Zabbix 6.0 - en to ka translation catalogue (3071 entries)

en: "%1$s" date must be less than "%2$s" date.
ka: "%1$s" თარიღი "%2$s" თარიღზე მცირე უნდა იყოს.

en: "%1$s" instead "%2$s"
ka: "%1$s" "%2$s"-ის მაგიერ

en: "%1$s" is expected
ka: "%1$s" მოსალოდნელია

en: "%1$s" must be an empty string or greater than "%2$s".
ka: "%1$s" ცარიელი სტრიქონი, ან "%2$s"-ზე მეტი უნდა იყოს.

en: "host:key" pair is expected
ka: მოველოდი "ჰოსტი:გასაღები" წყვილს

en: $.path.to.node
ka: $.ბილიკი.კვანძამდე

en: %1$d characters exceeds maximum length of %2$d characters
ka: %1$d სიმბოლო დასაშვებ მაქსიმუმს, %2$d სიმბოლოს სცდება

en: %1$d day | %1$d days
ka[0]: %1$d დღე

[ctx: screen reader]
en: %1$d matches for %2$s found
ka: %2$s-სთვის აღმოჩენილია %1$d დამთხვევა

en: %1$d of %1$d+ hosts are shown
ka: ნაჩვენებია %1$d ჰოსტი %1$d+-დან

en: %1$d of %3$d%2$s problem is shown | %1$d of %3$d%2$s problems are shown
ka[0]: ნაჩვენებია %1$d პრობლემა %3$d%2$s-დან

en: %1$d problems selected.
ka: არჩეულია %1$d პრობლემა.

en: %1$s (year %2$s)
ka: %1$s (%2$s წელი)

en: %1$s - thrown by module located at %2$s.
ka: %1$s - ამოაგდო მოდულმა, რომელის მდებარეობაა %2$s.

en: %1$s [Line: %2$s | Column: %3$s]
ka: %1$s [ხაზი: %2$s | სვეტი: %3$s]

[ctx: screen reader]
en: %1$s action | %1$s actions
ka[0]: %1$s ქმედება

en: %1$s characters
ka: %1$s სიმბოლო

en: %1$s characters remaining
ka: დარჩენილია %1$s სიმბოლო

en: %1$s event | %1$s events
ka[0]: %1$s მოვლენა

en: %1$s group pattern
ka: %1$s ჯგუფის ნიმუში

en: %1$s host in maintenance | %1$s hosts in maintenance
ka[0]: %1$s ჰოსტი რემონტში

en: %1$s hour | %1$s hours
ka[0]: %1$s საათი

en: %1$s item | %1$s items
ka[0]: %1$s ელემენტი

[ctx: screen reader]
en: %1$s message | %1$s messages
ka[0]: %1$s შეტყობინება

en: %1$s minute | %1$s minutes
ka[0]: %1$s წუთი

en: %1$s of %2$s element in problem state | %1$s of %2$s elements in problem state
ka[0]: %1$s ელემენტი %2$s-დან პრობლემურ მდგომარეობაშია

en: %1$s problem | %1$s problems
ka[0]: %1$s პრობლემა

en: %1$s problem in total | %1$s problems in total
ka[0]: სულ %1$s პრობლემა

en: %1$s retry left | %1$s retries left
ka[0]: დარჩა %1$s მცდელობა

en: %1$s second | %1$s seconds
ka[0]: %1$s წამი

en: %1$s unacknowledged problem | %1$s unacknowledged problems
ka[0]: %1$s დაუდასტურებელი პრობლემა

[ctx: screen reader]
en: %1$s, Severity, %2$s
ka: %1$s, სიმძიმე, %2$s

[ctx: screen reader]
en: %1$s, read only
ka: %1$s, მხოლოდ-კითხვადი

[ctx: screen reader]
en: %1$s, selected
ka: %1$s, მონიშნულია

en: %1$sth percentile: %2$s
ka: %1$s-ე პროცენტი: %2$s

en: %d device | %d devices
ka[0]: %d მოწყობილობა

en: (0 - infinitely)
ka: (0 - სამუდამოდ)

en: (0 - use action default)
ka: (0 - ქმედების ნაგულისხმევის გამოყენება)

en: (Only super admins can create groups)
ka: (მხოლოდ სუპერ ადმინისტრატორებს შეუძლიათ ჯგუფების შექმნა)

en: (created by host discovery)
ka: (შექმნილია ჰოსტის აღმოჩენის მიერ)

en: (no proxy)
ka: (პროქსის გარეშე)

en: 0 - use default port
ka: 0 - ნაგულისხმები პორტის გამოყენება

en: 0 or 1
ka: 0 ან 1

en: 1 minute
ka: 1 წუთი

en: 10 seconds
ka: 10 წამი

en: 12-hour
ka: 12-სთ

en: 24-hour
ka: 24-სთ

en: 30 seconds
ka: 30 წამი

en: 3D view
ka: 3D ხედი

en: 5 minutes
ka: 5 წუთი

en: 5 seconds
ka: 5 წამი

en: 500 latest values
ka: 500 უკანასკნელი მნიშვნელობა

en: <empty string>
ka: <ცარიელი სტრიქონი>

en: <label name>
ka: <ჭდის სახელი>

en: <manual>
ka: <ხელით>

en: ADD OVERRIDE
ka: გადაფარვის დამატება

en: ALARM CLOCK
ka: განგაშის საათ

en: API access
ka: API-სთან წვდომა

en: API hostname
ka: API ჰოსტის სახელი

en: API methods
ka: API-ის მეთოდები

en: API token
ka: API კოდი

en: API token "%1$s" already exists for userid "%2$s".
ka: API კოდი "%1$s" უკვე არსებობს userid-სთვის "%2$s".

en: API token added
ka: API კოდი დაემატა

en: API token deleted | API tokens deleted
ka[0]: API კოდი წაიშალა

en: API token disabled | API tokens disabled
ka[0]: API კოდი გაითიშა

en: API token enabled | API tokens enabled
ka[0]: API კოდი ჩაირთო

en: API token expired.
ka: API კოდი ვადა ამოიწურა.

en: API token updated
ka: API კოდი განახლდა

en: API tokens
ka: API კოდები

en: Above value
ka: მნიშვნელობის ზემოთ

en: Abscissa
ka: აბსცისა

en: Access denied
ka: წვდომა აკრძალულია

en: Access denied!
ka: წვდომა აკრძალულია!

en: Access to API
ka: წვდომა API-სთან

en: Access to UI elements
ka: წვდომა UI-ის ელემენტებთან

en: Access to actions
ka: წვდომა ქმედებებთან

en: Access to modules
ka: წვდომა მოდულებთან

en: Access to services
ka: წვდომა სერვისებთან

en: Ack
ka: დადასტ

en: Acknowledge
ka: დადასტურება

en: Acknowledge problems
ka: პრობლემების დადასტურება

en: Acknowledged
ka: დადასტურებულია

en: Acknowledged PROBLEM events
ka: დადასტურებული PROBLEM მოვლენები

en: Acknowledged RESOLVED events
ka: მოგვარებულის სტატუსის მქონე მოვლენები დადასტურებულია

en: Acknowledgement status
ka: დადასტურების სტატუსი

en: Action
ka: მოქმედება

[ctx: compact table header]
en: Action
ka: ქმედება

en: Action "%1$s" already exists.
ka: მოქმედება "%1$s" უკვე არსებობს.

en: Action "%2$s" is not available for user role "%1$s".
ka: ქმედება "%2$s" ხელმიუწვდომელია მომხმარებლის როლისთვის "%1$s".

en: Action added
ka: მოქმედება დაემატა

en: Action deleted | Actions deleted
ka[0]: მოქმედება წაიშალა

en: Action disabled | Actions disabled
ka[0]: მოქმედება გამორთულია

en: Action enabled | Actions enabled
ka[0]: მოქმედება ჩართულია

en: Action log
ka: მოქმედებების ჟურნალი

en: Action operation
ka: ქმედების ოპერაცია

en: Action updated
ka: მოქმედება განახლდა

en: Action with ID "%1$s" is not available.
ka: ქმედება ID-ით "%1$s" ხელმისაწვდომი არაა.

en: Actions
ka: მოქმედებები

[ctx: compact table header]
en: Actions
ka: ქმედებები

en: Active
ka: აქტიური

[ctx: maintenance status]
en: Active
ka: აქტიურია

en: Active checks
ka: აქტიური შემოწმებები

en: Active since
ka: აქტიურია დროიდან

en: Active till
ka: აქტიურია სადამდე

en: Add
ka: დამატება

en: Add (message type limit reached)
ka: დამატება (მიღწეულია შეტყობინების ტიპის ზღვარი)

en: Add a column
ka: სვეტის დამატება

en: Add a new widget
ka: ახალი ვიჯეტის დამატება

en: Add child elements
ka: შვილი ელემენტების დამატება

en: Add child service
ka: შვილი სერვისის დამატება

en: Add child services
ka: შვილი სერვისების დამატება

en: Add from host
ka: ჰოსტიდან დამატება

en: Add from template
ka: ნიმუშიდან დამატება

en: Add host
ka: ჰოსტის დამატება

en: Add host tags
ka: ჰოსტის ჭეების დამატება

en: Add host trigger
ka: ჰოსტის ტრიგერის დამატება

en: Add missing
ka: ნაკლულის დამატება

en: Add multiple maps
ka: ერთზე მეტი რუკის დამატება

en: Add new data set
ka: ახალი მონაცემების სეტის დამატება

en: Add new interface
ka: ახალი ინტერფეისის დამატება

en: Add new override
ka: ახალი გაფარვის დამატება

en: Add page
ka: გვერდის დამატება

en: Add parent services
ka: მშობელი სერვისების დამატება

en: Add problem comments
ka: პრობლემის კომენტარების დამატება

en: Add prototype
ka: პროტოტიპის დამატება

en: Add scheduled report
ka: დაგეგმილი ანგარიშის დამატება

en: Add services
ka: სერვისების დამატება

en: Add submaps
ka: ქვერუკების დამატება

en: Add to favorites
ka: რჩეულებში დამატება

en: Add to host group
ka: ჰოსტების ჯგუფში დამატება

en: Add to host groups
ka: ჰოსტების ჯგუფებში დამატება

en: Add user
ka: მომხმარებლის დამატება

en: Add user group
ka: მომხმარებლის ჯგუფის დამატება

en: Add widget
ka: ვიჯეტის დამატება

en: Added
ka: დამატებულია

[ctx: screen reader]
en: Added, %1$s
ka: დამატებულია, %1$s

en: Additional rule
ka: დამატებითი წესი

en: Additional rules
ka: დამატებითი წესები

en: Address
ka: მისამართი

en: Admin
ka: ადმინისტრატორი

en: Administration
ka: ადმინისტრაცია

en: Advanced configuration
ka: დამატებითი პარამეტრები

en: Advanced labels
ka: დამატებითი ჭდეები

en: Advanced options
ka: დამატებითი პარამეტრები

en: After
ka: შემდეგ

en: After value
ka: მნიშვნელობის შემდეგ

en: Age
ka: ასაკი

en: Age less than
ka: ასაკი ნაკლებია ვიდრე

en: Agent
ka: აგენტი

en: Agent (active)
ka: აგენტი (აქტიური)

en: Agent (passive)
ka: აგენტი (პასიური)

en: Agent availability check. Returns nothing - unavailable; 1 - available
ka: აგენტის ხელმისაწვდომობის შემოწმება. თუ არაფერს აბრუნებს - მიუწვდომელია; 1 - ხელმისაწვდომია

en: Agent encryption
ka: აგენტის შიფრაცია

en: Agent host metadata. Returns string
ka: აგენტის ჰოსტის მეტამონაცემები. აბრუნებს სტრიქონს

en: Agent host name. Returns string
ka: აგენტის ჰოსტის სახელი. აბრუნებს სტრიქონს

en: Agent interfaces
ka: აგენტის ინტერფეისები

en: Agent variant check. Returns 1 - for Zabbix agent; 2 - for Zabbix agent 2
ka: აგენტის ვარიანტის შემოწმება. აბრუნებს მნიშვნელობას 1 - Zabbix agent-სთვის და 2 - Zabbix agent 2-სთვის

en: Aggregate
ka: შეკოწიწება

en: Aggregate functions
ka: აგრეგატული ფუნქციები

en: Aggregation function
ka: აგრეგაციის ფუნქცია

en: Aggregation interval
ka: აგრეგაციის ინტერვალი

en: Alert message
ka: გაფრთხილების შეტყობინება

en: Alerts
ka: შეტყობინებები

en: Algorithm
ka: ალგორითმი

en: Alias
ka: ფსევდონიმი

en: Align map elements
ka: რუკის ელემენტების სწორება

en: All
ka: ყველა

en: All dashboards
ka: ყველა სამუშაო დაფა

en: All graphs
ka: ყველა გრაფიკი

en: All groups
ka: ყველა ჯგუფი

en: All hosts
ka: ყველა ჰოსტი

en: All links should have "Name" and "URL" specified
ka: "სახელი" და "URL" მითითებული ყველა ბმულს უნდა ჰქონდეს

en: All maps
ka: ყველა რუკა

en: All problems
ka: ყველა პრობლემა

en: All problems if tag values match
ka: ყველა პრობლემა, თუ ჭდის მნიშვნელობები ემთხვევა

en: All services
ka: ყველა სერვისი

en: All tags
ka: ყველა ჭდე

en: All templates
ka: ყველა შაბლონი

en: Allow list
ka: დაშვების სია

en: Allow manual close
ka: ხელით დახურვის დაშვება

en: Allow redirect
ka: გადამისამართების დაშვება

en: Allowed hosts
ka: დაშვებული ჰოსტები

en: Allowed methods
ka: დაშვებული მეთოდები

en: Alternatively, you can install it manually:
ka: ალტერნატიულად, თქვენ შეგიძლიათ ის ხელით დააყენოთ:

en: Analog
ka: ანალოგური

en: And
ka: და

en: And/Or
ka: და/ან

en: Angle
ka: კუთხე

en: Annually
ka: წლიურად

en: Any
ka: ნებისმიერი

en: Any character string included
ka: ნებისმიერი ჩასმული სტრიქონი

en: Application error.
ka: პროგრამის შეცდომა.

en: Apply
ka: გამოყენება

en: Apply permissions to all subgroups
ka: წვდომების გადატარება ყველა ქვეჯგუფზე

[ctx: maintenance status]
en: Approaching
ka: ახლოვდება

en: Approximation
ka: დაახლოებით

en: Apr
ka: აპრ

en: April
ka: აპრილი

en: Arc background
ka: რკალის ფონი

en: Arc size
ka: რკალის ზომა

en: Are you sure you want to delete this filter?
ka: მართლა გნებავთ ამ ფილტრის წაშლა?

en: Are you sure you want to delete?
ka: მართლა გნებავთ წაშლა?

en: Are you sure you want to perform this action?
ka: მართლა გნებავთ ამ ქმედების შესრულება?

en: Area size
ka: ფართობის ზომა

en: Area type
ka: ფართობის ტიპი

en: Arithmetic
ka: არითმეტიკა

en: As is
ka: როგორც არის

en: As plain text
ka: ჩვეულებრივი ტექსტივით

en: Assertions
ka: მტკიცებები

en: Asset tag
ka: აქტივის ჭდე

en: At %1$s every %2$s day | At %1$s every %2$s days
ka[0]: %1$s ყოველ %2$s დღეში

en: At (hour:minute)
ka: დრო (სთ:წთ)

en: At least one LDAP server must exist.
ka: უნდა არსებობდეს ერთი LDAP სერვერი მაინც.

en: At least one MFA method must exist.
ka: უნდა არსებობდეს ერთი MFA მეთოდი მაინც.

en: At least one UI element must be checked.
ka: საჭიროა, ერთი ინტერფეისის ელემენტი მაინც ჩართოთ.

en: At least one UI element must be enabled for user role "%1$s".
ka: ჩართული უნდა იყოს ერთი ინტერფეისის ელემენტი მაინც მომხმარებლის როლისთვის "%1$s".

en: At least one action is mandatory.
ka: სულ ცოტა ერთი ქმედება აუცილებელია.

en: At least one operation must be selected.
ka: უნდა აირჩიოთ ერთი ოპერაცია მაინც.

en: At least one operation must exist.
ka: უნდა არსებობდეს ერთი ოპერაცია მაინც.

en: At least one parameter must be enabled.
ka: აუცილებელია, ჩართოთ ერთი პარამეტრი მაინც.

en: Attempt interval
ka: მცდელობის ინტერვალი

en: Attempts
ka: მცდელობა

en: Attribute
ka: ატრიბუტი

en: Attribution text
ka: ავტორობის ტექსტი

en: Audit log
ka: აუდიტის ჟურნალი

en: Audit settings
ka: აუდიტის მორგება

en: Aug
ka: აგვ

en: August
ka: აგვისტო

en: Auth token
ka: ავთენტიკაციის კოდი

en: AuthN requests
ka: AuthN მოთხოვნები

en: Authentication
ka: ავთენტიფიკაცია

en: Authentication algorithm
ka: ავთენტიფიკაციის ალგორითმი

en: Authentication failed: %1$s.
ka: ავთენტიკაცია ჩავარდა: %1$s.

en: Authentication method
ka: ავთენტიფიკაციის მეთოდი

en: Authentication passphrase
ka: ავთენტიფიკაციის პაროლი

en: Authentication protocol
ka: ავთენტიფიკაციის ოქმი

en: Authentication settings updated
ka: ავთენტიფიკაციის პარამეტრები განახლდა

en: Author
ka: ავტორი

en: Authorization
ka: ავტორიზაცია

en: Auto
ka: ავტო

[ctx: history source selection method]
en: Auto
ka: ავტო

en: Auto-login
ka: ავტო-შესვლა

en: Auto-logout
ka: ავტომატური გასვლა

en: Automatic
ka: ავტომატური

en: Automatic icon mapping
ka: ხატულების ავტომატური მისადაგება

en: Automatic icon selection
ka: ხატულების ავტომატური არჩევა

en: Autoregistration
ka: ავტორეგისტრაცია

en: Autoregistration actions
ka: ავტორეგისტრაციის ქმედებები

en: Autoregistration data storage period
ka: ავტორეგისტრაციის მონაცემების შენახვის შუალედი

en: Availability
ka: ხელმისაწვდომობა

en: Availability report
ka: ხელმისაწვდომობის ანგარიში

en: Available
ka: ხელმისაწვდომია

[ctx: compact table header]
en: Available
ka: ხელმისაწვდომია

en: Average
ka: საშუალო

en: Avoid easy-to-guess passwords
ka: ადვილად მისახვედრი პაროლების თავიდან აცილება

en: Axes
ka: ღერძები

en: Back
ka: უკან

en: Background
ka: ფონი

en: Background color
ka: ფონის ფერი

en: Background image
ka: ფონური გამოსახულება

en: Bar
ka: ზოლი

en: Base DN
ka: საბაზო DN

en: Base color
ka: ძირითადი ფერი

en: Basic
ka: ჩვეულებრივი

en: Bearer token
ka: წარმომდგენის კოდი

en: Before value
ka: მნიშვნელობამდე

en: Below value
ka: მნიშვნელობაზე ნაკლები

en: Binary
ka: გამშვები

en: Bind DN
ka: ბმის DN

en: Bind password
ka: ბმის პაროლი

en: Bits to shift
ka: წასანაცვლებელი ბიტები

en: Bitwise functions
ka: ბიტური ფუნქციები

en: Blocked
ka: დაბლოკილია

en: Blue
ka: ლურჯი

en: Body
ka: სხეული

en: Body and headers
ka: სხეული და თავსართები

en: Bold
ka: სქელი

en: Bold line
ka: მუქი ხაზი

en: Boolean to decimal
ka: ორობითიდან ათობითში

en: Border
ka: საზღვარი

en: Border color
ka: საზღვრის ფერი

en: Border type
ka: საზღვრის ტიპი

en: Border width
ka: საზღვრის სიგანე

en: Both passwords must be equal.
ka: ორივე პაროლი უნდა ემთხვეოდეს.

en: Bottom
ka: ქვედა

en: Bottom N
ka: ქვედა N

en: Bring forward
ka: უკან გადატანა

en: Bring to front
ka: წინა პლანზე გამოტანა

en: Bulgarian (bg_BG)
ka: ბულგარული (bg_BG)

en: By host
ka: ჰოსტით

en: By me
ka: ჩემგან

en: By trigger template
ka: ტრიგერის შაბლონით

en: CPU information. Returns string or integer
ka: ინფორმაცია CPU-ის შესახებ. აბრუნებს სტრიქონს ან integer-ს

en: CPU load. Returns float
ka: CPU-ის დატვირთვა. აბრუნებს float-ს

en: CPU utilization percentage. Returns float
ka: CPU-ის გამოყენების პროცენტული დატვირთვა. აბრუნებს float-ს

en: CSRF test
ka: CSRF შემოწმება

en: CSRF token test
ka: CSRF კოდის შემოწმება

en: CSRF token validation succeeded.
ka: CSRF კოდის შემოწმება წარმატებულია.

en: CSV to JSON
ka: CSV-დან JSON-ში

en: CUID is expected
ka: მოველოდი CUID-ს

en: Calculated
ka: გამოთვლადი

en: Calendar
ka: კალენდარი

en: Callback
ka: უკუგამოძახება

en: Cancel
ka: გაუქმება

en: Cannot add API token
ka: API კოდის დამატება შეუძლებელია

en: Cannot add action
ka: მოქმედების დამატება ვერ მოხერხდა

en: Cannot add discovery rule
ka: აღმოჩენის წესის დამატება შეუძლებელია

en: Cannot add graph
ka: გრაფიკის დამატება ვერ მოხერხდა

en: Cannot add graph prototype
ka: გრაფიკის პროტოტიპის დამატება ვერ მოხერხდა

en: Cannot add host
ka: ჰოსტის დამატება ვერ მოხერხდა

en: Cannot add host group
ka: ჰოსტის ჯგუფის დამატება შეუძლებელია

en: Cannot add host prototype
ka: ჰოსტის პროტოტიპის დამატება ვერ მოხერხდა

en: Cannot add image
ka: გამოსახულების დამატება ვერ მოხერხდა

en: Cannot add item
ka: ელემენტის დამატება ვერ მოხერხდა

en: Cannot add item prototype
ka: ელემენტის პროტოტიპის დამატება ვერ მოხერხდა

en: Cannot add media type
ka: მატარებლის ტიპის დამატება ვერ მოხერხდა

en: Cannot add module: %1$s. | Cannot add modules: %1$s.
ka[0]: მოდულის დამატება შეუძლებელია: %1$s.

en: Cannot add network map
ka: ქსელის რუკის დამატება შეუძლებელია

en: Cannot add proxy
ka: პროქსის დამატება შეუძლებელია

en: Cannot add regular expression
ka: რეგულარული გამოსახულების დამატება შეუძლებელია

en: Cannot add scheduled report
ka: დაგეგმილი ანგარიშის დამატება შეუძლებელია

en: Cannot add script
ka: სკრიპტის დამატება შეუძლებელია

en: Cannot add submaps. Max depth reached.
ka: ქვერუკების დამატება შეუძლებელია. მიღწეულია მაქს. სიღრმე.

en: Cannot add template
ka: შაბლონის დამატება ვერ მოხერხდა

en: Cannot add template group
ka: ნიმუშების ჯგუფის დამატება შეუძლებელია

en: Cannot add trigger
ka: ტრიგერის დამატება ვერ მოხერხდა

en: Cannot add trigger prototype
ka: ტრიგერის პროტოტიპის დამატება ვერ მოხერხდა

en: Cannot add user
ka: მომხმარებლის დამატება ვერ მოხერხდა

en: Cannot add user group
ka: მომხმარებლის ჯგუფის დამატება შეუძლებელია

en: Cannot add web scenario
ka: ვებ სცენარის დამატება ვერ მოხერხდა

en: Cannot add widget: no widgets available.
ka: ვიჯეტის დამატება შეუძლებელია: ვიჯეტები ხელმისაწვდომი არაა.

