Zabbix 6.0 - en to pt_PT translation catalogue (3013 entries)

en: "%1$s" date must be less than "%2$s" date.
pt_PT: A data "%1$s" deve ser menor que a data "%2$s".

en: "%1$s" instead "%2$s"
pt_PT: "%1$s" em vez de "%2$s"

en: "%1$s" is expected
pt_PT: é esperado "%1$s"

en: "%1$s" must be an empty string or greater than "%2$s".
pt_PT: "%1$s" deve ser uma string vazia ou maior que "%2$s".

en: "host:key" pair is expected
pt_PT: é esperado par "host:key"

en: %1$d characters exceeds maximum length of %2$d characters
pt_PT: %1$d excede o tamanho máximo que é de %2$d caracteres

en: %1$d day | %1$d days
pt_PT[0]: %1$d dia
pt_PT[1]: %1$d dias

[ctx: screen reader]
en: %1$d matches for %2$s found
pt_PT: %1$d correspondências para %2$s encontradas

en: %1$d of %3$d%2$s problem is shown | %1$d of %3$d%2$s problems are shown
pt_PT[0]: é mostrado %1$d de %3$d%2$s problema
pt_PT[1]: são mostrados %1$d de %3$d%2$s problemas

en: %1$d problems selected.
pt_PT: %1$d problemas selecionados.

en: %1$s (year %2$s)
pt_PT: %1$s (ano %2$s)

en: %1$s - thrown by module located at %2$s.
pt_PT: %1$s - executado pelo módulo localizado em %2$s.

en: %1$s [Line: %2$s | Column: %3$s]
pt_PT: %1$s [Linha: %2$s | Coluna: %3$s]

[ctx: screen reader]
en: %1$s action | %1$s actions
pt_PT[0]: %1$s ação
pt_PT[1]: %1$s ações

en: %1$s characters
pt_PT: %1$s caracteres

en: %1$s characters remaining
pt_PT: %1$s caracteres restantes

en: %1$s event | %1$s events
pt_PT[0]: %1$s evento
pt_PT[1]: %1$s eventos

en: %1$s group pattern
pt_PT: %1$s padrão de grupo

en: %1$s host in maintenance | %1$s hosts in maintenance
pt_PT[0]: %1$s servidor em manutenção
pt_PT[1]: %1$s servidores em manutenção

en: %1$s hour | %1$s hours
pt_PT[0]: %1$s hora
pt_PT[1]: %1$s horas

[ctx: screen reader]
en: %1$s message | %1$s messages
pt_PT[0]: %1$s mensagem
pt_PT[1]: %1$s mensagens

en: %1$s minute | %1$s minutes
pt_PT[0]: %1$s minuto
pt_PT[1]: %1$s minutos

en: %1$s of %2$s element in problem state | %1$s of %2$s elements in problem state
pt_PT[0]: %1$s de %2$s item no estado problema
pt_PT[1]: %1$s de %2$s items no estado problema

[ctx: screen reader]
en: %1$s preselected, use down,up arrow keys and enter to select
pt_PT: %1$s pré-selecionado, use as teclas de seta para baixo e para cima e enter para selecionar

en: %1$s problem | %1$s problems
pt_PT[0]: %1$s problema
pt_PT[1]: %1$s problemas

en: %1$s problem in total | %1$s problems in total
pt_PT[0]: %1$s problema no total
pt_PT[1]: %1$s problemas no total

en: %1$s retry left | %1$s retries left
pt_PT[0]: resta %1$s tentativa
pt_PT[1]: restam %1$s tentativas

en: %1$s second | %1$s seconds
pt_PT[0]: %1$s segundo
pt_PT[1]: %1$s segundos

en: %1$s unacknowledged problem | %1$s unacknowledged problems
pt_PT[0]: %1$s problema não reconhecido
pt_PT[1]: %1$s problemas não reconhecidos

[ctx: screen reader]
en: %1$s, Severity, %2$s
pt_PT: %1$s, Gravidade, %2$s

[ctx: screen reader]
en: %1$s, read only
pt_PT: %1$s, apenas leitura

[ctx: screen reader]
en: %1$s, selected
pt_PT: %1$s, selecionado

en: %1$s.php class must extend %2$s for module located at %3$s.
pt_PT: %1$s.php classe deve estender %2$s para módulo localizado em %3$s.

en: %1$sth percentile: %2$s
pt_PT: %1$sº percentil: %2$s

en: %4$s failed login attempt logged. Last failed attempt was from %1$s on %2$s at %3$s. | %4$s failed login attempts logged. Last failed attempt was from %1$s on %2$s at %3$s.
pt_PT[0]: %4$s falha de tentativa de entrada registada. Última tentativa foi de %1$s em %2$s às %3$s.
pt_PT[1]: %4$s falhas de tentativa de entrada registadas. Última tentativa foi de %1$s em %2$s às %3$s.

en: %d device | %d devices
pt_PT[0]: %d dispositivo
pt_PT[1]: %d dispositivos

en: (0 - infinitely)
pt_PT: (0 - infinitamente)

en: (0 - use action default)
pt_PT: (0 - usar acção padrão)

en: (Only super admins can create groups)
pt_PT: (Só super-administradores podem criar grupos)

en: (created by host discovery)
pt_PT: (criado pela descoberta do host)

en: (linked by host discovery)
pt_PT: (vinculado pela descoberta do host)

en: (no proxy)
pt_PT: (sem proxy)

en: 0 - use default port
pt_PT: 0 - usar porta padrão

en: 0 or 1
pt_PT: 0 ou 1

en: 1 minute
pt_PT: 1 minuto

en: 10 seconds
pt_PT: 10 segundos

en: 12-hour
pt_PT: 12-horas

en: 24-hour
pt_PT: 24-horas

en: 30 seconds
pt_PT: 30 segundos

en: 3D view
pt_PT: Vista 3D

en: 5 minutes
pt_PT: 5 minutos

en: 5 seconds
pt_PT: 5 segundos

en: 500 latest values
pt_PT: últimos 500 valores

en: <empty string>
pt_PT: <string vazia>

en: <label name>
pt_PT: <nome da etiqueta>

en: <metric name>{<label name>="<label value>", ...} == <value>
pt_PT: <nome da métrica>{<nome do rótulo>="<valor do rótulo>", ...} == <valor>

en: <sub-menu/sub-menu/...>
pt_PT: <submenu/submenu/...>

en: ADD OVERRIDE
pt_PT: ADICIONAR SUBSTITUIÇÃO

en: ALARM CLOCK
pt_PT: DESPERTADOR

en: API access
pt_PT: Acesso à API

en: API methods
pt_PT: Métodos da API

en: API token
pt_PT: token da API

en: API token "%1$s" already exists for userid "%2$s".
pt_PT: O token da API "%1$s" já existe para o ID de utilizador "%2$s".

en: API token added
pt_PT: Token da API ativado

en: API token deleted | API tokens deleted
pt_PT[0]: Token da API eliminado
pt_PT[1]: Tokens da API eliminados

en: API token disabled | API tokens disabled
pt_PT[0]: Token da API desativado
pt_PT[1]: Tokens da API desativados

en: API token enabled | API tokens enabled
pt_PT[0]: Token da API ativado
pt_PT[1]: Tokens da API ativados

en: API token expired.
pt_PT: O token da API expirou.

en: API token updated
pt_PT: Token da API atualizado

en: API tokens
pt_PT: Tokens da API

en: Above value
pt_PT: Acima do valor

en: Access denied
pt_PT: Acesso negado

en: Access denied!
pt_PT: Acesso negado!

en: Access to API
pt_PT: Acesso à API

en: Access to UI elements
pt_PT: Acesso aos elementos da interface do utilizador

en: Access to actions
pt_PT: Acesso a ações

en: Access to modules
pt_PT: Acesso aos módulos

en: Access to services
pt_PT: Acesso a serviços

en: Ack
pt_PT: Reconhecido

en: Acknowledge
pt_PT: Reconhecer

en: Acknowledge problems
pt_PT: Reconhecer problemas

en: Acknowledged
pt_PT: Reconhecido

en: Acknowledged PROBLEM events
pt_PT: Eventos PROBLEMA reconhecidos

en: Acknowledged RESOLVED events
pt_PT: Reconhcer problemas RESOLVIDOS

en: Action
pt_PT: Acção

[ctx: compact table header]
en: Action
pt_PT: Ação

en: Action "%1$s" already exists.
pt_PT: Acção "%1$s" já existe.

en: Action "%2$s" is not available for user role "%1$s".
pt_PT: A ação "%2$s" não está disponível para o utilizador com função "%1$s".

en: Action added
pt_PT: Acção adicionada

en: Action class %1$s must extend %2$s class.
pt_PT: A classe de ação %1$s deve estender a classe %2$s.

en: Action disabled | Actions disabled
pt_PT[0]: Acção desactivada
pt_PT[1]: Acções desactivadas

en: Action enabled | Actions enabled
pt_PT[0]: Acção activada
pt_PT[1]: Acções activadas

en: Action log
pt_PT: Registo de acções

en: Action operation
pt_PT: Operação da ação

en: Action updated
pt_PT: Acção actualizada

en: Action with ID "%1$s" is not available.
pt_PT: A acção com o ID "%1$s" não está disponível.

en: Actions
pt_PT: Acções

[ctx: compact table header]
en: Actions
pt_PT: Ações

en: Active
pt_PT: Activo

[ctx: maintenance status]
en: Active
pt_PT: Activo

en: Active checks
pt_PT: Verificações ativas

en: Active since
pt_PT: Activo desde

en: Active till
pt_PT: Activo até

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Add (message type limit reached)
pt_PT: Adicionar (limite de tipo de mensagem atingido)

en: Add a new widget
pt_PT: Adicionar novo widget

en: Add child elements
pt_PT: Adicionar elementos filhos

en: Add child service
pt_PT: Adicionar serviço dependente

en: Add child services
pt_PT: Adicionar serviços dependentes

en: Add from host
pt_PT: Adicionar a partir do servidor

en: Add from template
pt_PT: Adicionar a partir do modelo

en: Add host
pt_PT: Adicionar host

en: Add host trigger
pt_PT: Adicionar trigger de host

en: Add missing
pt_PT: Adicionar em falta

en: Add multiple maps
pt_PT: Adicionar multiplos mapas

en: Add new data set
pt_PT: Adicionar novo conjunto de dados

en: Add new interface
pt_PT: Adicionar nova interface

en: Add new override
pt_PT: Adicionar nova substituição

en: Add page
pt_PT: Adicionar Página

en: Add parent services
pt_PT: Adicionar serviços pai

en: Add problem comments
pt_PT: Adicionar comentários do problema

en: Add prototype
pt_PT: Adicionar protótipo

en: Add scheduled report
pt_PT: Adicionar relatório programado

en: Add services
pt_PT: Adicionar serviços

en: Add submaps
pt_PT: Adicionar submaps

en: Add to favorites
pt_PT: Adicionar aos favoritos

en: Add to host group
pt_PT: Adicionar ao grupo de hosts

en: Add to host groups
pt_PT: Adicionar aos grupos de hosts

en: Add user
pt_PT: Adicionar utilizador

en: Add user group
pt_PT: Adicionar grupo de utilizador

en: Add widget
pt_PT: Adicionar widget

en: Added
pt_PT: Adicionado

[ctx: screen reader]
en: Added, %1$s
pt_PT: Adicionado, %1$s

en: Additional rule
pt_PT: Regra adicional

en: Additional rules
pt_PT: Regras adicionais

en: Address
pt_PT: Endereço

en: Administration
pt_PT: Administração

en: Advanced configuration
pt_PT: Configuração avançada

en: Advanced labels
pt_PT: Etiquetas avançadas

en: Advanced options
pt_PT: Opções avançadas

en: After value
pt_PT: Após o valor

en: Age
pt_PT: Idade

en: Age less than
pt_PT: Idade menor que

en: Agent
pt_PT: Agente

en: Agent availability check. Returns nothing - unavailable; 1 - available
pt_PT: Verificação de disponibilidade do agente. Se retornar nulo - indisponível; 1 - Disponível

en: Agent encryption
pt_PT: Encriptação do agente

en: Agent host metadata. Returns string
pt_PT: Metadados do agente no servidor. Retorna uma string

en: Agent host name. Returns string
pt_PT: Nome do host do agente. Retorna string

en: Agent interfaces
pt_PT: Interfaces do agente

en: Agent variant check. Returns 1 - for Zabbix agent; 2 - for Zabbix agent 2
pt_PT: Verificação da variante do agente. Retorna 1 - para o agente Zabbix; 2 - para o agente Zabbix 2

en: Aggregate
pt_PT: Agregar

en: Aggregate functions
pt_PT: Funções agregadas

en: Aggregation function
pt_PT: Função de agregação

en: Aggregation interval
pt_PT: Intervalo de agregação

en: Alert message
pt_PT: Algoritmo

en: Alerts
pt_PT: Alertas

en: Algorithm
pt_PT: Algoritmo

en: Align map elements
pt_PT: Alinhar elementos do mapa

en: All
pt_PT: Tudo

en: All dashboards
pt_PT: Todos os painéis

en: All graphs
pt_PT: Todos os gráficos

en: All groups
pt_PT: Todos os grupos

en: All hosts
pt_PT: Todos os hosts

en: All links should have "Name" and "URL" specified
pt_PT: Todos os links devem ter "Nome" e "URL" definidos

en: All maps
pt_PT: Todos os mapas

en: All problems
pt_PT: Todos os problemas

en: All problems if tag values match
pt_PT: Todos os problemas em que o valor da etiqueta seja igual

en: All services
pt_PT: Todos os serviços

en: All tags
pt_PT: Todas as etiquetas

en: All templates
pt_PT: Todos os templates

en: Allow list
pt_PT: Lista de permissões

en: Allow manual close
pt_PT: Permitir encerramento manual

en: Allow redirect
pt_PT: Seguir redirecionamentos

en: Allowed hosts
pt_PT: Hosts permitidos

en: Allowed methods
pt_PT: Métodos permitidos

en: Also used as legend label for aggregated data sets.
pt_PT: Também utilizado como legenda de etiquetas para conjuntos de dados agregados.

en: Alternatively, you can install it manually:
pt_PT: Alternativamente, pode instalar manualmente:

en: Analog
pt_PT: Analógico

en: And
pt_PT: E

en: And/Or
pt_PT: E/Ou

en: Annually
pt_PT: Anualmente

en: Any
pt_PT: Qualquer

en: Any character string included
pt_PT: Qualquer sequência de caracteres incluídos

en: Application error.
pt_PT: Erro na aplicação.

en: Apply
pt_PT: Aplicar

en: Apply permissions and tag filters to all subgroups
pt_PT: Aplicar permissões e filtros de tags a todos os subgrupos

en: Apply permissions to all subgroups
pt_PT: Aplicar permissões a todos os subgrupos

[ctx: maintenance status]
en: Approaching
pt_PT: Aproximando

en: Approximation
pt_PT: Aproximação

en: Apr
pt_PT: Abr

en: April
pt_PT: Abril

en: Are you sure you want to delete this filter?
pt_PT: Tem a certeza de que deseja excluir este filtro?

en: Are you sure you want to delete?
pt_PT: Tem a certeza de que deseja excluir?

en: Are you sure you want to perform this action?
pt_PT: Tem a certeza de que deseja realizar esta ação?

en: Area size
pt_PT: Tamanho da área

en: Area type
pt_PT: Tipo de área

en: Arithmetic
pt_PT: Aritimética

en: As is
pt_PT: Como está

en: As plain text
pt_PT: Como texto simples

en: Assertions
pt_PT: Asserções

en: Asset tag
pt_PT: Etiqueta do activo

en: At (hour:minute)
pt_PT: Às (horas:minutos)

en: At least one LDAP server must exist.
pt_PT: Pelo menos um servidor LDAP deve existir.

en: At least one UI element must be checked.
pt_PT: Pelo menos um elemento de interface do utilizador deve ser verificado.

en: At least one UI element must be enabled for user role "%1$s".
pt_PT: Pelo menos um elemento de interface do utilizador deve ser habilitado para a função de utilizador "%1$s".

en: At least one action is mandatory.
pt_PT: Pelo menos uma ação é obrigatória.

en: At least one active user must exist with role "%1$s".
pt_PT: Deve existir pelo menos um utilizador ativo com a função "%1$s".

en: At least one day of the week or day of the month must be specified.
pt_PT: Deve ser especificado pelo menos um dia da semana ou dia do mês.

en: At least one host group or host must be selected.
pt_PT: Deve ser selecionado pelo menos um servidor ou grupo de servidores.

en: At least one of MySQL, PostgreSQL or Oracle should be supported.
pt_PT: Deve ser suportado, pelo menos uma das opções, MySQL, PostgreSQL ou Oracle .

en: At least one operation must be selected.
pt_PT: Pelo menos uma operação deve ser selecionada.

en: At least one operation must exist.
pt_PT: Pelo menos uma operação deve existir.

en: At least one parameter "%1$s" or "%2$s" must be enabled.
pt_PT: Pelo menos um dos parâmetros "%1$s" ou "%2$s" deve estar habilitado.

en: At least one update operation or message is mandatory
pt_PT: É obrigatório pelo menos uma operação de atualização ou mensagem

en: At least one update operation or message must exist.
pt_PT: Deve existir pelo menos uma operação de atualização ou mensagem.

en: At least one user or user group must be selected.
pt_PT: Deve ser selecionado, pelo menos um utilizador ou grupo de utilizadores.

en: At least one user or user group must be specified.
pt_PT: Deve ser especificado pelo menos um utilizador ou grupo de utilizadores.

en: Attempt interval
pt_PT: Intervalo entre tentativas

en: Attempts
pt_PT: Tentativas

en: Attribute
pt_PT: Atributo

en: Attribution text
pt_PT: Atribuição de texto

en: Audit log
pt_PT: Log de auditoria

en: Audit settings
pt_PT: Configurações de auditoria

en: Aug
pt_PT: Ago

en: August
pt_PT: Agosto

en: Auth token
pt_PT: Token de autenticação

en: Authentication
pt_PT: Autenticação

en: Authentication algorithm
pt_PT: Algoritmo de autenticação

en: Authentication failed: %1$s.
pt_PT: Falha na autenticação: %1$s.

en: Authentication method
pt_PT: Método de autenticação

en: Authentication passphrase
pt_PT: Senha de autenticação

en: Authentication protocol
pt_PT: Protocolo de autenticação

en: Authentication settings updated
pt_PT: Configurações de autenticação atualizadas

en: Author
pt_PT: Autor

en: Authorization
pt_PT: Autorização

en: Auto-login
pt_PT: Login automático

en: Auto-login and auto-logout options cannot be enabled together.
pt_PT: Não é possível activar as opções de login automático e logout automático ao mesmo tempo.

en: Auto-logout
pt_PT: Logout automático

en: Automatic
pt_PT: Automático

en: Automatic icon mapping
pt_PT: Mapeamento automático de icones

en: Automatic icon selection
pt_PT: Selecção automática de ícones

en: Autoregistration
pt_PT: Registo automático

en: Autoregistration actions
pt_PT: Ações de registo automático

en: Autoregistration data storage period
pt_PT: Período de armazenamento de dados no registo automático

en: Availability
pt_PT: Disponibilidade

en: Availability report
pt_PT: Relatório de disponibilidade

en: Available
pt_PT: Disponível

[ctx: compact table header]
en: Available
pt_PT: Disponível

en: Average
pt_PT: Média

en: Avoid easy-to-guess passwords
pt_PT: Evite senhas fáceis de adivinhar

en: Axes
pt_PT: Eixos

en: Back
pt_PT: Voltar

en: Background
pt_PT: Fundo

en: Background color
pt_PT: Cor de fundo

en: Background image
pt_PT: Imagem de fundo

en: Bar
pt_PT: Barra

en: Base color
pt_PT: Cor primária

en: Basic
pt_PT: Basico

en: Before value
pt_PT: Antes do valor

en: Below value
pt_PT: Abaixo do valor

en: Bits to shift
pt_PT: Bits para mudar

en: Bitwise functions
pt_PT: Funções bit a bit

en: Blocked
pt_PT: Bloqueado

en: Blue
pt_PT: Azul

en: Body
pt_PT: Parte principal

en: Body and headers
pt_PT: Parte principal e cabeçalhos

en: Bold
pt_PT: Negrito

en: Bold line
pt_PT: Linha em negrito

en: Boolean to decimal
pt_PT: Lógico para decimal

en: Border
pt_PT: Borda

en: Border color
pt_PT: Cor da borda

en: Border type
pt_PT: Tipo da borda

en: Border width
pt_PT: Largura da borda

en: Both passwords must be equal.
pt_PT: Ambas as senhas devem ser iguais.

en: Bottom
pt_PT: Abaixo

en: Bottom N
pt_PT: N inferior

en: Bring forward
pt_PT: Trazer para frente

en: Bring to front
pt_PT: Levar para tráz

en: Bulgarian (bg_BG)
pt_PT: Búlgaro (bg_BG)

en: By host
pt_PT: Por host

en: By trigger template
pt_PT: Por trigger template

en: CERT
pt_PT: CERTIFICADO

en: CLOSING
pt_PT: TERMINANDO

en: CPU information. Returns string or integer
pt_PT: Informação da CPU. Retorna texto ou número inteiro

en: CPU load. Returns float
pt_PT: Carga da CPU. Retorna um ponto flutuante (número)

en: CPU utilization percentage. Returns float
pt_PT: Percentagem de utilização do CPU. Retorna float

en: CSV to JSON
pt_PT: CSV para JSON

en: CUID is expected
pt_PT: O CUID é esperado

en: Calculated
pt_PT: Calculado

en: Calendar
pt_PT: Calendário

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Cannot add API token
pt_PT: Não é possível adicionar o token da API

en: Cannot add a non-numeric item "%1$s" to graph "%2$s".
pt_PT: Não é possível adicionar o item não numérico "%1$s" ao gráfico "%2$s".

en: Cannot add a non-numeric item "%1$s" to graph prototype "%2$s".
pt_PT: Não foi possível adicionar o item não numérico "%1$s" ao protótipo de gráfico "%2$s".

en: Cannot add action
pt_PT: Não foi possível adicionar acção

en: Cannot add dashboard page: maximum number of %1$d dashboard pages has been added.
pt_PT: Não é possível adicionar a página do painel: o número máximo de %1$d páginas foi atingido.

en: Cannot add discovery rule
pt_PT: Não foi possível adicionar regra de descoberta

en: Cannot add graph
pt_PT: Não foi possível adicionar gráfico

en: Cannot add graph prototype
pt_PT: Não foi possível adicionar o protótipo de gráfico

en: Cannot add host
pt_PT: Não foi possível adicionar host

en: Cannot add host group
pt_PT: Não é possível adicionar grupo de hosts

en: Cannot add host prototype
pt_PT: Não foi possível adicionar o protótipo de host

en: Cannot add image
pt_PT: Não foi possível adicionar imagem

en: Cannot add item
pt_PT: Não foi possível adicionar item

en: Cannot add item prototype
pt_PT: Protótipo de item não adicionado

en: Cannot add map element of the map "%1$s" due to circular reference.
pt_PT: Não é possível adicionar o elemento do mapa "%1$s" devido a referência circular.

en: Cannot add media type
pt_PT: Não foi possível adicionar tipo de média

en: Cannot add module: %1$s. | Cannot add modules: %1$s.
pt_PT[0]: Não é possível adicionar o módulo: %1$s.
pt_PT[1]: Não é possível adicionar os módulos: %1$s.

en: Cannot add more than one item with type "Graph sum" on graph "%1$s".
pt_PT: Não é possível adicionar mais de um item do tipo "Graph sum" no gráfico "%1$s".

en: Cannot add more than one item with type "Graph sum" on graph prototype "%1$s".
pt_PT: Não é possível adicionar mais de um item com o tipo "Sumário do gráfico" no protótipo de gráfico "%1$s".

en: Cannot add network map
pt_PT: Não foi possível adicionar mapa de rede

en: Cannot add proxy
pt_PT: Não foi possível adicionar proxy

en: Cannot add regular expression
pt_PT: Não foi possível adicionar expressão regular

en: Cannot add scheduled report
pt_PT: Não é possível adicionar o relatório programado

en: Cannot add script
pt_PT: Não foi possível adicionar script

en: Cannot add submaps. Max depth reached.
pt_PT: Não foi possível adicionar submapas. A profundidade máxima foi alcançada.

en: Cannot add template
pt_PT: Não foi possível adicionar template

en: Cannot add template group
pt_PT: Não é possível adicionar o grupo de template

en: Cannot add trigger
pt_PT: Não foi possível adicionar trigger

en: Cannot add trigger prototype
pt_PT: Protótipo de trigger não adicionado

en: Cannot add user
pt_PT: Não foi possível adicionar utilizador

en: Cannot add user group
pt_PT: Não foi possível adicionar o grupo de utilizador

en: Cannot add web scenario
pt_PT: Não foi possível adicionar a apresentação de ecrãs

en: Cannot add widget: no widgets available.
pt_PT: Não é possível adicionar widget: não há widgets disponíveis.

en: Cannot add widget: not enough free space on the dashboard.
pt_PT: Não é possível adicionar widget: não há espaço livre suficiente no painel.

