Zabbix 6.0 - en to pl translation catalogue (4478 entries)

en: "%1$s" date must be less than "%2$s" date.
pl: Data "%1$s" musi być mniejsza niż data "%2$s".

en: "%1$s" instead "%2$s"
pl: "%1$s" zamiast "%2$s"

en: "%1$s" is expected
pl: oczekiwano "%1$s"

en: "%1$s" must be an empty string or greater than "%2$s".
pl: "%1$s" musi być pustym ciągiem znaków lub być większy niż "%2$s".

en: "host:key" pair is expected
pl: oczekiwano pary "host:klucz"

en: $.path.to.node
pl: $.ścieżka.do.noda

en: %1$d characters exceeds maximum length of %2$d characters
pl: liczba znaków %1$d przekracza maksymalną liczbę znaków %2$d

en: %1$d day | %1$d days
pl[0]: %1$d dzień
pl[1]: %1$d dni
pl[2]: %1$d dni

[ctx: screen reader]
en: %1$d matches for %2$s found
pl: odnaleziono %1$d dopasowań na %2$s zapytań

en: %1$d of %1$d+ hosts are shown
pl: Wyświetlane jest %1$d z %1$d+ hostów

en: %1$d of %1$d+ items are shown
pl: Wyświetlane jest %1$d z %1$d+ pozycji

en: %1$d of %3$d%2$s problem is shown | %1$d of %3$d%2$s problems are shown
pl[0]: Pokazano %1$d z %3$d%2$s problemów
pl[1]: Pokazano %1$d z %3$d%2$s problemów
pl[2]: Pokazano %1$d z %3$d%2$s problemów

en: %1$d problems selected.
pl: %1$d wybranych problemów

en: %1$s (year %2$s)
pl: %1$s (rok %2$s)

en: %1$s - thrown by module located at %2$s.
pl: %1$s - wyrzucony przez moduł zlokalizowany w %2$s.

en: %1$s [Line: %2$s | Column: %3$s]
pl: %1$s [Wiersz: %2$s | Kolumna: %3$s]

[ctx: screen reader]
en: %1$s action | %1$s actions
pl[0]: %1$s akcja
pl[1]: %1$s akcje
pl[2]: %1$s akcji

en: %1$s characters
pl: %1$s znaków

en: %1$s characters remaining
pl: Pozostało %1$s znaków

en: %1$s event | %1$s events
pl[0]: %1$s zdarzenie
pl[1]: %1$s zdarzenia
pl[2]: %1$s zdarzeń

en: %1$s group pattern
pl: Wzorzec grupy %1$s

en: %1$s host in maintenance | %1$s hosts in maintenance
pl[0]: %1$s host w utrzymaniu
pl[1]: %1$s hostów w utrzymaniu
pl[2]: %1$s hostów w utrzymaniu

en: %1$s hour | %1$s hours
pl[0]: %1$s godzina
pl[1]: %1$s godzin
pl[2]: %1$s godzin

en: %1$s item | %1$s items
pl[0]: %1$s pozycja
pl[1]: %1$s pozycje
pl[2]: %1$s pozycji

[ctx: screen reader]
en: %1$s message | %1$s messages
pl[0]: %1$s wiadomość
pl[1]: %1$s wiadomości
pl[2]: %1$s wiadomości

en: %1$s minute | %1$s minutes
pl[0]: %1$s minuta
pl[1]: %1$s minuty
pl[2]: %1$s minut

en: %1$s of %2$s element in problem state | %1$s of %2$s elements in problem state
pl[0]: %1$s z %2$s element jest w stanie problem
pl[1]: %1$s z %2$s elementów jest w stanie problem
pl[2]: %1$s z %2$s elementów jest w stanie problem

en: %1$s or %2$s - allows the page to be displayed only in a frame on the same origin as the page itself
pl: %1$s lub %2$s — pozwala na wyświetlenie strony tylko w ramce o tym samym źródle co sama strona

en: %1$s or %2$s - prevents the page from being displayed in a frame, regardless of the site attempting to do so
pl: %1$s lub %2$s — zapobiega wyświetlaniu strony w ramce, niezależnie od tego, która witryna próbuje to zrobić

[ctx: screen reader]
en: %1$s preselected, use down,up arrow keys and enter to select
pl: wybrano %1$s, użyj strzałek oraz klawisza enter, by zmienić wybór i zatwierdzić

en: %1$s problem | %1$s problems
pl[0]: %1$s problem
pl[1]: %1$s problemy
pl[2]: %1$s problemów

en: %1$s problem in total | %1$s problems in total
pl[0]: %1$s problem łącznie
pl[1]: %1$s problemy łącznie
pl[2]: %1$s problemów łącznie

en: %1$s retry left | %1$s retries left
pl[0]: została %1$s próba
pl[1]: zostały %1$s próby
pl[2]: zostało %1$s prób

en: %1$s second | %1$s seconds
pl[0]: %1$s sekunda
pl[1]: %1$s sekundy
pl[2]: %1$s sekund

en: %1$s unacknowledged problem | %1$s unacknowledged problems
pl[0]: %1$s niepotwierdzony problem
pl[1]: %1$s niepotwierdzone problemy
pl[2]: %1$s niepotwierdzonych problemów

[ctx: screen reader]
en: %1$s, Severity, %2$s
pl: %1$s, Poziom, %2$s

[ctx: screen reader]
en: %1$s, read only
pl: %1$s, tylko do odczytu

[ctx: screen reader]
en: %1$s, selected
pl: %1$s, wybrano

en: %1$s.php class must extend %2$s for module located at %3$s.
pl: Klasa %1$s.php musi rozszerzać %2$s dla modułu znajdującego się w %3$s.

en: %1$sth percentile: %2$s
pl: %1$s. percentyl: %2$s

en: %4$s failed login attempt logged. Last failed attempt was from %1$s on %2$s at %3$s. | %4$s failed login attempts logged. Last failed attempt was from %1$s on %2$s at %3$s.
pl[0]: %4$s nieudana próba logowania. Ostatnia nieudana próba z %1$s %2$s %3$s.
pl[1]: %4$s nieudane próby logowania. Ostatnia nieudana próba z %1$s %2$s %3$s.
pl[2]: %4$s nieudanych prób logowania. Ostatnia nieudana próba z %1$s %2$s %3$s.

en: %d device | %d devices
pl[0]: %d urządzenie
pl[1]: %d urządzenia
pl[2]: %d urządzeń

en: (0 - infinitely)
pl: (0 - nieskończenie)

en: (0 - use action default)
pl: (0 - użyj domyślnej opcji)

en: (Only super admins can create groups)
pl: (Tylko super administrator może tworzyć grupy)

en: (created by host discovery)
pl: (utworzone przez wykrywanie hostów)

en: (legacy) to retrieve a single value synchronously, optionally combined with other values
pl: (starsza wersja) synchroniczne pobieranie pojedynczej wartości, opcjonalnie w połączeniu z innymi wartościami

en: (legacy) to retrieve a subtree in JSON
pl: (starsza wersja) pobrać poddrzewo w formacie JSON

en: (linked by host discovery)
pl: (podłączone przez wykrywanie hostów)

en: (no proxy)
pl: (brak proxy)

en: 0 - use default port
pl: 0 - użyj domyślnego portu

en: 0 or 1
pl: 0 lub 1

en: 1 minute
pl: 1 minuta

en: 10 seconds
pl: 10 sekund

en: 12-hour
pl: 12-godzinny

en: 24-hour
pl: 24-godzinny

en: 30 seconds
pl: 30 sekund

en: 3D view
pl: Widok 3D

en: 5 minutes
pl: 5 minut

en: 5 seconds
pl: 5 sekund

en: 500 latest values
pl: 500 ostatnich wartości

en: <empty string>
pl: <pusty łańcuch znaków>

en: <label name>
pl: <nazwa etykiety>

en: <manual>
pl: <ręczne>

en: <metric name>{<label name>="<label value>", ...} == <value>
pl: <nazwa metryki>{<nazwa etykiety>="<wartość etykiety>", ...} == <wartość>

en: <sub-menu/sub-menu/...>
pl: <podmenu/podmenu/…>

[ctx: abbreviation of severity level]
en: A
pl: Ś

en: ADD OVERRIDE
pl: DODAJ NADPISANIE

en: ALARM CLOCK
pl: ALARM

en: API access
pl: Dostęp API

en: API hostname
pl: Nazwa hosta interfejsu API

en: API methods
pl: Metody API

en: API token
pl: Token API

en: API token "%1$s" already exists for userid "%2$s".
pl: Token API "%1$s" jest już w użyciu przez użytkownika o userid "%2$s".

en: API token added
pl: Dodano token API

en: API token deleted | API tokens deleted
pl[0]: Usunięto Token API
pl[1]: Usunięto Tokeny API
pl[2]: Usunięto Tokeny API

en: API token disabled | API tokens disabled
pl[0]: Wyłączono Token API
pl[1]: Wyłączono Tokeny API
pl[2]: Wyłączono Tokeny API

en: API token enabled | API tokens enabled
pl[0]: Włączono Token API
pl[1]: Włączono Tokeny API
pl[2]: Włączono Tokeny API

en: API token expired.
pl: Token API wygasł.

en: API token updated
pl: Zaktualizowano Token API

en: API tokens
pl: Tokeny API

en: Above value
pl: Powyżej wartości

en: Abscissa
pl: Odcięta

en: Access denied
pl: Dostęp zabroniony

en: Access denied!
pl: Dostęp zabroniony!

en: Access to API
pl: Dostęp do API

en: Access to UI elements
pl: Dostęp do elementów UI

en: Access to actions
pl: Dostęp do akcji

en: Access to modules
pl: Dostęp do modułów

en: Access to services
pl: Dostęp do usług

en: Ack
pl: Potwierdzone

en: Acknowledge
pl: Potwierdzenie

en: Acknowledge problems
pl: Potwierdź problemy

en: Acknowledged
pl: Potwierdzone

en: Acknowledged PROBLEM events
pl: Potwierdzone zdarzenia w stanie PROBLEM

en: Acknowledged RESOLVED events
pl: Oznacz zdarzenia ROZWIĄZANE

en: Acknowledgement status
pl: Stan potwierdzenia

en: Action
pl: Akcja

[ctx: compact table header]
en: Action
pl: Akcja

en: Action "%1$s" already exists.
pl: Akcja "%1$s" już istnieje.

en: Action "%2$s" is not available for user role "%1$s".
pl: Akcja "%2$s" nie jest dostępna dla roli użytkownika %1$s".

en: Action added
pl: Dodano akcję

en: Action class %1$s must extend %2$s class.
pl: Akcja klasy %1$s musi rozszerzyć %2$s klasę.

en: Action deleted | Actions deleted
pl[0]: Usunięto akcję
pl[1]: Usunięto akcje
pl[2]: Usunięto akcję

en: Action disabled | Actions disabled
pl[0]: Wyłączono akcję
pl[1]: Wyłączono akcje
pl[2]: Wyłączono akcje

en: Action enabled | Actions enabled
pl[0]: Włączono akcję
pl[1]: Włączono akcje
pl[2]: Włączono akcje

en: Action log
pl: Log akcji

en: Action operation
pl: Operacja akcji

en: Action updated
pl: Zaktualizowano akcję

en: Action with ID "%1$s" is not available.
pl: Akcja o identyfikatorze „%1$s” jest niedostępna.

en: Actions
pl: Akcje

[ctx: compact table header]
en: Actions
pl: Akcje

en: Active
pl: Aktywny

[ctx: maintenance status]
en: Active
pl: Aktywne

en: Active checks
pl: Sprawdzenia aktywne

en: Active since
pl: Aktywne od

en: Active till
pl: Aktywne do

en: Add
pl: Dodaj

en: Add (message type limit reached)
pl: Dodaj (typ wiadomości osiągnął limit)

en: Add a column
pl: Dodaj kolumnę

en: Add a new widget
pl: Dodaj nowy widżet

en: Add child elements
pl: Dodaj elementy potomne

en: Add child service
pl: Dodaj usługę podrzędną

en: Add child services
pl: Dodaj usługi podrzędne

en: Add from host
pl: Dodaj z hosta

en: Add from template
pl: Dodaj z szablonu

en: Add host
pl: Dodaj host

en: Add host tags
pl: Dodaj tagi hosta

en: Add host trigger
pl: Dodaj wyzwalacz hosta

en: Add missing
pl: Dodaj brakujący

en: Add multiple maps
pl: Dodaj wiele map

en: Add new data set
pl: Dodaj nowy zbiór danych

en: Add new interface
pl: Dodaj nowy interfejs

en: Add new override
pl: Dodaj nowe sterowanie

en: Add page
pl: Dodaj stronę

en: Add parent services
pl: Dodaj usługi nadrzędne

en: Add problem comments
pl: Dodaj komentarz do problemu

en: Add prototype
pl: Dodaj prototyp

en: Add scheduled report
pl: Dodaj raport okresowy

en: Add services
pl: Dodaj usługi

en: Add submaps
pl: Dodaj podmapę

en: Add to favorites
pl: Dodaj do ulubionych

en: Add to host group
pl: Dodaj do grupy hostów

en: Add to host groups
pl: Dodaj do grup hostów

en: Add user
pl: Dodaj użytkownika

en: Add user group
pl: Dodaj grupę użytkowników

en: Add widget
pl: Dodaj widżet

en: Added
pl: Dodano

[ctx: screen reader]
en: Added, %1$s
pl: Dodaj %1$s

en: Additional rule
pl: Dodatkowa reguła

en: Additional rules
pl: Dodatkowe reguły

en: Address
pl: Adres

en: Address for active agents
pl: Adres dla aktywnych agentów

en: Administration
pl: Administracja

en: Advanced configuration
pl: Ustawienia zaawansowane

en: Advanced labels
pl: Zaawansowane etykiety

en: Advanced options
pl: Opcje zaawansowane

en: After
pl: Po

en: After this change, users who have already enrolled in this MFA method will have to complete the enrollment process again because TOTP secrets will be reset.
pl: Po tej zmianie użytkownicy, którzy już zarejestrowali się w tej metodzie MFA, będą musieli ponownie ukończyć proces rejestracji, ponieważ klucze tajne TOTP zostaną zresetowane.

en: After value
pl: Wartość po

en: Age
pl: Wiek

en: Age less than
pl: Wiek mniej niż

en: Agent (active)
pl: Agent (aktywny)

en: Agent (passive)
pl: Agent (pasywny)

en: Agent availability check. Returns nothing - unavailable; 1 - available
pl: Sprawdzenie dostępności agenta. Nic nie zwróciło - niedostępny, 1 - dostępny

en: Agent encryption
pl: Szyfrowanie agenta

en: Agent host metadata. Returns string
pl: Metadane hosta, na którym działa agent. Zwraca string

en: Agent host name. Returns string
pl: Nazwa hosta agenta. Zwraca ciąg znaków

en: Agent interfaces
pl: Interfejsy agenta

en: Agent variant check. Returns 1 - for Zabbix agent; 2 - for Zabbix agent 2
pl: Sprawdza rodzaj Agenta. Zwraca 1 - dla Zabbix agenta; 2 - dla Zabbix agenta 2

en: Aggregate
pl: Agregacja

en: Aggregate functions
pl: Funkcje agregujące

en: Aggregates each item in the data set.
pl: Agreguje każdy element w zestawie danych.

en: Aggregates the whole data set.
pl: Agreguje cały zestaw danych.

en: Aggregation function
pl: Funkcja agregująca

en: Aggregation interval
pl: Agregacja odstępów

en: Alert message
pl: Wiadomość ostrzegawcza

en: Alerts
pl: Alerty

en: Algorithm
pl: Algorytm

en: Alias
pl: Alias (Login)

en: Align map elements
pl: Dopasuj elementy map

en: All
pl: Wszystkie

en: All dashboards
pl: Wszystkie pulpity

en: All graphs
pl: Wszystkie wykresy

en: All groups
pl: Wszystkie grupy

en: All hosts
pl: Wszystkie hosty

en: All links should have "Name" and "URL" specified
pl: Wszystkie połączenia powinny mieć określone pola "Name" i "URL"

en: All maps
pl: Wszystkie mapy

en: All problems
pl: Wszystkie problemy

en: All problems if tag values match
pl: Wszystkie problemy, jeśli wartość znacznika zgadza się

en: All services
pl: Wszystkie usługi

en: All tags
pl: Wszystkie znaczniki

en: All templates
pl: Wszystkie szablony

en: Allow list
pl: Zezwól na listę

en: Allow manual close
pl: Zezwól na zamknięcie ręczne

en: Allow redirect
pl: Zezwól na przekierowania

en: Allowed hosts
pl: Dopuszczalne hosty

en: Allowed methods
pl: Dopuszczalne metody

en: Also used as legend label for aggregated data sets.
pl: Użyte również jako etykieta legendy dla zagregowanych zbiorów danych.

en: Alternatively, you can install it manually:
pl: Alternatywnie, można zainstalować to ręcznie:

en: Amount of guest physical memory that is swapped out to the swap space, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Ilość fizycznej pamięci, która jest zamieniona na przestrzeń pliku wymiany, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - unikalny globalny identyfikator wirtualnej maszyny VMware

en: Amount of host physical memory consumed for backing up guest physical memory pages, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Ilość fizycznej pamięci zyżytej na kopie stron fizycznej pamięci, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - unikalny globalny identyfikator wirtualnej maszyny VMware

en: An LLD rule with key "%1$s" already exists on the host "%2$s".
pl: Reguła LLD z kluczem „%1$s” już istnieje na hoście „%2$s”.

en: An LLD rule with key "%1$s" already exists on the template "%2$s".
pl: Reguła LLD z kluczem „%1$s” już istnieje na szablonie „%2$s”.

en: An item prototype with key "%1$s" already exists on the host "%2$s".
pl: Prototyp pozycji z kluczem „%1$s” już istnieje na hoście „%2$s”.

en: An item prototype with key "%1$s" already exists on the template "%2$s".
pl: Prototyp pozycji z kluczem „%1$s” już istnieje na szablonie „%2$s”.

en: An item with key "%1$s" already exists on the host "%2$s".
pl: Pozycja z kluczem „%1$s” już istnieje na hoście „%2$s”.

en: An item with key "%1$s" already exists on the template "%2$s".
pl: Pozycja z kluczem „%1$s” już istnieje na szablonie „%2$s”.

en: Analog
pl: Analogowy

en: And
pl: I

en: And/Or
pl: I/Lub

en: Angle
pl: Kąt

en: Annually
pl: Rocznie

en: Another widget is used as data source.
pl: Jako źródło danych używany jest inny widget.

en: Any
pl: Dowolny

en: Any changes made in the current form will be lost.
pl: Wszelkie zmiany dokonane w bieżącym formularzu zostaną utracone.

en: Any character string included
pl: Dowolny ciąg znaków zawiera

en: Any existing host entities not present in the import file will be deleted. Click OK to proceed.
pl: Wszelkie istniejące elementy hosta, których nie ma w pliku importu, zostaną usunięte. Kliknij OK, aby kontynuować.

en: Any existing template entities not present in the import file will be deleted. Click OK to proceed.
pl: Wszelkie istniejące elementy szablonu, których nie ma w pliku importu, zostaną usunięte. Kliknij OK, aby kontynuować.

en: Application error.
pl: Błąd aplikacji.

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Apply permissions and tag filters to all subgroups
pl: Dodaj uprawnienia i filtry znaczników do wszystkich podgrup

en: Apply permissions to all subgroups
pl: Zastosuj uprawnienia do wszystkich podgrup

[ctx: maintenance status]
en: Approaching
pl: Nadchodzące

en: Approximation
pl: Przybliżenie

en: Apr
pl: Kwi

en: April
pl: Kwiecień

en: Arc background
pl: Tło łuku

en: Arc size
pl: Rozmiar łuku

en: Are you sure you want to delete this filter?
pl: Na pewno usunąć ten filtr?

en: Are you sure you want to delete?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć?

en: Are you sure you want to perform this action?
pl: Czy na pewno chcesz wykonać tę akcję?

en: Area size
pl: Wielkość obszaru

en: Area type
pl: Typ obszaru

en: Arithmetic
pl: Arytmetyka

en: As is
pl: Tak jak jest

en: As plain text
pl: Jako zwykły tekst

en: Assertions
pl: Zapewnienia

en: Asset tag
pl: Etykieta zasobu

en: Assigned proxy
pl: Przypisany serwer proxy

en: At %1$s %2$s of every %3$s week | At %1$s %2$s of every %3$s weeks
pl[0]: O %1$s %2$s co %3$s tydzień
pl[1]: O %1$s %2$s co %3$s tygodnie
pl[2]: O %1$s %2$s co %3$s tygodnie

en: At %1$s every %2$s day | At %1$s every %2$s days
pl[0]: O %1$s co %2$s dzień
pl[1]: O %1$s co %2$s dni
pl[2]: O %1$s co %2$s dni

en: At %1$s on %2$s %3$s of every %4$s
pl: O %1$s na %2$s %3$s co %4$s

en: At %1$s on day %2$s of every %3$s
pl: O %1$s w dniu %2$s co %3$s

en: At (hour:minute)
pl: O (godzina:minuta)

en: At least one LDAP server must exist.
pl: Musi istnieć co najmniej jeden serwer LDAP.

en: At least one MFA method must exist.
pl: Musi istnieć co najmniej jedna metoda MFA.

en: At least one UI element must be checked.
pl: Przynajmniej jeden element UI musi być sprawdzony.

en: At least one UI element must be enabled for user role "%1$s".
pl: Przynajmniej jeden element UI musi być włączony dla roli użytkownika "%1$s".

en: At least one action is mandatory.
pl: Przynajmniej jedna akcja jest wymagana.

en: At least one active user must exist with role "%1$s".
pl: Przynajmniej jeden aktywny użytkownik musi posiadać role "%1$s".

en: At least one day of the week or day of the month must be specified.
pl: Przynajmniej jeden dzień tygodnia lub miesiąca musi zostać wybrany.

en: At least one host group or host must be selected.
pl: Przynajmniej jedna grupa hosta lub host muszą być wybrane.

en: At least one of MySQL, PostgreSQL or Oracle should be supported.
pl: Przynajmniej jedna baza MySQL, PostgreSQL lub Oracle powinna być wspierana.

en: At least one operation must be selected.
pl: Przynajmniej jedna operacja musi być wybrana.

en: At least one operation must exist.
pl: Przynajmnniej jedna operacja musi istnieć.

en: At least one parameter "%1$s" or "%2$s" must be enabled.
pl: Musi być włączony co najmniej jeden parametr: "%1$s" lub "%2$s".

en: At least one parameter must be enabled.
pl: Przynajmniej jeden parametr musi być włączony.

en: At least one update operation or message is mandatory
pl: Przynajmniej jedna aktualizacja operacji jest obowiązkowa

en: At least one update operation or message must exist.
pl: Przynajmniej jedna aktualizacja operacji lub wiaodmości musi istnieć.

en: At least one user or user group must be selected.
pl: Przynajmniej jeden użytkownik lub grupa musi być wybrane.

en: At least one user or user group must be specified.
pl: Przynajmniej jeden użytkownik lub grupa użytkowników musi zostać wybrana.

en: Attempt interval
pl: Próba odstępu

en: Attempts
pl: Próby

en: Attribute
pl: Atrybut

en: Attribution text
pl: Atrybucja tekstu

en: Audit log
pl: Log audytu

en: Audit settings
pl: Ustawienia audytu

en: Aug
pl: Sie

en: August
pl: Sierpień

en: Auth token
pl: Token autoryzujący

en: AuthN requests
pl: Prośba o uwierzytelnienie

en: Authentication
pl: Uwierzytelnianie

en: Authentication algorithm
pl: Algorytm uwierzytelniania

en: Authentication failed: %1$s.
pl: Uwierzytelnienie nieudane: %1$s.

en: Authentication method
pl: Metoda uwierzytelniania

en: Authentication passphrase
pl: Hasło uwierzytelniania

en: Authentication protocol
pl: Protokół uwierzytelniania

en: Authentication settings updated
pl: Ustawienia uwierzytelniania zaktualizowane

en: Author
pl: Autor

en: Authorization
pl: Autoryzacja

en: Auto
pl: Automatycznie

en: Auto-login
pl: Automatyczne logowanie

en: Auto-login and auto-logout options cannot be enabled together.
pl: Opcje automatycznego logowania i wylogowania nie mogą być razem włączone.

en: Auto-logout
pl: Automatyczne wylogowanie

en: Automatic
pl: Automatyczny

en: Automatic icon mapping
pl: Automatyczne mapowanie ikon

en: Automatic icon selection
pl: Automatyczny wybór ikon

en: Autoregistration
pl: Rejestracja automatyczna

en: Autoregistration actions
pl: Akcje autorejestracji

en: Autoregistration data storage period
pl: Okres przechowywania danych autorejestracji

en: Availability
pl: Dostępność

en: Availability report
pl: Raport dostępności

en: Available
pl: Dostępny

[ctx: compact table header]
en: Available
pl: Dostępny

en: Average
pl: Średni

en: Average number of outstanding read requests to the virtual disk during the collection interval , "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - disk device instance
pl: Średnia liczba pozostających zapytań odczytu do dysku wirtualnego podczas interwału zbierania , "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator wirtualnej maszyny VMware, "instance" - instancja urządzenia dyskowego

en: Average number of outstanding write requests to the virtual disk during the collection interval, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - disk device instance
pl: Średnia liczba pozostających zapytań zapisu do dysku wirtualnego podczas interwału zbierania , "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator wirtualnej maszyny VMware, "instance" - instancja urządzenia dyskowego

en: Avoid easy-to-guess passwords
pl: Unikaj haseł, które są łatwe do odgadnięcia

en: Axes
pl: Osie

en: Back
pl: Wstecz

en: Background
pl: Tło

en: Background color
pl: Kolor tla

en: Background image
pl: Obraz tła

en: Bar
pl: Belka

en: Base DN
pl: Bazowa DN

en: Base color
pl: Kolor podstawowy

en: Basic
pl: Podstawowy

en: Bearer
pl: Okaziciel

en: Bearer token
pl: Token okaziciela

en: Before value
pl: Wartość przed

en: Below value
pl: Poniżej wartości

en: Binary
pl: Binarny

en: Binary item "%1$s" cannot be used in trigger
pl: Binarna pozycja "%1$s" nie może być użyta w wyzwalaczu

en: Bind DN
pl: DN dostępu

en: Bind password
pl: Hasło dostępu

en: Bits to shift
pl: Bity do przesunięcia

en: Bitwise functions
pl: Operacje na bitach

en: Blocked
pl: Zablokowane

en: Blue
pl: Niebieski

en: Body
pl: Obiekt

en: Body and headers
pl: Obiekty i nagłówki

en: Bold
pl: Pogrubione

en: Bold line
pl: Gruba linia

en: Boolean to decimal
pl: Boolowski do dziesiętnego

en: Border
pl: Obwódka

en: Border color
pl: Kolor obwódki

en: Border type
pl: Rodzaj obwódki

en: Border width
pl: Szerokość pogrubienia

en: Both passwords must be equal.
pl: Podane hasła muszą być takie same.

en: Bottom
pl: Na dole

en: Bottom N
pl: Ostatnie N

en: Bring forward
pl: Przenieś na przód

en: Bring to front
pl: Przenieś na zewnątrz

en: Browser
pl: Przeglądarka

en: Bulgarian (bg_BG)
pl: Bułgarski (bg_BG)

en: By host
pl: Wg hosta

en: By me
pl: Przeze mnie

en: By trigger template
pl: Wg szablonu wyzwalacza

en: CERT
pl: CERTYFIKAT

en: CLOSING
pl: ZAMYKANIE

en: CPU information. Returns string or integer
pl: Informacje o CPU. Zwraca ciąg znaków lub liczbę

en: CPU load. Returns float
pl: Obciążenie CPU. Zwraca liczbę zmiennoprzecinkową

en: CPU time spent waiting for swap-in, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - CPU instance
pl: Czas oczekiwania CPU na podmianę, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator wirtualnej maszyny VMware, "instance" - instancja CPU

en: CPU usage as a percentage during the interval depends on power management or HT, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
pl: Procentowe zużycie CPU podczas okresu czasu zależnego od zarządzania zasilaniem lub HT, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervisora VMware

en: CPU usage as a percentage during the interval, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
pl: Procentowe zużycie CPU podczas okresu czasu, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervisora VMware

en: CPU usage as a percentage during the interval, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Procentowe zużycie CPU podczas okresu czasu, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator wirtualnej maszyny VMware

en: CPU usage in hertz during the interval on VMware Resource Pool, "url" - VMware service URL, "rpid" - VMware resource pool id
pl: Wykorzystanie procesora w hercach w okresie na puli zasobów VMware, "url" - adres URL usługi VMware, "rpid" - identyfikator puli zasobów VMware

en: CPU utilization percentage. Returns float
pl: Zużycie procesora w procentach. Zwraca liczę zmiennoprzecinkową

en: CSRF test
pl: Test CSRF

en: CSRF token test
pl: Test tokena CSRF

en: CSRF token validation succeeded.
pl: Weryfikacja tokena CSRF powiodła się.

en: CSV to JSON
pl: CSV do JSON

en: CUID is expected
pl: Spodziewano się CUID

en: Calculated
pl: Obliczona

en: Calendar
pl: Kalendarz

en: Callback
pl: Oddzwanianie

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Cannot add API token
pl: Nie można dodać tokenu API

en: Cannot add a non-numeric item "%1$s" to graph "%2$s".
pl: Nie można dodać nienumerycznej pozycji "%1$s" do wykresu "%2$s".

en: Cannot add a non-numeric item "%1$s" to graph prototype "%2$s".
pl: Nie można dodać nienumerycznej pozycji "%1$s" do prototypu wykresu "%2$s".

en: Cannot add action
pl: Nie można dodać akcji

en: Cannot add dashboard page: maximum number of %1$d dashboard pages has been added.
pl: Nie można dodać strony do pulpitu: osiągnięty został maksymalny limit %1$d stron.

en: Cannot add discovery rule
pl: Nie można dodać reguły wykrycia

en: Cannot add graph
pl: Nie można dodać wykresu

en: Cannot add graph prototype
pl: Nie można dodać prototypu wykresu

en: Cannot add host
pl: Nie można dodać hosta

en: Cannot add host group
pl: Nie można dodać grupy hostów

en: Cannot add host prototype
pl: Nie można dodać prototypu hosta

en: Cannot add image
pl: Nie można dodać obrazu

en: Cannot add item
pl: Nie można dodać pozycji

en: Cannot add item prototype
pl: Nie można dodać prototypu pozycji

en: Cannot add map element of the map "%1$s" due to circular reference.
pl: Nie można dodać elementu mapy "%1$s" z powodu odwołania cyklicznego.

en: Cannot add media type
pl: Nie można dodać typu mediów

en: Cannot add module: %1$s. | Cannot add modules: %1$s.
pl[0]: Nie można dodać modułu: %1$s.
pl[1]: Nie można dodać modułów: %1$s.
pl[2]: Nie można dodać modułów: %1$s.

en: Cannot add more than one item with type "Graph sum" on graph "%1$s".
pl: Nie można dodać więcej niż jednej pozycji typu "Suma wykresu" na wykresie "%1$s".

en: Cannot add more than one item with type "Graph sum" on graph prototype "%1$s".
pl: Nie można dodać więcej niż jednej pozycji typu "Suma wykresu" do prototypu wykresu "%1$s".

en: Cannot add more than one item with type "Total" to the chart.
pl: Nie można dodać do wykresu więcej niż jednej pozycji o typie "Ogółem".

en: Cannot add network map
pl: Nie można dodać mapy sieci

en: Cannot add proxy
pl: Nie można dodać proxy

en: Cannot add proxy group
pl: Nie można dodać grupy proxy

en: Cannot add regular expression
pl: Nie można dodać wyrażenia regularnego

en: Cannot add scheduled report
pl: Nie można dodać raportu okresowego

en: Cannot add script
pl: Nie można dodać skryptu

en: Cannot add submaps. Max depth reached.
pl: Nie można dodać podmapy. Osiągnięto maksymalną głębokość.

en: Cannot add template
pl: Nie można dodać szablonu

en: Cannot add template group
pl: Nie można dodać grupy szablonów

en: Cannot add trigger
pl: Nie można dodać wyzwalacza

en: Cannot add trigger prototype
pl: Nie można dodać prototypu wyzwalacza

en: Cannot add user
pl: Nie można dodać użytkownika

en: Cannot add user group
pl: Nie można dodać użytkownika grupy

en: Cannot add web scenario
pl: Nie można dodać scenariusza sieci www

en: Cannot add widget: no widgets available.
pl: Nie można dodać widżetu: brak dostępnych widżetów.

en: Cannot add widget: not enough free space on the dashboard.
pl: Nie można dodać widżetu: za mało miejsca na panelu.

en: Cannot assign the inventory field "%1$s" to the item with key "%2$s" of host "%3$s", because it is already populated by the item with key "%4$s".
pl: Nie można przypisać pola inwentarza „%1$s” do pozycji z kluczem „%2$s” hosta „%3$s”, ponieważ jest już zajęty przez pozycję z kluczem „%4$s”.

en: Cannot assign the inventory field "%1$s" to the item with key "%2$s" of template "%3$s", because it is already populated by the item with key "%4$s".
pl: Nie można przypisać pola inwentarza „%1$s” do pozycji z kluczem „%2$s” szablonu „%3$s”, ponieważ jest już zajęty przez pozycję z kluczem „%4$s”.

[ctx: screen reader]
en: Cannot be removed
pl: Nie może być usunięte

en: Cannot bind anonymously to LDAP server.
pl: Nie można dołączyć anonimowego użytkownika do serwera LDAP.

en: Cannot bind to LDAP server.
pl: Nie można dołączyć do serwera LDAP.

en: Cannot build expression tree: %1$s.
pl: Nie można zbudować drzewa wyrażeń: %1$s.

en: Cannot change the user type of own role.
pl: Nie można zmienić typu użytkownika własnej roli.

en: Cannot clear history and trends
pl: Nie można wyczyścić historii i trendów

en: Cannot clone graph prototypes.
pl: Nie można powielić prototypów wykresów.

en: Cannot clone trigger prototypes.
pl: Nie można powielić prototypów wyzwalaczy.

en: Cannot close problem: %1$s.
pl: Problem z zamknięciem: %1$s

en: Cannot connect to LDAP server.
pl: Nie można połączyć się z serwerem LDAP.

en: Cannot connect to the database.
pl: Nie można połączyć się do bazy danych.

en: Cannot convert POST data:
pl: Nie można przekonwertować danych POST:

en: Cannot copy graph | Cannot copy graphs
pl[0]: Nie można skopiować wykresu
pl[1]: Nie można skopiować wykresów
pl[2]: Nie można skopiować wykresów

en: Cannot copy graph "%1$s", because it has items from the multiple hosts.
pl: Nie można skopiować wykresu "%1$s", ponieważ zawiera on pozycje z wielu hostów.

en: Cannot copy graph "%1$s", because the item with key "%2$s" does not exist on the host "%3$s".
pl: Nie można skopiować wykresu "%1$s", ponieważ pozycja z kluczem "%2$s" nie istnieje na hoście "%3$s".

en: Cannot copy graph "%1$s", because the item with key "%2$s" does not exist on the template "%3$s".
pl: Nie można skopiować wykresu "%1$s", ponieważ pozycja z kluczem "%2$s" nie istnieje na szablonie "%3$s".

en: Cannot copy graph prototype "%1$s", because the item with key "%2$s" does not exist on the host "%3$s".
pl: Nie można skopiować prototypu wykresu "%1$s", ponieważ pozycja z kluczem "%2$s" nie istnieje na hoście "%3$s".

en: Cannot copy graph prototype "%1$s", because the item with key "%2$s" does not exist on the template "%3$s".
pl: Nie można skopiować prototypu wykresu "%1$s", ponieważ pozycja z kluczem "%2$s" nie istnieje na szablonie "%3$s".

en: Cannot copy item | Cannot copy items
pl[0]: Nie można skopiować pozycji
pl[1]: Nie można skopiować pozycji
pl[2]: Nie można skopiować pozycji

en: Cannot copy item prototype with key "%1$s" without its master item with key "%2$s".
pl: Nie można skopiować prototypu pozycji z kluczem „%1$s” bez głównej pozycji z kluczem „%2$s”.

en: Cannot copy item with key "%1$s" without its master item with key "%2$s".
pl: Nie można skopiować pozycji z kluczem „%1$s” bez głównej pozycji z kluczem „%2$s”.

en: Cannot copy trigger | Cannot copy triggers
pl[0]: Nie można skopiować wyzwalacza
pl[1]: Nie można skopiować wyzwalaczy
pl[2]: Nie można skopiować wyzwalaczy

en: Cannot copy trigger "%1$s" without the trigger "%2$s", on which it depends, to the host "%3$s".
pl: Nie można skopiować wyzwalacza "%1$s" bez wyzwalacza "%2$s", od którego jest zależny, do hosta "%3$s".

en: Cannot copy trigger "%1$s" without the trigger "%2$s", on which it depends, to the template "%3$s".
pl: Nie można skopiować wyzwalacza "%1$s" bez wyzwalacza "%2$s", od którego jest zależny, do szablonu "%3$s".

en: Cannot copy trigger "%1$s", because it has multiple hosts in the expression.
pl: Nie można skopiować wyzwalacza "%1$s", ponieważ jego wyrażanie zawiera wiele hostów.

en: Cannot copy trigger "%1$s", because it has multiple templates in the expression.
pl: Nie można skopiować wyzwalacza "%1$s", ponieważ jego wyrażanie zawiera wiele szablonów.

en: Cannot create SLA
pl: Nie można utworzyć SLA

en: Cannot create a host prototype on a discovered host "%1$s".
pl: Nie można utworzyć prototypu hosta na wykrytym hoście "%1$s".

en: Cannot create another database connection.
pl: Nie można utworzyć kolejnego połączenia do bazy.

en: Cannot create connector
pl: Nie można utworzyć konektora

en: Cannot create discovery rule
pl: Nie można utworzyć zasady wykrywania

en: Cannot create event correlation
pl: Nie można utworzyć współzależności zdarzeń

en: Cannot create icon map
pl: Nie można utworzyć mapy ikon

en: Cannot create maintenance period
pl: Nie można utworzyć okresu utrzymania

en: Cannot create request
pl: Nie można utworzyć żądania

en: Cannot create scheduled report
pl: Nie można utworzyć raportu okresowego

en: Cannot create service
pl: Nie można utworzyć usługi

en: Cannot create service "%1$s": %2$s.
pl: Nie można stworzyć usługi "%1$s": %2$s.

en: Cannot create the configuration file.
pl: Nie można utworzyć pliku konfiguracyjnego.

en: Cannot create user role
pl: Nie można utworzyć funkcji użytkownika

en: Cannot create web scenario step
pl: Nie można utworzyć kroku scenariusza sieci www

en: Cannot delete API token | Cannot delete API tokens
pl[0]: Nie można usunąć Tokena API
pl[1]: Nie można usunąć Tokenów API
pl[2]: Nie można usunąć Tokenów API

en: Cannot delete MFA method "%1$s", because it is used by user group "%2$s".
pl: Nie można usunąć metody MFA "%1$s", ponieważ jest ona używana przez grupę użytkowników "%2$s".

en: Cannot delete SLA | Cannot delete SLAs
pl[0]: Nie można usunąć SLA
pl[1]: Nie można usunąć SLA
pl[2]: Nie można usunąć SLA

en: Cannot delete Zabbix internal user "%1$s", try disabling that user.
pl: Nie można usunąć wewnętrznego użytkownika Zabbix "%1$s", proszę spróbować wyłączyć tego użytkownika.

en: Cannot delete action | Cannot delete actions
pl[0]: Nie można usunąć akcji
pl[1]: Nie można usunąć akcji
pl[2]: Nie można usunąć akcji

en: Cannot delete assigned user role "%1$s".
pl: Nie można usunąć przypisanej roli użytkownika "%1$s".

en: Cannot delete connector | Cannot delete connectors
pl[0]: Nie można usunąć konektora
pl[1]: Nie można usunąć konektorów
pl[2]: Nie można usunąć konektorów

en: Cannot delete dashboard | Cannot delete dashboards
pl[0]: Nie można usunąć pulpitu
pl[1]: Nie można usunąć pulpitów
pl[2]: Nie można usunąć pulpitów

en: Cannot delete default MFA method.
pl: Nie można usunąć domyślnej metody MFA.

en: Cannot delete default user directory.
pl: Nie można usunąć domyślnego katalogu użytkownika.

en: Cannot delete discovery rule | Cannot delete discovery rules
pl[0]: Nie można usunąć reguły wykrywania
pl[1]: Nie można usunąć reguł wykrywania
pl[2]: Nie można usunąć reguł wykrywania

en: Cannot delete event correlation | Cannot delete event correlations
pl[0]: Nie można usunąć współzależności zdarzeń
pl[1]: Nie można usunąć współzależności zdarzeń
pl[2]: Nie można usunąć współzależności zdarzeń

en: Cannot delete graph | Cannot delete graphs
pl[0]: Nie można usunąć wykresu
pl[1]: Nie można usunąć wykresów
pl[2]: Nie można usunąć wykresów

en: Cannot delete graph prototype | Cannot delete graph prototypes
pl[0]: Nie można usunąć prototypu wykresu
pl[1]: Nie można usunąć prototypów wykresów
pl[2]: Nie można usunąć prototypów wykresów

en: Cannot delete host | Cannot delete hosts
pl[0]: Nie można usunąć hosta
pl[1]: Nie można usunąć hostów
pl[2]: Nie można usunąć hostów

en: Cannot delete host %1$s because maintenance "%2$s" must contain at least one host or host group. | Cannot delete hosts %1$s because maintenance "%2$s" must contain at least one host or host group.
pl[0]: Nie można usunąć hostów %1$s ponieważ utrzymanie "%2$s" musi zawierać przynajmniej jednego hosta lub grupę hostów.
pl[1]: Nie można usunąć hostów %1$s ponieważ utrzymanie "%2$s" musi zawierać przynajmniej jednego hosta lub grupę hostów.
pl[2]: Nie można usunąć hostów %1$s ponieważ utrzymanie "%2$s" musi zawierać przynajmniej jednego hosta lub grupę hostów.

en: Cannot delete host group | Cannot delete host groups
pl[0]: Nie można usunąć grupy hostów
pl[1]: Nie można usunąć grup hostów
pl[2]: Nie można usunąć grup hostów

en: Cannot delete host group %1$s because maintenance "%2$s" must contain at least one host or host group. | Cannot delete host groups %1$s because maintenance "%2$s" must contain at least one host or host group.
pl[0]: Nie można usunąć grupy hostów %1$s ponieważ utrzymanie "%2$s" musi zawierać przynajmniej jednego hosta lub grupę hostów.
pl[1]: Nie można usunąć grup hostów %1$s ponieważ utrzymanie "%2$s" musi zawierać przynajmniej jednego hosta lub grupę hostów.
pl[2]: Nie można usunąć grup hostów %1$s ponieważ utrzymanie "%2$s" musi zawierać przynajmniej jednego hosta lub grupę hostów.

en: Cannot delete host groups
pl: Nie można usunąć grup hostów

en: Cannot delete host prototype | Cannot delete host prototypes
pl[0]: Nie można usunąć prototypu hosta
pl[1]: Nie można usunąć prototypów hosta
pl[2]: Nie można usunąć prototypów hosta

en: Cannot delete host prototypes
pl: Nie można usunąć prototypów hosta

en: Cannot delete icon map
pl: Nie można usunąć mapy ikon

en: Cannot delete image
pl: Nie można usunąć obrazu

en: Cannot delete interface for discovered host "%1$s".
pl: Nie można usunąć interfejsu dla wykrytego hosta "%1$s".

en: Cannot delete inventory.
pl: Nie można usunąć inwentarza.

en: Cannot delete item | Cannot delete items
pl[0]: Nie można usunąć pozycji
pl[1]: Nie można usunąć pozycji
pl[2]: Nie można usunąć pozycji

en: Cannot delete item prototype | Cannot delete item prototypes
pl[0]: Nie można usunąć prototypu pozycji
pl[1]: Nie można usunąć prototypów pozycji
pl[2]: Nie można usunąć prototypu pozycji

en: Cannot delete maintenance period | Cannot delete maintenance periods
pl[0]: Nie można usunąć okresu utrzymania
pl[1]: Nie można usunąć okresów utrzymania
pl[2]: Nie można usunąć okresów utrzymania

en: Cannot delete media type | Cannot delete media types
pl[0]: Nie można usunąć typu mediów
pl[1]: Nie można usunąć typu mediów
pl[2]: Nie można usunąć typu mediów

en: Cannot delete module: %1$s. | Cannot delete modules: %1$s.
pl[0]: Nie można usunąć modułu: %1$s.
pl[1]: Nie można usunąć modułów: %1$s.
pl[2]: Nie można usunąć modułów: %1$s.

en: Cannot delete network map | Cannot delete network maps
pl[0]: Nie można usunąć mapy sieci
pl[1]: Nie można usunąć map sieci
pl[2]: Nie można usunąć map sieci

en: Cannot delete proxies
pl: Nie można usunąć proxy

en: Cannot delete proxy | Cannot delete proxies
pl[0]: Nie można usunąć proxy
pl[1]: Nie można usunąć proxy
pl[2]: Nie można usunąć proxy

en: Cannot delete proxy group | Cannot delete proxy groups
pl[0]: Nie można usunąć grupy proxy
pl[1]: Nie można usunąć grup proxy
pl[2]: Nie można usunąć grup proxy

en: Cannot delete proxy groups
pl: Nie można usunąć grup proxy

en: Cannot delete readonly user role "%1$s".
pl: Nie można usunąć roli użytkownika, jest ona tylko do odczytu "%1$s".

en: Cannot delete regular expression | Cannot delete regular expressions
pl[0]: Nie można usunąć wyrażenia regularnego
pl[1]: Nie można usunąć wyrażeń regularnych
pl[2]: Nie można usunąć wyrażeń regularnych

en: Cannot delete scheduled report | Cannot delete scheduled reports
pl[0]: Nie można usunąć raportu okresowego
pl[1]: Nie można usunąć raportów okresowych
pl[2]: Nie można usunąć raportów okresowych

en: Cannot delete script | Cannot delete scripts
pl[0]: Nie można usunąć skryptu
pl[1]: Nie można usunąć skryptu
pl[2]: Nie można usunąć skryptu

en: Cannot delete scripts. Script "%1$s" is used in action operation "%2$s".
pl: Nie można usunąć skryptu. Skrypt "%1$s" jest wykoprzystywany w akcji "%2$s".

en: Cannot delete service | Cannot delete services
pl[0]: Nie można usunąć usługi
pl[1]: Nie można usunąć usług
pl[2]: Nie można usunąć usług

en: Cannot delete service "%1$s": %2$s.
pl: Nie można usunąć usługi "%1$s": %2$s.

en: Cannot delete template | Cannot delete templates
pl[0]: Nie można usunąć szablonu
pl[1]: Nie można usunąć szablonów
pl[2]: Nie można usunąć szablonów

en: Cannot delete template group | Cannot delete template groups
pl[0]: Nie można usunąć grupy szablonów
pl[1]: Nie można usunąć grup szablonów
pl[2]: Nie można usunąć grup szablonów

en: Cannot delete templated graph prototype.
pl: Nie można usunąć prototypu wykresu szablonowego.

en: Cannot delete templated graph.
pl: Nie można usunąć wykresu szablonowego.

en: Cannot delete templated trigger "%1$s:%2$s".
pl: Nie można usunąć wyzwalacza pochodzącego z szablonu "%1$s:%2$s".

en: Cannot delete templated trigger prototype "%1$s:%2$s".
pl: Nie można usunąć szablonowego prototypu wyzwalacza "%1$s:%2$s".

en: Cannot delete templated web scenario "%1$s".
pl: Nie można usunąć scenariusza sieci www "%1$s" pochodzącego z szablonu.

en: Cannot delete trigger | Cannot delete triggers
pl[0]: Nie można usunąć wyzwalacza
pl[1]: Nie można usunąć wyzwalaczy
pl[2]: Nie można usunąć wyzwalaczy

en: Cannot delete trigger prototype | Cannot delete trigger prototypes
pl[0]: Nie można usunąć prototypu wyzwalacza
pl[1]: Nie można usunąć prototypów wyzwalaczy
pl[2]: Nie można usunąć prototypów wyzwalaczy

en: Cannot delete user | Cannot delete users
pl[0]: Nie można usunąć użytkownika
pl[1]: Nie można usunąć użytkowników
pl[2]: Nie można usunąć użytkowników

en: Cannot delete user directory "%1$s".
pl: Nie można usunąć katalogu użytkownika "%1$s".

en: Cannot delete user group | Cannot delete user groups
pl[0]: Nie można usunąć grupy użytkowników
pl[1]: Nie można usunąć grup użytkowników
pl[2]: Nie można usunąć grup użytkowników

en: Cannot delete user group "%1$s", because it is used by provisioned user "%2$s".
pl: Nie można usunąć grupy użytkowników "%1$s", ponieważ jest ona używana przez udostępnionego użytkownika "%2$s".

en: Cannot delete user role | Cannot delete user roles
pl[0]: Nie można usunąć roli użytkownika
pl[1]: Nie można usunąć ról użytkownika
pl[2]: Nie można usunąć ról użytkownika

en: Cannot delete web scenario | Cannot delete web scenarios
pl[0]: Nie można usunąć scenariusza sieci www
pl[1]: Nie można usunąć scenariuszy sieci www
pl[2]: Nie można usunąć scenariuszy sieci www

en: Cannot disable API token | Cannot disable API tokens
pl[0]: Nie można wyłączyć Tokena API
pl[1]: Nie można wyłączyć Tokenów API
pl[2]: Nie można wyłączyć Tokenów API

en: Cannot disable SLA | Cannot disable SLAs
pl[0]: Nie można wyłączyć SLA
pl[1]: Nie można wyłączyć SLA
pl[2]: Nie można wyłączyć SLA

en: Cannot disable action | Cannot disable actions
pl[0]: Nie można wyłączyć akcji
pl[1]: Nie można wyłączyć akcji
pl[2]: Nie można wyłączyć akcji

en: Cannot disable connector | Cannot disable connectors
pl[0]: Nie można wyłączyć konektora
pl[1]: Nie można wyłączyć konektorów
pl[2]: Nie można wyłączyć konektorów

en: Cannot disable discovery rule | Cannot disable discovery rules
pl[0]: Nie można wyłączyć reguły wykrywania
pl[1]: Nie można wyłączyć reguł wykrywania
pl[2]: Nie można wyłączyć reguł wykrywania

en: Cannot disable event correlation | Cannot disable event correlations
pl[0]: Nie można wyłączyć współzależności zdarzeń
pl[1]: Nie można wyłączyć współzależności zdarzeń
pl[2]: Nie można wyłączyć współzależności zdarzeń

en: Cannot disable host | Cannot disable hosts
pl[0]: Nie można wyłączyć hosta
pl[1]: Nie można wyłączyć hostów
pl[2]: Nie można wyłączyć hostów

en: Cannot disable item | Cannot disable items
pl[0]: Nie można wyłączyć pozycji
pl[1]: Nie można wyłączyć pozycji
pl[2]: Nie można wyłączyć pozycji

en: Cannot disable media type | Cannot disable media types
pl[0]: Nie można wyłączyć typu mediów
pl[1]: Nie można wyłączyć typów mediów
pl[2]: Nie można wyłączyć typów mediów

en: Cannot disable module | Cannot disable modules
pl[0]: Nie można wyłączyć modułu
pl[1]: Nie można wyłączyć modułów
pl[2]: Nie można wyłączyć modułów

en: Cannot disable scheduled report | Cannot disable scheduled reports
pl[0]: Nie można wyłączyć raportu okresowego
pl[1]: Nie można wyłączyć raportów okresowych
pl[2]: Nie można wyłączyć raportów okresowych

en: Cannot disable trigger | Cannot disable triggers
pl[0]: Nie można wyłączyć wyzwalacza
pl[1]: Nie można wyłączyć wyzwalaczy
pl[2]: Nie można wyłączyć wyzwalaczy

en: Cannot disable web scenario | Cannot disable web scenarios
pl[0]: Nie można wyłączyć scenariusza sieci www
pl[1]: Nie można wyłączyć scenariuszy sieci www
pl[2]: Nie można wyłączyć scenariuszy sieci www

en: Cannot display item queue.
pl: Nie można wyświetlić kolejki pozycji.

