere værter, der overvåges af valgt proxy?

en: Enable internal housekeeping
da: Aktiver intern oprydning

en: Enable multi-factor authentication
da: Aktiver multifaktorgodkendelse

en: Enable selected API token?
da: Vil du aktivere valgt API-token?

en: Enable selected API tokens?
da: Vil du aktivere valgte API-tokens?

en: Enable selected SLA?
da: Vil du aktivere valgt SLA?

en: Enable selected SLAs?
da: Vil du aktivere valgte SLA'er?

en: Enable selected action?
da: Vil du aktivere den valgte handling?

en: Enable selected actions?
da: Vil du aktivere valgte handlinger?

en: Enable selected discovery rule?
da: Vil du aktivere den valgte registreringsregel?

en: Enable selected discovery rules?
da: Vil du aktivere valgte opdagelsesregler?

en: Enable selected event correlation?
da: Vil du aktivere den valgte begivenhedskorrelation?

en: Enable selected event correlations?
da: Vil du aktivere valgte begivenhedskorrelationer?

en: Enable selected group?
da: Vil du aktivere den valgte gruppe?

en: Enable selected groups?
da: Vil du aktivere valgte grupper?

en: Enable selected host?
da: Vil du aktivere valgt vært?

en: Enable selected hosts?
da: Aktivere valgte værter?

en: Enable selected item?
da: Vil du aktivere det valgte datapunkt?

en: Enable selected items?
da: Vil du aktivere valgte datapunkter?

en: Enable selected media type?
da: Vil du aktivere den valgte medietype?

en: Enable selected media types?
da: Vil du aktivere valgte medietyper?

en: Enable selected module?
da: Vil du aktivere det valgte modul?

en: Enable selected modules?
da: Vil du aktivere valgte moduler?

en: Enable selected scheduled report?
da: Vil du aktivere den valgte planlagte rapport?

en: Enable selected scheduled reports?
da: Vil du aktivere valgte planlagte rapporter?

en: Enable selected trigger?
da: Vil du aktivere den valgte udløser?

en: Enable selected triggers?
da: Vil du aktivere valgte udløsere?

en: Enable selected web scenario?
da: Vil du aktivere det valgte webscenarie?

en: Enable selected web scenarios?
da: Vil du aktivere udvalgte webscenarier?

en: Enable user input
da: Aktiver brugerinput

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Encrypt
da: Krypter

en: Encryption
da: Kryptering

en: Encryption level
da: Krypteringsniveau

en: End date
da: Slutdato

en: End of line sequence
da: Slut på linjesekvens

en: English (en_GB)
da: Engelsk (da_DK)

en: English (en_US)
da: Engelsk (en_US)

en: Equals
da: Lige med

en: Error
da: Fejl

en: Error budget
da: Fejlbudget

[ctx: compact table header]
en: Error budget
da: Fejlbudget

en: Error decoding Duo result.
da: Fejl ved afkodning af Duo-resultat.

en: Error in search request for table "%1$s".
da: Fejl i søgeanmodning for tabellen "%1$s".

en: Error message
da: Fejl besked

en: Error! Unable to start Zabbix server.
da: Fejl! Kan ikke starte Zabbix-serveren.

en: Error: %1$s
da: Fejl: %1$s

en: Evaluation period
da: Evalueringsperiode

en: Event
da: Begivenhed

en: Event ID
da: Begivenheds-id

en: Event acknowledged
da: Begivenheden er anerkendt

en: Event correlation
da: Hændelseskorrelation

en: Event correlation rules
da: Hændelseskorrelationsregler

en: Event details
da: Begivenhedsdetaljer

en: Event generation
da: Begivenhedsgenerering

en: Event is acknowledged
da: Begivenheden er anerkendt

en: Event is not acknowledged
da: Begivenheden er ikke anerkendt

en: Event list [previous 20]
da: Begivenhedsliste [forrige 20]

en: Event log monitoring. Returns log
da: Overvågning af hændelseslog. Returnerer log

en: Event name
da: Begivenhedsnavn

en: Event name matches Trigger name (with macros expanded) unless a custom Event name is specified in Trigger settings.
da: Hændelsesnavnet matcher udløsernavnet (med makroer udvidet), medmindre et tilpasset hændelsesnavn er angivet i udløserindstillingerne.

en: Event tag pair
da: Begivenhedstag-par

en: Event type
da: Begivenhedstype

en: Event updated | Events updated
da[0]: Begivenheden er opdateret

en: Events
da: Begivenheden er opdateret

en: Events and alerts
da: Begivenheder og alarmer

en: Every day(s)
da: Hverdage

en: Every week(s)
da: Hver uge/uger

en: Example
da: Eksempel

en: Example: https://localhost/zabbix/ui/
da: Eksempel: https://localhost/zabbix/ui/

en: Except selected
da: Undtagen valgte

en: Exclude
da: Undtage

en: Exclude host groups
da: Udelad værtsgrupper

en: Excluded downtime
da: Udelukket nedetid

en: Excluded downtimes
da: Udelukket nedetider

[ctx: compact table header]
en: Excluded downtimes
da: Udelukket nedetider

en: Execute
da: Udfør

en: Execute WMI query and return the JSON document with all selected objects
da: Udfør WMI-forespørgsel og returner JSON-dokumentet med alle valgte objekter

en: Execute WMI query and return the first selected object. Returns integer, float, string or text (depending on the request)
da: Udfør WMI-forespørgsel og returner det første valgte objekt. Returnerer heltal, kommatal, streng eller tekst (afhængigt af anmodningen)

en: Execute now
da: Udfør nu

en: Execute on
da: Udfør på

en: Execute scripts
da: Udfør scripts

en: Executed
da: Udført

en: Executed script
da: Udført script

en: Execution confirmation
da: Udførelsesbekræftelse

en: Exists
da: Eksisterer

en: Expand
da: Udvid

en: Expand macros
da: Udvid makroer

en: Expand sidebar
da: Udvid sidebjælken

en: Expand single problem
da: Udvid enkelt problem

en: Expired
da: Udløbet

[ctx: maintenance status]
en: Expired
da: Udløbet

en: Expired on %1$s.
da: Udløb den %1$s.

en: Expires at
da: Udløber den

en: Expires in less than
da: Udløber om mindre end

en: Exploded
da: Udvidet

en: Export
da: Eksport

en: Export failed
da: Eksport fejlede

en: Export to CSV
da: Eksporter til CSV

en: Expression
da: Udtryk

en: Expression cannot be empty
da: Udtrykket må ikke være tomt

en: Expression constructor
da: Udtrykskonstruktør

en: Expression type
da: Udtrykstype

en: Expression variable elements
da: Udtryksvariable elementer

en: Expressions
da: Udtryk

en: External check
da: Ekstern kontrol

en: FALSE
da: FALSK

en: Fail
da: Fejl

en: Fail-over delay: %1$s
da: Fail-over-forsinkelse: %1$s

en: Failed
da: Mislykket

[ctx: compact table header]
en: Failed
da: Mislykket

en: Failed login
da: Mislykket login

en: Failed to create dashboard
da: Kunne ikke oprette dashboard

en: Failed to parse URL.
da: Kunne ikke parse URL.

en: Failed to paste dashboard page.
da: Kunne ikke indsætte dashboard-siden.

en: Failed to paste widget.
da: Kunne ikke indsætte widget.

en: Failed to select default LDAP server.
da: Kunne ikke vælge standard LDAP-server.

en: Failed to update dashboard
da: Kunne ikke opdatere dashboard

en: Failed to update dashboard page properties.
da: Kunne ikke opdatere egenskaber for dashboard-side.

en: Failed to update dashboard properties.
da: Kunne ikke opdatere dashboardegenskaber.

en: Failed to update dashboard sharing.
da: Kunne ikke opdatere dashborddeling.

en: Failed to update time selector.
da: Kunne ikke opdatere tidsvælgeren.

en: Failed to update widget properties.
da: Kunne ikke opdatere widgetegenskaber.

en: Fatal error, please report to the Zabbix team
da: Fatal fejl, rapporter venligst til Zabbix-teamet

en: Favorite graphs
da: Favoritgrafer

en: Favorite maps
da: Favorit kort

en: February
da: Februar

en: Field
da: Felt

en: Field "%1$s" cannot be set to NULL.
da: Feltet "%1$s" kan ikke indstilles til NULL.

en: Field "%1$s" is mandatory.
da: Feltet "%1$s" er obligatorisk.

en: Field "%1$s" is missing a value for map "%2$s".
da: Feltet "%1$s" mangler en værdi for kortet "%2$s".

en: Field "%1$s" is not correct: %2$s
da: Feltet "%1$s" er ikke korrekt: %2$s

en: Field "%1$s" is not correct: %2$s.
da: Feltet "%1$s" er ikke korrekt: %2$s.

en: Field "%1$s" is not integer.
da: Feltet "%1$s" er ikke heltal.

en: Field "%1$s" is not string.
da: Feltet "%1$s" er ikke streng.

en: Field "%1$s" must be missing.
da: Feltet "%1$s" skal mangle.

en: Field name
da: Feltnavn

en: Field requirements:
da: Feltkrav:

en: File checksum, calculated by the UNIX cksum algorithm. Returns integer for crc32 (default) and string for md5, sha256
da: Filkontrolsum, beregnet af UNIX cksum-algoritmen. Returnerer heltal for crc32 (standard) og streng for md5, sha256

en: File is empty
da: Filen er tom

en: File is too big, max upload size is %1$s bytes.
da: Filen er for stor, den maksimale uploadstørrelse er %1$s bytes.

en: File owner information. Returns string
da: Filejeroplysninger. Returnerer streng

en: File size in bytes (default) or in newlines. Returns integer
da: Filstørrelse i bytes (standard) eller i nye linjer. Returnerer heltal

en: File time information. Returns integer (Unix timestamp)
da: Filtidsoplysninger. Returnerer heltal (Unix-tidsstempel)

en: Fill
da: Udfyld

en: Filled region
da: Udfyldt område

en: Filter deleted
da: Filter slettet

en: Filter properties
da: Filteregenskaber

en: Filter results
da: Filtrer resultater

en: Filters
da: Filtre

en: Find string in a file. Returns 0 - match not found; 1 - found
da: Find streng i en fil. Returnerer 0 - match ikke fundet; 1 - fundet

en: Find string in a file. Returns the line containing the matched string, or as specified by the optional output parameter
da: Find streng i en fil. Returnerer linjen, der indeholder den matchede streng, eller som angivet af den valgfri outputparameter

en: Find string on a web page. Returns the matched string, or as specified by the optional output parameter
da: Find streng på en webside. Returnerer den matchede streng, eller som angivet af den valgfri outputparameter

en: Finish
da: Afslut

en: Finnish (fi_FI)
da: Finsk (fi_FI)

[ctx: page navigation]
en: First
da: Først

en: Fit
da: Tilpas

en: Fit to map
da: Tilpas til kort

en: Fixed
da: Fast

en: Fixed status
da: Fast status

en: Flexible
da: Fleksibel

en: Follow redirects
da: Følg omdirigeringer

en: Font
da: Skrifttype

en: Font color
da: Skrift farve

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Form data
da: Formulardata

en: Formula
da: Formel

en: French (fr_FR)
da: Fransk (fr_FR)

en: Fri
da: Fre

en: Friday
da: Fredag

en: From
da: Fra

en: Frontend URL
da: Frontend-URL

en: Frontend access
da: Frontend adgang

en: Frontend messaging
da: Frontend beskeder

en: Frontend notifications
da: Frontend-meddelelser

en: Full
da: Fuld

en: Function
da: Funktion

en: GUI access disabled.
da: GUI-adgang deaktiveret.

en: Gauge
da: Målestok

en: General
da: Generel

en: Generate report by
da: Generer rapport af

en: Generated in %1$s sec
da: Genereret på %1$s sek

en: Geographical maps
da: Geografiske kort

en: Georgian (ka_GE)
da: Georgisk (ka_GE)

en: German (de_DE)
da: Tysk (de_DE)

en: Get content of web page. Returns web page source as text
da: Få indholdet på websiden. Returnerer websidekilde som tekst

en: Get value
da: Hent værdi

en: Get value and test
da: Hent værdi og test

en: Get value from host
da: Hent værdi fra værten

en: Given expression is not a macro
da: Givet udtryk er ikke en makro

en: Global regular expression "%1$s" does not exist.
da: Det globale regulære udtryk "%1$s" eksisterer ikke.

en: Global timeouts
da: Globale timeouts

en: Global value
da: Global værdi

en: Go back to %1$s
da: Gå tilbage til %1$s

en: Go to
da: Gå til

en: Go to "%1$s"
da: Gå til "%1$s"

en: Go to first page
da: Gå til første side

en: Go to last page, %1$s
da: Gå til sidste side, %1$s

en: Go to next page, %1$s
da: Gå til næste side, %1$s

en: Go to page %1$s
da: Gå til side %1$s

en: Go to page %1$s, current page
da: Gå til side %1$s, nuværende side

en: Go to previous page, %1$s
da: Gå til forrige side, %1$s

en: Gradient line
da: Gradient linje

en: Graph
da: Graf

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s" (inherited from another template).
da: Grafen "%1$s" findes allerede på "%2$s" (arvet fra en anden skabelon).

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s" (items are not identical).
da: Grafen "%1$s" findes allerede på "%2$s" (datapunkterne er ikke identiske).

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s" as a graph created from graph prototype.
da: Grafen "%1$s" findes allerede på "%2$s" som en graf oprettet ud fra grafprototypen.

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s".
da: Grafen "%1$s" findes allerede på "%2$s".

en: Graph "%1$s" already exists on the host "%2$s".
da: Grafen "%1$s" findes allerede på værten "%2$s".

en: Graph "%1$s" already exists on the template "%2$s".
da: Grafen "%1$s" findes allerede på skabelonen "%2$s".

en: Graph "%1$s" with templated items cannot contain items from other hosts.
da: Grafen "%1$s" med skabelon datapunkter kan ikke indeholde datapunkter fra andre værter.

en: Graph (classic)
da: Graf (klassisk)

en: Graph added
da: Graf tilføjet

en: Graph copied | Graphs copied
da[0]: Grafen er kopieret

en: Graph deleted | Graphs deleted
da[0]: Grafen er kopieret

en: Graph prototype
da: Grafen er slettet

en: Graph prototype "%1$s" already exists on the LLD rule with key "%2$s" of the host "%3$s".
da: Grafprototypen "%1$s" findes allerede på LLD-reglen med nøglen "%2$s" for værten "%3$s".

en: Graph prototype "%1$s" already exists on the LLD rule with key "%2$s" of the template "%3$s".
da: Grafprototypen "%1$s" findes allerede på LLD-reglen med nøglen "%2$s" til skabelonen "%3$s".

en: Graph prototype "%1$s" contains item prototypes from multiple discovery rules.
da: Grafprototypen "%1$s" indeholder datapunkt prototyper fra flere opdagelsesregler.

en: Graph prototype "%1$s" must have at least one item prototype.
da: Grafprototypen "%1$s" skal have mindst én datapunkt prototype.

en: Graph prototype "%1$s" with templated items cannot contain items from other hosts.
da: Grafprototypen "%1$s" med skabelon datapiunkter kan ikke indeholde datapunkter fra andre værter.

en: Graph prototype added
da: Graf prototype tilføjet

en: Graph prototype deleted | Graph prototypes deleted
da[0]: Grafprototype slettet
da[1]: Grafprototyper slettet

en: Graph prototype updated
da: Graf prototype slettet

en: Graph prototype with ID "%1$s" is not available.
da: Graf prototype med ID "%1$s" er ikke tilgængelig.

en: Graph prototypes
da: Graf prototyper

en: Graph sum
da: Graf sum

en: Graph type
da: Graftype

en: Graph updated
da: Grafen er opdateret

en: Graph with ID "%1$s" is not available.
da: Graf med ID "%1$s" er ikke tilgængelig.

en: Graphs
da: Grafer

en: Greek (el_GR)
da: Græsk (el_GR)

en: Grid
da: Gitter

en: Group
da: Gruppe

en: Group "%1$s" cannot be deleted, because it is used by a host prototype.
da: Gruppen "%1$s" kan ikke slettes, fordi den bruges af en værtsprototype.

en: Group "%1$s" cannot be deleted, because it is used in a correlation condition.
da: Gruppen "%1$s" kan ikke slettes, fordi den bruges i en korrelationstilstand.

en: Group "%1$s" does not exist.
da: Gruppen "%1$s" eksisterer ikke.

en: Group "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
da: Gruppen "%1$s" for værten "%2$s" findes ikke.

en: Group base DN
da: Gruppe base DN

en: Group configuration
da: Gruppe konfiguration

en: Group filter
da: Gruppefilter

en: Group for discovered hosts
da: Gruppe for opdagede værter

en: Group member attribute
da: Gruppemedlemsegenskab

en: Group name
da: Gruppe navn

en: Group name attribute
da: Gruppenavnsegenskab

en: Group prototype cannot be based on a discovered host group "%1$s".
da: Gruppeprototype kan ikke baseres på en opdaget værtsgruppe "%1$s".

en: Group prototypes
da: Gruppe prototyper

en: Grouping by
da: Gruppering efter

en: Groups
da: Grupper

en: Guest user
da: Gæstebruger

en: HTTP authentication
da: HTTP-godkendelse

en: HTTP login form
da: HTTP login formular

en: HTTP settings
da: HTTP-indstillinger

en: HW architecture
da: HW arkitektur

en: Hardware (Full details)
da: Hardware (Alle detaljer)

en: Hardware sensor reading. Returns float
da: Hardware sensor læsning. Returnere kommatal

en: Hash function
da: Hash funktion

en: Hebrew (he_IL)
da: Hebraisk (he_IL)

en: Height
da: Højde

en: Help
da: Hjælp

en: Hexadecimal to decimal
da: Hexadecimal til decimal

en: Hidden
da: Skjult

en: Hide debug
da: Skjul debug

en: Hide groups without problems
da: Skjul grupper uden problemer

en: Hide selected
da: Skjul valgte

en: Hide sidebar
da: Skjul sidebjælke

[ctx: screen reader]
en: Hierarchy
da: Hierarki

en: High
da: Høj

en: High availability cluster
da: Høj tilgængeligheds cluster

en: High availability node
da: Høj tilgængeligheds node

en: High availability nodes
da: Høj tilgængeligheds noder

en: High-contrast dark
da: Mørk med høj kontrast

en: High-contrast light
da: Lys med høj kontrast

en: Highlight whole row
da: Fremhæv hele rækken

en: History
da: Historik

en: History and trends cleared
da: Historie og forudsigelser ryddet

en: History and trends compression
da: Komprimering af historie og trends

en: History cleanup is not supported if compression is enabled
da: Historieoprydning understøttes ikke, hvis komprimering er aktiveret

en: History clear
da: Ryd historien

en: History clearing can take a long time. Continue?
da: Rydning af historik kan tage lang tid. Forsæt?