[ctx: screen reader]
en: Cannot be removed
pt_PT: Não pode ser removido

en: Cannot bind anonymously to LDAP server.
pt_PT: Não é possível vincular anonimamente ao servidor LDAP.

en: Cannot bind to LDAP server.
pt_PT: Não é possível vincular ao servidor LDAP.

en: Cannot build expression tree: %1$s.
pt_PT: Não é possível construir a árvore da expressão: %1$s.

en: Cannot change the user type of own role.
pt_PT: Não é possível alterar o tipo de utilizador da própria função.

en: Cannot clone graph prototypes.
pt_PT: Não foi possível clonar protótipos do gráfico.

en: Cannot clone trigger prototypes.
pt_PT: Não foi possível clonar protótipos do trigger.

en: Cannot close problem: %1$s.
pt_PT: Não foi possível terminar o problema: %1$s.

en: Cannot connect to LDAP server.
pt_PT: Não é possível conectar ao servidor LDAP.

en: Cannot connect to the database.
pt_PT: Não foi possível a ligação à base de dados.

en: Cannot convert POST data:
pt_PT: Não é possível converter dados POST:

en: Cannot copy graph | Cannot copy graphs
pt_PT[0]: Não foi possível copiar o gráfico
pt_PT[1]: Não foi possível copiar os gráficos

en: Cannot copy item | Cannot copy items
pt_PT[0]: Não foi possível copiar o item
pt_PT[1]: Não foi possível copiar os itens

en: Cannot copy trigger | Cannot copy triggers
pt_PT[0]: Não foi possível copiar o trigger
pt_PT[1]: Não foi possível copiar os triggers

en: Cannot copy trigger "%1$s", because it has multiple hosts in the expression.
pt_PT: Não é possível copiar o trigger "%1$s", porque ele tem vários hosts na expressão.

en: Cannot create SLA
pt_PT: Não é possível criar SLA

en: Cannot create a host prototype on a discovered host "%1$s".
pt_PT: Não foi possível criar um protótipo de host numa descoberta do host "%1$s".

en: Cannot create another database connection.
pt_PT: Não foi possível criar outra ligação à base de dados.

en: Cannot create connector
pt_PT: Não é possível criar o conector

en: Cannot create discovery rule
pt_PT: Não foi possível criar regra de descoberta

en: Cannot create icon map
pt_PT: Não foi possível criar o mapa de ícones

en: Cannot create maintenance period
pt_PT: Não foi criar actualizar o período de manutenção

en: Cannot create request
pt_PT: Não é possível criar request

en: Cannot create scheduled report
pt_PT: Não é possível criar o relatório programado

en: Cannot create service
pt_PT: Não é possível criar serviço

en: Cannot create service "%1$s": %2$s.
pt_PT: Não é possível criar o serviço "%1$s": %2$s.

en: Cannot create the configuration file.
pt_PT: Não foi possível criar o arquivo de configuração.

en: Cannot create user role
pt_PT: Não é possível criar a função de utilizador

en: Cannot delete API token | Cannot delete API tokens
pt_PT[0]: Não é possível eliminar o token da API
pt_PT[1]: Não é possível eliminar os tokens da API

en: Cannot delete SLA | Cannot delete SLAs
pt_PT[0]: Não é possível eliminar o SLA
pt_PT[1]: Não é possível eliminar os SLA

en: Cannot delete Zabbix internal user "%1$s", try disabling that user.
pt_PT: Não é possível eliminar o utilizador interno do Zabbix "%1$s", tente desactivar esse utilizador.

en: Cannot delete assigned user role "%1$s".
pt_PT: Não é possível eliminar a função de utilizador atribuída "%1$s".

en: Cannot delete connector | Cannot delete connectors
pt_PT[0]: Não foi possível eliminar o conector
pt_PT[1]: Não foi possível eliminar os conectores

en: Cannot delete dashboard | Cannot delete dashboards
pt_PT[0]: Não é possível eliminar o painel
pt_PT[1]: Não foi possível eliminar os painéis

en: Cannot delete default user directory.
pt_PT: Não é possível eliminar o diretório padrão do utilizador.

en: Cannot delete discovery rule | Cannot delete discovery rules
pt_PT[0]: Não foi possível eliminar a regra de descoberta
pt_PT[1]: Não foi possível eliminar as regras de descoberta

en: Cannot delete host %1$s because maintenance "%2$s" must contain at least one host or host group. | Cannot delete hosts %1$s because maintenance "%2$s" must contain at least one host or host group.
pt_PT[0]: Não é possível excluir o servidor %1$s porque a manutenção "%2$s" deve conter pelo menos um servidor ou grupo de servidores.
pt_PT[1]: Não é possível excluir os servidores %1$s porque a manutenção "%2$s" deve conter pelo menos um servidor ou grupo de servidores.

en: Cannot delete host group | Cannot delete host groups
pt_PT[0]: Não é possível eliminar o grupo de servidor
pt_PT[1]: Não é possível excluir o grupo de servidores

en: Cannot delete host group %1$s because maintenance "%2$s" must contain at least one host or host group. | Cannot delete host groups %1$s because maintenance "%2$s" must contain at least one host or host group.
pt_PT[0]: Não é possível excluir o grupo de servidores %1$s porque a manutenção "%2$s" deve conter pelo menos um servidor ou grupo de servidores.
pt_PT[1]: Não é possível excluir os grupos de servidores %1$s porque a manutenção "%2$s" deve conter pelo menos um servidor ou grupo de servidores.

en: Cannot delete host groups
pt_PT: Não é possível eliminar os grupos de hosts

en: Cannot delete host prototypes
pt_PT: Não é possível eliminar protótipos de hosts

en: Cannot delete icon map
pt_PT: Não foi possível eliminar mapa de ícones

en: Cannot delete image
pt_PT: Não foi possível eliminar imagem

en: Cannot delete interface for discovered host "%1$s".
pt_PT: Não é possível eliminar a interface do servidor "%1$s" descoberto.

en: Cannot delete inventory.
pt_PT: Não foi possível eliminar inventário.

en: Cannot delete maintenance period | Cannot delete maintenance periods
pt_PT[0]: Não é possível eliminar o período de manutenção
pt_PT[1]: Não é possível eliminar os períodos de manutenção

en: Cannot delete media type | Cannot delete media types
pt_PT[0]: Não foi possível eliminar tipo de média
pt_PT[1]: Não foi possível eliminar tipo de média

en: Cannot delete module: %1$s. | Cannot delete modules: %1$s.
pt_PT[0]: Não é possível eliminar o módulo: %1$s.
pt_PT[1]: Não é possível eliminar os módulos: %1$s.

en: Cannot delete proxies
pt_PT: Não foi possível eliminar proxies

en: Cannot delete proxy | Cannot delete proxies
pt_PT[0]: Não foi possível eliminar proxy
pt_PT[1]: Não foi possível eliminar proxy

en: Cannot delete readonly user role "%1$s".
pt_PT: Não é possível eliminar a função de utilizador só de leitura "%1$s".

en: Cannot delete regular expression | Cannot delete regular expressions
pt_PT[0]: Não foi possível eliminar expressão regular
pt_PT[1]: Não foi possível eliminar expressões regulares

en: Cannot delete scheduled report | Cannot delete scheduled reports
pt_PT[0]: Não é possível eliminar o relatório programado
pt_PT[1]: Não é possível eliminar os relatórios programados

en: Cannot delete script | Cannot delete scripts
pt_PT[0]: Não foi possível eliminar script
pt_PT[1]: Não foi possível eliminar script

en: Cannot delete scripts. Script "%1$s" is used in action operation "%2$s".
pt_PT: Não foi possível eliminar scripts. Script "%1$s" está a ser utilizado na acção "%2$s".

en: Cannot delete service | Cannot delete services
pt_PT[0]: Não foi possível eliminar serviço
pt_PT[1]: Não foi possível eliminar serviço

en: Cannot delete service "%1$s": %2$s.
pt_PT: Não é possível eliminar o serviço "%1$s": %2$s.

en: Cannot delete template group | Cannot delete template groups
pt_PT[0]: Não é possível eliminar o grupo do template
pt_PT[1]: Não é possível eliminar o grupo dos templates

en: Cannot delete templated graph prototype.
pt_PT: Não é possível eliminar o template do protótipo de gráfico.

en: Cannot delete templated graph.
pt_PT: Não é possível eliminar o template do gráfico.

en: Cannot delete templated trigger "%1$s:%2$s".
pt_PT: Não foi possível eliminar trigger "%1$s:%2$s" do template.

en: Cannot delete templated trigger prototype "%1$s:%2$s".
pt_PT: Não é possível eliminar o template do protótipo do trigger "%1$s:%2$s".

en: Cannot delete templated web scenario "%1$s".
pt_PT: Não é possível eliminar cenários web vindos do template "%1$s".

en: Cannot delete user | Cannot delete users
pt_PT[0]: Não foi possível eliminar o utilizador
pt_PT[1]: Não foi possível eliminar os utilizadores

en: Cannot delete user directory "%1$s".
pt_PT: Não é possível eliminar o diretório do utilizador "%1$s".

en: Cannot delete user group | Cannot delete user groups
pt_PT[0]: Não é possível eliminar o grupo de utilizadores
pt_PT[1]: Não é possível eliminar os grupos de utilizadores

en: Cannot delete user role | Cannot delete user roles
pt_PT[0]: Não é possível eliminar a função de utilizador
pt_PT[1]: Não é possível eliminar as funções de utilizadores

en: Cannot disable API token | Cannot disable API tokens
pt_PT[0]: Não é possível desativar o token da API
pt_PT[1]: Não é possível desativar os tokens da API

en: Cannot disable SLA | Cannot disable SLAs
pt_PT[0]: Não é possível desativar o SLA
pt_PT[1]: Não é possível desativar os SLA

en: Cannot disable action | Cannot disable actions
pt_PT[0]: Não foi possível desactivar a acção
pt_PT[1]: Não foi possível desactivar as ações

en: Cannot disable connector | Cannot disable connectors
pt_PT[0]: Não é possível desavitar o conector
pt_PT[1]: Não é possível desavitar os conectores

en: Cannot disable discovery rule | Cannot disable discovery rules
pt_PT[0]: Não foi possível desactivar a regra de descoberta
pt_PT[1]: Não foi possível desactivar as regras de descoberta

en: Cannot disable host | Cannot disable hosts
pt_PT[0]: Não foi possível desactivar o host
pt_PT[1]: Não foi possível desactivar os hosts

en: Cannot disable item | Cannot disable items
pt_PT[0]: Não foi possível desactivar o item
pt_PT[1]: Não foi possível desactivar os itens

en: Cannot disable media type | Cannot disable media types
pt_PT[0]: Não foi possível desactivar tipo de média
pt_PT[1]: Não foi possível desactivar tipo de média

en: Cannot disable module | Cannot disable modules
pt_PT[0]: Não foi possível desativar o módulo
pt_PT[1]: Não foi possível desativar os módulos

en: Cannot disable scheduled report | Cannot disable scheduled reports
pt_PT[0]: Não é possível desativar o relatório programado
pt_PT[1]: Não é possível desativar os relatórios programados

en: Cannot disable trigger | Cannot disable triggers
pt_PT[0]: Não foi possível desactivar o trigger
pt_PT[1]: Não foi possível desactivar os triggers

en: Cannot disable web scenario | Cannot disable web scenarios
pt_PT[0]: Não foi possível desactivar o cenário web
pt_PT[1]: Não foi possível desactivar os cenários web

en: Cannot display item queue.
pt_PT: Não foi possível mostrar a fila de item.

en: Cannot display more than one item with type "Graph sum".
pt_PT: Não é possível mostrar mais de um item com o tipo "Soma do gráfico".

en: Cannot enable API token | Cannot enable API tokens
pt_PT[0]: Não é possível ativar o token da API
pt_PT[1]: Não é possível ativar os tokens da API

en: Cannot enable SLA | Cannot enable SLAs
pt_PT[0]: Não é possível ativar o SLA
pt_PT[1]: Não é possível ativar os SLA

en: Cannot enable action | Cannot enable actions
pt_PT[0]: Não foi possível activar a acção
pt_PT[1]: Não foi possível activar as ações

en: Cannot enable connector | Cannot enable connectors
pt_PT[0]: Não é possível ativar o conector
pt_PT[1]: Não é possível ativar os conectores

en: Cannot enable discovery rule | Cannot enable discovery rules
pt_PT[0]: Não foi possível activar a regra de descoberta
pt_PT[1]: Não foi possível activar as regras de descoberta

en: Cannot enable host | Cannot enable hosts
pt_PT[0]: Não foi possível activar o host
pt_PT[1]: Não foi possível activar os hosts

en: Cannot enable item | Cannot enable items
pt_PT[0]: Não foi possível activar o item
pt_PT[1]: Não foi possível activar os itens

en: Cannot enable media type | Cannot enable media types
pt_PT[0]: Não foi possível activar tipo de média
pt_PT[1]: Não foi possível activar tipo de média

en: Cannot enable module | Cannot enable modules
pt_PT[0]: Não foi possível ativar o módulo
pt_PT[1]: Não foi possível ativar os módulos

en: Cannot enable scheduled report | Cannot enable scheduled reports
pt_PT[0]: Não é possível ativar o relatório programado
pt_PT[1]: Não é possível ativar os relatórios programados

en: Cannot enable trigger | Cannot enable triggers
pt_PT[0]: Não foi possível activar a trigger
pt_PT[1]: Não foi possível activar as triggers

en: Cannot enable web scenario | Cannot enable web scenarios
pt_PT[0]: Não foi possível activar o cenário web
pt_PT[1]: Não foi possível activar os cenários web

en: Cannot evaluate expression
pt_PT: Não é possível avaliar a expressão

en: Cannot execute URL type script.
pt_PT: Não é possível executar o script tipo de URL.

en: Cannot execute operation
pt_PT: Não é possível executar a operação

en: Cannot execute script.
pt_PT: Não é possível executar o script.

en: Cannot expand macros.
pt_PT: Não foi possível expandir as macros.

en: Cannot find background image "%1$s" used in map "%2$s".
pt_PT: Não foi possível encontrar imagem de fundo "%1$s" utilizada no mapa "%2$s".

en: Cannot find graph "%1$s" used in dashboard "%2$s".
pt_PT: Não é possível encontrar o gráfico "%1$s" usado no painel "%2$s".

en: Cannot find group "%1$s" used in map "%2$s".
pt_PT: Não foi possível encontrar grupo "%1$s" utilizado no mapa "%2$s".

en: Cannot find host "%1$s" used in dashboard "%2$s".
pt_PT: Não é possível encontrar o servidor "%1$s" usado no painel "%2$s".

en: Cannot find host "%1$s" used in map "%2$s".
pt_PT: Não foi possível encontrar host "%1$s" utilizado no mapa "%2$s".

en: Cannot find host group "%1$s" for host prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
pt_PT: Não foi possível localizar o grupo de host "%1$s" para o protótipo de host "%2$s" da autodescoberta "%3$s" em "%4$s".

en: Cannot find host interface on "%1$s" for item key "%2$s".
pt_PT: Não foi possível encontrar interface do host em "%1$s" para a chave do item "%2$s".

en: Cannot find icon "%1$s" used in map "%2$s".
pt_PT: Não foi possível encontrar ícone "%1$s" utilizado no mapa "%2$s".

en: Cannot find icon map "%1$s" used in map "%2$s".
pt_PT: Não foi possível encontrar o mapeamento de ícones "%1$s" utilizado no mapa "%2$s".

en: Cannot find interface "%1$s" used for discovery rule "%2$s" on "%3$s".
pt_PT: Não é possível localizar o interface "%1$s" usado para a regra de descoberta "%2$s" em "%3$s".

en: Cannot find interface "%1$s" used for item "%2$s" on "%3$s".
pt_PT: Não foi possível encontrar o interface "%1$s" usado para o item "%2$s" em "%3$s".

en: Cannot find interface "%1$s" used for item prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
pt_PT: Não foi possível encontrar o interface "%1$s" usado para o protótipo de item "%2$s" da regra de descoberta "%3$s" em "%4$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MAX value for graph "%3$s".
pt_PT: Não foi possível localizar o item "%1$s" em "%2$s" utilizado como limite MÁXIMO para o eixo Y no gráfico "%3$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MAX value for graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".
pt_PT: Não foi possível encontrar o item "%1$s" em "%2$s" utilizado como MÁXIMO para o eixo Y no protótipo de gráfico "%3$s" da autodescoberta "%4$s" em "%5$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MIN value for graph "%3$s".
pt_PT: Não foi possível encontrar o item "%1$s" em "%2$s" utilizado como MÁXIMO para o eixo Y do gráfico "%3$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MIN value for graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".
pt_PT: Não foi possível encontrar o item "%1$s" em "%2$s" utilizado como MÍNIMO para o eixo Y no protótipo de gráfico "%3$s" da autodescoberta "%4$s" em "%5$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used in graph "%3$s".
pt_PT: Não foi possível encontrar o item "%1$s" em "%2$s". Ele é utilizado pelo gráfico "%3$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used in graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".
pt_PT: Não foi possível encontrar o item "%1$s" em "%2$s". Ele é utilizado pelo protótipo de gráfico "%3$s" da autodescoberta "%4$s" em "%5$s".

en: Cannot find item "%1$s" used in dashboard "%2$s".
pt_PT: Não é possível encontrar o item "%1$s" usado no painel "%2$s".

en: Cannot find map "%1$s" used in map "%2$s".
pt_PT: Não foi possível encontrar mapa "%1$s" utilizado no mapa "%2$s".

en: Cannot find template "%1$s" for host prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
pt_PT: Não foi possível localizar o template "%1$s" para o protótipo de host "%2$s" da autodescoberta "%3$s" em "%4$s".

en: Cannot find template "%1$s" for override "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
pt_PT: Não é possível localizar o modelo "%1$s" para substituir "%2$s" da regra de descoberta "%3$s" em "%4$s".

en: Cannot find trigger "%1$s" used in map "%2$s".
pt_PT: Não foi possível encontrar trigger "%1$s" utilizado no mapa "%2$s".

en: Cannot find user directory for LDAP.
pt_PT: Não é possível encontrar o diretório de utilizador para LDAP.

en: Cannot find value map "%1$s" used for item "%2$s" on "%3$s".
pt_PT: Não foi possível localizar o mapeamento de valores "%1$s" utilizado para o item "%2$s" em "%3$s".

en: Cannot find value map "%1$s" used for item prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
pt_PT: Não foi possível localizar o mapeamento de valores "%1$s" utilizado para o protótipo de item "%2$s" da autodescoberta "%3$s" em "%4$s".

en: Cannot have non-default "%2$s" rule while having "%3$s" set to %4$d for user role "%1$s".
pt_PT: Não é possível ter uma regra "%2$s" não padrão enquanto tiver "%3$s" definido como %4$d para a função de utilizador "%1$s".

en: Cannot have non-empty tag value while having empty tag in rule "%2$s" for user role "%1$s".
pt_PT: Não é possível ter um valor de tag não vazio ao existir uma tag vazia na regra "%2$s" para a função de utilizador "%1$s".

en: Cannot import template "%1$s", linked template "%2$s" does not exist. | Cannot import template "%1$s", linked templates "%2$s" do not exist.
pt_PT[0]: Não foi possível importar o template "%1$s", vinculado com o template "%2$s" que não existe.
pt_PT[1]: Não foi possível importar o template "%1$s", vinculado com os templates "%2$s" que não existem.

en: Cannot insert trigger expression
pt_PT: Não foi possível incluir a expressão de trigger

en: Cannot link template
pt_PT: Não foi possível associar template

en: Cannot link template "%1$s" to host "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked twice.
pt_PT: Não é possível ligar o modelo "%1$s" ao servidor "%2$s", porque o seu modelo pai "%3$s" seria ligado duas vezes.

en: Cannot link template "%1$s" to host prototype "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked twice.
pt_PT: Não é possível ligar o modelo "%1$s" ao protótipo de servidor "%2$s", porque o seu modelo pai "%3$s" seria ligado duas vezes.

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s".
pt_PT: Não é possível ligar o modelo "%1$s" ao modelo "%2$s" devido à dependência do gatilho "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s" due to expression of trigger "%3$s".
pt_PT: Não é possível ligar o modelo "%1$s" ao modelo "%2$s" devido à expressão do gatilho "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur.
pt_PT: Não é possível ligar o modelo "%1$s" ao modelo "%2$s", pois ocorreria uma ligação circular (%3$s).

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked twice.
pt_PT: Não é possível ligar o modelo "%1$s" ao modelo "%2$s", porque seu modelo pai "%3$s" seria ligado duas vezes.