en: Cannot display more than one item with type "Graph sum".
pl: Nie można wyświetlić więcej niż jednej pozycji typu "Suma wykresu".

en: Cannot enable API token | Cannot enable API tokens
pl[0]: Nie można włączyć tokenu API
pl[1]: Nie można włączyć tokenów API
pl[2]: Nie można włączyć tokenów API

en: Cannot enable SLA | Cannot enable SLAs
pl[0]: Nie można włączyć SLA
pl[1]: Nie można włączyć SLA
pl[2]: Nie można włączyć SLA

en: Cannot enable action | Cannot enable actions
pl[0]: Nie można włączyć akcji
pl[1]: Nie można włączyć akcji
pl[2]: Nie można włączyć akcji

en: Cannot enable connector | Cannot enable connectors
pl[0]: Nie można włączyć konektora
pl[1]: Nie można włączyć konektorów
pl[2]: Nie można włączyć konektorów

en: Cannot enable discovery rule | Cannot enable discovery rules
pl[0]: Nie można włączyć reguły wykrywania
pl[1]: Nie można włączyć reguł wykrywania
pl[2]: Nie można włączyć reguł wykrywania

en: Cannot enable event correlation | Cannot enable event correlations
pl[0]: Nie można włączyć współzależności zdarzeń
pl[1]: Nie można włączyć współzależności zdarzeń
pl[2]: Nie można włączyć współzależności zdarzeń

en: Cannot enable host | Cannot enable hosts
pl[0]: Nie można włączyć hosta
pl[1]: Nie można włączyć hostów
pl[2]: Nie można włączyć hostów

en: Cannot enable item | Cannot enable items
pl[0]: Nie można włączyć pozycji
pl[1]: Nie można włączyć pozycji
pl[2]: Nie można włączyć pozycji

en: Cannot enable media type | Cannot enable media types
pl[0]: Nie można włączyć typu mediów
pl[1]: Nie można włączyć typów mediów
pl[2]: Nie można włączyć typów mediów

en: Cannot enable module | Cannot enable modules
pl[0]: Nie można włączyć modułu
pl[1]: Nie można włączyć modułów
pl[2]: Nie można włączyć modułów

en: Cannot enable scheduled report | Cannot enable scheduled reports
pl[0]: Nie można włączyć raportu okresowego
pl[1]: Nie można włączyć raportów okresowych
pl[2]: Nie można włączyć raportów okresowych

en: Cannot enable trigger | Cannot enable triggers
pl[0]: Nie można włączyć wyzwalacza
pl[1]: Nie można włączyć wyzwalaczy
pl[2]: Nie można włączyć wyzwalaczy

en: Cannot enable web scenario | Cannot enable web scenarios
pl[0]: Nie można włączyć scenariusza sieci www
pl[1]: Nie można włączyć scenariuszy sieci www
pl[2]: Nie można włączyć scenariuszy sieci www

en: Cannot evaluate expression
pl: Nie można ocenić wyrażenia

en: Cannot execute URL type script.
pl: Nie można wykonać skryptu typu URL.

en: Cannot execute operation
pl: Nie można wykonać operacji

en: Cannot execute script.
pl: Nie można wykonać skryptu.

en: Cannot expand macros.
pl: Nie można rozwinąć makra.

en: Cannot find SLA "%1$s" used in dashboard "%2$s".
pl: Nie można znaleźć SLA "%1$s" użytego w pulpicie "%2$s".

en: Cannot find action "%1$s" used in dashboard "%2$s".
pl: Nie można znaleźć akcji "%1$s" użytego w pulpicie "%2$s".

en: Cannot find background image "%1$s" used in map "%2$s".
pl: Nie można znaleźć obrazu tła "%1$s" użytego na mapie "%2$s".

en: Cannot find graph "%1$s" used in dashboard "%2$s".
pl: Nie można znaleźć wykresu "%1$s" użytego w pulpicie "%2$s".

en: Cannot find group "%1$s" used in map "%2$s".
pl: Nie można znaleźć grupy "%1$s" użytej na mapie "%2$s".

en: Cannot find host "%1$s" used in dashboard "%2$s".
pl: Nie można wyszukać hosta "%1$s" użytego w pulpicie "%2$s".

en: Cannot find host "%1$s" used in map "%2$s".
pl: Nie można znaleźć hosta "%1$s" użytego na mapie "%2$s".

en: Cannot find host group "%1$s" for host prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
pl: Nie można znaleźć grupy hostów "%1$s" dla prototypu hosta "%2$s" dla reguły wykrywania "%3$s" w "%4$s".

en: Cannot find host interface on "%1$s" for item key "%2$s".
pl: Nie można znaleźć interfejsu hosta "%1$s" dla klucza pozycji "%2$s".

en: Cannot find host interface on "%1$s" for item prototype with key "%2$s".
pl: Nie można znaleźć interfejsu hosta „%1$s” dla prototypu pozycji z kluczem „%2$s”.

en: Cannot find host interface on "%1$s" for item with key "%2$s".
pl: Nie można znaleźć interfejsu hosta „%1$s” dla pozycji z kluczem „%2$s”.

en: Cannot find icon "%1$s" used in map "%2$s".
pl: Nie można znaleźć ikony "%1$s" użytej na mapie "%2$s".

en: Cannot find icon map "%1$s" used in map "%2$s".
pl: Nie można znaleźć mapy ikon "%1$s" użytej na mapie "%2$s".

en: Cannot find interface "%1$s" used for discovery rule "%2$s" on "%3$s".
pl: Nie można znaleźć interfejsu "%1$s" stosowane do zasady wyszukiwania  "%2$s" w "%3$s".

en: Cannot find interface "%1$s" used for item "%2$s" on "%3$s".
pl: Nie można znaleźć interfejsu "%1$s" użytego dla pozycji "%2$s" w "%3$s".

en: Cannot find interface "%1$s" used for item prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
pl: Nie można znaleźć interfejsu "%1$s" dla prototypu pozycji "%2$s" reguły wykrywania "%3$s" w "%4$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MAX value for graph "%3$s".
pl: Nie można znaleźć pozycji "%1$s" na "%2$s" użytej jako wartość MAX osi Y dla wykresu "%3$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MAX value for graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".
pl: Nie można znaleźć pozycji "%1$s" na "%2$s" użytej jako wartość MAX osi Y dla prototypu wykresu "%3$s" dla reguły wykrywania "%4$s" w "%5$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MIN value for graph "%3$s".
pl: Nie można znaleźć pozycji "%1$s" na "%2$s" użytej jako wartość MIN osi Y dla wykresu "%3$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MIN value for graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".
pl: Nie można znaleźć pozycji "%1$s" na "%2$s" użytej jako wartość MIN osi Y dla prototypu wykresu "%3$s" dla reguły wykrywania "%4$s" w "%5$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used in graph "%3$s".
pl: Nie można znaleźć pozycji "%1$s" na "%2$s" użytej w wykresie "%3$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used in graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".
pl: Nie można znaleźć pozycji "%1$s" na "%2$s" użytej w prototypie wykresu "%3$s" dla reguły wykrywania "%4$s" w "%5$s".

en: Cannot find item "%1$s" used in dashboard "%2$s".
pl: Nie można znaleźć pozycji "%1$s" użytego w pulpicie "%2$s".

en: Cannot find map "%1$s" used in dashboard "%2$s".
pl: Nie można znaleźć mapy "%1$s" użytego w pulpicie "%2$s".

en: Cannot find map "%1$s" used in map "%2$s".
pl: Nie można znaleźć mapy "%1$s" użytej na mapie "%2$s".

en: Cannot find media type "%1$s" used in dashboard "%2$s".
pl: Nie można znaleźć typu mediów "%1$s" użytego w pulpicie "%2$s".

en: Cannot find service "%1$s" used in dashboard "%2$s".
pl: Nie można znaleźć usługi "%1$s" użytego w pulpicie "%2$s".

en: Cannot find template "%1$s" for host prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
pl: Nie można znaleźć szablonu "%1$s" dla prototypu hosta "%2$s" dla reguły wykrywania "%3$s" w "%4$s".

en: Cannot find template "%1$s" for override "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
pl: Nie można znaleźć szablonu "%1$s" nadpisującego "%2$s" regułę wyszukiwania  "%3$s" w "%4$s".

en: Cannot find trigger "%1$s" used in map "%2$s".
pl: Nie można znaleźć wyzwalacza "%1$s" użytego na mapie "%2$s".

en: Cannot find user "%1$s" used in dashboard "%2$s".
pl: Nie można znaleźć użytkownika "%1$s" użytego w pulpicie "%2$s".

en: Cannot find user directory for LDAP.
pl: Nie można znaleźć katalogu użytkownika dla LDAP.

en: Cannot find value map "%1$s" used for item "%2$s" on "%3$s".
pl: Nie można znaleźć mapy wartości "%1$s" użytej dla pozycji "%2$s" w "%3$s".

en: Cannot find value map "%1$s" used for item prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
pl: Nie można znaleźć mapy wartości "%1$s" użytej dla prototypu pozycji "%2$s" dla reguły wykrywania "%3$s" w "%4$s".

en: Cannot have non-default "%2$s" rule while having "%3$s" set to %4$d for user role "%1$s".
pl: Nie można ustawić niestandardowej reguły "%2$s" kiedy "%3$s" ma wartość %4$d dla roli użytkownika "%1$s".

en: Cannot have non-empty tag value while having empty tag in rule "%2$s" for user role "%1$s".
pl: Błąd w regule "%2$s" dla roli użytkownika "%1$s": nie można ustawić niepustej wartości znacznika bez podania jego nazwy.

en: Cannot import template "%1$s", linked template "%2$s" does not exist. | Cannot import template "%1$s", linked templates "%2$s" do not exist.
pl[0]: Nie można zaimportować szablonu "%1$s", nie istnieje podłączony szablon "%2$s".
pl[1]: Nie można zaimportować szablonu "%1$s", nie istnieją podłączone szablony "%2$s".
pl[2]: Nie można zaimportować szablonu "%1$s", nie istnieją podłączone szablony "%2$s".

en: Cannot inherit LDD rules with key "%1$s" of both "%2$s" and "%3$s" templates, because the key must be unique on host "%4$s".
pl: Nie można dziedziczyć reguł LDD z kluczem „%1$s” szablonów „%2$s” i „%3$s”, ponieważ klucz musi być unikalny na hoście „%4$s”.

en: Cannot inherit LDD rules with key "%1$s" of both "%2$s" and "%3$s" templates, because the key must be unique on template "%4$s".
pl: Nie można dziedziczyć reguł LDD z kluczem „%1$s” szablonów „%2$s” i „%3$s”, ponieważ klucz musi być unikalny na hoście „%4$s”.

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because a discovered item with the same key already exists.
pl: Nie można odziedziczyć reguły LLD z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do hosta „%3$s”, ponieważ wykryta pozycja z takim samym kluczem już istnieje.

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because a host interface of type "%4$s" is required.
pl: Nie można odziedziczyć reguły LLD z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do hosta „%3$s”, ponieważ wymagany jest interfejs hosta typu „%4$s”.

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an LLD rule with the same key is already inherited from template "%4$s".
pl: Nie można odziedziczyć reguły LLD z kluczem "%1$s" szablonu "%2$s" do hosta "%3$s", ponieważ reguła LLD z tym samym kluczem jest już dziedziczona z szablonu "%4$s".

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an item prototype with the same key already exists.
pl: Nie można odziedziczyć reguły LLD z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do hosta „%3$s”, ponieważ prototyp pozycji z takim samym kluczem już istnieje.

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an item with the same key already exists.
pl: Nie można odziedziczyć reguły LLD z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do hosta „%3$s”, ponieważ pozycja z takim samym kluczem już istnieje.

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because a discovered item with the same key already exists.
pl: Nie można odziedziczyć reguły LLD z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do szablonu „%3$s”, ponieważ wykryta pozycja z takim samym kluczem już istnieje.

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an LLD rule with the same key is already inherited from template "%4$s".
pl: Nie można odziedziczyć reguły LLD z kluczem "%1$s" szablonu "%2$s" do szablonu "%3$s", ponieważ reguła LLD z tym samym kluczem jest już dziedziczona z szablonu "%4$s".

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an item prototype with the same key already exists.
pl: Nie można odziedziczyć reguły LLD z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do szablonu „%3$s”, ponieważ prototyp pozycji z takim samym kluczem już istnieje.

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an item with the same key already exists.
pl: Nie można odziedziczyć reguły LLD z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do szablonu „%3$s”, ponieważ pozycja z takim samym kluczem już istnieje.

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" and LLD rule "%3$s" to host "%4$s", because an item prototype with the same key already belongs to LLD rule "%5$s".
pl: Nie można odziedziczyć prototypu pozycji z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” i reguły LLD  „%3$s” do hosta „%4$s”, ponieważ prototyp pozycji z takim samym kluczem już należy do reguły LLD „%5$s”.

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" and LLD rule "%3$s" to template "%4$s", because an item prototype with the same key already belongs to LLD rule "%5$s".
pl: Nie można odziedziczyć prototypu pozycji z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” i reguły LLD  „%3$s” do szablonu „%4$s”, ponieważ prototyp pozycji z takim samym kluczem już należy do reguły LLD „%5$s”.

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because a discovered item with the same key already exists.
pl: Nie można odziedziczyć prototypu pozycji z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do hosta „%3$s”, ponieważ wykryta pozycja z takim samym kluczem już istnieje.

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because a host interface of type "%4$s" is required.
pl: Nie można odziedziczyć prototypu pozycji z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do hosta „%3$s”, ponieważ wymagany jest interfejs hosta typu „%4$s”.

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an LLD rule with the same key already exists.
pl: Nie można odziedziczyć prototypu pozycji z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do hosta „%3$s”, ponieważ reguła LLD z tym samym kluczem już istnieje.

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an item prototype with the same key is already inherited from template "%4$s".
pl: Nie można odziedziczyć prototypu pozycji z kluczem "%1$s" szablonu "%2$s" do hosta "%3$s", ponieważ prototyp pozycji z tym samym kluczem jest już dziedziczony z szablonu "%4$s".

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an item with the same key already exists.
pl: Nie można odziedziczyć prototypu pozycji z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do hosta „%3$s”, ponieważ pozycja z tym samym kluczem już istnieje.

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because a discovered item with the same key already exists.
pl: Nie można odziedziczyć prototypu pozycji z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do szablonu „%3$s”, ponieważ wykryta pozycja z takim samym kluczem już istnieje.

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an LLD rule with the same key already exists.
pl: Nie można odziedziczyć prototypu pozycji z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do szablonu „%3$s”, ponieważ reguła LLD z takim samym kluczem już istnieje.

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an item prototype with the same key is already inherited from template "%4$s".
pl: Nie można odziedziczyć prototypu pozycji z kluczem "%1$s" szablonu "%2$s" do szablonu "%3$s", ponieważ prototyp pozycji z tym samym kluczem jest już dziedziczony z szablonu "%4$s".

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an item with the same key already exists.
pl: Nie można odziedziczyć prototypu pozycji z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do szablonu „%3$s”, ponieważ pozycja z takim samym kluczem już istnieje.

en: Cannot inherit item prototypes with key "%1$s" of both "%2$s" and "%3$s" templates, because the key must be unique on host "%4$s".
pl: Nie można dziedziczyć prototypów pozycji z kluczem „%1$s” szablonów „%2$s” i „%3$s”, ponieważ klucz musi być unikalny na hoście „%4$s”.

en: Cannot inherit item prototypes with key "%1$s" of both "%2$s" and "%3$s" templates, because the key must be unique on template "%4$s".
pl: Nie można dziedziczyć prototypów pozycji z kluczem „%1$s” szablonów „%2$s” i „%3$s”, ponieważ klucz musi być unikalny na szablonie „%4$s”.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" and item with key "%3$s" of template "%4$s" to host "%5$s", because they would populate the same inventory field "%6$s".
pl: Nie można odziedziczyć pozycji z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” i pozycji z kluczem „%3$s” szablonu „%4$s” do hosta „%5$s”, ponieważ wypełniłyby to samo pole inwentarza „%6$s”.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" and item with key "%3$s" of template "%4$s" to template "%5$s", because they would populate the same inventory field "%6$s".
pl: Nie można odziedziczyć pozycji z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” i pozycji z kluczem „%3$s” szablonu „%4$s” do szablonu „%5$s”, ponieważ wypełniłyby to samo pole inwentarza „%6$s”.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because a discovered item with the same key already exists.
pl: Nie można odziedziczyć pozycji z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do hosta „%3$s”, ponieważ wykryta pozycja z takim samym kluczem już istnieje.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because a host interface of type "%4$s" is required.
pl: Nie można odziedziczyć pozycji z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do hosta „%3$s”, ponieważ wymagany jest interfejs hosta typu „%4$s”.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an LLD rule with the same key already exists.
pl: Nie można odziedziczyć pozycji z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do hosta „%3$s”, ponieważ reguła LLD z tym samym kluczem już istnieje.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an item prototype with the same key already exists.
pl: Nie można odziedziczyć pozycji z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do hosta „%3$s”, ponieważ prototyp pozycji z takim samym kluczem już istnieje.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an item with the same key is already inherited from template "%4$s".
pl: Nie można odziedziczyć pozycji z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do hosta „%3$s”, ponieważ pozycja z tym samym kluczem jest już dziedziczona z szablonu „%4$s”.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because its inventory field "%4$s" is already populated by the item with key "%5$s".
pl: Nie można odziedziczyć pozycji z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do hosta „%3$s”, ponieważ pole ekwipunku "%4$s" jest już wypełnione przez pozycję z kluczem „%5$s”.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because a discovered item with the same key already exists.
pl: Nie można odziedziczyć pozycji z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do szablonu „%3$s”, ponieważ wykryta pozycja z takim samym kluczem już istnieje.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an LLD rule with the same key already exists.
pl: Nie można odziedziczyć pozycji z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do szablonu „%3$s”, ponieważ reguła LLD z tym samym kluczem już istnieje.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an item prototype with the same key already exists.
pl: Nie można odziedziczyć pozycji z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do szablonu „%3$s”, ponieważ prototyp pozycji z takim samym kluczem już istnieje.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an item with the same key is already inherited from template "%4$s".
pl: Nie można odziedziczyć pozycji z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do szablonu „%3$s”, ponieważ pozycja z tym samym kluczem jest już dziedziczona z szablonu „%4$s”.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because its inventory field "%4$s" is already populated by the item with key "%5$s".
pl: Nie można odziedziczyć pozycji z kluczem „%1$s” szablonu „%2$s” do szablonu „%3$s”, ponieważ pole ekwipunku "%4$s" jest już wypełnione przez pozycję z kluczem „%5$s”.

en: Cannot inherit items with key "%1$s" of both "%2$s" and "%3$s" templates, because the key must be unique on host "%4$s".
pl: Nie można dziedziczyć pozycji z kluczem „%1$s” szablonów „%2$s” i „%3$s”, ponieważ klucz musi być unikalny na hoście „%4$s”.

en: Cannot inherit items with key "%1$s" of both "%2$s" and "%3$s" templates, because the key must be unique on template "%4$s".
pl: Nie można dziedziczyć pozycji z kluczem „%1$s” szablonów „%2$s” i „%3$s”, ponieważ klucz musi być unikalny na szablonie „%4$s”.

en: Cannot insert trigger expression
pl: Nie można dodać wyrażenia wyzwalacza

en: Cannot link template
pl: Nie można podłączyć szablonu

en: Cannot link template "%1$s" to host "%2$s", because it would be linked twice through template "%3$s".
pl: Nie można podłączyć szablonu "%1$s" do hosta "%2$s", ponieważ zostałby on podłączony dwukrotnie przez szablon "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to host "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked twice.
pl: Nie można podłączyć szablonu "%1$s" do hosta "%2$s", ponieważ jego szablon nadrzędny "%3$s" byłby podłączony dwukrotnie.

en: Cannot link template "%1$s" to host prototype "%2$s", because it would be linked twice through template "%3$s".
pl: Nie można podłączyć szablonu "%1$s" do prototypu hosta "%2$s", ponieważ zostałby on podłączony dwukrotnie przez szablon "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to host prototype "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked twice.
pl: Nie można podłączyć szablonu "%1$s" do prototypu hosta "%2$s", ponieważ jego szablon nadrzędny "%3$s" byłby podłączony dwukrotnie.

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s".
pl: Nie można podłączyć szablonu "%1$s" do szablonu "%2$s" ze względu na zależność wyzwalacza "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s" due to expression of trigger "%3$s".
pl: Nie można podłączyć szablonu "%1$s" do szablonu "%2$s" ze względu na wyrażenie wyzwalacza "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur.
pl: Nie można podłączyć szablonu "%1$s" do szablonu "%2$s", ponieważ spowoduje to podłączenie kołowe (%3$s).

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because it would be linked to host "%3$s" twice.
pl: Nie można podłączyć szablonu "%1$s" do szablonu "%2$s", ponieważ zostałby on podłączony dwukrotnie do hosta "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because it would be linked to host prototype "%3$s" twice.
pl: Nie można podłączyć szablonu "%1$s" do szablonu "%2$s", ponieważ zostałby on podłączony dwukrotnie do prototypu hosta "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because it would be linked to template "%3$s" twice.
pl: Nie można podłączyć szablonu "%1$s" do szablonu "%2$s", ponieważ zostałby on podłączony dwukrotnie do szablonu "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because it would be linked twice through template "%3$s".
pl: Nie można podłączyć szablonu "%1$s" do szablonu "%2$s", ponieważ zostałby on podłączony dwukrotnie przez szablon "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked to host "%4$s" twice.
pl: Nie można podłączyć szablonu "%1$s" do szablonu "%2$s", ponieważ jego szablon nadrzędny "%3$s" byłby podłączony dwukrotnie do hosta "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked to host prototype "%4$s" twice.
pl: Nie można podłączyć szablonu "%1$s" do szablonu "%2$s", ponieważ jego szablon nadrzędny "%3$s" byłby podłączony dwukrotnie do prototypu hosta "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked to template "%4$s" twice.
pl: Nie można podłączyć szablonu "%1$s" do szablonu "%2$s", ponieważ jego szablon nadrzędny "%3$s" byłby podłączony dwukrotnie do szablonu "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked twice.
pl: Nie można podłączyć szablonu "%1$s" do szablonu "%2$s", ponieważ jego szablon nadrzędny "%3$s" byłby podłączony dwukrotnie.

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to host "%3$s" due to dependency of trigger "%4$s".
pl: Nie można podłączyć szablonu "%1$s" bez szablonu "%2$s" do hosta "%3$s" ze względu na zależność wyzwalacza "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to host "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
pl: Nie można podłączyć szablonu "%1$s" bez szablonu "%2$s" do hosta "%3$s" ze względu na wyrażenie wyzwalacza "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to host prototype "%3$s" due to dependency of trigger "%4$s".
pl: Nie można podłączyć szablonu "%1$s" bez szablonu "%2$s" do prototypu hosta "%3$s" ze względu na zależność wyzwalacza "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to host prototype "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
pl: Nie można podłączyć szablonu "%1$s" bez szablonu "%2$s" do prototypu hosta "%3$s" ze względu na wyrażenie wyzwalacza "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to template "%3$s" due to dependency of trigger "%4$s".
pl: Nie można podłączyć szablonu "%1$s" bez szablonu "%2$s" do szablonu "%3$s" ze względu na zależność wyzwalacza "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to template "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
pl: Nie można podłączyć szablonu "%1$s" bez szablonu "%2$s" do szablonu "%3$s" ze względu na wyrażenie wyzwalacza "%4$s".

en: Cannot load module at: %1$s. | Cannot load modules at: %1$s.
pl[0]: Nie można załadować modułu z: %1$s.
pl[1]: Nie można załadować modułów z: %1$s.
pl[2]: Nie można załadować modułów z: %1$s.

en: Cannot log out.
pl: Nie można wylogować.

en: Cannot mass update host name.
pl: Nie można masowo zmienić nazwy hosta.

en: Cannot mass update visible host name.
pl: Nie można masowo zmienić widocznej nazwy hosta.

en: Cannot open URL
pl: Nie można otworzyć adresu URL

en: Cannot pass duplicate template IDs for the linkage: %1$s.
pl: Nie można przekazać zduplikowanych identyfikatorów szablonów dla powiązania: %1$s.

en: Cannot paste inaccessible widget.
pl: Nie można wkleić niedostępnego widżetu.

en: Cannot perform delete statement on table "%1$s" without where condition.
pl: Nie można wykonać zapytania DELETE na tabeli "%1$s" bez warunku WHERE.

en: Cannot perform update statement on table "%1$s" without values.
pl: Nie można wykonać zapytania UPDATE na tabeli "%1$s" bez podania wartości.

en: Cannot perform update statement on table "%1$s" without where condition.
pl: Nie można wykonać zapytania UPDATE na tabeli "%1$s" bez warunku WHERE.

en: Cannot provision user | Cannot provision users
pl[0]: Nie można przydzielić dostępu użytkownikowi
pl[1]: Nie można przydzielić dostępu użytkownikom
pl[2]: Nie można przydzielić dostępu użytkownikom

en: Cannot read JSON: %1$s.
pl: Nie można odczytać JSON: %1$s.

en: Cannot read XML: %1$s.
pl: Nie można odczytać XML: %1$s.

en: Cannot read YAML: %1$s.
pl: Nie można odczytać YAML: %1$s.

en: Cannot read the response, check connection with the Zabbix server "%1$s".
pl: Nie można odczytać odpowiedzi, sprawdź połączenie z serwerem Zabbix'a "%1$s".

en: Cannot remove the tag with name "%1$s" and value "%2$s", defined in a host prototype, from host "%3$s".
pl: Nie można usunąć znacznika o nazwie "%1$s" i wartości "%2$s", zdefiniowanego w prototypie hosta, z hosta "%3$s".

en: Cannot rename guest user.
pl: Nie można zmienić nazwy użytkownikowi - gościowi.

en: Cannot reset TOTP secret | Cannot reset TOTP secrets
pl[0]: Nie można zresetować sekretu TOTP
pl[1]: Nie można zresetować sekretów TOTP
pl[2]: Nie można zresetować sekretów TOTP

en: Cannot save discovery rule without checks.
pl: Nie można zapisać reguły wykrywania bez testów.

en: Cannot save widget "%1$s".
pl: Nie można zapisać widżetu "%1$s".

en: Cannot send command, check connection with Zabbix server "%1$s".
pl: Nie można wydać polecenia, sprawdź połączenie z serwerem Zabbix'a "%1$s".

en: Cannot send request: %1$s.
pl: Nie można wysłać zapytania/żądania:  %1$s.

en: Cannot set "%1$s" for graph "%2$s".
pl: Nie można ustawić "%1$s" dla wykresu "%2$s".

en: Cannot set "%1$s" for graph prototype "%2$s".
pl: Nie można ustawić "%1$s" dla prototypu wykresu "%2$s".

en: Cannot set "Data set aggregation" when item with type "Total" is added to the chart.
pl: Nie można ustawić "Agregacji zbioru danych", gdy do wykresu dodawany jest element typu "Ogółem".

en: Cannot set dependency for LLD rule with key "%1$s" on the master item with key "%2$s" on the host "%3$s": %4$s.
pl: Nie można ustawić zależności dla reguły LLD z kluczem "%1$s" od pozycji nadrzędnej z kluczem "%2$s" na hoście "%3$s": %4$s.

en: Cannot set dependency for LLD rule with key "%1$s" on the master item with key "%2$s" on the template "%3$s": %4$s.
pl: Nie można ustawić zależności dla reguły LLD z kluczem "%1$s" od pozycji nadrzędnej z kluczem "%2$s" na szablpnie "%3$s": %4$s.

en: Cannot set dependency for item prototype with key "%1$s" on the master item prototype with key "%2$s" on the host "%3$s": %4$s.
pl: Nie można ustawić zależności dla prototypu pozycji z kluczem "%1$s" od prototypu pozycji nadrzędnej z kluczem "%2$s" na hoście "%3$s": %4$s.

en: Cannot set dependency for item prototype with key "%1$s" on the master item prototype with key "%2$s" on the template "%3$s": %4$s.
pl: Nie można ustawić zależności dla prototypu pozycji z kluczem "%1$s" od prototypu pozycji nadrzędnej z kluczem "%2$s" na szablonie "%3$s": %4$s.

en: Cannot set dependency for item prototype with key "%1$s" on the master item with key "%2$s" on the host "%3$s": %4$s.
pl: Nie można ustawić zależności dla prototypu pozycji z kluczem "%1$s" od pozycji nadrzędnej z kluczem "%2$s" na hoście "%3$s": %4$s.

en: Cannot set dependency for item prototype with key "%1$s" on the master item with key "%2$s" on the template "%3$s": %4$s.
pl: Nie można ustawić zależności dla prototypu pozycji z kluczem "%1$s" od pozycji nadrzędnej z kluczem "%2$s" na szablonie "%3$s": %4$s.

en: Cannot set dependency for item with key "%1$s" on the master item with key "%2$s" on the host "%3$s": %4$s.
pl: Nie można ustawić zależności dla pozycji z kluczem "%1$s" od pozycji nadrzędnej z kluczem "%2$s" na hoście "%3$s": %4$s.

en: Cannot set dependency for item with key "%1$s" on the master item with key "%2$s" on the template "%3$s": %4$s.
pl: Nie można ustawić zależności dla pozycji z kluczem "%1$s" od pozycji nadrzędnej z kluczem "%2$s" na szablonie "%3$s": %4$s.

en: Cannot set inventory fields for disabled inventory.
pl: Nie można ustawić pól inwentarza dla wyłączonego inwentarza.

en: Cannot specify "propagation_rule" parameter without specifying "propagation_value" parameter for service "%1$s".
pl: Nie można ustawić parametru "propagation_rule" bez ustawienia parametru "propagation_value" w usłudze "%1$s".

en: Cannot support notification audio for this device.
pl: Urządzenie nie wspiera komunikatu głosowego

en: Cannot switch host for interface.
pl: Nie można przełączyć hosta dla interfejsu.

en: Cannot test disabled media type.
pl: Nie można przetestować wyłączonego typu nośnika.

en: Cannot unblock user | Cannot unblock users
pl[0]: Nie można odblokować użytkownika
pl[1]: Nie można odblokować użytkowników
pl[2]: Nie można odblokować użytkowników

en: Cannot unlink template
pl: Nie można odłączyć szablonu

en: Cannot unlink template "%1$s" from host "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s".
pl: Nie można odłączyć szablonu "%1$s" od hosta "%2$s" z względu na zależność wyzwalacza "%3$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" from template "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s" on host "%4$s".
pl: Nie można odłączyć szablonu "%1$s" od szablonu "%2$s" z względu na zależność wyzwalacza "%3$s" na hoście "%4$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" from template "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s" on template "%4$s".
pl: Nie można odłączyć szablonu "%1$s" od szablonu "%2$s" z względu na zależność wyzwalacza "%3$s" na szablonie "%4$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" from template "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s".
pl: Nie można odłączyć szablonu "%1$s" od szablonu "%2$s" ze względu na zależność wyzwalacza "%3$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" without template "%2$s" from host "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
pl: Nie można odłączyć szablonu "%1$s" bez szablonu "%2$s" od hosta "%3$s" ze względu na wyrażenie wyzwalacza "%4$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" without template "%2$s" from template "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
pl: Nie można odłączyć szablonu "%1$s" bez szablonu "%2$s" od szablonu "%3$s" ze względu na wyrażenie wyzwalacza "%4$s".

en: Cannot unlink trigger "%1$s", it has items from template that is left linked to host.
pl: Nie można odłączyć wyzwalacza "%1$s", posiada on elementy z szablonu, który pozostaje podłączony do hosta.

en: Cannot update "%1$s" for action "%2$s".
pl: Nie można zaktualizować "%1$s" dla akcji "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for graph "%2$s".
pl: Nie można zaktualizować "%1$s" dla wykresu "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for graph prototype "%2$s".
pl: Nie można zaktualizować "%1$s" dla prototypu wykresu "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for templated trigger "%2$s".
pl: Nie można zaktualizować "%1$s" w szablonowym wyzwalaczu "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for templated trigger prototype "%2$s".
pl: Nie można zaktualizować "%1$s" w szablonowym prototypie wyzwalacza "%2$s".

en: Cannot update "%2$s" for a discovered host "%1$s".
pl: Nie można zaktualizować "%2$s" dla wykrytego hosta "%1$s".

en: Cannot update "%2$s" for a discovered trigger "%1$s".
pl: Nie można zaktualizować "%2$s" dla wykrytego wyzwalacza "%1$s".

en: Cannot update API token
pl: Nie można zaktualizować tokena API

en: Cannot update SLA
pl: Nie można zaktualizować SLA

en: Cannot update a discovered graph.
pl: Nie można zaktualizować wykrytego wykresu.

en: Cannot update a discovered host group "%1$s".
pl: Nie można zaktualizować wykrytej grupy hostów "%1$s".

en: Cannot update a templated graph "%1$s".
pl: Nie można zaktualizować wykresu pochodzącego z szablonu "%1$s".

en: Cannot update a templated web scenario "%1$s": %2$s.
pl: nie można zaktualizować szablonu scenariusza webowego"%1$s": %2$s.

en: Cannot update action
pl: Nie można zaktualizować akcji

en: Cannot update authentication
pl: Nie można zaktualizować uwierzytelniania

en: Cannot update configuration
pl: Nie można zaktualizować konfiguracji

en: Cannot update connector
pl: Nie można zaktualizować konektora

en: Cannot update discovery rule
pl: Nie można zaktualizować reguły wykrywania

en: Cannot update event | Cannot update events
pl[0]: Nie można zaktualizować zdarzenia
pl[1]: Nie można zaktualizować zdarzeń
pl[2]: Nie można zaktualizować zdarzeń

en: Cannot update event correlation
pl: Nie można zaktualizować współzależności zdarzeń

en: Cannot update events
pl: Nie można zaktualizować zdarzeń

en: Cannot update graph
pl: Nie można zaktualizować wykresu

en: Cannot update graph prototype
pl: Nie można zaktualizować prototypu wykresu

en: Cannot update groups for discovered host "%1$s".
pl: Nie można zaktualizować grup dla wykrytego hosta "%1$s".

en: Cannot update host | Cannot update hosts
pl[0]: Nie można zaktualizować hosta
pl[1]: Nie można zaktualizować hostów
pl[2]: Nie można zaktualizować hostów

en: Cannot update host encryption settings. Connection settings for both directions should be specified.
pl: Nie można zaktualizować ustawień szyfrowania hosta. Należy określić ustawienia połączeń w obu kierunkach.

en: Cannot update host group
pl: Nie można zaktualizować grupy hostów

en: Cannot update host prototype | Cannot update host prototypes
pl[0]: Nie można zaktualizować prototypu hosta
pl[1]: Nie można zaktualizować prototypów hostów
pl[2]: Nie można zaktualizować prototypów hostów

en: Cannot update icon map
pl: Nie można zaktualizować mapy ikon

en: Cannot update image
pl: Nie można zaktualizować obrazu

en: Cannot update interface for discovered host "%1$s".
pl: Nie można zaktualizować interfejsu na wykrytym hoście "%1$s".

en: Cannot update item | Cannot update items
pl[0]: Nie można zaktualizować pozycji
pl[1]: Nie można zaktualizować pozycji
pl[2]: Nie można zaktualizować pozycji

en: Cannot update item prototype | Cannot update item prototypes
pl[0]: Nie można zaktualizować prototypu pozycji
pl[1]: Nie można zaktualizować prototypów pozycji
pl[2]: Nie można zaktualizować prototypów pozycji

en: Cannot update macros
pl: Nie można zaktualizować makr

en: Cannot update maintenance period
pl: Nie można zaktualizować okresu utrzymania

en: Cannot update media type
pl: Nie można zaktualizować typu mediów

en: Cannot update module
pl: Nie można zaktualizować modułu

en: Cannot update network map
pl: Nie można zaktualizować mapy sieci

en: Cannot update proxy
pl: Nie można zaktualizować proxy

en: Cannot update proxy for discovered host "%1$s".
pl: Nie można zaktualizować proxy na wykrytym hoście "%1$s".

en: Cannot update proxy group
pl: Nie można zaktualizować grupy proxy

en: Cannot update readonly user role "%1$s".
pl: Nie można zaktualizować roli użytkownika jest ona tylko do odczytu "%1$s".

en: Cannot update regular expression
pl: Nie można zaktualizować wyrażenia regularnego

en: Cannot update scheduled report
pl: Nie można zaktualizować raportu okresowego

en: Cannot update script
pl: Nie można zaktualizować skryptu

en: Cannot update script scope. Script "%1$s" is used in action "%2$s".
pl: Nie można zmienić zakresu skryptu. Skrypt %1$s" jest użyty w akcji %2$s".

en: Cannot update service
pl: Nie można zaktualizować usługi

en: Cannot update service "%1$s": %2$s.
pl: Nie można zaktualizować usługi "%1$s": %2$s.

en: Cannot update services
pl: Nie można zaktualizować usług

en: Cannot update step for a templated web scenario "%1$s": %2$s.
pl: Nie można zaktualizować kroku dla szablonowego scenariusza webowego "%1$s": %2$s.

en: Cannot update template | Cannot update templates
pl[0]: Nie można zaktualizować szablonu
pl[1]: Nie można zaktualizować szablonów
pl[2]: Nie można zaktualizować szablonów

en: Cannot update template group
pl: Nie można zaktualizować grupy szablonów

en: Cannot update trigger | Cannot update triggers
pl[0]: Nie można zaktualizować wyzwalacza
pl[1]: Nie można zaktualizować wyzwalaczy
pl[2]: Nie można zaktualizować wyzwalaczy

en: Cannot update trigger "%1$s": %2$s.
pl: Nie można zaktualizować wyzwalacza "%1$s": %2$s.

en: Cannot update trigger prototype | Cannot update trigger prototypes
pl[0]: Nie można zaktualizować prototypu wyzwalacza
pl[1]: Nie można zaktualizować prototypów wyzwalaczy
pl[2]: Nie można zaktualizować prototypów wyzwalaczy

en: Cannot update trigger prototype "%1$s": %2$s.
pl: Nie można zaktualizować prototypu wyzwalacza "%1$s": %2$s.

en: Cannot update user
pl: Nie można zaktualizować użytkownika

en: Cannot update user group | Cannot update user groups
pl[0]: Nie można zaktualizować grupy użytkowników
pl[1]: Nie można zaktualizować grup użytkowników
pl[2]: Nie można zaktualizować grup użytkowników

en: Cannot update user role
pl: Nie można zaktualizować roli użytkownika

en: Cannot update web scenario
pl: Nie można zaktualizować scenariusza sieci www

en: Cannot update web scenario step
pl: Nie można zaktualizować kroku scenariusza sieci www

en: Case sensitive
pl: Rozróżnianie wielkości liter

en: Case-sensitive login
pl: Wielkość liter w loginie ma znaczenie

en: Catalan (ca_ES)
pl: Kataloński (ca_ES)

en: Catches all SNMP traps that match regex. If regexp is unspecified, catches any trap.
pl: Wyłapuje wszystkie pułapki SNMP zgodne z wyrażeniem regularnym. Jeżeli nie określono wyrażenia wyłapuje wszystkie pułapki.

en: Catches all SNMP traps that were not caught by any of snmptrap[] items.
pl: Wyłapuje wszystkie pułapki SNMP, które nie zostały wyłapane przez jakąś pozycję snmptrap[].

en: Cause
pl: Przyczyna

en: Center
pl: Środek

en: Certificate
pl: Certyfikat

[ctx: noun]
en: Change
pl: Zmień

[ctx: verb]
en: Change
pl: Zmień

en: Change PSK
pl: Zmień PSK

en: Change client secret
pl: Zmień sekret klienta

en: Change indicator
pl: Wskaźnik zmiany

en: Change password
pl: Zmień hasło

en: Change per second
pl: Zmiana na sekundę

en: Change problem ranking
pl: Zmień ranking problemów

en: Change severity
pl: Stopień zmian

en: Change type
pl: Zmień typ

en: Character
pl: Znak

en: Character string included
pl: Zawiera podany ciąg znaków

en: Character string not included
pl: Nie zawiera podanego ciągu znaków

en: Chars
pl: Znaki

en: Chassis
pl: Obudowa

en: Chassis information. Returns string
pl: Informacje o obudowie. Zwraca ciąg znaków

en: Check already exists.
pl: Test już istnieje.

en: Check expression part starting from "%1$s".
pl: Proszę sprawdzić część wyrażenia zaczynającą się od "%1$s".

en: Check for error in JSON
pl: Sprawdź czy nie ma błędu w JSON

en: Check for error in XML
pl: Sprawdź, czy nie ma błędu w XML

en: Check for error using regular expression
pl: Sprawdź błąd używając wyrażenia regularnego

en: Check for not supported value
pl: Sprawdź, wartości nie obsługiwane

en: Check of pre-requisites
pl: Kontrola wymagań

en: Check the key, please. Default example was passed.
pl: Proszę, sprawdź klucz. Wartość domyślna została podana.

en: Check type
pl: Typ testu

en: Checks
pl: Testy

en: Checks if DNS service is up. Returns 0 - DNS is down (server did not respond or DNS resolution failed); 1 - DNS is up
pl: Sprawdza, czy usługa DNS działa. Zwraca 0 - DNS nie działa (serwer nie odpowiada lub rozwiązanie DNS nie udało się); 1 - DNS działa

en: Checks if file exists. Returns 0 - not found; 1 - file of the specified type exists
pl: Sprawdza, czy plik istnieje. Zwraca 0 - nie znaleziono; 1 - plik określonego typu istnieje

en: Checks if host is accessible by ICMP ping. 0 - ICMP ping fails. 1 - ICMP ping successful.
pl: Sprawdza, czy host jest dostępny przez ping ICMP. 0 - ping ICMP nie powiódł się. 1 - ping ICMP zakończony sukcesem

en: Checks if it is possible to make TCP connection to specified port. Returns 0 - cannot connect; 1 - can connect
pl: Sprawdza, czy możliwe jest nawiązanie połączenia do określonego portu. Zwraca 0 - nie można się połączyć; 1 - można się połączyć

en: Checks if service is running and accepting TCP connections. Returns 0 - service is down; 1 - service is running
pl: Sprawdza, czy usługa jest uruchomiona i akceptuje połączenia TCP. Zwraca 0 - usługa nie działa; 1 - usługa działa

en: Checks if service is running and responding to UDP requests. Returns 0 - service is down; 1 - service is running
pl: Sprawdza, czy usługa jest uruchomiona i odpowiada na zapytania UDP. Zwraca 0 - usługa nie działa; 1 - usługa działa

en: Checks if this TCP port is in LISTEN state. Returns 0 - it is not in LISTEN state; 1 - it is in LISTEN state
pl: Sprawdza, czy port TCP jest w trybie NASŁUCHU. Zwraca 0 - nie jest w trybie NASŁUCHU; 1 - jest w trybie NASŁUCHU

en: Checks if this UDP port is in LISTEN state. Returns 0 - it is not in LISTEN state; 1 - it is in LISTEN state
pl: Sprawdza, czy port UDP jest w trybie NASŁUCHU. Zwraca 0 - nie jest w trybie NASŁUCHU; 1 - jest w trybie NASŁUCHU

en: Checks performance of TCP service. Returns 0 - service is down; seconds - the number of seconds spent while connecting to the service
pl: Sprawdza wydajność usługi TCP. Zwraca 0 - usługa nie działa; liczba sekund - liczba sekund spędzonych na łączeniu się do usługi

en: Checks performance of UDP service. Returns 0 - service is down; seconds - the number of seconds spent waiting for response from the service
pl: Sprawdza wydajność usługi UDP. Zwraca 0 - usługa nie działa; liczba sekund - liczba sekund spędzonych na łączeniu się do usługi

en: Checks should be unique.
pl: Testy powinny być unikalne.

en: Child services
pl: Usługi podrzędne

en: Chinese (zh_CN)
pl: Chiński (zh_CN)

en: Chinese (zh_TW)
pl: Chiński (zh_TW)

en: Circular reference in templates: %1$s.
pl: Cykliczne odwołanie w szablonach: %1$s.

en: Circular template linkage is not allowed.
pl: Cykliczne połączenia szablonów są zabronione.

en: Class %1$s not found for action %2$s.
pl: Klasa %1$s nie znaleziono dla akcji %2$s.

en: Clear history and trends
pl: Wyczyść historię i trendy

en: Clear history and trends of selected item?
pl: Wyczyścić historię i trendy wybranej pozycji?

en: Clear history and trends of selected items?
pl: Wyczyścić historię i trendy wybranych pozycji?

en: Clear history and trends of selected web scenario?
pl: Wyczyść historię i trendy wybranego scenariusza sieci www?

en: Clear history and trends of selected web scenarios?
pl: Wyczyść historię i trendy wybranych scenariuszy sieci www?

en: Clear when unlinking
pl: Wyczyść podczas odłączania

en: Click and drag to desired size.
pl: Kliknij i przeciągnij do pożądanego rozmiaru.

en: Click to view or edit
pl: Kliknij i przeciągnij do pożądanego rozmiaru

en: Client ID
pl: ID klienta

en: Client secret
pl: Sekret klienta

en: Clock
pl: Zegar

en: Clock type
pl: Typ zegara

en: Clone
pl: Powiel

en: Cloned host parameter values have been modified.
pl: Sklonowane wartości parametrów hosta zostały zmodyfikowane.

en: Cloned template parameter values have been modified.
pl: Sklonowane wartości parametrów szablonu zostały zmodyfikowane.

en: Close
pl: Zamknij

en: Close expression constructor
pl: Zamknij generator wyrażeń

en: Close new event
pl: Zamknij nowe zdarzenie

en: Close old events
pl: Zamknij stare zdarzenia

en: Close problem
pl: Zakończ problem

en: Close problems
pl: Zakończ problemy

en: Code length
pl: Długość kodu

en: Collapse
pl: Zwiń

en: Collapse sidebar
pl: Zwiń pasek boczny

en: Color
pl: Kolor

en: Color "%1$s" is not correct: expecting hexadecimal color code (6 symbols).
pl: Kolor "%1$s" jest nieprawidłowy: spodziewano się kodu heksadecymalnego (6 znaków).

en: Color (OK)
pl: Kolor (OK)

en: Color interpolation
pl: Interpolacja kolorów

en: Colors
pl: Kolory

en: Columns
pl: Kolumny

en: Combined result
pl: Połączony wynik

en: Comma separated center coordinates and zoom level to display when the widget is initially loaded.
pl: Oddzielone przecinkiem współrzędne środka do wyświetlenia po początkowym załadowaniu widżetu.

en: Command
pl: Polecenie

en: Commands
pl: Polecenia

en: Communication
pl: Komunikacja

[ctx: SNMP Community]
en: Community
pl: uwspólnienie

en: Compact view
pl: Kompaktowy widok

en: Component %1$s already registered.
pl: Składnik %1$s już jest zarejestrowany

en: Component %1$s is not registered.
pl: Składnik %1$s nie jest zarejestrowany

en: Compress records older than
pl: Kompresja rekordów starszych niż

en: Compression is not supported.
pl: Kompresja nie jest wspierana.

en: Concurrent sessions
pl: Sesje bieżące

en: Condition
pl: Warunek

en: Conditions
pl: Warunki

en: Configuration
pl: Konfiguracja

en: Configuration cache statistics. Cache - buffer (modes: pfree, total, used, free).
pl: Statystyki cache'a konfiguracji. Cache - bufor (tryby: pfree, total, used, free).

en: Configuration file "%1$s" created.
pl: Utworzono plik konfiguracji "%1$s".

en: Configuration of GUI
pl: Konfiguracja interfejsu użytkownika

en: Configuration of actions
pl: Konfiguracja akcji

en: Configuration of audit log
pl: Konfiguracja dziennika audytu

en: Configuration of authentication
pl: Konfiguracja uwierzytelniania

en: Configuration of dashboards
pl: Konfiguracja pulpitów

en: Configuration of discovery rules
pl: Konfiguracja reguł wykrywania

en: Configuration of graph prototypes
pl: Konfiguracja prototypów wykresów

en: Configuration of graphs
pl: Konfiguracja wykresów

en: Configuration of host
pl: Konfiguracja hosta

en: Configuration of host group
pl: Konfiguracja grupy hostów

en: Configuration of host groups
pl: Konfiguracja grup hostów

en: Configuration of host prototypes
pl: Konfiguracja prototypów hostów

en: Configuration of hosts
pl: Konfiguracja hostów

en: Configuration of housekeeping
pl: Konfiguracja porządkowania

en: Configuration of icon mapping
pl: Konfiguracja mapowania ikon

en: Configuration of images
pl: Konfiguracja obrazów

en: Configuration of item prototypes
pl: Konfiguracja prototypów pozycji

en: Configuration of items
pl: Konfiguracja pozycji

en: Configuration of macros
pl: Konfiguracja makr

en: Configuration of maintenance periods
pl: Konfiguracja okresów utrzymania

en: Configuration of media types
pl: Konfiguracja typów mediów

en: Configuration of network maps
pl: Konfiguracja map sieci

en: Configuration of proxies
pl: Konfiguracja proxy

en: Configuration of proxy groups
pl: Konfiguracja grup proxy

en: Configuration of regular expressions
pl: Konfiguracja wyrażeń regularnych

en: Configuration of scripts
pl: Konfiguracja skryptów

en: Configuration of template group
pl: Konfiguracja grupy szablonów

en: Configuration of template groups
pl: Konfiguracja grup szablonów

en: Configuration of templates
pl: Konfiguracja szablonów

en: Configuration of timeouts
pl: Konfiguracja limitów czasu

en: Configuration of trigger displaying options
pl: Konfiguracja opcji wyświetlania wyzwalaczy

en: Configuration of trigger prototypes
pl: Konfiguracja prototypów wyzwalaczy

en: Configuration of triggers
pl: Konfiguracja wyzwalaczy

en: Configuration of user groups
pl: Konfiguracja grup użytkowników

en: Configuration of user roles
pl: Konfiguracja ról użytkowników

en: Configuration of users
pl: Konfiguracja użytkowników

en: Configuration of web monitoring
pl: Konfiguracja monitorowania www

en: Configuration refresh
pl: Odświeżenie konfuguracji

en: Configuration updated
pl: Zaktualizowano konfigurację

en: Configure DB connection
pl: Konfiguruj połączenie DB

en: Configure JIT provisioning
pl: Konfiguruj dostępy JIT

en: Confirm changes
pl: Potwierdź zmiany

en: Confirmation text
pl: Tekst potwierdzenia

en: Confirms the problem is noticed (acknowledging user will be recorded). Status change triggers action update operation.
pl: Potwierdza, że problem został zauważony (potwierdzenie użytkownika zostanie zarejestrowane). Zmiana statusu wyzwala operację aktualizacji akcji.

en: Congratulations! You have successfully installed Zabbix frontend.
pl: Gratulacje! Poprawnie zainstalowano interfejs użytkownika Zabbix.

en: Connect to
pl: Połącz z

[ctx: missing data function]
en: Connected
pl: Połączony

en: Connection
pl: Połączenie

en: Connection security
pl: Zabezpieczenia połączenia

en: Connection timeout of %1$s seconds exceeded when connecting to Zabbix server "%2$s".
pl: Podczas próby połączenia do serwera Zabbix "%2$s" przekroczono maksymalny czas połączenia %1$s sekund.

en: Connection to Zabbix server "%1$s" failed. Possible reasons:
    1. Incorrect "NodeAddress" or "ListenPort" in the "zabbix_server.conf" or server IP/DNS override in the "zabbix.conf.php";
    2. Incorrect DNS server configuration.
pl: Połączenie z serwerem Zabbix "%1$s" nie powiodło się. Możliwe przyczyny:
    1. Nieprawidłowy "NodeAddress" lub "ListenPort" w "zabbix_server.conf" lub nadpisanie adresu IP/DNS serwera w "zabbix.conf.php";
    2. Nieprawidłowa konfiguracja serwera DNS.

en: Connection to Zabbix server "%1$s" refused. Possible reasons:
    1. Incorrect "NodeAddress" or "ListenPort" in the "zabbix_server.conf" or server IP/DNS override in the "zabbix.conf.php";
    2. Security environment (for example, SELinux) is blocking the connection;
    3. Zabbix server daemon not running;
    4. Firewall is blocking TCP connection.
pl: Połączenie z serwerem Zabbix "%1$s" odrzucone. Możliwe przyczyny:
    1. Nieprawidłowy "NodeAddress" lub "ListenPort" w "zabbix_server.conf" lub nadpisanie adresu IP/DNS serwera w "zabbix.conf.php";
    2. Zabezpieczenia systemowe (na przykład SELinux) blokuje połączenie;
    3. Demon serwera Zabbix nie działa;
    4. Zapora sieciowa blokuje połączenie TCP.

