Zabbix 6.0 - en to fr translation catalogue (3747 entries)

en: "%1$s" date must be less than "%2$s" date.
fr: La date "%1$s" doit être antérieure à la date "%2$s".

en: "%1$s" instead "%2$s"
fr: "%1$s" au lieu de "%2$s"

en: "%1$s" is expected
fr: "%1$s" est attendu

en: "%1$s" must be an empty string or greater than "%2$s".
fr: "%1$s" doit être une chaîne vide ou plus grand que "%2$s".

en: "%1$s" value must be less than or equal to "%2$s" value
fr: La valeur "%1$s" doit être inférieure ou égale à la valeur "%2$s"

en: "host:key" pair is expected
fr: une paire "hôte:clé" est attendue

en: "hostid" of dependent item and master item should match
fr: Le "hostid" de l'élément dépendant doit correspondre à l'élément maître.

en: "ruleid" of dependent item and master item should match
fr: Le "ruleid" de l'élément dépendant doit correspondre à l'élément maître.

en: $.path.to.node
fr: $.chemin.vers.le.fichier

en: %1$d characters exceeds maximum length of %2$d characters
fr: %1$d caractères dépassent la longueur maximale de %2$d caractères

en: %1$d day | %1$d days
fr[0]: %1$d jour
fr[1]: %1$d jours

[ctx: screen reader]
en: %1$d matches for %2$s found
fr: %1$d correspondances trouvées pour %2$s

en: %1$d of %3$d%2$s problem is shown | %1$d of %3$d%2$s problems are shown
fr[0]: le problème %1$d de %3$d%2$s est affiché
fr[1]: les problèmes %1$d de %3$d%2$s sont affichés

en: %1$d problems selected.
fr: %1$d problèmes sélectionnés.

en: %1$s (year %2$s)
fr: %1$s (année %2$s)

en: %1$s - thrown by module located at %2$s.
fr: %1$s - lancé par le module situé à %2$s.

en: %1$s [Line: %2$s | Column: %3$s]
fr: %1$s [Ligne : %2$s | Colonne : %3$s]

en: %1$s characters
fr: %1$s caractères

en: %1$s characters remaining
fr: %1$s caractères restants

en: %1$s event | %1$s events
fr[0]: %1$s événement
fr[1]: %1$s événements

en: %1$s host in maintenance | %1$s hosts in maintenance
fr[0]: %1$s hôte en maintenance
fr[1]: %1$s hôtes en maintenance

en: %1$s hour | %1$s hours
fr[0]: %1$s heure
fr[1]: %1$s heures

en: %1$s item | %1$s items
fr[0]: %1$s élément
fr[1]: %1$s éléments

en: %1$s of %2$s element in problem state | %1$s of %2$s elements in problem state
fr[0]: %1$s de %2$s élément en défaut
fr[1]: %1$s de %2$s éléments en défaut

en: %1$s or %2$s - allows the page to be displayed only in a frame on the same origin as the page itself
fr: %1$s ou %2$s - permet à la page d'être affichée uniquement dans un cadre sur la même origine que la page elle-même

en: %1$s or %2$s - prevents the page from being displayed in a frame, regardless of the site attempting to do so
fr: %1$s ou %2$s - empêche la page d'être affichée dans un cadre, quel que soit le site qui tente de le faire

[ctx: screen reader]
en: %1$s preselected, use down,up arrow keys and enter to select
fr: %1$s présélectionné, utiliser les touches flèches bas, haut et entrer pour sélectionner

en: %1$s problem | %1$s problems
fr[0]: %1$s problème
fr[1]: %1$s problèmes

en: %1$s problem in total | %1$s problems in total
fr[0]: %1$s problème au total
fr[1]: %1$s problèmes au total

en: %1$s retry left | %1$s retries left
fr[0]: %1$s essai restant
fr[1]: %1$s essais restants

en: %1$s second | %1$s seconds
fr[0]: %1$s seconde
fr[1]: %1$s secondes

en: %1$s unacknowledged problem | %1$s unacknowledged problems
fr[0]: %1$s problème non-acquitté
fr[1]: %1$s problèmes non-acquittés

[ctx: screen reader]
en: %1$s, Severity, %2$s
fr: %1$s, Séverité, %2$s

[ctx: screen reader]
en: %1$s, read only
fr: %1$s, lecture seule

[ctx: screen reader]
en: %1$s, selected
fr: %1$s, sélectionné

en: %4$s failed login attempt logged. Last failed attempt was from %1$s on %2$s at %3$s. | %4$s failed login attempts logged. Last failed attempt was from %1$s on %2$s at %3$s.
fr[0]: %4$s tentative de connexion échouée enregistrée. La dernière tentative échouée était du %1$s le %2$s à %3$s.
fr[1]: %4$s tentatives de connexion échouées enregistrées. La dernière tentative échouée était du %1$s le %2$s à %3$s.

en: %d device | %d devices
fr[0]: %d équipement
fr[1]: %d équipements

en: (0 - infinitely)
fr: (0 - indéfiniment)

en: (0 - use action default)
fr: (0 - utiliser les paramètres par défaut de l'action)

en: (Only super admins can create groups)
fr: (Seuls les super administrateurs peuvent créer des groupes)

en: (no proxy)
fr: (pas de proxy)

en: 0 - use default port
fr: 0 - utiliser le port par défaut

en: 0 or 1
fr: 0 ou 1

en: 10 seconds
fr: 10 secondes

en: 100 busiest triggers
fr: les 100 déclencheurs les plus utilisés

en: 30 seconds
fr: 30 secondes

en: 3D view
fr: vue 3D

en: 5 seconds
fr: 5 secondes

en: 500 latest values
fr: 500 dernières valeurs

en: <empty string>
fr: <chaîne vide>

en: <label name>
fr: <nom de l'étiquette>

en: <manual>
fr: <manuel>

en: <metric name>{<label name>="<label value>", ...} == <value>
fr: <nom de la métrique>{<nom de l'étiquette>="<valeur de l'étiquette>", ...} == <valeur>

en: <sub-menu/sub-menu/...>
fr: <sous-menu/sous-menu/...>

en: ADD OVERRIDE
fr: AJOUTER SURCHARGE

en: API access
fr: Accès API

en: API methods
fr: Méthodes API

en: API token
fr: Token API

en: API token "%1$s" already exists for userid "%2$s".
fr: Le token API "%1$s" existe déjà pour le userid "%2$s".

en: API token added
fr: Token API ajouté

en: API token deleted | API tokens deleted
fr[0]: Token API supprimé
fr[1]: Tokens API supprimés

en: API token disabled | API tokens disabled
fr[0]: Token API désactivé
fr[1]: Tokens API désactivés

en: API token enabled | API tokens enabled
fr[0]: Token API activé
fr[1]: Tokens API activés

en: API token expired.
fr: Token API expiré.

en: API token updated
fr: Token API mis à jour

en: API tokens
fr: Tokens API

en: Above value
fr: Au dessus de la valeur

en: Abscissa
fr: Abscisse

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Access denied!
fr: Accès refusé !

en: Access to API
fr: Accéder à l'API

en: Access to UI elements
fr: Accès aux éléments de l'interface utilisateur

en: Access to actions
fr: Accéder aux actions

en: Access to modules
fr: Accès aux modules

en: Access to services
fr: Accès aux services

en: Ack
fr: Acquitté

en: Acknowledge
fr: Acquittement

en: Acknowledge problems
fr: Acquitter les problèmes

en: Acknowledged
fr: Acquitté

en: Acknowledged PROBLEM events
fr: Événements PROBLÈME acquittés

en: Acknowledged RESOLVED events
fr: Événements RÉSOLUS acquittés

en: Action "%1$s" already exists.
fr: Action "%1$s" déjà existante.

en: Action "%2$s" is not available for user role "%1$s".
fr: L'action "%2$s" n'est pas disponible pour le rôle d'utilisateur "%1$s".

en: Action added
fr: Action ajoutée

en: Action class %1$s must extend %2$s class.
fr: La classe d'action %1$s doit étendre la classe %2$s.

en: Action deleted
fr: Action supprimée

en: Action disabled | Actions disabled
fr[0]: Action désactivée
fr[1]: Actions désactivées

en: Action enabled | Actions enabled
fr[0]: Action activée
fr[1]: Actions activées

en: Action log
fr: Journal des actions

en: Action operation
fr: Action d'opération

en: Action updated
fr: Action mise à jour

en: Active
fr: Actif

[ctx: maintenance status]
en: Active
fr: Actif

en: Active since
fr: Actif depuis

en: Active till
fr: Actif jusqu'à

en: Add
fr: Ajouter

en: Add (message type limit reached)
fr: Ajouter (limite de type de message atteinte)

en: Add a new widget
fr: Ajouter un nouveau widget

en: Add child element
fr: Ajouter un élément enfant

en: Add child service
fr: Ajouter un service enfant

en: Add child services
fr: Ajouter des services enfants

en: Add from
fr: Ajouter à partir de

en: Add host
fr: Ajouter hôte

en: Add item column
fr: Ajouter une colonne élément

en: Add missing
fr: Ajouter les manquants

en: Add multiple maps
fr: Ajouter plusieurs cartes

en: Add new data set
fr: Ajouter un nouvel ensemble de données

en: Add new interface
fr: Ajouter une nouvelle interface

en: Add new override
fr: Ajouter une nouvelle surcharge

en: Add page
fr: Ajouter une page

en: Add parent services
fr: Ajouter des services parents

en: Add problem comments
fr: Ajouter des commentaires aux problèmes

en: Add prototype
fr: Ajouter prototype

en: Add scheduled report
fr: Ajouter un rapport planifié

en: Add services
fr: Ajouter des services

en: Add submaps
fr: Ajouter des sous-cartes

en: Add to favorites
fr: Ajouter aux Favoris

en: Add to host group
fr: Ajouter au groupe d'hôtes

en: Add to host groups
fr: Ajouter aux groupes d'hôtes

en: Add user
fr: Ajouter un utilisateur

en: Add user group
fr: Ajouter un groupe d'utilisateurs

en: Add widget
fr: Ajouter un widget

en: Added
fr: Ajouté

[ctx: screen reader]
en: Added, %1$s
fr: Ajouté, %1$s

en: Additional rule
fr: Règle supplémentaire

en: Additional rules
fr: Règles supplémentaires

en: Address
fr: Adresse

en: Advanced configuration
fr: Configuration avancée

en: Advanced labels
fr: Étiquettes avancées

en: After value
fr: Après la valeur

en: Age
fr: Âge

en: Age less than
fr: Âge inférieur à

en: Agent availability check. Returns nothing - unavailable; 1 - available
fr: Vérification de la disponibilité de l'agent. Aucun retour - indisponible ; 1 - disponible

en: Agent encryption
fr: Chiffrement

en: Agent host metadata. Returns string
fr: Métadonnées de l'hôte de l'agent. Retourne un chaîne de caractères

en: Agent host name. Returns string
fr: Nom d'hôte de l'agent. Retourne une chaîne de caractères

en: Agent interfaces
fr: Interfaces de l'agent

en: Agent variant check. Returns 1 - for Zabbix agent; 2 - for Zabbix agent 2
fr: Vérification de la variante de l'agent. Retourne 1 - pour agent Zabbix ; 2 - pour agent Zabbix 2

en: Aggregate
fr: Agrégat

en: Aggregate functions
fr: Fonctions d'agrégation

en: Aggregation function
fr: Fonction d'agrégation

en: Aggregation interval
fr: Intervalle d'agrégation

en: Alert message
fr: Message d'alerte

en: Algorithm
fr: Algorithme

en: Align map elements
fr: Aligner les éléments de carte

en: All
fr: Tous

en: All dashboards
fr: Tous les tableaux de bord

en: All graphs
fr: Tous les graphiques

en: All groups
fr: Tous les groupes

en: All hosts
fr: Tous les hôtes

en: All links should have "Name" and "URL" specified
fr: Tous liens doivent avoir "Nom" et "URL" spécifiés

en: All maps
fr: Toutes les cartes

en: All problems
fr: Tous les problèmes

en: All problems if tag values match
fr: Tous les problèmes si les valeurs de tag correspondent

en: All services
fr: Tous les services

en: All tags
fr: Tous les tags

en: All templates
fr: Tous les modèles

en: Allow list
fr: Autoriser la liste

en: Allow manual close
fr: Autoriser la fermeture manuelle

en: Allowed hosts
fr: Hôtes autorisés

en: Allowed methods
fr: Méthodes autorisées

en: Alternatively, you can install it manually:
fr: Alternativement, vous pouvez l'installer manuellement :

en: Amount of guest physical memory that is swapped out to the swap space, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
fr: Quantité de mémoire physique de l'invité qui est échangée vers l'espace swap, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware

en: Amount of host physical memory consumed for backing up guest physical memory pages, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
fr: Quantité de mémoire physique de l'hôte consommée pour la sauvegarde des pages de mémoire physique de l'invité, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware

en: And
fr: Et

en: And/Or
fr: Et/Ou

en: Annually
fr: Annuellement

en: Any
fr: Tous

en: Any character string included
fr: Toute chaîne de caractères inclue

en: Application error.
fr: Erreur d'application.

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply permissions and tag filters to all subgroups
fr: Appliquer les permissions et les filtres de tag à tous les sous-groupes

[ctx: maintenance status]
en: Approaching
fr: Proche de

en: Apr
fr: Avr

en: April
fr: Avril

en: Are you sure you want to delete this filter?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce filtre ?

en: Are you sure you want to delete?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ?

en: Are you sure you want to perform this action?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir effectuer cette action ?

en: Area size
fr: Taille de la zone

en: Area type
fr: Type de zone

en: Arithmetic
fr: Arithmétique

en: As is
fr: Tel que

en: As plain text
fr: Format texte

en: Asset tag
fr: Tag caractéristique

en: At %1$s:%2$s %3$s of every week | At %1$s:%2$s %3$s of every %4$s weeks
fr[0]: A %1$s:%2$s %3$s de chaque semaine
fr[1]: A %1$s:%2$s %3$s de chaque %4$s semaines

en: At %1$s:%2$s every day | At %1$s:%2$s every %3$s days
fr[0]: À %1$s:%2$s tous les jours
fr[1]: À %1$s:%2$s tous les %3$s jours

en: At %1$s:%2$s on %3$s %4$s of every %5$s
fr: À %1$s:%2$s le %3$s %4$s de chaque %5$s

en: At %1$s:%2$s on day %3$s of every %4$s
fr: À %1$s:%2$s le %3$sme jour de chaque %4$s

en: At (hour:minute)
fr: À (heure:minute)

en: At least one UI element must be checked.
fr: Au moins un élément de l'interface utilisateur doit être coché.

en: At least one UI element must be enabled for user role "%1$s".
fr: Au moins un élément de l'interface utilisateur doit être activé pour le rôle utilisateur "%1$s".

en: At least one action is mandatory.
fr: Au moins une action est obligatoire.

en: At least one active user must exist with role "%1$s".
fr: Au moins un utilisateur actif doit exister avec le rôle "%1$s".

en: At least one day of the week or day of the month must be specified.
fr: Au moins un jour de la semaine ou un jour du mois doit être spécifié.

en: At least one host group or host must be selected.
fr: Au moins un groupe hôte ou un hôte doit être sélectionné.

en: At least one host or template must be specified.
fr: Au moins un hôte ou un modèle doit être spécifié.

en: At least one of MySQL, PostgreSQL or Oracle should be supported.
fr: Au moins MySQL, PostgreSQL ou Oracle doit être supporté.

en: At least one operation must be selected.
fr: Au moins une opération doit être sélectionnée.

en: At least one operation must exist.
fr: Au moins une opération doit exister.

en: At least one update operation or message is mandatory
fr: Au moins une opération ou un message de mise à jour est obligatoire

en: At least one update operation or message must exist.
fr: Au moins une opération de mise à jour ou un message doit exister.

en: At least one user or user group must be selected.
fr: Au moins un utilisateur ou un groupe d'utilisateurs doit être sélectionné.

en: At least one user or user group must be specified.
fr: Au moins un utilisateur ou groupe d'utilisateurs doit être spécifié.

en: Attempt interval
fr: Intervalle entre tentatives

en: Attempts
fr: Tentatives

en: Attribution text
fr: Attribution texte

en: Audit log
fr: Journal d'audit

en: Audit settings
fr: Paramètres d'audit

en: Aug
fr: Aoû

en: August
fr: Août

en: Auth token
fr: Token d'authentification

en: AuthN requests
fr: Requêtes AuthN

en: Authentication
fr: Authentification

en: Authentication algorithm
fr: Algorithme d'authentification

en: Authentication failed: %1$s.
fr: L'authentification a échoué: %1$s.

en: Authentication method
fr: Méthode d'authentification

en: Authentication passphrase
fr: Phrase d'authentification

en: Authentication protocol
fr: Protocole d'authentification

en: Authentication settings updated
fr: Paramètres d'authentification mis à jour

en: Author
fr: Auteur

en: Authorization
fr: Autorisation

en: Auto-login
fr: Connexion automatique

en: Auto-login and auto-logout options cannot be enabled together.
fr: Les options d'auto-connexion et d'auto-déconnexion ne peuvent pas être activées en même temps.

en: Auto-logout
fr: Auto-déconnexion

en: Automatic
fr: Automatique

en: Automatic icon mapping
fr: Correspondance d'icône automatique

en: Automatic icon selection
fr: Sélection automatique d'icône

en: Autoregistration
fr: Enregistrement automatique

en: Autoregistration actions
fr: Actions d'enregistrement automatique

en: Autoregistration data storage period
fr: Période de stockage des données d'enregistrement automatique

en: Availability
fr: Disponibilité

en: Availability report
fr: Rapport de disponibilité

en: Available
fr: Disponible

en: Average
fr: Moyen

en: Average number of outstanding read requests to the virtual disk during the collection interval , "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - disk device instance
fr: Nombre moyen de demandes de lecture en attente sur le disque virtuel pendant l'intervalle de collecte, "url" - URL du service VMware, "uuid" - identificateur unique global de la machine virtuelle VMware, "instance" - instance de périphérique de disque

en: Average number of outstanding write requests to the virtual disk during the collection interval, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - disk device instance
fr: Nombre moyen de demandes d'écriture en attente sur le disque virtuel pendant l'intervalle de collecte, "url" - URL du service VMware, "uuid" - identificateur unique global de la machine virtuelle VMware, "instance" - instance de périphérique de disque

en: Avoid easy-to-guess passwords
fr: Évitez les mots de passe faciles à deviner

en: Back
fr: Retour

en: Background
fr: Fond

en: Background color
fr: Couleur de l'arrière plan

en: Background image
fr: Image de fond

en: Bar
fr: Barre

en: Base DN
fr: DN de base

en: Base color
fr: Couleur de base

en: Basic
fr: Basique

en: Before value
fr: Avant la valeur

en: Below value
fr: En dessous de la valeur

en: Bind DN
fr: DN de lien

en: Bind password
fr: Mot de passe de lien

en: Bits to shift
fr: Bits à décaler

en: Bitwise functions
fr: Fonctions binaires

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Blue
fr: Bleu

en: Body
fr: Corps

en: Body and headers
fr: Corps et en-têtes

en: Bold
fr: Gras

en: Bold line
fr: Ligne épaisse

en: Boolean to decimal
fr: Booléen vers décimal

en: Border
fr: Bordure

en: Border color
fr: Couleur de la bordure

en: Border type
fr: Type de bordure

en: Border width
fr: Largeur de bordure

en: Both passwords must be equal.
fr: Les deux mots de passe doivent être égaux.

en: Bottom
fr: Bas

en: Bottom N
fr: Bas N

en: Bring forward
fr: Amener vers l'avant

en: Bring to front
fr: Amener à l'avant

en: Bulgarian (bg_BG)
fr: Bulgare (bg_BG)

en: By host
fr: Par hôte

en: By trigger template
fr: Par modèle de déclencheur

en: CLOSING
fr: FERMETURE

en: CPU information. Returns string or integer
fr: Informations du CPU. Retourne une chaîne de caractères ou un entier

en: CPU load. Returns float
fr: Charge processeur. Retourne un flottant

en: CPU time spent waiting for swap-in, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - CPU instance
fr: Temps CPU passé à attendre le swap-in, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware, "instance" - instance CPU

en: CPU usage as a percentage during the interval depends on power management or HT, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
fr: L'utilisation du processeur en pourcentage pendant l'intervalle dépend de la gestion de l'alimentation ou de HT, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware

en: CPU usage as a percentage during the interval, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
fr: L'utilisation du processeur en pourcentage pendant l'intervalle dépend de la gestion de l'alimentation ou de HT, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware

en: CPU usage as a percentage during the interval, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
fr: Utilisation du processeur en pourcentage pendant l'intervalle, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware

en: CPU utilization percentage. Returns float
fr: Pourcentage d'utilisation du processeur. Retourne un décimal

en: CSV to JSON
fr: CSV vers JSON

en: CUID is expected
fr: Le CUID est attendu

en: Calculated
fr: Calculé

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Callback
fr: Rappel

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cannot add API token
fr: Impossible d'ajouter un Token API

en: Cannot add a non-numeric item "%1$s" to graph "%2$s".
fr: Impossible d'ajouter un élément non-numérique "%1$s" au graphique "%2$s".

en: Cannot add a non-numeric item "%1$s" to graph prototype "%2$s".
fr: Impossible d'ajouter un élément non numérique "%1$s" au prototype de graphique "%2$s".

en: Cannot add action
fr: Impossible d'ajouter l'action

en: Cannot add correlation
fr: Impossible d'ajouter la corrélation

en: Cannot add dashboard page: maximum number of %1$d dashboard pages has been added.
fr: Impossible d'ajouter une page au tableau de bord : le nombre maximal de %1$d pages de tableau de bord a été ajouté.

en: Cannot add discovery rule
fr: Impossible d'ajouter la règle de découverte

en: Cannot add graph
fr: Impossible d'ajouter le graphique

en: Cannot add graph prototype
fr: Impossible d'ajouter le prototype de graphique

en: Cannot add group
fr: Impossible d'ajouter le groupe

en: Cannot add host
fr: Impossible d'ajouter l'hôte

en: Cannot add host prototype
fr: Impossible d'ajouter un prototype d'hôte

en: Cannot add image
fr: Impossible d'ajouter l'image

en: Cannot add item
fr: Impossible d'ajouter l'élément

en: Cannot add item prototype
fr: Impossible d'ajouter le prototype d'élément

en: Cannot add maintenance
fr: Impossible d'ajouter une maintenance

en: Cannot add map element of the map "%1$s" due to circular reference.
fr: Impossible d'ajouter un élément de carte sur la carte "%1$s" en raison d'une référence circulaire.

en: Cannot add media type
fr: Impossible d'ajouter un type de média

en: Cannot add module: %1$s. | Cannot add modules: %1$s.
fr[0]: Impossible d'ajouter le module : %1$s.
fr[1]: Impossible d'ajouter les modules : %1$s.

en: Cannot add more than one item with type "Graph sum" on graph "%1$s".
fr: Impossible d'ajouter plus d'un élément de type "Somme du graphique" sur le graphique "%1$s".

en: Cannot add more than one item with type "Graph sum" on graph prototype "%1$s".
fr: Impossible d'ajouter plus d'un élément de type "Somme de graphique" sur le prototype de graphique "%1$s".

en: Cannot add network map
fr: Impossible d'ajouter une carte réseau

en: Cannot add proxy
fr: Impossible d'ajouter le proxy

en: Cannot add regular expression
fr: Impossible d'ajouter l'expression régulière

en: Cannot add scheduled report
fr: Impossible d'ajouter un rapport planifié

en: Cannot add script
fr: Impossible d'ajouter le script

en: Cannot add submaps. Max depth reached.
fr: Impossible d'ajouter des sous-cartes. La profondeur maximum est atteinte.

en: Cannot add template
fr: Impossible d'ajouter le modèle

en: Cannot add trigger
fr: Impossible d'ajouter le déclencheur

en: Cannot add trigger prototype
fr: Impossible d'ajouter le prototype de déclencheur

en: Cannot add user
fr: Impossible d'ajouter l'utilisateur

en: Cannot add user group
fr: Impossible d'ajouter un groupe d'utilisateurs

en: Cannot add web scenario
fr: Impossible d'ajouter le scénario web

en: Cannot add widget: not enough free space on the dashboard.
fr: Impossible d'ajouter un widget : pas assez d'espace libre sur le tableau de bord.

[ctx: screen reader]
en: Cannot be removed
fr: Ne peut pas être supprimé

en: Cannot bind anonymously to LDAP server.
fr: Impossible d'établir une liaison anonyme au serveur LDAP.

en: Cannot bind to LDAP server.
fr: Impossible d'établir une liaison avec le serveur LDAP.

en: Cannot build expression tree: %1$s.
fr: Impossible de créer l'arborescence d'expression : %1$s.

en: Cannot change the user type of own role.
fr: Impossible de modifier le type d'utilisateur de son propre rôle.

en: Cannot clear history and trends
fr: Impossible d'effacer l'historique et les tendances

en: Cannot clone graph prototypes.
fr: Impossible de cloner les prototypes de graphiques.

en: Cannot clone item prototypes.
fr: Impossible de cloner les prototypes d'éléments.

en: Cannot clone trigger prototypes.
fr: Impossible de cloner les prototypes de déclencheurs.

en: Cannot close problem: %1$s.
fr: Impossible de fermer le problème : %1$s.

en: Cannot connect to LDAP server.
fr: Impossible de se connecter au serveur LDAP.

en: Cannot connect to the database.
fr: Impossible de se connecter à la base de données.

en: Cannot convert POST data:
fr: Impossible de convertir les données POST :

en: Cannot copy graph | Cannot copy graphs
fr[0]: Impossible de copier le graphique
fr[1]: Impossible de copier les graphiques

en: Cannot copy item | Cannot copy items
fr[0]: Impossible de copier l'élément
fr[1]: Impossible de copier les éléments

en: Cannot copy trigger | Cannot copy triggers
fr[0]: Impossible de copier le déclencheur
fr[1]: Impossible de copier les déclencheurs

en: Cannot copy trigger "%1$s", because it has multiple hosts in the expression.
fr: Impossible de copier le déclencheur "%1$s" parce qu'il contient plusieurs hôtes dans l'expression.

en: Cannot create a host prototype on a discovered host "%1$s".
fr: Impossible de créer un prototype d'hôte sur un hôte découvert "%1$s".

en: Cannot create another database connection.
fr: Impossible de créer une autre connexion base de donnée.

en: Cannot create discovery rule
fr: Impossible de créer une règle de découverte

en: Cannot create icon map
fr: Impossible de créer la correspondance d'icône

en: Cannot create scheduled report
fr: Impossible de créer un rapport planifié

en: Cannot create service "%1$s": %2$s.
fr: Impossible de créer le service "%1$s" : %2$s.

en: Cannot create the configuration file.
fr: Impossible de créer le fichier de configuration.

en: Cannot create user role
fr: Impossible de créer un rôle utilisateur

en: Cannot delete API token | Cannot delete API tokens
fr[0]: Impossible de supprimer le Token API
fr[1]: Impossible de supprimer les Tokens API

en: Cannot delete SLA | Cannot delete SLAs
fr[0]: Impossible de supprimer le SLA
fr[1]: Impossible de supprimer les SLAs

en: Cannot delete Zabbix internal user "%1$s", try disabling that user.
fr: Impossible de supprimer l'utilisateur interne Zabbix "%1$s", essayez de désactiver cet utilisateur.

en: Cannot delete action
fr: Impossible de supprimer l'action

en: Cannot delete assigned user role "%1$s".
fr: Impossible de supprimer le rôle utilisateur attribué "%1$s".

en: Cannot delete correlation | Cannot delete correlations
fr[0]: Impossible de supprimer la corrélation
fr[1]: Impossible de supprimer les corrélations

en: Cannot delete dashboard | Cannot delete dashboards
fr[0]: Impossible de supprimer le tableau de bord
fr[1]: Impossible de supprimer les tableaux de bord

en: Cannot delete discovery rule | Cannot delete discovery rules
fr[0]: Impossible de supprimer la règle de découverte
fr[1]: Impossible de supprimer les règles de découverte

en: Cannot delete discovery rules
fr: Impossible de supprimer les règles de découverte

en: Cannot delete graph
fr: Impossible de supprimer le graphique

en: Cannot delete graph prototype
fr: Impossible de supprimer le prototype de graphique

en: Cannot delete graph prototypes
fr: Impossible de supprimer les prototypes de graphiques

en: Cannot delete graphs
fr: Impossible de supprimer les graphiques

en: Cannot delete group | Cannot delete groups
fr[0]: Impossible de supprimer le groupe
fr[1]: Impossible de supprimer les groupes

en: Cannot delete host
fr: Impossible de supprimer l'hôte

en: Cannot delete host %1$s because maintenance "%2$s" must contain at least one host or host group. | Cannot delete hosts %1$s because maintenance "%2$s" must contain at least one host or host group.
fr[0]: Impossible de supprimer l'hôte %1$s car la maintenance "%2$s" doit contenir au moins un hôte ou groupe d'hôtes.
fr[1]: Impossible de supprimer les hôtes %1$s car la maintenance "%2$s" doit contenir au moins un hôte ou groupe d'hôtes.

en: Cannot delete host group %1$s because maintenance "%2$s" must contain at least one host or host group. | Cannot delete host groups %1$s because maintenance "%2$s" must contain at least one host or host group.
fr[0]: Impossible de supprimer le groupe d'hôtes %1$s car la maintenance "%2$s" doit contenir au moins un hôte ou groupe d'hôtes.
fr[1]: Impossible de supprimer les groupes d'hôtes %1$s car la maintenance "%2$s" doit contenir au moins un hôte ou groupe d'hôtes.

en: Cannot delete host prototypes
fr: Impossible de supprimer des prototypes d'hôtes

en: Cannot delete icon map
fr: Impossible de supprimer la correspondance d'icône

en: Cannot delete image
fr: Impossible de supprimer l'image

en: Cannot delete interface for discovered host "%1$s".
fr: Impossible de supprimer l'interface pour l'hôte découvert "%1$s".

en: Cannot delete inventory.
fr: Impossible de supprimer l'inventaire.

en: Cannot delete item
fr: Impossible de supprimer l'élément

en: Cannot delete item prototype
fr: Impossible de supprimer le prototype d'élément

en: Cannot delete item prototypes
fr: Impossible de supprimer les prototypes d'éléments

en: Cannot delete items
fr: Impossible de supprimer les éléments

en: Cannot delete maintenance
fr: Impossible de supprimer une maintenance

en: Cannot delete media type | Cannot delete media types
fr[0]: Impossible de supprimer le type de média
fr[1]: Impossible de supprimer les types de média

en: Cannot delete module: %1$s. | Cannot delete modules: %1$s.
fr[0]: Impossible de supprimer le module : %1$s.
fr[1]: Impossible de supprimer les modules : %1$s.

en: Cannot delete network map
fr: Impossible de supprimer la carte réseau

en: Cannot delete proxy | Cannot delete proxies
fr[0]: Impossible de supprimer le proxy
fr[1]: Impossible de supprimer les proxy

en: Cannot delete readonly user role "%1$s".
fr: Impossible de supprimer le rôle utilisateur en lecture seule "%1$s".

en: Cannot delete regular expression | Cannot delete regular expressions
fr[0]: Impossible de supprimer l'expression régulière
fr[1]: Impossible de supprimer les expressions régulières

en: Cannot delete scheduled report | Cannot delete scheduled reports
fr[0]: Impossible de supprimer le rapport planifié
fr[1]: Impossible de supprimer les rapports planifiés

en: Cannot delete script | Cannot delete scripts
fr[0]: Impossible de supprimer le script
fr[1]: Impossible de supprimer les scripts

en: Cannot delete scripts. Script "%1$s" is used in action operation "%2$s".
fr: Impossible de supprimer les scripts. Le script "%1$s" est utilisé dans l'opération de l'action "%2$s".

en: Cannot delete selected actions
fr: Impossible de supprimer les actions sélectionnées

en: Cannot delete service | Cannot delete services
fr[0]: Impossible de supprimer le service
fr[1]: Impossible de supprimer les services

en: Cannot delete service "%1$s": %2$s.
fr: Impossible de supprimer le service "%1$s" : %2$s.

en: Cannot delete template
fr: Impossible de supprimer le modèle

en: Cannot delete templated graph prototype.
fr: Impossible de supprimer le prototype de graphique basé sur un modèle.

en: Cannot delete templated graph.
fr: Impossible de supprimer le graphique basé sur un modèle.

en: Cannot delete templated item prototype.
fr: Impossible de supprimer le prototype d'élément basé sur un modèle.

en: Cannot delete templated item.
fr: Impossible de supprimer un élément provenant d'un modèle.

en: Cannot delete templated items.
fr: Impossible de supprimer des éléments provenant d'un modèle.

en: Cannot delete templated trigger "%1$s:%2$s".
fr: Impossible de supprimer le déclencheur d'un modèle "%1$s:%2$s".

en: Cannot delete templated trigger prototype "%1$s:%2$s".
fr: Impossible de supprimer le prototype de déclencheur basé sur un modèle "%1$s:%2$s".

en: Cannot delete templated web scenario "%1$s".
fr: Impossible de supprimer le scénario web "%1$s" provenant d'un modèle.

en: Cannot delete trigger
fr: Impossible de supprimer le déclencheur

en: Cannot delete trigger prototype
fr: Impossible de supprimer le prototype de déclencheur

en: Cannot delete trigger prototypes
fr: Impossible de supprimer les prototypes de déclencheurs

en: Cannot delete triggers
fr: Impossible de supprimer les déclencheurs

en: Cannot delete user | Cannot delete users
fr[0]: Impossible de supprimer l'utilisateur
fr[1]: Impossible de supprimer les utilisateurs

en: Cannot delete user group | Cannot delete user groups
fr[0]: Impossible de supprimer le groupe d'utilisateurs
fr[1]: Impossible de supprimer les groupes d'utilisateurs

en: Cannot delete user role | Cannot delete user roles
fr[0]: Impossible de supprimer le rôle utilisateur
fr[1]: Impossible de supprimer les rôles utilisateur

en: Cannot delete web scenario
fr: Impossible de supprimer le scénario web

en: Cannot disable API token | Cannot disable API tokens
fr[0]: Impossible de désactiver le Token API
fr[1]: Impossible de désactiver les Tokens API

en: Cannot disable SLA | Cannot disable SLAs
fr[0]: Impossible de désactiver le SLA
fr[1]: Impossible de désactiver les SLAs

en: Cannot disable action | Cannot disable actions
fr[0]: Impossible de désactiver l'action
fr[1]: Impossible de désactiver les actions

en: Cannot disable correlation | Cannot disable correlations
fr[0]: Impossible de supprimer la corrélation
fr[1]: Impossible de supprimer les corrélations

en: Cannot disable discovery rule | Cannot disable discovery rules
fr[0]: Impossible de désactiver la règle de découverte
fr[1]: Impossible de désactiver les règles de découverte

en: Cannot disable host | Cannot disable hosts
fr[0]: Impossible de désactiver l'hôte
fr[1]: Impossible de désactiver les hôtes

en: Cannot disable item | Cannot disable items
fr[0]: Impossible de désactiver l'élément
fr[1]: Impossible de désactiver les éléments

en: Cannot disable media type | Cannot disable media types
fr[0]: Impossible de désactiver le type de média
fr[1]: Impossible de désactiver les types de média

en: Cannot disable module | Cannot disable modules
fr[0]: Impossible de désactiver le module
fr[1]: Impossible de désactiver les modules

en: Cannot disable scheduled report | Cannot disable scheduled reports
fr[0]: Impossible de désactiver le rapport planifié
fr[1]: Impossible de désactiver les rapports planifiés

en: Cannot disable trigger | Cannot disable triggers
fr[0]: Impossible de désactiver le déclencheur
fr[1]: Impossible de désactiver les déclencheurs

en: Cannot disable web scenario | Cannot disable web scenarios
fr[0]: Impossible de désactiver le scénario web
fr[1]: Impossible de désactiver les scénarios web

en: Cannot display item queue.
fr: Impossible d'afficher la file d'attente des éléments.

en: Cannot display more than one item with type "Graph sum".
fr: Impossible d'afficher plus d'un élément de type "Somme de graphique".

en: Cannot enable API token | Cannot enable API tokens
fr[0]: Impossible d'activer le Token API
fr[1]: Impossible d'activer les Tokens API

en: Cannot enable SLA | Cannot enable SLAs
fr[0]: Impossible d'activer le SLA
fr[1]: Impossible d'activer les SLAs

en: Cannot enable action | Cannot enable actions
fr[0]: Impossible d'activer l'action
fr[1]: Impossible d'activer les actions

en: Cannot enable correlation | Cannot enable correlations
fr[0]: Impossible d'activer la corrélation
fr[1]: Impossible d'activer les corrélations

en: Cannot enable discovery rule | Cannot enable discovery rules
fr[0]: Impossible d'activer la règle de découverte
fr[1]: Impossible d'activer les règles de découverte

en: Cannot enable host | Cannot enable hosts
fr[0]: Impossible d'activer l'hôte
fr[1]: Impossible d'activer les hôtes

en: Cannot enable item | Cannot enable items
fr[0]: Impossible d'activer l'élément
fr[1]: Impossible d'activer les éléments

en: Cannot enable media type | Cannot enable media types
fr[0]: Impossible d'activer le type de média
fr[1]: Impossible d'activer les types de média

en: Cannot enable module | Cannot enable modules
fr[0]: Impossible d'activer le module
fr[1]: Impossible d'activer les modules

en: Cannot enable scheduled report | Cannot enable scheduled reports
fr[0]: Impossible d'activer le rapport planifié
fr[1]: Impossible d'activer les rapports planifiés

en: Cannot enable trigger | Cannot enable triggers
fr[0]: Impossible d'activer le déclencheur
fr[1]: Impossible d'activer les déclencheurs

en: Cannot enable web scenario | Cannot enable web scenarios
fr[0]: Impossible d'activer le scénario web
fr[1]: Impossible d'activer les scénarios web

en: Cannot evaluate expression
fr: Impossible d'évaluer l'expression

en: Cannot execute script.
fr: Impossible d'exécuter le script.

en: Cannot expand macros.
fr: Substitution des macros impossible.

en: Cannot find background image "%1$s" used in map "%2$s".
fr: Impossible de trouver l'image de fond "%1$s" utilisée dans la carte "%2$s".

en: Cannot find graph "%1$s" used in dashboard "%2$s".
fr: Impossible de trouver le graphique "%1$s" utilisé dans le tableau de bord "%2$s".

en: Cannot find group "%1$s" used in map "%2$s".
fr: Impossible de trouver le groupe "%1$s" utilisé dans la carte "%2$s".

en: Cannot find host "%1$s" used in dashboard "%2$s".
fr: Impossible de trouver l'hôte "%1$s" utilisé dans le tableau de bord "%2$s".

en: Cannot find host "%1$s" used in map "%2$s".
fr: Impossible de trouver l'hôte "%1$s" utilisé dans la carte "%2$s".

en: Cannot find host group "%1$s" for host prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
fr: Impossible de trouver le groupe d'hôtes "%1$s" pour le prototype d'hôte "%2$s" de la règle de découverte "%3$s" sur "%4$s".

en: Cannot find host interface on "%1$s" for item key "%2$s".
fr: Impossible de trouver l'interface de l'hôte sur "%1$s" pour la clé d'élément "%2$s".

en: Cannot find icon "%1$s" used in map "%2$s".
fr: Impossible de trouver l'icône "%1$s" utilisée dans la carte "%2$s".

en: Cannot find icon map "%1$s" used in map "%2$s".
fr: Impossible de trouver la correspondance d'icône "%1$s" utilisée dans la carte "%2$s".

en: Cannot find interface "%1$s" used for discovery rule "%2$s" on "%3$s".
fr: Impossible de trouver l'interface "%1$s" utilisée pour la règle de découverte "%2$s" sur "%3$s".

en: Cannot find interface "%1$s" used for item "%2$s" on "%3$s".
fr: Impossible de trouver l'interface "%1$s" utilisée pour l'élément "%2$s" sur "%3$s".

en: Cannot find interface "%1$s" used for item prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
fr: Impossible de trouver l'interface "%1$s" utilisée pour le prototype d'élément "%2$s" de la règle de découverte "%3$s" sur "%4$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MAX value for graph "%3$s".
fr: Impossible de trouver l'élément "%1$s" sur "%2$s" utilisé comme valeur MAX de l'axe Y du graphique "%3$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MAX value for graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".
fr: Impossible de trouver l'élément "%1$s" sur "%2$s" utilisé comme valeur MAX de l'axe Y du prototype de graphique "%3$s" de la règle de découverte "%4$s" sur "%5$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MIN value for graph "%3$s".
fr: Impossible de trouver l'élément "%1$s" sur "%2$s" utilisé comme valeur MIN de l'axe Y du graphique "%3$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MIN value for graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".
fr: Impossible de trouver l'élément "%1$s" sur "%2$s" utilisé comme valeur MIN de l'axe Y du prototype de graphique "%3$s" de la règle de découverte "%4$s" sur "%5$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used in graph "%3$s".
fr: Impossible de trouver l'élément "%1$s" sur "%2$s" utilisé dans le graphique "%3$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used in graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".
fr: Impossible de trouver l'élément "%1$s" sur "%2$s" utilisé dans le prototype de graphique "%3$s" de la règle de découverte "%4$s" sur "%5$s".

en: Cannot find item "%1$s" used in dashboard "%2$s".
fr: Impossible de trouver l'élément "%1$s" utilisé dans le tableau de bord "%2$s".

en: Cannot find map "%1$s" used in map "%2$s".
fr: Impossible de trouver la carte "%1$s" utilisée dans la carte "%2$s".

en: Cannot find template "%1$s" for host prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
fr: Impossible de trouver le modèle "%1$s" pour le prototype d'hôte "%2$s" de la règle de découverte "%3$s" sur "%4$s".

en: Cannot find template "%1$s" for override "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
fr: Impossible de trouver le modèle "%1$s" pour la surcharge "%2$s" de la règle de découverte "%3$s" sur "%4$s".

en: Cannot find trigger "%1$s" used in map "%2$s".
fr: Impossible de trouver le déclencheur "%1$s" utilisé dans la carte "%2$s".

en: Cannot find value map "%1$s" used for item "%2$s" on "%3$s".
fr: Impossible de trouver la table de correspondances "%1$s" utilisée pour l'élément "%2$s" sur "%3$s".

en: Cannot find value map "%1$s" used for item prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
fr: Impossible de trouver la table de correspondances "%1$s" utilisée pour le prototype d'élément "%2$s" de la règle de découverte "%3$s" sur "%4$s".

en: Cannot have non-default "%2$s" rule while having "%3$s" set to %4$d for user role "%1$s".
fr: Impossible d'avoir une règle "%2$s" autre que celle par défaut alors que "%3$s" est défini sur %4$d pour le rôle d'utilisateur "%1$s".

en: Cannot have non-empty tag value while having empty tag in rule "%2$s" for user role "%1$s".
fr: Impossible d'avoir une valeur de tag non vide tout en ayant une balise vide dans la règle "%2$s" pour le rôle utilisateur "%1$s".

en: Cannot import template "%1$s", linked template "%2$s" does not exist. | Cannot import template "%1$s", linked templates "%2$s" do not exist.
fr[0]: Impossible d'importer le modèle "%1$s", le modèle lié "%2$s" n'existe pas.
fr[1]: Impossible d'importer le modèle "%1$s", les modèles liés "%2$s" n'existent pas.

en: Cannot insert trigger expression
fr: Impossible d'insérer l'expression de déclencheur

en: Cannot link template
fr: Impossible de lier le modèle

en: Cannot link template "%1$s" to host "%2$s", because it would be linked twice through template "%3$s".
fr: Impossible de lier le modèle "%1$s" à l'hôte "%2$s", car il serait lié deux fois via le modèle "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to host "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked twice.
fr: Impossible de lier le modèle "%1$s" à l'hôte "%2$s" car son modèle parent "%3$s" serait lié deux fois.

en: Cannot link template "%1$s" to host prototype "%2$s", because it would be linked twice through template "%3$s".
fr: Impossible de lier le modèle "%1$s" au prototype d'hôte "%2$s", car il serait lié deux fois via le modèle "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to host prototype "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked twice.
fr: Impossible de lier le modèle "%1$s" au prototype hôte "%2$s" car son modèle parent "%3$s" serait lié deux fois.