en: History data
da: Historiskdata

en: History data selection
da: Valg af historikdata

en: History functions
da: Historie funktioner

en: Home
da: Hjem

en: Horizontal
da: Vandret

en: Horizontal align
da: Horisontal justering

en: Horizontal position
da: Vandret position

en: Host | Hosts
da[0]: Vært
da[1]: Værter

[ctx: compact table header]
en: Host
da: Vært

en: Host "%1$s" already exists.
da: Værten "%1$s" findes allerede.

en: Host "%1$s" cannot be without host group.
da: Vært "%1$s" kan ikke være uden værtsgruppe.

en: Host "%1$s" is monitored by proxy "%2$s".
da: Vært "%1$s" overvåges af proxy "%2$s".

en: Host IP
da: Værts-IP

en: Host access
da: Værtsadgang

en: Host added
da: Vært tilføjet

en: Host address
da: Vært adresse

en: Host availability
da: Vært tilgængelighed

en: Host cannot have more than one default interface of the same type.
da: Værten kan ikke have mere end én standard interface af samme type.

en: Host count
da: Vært antal

en: Host dashboards
da: Værts dashboards

en: Host deleted | Hosts deleted
da[0]: Vært slettet
da[1]: Værter slettet

en: Host disabled | Hosts disabled
da[0]: Vært deaktiveret
da[1]: Værter deaktiveret

en: Host enabled | Hosts enabled
da[0]: Vært aktiveret
da[1]: Værter aktiveret

en: Host graphs
da: Vært aktiveret

en: Host group
da: Vært gruppe

[ctx: compact table header]
en: Host group
da: Vært gruppe

en: Host group "%1$s" already exists.
da: Værtsgruppen "%1$s" eksisterer allerede.

en: Host group "%1$s" cannot be deleted, because it is used in a global script.
da: Værtsgruppen "%1$s" kan ikke slettes, fordi den bruges i et globalt script.

en: Host group "%1$s" is group for discovered hosts and cannot be deleted.
da: Værtsgruppen "%1$s" er en gruppe for opdagede værter og kan ikke slettes.

en: Host group added
da: Værtsgruppe tilføjet

en: Host group deleted | Host groups deleted
da[0]: Værtsgruppe slettet
da[1]: Værtsgrupper slettet

en: Host group elements
da: Værtsgruppe slettet

en: Host group label type
da: Værtsgruppeetikettype

en: Host group updated
da: Værtsgruppe opdateret

en: Host group with ID "%1$s" is not available.
da: Værtsgruppe med ID "%1$s" er ikke tilgængelig.

en: Host groups
da: Vært grupper

en: Host interface
da: Værts interface

en: Host inventory
da: Værts inventar

en: Host inventory overview
da: Oversigt over værtsinventar

en: Host label type
da: Værts etikettype

en: Host limit
da: Værtsgrænse

en: Host location
da: Værts placering

en: Host macros
da: Værtsmakroer

en: Host metadata
da: Værts metadata

en: Host name
da: Vært navn

en: Host networks
da: Værtsnetværk

en: Host permissions
da: Værtstilladelser

en: Host prototype
da: Værtsprototype

en: Host prototype added
da: Værtsprototype tilføjet

en: Host prototype deleted | Host prototypes deleted
da[0]: Værtsprototype slettet
da[1]: Værtsprototyper slettet

en: Host prototype macros
da: Værtsprototype slettet

en: Host prototype updated | Host prototypes updated
da[0]: Værtsprototype opdateret
da[1]: Værtsprototyper opdateret

en: Host prototype with host name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s" of host "%3$s".
da: Værtsprototype med værtsnavn "%1$s" findes allerede i opdagelsesreglen "%2$s" for vært "%3$s".

en: Host prototype with host name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s" of template "%3$s".
da: Værtsprototype med værtsnavnet "%1$s" findes allerede i opdagelsesreglen "%2$s" for skabelonen "%3$s".

en: Host prototype with host name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s".
da: Værtsprototype med værtsnavnet "%1$s" findes allerede i opdagelsesreglen "%2$s".

en: Host prototype with visible name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s" of host "%3$s".
da: Værtsprototype med det synlige navn "%1$s" findes allerede i opdagelsesreglen "%2$s" for værten "%3$s".

en: Host prototype with visible name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s" of template "%3$s".
da: Værtsprototype med det synlige navn "%1$s" findes allerede i opdagelsesreglen "%2$s" for skabelonen "%3$s".

en: Host prototype with visible name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s".
da: Værtsprototype med det synlige navn "%1$s" findes allerede i opdagelsesreglen "%2$s".

en: Host prototypes
da: Værtsprototyper

en: Host router
da: Værtsrouter

en: Host subnet mask
da: Værts undernetmaske

en: Host tags
da: Værts-tags

en: Host time
da: Værtstid

en: Host update failed.
da: Værtsopdatering mislykkedes.

en: Host updated | Hosts updated
da[0]: Vært opdateret
da[1]: Værter opdateret

en: Host with ID "%1$s" is not available.
da: Vært med id "%1$s" er ikke tilgængelig.

en: Host with host name "%1$s" already exists.
da: Vært med værtsnavn "%1$s" findes allerede.

en: Host with the same name "%1$s" already exists.
da: Host med samme navn "%1$s" findes allerede.

en: Host with the same visible name "%1$s" already exists.
da: Værten med det samme synlige navn "%1$s" findes allerede.

en: Host with visible name "%1$s" already exists.
da: Værten med det synlige navn "%1$s" findes allerede.

en: Hosts
da: Værter

en: Hosts location
da: Værts placering

en: Hour
da: Time

en: Hours
da: Timer

en: Housekeeping
da: Oprydning

en: Hungarian (hu_HU)
da: Ungarsk (hu_HU)

en: I confirm to remove all macros
da: Jeg bekræfter at fjerne alle makroer

en: I confirm to remove all value mappings
da: Jeg bekræfter at fjerne alle værditilknytninger

en: IP address
da: IP-adresse

en: IP and DNS cannot be empty for host interface.
da: IP og DNS må ikke være tomme for værts interface.

en: IP range
da: IP intervalg

en: IP range "%1$s" exceeds "%2$s" address limit
da: IP-intervallet "%1$s" overskrider adressegrænsen for "%2$s"

en: IPMI sensor IDs and other sensor-related parameters. Returns JSON.
da: IPMI sensor ID'er og andre sensorrelaterede parametre. Returnerer JSON.

en: Icon
da: Ikon

en: Icon (default)
da: Ikon (standard)

en: Icon (disabled)
da: Ikon (deaktiveret)

en: Icon (maintenance)
da: Ikon (vedligeholdelse)

en: Icon (problem)
da: Ikon (problem)

en: Icon highlight
da: Ikonfremhævning

en: Icon map
da: Ikon kort

en: Icon map "%1$s" already exists.
da: Ikonkort "%1$s" findes allerede.

en: Icon map "%1$s" cannot be deleted. Used in map "%2$s".
da: Ikonkortet "%1$s" kan ikke slettes. Brugt i kortet "%2$s".

en: Icon map created
da: Ikonkort oprettet

en: Icon map deleted
da: Ikonkort slettet

en: Icon map updated
da: Ikonkort opdateret

en: Icon mapping
da: Ikon kortlægning

en: Icon with ID "%1$s" is not available.
da: Ikon med ID "%1$s" er ikke tilgængeligt.

en: Icons
da: Ikoner

en: IdP entity ID
da: IdP-enheds-id

en: Identical ID (%1$s) is used by modules located at %2$s.
da: Identisk ID (%1$s) bruges af moduler placeret på %2$s.

en: Identical actions are used by modules located at %1$s.
da: Identiske handlinger bruges af moduler placeret på %1$s.

en: Identical namespace (%1$s) is used by modules located at %2$s.
da: Identisk navneområde (%1$s) bruges af moduler placeret på %2$s.

en: Identification of the system. Returns string
da: Identifikation af systemet. Returnerer streng

en: If HTTP authentication is enabled, all users (even with frontend access set to LDAP/Internal) will be authenticated by the web server, not by Zabbix.
da: Hvis HTTP-godkendelse er aktiveret, vil alle brugere (selv med frontend-adgang indstillet til LDAP/intern) blive godkendt af webserveren, ikke af Zabbix.

en: If filter matches
da: Hvis filteret matcher

en: If no user groups are specified, at least one user must be included in the mailing list.
da: Hvis der ikke er angivet nogen brugergrupper, skal der være mindst én bruger på mailinglisten.

en: If you think this message is wrong, please consult your administrators about getting the necessary permissions.
da: Hvis du mener, at denne meddelelse er forkert, bedes du kontakte dine administratorer om at få de nødvendige tilladelser.

en: Iframe sandboxing exceptions
da: Undtagelser for iframesandboxing

en: Ignore this service
da: Ignorer denne service

en: Image
da: Billede

en: Image "%1$s" already exists.
da: Billedet "%1$s" findes allerede.

en: Image added
da: Billede tilføjet

en: Image deleted
da: Billedet er slettet

en: Image label type
da: Billedetikettype

en: Image size must be less than %1$s.
da: Billedstørrelsen skal være mindre end %1$s.

en: Image updated
da: Billedet er opdateret

en: Images
da: Billeder

en: Images for all maps will be updated!
da: Billeder til alle kort vil blive opdateret!

en: Immediately
da: Med det samme

en: Import failed
da: Import mislykkedes

en: Import file
da: Importer fil

en: Imported successfully
da: Importeret med succes

en: Impossible to filter by inventory field "%1$s", which does not exist.
da: Umuligt at filtrere efter inventarfeltet "%1$s", som ikke eksisterer.

en: In case of successful password change user will be logged out of all active sessions. Continue?
da: I tilfælde af vellykket adgangskodeændring vil brugeren blive logget ud af alle aktive sessioner. Vil du forsætte?

en: In maintenance
da: I vedligeholdelsestilstand

en: In progress
da: I gang

en: In range
da: Inden for rækkevidde

en: Inaccessible SLA
da: Utilgængelig SLA

en: Inaccessible action
da: Utilgængelig handling

en: Inaccessible dashboard
da: Utilgængeligt dashboard

en: Inaccessible discovery rule
da: Utilgængelig opdagelsesregel

en: Inaccessible graph
da: Utilgængelig graf

en: Inaccessible graph prototype
da: Utilgængelig grafprototype

en: Inaccessible group
da: Utilgængelig gruppe

en: Inaccessible host
da: Utilgængelig vært

en: Inaccessible item
da: Utilgængelig datapunkt

en: Inaccessible item prototype
da: Utilgængelig datapunkt prototype

en: Inaccessible maintenance
da: Utilgængelig vedligeholdelse

en: Inaccessible map
da: Utilgængeligt kort

en: Inaccessible media type
da: Utilgængelig medietype

en: Inaccessible service
da: Utilgængelig service

en: Inaccessible template
da: Utilgængelig skabelon

en: Inaccessible trigger
da: Utilgængelig trigger

en: Inaccessible user
da: Utilgængelig bruger

en: Inaccessible user group
da: Utilgængelig brugergruppe

en: Inaccessible widget
da: Utilgængelig widget

en: Inaccessible widget type.
da: Utilgængelig widgettype.

en: Inaccessible widgets were not copied.
da: Utilgængelige widgets blev ikke kopieret.

en: Inaccessible widgets were not pasted.
da: Utilgængelige widgets blev ikke indsat.

en: Include
da: Inkluder

en: Include event menu entry
da: Medtag begivenhedsmenu

en: Include hosts in maintenance
da: Inkluder værter i vedligeholdelsen

en: Incoming traffic statistics on network interface. Returns integer
da: Statistik over indgående trafik på netværks interface. Returnerer heltal

en: Incompatible "propagation_rule" and "propagation_value" parameters for service "%1$s".
da: Inkompatible "propagation_rule" og "propagation_value" parametre for tjenesten "%1$s".

en: Incomplete configuration
da: Ufuldstændig konfiguration

en: Incorrect "height" value for map "%1$s".
da: Forkert "højde"-værdi for kortet "%1$s".

en: Incorrect "permission" value "%1$s" in user groups for map "%2$s".
da: Forkert "tilladelse"-værdi "%1$s" i brugergrupper for kortet "%2$s".

en: Incorrect "permission" value "%1$s" in users for map "%2$s".
da: Forkert "tilladelse"-værdi "%1$s" i brugere for kortet "%2$s".

en: Incorrect "private" value "%1$s" for map "%2$s".
da: Forkert "privat" værdi "%1$s" for kortet "%2$s".

en: Incorrect "width" value for map "%1$s".
da: Forkert "brede"-værdi for kortet "%1$s".

en: Incorrect %1$s label type value for map "%2$s".
da: Forkert %1$s etikettypeværdi for kortet "%2$s".

en: Incorrect API "%1$s".
da: Forkert API "%1$s".

en: Incorrect SNMP OID.
da: Forkert SNMP OID.

en: Incorrect SNMP community.
da: Forkert SNMP community.

en: Incorrect action condition discovery check.
da: Forkert handlingsbetingelse for oprettelses tjek.

en: Incorrect action condition discovery check. Discovery check does not exist or you have no access to it.
da: Forkert handlings betingelse op opdagelsestjek. Opdagelsestjek findes ikke, eller du har ikke adgang til det.

en: Incorrect action condition proxy. Proxy does not exist or you have no access to it.
da: Forkert handligs betingelse for proxy. Proxy findes ikke, eller du har ikke adgang til den.

en: Incorrect action condition service. Service does not exist or you have no access to it.
da: Forkert handling tilstand service. Tjenesten findes ikke, eller du har ikke adgang til den.

en: Incorrect action condition trigger severity.
da: Ukorrekt handlings betingelse udløser alvorlighedsgrad.

en: Incorrect action condition type.
da: Forkert handlingstilstandstype.

en: Incorrect action operation escalation step values.
da: Forkerte værdier for eskaleringstrin for handlingsoperation.

en: Incorrect action operation media type. Media type does not exist or you have no access to it.
da: Medietype for forkert handling. Medietypen findes ikke, eller du har ikke adgang til den.

en: Incorrect action operation type "%1$s" for event source "%2$s".
da: Forkert handlingshandlingstype "%1$s" for hændelseskilden "%2$s".

en: Incorrect action operation user group. User group does not exist or you have no access to it.
da: Forkert handling operation for brugergruppe. Brugergruppen eksisterer ikke, eller du har ikke adgang til den.

en: Incorrect action operation user. User does not exist or you have no access to it.
da: Forkert handling operation for bruger. Brugeren eksisterer ikke, eller du har ikke adgang til den.

en: Incorrect arguments passed to function.
da: Forkerte argumenter overført til funktion.

en: Incorrect bulk value for interface.
da: Forkert masseværdi for interface.

en: Incorrect characters used for host name "%1$s".
da: Forkerte tegn brugt til værtsnavnet "%1$s".

en: Incorrect current password.
da: Forkert nuværende adgangskode.

en: Incorrect default charset for Zabbix database: %1$s.
da: Forkert standardtegnsæt for Zabbix-databasen: %1$s.

en: Incorrect field "%1$s" name or value in where statement for table "%2$s".
da: Forkert felt "%1$s" navn eller værdi i where-sætning for tabellen "%2$s".

en: Incorrect fields for sysmap.
da: Forkerte felter til sysmap.

en: Incorrect file path for "%1$s": %2$s.
da: Forkert filsti til "%1$s": %2$s.

en: Incorrect file upload.
da: Forkert filupload.

en: Incorrect function is used
da: Forkert funktion er brugt

en: Incorrect image index.
da: Forkert billedindeks.

en: Incorrect input parameters.
da: Forkerte inputparametre.

en: Incorrect interface DNS parameter "%1$s" provided.
da: Forkert interface DNS-parameter "%1$s" angivet.

en: Incorrect interface port "%1$s" provided.
da: Forkert interface port "%1$s" angivet.

en: Incorrect inventory field "%1$s".
da: Forkert inventarsfelt "%1$s".

en: Incorrect inventory mode in action operation.
da: Forkert inventar tilstand i handlingsprocessen.

en: Incorrect item key "%1$s" provided for trigger expression on "%2$s".
da: Forkert datapunkt nøgle "%1$s" angivet for handlingsudtryk på "%2$s".

en: Incorrect item value type
da: Forkert datapunktværditype

en: Incorrect item value type "%1$s" provided for trigger function "%2$s".
da: Forkert datapunkt værditype "%1$s" angivet for handlings funktionen "%2$s".

en: Incorrect list of items.
da: Forkert liste over datapunkter.

en: Incorrect maintenance period (minimum 5 minutes)
da: Forkert vedligeholdelsesperiode (minimum 5 minutter)

en: Incorrect map ID.
da: Forkert kort-id.

en: Incorrect method "%1$s.%2$s".
da: Forkert metode "%1$s.%2$s".

en: Incorrect parameter "%1$s" value: %2$s.
da: Forkert parameter "%1$s" værdi: %2$s.

en: Incorrect port range.
da: Forkert port interval.

en: Incorrect regular expression "%1$s": "%2$s"
da: Forkert regulært udtryk "%1$s": "%2$s"

en: Incorrect response received from Zabbix server "%1$s".
da: Forkert svar modtaget fra Zabbix-serveren "%1$s".

en: Incorrect schedule: %1$s.
da: Forkert tidsplan: %1$s.

en: Incorrect status for host "%1$s".
da: Forkert status for værten "%1$s".

en: Incorrect templated web scenario step count.
da: Forkert trintæller for webscenarier med skabeloner.

en: Incorrect trigger expression.
da: Forkert triggerudtryk.

en: Incorrect trigger expression. Host "%1$s" does not exist or you have no access to this host.
da: Forkert handlings udtryk. Værten "%1$s" eksisterer ikke, eller du har ingen adgang til denne vært.

en: Incorrect trigger expression. Trigger expression elements should not belong to a template and a host simultaneously.
da: Forkert handlings udtryk. Handlingsudtrykselementer bør ikke tilhøre en skabelon og en vært samtidigt.