[ctx: screen reader]
en: Cannot be removed
ka: ვერ წაიშლება

en: Cannot bind anonymously to LDAP server.
ka: LDAP სერვერთან ანონიმურად მიბმა შეუძლებელია.

en: Cannot bind to LDAP server.
ka: LDAP სერვერთან მიბმა შეუძლებელია.

en: Cannot build expression tree: %1$s.
ka: გამოსახულებების ხის აგება შეუძლებელია: %1$s.

en: Cannot change the user type of own role.
ka: მომხმარებელს საკუთარი როლის ტიპის შეცვლა არ შეუძლია.

en: Cannot clear history and trends
ka: ტრენდებისა და ისტორიის გასუფთავება შეუძლებელია

en: Cannot clone graph prototypes.
ka: გრაფიკის პროტოტიპების კლონირება ვერ მოხერხდა.

en: Cannot clone trigger prototypes.
ka: ტრიგერის პროტოტიპების კლონირება ვერ მოხერხდა.

en: Cannot close problem: %1$s.
ka: პრობლემის დახურვა შეუძლებელია: %1$s.

en: Cannot connect to LDAP server.
ka: LDAP სერვერთან დაკავშირება შეუძლებელია.

en: Cannot connect to the database.
ka: ვერ მოხერხდა მონაცემთა ბაზასთან დაკავშირება.

en: Cannot convert POST data:
ka: POST მონაცემების გადაყვანა შეუძლებელია:

en: Cannot copy graph | Cannot copy graphs
ka[0]: გრაფიკის კოპირება შეუძლებელია

en: Cannot copy item | Cannot copy items
ka[0]: ელემენტის კოპირება შეუძლებელია

en: Cannot copy trigger | Cannot copy triggers
ka[0]: ტრიგერის კოპირება შეუძლებელია

en: Cannot create SLA
ka: SLA-ის შექმნა შეუძლებელია

en: Cannot create another database connection.
ka: კიდევ ერთი ბაზასთან მიერთების შექმნა შეუძლებელია.

en: Cannot create connector
ka: დამკავშირებლის შექმნა შეუძლებელია

en: Cannot create discovery rule
ka: აღმოჩენის წესის შექმნა შეუძლებელია

en: Cannot create event correlation
ka: მოვლენის კორელაციის შექმნა შეუძლებელია

en: Cannot create icon map
ka: ხატულების რუკის შექმნა შეუძლებელია

en: Cannot create maintenance period
ka: რემონტის პერიოდის შექმნა შეუძლებელია

en: Cannot create request
ka: მოთხოვნის შექმნა შეუძლებელია

en: Cannot create scheduled report
ka: დაგეგმილი ანგარიშის შექმნა შეუძლებელია

en: Cannot create service
ka: სერვისის შექნა შეუძლებელია

en: Cannot create service "%1$s": %2$s.
ka: სერვისის "%1$s" შექმნა შეუძლებელია: %2$s.

en: Cannot create the configuration file.
ka: კონფიგურაციის ფაილის შექმნა ვერ მოხერხდა.

en: Cannot create user role
ka: მომხმარებლის როლის შექმნა შეუძლებელია

en: Cannot create web scenario step
ka: ვებ სცენარის ბიჯის შექმნა შეუძლებელია

en: Cannot delete API token | Cannot delete API tokens
ka[0]: API კოდის წაშლა შეუძლებელია

en: Cannot delete SLA | Cannot delete SLAs
ka[0]: SLA-ის წაშლა შეუძლებელია

en: Cannot delete Zabbix internal user "%1$s", try disabling that user.
ka: Zabbix-ის შიდა მომხმარებლის "%1$s" წაშლა ვერ მოხერხდა, სცადეთ ამ მომხმარებლის გათიშვა.

en: Cannot delete action | Cannot delete actions
ka[0]: მოქმედების წაშლა ვერ მოხერხდა

en: Cannot delete connector | Cannot delete connectors
ka[0]: დამკავშირებლის წაშლა შეუძლებელია

en: Cannot delete dashboard | Cannot delete dashboards
ka[0]: სამუშაო დაფის წაშლა შეუძლებელია

en: Cannot delete default MFA method.
ka: ნაგულისხმევი MFA-ს მეთოდის წაშლა შეუძლებელია.

en: Cannot delete default user directory.
ka: .ნაგულისხმევი მომხმარებლის საქაღალდის წაშლა შეუძლებელია.

en: Cannot delete discovery rule | Cannot delete discovery rules
ka[0]: აღმოჩენის წესის წაშლა შეუძლებელია

en: Cannot delete event correlation | Cannot delete event correlations
ka[0]: მოვლენის კორელაციის წაშლა შეუძლებელია

en: Cannot delete graph | Cannot delete graphs
ka[0]: გრაფიკის წაშლა ვერ მოხერხდა

en: Cannot delete graph prototype | Cannot delete graph prototypes
ka[0]: გრაფიკის პროტოტიპის წაშლა ვერ მოხერხდა

en: Cannot delete host | Cannot delete hosts
ka[0]: ჰოსტის წაშლა შეუძლებელია

en: Cannot delete host group | Cannot delete host groups
ka[0]: ჰოსტების ჯგუფის წაშლა შეუძლებელია

en: Cannot delete host groups
ka: ჰოსტის ჯგუფების წაშლა შეუშლებელია

en: Cannot delete host prototype | Cannot delete host prototypes
ka[0]: ჰოსტის პროტოტიპის წაშლა შეუძლებელია

en: Cannot delete host prototypes
ka: ჰოსტის პროტოტიპების წაშლა შეუძლებელია

en: Cannot delete icon map
ka: ხატულების რუკის წაშლა შეუძლებელია

en: Cannot delete image
ka: გამოსახულების წაშლა ვერ მოხერხდა

en: Cannot delete inventory.
ka: ინვენტარის წაშლა შეუძლებელია.

en: Cannot delete item | Cannot delete items
ka[0]: ელემენტის წაშლა ვერ მოხერხდა

en: Cannot delete item prototype | Cannot delete item prototypes
ka[0]: ელემენტის პროტოტიპის წაშლა ვერ მოხერხდა

en: Cannot delete maintenance period | Cannot delete maintenance periods
ka[0]: რემონტის პერიოდის წაშლა შეუძლებელია

en: Cannot delete media type | Cannot delete media types
ka[0]: მატარებლის ტიპის წაშლა ვერ მოხერხდა

en: Cannot delete module: %1$s. | Cannot delete modules: %1$s.
ka[0]: მოდულის წაშლა შეუძლებელია: %1$s.

en: Cannot delete network map | Cannot delete network maps
ka[0]: ქსელის რუკის წაშლა ვერ მოხერხდა

en: Cannot delete proxies
ka: პროქსიების წაშლა შეუძლებელია

en: Cannot delete proxy | Cannot delete proxies
ka[0]: პროქსის წაშლა შეუძლებელია

en: Cannot delete regular expression | Cannot delete regular expressions
ka[0]: რეგულარული გამოსახულების წაშლა შეუძლებელია

en: Cannot delete scheduled report | Cannot delete scheduled reports
ka[0]: დაგეგმილი ანგარიშის წაშლა შეუძლებელია

en: Cannot delete script | Cannot delete scripts
ka[0]: სკრიპტის წაშლა შეუძლებელია

en: Cannot delete scripts. Script "%1$s" is used in action operation "%2$s".
ka: სცენარების წაშლა ვერ მოხერხდა. სცენარი "%1$s" გამოიყენება მოქმედების ოპერაციაში "%2$s".

en: Cannot delete service | Cannot delete services
ka[0]: სერვისის წაშლა ვერ მოხერხდა

en: Cannot delete template | Cannot delete templates
ka[0]: შაბლონის წაშლა ვერ მოხერხდა

en: Cannot delete template group | Cannot delete template groups
ka[0]: ნიმუშების ჯგუფის წაშლა შეუძლებელია

en: Cannot delete trigger | Cannot delete triggers
ka[0]: ტრიგერის წაშლა შეუძლებელია

en: Cannot delete trigger prototype | Cannot delete trigger prototypes
ka[0]: ტრიგერის პროტოტიპის წაშლა შეუძლებელია

en: Cannot delete user | Cannot delete users
ka[0]: მომხმარებლის წაშლა ვერ მოხერხდა

en: Cannot delete user group | Cannot delete user groups
ka[0]: მომხმარებლის ჯგუფის წაშლა შეუძლებელია

en: Cannot delete user role | Cannot delete user roles
ka[0]: მომხმარებლის როლის წაშლა შეუძლებელია

en: Cannot delete web scenario | Cannot delete web scenarios
ka[0]: ვებ სცენარის წაშლა ვერ მოხერხდა

en: Cannot disable API token | Cannot disable API tokens
ka[0]: API კოდის გათიშვა შეუძლებელია

en: Cannot disable SLA | Cannot disable SLAs
ka[0]: SLA-ის გათიშვა შეუძლებელია

en: Cannot disable action | Cannot disable actions
ka[0]: მოქმედების გათიშვა ვერ მოხერხდა

en: Cannot disable connector | Cannot disable connectors
ka[0]: დამკავშირებლის გათიშვა შეუძლებელია

en: Cannot disable discovery rule | Cannot disable discovery rules
ka[0]: აღმოჩენის წესის გათიშვა შეუძლებელია

en: Cannot disable event correlation | Cannot disable event correlations
ka[0]: მოვლენის კორელაციის გათიშვა შეუძლებელია

en: Cannot disable host | Cannot disable hosts
ka[0]: ჰოსტის გათიშვა შეუძლებელია

en: Cannot disable item | Cannot disable items
ka[0]: ელემენტის გათიშვა შეუძლებელია

en: Cannot disable media type | Cannot disable media types
ka[0]: მედიის ტიპის გათიშვა შეუძლებელია

en: Cannot disable module | Cannot disable modules
ka[0]: მოდულის გათიშვა შეუძლებელია

en: Cannot disable scheduled report | Cannot disable scheduled reports
ka[0]: დაგეგმილი ანგარიშის გათიშვა შეუძლებელია

en: Cannot disable trigger | Cannot disable triggers
ka[0]: ტრიგერის გათიშვა შეუძლებელია

en: Cannot disable web scenario | Cannot disable web scenarios
ka[0]: ვებ სცენარის გათიშვა შეუძლებელია

en: Cannot display item queue.
ka: ელემენტების რიგის ჩვენება შეუძლებელია.

en: Cannot enable API token | Cannot enable API tokens
ka[0]: API კოდის ჩართვა შეუძლებელია

en: Cannot enable SLA | Cannot enable SLAs
ka[0]: SLA-ის ჩართვა შეუძლებელია

en: Cannot enable action | Cannot enable actions
ka[0]: ქმედების ჩართვა შეუძლებელია

en: Cannot enable connector | Cannot enable connectors
ka[0]: დამკავშირებლის ჩართვა შეუძლებელია

en: Cannot enable discovery rule | Cannot enable discovery rules
ka[0]: აღმოჩენის წესის ჩართვა შეუძლებელია

en: Cannot enable event correlation | Cannot enable event correlations
ka[0]: მოვლენის კორელაციის ჩართვა შეუძლებელია

en: Cannot enable host | Cannot enable hosts
ka[0]: ჰოსტის ჩართვა შეუძლებელია

en: Cannot enable item | Cannot enable items
ka[0]: ელემენტის ჩართვა შეუძლებელია

en: Cannot enable media type | Cannot enable media types
ka[0]: მედიის ტიპის ჩართვა შეუძლებელია

en: Cannot enable module | Cannot enable modules
ka[0]: მოდულის ჩართვა შეუძლებელია

en: Cannot enable scheduled report | Cannot enable scheduled reports
ka[0]: დაგეგმილი ანგარიშის ჩართვა შეუძლებელია

en: Cannot enable trigger | Cannot enable triggers
ka[0]: ტრიგერის ჩართვა შეუძლებელია

en: Cannot enable web scenario | Cannot enable web scenarios
ka[0]: ვებ სცენარის ჩართვა შეუძლებელია

en: Cannot evaluate expression
ka: გამოსახულების შემოწმება შეუძლებელია

en: Cannot execute URL type script.
ka: URL ტიპის სკრიპტის შესრულება შეუძლებელია.

en: Cannot execute operation
ka: ოპერაციის შესრულება შეუძლებელია

en: Cannot execute script.
ka: სკრიპტის შესრულება შეუძლებელია.

en: Cannot expand macros.
ka: მაკროების ჩამოშლა შეუძლებელია.

en: Cannot find icon "%1$s" used in map "%2$s".
ka: ვერ ვიპოვე ხატულა "%1$s" რომელიც გამოიყენება რუკაში "%2$s".

en: Cannot find icon map "%1$s" used in map "%2$s".
ka: ვერ ვიპოვე ხატულების რუკა "%1$s" რომელიც გამოიყენება რუკაში "%2$s".

en: Cannot find user directory for LDAP.
ka: LDAP-სთვის მომხმარებლის საქაღალდე ვერ ვიპოვე.

en: Cannot insert trigger expression
ka: ტრიგერის გამოსახულების ჩასმა შეუძლებელია

en: Cannot link template
ka: ნიმუშის მიბმა შეუძლებელია

en: Cannot load module at: %1$s. | Cannot load modules at: %1$s.
ka[0]: ვერ ჩავტვირთე მოდული მისამართზე: %1$s.

en: Cannot log out.
ka: გასვლა შეუძლებელია.

en: Cannot mass update host name.
ka: ჰოსტის სახელის მასიური განახლება შეუძლებელია.

en: Cannot mass update visible host name.
ka: ხილული ჰოსტი სახელის მასიური განახლება შეუძლებელია.

en: Cannot open URL
ka: ბმულის გახსნა შეუძლებელია

en: Cannot paste inaccessible widget.
ka: მიუღებელ ვიჯეტს ვერ ჩასვამთ.

en: Cannot provision user | Cannot provision users
ka[0]: მომხმარებლის მუშაობისთვის მომზადება შეუძლებელია

en: Cannot read JSON: %1$s.
ka: JSON-ის წაკითხვა შეუძლებელია: %1$s.

en: Cannot read XML: %1$s.
ka: XML-ის წაკითხვა შეუძლებელია: %1$s.

en: Cannot read YAML: %1$s.
ka: YAML-ის წაკითხვა შეუძლებელია: %1$s.

en: Cannot rename guest user.
ka: სტუმარ მომხმარებელს სახელს ვერ გადაარქმევთ.

en: Cannot reset TOTP secret | Cannot reset TOTP secrets
ka[0]: TOTP საიდუმლოს ჩამოყრა შეუძლებელია

en: Cannot save discovery rule without checks.
ka: აღმოჩენის წესის შემოწმებების გარეშე შენახვა შეუძლებელია.

en: Cannot save widget "%1$s".
ka: ვერ შევინახე ვიჯეტი "%1$s".

en: Cannot send request: %1$s.
ka: ვერ გავაგზავნე მოთხოვნა: %1$s.

en: Cannot set "%1$s" for graph "%2$s".
ka: ვერ დავაყენე "%1$s" გრაფიკისთვის "%2$s".

en: Cannot set "%1$s" for graph prototype "%2$s".
ka: ვერ დავაყენე "%1$s" გრაფიკის პროტოტიპისთვის "%2$s".

en: Cannot set inventory fields for disabled inventory.
ka: გათიშული ინვენტარისთვის ველების დაყენება შეუძლებელია.

en: Cannot support notification audio for this device.
ka: ამ მოწყობილობისთვის გაფრთხილების ხმის მხარდაჭერა არ არსებობს.

en: Cannot switch host for interface.
ka: ინტერფეისისთვის ჰოსტის გადართვა შეუძლებელია.

en: Cannot test disabled media type.
ka: გამორთული მედიის ტიპის ტესტი შეუძლებელია.

en: Cannot unblock user | Cannot unblock users
ka[0]: მომხმარებლის განბლოკვა შეუძლებელია

en: Cannot unlink template
ka: ნიმუშის მიბმის მოხსნა შეუძლებელია

en: Cannot update "%1$s" for action "%2$s".
ka: ვერ განვაახლე "%1$s" ქმედებისთვის "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for graph "%2$s".
ka: ვერ განვაახლე "%1$s" გრაფიკისთვის "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for graph prototype "%2$s".
ka: ვერ განვაახლე "%1$s" გრაფიკის პროტოტიპისთვის "%2$s".

en: Cannot update API token
ka: API კოდის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update SLA
ka: SLA-ის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update a discovered graph.
ka: აღმოჩენილი გრაფიკის განახლება შეუძლებელია.

en: Cannot update action
ka: ქმედების განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update authentication
ka: ავთენტიკაციის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update configuration
ka: კონფიგურაციის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update connector
ka: დამკავშირებლის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update discovery rule
ka: აღმოჩენის წესის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update event | Cannot update events
ka[0]: მოვლენის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update event correlation
ka: მოვლენის კორელაციის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update events
ka: მოვლენების განახლება შეუძ₾ებელია

en: Cannot update graph
ka: გრაფიკის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update graph prototype
ka: გრაფიკის პროტოტიპის განახლება ვერ მოხერხდა

en: Cannot update host | Cannot update hosts
ka[0]: ჰოსტის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update host group
ka: ჰოსტის ჯგუფის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update host prototype | Cannot update host prototypes
ka[0]: ჰოსტის პროტოტიპის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update icon map
ka: ხატულების რუკის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update image
ka: გამოსახულების განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update item | Cannot update items
ka[0]: ელემენტის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update item prototype | Cannot update item prototypes
ka[0]: ელემენტის პროტოტიპის განახლება ვერ მოხერხდა

en: Cannot update macros
ka: მაკროების განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update maintenance period
ka: რემონტის პერიოდის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update media type
ka: მედიის ტიპის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update module
ka: მოდულის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update network map
ka: ქსელის რუკის განახლება ვერ მოხერხდა

en: Cannot update proxy
ka: პროქსის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update regular expression
ka: რეგულარული გამოსახულების განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update scheduled report
ka: დაგეგმილი ანგარიშის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update script
ka: სკრიპტის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update service
ka: სერვისის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update services
ka: სერვისების განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update template | Cannot update templates
ka[0]: ნიმუშის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update template group
ka: ნიმუშების ჯგუფის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update trigger | Cannot update triggers
ka[0]: ტრიგერის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update trigger "%1$s": %2$s.
ka: ვერ განვაახლე ტრიგერი "%1$s": %2$s.

en: Cannot update trigger prototype | Cannot update trigger prototypes
ka[0]: ტრიგერის პროტოტიპის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update trigger prototype "%1$s": %2$s.
ka: ვერ განვაახლე ტრიგერის პროტოტიპი "%1$s": %2$s.

en: Cannot update user
ka: მომხმარებლის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update user group | Cannot update user groups
ka[0]: მომხმარებლის ჯგუფის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update user role
ka: მომხმარებლის როლის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update web scenario
ka: ვებ სცენარის განახლება შეუძლებელია

en: Cannot update web scenario step
ka: ვებ სცენარის ბიჯის განახლება შეუძლებელია

en: Case sensitive
ka: დიდი და პატარა ასოების განსხვავება

en: Case-sensitive login
ka: რეგისტრზე დამოკიდებული მომხმარებლის სახელი

en: Catalan (ca_ES)
ka: კატალანური (ca_ES)

en: Cause
ka: მოტივი

en: Center
ka: ცენტრი

en: Certificate
ka: სერტიფიკატი

[ctx: noun]
en: Change
ka: ცვლილება

[ctx: verb]
en: Change
ka: შეცვლა

en: Change PSK
ka: PSK-ის შეცვლა

en: Change client secret
ka: კლიენტის საიდუმლოს შეცვლა

en: Change indicator
ka: მაჩვენებლის შეცვლა

en: Change password
ka: პაროლის შეცვლა

en: Change per second
ka: ცვლილება წამში

en: Change problem ranking
ka: პრობლემის რანგის შეცვლა

en: Change severity
ka: სიმძიმის შეცვლა

en: Change type
ka: ტიპის შეცვლა

en: Character
ka: სიმბოლო

en: Character string included
ka: სიმბოლოების სტრიქონი ჩასმულია

en: Character string not included
ka: სიმბოლოების სტრიქონი ჩასმული არაა

en: Chars
ka: სიმბოლოები

en: Chassis
ka: შასი

en: Chassis information. Returns string
ka: შასის ინფორმაცია. აბრუნებს სტრიქონს

en: Check already exists.
ka: შემოწმება უკვე არსებობს.

en: Check for error in JSON
ka: XML-ის შეცდომების შემოწმება

en: Check for error in XML
ka: XML-ის შეცდომების შემოწმება

en: Check for error using regular expression
ka: შეცდომის შემოწმება რეგულარული გამოსახულებით

en: Check for not supported value
ka: მხარდაუჭერელი მნიშვნელობის შემომწმება

en: Check of pre-requisites
ka: წინასწარი მოთხოვნების შემოწმება

en: Check type
ka: შემოწმების ტიპი

en: Checks
ka: შემოწმებები

en: Checks should be unique.
ka: შემოწმებები უნიკალური უნდა იყოს.

en: Child services
ka: შვილი სერვისები

en: Chinese (zh_CN)
ka: ჩინური (zh_CN)

en: Chinese (zh_TW)
ka: ჩინური (zh_TW)

en: Clear history and trends
ka: ტრენდებისა და ისტორიის გასუფთავება

en: Clear when unlinking
ka: გასუფთავება მოხსნისას

en: Click and drag to desired size.
ka: დააწკაპუნეთ და გადაათრიეთ სასურველ ზომამდე.

en: Click to view or edit
ka: დააწკაპუნეთ სანახავად ან ჩასასწორებლად

en: Client ID
ka: კლიენტის ID

en: Client secret
ka: კლიენტის საიდუმლო

en: Clock
ka: საათი

en: Clock type
ka: საათის ტიპი

en: Clone
ka: კლონირება

en: Cloned host parameter values have been modified.
ka: დაკლონილი ჰოსტის პარამეტრის მნიშვნელობები შეიცვალა.

en: Cloned template parameter values have been modified.
ka: დაკლონილი ნიმუშის პარამეტრის მნიშვნელობები შეიცვალა.

en: Close
ka: დახურვა

en: Close expression constructor
ka: გამოსახულების კონსტრუქტორის დახურვა

en: Close new event
ka: ახალი მოვლენის დახურვა

en: Close old events
ka: ძველი მოვლენების დახურვა

en: Close problem
ka: პრობლემის დახურვა

en: Close problems
ka: პრობლემების დახურვა

en: Code length
ka: კოდის სიგრძე

en: Collapse
ka: ჩაკეცვა

en: Collapse sidebar
ka: გვერდითი ზოლის ჩაკეცვა

en: Color
ka: ფერი

en: Color (OK)
ka: ფერი (დიახ)

en: Color interpolation
ka: ფერის ინტერპოლაცია

en: Colors
ka: ფერები

en: Columns
ka: სვეტები

en: Combined result
ka: კომბინირებული შედეგი

en: Command
ka: ბრძანება

en: Commands
ka: ბრძანებები

en: Communication
ka: ურთიერთობა

[ctx: SNMP Community]
en: Community
ka: საზგადოება

en: Compact view
ka: კომპაქტური ხედი

en: Component %1$s already registered.
ka: კომპონენტი %1$s უკვე რეგისტრირებული.

en: Component %1$s is not registered.
ka: კომპონენტი %1$s რეგისტრირებული არაა.

en: Compress records older than
ka: შეიკუმშება ჩანაწერები, რომლებიც ძველია, ვიდრე

en: Compression is not supported.
ka: შეკუშმვა მხარდაჭერილი არაა.

en: Concurrent sessions
ka: ერთდროული სესიები

en: Condition
ka: მდგომარეობა

en: Conditions
ka: პირობები

en: Configuration
ka: გამართვა

en: Configuration file "%1$s" created.
ka: კონფიგურაციის ფაილი "%1$s" შეიქმნა.

en: Configuration of GUI
ka: გრაფიკული ინტერფეისის მორგება

en: Configuration of actions
ka: ქმედებების მორგება

en: Configuration of audit log
ka: აუდიტის ჟურნალის მორგება

en: Configuration of authentication
ka: ავთენტიკაციის მორგება

en: Configuration of dashboards
ka: სამუშაო დაფების მორგება

en: Configuration of discovery rules
ka: აღმოჩენის წესების მორგება

en: Configuration of graph prototypes
ka: გრაფიკის პროტოტიპების მორგება

en: Configuration of graphs
ka: გრაფიკების მორგება

en: Configuration of host
ka: ჰოსტების მორგება

en: Configuration of host group
ka: ჰოსტის ჯგუფის მორგება

en: Configuration of host groups
ka: ჰოსტის ჯგუფების მორგება

en: Configuration of host prototypes
ka: ჰოსტის პროტოტიპების მორგება

en: Configuration of hosts
ka: ჰოსტების მორგება

en: Configuration of housekeeping
ka: ისტორიის გასუფთავების მორგება

en: Configuration of icon mapping
ka: ხატულის ასახვების მორგება

en: Configuration of images
ka: გამოსახულებების მორგება

en: Configuration of item prototypes
ka: ელემენტის პროტოტიპების მორგება

en: Configuration of items
ka: ელემენტების მორგება

en: Configuration of macros
ka: მაკროების მორგება

en: Configuration of maintenance periods
ka: შეკეთების შუალედების მორგება

en: Configuration of media types
ka: მედიის ტიპების მორგება

en: Configuration of network maps
ka: ქსელის რუკების მორგება

en: Configuration of proxies
ka: პროქსიების მორგება

en: Configuration of regular expressions
ka: რეგულარული გამოსახულებების მორგება

en: Configuration of scripts
ka: სკრიპტების მორგება

en: Configuration of template group
ka: ნიმუშის ჯგუფის მორგება

en: Configuration of template groups
ka: ნიმუშის ჯგუფების მორგება

en: Configuration of templates
ka: ნიმუშების მორგება

en: Configuration of timeouts
ka: ვადების მორგება

en: Configuration of trigger displaying options
ka: პარამეტრების გამომტანი ტრიგერების მორგება

en: Configuration of trigger prototypes
ka: ტრიგერის პროტოტიპების მორგება

en: Configuration of triggers
ka: ტრიგერების მორგება

en: Configuration of user groups
ka: მომხმარებლის ჯგუფების მორგება

en: Configuration of user roles
ka: მომხმარებლის როლების მორგება

en: Configuration of users
ka: მომხმარებლების მორგება

en: Configuration of web monitoring
ka: ვებ-მონიტორინგის მორგება

en: Configuration refresh
ka: კონფიგურაციის განახლება

en: Configuration updated
ka: კონფიგურაცია განახლდა

en: Configure DB connection
ka: ბაზასთან მიერთების მორგება

en: Configure JIT provisioning
ka: JIT ინიციალიზაციის მორგება

en: Confirm changes
ka: ცვლილებების დადასტურება

en: Confirmation text
ka: გასვლის დადასტურება

en: Congratulations! You have successfully installed Zabbix frontend.
ka: გილოცავთ! Zabbix-ის წინაბოლო წარმატებით დააყენეთ.

en: Connect to
ka: დაკავშირება

[ctx: missing data function]
en: Connected
ka: დაკავშირებულია

en: Connection
ka: კავშირი

en: Connection security
ka: შეერთების უსაფრთხოება

en: Connection will not be encrypted because it uses a socket file (on Unix) or shared memory (Windows).
ka: შეერთება არ დაიშიფრება, რადგან ის სოკეტის ფაილს (Unix-ზე) ან, გაზიარებულ მეხსიერებას (Windows-ზე) იყენებს.

en: Connections
ka: კავშირები

en: Connections from host
ka: შეერთებები ჰოსტიდან

en: Connections from proxy
ka: შეერთებები პროქსიდან

en: Connections to host
ka: შეერთებები ჰოსტთან

en: Connections to proxy
ka: შეერთებები პროქსისთან

en: Connector
ka: დამკავშირებელი

en: Connector "%1$s" already exists.
ka: დამკავშირებელი "%1$s" უკვე არსებობს.

en: Connector created
ka: დამკავშირებელი შეიქმნა

en: Connector deleted | Connectors deleted
ka[0]: დამკავშირებელი წაიშალა

en: Connector disabled | Connectors disabled
ka[0]: დამკავშირებელი გაითიშა

en: Connector enabled | Connectors enabled
ka[0]: დამკავშირებელი ჩაირთო

en: Connector updated
ka: დამკავშირებელი განახლდა

en: Connectors
ka: დამკავშირებლები

en: Contact
ka: კონტაქტი

en: Contains
ka: შეიცავს

en: Content controls
ka: შემცველობის კონტროლი

en: Content controls: header
ka: შემცველობის კონტროლი: თავსართი

en: Content menu
ka: შემცველობის მენუ

en: Context name
ka: კონტექსტის სახელი

en: Continue
ka: გაგრძელება

en: Continue overrides
ka: გადაფარვის გაგრძელება

en: Contract number
ka: კონტრაქტის ნომერი

en: Convert to JSON
ka: JSON-ში გადაყვანა

en: Convert to cause
ka: გარდაქმნა მიზეზში

en: Coordinates
ka: კოორდინატები

en: Copy
ka: კოპირება

en: Copy %1$s graph | Copy %1$s graphs
ka[0]: %1$s გრაფიკის კოპირება

en: Copy %1$s item | Copy %1$s items
ka[0]: %1$s ელემენტის კოპირება

en: Copy %1$s trigger | Copy %1$s triggers
ka[0]: %1$s ტრიგერის კოპირება

en: Copy to clipboard
ka: ბუფერში კოპირება

en: Count
ka: რაოდენობა

en: Create API token
ka: API კოდის შექმნა

en: Create SLA
ka: SLA-ის შექმნა

en: Create action
ka: ქმედების შექმნა

en: Create and edit dashboards
ka: სამუშაო დაფების შექმნა და ჩასწორება

en: Create and edit maintenance
ka: რემონტის შექმნა და ჩასწორება

en: Create and edit maps
ka: რუკების შექმნა და ჩასწორება

en: Create background
ka: ფონის შექმნა

en: Create connector
ka: დამკავშირებლის შექმნა

en: Create dashboard
ka: სამუშაო დაფის შექმნა

en: Create dependent discovery rule
ka: დამოკიდებული აღმოჩენის წესის შექმნა

en: Create dependent item
ka: დამოკიდებული ელემენტის შექმნა

en: Create disabled
ka: გათიშულის შექმნა

en: Create discovery rule
ka: აღმოჩენის წესის შექმნა

en: Create discovery rule (select host first)
ka: აღმოჩენის წესის შექმნა (ჯერ აირჩიეთ ჰოსტი)

en: Create discovery rule (select template first)
ka: აღმოჩენის წესის შექმნა (ჯერ აირჩიეთ ნიმუში)

en: Create enabled
ka: ჩართულის შექმნა

en: Create event correlation
ka: მოვლენების კორელაციის შექმნა

en: Create graph
ka: გრაფიკის შექმნა

en: Create graph (select host first)
ka: გრაფიკის შექმნა (ჯერ ჰოსტი აირჩიეთ)

en: Create graph (select template first)
ka: გრაფიკის შექმნა (ჯერ ნიმუში აირჩიეთ)

en: Create graph prototype
ka: გრაფიკის პროტოტიპის შექმნა

en: Create host
ka: ჰოსტის შექმნა

en: Create host group
ka: ჰოსტების ჯგუფის შექმნა

en: Create host prototype
ka: ჰოსტის პროტოტიპის შექმნა

en: Create hosts from selected prototype as disabled?
ka: შევქმნა ჰოსტები მონიშნული პროტოტიპიდან, როგორც გათიშული?

en: Create hosts from selected prototype as enabled?
ka: შევქმნა ჰოსტები მონიშნული პროტოტიპიდან, როგორც ჩართული?

en: Create hosts from selected prototypes as disabled?
ka: შევქმნა ჰოსტები მონიშნული პროტოტიპებიდან, როგორც გათიშული?