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to host "%3$s" due to dependency of trigger "%4$s".
pt_PT: Não é possível ligar o modelo "%1$s" sem o modelo "%2$s" ao servidor "%3$s" devido à dependência do gatilho "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to host "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
pt_PT: Não é possível ligar o modelo "%1$s" sem o modelo "%2$s" ao servidor "%3$s" devido à expressão do gatilho "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to host prototype "%3$s" due to dependency of trigger "%4$s".
pt_PT: Não é possível ligar o modelo "%1$s" sem o modelo "%2$s" para o protótipo de servidor "%3$s" devido à dependência do gatilho "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to host prototype "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
pt_PT: Não é possível ligar o modelo "%1$s" sem o modelo "%2$s" ao protótipo de servidor "%3$s" devido à expressão do gatilho "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to template "%3$s" due to dependency of trigger "%4$s".
pt_PT: Não é possível ligar o modelo "%1$s" sem o modelo "%2$s" ao modelo "%3$s" devido à dependência do gatilho "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to template "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
pt_PT: Não é possível ligar o modelo "%1$s" sem o modelo "%2$s" ao modelo "%3$s" devido à expressão do gatilho "%4$s".

en: Cannot load module at: %1$s. | Cannot load modules at: %1$s.
pt_PT[0]: Não é possível carregar o módulo em: %1$s.
pt_PT[1]: Não é possível carregar os módulos em: %1$s.

en: Cannot log out.
pt_PT: Não é possível sair.

en: Cannot mass update host name.
pt_PT: Não foi possível actualizar em massa o nome do host.

en: Cannot mass update visible host name.
pt_PT: Não foi possível actualizar em massa o nome visível do host.

en: Cannot pass duplicate template IDs for the linkage: %1$s.
pt_PT: Não é possível passar o ID do modelo duplicado para a ligação: %1$s.

en: Cannot paste inaccessible widget.
pt_PT: Não é possível colar o widget inacessível.

en: Cannot perform delete statement on table "%1$s" without where condition.
pt_PT: Não é possível executar uma operação DELETE na tabela "%1$s" sem uma condição WHERE.

en: Cannot perform update statement on table "%1$s" without values.
pt_PT: Não é possível executar uma operação UPDATE na tabela "%1$s" sem valores.

en: Cannot perform update statement on table "%1$s" without where condition.
pt_PT: Não é possível executar uma operação UPDATE na tabela "%1$s" sem uma condição WHERE.

en: Cannot read JSON: %1$s.
pt_PT: Não foi possível ler o JSON: %1$s.

en: Cannot read XML: %1$s.
pt_PT: Não foi possível ler o XML: %1$s.

en: Cannot read YAML: %1$s.
pt_PT: Não é possível ler o YAML: %1$s.

en: Cannot read the response, check connection with the Zabbix server "%1$s".
pt_PT: Não é possível receber a resposta, verifique a comunicação com o servidor Zabbix "%1$s".

en: Cannot remove the tag with name "%1$s" and value "%2$s", defined in a host prototype, from host "%3$s".
pt_PT: Não é possível remover a tag com nome "%1$s" e valor "%2$s", definida em um protótipo de servidor, do servidor "%3$s".

en: Cannot rename guest user.
pt_PT: Não é possível renomear o utilizador convidado.

en: Cannot save discovery rule without checks.
pt_PT: Não é possível guardar as regras de descoberta sem verificações.

en: Cannot save widget "%1$s".
pt_PT: Não foi possível salvar o widget "%1$s".

en: Cannot send command, check connection with Zabbix server "%1$s".
pt_PT: Não foi possível enviar o comando, verifique a comunicação com o servidor Zabbix "%1$s".

en: Cannot send request: %1$s.
pt_PT: Não é possível enviar request: %1$s.

en: Cannot set "%1$s" for graph "%2$s".
pt_PT: Não foi possível definir "%1$s" para o gráfico "%2$s".

en: Cannot set "%1$s" for graph prototype "%2$s".
pt_PT: Não foi possível definir "%1$s" para o protótipo de gráfico "%2$s".

en: Cannot set inventory fields for disabled inventory.
pt_PT: Não é possível configurar campos do inventário com o inventário desactivado.

en: Cannot specify "propagation_rule" parameter without specifying "propagation_value" parameter for service "%1$s".
pt_PT: Não é possível especificar o parâmetro "propagation_rule" sem especificar o parâmetro "propagation_value" para o serviço "%1$s".

en: Cannot support notification audio for this device.
pt_PT: Não é possível oferecer suporte áudio para notificação neste dispositivo.

en: Cannot switch host for interface.
pt_PT: Não foi possível trocar a interface do host.

en: Cannot test disabled media type.
pt_PT: Não é possível testar o tipo de mídia desativado.

en: Cannot unblock user | Cannot unblock users
pt_PT[0]: Não é possível desbloquear o utilizador
pt_PT[1]: Não é possível desbloquear os utilizadores

en: Cannot unlink template
pt_PT: Não foi possível desvincular o template

en: Cannot unlink template "%1$s" from host "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s".
pt_PT: Não é possível desligar o modelo "%1$s" do servidor "%2$s" devido à dependência do gatilho "%3$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" from template "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s" on host "%4$s".
pt_PT: Não é possível desligar o modelo "%1$s" do modelo "%2$s" devido à dependência do gatilho "%3$s" no servidor "%4$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" from template "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s" on template "%4$s".
pt_PT: Não é possível desligar o modelo "%1$s" do modelo "%2$s" devido à dependência do gatilho "%3$s" no modelo "%4$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" from template "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s".
pt_PT: Não é possível desligar o modelo "%1$s" do modelo "%2$s" devido à dependência do gatilho "%3$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" without template "%2$s" from host "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
pt_PT: Não é possível desligar o modelo "%1$s" sem o modelo "%2$s" do servidor "%3$s" devido à expressão do gatilho "%4$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" without template "%2$s" from template "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
pt_PT: Não é possível desligar o modelo "%1$s" sem o modelo "%2$s" do modelo "%3$s" devido à expressão do gatilho "%4$s".

en: Cannot unlink trigger "%1$s", it has items from template that is left linked to host.
pt_PT: Não é possível desligar o gatilho "%1$s", ele possui itens do modelo que foram deixados ligados ao servidor.

en: Cannot update "%1$s" for action "%2$s".
pt_PT: Não foi possível actualizar "%1$s" para a acção "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for graph "%2$s".
pt_PT: Não foi possível actualizar "%1$s" para o gráfico "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for graph prototype "%2$s".
pt_PT: Não foi possível actualizar "%1$s" para o protótipo de gráfico "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for templated trigger "%2$s".
pt_PT: Não foi possível actualizar "%1$s" para o trigger de template "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for templated trigger prototype "%2$s".
pt_PT: Não foi possível actualizar "%1$s" para o protótipo de trigger de template "%2$s".

en: Cannot update "%2$s" for a discovered host "%1$s".
pt_PT: Não foi possível actualizar "%2$s" para o host descoberto "%1$s".

en: Cannot update "%2$s" for a discovered trigger "%1$s".
pt_PT: Não foi possível actualizar "%2$s" para o trigger descoberta "%1$s".

en: Cannot update API token
pt_PT: Não é possível atualizar o token da API

en: Cannot update SLA
pt_PT: Não é possível atualizar o SLA

en: Cannot update a discovered graph.
pt_PT: Não é possível actualizar um gráfico descoberto.

en: Cannot update a discovered host group "%1$s".
pt_PT: Não é possível atualizar o grupo de servidores descobertos "%1$s".

en: Cannot update a templated web scenario "%1$s": %2$s.
pt_PT: Não foi possível actualizar o cenário web oriundo de template "%1$s": %2$s.

en: Cannot update action
pt_PT: Não foi possível actualizar a acção

en: Cannot update authentication
pt_PT: Não é possível atualizar a autenticação

en: Cannot update configuration
pt_PT: Não foi possível actualizar a configuração

en: Cannot update connector
pt_PT: Não é possível atualizar o conector

en: Cannot update discovery rule
pt_PT: Não foi possível actualizar a regra de descoberta

en: Cannot update event | Cannot update events
pt_PT[0]: Não é possível atualizar o evento
pt_PT[1]: Não é possível atualizar os eventos

en: Cannot update events
pt_PT: Não é possível atualizar os eventos

en: Cannot update graph
pt_PT: Não foi possível actualizar o gráfico

en: Cannot update graph prototype
pt_PT: Não foi possível actualizar o protótipo de gráfico

en: Cannot update groups for discovered host "%1$s".
pt_PT: Não é possível actualizar os grupos para o host descoberto "%1$s".

en: Cannot update host encryption settings. Connection settings for both directions should be specified.
pt_PT: Não foi possível actualizar as configurações de encriptação do host. As configurações de ligação em ambas as direções deverá ser especificada.

en: Cannot update host group
pt_PT: Não é possível atualizar o grupo de servidores

en: Cannot update host prototype | Cannot update host prototypes
pt_PT[0]: Não foi possível actualizar o protótipo de host
pt_PT[1]: Não foi possível actualizar os protótipos de host

en: Cannot update icon map
pt_PT: Não foi possível actualizar o mapeamento de ícones

en: Cannot update image
pt_PT: Não foi possível actualizar a imagem

en: Cannot update interface for discovered host "%1$s".
pt_PT: Não é possível actualizar a interface para o host descoberto "%1$s".

en: Cannot update item prototype | Cannot update item prototypes
pt_PT[0]: O protótipo de item não foi actualizado
pt_PT[1]: Os protótipos de item não foram actualizados

en: Cannot update macros
pt_PT: Não foi possível actualizar as macros

en: Cannot update maintenance period
pt_PT: Não foi possível atualizar o período de manutenção

en: Cannot update media type
pt_PT: Não foi possível actualizar o tipo de média

en: Cannot update module
pt_PT: Não foi possível atualizar o módulo

en: Cannot update network map
pt_PT: Não foi possível actualizar o mapa de rede

en: Cannot update proxy
pt_PT: Não foi possível actualizar o proxy

en: Cannot update proxy for discovered host "%1$s".
pt_PT: Não é possível actualizar o proxy para o host descoberto "%1$s".

en: Cannot update readonly user role "%1$s".
pt_PT: Não é possível atualizar a função de utilizador somente leitura "%1$s".

en: Cannot update regular expression
pt_PT: Não foi possível actualizar a expressão regular

en: Cannot update scheduled report
pt_PT: Não é possível atualizar o relatório programado

en: Cannot update script
pt_PT: Não foi possível actualizar o script

en: Cannot update script scope. Script "%1$s" is used in action "%2$s".
pt_PT: Não é possível atualizar o âmbito do script. O script "%1$s" é usado na ação "%2$s".

en: Cannot update service
pt_PT: Não é possível atualizar o serviço

en: Cannot update service "%1$s": %2$s.
pt_PT: Não é possível atualizar o serviço "%1$s": %2$s.

en: Cannot update services
pt_PT: Não é possível atualizar os serviços

en: Cannot update step for a templated web scenario "%1$s": %2$s.
pt_PT: Não foi possível actualizar o passo do cenário web baseado em template "%1$s": %2$s.

en: Cannot update template group
pt_PT: Não é possível atualizar o grupo de modelos

en: Cannot update trigger "%1$s": %2$s.
pt_PT: Não foi possível actualizar o trigger "%1$s": %2$s.

en: Cannot update trigger prototype | Cannot update trigger prototypes
pt_PT[0]: O protótipo de trigger não foi actualizado
pt_PT[1]: Os protótipos de triggers não foram actualizados

en: Cannot update trigger prototype "%1$s": %2$s.
pt_PT: Não foi possível atualizar o protótipo de trigger "%1$s": %2$s.

en: Cannot update user
pt_PT: Não foi possível actualizar o utilizador

en: Cannot update user group | Cannot update user groups
pt_PT[0]: Não é possível atualizar o grupo de utilizador
pt_PT[1]: Não é possível atualizar o grupo de utilizadores

en: Cannot update user role
pt_PT: Não é possível atualizar a função de utilizador

en: Cannot update web scenario
pt_PT: Não foi possível actualizar o cenário web

en: Case sensitive
pt_PT: Distinguir maiúscula/minúscula

en: Case-sensitive login
pt_PT: Login diferencia maiúsculas de minúsculas

en: Catalan (ca_ES)
pt_PT: Catalão (ca_ES)

en: Catches all SNMP traps that match regex. If regexp is unspecified, catches any trap.
pt_PT: Captura todas as traps SNMP que combinem com a expressão regular. Se a expressão não for definida irá capturar todas as traps.

en: Catches all SNMP traps that were not caught by any of snmptrap[] items.
pt_PT: Captura todas as traps SNMP que não tiverem sido recebidas por nenhum item de snmptrap[].

en: Cause
pt_PT: Causa

en: Center
pt_PT: Centro

en: Certificate
pt_PT: Certificado

[ctx: noun]
en: Change
pt_PT: Modificar

[ctx: verb]
en: Change
pt_PT: Modificar

en: Change PSK
pt_PT: Alterar PSK

en: Change indicator
pt_PT: Alterar indicador

en: Change password
pt_PT: Alterar senha

en: Change per second
pt_PT: Modificações por segundo

en: Change problem ranking
pt_PT: Alterar a classificação dos problemas

en: Change severity
pt_PT: Alterar severidade

en: Change type
pt_PT: Alterar tipo

en: Character
pt_PT: Carácter

en: Character string included
pt_PT: Sequência de caracteres incluídos

en: Character string not included
pt_PT: Sequência de caracteres não incluídos

en: Chars
pt_PT: Caracteres

en: Chassis information. Returns string
pt_PT: Informação do chassis. Retorna um texto

en: Check already exists.
pt_PT: Verificação já existe.

en: Check expression part starting from "%1$s".
pt_PT: Verifique a parte da expressão que começa com "%1$s".

en: Check for error in JSON
pt_PT: Verifique se há erro no JSON

en: Check for error in XML
pt_PT: Verifique se há erro no XML

en: Check for error using regular expression
pt_PT: Verifique se há erro usando expressão regular

en: Check for not supported value
pt_PT: Verifique se existe valor não suportado

en: Check of pre-requisites
pt_PT: Verificação de pré-requisitos

en: Check the key, please. Default example was passed.
pt_PT: Verifique a chave, por favor. O exemple padrão foi aprovado.

en: Check type
pt_PT: Tipo de verificação

en: Checks
pt_PT: Verificações

en: Checks if DNS service is up. Returns 0 - DNS is down (server did not respond or DNS resolution failed); 1 - DNS is up
pt_PT: Verifica se o serviço do DNS está em execução. Retorna 0 - DNS fora (servidor não respondeu ou a resolução de nome falhou); 1 - DNS em execução

en: Checks if file exists. Returns 0 - not found; 1 - file of the specified type exists
pt_PT: Verifica se o arquivo existe. Retorna 0 - não encontrado; 1 - existe um arquivo do tipo especificado

en: Checks if host is accessible by ICMP ping. 0 - ICMP ping fails. 1 - ICMP ping successful.
pt_PT: Verifica se o servidor está acessível por ping ICMP. 0 - O ping ICMP falha. 1 - Ping ICMP bem sucedido.

en: Checks if it is possible to make TCP connection to specified port. Returns 0 - cannot connect; 1 - can connect
pt_PT: Verifica se é possível estabelecer uma ligação TCP com a porta especificada. Retorna 0 - não foi possível ligar; 1 - Foi possível a ligação

en: Checks if service is running and accepting TCP connections. Returns 0 - service is down; 1 - service is running
pt_PT: Verifica se o serviço está em execução e aceita ligações TCP. Retorna: 0 - serviço não está em execução; 1 - serviço em execução

en: Checks if service is running and responding to UDP requests. Returns 0 - service is down; 1 - service is running
pt_PT: Verifica se o serviço está em execução e a responder a requisições UDP. Retorna: 0 - serviço não está em execução; 1 - serviço em execução

en: Checks if this TCP port is in LISTEN state. Returns 0 - it is not in LISTEN state; 1 - it is in LISTEN state
pt_PT: Verifica se determinada porta TCP está em modo de ESCUTA. Retorna: 0 - não está em modo de escuta; 1 - está em modo de escuta

en: Checks if this UDP port is in LISTEN state. Returns 0 - it is not in LISTEN state; 1 - it is in LISTEN state
pt_PT: Verifica se determinada porta UDP está em modo de ESCUTA. Retorna: 0 - não está em modo de escuta; 1 - está em modo de escuta

en: Checks performance of TCP service. Returns 0 - service is down; seconds - the number of seconds spent while connecting to the service
pt_PT: Verifica a performance de um serviço TCP. Retornos possíveis: 0 - serviço indisponível; segundos - tempo utilizado, em segundos, para se ligar ao serviço

en: Checks performance of UDP service. Returns 0 - service is down; seconds - the number of seconds spent waiting for response from the service
pt_PT: Verifica a performance de um serviço UDP. Retornos possíveis: 0 - serviço indisponível; segundos - tempo utilizado, em segundos, para se conectar ao serviço

en: Checks should be unique.
pt_PT: As verificações devem ser únicas.

en: Child services
pt_PT: Serviços filhos

en: Chinese (zh_CN)
pt_PT: Chinês (zh_CN)

en: Chinese (zh_TW)
pt_PT: Chinês (zh_TW)

en: Circular reference in templates: %1$s.
pt_PT: Existe uma referência circular nos templates: %1$s.

en: Circular template linkage is not allowed.
pt_PT: Não é possível criar link circular entre templates.

en: Class %1$s not found for action %2$s.
pt_PT: Classe %1$s não encontrada para a ação %2$s.

en: Clear history and trends
pt_PT: Limpar histórico e tendências

en: Clear when unlinking
pt_PT: Limpar ao desvincular

en: Click and drag to desired size.
pt_PT: Clique e arraste para o tamanho desejado.

en: Click to view or edit
pt_PT: Clique para ver ou editar

en: Clock
pt_PT: Relógio

en: Clock type
pt_PT: Tipo de relógio

en: Clone
pt_PT: Clonar

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Close expression constructor
pt_PT: Fechar o construtor de expressões

en: Close new event
pt_PT: Fechar novo evento

en: Close old events
pt_PT: Fechar eventos antigos

en: Close problem
pt_PT: Terminar incidente

en: Close problems
pt_PT: Fechar problemas

en: Collapse
pt_PT: Recolher

en: Collapse sidebar
pt_PT: Recolher barra lateral

en: Color
pt_PT: Cor

en: Color "%1$s" is not correct: expecting hexadecimal color code (6 symbols).
pt_PT: A cor "%1$s" não está correta: espera-se um código de cor hexadecimal (6 símbolos).

en: Color (OK)
pt_PT: Cor (OK)

en: Columns
pt_PT: Colunas

en: Combined result
pt_PT: Resultado combinado

en: Comma separated center coordinates and zoom level to display when the widget is initially loaded.
pt_PT: Coordenadas centrais separadas por vírgulas e nível de zoom para exibir quando o widget for carregado inicialmente.

en: Command
pt_PT: Comando

en: Commands
pt_PT: Comandos

[ctx: SNMP Community]
en: Community
pt_PT: Comunidade

en: Compact view
pt_PT: Visualização compacta

en: Component %1$s already registered.
pt_PT: Componente %1$s já registado.

en: Component %1$s is not registered.
pt_PT: O componente %1$s não está registrado.

en: Compress records older than
pt_PT: Compactar registros anteriores a

en: Compression is not supported.
pt_PT: A compactação não é suportada.

en: Concurrent sessions
pt_PT: Sessões concorrentes

en: Condition
pt_PT: Condição

en: Conditions
pt_PT: Condições

en: Configuration
pt_PT: Configuração

en: Configuration cache statistics. Cache - buffer (modes: pfree, total, used, free).
pt_PT: Configuração de estatísticas de cache. Cache - buffer (modes: pfree, total, used, free).

en: Configuration file "%1$s" created.
pt_PT: O arquivo de configuração "%1$s" foi criado.

en: Configuration of GUI
pt_PT: Configuração de GUI

en: Configuration of actions
pt_PT: Configuração de acções

en: Configuration of audit log
pt_PT: Configuração do log de auditoria

en: Configuration of authentication
pt_PT: Configuração de autenticação

en: Configuration of dashboards
pt_PT: Configuração de painéis

en: Configuration of discovery rules
pt_PT: Configuração das regras de descoberta

en: Configuration of graph prototypes
pt_PT: Configuração dos protótipos de gráfico

en: Configuration of graphs
pt_PT: Configuração de gráficos

en: Configuration of host
pt_PT: Configuração do servidor

en: Configuration of host group
pt_PT: Configuração do grupo de servidores

en: Configuration of host groups
pt_PT: Configuração de grupos de hosts

en: Configuration of host prototypes
pt_PT: Configuração de protótipos de host

en: Configuration of hosts
pt_PT: Configuração de hosts

en: Configuration of housekeeping
pt_PT: Configuração de limpeza de dados

en: Configuration of icon mapping
pt_PT: Configuração de mapeamento de ícones

en: Configuration of images
pt_PT: Configuração de imagens

en: Configuration of item prototypes
pt_PT: Configuração de protótipos de itens

en: Configuration of items
pt_PT: Configuração de itens

en: Configuration of macros
pt_PT: Configuração de macros

en: Configuration of maintenance periods
pt_PT: Configuração dos períodos de manutenção

en: Configuration of media types
pt_PT: Configuração de tipos de média

en: Configuration of network maps
pt_PT: Configuração de mapas de rede

en: Configuration of proxies
pt_PT: Configuração de proxies

en: Configuration of regular expressions
pt_PT: Configuração de expressões regulares

en: Configuration of scripts
pt_PT: Configuração de scripts

en: Configuration of template group
pt_PT: Configuração do grupo de modelos

en: Configuration of template groups
pt_PT: Configuração de grupo de modelos

en: Configuration of templates
pt_PT: Configuração de templates

en: Configuration of trigger displaying options
pt_PT: Configuração de opções de exibição do trigger

en: Configuration of trigger prototypes
pt_PT: Configuração de protótipos de trigger

en: Configuration of triggers
pt_PT: Configuração de triggers

en: Configuration of user groups
pt_PT: Configuração de grupos de utilizadores

en: Configuration of user roles
pt_PT: Configuração de funções de utilizador

en: Configuration of users
pt_PT: Configuração de utilizadores

en: Configuration of web monitoring
pt_PT: Configuração de monitoria web

en: Configuration refresh
pt_PT: Atualização de configuração

en: Configuration updated
pt_PT: Configuração actualizada

en: Configure DB connection
pt_PT: Configura a ligação com o DB

en: Configure JIT provisioning
pt_PT: Configurar o aprovisionamento do JIT

en: Confirm changes
pt_PT: Confirmar alterações

en: Confirmation text
pt_PT: Texto de confirmação

en: Confirms the problem is noticed (acknowledging user will be recorded). Status change triggers action update operation.
pt_PT: Confirma que o problema foi notado (será registado o reconhecimento do utilzador). A alteração de status aciona a operação de atualização da ação.

en: Congratulations! You have successfully installed Zabbix frontend.
pt_PT: Parabéns! Instalou com sucesso a interface web do Zabbix.

en: Connect to
pt_PT: Ligado a

[ctx: missing data function]
en: Connected
pt_PT: Conectado

en: Connection security
pt_PT: Segurança de ligação

en: Connection timeout of %1$s seconds exceeded when connecting to Zabbix server "%2$s".
pt_PT: O tempo limite de %1$s segundos foi excedido enquanto se ligava ao servidor Zabbix "%2$s".

en: Connection to Zabbix server failed. Incorrect configuration.
pt_PT: Falha na conexão com o servidor Zabbix. Configuração incorreta.

en: Connection will not be encrypted because it uses a socket file (on Unix) or shared memory (Windows).
pt_PT: A conexão não será encriptada porque usa um arquivo de socket (no Unix) ou memória partilhada (Windows).

en: Connections
pt_PT: Ligações

en: Connections from host
pt_PT: Ligações do host (ativas)

en: Connections from proxy
pt_PT: Ligações do proxy

en: Connections to host
pt_PT: Ligações com o host (passivas)

en: Connections to proxy
pt_PT: Ligações com o proxy

en: Connector
pt_PT: Conetor

en: Connector "%1$s" already exists.
pt_PT: Conetor "%1$s" já existe.