en: Incorrect trigger prototype expression. Host "%1$s" does not exist or you have no access to this host.
da: Forkert handlings prototype udtryk. Værten "%1$s" eksisterer ikke, eller du har ingen adgang til denne vært.

en: Incorrect trigger prototype expression. Trigger prototype expression elements should not belong to a template and a host simultaneously.
da: Forkert handlings prototype udtryk. Handlings prototype udtrykselementer bør ikke tilhøre en skabelon og en vært samtidigt.

en: Incorrect user ID specified for map "%1$s".
da: Forkert bruger-id angivet for kortet "%1$s".

en: Incorrect user group ID specified for map "%1$s".
da: Forkert brugergruppe-id angivet for kortet "%1$s".

en: Incorrect user name or password or account is temporarily blocked.
da: Forkert brugernavn eller adgangskode eller konto er midlertidigt blokeret.

en: Incorrect value "%1$s" for "%2$s" field.
da: Forkert værdi "%1$s" for feltet "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for "%2$s" field: must be between %3$s and %4$s, and have no more than %5$s digits after the decimal point.
da: Forkert værdi "%1$s" for feltet "%2$s": skal være mellem %3$s og %4$s og ikke have mere end %5$s cifre efter decimalkommaet.

en: Incorrect value "%1$s" for "%2$s" field: must be between %3$s and %4$s.
da: Forkert værdi "%1$s" for feltet "%2$s": skal være mellem %3$s og %4$s.

en: Incorrect value "%1$s" for float field "%2$s".
da: Forkert værdi "%1$s" for decimal felt "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for int field "%2$s".
da: Forkert værdi "%1$s" for heltal felt "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for unsigned int field "%2$s".
da: Forkert værdi "%1$s" for usigneret int-felt "%2$s".

en: Incorrect value for "%1$s" field.
da: Forkert værdi for feltet "%1$s".

en: Incorrect value for field "%1$s": %2$s.
da: Forkert værdi for feltet "%1$s": %2$s.

en: Increase by
da: Forøg med

en: Indefinitely
da: Uendelig

en: Indicators
da: Indikatorer

en: Indonesian (id_ID)
da: indonesisk (id_ID)

en: Infinity
da: Uendelighed

en: Info about internal disks of hypervisor required for vmware.datastore.perfcounter, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns JSON
da: Info om interne diske i hypervisor påkrævet for vmware.datastore.perfcounter, "url" - VMware-tjenestens URL, "uuid" - VMware hypervisor globalt unikt id. Returnerer JSON

en: Information about a file. Returns JSON
da: Oplysninger om en fil. Returnerer JSON

en: Information about a service. Returns integer with param as state, startup; string - with param as displayname, path, user; text - with param as description; Specifically for state: 0 - running, 1 - paused, 2 - start pending, 3 - pause pending, 4 - continue pending, 5 - stop pending, 6 - stopped, 7 - unknown, 255 - no such service; Specifically for startup: 0 - automatic, 1 - automatic delayed, 2 - manual, 3 - disabled, 4 - unknown
da: Oplysninger om en tjeneste. Returnerer heltal med param som tilstand, opstart; streng - med param som visningsnavn, sti, bruger; tekst - med param som beskrivelse; Specifikt for tilstand: 0 - kører, 1 - pauset, 2 - start afventer, 3 - pause afventer, 4 - fortsæt afventende, 5 - stop afventer, 6 - stoppet, 7 - ukendt, 255 - ingen sådan tjeneste; Specifikt til opstart: 0 - automatisk, 1 - automatisk forsinket, 2 - manuel, 3 - deaktiveret, 4 - ukendt

en: Inherit
da: Arve

en: Inherited
da: Nedarvet

en: Inherited and host macros
da: Nedarvede og værtsmakroer

en: Inherited and host prototype macros
da: Nedarvede og værtsprototypemakroer

en: Inherited and item tags
da: Nedarvede og datapunkt tags

en: Inherited and scenario tags
da: Nedarvede og scenarie-tags

en: Inherited and template macros
da: Nedarvede og skabelonmakroer

en: Inherited and trigger tags
da: Nedarvede og udløser tags

en: Inherited items
da: Nedarvede datapunkter

en: Initial view
da: Indledende visning

en: Initial view is ignored if the default view is set.
da: Indledende visning ignoreres, hvis standardvisningen er indstillet.

en: Insert
da: Indsæt

en: Insert expression
da: Indsæt udtryk

en: Install
da: Installere

en: Installer name
da: Installations navn

en: Integer from BITS
da: Heltal fra BITS

en: Integrations
da: Integrationer

en: Interface is linked to item "%1$s" on "%2$s".
da: Interfacet er knyttet til datapunktet "%1$s" på "%2$s".

en: Interface with DNS "%1$s" cannot have empty IP address.
da: Interface med DNS "%1$s" kan ikke have en tom IP-adresse.

en: Interface with IP "%1$s" cannot have empty DNS name while having "Use DNS" property on "%2$s".
da: Interface med IP "%1$s" kan ikke have et tomt DNS-navn, mens den har "Brug DNS" egenskab på "%2$s".

en: Interface with IP "%1$s" cannot have empty DNS name.
da: Interface med IP "%1$s" kan ikke have tomt DNS-navn.

[ctx: authentication]
en: Internal
da: Intern

[ctx: user type]
en: Internal
da: Intern

en: Internal JSON-RPC error.
da: Intern JSON-RPC fejl.

en: Internal actions
da: Interne handlinger

en: Internal data storage period
da: Intern datalagringsperiode

en: Internal error.
da: Intern fejl.

en: Internal problem
da: Internt problem

en: Internal problem recovery
da: Intern problemgendannelse

en: Invalid API method "%2$s" for user role "%1$s".
da: Ugyldig API-metode "%2$s" for brugerrollen "%1$s".

en: Invalid IP address "%1$s".
da: Ugyldig IP-adresse "%1$s".

en: Invalid JSON. An error occurred on the server while parsing the JSON text.
da: Ugyldig JSON. Der opstod en fejl på serveren under parsing af JSON-teksten.

en: Invalid LDAP JIT provisioning media type mapping configuration.
da: Ugyldig LDAP JIT-klargøring medietypetilknytningskonfiguration.

en: Invalid LDAP JIT provisioning user group mapping configuration.
da: Ugyldig konfiguration af LDAP JIT-klargøring af brugergruppetilknytning.

en: Invalid LDAP configuration
da: Ugyldig LDAP-konfiguration

en: Invalid SAML JIT provisioning media type mapping configuration.
da: Ugyldig SAML JIT-klargøring medietypetilknytningskonfiguration.

en: Invalid SAML JIT provisioning user group mapping configuration.
da: Ugyldig konfiguration af SAML JIT-klargøringsbrugergruppetilknytnings.

en: Invalid YAML file contents
da: Ugyldigt YAML-filindhold

en: Invalid action condition: %1$s.
da: Ugyldig handlingsbetingelse: %1$s.

en: Invalid condition: %1$s.
da: Ugyldig betingelse: %1$s.

en: Invalid date.
da: Ugyldig dato.

en: Invalid email address "%1$s".
da: Ugyldig e-mailadresse "%1$s".

en: Invalid email address for media type with ID "%1$s".
da: Ugyldig e-mailadresse for medietype med id "%1$s".

en: Invalid interval "%1$s".
da: Ugyldigt interval "%1$s".

en: Invalid key "%1$s": %2$s.
da: Ugyldig nøgle "%1$s": %2$s.

en: Invalid media type mapping configuration.
da: Ugyldig medietypetilknytningskonfiguration.

en: Invalid method parameters.
da: Ugyldige metodeparametre.

en: Invalid parameter "%1$s": %2$s.
da: Ugyldig parameter "%1$s": %2$s.

en: Invalid params.
da: Ugyldige parametre.

en: Invalid request.
da: Ugyldig forespørgsel.

en: Invalid response code "%1$s".
da: Ugyldig svarkode "%1$s".

en: Invalid tag "%1$s": %2$s.
da: Ugyldigt tag "%1$s": %2$s.

en: Invalid time period.
da: Ugyldig tidsperiode.

en: Invalid user group mapping configuration.
da: Ugyldig brugergruppe tilknytnings konfiguration.

en: Invalid zoomparameter "%1$s": %2$s.
da: Ugyldig zoomparameter "%1$s": %2$s.

en: Inventory
da: Inventar

en: Inventory disabled for host "%1$s".
da: Inventarkartotek deaktiveret for værten "%1$s".

en: Inventory field
da: Inventar felt

en: Inventory mode
da: Inventar tilstand

en: Invoke "Execute now" on read-only hosts
da: Kald "Udfør nu" på skrivebeskyttede værter

en: Is online?
da: Er online?

en: Issuer
da: Udsteder

en: It is not possible to filter by user password.
da: Det er ikke muligt at filtrere efter brugeradgangskode.

en: It is not possible to search by user password.
da: Det er ikke muligt at søge på brugeradgangskode.

en: Italian (it_IT)
da: italiensk (it_IT)

en: Item
da: Datapunkt

en: Item added
da: Datapunkt tilføjet

en: Item contains user-defined macros with secret values. Values of these macros should be entered manually.
da: Datapunktet indeholder brugerdefinerede makroer med hemmelige værdier. Værdierne for disse makroer skal indtastes manuelt.

en: Item copied | Items copied
da[0]: Datapunkt kopieret

en: Item count
da: Datapunkt kopieret

en: Item deleted | Items deleted
da[0]: Datapunkt slettet

en: Item disabled | Items disabled
da[0]: Datapunkt slettet

en: Item enabled | Items enabled
da[0]: Datapunkt deaktiveret
da[1]: Datapunkter aktiveret

en: Item in "not supported" state
da: Datapunkt i tilstanden "ikke understøttet"

en: Item list
da: Datapunkt liste

en: Item not selected
da: Datapunkt ikke valgt

en: Item pattern
da: Datapunkt mønster

en: Item prototype
da: Datapunkg prototype

en: Item prototype added
da: Datapunkt prototype tilføjet

en: Item prototype deleted | Item prototypes deleted
da[0]: Datapunkt prototype slettet
da[1]: Datapunkt prototyper slettet

en: Item prototype updated | Item prototypes updated
da[0]: Datapunkt prototyper opdateret
da[1]: Datapunkt prototype opdateret

en: Item prototype with ID "%1$s" is not available.
da: Datapunkt prototype med ID "%1$s" er ikke tilgængelig.

en: Item prototypes
da: Datapunkt prototyper

en: Item tags
da: Datapunkt tags

en: Item test
da: Datapunkt test

en: Item type does not use interface
da: Datapunkt type bruger ikke interface

en: Item updated | Items updated
da[0]: Datapunkt opdateret
da[1]: Datapunkter opdateret

en: Item value
da: Datapunkt værdi

en: Item values
da: Datapunkt værdier

en: Item will not be refreshed. Please enter a correct update interval.
da: Datapunktet vil ikke blive opdateret. Indtast venligst et korrekt opdateringsinterval.

en: Item will not be refreshed. Specified update interval requires having at least one either flexible or scheduling interval.
da: Datapunktet vil ikke blive opdateret. Specificeret opdateringsinterval kræver mindst ét enten fleksibelt eller planlægningsinterval.

en: Item will not be refreshed. Update interval should be between 1s and 1d. Also Scheduled/Flexible intervals can be used.
da: Elementet vil ikke blive opdateret. Opdateringsintervallet skal være mellem 1 sekundt og 1dag. Også planlagte/fleksible intervaller kan bruges.

en: Item with ID "%1$s" is not available.
da: Datapunktet med ID "%1$s" er ikke tilgængelig.

en: Items
da: Datapunkter

en: Items list
da: Datapunkts liste

en: Items location
da: Datapunkters lokation

en: JMX endpoint
da: JMX-endepunkt

en: JSON array input is expected.
da: JSON-array-input forventes.

en: JSON data
da: JSON-data

en: JSON is expected
da: JSON forventes

en: JSON string is expected
da: JSON-streng forventes

en: JSON-RPC error generation failed. No such error "%1$s".
da: Generering af JSON-RPC-fejl mislykkedes. Ingen sådan fejl "%1$s".

en: January
da: Januar

en: Japanese (ja_JP)
da: Japansk (ja_JP)

en: July
da: Juli

en: June
da: Juni

en: Keep lost resources period
da: Behold tabte ressource periode

en: Key
da: Nøgle

en: Key passphrase
da: Nøgleadgangssætning

en: Kiosk mode
da: Kiosktilstand

en: Korean (ko_KR)
da: Koreansk (ko_KR)

en: LDAP Server
da: LDAP-server

en: LDAP authentication
da: LDAP-godkendelse

en: LDAP authentication is disabled system-wide.
da: LDAP-godkendelse er deaktiveret i hele systemet.

en: LDAP authentication is disabled.
da: LDAP-godkendelse er deaktiveret.

en: LDAP group pattern
da: LDAP-gruppemønster

en: LDAP is not configured
da: LDAP er ikke konfigureret

en: LDAP must be enabled
da: LDAP skal være aktiveret

en: LDAP settings
da: LDAP-indstillinger

en: LLD macro
da: LLD makro

en: LLD macros
da: LLD makroer

en: LLD rule
da: LLD regel

en: LLD rule with the same UUID already exists
da: LLD-regel med samme UUID findes allerede

en: Label
da: Etiket

en: Label location
da: Etiketplacering

en: Language
da: Sprog

en: Language "%1$s" is not supported.
da: Sproget "%1$s" er ikke understøttet.

[ctx: page navigation]
en: Last
da: Sidst

en: Last %1$d day | Last %1$d days
da[0]: Sidste %1$d dag
da[1]: Sidste %1$d dage

en: Last %1$d hour | Last %1$d hours
da[0]: Sidste %1$d timer
da[1]: Sidste %1$d timer

en: Last %1$d minute | Last %1$d minutes
da[0]: Sidste %1$d minut
da[1]: Sidste %1$d minuter

en: Last %1$d month | Last %1$d months
da[0]: Sidste %1$d månede
da[1]: Sidste %1$d måneder

en: Last %1$d second | Last %1$d seconds
da[0]: Sidste %1$d sekund
da[1]: Sidste %1$d sekunder

en: Last %1$d year | Last %1$d years
da[0]: Sidste %1$d år
da[1]: Sidste %1$d år

en: Last access
da: Sidste tilgået

en: Last accessed at
da: Sidst tilgået

en: Last check
da: Sidste kontrol

en: Last hour graph
da: Sidste time graf

[ctx: missing data function]
en: Last known
da: Sidst kendt

en: Last month graph
da: Sidste måned graf

en: Last name
da: Efternavn

en: Last of
da: Sidste af

en: Last seen (age)
da: Sidst set (alder)

en: Last sent
da: Sidst sendt

en: Last value
da: Sidste værdi

en: Last week graph
da: Sidste uges graf

en: Latest data
da: Seneste data

en: Latest values
da: Seneste værdier

en: Latvian (lv_LV)
da: Lettisk (lv_LV)

en: Left
da: Venstre

en: Left Y
da: Venstre Y

en: Left trim
da: Venstre trim

en: Length
da: Længde

en: Licensed under
da: Licenseret under

en: Limit for search and filter results
da: Begrænsning for søge- og filtreringsresultater

en: Line
da: Linje

en: Line color
da: Linje farve

en: Line type
da: Linjetype

en: Line width
da: Linjebredde

en: Link "selementid1" field is pointing to a nonexistent map selement ID "%1$s" for map "%2$s".
da: Link "selementid1"-feltet peger på et ikke-eksisterende kortelement-id "%1$s" for kortet "%2$s".

en: Link "selementid2" field is pointing to a nonexistent map selement ID "%1$s" for map "%2$s".
da: Link "selementid2"-feltet peger på et ikke-eksisterende kort selement ID "%1$s" for kortet "%2$s".

en: Link indicators
da: Link indikatorer

en: Link template
da: Link skabelon

en: Link templates
da: Link skabeloner

en: Linked map
da: Linkede kort

en: Linked templates
da: Linkede skabeloner

en: Linked to templates
da: Linket til skabeloner

en: List is empty
da: Listen er tom

en: List of OS processes with attributes. Returns JSON array
da: Liste over OS-processer med attributter. Returnerer JSON-array

en: List of Windows Registry values or keys located at given key. Returns JSON.
da: Liste over værdier eller nøgler i Windows-registreringsdatabasen placeret ved en given nøgle. Returnerer JSON.

en: List of Zabbix proxies with name, mode, encryption, compression, version, last seen, host count, item count, required values per second (vps) and compatibility (current/outdated/unsupported). Returns JSON.
da: Liste over Zabbix proxyer med navn, tilstand, kryptering, komprimering, version, sidst set, værtsantal, antal datapunkter, nødvendige værdier pr. sekund (vps) og kompatibilitet (aktuel/forældet/ikke understøttet). Returnerer JSON.

en: List of block devices and their type. Returns JSON
da: Liste over blokenheder og deres type. Returnerer JSON

en: List of detected CPUs/CPU cores. Returns JSON
da: Liste over detekterede CPU'er/CPU-kerner. Returnerer JSON

en: List of directory entries, recursively. Returns JSON
da: Rekursivt liste over mappe elemeter. Returnerer JSON

en: List of mounted filesystems and their types. Returns JSON
da: Liste over monterede filsystemer og deres typer. Returnerer JSON

en: List of mounted filesystems, their types, disk space and inode statistics. Returns JSON
da: Liste over monterede filsystemer, deres typer, diskplads og inodestatistik. Returnerer JSON

en: List of network interfaces. Returns JSON
da: Liste over netværks interfaces. Returnerer JSON

en: List of object instances of Windows performance counters, discovered using object names in English. Returns JSON
da: Liste over Windows preformance counters, opdaget ved hjælp af objektnavne på engelsk. Returnerer JSON

en: List of object instances of Windows performance counters. Returns JSON
da: Liste over Windows preformance counters. Returnerer JSON

en: List of user group shares
da: Liste over brugergruppedelinger

en: List of user shares
da: Liste over brugerdelinger

en: Listing of MAC addresses. Returns string
da: Liste over MAC-adresser. Returnerer streng

en: Listing of PCI or USB devices. Returns text
da: Liste over PCI- eller USB-enheder. Returnerer tekst

en: Listing of installed packages. Returns text
da: Liste over installerede pakker. Returnerer tekst

en: Listing of services. Returns 0 - if empty; text - list of services separated by a newline
da: Liste over tjenester. Returnerer 0 - hvis tom; tekst - liste over tjenester adskilt af en ny linje

en: Lithuanian (lt_LT)
da: Litauisk (lt_LT)

en: Loading time of full web page (in seconds). Returns float
da: Indlæsningstid for hele websiden (i sekunder). Returneringer decimaltal

