Zabbix 6.0 - en to id translation catalogue (1160 entries)

en: %1$s (year %2$s)
id: %1$s (tahun %2$s)

en: %4$s failed login attempt logged. Last failed attempt was from %1$s on %2$s at %3$s. | %4$s failed login attempts logged. Last failed attempt was from %1$s on %2$s at %3$s.
id[0]: %1$s gagal mencoba login. Upaya gagal terakhir dari %2$s pada %3$s pada %4$s.%1$s gagal mencoba login. Upaya gagal terakhir dari %2$s pada %3$s pada %4$s.%1$s gagal mencoba login. Upaya gagal terakhir dari %2$s pada %3$s pada %4$s.

en: %d device | %d devices
id[0]: %d perangkat

en: (no proxy)
id: (tanpa proxy)

en: 0 or 1
id: 0 atau 1

en: 1 minute
id: 1 menit

en: 10 seconds
id: 10 detik

en: 30 seconds
id: 30 detik

en: 3D view
id: Tampilan 3D

en: 5 minutes
id: 5 menit

en: 5 seconds
id: 5 detik

en: 500 latest values
id: 500 isi terbaru

en: <manual>
id: <petunjuk>

en: Access denied!
id: Akses ditolak!

en: Acknowledge
id: Pemberitahuan

en: Acknowledged
id: Pemberitahuan

en: Acknowledged PROBLEM events
id: Pemberitahuan event MASALAH

en: Action
id: Tindakan

en: Action added
id: Aksi ditambahkan

en: Action deleted
id: Aksi dihapus

en: Action updated
id: Aksi diperbarui

en: Actions
id: Aksi

en: Active
id: Aktif

[ctx: maintenance status]
en: Active
id: Aktif

en: Active since
id: Aktif sejak

en: Active till
id: Aktif sampai

en: Add
id: Tambah

en: Add host
id: Tambah host

en: Add prototype
id: Tambah bentuk dasar

en: Add to host group
id: Tambahkan ke grup host

en: Add to host groups
id: Tambahkan ke grup host

en: Administration
id: Administrasi

en: Age
id: Usia

en: Age less than
id: Usia kurang dari

en: Agent
id: Agen

en: Agent interfaces
id: Agen interfaces

en: Alias
id: alias

en: All
id: Semua

en: All links should have "Name" and "URL" specified
id: Semua tautan harus memiliki "Nama" dan "URL"

en: Allowed hosts
id: Host yang diizinkan

en: Any
id: Semua

en: Any character string included
id: Termasuk semua karakter string

en: Application error.
id: Aplikasi bermasalah.

en: Apply
id: Terapkan

[ctx: maintenance status]
en: Approaching
id: Menjelang

en: Area size
id: Luas area

en: Area type
id: Jenis area

en: As plain text
id: Sebagai teks biasa

en: Asset tag
id: Label aset

en: At (hour:minute)
id: Pada (jam:menit)

en: Aug
id: Agu

en: August
id: Agustus

en: Authentication
id: Otentikasi

en: Authentication algorithm
id: Algoritma otentikasi

en: Authentication method
id: Metode otentikasi

en: Auto-login
id: Login-otomatis

en: Automatic
id: Otomatis

en: Automatic icon mapping
id: Pemetaan ikon otomatis

en: Automatic icon selection
id: Pemilihan ikon otomatis

en: Availability
id: Ketersediaan

en: Availability report
id: Laporan ketersediaan

en: Available
id: Tersedia

en: Average
id: Rata-rata

en: Background
id: Latar belakang

en: Background image
id: Gambar latar belakang

en: Blocked
id: Diblokir

en: Bold line
id: Garis tebal

en: Bottom
id: Bawah

en: By host
id: Berdasarkan host

en: By trigger template
id: Berdasarkan contoh trigger

en: Calculated
id: Dihitung

en: Cancel
id: Batal

en: Cannot add action
id: Tidak dapat menambah aksi

en: Cannot add discovery rule
id: Tidak dapat menambah aturan discovery

en: Cannot add graph
id: Tidak dapat menambah grafik

en: Cannot add group
id: Tidak dapat menambah grup

en: Cannot add host
id: Tidak dapat menambah host

en: Cannot add image
id: Tidak dapat menambah gambar

en: Cannot add item
id: Tidak dapat menambah item

en: Cannot add maintenance
id: Tidak dapat menambah perawatan

en: Cannot add media type
id: Tidak dapat menambah tipe media

en: Cannot add more than one item with type "Graph sum" on graph "%1$s".
id: Tidak dapat menambah lebih dari satu item dengan tipe "Graph sum" pada grafik "%1$s".

en: Cannot add network map
id: Tidak dapat menambah peta jaringan

en: Cannot add proxy
id: Tidak dapat menambah proxy

en: Cannot add regular expression
id: Tidak dapat menambah ekspresi reguler

en: Cannot add script
id: Tidak dapat menambah skrip

en: Cannot add template
id: Tidak dapat menambah template

en: Cannot add trigger
id: Tidak dapat menambah trigger

en: Cannot add user
id: Tidak dapat menambah user

en: Cannot clone graph prototypes.
id: Tidak dapat meng-klon protipe grafik.

en: Cannot clone item prototypes.
id: Tidak dapat meng-klon prototipe item.

en: Cannot clone trigger prototypes.
id: Tidak dapat meng-klon prototipe trigger.

en: Cannot create another database connection.
id: Tidak dapat membuat koneksi database lainnya.

en: Cannot create discovery rule
id: Tidak dapat membuat aturan discovery

en: Cannot create icon map
id: Tidak dapat membuat ikon peta

en: Cannot delete Zabbix internal user "%1$s", try disabling that user.
id: Tidak dapat menghapus user Zabbix internal "%1$s", coba non-aktifkan user tersebut.

en: Cannot delete action
id: Tidak dapat menghapus aksi

en: Cannot delete discovery rules
id: Tidak dapat menghapus aturan discovery

en: Cannot delete graph
id: Tidak dapat menghapus grafik

en: Cannot delete graph prototype
id: Tidak dapat menghapus prototipe grafik

en: Cannot delete graphs
id: Tidak dapat menghapus grafik

en: Cannot delete host
id: Tidak dapat menghapus host

en: Cannot delete icon map
id: Tidak dapat menghapus peta ikon

en: Cannot delete image
id: Tidak dapat menghapus gambar

en: Cannot delete inventory.
id: Tidak dapat menghapus inventaris.

en: Cannot delete item
id: Tidak dapat menghapus item

en: Cannot delete items
id: Tidak dapat menghapus item

en: Cannot delete maintenance
id: Tidak dapat menghapus perawatan

en: Cannot delete media type | Cannot delete media types
id[0]: Tidak dapat menghapus tipe media

en: Cannot delete network map
id: Tidak dapat menghapus peta jaringan

en: Cannot delete proxy | Cannot delete proxies
id[0]: Tidak dapat menghapus proxy

en: Cannot delete regular expression | Cannot delete regular expressions
id[0]: Tidak dapat menghapus ekspresi reguler

en: Cannot delete script | Cannot delete scripts
id[0]: Tidak dapat menghapus script

en: Cannot delete scripts. Script "%1$s" is used in action operation "%2$s".
id: Tidak dapat menghapus script. Script %1$s" sedang digunakan pada operasi aksi "%2$s".

en: Cannot delete selected actions
id: Tidak dapat menghapus aksi yang dipilih

en: Cannot delete template
id: Tidak dapat mengahapus template

en: Cannot delete templated item.
id: Tidak dapat menghapus item template.

en: Cannot delete templated items.
id: Tidak dapat menghapus item template.

en: Cannot delete templated trigger "%1$s:%2$s".
id: Tidak dapat menghapus trigger template "%1$s:%2$s".

en: Cannot delete trigger
id: Tidak dapat menghapus trigger

en: Cannot delete trigger prototype
id: Tidak dapat menghapus prototipe trigger

en: Cannot delete triggers
id: Tidak dapat menghapus trigger.

en: Cannot delete user | Cannot delete users
id[0]: Tidak dapat menghapus user

en: Cannot find background image "%1$s" used in map "%2$s".
id: Tidak dapat menemukan gambar latar "%1$s" used in map "%2$s".

en: Cannot find group "%1$s" used in map "%2$s".
id: Tidak dapat menemukan grup "%1$s" yang digunakan di peta "%2$s".

en: Cannot find host "%1$s" used in map "%2$s".
id: Tidak dapat menemukan host "%1$s" yang digunakan di peta "%2$s".

en: Cannot find host interface on "%1$s" for item key "%2$s".
id: Tidak dapat menemukan host interface pada "%1$s" untuk kunci item "%2$s".

en: Cannot find icon "%1$s" used in map "%2$s".
id: Tidak dapat menemukan ikon "%1$s" yang digunakan pada peta "%2$s".