en: Create hosts from selected prototypes as enabled?
ka: შევქმნა ჰოსტები მონიშნული პროტოტიპებიდან, როგორც ჩართული?

en: Create icon
ka: ხატულის შექმნა

en: Create icon map
ka: ხატულების რუკის შექმნა

en: Create item
ka: ელემენტის შექმნა

en: Create item (select host first)
ka: ხატულების რუკის შექმნა (ჯერ არჩიეთ ჰოსტი)

en: Create item (select template first)
ka: ხატულების რუკის შექმნა (ჯერ აირჩიეთ ნიმუში)

en: Create item prototype
ka: ელემენტის პროტოტიპის შექმნა

en: Create items from selected prototype as disabled?
ka: შევქმნა ელემენტები მონიშნული პროტოტიპიდან, როგორც გათიშული?

en: Create items from selected prototype as enabled?
ka: შევქმნა ელემენტები მონიშნული პროტოტიპიდან, როგორც ჩართული?

en: Create items from selected prototypes as disabled?
ka: შევქმნა ელემენტები მონიშნული პროტოტიპებიდან, როგორც გათიშული?

en: Create items from selected prototypes as enabled?
ka: შევქმნა ელემენტები მონიშნული პროტოტიპებიდან, როგორც ჩართული?

en: Create maintenance period
ka: რემონტის პერიოდის შექმნა

en: Create map
ka: რუკის შექმნა

en: Create media type
ka: მედიის ტიპის შექმნა

en: Create new
ka: ახლის შექმნა

en: Create proxy
ka: პროქსის შექმნა

en: Create report
ka: ანგარიშის შექმნა

en: Create script
ka: სკრიპტის შექმნა

en: Create service
ka: სერვისის შექმნა

en: Create template
ka: ნიმუშის შექმნა

en: Create template group
ka: ნიმუშების ჯგუფის შექმნა

en: Create trigger
ka: ტრიგერი შექმნა

en: Create trigger (select host first)
ka: ტრიგერის შექმნა (ჯერ ჰოსტი აირჩიეთ)

en: Create trigger (select template first)
ka: ტრიგერის შექმნა (ჯერ ნიმუში აირჩიეთ)

en: Create trigger prototype
ka: ტრიგერის პროტოტიპის შექმნა

en: Create triggers from selected prototype as disabled?
ka: შევქმნა ტრიგერები მონიშნული პროტოტიპიდან, როგორც გათიშული?

en: Create triggers from selected prototype as enabled?
ka: შევქმნა ტრიგერები მონიშნული პროტოტიპიდან, როგორც ჩართული?

en: Create triggers from selected prototypes as disabled?
ka: შევქმნა ტრიგერები მონიშნული პროტოტიპებიდან, როგორც გათიშული?

en: Create triggers from selected prototypes as enabled?
ka: შევქმნა ტრიგერები მონიშნული პროტოტიპებიდან, როგორც ჩართული?

en: Create user
ka: მომხმარებლის შექმნა

en: Create user group
ka: მომხმარებლების ჯგუფის შექმნა

en: Create user role
ka: მომხმარებლის როლის შექმნა

en: Create web scenario
ka: ვებ-სცენარის შექმნა

en: Create web scenario (select host first)
ka: ვებ-სცენარის შექმნა (ჯერ არჩიეთ ჰოსტი)

en: Create web scenario (select template first)
ka: ვებ-სცენარის შექმნა (ჯერ არჩიეთ ნიმუში)

en: Created at
ka: შექმნის დრო

en: Created by me
ka: ჩემს მიერ შექმნილი

en: Created by user
ka: შექმნილია მომხმარებლის მიერ

en: Created by users
ka: შექმნილია მომხმარებლების მიერ

en: Critical
ka: კრიტიკული

en: Current
ka: მიმდინარე

en: Current host
ka: მიმდინარე ჰოსტი

en: Current password
ka: მიმდინარე პაროლი

en: Current password is mandatory.
ka: მიმდინარე პაროლი აუცილებელია.

en: Current user
ka: მიმდინარე მომხმარებელი

en: Current value
ka: მიმდინარე მნიშვნელობა

en: Custom
ka: ხელით

en: Custom expression
ka: მომხმარებლის გამოსახულება

en: Custom graphs
ka: მომხმარებლის გრაფიკები

en: Custom intervals
ka: მომხმარებლის ინტერვალები

en: Custom label
ka: მომხმარებლის ჭდე

en: Custom message
ka: მომხმარებლის შეტყობინება

en: Custom multiplier
ka: მომხმარებლის მამრავლი

en: Custom on fail
ka: მომხმარებლის - ჩაშლისას

en: Custom schedule
ka: მომხმარებლის განრიგი

en: Custom scripts
ka: მომხმარებლის სკრიპტები

en: Custom size
ka: მორგებული ზომა

en: CyberArk Vault
ka: CyberArk Vaultკ

en: Cycle
ka: ციკლი

en: Czech (cs_CZ)
ka: ჩეხური (cs_CZ)

[ctx: XML date format]
en: DD.MM.YY
ka: დდ.თთ.წწ

en: DNS name
ka: DNS სახელი

en: Daily
ka: დღიურად

en: Dark
ka: ბნელი

en: Dashboard
ka: სამუშაო დაფა

en: Dashboard "%1$s" already exists.
ka: სამუშაო დაფა "%1$s" უკვე არსებობს.

en: Dashboard created
ka: სამუშაო დაფა შეიქმნა

en: Dashboard deleted | Dashboards deleted
ka[0]: სამუშაო დაფა წაიშალა

en: Dashboard list
ka: სამუშაო დაფების სია

en: Dashboard page properties
ka: სამუშაო დაფის გვერდის თვისებები

en: Dashboard properties
ka: სამუშაო დაფის თვისებები

en: Dashboard sharing
ka: სამუშაო დაფის გაზიარება

en: Dashboard updated
ka: სამუშაო დაფა განახლდა

en: Dashboards
ka: სამუშაო დაფები

en: Dashed line
ka: ტირეებიანი ხაზი

en: Data
ka: მონაცემები

en: Data collection
ka: მონაცემების შეგროვება

en: Data is not properly encoded.
ka: მონაცემების კოდირება არასწორია.

en: Data overview
ka: მონაცემების მიმოხილვა

en: Data set
ka: მონაცემების სეტი

en: Data set aggregation
ka: მონაცემების სეტის აგრეგაცია

en: Data set label
ka: მონაცემების სეტის ჭდე

en: Data storage period
ka: მონაცემების შენახვის შუალედი

en: Data type
ka: მონაცემების ტიპი

en: Database TLS CA file
ka: მონაცემთა ბაზის TLS CA ფაილი

en: Database TLS certificate file
ka: მონაცემთა ბაზის TLS სერტიფიკატის ფაილი

en: Database TLS certificate files must be read-only
ka: მონაცემთა ბაზის TLS სერტიფიკატის ფაილი მხოლოდ-კითხვადი უნდა იყოს

en: Database TLS cipher list
ka: მონაცემთა ბაზის TLS შიფრების სია

en: Database TLS encryption
ka: მონაცემთა ბაზის TLS დაშიფვრა

en: Database TLS key file
ka: მონაცემთა ბაზის TLS გასაღების ფაილი

en: Database host
ka: მონაცემთა ბაზის ჰოსტი

en: Database host verification
ka: მონაცემთა ბაზის ჰოსტის გადამოწმება

en: Database monitor
ka: მონაცემთა ბაზის მონიტორი

en: Database name
ka: ბაზის სახელი

en: Database password
ka: მონაცემთა ბაზის პაროლი

en: Database port
ka: მონაცემთა ბაზის პორტი

en: Database schema
ka: ბაზის სქემა

en: Database server
ka: ბაზის სერვერი

en: Database type
ka: მონაცემთა ბაზის ტიპი

en: Database user
ka: მონაცემთა ბაზის მომხმარებელი

en: Date
ka: თარიღი

en: Date HW decommissioned
ka: აპარატურის მოძველების თარიღი

en: Date HW installed
ka: აპარატურის დაყენების თარიღი

en: Date HW maintenance expires
ka: აპარატურის გარანტიის ამოწურვის თარიღი

en: Date HW purchased
ka: აპარატურის შეძენის თარიღი

en: Date and time functions
ka: დროისა და თარიღის ფუნქციები

en: Day
ka: დღე

[ctx: compact table header]
en: Day
ka: დღე

en: Day before yesterday
ka: გუშინწინ

en: Day of month
ka: თვის დღე

en: Day of the week and day of the month cannot be specified simultaneously.
ka: კვირის დღეს და თვის დღეს ერთდროულად ვერ შეცვლით.

en: Day of week
ka: კვირის დღე

en: Days
ka: დღე

en: Debug
ka: გამართვა

en: Debug mode
ka: გამართვის რეჟიმი

en: Dec
ka: ათი

en: December
ka: დეკემბერი

en: Decimal places
ka: წილადის ციფრების როდენობა

en: Decrease by
ka: შემცირების ბიჯი

en: Default
ka: ნაგულისხმევი

en: Default (%1$s)
ka: ნაგულისხმევი (%1$s)

en: Default LDAP server must be specified.
ka: ნაგულისხმევი LDAP სერვერის მითითება აუცილებელია.

en: Default MFA method must be specified.
ka: ნაგულისხმევი MFA-ს მეთოდის მითითება აუცილებელია.

en: Default access to new UI elements
ka: ნაგულისხმევი წვდომა ახალ UI ელემენტებთან

en: Default access to new actions
ka: ნაგულისხმევი წვდომა ახალ ქმედებებთან

en: Default access to new modules
ka: ნაგულისხმევი წვდომა ახალ მოდულებთნა

en: Default authentication
ka: ნაგულისხმევი ავთენტიკაცია

en: Default host inventory mode
ka: ნაგულისხმევი ჰოსტის ინვენტარის რეჟიმი

en: Default input string
ka: ნაგულისხმევი შეყვანის სტრიქონი

en: Default language
ka: ნაგულისხმები ენა

en: Default login form
ka: ნაგულისხმევი შესვლის ფორმა

en: Default media type
ka: ნაგულისხმევი მედიის ტიპი

en: Default operation step duration
ka: ნაგულისხმევი ოპერაციის ნაბიჯის ხანგრძლივობა

en: Default page display period
ka: ნაგულისხმევი გვერდის ჩვენების პერიოდი

en: Default theme
ka: ნაგულისხმები თემა

en: Default time zone
ka: ნაგულისხმევი დროის სარტყელი

en: Delay
ka: დაყოვნება

en: Delayed by
ka: დაყოვნების ბიჯი

en: Delete
ka: წაშლა

en: Delete and clear
ka: წაშლა და გასუთავება

en: Delete current action?
ka: წავშალო მიმდინარე ქმედება?

en: Delete dashboard?
ka: წავშალო სამუშაო დაფა?

en: Delete discovery rule?
ka: წავშალო აღმოჩენის წესი?

en: Delete event correlation?
ka: წავშალო მოვლენების კორელაცია?

en: Delete expression?
ka: წავშალო გამოსახულება?

en: Delete graph prototype?
ka: წავშალო გრაფიკის პროტოტიპი?

en: Delete graph?
ka: წავშალო გრაფიკი?

en: Delete icon map?
ka: წავშალო ხატულების რუკა?

en: Delete item prototype?
ka: წავშალო ელემენტების პროტოტიპი?

en: Delete item?
ka: წავშალო ელემენტი?

en: Delete links between selected elements?
ka: წავშალო ბმა მონიშნულ ელემენტებს შორის?

en: Delete lost resources
ka: დაკარგული რესურსების წაშლა

en: Delete maintenance period?
ka: წავშალო რემონტის პერიოდი?

en: Delete media type?
ka: წავშალო მედიის ტიპი?

en: Delete missing
ka: ნაკლულის წაშლა

en: Delete regular expression?
ka: წავშალო რეგულარული გამოსახულება?

en: Delete script?
ka: წავშალო სკრიპტი?

en: Delete selected API token?
ka: წავშალო მონიშნული API კოდი?

en: Delete selected SLA?
ka: წავშალო მონიშნული SLA?

en: Delete selected SLAs?
ka: წავშალო მონიშნული SLA-ები?

en: Delete selected action?
ka: წავშალო მონიშნული ქმედება?

en: Delete selected actions?
ka: წავშალო მონიშნული ქმედებები?

en: Delete selected dashboard?
ka: წავშალო მონიშნული სამუშაო დაფა?

en: Delete selected dashboards?
ka: წავშალო მონიშნული სამუშაო დაფები?

en: Delete selected discovery rule?
ka: წავშალო მონიშნული აღმოჩენის წესი?

en: Delete selected discovery rules?
ka: წავშალო მონიშნული აღმოჩენის წესები?

en: Delete selected elements?
ka: წავშალო მონიშნული ელემენტები?

en: Delete selected event correlation?
ka: წავშალო მონიშნული  მოვლენების კორელაცია?

en: Delete selected event correlations?
ka: წავშალო მონიშნული  მოვლენების კორელაციები?

en: Delete selected graph prototype?
ka: წავშალო მონიშნული გრაფიკის პროტოტიპი?

en: Delete selected graph prototypes?
ka: წავშალო მონიშნული გრაფიკის პროტოტიპები?

en: Delete selected graph?
ka: წავშალო მონიშნული გრაფიკი?

en: Delete selected graphs?
ka: წავშალო მონიშნული გრაფიკები?

en: Delete selected group?
ka: წავშალო მონიშნული ჯგუფი?

en: Delete selected groups?
ka: წავშალო მონიშნული ჯგუფები?

en: Delete selected host group?
ka: წავშალო მონიშნული ჰოსტების ჯგუფი?

en: Delete selected host groups?
ka: წავშალო მონიშნული ჰოსტების ჯგუფები?

en: Delete selected host prototype?
ka: წავშალო მონიშნული ჰოსტის პროტოტიპი?

en: Delete selected host prototypes?
ka: წავშალო მონიშნული გრაფიკის პროტოტიპებები?

en: Delete selected host?
ka: წავშალო მონიშნული ჰოსტი?

en: Delete selected hosts?
ka: წავშალო მონიშნული ჰოსტები?

en: Delete selected image?
ka: წავშალო მონიშნული გამოსახულება?

en: Delete selected item prototype?
ka: წავშალო მონიშნული ელემენტის პროტოტიპი?

en: Delete selected item prototypes?
ka: წავშალო მონიშნული ელემენტის პროტოტიპები?

en: Delete selected item?
ka: წავშალო მონიშნული ელემენტი?

en: Delete selected items?
ka: წავშალო მონიშნული ელემენტები?

en: Delete selected maintenance period?
ka: წავშალო მონიშნული რემონტის პერიოდი?

en: Delete selected maintenance periods?
ka: წავშალო მონიშნული რემონტის პერიოდები?

en: Delete selected map?
ka: წავშალო მონიშნული რუკა?

en: Delete selected maps?
ka: წავშალო მონიშნული რუკები?

en: Delete selected media type?
ka: წავშალო მონიშნული მედიის ტიპი?

en: Delete selected media types?
ka: წავშალო მონიშნული მედიის ტიპები?

en: Delete selected proxies?
ka: წავშალო მონიშნული პროქსიები?

en: Delete selected proxy?
ka: წავშალო მონიშნული პროქსი?

en: Delete selected regular expression?
ka: წავშალო მონიშნული რეგულარული გამოსახულება?

en: Delete selected regular expressions?
ka: წავშალო მონიშნული რეგულარული გამოსახულებები?

en: Delete selected role?
ka: წავშალო მონიშნული როლი?

en: Delete selected roles?
ka: წავშალო მონიშნული როლები?

en: Delete selected scheduled report?
ka: წავშალო მონიშნული დაგეგმილი ანგარიში?

en: Delete selected scheduled reports?
ka: წავშალო მონიშნული დაგეგმილი ანგარიშები?

en: Delete selected script?
ka: წავშალო მონიშნული სკრიპტი?

en: Delete selected scripts?
ka: წავშალო მონიშნული სკრიპტები?

en: Delete selected service?
ka: წავშალო მონიშნული სერვისი?

en: Delete selected services?
ka: წავშალო მონიშნული სერვისები?

en: Delete selected shapes?
ka: წავშალო მონიშნული ფორმები?

en: Delete selected template group?
ka: წავშალო მონიშნული ნიმუშის ჯგუფი?

en: Delete selected template groups?
ka: წავშალო მონიშნული ნიმუშის ჯგუფები?

en: Delete selected template?
ka: წავშალო მონიშნული ნიმუში?

en: Delete selected templates?
ka: წავშალო მონიშნული ნიმუშები?

en: Delete selected token?
ka: წავშალო მონიშნული კოდი?

en: Delete selected tokens?
ka: წავშალო მონიშნული კოდები?

en: Delete selected trigger prototype?
ka: წავშალო მონიშნული ტრიგერის პროტოტიპი?

en: Delete selected trigger prototypes?
ka: წავშალო მონიშნული ტრიგერის პროტოტიპები?

en: Delete selected trigger?
ka: წავშალო მონიშნული ტრიგერი?

en: Delete selected triggers?
ka: წავშალო მონიშნული ტრიგერები?

en: Delete selected user?
ka: წავშალო მონიშნული მომხმარებელი?

en: Delete selected users?
ka: წავშალო მონიშნული მომხმარებლები?

en: Delete selected web scenario?
ka: წავშალო მონიშნული ვებ-სცენარი?

en: Delete selected web scenarios?
ka: წავშალო მონიშნული ვებ-სცენარები?

en: Delete template?
ka: წავშალო ნიმუში?

en: Delete trigger prototype?
ka: წავშალო ტრიგერის პროტოტიპი?

en: Delete trigger?
ka: წავშალო ტრიგერი?

en: Delete web scenario?
ka: წავშალო ვებ-სცენარი?

en: Deleted
ka: წაშლილია

en: Delimiter
ka: გამყოფი

en: Denied methods
ka: უარყოფილი მეთოდები

en: Deny
ka: უარყოფა

en: Deny list
ka: აკრძალვის სია

en: Dependencies
ka: დამოკიდებულებები

en: Dependent
ka: დამოკიდებული

en: Dependent item
ka: დამოკიდებული ელემენტი

en: Depends on
ka: დამოკიდებულია

en: Deployment status
ka: გაშლის სტატუსი

en: Deprecated
ka: მოძველებულია

en: Description
ka: აღწერა

en: Description size
ka: აღწერის ზომა

en: Details
ka: დეტალები

en: Details of web scenario
ka: ვებ-სცენარის დეტალები

en: Detection period
ka: აღმოჩენის პერიოდი

en: Deviations
ka: გადახვევა

en: Device
ka: მოწყობილობა

en: Device interrupts. Returns integer
ka: მოწყობილობის წყვეტები. აბრუნებს მთელ რიცხვს

en: Device uniqueness criteria
ka: მოწყობილობის უნიკალურობის პირობა

en: Digest
ka: დაიჯესტი

en: Digital
ka: ციფრული

en: Directory
ka: საქაღალდე

en: Disable
ka: გამორთვა

en: Disable debug mode
ka: გამართვის რეჟიმის გათიშვა

en: Disable debug mode in selected group?
ka: გავთიშო გამართვის რეჟიმი მონიშნულ ჯგუფში?

en: Disable debug mode in selected groups?
ka: გავთიშო გამართვის რეჟიმი მონიშნულ ჯგუფებში?

en: Disable host
ka: ჰოსტის გათიშვა

en: Disable host?
ka: გავთიშო ჰოსტი?

en: Disable hosts
ka: ჰოსტების გათიშვა

en: Disable hosts in the selected host groups?
ka: გავთიშო ჰოსტები მონიშნულ ჰოსტის ჯგუფებში?

en: Disable lost resources
ka: დაკარგული რესურსების გათიშვა

en: Disable selected API token?
ka: გავთიშო მონიშნული API კოდი?

en: Disable selected API tokens?
ka: გავთიშო მონიშნული API კოდები?

en: Disable selected SLA?
ka: გავთიშო მონიშნული SLA?

en: Disable selected SLAs?
ka: გავთიშო მონიშნული SLA-ები?

en: Disable selected action?
ka: გავთიშო მონიშნული ქმედება?

en: Disable selected actions?
ka: გავთიშო მონიშნული ქმედებები?

en: Disable selected connector?
ka: გავთიშო მონიშნული დამკავშირებელი?

en: Disable selected connectors?
ka: გავთიშო მონიშნული დამკავშირებლები?

en: Disable selected discovery rule?
ka: გავთიშო მონიშნული აღმოჩენის წესი?

en: Disable selected discovery rules?
ka: გავთიშო მონიშნული აღმოჩენის წესები?

en: Disable selected event correlation?
ka: გავთიშო მონიშნული მოვლენების კორელაცია?

en: Disable selected event correlations?
ka: გავთიშო მონიშნული მოვლენების კორელაციები?

en: Disable selected group?
ka: გავთიშო მონიშნული ჯგუფი?

en: Disable selected groups?
ka: გავთიშო მონიშნული ჯგუფები?

en: Disable selected host?
ka: გავთიშო მონიშნული ჰოსტი?

en: Disable selected hosts?
ka: გავთიშო მონიშნული ჰოსტები?

en: Disable selected item?
ka: გავთიშო მონიშნული ელემენტი?

en: Disable selected items?
ka: გავთიშო მონიშნული ელემენტები?

en: Disable selected media type?
ka: გავთიშო მონიშნული მედიის ტიპი?

en: Disable selected media types?
ka: გავთიშო მონიშნული მედიის ტიპები?

en: Disable selected module?
ka: გავთიშო მონიშნული მოდული?

en: Disable selected modules?
ka: გავთიშო მონიშნული მოდულები?

en: Disable selected scheduled report?
ka: გავთიშო მონიშნული დაგეგმილი ანგარიში?

en: Disable selected scheduled reports?
ka: გავთიშო მონიშნული დაგეგმილი ანგარიშები?

en: Disable selected trigger?
ka: გავთიშო მონიშნული ტრიგერი?

en: Disable selected triggers?
ka: გავთიშო მონიშნული ტრიგერები?

en: Disable selected web scenario?
ka: გავთიშო მონიშნული ვებ-სცენარი?

en: Disable selected web scenarios?
ka: გავთიშო მონიშნული ვებ-სცენარები?

en: Disabled
ka: გამორთულია

en: Disaster
ka: კატასტროფა

en: Discard unchanged
ka: შეუცვლელების მოცილება

en: Discard value
ka: მნიშვნელობის მოცილება

en: Discover
ka: აღმოაჩინეთ

en: Discovered
ka: აღმოჩენილია

en: Discovered by
ka: აღმოჩენილის ავტორი

en: Discovered device
ka: აღმოჩენილი მოწყობილობა

en: Discovery
ka: აღმოჩენა

en: Discovery actions
ka: აღმოჩენის ქმედებები

en: Discovery by proxy
ka: პროქსით აღმოჩენა

en: Discovery check
ka: აღმოჩენის შემოწმება

en: Discovery checks
ka: აღმოჩენის შემოწმებები

en: Discovery list
ka: აღმოჩენების სია

en: Discovery object
ka: აღმოჩენლი ობიექტი

en: Discovery rule
ka: აღმოჩენის წესი

[ctx: compact table header]
en: Discovery rule
ka: აღმოჩენის წესი

en: Discovery rule "%1$s" already exists.
ka: აღმოჩენის წესი "%1$s" უკვე არსებობს.

en: Discovery rule created
ka: აღმოჩენის წესი შეიქმნა

en: Discovery rule deleted | Discovery rules deleted
ka[0]: აღმოჩენის წესი წაიშალა

en: Discovery rule disabled | Discovery rules disabled
ka[0]: აღმოჩენის წესი გაითიშა

en: Discovery rule enabled | Discovery rules enabled
ka[0]: აღმოჩენის წესი ჩაირთო

en: Discovery rule updated
ka: აღმოჩენის წესი განახლდა

en: Discovery rules
ka: აღმოჩენის წესები

en: Discovery status
ka: აღმოჩენის სტატუსი

en: Display
ka: ჩვენება

en: Display OK triggers for
ka: OK ტრიგერების ჩვენების დროა

en: Display graph
ka: გრაფიკის ჩვენება

en: Display min/avg/max
ka: მინ/მაქს/საშ-ის ჩვენება

en: Display min/max/avg
ka: მინ/მაქს/საშ-ის ჩვენება

en: Display problems
ka: პრობლემების ჩვენება

en: Displaying %1$s of %2$s found
ka: ნაჩვენებია %1$s %2$s ნაპოვნიდან

en: Displaying %1$s to %2$s of %3$s found
ka: ნაჩვენებაი %1$s-დან %2$s-მდე %3$s ნაპოვნიდან

en: Displaying options
ka: პარამეტრების ჩვენება

en: Division denominator
ka: მნიშვნელი

en: Do not store
ka: არ შენახვა

en: Does not contain
ka: არ შეიცავს

en: Does not equal
ka: არ უდრის

en: Does not exist
ka: არ არსებობს

en: Does not match regular expression
ka: არ ემთხვევა რეგულარულ გამოსახულებას

en: Dot
ka: წერტილი

en: Doughnut
ka: დონატი

[ctx: discovery results in dashboard]
en: Down
ka: ქვემოთ

[ctx: discovery status]
en: Down
ka: ქვემოთ

en: Download image
ka: სურათის გადმოწერა

en: Download the configuration file
ka: გადმოწერეთ კონფიგურაციის ფაილი

en: Downtime
ka: გამორთულია

[ctx: compact table header]
en: Downtime
ka: გამორთულია

en: Draw
ka: ხატვა

en: Draw style
ka: ხაზვის სტილი

en: Dropdown
ka: ჩამოსაშლელი მენიუ

en: Dropdown options
ka: ჩამოსაშლელი სიის მორგება

en: Duration
ka: ხანგრძლოვობა

[ctx: compact table header]
en: Duration
ka: ხანგრძლოვობა

en: Dutch (nl_NL)
ka: ჰოლანდიური (nl_NL)

en: Each item
ka: თითოეული ელემენტი

en: Edit
ka: ჩასწორება

en: Edit dashboard
ka: სამუშაო დაფის მორგება

en: Edit map
ka: რუკის ჩასწორება

en: Edit operation
ka: ოპერაციის ჩასწორება

en: Edit tree element
ka: ხის ელემენტის ჩასწორება

en: Edit widget
ka: ვიჯეტის ჩასწორება

en: Effective date
ka: ეფექტურობის თარიღი

en: Effective value
ka: ეფექტური მნიშვნელობა

en: Elasticsearch error: %1$s.
ka: Elasticsearch-ის შეცდომა: %1$s.

en: Element
ka: ელემენტი

en: Element name
ka: ელემენტის სახელი

en: Ellipse
ka: ოვალი

en: Email
ka: ელფოტა

en: Email and password
ka: ელფოსტა და პაროლი

en: Email provider
ka: ელფოსტის მომწოდებელი

en: Empty color.
ka: ცარიელი ფერი.

en: Empty input parameter.
ka: ცარიელი შეყვანის პარამეტრი.

en: Empty map ID.
ka: ცარიელი რუკის ID.

en: Enable
ka: ჩართვა

en: Enable HTTP authentication
ka: HTTP ავტორიზაციის ჩართვა

en: Enable HTTP authentication for all users.
ka: HTTP ავტორიზაციის ჩართვა ყველა მომხმარებლისთვის.

en: Enable LDAP authentication
ka: LDAP ავთენტიკაციის ჩართვა

en: Enable SAML authentication
ka: SAML ავთენტიკაციის ჩართვა

en: Enable SCIM provisioning
ka: SCIM მუშაობისთვის მომზადების ჩართვა

en: Enable audit logging
ka: აუდიტის ჟურნალის ჩართვა

en: Enable compression
ka: შეკუმშვის ჩართვა

en: Enable confirmation
ka: დადასტურების ჩართვა

en: Enable debug mode
ka: გამართვის გამოტანის ჩართვა

en: Enable host
ka: ჰოსტის ჩართვა

en: Enable host?
ka: ჩავრთო ჰოსტი?