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Local
da: Lokal

en: Local default
da: Lokal standard

en: Local time
da: Lokal tid

en: Location
da: Placering

en: Location latitude
da: Placering breddegrad

en: Location longitude
da: Placering længdegrad

en: Log file monitoring with log rotation support. Returns log
da: Logfilovervågning med understøttelse af logrotation. Returnerer log

en: Log file monitoring. Returns log
da: Logfil overvågning. Returnerer log

en: Log time format
da: Logtidsformat

en: Log unmatched SNMP traps
da: Log umatchede SNMP traps

en: Login
da: Log på

en: Login attempts
da: Login forsøg

en: Login blocking interval
da: Interval for login-blokering

en: Login failed
da: Login mislykkedes

en: Login name or password is incorrect.
da: Loginnavn eller adgangskode er forkert.

en: Login successful
da: Login lykkedes

en: Logout
da: Log ud

en: Logout requests
da: Log ud anmodninger

en: Logout responses
da: Log ud svar

en: Lost
da: Misted

en: Low-level discovery rule in "not supported" state
da: LLD regl i tilstanden "ikke understøttet"

en: MAC address A
da: MAC-adresse A

en: MAC address B
da: MAC-adresse B

en: MAC from Hex-STRING
da: MAC fra Hex-STRING

en: MD2
da: MD 2

en: MD5 checksum of file. Returns character string (MD5 hash of the file)
da: MD5 kontrolsum af filen. Returnerer tegnstreng (MD5-hash af filen)

en: MFA method
da: MFA metode

en: MFA method "%1$s" already exists.
da: MFA-metoden "%1$s" findes allerede.

en: MFA settings
da: MFA-indstillinger

en: Macro
da: Makroer

en: Macro "%1$s" already exists on "%2$s".
da: Makroen "%1$s" findes allerede på "%2$s".

en: Macro "%1$s" already exists.
da: Makroen "%1$s" findes allerede.

en: Macros
da: Makroer

en: Macros updated
da: Makroer opdateret

en: Main filter
da: Hovedfilter

en: Main navigation
da: Hovednavigation

en: Maintenance
da: Vedligeholdelse

en: Maintenance "%1$s" already exists.
da: Vedligeholdelse "%1$s" eksisterer allerede.

en: Maintenance period
da: Vedligeholdelsesperiode

en: Maintenance period created
da: Vedligeholdelsesperiode oprettet

en: Maintenance period deleted | Maintenance periods deleted
da[0]: Vedligeholdelsesperiode slettet
da[1]: Vedligeholdelsesperioder slettet

en: Maintenance period length
da: Vedligeholdelsesperiodens længde

en: Maintenance period updated
da: Vedligeholdelsesperiode opdateret

en: Maintenance periods
da: Vedligeholdelsesperioder

en: Maintenance type
da: Vedligeholdelsestype

en: Maintenance with data collection
da: Vedligeholdelse med dataindsamling

en: Maintenance without data collection
da: Vedligeholdelse uden dataindsamling

en: Maintenance: %1$s
da: Vedligeholdelse: %1$s

en: Make sure to copy the auth token as you won't be able to view it after the page is closed.
da: Sørg for at kopiere godkendelsestokenet, da du ikke vil være i stand til at se det, efter at siden er lukket.

en: Manage API tokens
da: Administrer API-tokens

en: Manage SLA
da: Administrer SLA

en: Manage scheduled reports
da: Administrer planlagte rapporter

en: Manual
da: Brugervejledning

en: Manual event action
da: Manuel hændelseshandling

en: Manual host action
da: Manuel værtshandling

en: Manual input
da: Manuel input

en: Manual problem suppression. Date-time input accepts relative and absolute time format.
da: Manuel problemundertrykkelse. Dato-tidsindtastning accepterer relative og absolutte tidsformater.

en: Manually by: %1$s
da: Manuelt af: %1$s

en: Manually closed
da: Manuelt lukket

en: Map
da: Kort

en: Map "%1$s" already exists.
da: Kortet "%1$s" findes allerede.

en: Map "%1$s" is public and read-only sharing is disallowed.
da: Kortet "%1$s" er offentligt, og skrivebeskyttet deling er ikke tilladt.

en: Map element
da: Kortelement

en: Map element is missing parameters: %1$s
da: Kortelementet mangler parametre: %1$s

en: Map element label location
da: Kortelementets etiketplacering

en: Map element label type
da: Kortelementets etikettype

en: Map is updated! Return to map list?
da: Kortet er opdateret! Vend tilbage til kortlisten?

en: Map label type
da: Kortetikettetype

en: Map name cannot be empty.
da: Kortnavnet må ikke være tomt.

en: Map navigation tree
da: Kortnavigationstræ

en: Map owner cannot be empty.
da: Kortejeren må ikke være tom.

en: Map shape
da: Kort form

en: Map update failed.
da: Kortopdatering mislykkedes.

en: Map user's LDAP media attributes (e.g. email) to Zabbix user media for sending notifications.
da: Tilknyt brugerens LDAP-medieattributter (f.eks. e-mail) til Zabbix-brugermedier for at sende meddelelser.

en: Map user's SAML media attributes (e.g. email) to Zabbix user media for sending notifications.
da: Tilknyt brugerens SAML-medieattributter (f.eks. e-mail) til Zabbix-brugermedier for at sende meddelelser.

en: Map with ID "%1$s" is not available.
da: Kort med ID "%1$s" er ikke tilgængeligt.

en: Mapped to
da: Kortlagt til

en: Mapping
da: Kortlægning

en: Mappings
da: Kortlægninger

en: Maps
da: Kort

en: March
da: Marts

en: Mark as cause
da: Marker som årsag

en: Mark elements on trigger status change
da: Marker elementer ved hendelsesstatusændring

en: Mark others
da: Marker andre

en: Mark selected
da: Markér valgt

en: Mark selected as symptoms
da: Marker valgt som symptomer

en: Mask
da: Maske

en: Mass update
da: Masseopdatering

en: Mass update elements
da: Masseopdater elementer

en: Mass update shapes
da: Masseopdater former

en: Master item
da: Hoved datapunkt

en: Matches regular expression
da: Matcher regulært udtryk

en: Mathematical functions
da: Matematiske funktioner

en: Max
da: Maks

en: Max count of elements to show inside table cell
da: Maksimalt antal elementer, der skal vises inde i tabelcellen

en: Max history display period
da: Maks. historievisningsperiode

en: Max number of columns and rows in overview tables
da: Maks. antal kolonner og rækker i oversigtstabeller

en: Max number of rows
da: Maks. antal rækker

en: Max period for time selector
da: Maks. periode for tidsvælger

en: Max records per message
da: Maks. poster pr. besked

en: Max repetition count
da: Maks. antal gentagelser

en: Max repetition count is applicable to discovery and walk only.
da: Det maksimale antal gentagelser gælder kun for opdagelse og snmp.walk.

en: Max zoom level
da: Maks zoomniveau

en: Maximum concurrent checks
da: Maksimal samtidig kontroler

en: Maximum concurrent checks per type
da: Maksimal samtidig kontrol pr. type

en: Maximum number of opened files supported by OS. Returns integer
da: Maksimalt antal åbnede filer understøttet af OS. Returnerer heltal

en: Maximum number of processes supported by OS. Returns integer
da: Maksimalt antal processer understøttet af OS. Returnerer heltal

en: Maximum number of rows
da: Maksimalt antal rækker

en: Maximum required %1$s database version is %2$s.
da: Maksimum krævet %1$s databaseversion er %2$s.

en: Maximum time period to display is %1$s day. | Maximum time period to display is %1$s days.
da[0]: Den maksimale tidsperiode, der skal vises, er %1$s dag.
da[1]: Den maksimale tidsperiode for visning er %1$s dage.

en: Maximum total length of email address exceeded for media type with ID "%1$s".
da: Den maksimale samlede længde af e-mailadressen er overskredet for medietypen med ID "%1$s".

en: Maximum zoom level of the map.
da: Maksimalt zoomniveau på kortet.

en: May
da: Maj

[ctx: May short]
en: May
da: Maj

en: Media
da: Medier

en: Media type
da: Medietype

[ctx: compact table header]
en: Media type
da: Medietype

en: Media type "%1$s" already exists.
da: Medietypen "%1$s" findes allerede.

en: Media type added
da: Medietype tilføjet

en: Media type deleted | Media types deleted
da[0]: Medietype slettet
da[1]: Medietype slettet

en: Media type disabled | Media types disabled
da[0]: Medietype deaktiveret
da[1]: Medietyper deaktiveret

en: Media type disabled by Administration.
da: Medietype deaktiveret af administrationen.

en: Media type enabled | Media types enabled
da[0]: Medietype aktiveret
da[1]: Medietyper aktiveret

en: Media type mapping
da: Medietypekortlægning

en: Media type test
da: Medietypetest

en: Media type test failed.
da: Medietypetest mislykkedes.

en: Media type test log
da: Medietype testlog

en: Media type test successful.
da: Medietypetest gennemført.

en: Media type updated
da: Medietype opdateret

en: Media type with ID "%1$s" is not available.
da: Medietype med ID "%1$s" er ikke tilgængelig.

en: Media types
da: Medietyper

en: Media types disabled by Administration.
da: Medietyper deaktiveret af administrationen.

en: Media types used by action "%1$s".
da: Medietyper brugt af handlingen "%1$s".

en: Members
da: Medlemmer

en: Memory limit: %1$s
da: Hukommelsesgrænse: %1$s

en: Memory metrics of VMware Resource Pool, "url" - VMware service URL, "rpid" - VMware resource pool id, "mode"- consumed(default)/ballooned/overhead memory
da: Hukommelsesmålinger for VMware Resource Pool, "url" - VMware service URL, "rpid" - VMware ressource pool id, "mode" - forbrugt (standard)/ballonformet/overhead hukommelse

en: Memory size in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
da: Hukommelsesstørrelse i bytes eller i procent af totalen. Returnerer heltal for bytes; decimanltal i procent

en: Memory used by process in bytes. Returns integer
da: Hukommelse brugt af processen i bytes. Returnerer heltal

en: Menu entry URL
da: Menuindgang URL

en: Menu entry name
da: Navn på menuindgang

en: Menu entry name is used as a label for the trigger URL in the event context menu.
da: Menuindgangsnavnet bruges som en etiket for trigger-URL'en i begivenhedens kontekstmenu.

en: Menu path
da: Menusti

en: Message
da: Besked

[ctx: compact table header]
en: Message
da: Besked

en: Message format
da: Beskedformat

en: Message template
da: Besked skabelon

en: Message templates
da: Besked skabeloner

en: Message timeout
da: Besked timeout

en: Message type
da: Beskedtype

en: Message/Command
da: Besked/kommando

en: Messages
da: Beskeder

en: Messaging
da: Beskeder

en: Method not found.
da: Metoden blev ikke fundet.

en: Methods
da: Metoder

en: Middle
da: Midten

en: Minimum password length
da: Minimum adgangskodelængde

en: Minimum required %1$s database version is %2$s.
da: Minimum påkrævet %1$s databaseversion er %2$s.

en: Minimum required PHP memory limit is %1$s (configuration option "memory_limit").
da: Minimum påkrævet PHP-hukommelsesgrænse er %1$s ("memory_limit").

en: Minimum required PHP upload filesize is %1$s (configuration option "upload_max_filesize").
da: Minimum påkrævet PHP upload filstørrelse er %1$s ("upload_max_filesize").

en: Minimum required PHP version is %1$s.
da: Minimum påkrævet PHP-version er %1$s.

en: Minimum required TimescaleDB version is %1$s.
da: Minimum påkrævet TimescaleDB-version er %1$s.

en: Minimum required limit on execution time of PHP scripts is %1$s (configuration option "max_execution_time").
da: Minimum påkrævet grænse for eksekveringstid af PHP-scripts er %1$s ("max_execution_time").

en: Minimum required limit on input parse time for PHP scripts is %1$s (configuration option "max_input_time").
da: Minimum påkrævet grænse for input-parsetid for PHP-scripts er %1$s ("max_input_time").

en: Minimum required size of PHP post is %1$s (configuration option "post_max_size").
da: Minimum påkrævet størrelse på PHP-indlæg er %1$s ("post_max_size").

en: Minimum severity
da: Minimum alvorlighedsgrad

en: Minimum time period to display is %1$s minute. | Minimum time period to display is %1$s minutes.
da[0]: Minimumsperiode for visning er %1$s minuter.
da[1]: Minimumsperiode for visning er %1$s minuter.

en: Minutes
da: Minutter

en: Missing "itemid" field for item.
da: Mangler "itemid" -felt for datapunktet.

en: Missing "name" field for graph prototype.
da: Manglende "navn" felt for grafprototype.

en: Missing "name" field for graph.
da: Manglende "navn"-felt til graf.

en: Missing data
da: Manglende data

en: Missing items for graph "%1$s".
da: Manglende datapunkter til grafen "%1$s".

en: Missing items for graph prototype "%1$s".
da: Manglende datapunkter til grafprototypen "%1$s".

en: Missing key "%1$s" for host "%2$s".
da: Manglende nøgle "%1$s" for værten "%2$s".

en: Mixed
da: Blandet

[ctx: compact table header]
en: Mixed
da: Blandet

en: Module
da: Modul

en: Module added: %1$s. | Modules added: %1$s.
da[0]: Modul tilføjet: %1$s.
da[1]: Moduler tilføjet: %1$s.

en: Module deleted: %1$s. | Modules deleted: %1$s.
da[0]: Modul slettet: %1$s.
da[1]: Moduler slettet: %1$s.

en: Module disabled | Modules disabled
da[0]: Modul deaktiveret
da[1]: Moduler deaktiveret

en: Module enabled | Modules enabled
da[0]: Modul aktiveret
da[1]: Moduler aktiveret

en: Module updated
da: Modul opdateret

en: Module with ID "%2$s" is not available for user role "%1$s".
da: Modulet med ID "%2$s" er ikke tilgængeligt for brugerrollen "%1$s".

en: Modules
da: Moduler

en: Modules updated
da: Moduler opdateret

en: Mon
da: Man

en: Monday
da: Mandag

en: Monitored by
da: Overvåges af

en: Monitored by proxy
da: Overvåget af proxy

en: Monitored host
da: Overvåget vært

en: Monitoring
da: Overvågning

en: Month
da: Måned

[ctx: compact table header]
en: Month
da: Måned

en: Monthly
da: Månedlige

en: More matches found...
da: Flere resultater fundet...

[ctx: screen reader]
en: More than %1$d matches for %2$s found
da: Mere end %1$d resultater for %2$s fundet

en: More than 10 minutes
da: Mere end 10 minutter

en: Multi-factor TOTP secret will be deleted.
da: Multi-faktor TOTP-hemmelighed vil blive slettet.

en: Multi-factor TOTP secrets will be deleted.
da: Multi-faktor TOTP-hemmeligheder vil blive slettet.

en: Multi-factor authentication
da: Multi-faktor godkendelse

en: Multi-factor authentication is disabled system-wide.
da: Multifaktorgodkendelse er deaktiveret i hele systemet.

en: Multiple
da: Mange

en: Multiple PROBLEM events
da: Flere PROBLEM begivenheder

en: My
da: Min

en: Name
da: Navn

[ctx: compact table header]
en: Name
da: Navn

[ctx: user first name]
en: Name
da: Navn

en: Name
da: Navn

en: Name ID
da: Navne ID

en: Name of the form field should not exceed 255 characters.
da: Navnet på formularfeltet må ikke overstige 255 tegn.

en: Namespace
da: Navneområde

en: Naming requirements:
da: Navnekrav:

en: Navigate to default view
da: Naviger til standardvisning

en: Navigate to initial view
da: Naviger til den første visning

en: Needle
da: Nål

en: Network discovery data storage period
da: Datalagringsperiode for netværksopdagelse

en: Network interface list (includes interface type, status, IPv4 address, description). Returns text
da: Netværks interface (inkluderer interfacetype, status, IPv4-adresse, beskrivelse). Returnerer tekst

en: Network map added
da: Netværkskort tilføjet

en: Network map deleted | Network maps deleted
da[0]: Netværkskort slettet
da[1]: Netværkskortene slettet

en: Network map updated
da: Netværkskort opdateret

en: Network maps
da: Netværkskort

en: Network timeouts for UI
da: Netværkstimeout for UI

en: Network utilization (combined transmit-rates and receive-rates) during the interval, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - network interface instance
da: Netværksudnyttelse (kombinerede transmissions- og modtagehastigheder) under intervallet, "url" - VMware-tjeneste URL, "uuid" - VMware virtuel maskine global unik identifikator, "instans" - netværksgrænsefladeinstans

en: Never
da: Aldrig

en: New API token
da: Nyt API-token

en: New LDAP server
da: Ny LDAP server

en: New MFA method
da: Ny MFA-metode

en: New SLA
da: Ny SLA

en: New action
da: Ny handling

en: New additional rule
da: Ny tillægsregel

en: New column
da: Ny kolonne

en: New condition
da: Ny betingelse

en: New dashboard
da: Nyt dashboard

en: New discovery rule
da: Ny opdagelsesregel

en: New element
da: Nyt element

en: New event host group
da: Ny begivenhedsværtsgruppe

en: New event tag name
da: Ny begivenheds tag navn

en: New event tag value
da: Ny begivenheds tag værdi

en: New excluded downtime
da: Ny udelukket nedetid

en: New host
da: Ny vært

en: New host group
da: Ny værtsgruppe

en: New item
da: Nyt datapunkt

en: New item prototype
da: Ny datapunkt prototype

en: New maintenance period
da: Ny vedligeholdelsesperiode

en: New media type
da: Ny medietype

en: New media type mapping
da: Ny medietypekortlægning

en: New proxy
da: Ny proxy

en: New regular expression
da: Nyt regulært udtryk

en: New script
da: Nyt script

en: New service
da: Ny service

en: New step of web scenario
da: Nyt trin i web-scenarie

en: New tag filter
da: Nyt tag filter

en: New tag name
da: Nyt tag navn

en: New template
da: Ny skabelon

en: New template group
da: Ny skabelongruppe

en: New trigger
da: Ny udløser

en: New trigger prototype
da: Ny udløser prototype

en: New triggers
da: Ny udløser

en: New user group mapping
da: Ny brugergruppekortlægning

en: Next dashboard
da: Næste dashboard

en: Next page
da: Næste side

en: Next step
da: Næste trin

en: No
da: Ingen

en: No "%1$s" given for graph prototype.
da: Ingen "%1$s" angivet for grafprototype.