en: Connection to Zabbix server "%1$s" timed out. Possible reasons:
    1. Incorrect "NodeAddress" or "ListenPort" in the "zabbix_server.conf" or server IP/DNS override in the "zabbix.conf.php";
    2. Firewall is blocking TCP connection.
pl: Przekroczono limit czasu połączenie z serwerem Zabbix "%1$s". Możliwe przyczyny:
    1. Nieprawidłowy "NodeAddress" lub "ListenPort" w "zabbix_server.conf" lub nadpisanie adresu IP/DNS serwera w "zabbix.conf.php";
    2. Zapora sieciowa blokuje połączenie TCP.

en: Connection to Zabbix server failed. Incorrect configuration.
pl: Nie można połączyć z serwerem Zabbix. Nieprawidłowa konfiguracja.

en: Connection will not be encrypted because it uses a socket file (on Unix) or shared memory (Windows).
pl: Połączenie nie będzie szyfrowane, ponieważ używane są gniazda (Unix lub) pamięć współdzielona (Windows).

en: Connections
pl: Połączenia

en: Connections from host
pl: Połączenia z hosta

en: Connections from proxy
pl: Połączenia z proxy

en: Connections to host
pl: Połączenia do hosta

en: Connections to proxy
pl: Połączenia do proxy

en: Connector
pl: Konektor

en: Connector "%1$s" already exists.
pl: Konektor "%1$s" już istnieje.

en: Connector created
pl: Utworzono konektor

en: Connector deleted | Connectors deleted
pl[0]: Usunięto konektor
pl[1]: Usunięto konektory
pl[2]: Usunięto konektory

en: Connector disabled | Connectors disabled
pl[0]: Wyłączono konektor
pl[1]: Wyłączono konektory
pl[2]: Wyłączono konektory

en: Connector enabled | Connectors enabled
pl[0]: Włączono konektor
pl[1]: Włączono konektory
pl[2]: Włączono konektory

en: Connector updated
pl: Zaktualizowano konektor

en: Connectors
pl: Konektory

en: Contact
pl: Kontakt

en: Contains
pl: Zawiera

en: Content controls
pl: Kontrola zawartości

en: Content controls: header
pl: Kontrola zawartości: nagłówek

en: Content menu
pl: Menu zawartości

en: Context name
pl: Nazwa kontekstu

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: Continue overrides
pl: Kontynuuj nadpisywanie

en: Contract number
pl: Numer kontraktu

en: Convert to JSON
pl: Konwertuj do JSON

en: Convert to cause
pl: Konwertuj na przyczynę

en: Converts a symptom event back to cause event
pl: Konwertuje zdarzenie objawu z powrotem na zdarzenie przyczyny

en: Coordinates
pl: Współrzędne

en: Copy
pl: Skopiuj

en: Copy %1$s graph | Copy %1$s graphs
pl[0]: Kopiuj %1$s wykres
pl[1]: Kopiuj %1$s wykresy
pl[2]: Kopiuj %1$s wykresów

en: Copy %1$s item | Copy %1$s items
pl[0]: Kopiuj %1$s podmiot
pl[1]: Kopiuj %1$s podmioty
pl[2]: Kopiuj %1$s podmiotów

en: Copy %1$s trigger | Copy %1$s triggers
pl[0]: Kopiuj %1$s wyzwalacz
pl[1]: Kopiuj %1$s wyzwalacze
pl[2]: Kopiuj %1$s wyzwalaczy

en: Copy to clipboard
pl: Kopiuj do schowka

en: Count
pl: Ilość

en: Count of context switches. Returns integer
pl: Liczba przełączeń kontekstu. Zwraca liczbę całkowitą

en: Count of directory entries, recursively. Returns integer
pl: Liczba wpisów w katalogu, rekursywnie. Zwraca liczbę całkowitą

en: Count of matched lines in log file monitoring with log rotation support. Returns integer
pl: Liczba zgodnych linii w monitorowaniu pliku logu z obsługą rotacji. Zwraca liczbę całkowitą

en: Count of matched lines in log file monitoring. Returns integer
pl: Liczba zgodnych linii w monitorowaniu pliku logu. Zwraca liczbę całkowitą

en: Count of network checks enqueued in the discovery queue.
pl: Liczba testów sieciowych w kolejce wykrywania.

en: Count of values enqueued in the connector queue.
pl: Liczba wartości w kolejce konektora.

en: Count of values enqueued in the low-level discovery processing queue.
pl: Liczba wartości zapisanych w kolejce przetwarzania wyszukiwania niskopoziomowego.

en: Count of values enqueued in the preprocessing queue.
pl: Liczba wartości umieszczonych w kolejce przetwarzania.

en: Create API token
pl: Stwórz token API

en: Create SLA
pl: Utwórz SLA

en: Create action
pl: Utwórz akcję

en: Create and edit dashboards
pl: Tworzenie i edycja pulpitów

en: Create and edit maintenance
pl: Tworzenie i edycja wsparcia

en: Create and edit maps
pl: Tworzenie i edycja map

en: Create background
pl: Utwórz tło

en: Create connector
pl: Utwórz konektor

en: Create dashboard
pl: Utwórz pulpit

en: Create dependent discovery rule
pl: Utwórz zależną regułę wykrywania

en: Create dependent item
pl: Utwórz pozycję zależną

en: Create disabled
pl: Tworzenie wyłączone

en: Create discovery rule
pl: Utwórz regułę wykrywania

en: Create discovery rule (select host first)
pl: Utwórz regułę wykrywania niskopoziomowego (wybierz najpierw hosta)

en: Create discovery rule (select template first)
pl: Utwórz regułę wykrywania (najpierw wybierz szablon)

en: Create enabled
pl: Tworzenie włączone

en: Create event correlation
pl: Utwórz współzależność zdarzeń

en: Create graph
pl: Utwórz wykres

en: Create graph (select host first)
pl: Utwórz wykres (najpierw wybierz host)

en: Create graph (select template first)
pl: Utwórz wykres (najpierw wybierz szablon)

en: Create graph prototype
pl: Utwórz prototyp wykresu

en: Create host
pl: Utwórz hosta

en: Create host group
pl: Utwórz grupę hostów

en: Create host prototype
pl: Utwórz prototyp hosta

en: Create hosts from selected prototype as disabled?
pl: Czy tworzyć hosty z wybranego prototypu jako wyłączone?

en: Create hosts from selected prototype as enabled?
pl: Tworzyć hosty z wybranego prototypu jako włączone?

en: Create hosts from selected prototypes as disabled?
pl: Czy tworzyć hosty z wybranych prototypów jako wyłączone?

en: Create hosts from selected prototypes as enabled?
pl: Tworzyć hosty z wybranych prototypów jako włączone?

en: Create icon
pl: Utwórz ikonę

en: Create icon map
pl: Utwórz mapę ikon

en: Create item
pl: Utwórz pozycję

en: Create item (select host first)
pl: Utwórz pozycję (najpierw wybierz host)

en: Create item (select template first)
pl: Utwórz pozycję (najpierw wybierz szablon)

en: Create item prototype
pl: Utwórz prototyp pozycji

en: Create items from selected prototype as disabled?
pl: Tworzyć elementy z wybranego prototypu jako wyłączone?

en: Create items from selected prototype as enabled?
pl: Tworzyć elementy z wybranego prototypu jako włączone?

en: Create items from selected prototypes as disabled?
pl: Tworzyć elementy z wybranych prototypów jako wyłączone?

en: Create items from selected prototypes as enabled?
pl: Tworzyć elementy z wybranych prototypów jako włączone?

en: Create maintenance period
pl: Utwórz okres utrzymania

en: Create map
pl: Utwórz mapę

en: Create media type
pl: Utwórz typ mediów

en: Create new
pl: Utwórz nowy

en: Create proxy
pl: Utwórz proxy

en: Create proxy group
pl: Utwórz grupę proxy

en: Create report
pl: Utwórz raport

en: Create script
pl: Utwórz skrypt

en: Create service
pl: Utwórz usługę

en: Create template
pl: Utwórz szablon

en: Create template group
pl: Utwórz grupę szablonów

en: Create trigger
pl: Utwórz wyzwalacz

en: Create trigger (select host first)
pl: Utwórz wyzwalacz (najpierw wybierz host)

en: Create trigger (select template first)
pl: Utwórz wyzwalacz (najpierw wybierz szablon)

en: Create trigger prototype
pl: Utwórz prototyp wyzwalacza

en: Create triggers from selected prototype as disabled?
pl: Tworzyć wyzwalacze z wybranego prototypu jako wyłączone?

en: Create triggers from selected prototype as enabled?
pl: Tworzyć wyzwalacze z wybranego prototypu jako włączone?

en: Create triggers from selected prototypes as disabled?
pl: Czy tworzyć wyzwalacze z wybranych prototypów jako wyłączone?

en: Create triggers from selected prototypes as enabled?
pl: Czy tworzyć wyzwalacze z wybranych prototypów jako włączone?

en: Create user
pl: Utwórz użytkownika

en: Create user group
pl: Utwórz grupę użytkowników

en: Create user role
pl: Tworzenie roli użytkownika

en: Create web scenario
pl: Utwórz scenariusz sieci www

en: Create web scenario (select host first)
pl: Utwórz scenariusz sieci www (najpierw wybierz host)

en: Create web scenario (select template first)
pl: Utwórz scenariusz www (najpierw wybierz szablon)

en: Created at
pl: Data utworzenia

en: Created by me
pl: Stworzony przeze mnie

en: Created by user
pl: Stworzone przez użytkownika

en: Created by users
pl: Stworzone przez użytkowników

en: Critical
pl: Krytyczny

en: Current
pl: Aktualny

en: Current host
pl: Bieżący host

en: Current password
pl: Bieżące hasło

en: Current password is mandatory.
pl: Podanie bieżącego hasła jest wymagane.

en: Current user
pl: Bieżący użytkownik

en: Current value
pl: Bieżąca wartość

en: Custom
pl: Indywidualne

en: Custom expression
pl: Wyrażenie użytkownika

en: Custom graphs
pl: Wykresy własne

en: Custom intervals
pl: Okresy użytkownika

en: Custom label
pl: Własna etykieta

en: Custom label for map "%2$s" elements of type "%1$s" may not be empty.
pl: Własna etykieta dla elementu mapy "%2$s" typu "%1$s" nie może być pusta.

en: Custom message
pl: Własna wiadomość

en: Custom multiplier
pl: Własny mnożnik

en: Custom on fail
pl: Niestandardowe w przypadki niepowodzenia

en: Custom schedule
pl: Własny harmonogram

en: Custom scripts
pl: Skrypty własne

en: Custom severity names affect all locales and require manual translation!
pl: Własne nazwy poziomów dotyczą wszystkich tłumaczeń i wymagają ręcznego przetłumaczenia!

en: Custom size
pl: Własny rozmiar

en: Cycle
pl: Cykl

en: Czech (cs_CZ)
pl: Czeski (cs_CZ)

[ctx: abbreviation of severity level]
en: D
pl: K

en: DNS name
pl: Nazwa DNS

en: DUO Universal Prompt
pl: Uniwersalny monit DUO

en: Daily
pl: Dziennie

en: Danish (da_DK)
pl: Duński (da_DK)

en: Dark
pl: Ciemny

en: Dashboard
pl: Pulpit

en: Dashboard "%1$s" already exists.
pl: Pulpit "%1$s" już istnieje.

en: Dashboard "%1$s" is used in report "%2$s".
pl: Pulpit "%1$s" jest użyty w raporcie "%2$s".

en: Dashboard created
pl: Utworzono pulpit

en: Dashboard deleted | Dashboards deleted
pl[0]: Pulpit usunięty
pl[1]: Pulpity usunięte
pl[2]: Pulpitów usuniętych

en: Dashboard is used as data source.
pl: Pulpit nawigacyjny służy jako źródło danych.

en: Dashboard list
pl: Lista pulpitów

en: Dashboard page properties
pl: Właściwości strony pulpitu

en: Dashboard properties
pl: Właściwości pulpitu

en: Dashboard sharing
pl: Udostępnianie pulpitu

en: Dashboard updated
pl: Pulpit zaktualizowany

en: Dashboard with ID "%1$s" is not available.
pl: Pulpit z ID %1$s" nie jest dostępna.

en: Dashboards
pl: Pulpity

en: Dashed line
pl: Linia przerywana

en: Data
pl: Dane

en: Data collection
pl: Zbieranie danych

en: Data from %1$s. Generated in %2$s sec.
pl: Dane z %1$s. Wygenerowano w %2$s sek.

en: Data is not properly encoded.
pl: Dane nie są prawidłowo zakodowane.

en: Data overview
pl: Przegląd danych

en: Data set
pl: Dane zapisane

en: Data set aggregation
pl: Agregacja zbioru danych

en: Data set label
pl: Etykieta zestawu danych

en: Data storage period
pl: Czas przechowywania danych

en: Data type
pl: Typ danych

en: Database TLS CA file
pl: Plik TLS CA bazy danych

en: Database TLS certificate file
pl: Plik certyfikatu TLS bazy danych

en: Database TLS certificate files must be read-only
pl: Pliki certyfikatów TLS bazy danych muszą być tylko do odczytu

en: Database TLS cipher list
pl: Lista szyfrów TLS bazy danych

en: Database TLS encryption
pl: Szyfrowanie bazy danych TLS

en: Database TLS key file
pl: Plik klucza TLS bazy danych

en: Database history tables use primary key
pl: Tabele historyczne w bazie danych używają kluczy głównych

en: Database host
pl: Host bazy danych

en: Database host verification
pl: Weryfikacja hosta bazy danych

en: Database monitor
pl: Monitor bazy danych

en: Database name
pl: Nazwa bazy danych

en: Database password
pl: Hasło bazy danych

en: Database port
pl: Port bazy danych

en: Database schema
pl: Schemat bazy danych

en: Database server
pl: Serwer bazy danych

en: Database type
pl: Typ bazy danych

en: Database user
pl: Użytkownik bazy danych

en: Date
pl: Data

en: Date HW decommissioned
pl: Data wycofania sprzętu z użytku

en: Date HW installed
pl: Data instalacji sprzętu

en: Date HW maintenance expires
pl: Data zakończenia umowy serwisowej

en: Date HW purchased
pl: Data zakupu sprzętu

en: Date and time functions
pl: Funkcje czasu i daty

en: Day
pl: Dzień

[ctx: compact table header]
en: Day
pl: Dzień

en: Day before yesterday
pl: Przedwczoraj

en: Day of month
pl: Dzień miesiąca

en: Day of the week and day of the month cannot be specified simultaneously.
pl: Nie można wybrać jednocześnie dnia tygodnia i dnia miesiąca.

en: Day of week
pl: Dzień tygodnia

en: Days
pl: Dni

en: Deactivates manual suppression.
pl: Wyłącza tłumienie ręczne.

en: Debug
pl: Debugowanie

en: Debug mode
pl: Tryb debugowania

en: Dec
pl: Gru

en: December
pl: Grudzień

en: Decimal places
pl: Miejsca po przecinku

en: Decrease by
pl: Obniż o

en: Default
pl: Domyślnie

en: Default (%1$s)
pl: Domyślne (%1$s)

en: Default LDAP server must be specified.
pl: Należy określić domyślny serwer LDAP.

en: Default MFA method must be specified.
pl: Należy określić domyślną metodę MFA.

en: Default access to new UI elements
pl: Domyślny dostęp do nowych elementów UI

en: Default access to new actions
pl: Domyślny dostęp do nowych akcji.

en: Default access to new modules
pl: Domyślny dostęp do nowych modułów

en: Default authentication
pl: Domyślne uwierzytelnianie

en: Default host inventory mode
pl: Domyślny tryb inwentarza hosta

en: Default input string
pl: Domyślny ciąg wejściowy

en: Default language
pl: Język domyślny

en: Default login form
pl: Domyślny format logowania

en: Default media type
pl: Domyślny typ mediów

en: Default operation step duration
pl: Czas trwania kroku domyślnej operacji

en: Default page display period
pl: Domyślny czas wyświetlania strony

en: Default theme
pl: Motyw domyślny

en: Default time zone
pl: Domyślna strefa czasowa

en: Degrading
pl: Degradacja

en: Delay
pl: Opóźnienie

en: Delayed by
pl: Opóźniony o

en: Delete
pl: Usuń

en: Delete all elements that are not present in the import file?
pl: Usunąć wszystkie elementy, które nie są obecne w pliku importu?

en: Delete and clear
pl: Usuń i wyczyść

en: Delete and clear selected template? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
pl: Usunąć i wyczyścić wybrany szablon? (Uwaga: wszystkie połączone hosty zostaną wyczyszczone!)

en: Delete and clear selected templates? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
pl: Usunąć i wyczyścić wybrane szablony? (Uwaga: wszystkie połączone hosty zostaną wyczyszczone!)

en: Delete and clear template? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
pl: Usunąć i wyczyścić szablon? (Uwaga: wszystkie powiązane hosty zostaną wyczyszczone!)

en: Delete current action?
pl: Usunąć aktualną akcję?

en: Delete dashboard?
pl: Usunąć pulpit?

en: Delete discovery rule?
pl: Usunąć regułę wykrywania?

en: Delete event correlation?
pl: Usunąć współzależność zdarzeń?

en: Delete expression?
pl: Usunąć wyrażenie?

en: Delete graph prototype?
pl: Usunąć prototyp wykresu?

en: Delete graph?
pl: Usunąć wykres?

en: Delete icon map?
pl: Usunąć mapę ikon?

en: Delete item prototype?
pl: Usunąć prototyp pozycji?

en: Delete item?
pl: Usunąć pozycję?

en: Delete links between selected elements?
pl: Usunąć powiązania między wybranymi elementami?

en: Delete lost resources
pl: Usuń utracone zasoby

en: Delete maintenance period?
pl: Usunąć okres utrzymania?

en: Delete media type?
pl: Usunąć typ mediów?

en: Delete missing
pl: Usuń brakujące

en: Delete regular expression?
pl: Usunąć wyrażenie regularne?

en: Delete script?
pl: Usunąć skrypt?

en: Delete selected API token?
pl: Usunąć wybrany token API?

en: Delete selected SLA?
pl: Usunąć wybrane SLA?

en: Delete selected SLAs?
pl: Usunąć wybrane SLA?

en: Delete selected action?
pl: Usunąć wybraną akcję?

en: Delete selected actions?
pl: Usunąć wybrane akcje?

en: Delete selected connector?
pl: Usunąć wybrany konektor?

en: Delete selected connectors?
pl: Usunąć wybrane konektory?

en: Delete selected dashboard?
pl: Usunąć wybrany pulpit?

en: Delete selected dashboards?
pl: Usunąć wybrane pulpity?

en: Delete selected discovery rule?
pl: Usunąć wybraną regułę wykrywania?

en: Delete selected discovery rules?
pl: Usunąć wybrane reguły wykrywania?

en: Delete selected elements?
pl: Usunąć wybrane elementy?

en: Delete selected event correlation?
pl: Usunąć wybraną współzależność zdarzeń?

en: Delete selected event correlations?
pl: Usunąć wybrane współzależności zdarzeń?

en: Delete selected graph prototype?
pl: Usunąć wybrany prototyp wykresów?

en: Delete selected graph prototypes?
pl: Usunąć wybrane prototypy wykresów?

en: Delete selected graph?
pl: Usunąć wybrany wykres?

en: Delete selected graphs?
pl: Usunąć wybrany wykres?

en: Delete selected group?
pl: Usunąć wybraną grupę?

en: Delete selected groups?
pl: Usunąć wybrane grupy?

en: Delete selected host group?
pl: Usunąć wybraną grupę hostów?

en: Delete selected host groups?
pl: Usunąć wybrane grupy hostów?

en: Delete selected host prototype?
pl: Usunąć wybrany prototyp hosta?

en: Delete selected host prototypes?
pl: Usunąć wybrane prototypy hostów?

en: Delete selected host?
pl: Usunąć wybranego hosta?

en: Delete selected hosts?
pl: Usunąć wybrane hosty?

en: Delete selected image?
pl: Usunąć wybrany obraz?

en: Delete selected item prototype?
pl: Usunąć wybrany prototyp pozycji?

en: Delete selected item prototypes?
pl: Usunąć wybrane prototypy pozycji?

en: Delete selected item?
pl: Usunąć wybraną pozycję?

en: Delete selected items?
pl: Usunąć wybrane pozycje?

en: Delete selected maintenance period?
pl: Usunąć wybrany okres utrzymania?

en: Delete selected maintenance periods?
pl: Usunąć wybrane okresy utrzymania?

en: Delete selected map?
pl: Usunąć wybraną mapę?

en: Delete selected maps?
pl: Usunąć wybrane mapy?

en: Delete selected media type?
pl: Usunąć wybrany typ mediów?

en: Delete selected media types?
pl: Usunąć wybrane typy mediów?

en: Delete selected proxies?
pl: Usunąć wybrane proxy?

en: Delete selected proxy group?
pl: Usunąć wybraną grupę proxy?

en: Delete selected proxy groups?
pl: Usunąć wybrane grupy proxy?

en: Delete selected proxy?
pl: Usunąć wybrane proxy?

en: Delete selected regular expression?
pl: Usunąć wybrane wyrażenie regularne?

en: Delete selected regular expressions?
pl: Usunąć wybrane wyrażenia regularne?

en: Delete selected role?
pl: Skasować wybraną rolę?

en: Delete selected roles?
pl: Czy usunąć wybrane role?

en: Delete selected scheduled report?
pl: Usunąć wybrany raport okresowy?

en: Delete selected scheduled reports?
pl: Usunąć wybrane raporty okresowe?

en: Delete selected script?
pl: Usunąć wybrany skrypt?

en: Delete selected scripts?
pl: Usunąć wybrane skrypty?

en: Delete selected service?
pl: Usunąć wybraną usługę?

en: Delete selected services?
pl: Usunąć wybrane usługi?

en: Delete selected shapes?
pl: Usunąć zaznaczone kształty?

en: Delete selected template group?
pl: Usunąć wybraną grupę szablonów?

en: Delete selected template groups?
pl: Usunąć wybrane grupy szablonów?

en: Delete selected template?
pl: Usunąć wybrany szablon?

en: Delete selected templates?
pl: Usunąć wybrane szablony?

en: Delete selected token?
pl: Usunąć wybrany token?

en: Delete selected tokens?
pl: Usunąć wybrane tokeny?

en: Delete selected trigger prototype?
pl: Usunąć wybrany prototyp wyzwalaczy?

en: Delete selected trigger prototypes?
pl: Usunąć wybrane prototypy wyzwalaczy?

en: Delete selected trigger?
pl: Usunąć wybrany wyzwalacz?

en: Delete selected triggers?
pl: Usunąć wybrane wyzwalacze?

en: Delete selected user?
pl: Usunąć wybranego użytkownika?

en: Delete selected users?
pl: Usunąć wybranych użytkowników?

en: Delete selected web scenario?
pl: Usunąć wybrany scenariusz sieci www?

en: Delete selected web scenarios?
pl: Usunąć wybrane scenariusze sieci www?

en: Delete template?
pl: Usunąć szablon?

en: Delete trigger prototype?
pl: Usunąć prototyp wyzwalacza?

en: Delete trigger?
pl: Usunąć wyzwalacz?

en: Delete web scenario?
pl: Usunąć scenariusz sieci www?

en: Deleted
pl: Usunięto

en: Delimiter
pl: Ogranicznik

en: Denied methods
pl: Metody zabronione

en: Deny
pl: Zabroń

en: Deny list
pl: Lista zabroniona

en: Dependencies
pl: Zależności

en: Dependent
pl: Zależny

en: Dependent item
pl: Pozycja zależna

en: Depends on
pl: Zależy od

en: Deployment status
pl: Stan instalacji

en: Deprecated
pl: Przestarzałe

en: Deprecated parameter "%1$s" cannot be used with "%2$s".
pl: Przestarzałego parametru "%1$s" nie można używać z "%2$s".

en: Deprovisioned users group
pl: Grupa użytkowników z brakiem dostępu

en: Deprovisioned users group cannot be deleted.
pl: Grupa użytkowników z brakiem dostępu nie może być usunięta.

en: Deprovisioned users group cannot be empty.
pl: Grupa użytkowników z brakiem dostępu nie może być pusta.

en: Deprovisioned users group cannot be enabled.
pl: Grupa użytkowników z brakiem dostępu nie może być włączona.

en: Description
pl: Opis

en: Description size
pl: Rozmiar opisu

en: Detailed listing of installed packages. Returns text in JSON format
pl: Szczegółowa lista zainstalowanych pakietów. Zwraca tekst w formacie JSON

en: Details
pl: Szczegóły

en: Details of web scenario
pl: Szczegóły scenariusza sieci www

en: Detected TimescaleDB license does not support compression. Compression is supported in TimescaleDB Community Edition.
pl: Wykryta licencja TimescaleDB nie obsługuje kompresji. Kompresja jest obsługiwana w TimescaleDB Community Edition.

en: Detection period
pl: Okres wykrywania

en: Deviations
pl: Odchylenia

en: Device
pl: Urządzenie

en: Device interrupts. Returns integer
pl: Przerwania urządzenia. Zwraca liczbę całkowitą

en: Device uniqueness criteria
pl: Kryteria niepowtarzalności urządzeń

en: Digest
pl: Skrót

en: Digital
pl: Cyfrowy

en: Directory
pl: Katalog

en: Directory size (in bytes). Returns integer
pl: Rozmiar katalogu (w bajtach). Zwraca liczbę całkowitą

en: Disable
pl: Wyłącz

en: Disable debug mode
pl: Wyłącz tryb debugowania

en: Disable debug mode in selected group?
pl: Wyłączyć tryb debugowania dla wybranej grupy?

en: Disable debug mode in selected groups?
pl: Wyłączyć tryb debugowania dla wybranych grup?

en: Disable host
pl: Wyłącz hosta

en: Disable host?
pl: Wyłączyć hosta?

en: Disable hosts
pl: Wyłącz hosty

en: Disable hosts in the selected host groups?
pl: Wyłączyć hosty w wybranych grupach hostów?

en: Disable hosts monitored by selected proxies?
pl: Wyłączyć hosty monitorowane przez wybrane proxy?

en: Disable hosts monitored by selected proxy?
pl: Wyłączyć hosty monitorowane przez wybrane proxy?

en: Disable lost resources
pl: Wyłącz utracone zasoby

en: Disable selected API token?
pl: Wyłączyć wybrany token API?

en: Disable selected API tokens?
pl: Wyłączyć wybrane tokeny API?

en: Disable selected SLA?
pl: Wyłączyć wybrane SLA?

en: Disable selected SLAs?
pl: Wyłączyć wybrane SLA?

en: Disable selected action?
pl: Wyłączyć wybraną akcję?

en: Disable selected actions?
pl: Wyłączyć wybrane akcje?

en: Disable selected connector?
pl: Wyłączyć wybrany konektor?

en: Disable selected connectors?
pl: Wyłączyć wybrane konektory?

en: Disable selected discovery rule?
pl: Wyłączyć wybraną regułę wykrywania?

en: Disable selected discovery rules?
pl: Wyłączyć wybrane reguły wykrywania?

en: Disable selected event correlation?
pl: Wyłączyć wybraną współzależność zdarzeń?

en: Disable selected event correlations?
pl: Wyłączyć wybrane współzależności zdarzeń?

en: Disable selected group?
pl: Wyłączyć wybraną grupę?

en: Disable selected groups?
pl: Wyłączyć wybrane grupy?

en: Disable selected host?
pl: Wyłączyć wybranego hosta?

en: Disable selected hosts?
pl: Wyłączyć wybrane hosty?

en: Disable selected item?
pl: Wyłączyć wybraną pozycję?

en: Disable selected items?
pl: Wyłączyć wybrane pozycje?

en: Disable selected media type?
pl: Wyłączyć wybrany typ mediów?

en: Disable selected media types?
pl: Wyłączyć wybrane typy mediów?

en: Disable selected module?
pl: Wyłączyć wybrany moduł?

en: Disable selected modules?
pl: Wyłączyć wybrane moduły?

en: Disable selected scheduled report?
pl: Wyłączyć wybrany raport okresowy?

en: Disable selected scheduled reports?
pl: Wyłączyć wybrane raporty okresowe?

en: Disable selected trigger?
pl: Wyłączyć wybrany wyzwalacz?

en: Disable selected triggers?
pl: Wyłączyć wybrane wyzwalacze?

en: Disable selected web scenario?
pl: Wyłączyć wybrany scenariusz sieci www?

en: Disable selected web scenarios?
pl: Wyłączyć wybrane scenariusze sieci www?

en: Disabled
pl: Wyłączony

en: Disabled automatically by an LLD rule.
pl: Wyłączone automatycznie przez regułę LLD.

en: Disaster
pl: Katastrofa

en: Discard unchanged
pl: Odrzuć niezmienione

en: Discard unchanged with heartbeat
pl: Odrzuć niezmienione z heartbeat

en: Discard value
pl: Odrzuć wartość

en: Discover
pl: Wykryj

en: Discovered
pl: Wykryte

en: Discovered by
pl: Wykryty przez

en: Discovered device
pl: Wykryte urządzenie

en: Discovery
pl: Wykrywanie

en: Discovery actions
pl: Akcje wykrywania

en: Discovery by
pl: Wykryty przez

en: Discovery by proxy
pl: Wykrywanie przez proxy

en: Discovery check
pl: Test wykrywania

en: Discovery checks
pl: Testy wykrywania

en: Discovery list
pl: Lista reguł wykrywania

en: Discovery object
pl: Obiekt wykrywania

en: Discovery of VMware clusters, "url" - VMware service URL. Returns JSON
pl: Wykrywanie klastrów VMWare, "url" - URL usługi VMware. Zwraca JSON

en: Discovery of VMware datastores, "url" - VMware service URL. Returns JSON
pl: Wykrywanie magazynów danych VMWare, "url" - URL usługi VMware. Zwraca JSON

en: Discovery of VMware hypervisor datastores, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns JSON
pl: Wykrywanie magazynu danych hypervisora VMWare, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervisora VMware. Zwraca JSON

en: Discovery of VMware hypervisor network interfaces, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns JSON
pl: Wykrywanie interfejsów sieciowych hypervisora VMWare, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervisora VMware. Zwraca JSON

en: Discovery of VMware hypervisors, "url" - VMware service URL. Returns JSON
pl: Wykrywanie hypervisorów VMWare, "url" - URL usługi VMware. Zwraca JSON

en: Discovery of VMware virtual machine disk devices, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier. Returns JSON
pl: Wykrywanie urządzeń dyskowych maszyn wirtualnych VMWare, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware. Zwraca JSON

en: Discovery of VMware virtual machine file systems, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier. Returns JSON
pl: Wykrywanie systemów plików maszyn wirtualnych VMWare, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware. Zwraca JSON

en: Discovery of VMware virtual machine network interfaces, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier. Returns JSON
pl: Wykrywanie interfejsów sieciowych maszyn wirtualnych VMWare, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware. Zwraca JSON

en: Discovery of VMware virtual machines, "url" - VMware service URL. Returns JSON
pl: Wykrywanie wirtualnych maszyn VMWare, "url" - URL usługi VMware. Zwraca JSON

en: Discovery rule
pl: Reguła wykrywania

[ctx: compact table header]
en: Discovery rule
pl: Reguła wykrywania

en: Discovery rule "%1$s" already exists.
pl: Reguła wykrywania "%1$s" już istnieje.

en: Discovery rule "%1$s" cannot be copied without its master item.
pl: Reguła wykrywania "%1$s" nie może być skopiowana bez jej pozycji nadrzędnej.

en: Discovery rule "%1$s" is used in "%2$s" action.
pl: Reguła wykrywania "%1$s" jest używana w akcji "%2$s".

en: Discovery rule created
pl: Utworzono regułę wykrywania

en: Discovery rule deleted | Discovery rules deleted
pl[0]: Usunięto regułę wykrywania
pl[1]: Usunięto reguły wykrywania
pl[2]: Usunięto reguły wykrywania

en: Discovery rule disabled | Discovery rules disabled
pl[0]: Wyłączono regułę wykrywania
pl[1]: Wyłączono reguły wykrywania
pl[2]: Wyłączono reguły wykrywania

en: Discovery rule enabled | Discovery rules enabled
pl[0]: Włączono regułę wykrywania
pl[1]: Włączono reguły wykrywania
pl[2]: Włączono reguły wykrywania

en: Discovery rule updated
pl: Zaktualizowano regułę wykrywania

en: Discovery rules
pl: Reguły wykrywania

en: Discovery status
pl: Stan wykrywania

en: Disk read statistics. Returns integer with type in sectors, operations, bytes; float with type in sps, ops, bps
pl: Statystyki odczytu dysku. Zwraca liczbę całkowitą dla typów sectors, operations, bytes; liczbę zmiennoprzecinkową dla typów sps, ops, bps

en: Disk space in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
pl: Przestrzeń dyskowa w bajtach lub procentach ogólnej przestrzeni. Zwraca liczbę całkowitą dla bajtów; liczbę zmiennoprzecinkową dla procentów

en: Disk write statistics. Returns integer with type in sectors, operations, bytes; float with type in sps, ops, bps
pl: Statystyki zapisu na dysk. Zwraca liczbę całkowitą dla typów sectors, operations, bytes (sektory, operacje i bajty); liczbę rzeczywistą dla typów sps, ops i bps

en: Display
pl: Wyświetl

en: Display OK triggers for
pl: Wyświetlanie wyzwalaczy w stanie OK przez

en: Display graph
pl: Wyświetl wykres

en: Display local time
pl: Wyświetl czas lokalny

en: Display min/avg/max
pl: Wyświetl min/śr/maks

en: Display min/max/avg
pl: Wyświetl min./maks./śr.

en: Display problems
pl: Wyświetl problemy

en: Display stacked graph
pl: Wyświetl wykres skumulowany

en: Displaying %1$s of %2$s found
pl: Wyświetlanie %1$s z %2$s znalezionych

en: Displaying %1$s to %2$s of %3$s found
pl: Wyświetlone od %1$s do %2$s z %3$s znalezionych

en: Displaying options
pl: Wyświetlanie opcji

en: Division denominator
pl: Mianownik

en: Do not store
pl: Nie przechowuj

en: Do you wish to replace the conditional expression?
pl: Zastąpić wyrażenie warunkowe?

en: Does not contain
pl: Nie zawiera

en: Does not equal
pl: Nie jest równy

en: Does not exist
pl: Nie istnieje

en: Does not match regular expression
pl: Nie dopasowano regularnego wyrażenia

en: Dot
pl: Kropka

en: Doughnut
pl: Pączek

[ctx: discovery results in dashboard]
en: Down
pl: Nie działa

[ctx: discovery status]
en: Down
pl: Nie działa

en: Download image
pl: Pobierz obraz

en: Download the configuration file
pl: Pobranie pliku konfiguracyjnego

en: Downtime
pl: Czas przerwy w pracy

[ctx: compact table header]
en: Downtime
pl: Czas przerwy w pracy

en: Draw
pl: Rysuj

en: Draw style
pl: Styl rysowania

en: Dropdown
pl: Rozwijane menu

en: Dropdown options
pl: Opcje menu rozwijanego

en: Duo Universal Prompt
pl: Uniwersalny monit Duo

en: Duo state does not match saved state.
pl: Stan Duo nie jest zgodny ze stanem zapisanym.

en: Duplicate "name" value "%1$s" for map.
pl: Powtórzona wartość "name" (nazwa) "%1$s" dla mapy.

en: Duplicate "usrgrpid" "%1$s" in user groups for map "%2$s".
pl: Duplikat "usrgrpid" "%1$s" w grupach użytkowników dla mapy "%2$s".

en: Duplicate host. Host with the same host name "%1$s" already exists in data.
pl: Duplikat hosta. Host z taką samą nazwą "%1$s" już istnieje w bazie.

en: Duplicate host. Host with the same visible name "%1$s" already exists in data.
pl: Duplikat hosta. Host z taką samą wyświetlaną nazwą "%1$s" już istnieje w bazie.

en: Duplicate userid "%1$s" in users for map "%2$s".
pl: Powtórzone userid (id użytkownika) "%1$s" w użytkownikach dla mapy "%2$s".

en: Duration
pl: Czas trwania

[ctx: compact table header]
en: Duration
pl: Czas trwania

en: Dutch (nl_NL)
pl: Holenderski (nl_NL)

en: Each URL should have a unique name. Please make sure there is only one URL named
pl: Każdy adres URL powinien mieć unikalną nazwę. Należy się upewnić, że istnieje tylko jeden adres o tej nazwie

en: Each item
pl: Każdy element

en: Edit
pl: Edycja

en: Edit dashboard
pl: Edytuj pulpit

en: Edit map
pl: Edycja mapy

en: Edit operation
pl: Edycja operacji

en: Edit tree element
pl: Edycja elementu drzewa

en: Edit widget
pl: Edycja widżeta

en: Effective date
pl: Wchodzi w życie

en: Effective value
pl: Wartość efektywna

en: Elasticsearch URL is not set for type: %1$s.
pl: Nie ustawiono adresu URL Elasticsearch dla typu: %1$s.

en: Elasticsearch error: %1$s.
pl: Błąd elasticsearch: %1$s.

en: Element name
pl: Nazwa elementu

en: Ellipse
pl: Elipsa

en: Email and password
pl: E-mail i hasło

en: Email provider
pl: Dostawca poczty e-mail

en: Empty SSL certificate file for web scenario "%1$s".
pl: Plik certyfikatu SSL dla scenariusza sieci www "%1$s" jest pusty.

en: Empty SSL key file for web scenario "%1$s".
pl: Plik klucza SSL dla scenariusza sieci www "%1$s" jest pusty.

en: Empty color.
pl: Pusty kolor.

en: Empty input parameter.
pl: Pusty parametr wejściowy.

en: Empty map ID.
pl: Puste ID mapy.

en: Empty value.
pl: Pusta wartość.

en: Enable
pl: Włącz

en: Enable HTTP authentication
pl: Włącz autentykację HTTP

en: Enable HTTP authentication for all users.
pl: Włącz uwierzytelnienie HTTP dla wszystkich użytkowników.

en: Enable JIT provisioning
pl: Włącz przydzielanie dostępów JIT

en: Enable LDAP authentication
pl: Włącz autentykację LDAP

en: Enable SAML authentication
pl: Włącz autentykację SAML

en: Enable SCIM provisioning
pl: Włącz przydzielanie dostępów SCIM

en: Enable audit logging
pl: Włącz audytowanie

en: Enable compression
pl: Włącz kompresję

en: Enable confirmation
pl: Włącz potwierdzanie

en: Enable debug mode
pl: Włącz tryb debugowania

en: Enable debug mode in selected group?
pl: Włączyć tryb debugowania dla wybranej grupy?

en: Enable debug mode in selected groups?
pl: Włączyć tryb debugowania w wybranych grupach?

en: Enable host
pl: Włącz hosta

en: Enable host?
pl: Włączyć hosta?

en: Enable hosts
pl: Włącz hosty

en: Enable hosts monitored by selected proxies?
pl: Włączyć hosty monitorowane przez wybrane proxy?

en: Enable hosts monitored by selected proxy?
pl: Włączyć hosty monitorowane przez wybrane proxy?

en: Enable internal housekeeping
pl: Włącz wewnętrzne porządkowanie

en: Enable multi-factor authentication
pl: Włącz uwierzytelnianie wieloskładnikowe

en: Enable selected API token?
pl: Włączyć wybrany token API?

en: Enable selected API tokens?
pl: Włączyć wybrane tokeny API?

en: Enable selected SLA?
pl: Włączyć wybrane SLA?

en: Enable selected SLAs?
pl: Włączyć wybrane SLA?

en: Enable selected action?
pl: Włączyć wybraną akcję?

en: Enable selected actions?
pl: Włączyć wybrane akcje?

en: Enable selected connector?
pl: Włączyć wybrany konektor?

en: Enable selected connectors?
pl: Włączyć wybrane konektory?

en: Enable selected discovery rule?
pl: Włączyć wybraną regułę wykrywania?

en: Enable selected discovery rules?
pl: Włączyć wybrane reguły wykrywania?

en: Enable selected event correlation?
pl: Włączyć wybraną współzależność zdarzeń?

en: Enable selected event correlations?
pl: Włączyć wybrane współzależności zdarzeń?

en: Enable selected group?
pl: Włączyć wybraną grupę?

en: Enable selected groups?
pl: Włączyć wybrane grupy?

en: Enable selected host?
pl: Włączyć wybranego hosta?

en: Enable selected hosts?
pl: Włączyć wybrane hosty?

en: Enable selected item?
pl: Włączyć wybraną pozycję?

en: Enable selected items?
pl: Włączyć wybrane pozycje?

en: Enable selected media type?
pl: Włączyć wybrany typ mediów?

en: Enable selected media types?
pl: Włączyć wybrane typy mediów?

en: Enable selected module?
pl: Włączyć wybrany moduł?

en: Enable selected modules?
pl: Włączyć wybrane moduły?

en: Enable selected scheduled report?
pl: Włączyć wybrany raport okresowy?

en: Enable selected scheduled reports?
pl: Włączyć wybrane raporty okresowe?

en: Enable selected trigger?
pl: Włączyć wybrany wyzwalacz?

en: Enable selected triggers?
pl: Włączyć wybrane wyzwalacze?

en: Enable selected web scenario?
pl: Włączyć wybrany scenariusz sieci www?

en: Enable selected web scenarios?
pl: Włączyć wybrane scenariusze sieci www?

en: Enable trapping
pl: Włącz wyłapywanie

en: Enable user input
pl: Włącz wprowadzanie danych przez użytkownika

en: Enabled
pl: Włączony

en: Encrypt
pl: Szyfruj

en: Encryption
pl: Szyfrowanie

en: Encryption level
pl: Poziom szyfrowania

en: End date
pl: Data końcowa

en: End of line sequence
pl: Koniec linii ciągu

en: English (en_GB)
pl: Angielski (en_GB)

en: English (en_US)
pl: Angielski (en_US)

en: Equals
pl: Jest równy

en: Error
pl: Błąd

en: Error budget
pl: Dopuszczalna niedostępność

[ctx: compact table header]
en: Error budget
pl: Dopuszczalna niedostępność

en: Error decoding Duo result.
pl: Błąd dekodowania wyniku Duo.

en: Error in search request for table "%1$s".
pl: Błąd w zapytaniu wyszukiwania dla tabeli "%1$s".

en: Error message
pl: Komunikat błędu

en: Error! Unable to start Zabbix server.
pl: Błąd! Nie można uruchomić serwera Zabbix.

en: Error: %1$s
pl: Błąd: %1$s

en: Evaluation period
pl: Okres ewaluacji

en: Event
pl: Zdarzenie

en: Event ID
pl: ID zdarzenia

en: Event acknowledged
pl: Zdarzenie potwierdzone

en: Event correlation
pl: Korelacja zdarzeń

en: Event correlation "%1$s" already exists.
pl: Współzależność zdarzeń "%1$s" już istnieje.

en: Event correlation created
pl: Utworzono współzależność zdarzeń

en: Event correlation deleted | Event correlations deleted
pl[0]: Usunięto współzależność zdarzeń
pl[1]: Usunięto współzależności zdarzeń
pl[2]: Usunięto współzależności zdarzeń

en: Event correlation disabled | Event correlations disabled
pl[0]: Wyłączono współzależność zdarzeń
pl[1]: Wyłączono współzależności zdarzeń
pl[2]: Wyłączono współzależności zdarzeń

en: Event correlation enabled | Event correlations enabled
pl[0]: Włączono współzależność zdarzeń
pl[1]: Włączono współzależności zdarzeń
pl[2]: Włączono współzależności zdarzeń

en: Event correlation rule
pl: Zasada współzależności zdarzeń

en: Event correlation rules
pl: Zasady korelacji zdarzeń

en: Event correlation updated
pl: Zaktualizowano współzależność zdarzeń

en: Event details
pl: Szczegóły zdarzenia

en: Event generation
pl: Generowanie zdarzeń

en: Event is acknowledged
pl: Zdarzenie zostało potwierdzone

en: Event is not acknowledged
pl: Zdarzenie nie zostało potwierdzone

en: Event list [previous 20]
pl: Lista zdarzeń [poprzednie 20]

en: Event log monitoring. Returns count of entries
pl: Monitorowanie dziennika zdarzeń. Zwraca liczbę wpisów

en: Event log monitoring. Returns log
pl: Monitorowanie logu zdarzeń. Zwraca log

en: Event name
pl: Nazwa zdarzenia

en: Event name matches Trigger name (with macros expanded) unless a custom Event name is specified in Trigger settings.
pl: Nazwa zdarzenia odpowiada nazwie wyzwalacza (z rozwiniętymi makrami), chyba że w ustawieniach wyzwalacza określono niestandardową nazwę zdarzenia.

en: Event tag pair
pl: Para znaczników zdarzeń

en: Event type
pl: Typ zdarzenia

en: Event updated | Events updated
pl[0]: Zdarzenie zaktualicowane
pl[1]: Zdarzenia zaktualizowane
pl[2]: Zdarzeń zaktualizowanych

en: Events
pl: Zdarzenia

en: Events and alerts
pl: Zdarzenia i alarmy

en: Every day(s)
pl: Co ile dni

en: Every week(s)
pl: Co ile tygodni

en: Example
pl: Przykład

en: Example: https://localhost/zabbix/ui/
pl: Przykład: https://localhost/zabbix/ui/

en: Except selected
pl: Wyklucz wybrane

en: Exclude
pl: Wyklucz

en: Exclude host groups
pl: Wyklucz grupy hostów

en: Excluded downtime
pl: Wyłączony czas przestoju

en: Excluded downtimes
pl: Wyłączone czasy przestoju

[ctx: compact table header]
en: Excluded downtimes
pl: Wyłączone czasy przestoju

en: Execute
pl: Wykonaj

en: Execute WMI query and return the JSON document with all selected objects
pl: Wykonuje zapytanie WMI i zwraca dokumnet w JSON z wybranych objektów

en: Execute WMI query and return the first selected object. Returns integer, float, string or text (depending on the request)
pl: Wykonuje zapytanie WMI i zwraca pierwszy wybrany obiekt. Zwraca liczbę całkowitą, zmiennoprzecinkową, ciąg znaków lub tekst (zależnie od zapytania)

en: Execute now
pl: Wykonaj teraz

en: Execute on
pl: Wykonaj na

en: Execute scripts
pl: Wykonaj skrypty

en: Executed
pl: Wykonano

en: Executed script
pl: Wykonywany skrypt

en: Execution confirmation
pl: Potwierdzenie wykonania

en: Exists
pl: Istnieje

en: Expand
pl: Rozwiń

en: Expand macros
pl: Rozwiń makra

en: Expand sidebar
pl: Rozwiń panel boczny

en: Expand single problem
pl: Rozwiń pojedynczy problem

en: Expired
pl: Wygasły

[ctx: maintenance status]
en: Expired
pl: Przedawnione

en: Expired on %1$s.
pl: Wygasł dnia %1$s.

en: Expires at
pl: Data wygaśnięcia

en: Expires in less than
pl: Wygasa za mniej niż

en: Exploded
pl: Rozwinięty

en: Export
pl: Eksport

en: Export failed
pl: Eksportowanie nieudane

en: Export to CSV
pl: Eksportuj do pliku CSV

en: Expression
pl: Wyrażenie

en: Expression cannot be empty
pl: Wyrażenie nie może być puste

en: Expression constructor
pl: Konstruktor wyrażeń

en: Expression type
pl: Typ wyrażenia

en: Expression variable elements
pl: Zmienne elementy wyrażenia

en: Expressions
pl: Wyrażenia

en: External check
pl: Test zewnętrzny

[ctx: Friday short]
en: F
pl: P

en: FALSE
pl: FAŁSZ

en: Fail
pl: Niepowodzenie

en: Fail-over delay: %1$s
pl: Opóźnienie przełączenia: %1$s

en: Failed
pl: Niepowodzenie

[ctx: compact table header]
en: Failed
pl: Niepowodzenie

en: Failed login
pl: Nieudane logowanie

en: Failed to create dashboard
pl: Stworzenie widoku nieudane

en: Failed to parse URL.
pl: Nie udało się przetworzyć URL.

en: Failed to paste dashboard page.
pl: Nie udało się wkleić strony pulpitu.

en: Failed to paste widget.
pl: Wklejenie widżetu nie powiodło się.

en: Failed to select default LDAP server.
pl: Nie udało się wybrać domyślnego serwera LDAP.

en: Failed to update dashboard
pl: Nie udało się zaktualizować widoku

en: Failed to update dashboard page properties.
pl: Nie udało się zaktualizować właściwości strony pulpitu.

en: Failed to update dashboard properties.
pl: Nie udało się zaktualizować właściwości pulpitu.

en: Failed to update dashboard sharing.
pl: Nie udało się zaktualizować udostępnienia pulpitu.

en: Failed to update time selector.
pl: Nie udało się zaktualizować selektora czasu.

en: Failed to update widget properties.
pl: Nie udało się zaktualizować właściwości widżetu.

en: Failover period
pl: Okres przełączania awaryjnego

en: Failure Audit
pl: Audyt niepowodzeń

en: Fatal error, please report to the Zabbix team
pl: Błąd fatalny, proszę zgłosić do zespołu Zabbix

en: Favorite graphs
pl: Ulubione wykresy

en: Favorite maps
pl: Ulubione mapy

en: Feb
pl: Lut

en: February
pl: Luty

en: Field
pl: Pole

en: Field "%1$s" cannot be set to NULL.
pl: Pole "%1$s" nie może być ustawione na NULL.

en: Field "%1$s" is mandatory.
pl: Pole "%1$s" jest wymagane.

en: Field "%1$s" is missing a value for map "%2$s".
pl: Brak wartości w polu "%1$s" dla mapy "%2$s".

en: Field "%1$s" is not correct: %2$s
pl: Pole "%1$s" jest niewłaściwe: %2$s

en: Field "%1$s" is not correct: %2$s.
pl: Pole "%1$s" jest niewłaściwe: %2$s.

en: Field "%1$s" is not integer.
pl: Pole "%1$s" nie zawiera liczby całkowitej.

en: Field "%1$s" is not string.
pl: Pole "%1$s" nie zawiera ciągu znaków.

en: Field "%1$s" must be missing.
pl: Pole "%1$s" musi być puste.

en: Field name
pl: Nazwa pola

en: Field requirements:
pl: Wymagania dotyczące pola:

en: File checksum, calculated by the UNIX cksum algorithm. Returns integer for crc32 (default) and string for md5, sha256
pl: Suma kontrolna pliku obliczona algorytmem UNIX cksum. Zwraca liczbę całkowitą dla crc32 (opcja domyślna) i ciąg znaków dla md5 i sha256

en: File is empty
pl: Plik jest pusty

en: File is too big, max upload size is %1$s bytes.
pl: Plik jest zbyt duży, maksymalny rozmiar ładowanego pliku %1$s bajtów.

en: File owner information. Returns string
pl: Informacje o właścicielu pliku. Zwraca ciąg znaków

en: File size in bytes (default) or in newlines. Returns integer
pl: Rozmiar pliku w bajtach (domyślnie) albo w liniach. Zwraca liczbę całkowitą

en: File time information. Returns integer (Unix timestamp)
pl: Informacja o czasie pliku. Zwraca liczbę całkowitą (znacznik czasu Unix)

en: Fill
pl: Wypełnij

en: Filled region
pl: Obszar wypełniony

en: Filter
pl: Filtr

en: Filter deleted
pl: Usunięto filtr

en: Filter is not set
pl: Filtr nie jest ustawiony

en: Filter properties
pl: Właściwości filtra

en: Filter results
pl: Filtruj wyniki

en: Filters
pl: Filtry

en: Find string in a file. Returns 0 - match not found; 1 - found
pl: Szuka ciągu w pliku. Zwraca 0 - nie znaleziono; 1 - znaleziono

en: Find string in a file. Returns the line containing the matched string, or as specified by the optional output parameter
pl: Szuka ciągu w pliku. Zwraca linię zawierającą zgodny ciąg, lub określoną w opcjonalnym parametrze output (wyjście)

en: Find string on a web page. Returns the matched string, or as specified by the optional output parameter
pl: Szuka ciągu na stronie www. Zwraca zgodny ciąg, lub określony w opcjonalnym parametrze output (wyjście)

en: Finish
pl: Zakończ

en: Finnish (fi_FI)
pl: Fiński (fi_FI)

[ctx: page navigation]
en: First
pl: Pierwsza

en: Fit
pl: Dopasowanie

en: Fit to map
pl: Dopasuj do mapy

en: Fixed
pl: Stała

en: Fixed status
pl: Stan ustalony

en: Flexible
pl: Elastyczny

en: Follow redirects
pl: Podążaj za przekierowaniami

en: Font
pl: Czcionka

en: Font color
pl: Kolor czcionki

en: Font size
pl: Rozmiar czcionki

en: Form data
pl: Dane czcionki

en: Formula
pl: Formuła

en: French (fr_FR)
pl: Francuski (fr_FR)

en: Fri
pl: Pt

en: Friday
pl: Piątek

en: From
pl: Od

en: Frontend URL
pl: Adres URL frontendu

en: Frontend access
pl: Dostęp do interfejsu użytkownika

en: Frontend messaging
pl: Komunikaty interfejsu użytkownika

en: Frontend notifications
pl: Powiadomienia frontendowe

en: Full
pl: Pełny

en: Function
pl: Funkcja

en: GSM modem
pl: Modem GSM

en: GUI access disabled.
pl: Dostęp do GUI wyłączony.

en: Gauge
pl: Skala

en: General
pl: Ogólne

en: Generate report by
pl: Wygeneruj jako

en: Generated in %1$s sec
pl: Wygenerowano w %1$s sekund

en: Geographical maps
pl: Mapy geograficzne

en: Geomap
pl: Geomapa

en: Georgian (ka_GE)
pl: Gruziński (ka_GE)

en: German (de_DE)
pl: Niemiecki (de_DE)

en: Get content of web page. Returns web page source as text
pl: Pobiera zawartość strony www. Zwraca źródło strony www jako tekst

en: Get value
pl: Pobierz wartość

en: Get value and test
pl: Pobierz wartość i testuj

en: Get value from host
pl: Pobierz wartość z hosta

en: Given expression is not a macro
pl: Podane wyrażenie nie jest makrem

en: Global
pl: Globalnie

en: Global regular expression "%1$s" does not exist.
pl: Globalne wyrażenia regularne "%1$s" nie istnieją.

en: Global script execution on Zabbix server is disabled by server configuration.
pl: Globalne wykonywanie skryptów na serwerze Zabbix jest wyłączone przez konfigurację serwera.

en: Global scripts on Zabbix server
pl: Globalne skrypty na serwerze Zabbix

en: Global timeouts
pl: Globalne limity czasu

en: Global value
pl: Wartość globalna

en: Go back to %1$s
pl: Wróć do %1$s

en: Go to
pl: Przejdź do

en: Go to "%1$s"
pl: Przejdź do "%1$s"

en: Go to first page
pl: Przejdź do pierwszej strony

en: Go to last page, %1$s
pl: Przejdź do ostatniej strony, %1$s

en: Go to next page, %1$s
pl: Przejdź do następnej strony, %1$s

en: Go to page %1$s
pl: Przejdź do strony %1$s

en: Go to page %1$s, current page
pl: Przejdź do strony %1$s, aktualna strona

en: Go to previous page, %1$s
pl: Przejdź do poprzedniej strony, %1$s

en: Gradient line
pl: Linia gradientu

en: Graph
pl: Wykres

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s" (inherited from another template).
pl: Wykres "%1$s" istnieje w "%2$s" (odziedziczony z innego szablonu).