en: Cannot find icon map "%1$s" used in map "%2$s".
id: Tidak dapat menemukan ikon peta "%1$s" yang digunakan pada peta "%2$s".

en: Cannot find map "%1$s" used in map "%2$s".
id: Tidak dapat menemukan peta "%1$s" yang digunakan pada peta "%2$s".

en: Cannot find trigger "%1$s" used in map "%2$s".
id: Tidak dapat menemukan trigger "%1$s" yang digunakan pada peta "%2$s".

en: Cannot link template
id: Tidak dapat menghubungkan template

en: Cannot mass update host name.
id: Tidak dapat perbarui nama host secara masal.

en: Cannot mass update visible host name.
id: Tidak dapat perbarui nama host yang tampil secara masal.

en: Cannot perform delete statement on table "%1$s" without where condition.
id: Tidak bisa menghapus pernyataan pada tabel "%1$s" tanpa where condition.

en: Cannot perform update statement on table "%1$s" without values.
id: Tidak bisa perbarui pernyataan pada tabel "%1$s" tanpa nilai.

en: Cannot perform update statement on table "%1$s" without where condition.
id: Tidak bisa perbarui pernyataan pada tabel "%1$s" tanpa where condition.

en: Cannot rename guest user.
id: Tidak dapat merubah nama guest user.

en: Cannot save discovery rule without checks.
id: Tidak dapat menyimpan aturan discovery tanpa pemeriksaan.

en: Cannot switch host for interface.
id: Tidak bisa merubah host untuk interface.

en: Cannot unlink template
id: Tidak dapat membatalkan hubungan template

en: Cannot update action
id: Tidak dapat perbarui aksi

en: Cannot update configuration
id: Tidak dapat perbarui konfigurasi

en: Cannot update discovery rule
id: Tidak dapat perbarui aturan discovery

en: Cannot update graph
id: Tidak dapat perbarui grafik

en: Cannot update group
id: Tidak dapat perbarui grup

en: Cannot update host
id: Tidak dapat perbarui host

en: Cannot update hosts
id: Tidak dapat perbarui host

en: Cannot update icon map
id: Tidak dapat perbarui icon map

en: Cannot update image
id: Tidak dapat perbarui gambar

en: Cannot update item
id: Tidak dapat perbarui item

en: Cannot update items
id: Tidak dapat perbarui item

en: Cannot update macros
id: Tidak dapat perbarui macro

en: Cannot update maintenance
id: Tidak dapat perbarui pemeliharaan

en: Cannot update media type
id: Tidak dapat perbarui tipe media

en: Cannot update network map
id: Tidak dapat perbarui peta jaringan

en: Cannot update proxy
id: Tidak dapat perbarui proxy

en: Cannot update regular expression
id: Tidak dapat perbarui ekspresi regular

en: Cannot update script
id: Tidak dapat perbarui script

en: Cannot update template
id: Tidak dapat perbarui template

en: Cannot update trigger
id: Tidak dapat perbarui trigger

en: Cannot update user
id: Tidak dapat perbarui user

en: Change password
id: Ubah password

en: Character
id: Karakter

en: Character string included
id: Termasuk string karakter

en: Character string not included
id: Tidak termasuk string karakter

en: Chassis
id: Kerangka

en: Check already exists.
id: Pemeriksaan sudah ada.

en: Check expression part starting from "%1$s".
id: Pemeriksaan bagian ekspresi dimulai dari "%1$s".

en: Check the key, please. Default example was passed.
id: Mohon periksa kunci. Contoh standar disahkan.

en: Check type
id: Periksa tipe

en: Checks
id: Periksa

en: Checks should be unique.
id: Pemeriksaan harus unik.

en: Circular reference in templates: %1$s.
id: Referensi melingkar pada template: %1$s.

en: Circular template linkage is not allowed.
id: Template linkage melingkar tidak diperbolehkan.

en: Clear history and trends
id: Bersihkan riwayat dan tren

en: Clear when unlinking
id: Bersihkan ketika membatalkan penautan

en: Clock
id: Jam

en: Clone
id: Klon

en: Close
id: Tutup

en: Close expression constructor
id: Tutup pembangun ekspresi

en: Columns
id: Kolom

en: Combined result
id: Hasil kombinasi

en: Command
id: Perintah

en: Commands
id: Perintah

en: Condition
id: Kondisi

en: Conditions
id: Kondisi

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Configuration of GUI
id: Konfigurasi GUI

en: Configuration of actions
id: Konfigurasi aksi

en: Configuration of discovery rules
id: Konfigurasi aturan discovery

en: Configuration of graphs
id: Konfigurasi grafik

en: Configuration of host groups
id: Konfigurasi grup host

en: Configuration of hosts
id: Konfigurasi host

en: Configuration of icon mapping
id: Konfigurasi pemetaan icon

en: Configuration of images
id: Konfigurasi gambar

en: Configuration of item prototypes
id: Konfigurasi prototipe item

en: Configuration of items
id: Konfigurasi item

en: Configuration of macros
id: Konfigurasi macro

en: Configuration of media types
id: Konfigurasi tipe media

en: Configuration of network maps
id: Konfigurasi peta jaringan

en: Configuration of proxies
id: Konfigurasi proxy

en: Configuration of regular expressions
id: Konfigurasi ekspresi reguler

en: Configuration of scripts
id: Konfigurasi scrip

en: Configuration of templates
id: Konfigurasi template

en: Configuration of trigger displaying options
id: Konfigurasi pilihan penambilan trigger

en: Configuration of trigger prototypes
id: Konfigurasi prototipe trigger

en: Configuration of triggers
id: Konfigurasi trigger

en: Configuration of user groups
id: Konfigurasi grup user

en: Configuration of users
id: Konfigurasi user

en: Configuration of web monitoring
id: Konfigurasi web pemantauan

en: Configuration updated
id: Konfigurasi diperbarui

en: Confirmation text
id: Teks konfirmasi

en: Connect to
id: Hubungkan ke

en: Contact
id: Kontak

en: Contract number
id: Nomor kontrak

en: Coordinates
id: Koordinat

en: Copy
id: Salin

en: Count
id: Hitung

en: Create action
id: Buat aksi

en: Create discovery rule
id: Buat aturan discovery

en: Create graph
id: Buat grafik

en: Create graph (select host first)
id: Buat grafik (pilih host lebih dulu)

en: Create graph prototype
id: Buat prototipe grafik

en: Create host
id: Buat host

en: Create host group
id: Buat grup host

en: Create icon map
id: Buat peta icon

en: Create item
id: Buat item

en: Create item prototype
id: Buat prototipe item

en: Create maintenance period
id: Buat periode pemeliharaan

en: Create map
id: Buat peta

en: Create media type
id: Buat tipe media

en: Create proxy
id: Buat proxy

en: Create script
id: Buat script

en: Create template
id: Buat template

en: Create trigger
id: Buat trigger

en: Create trigger prototype
id: Buat protipe trigger

en: Create user
id: Buat user

en: Create user group
id: Buat grup user

en: Current host
id: Host saat ini

en: Current value
id: Nilai saat ini

en: Custom graphs
id: Custom grafik

en: Custom label for map "%2$s" elements of type "%1$s" may not be empty.
id: Custom label untuk peta "%2$s" tipe elemen "%1$s" tidak mungkin kosong.

en: Custom severity names affect all locales and require manual translation!
id: Custom nama severity berdampak pada semua locales dan membutuhkan translasi manual!

en: Custom size
id: Custom ukuran

en: DNS name
id: Nama DNS

en: Daily
id: Harian

en: Dashed line
id: Garis putus-putus

en: Data from %1$s. Generated in %2$s sec.
id: Data dari %1$s. Dihasilkan dalam %2$s det.

en: Data overview
id: Rangkuman data

en: Database host
id: Host database

en: Database monitor
id: Monitor database

en: Database name
id: Nama database

en: Database password
id: Password database

en: Database port
id: Port database

en: Database schema
id: Schema database

en: Database server
id: Server database

en: Database type
id: Tipe database

en: Database user
id: User database

en: Date
id: Tanggal

en: Date HW decommissioned
id: Tanggal HW dihentikan

en: Date HW installed
id: Tanggal HW diinstal

en: Date HW maintenance expires
id: Tanggal HW pemeliharaan habis

en: Date HW purchased
id: Tanggal HW dibeli

en: Day
id: Hari

en: Day of month
id: Hari bulan

en: Day of week
id: Hari minggu

en: Days
id: Hari

en: Debug mode
id: Mode debug

en: Dec
id: Des

en: December
id: Desember

en: Default
id: Standar

en: Default authentication
id: Standar otentikasi

en: Default operation step duration
id: Standar durasi langkah operasi

en: Default theme
id: Standar theme

en: Delayed by
id: Delay oleh

en: Delete
id: Hapus

en: Delete and clear
id: Hapus dan bersihkan

en: Delete and clear selected templates? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
id: Hapus dan bersihkan template yang dipilih? (Peringatan: semua host yang terhubung akan dibersihkan!)