en: Enable hosts
ka: ჰოსტების ჩართვა

en: Enable multi-factor authentication
ka: MFA-ის ჩართვა

en: Enable selected API token?
ka: ჩავრთო მონიშნული API კოდი?

en: Enable selected API tokens?
ka: ჩავრთო მონიშნული API კოდები?

en: Enable selected SLA?
ka: ჩავრთო მონიშნული SLA?

en: Enable selected SLAs?
ka: ჩავრთო მონიშნული SLA-ები?

en: Enable selected action?
ka: ჩავრთო მონიშნული ქმედება?

en: Enable selected actions?
ka: ჩავრთო მონიშნული ქმედებები?

en: Enable selected connector?
ka: ჩავრთო მონიშნული დამკავშირებელი?

en: Enable selected connectors?
ka: ჩავრთო მონიშნული დამკავშირებლები?

en: Enable selected discovery rule?
ka: ჩავრთო მონიშნული აღმოჩენის წესი?

en: Enable selected discovery rules?
ka: ჩავრთო მონიშნული აღმოჩენის წესები?

en: Enable selected event correlation?
ka: ჩავრთო მონიშნული მოვლენების კორელაცია?

en: Enable selected event correlations?
ka: ჩავრთო მონიშნული მოვლენების კორელაციები?

en: Enable selected group?
ka: ჩავრთო მონიშნული ჯგუფი?

en: Enable selected groups?
ka: ჩავრთო მონიშნული ჯგუფები?

en: Enable selected host?
ka: ჩავრთო მონიშნული ჰოსტი?

en: Enable selected hosts?
ka: ჩავრთო მონიშნული ჰოსტები?

en: Enable selected item?
ka: ჩავრთო მონიშნული ელემენტი?

en: Enable selected items?
ka: ჩავრთო მონიშნული ელემენტები?

en: Enable selected media type?
ka: ჩავრთო მონიშნული მედიის ტიპი?

en: Enable selected media types?
ka: ჩავრთო მონიშნული მედიის ტიპები?

en: Enable selected module?
ka: ჩავრთო მონიშნული მოდული?

en: Enable selected modules?
ka: ჩავრთო მონიშნული მოდულები?

en: Enable selected scheduled report?
ka: ჩავრთო მონიშნული დაგეგმილი ანგარიში?

en: Enable selected scheduled reports?
ka: ჩავრთო მონიშნული დაგეგმილი ანგარიშები?

en: Enable selected trigger?
ka: ჩავრთო მონიშნული ტრიგერი?

en: Enable selected triggers?
ka: ჩავრთო მონიშნული ტრიგერები?

en: Enable selected web scenario?
ka: ჩავრთო მონიშნული ვებ-სცენარი?

en: Enable selected web scenarios?
ka: ჩავრთო მონიშნული ვებ-სცენარები?

en: Enable user input
ka: მომხმარებლის შეყვანის ჩართვა

en: Enabled
ka: ჩართულია

en: Encrypt
ka: დაშიფრვა

en: Encryption
ka: დაშიფვრა

en: Encryption level
ka: დაშიფვრის დონე

en: End date
ka: დასასრულის თარიღი

en: End of line sequence
ka: ხაზის მიმდევრობის ბოლო

en: English (en_GB)
ka: ინგლისური (en_GB)

en: English (en_US)
ka: ინგლისური (en_US)

en: Equals
ka: უდრის

en: Error
ka: შეცდომა

en: Error budget
ka: შეცდომის ბიუჯეტი

[ctx: compact table header]
en: Error budget
ka: შეცდომის ბიუჯეტი

en: Error message
ka: შეცდომის შეტყობინება

en: Error! Unable to start Zabbix server.
ka: შეცდომა! Zabbix-ის სერვერის გაშვება შეუძლებელია.

en: Error: %1$s
ka: შეცდომა: %1$s

en: Evaluation period
ka: გამოსაცდელი პერიოდი

en: Event
ka: მოვლენა

en: Event ID
ka: მოვლენის ID

en: Event acknowledged
ka: მოვლენა დადასტურებულია

en: Event correlation
ka: მოვლენების კორელაცია

en: Event correlation "%1$s" already exists.
ka: მოვლენის კორელაცია "%1$s" უკვე არსებობს.

en: Event correlation created
ka: მოვლენების კორელაცია შეიქმნა

en: Event correlation deleted | Event correlations deleted
ka[0]: მოვლენების კორელაცია წაიშალა

en: Event correlation disabled | Event correlations disabled
ka[0]: მოვლენების კორელაცია გაითიშა

en: Event correlation enabled | Event correlations enabled
ka[0]: მოვლენების კორელაცია ჩაირთო

en: Event correlation rule
ka: მოვლენების კორელაციის წესი

en: Event correlation rules
ka: მოვლენების კორელაციის წესები

en: Event correlation updated
ka: მოვლენების კორელაცია განახლდა

en: Event details
ka: მოვლენის დეტალები

en: Event generation
ka: მოვლენის გენერაცია

en: Event is acknowledged
ka: მოვლენა დადასტურებულია

en: Event is not acknowledged
ka: მოვლენა დადასტურებული არაა

en: Event list [previous 20]
ka: მოვლენების სია [წინა 20]

en: Event log monitoring. Returns count of entries
ka: მოვლენების ჟურნალის მონიტორინგი. აბრუნებს ჩანაწერების რაოდენობას

en: Event log monitoring. Returns log
ka: მოვლენების ჟურნალის მონიტორინგი. აბრუნებს ჟურნალს

en: Event name
ka: მოვლენის სახელი

en: Event tag pair
ka: მოვლენის ჭდეების წყვილი

en: Event type
ka: მოვლენის ტიპი

en: Event updated | Events updated
ka[0]: მოვლენა განახლდა

en: Events
ka: მოვლენები

en: Events and alerts
ka: მოვლენები და განგაშები

en: Every day(s)
ka: ყოველდღე

en: Every week(s)
ka: ყოველკვირა

en: Example
ka: მაგალითი

en: Example: https://localhost/zabbix/ui/
ka: მაგ: https://localhost/zabbix/ui/

en: Except selected
ka: მონიშნულის გარდა

en: Exclude
ka: გამორიცხვა

en: Exclude host groups
ka: ჰოსტის ჯგუფების ამოღება

en: Excluded downtime
ka: ამოღებული გათიშვის დრო

en: Excluded downtimes
ka: ამოღებული გათიშვის დროები

[ctx: compact table header]
en: Excluded downtimes
ka: ამოღებული გათიშვის დროები

en: Execute
ka: გაშვება

en: Execute now
ka: ახლა შესრულება

en: Execute on
ka: გაშვების დრო

en: Execute scripts
ka: სკრიპტების შესრულება

en: Executed
ka: შესრულდა

en: Executed script
ka: შესრულებული სკრიპტი

en: Execution confirmation
ka: შესრულების ინფორმაცია

en: Exists
ka: არსებობს

en: Expand
ka: ამოკეცვა

en: Expand macros
ka: მაკროების ჩამოშლა

en: Expand sidebar
ka: გვერდითი ზოლის გაფართოება

en: Expand single problem
ka: ერთი პრობლემის ჩამოშლა

en: Expired
ka: ვადაგასული

[ctx: maintenance status]
en: Expired
ka: ვადაგასული

en: Expired on %1$s.
ka: ვადის ამოწურვის თარიღი %1$s.

en: Expires at
ka: ამოწურვის ვადა

en: Expires in less than
ka: ვადა გასდის ნაკლებ დროში, ვიდრე

en: Exploded
ka: გაფართოებული მრგვალი

en: Export
ka: გატანა

en: Export failed
ka: გატანის შეცდომა

en: Export to CSV
ka: CVS-ში გატანა

en: Expression
ka: გამოსახულება

en: Expression cannot be empty
ka: გამოსახულება ცარიელი ვერ იქნება

en: Expression constructor
ka: გამოსახულების კონსტრუქტორი

en: Expression type
ka: გამოსახულების ტიპი

en: Expressions
ka: გამოთქმები

en: External check
ka: გარე შემოწმება

[ctx: Friday short]
en: F
ka: პ

en: Fail
ka: ჩავარდნა

en: Failed
ka: ჩავარდა

[ctx: compact table header]
en: Failed
ka: ჩავარდა

en: Failed login
ka: შესვლა ჩავარდა

en: Failed to create dashboard
ka: სამუშაო დაფის შექმნა ჩავარდა

en: Failed to parse URL.
ka: ბმულის დამუშავება ჩავარდა.

en: Failed to paste widget.
ka: ვიჯეტის ჩასმა ჩავარდა.

en: Failed to select default LDAP server.
ka: ნაგულისხმევი LDAP სერვერის არჩევა ჩავარდა.

en: Failed to update dashboard
ka: სამუშაო დაფის შექმნა განახლება ჩავარდა

en: Failed to update dashboard page properties.
ka: სამუშაო დაფის გვერდის თვისებების განახლება ჩავარდა.

en: Failed to update dashboard properties.
ka: სამუშაო დაფის თვისებების განახლება ჩავარდა.

en: Failed to update dashboard sharing.
ka: სამუშაო დაფის გაზიარების განახლება ჩავარდა.

en: Failed to update widget properties.
ka: ვიჯეტის თვისებების განახლება ჩავარდა.

en: Failure Audit
ka: ჩავარდნის აუდიტი

en: Fatal error, please report to the Zabbix team
ka: ფატალური შეცდომა. დაუკავშირდით Zabbix-ის გუნდს

en: Favorite graphs
ka: რჩეული გრაფიკები

en: Favorite maps
ka: რჩეული რუკები

en: Feb
ka: თებ

en: February
ka: თებერვალი

en: Field
ka: ველი

en: Field "%1$s" cannot be set to NULL.
ka: ველი "%1$s" NULL-ზე დაყენებული ვერ იქნება.

en: Field "%1$s" is mandatory.
ka: ველი "%1$s" აუცილებელია.

en: Field "%1$s" is missing a value for map "%2$s".
ka: ველს "%1$s" აკლია მნიშვნელობა რუკისთვის "%2$s".

en: Field "%1$s" is not correct: %2$s
ka: ველი "%1$s" არასწორია: %2$s

en: Field "%1$s" is not correct: %2$s.
ka: ველი "%1$s" არასწორია: %2$s.

en: Field "%1$s" is not integer.
ka: ველი "%1$s" მთელი რიცხვი არაა.

en: Field "%1$s" is not string.
ka: ველი "%1$s" სტრიქონი არაა.

en: Field "%1$s" must be missing.
ka: ველი "%1$s" მითითებული არაა.

en: Field name
ka: ველის სახელი

en: Field requirements:
ka: ველის მოთხოვნები:

en: File is empty
ka: ფაილი ცარიელია

en: File owner information. Returns string
ka: ფაილის მფლობლის ინფორმაცია. აბრუნებს სტრიქონს

en: File size in bytes (default) or in newlines. Returns integer
ka: ფაილის ზომა ბაიტებში (ნაგულისხმევი) ან ახალ ხაზებში. აბრუნებს მთელ რიცხვს

en: File time information. Returns integer (Unix timestamp)
ka: ფაილის დროის ინფორმაცია. აბრუნებს მთელ რიცხვს (Unix-ის დროის შტამპს)

en: Fill
ka: შევსება

en: Filled region
ka: შევსებული რეგიონი

en: Filter
ka: ფილტრი

en: Filter deleted
ka: ფილტრი წაიშალა

en: Filter properties
ka: ფილტრის თვისებები

en: Filter results
ka: შედეგების გაფილტვრა

en: Filters
ka: ფილტრები

en: Finish
ka: დასრულება

en: Finnish (fi_FI)
ka: ფინური (fi_FI)

[ctx: page navigation]
en: First
ka: პირველი

en: Fit
ka: ჩატევა

en: Fit to map
ka: რუკაში ჩატევა

en: Fixed
ka: ფიქსირებული

en: Fixed status
ka: მითითებული მდგომარეობა

en: Flexible
ka: მოქნილი

en: Follow redirects
ka: გადამისამართებების მიყოლა

en: Font
ka: ფონტი

en: Font color
ka: ფონტის ფერი

en: Font size
ka: ფონტის ზომა

en: Form data
ka: ფორმის მონაცემები

en: Format
ka: ფორმატი

en: Formula
ka: ფორმულა

en: French (fr_FR)
ka: ფრანგული (fr_FR)

en: Fri
ka: პარ

en: Friday
ka: პარასკევი

en: From
ka: URI-დან

en: Frontend URL
ka: წინაბოლოს URL

en: Frontend access
ka: წვდომა წინაბოლოსთან

en: Frontend messaging
ka: წინაბოლოს შეტყობინებები

en: Frontend notifications
ka: წინაბოლოს გაფრთხილებები

en: Full
ka: სრული

en: Function
ka: ფუნქცია

en: GSM modem
ka: GSM მოდემი

en: GUI
ka: ინტერფეისი

en: GUI access disabled.
ka: გრაფიკულ ინტერფეისთან წვდომა გათიშულია.

en: Gauge
ka: მზომი

en: General
ka: ზოგადი

en: Geographical maps
ka: გეოგრაფიული რუკელი

en: Geomap
ka: გეორუკა

en: Georgian (ka_GE)
ka: ქართული (ka_GE)

en: German (de_DE)
ka: გერმანული (de_DE)

en: Get value
ka: მნიშვნელობის მიღება

en: Get value and test
ka: მნიშვნელობის მიღება და დატესტვა

en: Get value from host
ka: მნიშვნელობის მიღება ჰოსტიდან

en: Given expression is not a macro
ka: მითითებული გამოსახულება მაკრო არაა

en: Global
ka: გლობალური

en: Global timeouts
ka: გლობალური მოლოდინის დროები

en: Global value
ka: გლობალური მნიშვნელობა

en: Go back to %1$s
ka: %1$s-ზე დაბრუნება

en: Go to
ka: გადასვლა

en: Go to "%1$s"
ka: "%1$s"-ზე გადასვლა

en: Go to first page
ka: პირველ გვერდზე

en: Go to last page, %1$s
ka: გადასვლა ბოლო გვერდზე, %1$s

en: Go to next page, %1$s
ka: გადასვლა შემდეგ გვერდზე, %1$s

en: Go to page %1$s
ka: გადასვლა გვერდზე %1$s

en: Go to page %1$s, current page
ka: გადასვლა გვერდზე %1$s, მიმდიინარე გვერდი

en: Go to previous page, %1$s
ka: გადასვლა წინა გვერდზე, %1$s

en: Gradient line
ka: გრადიენტის ხაზი

en: Graph
ka: გრაფიკი

en: Graph (classic)
ka: გრაფიკი (კლასიკური)

en: Graph added
ka: გრაფიკი დაემატა

en: Graph copied | Graphs copied
ka[0]: გრაფიკი დაკოპირდა

en: Graph deleted | Graphs deleted
ka[0]: გრაფიკი წაიშალა

en: Graph prototype
ka: გრაფიკის პროტოტიპი

en: Graph prototype added
ka: გრაფიკის პროტოტიპი დაემატა

en: Graph prototype deleted | Graph prototypes deleted
ka[0]: გრაფიკის პროტოტიპი წაიშალა

en: Graph prototype updated
ka: გრაფიკის პროტოტიპი განახლდა

en: Graph prototype with ID "%1$s" is not available.
ka: გრაფიკი პროტოტიპი ID-ით "%1$s" ხელმისაწვდომი არაა.

en: Graph prototypes
ka: გრაფიკის პროტოტიპები

en: Graph type
ka: გრაფიკის ტიპი

en: Graph updated
ka: გრაფიკის განახლდა

en: Graph with ID "%1$s" is not available.
ka: ჯგუფი ID-ით "%1$s" ხელმისაწვდომი არაა.

en: Graphs
ka: გრაფიკები

en: Greek (el_GR)
ka: ბერძნული (el_GR)

en: Grid
ka: ბადე

en: Group
ka: ჯგუფი

en: Group "%1$s" does not exist.
ka: ჯგუფი "%1$s" არ არსებობს.

en: Group "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
ka: ჯგუფი "%1$s" ჰოსტისთვის "%2$s" არ არსებობს.

en: Group base DN
ka: ჯგუფის საბაზისო DN

en: Group by
ka: დაჯგუფება

en: Group configuration
ka: ჯგუფის მორგება

en: Group filter
ka: ჯგუფების ფილტრი

en: Group for discovered hosts
ka: ჯგუფი აღმოჩენილი ჰოსტებისთვის

en: Group member attribute
ka: ჯგუფის წევრის ატრიბუტი

en: Group name
ka: ჯგუფის სახელი

en: Group name attribute
ka: ჯგუფის სახელის ატრიბუტი

en: Group prototypes
ka: ჯგუფის პროტოტიპები

en: Grouping by
ka: დაჯგუფების პირობა

en: Groups
ka: ჯგუფები

en: Guest user
ka: სტუმრის მომხმარებელი

en: HTTP agent
ka: HTTP აგენტი

en: HTTP authentication
ka: HTTP ავტორიზაცია

en: HTTP login form
ka: HTTP შესვლის ფორმა

en: HTTP proxy
ka: HTTP პროქსი

en: HTTP settings
ka: HTTP პარამეტრები

en: HW architecture
ka: აპარატურის არქიტექტურა

en: Hardware
ka: აპარატურა

en: Hardware (Full details)
ka: აპარატურა (სრული დეტალები)

en: Hardware sensor reading. Returns float
ka: აპარატურული სენსორის წაკითხვა. აბრუნებს float-ს

en: Hash function
ka: ჰეშის ფუნქცია

en: HashiCorp Vault
ka: HashiCorp საცავი

en: Headers
ka: სათაურები

en: Hebrew (he_IL)
ka: ივრითი (he_IL)

en: Height
ka: სიმაღლე

en: Help
ka: დახმარება

en: Hexadecimal to decimal
ka: თექვსმეტობითიდან ათობითამდე

en: Hidden
ka: დამალული

en: Hide debug
ka: გამართვის ინფორმაციის დამალვა

en: Hide groups without problems
ka: პრობლემების არმქონი ჯგუფების დამალვა

en: Hide selected
ka: მონიშნული დამალვა

en: Hide sidebar
ka: გვერდითი ზოლის დამალვა

[ctx: screen reader]
en: Hierarchy
ka: იერარქია

en: High
ka: მაღალი

en: High availability cluster
ka: მაღალი წვდომადობის კლასტერი

en: High availability node
ka: მაღალი წვდომადობის კვანძი

en: High availability nodes
ka: მაღალი წვდომადობის კვანძები

en: High-contrast dark
ka: მაღალი კონტრასტის ბნელი

en: High-contrast light
ka: მაღალი კონტრასტის ღია

en: Highlight whole row
ka: მთელი მწკრივის გამოკვეთა

en: History
ka: ისტორია

en: History and trends cleared
ka: ტრენდები და ისტორია გასუფთავდა

en: History and trends compression
ka: ისტორიისა და ტრენდების შეკუმშვა

en: History clear
ka: ისტორიის გასუფთავება

en: History clearing can take a long time. Continue?
ka: ისტორიის გასუფთავებას დიდი დრო შეიძლება, დასჭირდეს. გავაგრძელო?

en: History data
ka: ისტორიის მონაცემები

en: History data selection
ka: ისტორიის მონაცემების არჩევანი

en: History functions
ka: ისტორიის ფუნქციები

en: Home
ka: ღილაკი Home

en: Horizontal
ka: ჰორიზონტალური

en: Horizontal align
ka: ჰორიზონტალური სწორება

en: Horizontal position
ka: ჰორიზონტალური მდებარეობა

en: Host | Hosts
ka[0]: ჰოსტი

[ctx: compact table header]
en: Host
ka: ჰოსტი

en: Host "%1$s" already exists.
ka: ჰოსტი "%1$s" უკვე არსებობს.

en: Host IP
ka: ჰოსტის IP

en: Host access
ka: ჰოსტზე წვდომა

en: Host added
ka: ჰოსტი დაემატა

en: Host address
ka: ჰოსტის მისამართი

en: Host availability
ka: ჰოსტის წვდომადობა

en: Host count
ka: ჰოსტების რაოდენობა

en: Host dashboards
ka: ჰოსტის სამუშაო დაფები

en: Host deleted | Hosts deleted
ka[0]: ჰოსტი წაიშალა

en: Host disabled | Hosts disabled
ka[0]: ჰოსტი გამორთულია

en: Host enabled | Hosts enabled
ka[0]: ჰოსტი ჩართულია

en: Host graphs
ka: ჰოსტის გრაფიკები

en: Host group
ka: ჰოსტების ჯგუფი

[ctx: compact table header]
en: Host group
ka: ჰოსტების ჯგუფი

en: Host group added
ka: ჰოსტების ჯგუფი დაემატა

en: Host group deleted | Host groups deleted
ka[0]: ჰოსტების ჯგუფი წაიშალა

en: Host group elements
ka: ჰოსტის ჯგუფის ელემენტები

en: Host group label type
ka: ჰოსტების ჯგუფის ჭდის ტიპი

en: Host group updated
ka: ჰოსტების ჯგუფი განახლდა

en: Host group with ID "%1$s" is not available.
ka: ჰოსტების ჯგუფი ID-ით "%1$s" ხელმისაწვდომი არაა.

en: Host groups
ka: ჰოსტის ჯგუფები

en: Host interface
ka: ჰოსტის ინტერფეისი

en: Host inventory
ka: ჰოსტის ინვენტარი

en: Host inventory overview
ka: ჰოსტის ინვენტარის მიმოხილვა

en: Host label type
ka: ჰოსტის ჭდის ტიპი

en: Host limit
ka: ჰოსტის ლიმიტი

en: Host location
ka: ჰოსტის მდებარეობა

en: Host macros
ka: ჰოსტის მაკროები

en: Host metadata
ka: ჰოსტის მეტამონაცემები

en: Host name
ka: ჰოსტის სახელი

en: Host networks
ka: ჰოსტის ქსელები

en: Host permissions
ka: ჰოსტის წვდომები

en: Host prototype
ka: ჰოსტის პროტოტიპი

en: Host prototype added
ka: ჰოსტის პროტოტიპი დაემატა

en: Host prototype deleted | Host prototypes deleted
ka[0]: ჰოსტის პროტოტიპი წაიშალა

en: Host prototype macros
ka: ჰოსტის პროტოტიპის მაკროები

en: Host prototype updated | Host prototypes updated
ka[0]: ჰოსტის პროტოტიპი განახლდა

en: Host prototypes
ka: ჰოსტის პროტოტიპები

en: Host router
ka: ჰოსტის ნაგულისხმევი რაუტერი

en: Host status
ka: ჰოსტის სტატუსი

en: Host subnet mask
ka: ჰოსტის ქვექსელის ნიღაბი

en: Host tags
ka: ჰოსტის ჭდეები

en: Host time
ka: ჰოსტის დრო

en: Host update failed.
ka: ჰოსტის განახლება ჩავარდა.

en: Host updated | Hosts updated
ka[0]: ჰოსტი განახლდა

en: Host with ID "%1$s" is not available.
ka: ჰოსტები ID-ით "%1$s" ხელმისაწვდომი არაა.

en: Host with host name "%1$s" already exists.
ka: ჰოსტი სახელით "%1$s" უკვე არსებობს.

en: Host with the same name "%1$s" already exists.
ka: ჰოსტი იგივე სახელით "%1$s" უკვე არსებობს.

en: Host with the same visible name "%1$s" already exists.
ka: ჰოსტი იგივე ხილული სახელით "%1$s" უკვე არსებობს.

en: Host with visible name "%1$s" already exists.
ka: ჰოსტი ხილული სახელით "%1$s" უკვე არსებობს.

en: Hosts
ka: ჰოსტები

en: Hosts location
ka: ჰოსტის მდებარეობა

en: Hour
ka: საათი

en: Hours
ka: საათი

en: Housekeeping
ka: გასუფთავება

en: Hungarian (hu_HU)
ka: უნგრული (hu_HU)

en: I confirm to remove all macros
ka: ვადასტურებ ყველა მაკროს წაშლას

en: I confirm to remove all value mappings
ka: ვადასტურებ ყველა მნიშვნელობის ასახვის წაშლას

en: ICMP ping
ka: ICMP პინგი

en: IP address
ka: IP-მისამართი

en: IP and DNS cannot be empty for host interface.
ka: ჰოსტის ინტერფეისისთვის IP და DNS ცარიელი ვერ იქნება.

en: IP range
ka: IP დიაპაზონი

en: IPMI agent
ka: IPMI აგენტი

en: IPMI interfaces
ka: IPMI ინტერფეისები

en: IPMI sensor
ka: IPMI სენსორი

en: Icon
ka: ხატულა

en: Icon (default)
ka: ხატულა (ნაგულისხმევი)

en: Icon (disabled)
ka: ხატულა (გათიშული)

en: Icon (maintenance)
ka: ხატულა (რემონტი)

en: Icon (problem)
ka: ხატულა (პრობლემა)

en: Icon highlight
ka: ხატულის გამოკვეთა

en: Icon map
ka: ხატულის რუკა

en: Icon map "%1$s" already exists.
ka: ხატულების რუკა "%1$s" უკვე არსებობს.

en: Icon map created
ka: ხატულის რუკა შეიქმნა

en: Icon map deleted
ka: ხატულის რუკა წაიშალა

en: Icon map updated
ka: ხატულის რუკა განახლდა

en: Icon mapping
ka: ხატულის ასახვა

en: Icon with ID "%1$s" is not available.
ka: ხატულა ID-ით "%1$s" ხელმისაწვდომი არაა.

en: Icons
ka: ხატულები

en: Identification of the system. Returns string
ka: სისტემის იდენტიფიკაცია. აბრუნებს სტრიქონს

en: If filter matches
ka: თუ ფილტრი ემთხვევა

en: Iframe sandboxing exceptions
ka: iframe-ის სენდბოქსის გამონაკლისები

en: Ignore this service
ka: ამ სერვისის გამოტოვება

en: Image
ka: გამოსახულება

en: Image "%1$s" already exists.
ka: გამოსახულება "%1$s" უკვე არსებობს.

en: Image added
ka: გამოსახულება დაემატა

en: Image deleted
ka: გამოსახულება წაიშალა

en: Image label type
ka: გამოსახულების ჭდის ტიპი

en: Image size must be less than %1$s.
ka: გამოსახულეის ზომა %1$s-ზე მცირე უნდა იყოს.

en: Image updated
ka: გამოსახულება განახლდა

en: Images
ka: გამოსახულებები

en: Images for all maps will be updated!
ka: განახლდება გამოსახულებები ყველა რუკისთვის!

en: Immediately
ka: დაუყოვნებლივ

en: Import
ka: შემოტანა

en: Import failed
ka: შემოტანის შეცდომა

en: Import file
ka: ფაილის შემოტანა

en: Imported successfully
ka: შემოტანა წარმატებულია

en: In maintenance
ka: რემონტშია

en: In progress
ka: პროცესშია

en: In range
ka: შუალედშია

en: Inaccessible SLA
ka: მიუწვდომელი SLA

en: Inaccessible action
ka: მიუწვდომელი ქმედება

en: Inaccessible dashboard
ka: მიუწვდომელი სამუშაო დაფა

en: Inaccessible discovery rule
ka: მიუწვდომელი აღმოჩენის წესი

en: Inaccessible graph
ka: მიუწვდომელი გრაფიკი

en: Inaccessible graph prototype
ka: მიუწვდომელი გრაფიკის პროტოტიპი

en: Inaccessible group
ka: მიუწვდომელი ჯგუფი

en: Inaccessible host
ka: მიუწვდომელი ჰოსტი

en: Inaccessible item
ka: მიუწვდომელი ელემენტი

en: Inaccessible item prototype
ka: მიუწვდომელი ელემენტის პროტოტიპი

en: Inaccessible maintenance
ka: მიუწვდომელი რემონტი

en: Inaccessible map
ka: მიუწვდომელი რუკა

en: Inaccessible media type
ka: მიუწვდომელი მედიის ტიპი

en: Inaccessible service
ka: მიუწვდომელი სერვისი

en: Inaccessible template
ka: მიუწვდომელი ნიმუში

en: Inaccessible trigger
ka: მიუწვდომელი ტრიგერი

en: Inaccessible user
ka: მიუწვდომელი მომხმარებელი

en: Inaccessible user group
ka: მიუწვდომელი მომხმარებლის ჯგუფი

en: Inaccessible widget
ka: მიუწვდომელი ვიჯეტი

en: Inaccessible widget type.
ka: მიუწვდომელი ვიჯეტის ტიპი.