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s" (items are not identical).
pl: Wykres "%1$s" już istnieje w "%2$s" (pozycje nie są identyczne).

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s" as a graph created from graph prototype.
pl: Wykres "%1$s" już isnieje na "%2$s" jako wykres utworzony z prototypu.

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s".
pl: Wykres "%1$s" istnieje w "%2$s".

en: Graph "%1$s" already exists on the host "%2$s".
pl: Wykres "%1$s" istnieje w hoście "%2$s".

en: Graph "%1$s" already exists on the template "%2$s".
pl: Wykres "%1$s" istnieje w szablonie "%2$s".

en: Graph "%1$s" with templated items cannot contain items from other hosts.
pl: Wykres "%1$s" z pozycjami z szablonów nie może zawierać pozycji z innych hostów.

en: Graph (classic)
pl: Wykres (klasyczny)

en: Graph added
pl: Dodano wykres

en: Graph copied | Graphs copied
pl[0]: Wykres skopiowany
pl[1]: Wykresy skopiowane
pl[2]: Wykresów skopiowanych

en: Graph deleted | Graphs deleted
pl[0]: Usunięto wykres
pl[1]: Usunięto wykresy
pl[2]: Usunięto wykresy

en: Graph prototype
pl: Prototyp wykresu

en: Graph prototype "%1$s" already exists on the LLD rule with key "%2$s" of the host "%3$s".
pl: Prototyp wykresu "%1$s" już istnieje w regule LLD z kluczem "%2$s" hosta "%3$s".

en: Graph prototype "%1$s" already exists on the LLD rule with key "%2$s" of the template "%3$s".
pl: Prototyp wykresu "%1$s" już istnieje w regule LLD z kluczem "%2$s" szablonu "%3$s".

en: Graph prototype "%1$s" contains item prototypes from multiple discovery rules.
pl: Prototyp wykresu "%1$s" zawiera prototypy pozycji z wielu reguł wykrywania.

en: Graph prototype "%1$s" must have at least one item prototype.
pl: Prototyp wykresu "%1$s" musi mieć przynajmniej jeden prototyp pozycji.

en: Graph prototype "%1$s" with templated items cannot contain items from other hosts.
pl: Prototyp wykresu "%1$s" z pozycjami z szablonów nie może zawierać pozycji z innych hostów.

en: Graph prototype added
pl: Dodano prototyp wykresu

en: Graph prototype deleted | Graph prototypes deleted
pl[0]: Usunięto prototyp wykresu
pl[1]: Usunięto prototypy wykresów
pl[2]: Usunięto prototypy wykresów

en: Graph prototype updated
pl: Zaktualizowano prototyp wykresu

en: Graph prototype with ID "%1$s" is not available.
pl: Prototypowy wykres o ID "%1$s" jest niedostępny.

en: Graph prototypes
pl: Prototypy wykresów

en: Graph sum
pl: Suma wykresu

en: Graph type
pl: Typ wykresu

en: Graph updated
pl: Zaktualizowano wykres

en: Graph with ID "%1$s" is not available.
pl: Wykres o ID "%1$s" jest niedostępny.

en: Graphs
pl: Wykresy

en: Greek (el_GR)
pl: Grecki (el_GR)

en: Grid
pl: Siatka

en: Group
pl: Grupa

en: Group "%1$s" cannot be deleted, because it is used by a host prototype.
pl: Nie można usunąć grupy "%1$s", jest używana przez prototyp hosta.

en: Group "%1$s" cannot be deleted, because it is used in a correlation condition.
pl: Grupa"%1$s" nie może zostać usunięta, ponieważ jest użyta w warunku korelacji.

en: Group "%1$s" does not exist.
pl: Grupa "%1$s" nie istnieje.

en: Group "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
pl: Grupa "%1$s" dla hosta "%2$s" nie istnieje.

en: Group base DN
pl: Bazowe DN grupy

en: Group by
pl: Grupuj według

en: Group configuration
pl: Konfiguracja grupy

en: Group filter
pl: Filtr grupy

en: Group for discovered hosts
pl: Grupa dla wykrytych hostów

en: Group member attribute
pl: Atrybut członka grupy

en: Group name
pl: Nazwa grupy

en: Group name attribute
pl: Atrybut nazwy grupy

en: Group prototype cannot be based on a discovered host group "%1$s".
pl: Prototyp grupy nie może bazować na wykrytej grupie hostów "%1$s".

en: Group prototypes
pl: Prototypy grup

en: Grouping by
pl: Grupowanie wg

en: Groups
pl: Grupy

en: Guest user
pl: Użytkownik gość

[ctx: abbreviation of severity level]
en: H
pl: W

en: HTTP agent
pl: Agent HTTP

en: HTTP authentication
pl: Uwierzytelnianie HTTP

en: HTTP login form
pl: Formularz logowania HTTP

en: HTTP settings
pl: Ustawienia HTTP

en: HW architecture
pl: Architektura sprzętowa

en: Hardware
pl: Sprzęt

en: Hardware (Full details)
pl: Sprzęt (wszystkie informacje)

en: Hardware sensor reading. Returns float
pl: Odczyt czujnika sprzętowego. Zwraca liczbę zmiennoprzecinkową

en: Hash function
pl: Funkcja mieszająca

en: Headers
pl: Nagłówki

en: Hebrew (he_IL)
pl: Hebrajski (he_IL)

en: Height
pl: Wysokość

en: Help
pl: Pomoc

en: Hexadecimal to decimal
pl: Liczba szesnastkowa do dziesiętnej

en: Hidden
pl: Ukryte

en: Hide debug
pl: Ukryj śledzenie

en: Hide groups without problems
pl: Ukryto grupy bez problemów

en: Hide selected
pl: Ukryj wybrane

en: Hide sidebar
pl: Ukryj panel boczny

[ctx: screen reader]
en: Hierarchy
pl: Hierarchia

en: High
pl: Wysoki

en: High availability cluster
pl: Klaster wysokiej dostępności

en: High availability node
pl: Nod klastra wysokiej dostępności

en: High availability nodes
pl: Nody klastra wysokiej dostępności

en: High-contrast dark
pl: Ciemny mocny kontrast

en: High-contrast light
pl: Jasny mocny kontrast

en: Highlight whole row
pl: Podkreśl cały wiersz

en: Highlights
pl: Wyróżnienie

en: History
pl: Historia

en: History and trends cleared
pl: Historia i trendy zostały wyczyszczone

en: History and trends compression
pl: Kompresja historii i zmian

en: History cleanup is not supported if compression is enabled
pl: Czyszczenie historii nie jest wspierane jeśli kompresja jest włączona

en: History clear
pl: Czyszczenie historii

en: History clearing can take a long time. Continue?
pl: Czyszczenie historii może zająć dużo czasu. Kontynuować?

en: History data
pl: Dane historyczne

en: History data selection
pl: Wybór danych historii

en: History functions
pl: Funkcje historyczne

en: Home
pl: Początek

en: Honeycomb
pl: Plaster miodu

en: Horizontal
pl: Poziome

en: Horizontal align
pl: Ułożenie poziome

en: Horizontal position
pl: Pozycja horyzontalna

en: Host | Hosts
pl[0]: Host
pl[1]: Hosty
pl[2]: Hosty

en: Host "%1$s" already exists.
pl: Host "%1$s" już istnieje.

en: Host "%1$s" cannot be without host group.
pl: Host "%1$s" nie może istnieć bez grupy hostów.

en: Host "%1$s" is monitored by proxy "%2$s".
pl: Host "%1$s" jest monitorowany przez proxy "%2$s".

en: Host "%1$s" is monitored by proxy group "%2$s".
pl: Host "%1$s" jest monitorowany przez grupę proxy "%2$s".

en: Host IP
pl: Adres IP hosta

en: Host access
pl: Dostęp do hosta

en: Host added
pl: Dodano hosta

en: Host address
pl: Adres hosta

en: Host availability
pl: Dostępność hosta

en: Host cannot have more than one default interface of the same type.
pl: Host nie może posiadać więcej niż jeden interfejs tego samego typu.

en: Host count
pl: Liczba hostów

en: Host dashboards
pl: Pulpity hosta

en: Host deleted | Hosts deleted
pl[0]: Usunięto hosta
pl[1]: Usunięto hosty
pl[2]: Usunięto hosty

en: Host disabled | Hosts disabled
pl[0]: Wyłączono host
pl[1]: Wyłączono hosty
pl[2]: Wyłączono hosty

en: Host enabled | Hosts enabled
pl[0]: Włączono host
pl[1]: Włączono hosty
pl[2]: Włączono hosty

en: Host graphs
pl: Wykresy hostów

en: Host group
pl: Grupa hostów

[ctx: compact table header]
en: Host group
pl: Grupa hostów

en: Host group "%1$s" already exists.
pl: Grupa hostów "%1$s" już istnieje.

en: Host group "%1$s" cannot be deleted, because it is used in a global script.
pl: Nie można usunąć grupy hostów "%1$s", jest użyta w skrypcie globalnym.

en: Host group "%1$s" is group for discovered hosts and cannot be deleted.
pl: Grupa hostów "%1$s" jest przeznaczona dla wykrytych hostów i nie może zostać usunięta.

en: Host group added
pl: Dodano grupę hostów

en: Host group deleted | Host groups deleted
pl[0]: Usunięto grupę hostów
pl[1]: Usunięto grupy hostów
pl[2]: Usunięto grupy hostów

en: Host group elements
pl: Elementy grupy hostów

en: Host group label type
pl: Typ etykiety grupy hostów

en: Host group updated
pl: Zaktualizowano grupę hostów

en: Host group with ID "%1$s" is not available.
pl: Grupa hosta o ID "%1$s" jest niedostępna.

en: Host groups
pl: Grupy hostów

en: Host interface
pl: Interfejs hosta

en: Host inventory
pl: Inwentarz hosta

en: Host inventory overview
pl: Przegląd inwentarza hosta

en: Host label type
pl: Typ etykiety hosta

en: Host limit
pl: Limit hostów

en: Host location
pl: Lokalizacja hosta

en: Host macros
pl: Makra hosta

en: Host metadata
pl: Meta-dane hosta

en: Host name
pl: Nazwa hosta

en: Host navigator
pl: Nawigator hosta

en: Host networks
pl: Sieci hosta

en: Host patterns
pl: Wzorce hosta

en: Host permissions
pl: Uprawnienia hosta

en: Host prototype
pl: Prototyp hosta

en: Host prototype added
pl: Dodano prototyp hosta

en: Host prototype deleted | Host prototypes deleted
pl[0]: Usunięto prototyp hosta
pl[1]: Usunięto prototypy hostów
pl[2]: Usunięto prototypy hostów

en: Host prototype macros
pl: Makra prototypu hosta

en: Host prototype updated | Host prototypes updated
pl[0]: Zaktualizowano prototyp hosta
pl[1]: Zaktualizowano prototypy hostów
pl[2]: Zaktualizowano prototypów hostów

en: Host prototype with host name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s" of host "%3$s".
pl: Prototyp hosta z nazwą hosta "%1$s" już istnieje w regule wykrywania "%2$s" na hoście "%3$s".

en: Host prototype with host name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s" of template "%3$s".
pl: Prototyp hosta z nazwą hosta "%1$s" już istnieje w regule wykrywania "%2$s" na szablonie "%3$s".

en: Host prototype with host name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s".
pl: Istnieje już prototyp hosta z nazwą hosta "%1$s" w regule wykrywania "%2$s".

en: Host prototype with visible name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s" of host "%3$s".
pl: Prototyp hosta z widoczną nazwą hosta "%1$s" już istnieje w regule wykrywania "%2$s" na hoście "%3$s".

en: Host prototype with visible name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s" of template "%3$s".
pl: Prototyp hosta z widoczną nazwą hosta "%1$s" już istnieje w regule wykrywania "%2$s" na szablonie "%3$s".

en: Host prototype with visible name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s".
pl: Istnieje już prototyp hosta z widoczną nazwą "%1$s" w regule wykrywania "%2$s".

en: Host prototypes
pl: Prototypy hostów

en: Host router
pl: Router hosta

en: Host status
pl: Status hosta

en: Host subnet mask
pl: Maska podsieci hosta

en: Host tag
pl: Znacznik hosta

en: Host tag value
pl: Wartość znacznika hosta

en: Host tags
pl: Znaczniki hosta

en: Host time
pl: Czas hosta

en: Host update failed.
pl: Aktualizacja hosta się nie powiodła.

en: Host updated | Hosts updated
pl[0]: Zaktualizowano hosta
pl[1]: Zaktualizowano hosty
pl[2]: Zaktualizowano hosty

en: Host with ID "%1$s" is not available.
pl: Host o ID "%1$s" jest niedostęny

en: Host with host name "%1$s" already exists.
pl: Nazwa hosta "%1$s" jest już używana przez innego hosta.

en: Host with the same name "%1$s" already exists.
pl: Host o takiej samej nazwie "%1$s" już istnieje.

en: Host with the same visible name "%1$s" already exists.
pl: Host o takiej samej widocznej nazwie "%1$s" już istnieje.

en: Host with visible name "%1$s" already exists.
pl: Widoczna nazwa "%1$s" jest już używana przez innego hosta.

en: Hosts
pl: Hosty

en: Hosts location
pl: Lokalizacja hosta

en: Hour
pl: Godzina

en: Hours
pl: Godziny

en: Housekeeping
pl: Porządkowanie

en: However, if "Check for not supported value" steps are configured, they are always placed and executed first (with "any error" being the last of them).
pl: Jednakże, jeśli są skonfigurowane kroki "Sprawdź, czy nie jest obsługiwana wartość", są one zawsze umieszczane i wykonywane jako pierwsze (przy czym "dowolny błąd" jest ostatnim z nich).

en: Hungarian (hu_HU)
pl: Węgierski (hu_HU)

en: I confirm to remove all macros
pl: Potwierdzam usunięcie wszystkich makr

en: I confirm to remove all value mappings
pl: Potwierdzam usunięcie wszystkich mapowań wartości

en: IP address
pl: Adres IP

en: IP and DNS cannot be empty for host interface.
pl: Pola IP oraz DNS interfejsu hosta nie mogą być puste.

en: IP range
pl: Zakres IP

en: IP range "%1$s" exceeds "%2$s" address limit
pl: Zakres IP "%1$s" osiągnął limit adresowy "%2$s"

en: IPMI agent
pl: Agent IPMI

en: IPMI interfaces
pl: Interfejsy IPMI

en: IPMI sensor
pl: Czujnik IPMI

en: IPMI sensor IDs and other sensor-related parameters. Returns JSON.
pl: ID czujnika IPMI i innego powiązanego parametrami. Zwraca JSON.

en: Icon
pl: Ikona

en: Icon (default)
pl: Ikona (domyślna)

en: Icon (disabled)
pl: Ikona (wyłączone)

en: Icon (maintenance)
pl: Ikona (utrzymanie)

en: Icon (problem)
pl: Ikona (problem)

en: Icon highlight
pl: Podświetlenie ikony

en: Icon map
pl: Mapa ikon

en: Icon map "%1$s" already exists.
pl: Mapa ikon "%1$s" już istnieje.

en: Icon map "%1$s" cannot be deleted. Used in map "%2$s".
pl: Mapa ikon "%1$s" nie może być usunięta. Jest użyta w mapie "%2$s".

en: Icon map created
pl: Utworzono mapę ikon

en: Icon map deleted
pl: Usunięto mapę ikon

en: Icon map updated
pl: Zaktualizowano mapę ikon

en: Icon mapping
pl: Mapowanie ikon

en: Icon with ID "%1$s" is not available.
pl: Ikona o ID "%1$s" jest niedostępna.

en: Icons
pl: Ikony

en: IdP entity ID
pl: ID jednostki IdP

en: Identical ID (%1$s) is used by modules located at %2$s.
pl: Te same ID (%1$s) jest używane przez moduły zlokalizowane w %2$s.

en: Identical actions are used by modules located at %1$s.
pl: Te same akcje są używane przez moduły zlokalizowane w %1$s.

en: Identical namespace (%1$s) is used by modules located at %2$s.
pl: Ta sama przestrzeń nazw (%1$s) jest używane przez moduły zlokalizowane w %2$s.

en: Identification of the system. Returns string
pl: Identyfikacja systemu. Zwraca ciąg znaków

en: If HTTP authentication is enabled, all users (even with frontend access set to LDAP/Internal) will be authenticated by the web server, not by Zabbix.
pl: jeśli uwierzytelnianie HTTP zostanie włączone, wszyscy użytkownicy będą uwierzytelniani przez serwer web, a nie przez Zabbix (dotyczy również użytkowników z ustawionym dostępem do frontendu przez LDAP/wewnętrzny).

en: If at least %2$s child service has %1$s status or above | If at least %2$s child services have %1$s status or above
pl[0]: Jeśli przynajmniej %2$s usługa podrzędna ma status %1$s lub wyższy
pl[1]: Jeśli przynajmniej %2$s usługi podrzędne mają status %1$s lub wyższy
pl[2]: Jeśli przynajmniej %2$s usług podrzędnych ma status %1$s lub wyższy

en: If at least %2$s child services have %1$s status or above
pl: Jeśli przynajmniej %2$s usług podrzędnych ma status %1$s lub wyższy

en: If at least %2$s of child services have %1$s status or above
pl: Jeśli przynajmniej %2$s usług podrzędnych ma status %1$s lub wyższy

en: If filter matches
pl: Jeśli filtr pasuje

en: If less than %2$s child service has %1$s status or below | If less than %2$s child services have %1$s status or below
pl[0]: Jeśli mniej niż %2$s usługa podrzędna ma status %1$s lub niższy
pl[1]: Jeśli mniej niż %2$s usługi podrzędne mają status %1$s lub niższy
pl[2]: Jeśli mniej niż %2$s usług podrzędnych ma status %1$s lub niższy

en: If less than %2$s child services have %1$s status or below
pl: Jeśli mniej niż %2$s usługa podrzędna ma status %1$s lub niższy

en: If less than %2$s of child services have %1$s status or below
pl: Jeśli mniej niż %2$s usługa podrzędna ma status %1$s lub niższy

en: If no user groups are specified, at least one user must be included in the mailing list.
pl: Jeśli nie wybrano żadnej grupy użytkowników, przynajmniej jeden użytkownik musi znajdować się na liście mailingowej.

en: If weight of child services with %1$s status or above is at least %2$s
pl: Jeśli waga usług podrzędnych, ze statusem %1$s lub wyższym, wynosi przynajmniej %2$s

en: If weight of child services with %1$s status or below is less than %2$s
pl: Jeśli waga usług podrzędnych, ze statusem %1$s lub niższym, wynosi nie więcej niż %2$s

en: If you think this message is wrong, please consult your administrators about getting the necessary permissions.
pl: W przypadku, gdy ten komunikat jest błędny należy skontaktować się z administratorami celem nadania uprawnień.

en: Iframe sandboxing exceptions
pl: Wyjątki piaskownicy iframe

en: Ignore this service
pl: Ignoruj tę uslugę

en: Image
pl: Obraz

en: Image "%1$s" already exists.
pl: Obraz "%1$s" już istnieje.

en: Image added
pl: Dodano obraz

en: Image deleted
pl: Usunięto obraz

en: Image label type
pl: Typ etykiety obrazu

en: Image loading error.
pl: Błąd ładowania obrazu.

en: Image size must be less than %1$s.
pl: Rozmiar obrazu musi być mniejszy niż %1$s.

en: Image updated
pl: Zaktualizowano obraz

en: Images
pl: Obrazy

en: Images for all maps will be updated!
pl: Obrazy dla wszystkich map zostaną zaktualizowane!

en: Immediately
pl: Teraz

en: Import failed
pl: Importowanie się nie powiodło

en: Import file
pl: Importowanie pliku

en: Imported successfully
pl: Import się powiódł

en: Impossible to filter by inventory field "%1$s", which does not exist.
pl: Niemożliwe filtrowanie przez pole inwenatrza "%1$s", które nie istnieje.

en: In case of successful password change user will be logged out of all active sessions. Continue?
pl: W przypadku udanej zmiany hasła, użytkownik zostanie wylogowany ze wszystkich aktywnych sesji. Kontynuować?

en: In maintenance
pl: W utrzymaniu

en: In progress
pl: W trakcie

en: In range
pl: W przedziale

en: Inaccessible SLA
pl: Niedostępne SLA

en: Inaccessible action
pl: Akcja niedostępna

en: Inaccessible dashboard
pl: Niedostępny pulpit

en: Inaccessible discovery rule
pl: Nieosiągalna reguła wykrywania

en: Inaccessible graph
pl: Nieosiągalny wykres

en: Inaccessible graph prototype
pl: Nieosiągalny prototypowy wykres

en: Inaccessible group
pl: Nieosiągalna grupa

en: Inaccessible host
pl: Nieosiągalny host

en: Inaccessible item
pl: Nieosiągalny element

en: Inaccessible item prototype
pl: Nieosiągalny prototyp pozycji

en: Inaccessible maintenance
pl: Nieosiągalne utrzymanie

en: Inaccessible map
pl: Nieosiągalna mapa

en: Inaccessible media type
pl: Niedostępny typ mediów

en: Inaccessible service
pl: Usługa niedostępna

en: Inaccessible template
pl: Nieosiągalny szablon

en: Inaccessible trigger
pl: Nieosiągalny wyzwalacz

en: Inaccessible user
pl: Niedostępny użytkownik

en: Inaccessible user group
pl: Niedostępna grupa użytkowników

en: Inaccessible widget
pl: Niedostępny widżet

en: Inaccessible widget type.
pl: Niedostępny typ widżetu.

en: Inaccessible widgets were not copied.
pl: Niedostępne widżety nie zostały skopiowane.

en: Inaccessible widgets were not pasted.
pl: Niedostępne widżety nie zostały wklejone.

en: Include
pl: Zawrzyj

en: Include event menu entry
pl: Zawiera wpis zdarzenia menu

en: Include hosts in maintenance
pl: Dołącz hosty w utrzymaniu

en: Incoming traffic statistics on network interface. Returns integer
pl: Statystyka ruchu przychodzącego interfejsu sieciowego. Zwraca liczbę całkowitą

en: Incompatible "propagation_rule" and "propagation_value" parameters for service "%1$s".
pl: Niekompatybilne parametry "propagation_rule" i "propagation_value" w usłudze "%1$s".

en: Incomplete configuration
pl: Niekompletna konfiguracja

en: Incorrect "height" value for map "%1$s".
pl: Błędna wartość "height" (wysokość) dla mapy "%1$s".

en: Incorrect "permission" value "%1$s" in user groups for map "%2$s".
pl: Błędna wartość "permission" (uprawnienie) "%1$s" w grupach użytkowników dla mapy "%2$s".

en: Incorrect "permission" value "%1$s" in users for map "%2$s".
pl: Błędna wartość "permission" (uprawnienie) "%1$s" w użytkownikach dla mapy "%2$s".

en: Incorrect "private" value "%1$s" for map "%2$s".
pl: Błędna wartość "private" (prywatne) "%1$s" dla mapy "%2$s".

en: Incorrect "width" value for map "%1$s".
pl: Błędna wartość "width" (szerokość) dla mapy "%1$s".

en: Incorrect %1$s label type value for map "%2$s".
pl: Błędny typ etykiety %1$s dla mapy "%2$s".

en: Incorrect API "%1$s".
pl: Błędne API "%1$s".

en: Incorrect SNMP OID.
pl: Błędny OID SNMP.

en: Incorrect SNMP community.
pl: Błędne hasło SNMP.

en: Incorrect action condition discovery check.
pl: Błędny test wykrywania warunku akcji.

en: Incorrect action condition discovery check. Discovery check does not exist or you have no access to it.
pl: Błędny test wykrywania warunku akcji. Test wykrywania nie istnieje lub brak praw dostępu do niego.

en: Incorrect action condition discovery object.
pl: Błędny obiekt wykrywania warunku akcji.

en: Incorrect action condition discovery rule. Discovery rule does not exist or you have no access to it.
pl: Błędna reguła wykrywania warunku akcji. Reguła wykrywania nie istnieje lub brak praw dostępu do niej.

en: Incorrect action condition discovery status.
pl: Błędny stan wykrywania warunku akcji.

en: Incorrect action condition event type.
pl: Błędny typ zdarzenia warunku akcji.

en: Incorrect action condition or operation host group. Host group does not exist or you have no access to it.
pl: Nieprawidłowy warunek akcji lub grupa hostów w operacji. Grupa hostów nie istnieje lub nie masz do niej uprawnień.

en: Incorrect action condition or operation host. Host does not exist or you have no access to it.
pl: Nieprawidłowy warunek akcji lub host w operacji. Host nie istnieje lub nie masz do niego uprawnień.

en: Incorrect action condition or operation template. Template does not exist or you have no access to it.
pl: Nieprawidłowy warunek akcji lub szablon w operacji. Szablon nie istnieje lub nie masz do niego uprawnień.

en: Incorrect action condition port "%1$s".
pl: Błędny port "%1$s" warunku akcji.

en: Incorrect action condition proxy. Proxy does not exist or you have no access to it.
pl: Błędne proxy warunku akcji. Serwer proxy nie istnieje lub brak praw dostępu do niego.

en: Incorrect action condition service. Service does not exist or you have no access to it.
pl: Nieprawidłowa usługa w warunku akcji. Usługa nie istnieje lub nie masz do niej uprawnień.

en: Incorrect action condition trigger severity.
pl: Błędny poziom wyzwalacza warunku akcji.

en: Incorrect action condition trigger. Trigger does not exist or you have no access to it.
pl: Błędny wyzwalacz warunku akcji. Wyzwalacz nie istnieje lub brak praw dostępu do niego.

en: Incorrect action condition type.
pl: Błędny typ warunku akcji.

en: Incorrect action operation escalation step values.
pl: Błędne wartości kolejnego kroku operacji akcji.

en: Incorrect action operation media type. Media type does not exist or you have no access to it.
pl: Nieprawidłowy typ mediów dla operacji w akcji. Typ mediów nie istnieje lub nie masz do niego uprawnień.

en: Incorrect action operation type "%1$s" for event source "%2$s".
pl: Błędny typ operacji akcji "%1$s" dla źródła zdarzenia "%2$s".

en: Incorrect action operation user group. User group does not exist or you have no access to it.
pl: Niewłaściwa grupa użytkowników dla operacji akcji. Grupa użytkowników nie istnieje lub nie masz do niej dostępu.

en: Incorrect action operation user. User does not exist or you have no access to it.
pl: Niewłaściwy użytkownik dla operacji akcji. Użytkownik nie istnieje lub nie masz do niego dostępu.

en: Incorrect arguments passed to function.
pl: Błędne argumenty przekazane do funkcji.

en: Incorrect bulk value for interface.
pl: Błędna wartość zbiorcza dla interfejsu.

en: Incorrect characters used for host name "%1$s".
pl: Błędne znak wykorzystane dla nazwy hosta  "%1$s".

en: Incorrect current password.
pl: Bieżące hasło jest nieprawidłowe.

en: Incorrect default charset for Zabbix database: %1$s.
pl: Błędny domyśłny zestaw znaków dla bazy danych Zabbix: %1$s.

en: Incorrect field "%1$s" name or value in where statement for table "%2$s".
pl: Błędna nazwa lub wartośc pola "%1$s" w warunku WHERE dla tabeli "%2$s".

en: Incorrect fields for sysmap.
pl: Błędne pola dla sysmap.

en: Incorrect file path for "%1$s": %2$s.
pl: Błędna ścieżka do pliku "%1$s": %2$s.

en: Incorrect file upload.
pl: Błędne ładowanie pliku.

en: Incorrect function is used
pl: Wykorzystano błędną funkcję

en: Incorrect image index.
pl: Błędny indeks obrazu.

en: Incorrect input parameters.
pl: Błędne parametry wejściowe.

en: Incorrect interface DNS parameter "%1$s" provided.
pl: Błędny parametr DNS "%1$s" dostarczonego interfejsu.

en: Incorrect interface port "%1$s" provided.
pl: Błędny port "%1$s" dostarczonego interfejsu.

en: Incorrect inventory field "%1$s".
pl: Niewłaściwe pole inwentarza "%1$s".

en: Incorrect inventory mode in action operation.
pl: Błędny tryb inwentarza w operacji akcji.

en: Incorrect item key "%1$s" provided for trigger expression on "%2$s".
pl: Błędny klucz pozycji "%1$s" udostępniony dla wyrażenia wyzwalacza w "%2$s".

en: Incorrect item value type
pl: Błędny typ wartości składnika

en: Incorrect item value type "%1$s" provided for trigger function "%2$s".
pl: Błędny typ wartości pozycji "%1$s" udostępniony dla funkcji wyzwalacza "%2$s".

en: Incorrect list of items.
pl: Błędna lista pozycji.

en: Incorrect maintenance period (minimum 5 minutes)
pl: Błędny okres utrzymania (minimalnie 5 minut)

en: Incorrect map ID.
pl: Błędne ID mapy.

en: Incorrect method "%1$s.%2$s".
pl: Błędna metoda "%1$s.%2$s".

en: Incorrect parameter "%1$s" value: %2$s.
pl: Błędna wartość %2$s parametru "%1$s".

en: Incorrect port range.
pl: Błędny zakres portów.

en: Incorrect regular expression "%1$s": "%2$s"
pl: Błędne wyrażenie regularne "%1$s": "%2$s"

en: Incorrect response received from Zabbix server "%1$s".
pl: Otrzymano błędną odpowiedź z serwera Zabbix "%1$s".

en: Incorrect schedule: %1$s.
pl: Nieprawidłowy harmonogram: %1$s.

en: Incorrect status for host "%1$s".
pl: Błędny stan hosta "%1$s".

en: Incorrect templated web scenario step count.
pl: Błędna liczba kroków szablonowego scenariusza sieci www.

en: Incorrect trigger expression.
pl: Błędne wyrażenie wyzwalacza.

en: Incorrect trigger expression. Host "%1$s" does not exist or you have no access to this host.
pl: Błędne wyrażenie wyzwalacza. Host "%1$s" nie istnieje lub nie posiadasz uprawnień dla tego hosta.

en: Incorrect trigger expression. Trigger expression elements should not belong to a template and a host simultaneously.
pl: Błędne wyrażenie wyzwalacza. Elementy wyrażenia nie powinny należeć jednocześnie do szablonu i hosta.

en: Incorrect trigger prototype expression. Host "%1$s" does not exist or you have no access to this host.
pl: Błędne wyrażenie prototypu wyzwalacza. Host "%1$s" nie istnieje lub nie masz dostępu do tego hosta.

en: Incorrect trigger prototype expression. Trigger prototype expression elements should not belong to a template and a host simultaneously.
pl: Błędne wyrażenie prototypu wyzwalacza. Elementy wyrażenia prototypu wyzwalacza nie powinny jednocześnie należeć do szablonu i hosta.

en: Incorrect user ID specified for map "%1$s".
pl: Błędne ID użytkownika określone dla mapy "%1$s".

en: Incorrect user group ID specified for map "%1$s".
pl: Błędne ID grupy użytkowników określone dla mapy "%1$s".

en: Incorrect user name or password or account is temporarily blocked.
pl: Błędna nazwa użytkownika lub hasło albo konto jest tymczasowo zablokowane.

en: Incorrect value "%1$s" for "%2$s" field.
pl: Błędna wartość "%1$s" dla pola "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for "%2$s" field: must be between %3$s and %4$s, and have no more than %5$s digits after the decimal point.
pl: Błędna wartość "%1$s" dla pola "%2$s": musi być pomiędzy %3$s and %4$s, a nie więcej niż %5$s znaków po przecinku.

en: Incorrect value "%1$s" for "%2$s" field: must be between %3$s and %4$s.
pl: Błędna wartość "%1$s" dla pola "%2$s": musi być pomiędzy %3$s a %4$s.

en: Incorrect value "%1$s" for float field "%2$s".
pl: Błędna wartość "%1$s" dla pola zmiennoprzecinkowego "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for int field "%2$s".
pl: Błędna wartość "%1$s" dla pola całkowitego "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for unsigned int field "%2$s".
pl: Błędna wartość "%1$s" dla pola całkowitego bez znaku "%2$s".

en: Incorrect value for "%1$s" field.
pl: Błędna wartość dla pola "%1$s".

en: Incorrect value for field "%1$s": %2$s.
pl: Błędna wartość dla pola "%1$s": %2$s.

en: Increase by
pl: Zwiększ o

en: Indefinitely
pl: Bez końca

en: Indicators
pl: Wskaźniki

en: Indonesian (id_ID)
pl: Indonezyjski (id_ID)

en: Infinity
pl: Nieskończoność

en: Info about internal disks of hypervisor required for vmware.datastore.perfcounter, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns JSON
pl: Informacje o dyskach wewnętrznych hiperwizora wymaganych dla vmware.datastore.perfcounter, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hiperwizora VMware. Zwraca JSON

en: Information
pl: Informacja

en: Information about a file. Returns JSON
pl: Informacja o pliku. Zwraca JSON

en: Information about a service. Returns integer with param as state, startup; string - with param as displayname, path, user; text - with param as description; Specifically for state: 0 - running, 1 - paused, 2 - start pending, 3 - pause pending, 4 - continue pending, 5 - stop pending, 6 - stopped, 7 - unknown, 255 - no such service; Specifically for startup: 0 - automatic, 1 - automatic delayed, 2 - manual, 3 - disabled, 4 - unknown
pl: Informacje o usłudze. Zwraca liczbę całkowitą dla parametrów state, startup; ciąg znaków - dla parametrów displayname, path, user; tekst - dla parametru description; Specyficzne dla state: 0 - działa, 1 - wstrzymany, 2 - w trakcie uruchamiania, 3 - w trakcie wstrzymywania, 4 - w trakcie wznawiania, 5 - w trakcie zatrzymywania, 6 - zatrzymany, 7 - nieznany, 255 - nie ma takiej usługi; Specyficzne dla startup: 0 - automatyczny, 1 - automatyczny opóźniony, 2 - ręczny, 3 - wyłączony, 4 - nieznany

en: Inherit
pl: Dziedzicz

en: Inherited
pl: Dziedziczone

en: Inherited and host macros
pl: Makra dziedziczone i hosta

en: Inherited and host prototype macros
pl: Prototypy makr dziedziczone i hosta

en: Inherited and item tags
pl: Znaczniki pozycji i odziedziczone

en: Inherited and scenario tags
pl: Znaczniki scenariusza i odziedziczone

en: Inherited and template macros
pl: Makra dziedziczone i szablonu

en: Inherited and trigger tags
pl: Znaczniki dziedziczone i wyzwalacz

en: Inherited items
pl: Dziedziczone elementy

en: Initial view
pl: Widok początkowy

en: Initial view is ignored if the default view is set.
pl: Widok początkowy jest ignorowany jeśli ustawiono widok domyślny.

en: Input prompt
pl: Okienko do wprowadzania danych

en: Input type
pl: Typ danych

en: Input validation rule
pl: Reguła sprawdzania poprawności danych wejściowych

en: Insert
pl: Wprowadź

en: Insert expression
pl: Wprowadź wyrażenie

en: Install
pl: Instalacja

en: Installation
pl: Instalacja

en: Installer name
pl: Nazwa instalatora

en: Integer from BITS
pl: Liczba całkowita z bitów

en: Integrations
pl: Integracje

en: Interface
pl: Interfejs

en: Interface is linked to item "%1$s" on "%2$s".
pl: Interfejs jest połączony z pozycją "%1$s" w "%2$s".

en: Interface type
pl: Typ interfejsu

en: Interface with DNS "%1$s" cannot have empty IP address.
pl: Interfejs z polem DNS "%1$s" nie może mieć pustego adresu IP.

en: Interface with IP "%1$s" cannot have empty DNS name while having "Use DNS" property on "%2$s".
pl: Interfejs o IP "%1$s" nie może mieć pustej nazwy DNS jeżeli właściwość "Use DNS" jest "%2$s".

en: Interface with IP "%1$s" cannot have empty DNS name.
pl: Interfejs z polem IP "%1$s" nie może mieć pustej nazwy DNS.

en: Interfaces
pl: Interfejsy

[ctx: authentication]
en: Internal
pl: Wewnętrzne

[ctx: user type]
en: Internal
pl: Wewnętrzny

en: Internal JSON-RPC error.
pl: Błąd wewnętrzny JSON-RPC.

en: Internal actions
pl: Wewnętrzne akcje

en: Internal data storage period
pl: Część wewnętrzna przechowywania danych

en: Internal error.
pl: Błąd wewnętrzny.

en: Internal problem
pl: Problem wewnętrzny

en: Internal problem recovery
pl: Odzyskiwanie wewnętrznego problemu

en: Interval
pl: Interwał

en: Invalid API method "%2$s" for user role "%1$s".
pl: Nieprawidłowa metoda API "%2$s" dla roli użytkownika "%1$s".

en: Invalid IP address "%1$s".
pl: Nieprawidłowy adres IP "%1$s".

en: Invalid JSON. An error occurred on the server while parsing the JSON text.
pl: Nieprawidłowe dane JSON. Wystąpił błąd serwera podczas przetwarzania tekstu JSON.

en: Invalid LDAP JIT provisioning media type mapping configuration.
pl: Nieprawidłowa konfiguracja przydzielania dostępów LDAP JIT dla mapowania typów mediów.

en: Invalid LDAP JIT provisioning user group mapping configuration.
pl: Nieprawidłowa konfiguracja przydzielania dostępów LDAP JIT dla mapowania grup użytkowników.

en: Invalid LDAP configuration
pl: Nieprawidłowa konfiguracja LDAP

en: Invalid MFA configuration
pl: Nieprawidłowa konfiguracja usługi MFA

en: Invalid SAML JIT provisioning media type mapping configuration.
pl: Nieprawidłowa konfiguracja przydzielania dostępów LDAP SAML dla mapowania typów mediów.

en: Invalid SAML JIT provisioning user group mapping configuration.
pl: Nieprawidłowa konfiguracja przydzielania dostępów LDAP SAML dla mapowania grup użytkowników.

en: Invalid URL: %1$s
pl: Nieprawidłowy adres URL: %1$s

en: Invalid YAML file contents
pl: Nieprawidłowa treść pliku YAML

en: Invalid action condition: %1$s.
pl: Nieprawidłowy warunek akcji: %1$s.

en: Invalid condition: %1$s.
pl: Nieprawidłowy warunek: "%1$s".

en: Invalid date.
pl: Nieprawidłowa data.

en: Invalid email address "%1$s".
pl: Nieprawidłowy adres email "%1$s".

en: Invalid email address for media type with ID "%1$s".
pl: Nieprawidłowy adres email dla rodzaju medium o ID "%1$s".

en: Invalid input
pl: Nieprawidłowe dane wejściowe

en: Invalid interval "%1$s".
pl: Nieprawidłowy okres "%1$s".

en: Invalid key "%1$s": %2$s.
pl: Nieprawidłowy klucz "%1$s": %2$s.

en: Invalid media type mapping configuration.
pl: Nieprawidłowa konfiguracja mapowania typów mediów.

en: Invalid method parameters.
pl: Nieprawidłowe parametry metody.

en: Invalid parameter "%1$s": %2$s.
pl: Nieprawdiłowy parametr "%1$s": %2$s.

en: Invalid params.
pl: Nieprawidłowe parametry.

en: Invalid request.
pl: Nieprawidłowe żądanie.

en: Invalid response code "%1$s".
pl: Nieprawidłowy kod odpowiedzi "%1$s".

en: Invalid tag "%1$s": %2$s.
pl: Nieprawidłowy znacznik "%1$s": %2$s.

en: Invalid time period.
pl: Nieprawidłowy okres czasu.

en: Invalid user group mapping configuration.
pl: Nieprawidłowa konfiguracja mapowania grup użytkowników.

en: Invalid zoomparameter "%1$s": %2$s.
pl: Nieprawidłowy parametr przybliżenia "%1$s": %2$s.

en: Inventory
pl: Inwentarz

en: Inventory disabled for host "%1$s".
pl: Inwentarz dla hosta "%1$s" jest wyłączony.

en: Inventory field
pl: Pole inwentarza

en: Inventory mode
pl: Tryb inwentarzowy

en: Invoke "Execute now" on read-only hosts
pl: Wywołaj "Wykonaj teraz" na hostach tylko do odczytu

en: Is online?
pl: Czy jest zalogowany?

en: Issuer
pl: Wydawca

en: It is not possible to filter by user password.
pl: Nie można filtrować według hasła użytkownika.

en: It is not possible to search by user password.
pl: Nie można wyszukiwać według hasła użytkownika.

en: Italian (it_IT)
pl: Włoski (it_IT)

en: Item
pl: Pozycja

en: Item added
pl: Dodano pozycję

en: Item contains user-defined macros with secret values. Values of these macros should be entered manually.
pl: Pozycja zawiera makra użytkownika z sekretnymi wartościami. Wartości takich makr powinny być wpisywane ręcznie.

en: Item copied | Items copied
pl[0]: Element skopiowany
pl[1]: Elementy skopiowane
pl[2]: Elementy skopiowane

en: Item count
pl: Liczba pozycji

en: Item deleted | Items deleted
pl[0]: Usunięto pozycję
pl[1]: Usunięto pozycje
pl[2]: Usunięto pozycje

en: Item disabled | Items disabled
pl[0]: Wyłączono pozycję
pl[1]: Wyłączono pozycje
pl[2]: Wyłączono pozycje

en: Item enabled | Items enabled
pl[0]: Włączono pozycję
pl[1]: Włączono pozycje
pl[2]: Włączono pozycje

en: Item history
pl: Historia pozycji

en: Item in "not supported" state
pl: Pozycja w stanie "niewspierany".

en: Item limit
pl: Limit pozycji

en: Item list
pl: Lista pozycji

en: Item name
pl: Nazwa pozycji

en: Item navigator
pl: Nawigator pozycji

en: Item not selected
pl: Nie wybrano pozycji

en: Item pattern
pl: Wzorzec pozycji

en: Item patterns
pl: Wzorce pozycji

en: Item prototype
pl: Prototyp pozycji

en: Item prototype added
pl: Dodano prototyp pozycji

en: Item prototype deleted | Item prototypes deleted
pl[0]: Usunięto prototyp pozycji
pl[1]: Usunięto prototypy pozycji
pl[2]: Usunięto prototypy pozycji

en: Item prototype updated | Item prototypes updated
pl[0]: Zaktualizowano prototyp pozycji
pl[1]: Zaktualizowano prototypy pozycji
pl[2]: Zaktualizowano prototypów pozycji

en: Item prototype with ID "%1$s" is not available.
pl: Prototyp pozycji o ID "%1$s" jest niedostępny.

en: Item prototypes
pl: Prototypy pozycji

en: Item tag
pl: Znacznik pozycji

en: Item tag value
pl: Wartość znacznika pozycji

en: Item tags
pl: Znaczniki pozycji

en: Item test
pl: Test pozycji

en: Item type does not use interface
pl: Typ pozycji nie używa interfejsów

en: Item updated | Items updated
pl[0]: Zaktualizowano pozycję
pl[1]: Zaktualizowano pozycje
pl[2]: Zaktualizowano pozycje

en: Item value
pl: Wartość pozycji

en: Item values
pl: Wartości pozycji

en: Item will not be refreshed. Please enter a correct update interval.
pl: Pozycja nie zostanie odświeżona. Należy podać poprawny interwał aktualizacji.

en: Item will not be refreshed. Specified update interval requires having at least one either flexible or scheduling interval.
pl: Pozycja nie będzie odświeżona. Określony przedział aktualizacji wymaga posiadania co najmniej jednego elastycznego lub zaplanowanego przedziału.

en: Item will not be refreshed. Update interval should be between 1s and 1d. Also Scheduled/Flexible intervals can be used.
pl: Pozycja nie będzie odświeżona. Przedział aktualizacji powinien być pomiędzy ls a ld. także Zaplanowane/Elastyczne przedziały mogą być używane.

en: Item with ID "%1$s" is not available.
pl: Pozycja o ID "%1$s" jest niedostępna.

en: Items
pl: Pozycje

en: Items list
pl: Lista pozycji

en: Items location
pl: Lokalizacja pozycji

en: JMX agent
pl: Agent JMX

en: JMX endpoint
pl: Punkt końcowy JMX

en: JMX interfaces
pl: Interfejsy JMX

en: JSON array input is expected.
pl: Spodziewano się tablicy JSON.

en: JSON data
pl: Dane JSON

en: JSON is expected
pl: JSON jest oczekiwany

en: JSON string is expected
pl: Ciąg znaków JSON jest oczekiwany

en: JSON-RPC error generation failed. No such error "%1$s".
pl: Niepowodzenie generowania błędu JSON-RPC. Nie ma takiego błędu jak "%1$s".

en: JSONPath
pl: Ścieżka JSON

en: Jan
pl: Sty

en: January
pl: Styczeń

en: Japanese (ja_JP)
pl: Japoński (ja_JP)

en: Jul
pl: Lip

en: July
pl: Lipiec

en: Jun
pl: Cze

en: June
pl: Czerwiec

en: Keep lost resources period
pl: Trzymaj utracone zasoby przez

en: Key
pl: Klucz

en: Key passphrase
pl: Hasło klucza

en: Kiosk mode
pl: Tryb kiosku

en: Korean (ko_KR)
pl: Koreański (ko_KR)

en: LDAP Server
pl: Serwer LDAP

en: LDAP authentication
pl: Uwierzytelnianie LDAP

en: LDAP authentication is disabled system-wide.
pl: Uwierzytelnianie LDAP jest wyłączone w całym systemie.

en: LDAP authentication is disabled.
pl: Uwierzytelnianie LDAP jest wyłączone.

en: LDAP group pattern
pl: Wzorzec grupy LDAP

en: LDAP is not configured
pl: LDAP nie jest skonfigurowany

en: LDAP must be enabled
pl: LDAP musi być włączony

en: LDAP settings
pl: Ustawienia LDAP

en: LLD macro
pl: Makro LLD

en: LLD macros
pl: Makra LLD

en: LLD rule
pl: reguła LLD

en: LLD rule with the same UUID already exists
pl: Reguła wykrywania niskopoziomowego o tym samym identyfikatorze UUID już istnieje

en: Label
pl: Etykieta

en: Label location
pl: Położenie etykiety

en: Language
pl: Język

en: Language "%1$s" is not supported.
pl: Język "%1$s" nie jest wspierany.