en: Delete and clear template? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
id: Hapus dan bersihkan template? (Peringatan: semua host yang terhubung akan dibersihkan!)

en: Delete current action?
id: Hapus aksi yang berlaku?

en: Delete discovery rule?
id: Hapus aturan discovery?

en: Delete expression?
id: Hapus ekspresi?

en: Delete graph?
id: Hapus grafik?

en: Delete icon map?
id: Hapus peta ikon?

en: Delete item?
id: Hapus item?

en: Delete links between selected elements?
id: Hapus tautan antara elemen yang dipilih?

en: Delete maintenance period?
id: Hapus periode pemeliharaan?

en: Delete proxy?
id: Hapus proxy?

en: Delete regular expression?
id: Hapus ekspresi regular?

en: Delete script?
id: Hapus script?

en: Delete selected actions?
id: Hapus aksi yang dipilih?

en: Delete selected discovery rules?
id: Hapus aturan discovery yang dipilih?

en: Delete selected elements?
id: Hapus elemen yang dipilih?

en: Delete selected graphs?
id: Hapus grafik terpilih?

en: Delete selected group?
id: Hapus grup yang dipilih?

en: Delete selected groups?
id: Hapus grup yang dipilih?

en: Delete selected host groups?
id: Hapus grup host yang dipilih?

en: Delete selected host?
id: Hapus host yang dipilih?

en: Delete selected hosts?
id: Hapus host yang dipilih?

en: Delete selected image?
id: Hapus gambar yang dipilih?

en: Delete selected items?
id: Hapus item yang dipilih?

en: Delete selected maintenance periods?
id: Hapus periode pemeliharaan yang dipilih?

en: Delete selected maps?
id: Hapus peta yang dipilih?

en: Delete selected media types?
id: Hapus tipe media yang dipilih?

en: Delete selected proxies?
id: Hapus proxy yang dipilih?

en: Delete selected regular expressions?
id: Hapus ekspresi reguler yang dipilih?

en: Delete selected scripts?
id: Hapus skrip yang dipilih?

en: Delete selected templates?
id: Hapus template yang dipilih?

en: Delete selected triggers?
id: Hapus trigger yang dipilih?

en: Delete selected user?
id: Hapus user yang dipilih?

en: Delete selected users?
id: Hapus user yang dipilih?

en: Delete template?
id: Hapus template?

en: Delete trigger?
id: Hapus trigger?

en: Delimiter
id: Pembatas

en: Deny
id: Tolak

en: Dependencies
id: Dependensi

en: Dependent
id: Tergantung

en: Depends on
id: Tergantung pada

en: Deployment status
id: Status deployment

en: Description
id: Deskripsi

en: Details
id: Detail

en: Device
id: Perangkat

en: Device uniqueness criteria
id: Kriteria keunikan perangkat

en: Disable
id: Non-aktif

en: Disable debug mode in selected groups?
id: Non-aktifkan mode debug pada grup yang dipilih?

en: Disable host
id: Non-aktifkan host

en: Disable host?
id: Non-aktifkan host?

en: Disable hosts in the selected host groups?
id: Non-aktifkan host pada grup host yang dipilih?

en: Disable hosts monitored by selected proxies?
id: Non-aktifkan host yang dimonitor dengan proxy yang terpilih?

en: Disable selected actions?
id: Non-aktifkan aksi yang dipilih?

en: Disable selected discovery rules?
id: Non-aktifkan aturan discovery yang dipilih?

en: Disable selected groups?
id: Non-aktifkan grup yang dipilih?

en: Disable selected hosts?
id: Non-aktifkan host yang dipilih?

en: Disable selected items?
id: Non-aktifkan item yang dipilih?

en: Disable selected media types?
id: Non-aktifkan tipe media yang dipilih?

en: Disable selected triggers?
id: Non-aktifkan trigger yang dipilih?

en: Disabled
id: Non-aktifkan

en: Disaster
id: Bencana

en: Discovered
id: Ditemukan

en: Discovered device
id: Perangkat yang ditemukan

en: Discovery
id: Penemuan

en: Discovery by proxy
id: Penemuan berdasarkan proxy

en: Discovery check
id: Periksa penemuan

en: Discovery checks
id: Periksa penemuan

en: Discovery list
id: Daftar penemuan

en: Discovery object
id: Obyek penemuan

en: Discovery rule
id: Aturan penemuan

en: Discovery rule "%1$s" already exists on "%2$s", inherited from another template.
id: Aturan penemuan "%1$s" sudah ada pada "%2$s", diwarisi dari template lain.

en: Discovery rule created
id: Aturan penemuan dibuat

en: Discovery rule updated
id: Aturan penemuan diperbarui

en: Discovery rules
id: Aturan penemuan

en: Discovery rules deleted
id: Aturan penemuan dihapus

en: Discovery status
id: Status penemuan

en: Display OK triggers for
id: Tampilkan trigger OK untuk

en: Displaying %1$s of %2$s found
id: Menampilkan %1$s dari %2$s yang ditemukan

en: Do you wish to replace the conditional expression?
id: Apakah Anda ingin mengganti ekspresi kondisional?

en: Dot
id: Titik

[ctx: discovery results in dashboard]
en: Down
id: Mati

[ctx: discovery status]
en: Down
id: Mati

en: Draw style
id: Menggambar gaya

en: Duration
id: Durasi

en: Dynamic item
id: Item dinamis

en: Each URL should have a unique name. Please make sure there is only one URL named
id: Setiap URL haru memiliki nama yang unik. Pastikan hanya ada satu URL bernama

en: Edit
id: Ubah

en: Element
id: Elemen

en: Element name
id: Nama elemen

en: Empty
id: Kosong

en: Empty input parameter.
id: Masukan parameter kosong.

en: Enable
id: Aktif

en: Enable confirmation
id: Aktifkan konfirmasi

en: Enable debug mode in selected groups?
id: Aktifkan mode debug pada grup yang dipilih?

en: Enable host
id: Aktifkan host

en: Enable host?
id: Aktifkan host?

en: Enable hosts monitored by selected proxies?
id: Aktifkan host yang termonitor pada proxies yang terpilih?

en: Enable selected actions?
id: Aktifkan aksi yang dipilih?

en: Enable selected discovery rules?
id: Aktifkan aturan discovery yang dipilih?

en: Enable selected groups?
id: Aktifkan grup yang dipilih?

en: Enable selected hosts?
id: Aktifkan host yang dipilih?

en: Enable selected items?
id: Aktifkan item yang dipilih?

en: Enable selected media types?
id: Aktifkan tipe media yang dipilih?

en: Enable selected triggers?
id: Aktifkan trigger yang dipilih?

en: Enabled
id: Aktif

en: Error in search request for table "%1$s".
id: Error pada permintaan pencarian untuk label "%1$s".

en: Event details
id: Detail event

en: Event generation
id: Pembuatan event

en: Event list [previous 20]
id: Daftar event [sebelum 20]

en: Every day(s)
id: Setiap hari

en: Every week(s)
id: Setiap minggu

en: Exclude
id: Kecuali

en: Execute
id: Jalankan

en: Execute on
id: Jalankan saat

en: Executed script
id: Skrip yang dijalankan

en: Execution confirmation
id: Konfirmasi eksekusi

en: Expand single problem
id: Perluas masalah tunggal

[ctx: maintenance status]
en: Expired
id: Kadaluarsa

en: Exploded
id: Meledak

en: Export to CSV
id: Ekspor ke CSV

en: Expression
id: Ekspresi

en: Expression cannot be empty
id: Ekspresi tidak boleh kosong

en: Expression constructor
id: Pembangun ekspresi

en: Expression type
id: Tipe ekspresi

en: Expressions
id: Ekspresi

en: External check
id: Periksa eksternal

en: FALSE
id: PALSU

en: Fail
id: Gagal

en: Failed
id: Gagal

en: Failure Audit
id: Kegagalan Audit

en: February
id: Februari

en: File is too big, max upload size is %1$s bytes.
id: File terlalu besar, ukuran maksimal upload %1$s byte.

en: Filled region
id: Region diisi

en: Filter
id: Saring

en: Finish
id: Selesai

[ctx: page navigation]
en: First
id: Pertama

en: Fit to map
id: Paskan pada peta

en: Fixed
id: Tetap

en: Formula
id: Rumus

en: Fri
id: Jum

en: Friday
id: Jumat

en: From
id: Dari

en: Frontend access
id: Akses frontend

en: Frontend messaging
id: Sistem pesan frontend

en: Function
id: Fungsi

en: GSM modem
id: Modem GSM

en: GUI access disabled.
id: Akses GUI non-aktif.

en: General
id: Umum

en: Given expression is not a macro
id: Ekspresi yang diberikan bukan sebuah macro

en: Go to
id: Lanjut ke

en: Gradient line
id: Garis gradasi

en: Graph
id: Grafik

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s" (inherited from another template).
id: Grafik "%1$s" sudah ada di "%2$s" (diwarisi dari template lain).