en: Connector created
pt_PT: Conetor criado

en: Connector deleted | Connectors deleted
pt_PT[0]: Conetor eliminado
pt_PT[1]: Conetores eliminados

en: Connector disabled | Connectors disabled
pt_PT[0]: Conector desativado
pt_PT[1]: Conectores desativados

en: Connector enabled | Connectors enabled
pt_PT[0]: Conetor ativado
pt_PT[1]: Conetores ativados

en: Connector updated
pt_PT: Conetor atualizado

en: Connectors
pt_PT: Conectores

en: Contact
pt_PT: Contacto

en: Contains
pt_PT: Contém

en: Content controls
pt_PT: Controles de conteúdo

en: Content controls: header
pt_PT: Controles de conteúdo: cabeçalho

en: Content menu
pt_PT: Conteúdo de menu

en: Context name
pt_PT: Nome do contexto

en: Continue overrides
pt_PT: Continuar substituições

en: Contract number
pt_PT: Número de contrato

en: Convert to JSON
pt_PT: Converter para JSON

en: Convert to cause
pt_PT: Converter para causa

en: Converts a symptom event back to cause event
pt_PT: Converter um sintoma evento para um causa evento

en: Coordinates
pt_PT: Coordenadas

en: Copy
pt_PT: Copiar

en: Copy %1$s graph | Copy %1$s graphs
pt_PT[0]: Copiar %1$s gráfico
pt_PT[1]: Copiar %1$s gráficos

en: Copy %1$s item | Copy %1$s items
pt_PT[0]: Copiar %1$s item
pt_PT[1]: Copiar %1$s items

en: Copy %1$s trigger | Copy %1$s triggers
pt_PT[0]: Copiar %1$s gatilho
pt_PT[1]: Copiar %1$s gatilhos

en: Copy to clipboard
pt_PT: Copiar para área de transferência

en: Count
pt_PT: Contador

en: Count of context switches. Returns integer
pt_PT: Número de trocas de contexto. Retorna: número inteiro

en: Count of directory entries, recursively. Returns integer
pt_PT: Contagem recursiva de entradas de diretório. Retorna um inteiro

en: Count of matched lines in log file monitoring with log rotation support. Returns integer
pt_PT: Quantidade de linhas compatíveis no arquivo de log monitorado com suporte a rotação. Retorna Inteiro

en: Count of matched lines in log file monitoring. Returns integer
pt_PT: Quantidade de linhas compatíveis no arquivo de log monitorado. Retorna inteiro

en: Count of values enqueued in the low-level discovery processing queue.
pt_PT: Contagem de valores enfileirados na fila de processamento de descoberta de baixo nível.

en: Count of values enqueued in the preprocessing queue.
pt_PT: Contagem de valores enfileirados na fila de pré-processamento.

en: Create API token
pt_PT: Criar token de API

en: Create SLA
pt_PT: Criar SLA

en: Create action
pt_PT: Criar acção

en: Create and edit dashboards
pt_PT: Criar e editar painéis

en: Create and edit maintenance
pt_PT: Criar e editar manutenção

en: Create and edit maps
pt_PT: Criar e editar mapas

en: Create background
pt_PT: Criar plano de fundo

en: Create connector
pt_PT: Criar conetor

en: Create dashboard
pt_PT: Criar dashboard

en: Create dependent discovery rule
pt_PT: Criar regra de descoberta dependente

en: Create dependent item
pt_PT: Criar item dependente

en: Create disabled
pt_PT: Criar inactivo

en: Create discovery rule
pt_PT: Criar regra de descoberta

en: Create discovery rule (select host first)
pt_PT: Criar regra de descoberta (selecione o host primeiro)

en: Create discovery rule (select template first)
pt_PT: Criar regra de descoberta (selecione o modelo primeiro)

en: Create enabled
pt_PT: Criar activo

en: Create graph
pt_PT: Criar gráfico

en: Create graph (select host first)
pt_PT: Criar gráfico (seleccionar o host primeiro)

en: Create graph (select template first)
pt_PT: Criar gráfico (selecione o modelo primeiro)

en: Create graph prototype
pt_PT: Criar protótipo de gráfico

en: Create host
pt_PT: Criar host

en: Create host group
pt_PT: Criar grupo de hosts

en: Create host prototype
pt_PT: Criar protótipo de host

en: Create hosts from selected prototypes as disabled?
pt_PT: Criar servidores de protótipos selecionados como desativados?

en: Create hosts from selected prototypes as enabled?
pt_PT: Criar servidores a partir de protótipos selecionados como ativados?

en: Create icon
pt_PT: Criar ícone

en: Create icon map
pt_PT: Criar mapa de ícones

en: Create item
pt_PT: Criar item

en: Create item (select host first)
pt_PT: Criar item (selecione o host primeiro)

en: Create item (select template first)
pt_PT: Criar item (selecione o modelo primeiro)

en: Create item prototype
pt_PT: Criar protótipo de item

en: Create items from selected prototypes as disabled?
pt_PT: Criar itens de protótipos selecionados como desativados?

en: Create items from selected prototypes as enabled?
pt_PT: Criar itens de protótipos selecionados como ativados?

en: Create maintenance period
pt_PT: Criar período de manutenção

en: Create map
pt_PT: Criar mapa

en: Create media type
pt_PT: Criar tipo de média

en: Create new
pt_PT: Criar novo

en: Create proxy
pt_PT: Criar proxy

en: Create report
pt_PT: Criar relatório

en: Create script
pt_PT: Criar script

en: Create service
pt_PT: Criar serviço

en: Create template
pt_PT: Criar template

en: Create template group
pt_PT: Criar grupo de modelos

en: Create trigger
pt_PT: Criar trigger

en: Create trigger (select host first)
pt_PT: Criar trigger (selecione o host primeiro)

en: Create trigger (select template first)
pt_PT: Criar gatilho (selecione o modelo primeiro)

en: Create trigger prototype
pt_PT: Criar protótipo de trigger

en: Create triggers from selected prototypes as disabled?
pt_PT: Criar gatilhos de protótipos selecionados como desativados?

en: Create triggers from selected prototypes as enabled?
pt_PT: Criar gatilhos de protótipos selecionados conforme ativado?

en: Create user
pt_PT: Criar utilizador

en: Create user group
pt_PT: Criar grupo de utilizadores

en: Create user role
pt_PT: Criar função de utilizador

en: Create web scenario
pt_PT: Criar cenário web

en: Create web scenario (select host first)
pt_PT: Criar cenário web (selecione o host primeiro)

en: Create web scenario (select template first)
pt_PT: Criar cenário web (selecione o modelo primeiro)

en: Created at
pt_PT: Criado em

en: Created by me
pt_PT: Criado por mim

en: Created by user
pt_PT: Criado pelo utilizador

en: Created by users
pt_PT: Criado por utilizadores

en: Critical
pt_PT: Crítico

en: Current
pt_PT: Atual

en: Current host
pt_PT: Host actual

en: Current password
pt_PT: Palavra-chave atual

en: Current password is mandatory.
pt_PT: Palavra-chave atual é mandatória

en: Current user
pt_PT: Utilizador atual

en: Current value
pt_PT: Valor actual

en: Custom
pt_PT: Personalizar

en: Custom expression
pt_PT: Expressão personalizada

en: Custom graphs
pt_PT: Gráficos personalizados

en: Custom intervals
pt_PT: Intervalo personalizado

en: Custom label
pt_PT: Etiqueta personalizada

en: Custom label for map "%2$s" elements of type "%1$s" may not be empty.
pt_PT: A etiqueta personalizada no mapa "%2$s" para elementos do tipo "%1$s" não pode estar vazia.

en: Custom message
pt_PT: Mensagem personalizada

en: Custom multiplier
pt_PT: Multiplicador personalizado

en: Custom on fail
pt_PT: Personalizar em caso de falha

en: Custom schedule
pt_PT: Programação personalizada

en: Custom scripts
pt_PT: Scripts personalizados

en: Custom severity names affect all locales and require manual translation!
pt_PT: Nomes personalizados de severidade afectam todas as traduções e exigem tradução manual!

en: Custom size
pt_PT: Tamanho personalizado

en: CyberArk Vault
pt_PT: Cofre CyberArk

en: Cycle
pt_PT: Ciclo

en: Czech (cs_CZ)
pt_PT: Checo (cs_CZ)

en: DNS name
pt_PT: Nome DNS

en: Daily
pt_PT: Diário

en: Dark
pt_PT: Escuro

en: Dashboard "%1$s" already exists.
pt_PT: O dashboard "%1$s" já existe.

en: Dashboard "%1$s" is used in report "%2$s".
pt_PT: O painel "%1$s" é usado no relatório "%2$s".

en: Dashboard created
pt_PT: Dashboard criado

en: Dashboard deleted | Dashboards deleted
pt_PT[0]: Painel eliminado
pt_PT[1]: Painéis eliminados

en: Dashboard page properties
pt_PT: Propriedades da página do painel

en: Dashboard properties
pt_PT: Propriedades do dashboard

en: Dashboard sharing
pt_PT: Partilha de dashboard

en: Dashboard updated
pt_PT: Dashboard actualizado

en: Dashboard with ID "%1$s" is not available.
pt_PT: O painel com o ID "%1$s" não está disponível.

en: Dashboards
pt_PT: Painéis

en: Dashed line
pt_PT: Linha tracejada

en: Data
pt_PT: Dados

en: Data collection
pt_PT: Coleção de dados

en: Data from %1$s. Generated in %2$s sec.
pt_PT: Dados de %1$s. Foram gerados em %2$s seg.

en: Data is not properly encoded.
pt_PT: Os dados não estão correctamente codificados.

en: Data overview
pt_PT: Vista geral de dados

en: Data set
pt_PT: Conjunto de dados

en: Data set label
pt_PT: Estabelecer etiqueta de dados

en: Data storage period
pt_PT: Périodo de armazenamento de dados

en: Data type
pt_PT: Tipo de dados

en: Database TLS CA file
pt_PT: Arquivo de CA TLS da base de dados

en: Database TLS certificate file
pt_PT: Arquivo de certificado TLS da base de dados

en: Database TLS certificate files must be read-only
pt_PT: Os arquivos de certificado TLS da base de dados devem ser somente leitura

en: Database TLS cipher list
pt_PT: Lista de cifras TLS da base de dados

en: Database TLS encryption
pt_PT: Criptografia TLS da base de dados

en: Database TLS key file
pt_PT: Arquivo de chave TLS da base de dados

en: Database history tables use primary key
pt_PT: As tabelas de histórico da base de dados usam chave primária

en: Database host
pt_PT: Servidor de base de dados

en: Database host verification
pt_PT: Verificação do servidor da base de dados

en: Database monitor
pt_PT: Monitor de base de dados

en: Database name
pt_PT: Nome da base de dados

en: Database password
pt_PT: Senha da base de dados

en: Database port
pt_PT: Porto da base de dados

en: Database schema
pt_PT: Schema da base de dados

en: Database server
pt_PT: Servidor de base de dados

en: Database type
pt_PT: Tipo de base de dados

en: Database user
pt_PT: Utilizador da base de dados

en: Date
pt_PT: Data

en: Date HW decommissioned
pt_PT: Data de HW desactivada

en: Date HW installed
pt_PT: Data de instalação do HW

en: Date HW maintenance expires
pt_PT: Período de manutenção do HW expira

en: Date HW purchased
pt_PT: Data de aquisição do HW

en: Date and time functions
pt_PT: Funções de data e hora

en: Day
pt_PT: Dia

[ctx: compact table header]
en: Day
pt_PT: Dia

en: Day before yesterday
pt_PT: Anteontem

en: Day of month
pt_PT: Dia do mês

en: Day of the week and day of the month cannot be specified simultaneously.
pt_PT: O dia da semana e o dia do mês não podem ser especificados simultaneamente.

en: Day of week
pt_PT: Dia da semana

en: Days
pt_PT: Dias

en: Deactivates manual suppression.
pt_PT: Desativa a supressão manual.

en: Debug mode
pt_PT: Modo de debug

en: Dec
pt_PT: Dez

en: December
pt_PT: Dezembro

en: Decimal places
pt_PT: Casas decimais

en: Decrease by
pt_PT: Diminuir em

en: Default
pt_PT: Por omissão

en: Default (%1$s)
pt_PT: Padrão (%1$s)

en: Default LDAP server must be specified.
pt_PT: O servidor LDAP padrão deve ser especificado.

en: Default access to new UI elements
pt_PT: Acesso padrão a novos elementos da interface do utilizador

en: Default access to new actions
pt_PT: Acesso padrão a novas ações

en: Default access to new modules
pt_PT: Acesso padrão a novos módulos

en: Default authentication
pt_PT: Autenticação por omissão

en: Default host inventory mode
pt_PT: Modo padrão do inventário em novos hosts

en: Default language
pt_PT: Idioma padrão

en: Default login form
pt_PT: Formulário de login padrão

en: Default media type
pt_PT: Tipo padrão de mídia

en: Default operation step duration
pt_PT: Duração por omissão de cada passo da operação

en: Default page display period
pt_PT: Período de exibição de página padrão

en: Default theme
pt_PT: Tema por omissão

en: Default time zone
pt_PT: Fuso horário padrão

en: Delay
pt_PT: Atraso

en: Delayed by
pt_PT: Atrasado em

en: Delete
pt_PT: Eliminar

en: Delete all elements that are not present in the import file?
pt_PT: Excluir todos os elementos que não estão presentes no arquivo de importação?

en: Delete and clear
pt_PT: Eliminar e limpar

en: Delete and clear selected templates? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
pt_PT: Eliminar e limpar os templates seleccionados? (Atenção: todos os hosts associados serão limpos!)

en: Delete and clear template? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
pt_PT: Eliminar e limpar template? (Atenção: todos os hosts associados serão limpos!)

en: Delete current action?
pt_PT: Eliminar acção actual?

en: Delete dashboard?
pt_PT: Eliminar o dashboard?

en: Delete discovery rule?
pt_PT: Eliminar regra de descoberta?

en: Delete expression?
pt_PT: Eliminar expressão?

en: Delete graph prototype?
pt_PT: Eliminar o protótipo de gráfico?

en: Delete graph?
pt_PT: Eliminar gráfico?

en: Delete icon map?
pt_PT: Eliminar mapa de ícones?

en: Delete item prototype?
pt_PT: Eliminar o protótipo de item?

en: Delete item?
pt_PT: Eliminar item?

en: Delete links between selected elements?
pt_PT: Eliminar associações entre os elementos seleccionados?

en: Delete maintenance period?
pt_PT: Eliminar período de manutenção?

en: Delete media type?
pt_PT: Eliminar o tipo de mídia?

en: Delete missing
pt_PT: Eliminar os ausentes

en: Delete regular expression?
pt_PT: Eliminar expressão regular?

en: Delete script?
pt_PT: Eliminar script?

en: Delete selected API token?
pt_PT: Eliminar token de API selecionado?

en: Delete selected SLA?
pt_PT: Eliminar SLA selecionado?

en: Delete selected SLAs?
pt_PT: Eliminar SLAs selecionados?

en: Delete selected action?
pt_PT: Eliminar ação selecionada?

en: Delete selected actions?
pt_PT: Eliminar acções seleccionadas?

en: Delete selected connector?
pt_PT: Eliminar conector selecionado?

en: Delete selected connectors?
pt_PT: Eliminar conectores selecionados?

en: Delete selected dashboards?
pt_PT: Eliminar os painéis selecionados?

en: Delete selected discovery rules?
pt_PT: Eliminar regras de descoberta seleccionadas?

en: Delete selected elements?
pt_PT: Eliminar elementos seleccionados?

en: Delete selected graph prototypes?
pt_PT: Eliminar o protótipos de gráfico selecionados?

en: Delete selected graphs?
pt_PT: Eliminar gráficos seleccionados?

en: Delete selected group?
pt_PT: Eliminar grupo seleccionado?

en: Delete selected groups?
pt_PT: Eliminar grupos seleccionados?

en: Delete selected host group?
pt_PT: Eliminar grupo de servidores selecionados?

en: Delete selected host groups?
pt_PT: Eliminar grupos de hosts seleccionados?

en: Delete selected host prototype?
pt_PT: Eliminar os protótipos de host seleccionados?

en: Delete selected host prototypes?
pt_PT: Eliminar os protótipos de host selecionados?

en: Delete selected host?
pt_PT: Eliminar host seleccionado?

en: Delete selected hosts?
pt_PT: Eliminar hosts seleccionados?

en: Delete selected image?
pt_PT: Eliminar imagem seleccionada?

en: Delete selected item prototypes?
pt_PT: Eliminar o protótipos de item selecionados?

en: Delete selected items?
pt_PT: Eliminar itens seleccionados?

en: Delete selected maintenance period?
pt_PT: Eliminar período de manutenção seleccionado?

en: Delete selected maintenance periods?
pt_PT: Eliminar períodos de manutenção seleccionados?

en: Delete selected map?
pt_PT: Eliminar o mapa seleccionado?

en: Delete selected maps?
pt_PT: Eliminar mapas seleccionados?

en: Delete selected media types?
pt_PT: Eliminar tipos de média seleccionados?

en: Delete selected proxies?
pt_PT: Eliminar proxies seleccionados?

en: Delete selected proxy?
pt_PT: Eliminar proxy selecionado?

en: Delete selected regular expressions?
pt_PT: Eliminar expressões regulares seleccionadas?

en: Delete selected role?
pt_PT: Eliminar função selecionada?

en: Delete selected roles?
pt_PT: Eliminar funções selecionadas?

en: Delete selected scheduled report?
pt_PT: Eliminar relatório programado selecionado?

en: Delete selected scheduled reports?
pt_PT: Eliminar relatórios programados selecionados?

en: Delete selected scripts?
pt_PT: Eliminar scripts seleccionados?

en: Delete selected service?
pt_PT: Eliminar serviço selecionado?

en: Delete selected services?
pt_PT: Eliminar serviços selecionados?

en: Delete selected shapes?
pt_PT: Eliminar as formas seleciondas?

en: Delete selected template group?
pt_PT: Eliminar grupo de modelos selecionado?

en: Delete selected template groups?
pt_PT: Eliminar grupos de modelos selecionados?

en: Delete selected templates?
pt_PT: Eliminar templates seleccionados?

en: Delete selected token?
pt_PT: Eliminar token selecionado?

en: Delete selected tokens?
pt_PT: Eliminar tokens selecionados?

en: Delete selected trigger prototypes?
pt_PT: Eliminar o protótipos de trigger selecionados?

en: Delete selected triggers?
pt_PT: Eliminar triggers seleccionados?

en: Delete selected user?
pt_PT: Eliminar utilizador seleccionado?

en: Delete selected users?
pt_PT: Eliminar utilizadores seleccionados?

en: Delete selected web scenarios?
pt_PT: Eliminar os cenários web selecionados?

en: Delete template?
pt_PT: Eliminar template?

en: Delete trigger prototype?
pt_PT: Eliminar o protótipo de trigger?

en: Delete trigger?
pt_PT: Eliminar trigger?

en: Delete web scenario?
pt_PT: Eliminar cenário web?

en: Deleted
pt_PT: Eliminado

en: Delimiter
pt_PT: Delimitador

en: Denied methods
pt_PT: Métodos negados

en: Deny
pt_PT: Negar

en: Deny list
pt_PT: Lista de negações

en: Dependencies
pt_PT: Dependências

en: Dependent
pt_PT: Dependente

en: Dependent item
pt_PT: Item dependente

en: Depends on
pt_PT: Depende de

en: Deployment status
pt_PT: Estado de deployment

en: Deprecated
pt_PT: Descontinuada

en: Deprecated parameter "%1$s" cannot be used with "%2$s".
pt_PT: O parâmetro descontinuado "%1$s" não pode ser usado com "%2$s".

en: Deprovisioned users group
pt_PT: Grupo de utilizadores desprovisionados

en: Deprovisioned users group cannot be deleted.
pt_PT: O grupo de utilizadores desprovisionados não pode ser eliminado.

en: Deprovisioned users group cannot be empty.
pt_PT: O grupo de utilizadores desprovisionados não pode estar vazio.

en: Deprovisioned users group cannot be enabled.
pt_PT: O grupo de utilizadores desprovisionados não pode ser ativado.

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Details
pt_PT: Detalhes

en: Details of web scenario
pt_PT: Detalhes do cenário web

en: Detected TimescaleDB license does not support compression. Compression is supported in TimescaleDB Community Edition.
pt_PT: A licença detectada do TimescaleDB não oferece suporte à compactação. A compactação é suportada no TimescaleDB Community Edition.

en: Detection period
pt_PT: Período de detecção

en: Deviations
pt_PT: Desvios

en: Device
pt_PT: Dispositivo

en: Device interrupts. Returns integer
pt_PT: Interrupções do dispositivo. Retorna: número inteiro

en: Device uniqueness criteria
pt_PT: Critério único para dispositivos

en: Digest
pt_PT: Sintetizar

en: Directory
pt_PT: Diretório

en: Directory size (in bytes). Returns integer
pt_PT: Tamanho do diretório (em bytes). Retorna inteiro

en: Disable
pt_PT: Desactivar

en: Disable debug mode
pt_PT: Desactivar o modo de depuração

en: Disable debug mode in selected groups?
pt_PT: Desactivar modo debug para os grupos seleccionados?

en: Disable host
pt_PT: Desactivar host

en: Disable host?
pt_PT: Desactivar host?

en: Disable hosts
pt_PT: Desactivar hosts

en: Disable hosts in the selected host groups?
pt_PT: Desactivar hosts nos grupos de hosts seleccionados?

en: Disable hosts monitored by selected proxies?
pt_PT: Desactivar hosts monitorizados pelos proxies seleccionados?

en: Disable hosts monitored by selected proxy?
pt_PT: Desativar servidores monitorados pelo proxy selecionado?

en: Disable selected API tokens?
pt_PT: Desativar tokens de API selecionados?

en: Disable selected SLA?
pt_PT: Desativar SLA selecionado?

en: Disable selected SLAs?
pt_PT: Desativar SLAs selecionados?

en: Disable selected action?
pt_PT: Desativar ação selecionada?

en: Disable selected actions?
pt_PT: Desactivar acções seleccionadas?

en: Disable selected connector?
pt_PT: Desativar conector selecionado?

en: Disable selected connectors?
pt_PT: Desativar conectores selecionados?

en: Disable selected discovery rules?
pt_PT: Desactivar regras de descoberta seleccionadas?

en: Disable selected groups?
pt_PT: Desactivar grupos seleccionados?

en: Disable selected hosts?
pt_PT: Desactivar hosts seleccionados?

en: Disable selected items?
pt_PT: Desactivar items seleccionados?

en: Disable selected media types?
pt_PT: Desactivar tipos de média seleccionados?

en: Disable selected module?
pt_PT: Desativar módulo selecionado?

en: Disable selected modules?
pt_PT: Desativar módulos selecionados?

en: Disable selected scheduled reports?
pt_PT: Desativar relatórios programados selecionados?

en: Disable selected triggers?
pt_PT: Desactivar triggers seleccionados?

en: Disable selected web scenarios?
pt_PT: Desactivar os cenários web selecionados?

en: Disabled
pt_PT: Desactivado

en: Disaster
pt_PT: Desastre

en: Discard unchanged
pt_PT: Descartar inalterado

en: Discard unchanged with heartbeat
pt_PT: Descarte inalterado com heartbeat

en: Discard value
pt_PT: Descartar valor

en: Discover
pt_PT: Descobrir

en: Discovered
pt_PT: Descoberto

en: Discovered by
pt_PT: Descoberto por

en: Discovered device
pt_PT: Dispositivo descoberto

en: Discovery
pt_PT: Descoberta

en: Discovery actions
pt_PT: Ações de descoberta

en: Discovery by proxy
pt_PT: Descoberta por proxy

en: Discovery check
pt_PT: Verificação de descoberta

en: Discovery checks
pt_PT: Verificações de descoberta

en: Discovery list
pt_PT: Lista de descobertas

en: Discovery object
pt_PT: Objecto de descoberta

en: Discovery rule
pt_PT: Regra de descoberta

[ctx: compact table header]
en: Discovery rule
pt_PT: Regra de descoberta

en: Discovery rule "%1$s" already exists.
pt_PT: A regra de descoberta "%1$s" já existe.

en: Discovery rule "%1$s" cannot be copied without its master item.
pt_PT: A regra de descoberta "%1$s" não pode ser copiada sem o seu item mestre.