[ctx: page navigation]
en: Last
pl: Ostatnia

en: Last %1$d day | Last %1$d days
pl[0]: Ostani %1$d dzień
pl[1]: Ostatnie %1$d dni
pl[2]: Ostatnich %1$d dni

en: Last %1$d hour | Last %1$d hours
pl[0]: Ostatnia %1$d godzina
pl[1]: Ostatnie %1$d godziny
pl[2]: Ostatnich %1$d godzin

en: Last %1$d minute | Last %1$d minutes
pl[0]: Ostatnia %1$d minuta
pl[1]: Ostatnie %1$d minuty
pl[2]: Ostatnich %1$d minut

en: Last %1$d month | Last %1$d months
pl[0]: Ostatni %1$d miesiąc
pl[1]: Ostatnie %1$d miesiące
pl[2]: Ostatnich %1$d miesięcy

en: Last %1$d second | Last %1$d seconds
pl[0]: Ostatnia %1$d sekunda
pl[1]: Ostatnie %1$d sekundy
pl[2]: Ostatnich %1$d sekund

en: Last %1$d year | Last %1$d years
pl[0]: Ostatni %1$d rok
pl[1]: Ostatnie %1$d lat
pl[2]: Ostatnich %1$d lat

en: Last access
pl: Ostatnia aktualizacja

en: Last accessed at
pl: Data ostatniego użycia

en: Last check
pl: Ostatnie sprawdzenie

en: Last hour graph
pl: Wykres z ostatniej godziny

[ctx: missing data function]
en: Last known
pl: Ostatni znany

en: Last month graph
pl: Wykres z ostatniego miesiąca

en: Last name
pl: Nazwisko

en: Last of
pl: Ostatni z

en: Last seen (age)
pl: Ostatnio widziany (wiek)

en: Last sent
pl: Ostatnio wysłano

en: Last value
pl: Ostatnia wartość

en: Last week graph
pl: Wykres z ostatniego tygodnia

en: Latest data
pl: Ostatnie dane

en: Latest release
pl: Ostatnia wersja

en: Latest values
pl: Ostatnie wartości

en: Latvian (lv_LV)
pl: Łotewski (lv_LV)

en: Layout
pl: Układ

en: Left
pl: Z lewej

en: Left Y
pl: Y z lewej

en: Left trim
pl: Przytnij z lewej

en: Legend
pl: Legenda

en: Length
pl: Długość

en: Licensed under
pl: Uprawniony do

en: Limit for search and filter results
pl: Ograniczenie wyszukiwania/filtrowania elementów

en: Line
pl: Linia

en: Line color
pl: Kolor linii

en: Line type
pl: Typ linii

en: Line width
pl: Szerokość linii

en: Link
pl: Połączenie

en: Link "selementid1" field is pointing to a nonexistent map selement ID "%1$s" for map "%2$s".
pl: Pole "selementid1" łącza wskazuje na nieistniejące selement o ID "%1$s" dla mapy "%2$s".

en: Link "selementid2" field is pointing to a nonexistent map selement ID "%1$s" for map "%2$s".
pl: Pole "selementid2" łącza wskazuje na nieistniejące selement o ID "%1$s" dla mapy "%2$s".

en: Link indicators
pl: Wskaźnik połączenia

en: Link template
pl: Połącz szablon

en: Link templates
pl: Połącz szablony

en: Linked map
pl: Podłączona mapa

en: Linked templates
pl: Połączone szablony

en: Linked to templates
pl: Podłączone do szablonów

en: Links
pl: Łącza

en: List is empty
pl: Lista jest pusta

en: List of OS processes with attributes. Returns JSON array
pl: Lista procesów systemu operacyjnego wraz z atrybutami. Zwraca tablicę JSON

en: List of Windows Registry values or keys located at given key. Returns JSON.
pl: Lista wartości lub kluczy rejestru systemu Windows znajdujących się pod danym kluczem. Zwraca JSON.

en: List of Zabbix proxies with name, mode, encryption, compression, version, last seen, host count, item count, required values per second (vps) and compatibility (current/outdated/unsupported). Returns JSON.
pl: Lista serwerów proxy Zabbix z nazwą, trybem, szyfrowaniem, kompresją, wersją, czasem ostatniego połączenia, liczbą hostów, liczbą pozycji, wymaganymi wartościami na sekundę (vps) i kompatybilnością (bieżąca/przestarzała/nieobsługiwana). Zwraca JSON.

en: List of Zabbix proxies with name, mode, encryption, compression, version, last seen, host count, item count, required values per second (vps), compatibility (current/outdated/unsupported), timeouts, proxy group name if proxy belongs to group, state (unknown/offline/online). Returns JSON.
pl: Lista serwerów proxy Zabbix z nazwą, trybem, szyfrowaniem, kompresją, wersją, czasem ostatniego połączenia, liczbą hostów, liczbą elementów, wymaganymi wartościami na sekundę (vps), kompatybilnością (bieżąca/przestarzała/nieobsługiwana), limitami czasu, nazwą grupy proxy jeśli proxy należy do grupy, stan (nieznany/niedostępny/dostępny). Zwraca JSON.

en: List of Zabbix proxies with name, mode, encryption, compression, version, last seen, host count, item count, required values per second (vps), compatibility (current/outdated/unsupported), timeouts, proxy group name, state (unknown/offline/online). Returns JSON.
pl: Lista serwerów proxy Zabbix z nazwą, trybem, szyfrowaniem, kompresją, wersją, czasem ostatniego połączenia, liczbą hostów, liczbą elementów, wymaganymi wartościami na sekundę (vps), kompatybilnością (bieżąca/przestarzała/nieobsługiwana), limitami czasu, nazwą grupy proxy, stan (nieznany/niedostępny/dostępny). Zwraca JSON.

en: List of block devices and their type. Returns JSON
pl: Lista urządzeń blokowych i ich typów. Zwraca JSON

en: List of detected CPUs/CPU cores. Returns JSON
pl: Lista wykrytych rdzeni CPUs/CPU. Zwraca JSON

en: List of directory entries, recursively. Returns JSON
pl: Lista elementów w katalogu sprawdzona rekursywnie. Zwraca JSON

en: List of mounted filesystems and their types. Returns JSON
pl: Lista zamontowanych systemó plików i ich typów. Zwraca JSON

en: List of mounted filesystems, their types, disk space and inode statistics. Returns JSON
pl: Lista zamontowanych systemów plików, ich typów, przestrzeni dyskowej i statystyki i-węzłów. Zwraca JSON

en: List of network interfaces. Returns JSON
pl: Lista interfejsów sieciowych. Zwraca JSON

en: List of object instances of Windows performance counters, discovered using object names in English. Returns JSON
pl: Lista instacji objektów liczników wydajności Windows, wykryte objekty używają nazw angielskich. Zwraca JSON

en: List of object instances of Windows performance counters. Returns JSON
pl: Lista instancji objektów liczników wydajności Windows. Zwraca JSON

en: List of user group shares
pl: Lista współdzielonych grup użytkowników

en: List of user shares
pl: Lista współdzielonych użytkowników

en: Listing of MAC addresses. Returns string
pl: Lista adresów MAC. Zwraca ciąg znaków

en: Listing of PCI or USB devices. Returns text
pl: Lista urządzeń PCI lub USB. Zwraca tekst

en: Listing of installed packages. Returns text
pl: Lista zainstalowanych pakietów. Zwraca tekst

en: Listing of services. Returns 0 - if empty; text - list of services separated by a newline
pl: Lista usług. Zwraca 0 - jeżeli pusta; tekst - lista usług roddzielonych znakami nowej linii

en: Lithuanian (lt_LT)
pl: Litewski (lt_LT)

en: Loading time of full web page (in seconds). Returns float
pl: Czas ładowania całej strony www (w sekundach). Zwraca liczbę zmiennoprzecinkową

en: Loading...
pl: Ładowanie...

en: Local
pl: Lokalny

en: Local default
pl: Domyślna wartość lokalna

en: Local time
pl: Czas lokalny

en: Location
pl: Położenie

en: Location latitude
pl: Szerokość geograficzna

en: Location longitude
pl: Wysokość geograficzna

en: Log changes by low-level discovery, network discovery and autoregistration
pl: Rejestrowanie zmian przy użyciu wykrywania niskiego poziomu, wykrywania sieci i autorejestracji

en: Log file monitoring with log rotation support. Returns log
pl: Monitorowanie pliku logu z obsługą rotacji. Zwraca log

en: Log file monitoring. Returns log
pl: Monitorowanie pliku logu. Zwraca log

en: Log system actions
pl: Rejestruj działania systemu

en: Log time format
pl: Format czasu dla logowania

en: Log unmatched SNMP traps
pl: Logowanie niedopasowanych pułapek SNMP

en: Login
pl: Logowanie

en: Login attempts
pl: Próby logowania

en: Login blocking interval
pl: Okres blokady logowania

en: Login failed
pl: Logowanie nie powiodło się

en: Login name or password is incorrect.
pl: Podany login i/lub hasło są niepoprawne.

en: Login successful
pl: Logowanie powiodło się

en: Logout
pl: Wylogowanie

en: Logout requests
pl: Prośby o wylogowanie

en: Logout responses
pl: Odpowiedzi wylogowania

en: Lost
pl: Stracone

en: Low-level discovery rule in "not supported" state
pl: Niskopoziomowa reguła wykrywania w stanie "niewspierany"

[ctx: Monday short]
en: M
pl: P

en: MAC address A
pl: MAC adres A

en: MAC address B
pl: MAC adres B

en: MAC from Hex-STRING
pl: MAC z ciągu Hex

en: MD5 checksum of file. Returns character string (MD5 hash of the file)
pl: Suma kontrolna MD5. Zwraca ciąg znaków (hash MD5 pliku)

en: MFA method
pl: Metoda MFA

en: MFA method "%1$s" already exists.
pl: Metoda MFA "%1$s" już istnieje.

en: MFA settings
pl: Ustawienia MFA

en: Macro
pl: Makro

en: Macro "%1$s" already exists on "%2$s".
pl: Makro "%1$s" już istnieje w "%2$s".

en: Macro "%1$s" already exists.
pl: Makro "%1$s" już istnieje.

en: Macros
pl: Makra

en: Macros updated
pl: Zaktualizowano makra

en: Main filter
pl: Główny filtr

en: Main navigation
pl: Główna nawigacja

en: Maintenance
pl: Utrzymanie

en: Maintenance "%1$s" already exists.
pl: Utrzymanie "%1$s" już istnieje.

en: Maintenance period
pl: Okres utrzymania

en: Maintenance period created
pl: Utworzono okres utrzymania

en: Maintenance period deleted | Maintenance periods deleted
pl[0]: Usunięto okres utrzymania
pl[1]: Usunięto okresy utrzymania
pl[2]: Usunięto okresy utrzymania

en: Maintenance period length
pl: Długość okresu utrzymania

en: Maintenance period updated
pl: Zaktualizowano okres utrzymania

en: Maintenance periods
pl: Okresy utrzymania

en: Maintenance type
pl: Typ utrzymania

en: Maintenance with data collection
pl: Utrzymanie ze zbieraniem danych

en: Maintenance without data collection
pl: Utrzymanie bez zbierania danych

en: Maintenance: %1$s
pl: Utrzymanie: %1$s

en: Make sure to copy the auth token as you won't be able to view it after the page is closed.
pl: Skopiuj token autoryzujący - nie ma możliwości wyświetlenia jego wartości po zamknięciu tej strony.

en: Manage API tokens
pl: Zarządzanie Tokenami API

en: Manage SLA
pl: Zarządzaj SLA

en: Manage scheduled reports
pl: Zarządzanie raportami okresowymi

en: Manual
pl: Ręczny

en: Manual event action
pl: Ręczna akcja na zdarzeniu

en: Manual host action
pl: Ręczna akcja na hoście

en: Manual input
pl: Wprowadzanie ręczne

en: Manual problem suppression. Date-time input accepts relative and absolute time format.
pl: Ręczne tłumienie problemów. Dane wejściowe data-godzina akceptują format czasu względnego i bezwzględnego.

en: Manually by: %1$s
pl: Ręcznie przez: %1$s

en: Manually closed
pl: Ręcznie zamknięte

en: Map
pl: Mapa

en: Map "%1$s" already exists.
pl: Mapa "%1$s" już istnieje.

en: Map "%1$s" is public and read-only sharing is disallowed.
pl: Mapa "%1$s" jest publiczna i współdzielenie w trybie tylko do odczytu jest zabronione.

en: Map element
pl: Element mapy

en: Map element is missing parameters: %1$s
pl: Brakujące parametry elementu mapy: %1$s

en: Map element label location
pl: Lokalizacja etykiety elementu mapy

en: Map element label type
pl: Typ elementu etykiety mapy

en: Map is updated! Return to map list?
pl: Mapa zaktualizowana! Wrócić do listy map?

en: Map label type
pl: Typ etykiety mapy

en: Map name cannot be empty.
pl: Nazwa mapy nie może być pusta.

en: Map navigation tree
pl: Drzewo nawigacyjne mapy

en: Map owner cannot be empty.
pl: Właściciel mapy nie może być pusty.

en: Map shape
pl: Kształt mapy

en: Map update failed.
pl: Aktualizacja mapy nieudana.

en: Map user's LDAP media attributes (e.g. email) to Zabbix user media for sending notifications.
pl: Mapuje atrybuty mediów użytkownika LDAP (np. e-mail) na media użytkownika Zabbix, w celu wysyłania powiadomień.

en: Map user's SAML media attributes (e.g. email) to Zabbix user media for sending notifications.
pl: Mapuje atrybuty mediów użytkownika SAML (np. e-mail) na media użytkownika Zabbix, w celu wysyłania powiadomień.

en: Map with ID "%1$s" is not available.
pl: Mapa o ID "%1$s" jest niedostępna.

en: Mapped to
pl: Mapowanie na

en: Mapping
pl: Mapowanie

en: Mappings
pl: Mapowania

en: Maps
pl: Mapy

en: March
pl: Marzec

en: Mark as cause
pl: Oznacz jako przyczynę

en: Mark elements on trigger status change
pl: Zaznacz elementy po zmianie stanu wyzwalacza

en: Mark others
pl: Zaznacz inne

en: Mark selected
pl: Zaznacz wybrane

en: Mark selected as symptoms
pl: Oznacz zaznaczone jako objawy

en: Mask
pl: Maska

en: Mass update
pl: Aktualizacja masowa

en: Mass update elements
pl: Masowo aktualizuj elementy

en: Mass update shapes
pl: Masowa aktualizacja kształtów

en: Master item
pl: Element główny

en: Matches regular expression
pl: Pasuje wyrażenie regularne

en: Mathematical functions
pl: Funkcje matematyczne

en: Max
pl: Maksymalny

en: Max count of elements to show inside table cell
pl: Maksymalna liczba elementów do wyświetlenia w komórce tabeli

en: Max history display period
pl: Maksymalny okres wyświetlania historii

en: Max number of columns and rows in overview tables
pl: Maksymalna liczba kolumn i wierszy w przeglądzie tabel

en: Max number of rows
pl: Maksymalna liczba wierszy

en: Max period for time selector
pl: Maksymalny okres dla wyboru czasu

en: Max records per message
pl: Maksymalna liczba wpisów na wiadomość

en: Max repetition count
pl: Maksymalna ilość powtórzeń

en: Max repetition count is applicable to discovery and walk only.
pl: Maksymalna ilość powtórzeń ma zastosowanie jedynie do wykrywania i walk.

en: Max zoom level
pl: Maksymalne przybliżenie

en: Maximum concurrent checks
pl: Maksymalna liczba jednoczesnych testów

en: Maximum concurrent checks per type
pl: Maksymalna liczba jednoczesnych sprawdzeń według typu

en: Maximum number of opened files supported by OS. Returns integer
pl: Maksymalna liczba otwartych plików obsługiwana przez OS. Zwraca liczbę całkowitą

en: Maximum number of processes supported by OS. Returns integer
pl: Maksymalna liczba procesów obsługiwana przez OS. Zwraca liczbę całkowitą

en: Maximum number of rows
pl: Maksymalna liczba wierszy

en: Maximum required %1$s database version is %2$s.
pl: Najwyższa wspierana wersja to %1$s, wykryto wersję %2$s.

en: Maximum time period to display is %1$s day. | Maximum time period to display is %1$s days.
pl[0]: Maksymalny okres do wyświetlenia to %1$s dzień.
pl[1]: Maksymalny okres do wyświetlenia to %1$s dni.
pl[2]: Maksymalny okres do wyświetlenia to %1$s dni.

en: Maximum total length of email address exceeded for media type with ID "%1$s".
pl: Maksymalna całkowita długość adresu email osiągnięta dla typu mediów o ID "%1$s".

en: Maximum zoom level of the map.
pl: Maksymalny poziom przybliżenia mapy.

en: May
pl: Maj

[ctx: May short]
en: May
pl: Maj

en: Media type
pl: Typ mediów

[ctx: compact table header]
en: Media type
pl: Typ mediów

en: Media type "%1$s" already exists.
pl: Typ mediów "%1$s" już istnieje.

en: Media type added
pl: Dodano typ mediów

en: Media type deleted | Media types deleted
pl[0]: Usunięto typ mediów
pl[1]: Usunięto typ mediów
pl[2]: Usunięto typ mediów

en: Media type disabled | Media types disabled
pl[0]: Wyłączono typ mediów
pl[1]: Wyłączono typy mediów
pl[2]: Wyłączono typy mediów

en: Media type disabled by Administration.
pl: Typ mediów wyłączony przez administrację.

en: Media type enabled | Media types enabled
pl[0]: Włączono typ mediów
pl[1]: Włączono typy mediów
pl[2]: Włączono typy mediów

en: Media type mapping
pl: Mapowanie typów mediów

en: Media type test
pl: Test typu mediów

en: Media type test failed.
pl: Nieudany test typu mediów.

en: Media type test log
pl: Log test typu mediów

en: Media type test successful.
pl: Udany test typu mediów.

en: Media type updated
pl: Zaktualizowano typ mediów

en: Media type with ID "%1$s" is not available.
pl: Typ mediów o ID "%1$s" jest niedostępny.

en: Media types
pl: Typy mediów

en: Media types disabled by Administration.
pl: Typy mediów wyłączone przez administrację.

en: Media types disabled in Alerts.
pl: Typy mediów wyłączone w Alertach.

en: Media types used by action "%1$s".
pl: Typy mediów używane przez akcje "%1$s".

en: Members
pl: Członkowie

en: Memory limit: %1$s
pl: Ograniczenie pamięci: %1$s

en: Memory metrics of VMware Resource Pool, "url" - VMware service URL, "rpid" - VMware resource pool id, "mode"- consumed(default)/ballooned/overhead memory
pl: Metryki pamięci puli zasobów VMware, "url" - adres URL usługi VMware, "rpid" - identyfikator puli zasobów VMware, "mode"- pamięć zużyta (domyślnie)/ballooned/overhead

en: Memory size in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
pl: Rozmiar pamięci w bajtach lub procentach z ogółem. Zwraca liczbę całkowitą dla bajtów; liczbę zmiennoprzecinkową dla procentów

en: Memory used by process in bytes. Returns integer
pl: Pamięć użyta przez proces w bajtach. Zwraca liczbę całkowitą

en: Menu entry URL
pl: UWL wejścia do menu

en: Menu entry name
pl: Nazwa wejścia do menu

en: Menu entry name is used as a label for the trigger URL in the event context menu.
pl: Nazwa elementu menu jest używana jako etykieta adresu URL wyzwalacza w menu kontekstowym zdarzenia.

en: Menu path
pl: Ścieżka menu

en: Merge sectors smaller than
pl: Połącz sektory mniejsze niż

en: Message
pl: Wiadomość

[ctx: compact table header]
en: Message
pl: Wiadomość

en: Message format
pl: Format wiadomości

en: Message template
pl: Szkic wiadomości

en: Message templates
pl: Szkice wiadomości

en: Message timeout
pl: Czas wygaśnięcia komunikatu

en: Message type
pl: Typ wiadomości

en: Message/Command
pl: Wiadomość/Polecenie

en: Messages
pl: Komunikaty

en: Messaging
pl: Komunikaty

en: Method not found.
pl: Nie znaleziono metody.

en: Methods
pl: Metody

en: Middle
pl: Środek

en: Min
pl: Minimalny

en: Minimum number of proxies
pl: Minimalna liczba serwerów proxy

en: Minimum password length
pl: Minimalna długość hasła

en: Minimum proxies
pl: Minimum proxy

en: Minimum required %1$s database version is %2$s.
pl: Najmniejsza wspierana wersja to %1$s, wykryto wersję %2$s.

en: Minimum required PHP memory limit is %1$s (configuration option "memory_limit").
pl: Wymagany minimalny limit pamięci dla PHP jest %1$s (konfiguracja opcji "memory_limit").

en: Minimum required PHP upload filesize is %1$s (configuration option "upload_max_filesize").
pl: Wymagany minimalny rozmiar pliku do wgrania dla PHP jest %1$s (konfiguracja opcji "upload_max_filesize").

en: Minimum required PHP version is %1$s.
pl: Wymagana minimalna wersja PHP to %1$s.

en: Minimum required TimescaleDB version is %1$s.
pl: Wymagana minimalna wersja TimescaleDB to %1$s.

en: Minimum required limit on execution time of PHP scripts is %1$s (configuration option "max_execution_time").
pl: Wymagany minimalny limit czasy wykonywania skryptu PHP jest %1$s (konfiguracja opcji "max_execution_time").

en: Minimum required limit on input parse time for PHP scripts is %1$s (configuration option "max_input_time").
pl: Wymagany minimalny limit czasu przetwarzania danych wejściowych dla PHP jest %1$s (konfiguracja opcji "max_input_time").

en: Minimum required size of PHP post is %1$s (configuration option "post_max_size").
pl: Wymagany minimalny rozmiar metody post dla PHP jest %1$s (konfiguracja opcji "post_max_size").

en: Minimum severity
pl: Minimalny poziom

en: Minimum time period to display is %1$s minute. | Minimum time period to display is %1$s minutes.
pl[0]: Minimalny okres do wyświetlenia to %1$s minuta.
pl[1]: Minimalny okres do wyświetlenia to %1$s minut.
pl[2]: Minimalny okres do wyświetlenia to %1$s minuty.

en: Minutes
pl: Minuty

en: Missing "itemid" field for item.
pl: Brakujące pole "itemid" dla pozycji.

en: Missing "name" field for graph prototype.
pl: Brakujące pole "name" dla prototypu wykresu.

en: Missing "name" field for graph.
pl: Brakujące pole "name" dla wykresu.

en: Missing data
pl: Brakujące dane

en: Missing items for graph "%1$s".
pl: Brakujące pozycje dla wykresu "%1$s".

en: Missing items for graph prototype "%1$s".
pl: Brakujące pozycje dla prototypu wykresu "%1$s".

en: Missing key "%1$s" for host "%2$s".
pl: Brakujący klucz "%1$s" dla hosta "%2$s".

en: Mixed
pl: Mieszany

[ctx: compact table header]
en: Mixed
pl: Mieszany

en: Mode
pl: Tryb

en: Module
pl: Moduł

en: Module added: %1$s. | Modules added: %1$s.
pl[0]: Dodany moduł: %1$s.
pl[1]: Dodane moduły: %1$s.
pl[2]: Dodane moduły: %1$s.

en: Module deleted: %1$s. | Modules deleted: %1$s.
pl[0]: Usunięty moduł: %1$s.
pl[1]: Usunięte moduły: %1$s.
pl[2]: Usunięte moduły: %1$s.

en: Module disabled | Modules disabled
pl[0]: Wyłączono moduł
pl[1]: Wyłączono moduły
pl[2]: Wyłączono moduły

en: Module enabled | Modules enabled
pl[0]: Włączono moduł
pl[1]: Włączono moduły
pl[2]: Włączono moduły

en: Module updated
pl: Zaktualizowano moduł

en: Module with ID "%2$s" is not available for user role "%1$s".
pl: Moduł o ID "%2$s" jest niedostępny dla roli użytkownika o nazwie "%1$s".

en: Modules
pl: Moduły

en: Modules updated
pl: Zaktualizowane moduły

en: Mon
pl: Pn

en: Monday
pl: Poniedziałek

en: Monitored by
pl: Monitorowany przez

en: Monitored by proxy
pl: Monitorowany przez proxy

en: Monitored host
pl: Monitorowany host

en: Monitoring
pl: Monitorowanie

en: Monospace
pl: Stała szerokość

en: Month
pl: Miesiąc

[ctx: compact table header]
en: Month
pl: Miesiąc

en: Monthly
pl: Miesięcznie

en: More matches found...
pl: Znaleziono więcej dopasowań...

[ctx: screen reader]
en: More than %1$d matches for %2$s found
pl: Znaleziono więcej niż %1$d pasujących do %2$s

en: More than 10 minutes
pl: Ponad 10 minut

en: Most critical if all children have problems
pl: Najkrytyczniejsza, jeśli wszystkie usługi podrzędne mają problemy

en: Most critical of child services
pl: Najkrytyczniejsza spośród usług podrzędnych

en: Multi-factor TOTP secret will be deleted.
pl: Wieloskładnikowy klucz tajny TOTP zostanie usunięty.

en: Multi-factor TOTP secrets will be deleted.
pl: Wieloskładnikowe klucze tajne TOTP zostaną usunięte.

en: Multi-factor authentication
pl: Uwierzytelnianie wieloskładnikowe

en: Multi-factor authentication is disabled system-wide.
pl: Uwierzytelnianie wieloskładnikowe jest wyłączone w całym systemie.

en: Multiple
pl: Wiele

en: Multiple PROBLEM events
pl: Wielokrotne zdarzenia typu PROBLEM

en: Mute
pl: Wycisz

en: Mute for %1$s
pl: Wycisz dla %1$s

en: My
pl: Moje

en: N/A
pl: N/D

en: Name
pl: Nazwa

[ctx: compact table header]
en: Name
pl: Nazwa

[ctx: user first name]
en: Name
pl: Imię

en: Name
pl: Imię

en: Name ID
pl: ID imienia

en: Name of the form field should not exceed 255 characters.
pl: Nazwa pola formularza powinna nie przekraczać 255 znaków.

en: Namespace
pl: Przestrzeń nazw

en: Naming requirements:
pl: Wymagania co do nazewnictwa:

en: Navigate to default view
pl: Nawiguj do widoku domyślnego

en: Navigate to initial view
pl: Nawiguj do widoku początkowego

en: Needle
pl: Wskazówka

en: Network discovery data storage period
pl: Okres przechowywania danych wykrywania sieci

en: Network interface list (includes interface type, status, IPv4 address, description). Returns text
pl: Lista interfejsów sieciowych (zawiera typ interfejsu, stan, adres IPv4, opis). Zwraca tekst

en: Network map added
pl: Dodano mapę sieci

en: Network map deleted | Network maps deleted
pl[0]: Usunięto mapę sieci
pl[1]: Usunięto mapy sieci
pl[2]: Usunięto mapy sieci

en: Network map updated
pl: Zaktualizowano mapę sieci

en: Network maps
pl: Mapy sieci

en: Network timeouts for UI
pl: Limity czasu sieci dla interfejsu użytkownika

en: Network utilization (combined transmit-rates and receive-rates) during the interval, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - network interface instance
pl: Użycie sieci (łącznie dla wysyłania i odbierania) podczas odstępu, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator wirtutalnej maszyny VMware, "instance" - instancja interfejsu sieciowego

en: Never
pl: Nigdy

en: New API token
pl: Nowy token API

en: New LDAP server
pl: Nowy serwer LDAP

en: New MFA method
pl: Nowa metoda MFA

en: New SLA
pl: Nowe SLA

en: New action
pl: Nowa akcja

en: New additional rule
pl: Nowa dodatkowa reguła

en: New column
pl: Nowa kolumna

en: New condition
pl: Nowy warunek

en: New connector
pl: Nowy konektor

en: New dashboard
pl: Nowy pulpit

en: New discovery rule
pl: Nowa reguła wykrywania

en: New element
pl: Nowy element

en: New event correlation
pl: Nowa współzależność zdarzeń

en: New event host group
pl: Nowa grupa hostów zdarzenia

en: New event tag name
pl: Nowa nazwa znacznika zdarzenia

en: New event tag value
pl: Nowa wartość znacznika zdarzenia

en: New excluded downtime
pl: Nowy wyłączony czas przestoju

en: New host
pl: Nowy host

en: New host group
pl: Nowa grupa hostów

en: New item
pl: Nowa pozycja

en: New item prototype
pl: Nowy prototyp pozycji

en: New maintenance period
pl: Nowy okres utrzymania

en: New media type
pl: Nowy typ mediów

en: New media type mapping
pl: Nowe mapowanie typów mediów

en: New operation
pl: Nowa operacja

en: New proxy
pl: Nowe proxy

en: New proxy group
pl: Nowa grupa proxy

en: New regular expression
pl: Nowe wyrażenie regularne

en: New script
pl: Nowy skrypt

en: New service
pl: Nowa usługa

en: New step of web scenario
pl: Nowy krok scenariusza sieci www

en: New tag filter
pl: Nowy filtr znacznika

en: New tag name
pl: Nowa nazwa znacznika

en: New template
pl: Nowy szablon

en: New template group
pl: Nowa grupa szablonów

en: New trigger
pl: Nowy wyzwalacz

en: New trigger prototype
pl: Nowy prototyp wyzwalacza

en: New triggers
pl: Nowe wyzwalacze

en: New update available
pl: Dostępna nowa aktualizacja

en: New user group mapping
pl: Nowe mapowanie grup użytkowników

en: New values
pl: Nowe wartości

en: Next dashboard
pl: Następny pulpit

en: Next page
pl: Następna strona

en: Next step
pl: Następny krok

en: No
pl: Nie

en: No "%1$s" given for graph prototype.
pl: Nie podano "%1$s" dla prototypu wykresu.

en: No "%1$s" given for graph.
pl: Nie podano "%1$s" dla wykresu.

en: No "%1$s" given for map.
pl: Nie podano "%1$s" dla mapy.

en: No changes.
pl: Brak zmian.

en: No compatible widgets.
pl: Brak kompatybilnych widżetów.

en: No data
pl: Brak danych

en: No data collection
pl: Bez zbierania danych

en: No data found
pl: Nie znaleziono danych

en: No data found.
pl: Nie znaleziono danych.

en: No data.
pl: Brak danych.

en: No default interface for "%1$s" type on "%2$s".
pl: Brak domyślnego interfejsu dla typu "%1$s" w "%2$s".

en: No details
pl: Bez szczegółów

en: No discovery rule IDs given.
pl: Nie podano żadnego identifykatora reguł wykrywania.

en: No enabled modules found.
pl: Nie znaleziono włączonych modułów.

en: No encryption
pl: Brak szyfrowania

en: No file was uploaded.
pl: Nie załadowano pliku.

en: No graph item with graph ID "%1$s".
pl: Brak pozycji wykresu o ID "%1$s".

en: No graphs added.
pl: Nie dodano wykresów.

en: No host IDs given.
pl: Nie podano identyfikatorów hosta.

en: No host selected.
pl: Nie wybrano hosta.

en: No host with host ID "%1$s".
pl: Brak hosta o ID "%1$s".

en: No icon for map element ""%1$s".
pl: Brak ikony dla elementu mpay ""%1$s".

en: No image
pl: Brak obrazka

en: No interface found
pl: Nie znaleziono interfejsu

en: No interfaces are defined.
pl: Brak zdefiniowanych interfejsów.

en: No inventory mode specified for action operation.
pl: Nie określono trybu inwentarza w operacji akcji.

en: No item selected.
pl: Nie wybrano pozycji.

en: No items defined.
pl: Nie zdefiniowano pozycji.

en: No macros found.
pl: Nie znaleziono makr.

en: No maps added.
pl: Nie dodano map.

en: No matches found
pl: Nie znaleziono

en: No new modules discovered
pl: Brak wykrytych nowych modułów

en: No operations defined for action "%1$s".
pl: Brak zdefiniowanych operacji dla akcji "%1$s".

en: No permissions for system access.
pl: Brak uprawnień dla dostępu do systemu.

en: No permissions to call "%1$s.%2$s".
pl: Brak uprawnień do wywołania "%1$s.%2$s".

en: No permissions to referred object or it does not exist!
pl: Brak uprawnień do tego obiektu lub obiekt nie istnieje!

en: No problems
pl: Bez problemów

en: No proxy
pl: Bez proxy

en: No recipients specified for action operation message.
pl: Brak zdefiniowanych odbiorców dla operacji wysłania wiadomości.

en: No refresh
pl: Nie odświeżono

en: No saved state, please login again.
pl: Brak zapisanego stanu, zaloguj się ponownie.

en: No script specified for action operation command.
pl: Nie określono skryptu dla komendy operacji akcji.

en: No targets specified for action operation global script.
pl: Nie wybrano celów dla operacji wykonania skryptu globalnego.

en: No trigger with trigger ID "%1$s".
pl: Brak wyzwalacza o ID "%1$s".

en: No triggers defined.
pl: Nie zdefiniowano żadnych wyzwalaczy.

en: No value
pl: Brak wartości

en: Non-boolean flags are deprecated.
pl: Flagi nieboolowskie są przestarzałe.

en: None
pl: Brak

en: Normal
pl: Normalny

en: Normal view
pl: Widok normalny

en: Norwegian (nb_NO)
pl: Norweski (nb_NO)

en: Not Ack
pl: Niepotwierdzone

en: Not all results are displayed. Please provide more specific search criteria.
pl: Nie wszystkie wyniki są wyświetlanie. Proszę dostarczyć ściślej określone kryteria wyszukiwania.

en: Not allowed to modify automatic user macro "%1$s".
pl: Nie można modyfikować automatycznego makra użytkownika "%1$s".

en: Not allowed to set language for user "guest".
pl: Nie zezwolono ustawienia języka dla użytkownika "guest".

en: Not allowed to set password for user "guest".
pl: Nie można ustawić hasła dla użytkownika "guest".

en: Not allowed to set theme for user "guest".
pl: Nie zezwolno ustawienia motywu dla użytkownika "guest".

en: Not allowed to update field "%1$s" for provisioned user.
pl: Nie można zaktualizować pola „%1$s” dla użytkownika z przydzielonym dostępem.

en: Not authorized.
pl: Nie autoryzowano.

en: Not available
pl: Niedostępny

[ctx: compact table header]
en: Not available
pl: Niedostępny

en: Not classified
pl: Niesklasyfikowany

en: Not enabled
pl: Nie włączone

en: Not inherited items
pl: Elementy niedziedziczone

en: Not supported
pl: Niewspierane

en: Note that %1$s or %2$s will be regarded as hostnames if used without single quotes.
pl: Pamiętaj, że %1$s lub %2$s będą traktowane jako nazwy hostów, jeśli zostaną użyte bez pojedynczych cudzysłowów.

en: Notes
pl: Notatki

en: Nothing
pl: Nic

en: Notification report
pl: Raport powiadomień

en: Notifications
pl: Powiadomienia

en: Notify about canceled escalations
pl: Powiadom o anulowanych eskalacjach

en: Notify all involved
pl: Powiadom wszystkich zaangażowanych

en: Nov
pl: Lis

en: November
pl: Listopad

en: Number of CPUs. Returns integer
pl: Liczba CPU. Zwraca liczbę całkowitą

en: Number of available DS paths, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "datastore" - Datastore name, "partitionid" - internal id of physical device from vmware.hv.datastore.discovery
pl: Liczba dostępnych ścieżek DS, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervisora VMware, "datastore" - nazwa magazynu danych, "partitionid" - wewnętrzne id fizycznego urządzenia z vmware.hv.datastore.discovery

en: Number of columns
pl: Liczba kolumn

en: Number of currently open file descriptors. Returns integer
pl: Ilość otwartych deskryptorów plików. Zwraca liczbę całkowitą

en: Number of enabled items on the host.
pl: Liczba włączonych pozycji na hoście.

en: Number of hosts (enabled/disabled)
pl: Liczba hostów (włączonych/wyłączonych)

en: Number of items (enabled/disabled/not supported)
pl: Liczba pozycji (włączonych/wyłączonych/niewspieranych)

en: Number of items in Zabbix database.
pl: Liczba pozycji w bazie danych Zabbix.

en: Number of items in proxy history that are not yet sent to the server
pl: Liczba pozycji w historii proxy, które jeszcze nie zostały wysłane do serwera

en: Number of items in the queue which are delayed by from to seconds, inclusive.
pl: Liczba pozycji w kolejce, które są opóźnione o od-do sekund włącznie.

en: Number of items in the queue which are delayed in Zabbix server or proxy by "from" till "to" seconds, inclusive.
pl: Liczba elementów w kolejce, które są wyświetlane na serwerze Zabbix lub proxy od "from" do "to" sekund, łącznie.

en: Number of monitored hosts
pl: Liczba monitorowanych hostów

en: Number of online proxies. Returns integer.
pl: Liczba serwerów proxy online. Zwraca liczbę całkowitą.

en: Number of out-of-window collisions. Returns integer
pl: Liczba kolizji poza-oknem. Zwraca liczbę całkowitą

en: Number of problems
pl: Liczba problemów

en: Number of problems and expand most critical one
pl: Liczba problemów i powiększone o najbardziej krytyczne

en: Number of processor cores on VMware hypervisor, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
pl: Liczba rdzeni procesora dla hypervizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervisora VMware

en: Number of processor threads on VMware hypervisor, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
pl: Liczba wątków procesora dla hypervizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervisora VMware

en: Number of processors on VMware virtual machine, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Liczba procesorów maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware

en: Number of rows
pl: Liczba wierszy

en: Number of seasons
pl: Ilość sezonów

en: Number of steps
pl: Liczba kroków

en: Number of templates
pl: Liczba szablonów

en: Number of triggers (enabled/disabled [problem/ok])
pl: Liczba wyzwalaczy (włączonych/wyłączonych [problem/ok])

en: Number of triggers in Zabbix database.
pl: Liczba wyzwalaczy w bazie danych Zabbix.

en: Number of unsupported items in Zabbix database.
pl: Liczba niewspieranych pozycji w bazie danych Zabbix.

en: Number of unsupported items on the host.
pl: Liczba niewspieranych pozycji na hoście.

en: Number of users (online)
pl: Liczba użytkowników (zalogowanych)

en: Number of users logged in. Returns integer
pl: Liczba zalogowanych użytkowników. Zwraca liczbę całkowitą

en: Number of virtual machines on VMware hypervisor, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
pl: Liczba maszyn wirtualnych dla hypervizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervisora VMware

en: Number or percentage of inodes. Returns integer for number; float for percentage
pl: Liczba lub procent węzłów inod. Zwraca liczbę całkowitą dla liczby; liczbę zmiennoprzecinkową dla procentu

en: Numeral systems
pl: Systemy liczbowe

en: Numeric (float)
pl: Liczba (zmiennoprzecinkowa)

en: Numeric (integer)
pl: Liczba (całkowita)

en: Numeric (unsigned)
pl: Liczba (całkowita bez znaku)

en: OID prefix
pl: Prefiks OID

en: OK event closes
pl: OK - zamknięto zdarzenie

en: OK event generation
pl: OK - wygenerowano zdarzenie

en: OOB IP address
pl: Adres IP OOB

en: OOB router
pl: Router OOB

en: OOB subnet mask
pl: Maska podsieci OOB

en: OS (Full details)
pl: OS (Pełne informacje)

en: OS (Short)
pl: OS (W skrócie)

en: Object
pl: Objekt

en: Oct
pl: Paź

en: Octal to decimal
pl: System ósekmowy do dziesiętnego

en: October
pl: Październik

en: Off
pl: Wyłączone

en: Offline
pl: Niedostępny

en: Old event tag name
pl: Stare zdarzenia znacznika nazwy

en: Old event tag value
pl: Stara wartość znacznika zdarzenia

en: Old tag name
pl: Stary znacznik nazwy

en: On
pl: Włączone

en: On status change triggers blink for
pl: Przy zmianie stanu wyzwalacze migają przez

en: Once
pl: Raz

en: One
pl: Jeden

en: One time only
pl: Jednorazowo

en: Online
pl: Dostępny

en: Online proxies
pl: Dostępne proxy

en: Only Zabbix agent, SNMPv1, SNMPv2 and SNMPv3 checks can be made unique.
pl: Tylko kontrole agenta Zabbix, SNMPv1, SNMPv2 i SNMPv3 mogą być unikalne.

en: Only administrators can set map owner.
pl: Tylko administrator może ustawić właściciela mapy.

en: Only disabled group can be set for deprovisioned users.
pl: Tylko dla użytkowników z nieprzydzielonym dostępem można ustawić wyłączoną grupę.

en: Only items assigned to enabled hosts are counted
pl: Liczone są tylko pozycje przypisane do włączonych hostów

en: Only one check can be unique.
pl: Tylko jeden test może być unikalny.

en: Only one user directory of type "%1$s" can exist.
pl: Może istnieć tylko jeden katalog użytkowników typu "%1$s".

en: Only selected problem | Only selected problems
pl[0]: Tylko wybrany problem
pl[1]: Tylko wybrane problemy
pl[2]: Tylko wybranych problemów

en: Only services without children
pl: Tylko usługi bez usług podrzędnych

en: Only services without problem tags
pl: Tylko usługi bez znaczników problemów

en: Only super admins can set dashboard owner.
pl: Tylko super administratorzy mogą ustawić właściciela panelu.

en: Only super admins can set report owner.
pl: Tylko super administratorzy mogą ustawić właściciela raportu.

en: Only triggers assigned to enabled hosts and depending on enabled items are counted
pl: Liczone są tylko wyzwalacze przypisane do włączonych hostów w zależności od włączonych pozycji

en: Open URL
pl: Otwórz URL

en: Open in a new window
pl: Otwórz w nowym oknie

en: Open log
pl: Otwórz dziennik

en: Operating system information. Returns string
pl: Informacje o systemie operacyjnym. Zwraca ciąg znaków

en: Operating system version information. Returns JSON
pl: Informacje o systemie operacyjnym. Zwraca JSON

en: Operation
pl: Operacja

en: Operation "%1$s" already exists for action "%2$s".
pl: Operacja "%1$s" już istnieje w akcji "%2$s".

en: Operation "%1$s" already exists.
pl: Operacja "%1$s" już istnieje.

en: Operation cannot be performed due to unauthorized request.
pl: Operacja nie może być wykonana z powodu nieupoważnionego żądania.

en: Operation details
pl: Szczegóły operacji

en: Operation has no group to operate.
pl: Operacja nie ma grupy, na której może działać.

en: Operation has no template to operate.
pl: Operacja nie ma szablonu, na którym może działać.

en: Operational data
pl: Dane operacyjne

[ctx: compact table header]
en: Operational data
pl: Dane operacyjne

en: Operations
pl: Operacje

en: Operator functions
pl: Funkcje operatorów

en: Options
pl: Opcje

en: Or
pl: Lub

en: Order
pl: Kolejność

en: Order by
pl: Sortuj według

en: Order column
pl: Sortuj według kolumny

en: Original
pl: Oryginał

en: Other
pl: Inne

en: Other configuration parameters
pl: Inne parametry konfiguracji

en: Other parameters
pl: Inne parametry

en: Others
pl: Inni

en: Outdated
pl: Przestarzały

en: Outgoing traffic statistics on network interface. Returns integer
pl: Statystyka ruchu wychodzącego interfejsu sieciowego. Zwraca liczbę całkowitą

en: Output
pl: Wyjście

en: Overlapping widgets at X:%3$d, Y:%4$d on page #%2$d of dashboard "%1$s".
pl: Na stronie #%2$d pulpitu "%1$s" widżety nachodzą na siebie w punkcie X:%3$d, Y:%4$d.

[ctx: item_form]
en: Overridden by
pl: Nadpisane przez

en: Override
pl: Nadpisanie

en: Override host
pl: Zastąp hosta

en: Override item history period
pl: Nadpisz okres historii pozycji

en: Override item trend period
pl: Nadpisz okres trendu pozycji

en: Override time period selector
pl: Zastąp wybór okresu czasu

en: Override with name "%1$s" already exists.
pl: Nadpisanie o nazwie "%1$s" już istnieje.

en: Overrides
pl: Nadpisania

en: Overview
pl: Przegląd

en: Owner
pl: Właściciel

en: PHP LDAP extension missing.
pl: Brakujące rozszerzenie PHP LDAP.

en: PHP OpenSSL extension missing.
pl: Brakujące rozszerzenie PHP OpenSSL.

en: PHP bcmath extension missing (PHP configuration parameter --enable-bcmath).
pl: Nie znaleziono rozszerzenia PHP bcmath (parametr konfiguracji PHP --enable-bcmath).

en: PHP ctype extension missing (PHP configuration parameter --enable-ctype).
pl: Nie znaleziono rozszerzenia PHP ctype (parametr konfiguracji PHP --enable-ctype).

en: PHP curl
pl: Curl PHP

en: PHP curl extension missing.
pl: Brak rozszerzenia curl PHP.

en: PHP databases support
pl: Obsługa baz danych przez PHP

en: PHP gd FreeType support
pl: Wsparcie dla PHP gd FreeType

en: PHP gd FreeType support missing.
pl: Brak wsparcia dla PHP gd FreeType.

en: PHP gd GIF image support missing.
pl: Brak wsparcia dla obrazów PHP gd GIF.

en: PHP gd GIF support
pl: Wsparcie dla PHP gd GIF.

en: PHP gd JPEG image support missing.
pl: Brak wsparcia dla PHP gd JPEG image.

en: PHP gd JPEG support
pl: Wsparcie dla PHP gd JPEG

en: PHP gd PNG image support missing.
pl: Brak wsparcia dla PHP gd PNG image.

en: PHP gd PNG support
pl: Wsparcie dla PHP gd PNG

en: PHP gd extension missing (PHP configuration parameter --with-gd).
pl: Nie znaleziono rozszerzenia PHP gd (parametr konfiguracji PHP --with-gd).

en: PHP gettext extension missing (PHP configuration parameter --with-gettext). Translations will not be available.
pl: Nie znaleziono rozszerzenia PHP gettext (parametr konfiguracji PHP --with-gettext). Tłumaczenia nie będą dostępne.

en: PHP libxml extension missing.
pl: Brak rozszerzenia PHP libxml.

en: PHP mbstring extension missing (PHP configuration parameter --enable-mbstring).
pl: Nie znaleziono rozszerzenia PHP mbstring (parametr konfiguracji PHP --enable-mbstring).

en: PHP option "%1$s"
pl: Opcja PHP "%1$s"

en: PHP option "%1$s" must be set to "%2$s"
pl: Opcja PHP "%1$s" musi być ustawiona na "%2$s"

en: PHP session auto start must be disabled (PHP directive "session.auto_start").
pl: Należy wyłączyć auto-start dla PHP session (dyrektywa PHP "session.auto_start").

en: PHP session extension missing (PHP configuration parameter --enable-session).
pl: Nie znaleziono rozszerzenia PHP session (parametr konfiguracji PHP --enable-session).

en: PHP sockets extension missing (PHP configuration parameter --enable-sockets).
pl: Nie znaleziono rozszerzenia PHP sockets (parametr konfiguracji PHP --enable-sockets).

en: PHP string function overloading must be disabled.
pl: Nadpisywanie funkcji znakowych PHP musi być wyłączone.

en: PHP version
pl: Wersja PHP

en: PHP xmlreader extension missing.
pl: Brak rozszerzenia PHP xmlreader.

en: PHP xmlwriter extension missing.
pl: Brak rozszerzenia PHP xmlwriter.

en: PROBLEM event generation mode
pl: PROBLEM - tryb generowania zdarzenia

en: PSK identity
pl: Tożsamość PSK

en: Page %1$d
pl: Strona %1$d

en: Page display period
pl: Czas wyświetlania strony

en: Page not found
pl: Nie znaleziono strony

en: Page received incorrect data
pl: Strona zawiera nieprawidłowe dane

en: Parameter
pl: Parametr

en: Parameter "%1$s" is deprecated.
pl: Parametr "%1$s" jest przestarzały.

en: Parameter "%1$s" must be enabled.
pl: Parametr „%1$s” musi być włączony.

en: Parameters
pl: Parametry

en: Parameters "esc_step_from" and "esc_step_to" must be set together.
pl: Parametry "esc_step_from" oraz "esc_step_to" muszą być ustawione razem.

en: Parent discovery rules
pl: Nadrzędne reguły wykrywania

en: Parent graphs
pl: Nadrzędne wykresy

en: Parent host value
pl: Wartość nadrzędnego hosta

en: Parent items
pl: Nadrzędne pozycje

en: Parent services
pl: Usługi nadrzędne

en: Parent templates
pl: Nadrzędne szablony

en: Parent triggers
pl: Nadrzędne wyzwalacze

en: Parent web scenarios
pl: Nadrzędne scenariusze sieci www

en: Parent-child relation conflict in services "%1$s" and "%2$s".
pl: Konflikt w relacji między usługami "%1$s" oraz "%2$s".

en: Parse
pl: Parsuj

en: Parse error
pl: Błąd przetwarzania

en: Passive
pl: Pasywny

en: Password
pl: Hasło

en: Password (once again)
pl: Hasło (ponownie)

en: Password can only be changed for users using the internal Zabbix authentication.
pl: Hasło może zostać zmienione wyłącznie dla użytkowników korzystających z wewnętrznego mechanizmu uwierzytelniającego Zabbix.

en: Password is not mandatory for non internal authentication type.
pl: Hasło nie jest obowiązkowe dla niewewnętrznych rodzajów autentykacji.

en: Password must contain
pl: Hasło musi zawierać

en: Password policy
pl: Polityka haseł

en: Password requirements:
pl: Wymagania dotyczące hasła:

en: Paste
pl: Wklej

en: Paste page
pl: Wklej stronę

en: Paste widget
pl: Wklej widżet

en: Paste without external links
pl: Wklej bez zewnętrznych łączy

en: Pattern
pl: Wzorzec

en: Pause operations for suppressed problems
pl: Zatrzymaj operacje dla wstrzymanych problemów

en: Pause operations for symptom problems
pl: Zatrzymaj operacje dla problemów objawów

en: Peak memory usage: %1$s
pl: Szczytowe zużycie pamięci: %1$s

en: Percent of time the virtual machine is unable to run because it is contending for access to the physical CPU(s), "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Procent czasu wystartowania maszyny wirtualnej ponieważ rywalizuje o dostęp do fizycznych CPU, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator wirtualnej maszyny Vmware

en: Percentage
pl: Procent

en: Percentage of host physical memory that has been consumed, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Procent zużytej pamięci fizycznej, "url" - URL usługi Vmware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator wirtualnej VMware

en: Percentage of online proxies. Returns float.
pl: Procent serwerów proxy online. Zwraca liczbę zmiennoprzecinkową.

en: Percentage of time that the virtual machine was ready, but could not get scheduled to run on the physical CPU, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - CPU instance
pl: Procent czasu kiedy wirtualna maszyna była gotowa, ale nie mogła otrzymać dostępu do fizycznego CPU, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator wirtualnej maszyny Vmware, "instance" - instancja CPU

en: Percentile line (left)
pl: Linia procentowa (z lewej)

en: Percentile line (right)
pl: Linia procentowa (z prawej)

en: Performs a DNS query. Returns 0 if DNS is down, query time in seconds (with fractions) otherwise
pl: Wykonuje zapytanie DNS. Zwraca 0, jeśli DNS nie działa, w przeciwnym razie zwraca czas zapytania w sekundach (z ułamkami).

en: Performs a DNS query. Returns character string with the required type of information
pl: Wykonuje zapytanie DNS. Zwraca ciąg znaków z wymaganym typem informacji

en: Period
pl: Okres

en: Period shift
pl: Przesunięcie okresu

en: Period type
pl: Typ okresu

en: Periods
pl: Okresy

en: Permissions
pl: Uprawnienia

en: Permissions can be assigned for user groups only.
pl: Uprawnienia mogą być nadawane wyłącznie dla grup użytkowników.

en: Persian (fa_IR)
pl: Perski (fa_IR)

en: Pie
pl: Kołowy

en: Pie chart
pl: Wykres kołowy

en: Placing algorithm
pl: Algorytm rozmieszczania

en: Plain text
pl: Zwykły tekst

en: Play
pl: Odtwórz

en: Play sound
pl: Odtwórz dźwięk

en: Please check configuration parameters. If all is correct, press "%1$s" button, or "%2$s" button to change configuration parameters.
pl: Proszę sprawdzić parametry konfiguracji. Jeżeli wszystko jest poprawne, należy nacisnąć przycisk "%1$s", lub można zmienić parametry konfiguracji przyciskiem "%2$s".

en: Please confirm that you want to remove all macros.
pl: Proszę potwierdzić czy chcesz usunąc wszystkie makra.

en: Please confirm that you want to remove all value mappings.
pl: Potwierdź czy na pewno chcesz usunąć wszystkie mapowania wartości.

en: Please create database manually, and set the configuration parameters for connection to this database. Press "%1$s" button when done.
pl: Proszę ręcznie utworzyć bazę danych i ustawić parametry konfiguracji dla połączenia do tej bazy. Naciśnij przycisk "%1$s", gdy skończysz.

en: Please enable "allow_url_fopen" directive.
pl: Proszę włącznyć "allow_url_fopen" wytyczną.

en: Please scan and get your verification code displayed in your authenticator app.
pl: Zeskanuj i wyświetl kod weryfikacyjny w aplikacji uwierzytelniającej.

en: Please select two elements
pl: Proszę wybrać dwa elementy

en: Please update configuration
pl: Proszę zaktualizować konfigurację

en: Please upgrade to latest major release.
pl: Proszę zaktualizować do najnowszej wersji głównej.

en: Point size
pl: Rozmiar punktu

en: Points
pl: Punkty

en: Polish (pl_PL)
pl: Polski (pl_PL)

en: Populates host inventory field
pl: Powielaj pola inwentarza hosta

en: Port cannot be empty for host interface.
pl: Pole port nie może być puste dla interfejsu hosta.

en: Port range
pl: Zakres portów

en: Portuguese (pt_BR)
pl: Portugalski (pt_BR)

en: Portuguese (pt_PT)
pl: Portugalski (pt_PT)

en: Position
pl: Pozycja

en: Position is ignored for s, uptime and unixtime units.
pl: Pozycja jest ignorowana dla jednostek s, uptime i unixtime.

en: Possibly the session has expired or the password was changed.
pl: Sesja najprawdopodobniej wygasła lub hasło zostało zmienione.

en: Post fields
pl: Pola metody post

en: Post type
pl: Typ metody post

en: Power usage , "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "max" - Maximum allowed power usage
pl: Zużycie prądu, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervizora VMware, "max" - dozwolone maksymalne zużycie prądu

en: Power value
pl: Wykładnik potęgi

en: Pre-installation summary
pl: Podsumowanie przed instalacją

en: Prediction functions
pl: Funkcje predykcji

en: Preprocessing
pl: Przetwarzanie wstępne

en: Preprocessing is a transformation before saving the value to the database. It is possible to define a sequence of preprocessing steps, and those are executed in the order they are set.
pl: Przetwarzanie wstępne to transformacja przed zapisaniem wartości w bazie danych. Istnieje możliwość zdefiniowania sekwencji kroków przetwarzania wstępnego, które będą wykonywane w kolejności ich ustawienia.