en: No "%1$s" given for graph.
da: Ingen "%1$s" angivet for grafen.

en: No "%1$s" given for map.
da: Ingen "%1$s" angivet for kortet.

en: No changes.
da: Ingen ændringer.

en: No compatible widgets.
da: Ingen kompatible widgets.

en: No data
da: Ingen data

en: No data collection
da: Ingen dataindsamling

en: No data found.
da: Ingen data fundet.

en: No data.
da: Ingen data.

en: No default interface for "%1$s" type on "%2$s".
da: Ingen standard interface for typen "%1$s" på "%2$s".

en: No details
da: Ingen detaljer

en: No discovery rule IDs given.
da: Der er ikke angivet nogen opdagelsesregel-id'er.

en: No enabled modules found.
da: Ingen aktiverede moduler fundet.

en: No encryption
da: Ingen kryptering

en: No file was uploaded.
da: Ingen fil blev uploadet.

en: No graph item with graph ID "%1$s".
da: Intet grafelement med graf-id "%1$s".

en: No graphs added.
da: Ingen grafer tilføjet.

en: No host IDs given.
da: Ingen værts-id'er angivet.

en: No host selected.
da: Ingen vært valgt.

en: No host with host ID "%1$s".
da: Ingen vært med værts-id "%1$s".

en: No icon for map element ""%1$s".
da: Intet ikon for kortelementet ""%1$s".

en: No image
da: Intet billede

en: No interface found
da: Ingen interface fundet

en: No interfaces are defined.
da: Ingen interfaces er defineret.

en: No inventory mode specified for action operation.
da: Ingen inventar tilstand angivet for handlingsoperationen.

en: No item selected.
da: Der er ikke valgt noget datapunkt.

en: No items defined.
da: Ingen datapunkter defineret.

en: No macros found.
da: Ingen makroer fundet.

en: No maps added.
da: Ingen kort tilføjet.

en: No matches found
da: Ingen match fundet

en: No new modules discovered
da: Ingen nye moduler opdaget

en: No operations defined for action "%1$s".
da: Ingen operationer defineret for handling "%1$s".

en: No permissions for system access.
da: Ingen tilladelser til systemadgang.

en: No permissions to call "%1$s.%2$s".
da: Ingen tilladelser til at kalde "%1$s.%2$s".

en: No permissions to referred object or it does not exist!
da: Ingen tilladelser til henvist objekt, eller det eksisterer ikke!

en: No problems
da: Ingen problemer

en: No proxy
da: Ingen proxy

en: No recipients specified for action operation message.
da: Ingen modtagere angivet for handlingsoperationsmeddelelse.

en: No refresh
da: Ingen opdatering

en: No saved state, please login again.
da: Ingen gemt tilstand, log venligst ind igen.

en: No script specified for action operation command.
da: Der er ikke angivet noget script til handlingskommando.

en: No targets specified for action operation global script.
da: Der er ikke angivet nogen mål for det globale script for handlingsoperation.

en: No trigger with trigger ID "%1$s".
da: Ingen udløser med udløser-id "%1$s".

en: No triggers defined.
da: Ingen udløsere defineret.

en: No value
da: Ingen værdi

en: Non-boolean flags are deprecated.
da: Ikke-booleske flag er forældet.

en: None
da: Ingen

en: Normal view
da: Normal visning

en: Norwegian (nb_NO)
da: Norsk (nb_NO)

en: Not Ack
da: Ikke aksepteret

en: Not all results are displayed. Please provide more specific search criteria.
da: Ikke alle resultater vises. Angiv venligst mere specifikke søgekriterier.

en: Not allowed to modify automatic user macro "%1$s".
da: Ikke tilladt at ændre den automatiske brugermakro "%1$s".

en: Not allowed to set language for user "guest".
da: Ikke tilladt at indstille sprog for brugeren "gæst".

en: Not allowed to set password for user "guest".
da: Ikke tilladt at indstille adgangskode for brugeren "gæst".

en: Not allowed to set theme for user "guest".
da: Ikke tilladt at indstille tema for brugeren "gæst".

en: Not allowed to update field "%1$s" for provisioned user.
da: Ikke tilladt at opdatere feltet "%1$s" for klargjort bruger.

en: Not authorized.
da: Ikke autoriseret.

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

[ctx: compact table header]
en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Not classified
da: Ikke klassificeret

en: Not enabled
da: Ikke aktiveret

en: Not inherited items
da: Ikke arvede datapunkter

en: Not supported
da: Ikke understøttet

en: Note that %1$s or %2$s will be regarded as hostnames if used without single quotes.
da: Bemærk, at %1$s eller %2$s vil blive betragtet som værtsnavne, hvis de bruges uden enkelte anførselstegn.

en: Notes
da: Noter

en: Nothing
da: Ikke noget

en: Notification report
da: Meddelelsesrapport

en: Notifications
da: Meddelelser

en: Notify about canceled escalations
da: Giv besked om aflyste eskaleringer

en: Notify all involved
da: Giv besked til alle involverede

en: Number of CPUs. Returns integer
da: Antal CPU'er. Returnerer heltal

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Number of enabled items on the host.
da: Antal aktiverede datapunkter på værten.

en: Number of hosts (enabled/disabled)
da: Antal værter (aktiveret/deaktiveret)

en: Number of items (enabled/disabled/not supported)
da: Antal datapunter (aktiveret/deaktiveret/ikke understøttet)

en: Number of items in Zabbix database.
da: Antal datapunkter i Zabbix-databasen.

en: Number of items in proxy history that are not yet sent to the server
da: Antal datapunkter i proxy historikken, der endnu ikke er sendt til serveren

en: Number of items in the queue which are delayed by from to seconds, inclusive.
da: Antal datapunter i køen, som er forsinket, inklusiv fra og til sekunder.

en: Number of items in the queue which are delayed in Zabbix server or proxy by "from" till "to" seconds, inclusive.
da: Antal datapunkter i køen, som er forsinket i Zabbix server eller proxy, inklusiv fra og til sekunder.

en: Number of monitored hosts
da: Antal overvågede værter

en: Number of out-of-window collisions. Returns integer
da: Antal kollisioner uden for vinduet. Returnerer heltal

en: Number of problems
da: Antal problemer

en: Number of problems and expand most critical one
da: Antal problemer og udvide mest kritiske

en: Number of rows
da: Antal rækker

en: Number of seasons
da: Antal sæsoner

en: Number of steps
da: Antal trin

en: Number of templates
da: Antal skabeloner

en: Number of triggers (enabled/disabled [problem/ok])
da: Antal udløsere (aktiveret/deaktiveret [problem/ok])

en: Number of triggers in Zabbix database.
da: Antal udløsere i Zabbix-databasen.

en: Number of unsupported items in Zabbix database.
da: Antal ikke-understøttede datapunkter i Zabbix-databasen.

en: Number of unsupported items on the host.
da: Antal ikke-understøttede datapunkter på værten.

en: Number of users (online)
da: Antal brugere (online)

en: Number of users logged in. Returns integer
da: Antal brugere, der er logget ind. Returnerer heltal

en: Number or percentage of inodes. Returns integer for number; float for percentage
da: Antal eller procentdel af inoder. Returnerer heltal for tal; decimaltal i procent

en: Numeral systems
da: Talsystemer

en: Numeric (float)
da: Numerisk (decmaltal)

en: Numeric (integer)
da: Numerisk (heltal)

en: Numeric (unsigned)
da: Numerisk (usigneret)

en: OID prefix
da: OID præfiks

en: OK event closes
da: OK begivenheden lukkes

en: OK event generation
da: OK begivenhedsgenerering

en: OOB IP address
da: OOB IP-adresse

en: OOB subnet mask
da: OOB undernetmaske

en: OS (Full details)
da: OS (Fuld detaljer)

en: OS (Short)
da: OS (kort)

en: Object
da: Objekt

en: Oct
da: Okt

en: Octal to decimal
da: Oktal til decimal

en: October
da: Oktober

en: Off
da: Slukket

en: Old event tag name
da: Gammelt begivenheds tag navn

en: Old event tag value
da: Gammel begivenheds tag værdi

en: Old tag name
da: Gammelt tag navn

en: On
da: Tænt

en: On status change triggers blink for
da: Ved statusændring blinker udløseren i

en: Once
da: En gang

en: One
da: En

en: One time only
da: Kun én gang

en: Only Zabbix agent, SNMPv1, SNMPv2 and SNMPv3 checks can be made unique.
da: Kun Zabbix-agent-, SNMPv1-, SNMPv2- og SNMPv3-tjek kan gøres unikke.

en: Only administrators can set map owner.
da: Kun administratorer kan indstille kortejer.

en: Only disabled group can be set for deprovisioned users.
da: Kun deaktiveret gruppe kan indstilles for deprovisionerede brugere.

en: Only items assigned to enabled hosts are counted
da: Kun datapunkter, der er tildelt til aktiverede værter, tælles med

en: Only one check can be unique.
da: Kun et check kan være unik.

en: Only one user directory of type "%1$s" can exist.
da: Kun én brugermappe af typen "%1$s" kan eksistere.

en: Only selected problem | Only selected problems
da[0]: Kun valgt problem
da[1]: Kun valgte problemer

en: Only services without children
da: Kun tjenester uden undertjenester

en: Only services without problem tags
da: Kun tjenester uden problem tag

en: Only super admins can set dashboard owner.
da: Kun superadministratorer kan indstille ejeren af dashboardet.

en: Only super admins can set report owner.
da: Kun superadministratorer kan angive rapportejer.

en: Only triggers assigned to enabled hosts and depending on enabled items are counted
da: Kun udløsere, der er tildelt til aktiverede værter og afhængigt af aktiverede datapunter, tælles

en: Open URL
da: Åbn URL

en: Open in a new window
da: Åbn i et nyt vindue

en: Open log
da: Åbn log

en: Operating system information. Returns string
da: Operativsystemoplysninger. Returnerer streng

en: Operating system version information. Returns JSON
da: Oplysninger om operativsystemversion. Returnerer JSON

en: Operation "%1$s" already exists for action "%2$s".
da: Operation "%1$s" eksisterer allerede for handling "%2$s".

en: Operation "%1$s" already exists.
da: Operation "%1$s" eksisterer allerede.

en: Operation cannot be performed due to unauthorized request.
da: Betjeningen kan ikke udføres på grund af uautoriseret anmodning.

en: Operation details
da: Operationsdetaljer

en: Operation has no group to operate.
da: Operation har ingen gruppe at operere.

en: Operation has no template to operate.
da: Operation har ingen skabelon til at betjene.

en: Operational data
da: Operationel data

[ctx: compact table header]
en: Operational data
da: Operationel data

en: Operations
da: Operationer

en: Options
da: Egenskaber

en: Or
da: Eller

en: Order
da: Sortering

en: Order by
da: Sorter efter

en: Order column
da: Sorter kolonne

en: Other
da: Andet

en: Other configuration parameters
da: Andre konfigurationsparametre

en: Other parameters
da: Andre parametre

en: Others
da: Andre

en: Outdated
da: Forældet

en: Outgoing traffic statistics on network interface. Returns integer
da: Udgående trafikstatistik på netværks interface. Returnerer heltal

en: Overlapping widgets at X:%3$d, Y:%4$d on page #%2$d of dashboard "%1$s".
da: Overlappende widgets ved X:%3$d, Y:%4$d på side #%2$d på dashboardet "%1$s".

[ctx: item_form]
en: Overridden by
da: Tilsidesat af

en: Override
da: Tilsidesæt

en: Override host
da: Tilsidesæt vært

en: Override item history period
da: Tilsidesæt datapunkthistorikperiode

en: Override item trend period
da: Tilsidesæt datapunkttrendperiode

en: Override time period selector
da: Tilsidesæt tidsperiodevælger

en: Override with name "%1$s" already exists.
da: Tilsidesættelse med navnet "%1$s" findes allerede.

en: Overrides
da: Tilsidesætter

en: Overview
da: Oversigt

en: Owner
da: Ejer

en: PHP LDAP extension missing.
da: PHP LDAP-udvidelse mangler.

en: PHP OpenSSL extension missing.
da: PHP OpenSSL-udvidelse mangler.

en: PHP bcmath extension missing (PHP configuration parameter --enable-bcmath).
da: PHP bcmath-udvidelse mangler (PHP-konfigurationsparameter --enable-bcmath).

en: PHP ctype extension missing (PHP configuration parameter --enable-ctype).
da: PHP ctype-udvidelse mangler (PHP-konfigurationsparameter --enable-ctype).

en: PHP curl extension missing.
da: PHP curl-udvidelse mangler.

en: PHP databases support
da: PHP-database understøttelse

en: PHP gd FreeType support missing.
da: PHP gd FreeType-understøttelse mangler.

en: PHP gd GIF image support missing.
da: PHP understøttelse af gd GIF-billede mangler.

en: PHP gd GIF support
da: PHP gd GIF-understøttelse

en: PHP gd JPEG image support missing.
da: PHP gd JPEG-billedstøtte mangler.

en: PHP gd JPEG support
da: PHP gd JPEG-understøttelse

en: PHP gd PNG image support missing.
da: PHP understøttelse af gd PNG-billede mangler.

en: PHP gd PNG support
da: PHP gd PNG-understøttelse

en: PHP gd extension missing (PHP configuration parameter --with-gd).
da: PHP gd-udvidelse mangler (PHP-konfigurationsparameter --with-gd).

en: PHP gettext extension missing (PHP configuration parameter --with-gettext). Translations will not be available.
da: PHP gettext-udvidelse mangler (PHP-konfigurationsparameter --with-gettext). Oversættelser vil ikke være tilgængelige.

en: PHP libxml extension missing.
da: PHP libxml-udvidelse mangler.

en: PHP mbstring extension missing (PHP configuration parameter --enable-mbstring).
da: PHP mbstring-udvidelse mangler (PHP-konfigurationsparameter --enable-mbstring).

en: PHP option "%1$s"
da: PHP-indstilling "%1$s"

en: PHP option "%1$s" must be set to "%2$s"
da: PHP-indstillingen "%1$s" skal indstilles til "%2$s"

en: PHP session auto start must be disabled (PHP directive "session.auto_start").
da: Automatisk start af PHP-session skal være deaktiveret (PHP-direktivet "session.auto_start").

en: PHP session extension missing (PHP configuration parameter --enable-session).
da: PHP-sessionsudvidelse mangler (PHP-konfigurationsparameter --enable-session).

en: PHP sockets extension missing (PHP configuration parameter --enable-sockets).
da: PHP-sockets-udvidelse mangler (PHP-konfigurationsparameter --enable-sockets).

en: PHP string function overloading must be disabled.
da: Overbelastning af PHP-strengfunktion skal deaktiveres.

en: PHP xmlreader extension missing.
da: PHP xmlreader-udvidelse mangler.

en: PHP xmlwriter extension missing.
da: PHP xmlwriter-udvidelse mangler.

en: PROBLEM event generation mode
da: PROBLEM begivengedsgenereringstilstand

en: PSK identity
da: PSK identitet

en: Page %1$d
da: Side %1$d

en: Page display period
da: Sidevisningsperiode

en: Page not found
da: Siden blev ikke fundet

en: Page received incorrect data
da: Siden modtog forkerte data

en: Parameter "%1$s" is deprecated.
da: Parameteren "%1$s" er forældet.

en: Parameter "%1$s" must be enabled.
da: Parameteren "%1$s" skal være aktiveret.

en: Parameters
da: Parametre

en: Parameters "esc_step_from" and "esc_step_to" must be set together.
da: Parametrene "esc_step_from" og "esc_step_to" skal sættes sammen.

en: Parent discovery rules
da: Forældreopdagelsesregler

en: Parse error
da: Parse fejl

en: Passive
da: Passiv

en: Password
da: Adgangskode

en: Password (once again)
da: Adgangskode (igen)

en: Password can only be changed for users using the internal Zabbix authentication.
da: Adgangskode kan kun ændres for brugere, der bruger den interne Zabbix-godkendelse.

en: Password is not mandatory for non internal authentication type.
da: Adgangskode er ikke obligatorisk for ikke-intern godkendelsestype.

en: Password must contain
da: Adgangskoden skal indeholde

en: Password policy
da: Adgangskodepolitik

en: Password requirements:
da: Adgangskodekrav:

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste page
da: Indsæt side

en: Paste widget
da: Indsæt widget

en: Paste without external links
da: Indsæt uden eksterne links

en: Pattern
da: Mønster

en: Pause operations for suppressed problems
da: Sæt handlinger på pause for undertrykte problemer

en: Pause operations for symptom problems
da: Pause handlinger for symptomproblemer

en: Peak memory usage: %1$s
da: Maksimal hukommelsesbrug: %1$s

en: Percentage
da: Procent

en: Percentile line (left)
da: Percentillinje (venstre)

en: Percentile line (right)
da: Percentillinje (højre)

en: Performs a DNS query. Returns character string with the required type of information
da: Udfører en DNS-forespørgsel. Returnerer tegnstreng med den påkrævede type information

en: Period
da: Periode

en: Period shift
da: Periodeskift

en: Period type
da: Periode type

en: Periods
da: Perioder

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Permissions can be assigned for user groups only.
da: Tilladelser kan kun tildeles til brugergrupper.

en: Persian (fa_IR)
da: Persisk (fa_IR)

en: Placing algorithm
da: Placeringsalgoritme

en: Plain text
da: Simpel tekst

en: Play
da: Afspil

en: Play sound
da: Afspil lyd

en: Please check configuration parameters. If all is correct, press "%1$s" button, or "%2$s" button to change configuration parameters.
da: Kontroller venligst konfigurationsparametre. Hvis alt er korrekt, skal du trykke på knappen "%1$s" eller knappen "%2$s" for at ændre konfigurationsparametrene.

en: Please confirm that you want to remove all macros.
da: Bekræft venligst, at du vil fjerne alle makroer.

en: Please confirm that you want to remove all value mappings.
da: Bekræft venligst, at du vil fjerne alle værditilknytninger.

en: Please create database manually, and set the configuration parameters for connection to this database. Press "%1$s" button when done.
da: Opret en database manuelt, og indstil konfigurationsparametrene for tilslutning til denne database. Tryk på knappen "%1$s", når du er færdig.