en: Inaccessible widgets were not copied.
ka: ხელმიუწვდომელი ვიჯეტები არ დაკოპირებულა.

en: Inaccessible widgets were not pasted.
ka: ხელმიუწვდომელი ვიჯეტები არ ჩასმულა.

en: Include
ka: ჩართვა

en: Include event menu entry
ka: მოვლენის მენიუს პუნქტის ჩასმა

en: Incomplete configuration
ka: არასრული კონფიგურაცია

en: Incorrect API "%1$s".
ka: არასწორი API "%1$s".

en: Incorrect SNMP OID.
ka: არასწორი SNMP OID.

en: Incorrect SNMP community.
ka: არასწორი SNMP community.

en: Incorrect action condition type.
ka: არასწორი ქმედების პირობის ტიპი.

en: Incorrect arguments passed to function.
ka: ფუნქციისთვის გადაცემული არგუმენტები არასწორია.

en: Incorrect current password.
ka: არასწორი მიმდინარე პაროლი.

en: Incorrect file upload.
ka: არასწორი ფაილის ატვირთვა.

en: Incorrect function is used
ka: გამოყენებულია არასწორი ფუნქცია

en: Incorrect image index.
ka: არასწორი გამოსახულების ინდექსი.

en: Incorrect input parameters.
ka: არასწორი შეყვანის პარამეტრები.

en: Incorrect item value type
ka: არასწორი ელემენტის მნიშვნელობის ტიპი

en: Incorrect list of items.
ka: არასწორი ელემენტების სია.

en: Incorrect map ID.
ka: არასწორი რუკის ID.

en: Incorrect method "%1$s.%2$s".
ka: არასწორი მეთოდი "%1$s.%2$s".

en: Incorrect parameter "%1$s" value: %2$s.
ka: არასწორი პარამეტრის "%1$s" მნიშვნელობა: %2$s.

en: Incorrect port range.
ka: არასწორი პორტების დიაპაზონი.

en: Incorrect regular expression "%1$s": "%2$s"
ka: არასწორი რეგულარული გამოსახულება "%1$s": "%2$s"

en: Incorrect schedule: %1$s.
ka: არასწორი გეგმა: %1$s.

en: Incorrect status for host "%1$s".
ka: არასწორი სტატუსი ჰოსტისთვის "%1$s".

en: Incorrect trigger expression.
ka: არასწორი ტრიგერის გამოსახულება.

en: Incorrect value for "%1$s" field.
ka: არასწორი მნიშვნელობა ველისთვის "%1$s".

en: Incorrect value for field "%1$s": %2$s.
ka: არასწორი მნიშვნელობა ველისთვის "%1$s": %2$s.

en: Increase by
ka: ზრდის ბიჯი

en: Indefinitely
ka: უსასრულოდ

en: Indicators
ka: მაჩვენებლები

en: Indonesian (id_ID)
ka: ინდონეზიური (id_ID)

en: Infinity
ka: უსასრულობა

en: Info
ka: ინფორმაცია

[ctx: compact table header]
en: Info
ka: ინფორმაცია

en: Information
ka: ინფორმაცია

en: Information about a file. Returns JSON
ka: ინფორმაცია ფაილის შესახებ. აბუნებს JSON-ს

en: Inherit
ka: მემკვიდრეობით

en: Inherited
ka: მემკვიდრეობით

en: Inherited and host macros
ka: ჰოსტის და მემკვიდრეობითი მაკროები

en: Inherited and host prototype macros
ka: ჰოსტის პროტოტიპის და მემკვიდრეობითი მაკროები

en: Inherited and item tags
ka: ელემენტის და მემკვიდრეობითი ჭდეები

en: Inherited and scenario tags
ka: სცენარის და მემკვიდრეობითი ჭდეები

en: Inherited and template macros
ka: ნიმუშის და მემკვიდრეობითი მაკროები

en: Inherited and trigger tags
ka: ტრიგერის და მემკვიდრეობითი ჭდეები

en: Inherited items
ka: მემკვიდრეობითი ელემენტები

en: Initial view
ka: საწყისი ხედი

en: Input type
ka: შეყვანის ტიპი

en: Input validation rule
ka: შეყვანის გადამოწმების წესი

en: Insert
ka: ჩასმა

en: Insert expression
ka: გამოსახულების ჩასმა

en: Install
ka: დაყენება

en: Installation
ka: დაყენება

en: Installer name
ka: დამყენებლის სახელი

en: Integer from BITS
ka: მთელი რიცხვი BITS-დან

en: Integrations
ka: ინტეგრაციები

en: Interface
ka: ინტერფეისი

en: Interface type
ka: ინტერფეისის ტიპი

en: Interfaces
ka: ინტერფეისები

[ctx: authentication]
en: Internal
ka: შიდა

[ctx: user type]
en: Internal
ka: შიდა

en: Internal JSON-RPC error.
ka: შიდა JSON-RPC შეცდომა.

en: Internal actions
ka: შიდა ქმედებები

en: Internal data storage period
ka: შიდა მონაცემების შენახვის პერიოდი

en: Internal error.
ka: შიდა შეცდომა.

en: Internal problem
ka: შიდა პრობლემა

en: Internal problem recovery
ka: შიდა პრობლემის აღდგენა

en: Interval
ka: ინტერვალი

en: Invalid API method "%2$s" for user role "%1$s".
ka: არასწორი API მეთოდი "%2$s" მომხმარებლის როლისთვის "%1$s".

en: Invalid IP address "%1$s".
ka: არასწორი IP მისამართი "%1$s".

en: Invalid JSON. An error occurred on the server while parsing the JSON text.
ka: არასწორი JSON. სერვერის შეცდომა JSON ტექსტის დამუშავევისას.

en: Invalid LDAP configuration
ka: არასწორი LDAP კონფგურაცია

en: Invalid MFA configuration
ka: არასწორი MFA-ის კონფიგურაცია

en: Invalid URL: %1$s
ka: არასწორი URL: %1$s

en: Invalid YAML file contents
ka: არასწორი YAML ფაილის შემცველობა

en: Invalid action condition: %1$s.
ka: არასწორი ქმედების პირობა: %1$s.

en: Invalid condition: %1$s.
ka: არასწორი პირობა: %1$s.

en: Invalid date.
ka: არასწორი თარიღი.

en: Invalid email address "%1$s".
ka: არასწორი ელფოსტის მისამართი "%1$s".

en: Invalid input
ka: არასწორი შეყვანა

en: Invalid interval "%1$s".
ka: არასწორი ინტერვალი "%1$s".

en: Invalid key "%1$s": %2$s.
ka: არასწორი გასაღები "%1$s": %2$s.

en: Invalid media type mapping configuration.
ka: არასწორი მედიის ტიპის ასახვის კონფიგურაცია.

en: Invalid method parameters.
ka: არასწორ მეთოდის პარამეტრები.

en: Invalid parameter "%1$s": %2$s.
ka: არასწორი პარამეტრი "%1$s": %2$s.

en: Invalid params.
ka: არასწორი პარამეტრები.

en: Invalid request.
ka: არასწორი მოთხოვნა.

en: Invalid response code "%1$s".
ka: არასწორი პასუხის კოდი "%1$s".

en: Invalid tag "%1$s": %2$s.
ka: არასწორი ჭდე "%1$s": %2$s.

en: Invalid time period.
ka: არასწორი დროის შუალედი.

en: Invalid user group mapping configuration.
ka: არასწორი მომხმარებლის ჯგუფის ასახვის კონფიგურაცია.

en: Invalid zoomparameter "%1$s": %2$s.
ka: არასწორი გადიდების პარამეტრი "%1$s": %2$s.

en: Inventory
ka: ინვენტარი

en: Inventory disabled for host "%1$s".
ka: ინვენტარი გაითიშა ჰოსტისთვის "%1$s".

en: Inventory field
ka: ინვენტარის ველი

en: Inventory mode
ka: ინვენტარის რეჟიმი

en: Is online?
ka: ონლაინაა?

en: Issuer
ka: გამომცემელი

en: It is not possible to filter by user password.
ka: მომხმარებლის პაროლით ვერ გაფილტრავთ.

en: It is not possible to search by user password.
ka: მომხმარებლის პაროლით ძებნა შეუძლებელია.

en: Italian (it_IT)
ka: იტალური (it_IT)

en: Item
ka: საგანი

en: Item added
ka: ელემენტი დამატებულია

en: Item copied | Items copied
ka[0]: ელემენტი დაკოპირდა

en: Item count
ka: ელემენტების რაოდენობა

en: Item deleted | Items deleted
ka[0]: ელემენტი წაიშალა

en: Item disabled | Items disabled
ka[0]: ელემენტი გაითიშა

en: Item enabled | Items enabled
ka[0]: ელემენტი ჩაირთო

en: Item in "not supported" state
ka: ელემენტი "მხარდაუჭერელ" მდგომარეობაშია

en: Item list
ka: ელემენტების სია

en: Item name
ka: ჩანაწერის სახელი

en: Item not selected
ka: ელემენტი მონიშნული არაა

en: Item pattern
ka: ელემენტის ნიმუში

en: Item prototype
ka: ელემენტის პროტოტიპი

en: Item prototype added
ka: ელემენტის პროტოტიპი დაემატა

en: Item prototype deleted | Item prototypes deleted
ka[0]: ელემენტის პროტოტიპი წაიშალა

en: Item prototype updated | Item prototypes updated
ka[0]: ელემენტის პროტოტიპი განახლდა

en: Item prototype with ID "%1$s" is not available.
ka: ელემენტის პროტოტიპი ID-ით "%1$s" ხელმისაწვდომი არაა.

en: Item prototypes
ka: ელემენტის პროტოტიპები

en: Item tags
ka: ელემენტის ჭდეები

en: Item test
ka: ელემენტის ტესტი

en: Item type does not use interface
ka: ელემენტის ტიპი ინტერფეისს არ იყენებს

en: Item updated | Items updated
ka[0]: ელემენტი განახლდა

en: Item value
ka: ელემენტის მნიშვნელობა

en: Item values
ka: ელემენტის მნიშვნელობები

en: Item with ID "%1$s" is not available.
ka: ელემენტი ID-ით "%1$s" ხელმისაწვდომი არაა.

en: Items
ka: ელემენტები

en: Items list
ka: ელემენტების სია

en: Items location
ka: ელემენტების მდებარეობა

en: JMX agent
ka: JMX აგენტი

en: JMX endpoint
ka: JMX ბოლოწერტილი

en: JMX interfaces
ka: JMX ინტერფეისები

en: JSON array input is expected.
ka: მოველოდი JSON მასივის შეყვანას.

en: JSON data
ka: JSON მონაცემები

en: JSON is expected
ka: მოველოდი JSON

en: JSON string is expected
ka: მოველოდი JSON სტრიქონს

en: Jan
ka: იან

en: January
ka: იანვარი

en: Japanese (ja_JP)
ka: იაპონური (ja_JP)

en: Jul
ka: ივლ

en: July
ka: ივლისი

en: Jun
ka: ივნ

en: June
ka: ივნისი

en: Keep lost resources period
ka: დაკარგული რესურსების შენარჩუნების პერიოდი

en: Key
ka: გასაღები

en: Key passphrase
ka: გასაღების საკვანძო ფრაზა

en: Kiosk mode
ka: კიოსკის რეჟიმი

en: Korean (ko_KR)
ka: კორეული (ko_KR)

en: LDAP Server
ka: LDAP სერვერი

en: LDAP authentication
ka: LDAP ავთენტიკაცია

en: LDAP authentication is disabled system-wide.
ka: LDAP ავთენტიკაცია გათიშულია მთელი სისტემისთვის.

en: LDAP authentication is disabled.
ka: LDAP ავთენტიკაცია გათიშულია.

en: LDAP group pattern
ka: LDAP ჯგუფის ნიმუში

en: LDAP is not configured
ka: LDAP მორგებული არაა

en: LDAP must be enabled
ka: LDAP ჩართული უნდა იყოს

en: LDAP settings
ka: LDAP პარამეტრები

en: LF
ka: წინა მარცხ

en: LLD macro
ka: LLD მაკრო

en: LLD macros
ka: LLD მაკროები

en: LLD rule
ka: LLD წესი

en: LLD rule with the same UUID already exists
ka: LLD წესი იგივე UUID-ით უკვე არსებობს

en: Label
ka: ჭდე

en: Label location
ka: ჭდის მდებარეობა

en: Language
ka: ენა

en: Language "%1$s" is not supported.
ka: ენა "%1$s" მხარდაჭერილი არაა.

[ctx: page navigation]
en: Last
ka: ბოლო

en: Last %1$d day | Last %1$d days
ka[0]: ბოლო %1$d დღე

en: Last %1$d hour | Last %1$d hours
ka[0]: ბოლო %1$d საათი

en: Last %1$d minute | Last %1$d minutes
ka[0]: ბოლო %1$d წუთი

en: Last %1$d month | Last %1$d months
ka[0]: ბოლო %1$d თვე

en: Last %1$d second | Last %1$d seconds
ka[0]: ბოლო %1$d წამი

en: Last %1$d year | Last %1$d years
ka[0]: ბოლო %1$d წელი

en: Last access
ka: 1

en: Last accessed at
ka: ბოლო წვდომის დრო

en: Last check
ka: ბოლო შემოწმება

en: Last hour graph
ka: გასული საათის გრაფიკი

[ctx: missing data function]
en: Last known
ka: ბოლო ცნობილი

en: Last month graph
ka: ბოლო თვის გრაფიკი

en: Last name
ka: გვარი

en: Last of
ka: ბოლო

en: Last seen (age)
ka: ბოლოს ნანახი (ასაკი)

en: Last sent
ka: ბოლოს გაგზავნილი

en: Last value
ka: ბოლო მნიშვნელობა

en: Last week graph
ka: გასული კვირის გრაფიკი

en: Latest data
ka: უახლესი მონაცემები

en: Latest values
ka: უახლესი მნიშვნელობები

en: Latvian (lv_LV)
ka: ლატვიური (lv_LV)

en: Layout
ka: განლაგება

en: Left
ka: მარცხენა

en: Left Y
ka: მარცხენა Y

en: Left trim
ka: მარცხნივ წაკვეთა

en: Legend
ka: შინაარსი

en: Length
ka: სიგრძე

en: Licensed under
ka: ლიცენზია

en: Limit for search and filter results
ka: ზღვარი ძებნისა და ფილტრის შედეგებისთვის

en: Line
ka: ხაზი

en: Line color
ka: ხაზის ფერი

en: Line type
ka: ხაზის ტიპი

en: Line width
ka: ხაზის სიგანე

en: Link
ka: ბმული

en: Link indicators
ka: ბმულის მაჩვენებლები

en: Link template
ka: ბმულის ნიმუში

en: Link templates
ka: ბმულის ნიმუშები

en: Linked map
ka: მიბმული რუკა

en: Linked templates
ka: მიბმული ნიმუშები

en: Linked to templates
ka: მიბმულია ნიმუშებზე

en: Links
ka: ბმულები

en: List is empty
ka: სია ცარიელია

en: List of block devices and their type. Returns JSON
ka: ბლოკური მოწყობილობებისა და მათი ტიპების სია. აბრუნებს JSON-ს

en: List of detected CPUs/CPU cores. Returns JSON
ka: აღმოჩენილი CPU/CPU-ის ბირთვების სია. აბრუნებს JSON-ს

en: List of directory entries, recursively. Returns JSON
ka: საქაღალდის ელემენტების სია, რეკურსიულად. აბრუნებს JSON-ს

en: List of mounted filesystems and their types. Returns JSON
ka: მიმაგრებული ფაილური სისტემებისა და მათი ტიპების სია. აბრუნებს JSON-ს

en: List of mounted filesystems, their types, disk space and inode statistics. Returns JSON
ka: მიმაგრებული ფაილური სისტემების, მათი ტიპების, დისკზე ადგილის და inode-ების სტატისტიკის სია. აბრუნებს JSON-ს

en: List of network interfaces. Returns JSON
ka: ქსელური ინტერფეისების სია. აბრუნებს JSON-ს

en: List of user group shares
ka: ზიარის მომხმარებლის ჯგუფების სია

en: List of user shares
ka: მომხმარებლის ზიარების სია

en: Listing of MAC addresses. Returns string
ka: MAC მისამართების ჩამონათვალი. აბრუნებს სტრიქონს

en: Listing of PCI or USB devices. Returns text
ka: PCI ან USB მოწყობილობების ჩამონათვალი. აბრუნებს ტექსტს

en: Listing of installed packages. Returns text
ka: დაყენებული პაკეტების ჩამონათვალი. აბრუნებს ტექსტს

en: Lithuanian (lt_LT)
ka: ლითუანიური (lt_LT)

en: Loading...
ka: იტვირთება...

en: Local
ka: ლოკალური

en: Local default
ka: ლოკალური ნაგულისხმევი

en: Local time
ka: ლოკალური დრო

en: Location
ka: მდებარეობა

en: Location latitude
ka: მდებარეობის განედი

en: Location longitude
ka: მდებარეობის გრძედი

en: Log
ka: ჟურნალი

en: Log time format
ka: ჟურნალის დროის ფორმატი

en: Login
ka: შესვლა

en: Login attempts
ka: შესვლის მცდელობები

en: Login failed
ka: შესვლის შეცდომა

en: Login name or password is incorrect.
ka: მომხმარებელი ან პაროლი არასწორია.

en: Login successful
ka: შესვლა წარმატებულია

en: Logout
ka: გასვლა

en: Logout requests
ka: გასვლის მოთხოვნები

en: Logout responses
ka: გასვლის პასუხები

en: Lost
ka: წაგება

en: M
ka: მ

[ctx: Monday short]
en: M
ka: ორშ

[ctx: month short]
en: M
ka: თვ

en: MAC address A
ka: MAC მისამართი A

en: MAC address B
ka: MAC მისამართი B

en: MFA method
ka: MFA-ის მეთოდი

en: MFA method "%1$s" already exists.
ka: MFA-ის მეთოდი "%s" უკვე არსებობს.

en: MFA settings
ka: MFA-ის მორგება

en: Macro
ka: მაკრო

en: Macro "%1$s" already exists.
ka: მაკრო "%1$s" უკვე არსებობს.

en: Macros
ka: მაკროები

en: Macros updated
ka: მაკროები განახლდა

en: Main filter
ka: მთავარი ფილტრი

en: Main navigation
ka: მთავარი ნავიგაცია

en: Maintenance
ka: შეკეთება

en: Maintenance period
ka: რემონტის პერიოდი

en: Maintenance period created
ka: რემონტის პერიოდი შეიქმნა

en: Maintenance period deleted | Maintenance periods deleted
ka[0]: რემონტის პერიოდი წაიშალა

en: Maintenance period length
ka: რემონტის პერიოდის ხანგრძლივობა

en: Maintenance period updated
ka: რემონტის პერიოდი განახლდა

en: Maintenance periods
ka: რემონტის პერიოდები

en: Maintenance type
ka: რემონტის ტიპი

en: Maintenance: %1$s
ka: რემონტი: %1$s

en: Manage API tokens
ka: API კოდების მართვა

en: Manage SLA
ka: SLA-ის მართვა

en: Manage scheduled reports
ka: დაგეგმილი ანგარიშების მართვა

en: Manual
ka: ხელით

en: Manual input
ka: ხელით შეყვანა

en: Manually by: %1$s
ka: ხელით: %1$s

en: Manually closed
ka: ხელით დახურული

en: Map
ka: რუკა

en: Map "%1$s" already exists.
ka: რუკა "%1$s" უკვე არსებობს.

en: Map element
ka: რუკის ელემენტი

en: Map element label location
ka: რუკის ელემენტი ჭდის მდებარეობა

en: Map element label type
ka: რუკის ელემენტის ჭდის ტიპი

en: Map is updated! Return to map list?
ka: რუკა განახლებულია! დავბრუნდე რუკების სიაზე?

en: Map label type
ka: რუკის ჭდს ტიპი

en: Map name cannot be empty.
ka: რუკის სახელი ცარიელი ვერ იქნება.

en: Map navigation tree
ka: რუკის ნავიგაციის ხე

en: Map owner cannot be empty.
ka: რუკის მფლობელი ცარიელი ვერ იქნება.

en: Map shape
ka: რუკის მოხაზულობა

en: Map update failed.
ka: რუკის განახლება ჩავარდა.

en: Mapped to
ka: ასახულია

en: Mapping
ka: მიბმა

en: Mappings
ka: მიბმები

en: Maps
ka: რუკები

en: Mar
ka: მარ

en: March
ka: მარტი

en: Mark as cause
ka: მიზეზად მონიშვნა

en: Mark others
ka: სხვების დანიშვნა

en: Mark selected
ka: მონიშნულის დანიშვნა

en: Mask
ka: ნიღაბი

en: Mass update
ka: მასიური განახლება

en: Mass update elements
ka: ელემენტების მასიური განახლება

en: Mass update shapes
ka: მოხაზულობების მასიური განახლება

en: Master item
ka: ძირითადი ელემენტი

en: Matches regular expression
ka: ემთხვევა რეგულარულ გამოსახულებას

en: Mathematical functions
ka: მათემატიკური ფუნქციები

en: Max
ka: მაქს

en: Max number of rows
ka: მწკრივების მაქს. რაოდენობა

en: Max records per message
ka: მაქს. ჩანაწერები თითოეულ შეტყობინებაში

en: Max repetition count
ka: მაქს. გამეორებების რაოდენობა

en: Max zoom level
ka: მაქს გადიდების დონე

en: Maximum concurrent checks
ka: მაქსიმუმ ერთდროული შემოწმება

en: Maximum concurrent checks per type
ka: მაქსიმუმ ერთდროული შემოწმება თითოეული ტიპისთვის

en: Maximum number of rows
ka: მწკრივების მაქსიმალური რაოდენობა

en: May
ka: მაისი

[ctx: May short]
en: May
ka: მაისი

en: Media
ka: მედია

en: Media type
ka: მედიის ტიპი

[ctx: compact table header]
en: Media type
ka: მედიის ტიპი

en: Media type added
ka: მედიის ტიპი დაემატა

en: Media type deleted | Media types deleted
ka[0]: მედიის ტიპი წაიშალა

en: Media type disabled | Media types disabled
ka[0]: მედიის ტიპი გაითიშა

en: Media type disabled by Administration.
ka: მედიის ტიპი გათიშულია ადმინისტრატორის მიერ.

en: Media type enabled | Media types enabled
ka[0]: მედიის ტიპი ჩაირთო

en: Media type mapping
ka: მედიის ტიპის ასახვა

en: Media type test
ka: მედიის ტიპის ტესტი

en: Media type test failed.
ka: მედიის ტიპის ტესტი ჩავარდა.

en: Media type test log
ka: მედიის ტიპის ტესტის ჟურნალი

en: Media type test successful.
ka: მედიის ტიპის ტესტი წარმატებულია.

en: Media type updated
ka: მედიის ტიპი განახლდა

en: Media types
ka: მედიის ტიპები

en: Members
ka: წევრები

en: Memory limit: %1$s
ka: მეხსიერების ლიმიტი: %1$s

en: Menu entry URL
ka: მენიუს პუნქტის ბმული

en: Menu entry name
ka: მენიუს პუნქტის სახელი

en: Menu path
ka: მენიუს ბილიკი

en: Merge sectors smaller than
ka: იმ სექტორების შერწყმა, რომლებიც მცირეა, ვიდრე

en: Message
ka: შეტყობინება

[ctx: compact table header]
en: Message
ka: შეტყობინება

en: Message format
ka: შეტყობინების ფორმატი

en: Message template
ka: შეტყობინების შაბლონი

en: Message templates
ka: შეტყობინების ნიმუშები

en: Message timeout
ka: შეტყობინების მოლოდინის ვადა ამოიწურა

en: Message type
ka: შეტყობინების ტიპი

en: Message/Command
ka: შეტყობინება/ბრძანება

en: Messages
ka: შეტყობინებები

en: Messaging
ka: შეტყობინებები

en: Method not found.
ka: მეთოდი არ არსებობს.

en: Methods
ka: მეთოდები

en: Middle
ka: შუა

en: Min
ka: მინ

en: Minimum password length
ka: პაროლის მინიმალური სიგრძე

en: Minimum severity
ka: მინიმალური სიმძიმე

en: Minutes
ka: წუთი

en: Missing data
ka: ნაკლული მონაცემები

en: Mixed
ka: შერეული

[ctx: compact table header]
en: Mixed
ka: შერეული

en: Mode
ka: რეჟიმი

en: Model
ka: მოდელი

en: Module
ka: მოდული

en: Module added: %1$s. | Modules added: %1$s.
ka[0]: მოდული დაემატა: %1$s.

en: Module deleted: %1$s. | Modules deleted: %1$s.
ka[0]: მოდული წაიშალა: %1$s.

en: Module disabled | Modules disabled
ka[0]: მოდული გაითიშა

en: Module enabled | Modules enabled
ka[0]: მოდული ჩაირთო

en: Module updated
ka: მოდული განახლდა

en: Modules
ka: მოდულები

en: Modules updated
ka: მოდულები განახლდა

en: Mon
ka: მოუ

en: Monday
ka: ორშაბათი

en: Monitoring
ka: მონიტორინგი

en: Monospace
ka: ერთსიგანიანი

en: Month
ka: თვე

[ctx: compact table header]
en: Month
ka: თვე

en: Monthly
ka: თვეში ერთხელ

en: More than 10 minutes
ka: 10 წუთზე მეტი

en: Multiple
ka: მრავალი

en: Mute
ka: დადუმება

en: My
ka: ჩემი

en: Name
ka: სახელი

[ctx: compact table header]
en: Name
ka: სახელი

[ctx: user first name]
en: Name
ka: სახელი

en: Name
ka: სახელი

en: Name ID
ka: სახელის ID

en: Namespace
ka: სახელების სივრცე

en: Naming requirements:
ka: სახელის მოთხოვნები:

en: Navigate to default view
ka: გადასვლა ნაგულისხმევი ხედზე

en: Navigate to initial view
ka: გადასვლა საწყის ხედზე

en: Needle
ka: ისარი

en: Network map added
ka: ქსელის რუკა დაემატა

en: Network map deleted | Network maps deleted
ka[0]: ქსელის რუკა წაიშალა

en: Network map updated
ka: ქსელის რუკა განახლდა

en: Network maps
ka: ქსელის რუკები

en: Never
ka: არასდროს

en: New API token
ka: ახალი API კოდი

en: New LDAP server
ka: ახალი LDAP სერვერი

en: New MFA method
ka: ახალი MFA-ის მეთოდი

en: New SLA
ka: ახალი SLA

en: New action
ka: ახალი ქმედება

en: New additional rule
ka: ახალი დამატებითი წესი

en: New column
ka: ახალი სვეტი

en: New condition
ka: ახალი პირობა

en: New connector
ka: ახალი დამკავშირებელი

en: New dashboard
ka: ახალი სამუშაო დაფა

en: New discovery rule
ka: ახალი აღმოჩენის წესი

en: New element
ka: ახალი ელემენტი

en: New event correlation
ka: ახალი მოვლენების კორელაცია

en: New event host group
ka: ახალი მოვლენის ჰოსტის ჯგუფი

en: New event tag name
ka: ახალი მოვლენის ჭდის სახელი

en: New event tag value
ka: ახალი მოვლენის ჭდის მნიშვნელობა

en: New host
ka: ახალი ჰოსტი

en: New host group
ka: ახალი ჰოსტის ჯგუფი

en: New item
ka: ახალი ჩანაწერი

en: New item prototype
ka: ახალი ელემენტის პროტოტიპი

en: New maintenance period
ka: ახალი რემონტის პერიოდი

en: New media type
ka: ახალი მედიის ტიპი

en: New media type mapping
ka: ახალი მედიის ტიპის ასახვა

en: New operation
ka: ახალი ოპერაცია

en: New proxy
ka: ახალი პროქსი

en: New regular expression
ka: ახალი რეგულარული გამოსახულება

en: New script
ka: ახალი სკრიპტი

en: New service
ka: ახალი სერვისი

en: New step of web scenario
ka: ახალი ვებ-სცენარის ბიჯი

en: New tag filter
ka: ახალი ჭდის ფილტრი

en: New tag name
ka: ახალი ჭდის სახელი

en: New template
ka: ახალი ნიმუში

en: New template group
ka: ახალი ნიმუშების ჯგუფი

en: New trigger
ka: ახალი ტრიგერი

en: New trigger prototype
ka: ახალი ტრიგერის პროტოტიპი

en: New triggers
ka: ახალი ტრიგერები

en: Next dashboard
ka: ახალი სამუშაო დაფა

en: Next page
ka: შემდეგი გვერდი

en: Next step
ka: შემდეგი ბიჯი

en: No
ka: არა

en: No changes.
ka: ცვლილებების გარეშე.