en: Preprocessing steps
pl: Kroki przetwarzania wstępnego

en: Prev. time
pl: Podgląd czasu

en: Preview
pl: Podgląd

en: Previous dashboard
pl: Poprzedni pulpit

en: Previous day
pl: Poprzedni dzień

en: Previous month
pl: Poprzedni miesiąc

en: Previous page
pl: Poprzednia strona

en: Previous value
pl: Poprzednia wartość

en: Previous week
pl: Poprzedni tydzień

en: Previous year
pl: Poprzedni rok

en: Primary POC cell
pl: Telefon komórkowy głównego punktu kontaktu

en: Primary POC email
pl: E-mail głównego punktu kontaktu

en: Primary POC name
pl: Nazwa głównego punktu kontaktu

en: Primary POC notes
pl: Notatki odnośnie głównego punktu kontaktu

en: Primary POC phone A
pl: Telefon A głównego punktu kontaktu

en: Primary POC phone B
pl: Telefon B głównego punktu kontaktu

en: Primary POC screen name
pl: Pseudonim głównego punktu kontaktu

en: Primary label
pl: Etykieta podstawowa

en: Privacy passphrase
pl: Hasło prywatności

en: Privacy protocol
pl: Protokół prywatności

en: Private
pl: Prywatne

en: Private key file
pl: Plik zawierający klucz prywatny

en: Privilege level
pl: Poziom uprawnień

en: Problem created
pl: Stworzony problem

en: Problem display
pl: Wyświetlanie problemów

en: Problem expression
pl: Wyrażenie dla problemu

en: Problem hosts
pl: Problemy hostów

en: Problem is not suppressed
pl: Problem nie jest wstrzymany

en: Problem is suppressed
pl: Problem jest wstrzymany

en: Problem on
pl: Problem z

en: Problem recovery
pl: Naprawianie problemu

en: Problem resolved
pl: Problem rozwiązany

en: Problem tag filter
pl: Filtr znaczników problemów

en: Problem tags
pl: Znaczniki problemów

en: Problem update
pl: Problem zaktualizowany

en: Problems
pl: Problemy

en: Problems by severity
pl: Stopień problemu

en: Process CPU utilization percentage. Returns float
pl: Wykorzystanie CPU przez proces. Zwraca liczbę zmiennoprzecinkową

en: Process tags
pl: Znaczniki procesu

en: Profile
pl: Profil

en: Prometheus
pl: Prometeusz

en: Prometheus pattern
pl: Wzorzec Prometheus

en: Prometheus to JSON
pl: Prometeusz na JSON

en: Properties
pl: Właściwości

en: Protocol
pl: Protokół

en: Provided API endpoint "%1$s" is invalid.
pl: Podany adres API "%1$s" jest nieprawidłowy.

en: Provided URL "%1$s" is invalid.
pl: Podany URL "%1$s" jest nieprawidłowy.

en: Provided authentication token "%1$s" is empty.
pl: Podany token uwierzytelniający "%1$s" jest pusty.

en: Provided secret path "%1$s" is invalid.
pl: Podana ścieżka do sekretu "%1$s" jest nieprawidłowa.

en: Provided secret query string "%1$s" is invalid.
pl: Podane zapytanie do sekretu "%1$s" jest nieprawidłowe.

en: Provision now
pl: Przydziel dostęp teraz

en: Provision selected LDAP user?
pl: Przydzielić dostęp dla wybranego użytkownika LDAP?

en: Provision selected LDAP users?
pl: Przydzielić dostęp dla wybranych użytkowników LDAP?

en: Provisioned
pl: Przydzielono dostęp

en: Provisioning period
pl: Okres przydzielania dostępu

en: Provisioning successful.
pl: Pomyślnie przydzielono dostępy.

en: Proxies
pl: Serwery proxy

en: Proxy "%1$s" already exists.
pl: Proxy "%1$s" już istnieje.

en: Proxy "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
pl: Nie istnieje proxy "%1$s" dla hosta "%2$s".

en: Proxy "%1$s" is used by action "%2$s".
pl: Proxy "%1$s" jest używane przez akcje "%2$s".

en: Proxy "%1$s" is used by discovery rule "%2$s".
pl: Proxy "%1$s" jest używane przez regułę wyszukiwania "%2$s".

en: Proxy added
pl: Dodano proxy

en: Proxy address
pl: Adres proxy

en: Proxy deleted | Proxies deleted
pl[0]: Usunięto proxy
pl[1]: Usunięto proxy
pl[2]: Usunięto proxy

en: Proxy group
pl: Grupa proxy

en: Proxy group "%1$s" already exists.
pl: Grupa proxy "%1$s" już istnieje.

en: Proxy group "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
pl: Grupa proxy "%1$s" dla hosta "%2$s" nie istnieje.

en: Proxy group "%1$s" is used by proxy "%2$s".
pl: Grupa proxy "%1$s" jest używana przez serwer proxy "%2$s".

en: Proxy group added
pl: Dodano grupę proxy

en: Proxy group deleted | Proxy groups deleted
pl[0]: Grupa proxy została usunięta
pl[1]: Grupy proxy zostały usunięte
pl[2]: Grupy proxy zostały usunięte

en: Proxy group updated
pl: Grupa proxy została zaktualizowana

en: Proxy groups
pl: Grupy proxy

en: Proxy is not assigned yet.
pl: Serwer proxy nie jest jeszcze przypisany.

en: Proxy mode
pl: Tryb serwera proxy

en: Proxy name
pl: Nazwa proxy

en: Proxy updated
pl: Zaktualizowano proxy

en: Proxy version is not supported by server version %1$s.
pl: Wersja serwera proxy nie jest obsługiwana przez serwer w wersji %1$s.

en: Proxy version is outdated, only data collection and remote execution is available with server version %1$s.
pl: Wersja proxy jest nieaktualna, w przypadku wersji serwera %1$s dostępne są tylko zbieranie danych i zdalne polecenia.

en: Public
pl: Publiczny

en: Public key
pl: Klucz publiczny

en: Public key file
pl: Plik klucza publicznego

en: Push
pl: Naciskać

en: Quarter
pl: Kwartał

[ctx: compact table header]
en: Quarter
pl: Kwartał

en: Quarterly
pl: Kwartalnie

en: Query fields
pl: Pola zapytania

en: Queue
pl: Kolejka

en: Queue details
pl: Szczegóły kolejki

en: Queue overview
pl: Przegląd kolejki

en: Queue overview by proxy
pl: Przegląd kolejki przez proxy

en: RESOLVED
pl: ROZWIĄZANY

en: Rank
pl: Ranga

en: Raw data
pl: Dane nieprzetworzone

en: Raw post
pl: Nieprzetworzona metoda post

en: Read
pl: Odczyt

en: Read only
pl: Tylko do odczytu

en: Read-only
pl: Tylko do odczytu

en: Read-only access to services
pl: Możliwość podglądu usług

en: Read-only access to services with tag
pl: Możliwość podglądu usług ze znacznikiem

en: Read-write
pl: Do odczytu i zapisu

en: Read-write access to services
pl: Możliwość podglądu i edycji usług

en: Read-write access to services with tag
pl: Możliwość podglądu i edycji usług ze znacznikiem

en: Reads modbus data. Returns various types
pl: Odczytuję dane modbus. Zwraca różne typy

en: Received value
pl: Otrzymana wartość

en: Recent problems
pl: Ostatnie problemy

en: Recipient
pl: Odbiorca

[ctx: compact table header]
en: Recipient
pl: Odbiorca

en: Recipient already exists.
pl: Odbiorca już istnieje.

en: Recipient's Zabbix username
pl: Nazwa użytkownika odbiorcy w Zabbix

en: Recipient's name
pl: Imię odbiorcy

en: Recipient's surname
pl: Nazwisko odbiorcy

en: Recipients
pl: Odbiorcy

en: Recordset ID
pl: ID zestawu wpisów

en: Recovering
pl: Odzyskiwanie

en: Recovery
pl: Odzyskiwanie

en: Recovery expression
pl: Wyrażenie przywracania

en: Recovery operations
pl: Operacje przywracania

en: Recovery time
pl: Czas przywrócenia

[ctx: compact table header]
en: Recovery time
pl: Czas przywrócenia

en: Rectangle
pl: Prostokąt

en: Reference attribute
pl: Atrybut odniesienia

en: Referred widget became unavailable. Please update configuration.
pl: Wskazany widżet nie jest już dostępny. Proszę zaktualizować konfigurację.

en: Referred widget is unavailable
pl: Wskazany widżet jest niedostępny

en: Refresh
pl: Odśwież

en: Refresh configuration
pl: Odśwież konfigurację

en: Refresh configuration of the selected proxies?
pl: Odświeżyć konfigurację wybranych proxy?

en: Refresh configuration of the selected proxy?
pl: Odświeżyć konfigurację wybranego proxy?

en: Refresh interval
pl: Przedział odświeżania

en: Regenerate
pl: Wygeneruj ponownie

en: Regenerate selected API token? Previously generated token will become invalid.
pl: Wygenerować ponownie wybrany token API? Token wygenerowany uprzednio straci ważność.

en: Regular
pl: Regularny

en: Regular expression
pl: Wyrażenie regularne

en: Regular expression "%1$s" already exists.
pl: Wyrażenie regularne "%1$s" już istnieje.

en: Regular expression added
pl: Dodano wyrażenie regularne

en: Regular expression deleted | Regular expressions deleted
pl[0]: Usunięto wyrażenie regularne
pl[1]: Usunięto wyrażenia regularne
pl[2]: Usunięto wyrażeń regularnych

en: Regular expression must be a string
pl: Wyrażenie regularne musi być ciągiem znaków

en: Regular expression updated
pl: Zaktualizowano wyrażenie regularne

en: Regular expressions
pl: Wyrażenia regularne

en: Related reports
pl: Powiązane raporty

en: Release notes
pl: Informacje o wydaniu

en: Release to create a widget.
pl: Wyzwól aby stworzyć widżet.

en: Remember me for 30 days
pl: Pamiętaj mnie przez 30 dni

en: Remote command
pl: Zdalne polecenie

en: Remove
pl: Usuń

[ctx: verb]
en: Remove
pl: Usuń

en: Remove all
pl: Usuń wszystko

en: Remove domain name
pl: Usuń nazwę domeny

en: Remove from favorites
pl: Usuń z ulubionych

en: Remove from host group
pl: Usuń z grupy hostów

en: Remove from host groups
pl: Usuń z grup hostów

en: Remove host
pl: Usuń hosta

en: Remove host tags
pl: Usuń tagi hosta

[ctx: screen reader]
en: Remove, %1$s
pl: Usuń, %1$s

en: Removed
pl: Usunięto

[ctx: screen reader]
en: Removed, %1$s
pl: Usunięte, %1$s

en: Rename
pl: Zmień nazwę

en: Repeat on
pl: Powtarzaj w

en: Repeats
pl: Powtórzenia

en: Replace
pl: Zastąp

en: Replace dependencies
pl: Zamień zależności

en: Replacement
pl: Zmień na

en: Report "%1$s" already exists.
pl: Raport "%1$s" już istnieje.

en: Report generated by other users will be changed to the current user.
pl: Raport generowany przez innych użytkowników zostanie zmieniony na bieżącego użytkownika.

en: Report generating test failed.
pl: Test generowania raportu nie powiódł się.

en: Report generating test successful.
pl: Generowanie raportu zakończyło się powodzeniem.

en: Report is currently generated by "%1$s".
pl: Raport jest właśnie generowany przez "%1$s".

en: Report sending failed for: %1$s.
pl: Wysłanie raportu do %1$s nie powiodło się.

en: Report was successfully sent to: %1$s.
pl: Raport do %1$s wysłano z powodzeniem.

en: Reporting period
pl: Okres raportowania

en: Reports
pl: Raporty

en: Request body
pl: Żądanie treści

en: Request body type
pl: Żądanie typu treści

en: Request created successfully
pl: Żądanie utworzone z powodzeniem

en: Request sent successfully
pl: Żądanie wysłane z powodzeniem

en: Request sent successfully. Some items are filtered due to access permissions or type.
pl: Żądanie wysłane pomyślnie. Niektóre elementy zostały odfiltrowane ze względu na uprawnienia dostępu lub typ.

en: Request type
pl: Typ żądania

en: Required
pl: Wymagane

en: Required host permissions
pl: Wymagane są uprawnienia do hosta

en: Required performance of the Zabbix server, in new values per second expected.
pl: Wymagana wydajność serwera Zabbix, podana w nowych wartościach na sekundę.

en: Required server performance, new values per second
pl: Wymagana wydajność serwera, nowe wartości na sekundę

en: Required status codes
pl: Wymagane kody stanu

en: Required string
pl: Wymagany ciąg znaków

en: Required vps
pl: Wymagane vps

en: Reset
pl: Przywróć

en: Reset TOTP secret
pl: Zresetuj klucz tajny TOTP

en: Reset all fields to default values?
pl: Przywrócić wszystkie pola do wartości domyślnych?

en: Reset confirmation
pl: Potwierdzenie przywracania

en: Reset defaults
pl: Przywróć domyślne

en: Reset to initial view
pl: Przywróć widok początkowy

en: Resolved
pl: Rozwiązane

en: Resolved by
pl: Rozwiązane przez

en: Resolved by event correlation rule "%1$s".
pl: Rozwiązane przez regułę współzależności zdarzeń "%1$s".

en: Resolved by event correlation rule.
pl: Rozwiązane przez regułę współzależności zdarzeń.

en: Resolved by inaccessible user.
pl: Rozwiązane przez niedostępnego użytkownika.

en: Resolved by user "%1$s".
pl: Rozwiązane przez użytkownika "%1$s".

en: Resource
pl: Zasób

en: Resource ID
pl: ID zasobu

en: Response
pl: Odpowiedź

en: Response code
pl: Kod odpowiedzi

en: Response time
pl: Czas odpowiedzi

en: Response type: JSON
pl: Typ odpowiedzi: JSON

en: Response type: String
pl: Typ odpowiedzi: łańcuch znaków

en: Result
pl: Wynik

en: Result converted to %1$s
pl: Wynik przetworzony do %1$s

en: Result is FALSE
pl: Wynik jest NIEPRAWDZIWY

en: Result is TRUE
pl: Wynik jest PRAWDZIWY

en: Result is truncated due to its size (%1$s).
pl: Wynik jest obcięty ze względu na jego rozmiar (%1$s).

en: Result type
pl: Typ wyniku

en: Result with value map applied
pl: Wynik z wartością mapy zastosowany

en: Retrieve mode
pl: Tryb pobierania

en: Retrieving contents of a file. Returns text
pl: Pobieranie zawartości pliku. Zwraca tekst

en: Retry
pl: Ponów

en: Return a JSON array with LLD macros describing the MBean objects or their attributes. Can be used for LLD.
pl: Zwraca tablicę JSON z makrem LLD opisującym obiekty MBean lub ich atrybuty. Może być użyte do LLD.

en: Return a JSON array with MBean objects or their attributes. Compared to jmx.discovery it does not define LLD macros. Can be used for LLD.
pl: Zwraca tablicę JSON z obiektami MBean lub ich atrybutami. Porównane do jmx.discovery nie definiuje makr LLD. Może być użyte do LLD.

en: Return first column of the first row of the SQL query result.
pl: Zwraca pierwszą kolumnę pierwszego wiersza wyniku zapytania SQL.

en: Return value of an attribute of MBean object.
pl: Zwraca wartość atrybutu objektu MBean.

en: Returns 4-digit string containing octal number with Unix permissions
pl: Zwraca czterocyfrowy ciąg znaków zawierający uprawnienia Unix w systemie ósemkowym

en: Returns ICMP ping response time in seconds. Example: 0.02
pl: Zwraca czas odpowiedzi na ping ICMP w sekundach. Przykład: 0.02

en: Returns a JSON array describing the host network interfaces configured in Zabbix. Can be used for LLD.
pl: Zwraca tablicę JSON opisującą skonfigurowane interfejsy sieciowe w Zabbix. Może być użyte do LLD.

en: Returns a JSON object containing Zabbix server or proxy internal metrics.
pl: Zwraca objekt JSON zawierający serwer Zabbix lub wewnętrzny wskaźnik proxy.

en: Returns availability of a particular type of checks on the host. Value of this item corresponds to availability icons in the host list. Valid types are: agent, active_agent, snmp, ipmi, jmx.
pl: Zwraca dostępność określonych typów sprawdzeń na hoście. Wartość tej pozycji odpowiada ikonom dostępności na liście hostów. Poprawne typy to: agent, active_agent, snmp, ipmi, jmx.

en: Returns current maintenance status of the host.
pl: Zwraca bieżący stan utrzymania dla hosta.

en: Returns information associated with Zabbix Java gateway. Valid params are: ping, version.
pl: Zwraca informacje związane z bramą Java Zabbixa. Poprawne parametry to: ping, version.

en: Returns number of TCP sockets that match parameters. Returns integer
pl: Zwraca ilość gniazd TCP pasujących do wyrażenia. Zwraca liczbę całkowitą

en: Returns number of UDP sockets that match parameters. Returns integer
pl: Zwraca ilość gniazd UDP pasujących do wyrażenia. Zwraca liczbę całkowitą

en: Returns number of state changes from disk/memory mode since start. Frequent state changes indicates that either memory buffer size or age must be increased.
pl: Zwraca liczbę zmian stanu z trybu dysk/pamięć od momentu uruchomienia. Częste zmiany stanu wskazują, że należy zwiększyć rozmiar lub wiek bufora pamięci.

en: Returns percentage of lost ICMP ping packets.
pl: Zwraca procent utraconych pakietów ping ICMP.

en: Returns total number of history values written to database.
pl: Zwraca całkowitą liczbę wartości historycznych zapisanych w bazie danych.

en: Revert
pl: Przywróć

en: Revert changes
pl: Cofnij zmiany

en: Right
pl: Z prawej

en: Right Y
pl: Prawy Y

en: Right trim
pl: Przytnij z prawej

en: Role
pl: Rola

en: Romanian (ro_RO)
pl: Rumuński (ro_RO)

en: Root cause
pl: Głowna przyczyna

en: Rows
pl: Wiersze

en: Rows per page
pl: Wierszy na stronę

en: Rules
pl: Reguły

en: Run script "%1$s" on Zabbix server
pl: Uruchom skrypt "%1$s" na serwerze Zabbix

en: Run script "%1$s" on current host
pl: Uruchom skrypt "%1$s" na bieżącym hoście

en: Run script "%1$s" on host groups
pl: Uruchom skrypt "%1$s" na grupie hostów

en: Run script "%1$s" on hosts
pl: Uruchom skrypt "%1$s" na hostach

en: Run specified command on the host. Returns text result of the command; 1 - with mode as nowait (regardless of command result)
pl: Uruchamia określone polecenie na hoście. Zwraca tekstowy rezultat polecenia; 1 - w trybie bez oczekiwania (niezależnie od wyniku polecenia)

en: Russian (ru_RU)
pl: Rosyjski (ru_RU)

[ctx: Sunday short]
en: S
pl: N

en: SAML group pattern
pl: Wzorzec grupy SAML

en: SAML settings
pl: Ustawienia SAML

en: SLA "%1$s" SLO must have no more than 4 fractional digits.
pl: SLO w SLA "%1$s" nie może mieć więcej niż 4 cyfry po przecinku.

en: SLA "%1$s" already exists.
pl: SLA "%1$s" już istnieje.

en: SLA created
pl: Utworzono SLA

en: SLA deleted | SLAs deleted
pl[0]: Usunięto SLA
pl[1]: Usunięto SLA
pl[2]: Usunięto SLA

en: SLA disabled | SLAs disabled
pl[0]: Wyłączono SLA
pl[1]: Wyłączono SLA
pl[2]: Wyłączono SLA

en: SLA enabled | SLAs enabled
pl[0]: Włączono SLA
pl[1]: Włączono SLA
pl[2]: Włączono SLA

en: SLA is disabled.
pl: SLA jest wyłączone.

en: SLA report
pl: Raport SLA

en: SLA updated
pl: Zaktualizowano SLA

en: SLA with ID "%1$s" is not available.
pl: SLA z ID "%1$s" nie jest dostępne.

en: SLAs
pl: SLA

en: SLO service URL
pl: URL usługi SLO

en: SMTP server
pl: Serwer SMTP

en: SMTP server port
pl: Port SMTP serwera

en: SNMP OID
pl: OID SNMP

en: SNMP agent
pl: Agent SNMP

en: SNMP community
pl: Hasło SNMP

en: SNMP get value
pl: Pobierz wartość SNMP

en: SNMP interfaces
pl: Interfejsy SNMP

en: SNMP trap
pl: Pułapka SNMP

en: SNMP version
pl: Wersja SNMP

en: SNMP walk to JSON
pl: SNMP walk na JSON

en: SNMP walk value
pl: Wartość SNMP walk

en: SNMPv1 agent
pl: Agent SNMPv1

en: SNMPv2 agent
pl: Agent SNMPv2

en: SNMPv3 agent
pl: Agent SNMPv3

en: SP entity ID
pl: ID jednostki SP

en: SP name ID format
pl: Format ID nazwy SP

en: SQL count: %1$s (selects: %2$s | executes: %3$s)
pl: Licznik SQL: %1$s (select: %2$s | execute: %3$s)

en: SQL query
pl: Zapytanie SQL

en: SQL statement execution has failed "%1$s"
pl: Wykonanie zapytania SQL nie udało się "%1$s"

en: SQL statement execution has failed "%1$s".
pl: Wykonanie zapytania SQL nie udało się "%1$s".

en: SSH agent
pl: Agent SSH

en: SSL certificate file
pl: Plik certyfikatu SSL

en: SSL key file
pl: Plik klucza SSL

en: SSL key password
pl: Hasło klucza SSL

en: SSL verify host
pl: Host weryfikacji SSL

en: SSL verify peer
pl: Podmiot weryfikujący SSL

en: SSO service URL
pl: URL usługi SSO

en: Sat
pl: Sob

en: Saturday
pl: Sobota

en: Save
pl: Zapisz

en: Save as
pl: Zapisz jako

en: Save changes
pl: Zapisz zmiany

en: Save it as "%1$s"
pl: Zapisz jako "%1$s"

en: Scale
pl: Skala

en: Scale size
pl: Rozmiar skali

en: Scan directory
pl: Skanuj katalog

en: Scan this QR code
pl: Zeskanuj ten kod QR

en: Scenario
pl: Scenariusz

en: Scenario tags
pl: Znaczniki scenariusza

en: Schedule
pl: Harmonogram

en: Scheduled check
pl: Zaplanowane sprawdzenia

en: Scheduled report
pl: Raport okresowy

en: Scheduled report added
pl: Dodano raport okresowy

en: Scheduled report created
pl: Utworzono raport okresowy

en: Scheduled report deleted | Scheduled reports deleted
pl[0]: Usunięto raport okresowy
pl[1]: Usunięto raporty okresowe
pl[2]: Usunięto raporty okresowe

en: Scheduled report disabled | Scheduled reports disabled
pl[0]: Wyłączono raport okresowy
pl[1]: Wyłączono raporty okresowe
pl[2]: Wyłączono raporty okresowe

en: Scheduled report enabled | Scheduled reports enabled
pl[0]: Włączono raport okresowy
pl[1]: Włączono raporty okresowe
pl[2]: Włączono raporty okresowe

en: Scheduled report test
pl: Test raportu okresowego

en: Scheduled report updated
pl: Zaktualizowano raport okresowy

en: Scheduled reports
pl: Raporty okresowe

en: Scheduling
pl: Harmonogramowanie

en: Scope
pl: Zakres

[ctx: selected problems]
en: Scope
pl: Zakres

en: Script
pl: Skrypt

en: Script "%1$s" already exists.
pl: Skrypt "%1$s" już istnieje.

en: Script added
pl: Dodano skrypt

en: Script deleted | Scripts deleted
pl[0]: Usunięto skrypt
pl[1]: Usunięto skrypt
pl[2]: Usunięto skrypt

en: Script does not have parameters.
pl: Skrypt nie ma parametrów.

en: Script execution
pl: Wykonanie skryptu

en: Script execution log
pl: Log wykonania skryptu

en: Script execution successful.
pl: Wykonanie skryptu powiodło się.

en: Script name
pl: Nazwa skryptu

en: Script parameters
pl: Parametry skryptu

en: Script profiler
pl: Profiler skryptu

en: Script updated
pl: Zaktualizowano skrypt

en: Scripts
pl: Skrypty

en: Search
pl: Szukaj

en: Search attribute
pl: Atrybut wyszukiwania

en: Search filter
pl: Filtr wyszukiwania

en: Search pattern is empty
pl: Pusty wzorzec wyszukiwania

en: Search string
pl: Znajdź frazę

en: Season
pl: Sezon

en: Season deviation window
pl: Okno odchylenia w sezonie

en: Secondary POC cell
pl: Telefon komórkowy drugiego punktu kontaktu

en: Secondary POC email
pl: E-mail drugiego punktu kontaktu

en: Secondary POC name
pl: Nazwa drugiego punktu kontaktu

en: Secondary POC notes
pl: Notatki drugiego punktu kontaktu

en: Secondary POC phone A
pl: Telefon A drugiego punktu kontaktu

en: Secondary POC phone B
pl: Telefon B drugiego punktu kontaktu

en: Secondary POC screen name
pl: Pseudonim drugiego punktu kontaktu

en: Secondary label
pl: Etykieta pomocnicza

en: Seconds
pl: Sekundy

en: Secret text
pl: Tajny tekst

en: Security
pl: Bezpieczeństwo

en: Security level
pl: Poziom ochrony

en: Security name
pl: Nazwa ochrony

en: Select
pl: Wybierz

en: Select SLA to display SLA report.
pl: Wybierz SLA by wyświetlić jego raport.

en: Select prototype
pl: Wybierz prototyp

en: Selected
pl: Wybrane

en: Selected and all other problems of related triggers
pl: Wybrane i inne problemy powiązanych wyzwalaczy

en: Selected elements
pl: Wybrane elementy

en: Selected items only
pl: Tylko wybrane elementy

[ctx: screen reader]
en: Selected, %1$s in position %2$d of %3$d
pl: Wybrane, %1$s w pozycji %2$d z %3$d

[ctx: screen reader]
en: Selected, %1$s, read only, in position %2$d of %3$d
pl: Wybrane, %1$s, tylko do odczytu, w pozycji %2$d z %3$d

en: Send backward
pl: Wyślij wstecz

en: Send message
pl: Wyślij wiadomość

en: Send message to user groups
pl: Wyślij wiadomość do grup użytkowników

en: Send message to users
pl: Wyślij wiadomość do użytkowników

en: Send only to
pl: Wyślij wyłącznie do

en: Send to
pl: Wyślij do

en: Send to back
pl: Wyślij do tyłu

en: Send to user groups
pl: Wyślij do grup użytkowników

en: Send to users
pl: Wyślij do użytkowników

en: Sent
pl: Wysłano

en: Sent/Executed
pl: Wysłano/Wykonano

en: Sep
pl: Wrz

en: Separated
pl: Rozdzielone

en: Separately
pl: Oddzielnie

en: September
pl: Wrzesień

en: Serial number A
pl: Numer seryjny A

en: Serial number B
pl: Numer seryjny B

en: Server
pl: Serwer

en: Server (proxy)
pl: Serwer (proxy)

en: Server time
pl: Czas serwera

en: Servers
pl: Serwery

en: Service
pl: Usługa

[ctx: compact table header]
en: Service
pl: Usługa

en: Service "%1$s" cannot have problem tags and children at the same time.
pl: Usługa "%1$s" nie może mieć jednocześnie zdefiniowanych znaczników problemu oraz usług podrzędnych.

en: Service actions
pl: Akcje usługi

en: Service created
pl: Utworzono usługę

en: Service data storage period
pl: Okres przechowywania danych usług

en: Service deleted | Services deleted
pl[0]: Usunięto usługę
pl[1]: Usunięto usługi
pl[2]: Usunięto usługi

en: Service list
pl: Lista usług

en: Service name
pl: Nazwa usługi

en: Service port
pl: Port usługi

en: Service recovery
pl: Przywrócenie usługi

en: Service tag name
pl: Nazwa znacznika usługi

en: Service tag value
pl: Wartość znacznika usługi

en: Service tags
pl: Znaczniki usługi

en: Service type
pl: Typ usługi

en: Service update
pl: Typ usługi

en: Service updated
pl: Zaktualizowano usługę

en: Service with ID "%1$s" is not available.
pl: Usługa o identyfikatorze "%1$s" jest niedostępna.

en: Service with ID "%2$s" is not available for user role "%1$s".
pl: Usługa o identyfikatorze "%2$s" jest niedostępna dla roli użytkownika "%1$s".

en: Services
pl: Usługi

en: Services form a circular dependency.
pl: Usługi tworzą cykliczną zależność.

en: Services updated
pl: Zaktualizowano usługi

en: Session ID or token is expected.
pl: Oczekiwany jest ID sesji lub token.

en: Session initialization error.
pl: Błąd inicjalizacji sesji.

en: Session terminated, re-login, please.
pl: Sesja zakończona, proszę zalogować się ponownie.

en: Set custom time period
pl: Ustaw własny okres czasu

en: Set error to
pl: Ustaw błąd na

en: Set expiration date and time
pl: Ustaw datę i godzinę wygaśnięcia

en: Set host inventory mode
pl: Ustaw tryb inwentarza hosta

en: Set new value
pl: Ustaw nową wartość

en: Set status to
pl: Ustaw stan na

en: Set status to OK
pl: Ustaw stan na OK

en: Set this view as default
pl: Ustaw ten widok jako domyślny

en: Set value to
pl: Ustaw wartość na

en: Setting LDAP dereferencing mode failed.
pl: Nieudane ustawianie trybu wyłuskiwania LDAP.

en: Setting LDAP protocol failed.
pl: Nieudane ustawianie protokołu LDAP.

en: Setting LDAP referrals to "Off" failed.
pl: Nieudane skierowanie LDAP do "Off".

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Severity
pl: Poziom

[ctx: compact table header]
en: Severity
pl: Poziom

[ctx: screen reader]
en: Severity changed
pl: Poziom zmieniony

en: Severity changes
pl: Zmiana poziomu

[ctx: screen reader]
en: Severity decreased
pl: Poziom zmniejszony

en: Severity filter
pl: Filtrowanie wg poziomów

[ctx: screen reader]
en: Severity increased
pl: Poziom zwiększony

en: Shape
pl: Kształt

en: Shared
pl: Udostępniony

en: Sharing
pl: Współdzielenie

en: Sharing option "%1$s" is missing a value for map "%2$s".
pl: Brak wartości w opcji współdzielenia "%1$s" dla mapy "%2$s".

en: Short
pl: Krótki

en: Shortened
pl: Skrócony

en: Show
pl: Wyświetl

en: Show aggregation function
pl: Pokaż funkcję agregującą

en: Show arc
pl: Pokaż łuk

en: Show column header
pl: Pokaż nagłówek kolumny

en: Show data in maintenance
pl: Wyświetl dane w utrzymaniu

en: Show details
pl: Wyświetl szczegóły

en: Show header
pl: Pokaż nagłówek

en: Show hosts in maintenance
pl: Wyświetl hosty w utrzymaniu

en: Show labels
pl: Pokaż etykiety

en: Show legend
pl: Wyświetl legendę

en: Show lines
pl: Wyświetl linie

en: Show number of records
pl: Pokaż liczbę rekordów

en: Show only totals
pl: Pokaż tylko sumy

en: Show operational data
pl: Pokaż dane operacyjne

en: Show periods
pl: Pokaż okresy

en: Show problems
pl: Pokaż problemy

en: Show selected
pl: Wyświetl wybrane

en: Show sidebar
pl: Pokaż panel boczny

en: Show software update check details
pl: Wyświetl szczegóły sprawdzania aktualizacji oprogramowania

en: Show suppressed problems
pl: Pokaż wstrzymane problemy

en: Show symptoms
pl: Pokaż objawy

en: Show tags
pl: Pokaż znaczniki

en: Show technical errors
pl: Pokaż błędy techniczne

en: Show text as HTML
pl: Wyświetl tekst jako HTML

en: Show thumbnail
pl: Pokaż miniaturkę

en: Show timeline
pl: Pokaż linię czasu

en: Show timestamp
pl: Pokaż znacznik czasu

en: Show total value
pl: Pokaż całkowitą wartość

en: Show triggers
pl: Wyświetl wyzwalacze

en: Show unavailable maps
pl: Pokaż niedostępne mapy

en: Show units
pl: Pokaż jednostki

en: Show value
pl: Wyświetl wartość

en: Show warning if Zabbix server is down
pl: Pokaż ostrzeżenie jeżeli serwer Zabbixa nie działa

en: Show working time
pl: Wyświetl czas pracy

en: Shown
pl: Wyświetlane

en: Shown as the account name to all MFA users in authenticator apps.
pl: Wyświetlana jako nazwa konta wszystkim użytkownikom usługi MFA w aplikacjach uwierzytelniających.

en: Shown as the label to all MFA users in authenticator apps.
pl: Wyświetlana jako etykieta wszystkim użytkownikom usługi MFA w aplikacjach uwierzytelniających.

en: Sidebar control
pl: Kontrola panelu bocznego

en: Sign
pl: Zaloguj

en: Sign in
pl: Zaloguj się

en: Sign in with HTTP
pl: Zaloguj się przez HTTP

en: Sign in with Single Sign-On (SAML)
pl: Zaloguj się przez Single Sign-On (SAML)

en: Sign out
pl: Wyloguj

en: Simple
pl: Prosty

en: Simple change
pl: Prosta zmiana

en: Simple check
pl: Proste sprawdzenie

en: Simple graph
pl: Prosty wykres

en: Simple graph prototype
pl: Prosty prototyp wykresu

en: Simple graphs
pl: Proste wykresy

en: Simple triggers
pl: Proste wyzwalacze

en: Single
pl: Pojedynczy

en: Single line
pl: Pojedyncza linia

en: Single line - result will be displayed in a single line and truncated to specified length.
pl: Pojedyncza linia - wynik zostanie wyświetlony w jednej linii i obcięty do określonej długości.

en: Site ZIP / postal
pl: Kod pocztowy / ZIP witryny

en: Site address A
pl: Adres A witryny

en: Site address B
pl: Adres B witryny

en: Site address C
pl: Adres C witryny

en: Site city
pl: Miasto witryny

en: Site country
pl: Kraj witryny

en: Site notes
pl: Notatki o witrynie

en: Site rack location
pl: Położenie serwera witryny

en: Site state / province
pl: Województwo / prowincja witryny

en: Size
pl: Rozmiar

en: Size of the response received from Zabbix server "%1$s" exceeds the allowed size of %2$s bytes. This value can be increased in the ZBX_SOCKET_BYTES_LIMIT constant in include/defines.inc.php.
pl: Rozmiar odpowiedzi z serwera Zabbix "%1$s" przekracza dozwolony rozmiar %2$s bajtów. Wartość ta może być zwiększona w stałej ZBX_SOCKET_BYTES_LIMIT w pliku include/defines.inc.php.

en: Slovak (sk_SK)
pl: Słowacki (sk_SK)

en: Snooze
pl: Drzemka

en: Snooze for %1$s
pl: Wstrzymaj na %1$s

en: Software
pl: Oprogramowanie

en: Software (Full details)
pl: Oprogramowanie (szczegółowo)

en: Software application A
pl: Oprogramowanie A

en: Software application B
pl: Oprogramowanie B

en: Software application C
pl: Oprogramowanie C

en: Software application D
pl: Oprogramowanie D

en: Software application E
pl: Oprogramowanie E

en: Software architecture information. Returns string
pl: Informacje o architekturze oprogramowania. Zwraca ciąg znaków

en: Software update last checked
pl: Ostatnio sprawdzona aktualizacja oprogramowania

en: Some of the history for this item may be compressed, deletion is not available.
pl: Część historii tej pozycji może być skompresowana, usunięcie jest niedostępne.

en: Sort entries by
pl: Sortuj pozycje wg

en: Sort order (0->999)
pl: Porządek sortowania (0->999)

en: Sorting by field "%1$s" not allowed.
pl: Sortowanie według pola "%1$s" jest zabronione.

en: Source
pl: Źródło

en: Space between sectors
pl: Przestrzeń pomiędzy sektorami

en: Spanish (es_ES)
pl: Hiszpański (es_ES)

en: Specified role was not found.
pl: Określona rola nie została znaleziona.

en: Specified script does not exist or you do not have rights on it for action operation command.
pl: Podany skrypt nie istnieje lub brak uprawnień dla polecenia operacji akcji.

en: Specify host to see the graphs.
pl: Określ hosta, który widzi wykres.

en: Specify some filter condition to see the values.
pl: Określ jakieś warunki filtra, żeby zobaczyć wartości.

en: Speed
pl: Prędkość

en: Stacked
pl: Warstwowy

en: Staircase
pl: Schody

en: Standard items
pl: Podstawowe pozycje

en: Standby
pl: W gotowości

en: Start date
pl: Data startu

en: Start in
pl: Uruchom w

en: Start slideshow
pl: Rozpocznij pokaz slajdów

en: Start slideshow automatically
pl: Automatycznie uruchom pokaz slajdów

en: Start time
pl: Czas startu

en: Start time must be less than end time for SLA "%1$s".
pl: Czas rozpoczęcia musi być mniejszy niż czas zakończenia dla SLA "%1$s".

en: Start time must be less than end time for excluded downtime "%2$s" of SLA "%1$s".
pl: Czas rozpoczęcia musi być mniejszy niż czas zakończenia wykluczonego czasu przestoju "%2$s" dla SLA "%1$s".

en: Starting TLS failed.
pl: Nieudane rozpoczęcznie TLS.

en: Startup time of Zabbix server, Unix timestamp.
pl: Czas startu serwera Zabbix. Znacznik czasu Unix (timestamp).

en: State
pl: Stan

en: State of proxy group. Returns integer: 0 - unknown; 1 - offline; 2 - recovering; 3 - online; 4 - degrading.
pl: Stan grupy proxy. Zwraca liczbę całkowitą: 0 - nieznana; 1 - niedostępna; 2 - odzyskiwanie; 3 - dostępna; 4 - degradacja.

en: State of proxy memory buffer.
pl: Stan bufora pamięci proxy.

[ctx: history source selection method]
en: Static
pl: Statyczny

en: Statistics and availability of Zabbix write cache. Cache - one of values (modes: all, float, uint, str, log, text, not supported), history (modes: pfree, free, total, used, pused), index (modes: pfree, free, total, used, pused), trend (modes: pfree, free, total, used, pused).
pl: Statystyki i dostępności zapisu pamięci Zabbix. Pamięć - jedna z wartości (tryby: all, float, uint, str, log, text, not supported), historia (tryby: pfree, free, total, used, pused), indeks (tryby: pfree, free, total, used, pused), trend (tryby: pfree, free, total, used, pused).

en: Statistics and availability of proxy memory buffer. Mode (modes: pfree, free, total, used, pused).
pl: Statystyki i dostępność bufora pamięci proxy. Tryb (tryby: pfree, free, total, used, pused).

en: Status
pl: Stan

[ctx: compact table header]
en: Status
pl: Stan

en: Status calculation rule
pl: Zasada obliczania stanu

en: Status calculation rule and additional rules are only applicable if child services exist.
pl: Reguły obliczania stanu oraz dodatkowe zasady są możliwe do zastosowania tylko, gdy istnieją usługi podrzędne.

en: Status codes
pl: Kody stanów

en: Status disabled
pl: Status wyłączony

en: Status maintenance
pl: Status utrzymania

en: Status of discovery
pl: Stan wykrywania

en: Status only
pl: Tylko stan

en: Status problem
pl: Status problemu

en: Status propagation rule
pl: Reguła propagacji stanu

en: Step
pl: Krok

en: Step "%1$s" [%2$s of %3$s] failed: %4$s
pl: Krok "%1$s" [%2$s z %3$s] nie powiódł się: %4$s

en: Step duration
pl: Czas trwania kroku

en: Step of web scenario
pl: Krok scenariusza sieci www

en: Step with name "%1$s" already exists.
pl: Krok o nazwie "%1$s" już istnieje.

en: Steps
pl: Kroki

en: Stop processing
pl: Zatrzymaj przetwarzanie

en: Stop slideshow
pl: Zatrzymaj pokaz slajdów

en: Stopped
pl: Zatrzymano

en: Storage of secrets
pl: Przechowywanie sekretów

en: Store credentials in
pl: Przechowuj dane logowania w

en: Store up to
pl: Przechowuj przez

en: Stored in Vault secret
pl: Przechowywane w sekrecie Vault

en: Straight
pl: Prosty

en: String
pl: Łańcuch znaków

en: String functions
pl: Funkcje łańcuchów znaków

en: Structured data
pl: Dane ustrukturyzowane

en: Subfilter
pl: Podfiltr

en: Subject
pl: Temat

[ctx: encryption certificate]
en: Subject
pl: Temat

en: Submap
pl: Podrzędna mapa

en: Submit
pl: Wyślij

en: Subscription
pl: Subskrypcja

en: Subscriptions
pl: Subskrypcje

en: Success Audit
pl: Audyt udany

en: Success message
pl: Wiadomość z powodzeniem

en: Sum of incoming and outgoing traffic statistics on network interface. Returns integer
pl: Suma statystyk ruchu przychodzącego i wychodzącego interfejsu sieciowego. Zwraca liczbę całkowitą

en: Sun
pl: Nie

en: Sunday
pl: Niedziela

en: Super admin
pl: Super administrator

en: Support
pl: Wsparcie

en: Support for Oracle DB is deprecated since Zabbix 7.0 and will be removed in future versions.
pl: Obsługa Oracle DB jest przestarzała od wersji Zabbix 7.0 i zostanie usunięta w przyszłych wersjach.

en: Supported formats:
pl: Wspierane formaty:

en: Supported macros:
pl: Wspierane makra:

en: Suppress
pl: Stłum

en: Suppress problems
pl: Stłumione problemy

en: Suppress until
pl: Stłum do

en: Suppressed
pl: Stłumiony

en: Suppressed till: %1$s
pl: Wstrzymane do: %1$s

en: Swap in (from device into memory) statistics. Returns integer
pl: Statystyki wymiany (z urządzenia do pamięci). Zwraca liczbę całkowitą

en: Swap out (from memory onto device) statistics. Returns integer
pl: Statystyki wymiany (z pamięci do urządzenia). Zwraca liczbę całkowitą

en: Swap space size in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
pl: Przestrzeń wymiany w bajtach lub procentach z ogółem. Zwraca liczbę całkowitą dla bajtów; liczbę zmiennoprzecinkową dla procentów

en: Swedish (sv_SE)
pl: Szwedzki (sv_SE)

en: Switching authentication method will reset all except this session! Continue?
pl: Zmiana metody uwierzytelniania spowoduje zresetowanie wszystkich sesji poza tą! Kontynuować?

en: Symptom
pl: Objaw

en: System boot time. Returns integer (Unix timestamp)
pl: Czas uruchomienia systemu. Zwraca liczbę całkowitą (znacznik czasu Unix)

en: System default
pl: Domyślny systemowy

en: System error occurred. Please contact Zabbix administrator.
pl: Wystąpił błąd systemowy. Proszę skontaktować się z administratorem Zabbix.

en: System error.
pl: Błąd systemowy.

en: System host name. Returns string
pl: Systemowa nazwa hosta. Zwraca ciąg znaków

en: System information
pl: Informacje o systemie

en: System locale
pl: Ustawienia regionalne systemu

en: System statistics. Returns integer or float
pl: Statystyki systemu. Zwraca liczbę całkowitą lub zmiennoprzecinkową

en: System stats
pl: Statystyki systemu

en: System time. Returns integer with type as UTC; string - with type as local
pl: Czas systemowy. Zwraca liczbę całkowitą przy typie UTC; ciąg znaków przy typie local

en: System uptime in seconds. Returns integer
pl: Czas działania systemu w sekundach. Zwraca liczbę całkowitą

[ctx: Thursday short]
en: T
pl: C

[ctx: Tuesday short]
en: T
pl: W

en: TELNET agent
pl: Agent TELNET

en: TOTAL
pl: OGÓŁEM

en: TOTP secret for user "%1$s" has been reset.
pl: Klucz tajny TOTP dla użytkownika "%1$s" został zresetowany.

en: TOTP secret reset successful.
pl: Resetowanie klucza tajnego TOTP powiodło się.

en: TRUE
pl: PRAWDA

en: Table "%1$s" does not exist.
pl: Tabela "%1$s" nie istnieje.

en: Table "%1$s" doesn't have a field named "%2$s".
pl: Tabela "%1$s" nie posiada pola o nazwie "%2$s".

en: Tag
pl: Znacznik

en: Tag display priority
pl: Priorytet pokazania znacznika

en: Tag filter
pl: Filtr znacznika

en: Tag for matching
pl: Znacznik dla dopasowania

en: Tag list
pl: Lista znaczników

en: Tag name
pl: Nazwa znacznika

en: Tag value
pl: Wartość znacznika

en: Tag values
pl: Wartości znaczników

en: Tags
pl: Znaczniki

[ctx: compact table header]
en: Tags
pl: Znaczniki

en: Target
pl: Cel

en: Target list
pl: Lista celi

en: Target type
pl: Typ celu

en: Template
pl: Szablon

en: Template "%1$s" already exists.
pl: Szablon "%1$s" już istnieje.

en: Template "%1$s" cannot be without template group.
pl: Szablon "%1$s" nie może istnieć bez grupy szablonów.

en: Template "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
pl: Nie istnieje szablon "%1$s" dla hosta "%2$s".

en: Template added
pl: Dodano szablon

en: Template cannot be linked to another template more than once even through other templates.
pl: Szablon nie może być połączony z innym szablonem więcej niż raz nawet poprzez inne szablony.

en: Template dashboard
pl: Szablon panelu

en: Template dashboards
pl: Szablon paneli

en: Template deleted | Templates deleted
pl[0]: Usunięto szablon
pl[1]: Usunięto szablony
pl[2]: Usunięto szablony

en: Template group
pl: Grupa szablonów

en: Template group "%1$s" already exists.
pl: Grupa szablonów "%1$s" już istnieje.

en: Template group added
pl: Dodano grupę szablonów

en: Template group deleted | Template groups deleted
pl[0]: Usunięto grupę szablonów
pl[1]: Usunięto grupy szablonów
pl[2]: Usunięto grupy szablonów

en: Template group updated
pl: Zaktualizowano grupę szablonów

en: Template group with ID "%1$s" is not available.
pl: Grupa szablonów o ID "%1$s" jest niedostępna.

en: Template groups
pl: Grupy szablonów

en: Template linkage
pl: Powiązania szablonu

en: Template macros
pl: Makra szablonu

en: Template name
pl: Nazwa szablonu

en: Template permissions
pl: Uprawnienia szablonu

en: Template trigger
pl: Wyzwalacz szablonu

en: Template updated | Templates updated
pl[0]: Zaktualizowano szablon
pl[1]: Zaktualizowano szablony
pl[2]: Zaktualizowano szablony

en: Template value
pl: Wartość szablonu

en: Template with host name "%1$s" already exists.
pl: Nazwa hosta "%1$s" jest już używana przez inny szablon.

en: Template with the same name "%1$s" already exists.
pl: Szablon o takiej samej nazwie "%s" już istnieje.

en: Template with the same visible name "%1$s" already exists.
pl: Szablon o takiej samej widocznej nazwie "%s" już istnieje.

en: Template with visible name "%1$s" already exists.
pl: Widoczna nazwa "%1$s" jest już używana przez inny szablon.

en: Templates
pl: Szablony

en: Templates "%1$s" unlinked from hosts "%2$s".
pl: Szablony "%1$s" odłączone od hostów "%2$s".

en: Templates linked by host discovery cannot be unlinked.
pl: Szablonów połączonych przez wykrywanie hostów nie można odłączyć.

en: Test all steps
pl: Testuj wszystkie kroki

en: Test authentication
pl: Test uwierzytelniania

en: Test confirmation
pl: Test potwierdzenia

en: Test data
pl: Dane testowe

en: Test expressions
pl: Testowanie wyrażeń

en: Test item
pl: Testuj pozycję

en: Test media type "%1$s"
pl: Testowanie typu mediów "%1$s"

en: Test of "%1$s" items is not supported.
pl: Test elementów "%1$s" nie jest wspierany.

en: Test report generating
pl: Testuj generowanie raportów

en: Test string
pl: Testowy ciąg znaków

en: Test subject
pl: Testowanie tematu

en: Test user input
pl: Przetestuj dane wejściowe użytkownika

en: Test with
pl: Przetestuj z

en: Text
pl: Tekst

en: Text, supports {INVENTORY.*}, {HOST.*} macros
pl: Text, wspiera makra {INVENTORY.*} oraz {HOST.*}

en: The "%1$s.%2$s" method must be called without authorization header.
pl: Metoda "%1$s.%2$s" musi być wywoływana bez nagłówka autoryzującego.

en: The "%1$s.%2$s" method must be called without the "auth" parameter.
pl: Metoda "%1$s.%2$s" musi być wywoływana bez parametru "auth".

en: The %1$s is not discovered anymore and %2$s, %3$s.
pl: %1$s nie jest już wykrywany i %2$s, %3$s.

en: The %1$s is not discovered anymore and %2$s.
pl: %1$s nie jest już wykrywany i %2$s.

en: The URL template is used to load and display the tile layer on geographical maps.
pl: Szablon URL używany do ładowania i wyświetlania warstwy kafelków w mapach geograficznych.

en: The Zabbix database version does not match current requirements. Your database version: %1$s. Required version: %2$s. Please contact your system administrator.
pl: Wersja bazy danych Zabbix nie spełnia aktualnych wymagań. Twoja wersja bazy danych: %1$s. Wymagana wersja: %2$s. Proszę skontaktować się z administratorem Twojego systemu.

en: The average time a read from the virtual disk takes, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - disk device instance
pl: Średni czas odczytu z dysku wirtualnego, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware, "instance" - instancja urządzenia dysku

en: The average time a write to the virtual disk takes, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - disk device instance
pl: Średni czas zapisu z dysku wirtualnego, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware, "instance" - instancja urządzenia dysku

en: The cloned host contains user defined macros with type "Secret text". The value and type of these macros were reset.
pl: Sklonowany host zawiera zdefiniowane makra użytkownika o typie "Secret text". Wartość i typ tych makr były zresetowane.

en: The cloned host prototype contains user defined macros with type "Secret text". The value and type of these macros were reset.
pl: Sklonowany prototyp hosta zawiera zdefiniowane makra użytkownika o typie "Secret text". Wartość i typ tych makr były zresetowane.

en: The cloned template contains user defined macros with type "Secret text". The value and type of these macros were reset.
pl: Sklonowany szablon zawiera zdefiniowane makra użytkownika o typie "Secret text". Wartość i typ tych makr były zresetowane.

en: The following placeholders are supported:
pl: Wspierane są następujące symbole zastępcze:

en: The graph is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
pl: Wykres nie jest dłużej wykrywany i będzie usunięty w %1$s (na %2$s w %3$s).

en: The graph is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
pl: Wykres nie jest dłużej wykrywany i będzie usunięty do następnego razu kiedy zasada wykrywania będzie przetwarzana.

en: The host being cloned belongs to a host group you don't have write permissions to. Non-writable group has been removed from the new host.
pl: Klonowany host należy do grupy hostów, do której nie masz uprawnień do zapisu. Grupa bez uprawnienia do zapisu została usunięta z nowego hosta.

en: The host group is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
pl: Nie można wykryć grupy hostów i zostanie ona wykasowana za %1$s (%2$s o %3$s).

en: The host group is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
pl: Grupa hostów nie jest już wykrywana i zostanie usunięta przy następnym przetwarzaniu reguły wykrywania.

en: The host is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
pl: Nie można wykryć hosta i zostanie on wykasowany za %1$s (%2$s o %3$s).

en: The host is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
pl: Host nie jest już wykrywany i zostanie usunięty przy następnym przetwarzaniu reguły wykrywania.

en: The image is used in icon map %1$s. | The image is used in icon maps %1$s.
pl[0]: Obraz został użyty w mapie ikon %1$s.
pl[1]: Obraz został użyty w mapach ikon %1$s.
pl[2]: Obraz został użyty w mapach ikon %1$s.

en: The image is used in map %1$s. | The image is used in maps %1$s.
pl[0]: Obraz został użyty w mapie %1$s.
pl[1]: Obraz został użyty w mapach %1$s.
pl[2]: Obraz został użyty w mapach %1$s.

en: The item is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
pl: Nie można wykryć pozycji i zostanie ona wykasowana za %1$s (%2$s o %3$s).

en: The item is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
pl: Pozycja nie jest już wykrywana i zostanie usunięta przy następnym przetwarzaniu reguły wykrywania.

en: The maximum zoom level is "%1$s".
pl: Maksymalne przybliżenie to "%1$s".

en: The number of processes. Returns integer
pl: Liczba procesów. Zwraca liczbę całkowitą

en: The parameter "%1$s" is missing from the user attributes.
pl: Brak parametru "%1$s" w atrybutach użytkownika.

en: The received JSON is not a valid JSON-RPC request.
pl: Otrzymany JSON nie jest prawidłowym żądaniem typu JSON-RPC.

en: The requested remote-procedure does not exist / is not available
pl: Żądana zdalna procedura nie istnieje / nie jest dostępna

en: The template being cloned belongs to a template group you don't have write permissions to. Non-writable group has been removed from the new template.
pl: Klonowany szablon należy do grupy szablonów, do której nie masz uprawnień do zapisu. Grupa bez uprawnienia do zapisu została usunięta z nowego szablonu.

en: The token has expired. Please update the expiry date to use the token.
pl: Token wygasł. Zmień datę wygaśnięcia, by dalej używać tego tokena.

en: The trigger is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
pl: Wyzwalacz nie jest więcej wykrywana i będzie usunięty w in %1$s (na %2$s w %3$s).

en: The trigger is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
pl: Wyzwalacz nie jest już wykrywany i zostanie usunięty przy następnym przetwarzaniu reguły wykrywania.

en: The value should be greater than LLD rule update interval.
pl: Wartość powinna być większa niż interwał aktualizacji reguły LLD.

en: The verification code was incorrect, please try again.
pl: Kod weryfikacyjny był nieprawidłowy, spróbuj ponownie.

en: Theme
pl: Motyw

en: These parameters will be passed to the script as command-line arguments in the specified order.
pl: Parametry zostaną przekazane do skryptu jako argumenty wiersza poleceń, zgodnie z podaną kolejnością.

en: This day last week
pl: Tydzień temu

en: This field is automatically populated by item "%1$s".
pl: To pole jest automatycznie uzupełniane przez element "%1$s".

en: This is the test message from Zabbix
pl: To jest testowa wiadomość z Zabbix.

en: This month
pl: Bieżący miesiąc

en: This month so far
pl: Ten miesiąc jak dotąd

en: This setting applies only to numeric data.
pl: To ustawienie dotyczy tylko danych liczbowych.

en: This setting applies only to numeric data. Non-numeric data will always be taken from history.
pl: To ustawienie dotyczy jedynie danych liczbowych. Dane nieliczbowe będą zawsze pobierane z historii.

en: This setting should be enabled, because history tables contain compressed chunks.
pl: To ustawienie powinno być włączone, ponieważ tabele historii zawierają skompresowane dane.

en: This setting should be enabled, because trend tables contain compressed chunks.
pl: To ustawienie powinno być włączone, ponieważ tabele trendu zawierają skompresowane dane.

en: This setting will display local time instead of the timestamp. "Show timestamp" must also be checked in the advanced configuration.
pl: To ustawienie spowoduje wyświetlenie czasu lokalnego zamiast znacznika czasu. W konfiguracji zaawansowanej należy także zaznaczyć opcję "Pokaż znacznik czasu".

en: This type of information may not match the key.
pl: Ten typ informacji może być nieodpowiedni dla tego klucza.

en: This user is IdP provisioned. Manual changes for provisioned fields are not allowed.
pl: Ten użytkownik ma przydzielony dostęp przez IdP. Ręczne zmiany dla pól z przydzielonego dostępu nie są dozwolone.

en: This week
pl: Ten tydzień

en: This week so far
pl: Ten tydzień jak dotąd

en: This year
pl: Ten rok

en: This year so far
pl: Ten rok jak dotąd

en: Threshold
pl: Próg

en: Thresholds
pl: Progi

en: Throttling
pl: Sterowanie

en: Thu
pl: Cz

en: Thursday
pl: Czwartek

en: Tile URL
pl: Adres URL kafelków

en: Tile provider
pl: Dostawca kafelków

en: Tile provider attribution data displayed in a small text box on the map.
pl: Atrybucja dostawcy kafelków wyświetlana w małym polu tekstowym na mapie.

en: Till
pl: Do

en: Time
pl: Czas

[ctx: compact table header]
en: Time
pl: Czas

en: Time a particular Zabbix process or a group of processes (identified by <type> and <mode>) spent in <state> in percentage.
pl: Czas szczegóły procesu Zabbix lub grupy procesów (identyfikowane przez <type> i <mode>) zużywane na <state> w procentach.

en: Time elapsed:
pl: Upłynięty czas:

en: Time filter default period
pl: Domyśłny okres filtra czasu

en: Time of proxy last access. Name - proxy name. Valid params are: lastaccess - Unix timestamp, delay - seconds.
pl: Czas ostatniego dostępu do proxy. Nazwa - nazwa proxy. Ważnymi paramtery są: ostatni dostęp - znacznik czasu Unix, opóźnienie - sekundy.

en: Time period
pl: Okres

en: Time shift
pl: Przesunięcie czasu

en: Time type
pl: Typ czasu

en: Time zone
pl: Strafa czasowa

en: Timeout
pl: Przekroczenie czasu

en: Timeouts
pl: Limity czasu

en: Timeouts are disabled because the proxy and server versions do not match.
pl: Limity czasu są wyłączone, ponieważ wersje serwera proxy i serwera nie są zgodne.

en: Timeouts for item types
pl: Limity czasu dla typów pozycji

en: Timestamp
pl: Odcisk czasowy

[ctx: compact table header]
en: Timestamp
pl: Odcisk czasowy

en: Timezone
pl: Strefa czasowa

en: To
pl: Do

en: To set a host interface select a single item type for all items
pl: Aby ustawić interfejs hosta wybierz odpowiedni typ pozycji dla każdej pozycji

en: Today
pl: Dziś

en: Today so far
pl: Dzisiaj jak dotąd

en: Top
pl: Na górze

en: Top 100 triggers
pl: Top 100 wyzwalaczy

en: Top N
pl: Pierwsze N

en: Top hosts
pl: TOP hosty

en: Top triggers
pl: Pierwsze wyzwalacze

en: Total
pl: Ogółem

[ctx: compact table header]
en: Total
pl: Ogółem

en: Total Elasticsearch time: %1$s
pl: Całkowity czas Elasticsearch: %1$s

en: Total Hosts
pl: Całkowita liczba hostów

en: Total SQL time: %1$s
pl: Czas SQL ogółem: %1$s

en: Total time elapsed, in seconds, since last operating system boot-up, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Całkowity czas, który minął, w sekundach, od ostatniego uruchomienia systemu, "url" - URL usługi Vmware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator wirtualnej maszyny VMware

en: Total time: %1$s
pl: Czas ogółem: %1$s

en: Totals
pl: Całkowite

en: Trace
pl: Śledzenie

en: Transaction has not been closed. Aborting...
pl: Transakcja nie została zamknięta. Przerywanie...

en: Transform SQL query result into a JSON array for low-level discovery.
pl: Przekształcenie zapytania SQL do tablicy JSON dla wykrywania niskopoziomowego.

en: Transform SQL query result into a JSON array.
pl: Przekształcenie zapytania SQL do tablicy JSON.

en: Transparency
pl: Przezroczystość

en: Transport error.
pl: Błąd przesyłu.