en: Please enable "allow_url_fopen" directive.
da: Aktiver venligst "allow_url_fopen"-direktivet.

en: Please scan and get your verification code displayed in your authenticator app.
da: Scan og få vist din bekræftelseskode i din autentificeringsapp.

en: Please select two elements
da: Vælg venligst to elementer

en: Point size
da: Punktstørrelse

en: Points
da: Punkter

en: Polish (pl_PL)
da: Polsk (pl_PL)

en: Populates host inventory field
da: Udfylder værts intentar felt

en: Port cannot be empty for host interface.
da: Porten må ikke være tom for værts interface.

en: Port range
da: Port interval

en: Portuguese (pt_BR)
da: Portugisisk (pt_BR)

en: Portuguese (pt_PT)
da: Portugisisk (pt_PT)

en: Position is ignored for s, uptime and unixtime units.
da: Position ignoreres for s, oppetid og unixtime enheder.

en: Possibly the session has expired or the password was changed.
da: Muligvis er sessionen udløbet, eller adgangskoden er blevet ændret.

en: Post fields
da: Postfelter

en: Power usage , "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "max" - Maximum allowed power usage
da: Strømforbrug , "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unik identifikator, "max" - Maksimalt tilladt strømforbrug

en: Power value
da: Effektværdi

en: Pre-installation summary
da: Pre-installation oversigt

en: Prediction functions
da: Forudsigelsesfunktioner

en: Preprocessing
da: Forbehandling

en: Preprocessing steps
da: Forbehandlingstrin

en: Prev. time
da: Forrige. tid

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Previous dashboard
da: Tidligere dashboard

en: Previous day
da: Forrige dag

en: Previous month
da: Forrige måned

en: Previous page
da: Forrige side

en: Previous value
da: Tidligere værdi

en: Previous week
da: Forrige uge

en: Previous year
da: Foregående år

en: Primary POC cell
da: Primær POC-celle

en: Primary POC email
da: Primær POC-e-mail

en: Primary POC name
da: Primært POC-navn

en: Primary POC notes
da: Primære POC-noter

en: Primary POC phone A
da: Primær POC-telefon A

en: Primary POC phone B
da: Primær POC-telefon B

en: Primary POC screen name
da: Primært POC-skærmnavn

en: Privacy passphrase
da: Adgangssætning til beskyttelse af personlige oplysninger

en: Privacy protocol
da: Fortrolighedsprotokol

en: Private
da: Privat

en: Private key file
da: Privat nøglefil

en: Privilege level
da: Privilegium niveau

en: Problem created
da: Problem oprettet

en: Problem display
da: Problemvisning

en: Problem expression
da: Problem udtryk

en: Problem hosts
da: Problemværter

en: Problem is not suppressed
da: Problemet er ikke undertrykt

en: Problem is suppressed
da: Problemet er undertrykt

en: Problem on
da: Problem på

en: Problem recovery
da: Problem løst

en: Problem resolved
da: Problem løst

en: Problem update
da: Problemopdatering

en: Problems
da: Problemer

en: Problems by severity
da: Problemer efter alvorlighedsgrad

en: Process CPU utilization percentage. Returns float
da: Proces CPU udnyttelsesprocent. Returneringer decimaltal

en: Process tags
da: Behandle tags

en: Profile
da: Profil

en: Prometheus pattern
da: Prometheus mønster

en: Prometheus to JSON
da: Prometheus til JSON

en: Properties
da: Egenskaber

en: Protocol
da: Protokol

en: Provided API endpoint "%1$s" is invalid.
da: API-slutpunktet "%1$s" er ugyldigt.

en: Provided URL "%1$s" is invalid.
da: Den angivne URL "%1$s" er ugyldig.

en: Provided authentication token "%1$s" is empty.
da: Godkendelsestoken "%1$s" er tom.

en: Provided secret path "%1$s" is invalid.
da: Den hemmelige sti "%1$s" er ugyldig.

en: Provided secret query string "%1$s" is invalid.
da: Forudsat hemmelige forespørgselsstreng "%1$s" er ugyldig.

en: Provision selected LDAP user?
da: Vil du klargøre den valgte LDAP-bruger?

en: Provision selected LDAP users?
da: Vil du klargøre valgte LDAP-brugere?

en: Provisioning successful.
da: Klargøring lykkedes.

en: Proxies
da: Proxier

en: Proxy "%1$s" already exists.
da: Proxy "%1$s" findes allerede.

en: Proxy "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
da: Proxy "%1$s" for vært "%2$s" findes ikke.

en: Proxy "%1$s" is used by action "%2$s".
da: Proxy "%1$s" bruges af handlingen "%2$s".

en: Proxy "%1$s" is used by discovery rule "%2$s".
da: Proxy "%1$s" bruges af opdagelsesreglen "%2$s".

en: Proxy added
da: Proxy tilføjet

en: Proxy address
da: Proxy adresse

en: Proxy deleted | Proxies deleted
da[0]: Proxy slettet
da[1]: Proxyer slettet

en: Proxy mode
da: Proxy-tilstand

en: Proxy name
da: Proxy navn

en: Proxy updated
da: Proxy opdateret

en: Proxy version is not supported by server version %1$s.
da: Proxyversion understøttes ikke af serverversion %1$s.

en: Proxy version is outdated, only data collection and remote execution is available with server version %1$s.
da: Proxyversionen er forældet, kun dataindsamling og fjernudførelse er tilgængelig med serverversion %1$s.

en: Public
da: Offentlig

en: Public key
da: Offentlig nøgle

en: Public key file
da: Offentlig nøglefil

en: Quarter
da: Kvartal

[ctx: compact table header]
en: Quarter
da: Kvartal

en: Quarterly
da: Kvartalsvis

en: Query fields
da: Forespørgselsfelter

en: Queue
da: Kø

en: Queue details
da: Kø detaljer

en: Queue overview
da: Køoversigt

en: Queue overview by proxy
da: Køoversigt pr. proxy

en: RESOLVED
da: LØST

en: Rank
da: Rang

en: Raw data
da: Rådata

en: Raw post
da: Rå indlæg

en: Read
da: Læs

en: Read only
da: Læs kun

en: Read-only
da: Skrivebeskyttet

en: Read-only access to services
da: Skrivebeskyttet adgang til tjenester

en: Read-only access to services with tag
da: Skrivebeskyttet adgang til tjenester med tag

en: Read-write
da: Læse-skrive

en: Read-write access to services
da: Læse-skriveadgang til tjenester

en: Read-write access to services with tag
da: Læse-skriveadgang til tjenester med tag

en: Reads modbus data. Returns various types
da: Læser modbus data. Returnerer forskellige typer

en: Received value
da: Modtaget værdi

en: Recent problems
da: Seneste problemer

en: Recipient
da: Modtager

[ctx: compact table header]
en: Recipient
da: Modtager

en: Recipient already exists.
da: Modtageren findes allerede.

en: Recipient's Zabbix username
da: Modtagers Zabbix-brugernavn

en: Recipient's name
da: Modtagers navn

en: Recipient's surname
da: Modtagers efternavn

en: Recipients
da: Modtagere

en: Recovery
da: Genopretning

en: Recovery expression
da: Gendannelses udtryk

en: Recovery operations
da: Gedannelsesoperationer

en: Recovery time
da: Gendannelsestid

[ctx: compact table header]
en: Recovery time
da: Gendannelsestid

en: Rectangle
da: Rektangel

en: Reference attribute
da: Referenceattribut

en: Refresh
da: Opdater

en: Refresh configuration
da: Opdater konfiguration

en: Refresh configuration of the selected proxies?
da: Opdater konfigurationen af de valgte proxyer?

en: Refresh configuration of the selected proxy?
da: Opdater konfigurationen af den valgte proxy?

en: Refresh interval
da: Opdateringsinterval

en: Regenerate
da: Regenerer

en: Regenerate selected API token? Previously generated token will become invalid.
da: Vil du regenererer den valgte API-token? Tidligere genereret token bliver ugyldigt.

en: Regular
da: Regulær

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

en: Regular expression "%1$s" already exists.
da: Det regulære udtryk "%1$s" findes allerede.

en: Regular expression added
da: Regulært udtryk tilføjet

en: Regular expression deleted | Regular expressions deleted
da[0]: Regulært udtryk slettet
da[1]: Regulært udtryk slettet

en: Regular expression must be a string
da: Regulært udtryk skal være en streng

en: Regular expression updated
da: Regulært udtryk opdateret

en: Regular expressions
da: Regulære udtryk

en: Related reports
da: Relaterede rapporter

en: Release to create a widget.
da: Slip for at oprette en widget.

en: Remember me for 30 days
da: Husk mig i 30 dage

en: Remote command
da: Fjernkommando

en: Remove
da: Fjern

[ctx: verb]
en: Remove
da: Fjern

en: Remove all
da: Fjern alt

en: Remove domain name
da: Fjern domænenavn

en: Remove from favorites
da: Fjern fra favoritter

en: Remove from host group
da: Slet fra værtsgruppe

en: Remove from host groups
da: Slet fra værtsgrupper

en: Remove host
da: Fjern vært

en: Remove host tags
da: Fjern værtstags

[ctx: screen reader]
en: Remove, %1$s
da: Fjern, %1$s

en: Removed
da: Fjernet

[ctx: screen reader]
en: Removed, %1$s
da: Fjernet, %1$s

en: Rename
da: Omdøb

en: Repeats
da: Gentagelser

en: Replace
da: Erstatte

en: Replace dependencies
da: Erstat afhængigheder

en: Replacement
da: Erstatning

en: Report "%1$s" already exists.
da: Rapporten "%1$s" findes allerede.

en: Report generated by other users will be changed to the current user.
da: Rapport genereret af andre brugere vil blive ændret til den nuværende bruger.

en: Report generating test failed.
da: Rapportgenereringstest mislykkedes.

en: Report generating test successful.
da: Rapportgenererende test lykkedes.

en: Report is currently generated by "%1$s".
da: Rapporten er i øjeblikket genereret af "%1$s".

en: Report sending failed for: %1$s.
da: Rapportafsendelse mislykkedes for: %1$s.

en: Report was successfully sent to: %1$s.
da: Rapporten blev sendt til: %1$s.

en: Reporting period
da: Rapporteringsperiode

en: Reports
da: Rapporter

en: Request created successfully
da: Anmodningen blev oprettet

en: Request sent successfully
da: Anmodningen blev sendt

en: Request sent successfully. Some items are filtered due to access permissions or type.
da: Anmodningen blev sendt. Nogle datapunkter er filtreret på grund af adgangstilladelser eller type.

en: Request type
da: Anmodningstype

en: Required
da: Påkrævet

en: Required host permissions
da: Nødvendige værtstilladelser

en: Required performance of the Zabbix server, in new values per second expected.
da: Påkrævet ydeevne af Zabbix-serveren i nye værdier pr. sekund forventes.

en: Required server performance, new values per second
da: Påkrævet serverydelse, nye værdier pr. sekund

en: Required status codes
da: Nødvendige statuskoder

en: Required string
da: Påkrævet streng

en: Required vps
da: Påkrævet vps

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset TOTP secret
da: Nulstil TOTP-hemmeligheden

en: Reset all fields to default values?
da: Vil du nulstille alle felter til standardværdier?

en: Reset confirmation
da: Nulstil bekræftelse

en: Reset defaults
da: Nulstil standardindstillinger

en: Reset to initial view
da: Nulstil til startvisning

en: Resolved
da: Løst

en: Resolved by
da: Løst af

en: Resolved by event correlation rule "%1$s".
da: Løst af begivenheds-korrelationsreglen "%1$s".

en: Resolved by event correlation rule.
da: Løst ved begivenheds-korrelationsregel.

en: Resolved by inaccessible user.
da: Løst af utilgængelig bruger.

en: Resolved by user "%1$s".
da: Løst af brugeren "%1$s".

en: Resource
da: Ressource

en: Resource ID
da: Ressource ID

en: Response
da: Svar

en: Response code
da: Svarkode

en: Response time
da: Svartid

en: Response type: JSON
da: Svartype: JSON

en: Response type: String
da: Svartype: String

en: Result
da: Resultat

en: Result converted to %1$s
da: Resultat konverteret til %1$s

en: Result is FALSE
da: Resultatet er FALSK

en: Result is TRUE
da: Resultatet er SAND

en: Result type
da: Resultattype

en: Result with value map applied
da: Resultat med værdikort anvendt

en: Retrieve mode
da: Hent tilstand

en: Retrieving contents of a file. Returns text
da: Henter indholdet af en fil. Returnerer tekst

en: Retry
da: Prøve igen

en: Return a JSON array with LLD macros describing the MBean objects or their attributes. Can be used for LLD.
da: Returner et JSON-array med LLD-makroer, der beskriver MBean-objekterne eller deres attributter. Kan bruges til LLD.

en: Return a JSON array with MBean objects or their attributes. Compared to jmx.discovery it does not define LLD macros. Can be used for LLD.
da: Returner et JSON-array med MBean-objekter eller deres attributter. Sammenlignet med jmx.discovery definerer den ikke LLD-makroer. Kan bruges til LLD.

en: Return first column of the first row of the SQL query result.
da: Returner første kolonne i den første række af SQL-forespørgselsresultatet.

en: Return value of an attribute of MBean object.
da: Returværdi af en attribut for MBean-objekt.

en: Returns 4-digit string containing octal number with Unix permissions
da: Returnerer en 4-cifret streng, der indeholder oktaltal med Unix-tilladelser

en: Returns ICMP ping response time in seconds. Example: 0.02
da: Returnerer ICMP ping-svartid i sekunder. Eksempel: 0,02

en: Returns a JSON array describing the host network interfaces configured in Zabbix. Can be used for LLD.
da: Returnerer et JSON-array, der beskriver værtens netværks interface, der er konfigureret i Zabbix. Kan bruges til LLD.

en: Returns a JSON object containing Zabbix server or proxy internal metrics.
da: Returnerer et JSON-objekt, der indeholder Zabbix-server eller interne proxy-metrics.

en: Returns availability of a particular type of checks on the host. Value of this item corresponds to availability icons in the host list. Valid types are: agent, active_agent, snmp, ipmi, jmx.
da: Returnerer tilgængeligheden af en bestemt type checks på værten. Værdien af dette datapunkt svarer til tilgængelighedsikoner på værtslisten. Gyldige typer er: agent, active_agent, snmp, ipmi, jmx.

en: Returns current maintenance status of the host.
da: Returnerer nuværende vedligeholdelsesstatus for værten.

en: Returns information associated with Zabbix Java gateway. Valid params are: ping, version.
da: Returnerer oplysninger forbundet med Zabbix Java-gateway. Gyldige parametre er: ping, version.

en: Returns number of TCP sockets that match parameters. Returns integer
da: Returnerer antallet af TCP-sockets, der matcher parametre. Returnerer heltal

en: Returns number of UDP sockets that match parameters. Returns integer
da: Returnerer antallet af UDP-sockets, der matcher parametre. Returnerer heltal

en: Returns percentage of lost ICMP ping packets.
da: Returnerer procentdelen af tabte ICMP-ping-pakker.

en: Revert
da: Tilbagefør

en: Revert changes
da: Tilbagefør ændringer

en: Right
da: Højre

en: Right Y
da: Højre Y

en: Right trim
da: Højre trim

en: Role
da: Rolle

en: Romanian (ro_RO)
da: Rumænsk (ro_RO)

en: Root cause
da: Hovedårsagen

en: Rows
da: Rækker

en: Rows per page
da: Rækker pr. side

en: Rules
da: Regler

en: Run script "%1$s" on Zabbix server
da: Kør scriptet "%1$s" på Zabbix-serveren

en: Run script "%1$s" on current host
da: Kør scriptet "%1$s" på nuværende vært

en: Run script "%1$s" on host groups
da: Kør scriptet "%1$s" på værtsgrupper

en: Run script "%1$s" on hosts
da: Kør scriptet "%1$s" på værter

en: Run specified command on the host. Returns text result of the command; 1 - with mode as nowait (regardless of command result)
da: Kør den specificerede kommando på værten. Returnerer tekstresultat af kommandoen; 1 - med mode som nowait (uanset kommandoresultat)

en: Russian (ru_RU)
da: Russisk (ru_RU)

en: SAML group pattern
da: SAML gruppemønster

en: SAML settings
da: SAML-indstillinger

en: SLA "%1$s" SLO must have no more than 4 fractional digits.
da: SLA "%1$s" SLO må ikke have mere end 4 brøkcifre.

en: SLA "%1$s" already exists.
da: SLA "%1$s" eksisterer allerede.

en: SLA created
da: SLA oprettet

en: SLA deleted | SLAs deleted
da[0]: SLA slettet
da[1]: SLA slettet

en: SLA disabled | SLAs disabled
da[0]: SLA deaktiveret
da[1]: SLA deaktiveret

en: SLA enabled | SLAs enabled
da[0]: SLA aktiveret
da[1]: SLA aktiveret

en: SLA is disabled.
da: SLA er deaktiveret.

en: SLA report
da: SLA rapport

en: SLA updated
da: SLA opdateret

en: SLA with ID "%1$s" is not available.
da: SLA med ID "%1$s" er ikke tilgængelig.

en: SLAs
da: SLA'er

en: SLO service URL
da: SLO tjeneste URL

en: SMTP server
da: SMTP-server

en: SMTP server port
da: SMTP-serverport

en: SNMP get value
da: SNMP får værdi

en: SNMP walk to JSON
da: SNMP walk til JSON

en: SNMP walk value
da: SNMP walk værdi

en: SNMPv%1$d
da: SNMPv %1$d

en: SNMPv1 agent
da: SNMPv1-agent

en: SNMPv2 agent
da: SNMPv2-agent

en: SNMPv3 agent
da: SNMPv3-agent

en: SP entity ID
da: SP-enheds-id

en: SP name ID format
da: SP navn ID format

en: SQL count: %1$s (selects: %2$s | executes: %3$s)
da: SQL-antal: %1$s (selects: %2$s | executes: %3$s)

en: SQL query
da: SQL-forespørgsel

en: SQL statement execution has failed "%1$s"
da: SQL sætningens udførelse mislykkedes "%1$s"

en: SQL statement execution has failed "%1$s".
da: SQL-sætnings udførelse mislykkedes "%1$s".