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s".
fr: Impossible de lier le modèle "%1$s" au modèle "%2$s" en raison de la dépendance du déclencheur "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s" due to expression of trigger "%3$s".
fr: Impossible de lier le modèle "%1$s" au modèle "%2$s" en raison de l'expression du déclencheur "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur.
fr: Impossible de lier le modèle "%1$s" au modèle "%2$s" car une liaison circulaire (%3$s) se produirait.

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because it would be linked to host "%3$s" twice.
fr: Impossible de lier le modèle "%1$s" au modèle "%2$s", car il serait lié deux fois à l'hôte "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because it would be linked to host prototype "%3$s" twice.
fr: Impossible de lier le modèle "%1$s" au modèle "%2$s", car il serait lié deux fois au prototype hôte "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because it would be linked to template "%3$s" twice.
fr: Impossible de lier le modèle "%1$s" au modèle "%2$s", car il serait lié deux fois au modèle "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because it would be linked twice through template "%3$s".
fr: Impossible de lier le modèle "%1$s" au modèle "%2$s", car il serait lié deux fois via le modèle "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked to host "%4$s" twice.
fr: Impossible de lier le modèle "%1$s" au modèle "%2$s", car son modèle parent "%3$s" serait lié deux fois à l'hôte "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked to host prototype "%4$s" twice.
fr: Impossible de lier le modèle "%1$s" au modèle "%2$s", car son modèle parent "%3$s" serait lié deux fois au prototype hôte "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked to template "%4$s" twice.
fr: Impossible de lier le modèle "%1$s" au modèle "%2$s", car son modèle parent "%3$s" serait lié deux fois au modèle "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked twice.
fr: Impossible de lier le modèle "%1$s" au modèle "%2$s" car son modèle parent "%3$s" serait lié deux fois.

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to host "%3$s" due to dependency of trigger "%4$s".
fr: Impossible de lier le modèle "%1$s" sans le modèle "%2$s" à l'hôte "%3$s" en raison de la dépendance du déclencheur "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to host "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
fr: Impossible de lier le modèle "%1$s" sans le modèle "%2$s" à l'hôte "%3$s" en raison de l'expression du déclencheur "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to host prototype "%3$s" due to dependency of trigger "%4$s".
fr: Impossible de lier le modèle "%1$s" sans le modèle "%2$s" au prototype d'hôte "%3$s" en raison de la dépendance du déclencheur "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to host prototype "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
fr: Impossible de lier le modèle "%1$s" sans le modèle "%2$s" au prototype hôte "%3$s" en raison de l'expression du déclencheur "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to template "%3$s" due to dependency of trigger "%4$s".
fr: Impossible de lier le modèle "%1$s" sans le modèle "%2$s" au modèle "%3$s" en raison de la dépendance du déclencheur "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to template "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
fr: Impossible de lier le modèle "%1$s" sans le modèle "%2$s" au modèle "%3$s" en raison de l'expression du déclencheur "%4$s".

en: Cannot load module at: %1$s. | Cannot load modules at: %1$s.
fr[0]: Impossible de charger le module à : %1$s.
fr[1]: Impossible de charger les modules à : %1$s.

en: Cannot log out.
fr: Impossible de se déconnecter.

en: Cannot mass update host name.
fr: Impossible de réaliser une mise à jour collective du nom d'hôte.

en: Cannot mass update visible host name.
fr: Impossible de réaliser une mise à jour collective du nom d'hôte visible.

en: Cannot pass duplicate template IDs for the linkage: %1$s.
fr: Impossible de transmettre les ID de modèle en double pour la liaison : %1$s.

en: Cannot perform delete statement on table "%1$s" without where condition.
fr: Impossible d'effectuer une suppression sur la table "%1$s" sans condition "where".

en: Cannot perform update statement on table "%1$s" without values.
fr: Impossible d'effectuer une mise à jour sur la table "%1$s" sans valeur.

en: Cannot perform update statement on table "%1$s" without where condition.
fr: Impossible d'effectuer une mise à jour sur la table "%1$s" sans condition "where".

en: Cannot read JSON: %1$s.
fr: Impossible de lire le JSON: %1$s.

en: Cannot read XML: %1$s.
fr: Impossible de lire du XML : %1$s.

en: Cannot read YAML: %1$s.
fr: Impossible de lire le YAML : %1$s.

en: Cannot read the response, check connection with the Zabbix server "%1$s".
fr: Impossible de lire la réponse, veuillez vérifier la connexion avec le serveur Zabbix "%1$s".

en: Cannot rename guest user.
fr: Impossible de renommer l'utilisateur invité.

en: Cannot save discovery rule without checks.
fr: Impossible d'enregistrer une règle de découverte sans vérifications.

en: Cannot save widget "%1$s".
fr: Impossible de sauvegarder un widget: %1$s.

en: Cannot send command, check connection with Zabbix server "%1$s".
fr: Impossible d'envoyer une commande, veuillez vérifier la connexion avec le serveur Zabbix "%1$s".

en: Cannot send request
fr: Impossible d'envoyer la requête

en: Cannot send request: %1$s.
fr: Impossible d'envoyer la requête : %1$s.

en: Cannot set "%1$s" for graph "%2$s".
fr: Impossible de configurer "%1$s" pour le graphique "%2$s".

en: Cannot set "%1$s" for graph prototype "%2$s".
fr: Impossible de configurer "%1$s" pour le prototype de graphique "%2$s".

en: Cannot set "%1$s" for item "%2$s".
fr: Impossible de configurer "%1$s" pour l'élément "%2$s".

en: Cannot set inventory fields for disabled inventory.
fr: Impossible de configurer les champs d'inventaire pour un inventaire désactivé.

en: Cannot specify "propagation_rule" parameter without specifying "propagation_value" parameter for service "%1$s".
fr: Impossible de spécifier le paramètre "propagation_rule" sans spécifier le paramètre "propagation_value" pour le service "%1$s".

en: Cannot support notification audio for this device.
fr: Impossible de prendre en charge les notifications audio pour cet appareil.

en: Cannot switch host for interface.
fr: Impossible de changer d'hôte pour l'interface.

en: Cannot test disabled media type.
fr: Impossible de tester le type de média désactivé.

en: Cannot unblock user | Cannot unblock users
fr[0]: Impossible de débloquer l'utilisateur
fr[1]: Impossible de débloquer les utilisateurs

en: Cannot unlink and clear Web scenarios.
fr: Impossible de délier et effacer les scénarios web.

en: Cannot unlink template
fr: Impossible de délier le modèle

en: Cannot unlink template "%1$s" from host "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s".
fr: Impossible de dissocier le modèle "%1$s" à l'hôte "%2$s" en raison de la dépendance du déclencheur "%3$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" from template "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s" on host "%4$s".
fr: Impossible de dissocier le modèle "%1$s" du modèle "%2$s" en raison de la dépendance du déclencheur "%3$s" à l'hôte "%4$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" from template "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s" on template "%4$s".
fr: Impossible de dissocier le modèle "%1$s" du modèle "%2$s" en raison de la dépendance du déclencheur "%3$s" au modèle "%4$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" from template "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s".
fr: Impossible de dissocier le modèle "%1$s" du modèle "%2$s" en raison de la dépendance du déclencheur "%3$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" without template "%2$s" from host "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
fr: Impossible de dissocier le modèle "%1$s" sans le modèle "%2$s" de l'hôte "%3$s" en raison de l'expression du déclencheur "%4$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" without template "%2$s" from template "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
fr: Impossible de dissocier le modèle "%1$s" sans le modèle "%2$s" du modèle "%3$s" en raison de l'expression du déclencheur "%4$s".

en: Cannot unlink trigger "%1$s", it has items from template that is left linked to host.
fr: Impossible de dissocier le déclencheur "%1$s", il contient des éléments du modèle qui restent liés à l'hôte.

en: Cannot update "%1$s" for action "%2$s".
fr: Impossible de mettre à jour "%1$s" pour l'action "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for graph "%2$s".
fr: Impossible de mettre à jour "%1$s" pour le graphique "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for graph prototype "%2$s".
fr: Impossible de mettre à jour "%1$s" pour le prototype de graphique "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for item "%2$s".
fr: Impossible de mettre à jour "%1$s" pour l'élément "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for templated trigger "%2$s".
fr: Impossible de mettre à jour "%1$s" pour le déclencheur de modèle "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for templated trigger prototype "%2$s".
fr: Impossible de mettre à jour "%1$s" pour le prototype de déclencheur de modèle "%2$s".

en: Cannot update "%2$s" for a discovered host "%1$s".
fr: Impossible de mettre à jour "%2$s" pour un hôte découvert "%1$s".

en: Cannot update "%2$s" for a discovered item "%1$s".
fr: Impossible de mettre à jour "%2$s" pour un élément découvert "%1$s".

en: Cannot update "%2$s" for a discovered trigger "%1$s".
fr: Impossible de mettre à jour "%2$s" pour un déclencheur découvert "%1$s".

en: Cannot update API token
fr: Impossible de mettre à jour le Token API

en: Cannot update a discovered graph.
fr: Impossible de mettre à jour un graphique découvert.

en: Cannot update a discovered host group "%1$s".
fr: Impossible de mettre à jour un groupe d'hôtes découvert "%1$s".

en: Cannot update a templated graph "%1$s".
fr: Impossible de mettre à jour un graphique basé sur un modèle "%1$s".

en: Cannot update a templated web scenario "%1$s": %2$s.
fr: Impossible de mettre à jour un scénario web de modèle "%1$s": %2$s.

en: Cannot update action
fr: Impossible de mettre à jour l'action

en: Cannot update authentication
fr: Impossible de mettre à jour l'authentification

en: Cannot update configuration
fr: Impossible de mettre à jour la configuration

en: Cannot update correlation
fr: Impossible de mettre à jour la corrélation

en: Cannot update discovery rule
fr: Impossible de mettre à jour la règle de découverte

en: Cannot update event | Cannot update events
fr[0]: Impossible de mettre à jour l'événement
fr[1]: Impossible de mettre à jour les événements

en: Cannot update graph
fr: Impossible de mettre à jour le graphique

en: Cannot update graph prototype
fr: Impossible de mettre à jour le prototype de graphique

en: Cannot update group
fr: Impossible de mettre à jour le groupe

en: Cannot update groups for discovered host "%1$s".
fr: Impossible de mettre à jour les groupes pour l'hôte découvert "%1$s".

en: Cannot update host
fr: Impossible de mettre à jour l'hôte

en: Cannot update host encryption settings. Connection settings for both directions should be specified.
fr: Impossible de mettre à jour les paramètres de chiffrement de l'hôte. Les paramètres de connexion doivent être spécifiés pour les deux directions.

en: Cannot update host prototype | Cannot update host prototypes
fr[0]: Impossible de mettre à jour le prototype d'hôte
fr[1]: Impossible de mettre à jour les prototypes d'hôtes

en: Cannot update hosts
fr: Impossible de mettre à jour les hôtes

en: Cannot update icon map
fr: Impossible de mettre à jour la table de correspondance d'icônes

en: Cannot update image
fr: Impossible de mettre à jour l'image

en: Cannot update interface for discovered host "%1$s".
fr: Impossible de mettre à jour l'interface de l'hôte découvert "%1$s".

en: Cannot update item
fr: Impossible de mettre à jour l'élément

en: Cannot update item prototype | Cannot update item prototypes
fr[0]: Impossible de mettre à jour le prototype d'élément
fr[1]: Impossible de mettre à jour les prototypes d'éléments

en: Cannot update item prototypes
fr: Impossible de mettre à jour les prototypes d'éléments

en: Cannot update items
fr: Impossible de mettre à jour les éléments

en: Cannot update macros
fr: Impossible de mettre à jour les macros

en: Cannot update maintenance
fr: Impossible de mettre à jour la maintenance

en: Cannot update media type
fr: Impossible de mettre à jour le type de média

en: Cannot update module
fr: Impossible de mettre à jour le module

en: Cannot update network map
fr: Impossible de mettre à jour la carte

en: Cannot update proxy
fr: Impossible de mettre à jour le proxy

en: Cannot update proxy for discovered host "%1$s".
fr: Impossible de mettre à jour le proxy pour l'hôte découvert "%1$s".

en: Cannot update readonly user role "%1$s".
fr: Impossible de mettre à jour un rôle utilisateur en lecture seule "%1$s".

en: Cannot update regular expression
fr: Impossible de mettre à jour l'expression régulière

en: Cannot update scheduled report
fr: Impossible de mettre à jour le rapport planifié

en: Cannot update script
fr: Impossible de mettre à jour le script

en: Cannot update script scope. Script "%1$s" is used in action "%2$s".
fr: Impossible de mettre à jour la portée du script. Le script "%1$s" est utilisé dans l'action "%2$s".

en: Cannot update service "%1$s": %2$s.
fr: Impossible de mettre à jour le service "%1$s" : %2$s.

en: Cannot update services
fr: Impossible de mettre à jour les services

en: Cannot update step for a templated web scenario "%1$s": %2$s.
fr: Impossible de mettre à jour une étape pour un scénario web de modèle "%1$s": %2$s.

en: Cannot update template
fr: Impossible de mettre à jour le modèle

en: Cannot update templates
fr: Impossible de mettre à jour les modèles

en: Cannot update trigger
fr: Impossible de mettre à jour le déclencheur

en: Cannot update trigger "%1$s": %2$s.
fr: Impossible de mettre à jour le déclencheur "%1$s": %2$s.

en: Cannot update trigger prototype | Cannot update trigger prototypes
fr[0]: Impossible de mettre à jour le prototype de déclencheur
fr[1]: Impossible de mettre à jour les prototypes de déclencheurs

en: Cannot update trigger prototype "%1$s": %2$s.
fr: Impossible de mettre à jour le prototype de déclencheur "%1$s": %2$s.

en: Cannot update trigger prototypes
fr: Impossible de mettre à jour les prototypes de déclencheurs

en: Cannot update user
fr: Impossible de mettre à jour l'utilisateur

en: Cannot update user group | Cannot update user groups
fr[0]: Impossible de mettre à jour le groupe d'utilisateurs
fr[1]: Impossible de mettre à jour les groupes d'utilisateurs

en: Cannot update user role
fr: Impossible de mettre à jour le rôle utilisateur

en: Cannot update web scenario
fr: Impossible de mettre à jour le scénario web

en: Case sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Case-sensitive login
fr: Connexion sensible à la casse

en: Catches all SNMP traps that match regex. If regexp is unspecified, catches any trap.
fr: Reçoit tous les traps SNMP qui correspondent à la regex. Si la regex n'est pas spécifiée, reçoit tous les traps.

en: Catches all SNMP traps that were not caught by any of snmptrap[] items.
fr: Reçoit tous les traps SNMP qui n'ont été reçus par aucun élément snmptrap[].

en: Center
fr: Centre

en: Certificate
fr: Certificat

[ctx: noun]
en: Change
fr: Changer

[ctx: verb]
en: Change
fr: Changer

en: Change PSK
fr: Changer PSK

en: Change indicator
fr: Indicateur de changement

en: Change password
fr: Changer le mot de passe

en: Change per second
fr: Changement par seconde

en: Change severity
fr: Modifier la gravité

en: Change type
fr: Changer le type

en: Character
fr: Caractère

en: Character string included
fr: Chaîne de caractères inclue

en: Character string not included
fr: Chaîne de caractères non inclue

en: Chars
fr: Caractères

en: Chassis
fr: Châssis

en: Chassis information. Returns string
fr: Informations du châssis. Retourne une chaîne de caractères

en: Check already exists.
fr: La vérification existe déjà.

en: Check expression part starting from "%1$s".
fr: Vérifiez la partie d'expression à partir de "%1$s".

en: Check for error in JSON
fr: Rechercher une erreur dans le JSON

en: Check for error in XML
fr: Rechercher une erreur dans le XML

en: Check for error using regular expression
fr: Rechercher une erreur en utilisant une expression régulière

en: Check for not supported value
fr: Vérifier la non prise en charge de la valeur

en: Check of pre-requisites
fr: Vérification des prérequis

en: Check the key, please. Default example was passed.
fr: Veuillez vérifier la clé. L'exemple par défaut a été utilisé.

en: Check type
fr: Vérifiez le type

en: Checks
fr: Vérifications

en: Checks if DNS service is up. Returns 0 - DNS is down (server did not respond or DNS resolution failed); 1 - DNS is up
fr: Vérifie si le service DNS est actif. Retourne 0 - le DNS est inactif (le serveur n'a pas répondu ou la résolution DNS a échoué) ; 1 - le DNS est actif

en: Checks if file exists. Returns 0 - not found; 1 - file of the specified type exists
fr: Vérifie si le fichier existe. Retourne 0 - introuvable ; 1 - le fichier du type spécifié existe

en: Checks if host is accessible by ICMP ping. 0 - ICMP ping fails. 1 - ICMP ping successful.
fr: Vérifie si l'hôte est accessible par ping ICMP. 0 - Ping ICMP en échec. 1 - Ping ICMP réussi.

en: Checks if it is possible to make TCP connection to specified port. Returns 0 - cannot connect; 1 - can connect
fr: Vérifie s'il est possible d'effectuer une connexion TCP au port spécifié. Retourne 0 - impossible de se connecter ; 1 - connexion possible

en: Checks if service is running and accepting TCP connections. Returns 0 - service is down; 1 - service is running
fr: Vérifie si un service fonctionne et accepte des connexions TCP. Retourne 0 - le service est inactif ; 1 - le service fonctionne

en: Checks if service is running and responding to UDP requests. Returns 0 - service is down; 1 - service is running
fr: Vérifie si un service fonctionne et répond aux requêtes UDP. Retourne 0 - le service est inactif ; 1 - le service fonctionne

en: Checks if this TCP port is in LISTEN state. Returns 0 - it is not in LISTEN state; 1 - it is in LISTEN state
fr: Vérifie si ce port TCP est en ÉCOUTE. Retourne 0 - le port n'est pas en écoute ; 1 - le port est en écoute

en: Checks if this UDP port is in LISTEN state. Returns 0 - it is not in LISTEN state; 1 - it is in LISTEN state
fr: Vérifie si ce port UDP est en ÉCOUTE. Retourne 0 - le port n'est pas en écoute ; 1 - le port est en écoute

en: Checks performance of TCP service. Returns 0 - service is down; seconds - the number of seconds spent while connecting to the service
fr: Vérifie la performance du service TCP. Retourne 0 - le service est inactif - le nombre de secondes passées à se connecter au service

en: Checks performance of UDP service. Returns 0 - service is down; seconds - the number of seconds spent waiting for response from the service
fr: Vérifie la performance du service UDP. Retourne 0 - le service est inactif - le nombre de secondes passées à attendre une réponse du service

en: Checks should be unique.
fr: Les vérifications doivent être uniques.

en: Child services
fr: Services enfants

en: Chinese (zh_CN)
fr: Chinois (zh_CN)

en: Chinese (zh_TW)
fr: Chinois (zh_TW)

en: Circular reference in templates: %1$s.
fr: Référence circulaire dans les modèles : %1$s.

en: Circular template linkage is not allowed.
fr: La liaison circulaire de modèle n'est pas autorisée.

en: Class %1$s not found for action %2$s.
fr: Classe %1$s introuvable pour l'action %2$s.

en: Class not found.
fr: Classe non trouvée.

en: Clear history and trends
fr: Effacer l'historique et les tendances

en: Clear history and trends of selected items?
fr: Effacer l'historique et les tendances des éléments sélectionnés ?

en: Clear history and trends of selected web scenarios?
fr: Effacer l'historique et les tendances des scénarios Web sélectionnés ?

en: Clear when unlinking
fr: Effacer en déliant

en: Click and drag to desired size.
fr: Cliquez et faites glisser jusqu'à la taille désirée.

en: Click to view or edit
fr: Cliquez pour voir ou éditer

en: Clock
fr: Horloge

en: Cloned host parameter values have been modified.
fr: Les valeurs des paramètres de l'hôte cloné ont été modifiées.

en: Cloned template parameter values have been modified.
fr: Les valeurs des paramètres du modèle cloné ont été modifiées.

en: Close
fr: Fermer

en: Close expression constructor
fr: Fermer le constructeur d'expression

en: Close new event
fr: Fermer le nouvel événement

en: Close new events
fr: Fermer les nouveaux événements

en: Close old events
fr: Fermer les anciens événements

en: Close problem
fr: Fermer le problème

en: Close problems
fr: Fermer les problèmes

en: Collapse
fr: Replier

en: Collapse sidebar
fr: Réduire la barre latérale

en: Color
fr: Couleur

en: Color "%1$s" is not correct: expecting hexadecimal color code (6 symbols).
fr: La couleur "%1$s" n'est pas correcte : code couleur hexadécimal attendu (6 symboles).

en: Color (OK)
fr: Couleur (OK)

en: Columns
fr: Colonnes

en: Combined result
fr: Résultat combiné

en: Comma separated center coordinates and zoom level to display when the widget is initially loaded.
fr: Coordonnées centrales séparées par des virgules et niveau de zoom à afficher lorsque le widget est initialement chargé.

en: Command
fr: Commande

en: Commands
fr: Commandes

en: Communication with Zabbix server
fr: Communication avec le serveur Zabbix

[ctx: SNMP Community]
en: Community
fr: Communauté

en: Compact view
fr: Vue compacte

en: Component %1$s already registered.
fr: Composant %1$s déjà enregistré.

en: Component %1$s is not registered.
fr: Le composant %1$s n'est pas enregistré.

en: Compress records older than
fr: Compresser les enregistrements antérieurs à

en: Compression is not supported.
fr: La compression n'est pas prise en charge.

en: Concurrent sessions
fr: Sessions concurrentes

en: Condition "%2$s" is not used in formula "%3$s" for discovery rule "%1$s".
fr: La condition "%2$s" n'est pas utilisée dans la formule "%3$s" pour la règle de découverte "%1$s".

en: Condition "%2$s" is not used in formula "%3$s" for override "%1$s".
fr: La condition "%2$s" n'est pas utilisée dans la formule "%3$s" pour surcharger "%1$s".

en: Condition "%2$s" used in formula "%3$s" for discovery rule "%1$s" is not defined.
fr: La condition "%2$s" utilisée dans la formule "%3$s" pour la règle de découverte "%1$s" n'est pas définie.

en: Condition "%2$s" used in formula "%3$s" for override "%1$s" is not defined.
fr: La condition "%2$s" utilisée dans la formule "%3$s" pour la surcharge "%1$s" n'est pas définie.

en: Configuration cache statistics. Cache - buffer (modes: pfree, total, used, free).
fr: Statistiques du cache de configuration. Cache - buffer (modes: pfree, total, used, free).

en: Configuration file "%1$s" created.
fr: Fichier de configuration "%1$s" créé.

en: Configuration of GUI
fr: Configuration de la GUI

en: Configuration of actions
fr: Configuration des actions

en: Configuration of audit log
fr: Configuration du journal d'audit

en: Configuration of authentication
fr: Configuration de l'authentification

en: Configuration of dashboards
fr: Paramétrage des tableaux de bord

en: Configuration of discovery rules
fr: Configuration des règles de découverte

en: Configuration of graph prototypes
fr: Configuration des prototypes de graphique

en: Configuration of graphs
fr: Configuration des graphiques

en: Configuration of host
fr: Configuration de l'hôte

en: Configuration of host groups
fr: Configuration des groupes d'hôtes

en: Configuration of host prototypes
fr: Configuration des prototypes d'hôte

en: Configuration of hosts
fr: Configuration des hôtes

en: Configuration of housekeeping
fr: Configuration du nettoyage

en: Configuration of icon mapping
fr: Configuration des correspondances d'icônes

en: Configuration of images
fr: Configuration des images

en: Configuration of item prototypes
fr: Configuration des prototypes d'éléments

en: Configuration of items
fr: Configuration des éléments

en: Configuration of macros
fr: Configuration des macros

en: Configuration of maintenance periods
fr: Configuration des périodes de maintenance

en: Configuration of media types
fr: Configuration des types de médias

en: Configuration of network maps
fr: Configuration des cartes de réseau

en: Configuration of proxies
fr: Configuration des proxies

en: Configuration of regular expressions
fr: Configuration des expressions régulières

en: Configuration of scripts
fr: Configuration des scripts

en: Configuration of templates
fr: Configuration des modèles

en: Configuration of trigger displaying options
fr: Configuration des options d'affichage des déclencheurs

en: Configuration of trigger prototypes
fr: Configuration des prototypes de déclencheurs

en: Configuration of triggers
fr: Configuration des déclencheurs

en: Configuration of user groups
fr: Configuration des groupes d'utilisateurs

en: Configuration of user roles
fr: Configuration des rôles utilisateur

en: Configuration of users
fr: Configuration des utilisateurs

en: Configuration of web monitoring
fr: Configuration de la supervision web

en: Configuration updated
fr: Configuration mise à jour

en: Configure DB connection
fr: Configurer la connexion à la base de données

en: Confirm changes
fr: Confirmer les modifications

en: Confirmation text
fr: Texte de confirmation

en: Congratulations! You have successfully installed Zabbix frontend.
fr: Félicitations ! Vous avez installé l'interface Zabbix avec succès.

en: Connect to
fr: Connexion à

[ctx: missing data function]
en: Connected
fr: Connectée

en: Connection security
fr: Sécurité de la connexion

en: Connection timeout
fr: Délai de connexion dépassé

en: Connection timeout of %1$s seconds exceeded when connecting to Zabbix server "%2$s".
fr: Délai d'attente de %1$s secondes dépassé lors de la connexion au serveur Zabbix "%2$s".

en: Connection to Zabbix server "%1$s" failed. Possible reasons:
    1. Incorrect server IP/DNS in the "zabbix.conf.php";
    2. Incorrect DNS server configuration.
fr: La connexion au serveur Zabbix "%1$s" a échoué. Raisons possibles :
    1. IP du serveur ou DNS incorrect dans le "zabbix.conf.php" ;
    2. Configuration incorrecte du serveur DNS.

en: Connection to Zabbix server "%1$s" refused. Possible reasons:
    1. Incorrect server IP/DNS in the "zabbix.conf.php";
    2. Security environment (for example, SELinux) is blocking the connection;
    3. Zabbix server daemon not running;
    4. Firewall is blocking TCP connection.
fr: Connexion au serveur Zabbix "%1$s" refusée. Raisons possibles :
    1. IP du serveur ou DNS incorrect dans le "zabbix.conf.php" ;
    2. L'environnement de sécurité (par exemple, SELinux) bloque la connexion ;
    3. Le démon du serveur Zabbix ne fonctionne pas ;
    4. Le pare-feu bloque la connexion TCP.

en: Connection to Zabbix server "%1$s" timed out. Possible reasons:
    1. Incorrect server IP/DNS in the "zabbix.conf.php";
    2. Firewall is blocking TCP connection.
fr: La connexion au serveur Zabbix "%1$s" a expiré. Raisons possibles :
    1. IP du serveur ou DNS incorrect dans le "zabbix.conf.php" ;
    2. Le pare-feu bloque la connexion TCP.

en: Connection to Zabbix server failed. Incorrect configuration.
fr: La connexion au serveur Zabbix a échoué. Configuration incorrecte.

en: Connection will not be encrypted because it uses a socket file (on Unix) or shared memory (Windows).
fr: La connexion ne sera pas chiffrée car elle utilise un fichier socket (sous Unix) ou de la mémoire partagée (Windows).

en: Connections
fr: Connexions

en: Connections from host
fr: Connexion de l'hôte

en: Connections from proxy
fr: Connexions du proxy

en: Connections to host
fr: Connexion à l'hôte

en: Connections to proxy
fr: Connexion au proxy

en: Constructor
fr: Constructeur

en: Contains
fr: Contient

en: Content controls
fr: Contrôles du contenu

en: Content controls: header
fr: Contrôles de contenu : en-tête

en: Content menu
fr: Contenu du menu

en: Context name
fr: Nom de contexte

en: Continue overrides
fr: Continuer les surcharges

en: Contract number
fr: Numéro de contrat

en: Convert to JSON
fr: Convertir en JSON

en: Coordinates
fr: Coordonnées

en: Copy
fr: Copier

en: Copy to clipboard
fr: Copier dans le presse-papier

en: Correlation
fr: Corrélation

en: Correlation "%1$s" already exists.
fr: La corrélation "%1$s" existe déjà.

en: Correlation added
fr: Corrélation ajoutée

en: Correlation deleted | Correlations deleted
fr[0]: Corrélation supprimée
fr[1]: Corrélations supprimées

en: Correlation disabled | Correlations disabled
fr[0]: Corrélation désactivée
fr[1]: Corrélations désactivées

en: Correlation enabled | Correlations enabled
fr[0]: Corrélation activée
fr[1]: Corrélations activées

en: Correlation rule
fr: Règle de corrélation

en: Correlation updated
fr: Corrélation mise à jour

en: Count
fr: Nombre

en: Count of context switches. Returns integer
fr: Nombre de bascules de contexte. Retourne un entier

en: Count of directory entries, recursively. Returns integer
fr: Nombre d'entrées de répertoire, récursif. Retourne un entier

en: Count of matched lines in log file monitoring with log rotation support. Returns integer
fr: Nombre de lignes correspondantes dans la supervision de fichier de log avec le support de la rotation des logs. Retourne un entier

en: Count of matched lines in log file monitoring. Returns integer
fr: Nombre de lignes correspondantes dans la supervision de fichier de log. Retourne un entier

en: Count of values enqueued in the low-level discovery processing queue.
fr: Nombre de valeurs mises en file d'attente dans la file d'attente de traitement de découverte de bas niveau.

en: Count of values enqueued in the preprocessing queue.
fr: Nombre de valeurs mises en file d'attente dans la file d'attente de prétraitement.

en: Create API token
fr: Créer un Token API

en: Create SLA
fr: Créer un SLA

en: Create action
fr: Créer une action

en: Create and edit dashboards
fr: Créer et modifier des tableaux de bord

en: Create and edit maintenance
fr: Créer et modifier une maintenance

en: Create and edit maps
fr: Créer et modifier des cartes

en: Create background
fr: Créer un fond

en: Create correlation
fr: Créer une corrélation

en: Create dashboard
fr: Créer un tableau de bord

en: Create dependent discovery rule
fr: Créer une règle de découverte dépendante

en: Create dependent item
fr: Créer un élément dépendant

en: Create disabled
fr: Créer désactivé

en: Create discovery rule
fr: Créer une règle de découverte

en: Create discovery rule (select host first)
fr: Créer une règle de découverte (sélectionner un hôte d'abord)

en: Create discovery rule (select template first)
fr: Créer une règle de découverte (sélectionner le modèle d'abord)

en: Create enabled
fr: Créer activé

en: Create graph
fr: Créer un graphique

en: Create graph (select host first)
fr: Créer un graphique (sélectionner l'hôte d'abord)

en: Create graph (select template first)
fr: Créer un graphique (sélectionner le modèle d'abord)

en: Create graph prototype
fr: Créer un prototype de graphique

en: Create host
fr: Créer un hôte

en: Create host group
fr: Créer un groupe d'hôtes

en: Create host prototype
fr: Créer un prototype d'hôte

en: Create hosts from selected prototypes as disabled?
fr: Créer les hôtes à partir des prototypes sélectionnés comme désactivés ?

en: Create hosts from selected prototypes as enabled?
fr: Créer les hôtes à partir des prototypes sélectionnés comme activés ?

en: Create icon
fr: Créer une icône

en: Create icon map
fr: Créer une table de correspondance d'icônes

en: Create item
fr: Créer un élément

en: Create item (select host first)
fr: Créer un élément (sélectionner un hôte d'abord)

en: Create item (select template first)
fr: Créer un élément (sélectionner le modèle d'abord)

en: Create item prototype
fr: Créer un prototype d'élément

en: Create items from selected prototypes as disabled?
fr: Créer les éléments à partir des prototypes sélectionnés comme désactivés ?

en: Create items from selected prototypes as enabled?
fr: Créer les éléments à partir des prototypes sélectionnés comme activés ?

en: Create maintenance period
fr: Créer une période de maintenance

en: Create map
fr: Créer une carte

en: Create media type
fr: Créer un type de média

en: Create new
fr: Créer un nouveau

en: Create proxy
fr: Créer un proxy

en: Create report
fr: Créer un rapport

en: Create script
fr: Créer un script

en: Create service
fr: Créer un service

en: Create template
fr: Créer un modèle

en: Create trigger
fr: Créer un déclencheur

en: Create trigger (select host first)
fr: Créer un déclencheur (sélectionner un hôte d'abord)

en: Create trigger (select template first)
fr: Créer un déclencheur (sélectionner le modèle d'abord)

en: Create trigger prototype
fr: Créer un prototype de déclencheur

en: Create triggers from selected prototypes as disabled?
fr: Créer les déclencheurs à partir des prototypes sélectionnés comme désactivés ?

en: Create triggers from selected prototypes as enabled?
fr: Créer les déclencheurs à partir des prototypes sélectionnés comme activés ?

en: Create user
fr: Créer un utilisateur

en: Create user group
fr: Créer un groupe d'utilisateurs

en: Create user role
fr: Créer un rôle utilisateur

en: Create web scenario
fr: Créer un scénario web

en: Create web scenario (select host first)
fr: Créer un scénario web (sélectionner un hôte d'abord)

en: Create web scenario (select template first)
fr: Créer un scénario Web (sélectionner le modèle d'abord)

en: Created at
fr: Créé le

en: Created by me
fr: Créé par moi

en: Created by user
fr: Créé par l'utilisateur

en: Created by users
fr: Créé par les utilisateurs

en: Critical
fr: Critique

en: Current host
fr: Hôte actuel

en: Current user
fr: Utilisateur actuel

en: Current value
fr: Valeur actuelle

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom expression
fr: Expression personnalisée

en: Custom graphs
fr: Graphiques personnalisés

en: Custom intervals
fr: Intervalle personnalisé

en: Custom label
fr: Étiquette personnalisée

en: Custom label for map "%2$s" elements of type "%1$s" may not be empty.
fr: L'étiquette personnalisée pour les éléments de la carte "%2$s" de type "%1$s" ne doit pas être vide.

en: Custom message
fr: Message personnalisé

en: Custom multiplier
fr: Multiplicateur personnalisé

en: Custom on fail
fr: Personnalisé en cas d'échec

en: Custom schedule
fr: Horaire personnalisé

en: Custom scripts
fr: Scripts personnalisés

en: Custom severity names affect all locales and require manual translation!
fr: Le nom de la sévérité personnalisée affecte toutes les locales et nécessite une traduction manuelle !

en: Custom size
fr: Taille personnalisée

en: Czech (cs_CZ)
fr: Tchèque (cs_CZ)

en: DNS name
fr: Nom DNS

en: Daily
fr: Journalier

en: Dark
fr: Sombre

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Dashboard "%1$s" already exists.
fr: Le tableau de bord "%1$s" existe déjà.

en: Dashboard "%1$s" is used in report "%2$s".
fr: Le tableau de bord "%1$s" est utilisé dans le rapport "%2$s".

en: Dashboard created
fr: Tableau de bord créé

en: Dashboard deleted | Dashboards deleted
fr[0]: Tableau de bord supprimé
fr[1]: Tableaux de bord supprimés

en: Dashboard page properties
fr: Propriétés de la page du tableau de bord

en: Dashboard properties
fr: Propriété du tableau de bord

en: Dashboard sharing
fr: Partage du tableau de bord

en: Dashboard updated
fr: Tableau de bord mis à jour

en: Dashboard with ID "%1$s" is not available.
fr: Le tableau de bord avec l'identifiant "%1$s" n'est pas disponible.

en: Dashboards
fr: Tableaux de bord

en: Dashed line
fr: Ligne pointillée

en: Data
fr: Données

en: Data from %1$s. Generated in %2$s sec.
fr: Données de %1$s. Générées en %2$s sec.