en: Discovery rule "%1$s" is used in "%2$s" action.
pt_PT: A regra de descoberta "%1$s" é usada na ação "%2$s".

en: Discovery rule created
pt_PT: Regra de descoberta criada

en: Discovery rule deleted | Discovery rules deleted
pt_PT[0]: Regra de descoberta eliminada
pt_PT[1]: Regras de descoberta eliminadas

en: Discovery rule disabled | Discovery rules disabled
pt_PT[0]: Regra de descoberta desactivada
pt_PT[1]: Regras de descoberta desactivadas

en: Discovery rule enabled | Discovery rules enabled
pt_PT[0]: Regra de descoberta activada
pt_PT[1]: Regras de descoberta activadas

en: Discovery rule updated
pt_PT: Regra de descoberta actualizada

en: Discovery rules
pt_PT: Regras de descoberta

en: Discovery status
pt_PT: Estado da descoberta

en: Disk read statistics. Returns integer with type in sectors, operations, bytes; float with type in sps, ops, bps
pt_PT: Estatísticas de leitura de disco. Retorna: inteiro - se o tipo for setores, operações ou bytes; ponto flutuante - se o tipo for sps, ops, bps

en: Disk space in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
pt_PT: Espaço em disco em bytes ou em percentagem do total. Retorna: inteiro para bytes; ponto flutuante para percentagem

en: Disk write statistics. Returns integer with type in sectors, operations, bytes; float with type in sps, ops, bps
pt_PT: Estatísticas de gravação de disco. Retorna: inteiro - se o tipo for setores, operações ou bytes; ponto flutuante - se o tipo for sps, ops, bps

en: Display
pt_PT: Exibição

en: Display OK triggers for
pt_PT: Mostrar triggers OK para

en: Display graph
pt_PT: Mostrar gráfico

en: Display min/max/avg
pt_PT: Exibir mín./máx./méd.

en: Display problems
pt_PT: Mostrar incidentes

en: Display stacked graph
pt_PT: Mostrar gráfico empilhado

en: Displaying %1$s of %2$s found
pt_PT: A mostrar %1$s de %2$s encontrados

en: Displaying %1$s to %2$s of %3$s found
pt_PT: Apresentando %1$s até %2$s de %3$s encontrados

en: Displaying options
pt_PT: Opções de exibição

en: Division denominator
pt_PT: Denominador de divisão

en: Do you wish to replace the conditional expression?
pt_PT: Deseja substituir a expressão condicional?

en: Does not contain
pt_PT: Não contém

en: Does not equal
pt_PT: Não é igual

en: Does not exist
pt_PT: Não existe

en: Does not match regular expression
pt_PT: Não corresponde à expressão regular

en: Dot
pt_PT: Pontilhado

[ctx: discovery results in dashboard]
en: Down
pt_PT: Descer

[ctx: discovery status]
en: Down
pt_PT: Descer

en: Download image
pt_PT: Transferir imagem

en: Download the configuration file
pt_PT: Transferir a configuração

[ctx: compact table header]
en: Downtime
pt_PT: Tempo de inatividade

en: Draw
pt_PT: Desenho

en: Draw style
pt_PT: Estilo de desenho

en: Duplicate "name" value "%1$s" for map.
pt_PT: O valor fornecido para o "nome" do mapa "%1$s" está duplicado.

en: Duplicate "usrgrpid" "%1$s" in user groups for map "%2$s".
pt_PT: Duplicar "usrgrpid" "%1$s" em grupos de utilizadores para o mapa "%2$s".

en: Duplicate host. Host with the same host name "%1$s" already exists in data.
pt_PT: Duplicar servidor. O servidor com o mesmo nome de servidor "%1$s" já existe nos dados.

en: Duplicate host. Host with the same visible name "%1$s" already exists in data.
pt_PT: Duplicar servidor. O servidor tem o mesmo nome visível "%1$s" já existe nos dados.

en: Duplicate userid "%1$s" in users for map "%2$s".
pt_PT: O userid "%1$s" está duplicado nos utilizadores do mapa "%2$s".

en: Duration
pt_PT: Duração

[ctx: compact table header]
en: Duration
pt_PT: Duração

en: Dutch (nl_NL)
pt_PT: Holandês (nl_NL)

en: Each URL should have a unique name. Please make sure there is only one URL named
pt_PT: Cada URL deve ter um nome único. Certifique-se que existe apenas um URL com esse nome

en: Each item
pt_PT: Cada item

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Edit dashboard
pt_PT: Editar dashboard

en: Edit map
pt_PT: Editar mapa

en: Edit operation
pt_PT: Editar operação

en: Edit tree element
pt_PT: Editar árvore de elementos

en: Edit widget
pt_PT: Editar widget

en: Effective date
pt_PT: Data efetiva

en: Effective value
pt_PT: Valor real

en: Elasticsearch URL is not set for type: %1$s.
pt_PT: O URL do Elasticsearch não está definido para o tipo: %1$s.

en: Elasticsearch error: %1$s.
pt_PT: Erro do Elasticsearch: %1$s.

en: Element
pt_PT: Elemento

en: Element name
pt_PT: Nome do elemento

en: Ellipse
pt_PT: Elipse

en: Email
pt_PT: E-mail

en: Email and password
pt_PT: E-mail e senha

en: Email provider
pt_PT: Provedor de e-mail

en: Empty SSL certificate file for web scenario "%1$s".
pt_PT: Arquivo de certificado SSL ausente para o cenário web "%1$s".

en: Empty SSL key file for web scenario "%1$s".
pt_PT: Arquivo de chave SSL ausente para o cenário web "%1$s".

en: Empty color.
pt_PT: Cor vazia.

en: Empty input parameter.
pt_PT: Parâmetro de entrada vazio.

en: Empty map ID.
pt_PT: ID de mapa vazio.

en: Enable
pt_PT: Activar

en: Enable HTTP authentication
pt_PT: Ativar autenticação HTTP

en: Enable JIT provisioning
pt_PT: Ativar provisionamento JIT

en: Enable LDAP authentication
pt_PT: Ativar autenticação LDAP

en: Enable SAML authentication
pt_PT: Ativar autenticação SAML

en: Enable SCIM provisioning
pt_PT: Ativar provisionamento SCIM

en: Enable audit logging
pt_PT: Ativar registo de auditoria

en: Enable compression
pt_PT: Ativar compressão

en: Enable confirmation
pt_PT: Activar confirmação

en: Enable debug mode
pt_PT: Ativar modo de depuração

en: Enable debug mode in selected groups?
pt_PT: Activar modo de debug para os grupos seleccionados?

en: Enable host
pt_PT: Activar host

en: Enable host?
pt_PT: Activar host?

en: Enable hosts
pt_PT: Ativar hosts

en: Enable hosts monitored by selected proxies?
pt_PT: Activar hosts monitorizados pelos proxies seleccionados?

en: Enable hosts monitored by selected proxy?
pt_PT: Ativar servidores monitorados pelo proxy selecionado?

en: Enable internal housekeeping
pt_PT: Ativar a limpeza de dados interna

en: Enable selected API tokens?
pt_PT: Ativar tokens de API selecionados?

en: Enable selected SLA?
pt_PT: Ativar SLA selecionado?

en: Enable selected SLAs?
pt_PT: Ativar SLAs selecionados?

en: Enable selected action?
pt_PT: Ativar ação selecionada?

en: Enable selected actions?
pt_PT: Activar acções seleccionadas?

en: Enable selected connector?
pt_PT: Ativar conector selecionado?

en: Enable selected connectors?
pt_PT: Ativar conectores selecionados?

en: Enable selected discovery rules?
pt_PT: Activar regras de descoberta seleccionadas?

en: Enable selected groups?
pt_PT: Activar grupos seleccionados?

en: Enable selected hosts?
pt_PT: Activar hosts seleccionados?

en: Enable selected items?
pt_PT: Activar os itens seleccionados?

en: Enable selected media types?
pt_PT: Activar tipos de média seleccionados?

en: Enable selected module?
pt_PT: Ativar módulo selecionado?

en: Enable selected modules?
pt_PT: Ativar módulos selecionados?

en: Enable selected scheduled reports?
pt_PT: Ativar relatórios programados selecionados?

en: Enable selected triggers?
pt_PT: Activar triggers seleccionados?

en: Enable selected web scenarios?
pt_PT: Ativar os cenários web selecionados?

en: Enable trapping
pt_PT: Ativar captura

en: Enabled
pt_PT: Activado

en: Encrypt
pt_PT: Encriptar

en: Encryption
pt_PT: Encriptação

en: Encryption level
pt_PT: Nível de encriptação

en: End date
pt_PT: Data final

en: End of line sequence
pt_PT: Sequência de fim de linha

en: English (en_GB)
pt_PT: Inglês (en_GB)

en: English (en_US)
pt_PT: Inglês (en_US)

en: Equals
pt_PT: Igual

en: Error
pt_PT: Erro

en: Error budget
pt_PT: Erro de orçamento

[ctx: compact table header]
en: Error budget
pt_PT: Erro de orçamento

en: Error in search request for table "%1$s".
pt_PT: Erro no pedido de pesquisa para a tabela "%1$s".

en: Error message
pt_PT: Mensagem de erro

en: Error! Unable to start Zabbix server.
pt_PT: Erro! Não foi possível iniciar o servidor Zabbix.

en: Error: %1$s
pt_PT: Erro: %1$s

en: Evaluation period
pt_PT: Periodo de avaliação

en: Event
pt_PT: Evento

en: Event ID
pt_PT: ID do evento

en: Event acknowledged
pt_PT: Evento reconhecido

en: Event correlation
pt_PT: Correlacionamento de eventos

en: Event correlation rules
pt_PT: Regras de correlacionamento de eventos

en: Event details
pt_PT: Detalhes do evento

en: Event generation
pt_PT: Geração de eventos

en: Event is acknowledged
pt_PT: O evento está reconhecido

en: Event is not acknowledged
pt_PT: O evento não está reconhecido

en: Event list [previous 20]
pt_PT: Lista de eventos [20 anteriores]

en: Event log monitoring. Returns log
pt_PT: Monitoração do log de eventos. Retorna: log

en: Event name
pt_PT: Nome do evento

en: Event tag pair
pt_PT: Conjunto de etiqueta de evento

en: Event type
pt_PT: Tipo do evento

en: Event updated | Events updated
pt_PT[0]: Evento atualizado
pt_PT[1]: Eventos atualizados

en: Events
pt_PT: Eventos

en: Events and alerts
pt_PT: Eventos e alertas

en: Every day(s)
pt_PT: Diariamente

en: Every week(s)
pt_PT: Semanalmente

en: Example
pt_PT: Exemplo

en: Example: https://localhost/zabbix/ui/
pt_PT: Exemplo: https://localhost/zabbix/ui/

en: Except selected
pt_PT: Exceto selecionado

en: Exclude
pt_PT: Eliminar

en: Exclude host groups
pt_PT: Eliminar grupos de hosts

en: Excluded downtime
pt_PT: Tempo de inatividade excluído

en: Excluded downtimes
pt_PT: Tempos de inatividade excluídos

[ctx: compact table header]
en: Excluded downtimes
pt_PT: Tempos de inatividade excluídos

en: Execute
pt_PT: Executar

en: Execute WMI query and return the JSON document with all selected objects
pt_PT: Executa a consulta WMI e retorna o documento JSON com todos os objetos selecionados

en: Execute WMI query and return the first selected object. Returns integer, float, string or text (depending on the request)
pt_PT: Executa requisição WMI retornando o primeiro objeto seleccionado. Retorna: inteiro, ponto flutuante, caracter ou texto (dependendo da requisição)

en: Execute now
pt_PT: Executar agora

en: Execute on
pt_PT: Executar em

en: Execute scripts
pt_PT: Executar scripts

en: Executed
pt_PT: Executado

en: Executed script
pt_PT: Script executado

en: Execution confirmation
pt_PT: Confirmação de execução

en: Exists
pt_PT: Existe

en: Expand
pt_PT: Expandir

en: Expand macros
pt_PT: Expandir macros

en: Expand sidebar
pt_PT: Expandir barra lateral

en: Expand single problem
pt_PT: Expandir problemas singulares

en: Expired
pt_PT: Expirado

[ctx: maintenance status]
en: Expired
pt_PT: Expirado

en: Expired on %1$s.
pt_PT: Expirado em %1$s.

en: Expires at
pt_PT: Expira em

en: Expires in less than
pt_PT: Expira em menos de

en: Exploded
pt_PT: Expandido

en: Export
pt_PT: Exportar

en: Export failed
pt_PT: Falha na exportação

en: Export to CSV
pt_PT: Exportar para CSV

en: Expression
pt_PT: Expressão

en: Expression cannot be empty
pt_PT: Expressão não pode ser vazia

en: Expression constructor
pt_PT: Construtor de expressões

en: Expression type
pt_PT: Tipo de expressão

en: Expression variable elements
pt_PT: Elementos variáveis da expressão

en: Expressions
pt_PT: Expressões

en: External check
pt_PT: Verificação externa

[ctx: Friday short]
en: F
pt_PT: S

en: FALSE
pt_PT: FALSO

en: Fail
pt_PT: Falha

en: Fail-over delay: %1$s
pt_PT: Atraso de failover: %1$s

en: Failed
pt_PT: Falhou

[ctx: compact table header]
en: Failed
pt_PT: Falhou

en: Failed login
pt_PT: Falha no login

en: Failed to create dashboard
pt_PT: Falha ao criar o dashboard

en: Failed to parse URL.
pt_PT: Falha ao processar a URL.

en: Failed to paste dashboard page.
pt_PT: Falha ao colar a página no painel.

en: Failed to paste widget.
pt_PT: Falha ao colar o widget.

en: Failed to select default LDAP server.
pt_PT: Falha ao selecionar o servidor LDAP padrão.

en: Failed to update dashboard
pt_PT: Falha ao atualizar o dashboard

en: Failed to update dashboard page properties.
pt_PT: Falha ao atualizar as propriedades da página do painel.

en: Failed to update dashboard properties.
pt_PT: Falha ao atualizar as propriedades do painel.

en: Failed to update dashboard sharing.
pt_PT: Falha ao atualizar a partilha do painel.

en: Failed to update widget properties.
pt_PT: Falha ao atualizar as propriedades do widget.

en: Failure Audit
pt_PT: Auditoria de falhas

en: Fatal error, please report to the Zabbix team
pt_PT: Erro fatal, favor reportar ao time Zabbix

en: Favorite graphs
pt_PT: Gráficos favoritos

en: Favorite maps
pt_PT: Mapas favoritos

en: Feb
pt_PT: Fev

en: February
pt_PT: Fevereiro

en: Field
pt_PT: Campo

en: Field "%1$s" cannot be set to NULL.
pt_PT: O campo "%1$s" não pode ser definido como NULO.

en: Field "%1$s" is mandatory.
pt_PT: O campo "%1$s" é obrigatório.

en: Field "%1$s" is missing a value for map "%2$s".
pt_PT: No mapa "%2$s" o campo "%1$s" está com valor ausente.

en: Field "%1$s" is not correct: %2$s
pt_PT: O campo "%1$s" não está correcto: %2$s

en: Field "%1$s" is not correct: %2$s.
pt_PT: O campo "%1$s" não está correto: %2$s

en: Field "%1$s" is not integer.
pt_PT: O campo "%1$s" não é um inteiro.

en: Field "%1$s" is not string.
pt_PT: O campo "%1$s" não é um texto.

en: Field "%1$s" must be missing.
pt_PT: O campo "%1$s" não é deve estar faltando.

en: Field name
pt_PT: Nome do campo

en: File checksum, calculated by the UNIX cksum algorithm. Returns integer for crc32 (default) and string for md5, sha256
pt_PT: O checksum do arquivo, calculada pelo algoritmo cksum do UNIX. Retorna inteiro para crc32 (padrão) e string para md5, sha256

en: File is empty
pt_PT: O arquivo está vazio

en: File is too big, max upload size is %1$s bytes.
pt_PT: O ficheiro é demasiado grande, o tamanho máximo para upload é de %1$s bytes.

en: File owner information. Returns string
pt_PT: Informações do proprietário do arquivo. Retorna a string

en: File size in bytes (default) or in newlines. Returns integer
pt_PT: Tamanho do arquivo em bytes (padrão) ou em novas linhas. Retorna inteiro

en: File time information. Returns integer (Unix timestamp)
pt_PT: Horário do arquivo. Retorna: timestamp UNIX (número inteiro)

en: Fill
pt_PT: Preencher

en: Filled region
pt_PT: Região preenchida

en: Filter
pt_PT: Filtro

en: Filter deleted
pt_PT: Filtro eliminado

en: Filter properties
pt_PT: Propriedades do filtro

en: Filter results
pt_PT: Filtrar resultados

en: Filters
pt_PT: Filtros

en: Find string in a file. Returns 0 - match not found; 1 - found
pt_PT: Busca um texto em um arquivo. Retorna: 0 - não localizou; 1 - Localizou

en: Find string in a file. Returns the line containing the matched string, or as specified by the optional output parameter
pt_PT: Pesquisar texto num arquivo. Retorna a linha que contêm o texto pesquisado, ou como for especificado no parâmetro opcional

en: Find string on a web page. Returns the matched string, or as specified by the optional output parameter
pt_PT: Pesquisar texto numa página web. Retorna a linha que contêm o texto pesquisado, ou como for especificado no parâmetro opcional de saída

en: Finish
pt_PT: Terminar

en: Finnish (fi_FI)
pt_PT: Finlandês (fi_FI)

[ctx: page navigation]
en: First
pt_PT: Primeiro

en: Fit
pt_PT: Ajuste

en: Fit to map
pt_PT: Ajustar ao mapa

en: Fixed
pt_PT: Fixo

en: Fixed status
pt_PT: Status fixo

en: Flexible
pt_PT: Flexível

en: Follow redirects
pt_PT: Seguir redirecionamentos

en: Font
pt_PT: Fonte

en: Font color
pt_PT: Cor da fonte

en: Font size
pt_PT: Tamanho da fonte

en: Form data
pt_PT: Dados do formulário

en: Format
pt_PT: Formato

en: Formula
pt_PT: Fórmula

en: French (fr_FR)
pt_PT: Francês (fr_FR)

en: Fri
pt_PT: Sex

en: Friday
pt_PT: Sexta-feira

en: From
pt_PT: De

en: Frontend access
pt_PT: Acesso ao frontend

en: Frontend messaging
pt_PT: Mensagem do frontend

en: Full
pt_PT: Cheio

en: Function
pt_PT: Função

en: GSM modem
pt_PT: Modem GSM

en: GUI access disabled.
pt_PT: Acesso ao GUI desactivado.

en: General
pt_PT: Geral

en: Generate report by
pt_PT: Gerar relatório por

en: Generated in %1$s sec
pt_PT: Gerado em %1$s seg

en: Geographical maps
pt_PT: Mapas geográficos

en: Geomap
pt_PT: Mapa geográfico

en: Georgian (ka_GE)
pt_PT: Gregoriano (ka_GE)

en: German (de_DE)
pt_PT: Alemão (de_DE)

en: Get content of web page. Returns web page source as text
pt_PT: Recupera o conteúdo de uma página web. Retorna: o texto com código fonte da página

en: Get value
pt_PT: Obter valor

en: Get value and test
pt_PT: Obter valor e teste

en: Get value from host
pt_PT: Obter valor do servidor

en: Given expression is not a macro
pt_PT: A expressão fornecida não é uma macro

en: Global regular expression "%1$s" does not exist.
pt_PT: A expressão regular "%1$s" não existe.

en: Global value
pt_PT: Valor global

en: Go back to %1$s
pt_PT: Voltar para %1$s

en: Go to
pt_PT: Ir para

en: Go to "%1$s"
pt_PT: Ir para "%1$s"

en: Go to first page
pt_PT: Ir para a primeira página

en: Go to last page, %1$s
pt_PT: Ir para a última página, %1$s

en: Go to next page, %1$s
pt_PT: Ir para a próxima página, %1$s

en: Go to page %1$s
pt_PT: Ir para a página %1$s

en: Go to page %1$s, current page
pt_PT: Ir para a página %1$s, página atual

en: Go to previous page, %1$s
pt_PT: Ir para a página anterior, %1$s

en: Gradient line
pt_PT: Linha de gradiente

en: Graph
pt_PT: Gráfico

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s" (inherited from another template).
pt_PT: O gráfico "%1$s" já existe em "%2$s" (herdado de outro template).

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s" (items are not identical).
pt_PT: O gráfico "%1$s" já existe em "%2$s" (os itens não são idênticos).