en: No compatible widgets.
ka: თავსებადი ვიჯეტების გარეშე.

en: No data
ka: მონაცემების გარეშე

en: No data collection
ka: მონაცემების კოლექციის გარეშე

en: No data found.
ka: მონაცემების გარეშე.

en: No data.
ka: მონაცემების გარეშე.

en: No details
ka: დეტალების გარეშე

en: No enabled modules found.
ka: ჩართული მოდულები აღმოჩენილი არაა.

en: No encryption
ka: დაშიფვრის გარეშე

en: No file was uploaded.
ka: ფაილი არ აიტვირთა.

en: No graphs added.
ka: გრაფიკები არ დამატებულა.

en: No host selected.
ka: ჰოსტები მონიშნული არაა.

en: No image
ka: გამოსახულების გარეშე

en: No interface found
ka: ინტერფეისი ვერ ვიპოვე

en: No interfaces are defined.
ka: ინტერფეისები აღწერილი არაა.

en: No item selected.
ka: მონიშნული ელემენტის გარეშე.

en: No items defined.
ka: ელემენტები აღწერილი არაა.

en: No macros found.
ka: მაკროები ვერ ვიპოვე.

en: No maps added.
ka: რუკები არ დამატებულა.

en: No matches found
ka: არაფერი მოიძებნა

en: No new modules discovered
ka: ახალი მოდულები აღმოჩენილი არაა

en: No problems
ka: პრობლემების გარეშე

en: No proxy
ka: პროქსის გარეშე

en: No refresh
ka: განახლების გარეშე

en: No saved state, please login again.
ka: შენახული მდგომარეობის გარეშე. შედით თავიდან.

en: No triggers defined.
ka: ტრიგერები აღწერილი არაა.

en: No value
ka: მნიშვნელობის გარეშე

en: Non-boolean flags are deprecated.
ka: არა-ლოგიკური ალმები მოძველებულია.

en: None
ka: არაფერი

en: Normal
ka: ჩვეულებრივი

en: Normal view
ka: ნორმალური ხედი

en: Norwegian (nb_NO)
ka: ნორვეგიული (nb_NO)

en: Not Ack
ka: დადასტ არაა

en: Not authorized.
ka: ავტორიზაციის გარეშე.

en: Not available
ka: ხელმიუწვდომელია

[ctx: compact table header]
en: Not available
ka: ხელმიუწვდომელია

en: Not classified
ka: გარკვეული არაა

en: Not enabled
ka: არ არის ჩართული

en: Not inherited items
ka: მემკვიდრეობითი ელემენტების გარეშე

en: Not supported
ka: მხარდაუჭერელია

en: Notes
ka: შენიშვნები

en: Nothing
ka: არაფერი

en: Notification report
ka: გაფრთხილების ანგარიში

en: Notifications
ka: გაფრთხილებები

en: Notify about canceled escalations
ka: გაფრთხილება გაუქმებული ესკალაციების შესახებ

en: Nov
ka: ნოემ

en: November
ka: ნოემბერი

en: Number of columns
ka: სვეტების რაოდენობა

en: Number of hosts (enabled/disabled)
ka: ჰოსტების რაოდენობა (ჩართ/გამორთ)

en: Number of items (enabled/disabled/not supported)
ka: ელემენტების რაოდენობა (ჩართ/გამორთ/მხარდაუჭ)

en: Number of items in Zabbix database.
ka: ელემენტების რაოდენობა Zabbix-ის მონაცემთა ბაზაში.

en: Number of problems
ka: პრობლემების რაოდენობა

en: Number of rows
ka: მწკრივების რიცხვი

en: Number of seasons
ka: სეზონების რაოდენობა

en: Number of steps
ka: ნაბიჯების რაოდენობა

en: Number of templates
ka: ნიმუშების რაოდენობა

en: Number of triggers (enabled/disabled [problem/ok])
ka: ტრიგერების რაოდენობა (ჩართ/გამორთ [პრობლემა/კარგადაა])

en: Number of triggers in Zabbix database.
ka: ტრიგერების რაოდენობა Zabbix-ის მონაცემთა ბაზაში.

en: Number of unsupported items in Zabbix database.
ka: მხარდაუჭერელი ელემენტების რაოდენობა Zabbix-ის მონაცემთა ბაზაში.

en: Number of unsupported items on the host.
ka: მხარდაუჭერელი ელემენტების რაოდენობა ამ ჰოსტზე.

en: Number of users (online)
ka: მომხმარებლების რაოდენობა (ხაზზე)

en: Number of users logged in. Returns integer
ka: შემოსული მომხმარებლების რაოდენობა. აბრუნებს მთელ რიცხვს

en: OID prefix
ka: OID-ის პრეფიქსი

en: OOB IP address
ka: OOB IP მისამართი

en: OOB router
ka: OOB ნაგულისხმევი რაუტერი

en: OOB subnet mask
ka: OOB ქვექსელის ნიღაბი

en: OS (Full details)
ka: ოს-ი (სრული დეტალები)

en: OS (Short)
ka: ოს-ი (მოკლე)

en: Object
ka: ობიექტი

en: Oct
ka: რვაობ

en: Octal to decimal
ka: რვაობითიდან ათობითამდე

en: October
ka: ოქტომბერი

en: Off
ka: გამორთული

en: Ok
ka: დიახ

[ctx: compact table header]
en: Ok
ka: დიახ

en: Old tag name
ka: ძველი ჭდის სახელი

en: On
ka: ჩართული

en: Once
ka: ერთხელ

en: One
ka: ერთი

en: One time only
ka: მხოლოდ ერთხელ

en: Only selected problem | Only selected problems
ka[0]: მხოლოდ მონიშნული პრობლემა

en: Only services without children
ka: მხოლოდ, სერვისები შვილების გარეშე

en: Only services without problem tags
ka: მხოლოდ, სერვისები პრობლემის ჭდეის გარეშე

en: Open URL
ka: URL-ის გახსნა

en: Open in a new window
ka: ახალ ფანჯარაში გახსნა

en: Open log
ka: ჟურნალის გახსნა

en: Operation
ka: ოპერაცია

en: Operation details
ka: ოპერაციის დეტალები

en: Operational data
ka: ოპერატიული მონაცემები

[ctx: compact table header]
en: Operational data
ka: ოპერატიული მონაცემები

en: Operations
ka: ოპერაციები

en: Operator
ka: ოპერატორი

en: Operator functions
ka: ოპერატორის ფუნქციები

en: Options
ka: მორგება

en: Or
ka: ან

en: Order
ka: დალაგება

en: Order by
ka: დახარისხება

en: Order column
ka: სვეტით დალაგება

en: Original
ka: საწყისი

en: Other
ka: სხვა

en: Other configuration parameters
ka: სხვა კონფიგურაციის პარამეტრები

en: Other parameters
ka: სხვა პარამეტრები

en: Others
ka: სხვები

en: Outdated
ka: ძველი

en: Output
ka: გამოტანა

en: Override
ka: გადაფარვა

en: Override host
ka: ჰოსტის გადაფარვა

en: Overrides
ka: გადაფარავს

en: Overview
ka: მიმოხილვა

en: Owner
ka: მფლობელი

en: PHP LDAP extension missing.
ka: PHP-ის გაფართოება LDAP აღმოჩენილი არაა.

en: PHP OpenSSL extension missing.
ka: PHP-ის გაფართოება OpenSSL აღმოჩენილი არაა.

en: PHP bcmath extension missing (PHP configuration parameter --enable-bcmath).
ka: PHP-ის გაფართოება bcmath აღმოჩენილი არაა. (PHP-ის კონფიგურაციის პარამეტრი --enable-bcmath).

en: PHP ctype extension missing (PHP configuration parameter --enable-ctype).
ka: PHP-ის გაფართოება ctype აღმოჩენილი არაა. (PHP-ის კონფიგურაციის პარამეტრი --enable-ctype).

en: PHP curl extension missing.
ka: PHP-ის გაფართოება curl აღმოჩენილი არაა.

en: PHP databases support
ka: PHP-ის ბაზების მხარდაჭერა

en: PHP gd FreeType support
ka: PHP gd FreeType-ის მხარდაჭერა

en: PHP gd FreeType support missing.
ka: PHP gd FreeType-ის მხარდაჭერა.

en: PHP gd GIF image support missing.
ka: PHP gd GIF გამოსახულებების მხარდაჭერა აღმოჩენილი არაა.

en: PHP gd GIF support
ka: PHP gd GIF-ის მხარდაჭერა

en: PHP gd JPEG image support missing.
ka: PHP gd JPEG გამოსახულებების მხარდაჭერა აღმოჩენილი არაა.

en: PHP gd JPEG support
ka: PHP gd JPEG-ის მხარდაჭერა

en: PHP gd PNG image support missing.
ka: PHP gd PNG გამოსახულებების მხარდაჭერა აღმოჩენილი არაა.

en: PHP gd PNG support
ka: PHP gd PNG-ის მხარდაჭერა

en: PHP gd extension missing (PHP configuration parameter --with-gd).
ka: PHP-ის გაფართოება gd აღმოჩენილი არაა. (PHP-ის კონფიგურაციის პარამეტრი --with-gd).

en: PHP gettext extension missing (PHP configuration parameter --with-gettext). Translations will not be available.
ka: PHP-ის გაფართოება gettext აღმოჩენილი არაა. (PHP-ის კონფიგურაციის პარამეტრი --with-gettext ). თარგმანები ხელმისაწვდომი არ იქნება.

en: PHP libxml extension missing.
ka: PHP-ის გაფართოება libxml აღმოჩენილი არაა.

en: PHP mbstring extension missing (PHP configuration parameter --enable-mbstring).
ka: PHP-ის გაფართოება mbstring აღმოჩენილი არაა. (PHP-ის კონფიგურაციის პარამეტრი --enable-mbstring ).

en: PHP option "%1$s"
ka: PHP-ის პარამეტრი "%1$s"

en: PHP option "%1$s" must be set to "%2$s"
ka: PHP-ის პარამეტრის, "%1$s", მნიშვნელობა უნდა იყოს "%2$s"

en: PHP session
ka: PHP-ის სესია

en: PHP session auto start must be disabled (PHP directive "session.auto_start").
ka: PHP-ის სესიის ავტომატური გაშვება გამორთული უნდა იყოს (PHP-ის დირექტივა "session.auto_start").

en: PHP session extension missing (PHP configuration parameter --enable-session).
ka: PHP-ის გაფართოება session აღმოჩენილი არაა. (PHP-ის კონფიგურაციის პარამეტრი --enable-session ).

en: PHP sockets
ka: PHP სოკეტები

en: PHP sockets extension missing (PHP configuration parameter --enable-sockets).
ka: PHP-ის გაფართოება sockets აღმოჩენილი არაა. (PHP-ის კონფიგურაციის პარამეტრი --enable-sockets ).

en: PHP string function overloading must be disabled.
ka: PHP-ის სტრიქონებთან სამუშაო ფუნქციის გადატვირთვა გათიშუი უნდა იყოს.

en: PHP version
ka: PHP ვერსია

en: PHP xmlreader extension missing.
ka: PHP-ის გაფართოება xmlreader აღმოჩენილი არაა.

en: PHP xmlwriter extension missing.
ka: PHP-ის გაფართოება xmlwriter აღმოჩენილი არაა.

en: PSK identity
ka: PSK იდენტიფიკატორი

en: Page %1$d
ka: გვერდი %1$d

en: Page display period
ka: გვერდის ჩვენების პერიოდი

en: Page not found
ka: გვერდი ნაპოვნი არაა

[ctx: page navigation]
en: Pager
ka: პეიჯერი

en: Parameter
ka: პარამეტრი

en: Parameters
ka: პარამეტრები

en: Parent discovery rules
ka: მშობელი აღმოჩენის წესები

en: Parent graphs
ka: მშობელი გრაფიკები

en: Parent host value
ka: მშობელი ჰოსტის მნიშვნელობა

en: Parent items
ka: მშობელი ელემენტები

en: Parent services
ka: მშობელი სერვისები

en: Parent templates
ka: მშობელი ნიმუშები

en: Parent triggers
ka: მშობელი ტრიგერები

en: Parent web scenarios
ka: მშობელი ვებ-სცენარები

en: Parse
ka: დამუშავება

en: Parse error
ka: დამუშავების შეცდომა

en: Passive
ka: პასიური

en: Password
ka: პაროლი

en: Password (once again)
ka: პაროლი (კიდევ ერთხელ)

en: Password must contain
ka: პაროლი უნდა შეიცავდეს

en: Password policy
ka: პაროლის პოლიტიკა

en: Password requirements:
ka: პაროლის მოთხოვნები:

en: Paste
ka: ჩასმა

en: Paste page
ka: გვერდის ჩასმა

en: Paste widget
ka: ვიჯეტის ჩასმა

en: Paste without external links
ka: ჩასმა გარე ბმულების გარეშე

en: Pattern
ka: ნიმუში

en: Peak memory usage: %1$s
ka: პიკური მეხსიერების მოხმარება: %1$s

en: Percentage
ka: პროცენტი

en: Period
ka: პერიოდი

en: Period shift
ka: პერიოდის წანაცვლება

en: Period type
ka: პერიოდის ტიპი

en: Periods
ka: პერიოდები

en: Permissions
ka: ნებართვები

en: Persian (fa_IR)
ka: სპარსული (fa_IR)

en: Pie
ka: სექტორი

en: Pie chart
ka: სექტორული დიაგრამა

en: Placing algorithm
ka: განთავსების ალგორითმი

en: Plain text
ka: ტექსტი

en: Play
ka: დაკვრა

en: Play sound
ka: ხმის დაკვრა

en: Please check configuration parameters. If all is correct, press "%1$s" button, or "%2$s" button to change configuration parameters.
ka: გადაამოწმეთ კონფიგურაციის პარამეტრები. თუ ყველაფერი სწორია, დააწექით ღილაკს "%1$s", ან "%2$s"-ს, თუ გნებავთ, შეცვალოთ პარამეტრები.

en: Please confirm that you want to remove all macros.
ka: დაადასტურეთ, რომ გნებავთ, ყველა მაკრო წაშალოთ.

en: Please create database manually, and set the configuration parameters for connection to this database. Press "%1$s" button when done.
ka: შექმენით ბაზა ხელით და დააყენეთ კონფიგურაციის პარამეტრები ამ ბაზასთან მისაერთებლად. როცა დაასრულებთ, დააწექით ქვემოთ ღილაკს "%1$s".

en: Please enable "allow_url_fopen" directive.
ka: ჩართეთ დირექტივა "allow_url_fopen".

en: Please select two elements
ka: აირჩიეთ ორი ელემენტი

en: Point size
ka: წერტილის ზომა

en: Points
ka: წერტილები

en: Polish (pl_PL)
ka: პოლონური (pl_PL)

en: Populates host inventory field
ka: შეავსებს ჰოსტის ინვენტარის ველს

en: Port
ka: პორტი

en: Port cannot be empty for host interface.
ka: ჰოსტის ინტერფეისისთვის პორტი ცარიელი ვერ იქნება.

en: Port range
ka: პორტების დიაპაზონი

en: Portuguese (pt_BR)
ka: პორტუგალიური (pt_BR)

en: Portuguese (pt_PT)
ka: პორტუგალიური (pt_PT)

en: Position
ka: მდებარეობა

en: Post fields
ka: Post-ის ველები

en: Post type
ka: Post-ის ტიპი

en: Power value
ka: ხარისხის მნიშვნელობა

en: Pre-installation summary
ka: დაყენებისწინა შეჯამება

en: Prediction functions
ka: პროგნოზის ფუნქციები

en: Preprocessing
ka: პრეპროცესინგი

en: Preprocessing steps
ka: პრეპროცესინგის ნაბიჯები

en: Prev. time
ka: წინა დრო

en: Preview
ka: მინიატურა

en: Previous dashboard
ka: წინა სამუშაო დაფა

en: Previous day
ka: წინა დღე

en: Previous month
ka: წინა თვე

en: Previous page
ka: წინა გვერდი

en: Previous value
ka: წინა მნიშვნელობა

en: Previous week
ka: წინა კვირა

en: Previous year
ka: წინა წელი

en: Primary POC cell
ka: ძირითადი კონტაქტის მობილური

en: Primary POC email
ka: ძირითადი კონტაქტის ელფოსტა

en: Primary POC name
ka: ძირითადი კონტაქტის სახელი

en: Primary POC notes
ka: ძირითადი კონტაქტის შენიშვნები

en: Primary POC phone A
ka: ძირითადი კონტაქტის ტელეფონი A

en: Primary POC phone B
ka: ძირითადი კონტაქტის ტელეფონი B

en: Primary POC screen name
ka: ძირითადი კონტაქტის საჩვენებელი სახელი

en: Primary label
ka: ძირითადი ჭდე

en: Privacy passphrase
ka: კონფიდენციალობის საკვანძო ფრაზა

en: Privacy protocol
ka: კონფიდენციალობის პროტოკოლი

en: Private
ka: პირადი

en: Private key file
ka: პირადი გასაღების ფაილი

en: Privilege level
ka: პრივილეგიის დონე

en: Problem
ka: პრობლემა

[ctx: compact table header]
en: Problem
ka: პრობლემა

en: Problem created
ka: პრობლემა შეიქმნა

en: Problem display
ka: პრობლემის ჩვენება

en: Problem expression
ka: პრობლემის გასახულება

en: Problem hosts
ka: პრობლემური ჰოსტები

en: Problem is not suppressed
ka: პრობლემა ჩახშობილი არაა

en: Problem is suppressed
ka: პრობლემა ჩახშობილია

en: Problem on
ka: პრობლემა გაჩნდა

en: Problem recovery
ka: პრობლემის აღდგენა

en: Problem resolved
ka: პრობლემა მოგვარებულია

en: Problem tag filter
ka: პრობლემის ჭდის ფილტრი

en: Problem tags
ka: პრობლემის ჭდეები

en: Problem update
ka: პრობლემის განახლება

en: Problems
ka: პრობლემები

en: Process tags
ka: პროცესის ჭდეები

en: Profile
ka: პროფილი

en: Prometheus pattern
ka: Prometheus-ის ნიმუში

en: Prometheus to JSON
ka: Prometheus-დან JSON-ში

en: Properties
ka: თვისებები

en: Protocol
ka: პროტოკოლი

en: Provision now
ka: მუშაობისთვის მომზადება ახლავე

en: Provisioned
ka: მზადაა სამუშაოდ

en: Provisioning period
ka: სამუშაოდ მომზადების პერიოდი

en: Provisioning successful.
ka: მუშაობისთვის მომზადება წარმატებულია.

en: Proxies
ka: პროქსები

en: Proxy
ka: პროქსი

en: Proxy "%1$s" already exists.
ka: პროქსი "%1$s" უკვე არსებობს.

en: Proxy "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
ka: პროქსი "%1$s" ჰოსტისთვის "%2$s" არ არსებობს.

en: Proxy "%1$s" is used by action "%2$s".
ka: პროქსი "%1$s" გამოიყენება ქმედებისთვის "%2$s".

en: Proxy "%1$s" is used by discovery rule "%2$s".
ka: პროქსი "%1$s" გამოიყენება აღმოჩენის წესისთვის "%2$s".

en: Proxy added
ka: პროქსი დაემატა

en: Proxy address
ka: პროქსის მისამართი

en: Proxy deleted | Proxies deleted
ka[0]: პროქსი წაიშალა

en: Proxy mode
ka: პროქსის რეჟიმი

en: Proxy name
ka: პროქსის სახელი

en: Proxy updated
ka: პროქსი განახლდა

en: Proxy version is not supported by server version %1$s.
ka: პროქსის ვერსია მხარდაჭერილი არაა სერვერის მიერ ვერსიით %1$s.

en: Public
ka: საჯარო

en: Public key
ka: საჯარო გასაღები

en: Public key file
ka: საჯარო გასაღების ფაილი

en: Push
ka: გადაცემა

en: Quarter
ka: კვარტალი

[ctx: compact table header]
en: Quarter
ka: კვარტალი

en: Quarterly
ka: კვარტლურად

en: Query fields
ka: მოთხოვნის ველები

en: Queue
ka: რიგი

en: Queue details
ka: რიგის დეტალები

en: Queue overview
ka: რიგის გადახედვა

en: Queue overview by proxy
ka: რიგის გადახედვა პროქსის მიხედვით

en: RESOLVED
ka: გადაწყვეტილია

en: Rank
ka: რანგი

en: Raw data
ka: დაუმუშავებელი მონაცემი

en: Raw post
ka: დაუმუშავებელი პოსტი

en: Read
ka: წაკითხვა

en: Read only
ka: მხოლოდ წაკითხვა

en: Read-only
ka: მხოლოდ წაკითხვა

en: Read-only access to services
ka: მხოლოდ-წაკითხვის წვდომა სერვისებთან

en: Read-only access to services with tag
ka: მხოლოდ-წაკითხვის წვდომა სერვისებთან ჭდით

en: Read-write
ka: ჩაწერადი/წაკითხვადი

en: Read-write access to services
ka: ჩაწერა-წაკითხვის წვდომა სერვისებთან

en: Read-write access to services with tag
ka: ჩაწერა-წაკითხვის წვდომა სერვისებთან ჭდით

en: Received value
ka: მიღებული მნიშვნელობა

en: Recent problems
ka: უახლესი პრობლემები

en: Recipient
ka: მიმღები

[ctx: compact table header]
en: Recipient
ka: მიმღები

en: Recipient already exists.
ka: მიმღები უკვე არსებობს.

en: Recipient's Zabbix username
ka: მიმღების Zabbix-ის მომხმარებლის სახელი

en: Recipient's name
ka: მიმღების სახელი

en: Recipient's surname
ka: მიმღების გვარი

en: Recipients
ka: მიმღები

en: Recordset ID
ka: ჩანაწერების ნაკრების ID

en: Recovery
ka: აღდგენა

en: Recovery expression
ka: აღდგენის გამოსახულება

en: Recovery operations
ka: აღდგენის ოპერაციები

en: Recovery time
ka: აღდგენის დრო

[ctx: compact table header]
en: Recovery time
ka: აღდგენის დრო

en: Rectangle
ka: მართკუთხედი

en: Reference attribute
ka: მიბმის ატრიბუტი

en: Referred widget became unavailable. Please update configuration.
ka: მიმაგრებული ვიჯეტი ხელმიუწვდომელია. განაახლეთ თქვენი კონფიგურაცია.

en: Refresh
ka: განახლება

en: Refresh configuration
ka: კონფიგურაციის განახლება

en: Refresh interval
ka: განახლების ინტერვალი

en: Regenerate
ka: რეგენერაცია

en: Regular
ka: ჩვეულებრივი

en: Regular expression
ka: რეგულარულ გამოსახულება

en: Regular expression "%1$s" already exists.
ka: რეგულარული გამოსახულება "%1$s" უკვე არსებობს.

en: Regular expression added
ka: რეგულარული გამოსახულება დაემატა

en: Regular expression deleted | Regular expressions deleted
ka[0]: რეგულარული გამოსახულება წაიშალა

en: Regular expression must be a string
ka: რეგულარული გამოსახულება სტრიქონი უნდა იყოს

en: Regular expression updated
ka: რეგულარული გამოსახულება განახლდა

en: Regular expressions
ka: რეგულარული გამოსახულებები

en: Related reports
ka: მსგავსი რეპორტები

en: Release to create a widget.
ka: გაუშვით ვიჯეტის შესაქმნელად.

en: Remember me for 30 days
ka: დამიმახსოვრე 30 დღით

en: Remote command
ka: დაშორებული ბრძანება

en: Remove
ka: წაშლა

[ctx: verb]
en: Remove
ka: წაშლა

en: Remove all
ka: ყველას წაშლა

en: Remove domain name
ka: დომენის სახელის წაშლა

en: Remove from favorites
ka: რჩეულებიდან წაშლა

en: Remove from host group
ka: ჰოსტების ჯგუფიდან წაშლა

en: Remove from host groups
ka: ჰოსტის ჯგუფებიდან წაშლა

en: Remove host
ka: ჰოსტის წაშლა

en: Remove host tags
ka: ჰოსტის ჭდეების წაშლა

[ctx: screen reader]
en: Remove, %1$s
ka: წაშლა, %1$s

en: Removed
ka: ამოღებულია

[ctx: screen reader]
en: Removed, %1$s
ka: წაიშალა, %1$s

en: Rename
ka: გადარქმევა

en: Repeat on
ka: გამეორება

en: Repeats
ka: გამეორებები

en: Replace
ka: ჩანაცვლება

en: Replace dependencies
ka: დამოკიდებულებების ჩანაცვლება

en: Replacement
ka: შემცვლელი

en: Report "%1$s" already exists.
ka: ანგარიში "%1$s" უკვე არსებობს.

en: Report generating test failed.
ka: ანგარიშის გენერაციის ტესტი ჩავარდა.

en: Report generating test successful.
ka: ანგარიშის გენერაციის ტესტი წარმატებულია

en: Reporting period
ka: ანგარიშის შუალედი

en: Reports
ka: ანგარიშები

en: Request body
ka: მოთხოვნის სხეული

en: Request body type
ka: მოთხოვნის სხეულის ტიპი

en: Request created successfully
ka: მოთხოვნა წარმატებით შეიქმნა

en: Request sent successfully
ka: მოთხოვნა წარმატებით გაიგზავნა

en: Request type
ka: მოთხოვნის ტიპი

en: Required
ka: საჭიროა

en: Required server performance, new values per second
ka: მოთხოვნილი სერვერის წარმადობა, ახალი მნიშვნელობა წამში

en: Required status codes
ka: მოთხოვნილი სტატუსის კოდები

en: Required string
ka: მოთხოვნილი სტრიქონი

en: Reset
ka: საწყისი პარამეტრები

en: Resolved
ka: გადაწყვეტილია

en: Resource
ka: რესურსი

en: Resource ID
ka: რესურსის ID

en: Response
ka: პასუხი

en: Response code
ka: პასუხის კოდი

en: Response time
ka: პასუხის დრო

en: Response type: JSON
ka: პასუხის ტიპი: JSON

en: Response type: String
ka: პასუხის ტიპი: სტრიქონი

en: Result
ka: შედეგი

en: Result is FALSE
ka: შედეგი ცრუა

en: Result is TRUE
ka: შედეგი ჭეშმარიტია

en: Result type
ka: შედეგის ტიპი

en: Retry
ka: თავიდან ცდა

en: Revert
ka: დაბრუნება

en: Revert changes
ka: ცვლილებების დაბრუნება

en: Right
ka: მარჯვენა

en: Right Y
ka: მარჯვენა Y

en: Role
ka: როლი

en: Romanian (ro_RO)
ka: რუმინული (ro_RO)

en: Root cause
ka: ძირითადი მიზეზი

en: Rows
ka: სტრიქონები

en: Rows per page
ka: მწკრივების რაოდენობა გვერდზე

en: Rules
ka: წესები

en: Russian (ru_RU)
ka: რუსული (ru_RU)