en: Data is not properly encoded.
fr: Les données ne sont pas correctement encodées.

en: Data overview
fr: Aperçu des données

en: Data set
fr: Jeu de données

en: Data storage period
fr: Période de stockage des données

en: Database TLS CA file
fr: Fichier CA TLS de la base de données

en: Database TLS certificate file
fr: Fichier de certificat TLS de base de données

en: Database TLS certificate files must be read-only
fr: Les fichiers de certificat TLS de la base de données doivent être en lecture seule

en: Database TLS cipher list
fr: Liste de chiffrement TLS de la base de données

en: Database TLS encryption
fr: Chiffrement TLS de la base de données

en: Database TLS key file
fr: Fichier de clé TLS de la base de données

en: Database history tables upgraded
fr: Tables d'historique de la base de données mises à jour

en: Database history tables use primary key
fr: Les tables d'historique de la base de données utilisent la clé primaire

en: Database host
fr: Hôte base de données

en: Database host verification
fr: Vérification de l'hôte de la base de données

en: Database monitor
fr: Surveillance base de données

en: Database name
fr: Nom de la base de données

en: Database password
fr: Mot de passe utilisateur de la base de données

en: Database port
fr: Port de la base de données

en: Database schema
fr: Schéma de la base de données

en: Database server
fr: Serveur base de données

en: Database type
fr: Type de base de données

en: Database user
fr: Utilisateur base de données

en: Date HW decommissioned
fr: Matériel - Date de retrait

en: Date HW installed
fr: Matériel - Date d'installation

en: Date HW maintenance expires
fr: Matériel - Date de fin de maintenance

en: Date HW purchased
fr: Matériel - Date d'achat

en: Date and time functions
fr: Fonctions de date et heure

en: Day
fr: Jour

en: Day before yesterday
fr: Avant-hier

en: Day of month
fr: Jour du mois

en: Day of the week and day of the month cannot be specified simultaneously.
fr: Le jour de la semaine et le jour du mois ne peuvent pas être spécifiés simultanément.

en: Day of week
fr: Jour de la semaine

en: Days
fr: Jours

en: Debug mode
fr: Mode debug

en: Dec
fr: Déc

en: December
fr: Décembre

en: Decimal places
fr: Nombre de décimales

en: Decrease by
fr: Diminuer de

en: Default
fr: Défaut

en: Default (%1$s)
fr: Par défaut (%1$s)

en: Default access to new UI elements
fr: Accès par défaut aux nouveaux éléments de l'interface utilisateur

en: Default access to new actions
fr: Accès par défaut aux nouvelles actions

en: Default access to new modules
fr: Accès par défaut aux nouveaux modules

en: Default authentication
fr: Authentification par défaut

en: Default host inventory mode
fr: Mode d'inventaire d'hôte par défaut

en: Default language
fr: Langage par défaut

en: Default login form
fr: Formulaire de connexion par défaut

en: Default media type
fr: Type de média par défaut

en: Default operation step duration
fr: Durée de l'étape d'opération par défaut

en: Default page display period
fr: Période d'affichage de la page par défaut

en: Default theme
fr: Thème par défaut

en: Default time zone
fr: Fuseau horaire par défaut

en: Delay
fr: Délai

en: Delayed by
fr: Retardé de

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete all elements that are not present in the import file?
fr: Supprimer tous les éléments qui ne sont pas présents dans le fichier d'import ?

en: Delete and clear
fr: Supprimer et effacer

en: Delete and clear selected templates? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
fr: Supprimer et nettoyer les modèles sélectionnés ? (Attention : tous les hôtes liés seront nettoyés !)

en: Delete and clear template? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
fr: Supprimer et nettoyer le modèle ? (Attention : tous les hôtes liés seront nettoyés !)

en: Delete current action?
fr: Effacer l'action actuelle ?

en: Delete current correlation?
fr: Effacer la corrélation actuelle ?

en: Delete dashboard?
fr: Effacer le tableau de bord ?

en: Delete discovery rule?
fr: Supprimer la règle de découverte ?

en: Delete expression?
fr: Supprimer l'expression ?

en: Delete graph prototype?
fr: Supprimer le prototype de graphique ?

en: Delete graph?
fr: Supprimer le graphique ?

en: Delete icon map?
fr: Supprimer la correspondance d'icône ?

en: Delete item prototype?
fr: Supprimer le prototype d'élément ?

en: Delete item?
fr: Effacer l'élément ?

en: Delete links between selected elements?
fr: Supprimer les liens entre les éléments sélectionnés ?

en: Delete maintenance period?
fr: Supprimer la période de maintenance ?

en: Delete media type?
fr: Supprimer le type de média ?

en: Delete missing
fr: Supprimer les manquants

en: Delete proxy?
fr: Supprimer le proxy ?

en: Delete regular expression?
fr: Supprimer l'expression régulière ?

en: Delete script?
fr: Supprimer script ?

en: Delete selected API token?
fr: Supprimer le Token API sélectionné ?

en: Delete selected API tokens?
fr: Supprimer les Tokens API sélectionnés ?

en: Delete selected SLA?
fr: Supprimer le SLA sélectionné ?

en: Delete selected SLAs?
fr: Supprimer les SLA sélectionnés ?

en: Delete selected actions?
fr: Supprimer les actions sélectionnées ?

en: Delete selected correlations?
fr: Supprimer les corrélations sélectionnées ?

en: Delete selected dashboards?
fr: Effacer le tableau de bord sélectionné ?

en: Delete selected discovery rules?
fr: Supprimer les règles de découverte sélectionnées ?

en: Delete selected elements?
fr: Supprimer les éléments sélectionnés ?

en: Delete selected graph prototypes?
fr: Supprimer les prototypes de graphiques sélectionnés ?

en: Delete selected graphs?
fr: Supprimer les graphiques sélectionnés ?

en: Delete selected group?
fr: Supprimer le groupe sélectionné ?

en: Delete selected groups?
fr: Supprimer les groupes sélectionnés ?

en: Delete selected host groups?
fr: Supprimer les groupes d'hôtes sélectionnés ?

en: Delete selected host prototype?
fr: Supprimer le prototype d'hôte sélectionné ?

en: Delete selected host prototypes?
fr: Supprimer les prototypes d'hôtes sélectionnés ?

en: Delete selected host?
fr: Supprimer hôte sélectionné ?

en: Delete selected hosts?
fr: Suppression des hôtes sélectionnés ?

en: Delete selected image?
fr: Supprimer l'image sélectionnée ?

en: Delete selected item prototypes?
fr: Supprimer les prototypes d'éléments sélectionnés ?

en: Delete selected items?
fr: Supprimer les éléments sélectionnés ?

en: Delete selected maintenance periods?
fr: Supprimer les périodes de maintenance sélectionnées ?

en: Delete selected map?
fr: Supprimer la carte sélectionnée ?

en: Delete selected maps?
fr: Supprimer les cartes sélectionnées ?

en: Delete selected media types?
fr: Supprimer les types de media sélectionnés ?

en: Delete selected proxies?
fr: Supprimer les proxies sélectionnés ?

en: Delete selected regular expressions?
fr: Supprimer les expressions régulières ?

en: Delete selected role?
fr: Supprimer le rôle sélectionné ?

en: Delete selected roles?
fr: Supprimer les rôles sélectionnés ?

en: Delete selected scheduled report?
fr: Supprimer le rapport planifié sélectionné ?

en: Delete selected scheduled reports?
fr: Supprimer les rapports planifiés sélectionnés ?

en: Delete selected scripts?
fr: Supprimer les scripts sélectionnés ?

en: Delete selected service?
fr: Supprimer le service sélectionné ?

en: Delete selected services?
fr: Supprimer les services sélectionnés ?

en: Delete selected shapes?
fr: Supprimer les formes sélectionnées ?

en: Delete selected templates?
fr: Supprimer les modèles sélectionnés ?

en: Delete selected trigger prototypes?
fr: Supprimer les prototypes de déclencheurs sélectionnés ?

en: Delete selected triggers?
fr: Supprimer les déclencheurs sélectionnés ?

en: Delete selected user?
fr: Supprimer l'utilisateur sélectionné ?

en: Delete selected users?
fr: Supprimer les utilisateurs sélectionnés ?

en: Delete selected web scenarios?
fr: Supprimer les scénarios web sélectionnés ?

en: Delete template?
fr: Supprimer le modèle ?

en: Delete trigger prototype?
fr: Supprimer le prototype de déclencheur ?

en: Delete trigger?
fr: Supprimer le déclencheur ?

en: Delete web scenario?
fr: Supprimer le scénario web ?

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: Denied methods
fr: Méthodes interdites

en: Deny
fr: Interdit

en: Deny list
fr: Interdire la liste

en: Dependencies
fr: Dépendances

en: Dependent
fr: Dépendant

en: Dependent item
fr: Élément dépendant

en: Depends on
fr: Dépend de

en: Deployment status
fr: État du déploiement

en: Deprecated
fr: Obsolète

en: Details
fr: Détails

en: Details of web scenario
fr: Détails du scénario web

en: Detected TimescaleDB license does not support compression. Compression is supported in TimescaleDB Community Edition.
fr: La licence TimescaleDB détectée ne prend pas en charge la compression. La compression est prise en charge dans TimescaleDB Community Edition.

en: Detection period
fr: Période de détection

en: Deviations
fr: Déviations

en: Device
fr: Équipement

en: Device interrupts. Returns integer
fr: Interruptions du périphérique. Retourne un entier

en: Device uniqueness criteria
fr: Critère d'unicité de l'équipement

en: Directory
fr: Répertoire

en: Directory size (in bytes). Returns integer
fr: Taille du dossier (en octets). Retourne un entier

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disable debug mode
fr: Désactiver le mode debug

en: Disable debug mode in selected groups?
fr: Désactiver le mode debug des groupes sélectionnés ?

en: Disable host
fr: Désactiver hôte

en: Disable host?
fr: Désactiver l'hôte ?

en: Disable hosts
fr: Désactiver les hôtes

en: Disable hosts in the selected host groups?
fr: Désactiver les hôtes dans les groupes d'hôtes sélectionnés ?

en: Disable hosts monitored by selected proxies?
fr: Désactiver les hôtes surveillés par les proxies sélectionnés ?

en: Disable selected API tokens?
fr: Désactiver les Tokens API sélectionnés ?

en: Disable selected SLA?
fr: Désactiver le SLA sélectionné ?

en: Disable selected SLAs?
fr: Désactiver les SLA sélectionnés ?

en: Disable selected actions?
fr: Désactiver les actions sélectionnées ?

en: Disable selected correlations?
fr: Désactiver les corrélations sélectionnées ?

en: Disable selected discovery rules?
fr: Désactiver les règles de découverte sélectionnées ?

en: Disable selected groups?
fr: Désactiver les groupes sélectionnés ?

en: Disable selected hosts?
fr: Désactiver les hôtes sélectionnés ?

en: Disable selected items?
fr: Désactiver les éléments sélectionnés ?

en: Disable selected media types?
fr: Désactiver les types de média sélectionnés ?

en: Disable selected modules?
fr: Désactiver les modules sélectionnés ?

en: Disable selected scheduled reports?
fr: Désactiver les rapports planifiés sélectionnés ?

en: Disable selected triggers?
fr: Désactiver les déclencheurs sélectionnés ?

en: Disable selected web scenarios?
fr: Désactiver les scénarios web sélectionnés ?

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Disaster
fr: Désastre

en: Discard unchanged
fr: Écarter les inchangés

en: Discard unchanged with heartbeat
fr: Écarter les inchangés avec bit de vie

en: Discard value
fr: Ignorer la valeur

en: Discover
fr: Découvrir

en: Discovered
fr: Découvert

en: Discovered by
fr: Découvert par

en: Discovered device
fr: Équipement découvert

en: Discovery
fr: Découverte

en: Discovery actions
fr: Actions de découverte

en: Discovery by proxy
fr: Découverte par le proxy

en: Discovery check
fr: Test de découverte

en: Discovery checks
fr: Tests de découverte

en: Discovery list
fr: Liste des découvertes

en: Discovery object
fr: Objet de découverte

en: Discovery of VMware clusters, "url" - VMware service URL. Returns JSON
fr: Découverte des clusters VMware, "url" - URL du service VMware. Retourne un JSON

en: Discovery of VMware datastores, "url" - VMware service URL. Returns JSON
fr: Découverte des datastores VMware, "url" - URL du service VMware. Retourne un JSON

en: Discovery of VMware hypervisor datastores, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns JSON
fr: Découverte des datastores de l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware. Retourne un JSON

en: Discovery of VMware hypervisors, "url" - VMware service URL. Returns JSON
fr: Découverte des hyperviseurs VMware, "url" - URL du service VMware. Retourne un JSON

en: Discovery of VMware virtual machine disk devices, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier. Returns JSON
fr: Découverte des périphériques de disque de la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware. Retourne un JSON

en: Discovery of VMware virtual machine file systems, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier. Returns JSON
fr: Découverte des systèmes de fichiers de la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware. Retourne un JSON

en: Discovery of VMware virtual machine network interfaces, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier. Returns JSON
fr: Découverte des interfaces réseau de la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware. Retourne un JSON

en: Discovery of VMware virtual machines, "url" - VMware service URL. Returns JSON
fr: Découverte des machines virtuelles VMware, "url" - URL du service VMware. Retourne un JSON

en: Discovery rule
fr: Règle de découverte

en: Discovery rule "%1$s" already exists on "%2$s", inherited from another template.
fr: La règle de découverte "%1$s" existe déjà sur "%2$s", héritée d'un autre modèle.

en: Discovery rule "%1$s" already exists on "%2$s".
fr: La règle de découverte "%1$s" existe déjà sur "%2$s".

en: Discovery rule "%1$s" already exists.
fr: La règle de découverte "%1$s" existe déjà.

en: Discovery rule "%1$s" cannot be copied without its master item.
fr: La règle de découverte "%1$s" ne peut pas être copiée sans son élément principal.

en: Discovery rule "%1$s" is used in "%2$s" action.
fr: La règle de découverte "%1$s" est utilisée dans l'action "%2$s".

en: Discovery rule created
fr: Règle de découverte créée

en: Discovery rule deleted | Discovery rules deleted
fr[0]: Règle de découverte supprimée
fr[1]: Règles de découverte supprimées

en: Discovery rule disabled | Discovery rules disabled
fr[0]: Règle de découverte désactivée
fr[1]: Règles de découverte désactivées

en: Discovery rule enabled | Discovery rules enabled
fr[0]: Règle de découverte activée
fr[1]: Règles de découverte activées

en: Discovery rule updated
fr: Règle de découverte mise à jour

en: Discovery rules
fr: Règles de découverte

en: Discovery rules deleted
fr: Règles de découverte supprimées

en: Discovery status
fr: État de la découverte

en: Disk read statistics. Returns integer with type in sectors, operations, bytes; float with type in sps, ops, bps
fr: Statistiques de lecture du disque. Retourne un entier avec le type parmi sectors, operations, bytes ; un flottant avec le type parmi sps, ops, bps

en: Disk space in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
fr: Espace disque en octets ou en pourcentage du total. Retourne un entier pour les octets, un flottant pour le pourcentage

en: Disk write statistics. Returns integer with type in sectors, operations, bytes; float with type in sps, ops, bps
fr: Statistiques d'écriture du disque. Retourne un entier avec le type parmi sectors, operations, bytes ; un flottant avec le type parmi sps, ops, bps

en: Display
fr: Affichage

en: Display OK triggers for
fr: Afficher les déclencheurs OK pendant

en: Display graph
fr: Afficher le graphique

en: Display problems
fr: Afficher les problèmes

en: Display stacked graph
fr: Afficher le graphique empilé

en: Displaying %1$s of %2$s found
fr: Affichage de %1$s sur %2$s trouvés

en: Displaying %1$s to %2$s of %3$s found
fr: Affichage de %1$s à %2$s parmi %3$s trouvés

en: Displaying options
fr: Options d'affichage

en: Division denominator
fr: Dénominateur

en: Do not keep history
fr: Ne gardez pas l'historique

en: Do not keep trends
fr: Ne gardez pas les tendances

en: Do you wish to replace the conditional expression?
fr: Souhaitez-vous remplacer l'expression conditionnelle ?

en: Does not contain
fr: Ne contient pas

en: Does not equal
fr: N'est pas égal

en: Does not exist
fr: N'existe pas

en: Does not match regular expression
fr: Ne correspond pas à l'expression régulière

en: Dot
fr: Point

[ctx: discovery results in dashboard]
en: Down
fr: Arrêté

[ctx: discovery status]
en: Down
fr: Arrêté

en: Download image
fr: Télécharger l'image

en: Download the configuration file
fr: Télécharger le fichier de configuration

en: Downtime
fr: Temps d'arrêt

en: Draw
fr: Traçage

en: Draw style
fr: Style de dessin

en: Duplicate "name" value "%1$s" for map.
fr: Valeur "name" "%1$s" en doublon pour la carte.

en: Duplicate "usrgrpid" "%1$s" in user groups for map "%2$s".
fr: Identifiant de groupe d'utilisateurs "%1$s" en doublon dans les groupes d'utilisateurs pour la carte "%2$s".

en: Duplicate host. Host with the same host name "%1$s" already exists in data.
fr: Hôte en doublon. Un hôte avec le même nom d'hôte "%1$s" existe déjà.

en: Duplicate host. Host with the same visible name "%1$s" already exists in data.
fr: Hôte en doublon. Un hôte avec le même nom visible "%1$s" existe déjà.

en: Duplicate userid "%1$s" in users for map "%2$s".
fr: Identifiant d'utilisateur "%1$s" en doublon dans les utilisateurs pour la carte "%2$s".

en: Duration
fr: Durée

en: Dutch (nl_NL)
fr: Néerlandais (nl_NL)

en: Dynamic item
fr: Élément dynamique

en: Dynamic items
fr: Éléments dynamiques

en: Each URL should have a unique name. Please make sure there is only one URL named
fr: Chaque URL doit avoir un nom unique. Veuillez vous assurer qu'il n'existe qu'un URL du même nom

en: Each item
fr: Chaque élément

en: Edit
fr: Édition

en: Edit dashboard
fr: Editer le tableau de bord

en: Edit map
fr: Éditer la carte

en: Edit operation
fr: Modifier l'opération

en: Edit tree element
fr: Éditer un élément d'arborescence

en: Edit widget
fr: Éditer un widget

en: Effective date
fr: Date effective

en: Effective value
fr: Valeur effective

en: Elasticsearch URL is not set for type: %1$s.
fr: L'URL Elasticsearch n'est pas définie pour le type : %1$s.

en: Elasticsearch error: %1$s.
fr: Erreur Elasticsearch : %1$s.

en: Element
fr: Élément

en: Element name
fr: Nom de l'élément

en: Email
fr: Courriel

en: Empty
fr: Vide

en: Empty SSL certificate file for web scenario "%1$s".
fr: Certificat SSL vide pour le scénario web "%1$s".

en: Empty SSL key file for web scenario "%1$s".
fr: Clé SSL vide pour le scénario web "%1$s".

en: Empty color.
fr: Couleur vide.

en: Empty filter condition formula ID for discovery rule "%1$s".
fr: Identifiant de formule de condition vide pour la règle de découverte "%1$s".

en: Empty filter condition macro for discovery rule "%1$s".
fr: Macro de condition vide pour l'action "%1$s".

en: Empty input parameter.
fr: Paramètre d'entrée vide.

en: Empty map ID.
fr: Identifiant de carte vide.

en: Enable
fr: Activer

en: Enable HTTP authentication
fr: Activer l'authentification HTTP

en: Enable HTTP authentication for all users.
fr: Activez l'authentification HTTP pour tous les utilisateurs.

en: Enable LDAP authentication
fr: Activer l'authentification LDAP

en: Enable SAML authentication
fr: Activer l'authentification SAML

en: Enable audit logging
fr: Activer la journalisation de l'audit

en: Enable compression
fr: Activer la compression

en: Enable confirmation
fr: Activer confirmation

en: Enable debug mode
fr: Activer le mode debug

en: Enable debug mode in selected groups?
fr: Activer le mode debug des groupes sélectionnés ?

en: Enable host
fr: Activer hôte

en: Enable host?
fr: Activer l'hôte ?

en: Enable hosts
fr: Activer les hôtes

en: Enable hosts monitored by selected proxies?
fr: Activer les hôtes surveillés par les proxys sélectionnés ?

en: Enable internal housekeeping
fr: Activer le nettoyage interne

en: Enable selected API tokens?
fr: Activer les Tokens API sélectionnés ?

en: Enable selected SLA?
fr: Activer le SLA sélectionné ?

en: Enable selected SLAs?
fr: Activer les SLA sélectionnés ?

en: Enable selected actions?
fr: Activer les actions sélectionnées ?

en: Enable selected correlations?
fr: Activer les corrélations sélectionnées ?

en: Enable selected discovery rules?
fr: Activer les règles de découverte sélectionnées ?

en: Enable selected groups?
fr: Activer les groupes sélectionnés ?

en: Enable selected hosts?
fr: Activer les hôtes sélectionnés ?

en: Enable selected items?
fr: Activer les éléments sélectionnés ?

en: Enable selected media types?
fr: Activer les types de média sélectionnés ?

en: Enable selected modules?
fr: Activer les modules sélectionnés ?

en: Enable selected scheduled reports?
fr: Activer les rapports planifiés sélectionnés ?

en: Enable selected triggers?
fr: Activer les déclencheurs sélectionnés ?

en: Enable selected web scenarios?
fr: Activer les scénarios web sélectionnés ?

en: Enable trapping
fr: Activer les trap

en: Enabled
fr: Activé

en: Encrypt
fr: Chiffrement

en: Encryption
fr: Chiffrement

en: Encryption level
fr: Niveau de chiffrement

en: End date
fr: Date de fin

en: End of line sequence
fr: Séquence de fin de ligne

en: English (en_GB)
fr: Anglais (en_GB)

en: English (en_US)
fr: Anglais (en_US)

en: Equals
fr: Égal

en: Error
fr: Erreur

en: Error budget
fr: Marge d'erreur

en: Error in search request for table "%1$s".
fr: Erreur dans la requête de recherche dans la table "%1$s".

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Error! Unable to start Zabbix server.
fr: Erreur ! Impossible de démarrer le serveur Zabbix.

en: Error: %1$s
fr: Erreur : %1$s

en: Evaluation period
fr: Période d'évaluation

en: Event
fr: Événement

en: Event ID
fr: ID événement

en: Event acknowledged
fr: Événement acquitté

en: Event correlation
fr: Corrélation d'événement

en: Event correlation rules
fr: Règles de corrélation d'événement

en: Event details
fr: Détails de l'événement

en: Event generation
fr: Génération d'événement

en: Event is acknowledged
fr: L'événement est acquitté

en: Event is not acknowledged
fr: L'événement n'est pas acquitté

en: Event list [previous 20]
fr: Liste d'événements [20 précédents]

en: Event log monitoring. Returns log
fr: Supervision du journal d'événements. Retourne un journal

en: Event name
fr: Nom de l'événement

en: Event name matches Trigger name (with macros expanded) unless a custom Event name is specified in Trigger settings.
fr: Le nom de l'événement correspond au nom du déclencheur (avec les macros développées) sauf si un nom d'événement personnalisé est spécifié dans les paramètres du déclencheur.

en: Event tag pair
fr: Paire de tags d'événement

en: Event type
fr: Type d'événement

en: Event updated | Events updated
fr[0]: Mettre à jour l'événement
fr[1]: Mettre à jour les événements

en: Events and alerts
fr: Événements et alertes

en: Every day(s)
fr: Chaque jour(s)

en: Every week(s)
fr: Chaque semaine(s)

en: Example
fr: Exemple

en: Example: https://localhost/zabbix/ui/
fr: Exemple : https://localhost/zabbix/ui/

en: Except selected
fr: Ignorer les sélectionnés

en: Exclude
fr: Exclure

en: Exclude host groups
fr: Exclure des groupes d'hôtes

en: Excluded downtime
fr: Temps d'arrêt exclu

en: Excluded downtimes
fr: Temps d'arrêt exclus

en: Execute
fr: Exécuter

en: Execute WMI query and return the JSON document with all selected objects
fr: Exécuter la requête WMI et renvoyer le document JSON avec tous les objets sélectionnés

en: Execute WMI query and return the first selected object. Returns integer, float, string or text (depending on the request)
fr: Exécute une requête WMI et retourne le premier objet sélectionné. Retourne un entier, un flottant, une chaîne de caractères ou du texte (selon la requête)

en: Execute now
fr: Exécuter maintenant

en: Execute on
fr: Exécuter sur

en: Execute scripts
fr: Exécuter des scripts

en: Executed
fr: Exécuté

en: Executed script
fr: Script exécuté

en: Execution confirmation
fr: Confirmation d'exécution

en: Exists
fr: Existe

en: Expand
fr: Déplier

en: Expand macros
fr: Substituer les macros

en: Expand sidebar
fr: Développer la barre latérale

en: Expand single problem
fr: Détailler problème unique

en: Expired
fr: Expiré

[ctx: maintenance status]
en: Expired
fr: Expiré

en: Expired on %1$s.
fr: Expiré le %1$s.

en: Expires at
fr: Expire le

en: Expires in less than
fr: Expire dans moins de

en: Exploded
fr: Explosé

en: Export
fr: Exporter

en: Export failed
fr: Échec de l'export

en: Export to CSV
fr: Exporter en CSV

en: Expression cannot be empty
fr: L'expression ne peut pas être vide

en: Expression constructor
fr: Constructeur d'expression

en: Expression syntax error.
fr: Erreur de syntaxe dans l'expression.

en: Expression type
fr: Type d'expression

en: Expression variable elements
fr: Expression variable éléments

en: External check
fr: Vérification externe

[ctx: Friday short]
en: F
fr: V

en: FALSE
fr: FAUX

en: Fail
fr: Échec

en: Fail-over delay: %1$s
fr: Délai de basculement : %1$s

en: Failed
fr: Échoué

en: Failed login
fr: Échec d'authentification

en: Failed to create dashboard
fr: Impossible de créer le tableau de bord

en: Failed to parse URL.
fr: Échec d'analyse de l'URL.

en: Failed to paste dashboard page.
fr: Échec du collage du tableau de bord.

en: Failed to paste widget.
fr: Échec du collage du widget.

en: Failed to update dashboard
fr: Impossible de mettre à jour le tableau de bord

en: Failed to update dashboard page properties.
fr: Échec de la mise à jour des propriétés de la page du tableau de bord.

en: Failed to update dashboard properties.
fr: Échec de la mise à jour des propriétés du tableau de bord.

en: Failed to update widget properties.
fr: Échec de la mise à jour des propriétés du widget.

en: Failure Audit
fr: Audit d'échec

en: Fatal error, please report to the Zabbix team
fr: Erreur fatale, veuillez en informer l'équipe Zabbix

en: Favorite graphs
fr: Graphiques favoris

en: Favorite maps
fr: Cartes préférées

en: Feb
fr: Fév

en: February
fr: Février

en: Field
fr: Champ

en: Field "%1$s" cannot be set to NULL.
fr: Le champ "%1$s" ne peut pas être configuré à NULL.

en: Field "%1$s" is mandatory.
fr: Le champ "%1$s" est obligatoire.

en: Field "%1$s" is missing a value for map "%2$s".
fr: La valeur pour le champ "%1$s" de la carte "%2$s" est manquante.

en: Field "%1$s" is not correct: %2$s
fr: Le champ "%1$s" n'est pas correct : %2$s

en: Field "%1$s" is not correct: %2$s.
fr: Le champ "%1$s" n'est pas correct : %2$s.

en: Field "%1$s" is not integer.
fr: Le champ "%1$s" n'est pas un entier.

en: Field "%1$s" is not string.
fr: Le champ "%1$s" n'est pas une chaîne de caractères.

en: Field "%1$s" must be missing.
fr: Le champ "%1$s" doit être manquant.

en: File checksum, calculated by the UNIX cksum algorithm. Returns integer for crc32 (default) and string for md5, sha256
fr: Somme de contrôle du fichier, calculée par l'algorithme UNIX cksum. Retourne un entier pour crc32 (par défaut) et une chaîne de caractères pour md5, sha256

en: File is empty
fr: Le fichier est vide

en: File is too big, max upload size is %1$s bytes.
fr: Fichier trop volumineux, la taille maximale de téléchargement est de %1$s octets.

en: File owner information. Returns string
fr: Informations sur le propriétaire du fichier. Retourne une chaîne de caractères

en: File size in bytes (default) or in newlines. Returns integer
fr: Taille du fichier en octets (par défaut) ou en nombre de lignes. Retourne un entier

en: File time information. Returns integer (Unix timestamp)
fr: Information temporelle du fichier. Retourne un entier (timestamp Unix)

en: Fill
fr: Remplissage

en: Filled region
fr: Région remplie

en: Filter
fr: Filtre

en: Filter deleted
fr: Filtre supprimé

en: Filter properties
fr: Propriétés du filtre

en: Filter results
fr: Filtrer les résultats

en: Filters
fr: Filtres

en: Find string in a file. Returns 0 - match not found; 1 - found
fr: Trouver une chaîne de caractères dans un fichier. Retourne 0 - correspondance non trouvée ; 1 - trouvée

en: Find string in a file. Returns the line containing the matched string, or as specified by the optional output parameter
fr: Trouver une chaîne de caractères dans un fichier. Retourne la ligne contenant la chaîne correspondance, ou selon ce qui est spécifié dans le paramètre optionnel output

en: Find string on a web page. Returns the matched string, or as specified by the optional output parameter
fr: Trouver une chaîne de caractères sur une page web. Retourne la chaîne correspondante, ou selon ce qui est spécifié dans le paramètre optionnel output

en: Finish
fr: Terminé

en: Finnish (fi_FI)
fr: Finnois (fi_FI)

[ctx: page navigation]
en: First
fr: Premier

en: Fit
fr: Ajuster

en: Fit to map
fr: Ajuster à la carte

en: Fixed
fr: Fixe

en: Fixed status
fr: Statut fixe

en: Follow redirects
fr: Suivre les redirections

en: Font
fr: Police

en: Font color
fr: Couleur de la police

en: Font size
fr: Taille de police

en: Form data
fr: Données de formulaire

en: Formula
fr: Formule

en: Formula missing for discovery rule "%1$s".
fr: Formule manquante pour la règle de découverte "%1$s".

en: Formula missing for override "%1$s".
fr: Formule manquante pour la surcharge "%1$s".

en: French (fr_FR)
fr: Français (fr_FR)

en: Fri
fr: Ven

en: Friday
fr: Vendredi

en: From
fr: De

en: Frontend URL
fr: URL du serveur

en: Frontend access
fr: Accès à l'interface

en: Frontend messaging
fr: Messages dans l'interface

en: Full
fr: Tout

en: Full clone
fr: Clone complet

en: Function
fr: Fonction

en: GSM modem
fr: Modem GSM

en: GUI access disabled.
fr: Accès GUI désactivé.

en: General
fr: Général

en: Generate report by
fr: Rapport générer par

en: Generated in %1$s sec
fr: Généré en %1$s s

en: Geographical maps
fr: Cartes géographiques

en: Geomap
fr: Carte géographique

en: Georgian (ka_GE)
fr: Géorgien (ka_GE)

en: German (de_DE)
fr: Allemand (de_DE)

en: Get content of web page. Returns web page source as text
fr: Obtenir le contenu d'une page web. Retourne la source de la page web sous forme de texte

en: Get value
fr: Obtenir la valeur

en: Get value and test
fr: Obtenir la valeur et tester

en: Get value from host
fr: Obtenir de la valeur depuis l'hôte

en: Given expression is not a macro
fr: L'expression fournie n'est pas une macro

en: Global regular expression "%1$s" does not exist.
fr: L'expression régulière globale "%1$s" n'existe pas.

en: Global value
fr: Valeur globale

en: Go back to %1$s
fr: Retour vers %1$s

en: Go to
fr: Aller à

en: Go to "%1$s"
fr: Allez à "%1$s"

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page, %1$s
fr: Aller à la dernière page, %1$s

en: Go to next page, %1$s
fr: Aller à la page suivante, %1$s

en: Go to page %1$s
fr: Aller à la page %1$s

en: Go to page %1$s, current page
fr: Aller à la page %1$s, page actuelle

en: Go to previous page, %1$s
fr: Aller à la page précédente, %1$s

en: Gradient line
fr: Ligne et dégradé

en: Graph
fr: Graphique

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s" (inherited from another template).
fr: Le graphique "%1$s" existe déjà sur "%2$s" (hérité d'un autre modèle).

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s" (items are not identical).
fr: Le graphique "%1$s" existe déjà sur "%2$s" (les éléments ne sont pas identiques).

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s" as a graph created from graph prototype.
fr: Le graphique "%1$s" existe déjà sur "%2$s" en tant que graphique créé à partir du prototype de graphique.

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s".
fr: Le graphique "%1$s" existe déjà sur "%2$s".

en: Graph "%1$s" with templated items cannot contain items from other hosts.
fr: Le graphique "%1$s" avec des éléments de modèles ne peut pas contenir d'éléments d'autres hôtes.

en: Graph (classic)
fr: Graph (classique)

en: Graph added
fr: Graphique ajouté

en: Graph copied | Graphs copied
fr[0]: Graphique copie
fr[1]: Graphiques copiés

en: Graph deleted
fr: Graphique supprimé

en: Graph prototype
fr: Prototype de graphique

en: Graph prototype "%1$s" contains item prototypes from multiple discovery rules.
fr: Le prototype de graphique "%1$s" contient les prototypes d'éléments de plusieurs règles de découverte.

en: Graph prototype "%1$s" must have at least one item prototype.
fr: Le prototype de graphique "%1$s" doit avoir au moins un prototype d'élément.

en: Graph prototype "%1$s" with templated items cannot contain items from other hosts.
fr: Le prototype de graphique "%1$s" avec des éléments de modèles ne peut pas contenir des éléments d'autres hôtes.

en: Graph prototype added
fr: Prototype de graphique ajouté

en: Graph prototype deleted
fr: Prototype de graphique supprimé

en: Graph prototype updated
fr: Prototype de graphique mis à jour

en: Graph prototype with ID "%1$s" is not available.
fr: Le prototype de graphique avec l'ID "%1$s" n'est pas disponible.

en: Graph prototypes
fr: Prototypes de graphiques

en: Graph prototypes deleted
fr: Prototypes de graphiques supprimés

en: Graph sum
fr: Somme du graphique

en: Graph type
fr: Type de graphique

en: Graph updated
fr: Graphique mis à jour

en: Graph with ID "%1$s" is not available.
fr: Le graphique avec l'ID "%1$s" n'est pas disponible.

en: Graph with name "%1$s" already exists in graphs or graph prototypes.
fr: Un graphique nommé "%1$s" existe déjà parmi les graphiques ou prototypes de graphiques.

en: Graphs
fr: Graphiques

en: Graphs deleted
fr: Graphiques supprimés

en: Greek (el_GR)
fr: Grec (el_GR)

en: Grid
fr: Grille

en: Group
fr: Groupe

en: Group "%1$s" cannot be deleted, because it is used by a host prototype.
fr: Le groupe "%1$s" ne peut pas être effacé, car il est utilisé par un prototype d'hôte.

en: Group "%1$s" cannot be deleted, because it is used in a correlation condition.
fr: Le groupe "%1$s" ne peut pas être effacé, car il est utilisé dans une condition de corrélation.

en: Group "%1$s" does not exist.
fr: Le groupe "%1$s" n'existe pas.

en: Group "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
fr: Le groupe "%1$s" pour l'hôte "%2$s" n'existe pas.

en: Group added
fr: Groupe ajouté

en: Group deleted | Groups deleted
fr[0]: Groupe supprimé
fr[1]: Groupes supprimés

en: Group for discovered hosts
fr: Groupe des hôtes découverts

en: Group name
fr: Nom du groupe

en: Group prototype cannot be based on a discovered host group "%1$s".
fr: Le prototype de groupe ne peut pas être basé sur un groupe d'hôte "%1$s" découvert.

en: Group prototypes
fr: Prototypes de groupes

en: Group updated
fr: Groupe mis à jour

en: Grouping by
fr: Groupement par

en: Groups
fr: Groupes

en: Guest user
fr: Utilisateur invité

en: HTTP agent
fr: Agent HTTP

en: HTTP authentication
fr: Authentification HTTP

en: HTTP login form
fr: Formulaire de connexion HTTP

en: HTTP proxy
fr: Proxy HTTP

en: HTTP settings
fr: Paramètres HTTP

en: HW architecture
fr: Architecture matérielle

en: Hardware
fr: Matériel

en: Hardware (Full details)
fr: Matériel (détails complets)

en: Hardware sensor reading. Returns float
fr: Lecture d'un capteur matériel. Retourne un flottant

en: HashiCorp Vault
fr: Coffre HashiCorp

en: Headers
fr: En-têtes

en: Hebrew (he_IL)
fr: Hébreu (he_IL)

en: Height
fr: Hauteur

en: Help
fr: Aide

en: Hexadecimal to decimal
fr: Hexadécimal vers décimal

en: Hidden
fr: Caché

en: Hide debug
fr: Cacher le debug

en: Hide groups without problems
fr: Masquer les groupes sans problème

en: Hide selected
fr: Cacher sélections

en: Hide sidebar
fr: Masquer la barre latérale

[ctx: screen reader]
en: Hierarchy
fr: Hiérarchie

en: High
fr: Haut

en: High availability cluster
fr: Cluster haute disponibilité

en: High availability node
fr: Nœud haute disponibilité

en: High availability nodes
fr: Nœuds haute disponibilité

en: High-contrast dark
fr: Noir à contraste élevé

en: High-contrast light
fr: Clair à contraste élevé

en: Highlight whole row
fr: Mettre en surbrillance la ligne entière

en: History
fr: Historique

en: History and trends cleared
fr: Historique et tendances effacés

en: History and trends compression
fr: Compression de l'historique et des tendances

en: History cleanup is not supported if compression is enabled
fr: Le nettoyage de l'historique n'est pas supporté si la compression est activée

en: History clear
fr: Effacement d'historique

en: History clearing can take a long time. Continue?
fr: Le nettoyage de l'historique prend du temps. Continuer ?

en: History data
fr: Données d'historique

en: History data selection
fr: Sélection des données d'historique

en: History functions
fr: Fonctions d'historique

en: History storage period
fr: Période de stockage de l'historique

en: Home
fr: Accueil

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: Horizontal align
fr: Alignement horizontal

en: Horizontal position
fr: Position horizontale

en: Host | Hosts
fr[0]: Hôte
fr[1]: Hôtes

en: Host "%1$s" already exists.
fr: L'hôte "%1$s" existe déjà.

en: Host "%1$s" cannot be without host group.
fr: L'hôte "%1$s" ne peut pas ne pas avoir de groupe d'hôte.

en: Host "%1$s" is monitored by proxy "%2$s".
fr: L'hôte "%1$s" est surveillé par le proxy "%2$s".

en: Host IP
fr: IP hôte

en: Host access
fr: Accès hôte

en: Host added
fr: Hôte ajouté

en: Host address
fr: Adresse de l'hôte

en: Host availability
fr: Disponibilité de l'hôte

en: Host cannot have more than one default interface of the same type.
fr: Un hôte ne peut pas avoir plus d'une interface par défaut du même type.

en: Host count
fr: Nombre d'hôtes

en: Host deleted
fr: Hôte supprimé

en: Host disabled | Hosts disabled
fr[0]: Hôte désactivé
fr[1]: Hôtes désactivés

en: Host enabled | Hosts enabled
fr[0]: Hôte activé
fr[1]: Hôtes désactivés

en: Host graphs
fr: Graphiques de l'hôtes

en: Host group
fr: Groupe d'hôtes

en: Host group "%1$s" already exists.
fr: Le groupe d'hôtes "%1$s" existe déjà.

en: Host group "%1$s" cannot be deleted, because it is used in a global script.
fr: Le groupe d'hôtes "%1$s" ne peut pas être effacé, car il est utilisé dans un script global.