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s".
pt_PT: O gráfico "%1$s" já existe em "%2$s".

en: Graph "%1$s" with templated items cannot contain items from other hosts.
pt_PT: O gráfico "%1$s" contém itens de template. Nesta situação não é possível adicionar itens de outros hosts.

en: Graph (classic)
pt_PT: Gráfico (clássico)

en: Graph added
pt_PT: Gráfico adicionado

en: Graph copied | Graphs copied
pt_PT[0]: Gráfico copiado
pt_PT[1]: Gráficos copiados

en: Graph prototype
pt_PT: Protótipo de gráfico

en: Graph prototype "%1$s" contains item prototypes from multiple discovery rules.
pt_PT: O protótipo de gráfico "%1$s" contêm protótipos de itens de várias regras de descoberta.

en: Graph prototype "%1$s" must have at least one item prototype.
pt_PT: O protótipo de gráfico "%1$s" precisa possuir pelo menos um protótipo de item.

en: Graph prototype "%1$s" with templated items cannot contain items from other hosts.
pt_PT: O protótipo de gráfico "%1$s" contém itens de template. Nesta situação não é possível adicionar itens de outros hosts.

en: Graph prototype added
pt_PT: Protótipo de gráfico adicionado

en: Graph prototype updated
pt_PT: Protótipo de gráfico actualizado

en: Graph prototype with ID "%1$s" is not available.
pt_PT: O protótipo de gráfico com o ID "%1$s" não está disponível.

en: Graph prototypes
pt_PT: Protótipos de gráfico

en: Graph sum
pt_PT: Somatório do gráfico

en: Graph type
pt_PT: Tipo de gráfico

en: Graph updated
pt_PT: Gráfico actualizado

en: Graph with ID "%1$s" is not available.
pt_PT: O gráfico com o ID "%1$s" não está disponível.

en: Graphs
pt_PT: Gráficos

en: Greek (el_GR)
pt_PT: Grego (el_GR)

en: Grid
pt_PT: Grelha

en: Group
pt_PT: Grupo

en: Group "%1$s" cannot be deleted, because it is used by a host prototype.
pt_PT: O grupo "%1$s" não pode ser eliminado por ser utilizado em um protótipo de host.

en: Group "%1$s" cannot be deleted, because it is used in a correlation condition.
pt_PT: O grupo "%1$s" não pode ser eliminado, pois é utilizado em condição de correlacionamento.

en: Group "%1$s" does not exist.
pt_PT: O grupo "%1$s" não existe.

en: Group "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
pt_PT: O grupo "%1$s" fornecido no host "%2$s" não existe.

en: Group base DN
pt_PT: DN base do grupo

en: Group configuration
pt_PT: Configuração do grupo

en: Group filter
pt_PT: Filtro de grupo

en: Group for discovered hosts
pt_PT: Grupo para hosts descobertos

en: Group member attribute
pt_PT: Atributo do membro do grupo

en: Group name
pt_PT: Nome do grupo

en: Group name attribute
pt_PT: Atributo de nome de grupo

en: Group prototype cannot be based on a discovered host group "%1$s".
pt_PT: O protótipo de grupo não pode ser baseado em regra de autodescoberta no host "%1$s".

en: Group prototypes
pt_PT: Protótipos de grupo

en: Grouping by
pt_PT: Agrupar por

en: Groups
pt_PT: Grupos

en: Guest user
pt_PT: Utilizador convidado

en: HTTP agent
pt_PT: Agente HTTP

en: HTTP authentication
pt_PT: Autenticação HTTP

en: HTTP login form
pt_PT: Formulário de login HTTP

en: HTTP proxy
pt_PT: Proxy HTTP

en: HTTP settings
pt_PT: Configurações HTTP

en: HW architecture
pt_PT: Arquitectura de HW

en: Hardware (Full details)
pt_PT: Hardware (Mais detalhes)

en: Hardware sensor reading. Returns float
pt_PT: Sensor de leitura de hardware. Retorna: número em ponto flutuante

en: HashiCorp Vault
pt_PT: Cofre HashiCorp

en: Headers
pt_PT: Cabeçalhos

en: Hebrew (he_IL)
pt_PT: Hebreu (he_IL)

en: Height
pt_PT: Altura

en: Help
pt_PT: Ajuda

en: Hexadecimal to decimal
pt_PT: Hexadecimal para decimal

en: Hidden
pt_PT: Oculto

en: Hide debug
pt_PT: Ocultar depuração

en: Hide groups without problems
pt_PT: Ocultar grupos sem problemas

en: Hide selected
pt_PT: Ocultar seleccionados

en: Hide sidebar
pt_PT: Ocultar barra lateral

[ctx: screen reader]
en: Hierarchy
pt_PT: Hierarquia

en: High
pt_PT: Alta

en: High availability cluster
pt_PT: Cluster de alta disponibilidade

en: High availability node
pt_PT: Nó de alta disponibilidade

en: High availability nodes
pt_PT: Nós de alta disponibilidade

en: High-contrast dark
pt_PT: Escuro de alto contraste

en: High-contrast light
pt_PT: Claro de alto contraste

en: Highlight whole row
pt_PT: Realçar linha inteira

en: History
pt_PT: Histórico

en: History and trends compression
pt_PT: Compressão de histórico e tendências

en: History cleanup is not supported if compression is enabled
pt_PT: A limpeza do histórico não é suportada se a compactação estiver ativada

en: History clear
pt_PT: Histórico limpo

en: History clearing can take a long time. Continue?
pt_PT: Eliminar o histórico pode demorar bastante tempo. Continuar?

en: History data
pt_PT: Dados do histórico

en: History data selection
pt_PT: Seleção de dados do histórico

en: History functions
pt_PT: Funções de histórico

en: Home
pt_PT: Início

en: Horizontal align
pt_PT: Alinhamento horizontal

en: Horizontal position
pt_PT: Posição horizontal

en: Host | Hosts
pt_PT[0]: Servidor
pt_PT[1]: Servidores

[ctx: compact table header]
en: Host
pt_PT: Servidor

en: Host "%1$s" already exists.
pt_PT: O host "%1$s" já existe.

en: Host "%1$s" cannot be without host group.
pt_PT: O host "%1$s" não pode ficar sem grupo.

en: Host "%1$s" is monitored by proxy "%2$s".
pt_PT: O servidor "%1$s" é monitorado pelo proxy "%2$s".

en: Host IP
pt_PT: IP do host

en: Host access
pt_PT: Acesso ao host

en: Host added
pt_PT: Host adicionado

en: Host address
pt_PT: Endereço do servidor

en: Host availability
pt_PT: Disponibilidade do servidor

en: Host cannot have more than one default interface of the same type.
pt_PT: O host não pode ter mais do que uma interface padrão do mesmo tipo.

en: Host count
pt_PT: Contagem de servidores

en: Host disabled | Hosts disabled
pt_PT[0]: Host desactivado
pt_PT[1]: Hosts desativados

en: Host enabled | Hosts enabled
pt_PT[0]: Host activado
pt_PT[1]: Hosts activados

en: Host graphs
pt_PT: Gráficos de servidor

en: Host group
pt_PT: Grupo de hosts

[ctx: compact table header]
en: Host group
pt_PT: Grupo de servidores

en: Host group "%1$s" already exists.
pt_PT: Grupo de hosts "%1$s" já existe.

en: Host group "%1$s" cannot be deleted, because it is used in a global script.
pt_PT: O grupo de hosts "%1$s" não pode ser eliminado pois é utilizado por um script global.

en: Host group "%1$s" is group for discovered hosts and cannot be deleted.
pt_PT: O grupo de servidores "%1$s" é um grupo para servidores descobertos e não pode ser eliminado.

en: Host group added
pt_PT: Grupo de servidores adicionado

en: Host group deleted | Host groups deleted
pt_PT[0]: Grupo de servidor eliminado
pt_PT[1]: Grupo de servidores eliminado

en: Host group elements
pt_PT: Elementos do grupo de hosts

en: Host group label type
pt_PT: Tipo de etiqueta do grupo de hosts

en: Host group updated
pt_PT: Grupo de servidores atualizado

en: Host group with ID "%1$s" is not available.
pt_PT: O grupo de hosts com o ID "%1$s" não está disponível.

en: Host groups
pt_PT: Grupos de hosts

en: Host interface
pt_PT: Interface do host

en: Host inventory
pt_PT: Inventário do host

en: Host inventory overview
pt_PT: Vista global do inventário de host

en: Host label type
pt_PT: Tipo de etiqueta do host

en: Host macros
pt_PT: Macros de host

en: Host metadata
pt_PT: Metadados do host

en: Host name
pt_PT: Nome do host

en: Host networks
pt_PT: Redes do host

en: Host permissions
pt_PT: Permissões de servidor

en: Host prototype
pt_PT: Protótipo de servidor

en: Host prototype added
pt_PT: Protótipo de host adicionado

en: Host prototype macros
pt_PT: Hospedar macros de protótipo

en: Host prototype updated | Host prototypes updated
pt_PT[0]: O protótipo de host foi actualizado
pt_PT[1]: Os protótipos de hosts foram actualizados

en: Host prototype with host name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s".
pt_PT: Já existe protótipo de host com o nome "%1$s" na autodescoberta "%2$s".

en: Host prototype with visible name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s".
pt_PT: Já existe protótipo de host com o nome visível "%1$s" na autodescoberta "%2$s".

en: Host prototypes
pt_PT: Protótipos de host

en: Host router
pt_PT: Router do host

en: Host subnet mask
pt_PT: Máscara de rede do host

en: Host tags
pt_PT: Etiquetas de servidor

en: Host time
pt_PT: Hora do host

en: Host update failed.
pt_PT: Não foi possível actualizar o host.

en: Host with ID "%1$s" is not available.
pt_PT: O host com o ID "%1$s" não está disponível.

en: Host with host name "%1$s" already exists.
pt_PT: Já existe um servidor com o nome "%1$s".

en: Host with the same name "%1$s" already exists.
pt_PT: Já existe um host com o nome "%1$s".

en: Host with the same visible name "%1$s" already exists.
pt_PT: Já existe um host com o nome visível "%1$s".

en: Host with visible name "%1$s" already exists.
pt_PT: Já existe um servidor com nome visível "%1$s" .

en: Hosts
pt_PT: Servidores

en: Hosts location
pt_PT: Localização dos hosts

en: Hour
pt_PT: Hora

en: Hours
pt_PT: Horas

en: Housekeeping
pt_PT: Limpeza de dados

en: Hungarian (hu_HU)
pt_PT: Húngaro (hu_HU)

[ctx: abbreviation of severity level]
en: I
pt_PT: EU

en: I confirm to remove all macros
pt_PT: Confirmo para remover todas as macros

en: I confirm to remove all value mappings
pt_PT: Confirmo para remover todos os valores mapeados

en: ICMP ping
pt_PT: Ping ICMP

en: IP address
pt_PT: Endereço IP

en: IP and DNS cannot be empty for host interface.
pt_PT: O campo IP e DNS não podem ficar em branco para a interface do host.

en: IP range
pt_PT: Gama de IPs

en: IP range "%1$s" exceeds "%2$s" address limit
pt_PT: O range de IP "%1$s" excede o limite de endereços "%2$s"

en: IPMI agent
pt_PT: Agente IPMI

en: IPMI interfaces
pt_PT: Interfaces IPMI

en: IPMI sensor
pt_PT: Sensor IPMI

en: Icon
pt_PT: Ícone

en: Icon (default)
pt_PT: Ícone (por omissão)

en: Icon (disabled)
pt_PT: Ícone (desactivado)

en: Icon (maintenance)
pt_PT: Ícone (manutenção)

en: Icon (problem)
pt_PT: Ícone (problema)

en: Icon highlight
pt_PT: Realce do ícone

en: Icon map
pt_PT: Mapeamento de ícone

en: Icon map "%1$s" already exists.
pt_PT: O mapa de ícones "%1$s" já existe.

en: Icon map "%1$s" cannot be deleted. Used in map "%2$s".
pt_PT: O mapeamento de ícone "%1$s" não pode ser eliminado. Está a ser utilizado no mapa "%2$s".

en: Icon map created
pt_PT: O mapeamento de ícone criado

en: Icon map deleted
pt_PT: O mapeamento de ícone eliminado

en: Icon map updated
pt_PT: O mapeamento de ícone actualizado

en: Icon mapping
pt_PT: O mapeamento de ícone

en: Icon with ID "%1$s" is not available.
pt_PT: O ícone com o ID "%1$s" não está disponível.

en: Icons
pt_PT: Ícones

en: IdP entity ID
pt_PT: ID da entidade IdP

en: Identical ID (%1$s) is used by modules located at %2$s.
pt_PT: Um idêntico ID (%1$s) é usado por módulos localizados em %2$s.

en: Identical actions are used by modules located at %1$s.
pt_PT: Ações idênticas são usadas por módulos localizados em %1$s.

en: Identical namespace (%1$s) is used by modules located at %2$s.
pt_PT: Um idêntico namespace (%1$s) é usado por módulos localizados em %2$s.

en: Identification of the system. Returns string
pt_PT: Identificação do sistema. Retorna texto

en: If filter matches
pt_PT: Se o filtro corresponder

en: If you think this message is wrong, please consult your administrators about getting the necessary permissions.
pt_PT: Se acha que esta mensagem está errada, por favor consulte os administradores a fim de conseguir as permissões necessárias.

en: Iframe sandboxing exceptions
pt_PT: Exceções de sandboxing de iframe

en: Ignore this service
pt_PT: Ignorar este serviço

en: Image
pt_PT: Imagem

en: Image "%1$s" already exists.
pt_PT: A imagem "%1$s" já existe.

en: Image added
pt_PT: Imagem adicionada

en: Image deleted
pt_PT: Imagem eliminada

en: Image label type
pt_PT: Tipo de etiqueta da imagem

en: Image size must be less than %1$s.
pt_PT: O tamanho da imagem deve ser menor que %1$s.

en: Image updated
pt_PT: Imagem actualizada

en: Images
pt_PT: Imagens

en: Images for all maps will be updated!
pt_PT: Irão ser actualizadas as imagens de todos os mapas!

en: Immediately
pt_PT: Imediatamente

en: Import
pt_PT: Importar

en: Import failed
pt_PT: Falha na importação

en: Import file
pt_PT: Importar fisheiro

en: Imported successfully
pt_PT: Importado com sucesso

en: Impossible to filter by inventory field "%1$s", which does not exist.
pt_PT: Impossível filtrar por campo de inventário "%1$s", que não existe.

en: In maintenance
pt_PT: Em manutenção

en: In progress
pt_PT: Em progresso

en: In range
pt_PT: No intervalo

en: Inaccessible SLA
pt_PT: SLA inacessível

en: Inaccessible action
pt_PT: Ação inacessível

en: Inaccessible dashboard
pt_PT: Painel inacessível

en: Inaccessible discovery rule
pt_PT: Regra de descoberta inacessível

en: Inaccessible graph
pt_PT: Gráfico inacessível

en: Inaccessible graph prototype
pt_PT: Protótipo gráfico inacessível

en: Inaccessible group
pt_PT: Grupo inacessível

en: Inaccessible host
pt_PT: Host inacessível

en: Inaccessible item
pt_PT: Item inacessível

en: Inaccessible item prototype
pt_PT: Protótipo de item inacessível

en: Inaccessible maintenance
pt_PT: Manutenção inacessível

en: Inaccessible map
pt_PT: Mapa inacessível

en: Inaccessible media type
pt_PT: Tipo de mídia inacessível

en: Inaccessible service
pt_PT: Serviço inacessível

en: Inaccessible template
pt_PT: Modelo inacessível

en: Inaccessible trigger
pt_PT: Gatilho inacessível

en: Inaccessible user
pt_PT: Utilizador inacessível

en: Inaccessible user group
pt_PT: Grupo de utilizadores inacessível

en: Inaccessible widget
pt_PT: Widget inacessível

en: Inaccessible widget type.
pt_PT: Tipo de widget inacessível.

en: Inaccessible widgets were not copied.
pt_PT: Não foram copiados widgets inacessíveis.

en: Inaccessible widgets were not pasted.
pt_PT: Widgets inacessíveis não foram colados.

en: Include
pt_PT: Incluir

en: Include event menu entry
pt_PT: Incluir entrada no menu do evento

en: Incoming traffic statistics on network interface. Returns integer
pt_PT: Retorna estatísticas de tráfego de uma interface. Retorna: número inteiro

en: Incomplete configuration
pt_PT: configuração incompleta

en: Incorrect "height" value for map "%1$s".
pt_PT: Valor incorrecto para a "altura" do mapa "%1$s".

en: Incorrect "permission" value "%1$s" in user groups for map "%2$s".
pt_PT: Valor incorrecto para a "permissão" "%1$s" nos grupos de utilizadores do mapa "%2$s".

en: Incorrect "permission" value "%1$s" in users for map "%2$s".
pt_PT: Valor incorrecto para a "permissão" "%1$s" nos utilizadores do mapa "%2$s".

en: Incorrect "private" value "%1$s" for map "%2$s".
pt_PT: Valor incorrecto para o campo "private" "%1$s" no mapa "%2$s".

en: Incorrect "width" value for map "%1$s".
pt_PT: Valor inválido para a "largura" do mapa "%1$s".

en: Incorrect %1$s label type value for map "%2$s".
pt_PT: A etiqueta do tipo %1$s não é válida para o mapa "%2$s".

en: Incorrect API "%1$s".
pt_PT: API incorrecta "%1$s".

en: Incorrect SNMP OID.
pt_PT: OID SNMP inválido.

en: Incorrect SNMP community.
pt_PT: Community SNMP incorrecta.

en: Incorrect action condition discovery check.
pt_PT: A verificação de descoberta é invalida para esta acção.

en: Incorrect action condition discovery check. Discovery check does not exist or you have no access to it.
pt_PT: A acção tem uma condição de descoberta inválida. A verificação de descoberta não existe ou o utilizador não tem acesso a ela.

en: Incorrect action condition discovery object.
pt_PT: O objeto de descoberta da acção está incorrecto.

en: Incorrect action condition discovery rule. Discovery rule does not exist or you have no access to it.
pt_PT: A acção tem uma condição de descoberta inválida. A regra de descoberta não existe ou o utilizador não tem acesso a ela.

en: Incorrect action condition discovery status.
pt_PT: A acção tem uma condição de descoberta com um estado inválido.

en: Incorrect action condition event type.
pt_PT: A acção possui condição incorrecta: Tipo de evento.

en: Incorrect action condition or operation host group. Host group does not exist or you have no access to it.
pt_PT: Condição de ação incorreta ou grupo de servidor de operação. O grupo de servidores não existe ou não tem acesso a ele.

en: Incorrect action condition or operation host. Host does not exist or you have no access to it.
pt_PT: Condição de ação incorreta ou servidor de operação. O host não existe ou não tem acesso a ele.

en: Incorrect action condition or operation template. Template does not exist or you have no access to it.
pt_PT: Condição de ação ou modelo de operação incorreto. O modelo não existe ou não tem acesso a ele.

en: Incorrect action condition port "%1$s".
pt_PT: A acção possui porta de condição incorrecta: "%1$s".

en: Incorrect action condition proxy. Proxy does not exist or you have no access to it.
pt_PT: A acção tem uma condição com proxy inválido. O proxy não existe ou o utilizador não tem acesso a ele.

en: Incorrect action condition service. Service does not exist or you have no access to it.
pt_PT: Serviço de condição de ação incorreta. O serviço não existe ou não tem acesso a ele.

en: Incorrect action condition trigger severity.
pt_PT: A acção possui condição de severidade de trigger incorrecta.

en: Incorrect action condition trigger. Trigger does not exist or you have no access to it.
pt_PT: A acção tem uma condição com trigger inválido. O trigger não existe ou o utilizador não tem acesso a ele.

en: Incorrect action condition type.
pt_PT: A acção tem uma condição com tipo inválido.

en: Incorrect action operation escalation step values.
pt_PT: A acção tem uma condição de operação com valor de passo de escalonamento inválido.

en: Incorrect action operation media type. Media type does not exist or you have no access to it.
pt_PT: Tipo de mídia de operação de ação incorreta. O tipo de mídia não existe ou não tem acesso a ele.

en: Incorrect action operation type "%1$s" for event source "%2$s".
pt_PT: O tipo de operação "%1$s" é inválido na acção para o tipo de evento "%2$s".

en: Incorrect action operation user group. User group does not exist or you have no access to it.
pt_PT: Grupo de utilizadores de operação de ação incorreta. O grupo de utilizadores não existe ou não tem acesso a ele.

en: Incorrect action operation user. User does not exist or you have no access to it.
pt_PT: Operação de utilizador com ação incorreta. O utilizador não existe ou não tem acesso a ele.

en: Incorrect arguments passed to function.
pt_PT: Argumentos incorrectos passados para a função.

en: Incorrect bulk value for interface.
pt_PT: Valor inválido para a interface.

en: Incorrect characters used for host name "%1$s".
pt_PT: Caracteres incorretos usados para o nome do servidor "%1$s".

en: Incorrect default charset for Zabbix database: %1$s.
pt_PT: Conjunto de caracteres padrão incorreto para a base de dados Zabbix: %1$s.

en: Incorrect field "%1$s" name or value in where statement for table "%2$s".
pt_PT: O nome para o campo "%1$s" é inválido ou o valor é incorrecto para a tabela "%2$s".

en: Incorrect fields for sysmap.
pt_PT: Campos inválidos para o mapa do sistema.

en: Incorrect file path for "%1$s": %2$s.
pt_PT: Caminho de arquivo incorreto para "%1$s": %2$s.

en: Incorrect file upload.
pt_PT: Ficheiro de upload inválido.

en: Incorrect function is used
pt_PT: Usada função incorrecta

en: Incorrect image index.
pt_PT: Índice de imagem inválido.

en: Incorrect input parameters.
pt_PT: Parâmetros de entrada incorrectos.

en: Incorrect interface DNS parameter "%1$s" provided.
pt_PT: Parâmetro DNS de interface incorreto "%1$s" fornecido.

en: Incorrect interface port "%1$s" provided.
pt_PT: Porta de interface "%1$s" fornecida está incorreta .

en: Incorrect inventory field "%1$s".
pt_PT: Campo de inventário incorreto "%1$s".

en: Incorrect inventory mode in action operation.
pt_PT: A operação da acção possui um modo inválido para o inventário.

en: Incorrect item key "%1$s" provided for trigger expression on "%2$s".
pt_PT: Está a ser utilizada uma chave de item inválida "%1$s" na expressão do trigger em "%2$s".

en: Incorrect item value type
pt_PT: Tipo de valor incorrecto para o item

en: Incorrect item value type "%1$s" provided for trigger function "%2$s".
pt_PT: Tipo de valor inválido para o item "%1$s" na função "%2$s" do trigger.

en: Incorrect list of items.
pt_PT: Lista de itens incorrecta.

en: Incorrect maintenance period (minimum 5 minutes)
pt_PT: Período de manutenção inválido (o mínimo é de 5 minutos)

en: Incorrect map ID.
pt_PT: ID de mapa inválido.

en: Incorrect method "%1$s.%2$s".
pt_PT: Método incorrecto "%1$s.%2$s".

en: Incorrect parameter "%1$s" value: %2$s.
pt_PT: Valor incorreto do parâmetro "%1$s": %2$s.

en: Incorrect port range.
pt_PT: Gama de portos incorrecto.

en: Incorrect regular expression "%1$s": "%2$s"
pt_PT: A expressão regular "%1$s": "%2$s" é inválida

en: Incorrect response received from Zabbix server "%1$s".
pt_PT: Foi recebida uma resposta inválida do servidor Zabbix "%1$s".

en: Incorrect schedule: %1$s.
pt_PT: Agendamento incorreto: %1$s.

en: Incorrect status for host "%1$s".
pt_PT: Status incorrecto para o host "%1$s".

en: Incorrect templated web scenario step count.
pt_PT: Contagem incorrecta de cenários web oriundos de template.

en: Incorrect trigger expression.
pt_PT: Trigger com expressão inválida.

en: Incorrect trigger expression. Host "%1$s" does not exist or you have no access to this host.
pt_PT: Trigger com expressão inválida. O host "%1$s" não existe ou o utilizador não acesso a ele.

en: Incorrect trigger expression. Trigger expression elements should not belong to a template and a host simultaneously.
pt_PT: Trigger com expressão inválida. Os elementos da expressão não podem fazer referência a um template e a um host em simultâneo.

en: Incorrect trigger prototype expression. Host "%1$s" does not exist or you have no access to this host.
pt_PT: O protótipo de trigger possui expressão inválida. O host "%1$s" não existe ou não possui acesso a este host.

en: Incorrect trigger prototype expression. Trigger prototype expression elements should not belong to a template and a host simultaneously.
pt_PT: O protótipo de trigger possui expressão inválida. A expressão não pode possuir referencia a host e template simultaneamente.

en: Incorrect user ID specified for map "%1$s".
pt_PT: Foi fornecido um ID de utilizador inválido para o mapa "%1$s".

en: Incorrect user group ID specified for map "%1$s".
pt_PT: O ID de grupo de utilizadores fornecido para o mapa "%1$s" é inválido.

en: Incorrect user name or password or account is temporarily blocked.
pt_PT: Nome de utilizador ou senha incorretos ou a conta está temporariamente bloqueada.

en: Incorrect value "%1$s" for "%2$s" field.
pt_PT: O valor "%1$s" não é válido para o campo "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for "%2$s" field: must be between %3$s and %4$s, and have no more than %5$s digits after the decimal point.
pt_PT: Valor incorreto "%1$s" para o campo "%2$s": deve estar entre %3$s e %4$s, e não ter mais que %5$s dígitos após a vírgula decimal.

en: Incorrect value "%1$s" for "%2$s" field: must be between %3$s and %4$s.
pt_PT: O valor "%1$s" não é válido para o campo "%2$s": seu valor deve estar entre %3$s e %4$s.

en: Incorrect value "%1$s" for float field "%2$s".
pt_PT: O valor "%1$s" é inválido para o campo float "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for int field "%2$s".
pt_PT: O valor "%1$s" é inválido para o campo int "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for unsigned int field "%2$s".
pt_PT: O valor "%1$s" é inválido para o campo unsigned int "%2$s".

en: Incorrect value for "%1$s" field.
pt_PT: Valor incorreto para o campo "%1$s".

en: Incorrect value for field "%1$s": %2$s.
pt_PT: Valor inválido para o campo "%1$s": %2$s.

en: Increase by
pt_PT: Aumentar em

en: Indefinitely
pt_PT: Indefinidamente

en: Indicators
pt_PT: Indicadores

en: Indonesian (id_ID)
pt_PT: Indonésio (id_ID)

en: Infinity
pt_PT: Infinito

en: Info
pt_PT: Informação

[ctx: compact table header]
en: Info
pt_PT: Informação

en: Information
pt_PT: Informação

en: Information about a file. Returns JSON
pt_PT: Informações sobre um arquivo. Retorna JSON

en: Information about a service. Returns integer with param as state, startup; string - with param as displayname, path, user; text - with param as description; Specifically for state: 0 - running, 1 - paused, 2 - start pending, 3 - pause pending, 4 - continue pending, 5 - stop pending, 6 - stopped, 7 - unknown, 255 - no such service; Specifically for startup: 0 - automatic, 1 - automatic delayed, 2 - manual, 3 - disabled, 4 - unknown
pt_PT: Informação sobre um serviço. Retorna inteiro - (state, startup); Caractere - (displayname, path, user); Texto - (description); Especificamente para estado: 0 - em execução, 1 - pausado, 2 - iniciação pendente, 3 - pausa pendente, 4 - retorno pendente, 5 - finalização pendente, 6 - finalizado, 7 - desconhecido, 255 - serviço desconhecido; Especificamente para inicialização: 0 - automático, 1 - Automático com atraso, 2 - Manual, 3 - Desabilitado, 4 - desconhecido

en: Inherit
pt_PT: Herdar

en: Inherited
pt_PT: herdado

en: Inherited and host macros
pt_PT: Macros herdadas e do host

en: Inherited and host prototype macros
pt_PT: Macros de protótipo de servidor herdadas

en: Inherited and item tags
pt_PT: Tags herdadas e de item

en: Inherited and scenario tags
pt_PT: Tags herdadas e de cenário

en: Inherited and template macros
pt_PT: Macros herdadas e de template

en: Inherited and trigger tags
pt_PT: Tags herdadas e de gatilho

en: Inherited items
pt_PT: Itens herdados

en: Initial view
pt_PT: Visualização inicial

en: Initial view is ignored if the default view is set.
pt_PT: A exibição inicial é ignorada se a exibição padrão estiver definida.

en: Insert
pt_PT: Inserir

en: Insert expression
pt_PT: Insira a expressão

en: Install
pt_PT: Instalação

en: Installation
pt_PT: Instalação

en: Installer name
pt_PT: Nome do instalador

en: Integrations
pt_PT: Integrações

en: Interface is linked to item "%1$s" on "%2$s".
pt_PT: A interface está associada ao item "%1$s" em "%2$s".

en: Interface type
pt_PT: Tipo de interface

en: Interface with DNS "%1$s" cannot have empty IP address.
pt_PT: A interface com o DNS "%1$s" não pode ter o campo IP vazio.

en: Interface with IP "%1$s" cannot have empty DNS name while having "Use DNS" property on "%2$s".
pt_PT: A interface com o IP "%1$s" não pode ter o DNS vazio enquanto a propriedade "Utilizar DNS" estiver seleccionada em "%2$s".

en: Interface with IP "%1$s" cannot have empty DNS name.
pt_PT: A interface com o IP "%1$s" não pode ter o nome de DNS vazio.