[ctx: missing data function]
en: Treat as 0
pl: Traktuj jako 0

en: Trend function cache statistics. Valid parameters are: all, hits, phits, misses, pmisses, items, pitems and requests.
pl: Statystyki pamięci podręcznej funkcji trendów. Prawidłowe parametry to: all, hits, phits, misses, pmisses, items, pitems oraz requests.

en: Trends
pl: Trendy

en: Trigger
pl: Wyzwalacz

en: Trigger "%1$s" already exists on "%2$s".
pl: Wyzwalacz "%1$s" już istnieje w "%2$s".

en: Trigger "%1$s" belongs to templates with different linkages.
pl: Wyzwalacz "%1$s" należy do szablonów z różnymi odsyłaczami.

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the host "%3$s", because dependencies on triggers from a child template or host are not allowed.
pl: Wyzwalacz "%1$s" nie może zależeć od wyzwalacza "%2$s" z hosta "%3$s", ponieważ zależności od wyzwalaczy z podrzędnego szablonu lub hosta są niedozwolone.

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the template "%3$s", because dependencies on triggers from a child template or host are not allowed.
pl: Wyzwalacz "%1$s" nie może zależeć od wyzwalacza "%2$s" z szablonu "%3$s", ponieważ zależności od wyzwalaczy z podrzędnego szablonu lub hosta są niedozwolone.

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the template "%3$s", because dependencies on triggers from the parent template are not allowed.
pl: Wyzwalacz "%1$s" nie może zależeć od wyzwalacza "%2$s" z szablonu "%3$s", ponieważ zależności od wyzwalaczy z szablonu nadrzędnego są niedozwolone.

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur for host "%4$s".
pl: Wyzwalacz "%1$s" nie może zależeć od wyzwalacza "%2$s", ponieważ dla hosta "%4$s" wystąpiłoby połączenie kołowe (%3$s).

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur for template "%4$s".
pl: Wyzwalacz "%1$s" nie może zależeć od wyzwalacza "%2$s", ponieważ dla szablonu "%4$s" wystąpiłoby połączenie kołowe (%3$s).

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur.
pl: Wyzwalacz "%1$s" nie może zależeć od wyzwalacza "%2$s", ponieważ wystąpiłoby połączenie kołowe (%3$s).

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because dependencies of host triggers on template triggers are not allowed.
pl: Wyzwalacz "%1$s" nie może zależeć od wyzwalacza "%2$s", ponieważ zależności wyzwalaczy hosta od wyzwalaczy szablonu są niedozwolone.

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because the template "%3$s" is not linked to the host "%4$s".
pl: Wyzwalacz "%1$s" nie może zależeć od wyzwalacza "%2$s", ponieważ szablon "%3$s" nie jest połączony z hostem "%4$s".

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because the template "%3$s" is not linked to the template "%4$s".
pl: Wyzwalacz "%1$s" nie może zależeć od wyzwalacza "%2$s", ponieważ szablon "%3$s" nie jest połączony z szablonem "%4$s".

en: Trigger "%1$s" depends on trigger "%2$s", which does not exist.
pl: Wyzwalacz "%1$s" zależy od wyzwalacza "%2$s", którego nie ma.

en: Trigger URL
pl: Wyzwalacz URL

en: Trigger actions
pl: Akcje wyzwalaczy

en: Trigger added
pl: Dodano wyzwalacz

en: Trigger copied | Triggers copied
pl[0]: Wyzwalacz skopiowany
pl[1]: Wyzwalacze skopiowane
pl[2]: Wyzwalacze skopiowane

en: Trigger count
pl: Liczba wyzwalaczy

en: Trigger data storage period
pl: Okres wyzwalacza magazynu danych

en: Trigger deleted | Triggers deleted
pl[0]: Usunięto wyzwalacz
pl[1]: Usunięto wyzwalacze
pl[2]: Usunięto wyzwalacze

en: Trigger details
pl: Szczegóły wyzwalacza

en: Trigger disabled | Triggers disabled
pl[0]: Wyłączono wyzwalacz
pl[1]: Wyłączono wyzwalacze
pl[2]: Wyłączono wyzwalacze

en: Trigger displaying options
pl: Opcje wyświetlania wyzwalaczy

en: Trigger enabled | Triggers enabled
pl[0]: Włączono wyzwalacz
pl[1]: Włączono wyzwalacze
pl[2]: Włączono wyzwalacze

en: Trigger has items from template "%1$s" that is not linked to host.
pl: Wyzwalacz posiada pozycje z szablonu "%1$s", które nie są połączone z hostem.

en: Trigger in "unknown" state
pl: Wyzwalacz w stanie "nieznany"

en: Trigger in template "%1$s" has dependency with trigger in template "%2$s".
pl: Wyzwalacz w szablonie "%1$s" jest zależny od wyzwalacza w szablonie "%2$s".

en: Trigger label type
pl: Typ etykiety wyzwalacza

en: Trigger limit
pl: Limit wyzwalaczy

en: Trigger overview
pl: Przegląd wyzwalaczy

en: Trigger prototype
pl: Prototyp wyzwalacza

en: Trigger prototype "%1$s" already exists on "%2$s".
pl: Prototyp wyzwalacza "%1$s" już istnieje w "%2$s".

en: Trigger prototype "%1$s" belongs to templates with different linkages.
pl: Prototyp wyzwalacza "%1$s"należy do szablonów z różnymi odsyłaczami.

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the non-existent trigger "%2$s" on the host "%3$s".
pl: Prototyp wyzwalacza "%1$s" nie może zależeć od nieistniejącego wyzwalacza "%2$s" na hoście "%3$s".

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the non-existent trigger "%2$s" on the template "%3$s".
pl: Prototyp wyzwalacza "%1$s" nie może zależeć od nieistniejącego wyzwalacza "%2$s" na szablonie"%3$s".

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the host "%3$s", because dependencies on triggers from a child template or host are not allowed.
pl: Prototyp wyzwalacza "%1$s" nie może zależeć od wyzwalacza "%2$s" z hosta "%3$s", ponieważ zależności od wyzwalaczy z podrzędnego szablonu lub hosta są niedozwolone.

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the template "%3$s", because dependencies on triggers from a child template or host are not allowed.
pl: Prototyp wyzwalacza "%1$s" nie może zależeć od wyzwalacza "%2$s" z szablonu "%3$s", ponieważ zależności od wyzwalaczy z podrzędnego szablonu lub hosta są niedozwolone.

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the template "%3$s", because dependencies on triggers from the parent template are not allowed.
pl: Prototyp wyzwalacza "%1$s" nie może zależeć od wyzwalacza "%2$s" z szablonu "%3$s", ponieważ zależności od wyzwalaczy z szablonu nadrzędnego są niedozwolone.

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because dependencies of host triggers on template triggers are not allowed.
pl: Prototyp wyzwalacza "%1$s" nie może zależeć od wyzwalacza "%2$s", ponieważ zależności wyzwalaczy hosta od wyzwalaczy szablonu są niedozwolone.

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because the template "%3$s" is not linked to the host "%4$s".
pl: Prototyp wyzwalacza "%1$s" nie może zależeć od wyzwalacza "%2$s", ponieważ szablon "%3$s" nie jest połączony z hostem "%4$s".

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because the template "%3$s" is not linked to the template "%4$s".
pl: Prototyp wyzwalacza "%1$s" nie może zależeć od wyzwalacza "%2$s", ponieważ szablon "%3$s" nie jest połączony z szablonem "%4$s".

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger prototype "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur for host "%4$s".
pl: Prototyp wyzwalacza "%1$s" nie może zależeć od prototypu wyzwalacza "%2$s", ponieważ dla hosta "%4$s" wystąpiłoby połączenie kołowe (%3$s).

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger prototype "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur for template "%4$s".
pl: Prototyp wyzwalacza "%1$s" nie może zależeć od prototypu wyzwalacza "%2$s", ponieważ dla szablonu "%4$s" wystąpiłoby połączenie kołowe (%3$s).

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger prototype "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur.
pl: Prototyp wyzwalacza "%1$s" nie może zależeć od prototypu wyzwalacza "%2$s", ponieważ wystąpiłoby połączenie kołowe (%3$s).

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger prototype "%2$s", because dependencies on trigger prototypes from another LLD rule are not allowed.
pl: Prototyp wyzwalacza "%1$s" nie może zależeć od prototypu wyzwalacza "%2$s", ponieważ zależności od prototypów wyzwalacza z innej reguły wykrywania niskopoziomowego są niedozwolone.

en: Trigger prototype "%1$s" contains item prototypes from multiple discovery rules.
pl: Prototyp wyzwalacza "%1$s" zawiera prototypy pozycji z wielu reguł wykrywania.

en: Trigger prototype "%1$s" depends on trigger "%2$s", which does not exist.
pl: Prototyp wyzwalacza "%1$s" zależy od nieistniejącego wyzwalacza "%2$s".

en: Trigger prototype "%1$s" must contain at least one item prototype.
pl: Prototyp wyzwalacza "%1$s" musi posiadać przynajmniej jeden prototyp pozycji.

en: Trigger prototype added
pl: Dodano prototyp wyzwalaczy

en: Trigger prototype deleted | Trigger prototypes deleted
pl[0]: Usunięto prototyp wyzwalacza
pl[1]: Usunięto prototypy wyzwalaczy
pl[2]: Usunięto prototypy wyzwalaczy

en: Trigger prototype updated | Trigger prototypes updated
pl[0]: Zaktualizowano prototyp wyzwalaczy
pl[1]: Zaktualizowano prototypy wyzwalaczy
pl[2]: Zaktualizowano prototypów wyzwalaczy

en: Trigger prototypes
pl: Prototypy wyzwalacza

en: Trigger severity
pl: Poziom wyzwalacza

en: Trigger source
pl: Źródło wyzwalacza

en: Trigger status "OK"
pl: Stan wyzwalacza "OK"

en: Trigger status "Problem"
pl: Stan wyzwalacza "Problem"

en: Trigger tags
pl: Znaczniki wyzwalacza

en: Trigger updated | Triggers updated
pl[0]: Zaktualizowano wyzwalacz
pl[1]: Zaktualizowano wyzwalacze
pl[2]: Zaktualizowano wyzwalacze

en: Triggers
pl: Wyzwalacze

en: Trim
pl: Przytnij

en: Tue
pl: Wt

en: Tuesday
pl: Wtorek

en: Turkish (tr_TR)
pl: Turecki (tr_TR)

en: Two map elements should be selected
pl: Dwa elementy mapy powinny być wybrane

en: Two or more fields cannot occupy same space.
pl: Dwa lub więcej pól nie może zajmować tej samej przestrzeni.

en: Type
pl: Typ

en: Type (Full details)
pl: Typ (szczegóły)

en: Type (OK)
pl: Typ (OK)

en: Type of calculation
pl: Typ obliczeń

en: Type of information
pl: Typ informacji

en: Types
pl: Typy

en: UI element "%2$s" is not available for user role "%1$s".
pl: Element interfejsu "%2$s" nie jest dostępny dla roli użytkownika "%1$s".

en: UNKNOWN
pl: NIEZNANE

en: UPDATING
pl: AKTUALIZACJA

en: URL (after login)
pl: URL (po zalogowaniu)

en: URL is not properly encoded.
pl: URL nie jest prawidłowo zakodowany.

en: URL name should be unique for map "%1$s".
pl: Nazwa URL powinna być unikalna dla mapy "%1$s".

en: URL opening confirmation
pl: Potwierdzenie otwarcia adresu URL

en: URL parameter cannot be array.
pl: Parametr URL nie może być tablicą.

en: URL parameter name is empty.
pl: Nazwa parametru URL jest pusta.

en: URL should have both "name" and "url" fields for map "%1$s".
pl: URL powinien mieć oba pola "name" (nazwa) i "url" dla mapy "%1$s".

en: URLs
pl: Adresy URL

en: UTF-8 from Hex-STRING
pl: UTF-8 z ciągu Hex

en: UUIDv4 is expected
pl: UUIDv4 jest wymagany

en: Ukrainian (uk_UA)
pl: Ukraiński (uk_UA)

en: Unable to change configuration file permissions to 0600.
pl: Nie można zmienić konfiguracji z powodu uprawanień 0600 do pliku.

en: Unable to create the configuration file.
pl: Nie można utworzyć pliku konfiguracji.

en: Unable to determine current Zabbix database version: %1$s.
pl: Nie można wyznaczyć obecnej wersji bazy danych Zabbix: %1$s.

en: Unable to find SAML userdirectory.
pl: Nie można odnaleźć katalogu użytkownika SAML.

en: Unable to load authentication API parameters.
pl: Nie można załadować parametrów API autentyacji.

en: Unable to load database credentials from Vault.
pl: Nie można załadować danych logowania do bazy danych z Vault.

en: Unable to load housekeeping API parameters.
pl: Nie można załadować parametrów API do administrowania.

en: Unable to load settings API parameters.
pl: Nie można załadować parametrów API do ustawień.

en: Unable to overwrite the existing configuration file.
pl: Nie można nadpisać istniejącego pliku konfiguracji.

en: Unable to retrieve TimescaleDB compression support status.
pl: Nie można ustalić stanu obsługi kompresji TimescaleDB.

en: Unable to retrieve TimescaleDB version.
pl: Nie można ustalić wersji TimescaleDB.

en: Unable to scan? You can use %1$s secret key to manually configure your authenticator app:
pl: Brak możliwości skanowania? Możesz użyć tajnego klucza %1$s, aby ręcznie skonfigurować aplikację uwierzytelniającą:

en: Unable to select configuration.
pl: Nie można wybrać konfiguracji.

en: Unable to upload file because "file_uploads" is disabled.
pl: Nie można załadować pliku ponieważ jest wyłączone "file_uploads".

en: Unacknowledge
pl: Niepotwierdzone

en: Unacknowledged
pl: Niepotwierdzone

en: Unacknowledged PROBLEM events
pl: Niepotwierdzone zdarzenia w stanie PROBLEM

en: Unacknowledged RESOLVED events
pl: Niepotwierdzone zdarzenia w stanie ROZWIĄZANY

en: Unacknowledged only
pl: Tylko niepotwierdzone

en: Unavailable
pl: Niedostępne

en: Unavailable widget
pl: Niedostępny widżet

en: Unblock
pl: Odblokuj

en: Unblock selected user?
pl: Odblokować wybranego użytkownika?

en: Unblock selected users?
pl: Odblokować wybranych użytkowników?

en: Uncategorized
pl: Bez kategorii

en: Unchanged
pl: Bez zmian

en: Undo problem acknowledgement.
pl: Cofnij potwierdzenie problemu.

en: Unexpected response for action %1$s.
pl: Nieoczekiwana odpowiedź dla akcji %1$s.

en: Unexpected server error.
pl: Niespodziewany błąd serwera.

en: Units
pl: Jednostki

en: Units size
pl: Rozmiar jednostek

en: Unknown
pl: Nieznany

[ctx: compact table header]
en: Unknown
pl: Nieznany

en: Unknown action
pl: Nieznana akcja

en: Unknown error
pl: Nieznany błąd

en: Unknown host item, no such item in selected host
pl: Nieznana pozycja hosta, taka pozycja nie istnieje na wybranym hoście

en: Unknown host, no such host present in system
pl: Nieznany host, taki host nie istnieje w systemie

en: Unknown interface type.
pl: Nieznany typ interfejsu.

en: Unknown resource
pl: Nieznany zasób

en: Unknown step failed: %1$s
pl: Nieznany krok zakończył się niepowodzeniem: %1$s

en: Unknown value type
pl: Nieznany typ wartości

en: Unlimited
pl: Bez limitu

en: Unlink
pl: Odłącz

en: Unlink and clear
pl: Odłącz i wyczyść

en: Unlink template
pl: Odłącz szablon

en: Unlink templates
pl: Odłącz szablony

en: Unmute
pl: Włącz głos

en: Unmute for %1$s
pl: Wyłącz wyciszenie dla %1$s

en: Unsupported %1$s database server version. Must be at least %2$s.
pl: Wersja serwera bazodanowego %1$s nie jest wspierana. Musi być przynajmniej %2$s.

en: Unsupported %1$s database server version. Must not be higher than %2$s.
pl: Wersja serwera bazodanowego %1$s nie jest wspierana. Nie może być większa niż %2$s.

en: Unsupported TimescaleDB version. Should be at least %1$s.
pl: Nieobsługiwana wersja TimescaleDB. Powinna wynosić co najmniej %1$s.

en: Unsupported TimescaleDB version. Should not be higher than %1$s.
pl: Nieobsługiwana wersja TimescaleDB. Powinna wynosić co najwyżej %1$s.

en: Unsupported charset or collation for table: %1$s. | Unsupported charset or collation for tables: %1$s.
pl[0]: Niewspierany zestaw znaków lub zestawienie dla tabeli: %1$s.
pl[1]: Niewspierany zestaw znaków lub zestawienie dla tabel: %1$s.
pl[2]: Niewspieranych zestawów znaków lub zestawień dla tabel: %1$s.

en: Unsupported import file extension "%1$s".
pl: Niewspierane rozszerzenie pliku importu "%1$s".

en: Unsupported import format "%1$s".
pl: Niewspierany format importu "%1$s".

en: Unsupported operation.
pl: Operacja jest niewspierana.

en: Unsuppress
pl: Przestań tłumić

en: Unsuppressed
pl: Poprzednio stłumiony

en: Unsuppressed by: %1$s
pl: Tłumienie anulowane przez: %1$s

en: Until
pl: Do

en: Untitled
pl: Bez tytułu

[ctx: discovery results in dashboard]
en: Up
pl: Działa

[ctx: discovery status]
en: Up
pl: Działa

en: Up to date
pl: Aktualny

en: Update
pl: Zaktualizuj

en: Update column
pl: Aktualizuj kolumnę

en: Update existing
pl: Aktualizuj istniejące

en: Update interval
pl: Interwał aktualizacji

en: Update operations
pl: Aktualizacja operacji

en: Update problem
pl: Problem z aktualizacją

en: Updated
pl: Zaktualizowano

en: Updated status of host "%1$s".
pl: Zaktualizowano stan hosta "%1$s".

en: Updating
pl: Aktualizowane

en: Upload
pl: Wyślij

en: Upper level maps
pl: Mapy wyższego poziomu

en: Uptime
pl: Czas pracy

[ctx: compact table header]
en: Uptime
pl: Czas pracy

en: Uptime of Zabbix server process in seconds.
pl: Czas działania serwera Zabbix w sekundach.

en: Uptime/Downtime
pl: Czas dostępności/niedostępności

en: Use %{ref} in group filter to reference value of this user attribute.
pl: Użyj %{ref} w filtrze grupy, by odnieść się do wartości tego atrybutu użytkownika.

en: Use X-Frame-Options HTTP header
pl: Użyj nagłówka HTTP X-Frame-Options

en: Use combined requests
pl: Użyj żądań łączonych

en: Use custom event status colors
pl: Użyj własnych kolorów dla stanów zdarzeń

en: Use default
pl: Użyj domyślnej

en: Use host prototype configuration form to remove automatically linked templates on upcoming discovery.
pl: Użyj formularza konfiguracji prototypu hosta, aby usunąć automatycznie podłączone szablony przy najbliższym wykryciu.

en: Use if severity
pl: Użyj jeżeli poziom

en: Use iframe sandboxing
pl: Użyj piaskownicy iframe

en: Use monospace font
pl: Użyj czcionki o stałej szerokości

en: Use the filter to display results
pl: Użyj filtra, aby wyświetlić wyniki

en: Used in actions
pl: Wykorzystywane w akcjach

en: User
pl: Użytkownik

en: User "%1$s" cannot be without user group.
pl: Użytkownik "%1$s" nie może istnieć bez grupy użytkowników.

en: User "%1$s" is dashboard "%2$s" owner.
pl: Użytkownik "%1$s" jest właścicielem panelu "%2$s".

en: User "%1$s" is map "%2$s" owner.
pl: Użytkownik "%1$s" jest właścicielem mapy "%2$s".

en: User "%1$s" is report "%2$s" owner.
pl: Użytkownik "%1$s" jest właścicielem raportu "%2$s".

en: User "%1$s" is report "%2$s" recipient.
pl: Użytkownik "%1$s" jest odbiorcą raportu "%2$s".

en: User "%1$s" is used in "%2$s" action.
pl: Użytkownik "%1$s" używa akcji "%2$s".

en: User "%1$s" is user on whose behalf report "%2$s" is created.
pl: Raport "%2$s" został stworzony w imieniu użytkownika "%1$s".

en: User "%1$s" must have a password, because internal authentication is in effect.
pl: Użytkownik "%1$s" musi mieć hasło, ponieważ obowiązuje wewnętrzne uwierzytelnianie.

en: User "%1$s" provisioned.
pl: Przydzielono dostęp użytkownikowi "%1$s".

en: User "%1$s" unblocked.
pl: Odblokowano użytkownika "%1$s".

en: User action
pl: Akcja użytkownika

en: User added
pl: Dodano użytkownika

en: User agent string
pl: Ciąg znaków agenta użytkownika

en: User cannot add himself to a disabled group or a group with disabled GUI access.
pl: Użytkownik nie może dodać samego siebie do wyłączonej grupy lub do grupy z wyłączonym dostępem do interfejsu użytkownika.

en: User cannot change own role.
pl: Użytkownik nie może zmienić własnej roli.

en: User cannot change the user type of own role.
pl: Użytkownik nie można zmienić typu użytkownika własnej roli.

en: User deleted | Users deleted
pl[0]: Usunięto użytkownika
pl[1]: Usunięto użytkowników
pl[2]: Usunięto użytkowników

en: User directory
pl: Katalog użytkowników

en: User directory "%1$s" already exists.
pl: Katalog użytkowników "%1$s" już istnieje.

en: User directory with ID "%1$s" is not available.
pl: Katalog użytkowników o ID "%1$s" jest niedostępny.

en: User does not have user groups.
pl: Użytkownik nie należy do grupy użytkowników.

en: User does not have user role.
pl: Użytkownik nie posiada roli użytkownika.

en: User group
pl: Grupa użytkowników

en: User group "%1$s" already exists.
pl: Grupa użytkowników "%1$s" już istnieje.

en: User group "%1$s" is report "%2$s" recipient.
pl: Grupa użytkowników "%1$s" jest odbiorcą raportu "%2$s".

en: User group "%1$s" is used in "%2$s" action.
pl: Grupa użytkownika "%1$s" używa w akcji "%2$s".

en: User group "%1$s" is used in configuration for database down messages.
pl: Grupa użytkowników "%1$s" została użyta w konfiguracji dla komunikatów zatrzymania bazy danych.

en: User group "%1$s" is used in script "%2$s".
pl: Grupa użytkowników "%1$s" jest wykorzystywana w skrypcie "%2$s".

en: User group added
pl: Dodano grupę użytkownika

en: User group deleted | User groups deleted
pl[0]: Usunięto grupę użytkownika
pl[1]: Usunięto grupy użytkownika
pl[2]: Usuniętych grup użytkowników

en: User group for database down message
pl: Grupa użytkowników dla wiadomości o wyłączeniu bazy danych

en: User group mapping
pl: Mapowanie grup użytkowników

en: User group membership attribute
pl: Atrybut członkostwa grupy użytkowników

en: User group sharing is missing parameters: %1$s for map "%2$s".
pl: Brak parametrów współdzielenia grupy użytkowników: %1$s dla mapy "%2$s".

en: User group updated | User groups updated
pl[0]: Zaktualizowano grupę użytkownika
pl[1]: Zaktualizowano grupęy użytkownika
pl[2]: Zaktualizowanych grup użytkownika

en: User group with ID "%1$s" is not available.
pl: Grupa użytkownika o ID "%1$s" jest niedostępna.

en: User groups
pl: Grupy użytkowników

en: User input has been successfully tested.
pl: Dane wejściowe użytkownika zostały pomyślnie przetestowane.

en: User is not allowed to delete himself.
pl: Użytkownik nie może siebie usunąć.

en: User last name attribute
pl: Atrybut nazwiska użytkownika

en: User macros
pl: Makra użytkownika

en: User media
pl: Media użytkownika

en: User menu
pl: Menu użytkownika

en: User name
pl: Nazwa użytkownika

en: User name attribute
pl: Atrybut nazwy użytkownika

en: User password
pl: Hasło użytkownika

en: User profile
pl: Profil użytkownika

en: User role
pl: Rola użytkownika

en: User role "%1$s" already exists.
pl: Rola użytkownika "%1$s" już istnieje.

en: User role created
pl: Stworzono rolę użytkownika

en: User role deleted | User roles deleted
pl[0]: Usunięto rolę użytkownika
pl[1]: Usunięto role użtykownika
pl[2]: Usuniętych rówl użtykownika

en: User role updated
pl: Zaktualizowana role użytkownika

en: User role with ID "%1$s" is not available.
pl: Rola użytkownika o ID "%1$s" jest niedostępna.

en: User roles
pl: Role użytkownika

en: User sessions
pl: Sesje użytkownika

en: User settings
pl: Ustawienia użytkownika

en: User sharing is missing parameters: %1$s for map "%2$s".
pl: Brak parametrów współdzielenia użytkownika: %1$s dla mapy "%2$s".

en: User type
pl: Typ użytkownika

en: User unblocked | Users unblocked
pl[0]: Użytkownik odblokowany
pl[1]: Użytkownicy odblokowani
pl[2]: Użytkowników odblokowanych

en: User updated
pl: Zaktualizowano użytkownika

en: User with ID "%1$s" is not available.
pl: Użytkownik o ID "%1$s" jest niedostępny.

en: User with username "%1$s" already exists.
pl: Użytkownik o nazwie "%1$s" już istnieje.

en: User/Recipient
pl: Użytkownik/Odbiorca

en: Username
pl: Login

en: Username and password
pl: Nazwa użytkownika i hasło

en: Username and password must be stored in Vault secret keys "UserName" and "Content".
pl: Nazwa użytkownika i hasło muszą być przechowywane w sekrecie Vault jako klucze "UserName" oraz "Content".

en: Username and password must be stored in Vault secret keys "username" and "password".
pl: Nazwa użytkownika i hasło muszą być przechowywane w sekrecie Vault jako klucze "username" oraz "content".

en: Username attribute
pl: Atrybut użytkownika

en: Users
pl: Użytkownicy

en: VMware Distributed Virtual Switch, "url" - VMware service URL. Returns JSON
pl: Dystrybuowany wirtualny switch VMware, "url" - adres URL usługi VMware. Zwraca JSON

en: VMware FetchDVPorts wrapper, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware DVSwitch global unique identifier, "filter" - vmware data object DistributedVirtualSwitchPortCriteria, "mode"- state(default)/full. Returns JSON
pl: Wrapper do VMware FetchDVPorts, "url" - adres URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator DVSwitcha VMware, "filter" - obiekt danych VMware DistributedVirtualSwitchPortCriteria, "mode"- stan (domyślnie)/pełny. Zwraca JSON

en: VMware cache statistics. Valid modes are: total, free, pfree, used and pused.
pl: Statystyki cache'a VMware. Poprawne tryby to: total, free, pfree, used i pused.

en: VMware cluster alarms data, returns JSON, "url" - VMware service URL, "id" - VMware cluster id
pl: Dane alarmów klastra VMware, zwraca JSON, "url" - adres URL usługi VMware, "id" - identyfikator klastra VMware

en: VMware cluster performance counter, "url" - VMware service URL, "id" - VMware cluster id, "path" - performance counter path, "instance" - performance counter instance
pl: Licznik wydajności klastra VMware, "url" - URL usługi VMware, "id" - identyfikator klastra VMware, "path" - ścieżka licznika wydajności, "instance" - instancja licznika wydajności

en: VMware cluster property, "url" - VMware service URL, "id" - VMware cluster id, "prop" - property path
pl: Właściwość klastra VMware, "url" - adres URL usługi VMware, "id" - identyfikator klastra VMware, "prop" - ścieżka właściwości

en: VMware cluster status, "url" - VMware service URL, "name" - VMware cluster name
pl: Stan klastra VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - nazwa klastra VMware

en: VMware cluster tags array, "url" - VMware service URL, "id" - VMware cluster id
pl: Tablica tagów klastra VMware, "url" - adres URL usługi VMware, "id" - identyfikator klastra VMware

en: VMware datacenter alarms data, returns JSON, "url" - VMware service URL, "id" - VMware datacenter id
pl: Dane alarmów centrum danych VMware, zwraca JSON, "url" - adres URL usługi VMware, "id" - identyfikator centrum danych VMware

en: VMware datacenter tags array, "url" - VMware service URL, "id" - VMware datacenter id. Returns JSON
pl: Tablica tagów centrum danych VMware, "url" - adres URL usługi VMware, "id" - identyfikator centrum danych VMware. Zwraca JSON

en: VMware datacenters and their IDs, "url" - VMware service URL. Returns JSON
pl: Centra danych VMware i ich identyfikatory, "url" - adres URL usługi VMware. Zwraca JSON

en: VMware datastore alarms data, returns JSON, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware datastore global unique identifier
pl: Dane alarmów magazynu danych VMware, zwraca JSON, "url" - adres URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator magazynu danych VMware

en: VMware datastore capacity statistics in bytes or in percentage from total, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "datastore" - datastore name, "mode" - total(default)/free/pfree/uncommitted. Returns integer for bytes; float for percentage
pl: Statystyki pojemności magazynu danych VMware w bajtach lub jako procent całości, "url" - adres URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hiperwizora VMware, "datastore" - nazwa magazynu danych, "mode" - total(domyślnie)/free/pfree/uncommitted. Zwraca liczbę całkowitą dla bajtów; zmiennoprzecinkową dla procentów

en: VMware datastore capacity statistics in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
pl: Statystyki pojemności magazynu danych VMware w bajtach lub procentach ogółem. Zwraca liczbę całkowitą dla bajtów; liczbę zmiennoprzecinkową dla procentów

en: VMware datastore hypervisors list, "url" - VMware service URL, "datastore" - datastore name
pl: Lista hipernadzorców magazynu danych VMware, "url" - URL usługi VMware, "datastore" - nazwa magazynu danych

en: VMware datastore performance counter, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware datastore global unique identifier, "path" - performance counter path, "instance" - datastore perfcounter instance from vmware.hv.diskinfo.get
pl: Licznik wydajności magazynu danych VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator magazynu danych VMware, "path" - ścieżka licznika wydajności, "instance" - instancja licznika wydajności z vmware.hv.diskinfo.get

en: VMware datastore property, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware datastore global unique identifier, "prop" - property path
pl: Właściwość magazynu danych VMware, "url" - adres URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator magazynu danych, "prop" - ścieżka właściwości

en: VMware datastore read statistics, "url" - VMware service URL, "datastore" - datastore name, "mode"- latency/maxlatency - average or maximum
pl: Statystyki odczytu magazynu danych VMware, "url" - URL usługi VMware, "datastore" - nazwa magazynu danych, "mode"- opóźnienie/maksymalne opóźnienie - średnia albo maksimum

en: VMware datastore tags array, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware datastore global unique identifier. Returns JSON
pl: Tablica tagów magazynu danych VMware, "url" - adres URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator magazynu danych VMware. Zwraca JSON

en: VMware datastore write statistics, "url" - VMware service URL, "datastore" - datastore name, "mode"- latency/maxlatency - average or maximum
pl: Statystyki zapisu magazynu danych VMware, "url" - URL usługi VMware, "datastore" - nazwa magazynu danych, "mode"- opóźnienie/maksymalne opóźnienie - średnia albo maksimum

en: VMware event log, "url" - VMware service URL, "mode"- all (default) or skip - skip processing of older data, "severity" - filtering is disabled by default or "error,warning,info,user" in any combination
pl: Dziennik zdarzeń VMware, „url” – adres URL usługi VMware, „mode” – all (domyślnie) lub skip – pomiń przetwarzanie starszych danych, „severity” – filtrowanie jest domyślnie wyłączone lub „error,warning,info,user” w dowolnej kombinacji

en: VMware event log, "url" - VMware service URL, "mode"- all (default), skip - skip processing of older data
pl: Log zdarzeń VMware, "url" - URL usługi VMware, "mode"- wszystko (domyślnie), pominięcie - pomiń przetwarzanie starszych danych

en: VMware hypervisor BIOS UUID, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
pl: UUID BIOSu hiperwizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hiperwizora VMware

en: VMware hypervisor HW vendor state sensors, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns JSON
pl: Stan czujników sprzętowych hypervizora Vmware, "url" - adres usługi Vmware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervizora VMware. Zwraca JSON

en: VMware hypervisor alarms data, returns JSON, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
pl: Dane alarmów hypervizora VMware, zwraca JSON, "url" - adres URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervizora VMware

en: VMware hypervisor ballooned memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
pl: Pamięć typu ballooned hypervizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hyperwizora VMware

en: VMware hypervisor cluster name, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
pl: Nazwa klastra hypervizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervizora VMware

en: VMware hypervisor connection state, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
pl: Status połączenia hypervizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervizora VMware

en: VMware hypervisor datacenter name, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns string
pl: Nazwa centrum danych hypervizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervizora VMware. Zwraca łańcuch danych

en: VMware hypervisor datastore read statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "datastore" - datastore name, "mode"- latency
pl: Statystyki odczytu magazynu danych hypervizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervizora VMware, "datastore" - nazwa magazynu danych, "mode"- opóźnienie

en: VMware hypervisor datastore write statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "datastore" - datastore name, "mode"- latency
pl: Statystyki zapisu magazynu danych hypervizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervizora VMware, "datastore" - nazwa magazynu danych, "mode"- opóźnienie

en: VMware hypervisor datastores list, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
pl: Lista magazynów danych hypervizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervizora VMware

en: VMware hypervisor health state rollup sensor, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns 0 - gray; 1 - green; 2 - yellow; 3 - red
pl: Stan czujnika hypervizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - nazwa hosta hypervizora VMware. Zwraca 0 - szary; 1 - zielony; 2 - żółty; 3 - czerwony

en: VMware hypervisor model, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
pl: Model hyperwizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hyperwizora VMware

en: VMware hypervisor name, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
pl: Nazwa hyperwizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hyperwizora VMware

en: VMware hypervisor network input statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "mode"- bps
pl: Statystyki wejścia sieci hypervizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervizora VMware, "mode"- bps

en: VMware hypervisor network interface speed, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, <ifname> - interface name
pl: Szybkość interfejsu sieciowego hypervizora VMware, "url" - adres URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervizora, "ifname" - nazwa interfejsu

en: VMware hypervisor network output statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "mode"- bps
pl: Statystyki wyjścia sieci hypervizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervizora VMware, "mode"- bps

en: VMware hypervisor performance counter, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "path" - performance counter path, "instance" - performance counter instance
pl: Licznik wydajności hypervizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervizora VMware, "path" - ścieżka licznika wydajności, "instance" - instancja licznika wydajności

en: VMware hypervisor processor frequency, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
pl: Częstotliwość procesora hyperwizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hyperwizora VMware

en: VMware hypervisor processor model, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
pl: Model procesora hypervizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervizora VMware

en: VMware hypervisor processor usage in Hz, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
pl: Użycie procesora hypervizora VMware w Hz, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervizora VMware

en: VMware hypervisor property , "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "prop" - property path
pl: Właściwość hypervizora VMware, "url" - adres URL usługi VMware, "uuid" - nazwa hosta hypervizora VMware, "prop" - ścieżka właściwości

en: VMware hypervisor sensors value, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns JSON
pl: Wartość czujników hypervizora Vmware, "url" - adres usługi Vmware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervizora VMware. Zwraca JSON

en: VMware hypervisor serialnumber, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
pl: Numer seryjny hyperwizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hyperwizora VMware

en: VMware hypervisor status, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
pl: Status hyperwizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hyperwizora VMware

en: VMware hypervisor tags array, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns JSON
pl: Tablica tagów hypervizora Vmware, "url" - adres usługi Vmware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervizora VMware. Zwraca JSON

en: VMware hypervisor total memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
pl: Całkowita wielkość pamięci hypervizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hyperwizora VMware

en: VMware hypervisor uptime, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
pl: Czas działania hyperwizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hyperwizora VMware

en: VMware hypervisor used memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
pl: Rozmiar używanej pamięci hypervizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hyperwizora VMware

en: VMware hypervisor vendor name, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
pl: Nazwa dostawcy hyperwizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hyperwizora VMware

en: VMware hypervisor version, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
pl: Wersja hypervizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hypervizora VMware

en: VMware service full name, "url" - VMware service URL
pl: Pełna nazwa serwisu VMware, "url" - URL serwisu VMware

en: VMware service version, "url" - VMware service URL
pl: Wersja serwisu VMware, "url" - URL serwisu VMware

en: VMware virtual center alarms data, returns JSON, "url" - VMware service URL
pl: Dane alarmów wirtualnego centrum VMware, zwraca JSON, "url" - adres URL usługi VMware

en: VMware virtual machine alarms data, returns JSON, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Dane alarmów maszyny wirtualnej VMware, zwraca JSON, "url" - adres URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware

en: VMware virtual machine ballooned memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Rozmiar pamięci typu ballooned maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware

en: VMware virtual machine committed storage space, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Używana przestrzeń danych typu committed maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware

en: VMware virtual machine compressed memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Rozmiar skompresowanej pamięci maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware

en: VMware virtual machine custom attribute value, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "name" - custom attribute name
pl: Wartość niestandardowego atrybutu maszyny wirtualnej VMware, "url" - adres URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware, "name" - nazwa niestandardowego atrybutu

en: VMware virtual machine datacenter name, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier. Returns string
pl: Nazwa centrum danych maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware. Zwraca łańcuch danych

en: VMware virtual machine disk device read statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - disk device instance, "mode"- bps/ops - bytes/operations per second
pl: Statystyki odczytu urządzeń dyskowych maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware, "instance" - instancja urządzenia dyskowego, "mode"- bps/ops - bajty/operacje na sekundę

en: VMware virtual machine disk device write statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - disk device instance, "mode"- bps/ops - bytes/operations per second
pl: Statystyki zapisu urządzeń dyskowych maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware, "instance" - instancja urządzenia dyskowego, "mode"- bps/ops - bajty/operacje na sekundę

en: VMware virtual machine disk requires consolidation, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Wymagania dotyczące konsolidacji dysków maszyny wirtualnej VMware, "url" - adres URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware

en: VMware virtual machine file system statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "fsname" - file system name, "mode"- total/free/used/pfree/pused
pl: Statystyki systemu plików maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware, "fsname" - nazwa systemu plików, "mode"- total/free/used/pfree/pused

en: VMware virtual machine guest memory usage, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Użycie wirtualnej pamięci gościa maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware

en: VMware virtual machine host memory usage, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Użycie wirtualnej pamięci hosta maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware

en: VMware virtual machine hypervisor name, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Nazwa hypervizora maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware

en: VMware virtual machine name, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Nazwa maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware

en: VMware virtual machine network interface input statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - network interface instance, "mode"- bps/pps - bytes/packets per second
pl: Statystyki wejścia interfejsu sieciowego maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware, "instance" - instancja interfejsu sieciowego, "mode"- bps/pps - bajty/pakiety na sekundę

en: VMware virtual machine network interface output statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - network interface instance, "mode"- bps/pps - bytes/packets per second
pl: Statystyki wyjścia interfejsu sieciowego maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware, "instance" - instancja interfejsu sieciowego, "mode"- bps/pps - bajty/pakiety na sekundę

en: VMware virtual machine performance counter, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "path" - performance counter path, "instance" - performance counter instance
pl: Licznik wydajności maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware, "path" - ścieżka licznika wydajności, "instance" - instancja licznika wydajności

en: VMware virtual machine power state, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Status zasilania maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware

en: VMware virtual machine private memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifierr
pl: Rozmiar prywatnej pamięci maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware

en: VMware virtual machine processor ready time ms, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Czas procesora typu ready maszyny wirtualnej VMware w ms, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware

en: VMware virtual machine processor usage in Hz, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Użycie procesora maszyny wirtualnej VMware w Hz, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware

en: VMware virtual machine property, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "prop" - property path
pl: Właściwość maszyny wirtualnej VMware, "url" - adres URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware, "prop" - ścieżka właściwości

en: VMware virtual machine shared memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Rozmiar pamięci współdzielonej maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware

en: VMware virtual machine snapshot state, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier. Returns JSON
pl: Stan migawki maszyny wirtualnej VMware, "url" - adres URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware. Zwraca JSON

en: VMware virtual machine state, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Status maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware

en: VMware virtual machine swapped memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Rozmiar pamięci swapowanej maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware

en: VMware virtual machine tags array, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier. Returns JSON
pl: Tablica tagów maszyny wirtualnej VMware, "url" - adres URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware. Zwraca JSON

en: VMware virtual machine tools state, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "mode"- version or status
pl: Stan VMtools maszyn wirtualnych VMware, "url" - adres URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware, "mode"- wersja lub stan

en: VMware virtual machine total memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Całkowity rozmiar pamięci maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware

en: VMware virtual machine uncommitted storage space, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Używana przestrzeń danych typu uncommitted maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware

en: VMware virtual machine unshared storage space, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Używana przestrzeń danych typu unshared maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware

en: VMware virtual machine uptime, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
pl: Czas działania maszyny wirtualnej VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator maszyny wirtualnej VMware

en: VVMware hypervisor maintenance status, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns 0 - not in maintenance; 1 - in maintenance
pl: Status trybu utrzymania hypervizora VMware, "url" - URL usługi VMware, "uuid" - globalny unikalny identyfikator hiperwizora VMware. Zwraca 0 - nie jest w trybie utrzymania; 1 - jest w trybie utrzymania

en: Valid URI schemes
pl: Ważny schemat URI

en: Validate URI schemes
pl: Sprawdź schemat URI

en: Validation
pl: Sprawdzenie

en: Value
pl: Wartość

[ctx: compact table header]
en: Value
pl: Wartość

en: Value "%1$s" is invalid for parameter "grid_align". Choices are: "%2$s" and "%3$s"
pl: Nieprawidłowa wartość "%1$s" dla parametru "grid_align". Do wyboru są "%2$s" oraz "%3$s"

en: Value "%1$s" is invalid for parameter "grid_show". Choices are: "%2$s" and "%3$s".
pl: Nieprawidłowa wartość "%1$s" dla parametru "grid_show". Do wyboru są "%2$s" oraz "%3$s"

en: Value "%1$s" is invalid for parameter "grid_show". Choices are: "%2$s".
pl: Nieprawidłowa wartość "%1$s" dla parametru "grid_show". Do wyboru są "%2$s".

en: Value "%1$s" is too long for field "%2$s" - %3$d characters. Allowed length is %4$d characters.
pl: Wartość "%1$s" jest zbyt długa dla pola "%2$s" - %3$d znaków. Dozwolona długość to %4$d znaków.

en: Value arc
pl: Łuk wartości

en: Value cache effectiveness. Valid parameters are: requests, hits and misses.
pl: Efektywność cache'a wartości. Prawidłowe parametry to: requests, hits i misses.

en: Value cache statistics. Valid modes are: total, free, pfree, used and pused.
pl: Statystyki cache'a wartości. Poprawne tryby to: total, free, pfree, used i pused.

en: Value data for value name in Windows Registry key.
pl: Dane wartości dla nazwy wartości w kluczu rejestru Windows.

en: Value map
pl: Mapa wartości

en: Value map "%1$s" already exists.
pl: Mapa wartości "%s" już istnieje.

en: Value mapping
pl: Mapowanie wartości

en: Value mappings
pl: Mapowanie wartości

en: Value of MQTT topic. Format of returned data depends on the topic content. If wildcards are used, returns topic values in JSON
pl: Wartośc tematu MQTT. Format zwracanych danych zależy od treści tematu. Jeśli wieloznaczne symbole są użyte, zwraca wartości tematu w JSOB

en: Value of any Windows performance counter in English. Returns integer, float, string or text (depending on the request)
pl: Wartość jakichkolwiek liczników wydajności Windows po angielsku. Zwraca liczbę całkowitę, liczbę zmiennoprzecinkową lub tekst (w zależności od prośby)

en: Value of any Windows performance counter. Returns integer, float, string or text (depending on the request)
pl: Wartość dowolnego licznika wydajności Windows. Zwraca liczbę całkowitą, zmiennoprzecinkową, ciąg znaków lub tekst (zależnie od zapytania)

en: Value of new event tag
pl: Wartość nowego zdarzenia znacznika

en: Value of old event tag
pl: Wartość starego zdarzenia znacznika

en: Value of tag
pl: Wartość znacznika

en: Value size
pl: Wielkość wartości

en: Value: no data
pl: Wartość: brak danych

en: Values
pl: Wartości

en: Values without names are not allowed in form fields.
pl: Wartości bez nazwy nie są dozwolone w polach formularza.

en: Variable
pl: Zmienna

en: Variables
pl: Zmienne

en: Various information about specific process(es). Returns float
pl: Różne informacje o okreśłonych proceach. Zwraca liczbę zmiennoprzecinkową

en: Vault API endpoint
pl: Punkt końcowy API Vault

en: Vault authentication token
pl: Token uwierzytelniania Vault

en: Vault certificates
pl: Certyfikaty Vault

en: Vault connection failed.
pl: Połączenie do Vault nie powiodło się.