en: SSL certificate file
da: SSL certifikat fil

en: SSL key file
da: SSL nøgle fil

en: SSL key password
da: SSL nøgle adgangskode

en: SSL verify host
da: SSL verificere vært

en: SSL verify peer
da: SSL-bekræft peer

en: SSO service URL
da: SSO-tjenestens URL

en: Sans-Serif
da: Sans serif

en: Sat
da: Lør

en: Saturday
da: Lørdag

en: Save
da: Gem

en: Save as
da: Gem som

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Save it as "%1$s"
da: Gem det som "%1$s"

en: Scan directory
da: Scan bibliotek

en: Scan this QR code
da: Scan denne QR-kode

en: Scenario
da: Scenarie

en: Scenario tags
da: Senarie tags

en: Schedule
da: Tidsplan

en: Scheduled check
da: Planlagt tjek

en: Scheduled report
da: Planlagt rapport

en: Scheduled report added
da: Planlagt rapport tilføjet

en: Scheduled report created
da: Planlagt rapport oprettet

en: Scheduled report deleted | Scheduled reports deleted
da[0]: Planlagt rapport slettet
da[1]: Planlagte rapporter slettet

en: Scheduled report disabled | Scheduled reports disabled
da[0]: Planlagt rapport deaktiveret
da[1]: Planlagte rapporter deaktiveret

en: Scheduled report enabled | Scheduled reports enabled
da[0]: Planlagt rapport aktiveret
da[1]: Planlagte rapporter aktiveret

en: Scheduled report test
da: Planlagt rapporttest

en: Scheduled report updated
da: Planlagt rapport opdateret

en: Scheduled reports
da: Planlagte rapporter

en: Scheduling
da: Planlægning

en: Scope
da: Omfang

[ctx: selected problems]
en: Scope
da: Omfang

en: Script "%1$s" already exists.
da: Scriptet "%1$s" findes allerede.

en: Script added
da: Script tilføjet

en: Script deleted | Scripts deleted
da[0]: Script slettet
da[1]: Script slettet

en: Script does not have parameters.
da: Scriptet har ikke parametre.

en: Script execution
da: Script eksekvering

en: Script execution log
da: Script eksekveringslog

en: Script execution successful.
da: Scriptet er udført.

en: Script name
da: Script navn

en: Script parameters
da: Script parametre

en: Script updated
da: Script opdateret

en: Search
da: Søg

en: Search attribute
da: Søg attribut

en: Search filter
da: Søgefilter

en: Search pattern is empty
da: Søgemønsteret er tomt

en: Search string
da: Søgestreng

en: Season
da: Sæson

en: Season deviation window
da: Sæsonafvigelsesvindue

en: Secondary POC cell
da: Sekundær POC-celle

en: Secondary POC email
da: Sekundær POC-email

en: Secondary POC name
da: Sekundært POC-navn

en: Secondary POC notes
da: Sekundære POC-noter

en: Secondary POC phone A
da: Sekundær POC-telefon A

en: Secondary POC phone B
da: Primær POC-telefon B

en: Secondary POC screen name
da: Sekundært POC-skærmnavn

en: Seconds
da: Sekunder

en: Secret text
da: Hemmelig tekst

en: Security
da: Sikkerhed

en: Security level
da: Sikkerhedsniveau

en: Security name
da: Sikkerhedsnavn

en: Select
da: Vælg

en: Select SLA to display SLA report.
da: Vælg SLA for at få vist SLA-rapport.

en: Select prototype
da: Vælg prototype

en: Selected
da: Valgte

en: Selected and all other problems of related triggers
da: Udvalgte og alle andre problemer med relaterede udløserer

en: Selected elements
da: Udvalgte elementer

en: Selected items only
da: Kun udvalgte datapunkter

[ctx: screen reader]
en: Selected, %1$s in position %2$d of %3$d
da: Valgt, %1$s i position %2$d af %3$d

[ctx: screen reader]
en: Selected, %1$s, read only, in position %2$d of %3$d
da: Valgt, %1$s, skrivebeskyttet, i position %2$d af %3$d

en: Send backward
da: Send baglæns

en: Send message
da: Send besked

en: Send message to user groups
da: Send besked til brugergrupper

en: Send message to users
da: Send besked til brugere

en: Send only to
da: Send kun til

en: Send to
da: Send til

en: Send to back
da: Send tilbage

en: Send to user groups
da: Send til brugergrupper

en: Send to users
da: Send til brugere

en: Sent
da: Sendt

en: Sent/Executed
da: Sendt/Udført

en: Separated
da: Adskilt

en: Separately
da: Separat

en: Serial number A
da: Serienummer A

en: Serial number B
da: Serienummer B

en: Server time
da: Server tid

en: Servers
da: Servere

en: Service
da: Tjeneste

[ctx: compact table header]
en: Service
da: Tjeneste

en: Service actions
da: Servicehandlinger

en: Service created
da: Tjeneste oprettet

en: Service data storage period
da: Lagringsperiode for tjenestedata

en: Service deleted | Services deleted
da[0]: Tjenesten er slettet
da[1]: Tjenesterne er slettet

en: Service list
da: Tjenesteliste

en: Service name
da: Tjeneste navn

en: Service port
da: Tjeneste port

en: Service recovery
da: Tjenestegendannelse

en: Service tag name
da: Navn på tjenestetag

en: Service tag value
da: Tjeneste tag værdi

en: Service tags
da: Tjeneste tags

en: Service type
da: Tjeneste type

en: Service update
da: Tjeneste update

en: Service updated
da: Tjeneste opdateret

en: Service with ID "%1$s" is not available.
da: Tjenesten med ID "%1$s" er ikke tilgængelig.

en: Service with ID "%2$s" is not available for user role "%1$s".
da: Tjenesten med ID "%2$s" er ikke tilgængelig for brugerrollen "%1$s".

en: Services
da: Tjenester

en: Services form a circular dependency.
da: Tjenester udgør en cirkulær afhængighed.

en: Services updated
da: Tjenester opdateret

en: Session ID or token is expected.
da: Sessions-id eller token forventes.

en: Session initialization error.
da: Session initialiseringsfejl.

en: Session terminated, re-login, please.
da: Session afsluttet. Log ind igen, tak.

en: Set custom time period
da: Sæt brugerdefineret tidsperiode

en: Set error to
da: Sæt fejl til

en: Set expiration date and time
da: Sæt udløbsdato og -tidspunkt

en: Set host inventory mode
da: Sæt værts inventar tilstand

en: Set new value
da: Sæt ny værdi

en: Set status to
da: Sæt status til

en: Set status to OK
da: Sæt status til OK

en: Set this view as default
da: Sæt denne visning som standard

en: Set value to
da: Sæt værdien til

en: Setting LDAP dereferencing mode failed.
da: Indstilling af LDAP-dereferencetilstand mislykkedes.

en: Setting LDAP protocol failed.
da: Indstilling af LDAP-protokol mislykkedes.

en: Setting LDAP referrals to "Off" failed.
da: Indstilling af LDAP-henvisninger til "Slukket" mislykkedes.

en: Settings
da: Indstillinger

en: Severity
da: Alvorlighed

[ctx: compact table header]
en: Severity
da: Alvorlighed

[ctx: screen reader]
en: Severity changed
da: Alvorlighedsgraden er ændret

en: Severity changes
da: Alvorlighedsændringer

[ctx: screen reader]
en: Severity decreased
da: Alvorlighed faldet

en: Severity filter
da: Alvorlighedsfilter

[ctx: screen reader]
en: Severity increased
da: Alvorlighed steget

en: Shape
da: Form

en: Shared
da: Delt

en: Sharing
da: Deling

en: Sharing option "%1$s" is missing a value for map "%2$s".
da: Delingsmuligheden "%1$s" mangler en værdi for kortet "%2$s".

en: Short
da: Kort

en: Shortened
da: Forkortet

en: Show
da: Vis

en: Show aggregation function
da: Vis aggregeringsfunktion

en: Show arc
da: Vis bue

en: Show data in maintenance
da: Vis data i vedligeholdelse

en: Show details
da: Vis detaljer

en: Show header
da: Vis overskrift

en: Show hosts in maintenance
da: Vis værter i vedligeholdelse

en: Show labels
da: Vis etiketter

en: Show lines
da: Vis linjer

en: Show number of records
da: Vis antal poster

en: Show only totals
da: Vis kun totaler

en: Show operational data
da: Vis driftsdata

en: Show periods
da: Vis perioder

en: Show problems
da: Vis problemer

en: Show selected
da: Vis valgte

en: Show sidebar
da: Vis sidebjælke

en: Show suppressed problems
da: Vis undertrykte problemer

en: Show symptoms
da: Vis symptomer

en: Show tags
da: Vis tags

en: Show technical errors
da: Vis tekniske fejl

en: Show text as HTML
da: Vis tekst som HTML

en: Show timeline
da: Vis tidslinje

en: Show total value
da: Vis samlet værdi

en: Show triggers
da: Vis udløsere

en: Show unavailable maps
da: Vis ikke-tilgængelige kort

en: Show units
da: Vis enheder

en: Show value
da: Vis værdi

en: Show warning if Zabbix server is down
da: Vis advarsel, hvis Zabbix-serveren er nede

en: Show working time
da: Vis arbejdstid

en: Shown
da: Vist

en: Shown as the account name to all MFA users in authenticator apps.
da: Vises som kontonavnet for alle MFA-brugere i godkendelsesapps.

en: Sidebar control
da: Sidebar kontrol

en: Sign in
da: Log ind

en: Sign in with HTTP
da: Log ind med HTTP

en: Sign in with Single Sign-On (SAML)
da: Log ind med Single Sign-On (SAML)

en: Sign out
da: Log ud

en: Simple
da: Enkel

en: Simple change
da: Simpel ændring

en: Simple check
da: Simpel check

en: Simple graph
da: Simpel graf

en: Simple graph prototype
da: Simpel graf prototype

en: Simple graphs
da: Simple grafer

en: Simple triggers
da: Simple udløsere

en: Single
da: Enkelt

en: Size
da: Størrelse

en: Size of the response received from Zabbix server "%1$s" exceeds the allowed size of %2$s bytes. This value can be increased in the ZBX_SOCKET_BYTES_LIMIT constant in include/defines.inc.php.
da: Størrelsen på svaret modtaget fra Zabbix-serveren "%1$s" overstiger den tilladte størrelse på %2$s bytes. Denne værdi kan øges i ZBX_SOCKET_BYTES_LIMIT konstanten i include/defines.inc.php.

en: Slovak (sk_SK)
da: Slovakisk (sk_SK)

en: Snooze
da: Udsæt

en: Snooze for %1$s
da: Udsæt i %1$s

en: Software (Full details)
da: Software (Fuld detaljer)

en: Software application A
da: Softwareapplikation A

en: Software application B
da: Softwareapplikation B

en: Software application C
da: Softwareapplikation C

en: Software application D
da: Softwareapplikation D

en: Software application E
da: Softwareapplikation E

en: Software architecture information. Returns string
da: Software arkitektur information. Returnerer streng

en: Some of the history for this item may be compressed, deletion is not available.
da: Noget af historien for dette datapunkt kan være komprimeret, sletning er ikke tilgængelig.

en: Sort entries by
da: Sorter poster efter

en: Sort order (0->999)
da: Sorteringsrækkefølge (0->999)

en: Sorting by field "%1$s" not allowed.
da: Sortering efter felt "%1$s" er ikke tilladt.

en: Source
da: Kilde

en: Space between sectors
da: Rum mellem sektorer

en: Spanish (es_ES)
da: Spansk (es_ES)

en: Specified role was not found.
da: Den angivne rolle blev ikke fundet.

en: Specified script does not exist or you do not have rights on it for action operation command.
da: Det specificerede script findes ikke, eller du har ikke rettigheder til det til handlingskommando.

en: Specify host to see the graphs.
da: Angiv vært for at se graferne.

en: Specify some filter condition to see the values.
da: Angiv en filterbetingelse for at se værdierne.

en: Speed
da: Fart

en: Stacked
da: Stablet

en: Staircase
da: Trappe

en: Standard items
da: Standard datapunkter

en: Start date
da: Start dato

en: Start in
da: Start om

en: Start slideshow automatically
da: Start slideshow automatisk

en: Start time
da: Starttidspunkt

en: Start time must be less than end time for SLA "%1$s".
da: Starttidspunktet skal være mindre end sluttidspunktet for SLA "%1$s".

en: Start time must be less than end time for excluded downtime "%2$s" of SLA "%1$s".
da: Starttidspunktet skal være mindre end sluttidspunktet for udelukket nedetid "%2$s" af SLA "%1$s".

en: Starting TLS failed.
da: Start af TLS mislykkedes.

en: Startup time of Zabbix server, Unix timestamp.
da: Opstartstid for Zabbix-server, Unix-tidsstempel.

en: State
da: Tilstand

en: State of proxy memory buffer.
da: Status for proxyhukommelsesbuffer.

[ctx: history source selection method]
en: Static
da: Statisk

en: Statistics and availability of Zabbix write cache. Cache - one of values (modes: all, float, uint, str, log, text, not supported), history (modes: pfree, free, total, used, pused), index (modes: pfree, free, total, used, pused), trend (modes: pfree, free, total, used, pused).
da: Statistik og tilgængelighed af Zabbix skrivecache. Cache - en af værdier (tilstande: alle, float, uint, str, log, tekst, ikke understøttet), historie (tilstande: pfree, free, total, used, pused), indeks (tilstande: pfree, free, total, used , pused), trend (tilstande: pfree, free, total, used, pused).

en: Statistics and availability of proxy memory buffer. Mode (modes: pfree, free, total, used, pused).
da: Statistik og tilgængelighed af proxyhukommelsesbuffer. Mode (tilstande: pfree, free, total, used, pused).

en: Status calculation rule
da: Statusberegningsregel

en: Status calculation rule and additional rules are only applicable if child services exist.
da: Statusberegningsregel og yderligere regler gælder kun, hvis der findes undertjenester.

en: Status codes
da: Statuskoder

en: Status disabled
da: Status deaktiveret

en: Status maintenance
da: Status vedligeholdelse

en: Status of discovery
da: Status for opdagelsen

en: Status only
da: Kun status

en: Step
da: Trin

en: Step "%1$s" [%2$s of %3$s] failed: %4$s
da: Trin "%1$s" [%2$s af %3$s] mislykkedes: %4$s

en: Step duration
da: Trin varighed

en: Step of web scenario
da: Trin af web-scenarie

en: Step with name "%1$s" already exists.
da: Trin med navnet "%1$s" findes allerede.

en: Steps
da: Trin

en: Stop processing
da: Stop behandlingen

en: Stopped
da: Stoppet

en: Storage of secrets
da: Opbevaring af hemmeligheder

en: Store credentials in
da: Gem legitimationsoplysninger i

en: Store up to
da: Opbevar op til

en: Stored in Vault secret
da: Gemt i Vault secret

en: Straight
da: Lige

en: String
da: Tekst

en: String functions
da: Tekst funktioner

en: Structured data
da: Strukturerede data

en: Subfilter
da: Underfilter

en: Subject
da: Emne

[ctx: encryption certificate]
en: Subject
da: Emne

en: Submap
da: Underkort

en: Submit
da: Indsend

en: Subscription
da: Abonnement

en: Subscriptions
da: Abonnementer

en: Sum of incoming and outgoing traffic statistics on network interface. Returns integer
da: Summen af indgående og udgående trafikstatistik på netværks interface. Returnerer heltal

en: Sun
da: Søn

en: Sunday
da: Søndag

en: Support for Oracle DB is deprecated since Zabbix 7.0 and will be removed in future versions.
da: Understøttelse af Oracle DB er forældet siden Zabbix 7.0 og vil blive fjernet i fremtidige versioner.

en: Supported formats:
da: Understøttede formater:

en: Supported macros:
da: Understøttede makroer:

en: Suppress
da: Undertrykke

en: Suppress problems
da: Undertrykke problemer

en: Suppress until
da: Undertryk indtil

en: Suppressed
da: Undertrykt

en: Suppressed till: %1$s
da: Undertrykt indtil: %1$s

en: Swap in (from device into memory) statistics. Returns integer
da: Swap ind (fra enhed til hukommelse) statistik. Returnerer heltal

en: Swap out (from memory onto device) statistics. Returns integer
da: Swap ud (fra hukommelse til enhed) statistik. Returnerer heltal

en: Swap space size in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
da: Swap størrelse i bytes eller i procent af totalen. Returnerer heltal for bytes; decimal for procent

en: Swedish (sv_SE)
da: Svensk (sv_SE)

en: Switching authentication method will reset all except this session! Continue?
da: Skift af godkendelsesmetode vil nulstille alle undtagen denne session! Blive ved?

en: System boot time. Returns integer (Unix timestamp)
da: Systemstarttid. Returnerer heltal (Unix-tidsstempel)

en: System default
da: System standard

en: System error occurred. Please contact Zabbix administrator.
da: Systemfejl opstod. Kontakt venligst Zabbix administrator.

en: System error.
da: Systemfejl.

en: System host name. Returns string
da: Systemværtsnavn. Returnerer streng

en: System information
da: Systemoplysninger

en: System statistics. Returns integer or float
da: Systemstatistik. Returnerer heltal eller decimaltal

en: System stats
da: Systemstatistik

en: System time. Returns integer with type as UTC; string - with type as local
da: System tid. Returnerer heltal med type som UTC; streng - med type som lokal

en: System uptime in seconds. Returns integer
da: Systemets oppetid på få sekunder. Returnerer heltal

en: TOTAL
da: I ALT

en: TOTP secret for user "%1$s" has been reset.
da: TOTP-hemmeligheden for brugeren "%1$s" er blevet nulstillet.

en: TOTP secret reset successful.
da: TOTP-hemmelig nulstilling lykkedes.

en: TRUE
da: SANDT

en: Table "%1$s" does not exist.
da: Tabel "%1$s" findes ikke.

en: Table "%1$s" doesn't have a field named "%2$s".
da: Tabel "%1$s" har ikke et felt med navnet "%2$s".

en: Tag display priority
da: Tag visningsprioritet

en: Tag for matching
da: Tag til matchning

en: Tag list
da: Tag liste

en: Tag name
da: Tag navn

en: Tag value
da: Tag værdi

en: Tag values
da: Tag værdier

en: Tags
da: Tag

[ctx: compact table header]
en: Tags
da: Tag

en: Target
da: Mål

en: Target list
da: Målliste

en: Target type
da: Måltype

en: Template
da: Skabelon

en: Template "%1$s" already exists.
da: Skabelonen "%1$s" findes allerede.

en: Template "%1$s" cannot be without template group.
da: Skabelonen "%1$s" kan ikke være uden skabelongruppe.