[ctx: Saturday short]
en: S
ka: კვ

[ctx: Sunday short]
en: S
ka: კვ

en: SLA created
ka: SLA შეიქმნა

en: SLA deleted | SLAs deleted
ka[0]: SLA წაიშალა

en: SLA disabled | SLAs disabled
ka[0]: SLA გაითიშა

en: SLA enabled | SLAs enabled
ka[0]: SLA ჩაირთო

en: SLA is disabled.
ka: SLA გათიშულია.

en: SLA report
ka: SLA ანგარიში

en: SLA updated
ka: SLA განახლდა

en: SLAs
ka: SLA-ები

en: SLO service URL
ka: SLO სერვისის URL

en: SMTP server
ka: SMTP სერვერი

en: SMTP server port
ka: SMTP სერვერის პორტი

en: SNMP agent
ka: SNMP აგენტი

en: SNMP get value
ka: SNMP მნიშვნელობის მიღება

en: SNMP interfaces
ka: SNMP ინტერფეისები

en: SNMP version
ka: SNMP ვერსია

en: SNMPv1 agent
ka: SNMPv1 აგენტი

en: SNMPv2 agent
ka: SNMPv2 აგენტი

en: SNMPv3 agent
ka: SNMPv3 აგენტი

en: SQL query
ka: SQL მოთხოვნა

en: SSH agent
ka: SSH აგენტი

en: SSL certificate file
ka: SSL სერტიფიკატის ფაილი

en: SSL key file
ka: SSL გასაღების ფაილი

en: SSL key password
ka: SSL გასაღების პაროლი

en: SSL verify host
ka: SSL ჰოსტის გადამოწმება

en: SSL verify peer
ka: SSL პარტნიორის შემოწმება

en: SSL/TLS
ka: ინტერნეტში

en: SSO service URL
ka: SSO სერვისის URL

en: Sat
ka: შაბ

en: Saturday
ka: შაბათი

en: Save
ka: შენახვა

en: Save as
ka: შენახვა, როგორც

en: Save changes
ka: ცვლილებების შენახვა

en: Save it as "%1$s"
ka: შეინახეთ ის ბილიკზე: "%1$s"

en: Scale
ka: გადიდება

en: Scale size
ka: მასშტაბის ზომა

en: Scan directory
ka: საქაღალდის სკანირება

en: Scenario
ka: სცენარი

en: Schedule
ka: განრიგი

en: Scheduled check
ka: დაგეგმილი შემოწმება

en: Scheduled report
ka: დაგეგმილი ანგარიში

en: Scheduled report added
ka: დაგეგმილი ანგარიში დაემატა

en: Scheduled report created
ka: დაგეგმილი ანგარიში შეიქმნა

en: Scheduled report deleted | Scheduled reports deleted
ka[0]: დაგეგმილი ანგარიში წაიშალა

en: Scheduled report disabled | Scheduled reports disabled
ka[0]: დაგეგმილი ანგარიში გაითიშა

en: Scheduled report enabled | Scheduled reports enabled
ka[0]: დაგეგმილი ანგარიში ჩაირთო

en: Scheduled report test
ka: დაგეგმილი ანგარიშის ტესტი

en: Scheduled report updated
ka: დაგეგმილი ანგარიში განახლდა

en: Scheduled reports
ka: დაგეგმილი ანგარიშები

en: Scheduling
ka: დაგეგმილი

en: Scope
ka: ფარგლები

[ctx: selected problems]
en: Scope
ka: ფარგლები

en: Script
ka: სკრიპტი

en: Script added
ka: სკრიპტი დაემატა

en: Script deleted | Scripts deleted
ka[0]: სკრიპტი წაიშალა

en: Script does not have parameters.
ka: სკრიპტს პარამეტრები არ აქვს.

en: Script execution
ka: სკრიპტის შესრულება

en: Script execution log
ka: სკრიპტის შესრულების ჭდე

en: Script execution successful.
ka: სკრიპტის შესრულება წარმატებით დასრულდა.

en: Script name
ka: სკრიპტის სახელი

en: Script parameters
ka: სკრიპტის პარამეტრები

en: Script profiler
ka: სკრიპტის პროფაილერი

en: Script updated
ka: სკრიპტი განახლდა

en: Scripts
ka: სკრიპტები

en: Search
ka: ძებნა

en: Search attribute
ka: ძებნის ატრიბუტი

en: Search filter
ka: ძებნის ფილტრი

en: Search pattern is empty
ka: ძებნის ნიმუში ცარიელია

en: Search string
ka: საძებნი სტრიქონი

en: Season
ka: სეზონი

en: Secondary POC cell
ka: დამხმარე კონტაქტის მობილური

en: Secondary POC email
ka: დამხმარე კონტაქტის ელფოსტა

en: Secondary POC name
ka: დამხმარე კონტაქტის სახელი

en: Secondary POC notes
ka: დამხმარე კონტაქტის შენიშვნები

en: Secondary POC phone A
ka: დამხმარე კონტაქტის ტელეფონი A

en: Secondary POC phone B
ka: დამხმარე კონტაქტის ტელეფონი B

en: Secondary POC screen name
ka: დამხმარე კონტაქტის საჩვენებელი სახელი

en: Secondary label
ka: მეორადი ჭდე

en: Seconds
ka: წამი

en: Secret text
ka: საიდუმლო ტექსტი

en: Security
ka: უსაფრთხოება

en: Security level
ka: უსაფრთხოების დონე

en: Security name
ka: უსაფრთხოების სახელი

en: Select
ka: არჩევა

en: Select SLA to display SLA report.
ka: აირჩიეთ SLA მისი ანგარიშის საჩვენებლად.

en: Select prototype
ka: აირჩიეთ პროტოტიპი

en: Selected
ka: არჩეულია

en: Selected elements
ka: არჩეული ელემენტები

en: Send backward
ka: უკან გაგზავნა

en: Send message
ka: შეტყობინების გაგზავნა

en: Send message to user groups
ka: შეტყობინების გაგზავნა მომხმარებლის ჯგუფებისთვის

en: Send message to users
ka: შეტყობინების გაგზავნა მომხმარებლებისთვის

en: Sent
ka: გაგზავნილია

en: Sep
ka: სექ

en: Separated
ka: განშორებული

en: Separately
ka: ცალ-ცალკე

en: September
ka: სექტემბერი

en: Serial number A
ka: სერიული ნომერი A

en: Serial number B
ka: სერიული ნომერი B

en: Server
ka: სერვერი

en: Server (proxy)
ka: სერვერი (პროქსი)

en: Server time
ka: სერვერის დრო

en: Servers
ka: სერვერები

en: Service
ka: სერვისი

[ctx: compact table header]
en: Service
ka: სერვისი

en: Service actions
ka: სერვისის ქმედებები

en: Service created
ka: სერვისი შეიქმნა

en: Service deleted | Services deleted
ka[0]: სერვისი წაიშალა

en: Service list
ka: სერვისების სია

en: Service name
ka: სერვისის სახელი

en: Service port
ka: სერვისის პორტი

en: Service recovery
ka: სერვისის აღმოჩენა

en: Service tag name
ka: სერვისის ჭდის სახელი

en: Service tag value
ka: სერვისის ჭდის მნიშვნელობა

en: Service tags
ka: სერვისის ჭდეები

en: Service type
ka: სერვსის ტიპი

en: Service update
ka: სერვისის განახლება

en: Service updated
ka: სერვისი განახლდა

en: Services
ka: სერვისები

en: Set new value
ka: ახალი მნიშვნელობის დაყენება

en: Settings
ka: მორგება

en: Severity
ka: სიმძიმე

[ctx: compact table header]
en: Severity
ka: სიმძიმე

en: Shape
ka: მოხაზულობა

en: Shared
ka: გაზიარებული

en: Sharing
ka: გაზიარება

en: Short
ka: მოკლე

en: Shortened
ka: შემოკლებული

en: Show
ka: ჩვენება

en: Show aggregation function
ka: აგრეგირებული ფუნქციის ჩვენება

en: Show arc
ka: რკალის ჩვენება

en: Show data in maintenance
ka: რემონტში მყოფი მონაცემების ჩვენება

en: Show details
ka: დეტალების ჩვენება

en: Show header
ka: თავსართის ჩვენება

en: Show hosts in maintenance
ka: რემონტში მყოფი ჰოსტების ჩვენება

en: Show labels
ka: ჭდეების ჩვენება

en: Show legend
ka: ახსნის ჩვენება

en: Show lines
ka: ხაზების ჩვენება

en: Show number of records
ka: ჩანაწერების რაოდენობის ჩვენება

en: Show only totals
ka: მხოლოდ, ჯამების ჩვენება

en: Show operational data
ka: საოპერაციო მონაცემების ჩვენება

en: Show periods
ka: შუალედების ჩვენება

en: Show problems
ka: პრობლემების ჩვენება

en: Show selected
ka: მონიშნულის ჩვენება

en: Show sidebar
ka: გვერდითა ზოლის ჩვენება

en: Show suppressed problems
ka: ჩახშობილი პრობლემების ჩვენება

en: Show symptoms
ka: სიმპტომების ჩვენება

en: Show tags
ka: ჭდეების ჩვენება

en: Show technical errors
ka: ტექნიკური შეცდომების ჩვენება

en: Show text as HTML
ka: ტექსტის HTML-ის სახით ჩვენება

en: Show timeline
ka: დროის ხაზის ჩვენება

en: Show total value
ka: სრული მნიშვნელობის ჩვენება

en: Show triggers
ka: ტრიგერების ჩვენება

en: Show unavailable maps
ka: ხელმიუწვდომელი რუკების ჩვენება

en: Show units
ka: ერთეულების ჩვენება

en: Show value
ka: მნიშვნელობის ჩვენება

en: Show working time
ka: სამუშაო დროის ჩვენება

en: Shown
ka: ნაჩვენებია

en: Sign
ka: შესვლა

en: Sign in
ka: შესვლა

en: Sign in with HTTP
ka: შესვლა HTTP-ით

en: Sign in with Single Sign-On (SAML)
ka: SSO-ით შესვლა (SAML)

en: Sign out
ka: გასვლა

en: Simple
ka: მარტივი

en: Simple change
ka: მარტივი ცვლილება

en: Simple check
ka: მარტივი შემოწმება

en: Simple graph
ka: მარტივი გრაფიკი

en: Simple graph prototype
ka: მარტივი გრაფიკის პროტოტიპი

en: Simple graphs
ka: მარტივი გრაფიკები

en: Simple triggers
ka: მარტივი ტრიგერები

en: Single
ka: ერთი

en: Site ZIP / postal
ka: ადგილის საფოსტი ინდექსი/კოდი

en: Site address A
ka: ადგილის მისამართი A

en: Site address B
ka: ადგილის მისამართი B

en: Site address C
ka: ადგილის მისამართი C

en: Site city
ka: ადგილის ქალაქი

en: Site country
ka: ადგილის ქვეყანა

en: Site notes
ka: ადგილის შენიშვნები

en: Site rack location
ka: ადგილზე კარადის მდებარეობა

en: Site state / province
ka: ადგილის შტატი/პროვინცია

en: Size
ka: ზომა

en: Slovak (sk_SK)
ka: სლოვაკური (sk_SK)

en: Snooze
ka: ჩაჩუმება

en: Software
ka: პროგრამები

en: Software (Full details)
ka: პროგრამები (სრული დეტალები)

en: Software application A
ka: პროგრამული უზრუნველყოფა A

en: Software application B
ka: პროგრამული უზრუნველყოფა B

en: Software application C
ka: პროგრამული უზრუნველყოფა C

en: Software application D
ka: პროგრამული უზრუნველყოფა D

en: Software application E
ka: პროგრამული უზრუნველყოფა E

en: Software architecture information. Returns string
ka: ინფორმაცია პროგრამის არქიტექტურის შესახებ. აბრუნებ სტრიქონს

en: Source
ka: წყარო

en: Spanish (es_ES)
ka: ესპანური (es_ES)

en: Speed
ka: სიჩქარე

en: Stacked
ka: ჩალაგებული

en: Staircase
ka: კიბე

en: Standard items
ka: სტანდარტული ელემენტები

en: Standby
ka: უქმე

en: Start
ka: გაშვება

en: Start date
ka: საწყისი თარიღი

en: Start slideshow
ka: სლაიდშოუს დაწყება

en: Start time
ka: დაწყების დრო

en: StartTLS
ka: ინტერნეტში

en: State
ka: მდგომარეობა

[ctx: history source selection method]
en: Static
ka: სტატიკური

en: Status
ka: სტატუსი

[ctx: compact table header]
en: Status
ka: სტატუსი

en: Status calculation rule
ka: სტატუსის გამოთვლის წესი

en: Status codes
ka: სტატუსის კოდები

en: Status disabled
ka: სტატუსი გათიშულია

en: Status maintenance
ka: სტატუსი რემონტი

en: Status of discovery
ka: აღმოჩენის სტატუსი

en: Status ok
ka: სტატუსი კარგია

en: Status only
ka: მხოლოდ, სტატუსი

en: Status problem
ka: სტატუსი პრობლემა

en: Status propagation rule
ka: სტატუსის გავრცელების წესი

en: Step duration
ka: ნაბიჯის ხანგრძლივობა

en: Steps
ka: ნაბიჯები

en: Stop
ka: გაჩერება

en: Stopped
ka: გაჩერებულია

en: Storage of secrets
ka: საიდუმლოების საცავი

en: Store credentials in
ka: ავტორიზაციის დეტალების დამახსოვრება

en: Straight
ka: სწორი

en: String
ka: სტრიქონი

en: Subfilter
ka: ქვეფილტრი

en: Subject
ka: თემა

[ctx: encryption certificate]
en: Subject
ka: თემა

en: Submap
ka: ქვერუკა

en: Submit
ka: გაგზავნა

en: Subscription
ka: გამოწერა

en: Subscriptions
ka: გამოწერები

en: Success Audit
ka: წარმატების აუდიტი

en: Success message
ka: წარმატების შეტყობინება

en: Sun
ka: მზე

en: Sunday
ka: კვირა

en: Super admin
ka: ზე-ადმინი

en: Support
ka: მხარდაჭერა

en: Supported formats:
ka: მხარდაჭერილი ფორმატები:

en: Supported macros:
ka: :მხარდაჭერილი მაკროები:

en: Swedish (sv_SE)
ka: შვედური (sv_SE)

en: Symptom
ka: სიმპტომი

en: System
ka: სისტემური

en: System default
ka: სისტემის ნაგულისხმები

en: System error.
ka: სისტემის შეცდომა.

en: System information
ka: ინფორმაცია სისტემის შესახებ

en: System locale
ka: სისტემური ენა

en: System stats
ka: სისტემის სტატისტიკა

[ctx: Thursday short]
en: T
ka: სა

[ctx: Tuesday short]
en: T
ka: სა

en: TOTAL
ka: სულ

en: Tag
ka: იარლიყი

en: Tag display priority
ka: ჭდის ჩვენების პრიორიტეტი

en: Tag filter
ka: ჭდის ფილტრი

en: Tag list
ka: ჭდეების სია

en: Tag name
ka: ჭდის სახელი

en: Tag value
ka: ჭდის მნიშვნელობა

en: Tag values
ka: ჭდის მნიშვნელობები

en: Tags
ka: ჭდეები

[ctx: compact table header]
en: Tags
ka: ჭდეები

en: Target
ka: სამიზნე

en: Target list
ka: სამიზნეების სია

en: Target type
ka: სამიზნის ტიპი

en: Template
ka: ნიმუში

en: Template added
ka: ნიმუში დაემატა

en: Template dashboard
ka: ნიმუშის სამუშაო დაფა

en: Template dashboards
ka: ნიმუშის სამუშაო დაფები

en: Template deleted | Templates deleted
ka[0]: ნიმუში წაიშლა

en: Template group
ka: ნიმუშების ჯგუფი

en: Template group "%1$s" already exists.
ka: ნიმუშების ჯგუფი "%1$s" უკვე არსებობს.

en: Template group added
ka: ნიმუშების ჯგუფი დაემატა

en: Template group deleted | Template groups deleted
ka[0]: ნიმუშების ჯგუფი წაიშალა

en: Template group updated
ka: შაბლონი ჯგუფი განახლდა

en: Template groups
ka: ნიმუშის ჯგუფები

en: Template linkage
ka: ნიმუშების გადაბმა

en: Template macros
ka: ნიმუში მაკროები

en: Template name
ka: ნიმუშის სახელი

en: Template permissions
ka: ნიმუშის წვდომები

en: Template trigger
ka: ნიმუშის ტრიგერი

en: Template updated | Templates updated
ka[0]: ნიმუში განახლდა

en: Template value
ka: ნიმუშის მნიშვნელობა

en: Templates
ka: შაბლონები

en: Test
ka: შემოწმება

en: Test all steps
ka: ყველა ნაბიჯის შემოწმება

en: Test authentication
ka: ავთენტიკაციის შემოწმება

en: Test data
ka: ტესტის მონაცემები

en: Test expressions
ka: გამოსახულებების შემოწმება

en: Test item
ka: ელემენტის შემოწმება

en: Test string
ka: სატესტო სტრიქონი

en: Test subject
ka: სატესტო თემა

en: Text
ka: ტექსტი

en: Theme
ka: თემა

en: This day last week
ka: იგივე დღე 1 კვირის წინ

en: This month
ka: ამ თვეში

en: This week
ka: ამ კვირაში

en: This year
ka: წელს

en: Threshold
ka: ზღვარი

en: Thresholds
ka: შეზღუდვები

en: Thu
ka: ხუთ

en: Thursday
ka: ხუთშაბათი

en: Till
ka: სადამდე

en: Time
ka: დრო

[ctx: compact table header]
en: Time
ka: დრო

en: Time elapsed:
ka: გასული დრო:

en: Time period
ka: დროის შუალედი

en: Time type
ka: დროის ტიპი

en: Time zone
ka: დროის სარტყელი

en: Timeout
ka: ვადა

en: Timeouts
ka: მოლოდინის დროები

en: Timestamp
ka: დროის შტამპი

[ctx: compact table header]
en: Timestamp
ka: დროის შტამპი

en: Timezone
ka: დროის სარტყელი

en: To
ka: ვის

en: Today
ka: დღეს

en: Top
ka: თავში

en: Top 100 triggers
ka: საუკეთესო 100 ტრიგერი

en: Top N
ka: საუკეთესო N

en: Top hosts
ka: საუკეთესო ჰოსტები

en: Top triggers
ka: საუკეთესო ტრიგერები

en: Total
ka: სულ

[ctx: compact table header]
en: Total
ka: სულ

en: Total Hosts
ka: ჰოსტების ჯამური რაოდენობა

en: Totals
ka: მთლიანი ჯამი

en: Trace
ka: ტრეისი

en: Transparency
ka: გამჭვირვალობა

en: Trends
ka: ტრენდები

en: Trigger
ka: ტრიგერი

en: Trigger URL
ka: ტრიგერის ბმული

en: Trigger actions
ka: ტრიგერის ქმედებები

en: Trigger added
ka: ტრიგერი დაემატა

en: Trigger copied | Triggers copied
ka[0]: ტრიგერი დაკოპირდა

en: Trigger count
ka: ტრიგერების რაოდენობა

en: Trigger deleted | Triggers deleted
ka[0]: ტრიგერი წაიშალა

en: Trigger details
ka: ტრიგერის დეტალები

en: Trigger disabled | Triggers disabled
ka[0]: ტრიგერი გაითიშა

en: Trigger displaying options
ka: ტრიგერის ჩვენების პარამეტრები

en: Trigger enabled | Triggers enabled
ka[0]: ტრიგერი ჩართულია

en: Trigger label type
ka: ტრიგერის ჭდის ტიპი

en: Trigger limit
ka: ტრიგერის ზღვარი

en: Trigger overview
ka: ტრიგერის მიმოხილვა

en: Trigger prototype
ka: ტრიგერის პროტოტიპი

en: Triggers
ka: ტრიგერები

en: Trim
ka: დაჭრა

en: Tue
ka: სამ

en: Tuesday
ka: სამშაბათი

en: Turkish (tr_TR)
ka: თურქული (tr_TR)

en: Type
ka: ტიპი

en: Type (Full details)
ka: ტიპი (სრული დეტალები)

en: Type (OK)
ka: ტიპი (დიახ)

en: Type of information
ka: ინფორმაციის ტიპი

en: Types
ka: ტიპები

en: UNKNOWN
ka: უცნობი

en: URL (after login)
ka: URL (შესვლის შემდეგ)

en: URLs
ka: URL-ები

en: Ukrainian (uk_UA)
ka: უკრაინული (uk_UA)

en: Unable to create the configuration file.
ka: კონფიგურაცის ფაილის ჩატვირთვის შეცდომა.

en: Unavailable
ka: მიუწვდომელია

en: Unblock
ka: განბლოკვა

en: Uncategorized
ka: დაულაგებელი

en: Unchanged
ka: შეუცვლელი

en: Unexpected server error.
ka: მოულოდნელი სერვერის შეცდომა.

en: Units
ka: ერთეულები

en: Units size
ka: ერთეულის ზომა

en: Unknown
ka: უცნობი

[ctx: compact table header]
en: Unknown
ka: უცნობი

en: Unknown action
ka: უცნობი ქმედება

en: Unknown error
ka: უცნობი შეცდომა

en: Unknown interface type.
ka: უცნობი ინტერფესისის ტიპი.

en: Unknown resource
ka: უცნობი რესურსი

en: Unknown step failed: %1$s
ka: უცნობი ნაბიჯი ჩავარდა: %1$s

en: Unknown value type
ka: უცნობი მნიშვნელობის ტიპი

en: Unlimited
ka: შეუზღუდავი

en: Unlink
ka: მოხსნა

en: Unmute
ka: დადუმების გამორთვა

en: Until
ka: დასასრულის დრო

en: Untitled
ka: უსახელო

[ctx: discovery results in dashboard]
en: Up
ka: ჩართული

[ctx: discovery status]
en: Up
ka: ჩართული

en: Update
ka: განახლება

en: Update column
ka: სვეტის განახლება

en: Update existing
ka: არსებულის განახლება

en: Update interval
ka: განახლების ინტერვალი

en: Update operations
ka: განახლების ოპერაციები

en: Update problem
ka: განახლების პრობლემა

en: Updated
ka: განახლდა

en: Updating
ka: განახლება

en: Upload
ka: ატვირთვა

en: Uptime
ka: ჩართულია

[ctx: compact table header]
en: Uptime
ka: ჩართულია

en: Use default
ka: ნაგულისხმების გამოყენება

en: Used in actions
ka: გამოყენებულია ქმედებებში

en: User
ka: მომხმარებელი

en: User "%1$s" unblocked.
ka: მომხმარებელი "%1$s" განიბლოკა.

en: User action
ka: მომხმარებლის ქმედება

en: User added
ka: მომხმარებელი დაემატა

en: User agent string
ka: მომხმარებლის აგენტის სტრიქონი

en: User cannot change own role.
ka: მომხმარებელს საკუთარი როლის ტიპის შეცვლა არ შეუძლია.

en: User cannot change the user type of own role.
ka: მომხმარებელს საკუთარი როლის ტიპის შეცვლა არ შეუძლია.

en: User deleted | Users deleted
ka[0]: მომხმარებელი წაიშალა

en: User directory
ka: მომხმარებლის საქაღალდე

en: User directory "%1$s" already exists.
ka: მომხმარებლის საქაღალდე "%1$s" უკვე არსებობს.

en: User does not have user groups.
ka: მომხმარებელს ჯგუფები არ აქვს.

en: User does not have user role.
ka: მომხმარებელს როლი არ აქვს.

en: User group
ka: მომხმარებლის ჯგუფი

en: User group "%1$s" already exists.
ka: მომხმარებლის ჯგუფი "%1$s" უკვე არსებობს.

en: User group added
ka: მომხმარებლის ჯგუფი დაემატა

en: User group deleted | User groups deleted
ka[0]: გარე მომხმარებლის ჯგუფი წაიშალა

en: User group for database down message
ka: მომხმარებლის ჯგუფი ბაზის გათიშვის შეტყობინებისთვის

en: User group mapping
ka: ასახვა მომხმარებლის ჯგუფზე

en: User group membership attribute
ka: მომხმარებლს ჯგუფის წევრობის ატრიბუტი

en: User group updated | User groups updated
ka[0]: მომხმარებლის ჯგუფი განახლდა

en: User groups
ka: მომხმარებლის ჯგუფები

en: User last name attribute
ka: მომხმარებლის გვარის ატრიბუტი

en: User macros
ka: მომხმარებლის მაკროები

en: User menu
ka: მომხმარებლის მენიუ

en: User name
ka: მომხმარებლის სახელი

en: User name attribute
ka: მომხმარებლის სახელის ატრიბუტი

en: User password
ka: მომხმარებლის პაროლი

en: User profile
ka: მომხმარებლის პროფილი

en: User role
ka: მომხმარებლის როლი

en: User role "%1$s" already exists.
ka: მომხარებლის როლი "%1$s" უკვე არსებობს.

en: User role created
ka: მომხმარებლის როლი შეიქმნა

en: User role deleted | User roles deleted
ka[0]: მომხმარებლის როლი წაიშალა

en: User role updated
ka: მომხმარებლის როლი განახლდა

en: User roles
ka: მომხმარებლის როლები

en: User sessions
ka: მომხმარებლის სესიები

en: User settings
ka: მომხმარებლის მორგება

en: User type
ka: მომხმარებლის ტიპი

en: User unblocked | Users unblocked
ka[0]: მომხმარებელი განბლოკლია

en: User updated
ka: მომხმარებელი განახლდა

en: User with ID "%1$s" is not available.
ka: მომხმარებელი ID-ით "%1$s" ხელმისაწვდომი არაა.

en: User with username "%1$s" already exists.
ka: მომხმარებელი სახელით "%1$s" უკვე არსებობს.

en: User/Recipient
ka: მომხმარებელი/მიმღები

en: Username
ka: მომხმარებლის სახელი

en: Username and password
ka: მომხმარებელი და პაროლი

en: Username attribute
ka: მომხმარებლის სახელის ატრიბუტი

en: Users
ka: მომხმარებლები

en: VMware Distributed Virtual Switch, "url" - VMware service URL. Returns JSON
ka: VMware-ის განაწილებული ვირტუალური კომუტატორი. "url" - VMWare-ის სერვისის URL. აბრუნებს JSON-ს

en: VMware FetchDVPorts wrapper, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware DVSwitch global unique identifier, "filter" - vmware data object DistributedVirtualSwitchPortCriteria, "mode"- state(default)/full. Returns JSON
ka: VMware FetchDVPorts გარსი, "url" - VMware-ის სერვისის URL, "uuid" - VMware DVSwitch გლობალური უნიკალური იდენტიფიკატორი, "filter" - vmware-ის მონაცემების ობიექტის DistributedVirtualSwitchPortCriteria, "mode"- state(ნაგულისხმევი)/full. აბრუნებს JSON-ს

en: VMware cache statistics. Valid modes are: total, free, pfree, used and pused.
ka: VMware-ის კეშის სტატისტიკა. სწორი რეჟიმებია: total, free, pfree, used და pused.