en: Vault prefix
pl: Przedrostek Vault

en: Vault provider
pl: Dostawca Vault

en: Vault secret
pl: Sekret Vault

en: Vault secret path
pl: Ścieżka do sekretu Vault

en: Vault secret query string
pl: Zapytanie sekretu Vault

en: Vendor
pl: Producent

en: Vendor and version
pl: Dostawca i wersja

en: Verbose
pl: Szczegółowo

en: Verification code
pl: Kod weryfikacyjny

en: Verify database certificate
pl: Zweryfikuj certyfikat bazy danych

en: Version
pl: Wersja

en: Version of Zabbix agent. Returns string
pl: Wersja agenta Zabbix. Zwraca ciąg znaków

en: Version of Zabbix server or proxy
pl: Wersja serwera Zabbix lub proxy

en: Vertical
pl: Pionowe

en: Vertical align
pl: Ułożenie pionowe

en: Vertical position
pl: Pozycja wertykalna

en: Vietnamese (vi_VN)
pl: Wietnamski (vi_VN)

en: View
pl: Podgląd

en: View as
pl: Podgląd jako

en: Virtual space size in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
pl: Rozmiar przestrzeni wirtualnej w bajtach lub procentach ogółem. Zwraca liczbę całkowitą dla bajtów; liczbę zmiennoprzecinkową dla procentów

en: Visible name
pl: Widoczna nazwa

en: Visible name cannot be empty if host name is missing.
pl: Widoczna nazwa nie może być pusta jeśli host nie posiada swojej nazwy.

en: W
pl: T

[ctx: Wednesday short]
en: W
pl: Ś

[ctx: abbreviation of severity level]
en: W
pl: O

en: Warning
pl: Ostrzeżenie

[ctx: setup]
en: Warning
pl: Ostrzeżenie

en: Warning message
pl: Wiadomość ostrzegająca

en: Warning! Support for Oracle DB is deprecated since Zabbix 7.0 and will be removed in future versions.
pl: Ostrzeżenie! Obsługa Oracle DB jest przestarzała od wersji Zabbix 7.0 i zostanie usunięta w przyszłych wersjach.

en: Warning! Unable to retrieve database version.
pl: Uwaga! Nie można ustalić wersji bazy danych.

en: Warning! Unsupported %1$s database server version. Should be at least %2$s.
pl: Uwaga! Wersja serwera bazodanowego %1$s nie jest wspierana. Powinna być nie mniejsza niż %2$s.

en: Warning! Unsupported %1$s database server version. Should not be higher than %2$s.
pl: Uwaga! Wersja serwera bazodanowego %1$s nie jest wspierana. Powinna być nie większa niż %2$s.

en: We are sorry, the maximum possible number of elements to remember has been reached.
pl: Przepraszamy, maksymalna możliwa liczba elementów do zapamiętania została osiągnięta.

en: Web
pl: WWW

en: Web monitoring
pl: Monitorowanie WWW

en: Web scenario
pl: Scenariusz sieci www

en: Web scenario "%1$s" already exists on host "%2$s".
pl: Scenariusz sieci www "%1$s" już istnieje na hoście "%2$s".

en: Web scenario "%1$s" already exists.
pl: Scenariusz sieci www "%1$s" już istnieje.

en: Web scenario added
pl: Dodano scenariusz sieci www

en: Web scenario deleted | Web scenarios deleted
pl[0]: Usunięto scenariusz sieci www
pl[1]: Usunięto scenariusze sieci www
pl[2]: Usunięto scenariusze sieci www

en: Web scenario disabled | Web scenarios disabled
pl[0]: Wyłączono scenariusz sieci www
pl[1]: Wyłączono scenariusze sieci www
pl[2]: Wyłączono scenariusze sieci www

en: Web scenario enabled | Web scenarios enabled
pl[0]: Włączono scenariusz sieci www
pl[1]: Włączono scenariusze sieci www
pl[2]: Włączono scenariusze sieci www

en: Web scenario updated
pl: Zaktualizowano scenariusz sieci www

en: Web scenarios
pl: Scenariusze sieci www

en: Webhook
pl: Wywołanie zwrotne HTTP - webhook

en: Webhook does not have parameters.
pl: Wywołanie zwrotne HTTP nie ma parametrów

en: Wed
pl: Śr

en: Wednesday
pl: Środa

en: Week
pl: Tydzień

[ctx: compact table header]
en: Week
pl: Tydzień

en: Weekly
pl: Tygodniowo

en: Weight
pl: Waga

en: Welcome
pl: Witamy

en: Welcome to
pl: Witamy w

en: When active
pl: Kiedy włączone

en: Widget
pl: Widżet

en: Widget at X:%3$d, Y:%4$d on page #%2$d of dashboard "%1$s" is out of bounds.
pl: Widżet o współrzędnych X:%3$d, Y:%4$d na stronie #%2$d pupitu "%1$s" jest poza granicami.

en: Widget is deprecated.
pl: Widżet jest przestarzały.

en: Widget is too small for the specified number of columns and rows.
pl: Widżet jest za mały dla okreśłonej liczby kolumn i wierszy.

en: Width
pl: Szerokość

en: With data
pl: Z danymi

en: With data collection
pl: Ze zbieraniem danych

en: With dependencies
pl: Z zależnościami

en: With header row
pl: Z weirszem nagłówka

en: With problem name
pl: Z nazwą problemu

[ctx: compact table header]
en: With problems
pl: Z problemami

en: With this setting only numeric data will be displayed.
pl: Przy tym ustawieniu wyświetlane będą wyłącznie dane liczbowe.

en: With this setting only numeric items will be displayed in this column.
pl: To ustawienie sprawi, że w tej kolumnie wyświetlane będą jedynie pozycje liczbowe.

en: With this setting only numeric items will be displayed.
pl: Przy tym ustawieniu wyświetlane będą tylko pozycje numeryczne.

en: With triggers
pl: Z wyzwalaczami

en: Without data
pl: Bez danych

[ctx: compact table header]
en: Without problems
pl: Bez problemów

en: Without triggers
pl: Bez wyzwalaczy

en: Working time
pl: Czas pracy

en: Write
pl: Zapis

en: Wrong %1$s.php class name for module located at %2$s.
pl: Błędna nazwa klasy %1$s.php dla modułu zlokalizowanego w %2$s.

en: Wrong fields for host "%1$s".
pl: Błędne pola dla hosta "%1$s".

en: Wrong fields for map link.
pl: Błędne pola dla linku mapy.

en: Wrong value for "url" field.
pl: Nieprawidłowa wartość dla pola "url".

en: X-Axis
pl: Oś X

en: X-Frame-Options HTTP header
pl: Nagłówek HTTP X-Frame-Options

en: X-Frame-Options HTTP header supported values:
pl: Obsługiwane wartości nagłówka HTTP X-Frame-Options:

en: XML XPath
pl: XML Xpath

en: XML data
pl: Dane XML

en: XML is empty
pl: XML jest pusty

en: XML is expected
pl: XML jest oczekiwany

en: XML to JSON
pl: XML do JSON

en: Y axis MAX value
pl: MAX wartość osi Y

en: Y axis MAX value must be greater than Y axis MIN value
pl: Wartość MAX osi Y musi być większa od wartości MIN osi Y.

en: Y axis MAX value must be greater than Y axis MIN value.
pl: Wartość MAX osi Y musi być większa od wartości MIN osi Y.

en: Y axis MIN value
pl: MIN wartość osi Y

en: Y axis side
pl: Strona osi Y

en: Y-axis
pl: Oś Y

en: Y-m-d h:i A
pl: Y-m-d H:i

en: Y-m-d h:i:s A
pl: Y-m-d H:i:s

en: Year
pl: Rok

[ctx: compact table header]
en: Year
pl: Rok

en: Yearly
pl: Rocznie

en: Yes
pl: Tak

en: Yesterday
pl: Wczoraj

en: You are logged in as "%1$s".
pl: Jesteś zalogowany jako "%1$s".

en: You are not able to choose some of the MFA methods, because PHP CURL extension is not installed on the web server.
pl: Nie możesz wybrać niektórych metod MFA, ponieważ rozszerzenie PHP CURL nie jest zainstalowane na serwerze WWW.

en: You are not able to choose some of the languages, because locales for them are not installed on the web server.
pl: Nie można wybrać niektórych języków, ponieważ nie zostały one zainstalowane na serwerze.

en: You are not logged in
pl: Nie zalogowano.

en: You cannot switch hosts for current selection.
pl: Nie można zamienić hostów dla bieżącego zaznaczenia.

en: You cannot switch templates for current selection.
pl: Nie można zamienić szablonów dla bieżącego zaznaczenia.

en: You do not have permission to perform this operation.
pl: Nie masz uprawnień do wykonania tej operacji

en: You have no permissions to access this page.
pl: Nie masz uprawnień do dostępu do tej strony.

en: You must login to view this page.
pl: Należy się zalogować, aby zobaczyć tą stronę.

en: Your database is not working properly. Please wait a few minutes and try to repeat this action. If the problem still persists, please contact system administrator. The problem might be caused by long running transaction or row level lock accomplished by your database management system.
pl: Twoja baza danych nie pracuje poprawnie. Poczekaj proszę kilka minut i spróbuj powtórzyć tą akcję. Jeśli problem będzie się powtarzał, skontaktuj się proszę z administratorem. Problem może być spowodowany długim działaniem transakcji lub unieruchomieniem na poziomie wiersza przez Twój system zarządzający bazą damych.

en: Zabbix Integrations
pl: Integracje Zabbix

en: Zabbix Streaming Protocol v1.0
pl: Protokół Zabbix Streaming v1.0

en: Zabbix Technical Support
pl: Wsparcie Techniczne Zabbix

en: Zabbix agent
pl: Agent Zabbix

en: Zabbix agent (active checks)
pl: Agent Zabbix (sprawdzenia aktywne)

en: Zabbix agent (active)
pl: Agent Zabbix (aktywny)

en: Zabbix agent (passive checks)
pl: Agent Zabbix (sprawdzenia pasywne)

en: Zabbix frontend version
pl: Wersja frontendu Zabbix

en: Zabbix has received an incorrect request.
pl: Zabbix otrzymał nieprawidłowe żądanie.

en: Zabbix internal
pl: Wewnętrzny Zabbix

en: Zabbix internal authentication
pl: Wewnętrzne uwierzytelnianie Zabbix

en: Zabbix login form
pl: Formularz logowania Zabbix

en: Zabbix proxy or server
pl: Serwer proxy lub serwer Zabbix

en: Zabbix server
pl: Serwer Zabbix

en: Zabbix server "%1$s" cannot be reached. Possible reasons:
    1. Incorrect "NodeAddress" or "ListenPort" in the "zabbix_server.conf" or server IP/DNS override in the "zabbix.conf.php";
    2. Incorrect network configuration.
pl: Nie można połączyć się z serwerem Zabbix "%1$s". Możliwe przyczyny:
    1. Nieprawidłowy "NodeAddress" lub "ListenPort" w "zabbix_server.conf" lub nadpisanie adresu IP/DNS serwera w "zabbix.conf.php";
    2. Nieprawidłowa konfiguracja sieci.

en: Zabbix server (proxy)
pl: Zabbix serwer (proxy)

en: Zabbix server is not running: the information displayed may not be current.
pl: Serwer Zabbix nie działa: wyświetlane informacje mogą być nieaktualne.

en: Zabbix server is running
pl: Serwer Zabbix jest uruchomiony

en: Zabbix server name
pl: Nazwa serwera Zabbix

en: Zabbix server version
pl: Wersja serwera Zabbix

en: Zabbix trapper
pl: Trapper Zabbix

en: Zoom out
pl: Pomniejsz

en: [Wrong value for day: "%1$s" ]
pl: [Błędna wartość dla dnia: "%1$s" ]

en: [Wrong value for month: "%1$s" ]
pl: [Błędna wartość dla miesiąca: "%1$s" ]

en: a DNS name is expected
pl: oczekiwano nazwy DNS

en: a boolean is expected
pl: oczekiwana wartość boolowska

en: a boolean value is expected
pl: spodziewano się wartości logicznej

en: a character string is expected
pl: oczekiwano ciągu znaków

en: a character string, integer or floating point value is expected
pl: oczekiwany jest ciąg znaków, liczba całkowita lub wartość zmiennoprzecinkowa

en: a date in YYYY-MM-DD format is expected
pl: spodziewano się daty w formacie RRRR-MM-DD

en: a date is expected
pl: spodziewano się daty

en: a digit
pl: cyfra

en: a floating point value is expected
pl: oczekiwano zmiennoprzecinkowej wartości punktu

en: a hexadecimal color code (6 symbols) is expected
pl: spodziewano się heksadecymalnego kodu koloru (6 znaków)

en: a low-level discovery macro is expected
pl: oczekiwane wykrywanie makra niskiego poziomu

en: a number is expected
pl: oczekiwano liczby

en: a number is too large
pl: oczekiwana liczba jest za duża

en: a numeric value is expected
pl: oczekiwano wartości numerycznej

en: a relative time is expected
pl: spodziewano się względnego czasu

en: a special character
pl: znak specjalny

en: a string of space-separated hostnames; adding %1$s to the list allows the page to be displayed in a frame on the same origin as the page itself
pl: ciąg nazw hostów oddzielonych spacjami; dodanie %1$s do listy umożliwia wyświetlenie strony w ramce o tym samym pochodzeniu, co sama strona

en: a string, number or null value is expected
pl: spodziewano się ciągu znaków, liczby lub wartości null

en: a template ID is expected
pl: oczekiwano ID szablonu

en: a time is expected
pl: oczekiwano czasu

en: a time period is expected
pl: oczekiwano okresu czasu

en: a time range is expected
pl: oczekiwano zakresu czasu

en: a time unit is expected
pl: oczekiwano jednostki czasu

en: a timestamp is too large
pl: znacznik czasu jest zbyt duży

en: abs() - Absolute value
pl: abs() - Wartość bezwzględna

en: acos() - The arccosine of a value as an angle, expressed in radians
pl: acos() - arcus cosinus z wartości jako kąta wyrażonego w radianach

en: affects only filtered data
pl: dotyczy wyłącznie danych przefiltrowanych

en: all
pl: Wszystkie

en: all media
pl: wszystkie media

en: allow redirect
pl: zezwól na przekierowania

en: allowed count of dependency levels would be exceeded
pl: dopuszczalna ilość poziomów zależności zostałaby przekroczona

en: allowed count of dependent items would be exceeded
pl: dopuszczalna ilość pozycji zależnych zostałaby przekroczona

en: an IP address is expected
pl: oczekiwano adresu IP

en: an IP or DNS is expected
pl: oczekiwano adresu IP lub DNS

en: an array is expected
pl: oczekiwano tablicy

en: an array or a character string is expected
pl: oczekiwano tablicy lub ciągu znaków

en: an array or object is expected
pl: spodziewano się listy lub obiektu

en: an email address is expected
pl: oczekiwano adresu e-mail

en: an empty string is expected
pl: oczekiwano pustego ciągu znaków

en: an even number of hexadecimal characters is expected
pl: oczekiwano parzystej liczby znaków heksadecymalnych

en: an explicit time is expected
pl: oczekiwano jawnego czasu

en: an identifier is not defined in the formula
pl: identyfikator nie jest zdefiniowany w formule

en: an integer is expected
pl: oczekiwano liczby całkowitej

en: an item ID is expected
pl: oczekiwano ID pozcyji

en: an item/item prototype ID is expected
pl: oczekiwano Id pozycji lub prototypu pozycji

en: an unsigned integer is expected
pl: oczekiwano liczby całkowitej bez znaku

en: an uppercase and a lowercase Latin letter
pl: wielką i małą literę alfabetu łacińskiego

en: and
pl: i

en: any error
pl: jakikolwiek błąd

en: as Blue
pl: jako Niebieskie

en: as Green
pl: jako Zielone

en: as Red
pl: jako Czerwone

en: ascending
pl: rosnąco

en: ascii() - Returns the ASCII code of the leftmost character of the value
pl: ascii() - Zwraca kod ASCII skrajnie lewego znaku podanej wartości

en: asin() - The arcsine of a value as an angle, expressed in radians
pl: acsin() - arcus sinus z wartości jako kąta wyrażonego w radianach

en: at least one day of the week must be selected
pl: musi zostać wybrany przynajmniej jeden dzień tygodnia

en: at least one option must be selected
pl: przynajmniej jedna opcja musi być wybrana

en: at least one override option must be specified
pl: co najmnniej jedna opcja sterownia musi być określona

en: atan() - The arctangent of a value as an angle, expressed in radians
pl: atan() - arcus tangens z wartości jako kąta wyrażonego w radianach

en: atan2() - The arctangent of the ordinate (value) and abscissa coordinates specified as an angle, expressed in radians
pl: atan2() - Arcus tangens współrzędnych rzędnej (wartości) i odciętych określony jako kąt, wyrażony w radianach

en: avg
pl: śr

en: avg() - Average value of a period T
pl: avg() - średnia wartośc okresu T

en: baselinedev() - Returns the number of deviations between data periods in seasons and the last data period
pl: baselinedev() - Porównuje dane z ostatniego okresu oraz przeszłych okresów w podanych sezonach i zwraca liczbę odchyleń

en: baselinewma() - Calculates baseline by averaging data periods in seasons
pl: baselinewma() - Oblicza linię bazową przez uśrednienie okresów w danych sezonach

en: between() - Checks if a value belongs to the given range (1 - in range, 0 - otherwise)
pl: between() - Sprawdza czy dana wartość mieści się we wskazanym przedziale (1 - tak, 0 - nie)

en: binary value
pl: wartość binarna

en: bitand() - Bitwise AND
pl: bitand() - Bitowa koniunkcja (AND)

en: bitlength() - Returns the length in bits
pl: bitlength() - Zwraca długość wyrażoną w bitach

en: bitlshift() - Bitwise shift left
pl: bitlshift() - Przesunięcie bitów w lewo

en: bitnot() - Bitwise NOT
pl: bitnot() - Bitowe zaprzeczenie

en: bitor() - Bitwise OR
pl: bitor() - Bitowa alternatywa

en: bitrshift() - Bitwise shift right
pl: bitrshift() - Przesunięcie bitów w prawo

en: bitxor() - Bitwise exclusive OR
pl: bitxor() - Bitowa alternatywa rozłączna

en: blinking
pl: migotanie

en: both username and password should be either present or empty
pl: zarówno nazwa użytkownika i hasło powinny być obecne lub puste

en: both vendor_name and vendor_version should be either present or empty
pl: zarówno vendor_name i vendor_version powinny być obecne lub puste

en: bytelength() - Returns the length in bytes
pl: bytelength() - Zwraca długość wyrażoną w bajtach

en: calculated
pl: obliczony

en: can be used to add "@2x" to the URL to load retina tiles.
pl: może zostać użyty by dodać "@2x" do adresu URL celem załadowania kafelków retina.

en: cannot be a value map ID from another host or template
pl: nie może być ID mapy wartości z innego hosta lub szablonu

en: cannot be an item ID from another host or template
pl: nie może być ID pozycji z innego hosta lub szablonu

en: cannot be an item prototype ID from another LLD rule
pl: nie może być ID prototypu pozycji z innej reguły wykrywania niskopoziomowego

en: cannot be an item/item prototype ID from another host or template
pl: nie może być ID pozycji/prototypu pozycji z innego hosta lub szablonu

en: cannot be changed
pl: nie może być zmieniony

en: cannot be empty
pl: nie może być puste

en: cannot be equal to zero without custom intervals
pl: nie może wynosić zero, bez zdefiniowanych okresów użytkownika

en: cannot be greater than or equal to the value of field "%1$s"
pl: nie może być większa lub równa wartości pola "%1$s"

en: cannot be greater than or equal to the value of parameter "%1$s"
pl: nie może być większa lub równa wartości parametru "%1$s"

en: cannot be less than or equal to the value of parameter "%1$s"
pl: musi być większy niż wartość parametru "%1$s"

en: cannot be specified the value of parameter "%1$s"
pl: nie można ustawić wartości parametru "%1$s"

en: cannot be the host interface ID from another host
pl: nie może być ID interfejsu hosta z innego hosta

en: cannot be unlinked
pl: nie można odłączyć

en: cannot delete inherited LLD rule
pl: nie można usunąć dziedziczonej reguły LLD

en: cannot delete inherited item
pl: Dziedziczonej pozycji nie można usunąć

en: cannot delete inherited item prototype
pl: Dziedziczonego prototypu pozycji nie można usunąć

en: cannot delete templated host prototype
pl: nie można usunąć prototypu hosta pochodzącego z szablonu

en: cannot have more than one default interface of the same type
pl: nie można skonfigurować więcej niż jeden interfejs domyślny danego typu

en: cannot perform Scroll API request, data could be truncated
pl: nie można wykonać prośby o Scroll API, dane nie mogą być skrócone

en: cannot update readonly parameter "%1$s" of discovered object
pl: parametr "%1$s" wykrytego obiektu jest tylko do odczytu i nie może zostać zaktualizowany

en: cannot update readonly parameter "%1$s" of inherited object
pl: parametr "%1$s" odziedziczonego obiektu jest tylko do odczytu i nie może zostać zaktualizowany

en: cannot update readonly parameter "%1$s" of provisioned user
pl: parametr "%1$s" udostępnionego użytkownika jest tylko do odczytu i nie może zostać zaktualizowany

en: cbrt() - Cube root
pl: cbrt() - Pierwiastek sześcienny

en: ceil() - Rounds up to the nearest greater integer
pl: ceil() - Zaokrąglenie w górę, do najbliższej liczby całkowitej

en: change() - Difference between last and previous value
pl: change() - Różnica pomiędzy ostatnią i poprzednią wartością

en: changecount() - Number of changes between adjacent values, Mode (all - all changes, inc - only increases, dec - only decreases)
pl: changecount() - Liczba zmian pomiędzy kolejnymi wartościami. Tryb (all - wszystkie zmiany, inc - tylko wzrosty, dec - tylko spadki)

en: char() - Returns the character which represents the given ASCII code
pl: char() - Zwraca znak, który odpowiada podanemu kodowi ASCII

en: circular dependency is not allowed
pl: okrągła zależność nie jest dozwolona

en: circular item dependency is not allowed
pl: okrągła zależność elementy nie jest dozwolona

en: color
pl: kolor

en: comma separated list of time periods is expected for scheduled week days
pl: dla dni tygodnia w harmonogramie wymagana jest lista okresów oddzielonych przecinkami

en: comma-separated list
pl: lista oddzielona przecinkami

en: concat() - Returns a string that is the result of concatenating value to string
pl: concat() - Zwraca ciąg znaków będący konkatenacją podanej wartości i ciągu znaków

en: configure
pl: konfiguracja

en: contains
pl: zawiera

en: cos() - The cosine of a value, where the value is an angle expressed in radians
pl: cos() - cosinus z wartości jako kąta wyrażonego w radianach

en: cosh() - The hyperbolic cosine of a value
pl: cosh() - Wartość cosinusa hiperbolicznego dla podanego argumentu

en: cot() - The cotangent of a value, where the value is an angle expressed in radians
pl: cot() - cotangens z wartości jako kąta wyrażonego w radianach

en: count
pl: zliczyć

en: count() - Number of successfully retrieved values V (which fulfill operator O) for period T
pl: count() - Liczba udanych pobrań wartości Y (które uzupełnia operator 0) dla okresu T

en: countunique() - The number of unique values
pl: countunique() - Ilość unikalnych wartości

en: data is missing
pl: brakuje danych

en: date() - Current date
pl: date() - Aktualna data

en: dayofmonth() - Day of month
pl: dayofmonth() - Dzień miesiąca

en: dayofweek() - Day of week
pl: dayofweek() - Dzień tygodnia

en: days
pl: dni

en: default
pl: domyślny

en: degrees() - Converts a value from radians to degrees
pl: degrees() - Konwertuje wartość z radianów na stopnie

en: delimiter
pl: separator

en: descending
pl: malejąco

en: description
pl: opis

en: directory cannot be empty
pl: folder nie może być pusty

en: discovery rule "%1$s" on host "%2$s" is not monitored
pl: reguła wykrywania "%1$s" nie jest monitorowana na hoście "%2$s"

en: does not contain
pl: nie zawiera

en: does not equal
pl: nie równa się

en: does not exist
pl: nie istnieje

en: does not match
pl: nie pasuje

en: e() - Returns Euler's number
pl: e() - Liczba Eulera

en: email
pl: e-mail

en: equals
pl: równa się

en: error does not match
pl: błąd nie pasuje

en: error matches
pl: dopasowania błędów

en: error message
pl: wiadomość z błędem

en: error text
pl: tekst błędu

en: error-matching
pl: dopasowanie błędów

en: exists
pl: istnieje

en: exp() - Euler's number at a power of a value
pl: exp() - Liczba Eulera podniesiona do potęgi wyznaczonej przez wartość

en: expm1() - Euler's number at a power of a value minus 1
pl: expm1() - Liczba Eulera podniesiona do potęgi wyznaczonej przez wartość minus 1

en: expression is empty
pl: wyrażenie jest puste

en: failed to parse JSON
pl: nieudane przetwarzanie JSON

en: file format is unsupported
pl: niewspierany format pliku

en: find() - Check occurrence of pattern V (which fulfill operator O) for period T (1 - match, 0 - no match)
pl: find() - Sprawdza obecność wyrażenia V (z użyciem operatora O) w okresie T (1 - znaleziono, 0 - nieznaleziono)

en: first
pl: pierwszy

en: first() - The oldest value in the specified time interval
pl: first() - Najstarsza wartość we wskazanym przedziale czasu

en: floor() - Rounds down to the nearest smaller integer
pl: floor() - Zaokrąglenie w dół do najbliższej liczby całkowitej

en: forecast() - Forecast for next t seconds based on period T
pl: forecast() - Prognoza dla następnych t sekund oparta o okres T

en: fourth
pl: czwarty

en: fuzzytime() - Difference between item value (as timestamp) and Zabbix server timestamp is less than or equal to T seconds (1 - true, 0 - false)
pl: fuzzytime() - Różnica pomiędzy wartością elementy (jako znacznika czasu) i znacznika czasu serwera Zabbix jest mniejsza lub równa T sekund (1 - prawda, 0 - fałsz)

en: geographical coordinates (values of comma separated latitude and longitude) are expected
pl: oczekiwano współrzędnej geograficznej (wartość zawierająca szerokość i długość geograficzną oddzielone przecinkiem)

[ctx: item_form]
en: global housekeeping settings
pl: globalne ustawienia porządkowania

en: global script execution on Zabbix server is disabled by server configuration
pl: globalne wykonywanie skryptów na serwerze Zabbix jest wyłączone przez konfigurację serwera

en: graph
pl: wykres

en: graph prototype with the same UUID already exists
pl: prototyp wykresu o tym samym identyfikatorze UUID już istnieje

en: graph with the same UUID already exists
pl: wykres o tym samym identyfikatorze UUID już istnieje

en: group name must match %1$s group name
pl: nazwa grupy musi pasować do nazwy grupy %1$s

en: h:i A
pl: H:i

en: h:i:s A
pl: H:i:s

en: has been disabled
pl: został wyłączony

en: has been manually disabled
pl: został ręcznie wyłączony

en: host group
pl: grupa hostów

en: host group with the same UUID already exists
pl: grupa hostów o tym samym identyfikatorze UUID już istnieje

en: host pattern
pl: wzorzec hosta

en: host patterns
pl: wzorce hosta

en: host prototype with the same UUID already exists
pl: prototyp hosta o tym samym identyfikatorze UUID już istnieje

en: icon
pl: ikona

en: image
pl: obraz

en: image size must be less than %1$s
pl: rozmiar obrazka musi być mniejszy niż %1$s

en: in
pl: w

en: in range
pl: jest w zakresie

en: in() - Checks if a value equals to one of the listed values (1 - equals, 0 - otherwise)
pl: in() - Sprawdza czy wartość znajduje się w podanym zestawie wartości (1 - tak, 0 - w innym przypadku)

en: including subgroups
pl: Dołączanie podgrup

en: incorrect address starting from "%1$s"
pl: nieprawidłowy adres zaczynający się od "%1$s"

en: incorrect calculated item formula
pl: nieprawidłowa formuła obliczonej pozycji

en: incorrect calculated item formula starting from "%1$s"
pl: nieprawidłowa formuła oblliczonej pozycji zaczynając od "%1$s"

en: incorrect condition type
pl: nieprawidłowy typ warunku

en: incorrect element count
pl: nieprawidłowa liczność elementu

en: incorrect expression starting from "%1$s"
pl: nieprawidłowe wyrażenie zaczynając od "%1$s"

en: incorrect number of conditions
pl: niewłaściwa ilość warunków

en: incorrect syntax near "%1$s"
pl: niepoprawna składnia przy "%1$s"

en: incorrect usage of function "%1$s"
pl: niewłaściwe wykorzystanie funkcji "%1$s"

en: input does not match the provided pattern: %1$s
pl: dane wejściowe nie pasują do podanego wzorca: %1$s

en: insert() - Inserts specified characters or spaces into a character string, beginning at a specified position in the string
pl: insert() - Wstaw podane znaki lub spacje w określonej pozycji ciągu znaków

en: invalid Prometheus label
pl: niepoprawna etykieta Prometheus

en: invalid Prometheus pattern
pl: niepoprawny wzorzec Prometeusza

en: invalid address range "%1$s"
pl: niepoprawny zakres adresu "%1$s"

en: invalid byte sequence in UTF-8
pl: niepoprawna sekwencja bajtów w UTF-8

en: invalid data type
pl: niewłaściwy typ danych

en: invalid delay
pl: niepoprawne opóźnienie

en: invalid fifth parameter in function "%1$s"
pl: piąty parametr funkcji "%1$s" jest nieprawidłowy

en: invalid first parameter in function "%1$s"
pl: pierwszy parametr funkcji "%1$s" jest nieprawidłowy

en: invalid fourth parameter in function "%1$s"
pl: czwarty parametr funkcji "%1$s" jest nieprawidłowy

en: invalid history storage period
pl: niepoprawny okres przechowywania historii

en: invalid host group name
pl: niepoprawna nazwa grupy hosta

en: invalid host name
pl: niepoprawna nazwa hosta

en: invalid number of parameters in function "%1$s"
pl: niewłaściwa ilość parametrów w funkcji "%1$s"

en: invalid range expression
pl: wyrażenie zakresu zawiera błąd

en: invalid regular expression
pl: niepoprawne wyrażenie regularne

en: invalid second parameter in function "%1$s"
pl: drugi parametr funkcji "%1$s" jest nieprawidłowy

en: invalid seventh parameter in function "%1$s"
pl: siódmy parametr funkcji "%1$s" jest nieprawidłowy

en: invalid sixth parameter in function "%1$s"
pl: szósty parametr funkcji "%1$s" jest nieprawidłowy

en: invalid template group name
pl: nieprawidłowa nazwa grupy szablonów

en: invalid third parameter in function "%1$s"
pl: trzeci parametr funkcji "%1$s" jest nieprawidłowy

en: invalid time
pl: nieprawidłowy czas

en: invalid trend storage period
pl: niepoprawny okres przechowywania trendów

en: is greater than or equals
pl: jest większe lub równe

en: is less than or equals
pl: jest mniejsze niż lub równe

en: is not enclosed in {} or is malformed
pl: nie jest zamknięty w () albo jest zniekształcony

en: item
pl: pozycja

en: item "%1$s" on host "%2$s" is not monitored
pl: pozycja "%1$s" będąca na hoście "%2$s" nie jest monitorowana

en: item pattern
pl: wzorzec pozycji

en: item patterns
pl: wzorce pozycji

en: item prototype with the same UUID already exists
pl: prototyp pozycji o tym samym identyfikatorze UUID już istnieje

en: item with the same UUID already exists
pl: pozycja o tym samym identyfikatorze UUID już istnieje

en: jsonpath() - Returns JSONPath result
pl: jsonpath() - Zwraca wynik JSONPath

en: key is empty
pl: klucz jest pusty

en: kurtosis() - Measures the "tailedness" of the probability distribution
pl: kurtosis() - Miara spłaszczenia rozkładu prawdopodobieństwa

en: label
pl: etykieta

en: last
pl: ostatni

[ctx: week of month]
en: last
pl: ostatni

en: last() - Last (most recent) T value
pl: last() - Ostatnia (najnowsza) wartość T

en: left
pl: lewy

en: left() - Returns the leftmost count characters
pl: left() - Zwraca określoną liczę znaków z lewej strony ciągu

en: length() - Length of last (most recent) T value in characters
pl: length() - Ilość znaków w ostatniej (najnowszej) wartości T

en: list of characters
pl: lista znaków

en: log() - Natural logarithm
pl: log() - Logarytm naturalny

en: log10() - Decimal logarithm
pl: log10() - Logarytm dziesiętny

en: logeventid() - Event ID of last log entry matching regular expression V for period T (1 - match, 0 - no match)
pl: logeventid() - Identyfikator zdarzenia ostatniego wpisu dziennika w okresie T pasujący do wyrażenia V (1 - pasuje, 0 - nie pasuje)

en: logseverity() - Log severity of the last log entry for period T
pl: logseverity() - Poziom zdarzenia z ostatniego wpisu dziennika w okresie T

en: logsource() - Log source of the last log entry matching parameter V for period T (1 - match, 0 - no match)
pl: logsource() - Źródło zdarzenia dla ostatniego wpisu dziennika w okresie T pasującego do wyrażenia V (1 - pasuje, 0 - nie pasuje)

en: ltrim() - Remove specified characters from the beginning of a string
pl: ltrim() - Usuń podane znaki z początku ciągu znaków

en: m-d h:i A
pl: m-d H:i

en: macro is empty
pl: makro jest puste

en: macro(s)
pl: makro(a)

en: mad() - Median absolute deviation
pl: mad - Średnie odchylenie bezwzględne

en: mandatory key is missing
pl: brakuje wymaganego klucza

en: mandatory parameter "%1$s" is missing
pl: brakuje wymaganego parametru "%1$s"

en: mandatory parameter is missing in function "%1$s"
pl: brakuje wymaganego parametru dla funkcji "%1$s"

en: map
pl: mapa

en: matches
pl: pasuje do

en: max
pl: maks

en: max period is less than time filter default period
pl: maksymalny okres jest mniejszy niż filtr czasu domyślnego okresu

en: max() - Maximum value for period T
pl: max() - Maksymalna wartość dla okresu T

en: maximum number of array elements is %1$s
pl: maksymalna liczba elementów tablicy wynosi %1$s

en: maximum number of dependency levels reached
pl: osiągnięto maksymlaną liczbę zależnych poziomów

en: memberOf is a preferable way to configure groups because it is faster. Use groupOfNames if your LDAP server does not support memberOf or group filtering is required.
pl: memberOf jest preferowaną i szybszą metodą na konfigurowanie grup. Używaj groupOfNames w przypadku, gdy serwer LDAP nie wspiera memberOf lub wymagane jest filtrowanie grup.

en: mid() - Returns a substring beginning at the character position specified by start for N characters
pl: mid() - Zwraca fragment ciągu znaków począwszy od pozycji start. Fragment będzie mieć długość N

en: min() - Minimum value for period T
pl: min() - Minimalna wartość dla okresu T

en: minimum length is %1$s characters
pl: minimalna ilość znaków: %1$s

en: missing filter condition "%1$s"
pl: brak warunku filtra "%1$s"

en: mod() - Division remainder
pl: mod() - Reszta z dzielenia

en: monodec() - Check for continuous item value decrease (1 - data is monotonic, 0 - otherwise), Mode (strict - require strict monotonicity)
pl: monodec() - Sprawdza czy wartość pozycji maleje w sposób ciągły (1 - dane są monotoniczne, 0 - nie są), Tryb (strict - wymaga ścisłej monotoniczności)

en: monoinc() - Check for continuous item value increase (1 - data is monotonic, 0 - otherwise), Mode (strict - require strict monotonicity)
pl: monoinc() - Sprawdza czy wartość pozycji wzrasta w sposób ciągły (1 - dane są monotoniczne, 0 - nie są), Tryb (strict - wymaga ścisłej monotoniczności)

en: must be %1$s characters long
pl: wymagana ilość znaków: %1$s

en: must be at least %1$d characters long
pl: najmniejsza wymagana ilość znaków: %1$d

en: must contain at least one digit
pl: musi zawierać przynajmniej jedną cyfrę

en: must contain at least one low-level discovery macro
pl: musi zawierać co najmniej jedno makro wykrywania niskiego poziomu

en: must contain at least one lowercase and one uppercase Latin letter
pl: musi zawierać przynajmniej jedną małą i dużą literę alfabetu łacińskiego

en: must contain at least one special character
pl: musi zawierać przynajmniej jeden znak specjalny

en: must have a polling interval not blocked by non-active interval periods
pl: musi posiadać interwał niezablokowany przez nieaktywne okresy interwałów

en: must have at least one interval greater than 0
pl: przynajmniej jeden z interwałów musi być większy niż 0

en: must not be one of common or context-specific passwords
pl: nie może być hasłem popularnym lub kontekstowym

en: must not contain user's name, surname or username
pl: nie może zawierać imienia, nazwiska lub nazwy użytkownika

en: n-d h:i A
pl: n-d H:i

en: name
pl: nazwa

en: new
pl: nowy

[ctx: new element in multiselect]
en: new
pl: nowy

en: no data
pl: brak danych

en: no default interface for "%1$s" type
pl: brak interfejsu domyślnego typu "%1$s"

en: no permissions to acknowledge problems
pl: brak uprawnień do potwierdzenia problemów

en: no permissions to add problem comments
pl: brak uprawnień do dodania komentarzy problemów

en: no permissions to change problem severity
pl: brak uprawnień do zmiany stopnia problemów

en: no permissions to close problems
pl: brak uprawnień do zamknięcia problemów

en: no permissions to convert cause problems to symptom problems
pl: brak uprawnień by skonwertować problem przyczyny na problemu objawu

en: no permissions to convert symptom problems to cause problems
pl: brak uprawnień by skonwertować problem objawu na problemu przyczyny

en: no permissions to create and edit maps
pl: brak uprawnień do tworzenia i edycji map

en: no permissions to suppress problems
pl: brak uprawnień do stłumienia problemów

en: no permissions to unacknowledge problems
pl: brak uprawnień do od potwierdzenia problemów

en: no permissions to unsuppress problems
pl: brak uprawnień do wyłączenia tłumienia problemów

en: nodata() - No data received during period of time T (1 - true, 0 - false), Mode (strict - ignore proxy time delay in sending data)
pl: nodata() - Nie odebrano danych podczas okresu czasu T (1 - prawda, 0- fałśz), Tryb (ścisły - ignoruj czas opóźenienia proxy w wysyłanych danych)

en: non-active intervals cannot fill the entire time
pl: nieaktywne interwały nie mogą zapełniać całego czasu

en: none
pl: brak

en: nonempty key and value pair expected
pl: oczekiwano niepustej pary klucz wartość

en: not in
pl: nie w

en: not selected
pl: nie wybrane

en: not used
pl: nieużywany

en: now() - Number of seconds since the Epoch
pl: now() - Liczba sekund od Epoki

en: number
pl: liczba

en: object does not exist
pl: obiekt nie istnieje

en: object does not exist or belongs to another object
pl: obiekt nie istnieje lub należy do innego obiektu

en: object does not exist, or you have no permissions to it
pl: obiekt nie istnieje lub nie masz do niego uprawnień

en: object of TOTP type is expected
pl: oczekiwany jest obiekt typu TOTP

en: of
pl: z

en: off
pl: wyłączone

en: on
pl: włączone

en: only one object can exist within the combinations of %1$s
pl: może istnieć tylko jeden obiekt w kombinacji %1$s

en: only one time unit is allowed
pl: tylko jedna jednostka czasu jest dozwolona

en: or
pl: lub

en: other
pl: inny

en: output
pl: dane wyjściowe

en: pattern
pl: wzorzec

en: patterns
pl: wzorce

en: percentile() - Percentile P of a period T
pl: percentile() - Percentyl P okresu T

en: pi() - Returns the Pi constant
pl: pi() - Zwraca wartość liczby Pi

en: power() - The power of a base value to a power value
pl: power() - Podnosi wartość do potęgi zgodnie z podanym wykładnikiem

en: problem pattern
pl: wzorzec problemu

en: qualifier
pl: kwalifikator

en: radians() - Converts a value from degrees to radians
pl: radians() - Konwertuje wartość ze stopni na radiany

en: rand() - A random integer value
pl: rand() - Losowa liczba całkowita

en: rate() - Returns per-second average rate for monotonically increasing counters
pl: rate() - Zwraca średnie tempo wzrostu na sekundę dla monotonnie wzrastających liczników

en: read-write access to the child service "%1$s" is required
pl: wymagane są uprawnienia do edycji usługi podrzędnej "%1$s"

en: read-write access to the child service "%1$s" must be retained
pl: wymagane jest zachowanie uprawnień a do edycji usługi podrzędnej "%1$s"

en: read-write access to the service is required
pl: wymagane są uprawnienia do edycji usługi podrzędnej

en: read-write access to the service must be retained
pl: wymagane jest zachowanie uprawnień a do edycji usługi podrzędnej

en: reference to a non-existent tree element
pl: odniesienie do nieistniejącego elementu drzewa

en: referred object does not exist
pl: wskazany obiekt nie istnieje

en: referred widget is unavailable
pl: wskazany widżet jest niedostępny

en: refreshed every %1$s sec.
pl: odświeżanie co %1$s sek.

en: regexp
pl: wyrażenie regularne

en: regular expression
pl: wyrażenie regularne

en: repeat() - Returns a string composed of value repeated count times
pl: repeat() - Zwraca ciąg znaków powtórzony zadaną ilość razy

en: replace() - Search value for occurrences of pattern, and replace with replacement
pl: replace() - Wyszukuje danego wzorca w wartości i zastępuje go wskazanym ciągiem znaków

en: replacement
pl: wymiana

en: represent tile coordinates;
pl: przedstawia koordynaty kafelki;

en: represents one of the available subdomains;
pl: przedstawia jedną z dostępnych subdomen;

en: represents zoom level parameter in the URL;
pl: przedstawia parametr przybliżenie w URL;

en: right
pl: prawidłowy

en: right() - Returns the rightmost count characters
pl: right() - Zwraca określoną liczę znaków z prawej strony ciągu

en: round() - Rounds a value to decimal places
pl: round() - Zaokrągla wartość do wskazanego miejsca po przecinku

en: rows must be unique
pl: wiersze muszą być unikalne

en: rtrim() - Removes specified characters from the end of a string
pl: rtrim() - Usuń podane znaki z końca ciągu znaków

en: script
pl: skrypt

en: search string
pl: szukaj łańcucha znaków

[ctx: adjective]
en: second
pl: drugi

en: seconds
pl: sekundy

en: selected
pl: wybrane

en: service with the same UUID already exists
pl: usługa o tym samym identyfikatorze UUID już istnieje

en: short description
pl: krótki opis

en: should be empty
pl: powinno być puste

en: should be less than current time
pl: powinno być mniej niż aktualny czas

en: show icon mappings
pl: pokaż mapowanie ikon

en: sign in as guest
pl: zaloguj się jako gość

en: signum() - Returns -1 if a value is negative, 0 if a value is zero, 1 if a value is positive
pl: signum() - Zwraca -1 jeśli wartość jest ujemna, 0 jeśli wartość to 0, 1 jeśli wartość jest dodatnia

en: sin() - The sine of a value, where the value is an angle expressed in radians
pl: sin() - Sinus z wartości, gdzie wartość to kąt w radianach

en: sinh() - The hyperbolic sine of a value
pl: sinh() - Wartość sinusa hiperbolicznego dla podanego argumentu

en: skewness() - Measures the asymmetry of the probability distribution
pl: skewness() - Miara asymetryczności rozkładu prawdopodobieństwa

en: sqrt() - Square root of a value
pl: sqrt() - Pierwiastek z wartości

en: stddevpop() - Population standard deviation
pl: stddevpop() - Odchylenie standardowe w populacji

en: stddevsamp() - Sample standard deviation
pl: stddevsamp() - Odchylenie standardowe z próby

en: subject or body text
pl: temat lub zawartość

en: sum
pl: suma

en: sum() - Sum of values of a period T
pl: sum() - Suma wartości okresu T

en: sumofsquares() - The sum of squares
pl: sumofsquares() - Suma kwadratów

en: supplied credentials are not unique
pl: dostarczone dane logowania nie są unikalne

en: tag
pl: znacznik

en: tag cannot be empty
pl: znacznik nie może być pusty

en: tan() - The tangent of a value
pl: tan() - Tangens z wartości

en: template ID "%1$s" is passed %2$s times
pl: szablon o ID "%1$s" został przekazany %2$s razy

en: template dashboard with the same UUID already exists
pl: pulpit szablonu o tym samym identyfikatorze UUID już istnieje

en: template group with the same UUID already exists
pl: grupa szablonów o tym samym identyfikatorze UUID już istnieje

en: template with the same UUID already exists
pl: szablon o tym samym identyfikatorze UUID już istnieje

en: the host interface ID is expected
pl: spodziewano się ID interfejsu hosta

en: the host interface ID of type "%1$s" is expected
pl: spodziewano się ID interfejsu hosta typu "%1$s"

en: the last new line feed is missing
pl: brakuje ostatniego znaku końca linii

en: the parameter "%1$s" is missing
pl: brakujący parametr "%1$s"

en: the table "%1$s" was not found
pl: tabela "%1$s" nie została znaleziona

en: the tag "%1$s" is missing
pl: brak taga "%1$s"

en: third
pl: trzeci

en: time filter default period exceeds the max period
pl: czas domyślnego okresu filtra osiągnął maksymalny okres

en: time shift
pl: przesunięcie czasu

en: time() - Current time
pl: time() - Aktualny czas

en: timeleft() - Time to reach threshold estimated based on period T
pl: timeleft() - Czas do osiągnięcia progu oszacowanego na podstawie okresu T

en: timeouts are disabled because the proxy and server versions do not match
pl: limity czasu są wyłączone, ponieważ wersje serwera proxy i serwera nie są zgodne

en: to retrieve a single value
pl: aby pobrać pojedynczą wartość

en: to retrieve a subtree
pl: aby pobrać poddrzewo

en: trendavg() - Average value of a period T with exact period shift
pl: trendavg() - Średnia wartość okresu T z dokładnym przesunięciem okresu

en: trendcount() - Number of successfully retrieved values for period T
pl: trendcount() - Liczba zebranych wartości w okresie T

en: trendmax() - Maximum value for period T with exact period shift
pl: trendmax() - Maksymalna wartość okresu T z dokładnym przesunięciem okresu

en: trendmin() - Minimum value for period T with exact period shift
pl: trendmin() - Minimalna wartość okresu T z dokładnym przesunięciem okresu

en: trendstl() - Anomaly detection for period T
pl: trendstl() - Wykrywanie anomalii dla okresu T

en: trendsum() - Sum of values of a period T with exact period shift
pl: trendsum() - Suma wartości okresu T z dokładnym przesunięciem okresu

en: trigger
pl: wyzwalacz

en: trigger does not allow manual closing
pl: wyzwalacz nie zezwala na ręczne zamknięcie

en: trigger expression must contain at least one /host/key reference
pl: wyrażenie wyzwalacza musi zawierać przynajmniej jedną referencję /host/klucz

en: trigger prototype cannot be moved to another template or host
pl: prototyp wyzwalacza nie może zostać przeniesiony do innego szablonu lub hosta

en: trigger prototype with the same UUID already exists
pl: prototyp wyzwalacza o tym samym identyfikatorze UUID już istnieje

en: trigger with linkages cannot be moved to another template or host
pl: wyzwalacz z odsyłaczami nie może być przesuwany do innego szablonu lub hosta

en: trigger with the same UUID already exists
pl: wyzwalacz o tym samym identyfikatorze UUID już istnieje

en: trim() - Remove specified characters from the beginning and the end of a string
pl: trim() - Usuń podane znaki z początku i końca ciągu znaków

en: truncate() - Truncates a value to decimal places
pl: truncate() - Przycina wartość do wskazanego miejsca po przecinku

en: type here to search
pl: wpisz tekst do wyszukania

en: unacceptable URL
pl: nieakceptowalny URL

en: unexpected constant "%1$s"
pl: nieoczekiwana stała "%1$s"

en: unexpected constant value "%1$s"
pl: nieoczekiwana wartość stałej "%1$s"

en: unexpected end of expression macro
pl: niespodziewane zakończenie makra wyrażenia

en: unexpected end of key
pl: niespodziewany koniec klucza

en: unexpected end of macro
pl: nieoczekiwany koniec makra

en: unexpected parameter "%1$s"
pl: nieoczekiwany parametr "%1$s"

en: unexpected tag "%1$s"
pl: nieoczekiwany tag "%1$s"

en: unexpected text "%1$s"
pl: nieoczekiwany tekst "%1$s"

en: unexpected value "%1$s"
pl: nieoczekiwana wartość "%1$s"

en: unknown
pl: nieznany

en: unknown function "%1$s"
pl: nieznana funkcja "%1$s"

en: unsupported time suffix
pl: niewspierany przyrostek czasu

en: unsupported version number
pl: niewspierany numer wersji

en: update interval "%1$s" is longer than period "%2$s"
pl: interwał aktualizacji "%1$s" jest dłuższy niż okres "%2$s"

en: uppercase identifier expected
pl: spodziewano się identyfikatora pisanego dużymi literami

en: value
pl: wartość

en: value "%1$s" already exists
pl: wartość "%1$s" już isrnieje

en: value "%1$s" not found
pl: nie znaleziono wartości "%1$s"

en: value %1$s already exists
pl: watość %1$s już istnieje

en: value contains unescaped character at position %1$d
pl: wartość zawiera znak nie poprzedzony znakiem ucieczki na pozycji %1$d

en: value is too long
pl: wartość jest za długa

en: value map with the same UUID already exists
pl: mapa wartości o tym samym identyfikatorze UUID już istnieje

en: value must be %1$s | value must be one of %1$s
pl[0]: wartość musi wynosić %1$s
pl[1]: wartość musi być jedną z %1$s
pl[2]: wartość musi być jedną z %1$s

en: value must be between "%1$s" and "%2$s"
pl: wartość musi być między "%1$s" a "%2$s"

en: value must be empty
pl: wartość musi być pusta

en: value must be empty or %1$s | value must be empty or one of %1$s
pl[0]: wartość musi być pusta lub %1$s
pl[1]: wartość musi być pusta lub jedną z %1$s
pl[2]: wartość musi być pusta lub jedną z %1$s

en: value must be greater than "%1$s"
pl: wartość musi być większa niż "%1$s"

en: value must be no greater than "%1$s"
pl: wartość musi być nie większa niż "%1$s"

en: value must be no less than "%1$s"
pl: wartość musi być nie mniejsza niż "%1$s"

en: value must be one of %1$s
pl: wartośc musi być jedna z %1$s

en: value must be within the range of %1$s
pl: wartość musi być wewnątrz przedziału %1$s

en: value of new event tag
pl: wartość nowego znacznika zdarzenia

en: values must be unique
pl: wartości muszą być unikalne

en: varpop() - Population variance
pl: varpop() - Wariancja populacji

en: varsamp() - Sample variance
pl: varsamp() - Wariancja próby

en: via
pl: przez

[ctx: week short]
en: w
pl: t

en: web scenario with the same UUID already exists
pl: scenariusz WWW o tym samym identyfikatorze UUID już istnieje

en: wildcard patterns with '*' may be used
pl: Można używać wzorców symboli wieloznacznych z „*”

en: will be deleted in %1$s
pl: zostanie usunięte za %1$s

en: will be deleted the next time discovery rule is processed
pl: zostanie usunięte przy następnym przetworzeniu reguły wykrywania

en: will be disabled in %1$s
pl: zostanie wyłączony za %1$s

en: will be disabled the next time discovery rule is processed
pl: zostanie wyłączony przy następnym przetwarzaniu reguły wykrywania

en: will not be deleted
pl: nie zostanie usunięty

en: will not be disabled
pl: nie zostanie wyłączony

en: wrong discovery rule type
pl: nieprawidłowy typ reguły wykrywania

en: wrong item type
pl: nieprawidłowy typ pozycji

en: wrong master item type
pl: zły typ pozycji nadrzędnej

en: xmlxpath() - Returns XML XPath result
pl: xmlxpath() - Zwraca wynik XML XPath

en: zoom level must be between "%1$s" and "%2$s"
pl: poziom przybliżenia musi być pomiędzy "%1$s" a "%2$s"