en: Host group "%1$s" is internal and cannot be deleted.
fr: Le groupe d'hôtes "%1$s" est interne et ne peut pas être supprimé.

en: Host group elements
fr: Éléments du groupe d'hôtes

en: Host group label type
fr: Type d'étiquette du groupe d'hôtes

en: Host group with ID "%1$s" is not available.
fr: Le groupe d'hôtes avec l'ID "%1$s" n'est pas disponible.

en: Host groups
fr: Groupes d'hôtes

en: Host interface
fr: Interface hôte

en: Host inventory
fr: Inventaire d'hôtes

en: Host inventory overview
fr: Aperçu d'inventaire d'hôtes

en: Host label type
fr: Type d'étiquette d'hôte

en: Host macros
fr: Macros de l'hôte

en: Host metadata
fr: Métadonnées de l'hôte

en: Host name
fr: Nom de l'hôte

en: Host networks
fr: Réseaux de l'hôte

en: Host prototype
fr: Prototype d'hôte

en: Host prototype added
fr: Prototype d'hôte ajouté

en: Host prototype deleted
fr: Prototype d'hôte supprimé

en: Host prototype macros
fr: Macros du prototype d'hôte

en: Host prototype updated | Host prototypes updated
fr[0]: Prototype d'hôte mis à jour
fr[1]: Prototypes d'hôtes mis à jour

en: Host prototype with host name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s" of host "%3$s".
fr: Un prototype d'hôte avec le nom d'hôte "%1$s" existe déjà dans la règle de découverte "%2$s" de l'hôte "%3$s".

en: Host prototype with host name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s" of template "%3$s".
fr: Un prototype d'hôte avec le nom d'hôte "%1$s" existe déjà dans la règle de découverte "%2$s" du modèle "%3$s".

en: Host prototype with host name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s".
fr: Un prototype d'hôte avec le nom d'hôte "%1$s" existe déjà dans la règle de découverte "%2$s".

en: Host prototype with visible name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s" of host "%3$s".
fr: Le prototype d'hôte avec le nom visible "%1$s" existe déjà dans la règle de découverte "%2$s" de l'hôte "%3$s".

en: Host prototype with visible name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s" of template "%3$s".
fr: Le prototype d'hôte avec le nom visible "%1$s" existe déjà dans la règle de découverte "%2$s" du modèle "%3$s".

en: Host prototype with visible name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s".
fr: Un prototype d'hôte avec le nom visible "%1$s" existe déjà dans la règle de découverte "%2$s".

en: Host prototypes
fr: Prototypes d'hôtes

en: Host prototypes deleted
fr: Prototypes d'hôtes supprimés

en: Host router
fr: Hôte - Routeur

en: Host subnet mask
fr: Masque de sous-réseau de l'hôte

en: Host tags
fr: Tags d'hôte

en: Host time
fr: Heure de l'hôte

en: Host update failed.
fr: Échec de la mise à jour de l'hôte.

en: Host updated
fr: Hôte mis à jour

en: Host with ID "%1$s" is not available.
fr: L'hôte avec l'ID "%1$s" n'est pas disponible.

en: Host with host name "%1$s" already exists.
fr: Un hôte avec le nom "%1$s" existe déjà.

en: Host with the same name "%1$s" already exists.
fr: Un hôte ayant le même nom "%1$s" existe déjà.

en: Host with the same visible name "%1$s" already exists.
fr: Un hôte ayant le même nom visible "%1$s" existe déjà.

en: Host with visible name "%1$s" already exists.
fr: Un hôte avec le nom visible "%1$s" existe déjà.

en: Hosts
fr: Hôtes

en: Hosts location
fr: Localisation des hôtes

en: Hosts updated
fr: Hôtes mis à jour

en: Hour
fr: Heure

en: Hours
fr: Heures

en: Housekeeping
fr: Nettoyage

en: Hungarian (hu_HU)
fr: Hongrois (hu_HU)

en: I confirm to remove all macros
fr: Je confirme la suppression de toutes les macros

en: I confirm to remove all value mappings
fr: Je confirme la suppression de toutes les tables de correspondances

en: ICMP ping
fr: Ping ICMP

en: IP address
fr: Adresse IP

en: IP and DNS cannot be empty for host interface.
fr: L'IP et le DNS ne peuvent être vide dans l'interface de l'hôte.

en: IP range
fr: Plage d'adresses IP

en: IP range "%1$s" exceeds "%2$s" address limit
fr: La plage d'IP "%1$s" dépasse la limite d'adresses "%2$s"

en: IPMI agent
fr: agent IPMI

en: IPMI interfaces
fr: Interfaces IPMI

en: IPMI sensor
fr: Capteur IPMI

en: IPMI sensor IDs and other sensor-related parameters. Returns JSON.
fr: ID de capteur IPMI et autres paramètres liés au capteur. Retourne un JSON.

en: Icon
fr: Icône

en: Icon (default)
fr: Icône (par défaut)

en: Icon (disabled)
fr: Icône (désactivée)

en: Icon (maintenance)
fr: Icône (maintenance)

en: Icon (problem)
fr: Icône (problème)

en: Icon highlight
fr: Icône surlignée

en: Icon map
fr: Correspondance d'icône

en: Icon map "%1$s" already exists.
fr: La correspondance d'icône "%1$s" existe déjà.

en: Icon map "%1$s" cannot be deleted. Used in map "%2$s".
fr: La correspondance d'icône "%1$s" ne peut pas être supprimée. Utilisée dans la carte "%2$s".

en: Icon map created
fr: Correspondance d'icône créée

en: Icon map deleted
fr: Correspondance d'icône supprimée

en: Icon map updated
fr: Correspondance d'icône mise à jour

en: Icon mapping
fr: Correspondance d'icônes

en: Icon with ID "%1$s" is not available.
fr: L'icône avec l'IS "%1$s" n'est pas disponible.

en: Icons
fr: Icônes

en: IdP entity ID
fr: ID d'entité de l'IdP

en: Identical ID (%1$s) is used by modules located at %2$s.
fr: Un identifiant identique (%1$s) est utilisé par les modules situés à %2$s.

en: Identical actions are used by modules located at %1$s.
fr: Des actions identiques sont utilisées par les modules situés à %1$s.

en: Identical namespace (%1$s) is used by modules located at %2$s.
fr: Un espace de noms identique (%1$s) est utilisé par les modules situés à %2$s.

en: Identification of the system. Returns string
fr: Identification du système. Retourne une chaîne

en: If HTTP authentication is enabled, all users (even with frontend access set to LDAP/Internal) will be authenticated by the web server, not by Zabbix.
fr: Si l'authentification HTTP est activée, tous les utilisateurs (même avec un accès frontal défini sur LDAP/Interne) seront authentifiés par le serveur Web, et non par Zabbix.

en: If at least %2$s child service has %1$s status or above | If at least %2$s child services have %1$s status or above
fr[0]: Si au moins %2$s service enfant a le statut %1$s ou supérieur
fr[1]: Si au moins %2$s services enfants ont le statut %1$s ou supérieur

en: If at least %2$s child services have %1$s status or above
fr: Si au moins %2$s services enfants ont le statut %1$s ou supérieur

en: If at least %2$s of child services have %1$s status or above
fr: Si au moins %2$s des services enfants ont le statut %1$s ou supérieur

en: If filter matches
fr: Si le filtre correspond

en: If less than %2$s child service has %1$s status or below | If less than %2$s child services have %1$s status or below
fr[0]: Si moins de %2$s service enfant a le statut %1$s ou inférieur
fr[1]: Si moins de %2$s services enfants ont le statut %1$s ou inférieur

en: If less than %2$s child services have %1$s status or below
fr: Si moins de %2$s services enfants ont le statut %1$s ou inférieur

en: If less than %2$s of child services have %1$s status or below
fr: Si moins de %2$s services enfants ont le statut %1$s ou inférieur

en: If no user groups are specified, at least one user must be included in the mailing list.
fr: Si aucun groupe d'utilisateurs n'est spécifié, au moins un utilisateur doit être inclus dans la liste de diffusion.

en: If weight of child services with %1$s status or above is at least %2$s
fr: Si le poids des services enfants avec le statut %1$s ou supérieur est d'au moins %2$s

en: If weight of child services with %1$s status or below is less than %2$s
fr: Si le poids des services enfants avec le statut %1$s ou inférieur est inférieur à %2$s

en: If you think this message is wrong, please consult your administrators about getting the necessary permissions.
fr: Si vous pensez que ce message n'est pas correct, veuillez consulter votre administrateur pour obtenir les permissions nécessaires.

en: Iframe sandboxing exceptions
fr: Exceptions d'utilisation de l'attribut sandbox des Iframe

en: Ignore this service
fr: Ignorer ce service

en: Image "%1$s" already exists.
fr: L'image "%1$s" existe déjà.

en: Image added
fr: Image ajoutée

en: Image deleted
fr: Image supprimée

en: Image label type
fr: Type d'étiquette d'image

en: Image size must be less than %1$s.
fr: La taille de l'image doit être inférieure à %1$s.

en: Image updated
fr: Image modifiée

en: Images for all maps will be updated!
fr: Les images de toutes les cartes seront mises à jour !

en: Immediately
fr: Immédiatement

en: Import
fr: Importer

en: Import failed
fr: Échec de l'import

en: Import file
fr: Importer fichier

en: Imported successfully
fr: Importé avec succès

en: Impossible to filter by inventory field "%1$s", which does not exist.
fr: Impossible de filtrer par le champ d'inventaire "%1$s", qui n'existe pas.

en: In maintenance
fr: En maintenance

en: In progress
fr: En cours

en: In range
fr: Dans la plage

en: Inaccessible SLA
fr: SLA inaccessible

en: Inaccessible dashboard
fr: Tableau de bord inaccessible

en: Inaccessible discovery rule
fr: Règle de découverte inaccessible

en: Inaccessible graph
fr: Graphique inaccessible

en: Inaccessible graph prototype
fr: Prototype de graphe inaccessible

en: Inaccessible group
fr: Groupe inaccessible

en: Inaccessible host
fr: Hôte inaccessible

en: Inaccessible item
fr: Élément inaccessible

en: Inaccessible item prototype
fr: Prototype d'élément inaccessible

en: Inaccessible maintenance
fr: Maintenance inaccessible

en: Inaccessible map
fr: Carte inaccessible

en: Inaccessible service
fr: Service inaccessible

en: Inaccessible template
fr: Modèle inaccessible

en: Inaccessible trigger
fr: Déclencheur inaccessible

en: Inaccessible user
fr: Utilisateur inaccessible

en: Inaccessible user group
fr: Groupe d'utilisateurs inaccessible

en: Include
fr: Inclure

en: Include event menu entry
fr: Inclure dans le menu de l'événement

en: Include subgroups
fr: Inclure les sous-groupes

en: Incoming traffic statistics on network interface. Returns integer
fr: Statistiques de trafic entrant sur une interface réseau. Retourne un entier

en: Incompatible "propagation_rule" and "propagation_value" parameters for service "%1$s".
fr: Paramètres "propagation_rule" et "propagation_value" incompatibles pour le service "%1$s".

en: Incorrect "height" value for map "%1$s".
fr: Valeur "height" incorrecte pour la carte "%1$s".

en: Incorrect "permission" value "%1$s" in user groups for map "%2$s".
fr: Valeur "permission" "%1$s" incorrecte dans les groupes d'utilisateurs pour la carte "%2$s".

en: Incorrect "permission" value "%1$s" in users for map "%2$s".
fr: Valeur "permission" "%1$s" incorrecte dans les utilisateurs pour la carte "%2$s".

en: Incorrect "private" value "%1$s" for map "%2$s".
fr: Valeur "private" "%1$s" incorrecte pour la carte "%2$s".

en: Incorrect "width" value for map "%1$s".
fr: Valeur "width" incorrecte pour la carte "%1$s".

en: Incorrect %1$s label type value for map "%2$s".
fr: Valeur de type d'étiquette %1$s incorrecte pour la carte "%2$s".

en: Incorrect API "%1$s".
fr: API "%1$s" incorrecte.

en: Incorrect SNMP OID.
fr: OID SNMP incorrect.

en: Incorrect SNMP community.
fr: Communauté SNMP incorrecte.

en: Incorrect Vault API endpoint.
fr: Point d'accès de l'API du coffre incorrect.

en: Incorrect Vault token.
fr: Token du coffre incorrect.

en: Incorrect action condition discovery check.
fr: Test de découverte associé à la condition d'action incorrect.

en: Incorrect action condition discovery check. Discovery check does not exist or you have no access to it.
fr: Test de découverte associé à la condition d'action incorrect. Le test de découverte n'existe pas ou vous n'y avez pas accès.

en: Incorrect action condition discovery object.
fr: Test de découverte associé à la condition d'action incorrect.

en: Incorrect action condition discovery rule. Discovery rule does not exist or you have no access to it.
fr: Règle de découverte associée à la condition d'action incorrecte. La règle de découverte n'existe pas ou vous n'y avez pas accès.

en: Incorrect action condition discovery status.
fr: État de découverte associé à la condition d'action incorrect.

en: Incorrect action condition event type.
fr: Type d'événement associé à la condition d'action incorrect.

en: Incorrect action condition or operation host group. Host group does not exist or you have no access to it.
fr: Groupe d'hôtes associé à la condition ou l'opération de l'action incorrect. Le groupe d'hôtes n'existe pas ou vous n'y avez pas accès.

en: Incorrect action condition or operation host. Host does not exist or you have no access to it.
fr: Hôte associé à la condition ou l'opération de l'action incorrect. L'hôte n'existe pas ou vous n'y avez pas accès.

en: Incorrect action condition or operation template. Template does not exist or you have no access to it.
fr: Modèle associé à la condition ou l'opération de l'action incorrect. Le modèle n'existe pas ou vous n'y avez pas accès.

en: Incorrect action condition port "%1$s".
fr: Port de condition d'action "%1$s" incorrect.

en: Incorrect action condition proxy. Proxy does not exist or you have no access to it.
fr: Proxy associé à la condition d'action incorrect. Le proxy n'existe pas ou vous n'y avez pas accès.

en: Incorrect action condition service. Service does not exist or you have no access to it.
fr: Service associé à la condition ou l'opération de l'action incorrect. Le service n'existe pas ou vous n'y avez pas accès.

en: Incorrect action condition trigger severity.
fr: Sévérité de déclencheur de condition d'action incorrecte.

en: Incorrect action condition trigger. Trigger does not exist or you have no access to it.
fr: Déclencheur associé à la condition d'action incorrect. Le déclencheur n'existe pas ou vous n'y avez pas accès.

en: Incorrect action condition type.
fr: Type associé à la condition d'action incorrect.

en: Incorrect action operation escalation step values.
fr: Valeurs de pas d'escalade associées à la condition d'action incorrectes.

en: Incorrect action operation media type. Media type does not exist or you have no access to it.
fr: Type de média associé à l'action incorrect. Le type de média n'existe pas ou vous n'y avez pas accès.

en: Incorrect action operation type "%1$s" for event source "%2$s".
fr: Type d'opération d'action "%1$s" incorrect pour la source d'événement "%2$s".

en: Incorrect action operation user group. User group does not exist or you have no access to it.
fr: Groupe d'utilisateurs associé à l'action incorrect. Le groupe d'utilisateurs n'existe pas ou vous n'y avez pas accès.

en: Incorrect action operation user. User does not exist or you have no access to it.
fr: Utilisateur associé à l'action incorrect. L'utilisateur n'existe pas ou vous n'y avez pas accès.

en: Incorrect arguments passed to function.
fr: Arguments incorrects passés à la fonction.

en: Incorrect bulk value for interface.
fr: Valeur de masse incorrecte pour l'interface.

en: Incorrect characters used for host name "%1$s".
fr: Caractères incorrects utilisés pour le nom d'hôte "%1$s".

en: Incorrect conditions for discovery rule "%1$s".
fr: Conditions incorrectes pour la règle de découverte "%1$s".

en: Incorrect custom expression "%2$s" for discovery rule "%1$s": %3$s.
fr: Expression personnalisée "%2$s" incorrecte pour la règle de découverte "%1$s" : %3$s.

en: Incorrect custom expression "%2$s" for override "%1$s": %3$s.
fr: Expression personnalisée "%2$s" incorrecte pour la surcharge "%1$s" : %3$s.

en: Incorrect default charset for Zabbix database: %1$s.
fr: Jeu de caractères par défaut incorrect pour la base de données Zabbix : %1$s.

en: Incorrect evaltype value.
fr: Valeur evaltype incorrecte.

en: Incorrect event object "%1$s" (%2$s) for event source "%3$s" (%4$s), only the following objects are supported: %5$s.
fr: Objet d'événement "%1$s" (%2$s) incorrect pour la source d'événement "%3$s" (%4$s), seuls les objets suivants sont supportés : %5$s.

en: Incorrect eventobject value.
fr: Valeur eventobject incorrecte.

en: Incorrect eventsource value.
fr: Valeur eventsource incorrecte.

en: Incorrect field "%1$s" name or value in where statement for table "%2$s".
fr: Nom ou valeur incorrecte du champ "%1$s" dans l'instruction "where" pour la table "%2$s".

en: Incorrect fields for sysmap.
fr: Champs incorrects pour sysmap.

en: Incorrect file path for "%1$s": %2$s.
fr: Chemin de fichier incorrect pour "%1$s" : %2$s.

en: Incorrect file upload.
fr: Téléversement de fichier incorrect.

en: Incorrect filter condition formula ID for discovery rule "%1$s".
fr: Identifiant de formule de condition de filtre incorrect pour la règle de découverte "%1$s".

en: Incorrect filter condition macro for discovery rule "%1$s".
fr: Macro de condition de filtre incorrect pour la règle de découverte "%1$s".

en: Incorrect filter condition macro for override "%1$s".
fr: Type de condition de filtre incorrect pour la surcharge "%1$s".

en: Incorrect filter condition operator for discovery rule "%1$s".
fr: Opérateur de condition de filtre incorrect pour la règle de découverte "%1$s".

en: Incorrect function is used
fr: Fonction incorrecte utilisée

en: Incorrect image index.
fr: Index d'image incorrect.

en: Incorrect input parameters.
fr: Paramètres d'entrée incorrects.

en: Incorrect interface DNS parameter "%1$s" provided.
fr: Paramètre DNS d'interface incorrect "%1$s" fourni.

en: Incorrect interface port "%1$s" provided.
fr: Port d'interface incorrect "%1$s" fourni.

en: Incorrect inventory field "%1$s".
fr: Champ d'inventaire incorrect "%1$s".

en: Incorrect inventory mode in action operation.
fr: Mode d'inventaire incorrection dans une opération d'action.

en: Incorrect item key "%1$s" provided for trigger expression on "%2$s".
fr: Clé d'élément "%1$s" incorrecte pour l'expression du déclencheur sur "%2$s".

en: Incorrect item value type
fr: Type de valeur d'élément incorrect

en: Incorrect item value type "%1$s" provided for trigger function "%2$s".
fr: Type de valeur d'élément "%1$s" incorrect fourni pour la fonction de déclencheur "%2$s".

en: Incorrect list of items.
fr: Liste d'éléments incorrecte.

en: Incorrect maintenance - date must be between 1970.01.01 and 2038.01.18
fr: Maintenance incorrecte - la date doit être entre 1970.01.01 et 2038.01.18

en: Incorrect maintenance period (minimum 5 minutes)
fr: Période de maintenance incorrecte (5 minutes minimum)

en: Incorrect map ID.
fr: Identifiant de carte incorrect.

en: Incorrect method "%1$s.%2$s".
fr: Méthode "%1$s.%2$s" incorrecte.

en: Incorrect object value.
fr: Valeur d'objet incorrecte.

en: Incorrect parameter "%1$s" value: %2$s.
fr: Valeur %2$s incorrecte pour le paramètre "%1$s".

en: Incorrect port range.
fr: Intervalle de ports incorrect.

en: Incorrect regular expression "%1$s": "%2$s"
fr: Expression régulière "%1$s" incorrecte : "%2$s"

en: Incorrect response received from Zabbix server "%1$s".
fr: Réponse incorrecte reçue du serveur Zabbix "%1$s".

en: Incorrect schedule: %1$s.
fr: Horaire incorrect : %1$s.

en: Incorrect source value.
fr: Valeur source incorrecte.

en: Incorrect status for host "%1$s".
fr: État incorrect pour l'hôte "%1$s".

en: Incorrect templated web scenario step count.
fr: Compte d'étapes de scénario web de template incorrect.

en: Incorrect trigger expression.
fr: Expression du déclencheur incorrecte.

en: Incorrect trigger expression. Host "%1$s" does not exist or you have no access to this host.
fr: Expression du déclencheur incorrecte. L'hôte "%1$s" n'existe pas ou vous n'y avez pas accès.

en: Incorrect trigger expression. Trigger expression elements should not belong to a template and a host simultaneously.
fr: Expression du déclencheur incorrecte. Les éléments de l'expression du déclencheur ne peuvent pas appartenir à un modèle et un hôte simultanément.

en: Incorrect trigger prototype expression. Host "%1$s" does not exist or you have no access to this host.
fr: Expression du prototype de déclencheur incorrecte. L'hôte "%1$s" n'existe pas ou vous n'y avez pas accès.

en: Incorrect trigger prototype expression. Trigger prototype expression elements should not belong to a template and a host simultaneously.
fr: Expression du prototype de déclencheur incorrecte. Les éléments de l'expression du déclencheur ne peuvent pas appartenir à un modèle et un hôte simultanément.

en: Incorrect type of calculation for discovery rule "%1$s".
fr: Type de calcul incorrect pour la règle de découverte "%1$s".

en: Incorrect user ID specified for map "%1$s".
fr: Identifiant d'utilisateur incorrect pour la carte "%1$s".

en: Incorrect user group ID specified for map "%1$s".
fr: Identifiant de groupe d'utilisateurs incorrect pour la carte "%1$s".

en: Incorrect user name or password or account is temporarily blocked.
fr: Nom d'utilisateur ou mot de passe incorrect ou le compte est temporairement bloqué.

en: Incorrect value "%1$s" for "%2$s" field.
fr: Valeur "%1$s" incorrecte pour le champ "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for "%2$s" field: must be between %3$s and %4$s, and have no more than %5$s digits after the decimal point.
fr: Valeur incorrecte "%1$s" pour le champ "%2$s" : doit être comprise entre %3$s et %4$s, et ne pas comporter plus de %5$s chiffres après la virgule.

en: Incorrect value "%1$s" for "%2$s" field: must be between %3$s and %4$s.
fr: Valeur "%1$s" incorrecte pour le champ "%2$s" : doit être entre %3$s et %4$s.

en: Incorrect value "%1$s" for float field "%2$s".
fr: Valeur incorrecte "%1$s" pour le champ de nombre flottant "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for int field "%2$s".
fr: Valeur incorrecte "%1$s" pour le champ d'entier "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for unsigned int field "%2$s".
fr: Valeur incorrecte "%1$s" pour le champ d'entier non signé "%2$s".

en: Incorrect value for "%1$s" field.
fr: Valeur incorrecte pour le champ "%1$s".

en: Incorrect value for field "%1$s": %2$s.
fr: Valeur incorrecte pour le champ "%1$s" : %2$s.

en: Increase by
fr: Augmenter de

en: Indicators
fr: Indicateurs

en: Indonesian (id_ID)
fr: Indonésien (id_ID)

en: Infinity
fr: Infini

en: Information about a file. Returns JSON
fr: Informations sur un fichier. Retourne un JSON

en: Information about a service. Returns integer with param as state, startup; string - with param as displayname, path, user; text - with param as description; Specifically for state: 0 - running, 1 - paused, 2 - start pending, 3 - pause pending, 4 - continue pending, 5 - stop pending, 6 - stopped, 7 - unknown, 255 - no such service; Specifically for startup: 0 - automatic, 1 - automatic delayed, 2 - manual, 3 - disabled, 4 - unknown
fr: Informations à propos d'un service. Retourne un entier avec param state, startup ; une chaîne de caractères avec param displayname, path, user ; du texte avec param description ; Pour state : 0 - en fonctionnement, 1 - en pause, 2 - démarrage en attente, 3 - pause en attente, 4 - continue en attente, 5 - arrêt en attente, 6 - arrêté, 7 - inconnu, 255 - service introuvable ; Pour startup : 0 - automatique, 1 - automatique avec délai, 2 - manuel, 3 - désactivé, 4 - inconnu

en: Inherit
fr: Hérité

en: Inherited
fr: Hérité

en: Inherited and host macros
fr: Macros héritées et de l'hôte

en: Inherited and host prototype macros
fr: Macros héritées et du prototype d'hôte

en: Inherited and item tags
fr: Tags hérités et d'élément

en: Inherited and scenario tags
fr: Tags héritées et de scénario

en: Inherited and template macros
fr: Macros héritées et du modèle

en: Inherited and trigger tags
fr: Tags hérités et du déclencheur

en: Inherited items
fr: Éléments hérités

en: Initial view
fr: Vue initiale

en: Initial view is ignored if the default view is set.
fr: La vue initiale est ignorée si la vue par défaut est définie.

en: Insert
fr: Insérer

en: Insert expression
fr: Insérer une expression

en: Install
fr: Installer

en: Installer name
fr: Nom de l'installeur

en: Integrations
fr: Intégrations

en: Interface is linked to item "%1$s" on "%2$s".
fr: L'interface est liée à l'élément "%1$s" sur "%2$s".

en: Interface type
fr: Type d'interface

en: Interface with DNS "%1$s" cannot have empty IP address.
fr: L'interface avec le DNS "%1$s" cannotne peut pas avoir d'adresse IP vide.

en: Interface with IP "%1$s" cannot have empty DNS name while having "Use DNS" property on "%2$s".
fr: L'interface avec l'IP "%1$s" ne peut pas avoir de nom DNS vide avec la proprioété "Utiliser le DNS" à "%2$s".

en: Interface with IP "%1$s" cannot have empty DNS name.
fr: L'interface avec l'IP "%1$s" ne peut pas avoir de nom DNS vide.

[ctx: authentication]
en: Internal
fr: Interne

[ctx: user type]
en: Internal
fr: Interne

en: Internal JSON-RPC error.
fr: Erreur JSON-RPC interne.

en: Internal actions
fr: Actions internes

en: Internal data storage period
fr: Période de stockage des données internes

en: Internal error.
fr: Erreur interne.

en: Internal problem
fr: Problème interne

en: Internal problem recovery
fr: Récupération de problème interne

en: Interval
fr: Intervalle

en: Invalid API method "%2$s" for user role "%1$s".
fr: Méthode API "%2$s" non valide pour le rôle utilisateur "%1$s".

en: Invalid IP address "%1$s".
fr: Adresse IP "%1$s" invalide.

en: Invalid JSON. An error occurred on the server while parsing the JSON text.
fr: JSON invalide. Une erreur s'est produite sur le serveur pendant l'analyse du texte JSON.

en: Invalid YAML file contents
fr: Contenu du fichier YAML non valide

en: Invalid action condition: %1$s.
fr: Condition d'action invalide: %1$s.

en: Invalid condition: %1$s.
fr: Condition non valide : %1$s.

en: Invalid date.
fr: Data invalide.

en: Invalid email address "%1$s".
fr: Adresse de courrier électronique non valide "%1$s".

en: Invalid email address for media type with ID "%1$s".
fr: Adresse e-mail incorrecte pour le type de media avec l'ID "%1$s".

en: Invalid interval "%1$s".
fr: Intervalle "%1$s" invalide.

en: Invalid key "%1$s" for discovery rule "%2$s" on "%3$s": %4$s.
fr: Clé "%1$s" invalide pour la règle de découverte "%2$s" sur "%3$s" : %4$s.

en: Invalid key "%1$s" for item "%2$s" on "%3$s": %4$s.
fr: Clé "%1$s" invalide pour l'élément "%2$s" sur "%3$s" : %4$s.

en: Invalid key "%1$s" for item prototype "%2$s" on "%3$s": %4$s.
fr: Clé "%1$s" invalide pour le prototype d'élément "%2$s" sur "%3$s" : %4$s.

en: Invalid key "%1$s": %2$s.
fr: Clé "%1$s" invalide : %2$s.

en: Invalid method parameters.
fr: Paramètres de la méthode invalides.

en: Invalid parameter "%1$s": %2$s.
fr: Paramètre "%1$s" invalide: %2$s.

en: Invalid params.
fr: Paramètres invalides.

en: Invalid request.
fr: Requête invalide.

en: Invalid response code "%1$s".
fr: Code de réponse "%1$s" invalide.

en: Invalid tag "%1$s": %2$s.
fr: Tag "%1$s" invalide : %2$s.

en: Invalid time period.
fr: Période de temps invalide.

en: Invalid zoomparameter "%1$s": %2$s.
fr: Paramètre de zoom non valide "%1$s" : %2$s.

en: Inventory
fr: Inventaire

en: Inventory disabled for host "%1$s".
fr: Inventaire désactivé pour l'hôte "%1$s".

en: Inventory field
fr: Champ d'inventaire

en: Inventory mode
fr: Mode d'inventaire

en: Is online?
fr: Est connecté ?

en: Issuer
fr: Délivré par

en: It is not possible to filter by user password.
fr: Impossible de filtrer sur le mot de passe utilisateur.

en: It is not possible to search by user password.
fr: Impossible de chercher par mot de passe utilisateur.

en: Italian (it_IT)
fr: Italien (it_IT)

en: Item
fr: Élément

en: Item "%1$s" already exists on "%2$s", inherited from another template.
fr: L'élément "%1$s" existe déjà sur "%2$s", hérité depuis un autre modèle.

en: Item "%1$s" already exists on "%2$s".
fr: L'élément "%1$s" existe déjà sur "%2$s".

en: Item "%1$s" cannot be copied without its master item.
fr: L'élément "%1$s" ne peut pas être copié sans son élément principal.

en: Item "%1$s" cannot populate a missing host inventory field number "%2$d". Choices are: from 0 (do not populate) to %3$d.
fr: L'élément "%1$s" ne peut pas remplir le champ d'inventair numéro "%2$d" manquant. Les choix sont : de 0 (ne pas remplir) à %3$d.

en: Item "%1$s" does not exist or you have no access to this item
fr: L’élément "%1$s" n'existe pas ou vous n'avez pas accès à cet élément

en: Item added
fr: Élément ajouté

en: Item contains user-defined macros with secret values. Values of these macros should be entered manually.
fr: L'élément contient des macros définies par l'utilisateur avec des valeurs secrètes. Les valeurs de ces macros doivent être saisies manuellement.

en: Item copied | Items copied
fr[0]: Élément copié
fr[1]: Éléments copiés

en: Item count
fr: Nombre d'éléments

en: Item deleted
fr: Élément supprimé

en: Item disabled | Items disabled
fr[0]: Élément désactivé
fr[1]: Éléments désactivés

en: Item enabled | Items enabled
fr[0]: Élément activé
fr[1]: Éléments activés

en: Item in "not supported" state
fr: Élément dans l'état "non supporté"

en: Item not selected
fr: Élément non sélectionné

en: Item pre-processing is missing parameters: %1$s
fr: Des paramètres manquent au prétraitement de l'élément: %1$s

en: Item prototype
fr: Prototype de l'élément

en: Item prototype "%1$s" already exists on "%2$s", inherited from another template.
fr: Le prototype d'élément "%1$s" existe déjà sur "%2$s", hérité d'un autre modèle.

en: Item prototype "%1$s" already exists on "%2$s", linked to another rule.
fr: Le prototype d’élément "%1$s" existe déjà sur "%2$s", lié à une autre règle.

en: Item prototype "%1$s" already exists on "%2$s".
fr: Le prototype d'élément "%1$s" existe déjà sur "%2$s".

en: Item prototype added
fr: Prototype d'élément ajouté

en: Item prototype deleted
fr: Prototype d'élément supprimé

en: Item prototype updated | Item prototypes updated
fr[0]: Prototype d'élément mis à jour
fr[1]: Prototypes d'éléments mis à jour

en: Item prototype with ID "%1$s" is not available.
fr: Le prototype d'élément avec l'ID "%1$s" n'est pas disponible.

en: Item prototypes
fr: Prototypes d'éléments

en: Item prototypes deleted
fr: Prototypes d'éléments supprimés

en: Item prototypes updated
fr: Prototypes d'élément mis à jour

en: Item tags
fr: Tags d'élément

en: Item type does not use interface
fr: Le type d'élément n'utilise pas l'interface

en: Item updated
fr: Élément mis à jour

en: Item uses host interface from non-parent host.
fr: L'élément utilise une interface d'un hôte non-parent.

en: Item uses incorrect interface type.
fr: L'élément utilise un type d'interface incorrect.

en: Item value
fr: Valeur de l'élément

en: Item values
fr: Valeurs de l'élément

en: Item will not be refreshed. Please enter a correct update interval.
fr: L'élément ne sera pas rafraichi. Veuillez saisir une période de mise à jour valide.

en: Item will not be refreshed. Specified update interval requires having at least one either flexible or scheduling interval.
fr: L'élément ne sera pas rafraîchi. L'intervalle de mise à jour spécifié nécessite au moins un intervalle flexible ou planifié.

en: Item will not be refreshed. Update interval should be between 1s and 1d. Also Scheduled/Flexible intervals can be used.
fr: L'élément ne sera pas rafraîchi. L'intervalle de mise à jour devrait être entre 1s et 1d. Des intervalles planifiés/flexibles peuvent également être utilisés.

en: Item with ID "%1$s" is not available.
fr: L’élément avec l'ID "%1$s" n'est pas disponible.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as a discovery rule.
fr: Un élément avec la clé "%1$s" existe déjà sur "%2$s" comme règle de découverte.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as an item created from item prototype.
fr: Un élément avec la clé "%1$s" existe déjà sur "%2$s" comme élément créé d'un prototype d'élément.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as an item prototype.
fr: Un élément avec la clé "%1$s" existe déjà sur "%2$s" comme prototype d'élément.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as an item.
fr: Un élément avec la clé "%1$s" existe déjà sur "%2$s" comme élément.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as unknown item element.
fr: Un élément avec la clé "%1$s" existe déjà sur "%2$s" comme élément inconnu.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s".
fr: Un élément avec la clé "%1$s" existe déjà sur "%2$s".

en: Items
fr: Éléments

en: Items deleted
fr: Éléments supprimés

en: Items list
fr: Liste d'éléments

en: Items location
fr: Emplacement des éléments

en: Items updated
fr: Éléments modifiés

en: JMX agent
fr: agent JMX

en: JMX endpoint
fr: Endpoint JMX

en: JMX interfaces
fr: Interfaces JMX

en: JSON array input is expected.
fr: Une entrée de tableau JSON est attendue.

en: JSON data
fr: Données JSON

en: JSON is expected
fr: Un JSON est attendu

en: JSON string is expected
fr: Une chaîne JSON est attendue

en: JSON-RPC error generation failed. No such error "%1$s".
fr: La génération de l'erreur JSON-RPC a échoué. Aucune erreur de type "%1$s".

en: January
fr: Janvier

en: Japanese (ja_JP)
fr: Japonais (ja_JP)

en: Jul
fr: Juil

en: July
fr: Juillet

en: Jun
fr: Juin

en: June
fr: Juin

en: Keep lost resources period
fr: Période de conservation des ressources perdues

en: Key
fr: Clé

en: Key passphrase
fr: Phrase de passe de la clé

en: Kiosk mode
fr: Mode kiosque

en: Korean (ko_KR)
fr: Coréen (ko_KR)

en: LDAP host
fr: Hôte LDAP

en: LDAP is not configured
fr: LDAP n'est pas configuré

en: LDAP login successful
fr: Connexion LDAP réussie

en: LDAP settings
fr: Paramètres LDAP

en: LLD macro
fr: marco LLD

en: LLD macros
fr: macros LLD

en: LLD rule with the same UUID already exists
fr: une règle de découverte avec le même UUID existe déjà

en: Label
fr: Étiquette

en: Label location
fr: Positionnement de l'étiquette

en: Language
fr: Langue

en: Language "%1$s" is not supported.
fr: La langue "%1$s" n'est pas prise en charge.

[ctx: page navigation]
en: Last
fr: Dernière

en: Last %1$d day | Last %1$d days
fr[0]: Dernier %1$d jour
fr[1]: %1$d derniers jours

en: Last %1$d hour | Last %1$d hours
fr[0]: Dernière %1$d heure
fr[1]: %1$d dernières heures

en: Last %1$d minute | Last %1$d minutes
fr[0]: Dernière %1$d minute
fr[1]: Dernières %1$d minutes

en: Last %1$d month | Last %1$d months
fr[0]: Dernier %1$d mois
fr[1]: %1$d derniers mois

en: Last %1$d second | Last %1$d seconds
fr[0]: Dernière %1$d seconde
fr[1]: %1$d dernières secondes

en: Last %1$d year | Last %1$d years
fr[0]: Dernière %1$d année
fr[1]: %1$d dernières années

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Last accessed at
fr: Dernier accès le

en: Last check
fr: Dernière vérification

en: Last hour graph
fr: Graphique de la dernière heure

en: Last month graph
fr: Graphique du dernier mois

en: Last name
fr: Nom de famille

en: Last of
fr: Dernier

en: Last seen (age)
fr: Dernière observation (âge)

en: Last sent
fr: Dernier envoi

en: Last value
fr: Dernière valeur

en: Last week graph
fr: Graphique dernière semaine

en: Latest data
fr: Dernières données

en: Latest values
fr: Dernières valeurs

en: Latvian (lv_LV)
fr: Letton (lv_LV)

en: Layout
fr: Disposition

en: Left
fr: Gauche

en: Left Y
fr: Y gauche

en: Left trim
fr: Rogner à gauche

en: Legend
fr: Légende

en: Length
fr: Longueur

en: Licensed under
fr: Licencié sous

en: Limit for search and filter results
fr: Limite d'éléments recherchés/filtrés

en: Line
fr: Ligne

en: Line color
fr: Couleur de la ligne

en: Line type
fr: Type de ligne

en: Line width
fr: Largeur de ligne

en: Link
fr: Lier

en: Link "selementid1" field is pointing to a nonexistent map selement ID "%1$s" for map "%2$s".
fr: Le champ de lien "selementid1" pointe vers l'identifiant d'élément de carte inexistant "%1$s" pour la carte "%2$s".

en: Link "selementid2" field is pointing to a nonexistent map selement ID "%1$s" for map "%2$s".
fr: Le champs de lien "selementid2" pointe vers l'identifiant d'élément de carte inexistant "%1$s" pour la carte "%2$s".

en: Link indicators
fr: Indicateurs de lien

en: Link templates
fr: Lier les modèles

en: Link to template
fr: Lier au modèle

en: Link to templates
fr: Lier aux modèles

en: Linked map
fr: Carte liée

en: Linked templates
fr: Modèles liés

en: Linked to templates
fr: Lié aux modèles

en: Links
fr: Liens

en: List is empty
fr: La liste est vide

en: List of block devices and their type. Returns JSON
fr: Liste les périphériques de bloc et leur type. Retourne un JSON

en: List of detected CPUs/CPU cores. Returns JSON
fr: Liste les processeurs/cœurs de processeur détectés. Retourne un JSON

en: List of directory entries, recursively. Returns JSON
fr: Liste les entrées du répertoire, récursif. Retourne un JSON

en: List of mounted filesystems and their types. Returns JSON
fr: Liste les systèmes de fichiers montés et leurs types. Retourne un JSON

en: List of mounted filesystems, their types, disk space and inode statistics. Returns JSON
fr: Liste les systèmes de fichiers montés, leurs types, l'espace disque et les statistiques d'inode. Retourne un JSON

en: List of network interfaces. Returns JSON
fr: Liste les interfaces réseau. Retourne un JSON

en: List of object instances of Windows performance counters, discovered using object names in English. Returns JSON
fr: Liste les instances d'objets des compteurs de performances Windows, découvertes à l'aide de noms d'objets en anglais. Retourne un JSON

en: List of object instances of Windows performance counters. Returns JSON
fr: Liste les instances d'objet des compteurs de performances Windows. Retourne un JSON

en: List of user group shares
fr: Liste de partages pour les groupes d'utilisateurs

en: List of user shares
fr: Liste de partages pour les utilisateurs

en: Listing of MAC addresses. Returns string
fr: Liste des adresses MAC. Retourne une chaîne de caractères

en: Listing of PCI or USB devices. Returns text
fr: Liste des périphériques PCI ou USB. Retourne du texte

en: Listing of installed packages. Returns text
fr: Liste des paquets installés. Retourne du texte

en: Listing of services. Returns 0 - if empty; text - list of services separated by a newline
fr: Liste des services. Retourne 0 - si vide ; texte - liste des services séparés par un changement de ligne

en: Lithuanian (lt_LT)
fr: Lituanien (lt_LT)

en: Loading time of full web page (in seconds). Returns float
fr: Temps de chargement de la page web complète (en secondes). Retourne un flottant

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Local time
fr: Heure locale

en: Location
fr: Emplacement

en: Location latitude
fr: Latitude de l'emplacement

en: Location longitude
fr: Longitude de l'emplacement

en: Log
fr: Journal

en: Log file monitoring with log rotation support. Returns log
fr: Supervision d'un fichier de log avec support de la rotation. Retourne un log

en: Log file monitoring. Returns log
fr: Supervision d'un fichier de log. Retourne un log

en: Log time format
fr: Format de l'horodatage du journal

en: Log unmatched SNMP traps
fr: Enregistrer les traps SNMP non appariés

en: Login
fr: Connexion

en: Login attempts
fr: Tentatives de connexion

en: Login blocking interval
fr: Intervalle de blocage des connexions

en: Login name or password is incorrect.
fr: Nom ou mot de passe incorrect.