[ctx: authentication]
en: Internal
pt_PT: Interno

[ctx: user type]
en: Internal
pt_PT: Interno

en: Internal JSON-RPC error.
pt_PT: Erro interno no JSON-RPC.

en: Internal actions
pt_PT: Ações internas

en: Internal data storage period
pt_PT: Período de armazenamento interna de dados

en: Internal error.
pt_PT: Erro interno.

en: Internal problem
pt_PT: Problema interno

en: Internal problem recovery
pt_PT: Recuperação de problemas internos

en: Interval
pt_PT: Intervalo

en: Invalid API method "%2$s" for user role "%1$s".
pt_PT: Método API inválido "%2$s" para função de utilizador "%1$s".

en: Invalid IP address "%1$s".
pt_PT: O endereço IP "%1$s" é inválido.

en: Invalid JSON. An error occurred on the server while parsing the JSON text.
pt_PT: JSON inválido. Ocorreu um erro quando o servidor processava o texto JSON.

en: Invalid LDAP JIT provisioning media type mapping configuration.
pt_PT: Configuração de mapeamento de tipo de mídia de provisionamento JIT LDAP inválida.

en: Invalid LDAP JIT provisioning user group mapping configuration.
pt_PT: Configuração de mapeamento de grupo de utilizadores de provisionamento JIT LDAP inválida.

en: Invalid LDAP configuration
pt_PT: Configuração de LDAP inválida

en: Invalid SAML JIT provisioning media type mapping configuration.
pt_PT: Configuração de mapeamento de tipo de mídia de provisionamento SAML JIT inválida.

en: Invalid SAML JIT provisioning user group mapping configuration.
pt_PT: Configuração de mapeamento de grupo de utilizadores de provisionamento SAML JIT inválida.

en: Invalid YAML file contents
pt_PT: Conteúdo do arquivo YAML inválido

en: Invalid action condition: %1$s.
pt_PT: Condição inválida na acção: %1$s.

en: Invalid condition: %1$s.
pt_PT: Condição inválida: %1$s.

en: Invalid date.
pt_PT: Data inválida.

en: Invalid email address "%1$s".
pt_PT: Endereço de e-mail inválido "%1$s".

en: Invalid email address for media type with ID "%1$s".
pt_PT: Endereço de e-mail inválido para tipo de mídia com ID "%1$s".

en: Invalid interval "%1$s".
pt_PT: Intervalo inválido "%1$s".

en: Invalid key "%1$s": %2$s.
pt_PT: Chave inválida "%1$s": %2$s.

en: Invalid media type mapping configuration.
pt_PT: Configuração de mapeamento de tipo de mídia inválida.

en: Invalid method parameters.
pt_PT: Parâmetros inválidos para o método.

en: Invalid parameter "%1$s": %2$s.
pt_PT: Parâmetro inválido "%1$s": %2$s.

en: Invalid params.
pt_PT: Parâmetros inválidos.

en: Invalid request.
pt_PT: Pedido inválido.

en: Invalid response code "%1$s".
pt_PT: Código de resposta inválido "%1$s".

en: Invalid tag "%1$s": %2$s.
pt_PT: Tag inválida "%1$s": %2$s.

en: Invalid time period.
pt_PT: Período de tempo inválido.

en: Invalid user group mapping configuration.
pt_PT: Configuração de mapeamento de grupo de utilizadores inválida.

en: Invalid zoomparameter "%1$s": %2$s.
pt_PT: Parâmetro de zoom inválido "%1$s": %2$s.

en: Inventory
pt_PT: Inventário

en: Inventory disabled for host "%1$s".
pt_PT: Inventário desactivado para o host: "%1$s".

en: Inventory field
pt_PT: Campo do inventário

en: Inventory mode
pt_PT: Modo de inventário

en: Invoke "Execute now" on read-only hosts
pt_PT: Invoque "Executar agora" em hosts somente leitura

en: Is online?
pt_PT: Online?

en: Issuer
pt_PT: Emissor

en: It is not possible to filter by user password.
pt_PT: Não é possível filtrar pela senha do utilizador.

en: It is not possible to search by user password.
pt_PT: Não é possível pesquisar pela senha do utilizador.

en: Italian (it_IT)
pt_PT: Italiano (it_IT)

en: Item added
pt_PT: Item adicionado

en: Item contains user-defined macros with secret values. Values of these macros should be entered manually.
pt_PT: O item contém macros definidas pelo utilizador com valores secretos. Os valores dessas macros devem ser inseridos manualmente.

en: Item copied | Items copied
pt_PT[0]: Item copiado
pt_PT[1]: Itens copiados

en: Item count
pt_PT: Contagem de itens

en: Item disabled | Items disabled
pt_PT[0]: Item desactivado
pt_PT[1]: Itens desativados

en: Item enabled | Items enabled
pt_PT[0]: Item activado
pt_PT[1]: Itens activados

en: Item in "not supported" state
pt_PT: O item está como "não suportado"

en: Item list
pt_PT: Item da lista

en: Item not selected
pt_PT: Item não seleccionado

en: Item pattern
pt_PT: Padrão de item

en: Item prototype
pt_PT: Protótipo de item

en: Item prototype added
pt_PT: Protótipo de item adicionado

en: Item prototype updated | Item prototypes updated
pt_PT[0]: O protótipo de item foi actualizado
pt_PT[1]: Os protótipos de itens foram actualizados

en: Item prototype with ID "%1$s" is not available.
pt_PT: O protótipo de itens com o ID "%1$s" não está disponível.

en: Item prototypes
pt_PT: Protótipos de itens

en: Item tags
pt_PT: Etiquetas de item

en: Item type does not use interface
pt_PT: Tipo de item não usa interface

en: Item value
pt_PT: Valor do item

en: Item values
pt_PT: Valores do item

en: Item will not be refreshed. Please enter a correct update interval.
pt_PT: O item não será actualizado. Por favor especifique um intervalo de actualização correcto.

en: Item will not be refreshed. Specified update interval requires having at least one either flexible or scheduling interval.
pt_PT: O item não será actualizado. O intervalo de atualização especificado requer pelo menos um intervalo flexível ou de agendamento.

en: Item will not be refreshed. Update interval should be between 1s and 1d. Also Scheduled/Flexible intervals can be used.
pt_PT: O item não será actualizado. O intervalo de actualização deve estar entre 1s e 1d. Também intervalos agendados / flexíveis podem ser usados.

en: Item with ID "%1$s" is not available.
pt_PT: O item com o ID "%1$s" não está disponível.

en: Items
pt_PT: Itens

en: Items list
pt_PT: Lista de itens

en: Items location
pt_PT: Localização dos itens

en: JMX agent
pt_PT: Agente JMX

en: JMX endpoint
pt_PT: Endpoint JMX

en: JMX interfaces
pt_PT: Interfaces JMX

en: JSON array input is expected.
pt_PT: É esperada a entrada da matriz JSON.

en: JSON data
pt_PT: dados JSON

en: JSON is expected
pt_PT: É esperado JSON

en: JSON string is expected
pt_PT: É esperada uma string JSON

en: JSON-RPC error generation failed. No such error "%1$s".
pt_PT: Falha na geração do erro JSON-RPC. Nenhum erro "%1$s".

en: January
pt_PT: Janeiro

en: Japanese (ja_JP)
pt_PT: Japonês (ja_JP)

en: July
pt_PT: Julho

en: June
pt_PT: Junho

en: Keep lost resources period
pt_PT: Período de armazenamento de itens perdidos

en: Key
pt_PT: Chave

en: Key passphrase
pt_PT: Frase chave

en: Kiosk mode
pt_PT: Modo quiosque

en: Korean (ko_KR)
pt_PT: Coreano (ko_KR)

en: LDAP Server
pt_PT: Servidor LDAP

en: LDAP authentication
pt_PT: Autenticação LDAP

en: LDAP authentication is disabled.
pt_PT: A autenticação LDAP está desativada.

en: LDAP group pattern
pt_PT: Padrão de grupo LDAP

en: LDAP is not configured
pt_PT: LDAP não está configurado

en: LDAP must be enabled
pt_PT: O LDAP deve estar ativado

en: LDAP settings
pt_PT: Configurações de LDAP

en: LLD macro
pt_PT: Macro LLD

en: LLD macros
pt_PT: Macros LLD

en: Label
pt_PT: Etiqueta

en: Label location
pt_PT: Localização da etiqueta

en: Language
pt_PT: Língua

en: Language "%1$s" is not supported.
pt_PT: O idioma "%1$s" não é compatível.

[ctx: page navigation]
en: Last
pt_PT: Último

en: Last %1$d day | Last %1$d days
pt_PT[0]: Último %1$d dia
pt_PT[1]: Últimos %1$d dias

en: Last %1$d hour | Last %1$d hours
pt_PT[0]: Última %1$d hora
pt_PT[1]: Últimas %1$d horas

en: Last %1$d minute | Last %1$d minutes
pt_PT[0]: Último %1$d minuto
pt_PT[1]: Últimos %1$d minutos

en: Last %1$d month | Last %1$d months
pt_PT[0]: Último %1$d mês
pt_PT[1]: Últimos %1$d mêses

en: Last %1$d second | Last %1$d seconds
pt_PT[0]: Último %1$d segundo
pt_PT[1]: Últimos %1$d segundos

en: Last %1$d year | Last %1$d years
pt_PT[0]: Último %1$d ano
pt_PT[1]: Últimos %1$d anos

en: Last access
pt_PT: Último acesso

en: Last accessed at
pt_PT: Acedido pela última vez em

en: Last check
pt_PT: Última verificação

en: Last hour graph
pt_PT: Gráfico da última hora

[ctx: missing data function]
en: Last known
pt_PT: Último conhecido

en: Last month graph
pt_PT: Gráfico do último mês

en: Last name
pt_PT: Sobrenome

en: Last of
pt_PT: Último de

en: Last seen (age)
pt_PT: Última vez visto (idade)

en: Last sent
pt_PT: Enviado pela última vez

en: Last value
pt_PT: Último valor

en: Last week graph
pt_PT: Gráfico da última semana

en: Latest data
pt_PT: Dados recentes

en: Latest values
pt_PT: Últimos valores

en: Latvian (lv_LV)
pt_PT: Lituâno (lv_LV)

en: Layout
pt_PT: Disposição

en: Left
pt_PT: Esquerda

en: Left Y
pt_PT: Esquerda Y

en: Left trim
pt_PT: Remover espaços à esquerda

en: Legend
pt_PT: Legenda

en: Length
pt_PT: Comprimento

en: Licensed under
pt_PT: Licenciado sob

en: Limit for search and filter results
pt_PT: Limite de elementos de Pesquisa/Filtragem

en: Line
pt_PT: Linha

en: Line color
pt_PT: Cor da linha

en: Line type
pt_PT: Tipo da linha

en: Line width
pt_PT: Largura da linha

en: Link
pt_PT: Ligação

en: Link indicators
pt_PT: Indicadores de ligação

en: Link template
pt_PT: Ligar a template

en: Link templates
pt_PT: Ligação entre templates

en: Linked map
pt_PT: Mapa linkado

en: Linked templates
pt_PT: Templates associados

en: Linked to templates
pt_PT: Ligado a modelos

en: List is empty
pt_PT: A lista está vazia

en: List of OS processes with attributes. Returns JSON array
pt_PT: Lista de processos do sistema operativo com atributos. Retorna matriz JSON

en: List of Windows Registry values or keys located at given key. Returns JSON.
pt_PT: Lista de valores ou chaves do Registro do Windows localizadas em determinada chave. Retorna JSON.

en: List of Zabbix proxies with name, mode, encryption, compression, version, last seen, host count, item count, required values per second (vps) and compatibility (current/outdated/unsupported). Returns JSON.
pt_PT: Lista de proxies Zabbix com nome, modo, criptografia, compactação, versão, visto pela última vez, contagem de hosts, contagem de itens, valores necessários por segundo (vps) e compatibilidade (atual/desatualizado/não suportado). Retorna JSON.

en: List of block devices and their type. Returns JSON
pt_PT: Lista de dispositivos de bloco e seus tipos. Retorna JSON

en: List of detected CPUs/CPU cores. Returns JSON
pt_PT: Lista de CPUs/CPU cores detectados. Retorna JSON

en: List of directory entries, recursively. Returns JSON
pt_PT: Lista de entradas de diretório, recursivamente. Retorna JSON

en: List of mounted filesystems and their types. Returns JSON
pt_PT: Lista de sistemas de arquivos montados e seus tipos. Retorna JSON

en: List of mounted filesystems, their types, disk space and inode statistics. Returns JSON
pt_PT: Lista de sistemas de arquivos montados, seus tipos, espaço em disco e estatísticas de inode. Retorna JSON

en: List of network interfaces. Returns JSON
pt_PT: Lista de interfaces de rede. Retorna JSON

en: List of object instances of Windows performance counters, discovered using object names in English. Returns JSON
pt_PT: Lista de instâncias de objetos de contadores de desempenho do Windows, descobertos usando nomes de objetos em inglês. Retorna JSON

en: List of object instances of Windows performance counters. Returns JSON
pt_PT: Lista de instâncias de objeto de contadores de desempenho do Windows. Retorna JSON

en: List of user group shares
pt_PT: Lista de partilha com grupos de utilizadores

en: List of user shares
pt_PT: Lista de partilha com utilizadores

en: Listing of MAC addresses. Returns string
pt_PT: Lista dos endereços MAC. Retorna: texto

en: Listing of PCI or USB devices. Returns text
pt_PT: Lista de dispositivos USB ou PCI. Retorna: texto

en: Listing of installed packages. Returns text
pt_PT: Lista de pacotes instalados. Retorna: texto

en: Listing of services. Returns 0 - if empty; text - list of services separated by a newline
pt_PT: Lista de serviços. Retorna: 0 - se vazia; texto - lista de serviços separados por quebra de linha

en: Lithuanian (lt_LT)
pt_PT: Lituano (lt_LT)

en: Loading time of full web page (in seconds). Returns float
pt_PT: Tempo para carga completa de uma página web (em segundos). Retorna: ponto flutuante

en: Loading...
pt_PT: A carregar...

en: Local default
pt_PT: Padrão local

en: Local time
pt_PT: Hora local

en: Location
pt_PT: Localização

en: Location latitude
pt_PT: Latitude da localização

en: Location longitude
pt_PT: Longitude da localização

en: Log file monitoring with log rotation support. Returns log
pt_PT: Monitoração de arquivo de log com suporte a rotação. Retorna: log

en: Log file monitoring. Returns log
pt_PT: Monitoração de log. Retorna: log

en: Log time format
pt_PT: Formato de data no log

en: Log unmatched SNMP traps
pt_PT: Registar traps SNMP sem correspondência

en: Login
pt_PT: Iniciar sessão

en: Login attempts
pt_PT: Tentativas de login

en: Login blocking interval
pt_PT: Intervalo de bloqueio de login

en: Login failed
pt_PT: Falha na autenticação

en: Login name or password is incorrect.
pt_PT: Utilizador ou senha erradas.

en: Login successful
pt_PT: Sucesso na autenticação

en: Logout
pt_PT: Terminar sessão

en: Logout requests
pt_PT: Solicitações de logout

en: Logout responses
pt_PT: Solicitações de logout

en: Lost
pt_PT: Perdido

en: Low-level discovery rule in "not supported" state
pt_PT: A regra de autodescoberta (LLD) está em estado "não suportado"

en: MAC address A
pt_PT: Endereço MAC A

en: MAC address B
pt_PT: Endereço MAC B

en: MD5 checksum of file. Returns character string (MD5 hash of the file)
pt_PT: Verificação checksum MD5. Retorna: texto (hash MD5 do arquivo)

en: Macro "%1$s" already exists on "%2$s".
pt_PT: A macro "%1$s" já existe em "%2$s".

en: Macro "%1$s" already exists.
pt_PT: A macro "%1$s" já existe.

en: Macros updated
pt_PT: Macros actualizadas

en: Main filter
pt_PT: Filtro principal

en: Main navigation
pt_PT: Navegação Principal

en: Maintenance
pt_PT: Manutenção

en: Maintenance "%1$s" already exists.
pt_PT: A manutenção "%1$s" já existe.

en: Maintenance period
pt_PT: Período de manutenção

en: Maintenance period created
pt_PT: Período de manutenção criado

en: Maintenance period deleted | Maintenance periods deleted
pt_PT[0]: Período de manutenção eliminado
pt_PT[1]: Períodos de manutenção eliminados

en: Maintenance period length
pt_PT: Duração do período de manutenção

en: Maintenance period updated
pt_PT: Período de manutenção atualizado

en: Maintenance periods
pt_PT: Períodos de manutenção

en: Maintenance type
pt_PT: Tipo de manutenção

en: Maintenance with data collection
pt_PT: Período de manutenção com recolha de dados

en: Maintenance without data collection
pt_PT: Período de manutenção sem recolha de dados

en: Maintenance: %1$s
pt_PT: Manutenção: %1$s

en: Make sure to copy the auth token as you won't be able to view it after the page is closed.
pt_PT: Certifique-se de copiar o token de autenticação, pois não poderá visualizá-lo depois da página ser fechada.

en: Manage API tokens
pt_PT: Gerenciar tokens de API

en: Manage SLA
pt_PT: Gerenciar SLA

en: Manage scheduled reports
pt_PT: Gerenciar relatórios agendados

en: Manual event action
pt_PT: Ação manual do evento

en: Manual host action
pt_PT: Ação manual do servidor

en: Manual problem suppression. Date-time input accepts relative and absolute time format.
pt_PT: Supressão manual de problemas. A entrada de data e hora aceita formato de hora relativo e absoluto.

en: Manually by: %1$s
pt_PT: Manualmente por: %1$s

en: Manually closed
pt_PT: Fechado manualmente

en: Map
pt_PT: Mapa

en: Map "%1$s" already exists.
pt_PT: O mapa "%1$s" já existe.

en: Map "%1$s" is public and read-only sharing is disallowed.
pt_PT: O mapa "%1$s" é público e a partilha em modo de leitura não é permitido.

en: Map element
pt_PT: Elemento do mapa

en: Map element is missing parameters: %1$s
pt_PT: O elemento do mapa possui parâmetros ausentes: %1$s

en: Map element label location
pt_PT: Localização do rótulo do elemento do mapa

en: Map element label type
pt_PT: Tipo de rótulo do elemento do mapa

en: Map is updated! Return to map list?
pt_PT: O mapa está atualizado! Retornar à lista de mapas?

en: Map label type
pt_PT: Tipo de etiqueta do mapa

en: Map name cannot be empty.
pt_PT: O nome do mapa não pode estar vazio.

en: Map navigation tree
pt_PT: Árvore de navegação de mapas

en: Map owner cannot be empty.
pt_PT: O proprietário do mapa não pode estar vazio.

en: Map shape
pt_PT: Forma do mapa

en: Map update failed.
pt_PT: A atualização do mapa falhou.

en: Map with ID "%1$s" is not available.
pt_PT: O mapa com o ID "%1$s" não está disponível.

en: Mapped to
pt_PT: Mapeado para

en: Mapping
pt_PT: Mapeamento

en: Mappings
pt_PT: Mapeamentos

en: Maps
pt_PT: Mapas

en: March
pt_PT: Março

en: Mark as cause
pt_PT: Marcar como causa

en: Mark elements on trigger status change
pt_PT: Realçar elementos com modificação de estado do trigger

en: Mark others
pt_PT: Marcar outros

en: Mark selected
pt_PT: Marcar seleccionados

en: Mark selected as symptoms
pt_PT: Marcar os sintomas selecionados

en: Mask
pt_PT: Máscara

en: Mass update
pt_PT: Actualização em massa

en: Mass update elements
pt_PT: Actualização de elementos em massa

en: Mass update shapes
pt_PT: Atualização em massa de formas

en: Master item
pt_PT: Item mestre

en: Matches regular expression
pt_PT: Corresponde à expressão regular

en: Mathematical functions
pt_PT: Funções matemáticas

en: Max count of elements to show inside table cell
pt_PT: Número máximo de elementos mostrados dentro de uma célula de tabela

en: Max history display period
pt_PT: Período máximo de exibição do histórico

en: Max number of columns and rows in overview tables
pt_PT: Número máximo de colunas e linhas em tabelas de visão geral

en: Max period for time selector
pt_PT: Período máximo para o seletor de tempo

en: Max records per message
pt_PT: Máximo de registos por mensagem

en: Max zoom level
pt_PT: Nível máximo de zoom

en: Maximum number of opened files supported by OS. Returns integer
pt_PT: Número máximo de arquivos abertos suportado pelo S.O. Retorna: inteiro

en: Maximum number of processes supported by OS. Returns integer
pt_PT: Quantidade máxima de processos suportada pelo S.O. Retorna: número inteiro

en: Maximum required %1$s database version is %2$s.
pt_PT: A versão máxima exigida da base de dados %1$s é %2$s.