en: VMware cluster alarms data, returns JSON, "url" - VMware service URL, "id" - VMware cluster id
ka: VMware-ის კლასტერის განგაშის მონაცემები, აბრუნებს JSON-ს, "url" - VMware-ის სერვისის URL, "id" - VMware-ის კლასტერის id

en: Valid URI schemes
ka: სწორი URI სქემები

en: Validation
ka: გადამოწმება

en: Value
ka: მნიშვნელობა

[ctx: compact table header]
en: Value
ka: მნიშვნელობა

en: Value arc
ka: მნიშვნელობის რკალი

en: Value map
ka: მნიშვნელობების რუკა

en: Value mapping
ka: მნიშვნელობის ასახვა

en: Value mappings
ka: მნიშვნელობის ასახვები

en: Value of new event tag
ka: ახალი მოვლენის ჭდის მნიშვნელობა

en: Value of old event tag
ka: ძველი მოვლენის ჭდის მნიშვნელობა

en: Value of tag
ka: ჭდის მნიშვნელობა

en: Value size
ka: მნიშვნელობის ზომა

en: Value: no data
ka: მნიშვნელობა: მონაცემების გარეშე

en: Values
ka: მნიშვნელობები

en: Variable
ka: ცვლადი

en: Variables
ka: ცვლადები

en: Vault API endpoint
ka: საცავის API-ის ბოლოწერტილი

en: Vault authentication token
ka: საცავის ავთენტიკაციის კოდი

en: Vault certificates
ka: საცავის სერტიფიკატები

en: Vault connection failed.
ka: საცავთან მიერთება ჩავარდა.

en: Vault provider
ka: საცავის მომწოდებელი

en: Vault secret
ka: საცავის საიდუმლო

en: Vault secret path
ka: საცავის საიდუმლოს ბილიკი

en: Vendor
ka: მომწოდებელი

en: Vendor and version
ka: მომწოდებელი და ვერსია

en: Verbose
ka: დამატებითი შეტყობინებები

en: Verification code
ka: შემოწმების კოდი

en: Verify database certificate
ka: ბაზის სერტიფიკატის გადამოწმება

en: Version
ka: ვერსია

en: Version of Zabbix agent. Returns string
ka: Zabbix agent-ის ვერსია. აბრუნებს სტრიქონს

en: Version of Zabbix server or proxy
ka: Zabbix-ის სერვერის ან პროქსის ვერსია

en: Vertical
ka: ვერტიკალური

en: Vertical align
ka: ვერტიკალური სწორება

en: Vertical position
ka: ვერტიკალური მდებარეობა

en: Vietnamese (vi_VN)
ka: ვიეტნამური (vi_VN)

en: View
ka: ხედი

en: View as
ka: ნახვა, როგორც

en: Visible name
ka: ხილული სახელი

en: W
ka: აღმ

[ctx: Wednesday short]
en: W
ka: აღმ

[ctx: abbreviation of severity level]
en: W
ka: აღმ

en: Warning
ka: გაფთხილება

[ctx: setup]
en: Warning
ka: გაფთხილება

en: Warning message
ka: გაფრთხილების შეტყობინება

en: Web
ka: ვები

en: Web monitoring
ka: ვებ-მონიტორინგი

en: Web scenario
ka: ვებ-სცენარი

en: Web scenario "%1$s" already exists on host "%2$s".
ka: ვებ-სცენარი "%1$s" უკვე არსებობს ჰოსტზე "%2$s".

en: Web scenario "%1$s" already exists.
ka: ვებ-სცენარი "%1$s" უკვე არსებობს.

en: Web scenario added
ka: ვებ-სცენარი დაემატა

en: Web scenario deleted | Web scenarios deleted
ka[0]: ვებ-სცენარი წაიშალა

en: Web scenario disabled | Web scenarios disabled
ka[0]: ვებ-სცენარი გაითიშა

en: Web scenario enabled | Web scenarios enabled
ka[0]: ვებ-სცენარი ჩაირთო

en: Web scenario updated
ka: ვებ-სცენარი განახლდა

en: Web scenarios
ka: ვებ-სცენარები

en: Webhook
ka: ვებჰუკი

en: Wed
ka: ოთხ

en: Wednesday
ka: ოთხშაბათი

en: Week
ka: კვირა

[ctx: compact table header]
en: Week
ka: კვირა

en: Weekly
ka: კვირაში ერთხელ

en: Weight
ka: სიმძიმე

en: Welcome
ka: მოგესლამებათ

en: Welcome to
ka: მოგესალმებათ

en: When active
ka: როცა აქტიურია

en: Widget
ka: ვიჯეტი

en: Widget is deprecated.
ka: ვიჯეტი მოძველებულია.

en: Width
ka: სიგანე

en: With data
ka: მონაცემებით

en: With data collection
ka: მონაცემების კოლექციით

en: With dependencies
ka: დამოკიდებულებებით

en: With header row
ka: თავსართის მწკრივით

en: With problem name
ka: პრობლემის სახელით

[ctx: compact table header]
en: With problems
ka: პრობლემებით

en: With triggers
ka: ტრიგერებით

en: Without data
ka: მონაცემების გარეშე

[ctx: compact table header]
en: Without problems
ka: პრობლემების გარეშე

en: Without triggers
ka: ტრიგერების გარეშე

en: Working time
ka: სამუშაო დრო

en: Write
ka: ჩასწორება

en: Wrong value for "url" field.
ka: არასწორი მნიშვნელობა ველისთვის "url".

en: X-Axis
ka: X-ღერძი

en: X-Frame-Options HTTP header
ka: X-Frame-Options HTTP თავსართი

en: X-Frame-Options HTTP header supported values:
ka: X-Frame-Options HTTP თავსართის მხარდაჭერილი მნიშვნელობები:

en: XML data
ka: XML მონაცემები

en: XML is empty
ka: XML ცარიელია

en: XML is expected
ka: მოველოდი XML-ს

en: XML to JSON
ka: XML-დან JSON-ში

en: Y axis MAX value
ka: Y ღერძის მაქს. მნიშვნელობა

en: Y axis MIN value
ka: Y ღერძის მინ. მნიშვნელობა

en: Y-axis
ka: Y-ღერძი

en: Y-m-d
ka: წ-მ-დ

en: Y-m-d h:i A
ka: Y-m-d H:i

en: Y-m-d h:i:s A
ka: Y-m-d H:i:s

en: YYYY-MM-DD
ka: წწწწ-თთ-დდ

en: YYYY-MM-DD hh:mm
ka: წწწწ-თთ-დდ სს:წწ

en: YYYY-MM-DD hh:mm:ss
ka: წწწწ-თთ-დდ სს:წწ:წწ

[ctx: XML date and time format]
en: YYYY-MM-DDThh:mm:ssZ
ka: წწწწ-თთ-დდსს:წწ:წწZ

en: Year
ka: წელი

[ctx: compact table header]
en: Year
ka: წელი

en: Yearly
ka: წლიურად

en: Yes
ka: კი

en: Yesterday
ka: გუშინ

en: You are logged in as "%1$s".
ka: შესული ბრძანდებით, როგორც "%1$s".

en: You are not logged in
ka: შესული არ ბრძანდებით

en: Zabbix Integrations
ka: Zabbix-ის ინტეგრაციები

en: Zabbix Technical Support
ka: Zabbix-ის ტექნიკური მხარდაჭერა

en: Zabbix agent
ka: Zabbix-ის აგენტი

en: Zabbix agent (active checks)
ka: Zabbix agent (აქტიური შემოწმებები)

en: Zabbix agent (active)
ka: Zabbix agent (აქტიური)

en: Zabbix agent (passive checks)
ka: Zabbix agent (პასიური შემოწმებები)

en: Zabbix frontend version
ka: Zabbix-ის წინაბოლოს ვერსია

en: Zabbix internal
ka: Zabbix-ის შიდა

en: Zabbix server
ka: Zabbix-ის სერვერი

en: Zabbix server (proxy)
ka: Zabbix-ის სერვერი (პროქსი)

en: Zabbix server is running
ka: Zabbix-ის სერვერი გაშვებულია

en: Zabbix server name
ka: Zabbix-ის სერვერის სახელი

en: Zabbix server version
ka: Zabbix-ის სერვერის ვერსია

en: Zoom out
ka: დაპატარავება

en: a date is expected
ka: მოველოდი თარიღს

en: a digit
ka: ციფრი

en: abs() - Absolute value
ka: abs() - აბსოლუტური მნიშვნელობა

en: acos() - The arccosine of a value as an angle, expressed in radians
ka: acos() - მნიშვნელობის არკკოსინუსი კუთხის სახით, რადიანებში

en: affects only filtered data
ka: მოქმედებს მხოლოდ გაფილტრულ მონაცემებზე

en: agent
ka: აგენტი

en: all
ka: ყველა

en: all media
ka: ყველა მედია

en: allow redirect
ka: გადამისამართების დაშვება

en: an IP address is expected
ka: მოველოდი IP მისამართს

en: an IP or DNS is expected
ka: მოველოდი IP-ს ან DNS-ს

en: an array is expected
ka: მოველოდი მასივს

en: an array or a character string is expected
ka: მოველოდი მასივს ან სიმბოლოების სტრიქონს

en: an array or object is expected
ka: მოველოდი მასივს ან ობიექტს

en: an empty string is expected
ka: მოველოდი ცარიელ სტრიქონს

en: an even number of hexadecimal characters is expected
ka: მოველოდი ლუწი რაოდენობის თექვსმეტობით სიმბოლოებს

en: an explicit time is expected
ka: მოველოდი აშკარად მითითებულ დროს

en: an identifier is not defined in the formula
ka: ფორმულაში იდენტიფიკატორი აღწერილი არაა

en: an integer is expected
ka: მოველოდი მთელ რიცხვს

en: an item ID is expected
ka: მოველოდი ელემენტის ID-ს

en: an item/item prototype ID is expected
ka: მოველოდი ელემენტის/ელემენტის პროტოტიპის ID-ს

en: an unsigned integer is expected
ka: მოველოდი უნიშნო მთელ რიცხვს

en: an uppercase and a lowercase Latin letter
ka: მაღალი ან დაბალი რეგისტრის ლათინური სიმბოლო

en: and
ka: და

en: any error
ka: ნებსმიერი შეცდომა

en: as Blue
ka: როგორც ლურჯი

en: as Green
ka: როგორც მწვანე

en: as Red
ka: როგორც წითელი

en: ascending
ka: ზრდადობით

en: atan() - The arctangent of a value as an angle, expressed in radians
ka: atan() - მნიშვნელობის არკტანგენსი კუთხის სახით, რადიანებში

en: avg
ka: საშუალო

en: avg() - Average value of a period T
ka: avg() - საშუალო მნიშვნელობა პერიოდისთვის T

en: binary value
ka: ბინარული მნიშვნელობა

en: bitand() - Bitwise AND
ka: bitand() - ბიტური და

en: bitlength() - Returns the length in bits
ka: bitlength() - აბრუნებს სიგრძეს ბიტებში

en: bitlshift() - Bitwise shift left
ka: bitlshift() - ბიტური წანაცვლება მარცხნივ

en: bitnot() - Bitwise NOT
ka: bitnot() - ბიტური არ

en: bitor() - Bitwise OR
ka: bitor() - ბიტური ან

en: bitrshift() - Bitwise shift right
ka: bitrshift() - ბიტური მარჯვნივ წანაცვლება

en: bitxor() - Bitwise exclusive OR
ka: bitxor() - ბიტური ექსკლუზიური ან

en: blinking
ka: ციმციმი

en: bytelength() - Returns the length in bytes
ka: bytelength() - აბრუნებს სიგრძეს ბაიტებში

en: calculated
ka: გამოთვლილია

en: cannot be changed
ka: არ შეიძლება შეიცვალოს

en: cannot be empty
ka: ცარიელი ვერ იქნება

en: cbrt() - Cube root
ka: cbrt() - კუბური ფესვი

en: color
ka: ფერი

en: comma-separated list
ka: მძიმით გამოყოფილი სია

en: configure
ka: მორგება

en: contains
ka: შეიცავს

en: count
ka: რაოდენობა

en: countunique() - The number of unique values
ka: countunique() - უნიკალური მნიშვნელობების რაოდენობა

[ctx: day short]
en: d
ka: დღ

en: data is missing
ka: მონაცემები მითითებული არაა

en: date() - Current date
ka: date() - მიმდინარე თარიღი

en: dayofmonth() - Day of month
ka: dayofmonth() - თვის დღე

en: dayofweek() - Day of week
ka: dayofweek() - კვირის დღე

en: days
ka: დღე

en: default
ka: ნაგულისხმევი

en: degrees() - Converts a value from radians to degrees
ka: degrees() - მნიშვნელობის გადაყვანა რადიანებიდან გრადუსებში

en: delimiter
ka: გამყოფი

en: descending
ka: კლებადობით

en: description
ka: აღწერა

en: directory cannot be empty
ka: საქაღალდე, ცარიელი, არ შეიძლება იყოს

en: does not contain
ka: არ შეიცავს

en: does not equal
ka: არ უდრის

en: does not exist
ka: არ არსებობს

en: does not match
ka: არ ემთხვევა

en: e() - Returns Euler's number
ka: e() - აბრუნებს ეილერის რიცხვის

en: email
ka: ელფოსტა

en: equals
ka: უდრის

en: error does not match
ka: შეცდომა არ ემთხვევა

en: error matches
ka: შეცდომა ემთხვევა

en: error message
ka: შეცდომის შეტყობინება

en: error text
ka: შეცდომის ტექსტი

en: exists
ka: არსებობს

en: exp() - Euler's number at a power of a value
ka: exp() - ეილერის რიცხვი მნიშვნელობის ხარისხში

en: expression is empty
ka: გამოსახულება ცარელია

en: failed to parse JSON
ka: შეცდომა JSON-ის დამუშავებისას

en: file format is unsupported
ka: ფაილის ფორმატი მხარდაჭერიი არაა

en: first
ka: პირველი

en: fourth
ka: მეოთხე

en: graph
ka: გრაფიკი

[ctx: hour short]
en: h
ka: სთ

en: has been disabled
ka: გაითიშა

en: has been manually disabled
ka: ხელით გაითიშა

[ctx: XML time format]
en: hh.mm
ka: სს.წწ

en: host
ka: ჰოსტი

en: host group
ka: ჰოსტების ჯგუფი

en: host group with the same UUID already exists
ka: ჰოსტის ჯგუფი იგივე UUID-ით უკვე არსებობს

en: host pattern
ka: ჰოსტის ნიმუში

en: host prototype with the same UUID already exists
ka: ჰოსტის პროტოტიპი იგივე UUID-ით უკვე არსებობს

en: icon
ka: ხატულა

en: image
ka: გამოსახულება

en: in range
ka: დუალედში

en: including subgroups
ka: ქვეჯგუფების ჩათვლით

en: incorrect calculated item formula
ka: არასწორი გამოთვლილი ელემენტის ფორმულა

en: incorrect condition type
ka: არასწორი პირობის ტიპი

en: incorrect element count
ka: არასწორი ელემენტების რაოდენობა

en: incorrect number of conditions
ka: არასწორი პირობების რაოდენობა

en: incorrect syntax near "%1$s"
ka: სინტაქსის შეცდომა "%1$s' -სთან ახლოს

en: incorrect usage of function "%1$s"
ka: არასწორი გამოყენება ფუნქციისთვის "%1$s"

en: input does not match the provided pattern: %1$s
ka: შეყვანა მოწოდებულ ნიმუშს არ ემთხვევა: %1$s

en: invalid Prometheus label
ka: prometheus-ის არასწორი ჭდე

en: invalid Prometheus pattern
ka: prometheus-ის არასწორი ნიმუში

en: invalid address range "%1$s"
ka: არასწორი მისამართის შუალედი "%1$s"

en: invalid byte sequence in UTF-8
ka: არასწორი UTF-8 სიმბოლოების მიმდევრობა

en: invalid data type
ka: მონაცემების არასწორი ტიპი

en: invalid delay
ka: არასწორი დაყოვნება

en: invalid fifth parameter in function "%1$s"
ka: არასწორი მეხუთე პარამეტრი ფუნქციაში "%1$s"

en: invalid first parameter in function "%1$s"
ka: არასწორი პირველი პარამეტრი ფუნქციაში "%1$s"

en: invalid fourth parameter in function "%1$s"
ka: არასწორი მეოთხე პარამეტრი ფუნქციაში "%1$s"

en: invalid history storage period
ka: არასწორი ისტორიის საცავის შუალედი

en: invalid host group name
ka: არასწორი ჰოსტების ჯგუფის სახელი

en: invalid host name
ka: არასწორი ჰოსტის სახელი

en: invalid number of parameters in function "%1$s"
ka: არასწორი პარამეტრის რაოდენობა ფუნქციაში "%1$s"

en: invalid range expression
ka: არასწორი შუალედის გამოსახულება

en: invalid regular expression
ka: არასწორი რეგულარული გამოსახულება

en: invalid second parameter in function "%1$s"
ka: არასწორი მეორე პარამეტრი ფუნქციაში "%1$s"

en: invalid seventh parameter in function "%1$s"
ka: არასწორი მეშვიდე პარამეტრი ფუნქციაში "%1$s"

en: invalid sixth parameter in function "%1$s"
ka: არასწორი მეექვსე პარამეტრი ფუნქციაში "%1$s"

en: invalid template group name
ka: არასწორი ნიმუშის ჯგუფის სახელი

en: invalid third parameter in function "%1$s"
ka: არასწორი მესამე პარამეტრი ფუნქციაში "%1$s"

en: invalid time
ka: არასწორი დრო

en: is greater than or equals
ka: მეტია ან ტოლი

en: is less than or equals
ka: ნაკლებია ან ტოლი

en: is not enclosed in {} or is malformed
ka: არაა ჩასმული {}-ში ან არასწორია

en: item
ka: ელემენტი

en: item pattern
ka: ელემენტის ნიმუში

en: item prototype with the same UUID already exists
ka: ელემენტის პროტოტიპი იგივე UUID-ით უკვე არსებობს

en: item with the same UUID already exists
ka: ელემენტი იგივე UUID-ით უკვე არსებობს

en: jsonpath() - Returns JSONPath result
ka: jsonpath() - აბრუნებს JSONPath შედეგს

en: key is empty
ka: გასაღები ცარიელია

en: label
ka: ჭდე

en: last
ka: ბოლო

[ctx: week of month]
en: last
ka: ბოლო

en: last() - Last (most recent) T value
ka: last() - ბოლო (უახლესი) T მნიშვნელობა

en: left
ka: მარცხენა

en: left() - Returns the leftmost count characters
ka: left() - აბრუნებს მარცხნიდან დათვლილ სიმბოლოებს

en: list of characters
ka: სიმბოლოების სია

en: log() - Natural logarithm
ka: log() - ნატურალური ალგორითმი

en: log10() - Decimal logarithm
ka: log10() - ათობითი ლოგარითმი

[ctx: minute short]
en: m
ka: წთ

en: m-d h:i A
ka: m-d H:i

en: macro is empty
ka: მაკრო ცარიელია

en: macro(s)
ka: მაკრო (ებ)-ი

en: mad() - Median absolute deviation
ka: mad() - მედიანის აბსოლუტური გადახრა

en: mandatory key is missing
ka: აუცილებელი პარამეტრი მითითებული არაა

en: mandatory parameter "%1$s" is missing
ka: აუცილებელი პარამეტრი "%1$s" მითითებული არაა

en: mandatory parameter is missing in function "%1$s"
ka: აუცილებელი პარამეტრი მითითებული არაა ფუნქციაში "%1$s"

en: map
ka: რუკა

en: matches
ka: ემთხვევა

en: max
ka: მაქს

en: max() - Maximum value for period T
ka: max() - მაქსიმალური მნიშვნელობა პერიოდისთვის T

en: min
ka: წთ

en: min() - Minimum value for period T
ka: min() - მინიმალური მნიშვნელობა პერიოდისთვის T

en: mod() - Division remainder
ka: mod() - გაყოფის ნაშთი

[ctx: millisecond short]
en: ms
ka: მწმ

en: must be %1$s characters long
ka: უნდა იყოს %1$s სიმბოლო

en: must be at least %1$d characters long
ka: უნდა იყოს სულ ცოტა %1$d სიმბოლო

en: must contain at least one digit
ka: უნდა შეიცავდეს სულ ცოტა ერთ ციფრს

en: must contain at least one low-level discovery macro
ka: უნდა შეიცავდეს სულ ცოტა ერთ დაბალი დონის აღმოჩენის მაკროს

en: must contain at least one lowercase and one uppercase Latin letter
ka: უნდა შეიცავდეს სულ ცოტა ერთი დაბალი და ერთი მაღალი რეგსტრის მქონე ლათინურ სიმბოლოს

en: must contain at least one special character
ka: უნდა შეიცავდეს სულ ცოტა ერთ სპეციალურ სიმბოლოს

en: must have at least one interval greater than 0
ka: უნდა ჰქონდეს ერთი 0-ზე მეტი ინტერვალი მაინც

en: must not contain user's name, surname or username
ka: არ უნდა შეიცავდეს მომხმარებლის სახელს, გვარს ან მომხმარებლისსახელს

en: n-d h:i A
ka: n-d H:i

en: name
ka: სახელი

en: new
ka: ახალი

[ctx: new element in multiselect]
en: new
ka: ახალი

en: no data
ka: მონაცემების გარეშე

en: none
ka: არა

en: not in
ka: არაა

en: not selected
ka: არჩეული არაა

en: not used
ka: არ გამოიყენება

en: now() - Number of seconds since the Epoch
ka: now() - წამების რაოდენობა ეპოქის შემდეგ

en: number
ka: ნომერი

en: object does not exist
ka: ობიექტი არ არსებობს

en: object does not exist or belongs to another object
ka: ობიექტი არ არსებობს ან სხვა ობიექტს ეკუთვნის

en: object does not exist, or you have no permissions to it
ka: ობიექტი არ არსებობს, ან მასზე წვდომა არ გაქვთ

en: object of TOTP type is expected
ka: მოველოდი ობიექტს TOTP ტიპით

en: off
ka: გამორთ

en: or
ka: ან

en: other
ka: სხვა

en: output
ka: გამოტანა

en: pattern
ka: შაბლონი

en: pi() - Returns the Pi constant
ka: pi() - აბრუნებს კონსტანტას პი

en: problem pattern
ka: პრობლემის ნიმუში

en: regexp
ka: რეგგამოს

en: right
ka: მარჯვენა

[ctx: second short]
en: s
ka: წმ

en: script
ka: სკრიპტი

en: search string
ka: საძებნი სტრიქონი

[ctx: adjective]
en: second
ka: წამი

en: seconds
ka: წამი

en: selected
ka: მონიშნული

en: short description
ka: მოკლე აღწერა

en: should be empty
ka: ცარიელი უნდა იყოს

en: should be less than current time
ka: მიმდინარე დროზე ნაკლები უნდა იყოს

en: show icon mappings
ka: ხატულის ასახვების ჩვენება

en: sign in as guest
ka: შესვლა სტუმრის სტატუსით

en: sin() - The sine of a value, where the value is an angle expressed in radians
ka: sin() - მნიშვნელობის სინუსი. სადაც სინუსი რადიანებში გამოსახული კუთხეა

en: sinh() - The hyperbolic sine of a value
ka: sinh() - მნიშვნელობის ჰიპერბოლური სინუსი

en: sqrt() - Square root of a value
ka: sqrt() - მნიშვნელობის კვადრატული ფესვი

en: subject or body text
ka: სათაურის ან სხეულის ტექსტი

en: sum
ka: ჯამი

en: tag
ka: ჭდე

en: tag cannot be empty
ka: ჭდე ცარიელი არ უნდა იყოს

en: tan() - The tangent of a value
ka: tan() - მნიშვნელობის ტანგენსი

en: the parameter "%1$s" is missing
ka: პარამეტრი "%1$s" ვერ ვიპოვე

en: the table "%1$s" was not found
ka: ცხრილი "%1$s" ვერ ვიპოვე

en: the tag "%1$s" is missing
ka: ჭდე "%1$s" ვერ ვიპოვე

en: third
ka: მესამე

en: time shift
ka: დროის წანაცვლება

en: time() - Current time
ka: time() - მიმდინარე დრო

en: to retrieve a single value
ka: ერთი მნიშვნელობის მისაღებად

en: to retrieve a subtree
ka: ქვეხის მისაღებად

en: trigger
ka: ტრიგერი

en: type here to search
ka: შეიყვანეთ საძებნი სტრიქონი

en: unacceptable URL
ka: მიუღებელი URL

en: unexpected constant "%1$s"
ka: მოულოდნელი კონსტანტა "%1$s"

en: unexpected constant value "%1$s"
ka: მოულოდნელი კონსტანტის მნიშვნელობა "%1$s"

en: unexpected end of expression macro
ka: გამოსახულების მაკროს მოულოდნელი დასასრული

en: unexpected end of key
ka: მოულოდნელი გასაღების დასასრული

en: unexpected end of macro
ka: მოულოდნელი მაკროს დასასრული

en: unexpected parameter "%1$s"
ka: მოულოდნელი პარამეტრი "%1$s"

en: unexpected tag "%1$s"
ka: მოულოდნელი ჭდე "%1$s"

en: unexpected text "%1$s"
ka: მოულოდნელი ტექსტი "%1$s"

en: unexpected value "%1$s"
ka: მოულოდნელი მნიშვნელობა "%1$s"

en: unknown
ka: უცნობი

en: unknown function "%1$s"
ka: უცნობი ფუნქცია "%1$s"

en: unsupported time suffix
ka: მხარდაუჭერელი დროის სუფიქსი

en: unsupported version number
ka: მხარდაუჭერელი ვერსიის ნომერი

en: value
ka: მნიშვნელობა

en: value "%1$s" already exists
ka: მნიშვნელობა "%1$s" უკვე არსებობს

en: value "%1$s" not found
ka: მნიშვნელობა "%1$s" ვერ ვიპოვე

en: value %1$s already exists
ka: მნიშვნელობა %1$s უკვე არსებობს

en: value is too long
ka: მნიშვნელობა ძალიან გრძელია

en: value map with the same UUID already exists
ka: მნიშვნელობების რუკა იგივე UUID-ით უკვე არსებობს

en: value must be %1$s | value must be one of %1$s
ka[0]: მნიშვნელობა %1$s უნდა იყოს

en: value must be between "%1$s" and "%2$s"
ka: მნიშვნელობა "%1$s"-სა და "%2$s"-ს შორის უნდა იყოს

en: value must be empty
ka: მნიშვნელობა ცარიელი უნდა იყოს

en: value must be empty or %1$s | value must be empty or one of %1$s
ka[0]: მნიშვნელობა ცარიელი ან %1$s-ის ტოლი უნდა იყოს

en: value must be greater than "%1$s"
ka: მნიშვნელობა "%1$s"-ზე მეტი უნდა იყოს

en: value must be no greater than "%1$s"
ka: მნიშვნელობა "%1$s"-ზე მეტი არ უნდა იყოს

en: value must be no less than "%1$s"
ka: მნიშვნელობა "%1$s"-ზე ნაკლები არ უნდა იყოს

en: value must be one of %1$s
ka: მნიშვნელობა %1$s-დან ერთ-ერთი უნდა იყოს

en: value must be within the range of %1$s
ka: მნიშვნელობა %1$s-ის შუალედში უნდა იყოს

en: value of new event tag
ka: ახალი მოვლენის ჭდის მნიშვნელობა

en: values must be unique
ka: მნიშნველობა უნიკალური უნდა იყოს

en: varsamp() - Sample variance
ka: varsamp() - არჩევითი გაბნევა

en: via
ka: გავლით

en: web scenario with the same UUID already exists
ka: ვებსცენარი იგივე UUID-ით უკვე არსებობს

en: wildcard patterns with '*' may be used
ka: შეგიძლიათ, ვაილდკარდის ნიმუშები '*'-ით გამოიყენოთ

en: wrong discovery rule type
ka: არასწორი აღმოჩენის წესის ტიპი

en: wrong item type
ka: არასწორი ელემენტის ტიპი

en: wrong master item type
ka: არასწორი ძირითადი ელემენტის ტიპი

en: xmlxpath() - Returns XML XPath result
ka: xmlxpath() - აბრუნებს XML XPath შედეგს

[ctx: year short]
en: y
ka: წლ