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s" (items are not identical).
id: Grafik "%1$s" sudah ada di "%2$s" (item tidak identik).

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s".
id: Grafik "%1$s" sudah ada di "%2$s".

en: Graph "%1$s" with templated items cannot contain items from other hosts.
id: Grafik "%1$s" dengan item template tidak boleh mengandung item dari host lainnya.

en: Graph added
id: Grafik ditambahkan

en: Graph deleted
id: Grafik dihapus

en: Graph prototype "%1$s" with templated items cannot contain items from other hosts.
id: Prototipe grafik "%1$s" dengan kerangka item tidak boleh mengandung item dari host lain.

en: Graph prototypes
id: Prototipe grafik

en: Graph sum
id: Grafik jumlah

en: Graph type
id: Tipe grafik

en: Graph updated
id: Grafik diperbarui

en: Graph with name "%1$s" already exists in graphs or graph prototypes.
id: Grafik dengan nama "%1$s" sudah ada dalam grafik atau prototipe grafik.

en: Graphs
id: Grafik

en: Graphs deleted
id: Grafik telah dihapus

en: Grid
id: Kisi-kisi

en: Group
id: Grup

en: Group "%1$s" does not exist.
id: Grup "%1$s" tidak ada.

en: Group "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
id: Grup "%1$s" untuk host "%2$s" tidak ada.

en: Group added
id: Grup ditambah

en: Group for discovered hosts
id: Grup untuk host yang ditemukan

en: Group name
id: Nama grup

en: Group updated
id: Grup diperbarui

en: Grouping by
id: Grup berdasarkan

en: Groups
id: Grup

en: HTTP authentication
id: Otentikasi HTTP

en: HW architecture
id: Arsitektur HW

en: Hardware (Full details)
id: Hardware (Detail lengkap)

en: Height
id: Tinggi

en: Help
id: Bantuan

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Hide selected
id: Sembunyikan yang dipilih

en: High
id: Tinggi

en: History
id: Riwayat

en: History clearing can take a long time. Continue?
id: Pembersihan riwayat akan memakan waktu lama. Lanjutkan?

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Horizontal align
id: Luruskan horisontal

en: Host "%1$s" already exists.
id: Host "%1$s" sudah ada.

en: Host access
id: Akses host

en: Host added
id: Host ditambah

en: Host cannot have more than one default interface of the same type.
id: Host tidak boleh memiliki lebih dari satu default interface pada tipe yang sama.

en: Host count
id: Hitung host

en: Host deleted
id: Host dihapus

en: Host group
id: Host grup

en: Host group "%1$s" already exists.
id: Host grup "%1$s" sudah ada.

en: Host group elements
id: Elemen grup host

en: Host group label type
id: Tipe label grup host

en: Host groups
id: Grup host

en: Host interface
id: Antarmuka host

en: Host inventory
id: Inventaris Host

en: Host inventory overview
id: Rangkuman inventaris Host

en: Host label type
id: Tipe label host

en: Host name
id: Nama host

en: Host networks
id: Jaringan host

en: Host router
id: Router host

en: Host subnet mask
id: Subnet mask host

en: Host time
id: Waktu host

en: Host update failed.
id: Perbarui host gagal.

en: Host updated
id: Host diperbarui

en: Hosts
id: Host

en: Hosts location
id: Lokasi host

en: Hosts updated
id: Host diperbarui

en: Hours
id: Jam

en: IP address
id: Alamat IP

en: IP and DNS cannot be empty for host interface.
id: IP dan DNS tidak boleh kosong untuk host interface.

en: IP range
id: Jarak IP

en: IPMI agent
id: Agen IPMI

en: IPMI interfaces
id: Interface IPMI

en: IPMI sensor
id: Sensor IPMI

en: Icon
id: Ikon

en: Icon (default)
id: Ikon (default)

en: Icon (disabled)
id: Ikon (non-aktif)

en: Icon (maintenance)
id: Ikon (pemeliharaan)

en: Icon (problem)
id: Ikon (masalah)

en: Icon highlight
id: Ikon sorot

en: Icon map
id: Ikon peta

en: Icon map "%1$s" cannot be deleted. Used in map "%2$s".
id: Peta ikon "%1$s" tidak dapat dihapus. Digunakan pada peta "%2$s".

en: Icon map created
id: Peta ikon dibuat

en: Icon map deleted
id: Peta ikon dihapus

en: Icon map updated
id: Peta ikon diperbarui

en: Icon mapping
id: Pemetaan ikon

en: Icons
id: Ikon

en: If you think this message is wrong, please consult your administrators about getting the necessary permissions.
id: Jika menurut Anda pesan ini salah, mohon hubungi administrator Anda untuk mendapatkan izin yang diperlukan.

en: Image
id: Gambar

en: Image added
id: Gambar ditambah

en: Image deleted
id: Gambar dihapus

en: Image label type
id: Gambar tipe label

en: Image updated
id: Gambar diperbarui

en: Images
id: Gambar

en: Images for all maps will be updated!
id: Gambar untuk semua peta akan diperbarui!

en: Immediately
id: Segera

en: Import
id: Impor

en: Import file
id: Impor file

en: Imported successfully
id: Impor berhasil

en: In maintenance
id: Dalam pemeliharaan

en: In progress
id: Dalam proses

en: Include
id: Termasuk

en: Incorrect %1$s label type value for map "%2$s".
id: Nilai tipe label %1$s salah untuk peta "%2$s".

en: Incorrect SNMP OID.
id: SNMP OID salah.

en: Incorrect SNMP community.
id: Komunitas SNMP salah.

en: Incorrect action condition discovery check.
id: Aksi kondisi pemeriksa penemuan salah.

en: Incorrect action condition discovery check. Discovery check does not exist or you have no access to it.
id: Aksi kondisi pemeriksa penemuan salah. Pemeriksa penemuan tidak ada atau Anda tidak memiliki akses untuk itu.

en: Incorrect action condition discovery rule. Discovery rule does not exist or you have no access to it.
id: Aksi kondisi aturan penemuan salah. Aturan penemuan tidak ada atau Anda tidak memiliki akses untuk itu.

en: Incorrect action condition discovery status.
id: Aksi kondisi status penemuan salah.

en: Incorrect action condition proxy. Proxy does not exist or you have no access to it.
id: Aksi kondisi proxy salah. Proxy tidak ada atau Anda tidak memiliki akses untuk itu.

en: Incorrect action condition trigger. Trigger does not exist or you have no access to it.
id: Aksi kondisi trigger salah. Trigger tidak ada atau Anda tidak memiliki akses untuk itu.

en: Incorrect action condition type.
id: Aksi kondisi tipe salah.

en: Incorrect action operation escalation step values.
id: Kesalahan aksi operasi nilai langkah eskalasi.

en: Incorrect arguments passed to function.
id: Kesalahan pelolosan argumen ke fungsi.

en: Incorrect field "%1$s" name or value in where statement for table "%2$s".
id: Kesalahan nama field "%1$s" atau nilai pada statemen where untuk tabel "%2$s".

en: Incorrect file upload.
id: Kesalahan file upload.

en: Incorrect function is used
id: Kesalahan fungsi telah digunakan

en: Incorrect image index.
id: Kesalahan indeks gambar.

en: Incorrect item key "%1$s" provided for trigger expression on "%2$s".
id: Kesalahan item key "%1$s" disediakan untuk ekspresi trigger pada "%2$s".

en: Incorrect list of items.
id: Kesalahan daftar item.

en: Incorrect maintenance - date must be between 1970.01.01 and 2038.01.18
id: Kesalahan pemeliharaan - tanggal harus antara 1970.01.01 dan 2038.01.18

en: Incorrect maintenance period (minimum 5 minutes)
id: Kesalahan periode pemeliharaan (minimum 5 menit)

en: Incorrect port range.
id: Kesalahan range port.

en: Incorrect trigger expression.
id: Kesalahan ekspresi trigger.

en: Incorrect trigger expression. Host "%1$s" does not exist or you have no access to this host.
id: Kesalahan ekspresi trigger. Host "%1$s" tidak ada atau Anda tidak memiliki akses ke host tersebut.