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Logout requests
fr: Requêtes Logout

en: Logout responses
fr: Réponses Logout

en: Lost
fr: Perdu

en: Low-level discovery rule in "not supported" state
fr: Règle de découverte bas niveau dans l'état "non supportée"

[ctx: Monday short]
en: M
fr: L

en: MAC address A
fr: Adresse MAC A

en: MAC address B
fr: Adresse MAC B

en: MD5 checksum of file. Returns character string (MD5 hash of the file)
fr: Checksum MD5 d'un fichier. Retourne une chaîne de caractères (le hash MD5 du fichier)

en: Macro "%1$s" already exists on "%2$s".
fr: La macro "%1$s" existe déjà sur "%2$s".

en: Macro "%1$s" already exists.
fr: La macro "%1$s" existe déjà.

en: Macros updated
fr: Macro modifiée

en: Main filter
fr: Filtre principal

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Maintenance "%1$s" already exists.
fr: La maintenance "%1$s" existe déjà.

en: Maintenance added
fr: Maintenance ajoutée

en: Maintenance deleted
fr: Maintenance supprimée

en: Maintenance period
fr: Période de maintenance

en: Maintenance period length
fr: Durée de la période de maintenance

en: Maintenance periods
fr: Périodes de maintenance

en: Maintenance type
fr: Type de maintenance

en: Maintenance updated
fr: Maintenance modifiée

en: Maintenance with data collection
fr: Maintenance avec collecte de données

en: Maintenance without data collection
fr: Maintenance sans collecte de données

en: Make sure to copy the auth token as you won't be able to view it after the page is closed.
fr: Assurez-vous de copier le Token d'authentification car vous ne pourrez plus le voir après la fermeture de la page.

en: Manage API tokens
fr: Gérer les Tokens API

en: Manage SLA
fr: Gérer le SLA

en: Manage scheduled reports
fr: Gérer les rapports programmés

en: Manual
fr: Manuel

en: Manual event action
fr: Action manuelle d'événement

en: Manual host action
fr: Action manuelle de l'hôte

en: Manually closed
fr: Fermé manuellement

en: Map
fr: Carte

en: Map "%1$s" already exists.
fr: La carte "%1$s existe déjà".

en: Map "%1$s" is public and read-only sharing is disallowed.
fr: La carte "%1$s" est publique et le partage en lecture seule est interdit.

en: Map element
fr: Élément de carte

en: Map element is missing parameters: %1$s
fr: Un paramètre manque à l'élément de carte: %1$s

en: Map element label location
fr: Emplacement de l'étiquette de l'élément de carte

en: Map element label type
fr: Type d'étiquette de l'élément de carte

en: Map is updated! Return to map list?
fr: La carte est mise à jour ! Revenir à la liste des cartes ?

en: Map label type
fr: Type d'étiquette de carte

en: Map name cannot be empty.
fr: Le nom de la carte ne peut pas être vide.

en: Map navigation tree
fr: Arborescence des cartes

en: Map owner cannot be empty.
fr: Le propriétaire de la carte ne peut pas être vide.

en: Map shape
fr: Forme de carte

en: Map update failed.
fr: La mise à jour de la carte a échoué.

en: Map with ID "%1$s" is not available.
fr: La carte avec l'ID "%1$s" n'est pas disponible.

en: Mapped to
fr: Correspond à

en: Mapping
fr: Correspondance

en: Mappings
fr: Correspondances

en: Maps
fr: Cartes

en: March
fr: Mars

en: Mark elements on trigger status change
fr: Marquer les éléments lors de changement de l'état du déclencheur

en: Mark others
fr: Marquer les autres

en: Mark selected
fr: Marquer les éléments sélectionnés

en: Mask
fr: Masque

en: Mass update
fr: Modification collective

en: Mass update elements
fr: Modifier les éléments collectivement

en: Mass update shapes
fr: Mise à jour en masse des formes

en: Master item
fr: Élément maître

en: Matches regular expression
fr: Correspond à l'expression régulière

en: Mathematical functions
fr: Fonctions mathématiques

en: Max count of elements to show inside table cell
fr: Nombre maximal d'éléments affichés dans une cellule

en: Max history display period
fr: Période d'affichage maximale de l'historique

en: Max number of columns and rows in overview tables
fr: Nombre maximal de colonnes et de lignes dans les tableaux d'aperçu

en: Max period for time selector
fr: Période maximale pour le sélecteur de temps

en: Max zoom level
fr: Niveau de zoom maximal

en: Maximum number of opened files supported by OS. Returns integer
fr: Nombre maximal de fichiers ouverts supporté par le SE. Retourne un entier

en: Maximum number of processes supported by OS. Returns integer
fr: Nombre maximal de processus supporté par le SE. Retourne un entier

en: Maximum required %1$s database version is %2$s.
fr: La version maximale requise de la base de données %1$s est %2$s.

en: Maximum time period to display is %1$s day. | Maximum time period to display is %1$s days.
fr[0]: La période maximale à afficher est %1$s jour.
fr[1]: La période maximale à afficher est %1$s jours.

en: Maximum total length of email address exceeded for media type with ID "%1$s".
fr: Longueur totale maximale de l'adresse e-mail dépassée pour le type de media avec l'ID "%1$s".

en: Maximum zoom level of the map.
fr: Niveau de zoom maximum de la carte.

en: May
fr: Mai

[ctx: May short]
en: May
fr: Mai

en: Media
fr: Média

en: Media type
fr: Type de média

en: Media type "%1$s" already exists.
fr: Le type de média "%1$s" existe déjà.

en: Media type added
fr: Type de média ajouté

en: Media type deleted | Media types deleted
fr[0]: Type média supprimé
fr[1]: Type média supprimé

en: Media type disabled | Media types disabled
fr[0]: Type de média désactivé
fr[1]: Types de média désactivés

en: Media type enabled | Media types enabled
fr[0]: Type de média activé
fr[1]: Types de média activés

en: Media type test failed.
fr: Le test du type de média a échoué.

en: Media type test log
fr: Journal du test du type de média

en: Media type test successful.
fr: Test du type de média réussi.

en: Media type updated
fr: Type de média mis à jour

en: Media type with ID "%1$s" is not available.
fr: Le type de média avec l'IS "%1$s" n'est pas disponible.

en: Media types
fr: Types de média

en: Media types used by action "%1$s".
fr: Types de médias utilisés par l'action "%1$s".

en: Members
fr: Membres

en: Memory limit: %1$s
fr: Limite mémoire: %1$s

en: Memory size in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
fr: Taille de la mémoire en octets ou en pourcentage du total. Retourne un entier pour les octets ; un flottant pour le pourcentage

en: Memory used by process in bytes. Returns integer
fr: Mémoire utilisée par un processeur en octets. Retourne un entier

en: Menu entry URL
fr: URL de l'entrée de menu

en: Menu entry name
fr: Nom de l'entrée de menu

en: Menu path
fr: Chemin du menu

en: Message format
fr: Format du message

en: Message template
fr: Modèle de message

en: Message templates
fr: Modèles de messages

en: Message timeout
fr: Expiration du message

en: Message type
fr: Type de message

en: Message/Command
fr: Message/Commande

en: Messaging
fr: Messagerie

en: Method not found.
fr: Méthode pas trouvée.

en: Middle
fr: Milieu

en: Minimum password length
fr: Longueur minimale du mot de passe

en: Minimum required %1$s database version is %2$s.
fr: La version minimale requise de la base de données %1$s est %2$s.

en: Minimum required PHP memory limit is %1$s (configuration option "memory_limit").
fr: La limite de mémoire PHP minimale requise est %1$s (option de configuration "memory_limit").

en: Minimum required PHP upload filesize is %1$s (configuration option "upload_max_filesize").
fr: La valeur minimale requise pour la taille des téléversements à PHP est %1$s (option "upload_max_filesize").

en: Minimum required PHP version is %1$s.
fr: La version PHP minimale requise est %1$s.

en: Minimum required TimescaleDB version is %1$s.
fr: La version minimale requise de TimescaleDB est %1$s.

en: Minimum required limit on execution time of PHP scripts is %1$s (configuration option "max_execution_time").
fr: La limite minimale requise pour la durée d'exécution des scripts PHP est %1$s (option "max_execution_time").

en: Minimum required limit on input parse time for PHP scripts is %1$s (configuration option "max_input_time").
fr: La limite minimale requise pour la durée de traitement des entrées des scripts PHP est %1$s (option "max_input_time").

en: Minimum required size of PHP post is %1$s (configuration option "post_max_size").
fr: La taille minimale requise pour les post HTTP est %1$s (option "post_max_size").

en: Minimum severity
fr: Sévérité minimale

en: Minimum time period to display is %1$s minute. | Minimum time period to display is %1$s minutes.
fr[0]: La période minimale à afficher est %1$s minute.
fr[1]: La période minimale à afficher est %1$s minutes.

en: Missing "itemid" field for item.
fr: Champ "itemid" manquant pour l'élément.

en: Missing "name" field for graph prototype.
fr: Champ "name" manquant pour le prototype de graphique.

en: Missing "name" field for graph.
fr: Champ "nom" manquant pour le graphique.

en: Missing data
fr: Donnée manquante

en: Missing items for graph "%1$s".
fr: Éléments manquants pour le graphique "%1$s".

en: Missing items for graph prototype "%1$s".
fr: Éléments manquants pour le prototype de graphique "%1$s".

en: Missing key "%1$s" for host "%2$s".
fr: Clé "%1$s" manquante pour l'hôte "%2$s".

en: Model
fr: Modèle

en: Module added: %1$s. | Modules added: %1$s.
fr[0]: Module ajouté : %1$s.
fr[1]: Modules ajoutés : %1$s.

en: Module deleted: %1$s. | Modules deleted: %1$s.
fr[0]: Module supprimé : %1$s.
fr[1]: Modules supprimés : %1$s.

en: Module disabled | Modules disabled
fr[0]: Module désactivé
fr[1]: Modules désactivés

en: Module enabled | Modules enabled
fr[0]: Module activé
fr[1]: Modules activés

en: Module updated
fr: Module mis à jour

en: Module with ID "%2$s" is not available for user role "%1$s".
fr: Le module avec l'ID "%2$s" n'est pas disponible pour le rôle utilisateur "%1$s".

en: Module.php class must extend %1$s for module located at %2$s.
fr: La classe module.php doit étendre %1$s pour le module situé à %2$s.

en: Modules updated
fr: Modules mis à jour

en: Mon
fr: Lun

en: Monday
fr: Lundi

en: Monitored by
fr: Surveillé par

en: Monitored by proxy
fr: Surveillé via le proxy

en: Monitored host
fr: Hôte surveillé

en: Monitoring
fr: Surveillance

en: Monospace
fr: Chasse fixe

en: Month
fr: Mois

en: Monthly
fr: Mensuel

en: More matches found...
fr: Plus de correspondances trouvées...

[ctx: screen reader]
en: More than %1$d matches for %2$s found
fr: Plus de %1$d correspondances trouvées pour %2$s

en: More than 10 minutes
fr: Plus de 10 minutes

en: More than one graph with name "%1$s" within host.
fr: Plus d'un graphique nommé "%1$s" dans l'hôte.

en: Most critical if all children have problems
fr: Le plus critique si tous les enfants ont des problèmes

en: Most critical of child services
fr: Le plus critiques des services enfants

en: Multiple PROBLEM events
fr: Événements PROBLÈME multiples

en: Mute
fr: Sourdine

en: My
fr: A moi

en: N%
fr: N %

en: Name
fr: Nom

[ctx: user first name]
en: Name
fr: Prénom

en: Name ID
fr: ID du nom

en: Name of the form field should not exceed 255 characters.
fr: Le champ de nom du formulaire ne doit pas dépasser 255 caractères.

en: Namespace
fr: Espace de noms

en: Navigate to default view
fr: Naviguer vers la vue par défaut

en: Navigate to initial view
fr: Naviguer vers la vue initiale

en: Network discovery data storage period
fr: Période de stockage des données de découverte réseau

en: Network interface list (includes interface type, status, IPv4 address, description). Returns text
fr: Liste des interfaces réseau (inclut le type d'interface, l'état, l'adresse IPv4, la description). Retourne du texte

en: Network map added
fr: Carte ajoutée

en: Network map deleted
fr: Carte réseau supprimée

en: Network map updated
fr: Carte mise à jour

en: Network maps
fr: Cartes réseau

en: Network timeout
fr: Délai réseau dépassé

en: Network timeout for item test
fr: Délai réseau dépassé pour le test de l'élément

en: Network timeout for media type test
fr: Délai réseau dépassé pour le test du type de média

en: Network timeout for scheduled report test
fr: Délai réseau dépassé pour le test de rapport planifié

en: Network timeout for script execution
fr: Délai réseau dépassé pour l'exécution du script

en: Network utilization (combined transmit-rates and receive-rates) during the interval, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - network interface instance
fr: Utilisation du réseau (taux de transmission et taux de réception combinés) pendant l'intervalle, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware, "instance" - instance d'interface réseau

en: Never
fr: Jamais

en: New SLA
fr: Nouveau SLA

en: New additional rule
fr: Nouvelle règle supplémentaire

en: New column
fr: Nouvelle colonne

en: New condition
fr: Nouvelle condition

en: New dashboard
fr: Nouveau tableau de bord

en: New element
fr: Nouvel élément

en: New event host group
fr: Nouveau groupe d'hôte d'événement

en: New event tag name
fr: Nom du nouveau tag d'événement

en: New event tag value
fr: Nouvelle valeur de tag d'événement

en: New excluded downtime
fr: Nouveau temps d'arrêt exclu

en: New host
fr: Nouvel hôte

en: New operation
fr: Nouvelle opération

en: New regular expression
fr: Nouvelle expression régulière

en: New service
fr: Nouveau service

en: New tag name
fr: Nouveau nom de tag

en: New triggers
fr: Nouveaux déclencheurs

en: Next page
fr: Page suivante

en: Next step
fr: Prochaine étape

en: No
fr: Non

en: No "%1$s" given for graph prototype.
fr: Aucun "%1$s" donné pour le prototype de graphique.

en: No "%1$s" given for graph.
fr: Aucun "%1$s" donné pour le graphique.

en: No "%1$s" given for map.
fr: Aucun "%1$s" donné pour la carte.

en: No "%2$s" given for a filter condition of discovery rule "%1$s".
fr: Aucun "%2$s" donné pour la condition de filtre de la règle de découverte "%1$s".

en: No "%2$s" given for the filter of discovery rule "%1$s".
fr: Aucun "%2$s" donné pour le filtre de règle de découverte "%1$s".

en: No SNMP OID specified.
fr: Aucun OID SNMP spécifié.

en: No authentication user name specified.
fr: Aucun nom d'utilisateur d'authentification spécifié.

en: No changes.
fr: Aucun changement.

en: No conditions defined.
fr: Aucune confition définie.

en: No data
fr: Pas de données

en: No data collection
fr: Sans collecte de données

en: No data found.
fr: Aucune donnée trouvée.

en: No data.
fr: Pas de données.

en: No default interface for "%1$s" type on "%2$s".
fr: Aucune interface par défaut pour le type "%1$s" sur "%2$s".

en: No details
fr: Pas de détails

en: No discovery rule IDs given.
fr: Aucun identifiant de règle de découverte fourni.

en: No enabled modules found.
fr: Aucun module activé trouvé.

en: No encryption
fr: Pas de chiffrement

en: No file was uploaded.
fr: Aucun fichier n'a été téléversé.

en: No graph item with graph ID "%1$s".
fr: Aucun élément de graphique avec l'ID de graphique "%1$s".

en: No graphs added.
fr: Aucun graphique ajouté.

en: No host IDs given.
fr: Aucun identifiant d'hôte fourni.

en: No host selected.
fr: Aucun hôte sélectionné.

en: No host with host ID "%1$s".
fr: Aucun hôte avec l'ID d'hôte "%1$s".

en: No icon for map element ""%1$s".
fr: Aucune icône pour l'élément de carte "%1$s".

en: No image
fr: Aucune image

en: No interface found
fr: Aucune interface trouvée

en: No interface found.
fr: Aucune interface trouvée.

en: No interfaces are defined.
fr: Aucune interface n'est définie.

en: No inventory mode specified for action operation.
fr: Aucun mode d'inventaire spécifié pour l'opération d'action.

en: No items defined.
fr: Aucun élément défini.

en: No macros found.
fr: Aucune macro trouvée.

en: No maps added.
fr: Aucune carte ajoutée.

en: No matches found
fr: Aucune correspondance trouvée

en: No new modules discovered
fr: Aucun nouveau module découvert

en: No operations defined for action "%1$s".
fr: Aucune opération définie pour l'action "%1$s".

en: No permissions for system access.
fr: Aucune permission pour l'accès au système.

en: No permissions to call "%1$s.%2$s".
fr: Aucune autorisation pour appeler "%1$s.%2$s".

en: No permissions to referred object or it does not exist!
fr: Aucune permission pour l'objet appelé ou il n'existe pas !

en: No private key file specified.
fr: Aucun fichier de clé privée spécifié.

en: No problems
fr: Pas de problème

en: No proxy
fr: Aucun proxy

en: No public key file specified.
fr: Aucun fichier de clé publique spécifié.

en: No recipients specified for action operation message.
fr: Aucun destinataire déclaré pour le message d'opération d'action.

en: No refresh
fr: Pas de rafraîchissement

en: No script specified for action operation command.
fr: Aucun script spécifié pour la commande d'opération d'action.

en: No target selected
fr: Aucune cible sélectionnée

en: No target selected.
fr: Aucune cible sélectionnée.

en: No targets specified for action operation global script.
fr: Aucune cible spécifiée pour le script global de l'opération d'action.

en: No trigger with trigger ID "%1$s".
fr: Aucun déclencheur avec l'ID de déclencheur "%1$s".

en: No triggers defined.
fr: Aucun déclencheur défini.

en: No value
fr: Pas de valeur

en: Non-boolean flags are deprecated.
fr: Les drapeaux non-booléens sont obsolètes.

en: None
fr: Aucun

en: Normal view
fr: Vue normale

en: Norwegian (nb_NO)
fr: Norvégien (nb_NO)

en: Not Ack
fr: Non acquitté

en: Not all results are displayed. Please provide more specific search criteria.
fr: Tous les résultats ne sont pas affichés. Veuillez fournir des critères de recherche plus précis.

en: Not allowed to set language for user "guest".
fr: Non autorisé à définir la langue pour l'utilisateur "invité".

en: Not allowed to set password for user "guest".
fr: Configuration du mot de passe de l'utilisateur "guest" interdite.

en: Not allowed to set theme for user "guest".
fr: Non autorisé à définir un thème pour l'utilisateur "invité".

en: Not authorized.
fr: Non autorisé.

en: Not available
fr: Non disponible

en: Not classified
fr: Non classé

en: Not inherited items
fr: Éléments non hérités

en: Not supported
fr: Non supporté

en: Note that %1$s or %2$s will be regarded as hostnames if used without single quotes.
fr: Notez que %1$s ou %2$s seront considérés comme des noms d'hôtes s'ils sont utilisés sans guillemets.

en: Nothing
fr: Rien

en: Notification report
fr: Rapport de notification

en: Notify about canceled escalations
fr: Notifier les escalades annulées

en: Notify all involved
fr: Notifier tous les participants

en: November
fr: Novembre

en: Number of CPUs. Returns integer
fr: Nombre de processeurs. Retourne un entier

en: Number of available DS paths, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "datastore" - Datastore name, "partitionid" - internal id of physical device from vmware.hv.datastore.discovery
fr: Nombre de chemins du datastore disponibles, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware, "datastore" - Nom du datastore, "partitionid" - ID interne du périphérique physique de vmware.hv.datastore.discovery

en: Number of currently open file descriptors. Returns integer
fr: Nombre de descripteurs de fichiers actuellement ouverts. Retourne un entier

en: Number of enabled items on the host.
fr: Nombre d'éléments activés sur l'hôte.

en: Number of hosts (enabled/disabled)
fr: Nombre d'hôtes (activé/désactivé)

en: Number of items (enabled/disabled/not supported)
fr: Nombre d'éléments (activés/désactivés/non supportés)

en: Number of items in Zabbix database.
fr: Nombre d'éléments dans la base de données Zabbix.

en: Number of items in proxy history that are not yet sent to the server
fr: Nombre d'éléments dans l'historique du proxy qui ne sont pas encore envoyés au serveur

en: Number of items in the queue which are delayed by from to seconds, inclusive.
fr: Nombre d'éléments dans la queue qui rencontrent un délai de from à to secondes, incluses.

en: Number of items in the queue which are delayed in Zabbix server or proxy by "from" till "to" seconds, inclusive.
fr: Nombre d'éléments de la file d'attente qui sont retardés sur le serveur Zabbix ou le proxy de "from" jusqu'à "to" en secondes, inclusif.

en: Number of monitored hosts
fr: Nombre d'hôtes supervisés

en: Number of out-of-window collisions. Returns integer
fr: Nombre de collisions out-of-window. Retourne un entier

en: Number of problems
fr: Nombre de problèmes

en: Number of problems and expand most critical one
fr: Nombre de problèmes et détailler le plus critique

en: Number of processor cores on VMware hypervisor, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
fr: Nombre de cœurs de processeur sur l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware

en: Number of processor threads on VMware hypervisor, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
fr: Nombre de threads de processeur sur l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware

en: Number of processors on VMware virtual machine, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
fr: Nombre de processeurs sur la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware

en: Number of rows
fr: Nombre de lignes

en: Number of seasons
fr: Nombre de cycle

en: Number of status changes
fr: Nombre de changements d'états

en: Number of steps
fr: Nombre d'étapes

en: Number of templates
fr: Nombre de modèles

en: Number of triggers (enabled/disabled [problem/ok])
fr: Nombre de déclencheurs (activés/désactivés [problème/ok])

en: Number of triggers in Zabbix database.
fr: Nombre de déclencheurs dans la base de données Zabbix.

en: Number of unsupported items in Zabbix database.
fr: Nombre d'éléments non supportés dans la base de données Zabbix.

en: Number of unsupported items on the host.
fr: Nombre d'éléments non supportés sur l'hôte.

en: Number of users (online)
fr: Nombre d'utilisateurs (en ligne)

en: Number of users logged in. Returns integer
fr: Nombre d'utilisateurs connectés. Retourne un entier

en: Number of values stored in table HISTORY.
fr: Nombre de valeurs stockées dans la table HISTORY.

en: Number of values stored in table HISTORY_LOG.
fr: Nombre de valeurs stockées dans la table HISTORY_LOG.

en: Number of values stored in table HISTORY_STR.
fr: Nombre de valeurs stockées dans la table HISTORY_STR.

en: Number of values stored in table HISTORY_TEXT.
fr: Nombre de valeurs stockées dans la table HISTORY_TEXT.

en: Number of values stored in table HISTORY_UINT.
fr: Nombre de valeurs stockées dans la table HISTORY_UINT.

en: Number of values stored in table TRENDS.
fr: Nombre de valeurs stockées dans la table TRENDS.

en: Number of values stored in table TRENDS_UINT.
fr: Nombre de valeurs stockées dans la table TRENDS_UINT.

en: Number of virtual machines on VMware hypervisor, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
fr: Nombre de machines virtuelles sur l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware

en: Number or percentage of inodes. Returns integer for number; float for percentage
fr: Nombre ou pourcentage des i-nœuds. Retourne un entier pour le nombre, un flottant pour le pourcentage

en: Numeral systems
fr: Systèmes numériques

en: Numeric (float)
fr: Numérique (flottant)

en: Numeric (integer)
fr: Numerique (Entier)

en: Numeric (unsigned)
fr: Numérique (non signé)

en: OK event closes
fr: Un événement OK ferme

en: OK event generation
fr: Génération d'événement OK

en: OOB IP address
fr: Hôte - Adresse IP OOB

en: OOB router
fr: Hôte - Routeur OOB

en: OOB subnet mask
fr: Hôte - Masque de sous-réseau OOB

en: OS (Full details)
fr: OS (détails complets)

en: OS (Short)
fr: OS (Court)

en: Object
fr: Objet

en: Octal to decimal
fr: Octal vers décimal

en: October
fr: Octobre

en: Off
fr: Inactif

en: Old event tag name
fr: Nom de l'ancien tag d'événement

en: Old event tag value
fr: Ancienne valeur du tag d'événement

en: Old tag name
fr: Ancien nom de tag

en: On
fr: Actif

en: On status change triggers blink for
fr: Au changement d'état, clignoter pendant

en: Once
fr: Une fois

en: One
fr: Un

en: One time only
fr: Une fois uniquement

en: Only Zabbix agent, SNMPv1, SNMPv2 and SNMPv3 checks can be made unique.
fr: Seules les vérifications d'agents Zabbix, SNMPv1, SNMPv2 et SNMPv3 peuvent être mises uniques.

en: Only administrators can set map owner.
fr: Seuls les administrateurs peuvent configurer le propriétaire de la carte.

en: Only items assigned to enabled hosts are counted
fr: Seuls les éléments assignés à des hôtes activés sont comptés

en: Only one Prometheus step is allowed.
fr: Une seule étape Prometheus est autorisée.

en: Only one change step is allowed.
fr: Seule une étape de changement est autorisée.

en: Only one check can be unique.
fr: Une seule vérification peut être unique.

en: Only one not supported value check is allowed.
fr: Une seule vérification de valeur non supportée est autorisée.

en: Only one throttling step is allowed.
fr: Une seule étape de limitation est autorisée.

en: Only selected problem | Only selected problems
fr[0]: Seulement le problème sélectionné
fr[1]: Seulement les problèmes sélectionnés

en: Only services without children
fr: Seuls les services sans enfants

en: Only services without problem tags
fr: Uniquement les services sans tags de problème

en: Only super admins can set dashboard owner.
fr: Seul les super-admin peuvent spécifier le propriétaire d'un tableau de bord.

en: Only super admins can set report owner.
fr: Seuls les super-administrateurs peuvent définir le propriétaire du rapport.

en: Only triggers assigned to enabled hosts and depending on enabled items are counted
fr: Seuls les déclencheurs assignés à des hôtes activés et dépendant d'éléments activés sont comptés

en: Open log
fr: Ouvrir le journal

en: Operating system information. Returns string
fr: Informations du système d'exploitation. Retourne une chaîne de caractères

en: Operation
fr: Opération

en: Operation "%1$s" already exists for action "%2$s".
fr: L'opération "%1$s" existe déjà pour l'action "%2$s".

en: Operation "%1$s" already exists.
fr: L'opération "%1$s" existe déjà.

en: Operation cannot be performed due to unauthorized request.
fr: L'opération ne peut pas être effectuée en raison d'une requête non autorisée.

en: Operation details
fr: Détails de l'opération

en: Operation has no group to operate.
fr: L'opération n'a pas de groupe à exploiter.

en: Operation has no template to operate.
fr: L'opération n'a pas de modèle à exploiter.

en: Operational data
fr: Données opérationnelles

en: Operations
fr: Opérations

en: Operator
fr: Opérateur

en: Operator functions
fr: Fonctions d'opérateur

en: Or
fr: Ou

en: Order
fr: Tri

en: Order column
fr: Colonne de tri

en: Other
fr: Autre

en: Other configuration parameters
fr: Autres paramètres de configuration

en: Other parameters
fr: Autres paramètres

en: Others
fr: Autres

en: Outgoing traffic statistics on network interface. Returns integer
fr: Statistiques de trafic sortant sur une interface réseau. Retourne un entier

en: Output
fr: Sortie

en: Overlapping widgets at X:%3$d, Y:%4$d on page #%2$d of dashboard "%1$s".
fr: Widgets superposés à X : %3$d, Y : %4$d sur la page %2$d du tableau de bord « %1$s ».

[ctx: item_form]
en: Overridden by
fr: Surchargé par

en: Override
fr: Surcharge

en: Override item history period
fr: Surcharger la période d'historique des éléments

en: Override item trend period
fr: Surcharger la période de tendances des éléments

en: Override with name "%1$s" already exists.
fr: La surcharge nommée "%1$s" existe déjà.

en: Overrides
fr: Surcharges

en: Overview
fr: Aperçu

en: Owner
fr: Propriétaire

en: PHP LDAP extension missing.
fr: L'extension PHP LDAP est manquante.

en: PHP OpenSSL extension missing.
fr: Extension PHP OpenSSL manquante.

en: PHP bcmath
fr: bcmath pour PHP

en: PHP bcmath extension missing (PHP configuration parameter --enable-bcmath).
fr: L'extension PHP bcmath manque (Paramètre de configuration de PHP --enable-bcmath).

en: PHP ctype
fr: ctype pour PHP

en: PHP ctype extension missing (PHP configuration parameter --enable-ctype).
fr: L'extension PHP ctype manque (Paramètre de configuration de PHP --enable-ctype).

en: PHP databases support
fr: support de bases de données par PHP

en: PHP gd
fr: gd pour PHP

en: PHP gd FreeType support
fr: Support FreeType pour PHP gd

en: PHP gd FreeType support missing.
fr: Le support de FreeType manque dans PHP gd.

en: PHP gd GIF image support missing.
fr: Support d'image PHP gd GIF manquant.

en: PHP gd GIF support
fr: Support d'image PHP gd GIF

en: PHP gd JPEG image support missing.
fr: Le support des images JPEG manque dans PHP gd.

en: PHP gd JPEG support
fr: Support JPEG dans PHP gd

en: PHP gd PNG image support missing.
fr: Le support des images PNG manque dans PHP gd.

en: PHP gd PNG support
fr: Support PNG dans PHP gd

en: PHP gd extension missing (PHP configuration parameter --with-gd).
fr: L'extension PHP gd manque (Paramètre de configuration de PHP --with-gd).

en: PHP gettext
fr: gettext pour PHP

en: PHP gettext extension missing (PHP configuration parameter --with-gettext). Translations will not be available.
fr: L'extension PHP gettext manque (Paramètre de configuration de PHP --with-gettext). Les traductions ne seront pas disponibles.

en: PHP libxml
fr: libxml pour PHP

en: PHP libxml extension missing.
fr: L'extension PHP libxml manque.

en: PHP mbstring
fr: mbstring pour PHP

en: PHP mbstring extension missing (PHP configuration parameter --enable-mbstring).
fr: L'extension PHP mbstring manque (Paramètre de configuration de PHP --enable-mbstring).

en: PHP option "%1$s"
fr: Option PHP "%1$s"

en: PHP option "%1$s" must be set to "%2$s"
fr: L'optoin PHP "%1$s" doit être configurée sur "%2$s"

en: PHP session
fr: Session PHP

en: PHP session auto start must be disabled (PHP directive "session.auto_start").
fr: Le démarrage automatique de session PHP doit être désactivé (directive PHP "session.auto_start).

en: PHP session extension missing (PHP configuration parameter --enable-session).
fr: L'extension PHP session manque (Paramètre de configuration de PHP --enable-session).

en: PHP sockets
fr: Sockets pour PHP

en: PHP sockets extension missing (PHP configuration parameter --enable-sockets).
fr: L'extension PHP sockets manque (Paramètre de configuration de PHP --enable-sockets).

en: PHP string function overloading must be disabled.
fr: La surcharge de fonctions de chaînes PHP doit être désactivée.

en: PHP version
fr: Version de PHP

en: PHP xmlreader
fr: xmlreader pour PHP

en: PHP xmlreader extension missing.
fr: L'extension PHP xmlreader manque.

en: PHP xmlwriter
fr: xmlwriter pour PHP

en: PHP xmlwriter extension missing.
fr: L'extension PHP xmlwriter manque.

en: PROBLEM
fr: PROBLÈME

en: PROBLEM event generation mode
fr: Mode de génération des événements PROBLÈME

en: PSK identity
fr: Identité PSK

en: Page display period
fr: Période d'affichage de la page

en: Page received incorrect data
fr: La page a reçu des données incorrectes

en: Parameter
fr: Paramètre

en: Parameter "%1$s" is deprecated.
fr: Le paramètre "%1$s" est obsolète.

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Parameters "esc_step_from" and "esc_step_to" must be set together.
fr: Les paramètres "esc_step_from" et "esc_step_to" doivent être définis ensemble.

en: Parent discovery rules
fr: Règles de découverte parentes

en: Parent graphs
fr: Graphique parent

en: Parent host value
fr: Valeur de l'hôte parent

en: Parent items
fr: Éléments parents

en: Parent services
fr: Services parents

en: Parent templates
fr: Modèles parent

en: Parent triggers
fr: Déclencheurs parents

en: Parent web scenarios
fr: Scénario web parent

en: Parent-child relation conflict in services "%1$s" and "%2$s".
fr: Conflit relation parent-enfant dans les services "%1$s" et "%2$s".

en: Parse
fr: Analyser

en: Parse error
fr: Erreur d'analyse

en: Passive
fr: Passif

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password (once again)
fr: Mot de passe (une autre fois)

en: Password is not mandatory for non internal authentication type.
fr: Le mot de passe n'est pas obligatoire pour le type d'authentification non interne.

en: Password must contain
fr: Le mot de passe doit contenir

en: Password policy
fr: Politique de mot de passe

en: Password requirements:
fr: Exigences relatives au mot de passe :

en: Paste
fr: Coller

en: Paste page
fr: Coller la page

en: Paste widget
fr: Coller le widget

en: Paste without external links
fr: Coller sans les liens externes

en: Pattern
fr: Motif

en: Pause operations for suppressed problems
fr: Suspendre les opérations des problèmes supprimés

en: Peak memory usage: %1$s
fr: Pic d'utilisation de la mémoire : %1$s

en: Percent of time the virtual machine is unable to run because it is contending for access to the physical CPU(s), "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
fr: Pourcentage de temps pendant lequel la machine virtuelle ne peut pas s'exécuter car elle est en conflit pour accéder au(x) processeur(s) physique(s), "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Percentage of host physical memory that has been consumed, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
fr: Pourcentage de mémoire physique de l'hôte qui a été consommée, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware

en: Percentage of time that the virtual machine was ready, but could not get scheduled to run on the physical CPU, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - CPU instance
fr: Pourcentage de temps pendant lequel la machine virtuelle était prête, mais n'a pas pu être planifiée pour s'exécuter sur le CPU physique, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware, "instance" - instance de CPU

en: Percentile line (left)
fr: Ligne de centile (gauche)

en: Percentile line (right)
fr: Ligne de centile (droite)

en: Performs a DNS query. Returns character string with the required type of information
fr: Réalise une requête DNS. Retourne une chaîne de caractères avec le type d'information requis

en: Period
fr: Période

en: Period shift
fr: Décalage de période

en: Period type
fr: Périodicité

en: Periods
fr: Périodes

en: Permissions can be assigned for user groups only.
fr: Les permissions ne peuvent être assignées qu'aux groupes d'utilisateurs.

en: Persian (fa_IR)
fr: Persan (fa_IR)

en: Pie
fr: Camembert

en: Placing algorithm
fr: Algorithme de placement

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Play
fr: Jouer

en: Play sound
fr: Jouer un son

en: Please check configuration parameters. If all is correct, press "%1$s" button, or "%2$s" button to change configuration parameters.
fr: Veuillez vérifier les paramètres de configuration. Si tout est correct, appuyez sur le bouton "%1$s" ; sinon, le bouton "%2$s" pour changer les paramètres.

en: Please confirm that you want to remove all macros.
fr: Veuillez confirmer que vous souhaitez supprimer toutes les macros.

en: Please confirm that you want to remove all value mappings.
fr: Veuillez confirmer que vous souhaitez supprimer toutes les valeurs de correspondance.

en: Please create database manually, and set the configuration parameters for connection to this database. Press "%1$s" button when done.
fr: Veiullez créer la base de données manuellement et configurer les paramètres de connexion. Appuyez sur le bouton "%1$s" quand c'est fait.

en: Please enable "allow_url_fopen" directive.
fr: Veuillez activer la directive "allow_url_fopen".

en: Please select two elements
fr: Veuillez sélectionner deux éléments

en: Point size
fr: Taille du point

en: Polish (pl_PL)
fr: Polonais (pl_PL)

en: Populates host inventory field
fr: Remplit le champ d'inventaire d'hôte

en: Port cannot be empty for host interface.
fr: Le port ne peut pas être vide pour l'interface hôte.

en: Port range
fr: Intervalle du port

en: Portuguese (pt_BR)
fr: Portugais (pt_BR)

en: Portuguese (pt_PT)
fr: Portugais (pt_PT)

en: Position is ignored for s, uptime and unixtime units.
fr: La position est ignorée pour les unités de types : s, uptime et unixtime.

en: Post fields
fr: Champs POST

en: Post type
fr: Type POST

en: Power usage , "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "max" - Maximum allowed power usage
fr: Consommation d'énergie, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identificateur global unique de l'hyperviseur VMware, "max" - Consommation d'énergie maximale autorisée

en: Power value
fr: Valeur de puissance

en: Pre-installation summary
fr: Résumé pré-installation

en: Prediction functions
fr: Fonctions de prédiction

en: Preprocessing
fr: Prétraitement

en: Preprocessing steps
fr: Étape de prétraitement

en: Prev. time
fr: Temps précédent

en: Preview
fr: Aperçu

en: Previous day
fr: Jour précédent

en: Previous month
fr: Mois précédent

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Previous value
fr: Valeur précédente

en: Previous week
fr: Semaine précédente

en: Previous year
fr: Année précédente

en: Primary POC cell
fr: Contact Principal - Mobile

en: Primary POC email
fr: Contact Principal - Courriel

en: Primary POC name
fr: Contact Principal - Nom

en: Primary POC notes
fr: Contact Principal - Notes

en: Primary POC phone A
fr: Contact Principal - Téléphone 1

en: Primary POC phone B
fr: Contact Principal - Téléphone 2

en: Primary POC screen name
fr: Contact Principal - Identifiant

en: Privacy passphrase
fr: Phrase de confidentialité

en: Privacy protocol
fr: Protocole de confidentialité

en: Private
fr: Privé

en: Private key file
fr: Fichier de clé privée

en: Privilege level
fr: Niveau de privilège

en: Problem
fr: Problème

en: Problem created
fr: Problème créé

en: Problem display
fr: Affichage des problèmes

en: Problem expression
fr: Expression de problème

en: Problem hosts
fr: Hôtes problématiques

en: Problem is not suppressed
fr: Le problème n'est pas supprimé

en: Problem is suppressed
fr: Le problème est supprimé

en: Problem on
fr: Problème sur

en: Problem recovery
fr: Récupération de problème

en: Problem resolved
fr: Problème résolu

en: Problem tags
fr: Tags de problème

en: Problem update
fr: Mise à jour du problème

en: Problems
fr: Problèmes

en: Problems by severity
fr: Problèmes par sévérité

en: Process CPU utilization percentage. Returns float
fr: Pourcentage d'utilisation du processeur pour un processus. Retourne un flottant

en: Process tags
fr: Traiter les tags

en: Profile
fr: Profil

en: Prometheus pattern
fr: Motif Prometheus

en: Prometheus to JSON
fr: Prometheus vers JSON

en: Properties
fr: Propriétés

en: Provided URL "%1$s" is invalid.
fr: L'URL fourni "%1$s" est invalide.