en: Template "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
da: Skabelonen "%1$s" for værten "%2$s" findes ikke.

en: Template added
da: Skabelon tilføjet

en: Template cannot be linked to another template more than once even through other templates.
da: Skabelonen kan ikke linkes til en anden skabelon mere end én gang, selv gennem andre skabeloner.

en: Template dashboard
da: Skabelon dashboard

en: Template dashboards
da: Skabelon dashboards

en: Template deleted | Templates deleted
da[0]: Skabelonen er slettet
da[1]: Skabelonerne er slettet

en: Template group
da: Skabelongruppe

en: Template group "%1$s" already exists.
da: Skabelongruppen "%1$s" findes allerede.

en: Template group added
da: Skabelongruppe tilføjet

en: Template group deleted | Template groups deleted
da[0]: Skabelongruppe slettet
da[1]: Skabelongrupperne er slettet

en: Template group updated
da: Skabelongruppe opdateret

en: Template group with ID "%1$s" is not available.
da: Skabelongruppe med ID "%1$s" er ikke tilgængelig.

en: Template groups
da: Skabelongrupper

en: Template linkage
da: Skabelonkobling

en: Template macros
da: Skabelon makroer

en: Template name
da: Skabelonnavn

en: Template permissions
da: Skabelontilladelser

en: Template trigger
da: Skabelonudløser

en: Template updated | Templates updated
da[0]: Skabelonen er opdateret
da[1]: Skabelonerne er opdateret

en: Template value
da: Skabelonværdi

en: Template with host name "%1$s" already exists.
da: Skabelonen med værtsnavnet "%1$s" findes allerede.

en: Template with the same name "%1$s" already exists.
da: Skabelonen med samme navn "%1$s" findes allerede.

en: Template with the same visible name "%1$s" already exists.
da: Skabelonen med det samme synlige navn "%1$s" findes allerede.

en: Template with visible name "%1$s" already exists.
da: Skabelon med synligt navn "%1$s" findes allerede.

en: Templates
da: Skabeloner

en: Templates "%1$s" unlinked from hosts "%2$s".
da: Skabeloner "%1$s" fjernet fra værterne "%2$s".

en: Templates linked by host discovery cannot be unlinked.
da: Skabeloner, der er linket af værtsopdagelse, kan ikke fjernes.

en: Test all steps
da: Test alle trin

en: Test authentication
da: Test godkendelse

en: Test confirmation
da: Test bekræftelse

en: Test expressions
da: Test udtryk

en: Test item
da: Test datapunkt

en: Test media type "%1$s"
da: Test medietype "%1$s"

en: Test of "%1$s" items is not supported.
da: Test af "%1$s" datapunkter er ikke understøttet.

en: Test report generating
da: Generering af testrapport

en: Test string
da: Teststreng

en: Test subject
da: Testemne

en: Test user input
da: Test brugerinput

en: Text
da: Tekst

en: Text, supports {INVENTORY.*}, {HOST.*} macros
da: Tekst, understøtter {INVENTORY.*}, {HOST.*} makroer

en: The "%1$s.%2$s" method must be called without authorization header.
da: Metoden "%1$s.%2$s" skal kaldes uden authorization header.

en: The "%1$s.%2$s" method must be called without the "auth" parameter.
da: Metoden "%1$s.%2$s" skal kaldes uden parameteren "auth".

en: The URL template is used to load and display the tile layer on geographical maps.
da: URL-skabelonen bruges til at indlæse og vise lag på geografiske kort.

en: The Zabbix database version does not match current requirements. Your database version: %1$s. Required version: %2$s. Please contact your system administrator.
da: Zabbix-databaseversionen matcher ikke de nuværende krav. Din databaseversion: %1$s. Påkrævet version: %2$s. Kontakt venligst din systemadministrator.

en: The average time a read from the virtual disk takes, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - disk device instance
da: Den gennemsnitlige tid en læsning fra den virtuelle disk tager, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtuel maskine global unik identifikator, "instans" - disk enhed instans

en: The average time a write to the virtual disk takes, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - disk device instance
da: Den gennemsnitlige tid en skrivning til den virtuelle disk tager, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtuel maskine global unik identifikator, "instans" - disk enhed instans

en: The cloned host contains user defined macros with type "Secret text". The value and type of these macros were reset.
da: Den klonede vært indeholder brugerdefinerede makroer med typen "Hemmelig tekst". Værdien og typen af disse makroer blev nulstillet.

en: The cloned host prototype contains user defined macros with type "Secret text". The value and type of these macros were reset.
da: Den klonede værtsprototype indeholder brugerdefinerede makroer med typen "Hemmelig tekst". Værdien og typen af disse makroer blev nulstillet.

en: The cloned template contains user defined macros with type "Secret text". The value and type of these macros were reset.
da: Den klonede skabelon indeholder brugerdefinerede makroer med typen "Hemmelig tekst". Værdien og typen af disse makroer blev nulstillet.

en: The following placeholders are supported:
da: Følgende pladsholdere understøttes:

en: The graph is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
da: Grafen ikke opdaget længere og vil blive slettet om %1$s (på %2$s ved %3$s).

en: The graph is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
da: Grafen er ikke opdaget længere og vil blive slettet, næste gang registreringsreglen behandles.

en: The host being cloned belongs to a host group you don't have write permissions to. Non-writable group has been removed from the new host.
da: Værten, der klones, tilhører en værtsgruppe, du ikke har skrivetilladelser til. Ikke-skrivbar gruppe er blevet fjernet fra den nye vært.

en: The host group is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
da: Værtsgruppen er ikke opdager længere og vil blive slettet om %1$s (på %2$s ved %3$s).

en: The host group is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
da: Værtsgruppen er ikke opdaget længere og vil blive slettet, næste gang registreringsreglen behandles.

en: The host is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
da: Værtsgruppen er ikke opdaget længere og vil blive slettet om %1$s (på %2$s ved %3$s).

en: The host is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
da: Værtsgruppen er ikke opdaget længere og vil blive slettet, næste gang registreringsreglen behandles.

en: The image is used in icon map %1$s. | The image is used in icon maps %1$s.
da[0]: Billedet bruges i ikonkortet %1$s.
da[1]: Billedet bruges på ikonkortene %1$s.

en: The image is used in map %1$s. | The image is used in maps %1$s.
da[0]: Billedet bruges på kortet %1$s.
da[1]: Billedet bruges på kortene %1$s.

en: The item is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
da: Datpunktet bliver ikke opdaget længere og vil blive slettet om %1$s (på %2$s ved %3$s).

en: The item is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
da: Datapunktet opdages ikke længere og vil blive slettet, næste gang opdagelsesreglen behandles.

en: The maximum zoom level is "%1$s".
da: Det maksimale zoomniveau er "%1$s".

en: The number of processes. Returns integer
da: Antallet af processer. Returnerer heltal

en: The parameter "%1$s" is missing from the user attributes.
da: Parameteren "%1$s" mangler i brugerattributterne.

en: The received JSON is not a valid JSON-RPC request.
da: Den modtagne JSON er ikke en gyldig JSON-RPC-anmodning.

en: The requested remote-procedure does not exist / is not available
da: Den ønskede fjernprocedure findes ikke/er ikke tilgængelig

en: The template being cloned belongs to a template group you don't have write permissions to. Non-writable group has been removed from the new template.
da: Skabelonen, der klones, tilhører en skabelongruppe, du ikke har skrivetilladelser til. Ikke-skrivbar gruppe er blevet fjernet fra den nye skabelon.

en: The token has expired. Please update the expiry date to use the token.
da: Tokenet er udløbet. Opdater venligst udløbsdatoen for at bruge tokenet.

en: The verification code was incorrect, please try again.
da: Bekræftelseskoden var forkert. Prøv venligst igen.

en: Theme
da: Tema

en: These parameters will be passed to the script as command-line arguments in the specified order.
da: Disse parametre sendes til scriptet som kommandolinjeargumenter i den angivne rækkefølge.

en: This day last week
da: Denne dag i sidste uge

en: This field is automatically populated by item "%1$s".
da: Dette felt udfyldes automatisk af datapunktet "%1$s".

en: This is the test message from Zabbix
da: Dette er testbeskeden fra Zabbix

en: This month
da: Denne måned

en: This month so far
da: Indtil videre denne måned

en: This setting applies only to numeric data.
da: Denne indstilling gælder kun for numeriske data.

en: This setting applies only to numeric data. Non-numeric data will always be taken from history.
da: Denne indstilling gælder kun for numeriske data. Ikke-numeriske data vil altid blive taget fra historikken.

en: This setting should be enabled, because history tables contain compressed chunks.
da: Denne indstilling bør være aktiveret, fordi historietabeller indeholder komprimerede bidder.

en: This setting should be enabled, because trend tables contain compressed chunks.
da: Denne indstilling bør være aktiveret, fordi trendtabeller indeholder komprimerede bidder.

en: This type of information may not match the key.
da: Denne type oplysninger matcher muligvis ikke nøglen.

en: This user is IdP provisioned. Manual changes for provisioned fields are not allowed.
da: Denne bruger er IdP-provisioneret. Manuelle ændringer for klargjorte felter er ikke tilladt.

en: This week
da: Denne uge

en: This week so far
da: Denne uge indtil videre

en: This year
da: Dette år

en: This year so far
da: I år indtil videre

en: Threshold
da: Grænseværdi

en: Thresholds
da: Grænseværdier

en: Throttling
da: Drossel

en: Thu
da: Tor

en: Thursday
da: Torsdag

en: Time
da: Tid

[ctx: compact table header]
en: Time
da: Tid

en: Time a particular Zabbix process or a group of processes (identified by <type> and <mode>) spent in <state> in percentage.
da: Tid en bestemt Zabbix-proces eller en gruppe af processer (identificeret ved <type> og <mode>) brugt i <state> i procent.

en: Time elapsed:
da: Tid der er gået:

en: Time filter default period
da: Standardperiode for tidsfilter

en: Time of proxy last access. Name - proxy name. Valid params are: lastaccess - Unix timestamp, delay - seconds.
da: Tidspunkt for sidste adgang til proxy. Navn - proxy navn. Gyldige parametre er: lastaccess - Unix tidsstempel, forsinkelse - sekunder.

en: Time period
da: Tidsperiode

en: Time shift
da: Tidsforskydning

en: Time type
da: Tidstype

en: Time zone
da: Tidszone

en: Timeout
da: Tiden er gået

en: Timestamp
da: Tidsstempel

[ctx: compact table header]
en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Timezone
da: Tidszone

en: To
da: Til

en: To set a host interface select a single item type for all items
da: For at indstille et værts interfaece skal du vælge et enkelt datapunkttype for alle datapunkter

en: Today
da: I dag

en: Today so far
da: I dag indtil videre

en: Top 100 triggers
da: Top 100 udløserer

en: Top hosts
da: Top værter

en: Top triggers
da: Top udløsere

en: Total Elasticsearch time: %1$s
da: Samlet tid for Elasticsearch: %1$s

en: Total Hosts
da: Samlede værter

en: Total SQL time: %1$s
da: Samlet SQL-tid: %1$s

en: Total time elapsed, in seconds, since last operating system boot-up, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
da: Samlet tid, der er forløbet, i sekunder, siden sidste opstart af operativsystemet, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtuel maskine globalt unikt id

en: Total time: %1$s
da: Samlet tid: %1$s

en: Totals
da: Totaler

en: Transaction has not been closed. Aborting...
da: Transaktionen er ikke afsluttet. Afbryder...

en: Transform SQL query result into a JSON array for low-level discovery.
da: Transform SQL-forespørgselsresultatet til et JSON-array til LLD opdagelse.

en: Transform SQL query result into a JSON array.
da: Transform SQL-forespørgselsresultatet til et JSON-array.

en: Transparency
da: Gennemsigtighed

en: Transport error.
da: Transportfejl.

[ctx: missing data function]
en: Treat as 0
da: Behandle som 0

en: Trend function cache statistics. Valid parameters are: all, hits, phits, misses, pmisses, items, pitems and requests.
da: Trend funktion cache statistik. Gyldige parametre er: all, hits, phits, misses, pmisses, items, pitems og requests.

en: Trigger
da: Udløser

en: Trigger "%1$s" already exists on "%2$s".
da: Udløseren "%1$s" findes allerede på "%2$s".

en: Trigger "%1$s" belongs to templates with different linkages.
da: Udløseren "%1$s" hører skabeloner med forskellige koblinger.

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the host "%3$s", because dependencies on triggers from a child template or host are not allowed.
da: Udløseren "%1$s" kan ikke afhænge af udløseren "%2$s" fra værten "%3$s", fordi afhængigheder af udløseren fra en underordnet skabelon eller vært ikke er tilladt.

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the template "%3$s", because dependencies on triggers from a child template or host are not allowed.
da: Udløseren "%1$s" kan ikke afhænge af udløseren "%2$s" fra skabelonen "%3$s", fordi afhængigheder af udløsere fra en underskabelon eller vært ikke er tilladt.

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the template "%3$s", because dependencies on triggers from the parent template are not allowed.
da: Udløseren "%1$s" kan ikke afhænge af udløseren "%2$s" fra skabelonen "%3$s", fordi afhængigheder af udløsere fra overskabelon ikke er tilladt.

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur for host "%4$s".
da: Udløseren "%1$s" kan ikke afhænge af udløseren "%2$s", fordi en cirkulær kobling (%3$s) ville forekomme for værten "%4$s".

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur for template "%4$s".
da: Udløseren "%1$s" kan ikke afhænge af udløseren "%2$s", fordi en cirkulær kobling (%3$s) ville forekomme for skabelonen "%4$s".

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur.
da: Udløseren "%1$s" kan ikke afhænge af udløseren "%2$s", fordi en cirkulær kobling (%3$s) ville forekomme.

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because dependencies of host triggers on template triggers are not allowed.
da: Udløseren "%1$s" kan ikke afhænge af udløseren "%2$s", fordi afhængigheder af værtsudløsere på skabelonudløsere ikke er tilladt.

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because the template "%3$s" is not linked to the host "%4$s".
da: Udløseren "%1$s" kan ikke afhænge af udløseren "%2$s", fordi skabelonen "%3$s" ikke er knyttet til værten "%4$s".

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because the template "%3$s" is not linked to the template "%4$s".
da: Udløseren "%1$s" kan ikke afhænge af udløseren "%2$s", fordi skabelonen "%3$s" ikke er knyttet til skabelonen "%4$s".

en: Trigger "%1$s" depends on trigger "%2$s", which does not exist.
da: Udløseren "%1$s" afhænger af udløseren "%2$s", som ikke eksisterer.

en: Trigger URL
da: Udløser URL

en: Trigger actions
da: Udløser handlinger

en: Trigger added
da: Udløser tilføjet

en: Trigger copied | Triggers copied
da[0]: Udløser kopieret
da[1]: Udløsere kopieret

en: Trigger count
da: Udløser antal

en: Trigger data storage period
da: Udløser datalagringsperiode

en: Trigger deleted | Triggers deleted
da[0]: Udløser slettet
da[1]: Udløsere slettet

en: Trigger details
da: Udløser detaljer

en: Trigger disabled | Triggers disabled
da[0]: Udløser deaktiveret
da[1]: Udløserne deaktiveret

en: Trigger displaying options
da: Udløser visningsmuligheder

en: Trigger enabled | Triggers enabled
da[0]: Udløser aktiveret
da[1]: Udløsere aktiveret

en: Trigger has items from template "%1$s" that is not linked to host.
da: Udløseren har datapunkter fra skabelonen "%1$s" der ikke er knyttet til værten.

en: Trigger in "unknown" state
da: Udløser i "ukendt" tilstand

en: Trigger in template "%1$s" has dependency with trigger in template "%2$s".
da: Udløser i skabelonen "%1$s" er afhængig af udløseren i skabelonen "%2$s".

en: Trigger label type
da: Udløser etikettype

en: Trigger limit
da: Udløsergrænse

en: Trigger overview
da: Udløser oversigt

en: Trigger prototype
da: Udløser prototype

en: Trigger prototype "%1$s" already exists on "%2$s".
da: Udløserprototypen "%1$s" findes allerede på "%2$s".

en: Trigger prototype "%1$s" belongs to templates with different linkages.
da: Udløserprototypen "%1$s" tilhører skabeloner med forskellige koblinger.

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the non-existent trigger "%2$s" on the host "%3$s".
da: Udløserprototypen "%1$s" kan ikke afhænge af den ikke-eksisterende udløser "%2$s" på værten "%3$s".

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the non-existent trigger "%2$s" on the template "%3$s".
da: Udløserprototypen "%1$s" kan ikke afhænge af den ikke-eksisterende udløser "%2$s" på skabelonen "%3$s".

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the host "%3$s", because dependencies on triggers from a child template or host are not allowed.
da: Udløserprototypen "%1$s" kan ikke afhænge af udløseren "%2$s" fra værten "%3$s", fordi afhængigheder af udløseren fra en underskabelon eller vært ikke er tilladt.

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the template "%3$s", because dependencies on triggers from a child template or host are not allowed.
da: Udløserprototypen "%1$s" kan ikke afhænge af udløseren "%2$s" fra skabelonen "%3$s", fordi afhængigheder af udløsere fra en underskabelon eller vært ikke er tilladt.

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the template "%3$s", because dependencies on triggers from the parent template are not allowed.
da: Udløserprototypen "%1$s" kan ikke afhænge af udløseren "%2$s" fra skabelonen "%3$s", fordi afhængigheder af udløsere fra den overordnede skabelon ikke er tilladt.

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because dependencies of host triggers on template triggers are not allowed.
da: Udløserprototypen "%1$s" kan ikke afhænge af udløseren "%2$s", fordi afhængigheder af værtsudløsere på skabelonudløsere ikke er tilladt.

en: Y-m-d h:i A
da: Y-m-d H:i

en: Y-m-d h:i:s A
da: Y-m-d H:i:s

en: h:i A
da: H:i

en: h:i:s A
da: H:i:s

en: ltrim() - Remove specified characters from the beginning of a string
da: ltrim() - Fjern specificerede tegn fra begyndelsen af en streng

en: m-d h:i A
da: m-d H:i

en: n-d h:i A
da: n-d H:i

en: rtrim() - Removes specified characters from the end of a string
da: rtrim() - Fjerner specificerede tegn fra slutningen af en streng

en: trim() - Remove specified characters from the beginning and the end of a string
da: trim() - Fjern specificerede tegn fra begyndelsen og slutningen af en streng