en: Incorrect trigger expression. Trigger expression elements should not belong to a template and a host simultaneously.
id: Kesalahan ekspresi trigger. Elemen ekspresi trigger tidak seharusnya menjadi miliki template dan host secara bersamaan.

en: Incorrect value "%1$s" for float field "%2$s".
id: Kesalahan nilai "%1$s" untuk field float "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for int field "%2$s".
id: Kesalahan nilai "%1$s" untuk field int "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for unsigned int field "%2$s".
id: Kesalahan nilai "%1$s" untuk field int yang tidak ditandai "%2$s".

en: Information
id: Informasi

en: Insert
id: Sisipkan

en: Installation
id: Instalasi

en: Installer name
id: Nama installer

en: Interface is linked to item "%1$s" on "%2$s".
id: Interface terhubung ke item "%1$s" pada "%2$s".

en: Interface with DNS "%1$s" cannot have empty IP address.
id: Interface dengan DNS "%1$s" alamat IP tidak boleh kosong.

en: Interface with IP "%1$s" cannot have empty DNS name while having "Use DNS" property on "%2$s".
id: Interface dengan IP "%1$s" tidak boleh mengosongkan nama DNS ketika memiliki "Use DNS" properti pada "%2$s".

en: Interface with IP "%1$s" cannot have empty DNS name.
id: Interface dengan IP "%1$s" nama DNS tidak boleh kosong.

en: Invalid JSON. An error occurred on the server while parsing the JSON text.
id: JSON tidak sah. Terjadi kesalahan pada server saat parsing teks JSON.

en: Invalid method parameters.
id: Metode parameter tidak sah.

en: Invalid params.
id: Params tidak sah.

en: Invalid response code "%1$s".
id: Kode respon "%1$s" tidak sah.

en: Inventory
id: Inventaris

en: Inventory field
id: Field inventaris

en: Inventory mode
id: Mode inventaris

en: Is online?
id: Apakah online?

en: It is not possible to filter by user password.
id: Tidak memungkinkan untuk menyaring berdasarkan password user.

en: It is not possible to search by user password.
id: Tidak memungkinkan untuk mencari dengan password user.

en: Item "%1$s" already exists on "%2$s", inherited from another template.
id: Item "%1$s" sudah ada di "%2$s", mewarisi dari template lain.

en: Item "%1$s" cannot populate a missing host inventory field number "%2$d". Choices are: from 0 (do not populate) to %3$d.
id: Item "%1$s" tidak bisa diisi field nomor "%2$d" inventori host hilang . Pilihannya : dari 0 (jangan diisi) ke %3$d.

en: Item added
id: Item ditambah

en: Item count
id: Item hitung

en: Item deleted
id: Item dihapus

en: Item prototype
id: Item prototipe

en: Item prototypes
id: Item prototipe

en: Item updated
id: Item diperbarui

en: Item uses host interface from non-parent host.
id: Item menggunakan interface host dari yang bukan host induk.

en: Item uses incorrect interface type.
id: Item menggunakan tipe inferface yang salah.

en: Item will not be refreshed. Please enter a correct update interval.
id: Item tidak akan disegarkan. Mohon masukkan pembaruan interval yang benar.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as a discovery rule.
id: Item dengan key "%1$s" sudah ada pada "%2$s" sebagai aturan discovery.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as an item created from item prototype.
id: Item dengan key "%1$s" sudah ada pada "%2$s" sebagai sebuah item yang dibuat dari protipe item.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as an item prototype.
id: Item dengan key "%1$s" sudah ada pada "%2$s" sebagai sebuah prototipe item.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as an item.
id: Item dengan key "%1$s" sudah ada pada "%2$s" sebagai sebuah item.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as unknown item element.
id: Item dengan key "%1$s" sudah ada pada "%2$s" sebagai elemen item yang tidak diketahui.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s".
id: Item dengan key "%1$s" sudah ada pada "%2$s".

en: Items
id: Item

en: Items deleted
id: Item dihapus

en: Items list
id: Daftar item

en: Items updated
id: Item diperbarui

en: JMX agent
id: Agen JMX

en: JMX interfaces
id: Interface JMX

en: January
id: Januari

en: July
id: Juli

en: June
id: Juni

en: Key
id: Kunci

en: Key passphrase
id: Kunci passphrase

en: LDAP host
id: Host LDAP

en: LDAP login successful
id: Login LDAP berhasil

en: Label location
id: Label lokasi

en: Language
id: Bahasa

[ctx: page navigation]
en: Last
id: Terakhir

en: Last check
id: Permeriksaan terakhir

en: Last hour graph
id: Grafik jam terakhir

en: Last month graph
id: Grafik bulan terakhir

en: Last of
id: Terakhir dari

en: Last seen (age)
id: Terakhir terlihat (umur)

en: Last value
id: Nilai terakhir

en: Last week graph
id: Grafik minggu terakhir

en: Latest data
id: Data terbaru

en: Left
id: Kiri

en: Limit for search and filter results
id: Cari/Filter batas elemen

en: Line
id: Garis

en: Link
id: Tautan

en: Link indicators
id: Indikator tautan

en: Link templates
id: Template tautan

en: Link to template
id: Tautan ke template

en: Link to templates
id: Tautan ke template

en: Linked templates
id: Template terhubung

en: List is empty
id: Daftar kosong

en: Local time
id: Waktu lokal

en: Location
id: Lokasi

en: Location latitude
id: Latitude lokasi

en: Location longitude
id: Longitude lokasi

en: Log time format
id: Log format waktu

en: Log unmatched SNMP traps
id: Log jebakan SNMP yang tidak sama

en: Login name or password is incorrect.
id: Login nama atau passwordk salah.

en: Logout
id: Keluar

en: Lost
id: Kalah

en: MAC address A
id: Alamat MAC A

en: MAC address B
id: Alamat MAC B

en: Macro
id: Makro

en: Macro "%1$s" already exists on "%2$s".
id: Makro "%1$s" sudah ada pada "%2$s".

en: Macro "%1$s" already exists.
id: Makro "%1$s" sudah ada.

en: Macros
id: Makro

en: Macros updated
id: Makro diperbarui

en: Maintenance
id: Pemeliharaan

en: Maintenance added
id: Pemeliharaan ditambah

en: Maintenance deleted
id: Pemeliharan dihapus

en: Maintenance period length
id: Panjang periode pemeliharaan

en: Maintenance periods
id: Periode pemeliharaan

en: Maintenance type
id: Tipe pemeliharaan

en: Maintenance updated
id: Pemeliharaan diperbarui

en: Maintenance with data collection
id: Pemeliharaan dengan koleksi data

en: Maintenance without data collection
id: Pemeliharaan tanpa koleksi data

en: Map
id: Peta

en: Map label type
id: Tipe label peta

en: Mapped to
id: Dipetakan ke

en: Mappings
id: Pemetaan

en: Maps
id: Peta

en: March
id: Maret

en: Mark elements on trigger status change
id: Tandai elemen pada perubahan status trigger

en: Mark others
id: Tandai lainnya

en: Mark selected
id: Tandai yang dipilih

en: Mass update
id: Perbarui secara masal

en: Mass update elements
id: Perbarui elemen secara masal

en: Max count of elements to show inside table cell
id: Hitung max elemen untuk menampilkan didalam sel tabel

en: May
id: Mei

[ctx: May short]
en: May
id: Mei

en: Media type
id: Tipe media

en: Media type added
id: Tipe media ditambah

en: Media type deleted | Media types deleted
id[0]: Tipe media dihapus

en: Media type updated
id: Tipe media diperbarui

en: Media types
id: Tipe media

en: Members
id: Anggota

en: Message
id: Pesan

en: Message timeout
id: Habis waktu pesan

en: Messages
id: Pesan

en: Messaging
id: Pesan

en: Method not found.
id: Metode tidak ditemukan.

en: Middle
id: Tengah

en: Minutes
id: Menit

en: Missing "itemid" field for item.
id: Hilangnya field "itemid" untuk item.

en: Missing "name" field for graph.
id: Hilangnya field "nama" untuk grafik.

en: Missing items for graph "%1$s".
id: Hilangnya item untuk grafik "%1$s".

en: Missing key "%1$s" for host "%2$s".
id: Hilangnya kunci "%1$s" untuk host "%2$s".

en: Mon
id: Sen

en: Monday
id: Senin

en: Monitored by proxy
id: Terpantau oleh proxy

en: Monitored host
id: Host terpantau

en: Monitoring
id: Pemantauan

en: Month
id: Bulan

en: Monthly
id: Bulanan

en: More than 10 minutes
id: Lebih dari 10 menit

en: More than one graph with name "%1$s" within host.
id: Lebih dari satu grafik dengan nama "%1$s" dengan host.