en: Proxies
fr: Proxys

en: Proxy "%1$s" already exists.
fr: Le proxy "%1$s" existe déjà.

en: Proxy "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
fr: Le proxy "%1$s" pour l'hôte "%2$s" n'existe pas.

en: Proxy "%1$s" is used by action "%2$s".
fr: Le proxy "%1$s" est utilisé par l'action "%2$s".

en: Proxy "%1$s" is used by discovery rule "%2$s".
fr: Le proxy "%1$s" est utilisé par la règle de découverte "%2$s".

en: Proxy added
fr: Proxy ajouté

en: Proxy address
fr: Adresse du proxy

en: Proxy deleted | Proxies deleted
fr[0]: Proxy supprimé
fr[1]: Proxy supprimé

en: Proxy mode
fr: Mode proxy

en: Proxy name
fr: Nom du proxy

en: Proxy updated
fr: Proxy modifié

en: Public key
fr: Clé publique

en: Public key file
fr: Fichier de clé publique

en: Quarter
fr: Trimestre

en: Quarterly
fr: Trimestriel

en: Query fields
fr: Champs de requête

en: Queue
fr: File d'attente

en: Queue details
fr: Détails de la file d'attente

en: Queue overview
fr: Aperçu de la file d'attente

en: Queue overview by proxy
fr: Aperçu de la file d'attente par proxy

en: RESOLVED
fr: RÉSOLU

en: Raw data
fr: Données brutes

en: Raw post
fr: POST brut

en: Read
fr: Lecture

en: Read-only
fr: Lecture seule

en: Read-only access to services
fr: Accès en lecture seule aux services

en: Read-only access to services with tag
fr: Accès en lecture seule aux services avec tag

en: Read-write
fr: Lecture-écriture

en: Read-write access to services
fr: Accès en lecture-écriture aux services

en: Read-write access to services with tag
fr: Accès en lecture-écriture aux services avec tag

en: Reads modbus data. Returns various types
fr: Lit les données modbus. Retourne différents types

en: Received value
fr: Valeur reçue

en: Recent problems
fr: Problèmes récents

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Recipient already exists.
fr: Le destinataire existe déjà.

en: Recipients
fr: Destinataires

en: Recordset ID
fr: ID de l'enregistrement

en: Recovery
fr: Récupération

en: Recovery expression
fr: Expression de récupération

en: Recovery expression syntax error.
fr: Erreur de syntaxe dans l'expression de récupération.

en: Recovery operations
fr: Opérations de récupération

en: Recovery time
fr: Moment de la récupération

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Refresh interval
fr: Intervalle de rafraîchissement

en: Regenerate
fr: Régénérer

en: Regenerate selected API token? Previously generated token will become invalid.
fr: Régénérer le Token API sélectionné ? Le Token généré précédemment deviendra invalide.

en: Regular
fr: Normal

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Regular expression "%1$s" already exists.
fr: L'expression régulière "%1$s" existe déjà.

en: Regular expression added
fr: Expression régulière ajoutée

en: Regular expression deleted | Regular expressions deleted
fr[0]: Expression régulière supprimée
fr[1]: Expressions régulière supprimées

en: Regular expression must be a string
fr: L'expression régulière doit être une chaîne de caractères

en: Regular expression updated
fr: Expression régulière modifiée

en: Regular expressions
fr: Expressions régulières

en: Related reports
fr: Rapports associés

en: Release to create a widget.
fr: Relâchez pour créer un nouveau widget.

en: Remember me for 30 days
fr: Me rappeler tous les 30 jours

en: Remote command
fr: Commande à distance

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove all
fr: Supprimer tout

en: Remove domain name
fr: Supprimer le nom de domaine

en: Remove from favorites
fr: Retirer des favoris

en: Remove from host group
fr: Retirer du groupe d'hôtes

en: Remove from host groups
fr: Retirer du groupe d'hôte

en: Remove host
fr: Supprimer l'hôte

[ctx: screen reader]
en: Remove, %1$s
fr: Supprimer, %1$s

en: Removed
fr: Supprimé

[ctx: screen reader]
en: Removed, %1$s
fr: Supprimé, %1$s

en: Rename
fr: Renommer

en: Repeat on
fr: Répéter les

en: Repeats
fr: Répétitions

en: Replace
fr: Remplacer

en: Replace dependencies
fr: Remplacer les dépendances

en: Replacement
fr: Remplacement

en: Report "%1$s" already exists.
fr: Le rapport "%1$s" existe déjà.

en: Report generated by other users will be changed to the current user.
fr: Le rapport généré par d'autres utilisateurs sera remplacé par celui de l'utilisateur actuel.

en: Report generating test failed.
fr: Le test de génération de rapport a échoué.

en: Report generating test successful.
fr: Test de génération de rapport réussi.

en: Report is currently generated by "%1$s".
fr: Le rapport est actuellement généré par "%1$s".

en: Report sending failed for: %1$s.
fr: Échec de l'envoi du rapport pour : %1$s.

en: Report was successfully sent to: %1$s.
fr: Le rapport a été envoyé avec succès à : %1$s.

en: Reporting period
fr: Période de rapport

en: Reports
fr: Rapports

en: Request body
fr: Corps de la requête

en: Request body type
fr: Type du corps de la requête

en: Request sent successfully
fr: Requête envoyée avec succès

en: Request type
fr: Type de requête

en: Required
fr: Requis

en: Required host permissions
fr: Permissions d'hôte requises

en: Required performance (vps)
fr: Performance requise (vps)

en: Required performance of the Zabbix server, in new values per second expected.
fr: Performance du serveur Zabbix requise, en nouvelles valeurs par seconde attendues.

en: Required server performance, new values per second
fr: Performance serveur requise, nouvelles valeurs par seconde

en: Required status codes
fr: Code d'état requis

en: Required string
fr: Chaîne requise

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset all fields to default values?
fr: Réinitialiser tous les champs à leur valeur par défaut ?

en: Reset confirmation
fr: Confirmation de la réinitialisation

en: Reset defaults
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: Reset to initial view
fr: Réinitialiser à la vue initiale

en: Resolved
fr: Résolu

en: Resolved by
fr: Résolu par

en: Resolved by correlation rule "%1$s".
fr: Résolu par la règle de corrélation "%1$s".

en: Resolved by correlation rule.
fr: Résolu par la règle de corrélation.

en: Resolved by inaccessible user.
fr: Résolu par un utilisateur inaccessible.

en: Resolved by user "%1$s".
fr: Résolu par l'utilisateur "%1$s".

en: Resource
fr: Ressource

en: Resource ID
fr: ID de ressource

en: Response
fr: Réponse

en: Response code
fr: Code de réponse

en: Response time
fr: Temps de réponse

en: Response type: JSON
fr: Type de réponse : JSON

en: Response type: String
fr: Type de réponse : chaîne de caractères

en: Result
fr: Résultat

en: Result converted to %1$s
fr: Résultat converti en %1$s

en: Result is FALSE
fr: Le résultat est FAUX

en: Result is TRUE
fr: Le résultat est VRAI

en: Result type
fr: Type de résultat

en: Result with value map applied
fr: Résultat avec la table de correspondance appliquée

en: Retrieve mode
fr: Mode de récupération

en: Retrieving contents of a file. Returns text
fr: Récupère le contenu d'un fichier. Retourne du texte

en: Retry
fr: Réessayer

en: Return a JSON array with LLD macros describing the MBean objects or their attributes. Can be used for LLD.
fr: Retourne un tableau JSON avec les macros LDD décrivant les objets MBean ou leurs attributs. Peut être utilisé pour la découverte bas niveau.

en: Return a JSON array with MBean objects or their attributes. Compared to jmx.discovery it does not define LLD macros. Can be used for LLD.
fr: Retourne un tableau JSON avec des objets MBean ou leurs attributs. Comparé à jmx.discovery, il ne définit pas les macros LLD. Peut être utilisé pour la découverte bas niveau.

en: Return first column of the first row of the SQL query result.
fr: Retourne la première colonne de la première ligne du résultat d'une requête SQL.

en: Return value of an attribute of MBean object.
fr: Retourne la valeur d'un attribut d'un objet MBean.

en: Returns 4-digit string containing octal number with Unix permissions
fr: Retourne une chaîne de 4 chiffres contenant un nombre octal avec les autorisations Unix

en: Returns ICMP ping response time in seconds. Example: 0.02
fr: Retourne le temps de réponse au ping ICMP en secondes. Exemple : 0.02

en: Returns a JSON array describing the host network interfaces configured in Zabbix. Can be used for LLD.
fr: Retourne un tableau JSON décrivant les interfaces réseau de l'hôte configurées dans Zabbix. Peut être utilisé pour de la détection bas niveau.

en: Returns a JSON object containing Zabbix server or proxy internal metrics.
fr: Retourne un objet JSON contenant les métriques internes du serveur Zabbix ou du proxy.

en: Returns availability of a particular type of checks on the host. Value of this item corresponds to availability icons in the host list. Valid types are: agent, snmp, ipmi, jmx.
fr: Retourne la disponibilité d'un type particulier de vérification sur l'hôte. La valeur correspond aux icônes de disponibilité dans la liste d'hôtes. Les types valides sont: agent, snmp, ipmi, jmx.

en: Returns current maintenance status of the host.
fr: Retourne l'état de maintenance actuel de l'hôte.

en: Returns information associated with Zabbix Java gateway. Valid params are: ping, version.
fr: Retourne les informations associées avec la passerelle Java de Zabbix. Les params valides sont : ping, version.

en: Returns number of TCP sockets that match parameters. Returns integer
fr: Retourne le nombre de sockets TCP qui correspondent aux paramètres. Retourne un entier

en: Returns number of UDP sockets that match parameters. Returns integer
fr: Retourne le nombre de sockets UDP qui correspondent aux paramètres. Retourne un entier

en: Returns percentage of lost ICMP ping packets.
fr: Retourne le pourcentage de paquets ICMP ping perdus.

en: Revert changes
fr: Rétablir les changements

en: Right
fr: Droit

en: Right Y
fr: Y droit

en: Right trim
fr: Rogner à droite

en: Role
fr: Rôle

en: Romanian (ro_RO)
fr: Roumain (ro_RO)

en: Root cause
fr: Cause première

en: Rows
fr: Lignes

en: Rows per page
fr: Lignes par page

en: Rules
fr: Règles

en: Run script "%1$s" on Zabbix server
fr: Exécutez le script "%1$s" sur le serveur Zabbix

en: Run script "%1$s" on current host
fr: Exécuter le script "%1$s" sur l'hôte actuel

en: Run script "%1$s" on host groups
fr: Exécutez le script "%1$s" sur les groupes d'hôtes

en: Run script "%1$s" on hosts
fr: Exécutez le script "%1$s" sur les hôtes

en: Run specified command on the host. Returns text result of the command; 1 - with mode as nowait (regardless of command result)
fr: Exécute la commande spécifiée sur l'hôte. Retourne le résultat textuel de la commande ; 1 - dans le mode nowait (indépendamment du résultat de la commande)

en: Russian (ru_RU)
fr: Russe (ru_RU)

[ctx: Sunday short]
en: S
fr: D

en: SAML settings
fr: Paramètres SAML

en: SLA "%1$s" SLO must have no more than 4 fractional digits.
fr: SLA "%1$s" SLO ne doit pas comporter plus de 4 chiffres fractionnaires.

en: SLA "%1$s" already exists.
fr: Le SLA "%1$s" existe déjà.

en: SLA created
fr: SLA créé

en: SLA deleted | SLAs deleted
fr[0]: SLA supprimé
fr[1]: SLAs supprimés

en: SLA disabled | SLAs disabled
fr[0]: SLA désactivé
fr[1]: SLAs désactivés

en: SLA enabled | SLAs enabled
fr[0]: SLA activé
fr[1]: SLAs activés

en: SLA is disabled.
fr: Le SLA est désactivé.

en: SLA report
fr: Rapport SLA

en: SLA updated
fr: SLA mis à jour

en: SLA with ID "%1$s" is not available.
fr: Le SLA avec l'ID "%1$s" n'est pas disponible.

en: SLO service URL
fr: URL du service SLO

en: SMTP email
fr: Adresse SMTP

en: SMTP server
fr: Serveur SMTP

en: SMTP server port
fr: Port du serveur SMTP

en: SNMP OID
fr: OID SNMP

en: SNMP agent
fr: Agent SNMP

en: SNMP community
fr: Communauté SNMP

en: SNMP interfaces
fr: Interfaces SNMP

en: SNMP trap
fr: Trap SNMP

en: SNMP trap key is invalid.
fr: La clé du trap SNMP est invalide.

en: SNMP version
fr: Version SNMP

en: SNMPv1 agent
fr: agent SNMPv1

en: SNMPv2 agent
fr: agent SNMPv2

en: SNMPv3 agent
fr: agent SNMPv3

en: SP entity ID
fr: ID d'entité du SP

en: SP name ID format
fr: Format d'ID du nom du SP

en: SQL count: %1$s (selects: %2$s | executes: %3$s)
fr: Compte SQL : %1$s (selects: %2$s | executes : %3$s)

en: SQL query
fr: Requête SQL

en: SQL statement execution has failed "%1$s"
fr: L'exécution de l'instruction SQL a échoué "%1$s"

en: SQL statement execution has failed "%1$s".
fr: L'exécution de l'instruction SQL a échoué"%1$s".

en: SSH agent
fr: Agent SSH

en: SSL certificate file
fr: Fichier de certificat SSL

en: SSL key file
fr: Fichier de clé SSL

en: SSL key password
fr: Mot de passe de la clé SSL

en: SSL verify host
fr: Vérifier l'hôte SSL

en: SSL verify peer
fr: Vérifier le pair SSL

en: SSO service URL
fr: URL du service SSO

en: Sans-Serif
fr: Sans empattement

en: Sat
fr: Sam

en: Saturday
fr: Samedi

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save as
fr: Enregistrer sous

en: Save changes
fr: Sauvegarder les modifications

en: Save it as "%1$s"
fr: L'enregistrer sous "%1$s"

en: Scan directory
fr: Analyser le répertoire

en: Scenario
fr: Scénario

en: Scenario tags
fr: Tags de scénario

en: Schedule
fr: Planification

en: Scheduled check
fr: Vérification planifiée

en: Scheduled report
fr: Rapport planifié

en: Scheduled report added
fr: Rapport planifié ajouté

en: Scheduled report created
fr: Rapport planifié créé

en: Scheduled report deleted | Scheduled reports deleted
fr[0]: Rapport planifié supprimé
fr[1]: Rapports planifiés supprimés

en: Scheduled report disabled | Scheduled reports disabled
fr[0]: Rapport planifié désactivé
fr[1]: Rapports planifiés désactivés

en: Scheduled report enabled | Scheduled reports enabled
fr[0]: Rapport planifié activé
fr[1]: Rapports planifiés activés

en: Scheduled report updated
fr: Rapport planifié mis à jour

en: Scheduled reports
fr: Rapports planifiés

en: Scheduling
fr: Planification

en: Scope
fr: Étendue

[ctx: selected problems]
en: Scope
fr: Étendue

en: Script "%1$s" already exists.
fr: Le script "%1$s" existe déjà.

en: Script added
fr: Script ajouté

en: Script deleted | Scripts deleted
fr[0]: Script supprimé
fr[1]: Script supprimé

en: Script execution log
fr: Journal d'exécution du script

en: Script execution successful.
fr: Exécution du script réussie.

en: Script name
fr: Nom du script

en: Script parameters
fr: Paramètres du script

en: Script profiler
fr: Profileur de script

en: Script updated
fr: Script modifié

en: Search
fr: Recherche

en: Search attribute
fr: Attribut recherché

en: Search pattern is empty
fr: Expression de recherche vide

en: Season
fr: Cycle

en: Season deviation window
fr: Fenêtre de déviation du cycle

en: Secondary POC cell
fr: Contact Secondaire - Mobile

en: Secondary POC email
fr: Contact Secondaire - Courriel

en: Secondary POC name
fr: Contact Secondaire - Nom

en: Secondary POC notes
fr: Contact Secondaire - Notes

en: Secondary POC phone A
fr: Contact Secondaire - Téléphone 1

en: Secondary POC phone B
fr: Contact Secondaire - Téléphone 2

en: Secondary POC screen name
fr: Contact Secondaire - Identifiant

en: Secret text
fr: Texte secret

en: Security
fr: Sécurité

en: Security level
fr: Niveau de sécurité

en: Security name
fr: Nom de la sécurité

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select SLA to display SLA report.
fr: Sélectionnez le SLA pour afficher le rapport SLA.

en: Select prototype
fr: Sélectionner le prototype

en: Select widget
fr: Sélectionnez un widget

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Selected actions deleted
fr: Actions sélectionnées supprimées

en: Selected and all other problems of related triggers
fr: Sélectionnés et tous les autres problèmes des déclencheurs associés

en: Selected elements
fr: Éléments sélectonnés

en: Selected items only
fr: Éléments sélectionnés uniquement

[ctx: screen reader]
en: Selected, %1$s in position %2$d of %3$d
fr: Sélectionné, %1$s en position  %2$d de %3$d

[ctx: screen reader]
en: Selected, %1$s, read only, in position %2$d of %3$d
fr: Sélectionné, %1$s, lecture seule, en position %2$d de %3$d

en: Send backward
fr: Envoyer vers l'arrière

en: Send message
fr: Envoi message

en: Send message to user groups
fr: Envoyer le message aux groupes d'utilisateurs

en: Send message to users
fr: Envoyer le message aux utilisateurs

en: Send only to
fr: Envoyer uniquement à

en: Send to
fr: Envoyer à

en: Send to back
fr: Envoyer à l'arrière

en: Send to user groups
fr: Envoyer aux groupes d'utilisateurs

en: Send to users
fr: Envoyer aux utilisateurs

en: Sent
fr: Envoyé

en: Separated
fr: Séparé

en: Separately
fr: Séparément

en: September
fr: Septembre

en: Serial number A
fr: Numéro de série A

en: Serial number B
fr: Numéro de série B

en: Serif
fr: Avec empattement

en: Server
fr: Serveur

en: Server (proxy)
fr: Serveur (proxy)

en: Server time
fr: Heure du serveur

en: Service "%1$s" cannot have problem tags and children at the same time.
fr: Le service "%1$s" ne peut pas avoir des tags de problème et des enfants en même temps.

en: Service actions
fr: Actions des services

en: Service created
fr: Service créé

en: Service data storage period
fr: Période de stockage des données de service

en: Service deleted | Services deleted
fr[0]: Service supprimé
fr[1]: Services supprimés

en: Service list
fr: Liste des services

en: Service name
fr: Nom du service

en: Service port
fr: Port du service

en: Service recovery
fr: Reprise de service

en: Service tag name
fr: Nom du tag du service

en: Service tag value
fr: Valeur du tag du service

en: Service tags
fr: Tags du service

en: Service type
fr: Type de service

en: Service update
fr: Mise à jour de service

en: Service updated
fr: Service mis à jour

en: Service with ID "%1$s" is not available.
fr: Le service avec l'identifiant "%1$s" n'est pas disponible.

en: Service with ID "%2$s" is not available for user role "%1$s".
fr: Le service avec l'ID "%2$s" n'est pas disponible pour le rôle utilisateur "%1$s".

en: Services form a circular dependency.
fr: Les services forment une dépendance circulaire.

en: Services updated
fr: Services mis à jour

en: Session ID or token is expected.
fr: Un ID de session ou un token est attendu.

en: Session initialization error.
fr: Erreur d'initialisation de session.

en: Session terminated, re-login, please.
fr: Session terminée, veuillez vous reconnecter.

en: Set custom time period
fr: Définir une période personnalisée

en: Set error to
fr: Positionner l'erreur à

en: Set expiration date and time
fr: Définir la date et l'heure d'expiration

en: Set host inventory mode
fr: Configurer le mode d'inventaire d'hôte

en: Set new value
fr: Définir une nouvelle valeur

en: Set status to
fr: Positionner le statut à

en: Set status to OK
fr: Définir l'état à OK

en: Set this view as default
fr: Définir cette vue par défaut

en: Set value to
fr: Positionner la valeur à

en: Setting LDAP dereferencing mode failed.
fr: La définition du mode de déréférencement LDAP a échoué.

en: Setting LDAP protocol failed.
fr: La définition du protocole LDAP a échoué.

en: Setting LDAP referrals to "Off" failed.
fr: La définition des références LDAP sur "Off" a échoué.

en: Settings
fr: Paramètres

en: Severity
fr: Sévérité

[ctx: screen reader]
en: Severity changed
fr: La criticité a changé

en: Severity changes
fr: Changements de gravité

[ctx: screen reader]
en: Severity decreased
fr: La criticité a diminué

en: Severity filter
fr: Filtre de sévérité

[ctx: screen reader]
en: Severity increased
fr: La criticité a augmenté

en: Shape
fr: Forme

en: Shared
fr: Partagé

en: Sharing
fr: Partage

en: Sharing option "%1$s" is missing a value for map "%2$s".
fr: La valeur est manquante pour l'option de partage "%1$s" de la carte "%2$s".

en: Shortened
fr: Raccourci

en: Show
fr: Afficher

en: Show details
fr: Afficher les détails

en: Show header
fr: Afficher l'en-tête

en: Show hosts in maintenance
fr: Afficher les hôtes en maintenance

en: Show legend
fr: Afficher la légende

en: Show lines
fr: Afficher les lignes

en: Show number of records
fr: Afficher le nombre d'enregistrements

en: Show operational data
fr: Afficher les données opérationnelles

en: Show periods
fr: Afficher les périodes

en: Show problems
fr: Afficher les problèmes

en: Show selected
fr: Afficher sélections

en: Show sidebar
fr: Afficher la barre latérale

en: Show suppressed problems
fr: Afficher les problèmes supprimés

en: Show tags
fr: Voir les tags

en: Show technical errors
fr: Afficher les erreurs techniques

en: Show text as HTML
fr: Afficher le texte en HTML

en: Show timeline
fr: Afficher la chronologie

en: Show triggers
fr: Afficher les déclencheurs

en: Show unacknowledged only
fr: Afficher les non-acquittés seulement

en: Show unavailable maps
fr: Afficher les cartes indisponibles

en: Show warning if Zabbix server is down
fr: Afficher une alerte si le serveur Zabbix est arrêté

en: Show working time
fr: Afficher les heures ouvrées

en: Shown
fr: Affiché

en: Sidebar control
fr: Contrôle de la barre latérale

en: Sign
fr: Signature

en: Sign in
fr: S'identifier

en: Sign in with HTTP
fr: Connectez-vous avec HTTP

en: Sign in with Single Sign-On (SAML)
fr: Authentification avec Single Sign-On (SAML)

en: Sign out
fr: Déconnexion

en: Simple change
fr: Changement simple

en: Simple check
fr: Vérification simple

en: Simple graph
fr: Graphique simple

en: Simple graph prototype
fr: Prototype de graphique simple

en: Simple graphs
fr: Graphiques simples

en: Single
fr: Seul

en: Site ZIP / postal
fr: Site - Code postal

en: Site address A
fr: Site - Adresse 1

en: Site address B
fr: Site - Adresse 2

en: Site address C
fr: Site - Adresse 3

en: Site city
fr: Site - Ville

en: Site country
fr: Site - Pays

en: Site notes
fr: Site - Notes

en: Site rack location
fr: Site - Localisation baie

en: Site state / province
fr: Site - État / province

en: Size
fr: Taille

en: Size of the response received from Zabbix server "%1$s" exceeds the allowed size of %2$s bytes. This value can be increased in the ZBX_SOCKET_BYTES_LIMIT constant in include/defines.inc.php.
fr: La taille de la réponse reçue du serveur Zabbix "%1$s" dépasse la taille autorisée de %2$s octets. Cette valeur peut être augmentée dans la constante ZBX_SOCKET_BYTES_LIMIT dans include/defines.inc.php.

en: Skipped copying of graph "%1$s" to host "%2$s".
fr: Copie du graphique "%1$s" sur l'hôte "%2$s" sautée.

en: Slovak (sk_SK)
fr: Slovaque (sk_SK)

en: Snooze
fr: Reporter

en: Software
fr: Logiciel

en: Software (Full details)
fr: Logiciel (détails complets)

en: Software application A
fr: Application logicielle A

en: Software application B
fr: Application logicielle B

en: Software application C
fr: Application logicielle C

en: Software application D
fr: Application logicielle D

en: Software application E
fr: Application logicielle E

en: Software architecture information. Returns string
fr: Information sur l'architecture logicielle. Retourne une chaîne de caractères

en: Some of the history for this item may be compressed, deletion is not available.
fr: Une partie de l'historique de cet élément peut être compressée, la suppression n'est pas disponible.

en: Sort entries by
fr: Classer les entrées par

en: Sort order (0->999)
fr: Ordre de tri (0->999)

en: Sorting by field "%1$s" not allowed.
fr: Tri par le champ "%1$s" non autorisé.

en: Source type
fr: Type de source

en: Spanish (es_ES)
fr: Espagnol (es_ES)

en: Specified role was not found.
fr: Le rôle spécifié est introuvable.

en: Specified script does not exist or you do not have rights on it for action operation command.
fr: Le script spécifié n'existe pas ou vous n'avez pas les droits dessis pour une commande d'opération d'action.

en: Specify host to see the graphs.
fr: Spécifiez l'hôte pour voir les graphiques.

en: Specify some filter condition to see the values.
fr: Spécifier des conditions de filtre pour voir les valeurs.

en: Speed
fr: Vitesse

en: Stacked
fr: Empilé

en: Staircase
fr: Escalier

en: Standard items
fr: Éléments standards

en: Standby
fr: Veille

en: Start
fr: Démarrer

en: Start date
fr: Date de début

en: Start in
fr: Démarrer dans

en: Start slideshow
fr: Lancer le diaporama

en: Start slideshow automatically
fr: Démarrer le diaporama automatiquement

en: Start time
fr: Heure de début

en: Start time must be less than end time for SLA "%1$s".
fr: L'heure de début doit être antérieure à l'heure de fin pour le SLA "%1$s".

en: Start time must be less than end time for excluded downtime "%2$s" of SLA "%1$s".
fr: L'heure de début doit être inférieure à l'heure de fin pour l'exclusion des temps d'arrêt "%2$s" du SLA "%1$s".

en: Starting TLS failed.
fr: Le démarrage de TLS a échoué.

en: Startup time of Zabbix server, Unix timestamp.
fr: Moment du démarrage du serveur Zabbix, timestamp Unix.

en: State
fr: État

[ctx: history source selection method]
en: Static
fr: Statique

en: Statistics and availability of Zabbix write cache. Cache - one of values (modes: all, float, uint, str, log, text, not supported), history (modes: pfree, free, total, used, pused), index (modes: pfree, free, total, used, pused), trend (modes: pfree, free, total, used, pused).
fr: Statistiques et disponibilité du cache en écriture Zabbix. Cache - une des valeurs (modes : all, float, uint, str, log, text, not supported), historique (modes : pfree, free, total, used, pused), index (modes : pfree, free, total, used , pused), tendance (modes : pfree, free, total, used, pused).

en: Status
fr: État

en: Status calculation rule
fr: Règle de calcul de l'état

en: Status calculation rule and additional rules are only applicable if child services exist.
fr: La règle de calcul du statut et les règles supplémentaires ne s'appliquent que si des services enfants existent.

en: Status codes
fr: Codes d'état

en: Status disabled
fr: Statut désactivé

en: Status maintenance
fr: Statut maintenance

en: Status of discovery
fr: État de la découverte

en: Status ok
fr: Statut ok

en: Status only
fr: État seulement

en: Status problem
fr: Statut problème

en: Status propagation rule
fr: Règle de propagation de l'état

en: Step
fr: Étape

en: Step "%1$s" [%2$s of %3$s] failed: %4$s
fr: Étape "%1$s" [%2$s sur %3$s] échouée : %4$s

en: Step duration
fr: Durée de l'étape

en: Step of web scenario
fr: Étape du scénario web

en: Step with name "%1$s" already exists.
fr: L'étape nommée "%1$s" existe déjà.

en: Steps
fr: Étapes

en: Stop processing
fr: Arrêter le traitement

en: Stop slideshow
fr: Arrêter le diaporama

en: Stopped
fr: Arrêté

en: Storage period
fr: Période de stockage

en: Store credentials in
fr: Stocker les informations d'identification dans

en: Stored in HashiCorp Vault secret
fr: Stocké dans le coffre secret HashiCorp

en: Straight
fr: Littéral

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: String functions
fr: Fonctions de chaîne de caractères

en: Structured data
fr: Données structurées

en: Subfilter
fr: Sous-filtre

en: Subject
fr: Sujet

[ctx: encryption certificate]
en: Subject
fr: Sujet

en: Submap
fr: Sous-carte

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Success Audit
fr: Succès Audit

en: Success message
fr: Message de succès

en: Sum of incoming and outgoing traffic statistics on network interface. Returns integer
fr: Somme des statistiques de trafic entrant et sortant sur l'interface réseau. Retourne un entier

en: Sun
fr: Dim

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Super admin
fr: Super administrateur

en: Supported formats:
fr: Formats supportés :

en: Supported macros:
fr: Macros supportées :

en: Suppressed till: %1$s
fr: Supprimé jusqu'à : %1$s

en: Swap in (from device into memory) statistics. Returns integer
fr: Statistiques d'entrée de la swap (du périphérique à la mémoire). Retourne un entier

en: Swap out (from memory onto device) statistics. Returns integer
fr: Statistiques de sortie de la swap (de la mémoire au périphérique). Retourne un entier

en: Swap space size in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
fr: Taille de l'espace de swap en octets ou en pourcentage du total. Retourne un entier pour les octets ; un flottant pour le pourcentage

en: Swedish (sv_SE)
fr: Suédois (sv_SE)

en: Switching authentication method will reset all except this session! Continue?
fr: Changer de méthode d'authentification va réinitialiser toutes les sessions sauf celle-ci ! Continuer ?

en: System
fr: Système

en: System boot time. Returns integer (Unix timestamp)
fr: Moment du démarrage du système. Retourne un entier (timestamp Unix)

en: System default
fr: Valeur système par défaut

en: System error occurred. Please contact Zabbix administrator.
fr: Une erreur système est survenue. Merci de contacter un administrateur Zabbix.

en: System error.
fr: Erreur système.

en: System host name. Returns string
fr: Nom d'hôte du système. Retourne une chaîne de caractères

en: System information
fr: Information système

en: System statistics. Returns integer or float
fr: Statistiques du système. Retourne un entier ou un flottant

en: System stats
fr: Statistiques système

en: System time. Returns integer with type as UTC; string - with type as local
fr: Horloge système. Retourne un entier de type UTC; une chaîne de caractères avec le type local

en: System uptime in seconds. Returns integer
fr: Uptime du système en secondes. Retourne un entier

[ctx: Thursday short]
en: T
fr: J

[ctx: Tuesday short]
en: T
fr: M

en: TELNET agent
fr: agent TELNET

en: TRUE
fr: VRAI

en: Table "%1$s" does not exist.
fr: La table "%1$s" n'existe pas.

en: Table "%1$s" doesn't have a field named "%2$s".
fr: La table "%1$s" n'a pas de champ nommé "%2$s".

en: Tag
fr: Étiquette

en: Tag display priority
fr: Priorité d'affichage des tags

en: Tag filter
fr: Filtre de tag

en: Tag for matching
fr: Tag pour la concordance

en: Tag name
fr: Nom de tag

en: Tag value
fr: Valeur du tag

en: Tag values
fr: Valeurs du tag

en: Target
fr: Cible

en: Target list
fr: Liste des cibles

en: Target type
fr: Type de cible

en: Template
fr: Modèle

en: Template "%1$s" already exists.
fr: Le modèle "%1$s" existe déjà.

en: Template "%1$s" cannot be without host group.
fr: Le modèle "%1$s" ne peut pas ne pas avoir de groupe d'hôte.

en: Template "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
fr: Le modèle "%1$s" pour l'hôte "%2$s" n'existe pas.

en: Template added
fr: Modèle ajouté

en: Template cannot be linked to another template more than once even through other templates.
fr: Un modèle ne peut pas être lié à un autre modèle plus d'une fois, même à travers d'autres modèles.

en: Template dashboard
fr: Modèle de tableau de bord

en: Template dashboards
fr: Modèles de tableaux de bord

en: Template deleted
fr: Modèle supprimé

en: Template group
fr: Groupe de modèles

en: Template linkage
fr: Lien entre modèles

en: Template macros
fr: Macros du modèle

en: Template name
fr: Nom du modèle

en: Template trigger
fr: Déclencheurs du modèle

en: Template updated
fr: Modèle mis à jour

en: Template value
fr: Valeur du modèle

en: Template with host name "%1$s" already exists.
fr: Le modèle avec le nom d'hôte "%1$s" existe déjà.

en: Template with the same name "%1$s" already exists.
fr: Un modèle avec le même nom "%1$s" existe déjà.

en: Template with the same visible name "%1$s" already exists.
fr: Un modèle avec le même nom visible "%1$s" existe déjà.

en: Template with visible name "%1$s" already exists.
fr: Le modèle avec le nom visible "%1$s" existe déjà.

en: Templates
fr: Modèles

en: Templates "%1$s" unlinked from hosts "%2$s".
fr: Les modèles "%1$s" sont déliés de l'hôte "%2$s".

en: Templates linked by host discovery cannot be unlinked.
fr: Les modèles liés par la découverte d'hôte ne peuvent pas être dissociés.

en: Templates updated
fr: Modèles mis à jour

en: Test all steps
fr: Tester toutes les étapes

en: Test authentication
fr: Tester l'authentification

en: Test confirmation
fr: Test de la confirmation

en: Test data
fr: Données de test

en: Test expressions
fr: Tester les expressions

en: Test item
fr: Tester l'élément

en: Test media type "%1$s"
fr: Tester le type de média "%1$s"

en: Test of "%1$s" items is not supported.
fr: Le test des éléments "%1$s" n'est pas pris en charge.

en: Test report generating
fr: Génération d'un rapport de test

en: Test string
fr: Chaîne de caractères de test

en: Test subject
fr: Tester le sujet

en: Text
fr: Texte

en: Text, supports {INVENTORY.*}, {HOST.*} macros
fr: Texte, prend en charge les macros {INVENTORY.*}, {HOST.*}

en: The "%1$s.%2$s" method must be called without the "auth" parameter.
fr: La méthode "%1$s.%2$s" doit être appelée sans le paramètre "auth".

en: The URL template is used to load and display the tile layer on geographical maps.
fr: Le modèle d'URL est utilisé pour charger et afficher la couche de tuiles sur les cartes géographiques.

en: The Zabbix database version does not match current requirements. Your database version: %1$s. Required version: %2$s. Please contact your system administrator.
fr: La version de la base de données Zabbix ne correspond pas aux exigences actuelles. Version de votre base de données : %1$s. Version requise : %2$s. Veuillez contacter votre administrateur système.

en: The average time a read from the virtual disk takes, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - disk device instance
fr: Durée moyenne d'une lecture à partir du disque virtuel, "url" - URL du service VMware, "uuid" - identificateur unique global de la machine virtuelle VMware, "instance" - instance de périphérique de disque

en: The average time a write to the virtual disk takes, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - disk device instance
fr: Durée moyenne d'une écriture sur le disque virtuel, "url" - URL du service VMware, "uuid" - identificateur unique global de la machine virtuelle VMware, "instance" - instance de périphérique de disque

en: The cloned host contains user defined macros with type "Secret text". The value and type of these macros were reset.
fr: L'hôte cloné contient des macros définies par l'utilisateur avec le type "Texte secret". La valeur et le type de ces macros ont été réinitialisés.

en: The cloned host prototype contains user defined macros with type "Secret text". The value and type of these macros were reset.
fr: Le prototype d'hôte cloné contient des macros définies par l'utilisateur avec le type "Texte secret". La valeur et le type de ces macros ont été réinitialisés.

en: The cloned template contains user defined macros with type "Secret text". The value and type of these macros were reset.
fr: Le modèle cloné contient des macros définies par l'utilisateur avec le type "Texte secret". La valeur et le type de ces macros ont été réinitialisés.

en: The dependency of trigger "%1$s" on trigger "%2$s" already exists.
fr: La dépendance du déclencheur "%1$s" vers le déclencheur "%2$s" existe déjà.

en: The dependency of trigger prototype "%1$s" on trigger "%2$s" already exists.
fr: La dépendance du prototype de déclencheur "%1$s" vers le déclencheur "%2$s" existe déjà.

en: The dependency of trigger prototype "%1$s" on trigger prototype "%2$s" already exists.
fr: La dépendance du prototype de déclencheur "%1$s" vers le prototype de déclencheur "%2$s" existe déjà.

en: The following placeholders are supported:
fr: Les paramètres suivants sont pris en charge :

en: The graph is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
fr: Le graphique n'est plus découvert et sera supprimé dans %1$s (le %2$s à %3$s).

en: The graph is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
fr: Le graphique n'est plus découvert et sera supprimé la prochaine fois que la règle de découverte est traitée.

en: The host being cloned belongs to a host group you don't have write permissions to. Non-writable group has been removed from the new host.
fr: L'hôte cloné appartient à un groupe d'hôtes sur lequel vous n'avez pas d'autorisations d'écriture. Le groupe non accessible en écriture a été supprimé du nouvel hôte.

en: The host group is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
fr: Le groupe d'hôte n'est plus découvert et sera supprimé dans %1$s (le %2$s à %3$s).

en: The host group is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
fr: Le groupe d'hôte n'est plus découvert et sera supprimé la prochaine fois que la règle de découverte est traitée.

en: The host is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
fr: L'hôte n'est plus découvert et sera supprimé dans %1$s (le %2$s à %3$s).

en: The host is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
fr: L'hôte n'est plus découvert et sera supprimé la prochaine fois que la règle de découverte est traitée.

en: The image is used in icon map %1$s. | The image is used in icon maps %1$s.
fr[0]: L'image est utilisée dans l'icône de carte %1$s.
fr[1]: L'image est utilisée dans les icônes de carte %1$s.

en: The image is used in map %1$s. | The image is used in maps %1$s.
fr[0]: L'image est utilisée dans la carte %1$s.
fr[1]: L'image est utilisée dans les cartes %1$s.

en: The item is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
fr: L'élément n'est plus découvert et sera supprimé dans %1$s (le %2$s à %3$s).

en: The item is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
fr: L'élément n'est plus découvert et sera supprimé la prochaine fois que la règle de découverte est traitée.

en: The maximum zoom level is "%1$s".
fr: Le niveau de zoom maximum est "%1$s".

en: The number of processes. Returns integer
fr: Le nombre de processus. Retourne un entier

en: The parameter "%1$s" is missing from the user attributes.
fr: Le paramètre "%1$s" est absent des attributs de l'utilisateur.

en: The received JSON is not a valid JSON-RPC request.
fr: Le JSON reçu n'est pas une requête JSON-RPC valide.

en: The requested remote-procedure does not exist / is not available
fr: La remote-procedure demandée n'existe pas / n'est pas disponible

en: The template being cloned belongs to a host group you don't have write permissions to. Non-writable group has been removed from the new template.
fr: Le modèle cloné appartient à un groupe de modèles pour lequel vous n'avez pas d'autorisation d'écriture. Le groupe non accessible en écriture a été supprimé du nouveau modèle.

en: The token has expired. Please update the expiry date to use the token.
fr: Le Token a expiré. Veuillez mettre à jour la date d'expiration pour utiliser le jeton.

en: The trigger is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
fr: Le déclencheur n'est plus découvert et sera supprimé dans %1$s (le %2$s à %3$s).

en: The trigger is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
fr: Le déclencheur n'est plus découvert et sera supprimé lors du prochain traitement de la règle de découverte.

en: Theme
fr: Thème

en: This day last week
fr: Ce jour la semaine dernière

en: This field is automatically populated by item "%1$s".
fr: Ce champ est automatiquement rempli par l'élément "%1$s".

en: This is the test message from Zabbix
fr: Ceci est un message de test de Zabbix

en: This month
fr: Ce mois-ci

en: This month so far
fr: Ce mois-ci jusqu'à présent

en: This setting applies only to numeric data. Non-numeric data will always be taken from history.
fr: Ce paramètre s'applique uniquement aux données numériques. Les données non numériques seront toujours extraites de l'historique.

en: This setting should be enabled, because history tables contain compressed chunks.
fr: Ce paramètre doit être activé, car les tables d'historique contiennent des blocs compressés.

en: This setting should be enabled, because trend tables contain compressed chunks.
fr: Ce paramètre doit être activé, car les tableaux de tendance contiennent des blocs compressés.

en: This type of information may not match the key.
fr: Ce type d'information peut ne pas correspondre à la clé.

en: This week
fr: Cette semaine

en: This week so far
fr: Cette semaine jusqu'à présent

en: This year
fr: Cette année

en: This year so far
fr: Cette année jusqu'à présent

en: Threshold
fr: Seuil

en: Thresholds
fr: Seuils

en: Throttling
fr: Étranglement

en: Thu
fr: Jeu

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Tile URL
fr: URL des tuiles

en: Tile provider
fr: Fournisseur de cartes

en: Tile provider attribution data displayed in a small text box on the map.
fr: Les données du fournisseur de tuiles sont affichées dans une petite zone de texte sur la carte.

en: Till
fr: À

en: Time
fr: Temps

en: Time a particular Zabbix process or a group of processes (identified by <type> and <mode>) spent in <state> in percentage.
fr: Durée d'un processus Zabbix particulier ou d'un groupe de processus (identifié par <type> et <mode>) passé en pourcentage dans <state>.

en: Time elapsed:
fr: Temps écoulé :

en: Time filter default period
fr: Période par défaut du filtre horaire

en: Time of proxy last access. Name - proxy name. Valid params are: lastaccess - Unix timestamp, delay - seconds.
fr: Moment du dernier accès au proxy. Name - nom du proxy. Les paramètres valides sont : lastaccess - horodatage Unix, delay - secondes.

en: Time period
fr: Période de temps

en: Time shift
fr: Décalage temporel

en: Time type
fr: Type d'heure

en: Time zone
fr: Fuseau horaire

en: Timeout
fr: Expiration

en: Timestamp
fr: Horodateur

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: To
fr: À

en: To set a host interface select a single item type for all items
fr: Pour configurer une interface d'hôte, sélectionner un type d'élément pour tous les éléments

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Today so far
fr: Aujourd'hui jusqu'à présent

en: Top
fr: Haut

en: Top hosts
fr: Top des hôtes

en: Total Elasticsearch time: %1$s
fr: Temps total Elasticsearch: %1$s

en: Total SQL time: %1$s
fr: Temps SQL total : %1$s

en: Total time elapsed, in seconds, since last operating system boot-up, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
fr: Temps total écoulé, en secondes, depuis le dernier démarrage du système d'exploitation, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware

en: Total time: %1$s
fr: Temps total: %1$s

en: Totals
fr: Totaux

en: Transaction has not been closed. Aborting...
fr: La transaction n'a pas été fermée. Abandon...

en: Transform SQL query result into a JSON array for low-level discovery.
fr: Transforme le résultat de la requête SQL en un tableau JSON pour une découverte de bas niveau.

en: Transform SQL query result into a JSON array.
fr: Transformez le résultat de la requête SQL en un tableau JSON.

en: Transparency
fr: Transparence

en: Transport error.
fr: Erreur de transport.