en: Multiple PROBLEM events
id: Beberapa MASALAH event

en: Mute
id: Bisu

en: Name
id: Nama

en: Network map added
id: Peta jaringan ditambah

en: Network map deleted
id: Peta jaringan dihapus

en: Network map updated
id: Peta jaringan diperbarui

en: Network maps
id: Peta jaringan

en: Never
id: Tak pernah

en: New condition
id: Kondisi baru

en: New element
id: Element baru

en: New regular expression
id: Ekspresi reguler baru

en: No
id: Tidak

en: No authentication user name specified.
id: Tidak ada otentikasi nama user yang spesifik.

en: No conditions defined.
id: Tidak ada kondisi yang didefinisikan.

en: No data collection
id: Tidak ada data yang dikumpulkan

en: No default interface for "%1$s" type on "%2$s".
id: Tidak ada interface standar untuk "%1$s" ketik di "%2$s".

en: No details
id: Tidak ada detail

en: No discovery rule IDs given.
id: Tidak ada aturan ID yang diberikan pada discovery.

en: No file was uploaded.
id: Tidak ada file yang diupload.

en: No host IDs given.
id: Tidak ada ID host yang diberikan.

en: No image
id: Tidak ada gambar

en: No interface found
id: Tidak ada interface yang ditemukan

en: No interface found.
id: Tidak ada interface yang ditemukan.

en: No items defined.
id: Tidak item yang didefinisikan.

en: No permissions for system access.
id: Tidak ada izin untuk akses sistem.

en: No permissions to referred object or it does not exist!
id: Tidak ada izin untuk objek yang dirujuk atau objek tidak ada!

en: No private key file specified.
id: Tidak ada file kunci pribadi yang dispesifikasikan.

en: No proxy
id: Tidak ada proxy

en: No public key file specified.
id: Tidak file kunci publik yang dispesifikasikan.

en: No script specified for action operation command.
id: Tidak ada skrip yang dispesifikasikan untuk aksi operasi perintah.

en: No target selected
id: Tidak ada sasaran yang dipilih

en: No target selected.
id: Tidak ada sasaran yang dipilih.

en: No triggers defined.
id: Tidak ada trigger yang didefinisikan.

en: None
id: Tidak ada

en: Normal view
id: Tampilan normal

en: Not Ack
id: Bukan pemberitahuan

en: Not allowed to set password for user "guest".
id: Tidak diizinkan menggunakan password untuk user "guest".

en: Not available
id: Tidak tersedia

en: Not classified
id: Tidak diklasifikasikan

en: Not supported
id: Tidak didukung

en: Notes
id: Catatan

en: Nothing
id: Tidak ada

en: Notification report
id: Laporan notifikasi

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Number of status changes
id: Jumlah status yang berubah

en: Number of steps
id: Jumlah langkah

en: Number of users (online)
id: Jumlah user (online)

en: Numeric (float)
id: Numerik (float)

en: Numeric (unsigned)
id: Numerik (unsigned)

en: OOB IP address
id: Alamat IP OOB

en: OOB router
id: Router OOB

en: OOB subnet mask
id: Subnet mask OOB

en: OS (Full details)
id: OS (Detail lengkap)

en: OS (Short)
id: OS (Singkat)

en: Oct
id: Okt

en: October
id: Oktober

en: Off
id: Mati

en: On
id: Nyala

en: On status change triggers blink for
id: Pada perubahan status trigger berkedip untuk

en: Once
id: Sekali

en: One time only
id: Satu kali saja

en: Only items assigned to enabled hosts are counted
id: Hanya item yang ditugaskan ke host aktif yang dihitung

en: Only one check can be unique.
id: Hanya satu periksa yang menjadi unik.

en: Only triggers assigned to enabled hosts and depending on enabled items are counted
id: Hanya trigger yang ditugaskan ke host aktif dan tergantung pada item aktif yang dihitung.

en: Operation cannot be performed due to unauthorized request.
id: Operasi tidak dapat dilakukan karena permintaan yang tidak sah.

en: Operation details
id: Detail operasi

en: Operation has no group to operate.
id: Operasi tidak memiliki grup untuk beroperasi.

en: Operation has no template to operate.
id: Operasi tidak memiliki template untuk beroperasi.

en: Operations
id: Operasi

en: Other
id: Lainnya

en: Other configuration parameters
id: Parameter konfigurasi lainnya

en: Other parameters
id: Parameter lainnya

en: Others
id: Lainnya

en: Overview
id: Rangkuman

en: PHP databases support
id: Dukungan database PHP

en: PHP gd FreeType support
id: Dukungan PHP gd FreeType

en: PHP gd JPEG support
id: Dukungan PHP gd JPEG

en: PHP gd PNG support
id: Dukungan PHP gd PNG

en: PHP sockets
id: PHP soket

en: PHP version
id: Versi PHP

en: PROBLEM
id: MASALAH

en: Page received incorrect data
id: Halaman menerima data yang salah

en: Parent discovery rules
id: Aturan discovery induk

en: Parent items
id: Item induk

en: Parent triggers
id: Trigger induk

en: Passive
id: Pasif

en: Password (once again)
id: Password (sekali lagi)

en: Percentile line (left)
id: Baris persentil (kiri)

en: Percentile line (right)
id: Baris persentil (kanan)

en: Period
id: Periode

en: Period type
id: Tipe periode

en: Periods
id: Periode

en: Permissions
id: Izin

en: Permissions can be assigned for user groups only.
id: Perizinan dapat diberikan hanya untuk grup user.

en: Placing algorithm
id: Menempatkan algoritma

en: Play
id: Mainkan

en: Play sound
id: Mainkan suara

en: Please select two elements
id: Silahkan pilih dua elemen

en: Populates host inventory field
id: Mengisi field inventaris host

en: Port cannot be empty for host interface.
id: Port tidak boleh kosong untuk interface host.

en: Port range
id: Range port

en: Preview
id: Tinjau

en: Primary POC cell
id: Sel POC utama

en: Primary POC email
id: Email POC utama

en: Primary POC name
id: Nama POC utama

en: Primary POC notes
id: Catatan POC utama

en: Primary POC phone A
id: Telepon A POC utama

en: Primary POC phone B
id: Telepon B POC utama

en: Primary POC screen name
id: Nama layar POC utama

en: Private key file
id: File kunci pribadi

en: Privilege level
id: Tingkatan hak

en: Problem
id: Masalah

en: Problem display
id: Masalah tampilan

en: Problem on
id: Masalah pada

en: Problems
id: Masalah

en: Proxies
id: Proxy

en: Proxy "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
id: Proxy "%1$s"  untuk host "%2$s" tidak ada.

en: Proxy "%1$s" is used by discovery rule "%2$s".
id: Proxy "%1$s"  sedang digunakan oleh aturan discovery "%2$s".

en: Proxy added
id: Proxy ditambah

en: Proxy deleted | Proxies deleted
id[0]: Proxy dihapus

en: Proxy mode
id: Mode proxy

en: Proxy name
id: Nama proxy

en: Proxy updated
id: Proxy diperbarui

en: Public key
id: Kunci publik

en: Public key file
id: File kunci publik

en: Queue
id: Antrian

en: Read
id: Baca

en: Read-write
id: Baca-tulis

en: Received value
id: Nilai yang diterima

en: Recipient
id: Penerima

en: Recovery
id: Pemulihan

en: Regular expression
id: Ekspresi reguler

en: Regular expression added
id: Ekspresi reguler ditambah

en: Regular expression deleted | Regular expressions deleted
id[0]: Ekspresi reguler dihapus

en: Regular expression updated
id: Ekspresi reguler diperbarui

en: Regular expressions
id: Ekspresi reguler

en: Remember me for 30 days
id: Ingatkan saya selama 30 hari

en: Remote command
id: Perintah jarak jauh

en: Remove
id: Hapus

en: Remove from host group
id: Hapus dari grup host

en: Remove from host groups
id: Hapus dari grup host

en: Remove host
id: Hapus host

en: Replace
id: Gantikan

en: Replace dependencies
id: Gantikan dependensi

en: Reports
id: Laporan

en: Required
id: Dibutuhkan

en: Required host permissions
id: Dibutuhkan perizinan host

en: Required performance (vps)
id: Dibutuhkan performa (vps)

en: Required server performance, new values per second
id: Dibutuhkan performa server, nilai baru per detik

en: Required status codes
id: Dibutuhkan kode status

en: Required string
id: Dibutuhkan string

en: Reset all fields to default values?
id: Reset semua field ke nilai standar?

en: Reset confirmation
id: Konfirmasi reset

en: Reset defaults
id: Reset standar

en: Resolved
id: Terselesaikan

en: Resource
id: Sumber

en: Response code
id: Kode respon

en: Response time
id: Waktu respon

en: Result
id: Hasil

en: Result is FALSE
id: Hasilnya adalah SALAH

en: Result is TRUE
id: Hasilnya adalah BENAR

en: Result type
id: Tipe hasil

en: Retry
id: Coba lagi

en: Right
id: Kanan

en: Rows
id: Baris

en: Rows per page
id: Baris per halaman

en: Rules
id: Aturan

en: SMTP email
id: Email SMTP

en: SMTP helo
id: Helo SMTP

en: SMTP server
id: Server SMTP

en: SNMP OID
id: OID SNMP

en: SNMP community
id: Komunitas SNMP

en: SNMP interfaces
id: Interface SNMP

en: SNMP trap
id: Jebakan SNMP

en: SNMP trap key is invalid.
id: Kunci jebakan SNMP tidak sah.

en: SNMPv1 agent
id: Agen SNMPv1

en: SNMPv2 agent
id: Agen SNMPv2

en: SNMPv3 agent
id: Agen SNMPv3

en: SQL statement execution has failed "%1$s"
id: Eksekusi pernyataan SQL gagal "%1$s"

en: SQL statement execution has failed "%1$s".
id: Eksekusi pernyataan SQL gagal "%1$s".

en: SSH agent
id: Agen SSH

en: Sat
id: Sab

en: Saturday
id: Sabtu

en: Scenario
id: Skenario

en: Schedule
id: Jadwal

en: Script
id: Skrip

en: Script added
id: Skrip ditambah

en: Script deleted | Scripts deleted
id[0]: Skrip dihapus

en: Script name
id: Nama skrip

en: Script profiler
id: Skrip profiler

en: Script updated
id: Skrip diperbarui

en: Scripts
id: Skrip

en: Search
id: Cari

en: Search attribute
id: Cari atribut

en: Search pattern is empty
id: Pola pencarian kosong

en: Secondary POC cell
id: Sel POC kedua

en: Secondary POC email
id: Email POC kedua

en: Secondary POC name
id: Nama POC kedua

en: Secondary POC notes
id: Catatan POC kedua

en: Secondary POC phone A
id: Telepon A POC kedua

en: Secondary POC phone B
id: Telepon B POC kedua

en: Secondary POC screen name
id: Nama layar POC kedua

en: Select
id: Pilih

en: Select prototype
id: Pilih prototipe

en: Selected
id: Dipilih

en: Selected actions deleted
id: Aksi yang dipilih dihapus

en: Selected elements
id: Elemen yang dipilih

en: Send message
id: Kirim pesan

en: Send message to user groups
id: Kirim pesan ke grup user

en: Send message to users
id: Kirim pesan ke user

en: Send only to
id: Hanya kirim ke

en: Send to
id: Kirim ke

en: Sent
id: Terkirim

en: Separated
id: Dipisahkan

en: Serial number A
id: Nomor seri A

en: Serial number B
id: Nomor seri B

en: Server time
id: Waktu server

en: Service port
id: Port service

en: Service type
id: Tipe service

en: Service updated
id: Service diperbarui

en: Services
id: Service

en: Services form a circular dependency.
id: Form service dependensi melingkar.

en: Session terminated, re-login, please.
id: Sesi dimatikan, mohon login kembali.

en: Severity
id: Keparahan

en: Show
id: Tampilkan

en: Show details
id: Tampilkan detail

en: Show hosts in maintenance
id: Tampilkan host yang dalam pemeliharaan

en: Show legend
id: Tampilkan legenda

en: Show lines
id: Tampilkan garis

en: Show selected
id: Tampilkan yang dipilih

en: Show text as HTML
id: Tampilkan teks sebagai HTML

en: Show triggers
id: Tampilkan trigger

en: Show warning if Zabbix server is down
id: Tampilkan peringatan jika server Zabbix mati

en: Show working time
id: Tampilkan waktu kerja

en: Shown
id: Ditampilkan

en: Sign in
id: Masuk

en: Simple
id: Sederhana

en: Simple check
id: Pemeriksaan sederhana

en: Simple graph
id: Grafik sederhana

en: Site ZIP / postal
id: Kode pos situs

en: Site address A
id: Alamat A situs

en: Site address B
id: Alamat B situs

en: Site address C
id: Alamat C situs

en: Site city
id: Kota situs

en: Site country
id: Negara situs

en: Site notes
id: Catatan situs

en: Site rack location
id: Lokasi rak situs

en: Site state / province
id: Provinsi situs

en: Skipped copying of graph "%1$s" to host "%2$s".
id: Abaikan menyalin grafik "%1$s" ke host "%2$s".

en: Snooze
id: Tidur

en: Software (Full details)
id: Software (Detail lengkap)

en: Software application A
id: Aplikasi software A

en: Software application B
id: Aplikasi software B

en: Software application C
id: Aplikasi software C

en: Software application D
id: Aplikasi software D

en: Software application E
id: Aplikasi software E

en: Sort order (0->999)
id: Pengurutan (0->999)

en: Sorting by field "%1$s" not allowed.
id: Urut berdasarkan field "%1$s" tidak boleh.

en: Source
id: Sumber

en: Specified script does not exist or you do not have rights on it for action operation command.
id: Skrip yang dispesifikasikan tidak ada atau Anda tidak memiliki hak atasnya untuk perintah aksi operasi.

en: Speed
id: Kecepatan

en: Stacked
id: Ditumpuk

en: Standard items
id: Item standar

en: Start in
id: Memulai

en: Status codes
id: Status kode

en: Status of discovery
id: Status discovery

en: Status only
id: Status saja

en: Step
id: Langkah

en: Step "%1$s" [%2$s of %3$s] failed: %4$s
id: Langkah "%1$s" [%2$s of %3$s] gagal: %4$s

en: Step duration
id: Durasi langkah

en: Steps
id: Langkah

en: Stop
id: Berhenti

en: Straight
id: Lurus

en: Subject
id: Subyek

en: Success Audit
id: Audit sukses

en: Sun
id: Sen

en: Sunday
id: Senin

en: Support
id: Dukungan

en: Switching authentication method will reset all except this session! Continue?
id: Pengalihan metode otentikasi akan mengatur ulang semua kecuali sesi ini! Lanjutkan?

en: System default
id: Standar sistem

en: System error.
id: Sistem error.

en: TELNET agent
id: Agen TELNET

en: TRUE
id: BENAR

en: Table "%1$s" does not exist.
id: Tabel "%1$s" tidak ada.

en: Table "%1$s" doesn't have a field named "%2$s".
id: Tabel "%1$s" tidak memiliki field dengan nama "%2$s".

en: Tag
id: Label

en: Target
id: Sasaran

en: Target list
id: Daftar sasaran

en: Target type
id: Tipe sasaran

en: Template "%1$s" already exists.
id: Template "%1$s" sudah ada.

en: Template "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
id: Template "%1$s" untuk host "%2$s" tidak ada.

en: Template added
id: Template telah ditambah

en: Template cannot be linked to another template more than once even through other templates.
id: Template tidak dapat dikaitkan dengan template lain lebih dari sekali bahkan melalui template lainnya.

en: Template deleted
id: Template telah dihapus

en: Template group
id: Template grup

en: Template name
id: Nama template

en: Template trigger
id: Trigger template

en: Template updated
id: Template diperbarui

en: Templates
id: Template

en: Templates "%1$s" unlinked from hosts "%2$s".
id: Template "%1$s" tidak dihubungkan dari host "%2$s".

en: Test
id: Tes

en: Test authentication
id: Tes otentikasi

en: Test confirmation
id: Tes konfirmasi

en: Test data
id: Tes data

en: Test string
id: Tes string

en: Text
id: Teks

en: The item is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
id: Item ini tidak ditemukan lagi dan akan terhapus dalam %1$s (on %2$s at %3$s).

en: The requested remote-procedure does not exist / is not available
id: Remote-procedure yang diminta tidak ada / tidak tersedia

en: This month
id: Bulan ini

en: This week
id: Minggu ini

en: This year
id: Tahun ini

en: Thu
id: Kam

en: Thursday
id: Kamis

en: Till
id: Hingga

en: Time
id: Waktu

en: Time period
id: Periode waktu

en: Time shift
id: Waktu pergeseran

en: Time type
id: Tipe waktu

en: Timeout
id: Batas waktu

en: To
id: Ke

en: To set a host interface select a single item type for all items
id: Untuk mengatur interface host pilih satu tipe item untuk semua item

en: Today
id: Hari ini

en: Top
id: Atas

en: Transaction has not been closed. Aborting...
id: Transaksi belum ditutup. Membatalkan...

en: Transport error.
id: Trasnport error.

en: Trends
id: Tren

en: Trigger "%1$s" already exists on "%2$s".
id: Trigger "%1$s" sudah ada pada "%2$s".

en: Trigger "%1$s" depends on trigger "%2$s", which does not exist.
id: Trigger "%1$s" tergantung pada trigger "%2$s", yang tidak ada.