[ctx: missing data function]
en: Treat as 0
fr: Traitée comme 0

en: Trend function cache statistics. Valid parameters are: all, hits, phits, misses, pmisses, items, pitems and requests.
fr: Statistiques du cache de la fonction de tendance. Les paramètres valides sont : all, hits, phits, misses, pmisses, items, pitems et requests.

en: Trend storage period
fr: Période de stockage des tendances

en: Trends
fr: Tendances

en: Trigger
fr: Déclencheur

en: Trigger "%1$s" already exists on "%2$s".
fr: Le déclencheur "%1$s" existe déjà sur "%2$s".

en: Trigger "%1$s" belongs to templates with different linkages.
fr: Le déclencheur "%1$s" appartient à des modèles avec des liens différents.

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the non-existent trigger "%2$s" on the host "%3$s".
fr: Le déclencheur "%1$s" ne peut pas dépendre d'un déclencheur inexistant "%2$s" sur l'hôte "%3$s".

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the non-existent trigger "%2$s" on the template "%3$s".
fr: Le déclencheur "%1$s" ne peut pas dépendre d'un déclencheur inexistant "%2$s" sur le modèle "%3$s".

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the host "%3$s", because dependencies on triggers from a child template or host are not allowed.
fr: Le déclencheur "%1$s" ne peut pas dépendre du déclencheur "%2$s" de l'hôte "%3$s", car les dépendances sur les déclencheurs d'un modèle enfant ou d'un hôte ne sont pas autorisées.

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the template "%3$s", because dependencies on triggers from a child template or host are not allowed.
fr: Le déclencheur "%1$s" ne peut pas dépendre du déclencheur "%2$s" du modèle "%3$s", car les dépendances sur les déclencheurs d'un modèle enfant ou d'un hôte ne sont pas autorisées.

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the template "%3$s", because dependencies on triggers from the parent template are not allowed.
fr: Le déclencheur "%1$s" ne peut pas dépendre du déclencheur "%2$s" du modèle "%3$s", car les dépendances sur les déclencheurs du modèle parent ne sont pas autorisées.

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur for host "%4$s".
fr: Le déclencheur "%1$s" ne peut pas dépendre du déclencheur "%2$s", car une dépendance circulaire (%3$s) se produirait pour l'hôte "%4$s".

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur for template "%4$s".
fr: Le déclencheur "%1$s" ne peut pas dépendre du déclencheur "%2$s", car une dépendance circulaire (%3$s) se produirait pour le modèle "%4$s".

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur.
fr: Le déclencheur "%1$s" ne peut pas dépendre du déclencheur "%2$s", car une dépendance circulaire (%3$s) se produirait.

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because dependencies of host triggers on template triggers are not allowed.
fr: Le déclencheur "%1$s" ne peut pas dépendre du déclencheur "%2$s", car les dépendances des déclencheurs hôtes sur les déclencheurs d'un modèle ne sont pas autorisées.

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because the template "%3$s" is not linked to the host "%4$s".
fr: Le déclencheur "%1$s" ne peut pas dépendre du déclencheur "%2$s", car le modèle "%3$s" n'est pas lié à l'hôte "%4$s".

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because the template "%3$s" is not linked to the template "%4$s".
fr: Le déclencheur "%1$s" ne peut pas dépendre du déclencheur "%2$s", car le modèle "%3$s" n'est pas lié au modèle "%4$s".

en: Trigger "%1$s" depends on trigger "%2$s", which does not exist.
fr: Le déclencheur "%1$s" dépend du déclencheur "%2$s", qui n'existe pas.

en: Trigger URL
fr: URL du déclencheur

en: Trigger actions
fr: Actions de déclencheur

en: Trigger added
fr: Déclencheur ajouté

en: Trigger copied | Triggers copied
fr[0]: Déclencheur copié
fr[1]: Déclencheurs copiés

en: Trigger data storage period
fr: Période de stockage des données de déclencheurs

en: Trigger deleted
fr: Déclencheur supprimé

en: Trigger details
fr: Détails du déclencheur

en: Trigger disabled | Triggers disabled
fr[0]: Déclencheur désactivé
fr[1]: Déclencheurs désactivés

en: Trigger displaying options
fr: Options d'affichage des déclencheurs

en: Trigger enabled | Triggers enabled
fr[0]: Déclencheur activé
fr[1]: Déclencheurs désactivés

en: Trigger has items from template "%1$s" that is not linked to host.
fr: Le déclencheur a des éléments du modèle "%1$s" qui n'est pas lié à l'hôte.

en: Trigger in "unknown" state
fr: Déclencheur dans l'état "inconnu"

en: Trigger in template "%1$s" has dependency with trigger in template "%2$s".
fr: Le déclencheur du modèle "%1$s" a une dépendance au déclencheur du modèle "%2$s".

en: Trigger label type
fr: Type d'étiquette de déclencheur

en: Trigger overview
fr: Aperçu des déclencheurs

en: Trigger prototype
fr: Prototype du déclencheur

en: Trigger prototype "%1$s" already exists on "%2$s".
fr: Le prototype de déclencheur "%1$s" existe déjà sur "%2$s".

en: Trigger prototype "%1$s" belongs to templates with different linkages.
fr: Le prototype de déclencheur "%1$s" appartient à des modèles avec des liens différents.

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the non-existent trigger "%2$s" on the host "%3$s".
fr: Le prototype de déclencheur "%1$s" ne peut pas dépendre d'un déclencheur inexistant "%2$s" sur l'hôte "%3$s".

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the non-existent trigger "%2$s" on the template "%3$s".
fr: Le prototype de déclencheur "%1$s" ne peut pas dépendre d'un déclencheur inexistant "%2$s" sur le modèle "%3$s".

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the host "%3$s", because dependencies on triggers from a child template or host are not allowed.
fr: Le prototype de déclencheur "%1$s" ne peut pas dépendre du déclencheur "%2$s" de l'hôte "%3$s", car les dépendances sur les déclencheurs d'un modèle enfant ou d'un hôte ne sont pas autorisées.

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the template "%3$s", because dependencies on triggers from a child template or host are not allowed.
fr: Le prototype de déclencheur "%1$s" ne peut pas dépendre du déclencheur "%2$s" du modèle "%3$s", car les dépendances sur les déclencheurs d'un modèle enfant ou d'un hôte ne sont pas autorisées.

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the template "%3$s", because dependencies on triggers from the parent template are not allowed.
fr: Le prototype de déclencheur "%1$s" ne peut pas dépendre du déclencheur "%2$s" du modèle "%3$s", car les dépendances sur les déclencheurs du modèle parent ne sont pas autorisées.

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because dependencies of host triggers on template triggers are not allowed.
fr: Le prototype de déclencheur "%1$s" ne peut pas dépendre du déclencheur "%2$s", car les dépendances des déclencheurs hôtes sur les déclencheurs d'un modèle ne sont pas autorisées.

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because the template "%3$s" is not linked to the host "%4$s".
fr: Le prototype de déclencheur "%1$s" ne peut pas dépendre du déclencheur "%2$s", car le modèle "%3$s" n'est pas lié à l'hôte "%4$s".

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because the template "%3$s" is not linked to the template "%4$s".
fr: Le prototype de déclencheur "%1$s" ne peut pas dépendre du déclencheur "%2$s", car le modèle "%3$s" n'est pas lié au modèle "%4$s".

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger prototype "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur for host "%4$s".
fr: Le prototype de déclencheur "%1$s" ne peut pas dépendre du prototype de déclencheur "%2$s", car une dépendance circulaire (%3$s) se produirait pour l'hôte "%4$s".

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger prototype "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur for template "%4$s".
fr: Le prototype de déclencheur "%1$s" ne peut pas dépendre du prototype de déclencheur "%2$s", car une dépendance circulaire (%3$s) se produirait pour le modèle "%4$s".

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger prototype "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur.
fr: Le prototype de déclencheur "%1$s" ne peut pas dépendre du prototype de déclencheur "%2$s", car une dépendance circulaire (%3$s) se produirait.

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger prototype "%2$s", because dependencies on trigger prototypes from another LLD rule are not allowed.
fr: Le prototype de déclencheur "%1$s" ne peut pas dépendre du prototype de déclencheur "%2$s", car les dépendances sur les prototypes de déclencheur d'une autre règle LLD ne sont pas autorisées.

en: Trigger prototype "%1$s" contains item prototypes from multiple discovery rules.
fr: Le prototype de déclencheur "%1$s" contient des prototypes d'éléments de règles de découverte multiples.

en: Trigger prototype "%1$s" depends on trigger "%2$s", which does not exist.
fr: Le prototype de déclencheur "%1$s" dépend du déclencheur "%2$s", qui n'existe pas.

en: Trigger prototype "%1$s" must contain at least one item prototype.
fr: Le prototype de déclencheur "%1$s" doit contenir au moins un prototype d'élément.

en: Trigger prototype added
fr: Prototype de déclencheur ajouté

en: Trigger prototype deleted
fr: Prototype de déclencheur supprimé

en: Trigger prototype updated | Trigger prototypes updated
fr[0]: Prototype de déclencheur mis à jour
fr[1]: Prototypes de déclencheurs mis à jour

en: Trigger prototypes
fr: Prototypes de déclencheurs

en: Trigger prototypes deleted
fr: Prototypes de déclencheurs supprimés

en: Trigger prototypes updated
fr: Prototypes de déclencheurs mis à jour

en: Trigger severity
fr: Sévérité du déclencheur

en: Trigger status "OK"
fr: État du déclencheur "OK"

en: Trigger status "Problem"
fr: État du déclencheur "Problème"

en: Trigger tags
fr: Tags du déclencheur

en: Trigger updated
fr: Déclencheur mis à jour

en: Triggers
fr: Déclencheurs

en: Triggers deleted
fr: Déclencheurs supprimés

en: Triggers top 100
fr: Top 100 des déclencheurs

en: Trim
fr: Rogner

en: Tue
fr: Mar

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Turkish (tr_TR)
fr: Turc (tr_TR)

en: Two items ("%1$s" and "%2$s") cannot populate one host inventory field "%3$s", this would lead to a conflict.
fr: Deux éléments ("%1$s" et "%2$s") ne peuvent pas remplir un champ d'inventaire d'hôte "%3$s", cela mènerait à un conflit.

en: Two map elements should be selected
fr: Deux éléments de carte devraient être sélectionnés

en: Two or more fields cannot occupy same space.
fr: Deux champs ou plus ne peuvent pas occuper le même espace.

en: Type (Full details)
fr: Type (détails complets)

en: Type of calculation
fr: Type de calcul

en: Type of information
fr: Type d'information

en: UI element "%2$s" is not available for user role "%1$s".
fr: L'élément d'interface utilisateur "%2$s" n'est pas disponible pour le rôle utilisateur "%1$s".

en: UNKNOWN
fr: INCONNU

en: URL (after login)
fr: URL (après connexion)

en: URL is not properly encoded.
fr: L'URL n'est pas correctement encodée.

en: URL name should be unique for map "%1$s".
fr: Le nom d'URL doit être unique pour la carte "%1$s".

en: URL parameter cannot be array.
fr: Le paramètre de l'URL ne peut pas être un tableau.

en: URL parameter name is empty.
fr: Le paramètre de l'URL ne peut pas être vide.

en: URL should have both "name" and "url" fields for map "%1$s".
fr: Les URLS doivent avoir les champs "name" et "url" pour la carte "%1$s".

en: UUIDv4 is expected
fr: Un UUIDv4 est attendu

en: Ukrainian (uk_UA)
fr: Ukrainien (uk_UA)

en: Unable to change configuration file permissions to 0600.
fr: Impossible de modifier les autorisations du fichier de configuration sur 0600.

en: Unable to create the configuration file.
fr: Impossible de créer le fichier de configuration.

en: Unable to determine current Zabbix database version: %1$s.
fr: Impossible de déterminer la version actuelle de la base de données Zabbix : %1$s.

en: Unable to load authentication API parameters.
fr: Impossible de charger les paramètres de l'API authentification.

en: Unable to load database credentials from Vault.
fr: Impossible de charger les informations d'identification de la base de données depuis le coffre.

en: Unable to load housekeeping API parameters.
fr: Impossible de charger les paramètres de l'API de maintenance.

en: Unable to load settings API parameters.
fr: Impossible de charger les paramètres de l'API de configuration.

en: Unable to overwrite the existing configuration file.
fr: Impossible d'écrire par-dessus le fichier de configuration existant.

en: Unable to retrieve TimescaleDB compression support status.
fr: Impossible de récupérer l'état de prise en charge de la compression de TimescaleDB.

en: Unable to retrieve TimescaleDB version.
fr: Impossible de récupérer la version de TimescaleDB.

en: Unable to select configuration.
fr: Impossible de sélectionner la configuration.

en: Unable to upload file because "file_uploads" is disabled.
fr: Impossible de téléverser un fichier car "file_uploads" est désactivé.

en: Unacknowledge
fr: Dés-acquitter

en: Unacknowledged
fr: Non acquitté

en: Unacknowledged PROBLEM events
fr: Événements PROBLÈME non acquittés

en: Unacknowledged RESOLVED events
fr: Evénements RÉSOLUS non acquitté

en: Unacknowledged only
fr: Non acquittés uniquement

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: Unblock
fr: Débloquer

en: Unblock selected users?
fr: Débloquer les utilisateurs sélectionnés ?

en: Unexpected response for action %1$s.
fr: Réponse inattendue pour l'action %1$s.

en: Unexpected server error.
fr: Erreur de serveur inattendue.

en: Units
fr: Unités

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown action
fr: Action inconnue

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Unknown host item, no such item in selected host
fr: Élément inconnu, cet élément n'existe pas dans l'hôte sélectionné

en: Unknown host, no such host present in system
fr: Hôte inconnu, cet hôte n'est pas défini

en: Unknown interface type.
fr: Type d'interface inconnu.

en: Unknown resource
fr: Ressource inconnue

en: Unknown step failed: %1$s
fr: Une étape inconnue a échoué : %1$s

en: Unknown value type
fr: Type de valeur inconnu

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Unlink
fr: Supprimer lien

en: Unlink and clear
fr: Supprimer lien et nettoyer

en: Unlink from template
fr: Supprimer lien au modèle

en: Unlink from templates
fr: Supprimer lien aux modèles

en: Unmute
fr: Enlever la sourdine

en: Unsupported %1$s database server version. Must be at least %2$s.
fr: Version du serveur de base de données %1$s non supportée. Doit être d'au moins (%2$s).

en: Unsupported %1$s database server version. Must not be higher than %2$s.
fr: Version du serveur de base de données %1$s non supportée. Ne doit pas être supérieur à %2$s.

en: Unsupported TimescaleDB version. Should be at least %1$s.
fr: Version de TimescaleDB non prise en charge. Doit être au moins %1$s.

en: Unsupported TimescaleDB version. Should not be higher than %1$s.
fr: Version de TimescaleDB non prise en charge. Ne doit pas être supérieur à %1$s.

en: Unsupported charset or collation for table: %1$s. | Unsupported charset or collation for tables: %1$s.
fr[0]: Jeu de caractères ou classement non pris en charge pour la table : %1$s.
fr[1]: Jeu de caractères ou classement non pris en charge pour les tables : %1$s.

en: Unsupported import file extension "%1$s".
fr: Extension de fichier "%1$s" non supportée.

en: Unsupported import format "%1$s".
fr: Format d'import "%1$s" non supporté.

en: Unsupported operation.
fr: Opération non prise en charge.

en: Unsupported parameter "%2$s" for a filter condition of discovery rule "%1$s".
fr: Paramètre "%2$s" non supporté pour une condition de filtre de la règle de découverte "%1$s".

en: Unsupported parameter "%2$s" for the filter of discovery rule "%1$s".
fr: Paramètre "%2$s" non supporté pour le filtre de la règle de découverte "%1$s".

en: Untitled
fr: Sans titre

[ctx: discovery results in dashboard]
en: Up
fr: Fonctionne

[ctx: discovery status]
en: Up
fr: Fonctionne

en: Update
fr: Actualiser

en: Update column
fr: Mettre à jour la colonne

en: Update existing
fr: Actualiser l'existant

en: Update interval
fr: Intervalle d'actualisation

en: Update operations
fr: Opérations de mise à jour

en: Update problem
fr: Mise à jour du problème

en: Updated
fr: Mise à jour

en: Updated status of host "%1$s".
fr: État de l'hôte "%1$s" mis à jour.

en: Upload
fr: Télécharger

en: Upper level maps
fr: Cartes de niveau supérieur

en: Uptime
fr: Temps de fonctionnement

en: Uptime of Zabbix server process in seconds.
fr: Uptime du processus du serveur Zabbix en secondes.

en: Uptime/Downtime
fr: Fonctionnement/Arrêt

en: Use X-Frame-Options HTTP header
fr: Utiliser l'en-tête HTTP X-Frame-Options

en: Use bulk requests
fr: Utiliser les requêtes de masse

en: Use custom event status colors
fr: Utiliser des couleurs de statut d'événement personnalisées

en: Use default
fr: Valeur par défaut

en: Use host prototype configuration form to remove automatically linked templates on upcoming discovery.
fr: Utilisez le formulaire de configuration du prototype d'hôte pour supprimer automatiquement les modèles liés lors de la découverte à venir.

en: Use if severity
fr: Utiliser si sévérité

en: Use iframe sandboxing
fr: Utiliser l'attribut sandbox des iframe

en: Used in actions
fr: Utilisé dans les actions

en: User
fr: Utilisateur

en: User "%1$s" cannot be without user group.
fr: L'utilisateur "%1$s" ne peut pas ne pas avoir de groupe d'utilisateurs.

en: User "%1$s" is dashboard "%2$s" owner.
fr: L'utilisateur "%1$s" est le propriétaire du tableau de bord "%2$s".

en: User "%1$s" is map "%2$s" owner.
fr: L'utilisateur "%1$s" est le propriétaire de la carte "%2$s".

en: User "%1$s" is report "%2$s" owner.
fr: L'utilisateur "%1$s" est le propriétaire du rapport "%2$s".

en: User "%1$s" is report "%2$s" recipient.
fr: L'utilisateurs "%1$s" est le destinataire du rapport "%2$s".

en: User "%1$s" is used in "%2$s" action.
fr: L'utilisateur "%1$s" est utilisé dans l'action "%2$s".

en: User "%1$s" is user on whose behalf report "%2$s" is created.
fr: L'utilisateur "%1$s" est l'utilisateur pour le compte duquel le rapport "%2$s" est créé.

en: User "%1$s" unblocked.
fr: Utilisateur "%1$s" débloqué.

en: User action
fr: Action utilisateur

en: User added
fr: Utilisateur ajouté

en: User agent string
fr: Chaîne de caractères du "user agent"

en: User cannot add himself to a disabled group or a group with disabled GUI access.
fr: Un utilisateur ne peut pas s'ajouter à un groupe désactivé ou à un groupe sans accès GUI.

en: User cannot change own role.
fr: L'utilisateur ne peut pas modifier son propre rôle.

en: User cannot change the user type of own role.
fr: L'utilisateur ne peut pas modifier le type d'utilisateur de son propre rôle.

en: User deleted | Users deleted
fr[0]: Utilisateur supprimé
fr[1]: Utilisateurs supprimés

en: User group
fr: Groupe d'utilisateurs

en: User group "%1$s" already exists.
fr: Le groupe d'utilisateurs "%1$s" existe déjà.

en: User group "%1$s" is report "%2$s" recipient.
fr: Le groupe d'utilisateurs "%1$s" est le destinataire du rapport "%2$s".

en: User group "%1$s" is used in "%2$s" action.
fr: Le groupe d'utilisateurs "%1$s" est utilisé dans l'action "%2$s".

en: User group "%1$s" is used in configuration for database down messages.
fr: Le groupe d'utilisateurs "%1$s" est utilisé dans la configuration pour les messages envoyés lorsque la base de données est arrêtée.

en: User group "%1$s" is used in script "%2$s".
fr: Le groupe d'utilisateurs "%1$s" est utilisé dans le script "%2$s".

en: User group added
fr: Groupe d'utilisateurs ajouté

en: User group deleted | User groups deleted
fr[0]: Groupe d'utilisateurs supprimé
fr[1]: Groupes d'utilisateurs supprimés

en: User group for database down message
fr: Groupe d'utilisateurs destinataire du message d'arrêt de la base de données

en: User group sharing is missing parameters: %1$s for map "%2$s".
fr: Le paramètre %1$s manque pour le partage de groupe d'utilisateurs pour la carte "%2$s".

en: User group updated | User groups updated
fr[0]: Groupe d'utilisateurs mis à jour
fr[1]: Groupes d'utilisateurs mis à jour

en: User group with ID "%1$s" is not available.
fr: Le groupe d'utilisateurs avec l'IS "%1$s" n'est pas disponible.

en: User groups
fr: Groupes d'utilisateurs

en: User is not allowed to delete himself.
fr: Un utilisateur n'est pas autorisé à s'effacer lui-même.

en: User macros
fr: Macros utilisateur

en: User menu
fr: Menu utilisateur

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: User password
fr: Mot de passe de l'utilisateur

en: User profile
fr: Profil utilisateur

en: User role
fr: Rôle utilisateur

en: User role "%1$s" already exists.
fr: Le rôle utilisateur "%1$s" existe déjà.

en: User role created
fr: Rôle utilisateur créé

en: User role deleted | User roles deleted
fr[0]: Rôle utilisateur supprimé
fr[1]: Rôles utilisateur supprimés

en: User role updated
fr: Rôle utilisateur mis à jour

en: User role with ID "%1$s" is not available.
fr: Le rôle utilisateur avec l'ID "%1$s" n'est pas disponible.

en: User roles
fr: Rôles utilisateur

en: User sessions
fr: Sessions utilisateurs

en: User settings
fr: Paramètres utilisateur

en: User sharing is missing parameters: %1$s for map "%2$s".
fr: Le paramètre %1$s manque pour le partage d'utilisateur pour la carte "%2$s".

en: User type
fr: Type d'utilisateur

en: User unblocked | Users unblocked
fr[0]: Utilisateur débloqué
fr[1]: Utilisateurs débloqués

en: User updated
fr: Utilisateur mis à jour

en: User with ID "%1$s" is not available.
fr: L'utilisateur avec l'ID "%1$s" n'est pas disponible.

en: User with username "%1$s" already exists.
fr: L'utilisateur avec le nom d'utilisateur "%1$s" existe déjà.

en: User/Recipient
fr: Utilisateur/Destinataire

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Username and password
fr: Nom d'utilisateur et mot de passe

en: Username and password must be stored in Vault secret keys "username" and "password".
fr: Le nom d'utilisateur et le mot de passe doivent être stockés dans les clés "username" et "password" du coffre secret.

en: Username attribute
fr: Attribut du nom d'utilisateur

en: Users
fr: Utilisateurs

en: VMware cache statistics. Valid modes are: total, free, pfree, used and pused.
fr: statistiques du cache VMware. Les modes valides sont : total, free, pfree, used et pused.

en: VMware cluster performance counter, "url" - VMware service URL, "id" - VMware cluster id, "path" - performance counter path, "instance" - performance counter instance
fr: Compteur de performances du cluster VMware, "url" - URL du service VMware, "id" - ID du cluster VMware, "path" - chemin du compteur de performances, "instance" - instance du compteur de performances

en: VMware cluster status, "url" - VMware service URL, "name" - VMware cluster name
fr: État du cluster VMware, "url" - URL du service VMware, "name" - nom du cluster VMware

en: VMware datacenters and their IDs. Returns JSON
fr: Datacenters VMware et leurs identifiants. Retourne un JSON

en: VMware datastore capacity statistics in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
fr: Statistiques de capacité du datastore VMware en octets ou en pourcentage du total. Retourne un entier pour les octets ; un flottant pour le pourcentage

en: VMware datastore hypervisors list, "url" - VMware service URL, "datastore" - datastore name
fr: Liste des hyperviseurs du datastore VMware, "url" - URL du service VMware, "datastore" - nom du datastore

en: VMware datastore read statistics, "url" - VMware service URL, "datastore" - datastore name, "mode" - "latency"/"maxlatency" - average or maximum
fr: Statistiques de lecture de la banque de données VMware, "url" - URL du service VMware, "datastore" - nom du datastore, "mode" - "latency"/"maxlatency" - moyenne ou maximale

en: VMware datastore write statistics, "url" - VMware service URL, "datastore" - datastore name, "mode" - "latency"/"maxlatency" - average or maximum
fr: Statistiques d'écriture de la banque de données VMware, "url" - URL du service VMware, "datastore" - nom du datastore, "mode" - "latency"/"maxlatency" - moyenne ou maximale

en: VMware event log, "url" - VMware service URL, "mode" - "all" (default), "skip" - skip processing of older data
fr: Journal des événements VMware, "url" - URL du service VMware, "mode" - "all" (par défaut), "skip" - ignore le traitement des données plus anciennes

en: VMware hypervisor BIOS UUID, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
fr: UUID du BIOS de l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware

en: VMware hypervisor HW vendor state sensors, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns JSON
fr: Capteurs d'état du fournisseur matériel de l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware. Retourne un JSON

en: VMware hypervisor ballooned memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
fr: Taille de mémoire gonflée de l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware

en: VMware hypervisor cluster name, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
fr: Nom du cluster de l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware

en: VMware hypervisor datacenter name, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns string
fr: Nom du centre de données de l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware. Retourne une chaîne de caractères

en: VMware hypervisor datastore read statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "datastore" - datastore name, "mode" - latency
fr: Statistiques de lecture du datastore de l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware, "datastore" - nom du datastore, "mode" - latency

en: VMware hypervisor datastore write statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "datastore" - datastore name, "mode" - latency
fr: Statistiques d'écriture du datastore de l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware, "datastore" - nom du datastore, "mode" - latency

en: VMware hypervisor datastores list, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
fr: Liste des datastore de l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware

en: VMware hypervisor health state rollup sensor, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns 0 - gray; 1 - green; 2 - yellow; 3 - red
fr: Capteur cumulatif de l'état de santé de l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware. Renvoie 0 - gris ; 1 - vert; 2 - jaune; 3 - rouge

en: VMware hypervisor model, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
fr: Modèle d'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware

en: VMware hypervisor name, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
fr: Nom de l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware

en: VMware hypervisor network input statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "mode" - "bps"
fr: Statistiques d'entrée du réseau de l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware, "mode" - "bps"

en: VMware hypervisor network output statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "mode" - "bps"
fr: Statistiques de sortie du réseau de l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware, "mode" - "bps"

en: VMware hypervisor performance counter, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "path" - performance counter path, "instance" - performance counter instance
fr: Compteur de performances de l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware, "path" - chemin du compteur de performances, "instance" - instance du compteur de performances

en: VMware hypervisor processor frequency, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
fr: Fréquence du processeur de l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware

en: VMware hypervisor processor model, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
fr: Modèle de processeur de l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware

en: VMware hypervisor processor usage in Hz, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
fr: Utilisation du processeur de l'hyperviseur VMware en Hz, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware

en: VMware hypervisor status, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
fr: État de l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware

en: VMware hypervisor total memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
fr: Taille totale de la mémoire de l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware

en: VMware hypervisor uptime, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
fr: Disponibilité de l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware

en: VMware hypervisor used memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
fr: Taille de la mémoire utilisée par l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware

en: VMware hypervisor vendor name, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
fr: Nom du fournisseur de l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware

en: VMware hypervisor version, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
fr: Version de l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware

en: VMware service full name, "url" - VMware service URL
fr: Nom complet du service VMware, "url" - URL du service VMware

en: VMware service version, "url" - VMware service URL
fr: Version du service VMware, "url" - URL du service VMware

en: VMware virtual machine ballooned memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
fr: Taille de la mémoire gonflée de la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware

en: VMware virtual machine committed storage space, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
fr: Espace de stockage dédié de la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware

en: VMware virtual machine compressed memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
fr: Taille de la mémoire compressée de la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware

en: VMware virtual machine datacenter name, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier. Returns string
fr: Nom du centre de données de la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware. Retourne une chaîne de caractères

en: VMware virtual machine disk device read statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - disk device instance, "mode" - bps/ops - bytes/operations per second
fr: Statistiques de lecture de périphérique de disque de machine virtuelle VMware, "url" - URL de service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de machine virtuelle VMware, "instance" - instance de périphérique de disque, "mode" - bps/ops - octets/opérations par seconde

en: VMware virtual machine disk device write statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - disk device instance, "mode" - bps/ops - bytes/operations per second
fr: Statistiques d'écriture de périphérique de disque de machine virtuelle VMware, "url" - URL de service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de machine virtuelle VMware, "instance" - instance de périphérique de disque, "mode" - bps/ops - octets/opérations par seconde

en: VMware virtual machine file system statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "fsname" - file system name, "mode" - total/free/used/pfree/pused
fr: Statistiques du système de fichiers de la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware, "fsname" - nom du système de fichiers, "mode" - total/free/used/pfree/pused

en: VMware virtual machine guest memory usage, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
fr: Utilisation de la mémoire de l'invité de la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware

en: VMware virtual machine host memory usage, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
fr: Utilisation de la mémoire de l'hôte de la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware

en: VMware virtual machine hypervisor name, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
fr: Nom de l'hyperviseur de la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware

en: VMware virtual machine name, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
fr: Nom de la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware

en: VMware virtual machine network interface input statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - network interface instance, "mode" - bps/pps - bytes/packets per second
fr: Statistiques d'entrée de l'interface réseau de la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware, "instance" - instance de l'interface réseau, "mode" - bps/pps - octets/paquets par seconde

en: VMware virtual machine network interface output statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - network interface instance, "mode" - bps/pps - bytes/packets per second
fr: Statistiques de sortie de l'interface réseau de la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware, "instance" - instance de l'interface réseau, "mode" - bps/pps - octets/paquets par seconde

en: VMware virtual machine performance counter, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "path" - performance counter path, "instance" - performance counter instance
fr: Compteur de performances de la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware, "path" - chemin du compteur de performances, "instance" - instance du compteur de performances

en: VMware virtual machine power state, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
fr: État d'alimentation de la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware

en: VMware virtual machine private memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
fr: Taille de la mémoire privée de la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant global unique de la machine virtuelle VMware

en: VMware virtual machine processor ready time ms, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
fr: Temps de disponibilité du processeur de la machine virtuelle VMware ms, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware

en: VMware virtual machine processor usage in Hz, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
fr: Temps de disponibilité du processeur de la machine virtuelle VMware ms, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware

en: VMware virtual machine shared memory size, "url" - VMware service URL, "uuid - VMware virtual machine global unique identifier
fr: Taille de la mémoire partagée de la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware

en: VMware virtual machine swapped memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
fr: Taille de la mémoire permutée de la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware

en: VMware virtual machine total memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
fr: Taille totale de la mémoire de la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware

en: VMware virtual machine uncommitted storage space, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
fr: Espace de stockage non engagé de la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware

en: VMware virtual machine unshared storage space, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
fr: Espace de stockage non partagé de la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware

en: VMware virtual machine uptime, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
fr: Disponibilité de la machine virtuelle VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de la machine virtuelle VMware

en: VVMware hypervisor maintenance status, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns 0 - not in maintenance; 1 - in maintenance
fr: État de maintenance de l'hyperviseur VMware, "url" - URL du service VMware, "uuid" - Identifiant unique global de l'hyperviseur VMware. Retourne 0 - pas en maintenance ; 1 - en maintenance

en: Valid URI schemes
fr: Schémas d'URI valides

en: Validate URI schemes
fr: Valider les schémas d'URI

en: Value
fr: Valeur

en: Value "%1$s" is invalid for parameter "grid_align". Choices are: "%2$s" and "%3$s"
fr: La valeur "%1$s" est invalide pour le paramètre "grid_align". Les choix sont : "%2$s" et "%3$s"

en: Value "%1$s" is invalid for parameter "grid_show". Choices are: "%2$s" and "%3$s".
fr: La valeur "%1$s" est invalide pour le paramètre "grid_show". Les choix sont : "%2$s" et "%3$s".

en: Value "%1$s" is invalid for parameter "grid_show". Choices are: "%2$s".
fr: La valeur "%1$s" est invalide pour le paramètre "grid_show". Les choix sont : "%2$s".

en: Value "%1$s" is too long for field "%2$s" - %3$d characters. Allowed length is %4$d characters.
fr: La valeur "%1$s" est trop longue pour le champ "%2$s" - %3$d caractères. La longueur autorisée est de %4$d caractères.

en: Value cache effectiveness. Valid parameters are: requests, hits and misses.
fr: Efficacité du cache de valeurs. Les paramètres valides sont : requests, hits et misses.

en: Value cache statistics. Valid modes are: total, free, pfree, used and pused.
fr: Statistiques du cache de valeurs. Les modes valides sont : total, free, pfree, used et pused.

en: Value map
fr: Table de correspondance

en: Value map "%1$s" already exists.
fr: La table de correspondance "%1$s" existe déjà.

en: Value mapping
fr: Table de correspondance

en: Value mappings
fr: Tables de correspondance

en: Value of MQTT topic. Format of returned data depends on the topic content. If wildcards are used, returns topic values in JSON
fr: Valeur du sujet MQTT. Le format des données renvoyées dépend du contenu du sujet. Si des caractères génériques sont utilisés, retourne les valeurs du sujet au format JSON

en: Value of any Windows performance counter in English. Returns integer, float, string or text (depending on the request)
fr: Valeur de n'importe quel compteur de performances Windows en Anglais. Retourne un entier, un flottant, une chaîne de caractères ou un texte (selon la requête)

en: Value of any Windows performance counter. Returns integer, float, string or text (depending on the request)
fr: Valeur de n'importe quel compteur de performances Windows. Retourne un entier, un flottant, une chaîne de caractères ou un texte (selon la requête)

en: Value of new event tag
fr: Valeur du nouveau tag d'événement

en: Value of old event tag
fr: Valeur de l'ancien tag d'événement

en: Value of tag
fr: Valeur du tag

en: Value: no data
fr: Valeur : pas de donnée

en: Valuemap with ID "%1$s" is not available on "%2$s".
fr: La table de correspondance avec l'ID "%1$s" n'est pas disponible sur "%2$s".

en: Values
fr: Valeurs

en: Values without names are not allowed in form fields.
fr: Des valeurs sans nom ne sont pas autorisées dans les champs de formulaire.

en: Various information about specific process(es). Returns float
fr: Diverses informations sur le(s) processus spécifique(s). Retourne un nombre flottant

en: Vault API endpoint
fr: Point d'accès de l'API du coffre

en: Vault authentication token
fr: Token d'authentification au coffre

en: Vault connection failed.
fr: Échec de la connexion au coffre.

en: Vault secret
fr: Coffre secret

en: Vault secret path
fr: Chemin du coffre secret

en: Vendor
fr: Fabricant

en: Verbose
fr: Verbeux

en: Verify database certificate
fr: Vérifier le certificat de la base de données

en: Version of Zabbix agent. Returns string
fr: Version de l'agent Zabbix. Retourne une chaîne de caractères

en: Version of Zabbix server or proxy
fr: Version du serveur ou du proxy Zabbix

en: Vertical align
fr: Alignement vertical

en: Vertical position
fr: Position verticale

en: Vietnamese (vi_VN)
fr: Vietnamien (vi_VN)

en: View
fr: Vue

en: View as
fr: Afficher comme

en: Virtual space size in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
fr: Taille de l'espace virtuel en octets ou en pourcentage du toutal. Retourne un entier pour les octets; un flottant pour les pourcentages

en: Visible name
fr: Nom visible

en: Visible name cannot be empty if host name is missing.
fr: Le nom visible ne peut pas être vide si le nom d'hôte est manquant.

en: W
fr: P

[ctx: Wednesday short]
en: W
fr: M

[ctx: abbreviation of severity level]
en: W
fr: A

en: Warning
fr: Avertissement

[ctx: setup]
en: Warning
fr: Avertissement

en: Warning message
fr: Message d'alerte

en: Warning! Unable to retrieve database version.
fr: Avertissement ! Impossible de récupérer la version de la base de données.

en: Warning! Unsupported %1$s database server version. Should be at least %2$s.
fr: Avertissement ! Version du serveur de base de données %1$s non supportée. Doit être d'au moins %2$s.

en: Warning! Unsupported %1$s database server version. Should not be higher than %2$s.
fr: Avertissement ! Version du serveur de base de données %1$s non supportée. Ne doit pas être supérieur à %2$s.

en: We are sorry, the maximum possible number of elements to remember has been reached.
fr: Nous sommes désolés, le nombre maximal d'éléments à mémoriser a été atteint.

en: Web monitoring
fr: Supervision Web

en: Web scenario
fr: Scénario web

en: Web scenario "%1$s" already exists on host "%2$s".
fr: Le scénario web "%1$s" existe déjà sur l'hôte "%2$s".

en: Web scenario "%1$s" already exists.
fr: Le scénario web "%1$s" existe déjà.

en: Web scenario added
fr: Scénario web ajouté

en: Web scenario deleted
fr: Scénario web supprimé

en: Web scenario disabled | Web scenarios disabled
fr[0]: Scénario web désactivé
fr[1]: Scénarios web désactivés

en: Web scenario enabled | Web scenarios enabled
fr[0]: Scénarion web activé
fr[1]: Scénarios web activés

en: Web scenario updated
fr: Scénario web mis à jour

en: Web scenarios
fr: Scénarios web

en: Webhook does not have parameters.
fr: Webhook n'a pas de paramètres.

en: Wed
fr: Mer

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Week
fr: Semaine

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Weight
fr: Poids

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Welcome to
fr: Bienvenue dans

en: When active
fr: Lorsque actif

en: Widget at X:%3$d, Y:%4$d on page #%2$d of dashboard "%1$s" is out of bounds.
fr: Le widget à X :%3$d, Y :%4$d sur la page #%2$d du tableau de bord "%1$s" est hors limites.

en: Widget is deprecated.
fr: Le widget est obsolète.

en: Widget is too small for the specified number of columns and rows.
fr: Le widget est trop petit pour le nombre de colonnes et de lignes spécifié.

en: Width
fr: Largeur

en: With data
fr: Avec données

en: With data collection
fr: Avec collecte de données

en: With dependencies
fr: Avec dépendances

en: With header row
fr: Avec ligne d'en-tête

en: With problem name
fr: Avec le nom du problème

en: With problems
fr: Avec problèmes

en: With this setting only numeric items will be displayed in this column.
fr: Avec ce paramètre, seuls les éléments numériques seront affichés dans cette colonne.

en: With triggers
fr: Avec déclencheurs

en: Without data
fr: Sans données

en: Without problems
fr: Sans problème

en: Without triggers
fr: Sans déclencheur

en: Working time
fr: Heures ouvrées

en: Write
fr: Écriture

en: Wrong Module.php class name for module located at %1$s.
fr: Mauvais nom de classe Module.php pour le module situé à %1$s.

en: Wrong fields for host "%1$s".
fr: Champs incorrects pour l'hôte "%1$s".

en: Wrong fields for map link.
fr: Champs incorrects pour un lien de carte.

en: Wrong value for "url" field.
fr: Mauvaise valeur pour le champ "url".

en: X-Axis
fr: Axe X

en: X-Frame-Options HTTP header
fr: En-tête HTTP X-Frame-Options

en: X-Frame-Options HTTP header supported values:
fr: Valeurs prises en charge de l'en-tête HTTP X-Frame-Options :

en: XML XPath
fr: XPath XML

en: XML data
fr: Données XML

en: XML is empty
fr: Le XML est vide

en: XML is expected
fr: Un XML est attendu

en: XML to JSON
fr: XML vers JSON

en: Y axis MAX value
fr: Valeur MAX axe Y

en: Y axis MAX value must be greater than Y axis MIN value
fr: La valeur MAX de l'axe Y doit être supérieure à la valeur MIN de l'axe Y

en: Y axis MAX value must be greater than Y axis MIN value.
fr: La valeur maximal de l'axe Y doit être supérieure à la valeur minimale de l'axe Y.

en: Y axis MIN value
fr: Valeur minimale axe Y

en: Y axis side
fr: Coté de l'axe Y

en: Y-axis
fr: Axe Y

en: Y-m-d
fr: d/m/Y

en: Y-m-d H:i
fr: d/m/Y H:i

en: Y-m-d H:i:s
fr: d/m/Y H:i:s

en: Y-n-d
fr: d/n/Y

en: YYYY-MM-DD
fr: AAAA-MM-JJ

en: YYYY-MM-DD hh:mm
fr: AAAA-MM-JJ hh:mm

en: YYYY-MM-DD hh:mm:ss
fr: AAAA-MM-JJ hh:mm:ss

en: Year
fr: Année

en: Yearly
fr: Annuel

en: Yes
fr: Oui

en: Yesterday
fr: Hier

en: You are logged in as "%1$s".
fr: Vous êtes connecté en tant que "%1$s".

en: You are not able to choose some of the languages, because locales for them are not installed on the web server.
fr: Certaines langues ne peuvent pas être choisi, car elles ne sont pas toutes installées sur le serveur web.

en: You are not logged in
fr: Vous n'êtes pas connecté

en: You cannot switch hosts for current selection.
fr: Vous ne pouvez pas échanger les hôtes pour la sélection actuelle.

en: You do not have permission to perform this operation.
fr: Vous n'avez pas la permission d'effectuer cette opération.

en: You have no permissions to access this page.
fr: Vous n'avez pas la permission d'accéder à cette page.

en: You must login to view this page.
fr: Vous devez vous identifier pour accéder à cette page.

en: Your database is not working properly. Please wait a few minutes and try to repeat this action. If the problem still persists, please contact system administrator. The problem might be caused by long running transaction or row level lock accomplished by your database management system.
fr: Votre base de données ne fonctionne pas correctement. Veuillez patienter quelques minutes et essayez de répéter cette action. Si le problème persiste, contactez l'administrateur système. Le problème peut être causé par une transaction de longue durée ou un verrouillage de niveau de ligne effectué par votre système de gestion de base de données.

en: Zabbix Integrations
fr: Intégrations Zabbix

en: Zabbix Technical Support
fr: Support Technique Zabbix

en: Zabbix agent
fr: agent Zabbix

en: Zabbix agent (active)
fr: agent Zabbix (actif)

en: Zabbix has received an incorrect request.
fr: Zabbix a reçu une requête incorrecte.

en: Zabbix internal
fr: Zabbix interne

en: Zabbix login form
fr: Formulaire de connexion Zabbix

en: Zabbix server
fr: Serveur Zabbix

en: Zabbix server "%1$s" cannot be reached. Possible reasons:
    1. Incorrect server IP/DNS in the "zabbix.conf.php";
    2. Incorrect network configuration.
fr: Le serveur Zabbix "%1$s" est inaccessible. Raisons possibles :
    1. IP su serveur ou DNS incorrect dans "zabbix.conf.php" ;
    2. Configuration réseau incorrecte.

en: Zabbix server (proxy)
fr: Serveur Zabbix (proxy)

en: Zabbix server is not running: the information displayed may not be current.
fr: Le serveur Zabbix ne fonctionne pas : les informations affichées peuvent ne pas être actuelles.

en: Zabbix server is running
fr: Le serveur Zabbix est en cours d'exécution

en: Zabbix server name
fr: Nom du serveur Zabbix

en: Zoom out
fr: Dézoomer

en: [Wrong value for day: "%1$s" ]
fr: [Mauvaise valeur pour le jour : "%1$s" ]

en: [Wrong value for month: "%1$s" ]
fr: [Mauvaise valeur pour le mois : "%1$s" ]

en: a DNS name is expected
fr: un nom DNS est attendu

en: a boolean is expected
fr: un booléen est nécessaire

en: a boolean value is expected
fr: une valeur booléenne est attendue

en: a character string is expected
fr: une chaîne de caractères est attendue

en: a character string, integer or floating point value is expected
fr: une chaîne de caractères, un entier ou une valeur à virgule flottante est attendu

en: a date in YYYY-MM-DD format is expected
fr: une date au format AAAA-MM-JJ est attendue

en: a date is expected
fr: une date est attendue

en: a digit
fr: un chiffre

en: a floating point value is expected
fr: une valeur à virgule flottante est attendue

en: a hexadecimal color code (6 symbols) is expected
fr: un code couleur hexadécimal (6 symboles) est attendu

en: a low-level discovery macro is expected
fr: une macro de découverte de bas niveau est attendue

en: a number has too many fractional digits
fr: un nombre a trop de chiffres après la virgule

en: a number is expected
fr: un nombre est nécessaire

en: a number is too large
fr: un nombre est trop grand

en: a numeric value is expected
fr: une valeur numérique est attendue

en: a relative time is expected
fr: une durée relative est attendue

en: a special character
fr: un caractère spécial

en: a string of space-separated hostnames; adding %1$s to the list allows the page to be displayed in a frame on the same origin as the page itself
fr: une chaîne de noms d'hôtes séparés par des espaces ; l'ajout de %1$s à la liste permet d'afficher la page dans un cadre sur la même origine que la page elle-même

en: a string, number or null value is expected
fr: une chaîne de caractères, un nombre ou une valeur nulle est attendu

en: a time is expected
fr: un temps est attendu

en: a time period is expected
fr: une période de temps est nécessaire

en: a time range is expected
fr: une plage de temps est nécessaire

en: a time unit is expected
fr: une unité de temps est nécessaire

en: a timestamp is too large
fr: un horodatage est trop grand

en: abs() - Absolute value
fr: abs() - Valeur absolue

en: acos() - The arccosine of a value as an angle, expressed in radians
fr: acos() - L'arccosinus d'une valeur sous forme d'angle, exprimé en radians

en: affects only filtered data
fr: affecte uniquement les données filtrées

en: all
fr: tous

en: all media
fr: tous les médias

en: an IP address is expected
fr: une adresse IP est attendue

en: an array is expected
fr: un tableau est attendu

en: an array or a character string is expected
fr: un tableau ou une chaîne de caractères est attendu

en: an array or object is expected
fr: un tableau ou un objet est attendu

en: an empty string is expected
fr: une chaîne de caractères vide est attendue

en: an even number of hexadecimal characters is expected
fr: un nombre pair de caractères hexadécimaux est nécessaire

en: an explicit time is expected
fr: un temps explicite est attendu

en: an identifier is not defined in the formula
fr: un identifiant n'est pas défini dans la formule

en: an integer is expected
fr: un entier est attendu

en: an unsigned integer is expected
fr: un entier non signé est attendu

en: an uppercase and a lowercase Latin letter
fr: une lettre Latine majuscule et minuscule

en: and
fr: et

en: as Blue
fr: en Bleu

en: as Green
fr: en Vert

en: as Red
fr: en Rouge

en: ascending
fr: croissant

en: ascii() - Returns the ASCII code of the leftmost character of the value
fr: ascii() - Retourne le code ASCII du caractère le plus à gauche de la valeur

en: asin() - The arcsine of a value as an angle, expressed in radians
fr: asin() - L'arcsinus d'une valeur sous forme d'angle, exprimé en radians

en: at least one day of the week must be selected
fr: au moins un jour de la semaine doit être sélectionné

en: at least one override option must be specified
fr: au moins une option de substitution doit être spécifiée

en: atan() - The arctangent of a value as an angle, expressed in radians
fr: atan() - L'arctangente d'une valeur sous forme d'angle, exprimée en radians

en: atan2() - The arctangent of the ordinate (value) and abscissa coordinates specified as an angle, expressed in radians
fr: atan2() - L'arctangente des coordonnées d'ordonnée (value) et d'abscisse spécifiées sous forme d'angle, exprimées en radians

en: autoregistered host
fr: hôte enregistré automatiquement

en: autoregistration
fr: enregistrement automatique

en: avg
fr: moy

en: avg() - Average value of a period T
fr: avg() - Valeur moyenne d'une période T

en: baselinedev() - Returns the number of deviations between data periods in seasons and the last data period
fr: baselinedev() - Retourne le nombre d'écarts entre les périodes de données dans les cycles et la dernière période de données

en: baselinewma() - Calculates baseline by averaging data periods in seasons
fr: baselinewma() - Calcule la référence en faisant la moyenne des périodes de données sur les cycles

en: between() - Checks if a value belongs to the given range (1 - in range, 0 - otherwise)
fr: between() - Vérifie si une valeur appartient à la plage donnée (1 - dans la plage, 0 - sinon)

en: bitand() - Bitwise AND
fr: bitand() - ET binaire

en: bitlength() - Returns the length in bits
fr: bitlength() - Retourne la longueur en bits

en: bitlshift() - Bitwise shift left
fr: bitlshift() - Décalage des bits vers la gauche

en: bitnot() - Bitwise NOT
fr: bitnot() - Inversion des bits

en: bitor() - Bitwise OR
fr: bitor() - OU binaire

en: bitrshift() - Bitwise shift right
fr: bitrshift() - Décalage des bits vers la droite

en: bitxor() - Bitwise exclusive OR
fr: bitxor() - OU exclusif binaire

en: blinking
fr: clignotant

en: both username and password should be either present or empty
fr: le nom d'utilisateur et le mot de passe doivent être présents ou vides

en: bytelength() - Returns the length in bytes
fr: bytelength() - Retourne la longueur en octets

en: calculated
fr: calculé

en: can be used to add "@2x" to the URL to load retina tiles.
fr: peut être utilisé pour ajouter "@2x" à l'URL pour charger les tuiles.

en: cannot be changed
fr: ne peut pas être changé

en: cannot be empty
fr: ne peut pas être vide

en: cannot be less than or equal to the value of parameter "%1$s"
fr: ne peut pas être inférieur ou égal à la valeur du paramètre "%1$s"

en: cannot be specified the value of parameter "%1$s"
fr: impossible de définir la valeur du paramètre "%1$s"

en: cannot be unlinked
fr: ne peut pas être dissocié

en: cannot convert to JSON, result value too long
fr: impossible de convertir en JSON, la valeur du résultat est trop longue

en: cannot delete templated host prototype
fr: impossible de supprimer un prototype d'hôte provenant d'un modèle.

en: cannot have more than one default interface of the same type
fr: impossible avoir plus d'une interface par défaut du même type.

en: cannot perform Scroll API request, data could be truncated
fr: ne peut pas exécuter la requête API de défilement, les données peuvent être tronquées

en: cannot update property for templated discovery rule
fr: impossible de mettre à jour la propriété pour la règle de découverte basée sur un modèle

en: cannot update readonly parameter "%1$s" of discovered object
fr: impossible de mettre à jour le paramètre en lecture seule "%1$s" de l'objet découvert

en: cannot update readonly parameter "%1$s" of inherited object
fr: impossible de mettre à jour le paramètre en lecture seule "%1$s" de l'objet hérité

en: cbrt() - Cube root
fr: cbrt() - Racine cubique

en: ceil() - Rounds up to the nearest greater integer
fr: ceil() - Arrondit à l'entier supérieur le plus proche

en: change() - Difference between last and previous value
fr: change () - Différence entre valeur précédente et précédente

en: changecount() - Number of changes between adjacent values, Mode (all - all changes, inc - only increases, dec - only decreases)
fr: changecount() - Nombre de changements entre des valeurs adjacentes, Mode (all - tous les changements, inc - augmentations uniquement, dec - diminutions uniquement)

en: char() - Returns the character which represents the given ASCII code
fr: char() - Retourne le caractère qui représente le code ASCII donné

en: check expression starting from "%1$s"
fr: vérifiez l'expression à partir de "%1$s"

en: circular dependency is not allowed
fr: la dépendance circulaire n'est pas autorisée

en: circular item dependency is not allowed
fr: la dépendance d'élément circulaire n'est pas autorisée

en: color
fr: couleur

en: comma separated list of time periods is expected for scheduled week days
fr: une liste de périodes séparées par des virgules est attendue pour les jours de semaine programmés

en: comma-separated list
fr: liste séparée par des virgules

en: concat() - Returns a string that is the result of concatenating value to string
fr: concat() - Retourne une chaîne de caractères, résultat de la concaténation des chaînes

en: configure
fr: configurer

en: contains
fr: contient

en: cos() - The cosine of a value, where the value is an angle expressed in radians
fr: cos() - Le cosinus d'une valeur, où la valeur est un angle exprimé en radians

en: cosh() - The hyperbolic cosine of a value
fr: cosh() - Le cosinus hyperbolique d'une valeur

en: cot() - The cotangent of a value, where the value is an angle expressed in radians
fr: cot() - La cotangente d'une valeur, où la valeur est un angle exprimé en radians

en: count
fr: nombre

en: count() - Number of successfully retrieved values V (which fulfill operator O) for period T
fr: count () - Nombre de valeurs récupérées avec succès V (qui remplissent l'opérateur O) pour la période T

en: countunique() - The number of unique values
fr: countunique() - Le nombre de valeurs uniques

[ctx: day short]
en: d
fr: j

en: d.M
fr: d M

en: date() - Current date
fr: date () - Date actuelle

en: dayofmonth() - Day of month
fr: dayofmonth () - Jour du mois

en: dayofweek() - Day of week
fr: dayofweek () - Jour de la semaine

en: days
fr: jours

en: default
fr: défaut

en: degrees() - Converts a value from radians to degrees
fr: degrees() - Convertit une valeur de radians en degrés

en: delimiter
fr: délimiteur

en: descending
fr: décroissant

en: directory cannot be empty
fr: le répertoire ne peut pas être vide

en: discovered host
fr: hôte découvert

en: discovered service
fr: service découvert

en: discovery
fr: découverte

en: discovery rule "%1$s" on host "%2$s" is not monitored
fr: la règle de découverte "%1$s" sur l'hôte "%2$s" n'est pas surveillée

en: does not contain
fr: ne contient pas

en: does not equal
fr: n'est pas égal

en: does not exist
fr: n'existe pas

en: does not match
fr: ne correspond pas

en: e() - Returns Euler's number
fr: e() - Retourne le nombre d'Euler

en: equals
fr: égal

en: error message
fr: message d'erreur

en: exists
fr: existe

en: exp() - Euler's number at a power of a value
fr: exp() - Nombre d'Euler à la puissance d'une valeur

en: expm1() - Euler's number at a power of a value minus 1
fr: expm1() - nombre d'Euler à la puissance d'une valeur moins 1

en: expression is empty
fr: l'expression est vide

en: failed to parse JSON
fr: impossible de parcourir le JSON

en: file format is unsupported
fr: le format de fichier n'est pas supporté

en: find() - Check occurrence of pattern V (which fulfill operator O) for period T (1 - match, 0 - no match)
fr: find() - Vérifie l'occurrence du modèle V (qui remplit l'opérateur O) pour la période T (1 - correspondance trouvée, 0 - pas de correspondance )

en: first
fr: premier

en: first parameter is expected
fr: le premier paramètre est nécessaire

en: first() - The oldest value in the specified time interval
fr: first() - La valeur la plus ancienne dans l'intervalle de temps spécifié

en: floor() - Rounds down to the nearest smaller integer
fr: floor() - Arrondit à l'entier inférieur le plus proche

en: forecast() - Forecast for next t seconds based on period T
fr: forecast () - Prévisions pour les prochaines t secondes sur la base de la période T

en: fourth
fr: quatrième

en: fuzzytime() - Difference between item value (as timestamp) and Zabbix server timestamp is less than or equal to T seconds (1 - true, 0 - false)
fr: fuzzytime() - La différence entre la valeur de l'horodatage de l'élément et l'horodatage du serveur Zabbix est inférieure ou égale à T secondes (1 - vrai, 0 - faux)

en: geographical coordinates (values of comma separated latitude and longitude) are expected
fr: des coordonnées géographiques (valeurs de latitude et de longitude séparées par des virgules) sont attendues

[ctx: item_form]
en: global housekeeping settings
fr: paramètres de nettoyage globaux

en: graph prototype with the same UUID already exists
fr: un prototype de graphique avec le même UUID existe déjà

en: graph with the same UUID already exists
fr: un graphique avec le même UUID existe déjà

en: host
fr: hôte

en: host group
fr: groupe d'hôte

en: host group with the same UUID already exists
fr: un groupe d'hôte avec le même UUID existe déjà

en: host pattern
fr: modèle d'hôte

en: host prototype with the same UUID already exists
fr: un prototype d'hôte avec le même UUID existe déjà

en: icon
fr: icône

en: image size must be less than %1$s
fr: la taille de l'image doit être inférieure à %1$s

en: in
fr: dans

en: in range
fr: est dans la plage

en: in() - Checks if a value equals to one of the listed values (1 - equals, 0 - otherwise)
fr: in() - Vérifie si une valeur est égale à l'une des valeurs listées (1 - est égal, 0 - sinon)

en: including subgroups
fr: sous-groupes inclus

en: incorrect calculated item formula
fr: formule d'élément calculé incorrecte

en: incorrect calculated item formula starting from "%1$s"
fr: formule d'élément calculé incorrecte à partir de "%1$s"

en: incorrect condition type
fr: type de condition incorrect

en: incorrect element count
fr: compte d'éléments incorrect

en: incorrect expression starting from "%1$s"
fr: expression incorrecte à partir de "%1$s"

en: incorrect number of conditions
fr: nombre de conditions incorrect

en: incorrect syntax near "%1$s"
fr: syntaxe incorrecte à proximité de "%1$s"

en: incorrect usage of function "%1$s"
fr: utilisation incorrecte de la fonction "%1$s"

en: insert() - Inserts specified characters or spaces into a character string, beginning at a specified position in the string
fr: insert() - Insère des caractères spécifiés ou des espaces dans une chaîne de caractères, en commençant à une position spécifiée dans la chaîne

[ctx: event source]
en: internal
fr: interne

en: invalid Prometheus output
fr: sortie Prometheus invalide

en: invalid Prometheus pattern
fr: motif Prometheus invalide

en: invalid address range "%1$s"
fr: plage d'adresses "%1$s" invalide

en: invalid aggregation method
fr: méthode d'agrégation invalide

en: invalid byte sequence in UTF-8
fr: séquence d'octets invalide en UTF-8

en: invalid data type
fr: type de données invalide

en: invalid delay
fr: délai invalide

en: invalid fifth parameter in function "%1$s"
fr: cinquième paramètre invalide dans la fonction "%1$s"

en: invalid first parameter in function "%1$s"
fr: premier paramètre invalide dans la fonction "%1$s"

en: invalid fourth parameter in function "%1$s"
fr: quatrième paramètre invalide dans la fonction "%1$s"

en: invalid history storage period
fr: période de stockage de l'historique invalide

en: invalid host group name
fr: nom de groupe d'hôte non valide

en: invalid host name
fr: nom d'hôte invalide

en: invalid number of parameters in function "%1$s"
fr: nombre de paramètres invalide dans la fonction "%1$s"

en: invalid range expression
fr: plage invalide

en: invalid regular expression
fr: expression régulière invalide

en: invalid second parameter in function "%1$s"
fr: deuxième paramètre invalide dans la fonction "%1$s"

en: invalid seventh parameter in function "%1$s"
fr: septième paramètre invalide dans la fonction "%1$s"

en: invalid sixth parameter in function "%1$s"
fr: sixième paramètre invalide dans la fonction "%1$s"

en: invalid third parameter in function "%1$s"
fr: troisième paramètre invalide dans la fonction "%1$s"

en: invalid trend storage period
fr: période de stockage des tendances invalide

en: is greater than or equals
fr: est supérieur ou égal à

en: is less than or equals
fr: est inférieur ou égal à

en: is not enclosed in {} or is malformed
fr: n'est pas entouré de {} ou est malformé

en: item
fr: élément

en: item "%1$s" on host "%2$s" is not monitored
fr: l'élément "%1$s" sur l'hôte "%2$s" n'est pas surveillé

en: item pattern
fr: modèle d'élément

en: item prototype with the same UUID already exists
fr: un prototype d'élément avec le même UUID existe déjà

en: item with the same UUID already exists
fr: un élément avec le même UUID existe déjà

en: key is empty
fr: la clé est vide

en: kurtosis() - Measures the "tailedness" of the probability distribution
fr: kurtosis() - Mesure le "tailedness" de la distribution de probabilité

en: label
fr: étiquette

en: last
fr: dernier

[ctx: week of month]
en: last
fr: dernier

en: last() - Last (most recent) T value
fr: last () - Dernière valeur T la plus récente

en: left
fr: gauche

en: left() - Returns the leftmost count characters
fr: left() - Retourne le nombre de caractères les plus à gauche

en: length() - Length of last (most recent) T value in characters
fr: length() - Longueur de la dernière valeur T (la plus récente) en caractères

en: list of characters
fr: liste de caractères

en: log() - Natural logarithm
fr: log() - Logarithme naturel

en: log10() - Decimal logarithm
fr: log10() - Logarithme décimal

en: logeventid() - Event ID of last log entry matching regular expression V for period T (1 - match, 0 - no match)
fr: logeventid() - ID d'événement de la dernière entrée de journal correspondant à l'expression régulière V pour la période T (1 - correspondance trouvée, 0 - pas de correspondance)

en: logseverity() - Log severity of the last log entry for period T
fr: logseverity() - Retourne la gravité de la dernière entrée du journal pour la période T

en: logsource() - Log source of the last log entry matching parameter V for period T (1 - match, 0 - no match)
fr: logsource() - Source du dernier paramètre de correspondance de l'entrée de journal V pour la période T (1 - correspondance, 0 - pas de correspondance)

en: low-level discovery rule
fr: règle de découverte bas niveau

en: ltrim() - Remove specified characters from the beginning of a string
fr: ltrim() - Supprime les caractères spécifiés du début d'une chaîne de caractères

en: m-d
fr: d-m

en: m-d H:i
fr: d-m H:i

en: macro is empty
fr: la macro est vide

en: mad() - Median absolute deviation
fr: mad() - Écart absolu médian

en: mandatory parameter is missing in function "%1$s"
fr: paramètre obligatoire est manquant dans la fonction "%1$s"

en: map
fr: carte

en: matches
fr: correspond à

en: max period is less than time filter default period
fr: la période maximale est inférieure à la période par défaut du filtre temporel

en: max() - Maximum value for period T
fr: max () - Valeur maximale pour la période T

en: maximum dependent items count reached
fr: nombre maximal d'éléments dépendants atteint

en: maximum number of array elements is %1$s
fr: le nombre maximum d'éléments de tableau est %1$s

en: maximum number of dependency levels reached
fr: nombre maximal de niveaux de dépendance atteint

en: mid() - Returns a substring beginning at the character position specified by start for N characters
fr: mid() - Retourne une sous-chaîne commençant à la position de caractère spécifiée par start et contenant N caractères

en: min() - Minimum value for period T
fr: min () - Valeur minimale pour la période T

en: minimum length is %1$s characters
fr: la longueur minimale est de %1$s caractères

en: mod() - Division remainder
fr: mod() - Reste de la division

en: monodec() - Check for continuous item value decrease (1 - data is monotonic, 0 - otherwise), Mode (strict - require strict monotonicity)
fr: monodec() - Vérifie la diminution continue de la valeur de l'élément (1 - les données sont monotones, 0 - sinon), Mode (strict - vérifie une monotonie stricte)

en: monoinc() - Check for continuous item value increase (1 - data is monotonic, 0 - otherwise), Mode (strict - require strict monotonicity)
fr: monoinc() - Vérifie l'augmentation continue de la valeur de l'élément (1 - les données sont monotones, 0 - sinon), Mode (strict - vérifie une monotonie stricte)

en: must be %1$s characters long
fr: doit contenir %1$s caractères

en: must be a valid LDAP user
fr: doit être un utilisateur LDAP correct

en: must be at least %1$d characters long
fr: doit comporter au moins %1$d caractères

en: must contain at least one digit
fr: doit contenir au moins un chiffre

en: must contain at least one low-level discovery macro
fr: doit contenir au moins une macro de découverte de bas niveau

en: must contain at least one lowercase and one uppercase Latin letter
fr: doit contenir au moins une lettre Latine minuscule et une majuscule

en: must contain at least one special character
fr: doit contenir au moins un caractère spécial

en: must not be one of common or context-specific passwords
fr: ne doit pas être un des mots de passe communs ou spécifiques au contexte

en: must not contain user's name, surname or username
fr: ne doit pas contenir le nom, le prénom ou le nom de famille de l'utilisateur

en: n-d
fr: d/n

en: n-d H:i
fr: d/n H:i

en: name
fr: nom

en: new
fr: nouveau

[ctx: new element in multiselect]
en: new
fr: nouveau

en: no data
fr: pas de donnée

en: no default interface for "%1$s" type
fr: pas d'interface par défaut pour le type "%1$s"

en: no permissions to acknowledge problems
fr: aucune autorisation pour acquitter les problèmes

en: no permissions to add problem comments
fr: aucune autorisation pour ajouter des commentaires au problème

en: no permissions to change problem severity
fr: aucune autorisation pour modifier la sévérité du problème

en: no permissions to close problems
fr: aucune autorisation pour fermer les problèmes

en: no permissions to create and edit maps
fr: aucune autorisation pour créer et modifier des cartes

en: no permissions to unacknowledge problems
fr: aucune autorisation pour désacquiter les problèmes

en: nodata() - No data received during period of time T (1 - true, 0 - false), Mode (strict - ignore proxy time delay in sending data)
fr: nodata() - Aucune donnée reçue pendant la période de temps T (1 - vrai, 0 - faux), Mode (strict - ignorer le délai d'envoi des données du proxy)

en: none
fr: aucun

en: nonempty key and value pair expected
fr: clé et paire de valeurs non vide attendues

en: not in
fr: pas dans

en: not selected
fr: non sélectionné

en: now() - Number of seconds since the Epoch
fr: now () - Nombre de secondes écoulées depuis le temps Epoch

en: number
fr: nombre

en: object does not exist or belongs to another object
fr: l'objet n'existe pas ou appartient à un autre objet

en: of
fr: de

en: off
fr: inatif

en: on
fr: sur

en: only one time unit is allowed
fr: une seule unité de temps est autorisée

en: or
fr: ou

en: other
fr: autre

en: output
fr: sortie

en: path/to/secret
fr: chemin/vers/secret

en: path/to/secret:key
fr: chemin/vers/secret:clé

en: pattern
fr: motif

en: percentile() - Percentile P of a period T
fr: percentile () - Pourcentage P d'une période T

en: pi() - Returns the Pi constant
fr: pi() - Retourne la constante Pi

en: power() - The power of a base value to a power value
fr: power() - La puissance d'une valeur

en: problem pattern
fr: modèle de problème

en: qualifier
fr: qualificatif

en: radians() - Converts a value from degrees to radians
fr: radians() - Convertit une valeur de degrés en radians

en: rand() - A random integer value
fr: rand() - Une valeur entière aléatoire

en: rate() - Returns per-second average rate for monotonically increasing counters
fr: rate() - Retourne le taux moyen par seconde pour les compteurs croissants de manière monotone

en: read-write access to the child service "%1$s" is required
fr: un accès en lecture-écriture au service enfant "%1$s" est requis

en: read-write access to the child service "%1$s" must be retained
fr: l'accès en lecture-écriture au service enfant "%1$s" doit être conservé

en: read-write access to the service is required
fr: un accès en lecture-écriture au service est requis

en: read-write access to the service must be retained
fr: l'accès en lecture-écriture au service doit être conservé

en: reference to a non-existent tree element
fr: référence à un élément de l'arbre inexistant

en: refreshed every %1$s sec.
fr: rafraîchi toutes les %1$s sec.

en: regexp
fr: expression régulière

en: regular expression
fr: expression régulière

en: repeat() - Returns a string composed of value repeated count times
fr: repeat() - Retourne une chaîne de caractères composée de valeurs répétées N fois

en: replace() - Search value for occurrences of pattern, and replace with replacement
fr: replace() - Recherche les occurrences du pattern et les remplace par replacement

en: replacement
fr: remplacement

en: represent tile coordinates;
fr: représente les coordonnées des tuiles ;

en: represents one of the available subdomains;
fr: représente l'un des sous-domaines disponibles ;

en: represents zoom level parameter in the URL;
fr: représente le paramètre de niveau de zoom dans l'URL ;

en: right
fr: droite

en: right() - Returns the rightmost count characters
fr: right() - Retourne le nombre de caractères le plus à droite

en: round() - Rounds a value to decimal places
fr: round() - Arrondit une valeur aux décimales

en: rtrim() - Removes specified characters from the end of a string
fr: rtrim() - Supprime les caractères spécifiés à la fin d'une chaîne de caractères

en: search string
fr: chaîne de caractères de recherche

en: second parameter is expected
fr: un second paramètre est nécessaire

en: seconds
fr: secondes

en: selected
fr: sélectionné

en: service with the same UUID already exists
fr: un service avec le même UUID existe déjà

en: short description
fr: description courte

en: should be empty
fr: doit être vide

en: should be less than current time
fr: devrait être inférieur à l'heure actuelle

en: show icon mappings
fr: afficher les correspondances d'icônes

en: sign in as guest
fr: se connecter en tant qu'invité

en: signum() - Returns -1 if a value is negative, 0 if a value is zero, 1 if a value is positive
fr: signum() - Retourne -1 si une valeur est négative, 0 si une valeur est nulle, 1 si une valeur est positive

en: sin() - The sine of a value, where the value is an angle expressed in radians
fr: sin() - Le sinus d'une valeur, où la valeur est un angle exprimé en radians

en: sinh() - The hyperbolic sine of a value
fr: sinh() - Le sinus hyperbolique d'une valeur

en: skewness() - Measures the asymmetry of the probability distribution
fr: skewness() - Mesure l'asymétrie de la distribution de probabilité

en: sqrt() - Square root of a value
fr: sqrt() - Racine carrée d'une valeur

en: stddevpop() - Population standard deviation
fr: stddevpop() - Écart-type de la population

en: stddevsamp() - Sample standard deviation
fr: stddevsamp() - Ecart type de l'échantillon

en: sum
fr: somme

en: sum() - Sum of values of a period T
fr: sum () - Somme des valeurs d'une période T

en: sumofsquares() - The sum of squares
fr: sumofsquares() - La somme des carrés

en: supplied credentials are not unique
fr: les informations d'identification fournies ne sont pas uniques

en: tan() - The tangent of a value
fr: tan() - La tangente d'une valeur

en: template ID "%1$s" is passed %2$s times
fr: ID du modèle "%1$s" passé %2$s fois

en: template dashboard with the same UUID already exists
fr: un modèle de tableau de bord avec le même UUID existe déjà

en: template with the same UUID already exists
fr: un modèle avec le même UUID existe déjà

en: the last new line feed is missing
fr: le dernier saut de ligne est manquant

en: the parameter "%1$s" is missing
fr: le paramètre "%1$s" est manquant

en: the table "%1$s" was not found
fr: la table "%1$s" est introuvable

en: the tag "%1$s" is missing
fr: le tag "%1$s" est manquante

en: third
fr: troisième

en: third parameter is expected
fr: le troisième paramètre est attendu

en: time filter default period exceeds the max period
fr: la période par défaut du filtre temporel dépasse la période maximale

en: time shift
fr: décalage horaire

en: time() - Current time
fr: time () - Heure actuelle

en: timeleft() - Time to reach threshold estimated based on period T
fr: timeleft () - Temps nécessaire pour atteindre le seuil estimé en fonction de la période T

en: trendavg() - Average value of a period T with exact period shift
fr: trendavg() - Valeur moyenne pour la période T avec décalage de période exact

en: trendcount() - Number of successfully retrieved values for period T
fr: trendcount() - Nombre de valeurs récupérées avec succès pour la période T

en: trendmax() - Maximum value for period T with exact period shift
fr: trendmax() - Valeur maximale pour la période T avec décalage de période exact

en: trendmin() - Minimum value for period T with exact period shift
fr: trendmin() - Valeur minimale pour la période T avec décalage de période exact

en: trendstl() - Anomaly detection for period T
fr: trendstl() - Détection d'anomalies pour la période T

en: trendsum() - Sum of values of a period T with exact period shift
fr: trendsum() - Somme des valeurs pour la période T avec décalage de période exact

en: trigger
fr: déclencheur

en: trigger does not allow manual closing
fr: le déclencheur ne permet pas une fermeture manuelle

en: trigger expression must contain at least one /host/key reference
fr: l'expression de déclencheur doit contenir au moins une référence /host/key

en: trigger prototype cannot be moved to another template or host
fr: un prototype de déclencheur ne peut pas être déplacé vers un autre modèle ou hôte

en: trigger prototype with the same UUID already exists
fr: un prototype de déclencheur avec le même UUID existe déjà

en: trigger with linkages cannot be moved to another template or host
fr: un déclencheur avec liens ne peut pas être déplacé vers un autre modèle ou hôte

en: trigger with the same UUID already exists
fr: un déclencheur avec le même UUID existe déjà

en: trim() - Remove specified characters from the beginning and the end of a string
fr: trim() - Supprime les caractères spécifiés du début et de la fin d'une chaîne de caractères

en: truncate() - Truncates a value to decimal places
fr: truncate() - Tronque une valeur aux décimales

en: type here to search
fr: taper ici pour rechercher

en: unacceptable URL
fr: URL inacceptable

en: unexpected constant "%1$s"
fr: constante "%1$s" inattendue

en: unexpected constant value "%1$s"
fr: valeur constante inattendue "%1$s"

en: unexpected end of expression macro
fr: fin d'expression de la macro inattendue

en: unexpected end of key
fr: fin de clé inattendue

en: unexpected end of macro
fr: fin de macro inattendue

en: unexpected parameter "%1$s"
fr: paramètre inattendu "%1$s"

en: unexpected tag "%1$s"
fr: tag "%1$s" inattendue

en: unexpected text "%1$s"
fr: texte "%1$s" inattendu

en: unexpected value "%1$s"
fr: valeur "%1$s" inattendue

en: unknown
fr: inconnu

en: unknown function "%1$s"
fr: fonction "%1$s" inconnue

en: unsupported Prometheus function
fr: fonction Prometheus non supportée

en: unsupported time suffix
fr: suffixe de temps non supporté

en: unsupported version number
fr: numéro de version non supporté

en: uppercase identifier expected
fr: identifiant en majuscule attendu

en: value
fr: valeur

en: value "%1$s" already exists
fr: la valeur "%1$s" existe déjà

en: value "%1$s" not found
fr: valeur "%1$s" non trouvée

en: value %1$s already exists
fr: la valeur %1$s existe déjà

en: value is too long
fr: la valeur est trop longue

en: value map with the same UUID already exists
fr: une carte avec le même UUID existe déjà

en: value must be %1$s | value must be one of %1$s
fr[0]: la valeur doit être %1$s
fr[1]: la valeur doit être %1$s

en: value must be between "%1$s" and "%2$s"
fr: la valeur doit être comprise entre "%1$s" et "%2$s"

en: value must be empty
fr: la valeur doit être vide

en: value must be empty or %1$s | value must be empty or one of %1$s
fr[0]: la valeur doit être vide ou %1$s
fr[1]: la valeur doit être vide ou %1$s

en: value must be no greater than "%1$s"
fr: la valeur ne doit pas être supérieure à "%1$s"

en: value must be no less than "%1$s"
fr: la valeur ne doit pas être inférieure à "%1$s"

en: value must be one of %1$s
fr: la valeur doit être l'un de %1$s

en: value must be within the range of %1$s
fr: la valeur doit être dans la plage de %1$s

en: value of first parameter is too long
fr: la valeur du premier paramètre est trop longue

en: value of new event tag
fr: valeur du nouveau tag d'événement

en: value of second parameter is too long
fr: la valeur du deuxième paramètre est trop longue

en: value of third parameter must be one of %1$s
fr: la valeur du troisième paramètre doit être l'une des %1$s

en: varpop() - Population variance
fr: varpop() - Variance de la population

en: varsamp() - Sample variance
fr: varsamp() - Variance de l'échantillon

[ctx: week short]
en: w
fr: S

en: web scenario with the same UUID already exists
fr: un scénario avec le même UUID existe déjà

en: wrong discovery rule type
fr: mauvais type de règle de découverte

en: wrong item type
fr: mauvais type d'élément

[ctx: year short]
en: y
fr: a

en: zoom level must be between "%1$s" and "%2$s"
fr: le niveau de zoom doit être compris entre "%1$s" et "%2$s"