en: Trigger added
id: Trigger ditambah

en: Trigger deleted
id: Trigger dihapus

en: Trigger displaying options
id: Trigger menampilkan pilihan

en: Trigger has items from template "%1$s" that is not linked to host.
id: Trigger memiliki item dari template "%1$s" yang tidak ditautkan ke host.

en: Trigger in template "%1$s" has dependency with trigger in template "%2$s".
id: Trigger pada template "%1$s" memiliki ketergantungan dengan trigger pada template "%2$s".

en: Trigger label type
id: Tipe label trigger

en: Trigger overview
id: Rangkuman trigger

en: Trigger prototype
id: Prototipe trigger

en: Trigger prototypes
id: Prototipe trigger

en: Trigger severity
id: Trigger keparahan

en: Trigger updated
id: Trigger diperbarui

en: Triggers
id: Trigger

en: Triggers deleted
id: Trigger dihapus

en: Triggers top 100
id: Trigger 100 teratas

en: Tue
id: Sel

en: Tuesday
id: Selasa

en: Two items ("%1$s" and "%2$s") cannot populate one host inventory field "%3$s", this would lead to a conflict.
id: Dua item ("%1$s" dan "%2$s") tidak dapat mengisi satu field inventori host "%3$s", ini akan mengakibatkan konflik.

en: Type
id: Tipe

en: Type (Full details)
id: Tipe (Detail lengkap)

en: Type (OK)
id: Tipe (OK)

en: Type of calculation
id: Tipe kalkulasi

en: Type of information
id: Tipe informasi

en: Types
id: Tipe

en: UNKNOWN
id: TIDAK DIKENAL

en: URL (after login)
id: URL (setelah masuk)

en: URLs
id: URL

en: Unable to select configuration.
id: Tidak dapat memilih konfigurasi.

en: Unacknowledged PROBLEM events
id: Event MASALAH yang bukan pemberitahuan

en: Unacknowledged only
id: Hanya yang bukan pemberitahuan

en: Unblock selected users?
id: Membuka blokir user yang dipilih?

en: Units
id: Unit

en: Unknown
id: Tidak dikenal

en: Unknown action
id: Aksi tidak dikenal

en: Unknown host item, no such item in selected host
id: Item host yang tidak dikenal, tidak ada item tersebut dalam host yang terpilih

en: Unknown host, no such host present in system
id: Host tidak dikenal, tidak ada host yang hadir dalam sistem

en: Unknown interface type.
id: Tipe interface tidak dikenal.

en: Unknown resource
id: Sumber daya tidak dikenal

en: Unknown value type
id: Tipe nilai tidak dikenal

en: Unlink
id: Putuskan

en: Unlink and clear
id: Putuskan dan bersihkan

en: Unlink from template
id: Putuskan dari template

en: Unlink from templates
id: Putuskan dari template

en: Unmute
id: Nyalakan suara

en: Unsupported import file extension "%1$s".
id: Tidak mendukung import ekstensi file "%1$s".

en: Unsupported import format "%1$s".
id: Tidak mendukung format import "%1$s".

[ctx: discovery results in dashboard]
en: Up
id: Nyala

[ctx: discovery status]
en: Up
id: Nyala

en: Update
id: Perbaru

en: Update existing
id: Perbaru yang ada

en: Update interval
id: Perbaru interval

en: Upload
id: Unggah

en: Upper level maps
id: Tingkat peta lebih atas

en: Uptime
id: Waktu nyala

en: Uptime/Downtime
id: Waktu nyala/Waktu mati

en: Use if severity
id: Gunakan jika kondisi parah

en: Used in actions
id: Digunakan dalam aksi

en: User added
id: User ditambah

en: User cannot add himself to a disabled group or a group with disabled GUI access.
id: User tidak dapat menambah dirinya sendiri ke grup non-aktif atau grup dengan akses GUI non-aktif.

en: User deleted | Users deleted
id[0]: User dihapus

en: User group
id: Grup user

en: User group "%1$s" is used in script "%2$s".
id: Grup user "%1$s" digunakan dalam skrip "%2$s".

en: User group for database down message
id: Grup user untuk pesan mati database

en: User groups
id: Grup user

en: User is not allowed to delete himself.
id: User tidak diizinkan menghapus dirinya sendiri.

en: User name
id: Nama user

en: User password
id: Password user

en: User profile
id: Profil user

en: User type
id: Tipe user

en: User updated
id: User diperbarui

en: Users
id: User

en: Value
id: Nilai

en: Value "%1$s" is invalid for parameter "grid_align". Choices are: "%2$s" and "%3$s"
id: Nilai "%1$s" tidak valid untuk parameter "grid_align". Pilihannya : "%2$s" dan "%3$s"

en: Value "%1$s" is too long for field "%2$s" - %3$d characters. Allowed length is %4$d characters.
id: Nilai "%1$s" terlalu panjang untuk field "%2$s" - %3$d karakter. Panjang yang diizinkan adalah %4$d karakter.

en: Value map
id: Peta nilai

en: Value map "%1$s" already exists.
id: Peta nilai "%1$s" sudah ada.

en: Value mapping
id: Pemetaan nilai

en: Value: no data
id: Nilai: tidak ada data

en: Values
id: Nilai

en: Variables
id: Variabel

en: Vertical
id: Vertikal

en: Vertical align
id: Meluruskan vertikal

en: Visible name
id: Nama terlihat

en: Visible name cannot be empty if host name is missing.
id: Nama terlihat tidak boleh kosong jika nama hostnya hilang.

en: Warning
id: Peringatan

en: We are sorry, the maximum possible number of elements to remember has been reached.
id: Mohon maaf, jumlah maksimum yang mungkin dari unsur-unsur yang perlu diingat telah tercapai.

en: Web monitoring
id: Pemantauan Web

en: Wed
id: Rab

en: Wednesday
id: Rabu

en: Weekly
id: Mingguan

en: When active
id: Ketidak aktif

en: Width
id: Lebar

en: With data collection
id: Dengan koleksi data

en: With problems
id: Dengan masalah

en: With triggers
id: Dengan trigger

en: Without problems
id: Tanpa masalah

en: Without triggers
id: Tanpa trigger

en: Working time
id: Waktu kerja

en: Write
id: Tulis

en: Wrong fields for host "%1$s".
id: Field yang salah untuk host "%1$s".

en: Y axis MAX value
id: Nilai Y axis MAX

en: Y axis MAX value must be greater than Y axis MIN value.
id: Nilai Y axis MAX harus lebih besar dari nilai Y axis MIN.

en: Y axis MIN value
id: Nilai Y axis MIN

en: Y axis side
id: Sisi Y axis

en: Year
id: Tahun

en: Yearly
id: Tahunan

en: Yes
id: Ya

en: You are not able to choose some of the languages, because locales for them are not installed on the web server.
id: Anda tidak dapat memilih beberapa bahasa, karena locale untuk mereka tidak terinstall pada web server.

en: You do not have permission to perform this operation.
id: Anda tidak memiliki hak untuk melakukan operasi ini.

en: You must login to view this page.
id: Anda harus login untuk menampilkan halaman ini.

en: Zabbix agent
id: Agen Zabbix

en: Zabbix agent (active)
id: Agen Zabbix (aktif)

en: Zabbix has received an incorrect request.
id: Zabbix menerima permintaan yang tidak benar.

en: Zabbix internal
id: Internal Zabbix

en: Zabbix server
id: Server Zabbix

en: Zabbix server is not running: the information displayed may not be current.
id: Server Zabbix tidak berjalan: Informasi yang ditampilkan mungkin tidak saat ini.

en: Zabbix server is running
id: Server Zabbix berjalan

en: Zabbix server name
id: Nama server Zabbix

en: Zabbix trapper
id: Jebakan Zabbix

en: agent
id: agen

en: all
id: semua

en: as Blue
id: sebagai Biru

en: as Green
id: Sebagai Hijau

en: as Red
id: sebagai Merah

en: days
id: hari

en: default
id: standar

en: host group
id: grup host

en: icon
id: ikon

en: image
id: gambar

en: in
id: dalam

en: last
id: terakhir

[ctx: week of month]
en: last
id: terakhir

en: macro(s)
id: makro

en: map
id: peta

en: must be a valid LDAP user
id: harus user LDAP yang valid

en: no data
id: tidak ada data

en: not in
id: tidak didalam

en: not selected
id: tidak dipilih

en: of
id: dari

en: on
id: pada

en: other
id: lainnya

en: short description
id: penjelasan singkat

en: show icon mappings
id: tampilkan pemetaan ikon

en: template ID "%1$s" is passed %2$s times
id: template ID "%1$s" dilewatkan %2$s kali

en: unknown
id: tidak diketahui

en: value
id: nilai