en: Maximum time period to display is %1$s day. | Maximum time period to display is %1$s days.
pt_PT[0]: O período máximo a ser exibido é de %1$s dia.
pt_PT[1]: O período máximo a ser exibido é de %1$s dias.

en: Maximum zoom level of the map.
pt_PT: Nível máximo de zoom do mapa.

en: May
pt_PT: Mai

[ctx: May short]
en: May
pt_PT: Maio

en: Media
pt_PT: Média

en: Media type
pt_PT: Tipo de média

[ctx: compact table header]
en: Media type
pt_PT: Tipo de mídia

en: Media type "%1$s" already exists.
pt_PT: O tipo de mídia "%1$s" já existe.

en: Media type added
pt_PT: Tipo de média adicionado

en: Media type deleted | Media types deleted
pt_PT[0]: Tipo de média eliminado
pt_PT[1]: Tipo de média eliminado

en: Media type disabled | Media types disabled
pt_PT[0]: Tipo de média desactivado
pt_PT[1]: Tipo de média desactivado

en: Media type disabled by Administration.
pt_PT: Tipo de mídia desabilitado pela Administração.

en: Media type enabled | Media types enabled
pt_PT[0]: Tipo de média activado
pt_PT[1]: Tipo de média activado

en: Media type mapping
pt_PT: Mapeamento de tipo de mídia

en: Media type test failed.
pt_PT: Falha no teste de tipo de mídia.

en: Media type test log
pt_PT: Log de teste de tipo de mídia

en: Media type test successful.
pt_PT: Teste de tipo de mídia bem-sucedido.

en: Media type updated
pt_PT: Tipo de média actualizado

en: Media type with ID "%1$s" is not available.
pt_PT: O tipo de mídia com o ID "%1$s" não está disponível.

en: Media types
pt_PT: Tipos de média

en: Media types disabled by Administration.
pt_PT: Tipos de mídia desabilitados pela Administração.

en: Media types used by action "%1$s".
pt_PT: Tipos de mídia usados pela ação "%1$s".

en: Members
pt_PT: Membros

en: Memory limit: %1$s
pt_PT: Limite de memória: %1$s

en: Memory size in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
pt_PT: Tamanho da memória em bytes ou em percentagem relativo ao total. Retorna: inteiro para bytes; número fracionário para percentagem

en: Memory used by process in bytes. Returns integer
pt_PT: Memória utilizada pelo processo em bytes. Retorna: número inteiro

en: Menu entry URL
pt_PT: URL de entrada do menu

en: Menu entry name
pt_PT: Nome da entrada do menu

en: Menu entry name is used as a label for the trigger URL in the event context menu.
pt_PT: O nome da entrada do menu é usado como um rótulo para a URL do gatilho no menu de contexto do evento.

en: Menu path
pt_PT: Caminho do menu

en: Message
pt_PT: Mensagem

[ctx: compact table header]
en: Message
pt_PT: Mensagem

en: Message format
pt_PT: Formato da mensagem

en: Message template
pt_PT: Modelo de mensagem

en: Message templates
pt_PT: Modelos de mensagem

en: Message timeout
pt_PT: Expiração da mensagem

en: Message type
pt_PT: Tipo de mensagem

en: Message/Command
pt_PT: Mensagem/Comando

en: Messages
pt_PT: Mensagens

en: Messaging
pt_PT: Mensagens

en: Method not found.
pt_PT: Método não encontrado.

en: Middle
pt_PT: Centro

en: Minimum password length
pt_PT: Comprimento mínimo da senha

en: Minimum required %1$s database version is %2$s.
pt_PT: A versão mínima exigida da base de dados %1$s é %2$s.

en: Minimum required PHP memory limit is %1$s (configuration option "memory_limit").
pt_PT: O limite mínimo de memória PHP requerido é %1$s (opção de configuração "memory_limit").

en: Minimum required PHP upload filesize is %1$s (configuration option "upload_max_filesize").
pt_PT: O tamanho mínimo do arquivo de upload do PHP é %1$s (opção de configuração "upload_max_filesize").

en: Minimum required PHP version is %1$s.
pt_PT: A versão mínima necessária do PHP é %1$s.

en: Minimum required TimescaleDB version is %1$s.
pt_PT: A versão mínima exigida do TimescaleDB é %1$s.

en: Minimum severity
pt_PT: Severidade mínima

en: Minimum time period to display is %1$s minute. | Minimum time period to display is %1$s minutes.
pt_PT[0]: Período mínimo para apresentação é %1$s minuto.
pt_PT[1]: Período mínimo para apresentação são %1$s minutos.

en: Minutes
pt_PT: Minutos

en: Missing "itemid" field for item.
pt_PT: Está a faltar o campo  "itemid" para o item.

en: Missing "name" field for graph prototype.
pt_PT: Está  faltar o campo "name" para o protótipo de gráfico.

en: Missing "name" field for graph.
pt_PT: O campo "name" está em falta para o gráfico.

en: Missing data
pt_PT: Sem dados

en: Missing items for graph "%1$s".
pt_PT: Alguns itens estão em falta para o gráfico "%1$s".

en: Missing items for graph prototype "%1$s".
pt_PT: Estão a faltar itens no protótipo de gráfico "%1$s".

en: Missing key "%1$s" for host "%2$s".
pt_PT: A chave "%1$s" está em falta para o host "%2$s".

en: Mode
pt_PT: Modo

en: Model
pt_PT: Modelo

en: Module
pt_PT: Módulo

en: Module added: %1$s. | Modules added: %1$s.
pt_PT[0]: Módulo adicionado: %1$s.
pt_PT[1]: Módulos adicionados: %1$s.

en: Module deleted: %1$s. | Modules deleted: %1$s.
pt_PT[0]: Módulo eliminado: %1$s.
pt_PT[1]: Módulos eliminados: %1$s.

en: Module disabled | Modules disabled
pt_PT[0]: Módulo desativado
pt_PT[1]: Módulos desativados

en: Module enabled | Modules enabled
pt_PT[0]: Módulo ativado
pt_PT[1]: Módulos ativados

en: Module updated
pt_PT: Módulo atualizado

en: Modules
pt_PT: Módulos

en: Modules updated
pt_PT: Módulos atualizados

en: Mon
pt_PT: Seg

en: Monday
pt_PT: Segunda-feira

en: Monitored by
pt_PT: Monitorado por

en: Monitored by proxy
pt_PT: Monitorizado por proxy

en: Monitored host
pt_PT: Host monitorizado

en: Monitoring
pt_PT: Monitoração

en: Monospace
pt_PT: Monoespaçada

en: Month
pt_PT: Mês

[ctx: compact table header]
en: Month
pt_PT: Mês

en: Monthly
pt_PT: Mensal

en: More matches found...
pt_PT: Mais correspondentes encontrados...

en: More than 10 minutes
pt_PT: Mais de 10 minutos

en: Most critical if all children have problems
pt_PT: Mais crítico se todas os processos filho tiverem problemas

en: Most critical of child services
pt_PT: O mais crítico dos serviços descendentes

en: Multiple
pt_PT: Múltiplo

en: Multiple PROBLEM events
pt_PT: Múltiplos eventos de PROBLEMA

en: Mute
pt_PT: Silenciar

en: My
pt_PT: Meu

en: Name
pt_PT: Nome

[ctx: compact table header]
en: Name
pt_PT: Nome

[ctx: user first name]
en: Name
pt_PT: Nome

en: Name
pt_PT: Nome

en: Name ID
pt_PT: ID do nome

en: Name of the form field should not exceed 255 characters.
pt_PT: O nome do campo do formulário não pode exceder 255 caracteres.

en: Naming requirements:
pt_PT: Requisitos de nomenclatura:

en: Navigate to default view
pt_PT: Navegar para a visualização padrão

en: Navigate to initial view
pt_PT: Navegar para a visualização inicial

en: Network discovery data storage period
pt_PT: Período inválido para armazenamento dos dados de descoberta de rede

en: Network interface list (includes interface type, status, IPv4 address, description). Returns text
pt_PT: Lista das interfaces de rede (incluindo o tipo da interface, status, endereço IPv4 e descrição). Retorna: texto

en: Network map added
pt_PT: Mapa de rede adicionado

en: Network map updated
pt_PT: Mapa de rede actualizado

en: Network maps
pt_PT: Mapas de rede

en: Never
pt_PT: Nunca

en: New API token
pt_PT: Novo token de API

en: New LDAP server
pt_PT: Novo servidor LDAP

en: New SLA
pt_PT: Novo SLA

en: New action
pt_PT: Nova ação

en: New additional rule
pt_PT: Nova regra adicional

en: New column
pt_PT: Nova coluna

en: New condition
pt_PT: Nova condição

en: New connector
pt_PT: Novo conetor

en: New dashboard
pt_PT: Novo dashboard

en: New element
pt_PT: Novo elemento

en: New event host group
pt_PT: Novo evento no grupo de hosts

en: New event tag name
pt_PT: Novo nome da tag de evento

en: New event tag value
pt_PT: Novo valor para a etiqueta de eventos

en: New excluded downtime
pt_PT: Novo tempo de inatividade excluído

en: New host
pt_PT: Novo host

en: New host group
pt_PT: Novo grupo de hosts

en: New maintenance period
pt_PT: Novo período de manutenção

en: New media type mapping
pt_PT: Novo mapeamento de tipo de mídia

en: New operation
pt_PT: Nova operação

en: New proxy
pt_PT: Novo proxy

en: New regular expression
pt_PT: Nova expressão regular

en: New service
pt_PT: Novo serviço

en: New tag name
pt_PT: Nome da nova etiqueta

en: New template group
pt_PT: Novo grupo de modelos

en: New triggers
pt_PT: Novos triggers

en: New user group mapping
pt_PT: Novo mapeamento de grupo de utilizadores

en: Next page
pt_PT: Próxima página

en: Next step
pt_PT: Próximo passo

en: No
pt_PT: Não

en: No "%1$s" given for graph prototype.
pt_PT: Falta o dado "%1$s" para o protótipo do gráfico.

en: No "%1$s" given for graph.
pt_PT: Falta o dado "%1$s" para o gráfico.

en: No "%1$s" given for map.
pt_PT: Não foi encontrado "%1$s" para o mapa.

en: No changes.
pt_PT: Sem alterações.

en: No data
pt_PT: Sem dados

en: No data collection
pt_PT: Não foram recolhidos dados

en: No data found.
pt_PT: Sem dados encontrados.

en: No data.
pt_PT: Sem dados.

en: No default interface for "%1$s" type on "%2$s".
pt_PT: Não existe interface padrão para o tipo "%1$s" em "%2$s".

en: No details
pt_PT: Sem detalhes

en: No discovery rule IDs given.
pt_PT: Não foram fornecidos IDs de regras de descoberta.

en: No enabled modules found.
pt_PT: Não foi encontrado nenhum módulo ativado.

en: No encryption
pt_PT: Sem encriptação

en: No file was uploaded.
pt_PT: Não foi feito upload do ficheiro.

en: No graph item with graph ID "%1$s".
pt_PT: Nenhum item de gráfico com ID de gráfico "%1$s".

en: No graphs added.
pt_PT: Nenhum gráfico adicionado.

en: No host IDs given.
pt_PT: Não foram fornecidos host IDs.

en: No host selected.
pt_PT: Nenhum host seleccionado.

en: No host with host ID "%1$s".
pt_PT: Nenhum servidor com ID de host "%1$s".

en: No icon for map element ""%1$s".
pt_PT: Nenhum ícone para o elemento do mapa ""%1$s".

en: No image
pt_PT: Sem imagem

en: No interface found
pt_PT: Interface não encontrado

en: No interfaces are defined.
pt_PT: Sem interface definida.

en: No inventory mode specified for action operation.
pt_PT: A operação da acção não tem um modo de inventário definido.

en: No item selected.
pt_PT: Nenhum item selecionado.

en: No items defined.
pt_PT: Não foram definidos itens.

en: No macros found.
pt_PT: Nenhuma macro encontrada.

en: No maps added.
pt_PT: Nenhum mapa adicionado.

en: No matches found
pt_PT: Nenhuma correspondência encontrada

en: No new modules discovered
pt_PT: Nenhum novo módulo descoberto

en: No operations defined for action "%1$s".
pt_PT: Nenhuma operação definida para a ação "%1$s".

en: No permissions for system access.
pt_PT: Sem permissões para acesso ao sistema.

en: No permissions to call "%1$s.%2$s".
pt_PT: Sem permissão para chamar "%1$s.%2$s".

en: No permissions to referred object or it does not exist!
pt_PT: Sem permissões para o objecto referenciado ou o objecto não existe!

en: No problems
pt_PT: Sem problemas

en: No proxy
pt_PT: Sem proxy

en: No recipients specified for action operation message.
pt_PT: Nenhum destinatário especificado para mensagem de operação de ação.

en: No refresh
pt_PT: Não atualizar

en: No script specified for action operation command.
pt_PT: Não foi especificado nenhum script para a operação comando da acção.

en: No targets specified for action operation global script.
pt_PT: Nenhum alvo especificado para script global de operação de ação.

en: No trigger with trigger ID "%1$s".
pt_PT: Nenhum gatilho com ID de gatilho "%1$s".

en: No triggers defined.
pt_PT: Não existem triggers definidos.

en: No value
pt_PT: Sem valor

en: Non-boolean flags are deprecated.
pt_PT: Marcadores não booleanos serão descontinuados.

en: None
pt_PT: Nenhum

en: Normal view
pt_PT: Vista normal

en: Norwegian (nb_NO)
pt_PT: Norueguês (nb_NO)

en: Not Ack
pt_PT: Por Reconher

en: Not all results are displayed. Please provide more specific search criteria.
pt_PT: Nem todos os resultados são exibidos. Forneça critérios de pesquisa mais específicos.

en: Not allowed to modify automatic user macro "%1$s".
pt_PT: Não é permitido modificar a macro automática de utilizador "%1$s".

en: Not allowed to set language for user "guest".
pt_PT: Não é permitido definir o idioma do utilizador "convidado".

en: Not allowed to set password for user "guest".
pt_PT: Não é possível definir uma senha para o utilizador "guest".

en: Not allowed to set theme for user "guest".
pt_PT: Não é permitido definir o tema para o utilizador "convidado".

en: Not allowed to update field "%1$s" for provisioned user.
pt_PT: Não é permitido atualizar o campo "%1$s" para o utilizador provisionado.

en: Not authorized.
pt_PT: Não autorizado.

en: Not available
pt_PT: Não disponível

[ctx: compact table header]
en: Not available
pt_PT: Não disponível

en: Not classified
pt_PT: Sem classificação

en: Not enabled
pt_PT: Não habilitado

en: Not inherited items
pt_PT: Itens não herdados

en: Not supported
pt_PT: Não suportado

en: Notes
pt_PT: Notas

en: Nothing
pt_PT: Nada

en: Notification report
pt_PT: Relatório de notificações

en: Notifications
pt_PT: Notificações

en: Notify about canceled escalations
pt_PT: Notificar sobre escalonamentos cancelados

en: Notify all involved
pt_PT: Notificar todos os envolvidos

en: November
pt_PT: Novembro

en: Number of CPUs. Returns integer
pt_PT: Número de CPUs. Retorna: número inteiro

en: Number of columns
pt_PT: Numero de colunas

en: Number of currently open file descriptors. Returns integer
pt_PT: Número de descritores de arquivo atualmente abertos. Retorna inteiro

en: Number of enabled items on the host.
pt_PT: Número de itens activados no host.

en: Number of hosts (enabled/disabled)
pt_PT: Número de servidores (ativado/desativado)

en: Number of items (enabled/disabled/not supported)
pt_PT: Quantidade de itens (activados/desabilitados/não suportados)

en: Number of items in Zabbix database.
pt_PT: Número de itens na base de dados do Zabbix.

en: Number of items in proxy history that are not yet sent to the server
pt_PT: Número de items no histórico do proxy que ainda não foram enviados para o servidor

en: Number of monitored hosts
pt_PT: Quantidade de hosts monitorados

en: Number of out-of-window collisions. Returns integer
pt_PT: Número de colisões fora da janela. Retorna: número inteiro

en: Number of problems
pt_PT: Quantidade de problemas

en: Number of problems and expand most critical one
pt_PT: Quantidade de problemas e expansão do mais crítico

en: Number of rows
pt_PT: Numero de linhas

en: Number of seasons
pt_PT: Número de temporadas

en: Number of steps
pt_PT: Número de passos

en: Number of templates
pt_PT: Número de modelos

en: Number of triggers (enabled/disabled [problem/ok])
pt_PT: Quantidade de triggers (activados/desactivados [incidente/ok])

en: Number of triggers in Zabbix database.
pt_PT: Número de triggers na base de dados Zabbix.

en: Number of unsupported items in Zabbix database.
pt_PT: Número de itens não suportados na base de dados Zabbix.

en: Number of unsupported items on the host.
pt_PT: Número de itens não suportados no host.

en: Number of users (online)
pt_PT: Número de utilizadores (online)

en: Number of users logged in. Returns integer
pt_PT: Número de utilizadores conectados. Retorna: número inteiro

en: Number or percentage of inodes. Returns integer for number; float for percentage
pt_PT: Quantidade ou percentagem de inodes. Retorna: inteiro para quantidade; número fracionário para percentagem

en: Numeral systems
pt_PT: Sistema numeral

en: Numeric (float)
pt_PT: Númerico (float)

en: Numeric (integer)
pt_PT: Numérico (inteiro)

en: Numeric (unsigned)
pt_PT: Numérico (unsigned)

en: OID prefix
pt_PT: Prefixo OID

en: OK event closes
pt_PT: Encerramento de eventos OK

en: OK event generation
pt_PT: Geração de eventos OK

en: OOB IP address
pt_PT: Endereço IP OOB

en: OOB router
pt_PT: Router OOB

en: OOB subnet mask
pt_PT: Máscara de rede OOB

en: OS
pt_PT: SO

en: OS (Full details)
pt_PT: SO (Vista detalhada)

en: OS (Short)
pt_PT: SO (Vista sumária)

en: Object
pt_PT: Objeto

en: Oct
pt_PT: Out

en: Octal to decimal
pt_PT: Octal para decimal

en: October
pt_PT: Outubro

en: Off
pt_PT: Inactivo

[ctx: compact table header]
en: Ok
pt_PT: OK

en: Old event tag name
pt_PT: Valor antigo da etiqueta de evento

en: Old event tag value
pt_PT: Valor antigo da etiqueta de evento

en: Old tag name
pt_PT: Nome da etiqueta antiga

en: On
pt_PT: Activo

en: On status change triggers blink for
pt_PT: Em alterações de estado os triggers piscam para

en: Once
pt_PT: Uma vez

en: One
pt_PT: Um

en: One time only
pt_PT: Apenas uma vez

en: Only Zabbix agent, SNMPv1, SNMPv2 and SNMPv3 checks can be made unique.
pt_PT: Apenas através de verificações com o agente Zabbix, SNMPv1, SNMPv2 e SNMPv3 pode ser feita a verificação de unicidade.

en: Only administrators can set map owner.
pt_PT: Apenas administradores podem definir o proprietário de um mapa.

en: Only disabled group can be set for deprovisioned users.
pt_PT: Apenas o grupo desabilitado pode ser definido para utilizadores desprovisionados.

en: Only items assigned to enabled hosts are counted
pt_PT: Apenas são contabilizados os itens associados a hosts activos

en: Only one check can be unique.
pt_PT: Apenas uma verificação pode ser única.

en: Only selected problem | Only selected problems
pt_PT[0]: Apenas o incidente seleccionado
pt_PT[1]: Apenas os incidentes selecionados

en: Only services without children
pt_PT: Apenas serviços sem dependentes

en: Only services without problem tags
pt_PT: Somente serviços sem etiquetas de problema

en: Only super admins can set dashboard owner.
pt_PT: Apenas super administradores podem definir o proprietário do dashboard.

en: Only super admins can set report owner.
pt_PT: Somente superadministradores podem definir o proprietário do relatório.

en: Only triggers assigned to enabled hosts and depending on enabled items are counted
pt_PT: Apenas são contabilizados triggers associados a hosts activos e que dependam de items activos

en: Open in a new window
pt_PT: Abrir numa nova janela

en: Open log
pt_PT: Registo aberto

en: Operating system information. Returns string
pt_PT: Informação sobre o sistema operativo. Retorna: texto

en: Operation
pt_PT: Operação

en: Operation cannot be performed due to unauthorized request.
pt_PT: Não foi possível realizar a operação devido a um pedido não autorizado.

en: Operation details
pt_PT: Detalhes da operação

en: Operation has no group to operate.
pt_PT: A operação não tem nenhum grupo para operar.

en: Operation has no template to operate.
pt_PT: A operação não tem nenhum template para operar.

en: Operational data
pt_PT: Dados operacionais

[ctx: compact table header]
en: Operational data
pt_PT: Dados operacionais

en: Operations
pt_PT: Operações

en: Operator
pt_PT: Operador

en: Operator functions
pt_PT: Funções do operador

en: Options
pt_PT: Opções

en: Or
pt_PT: Ou

en: Order
pt_PT: Ordem

en: Order column
pt_PT: Ordenar coluna

en: Other
pt_PT: Outras

en: Other configuration parameters
pt_PT: Outros parâmetros de configuração

en: Other parameters
pt_PT: Outros parâmetros

en: Others
pt_PT: Outros

en: Outdated
pt_PT: Desatualizado

en: Outgoing traffic statistics on network interface. Returns integer
pt_PT: Estatísticas de saída de tráfego na interface de rede. Retorna: número inteiro

en: Output
pt_PT: Resultado

[ctx: item_form]
en: Overridden by
pt_PT: Sobrescrito por

en: Override
pt_PT: Sobrepor

en: Override item history period
pt_PT: Substituir o período de histórico do item

en: Override item trend period
pt_PT: Substituir o período de armazenamento das estatísticas (médias)

en: Overrides
pt_PT: Sobrepõem

en: Overview
pt_PT: Vista geral

en: Owner
pt_PT: Proprietário

en: PHP LDAP
pt_PT: LDAP PHP

en: PHP LDAP extension missing.
pt_PT: A extenção PHP LDAP está ausente.

en: PHP bcmath extension missing (PHP configuration parameter --enable-bcmath).
pt_PT: Não foi encontrada a extensão bcmath do PHP (parâmetro de configuração PHP --enable-bcmath).

en: PHP ctype extension missing (PHP configuration parameter --enable-ctype).
pt_PT: Não foi encontrada a extensão ctype do PHP (parâmetro de configuração PHP --enable-ctype).

en: PHP databases support
pt_PT: Suporte a bases de dados PHP

en: PHP gd FreeType support
pt_PT: Suporte a PHP gd FreeType

en: PHP gd FreeType support missing.
pt_PT: Não foi encontrado o suporte ao PHP gd FreeType.

en: PHP gd GIF image support missing.
pt_PT: Falta suporte à imagem PHP gd GIF.

en: PHP gd GIF support
pt_PT: Suporte PHP gd GIF

en: PHP gd JPEG image support missing.
pt_PT: O suporte do PHP à imagens JPEG (gd) não foi encontrado.

en: PHP gd JPEG support
pt_PT: Suporte a PHP gd JPEG

en: PHP gd PNG image support missing.
pt_PT: O suporte do PHP à imagens PNG (gd) não foi encontrado.

en: PHP gd PNG support
pt_PT: Suporte a PHP gd PNG

en: PHP gd extension missing (PHP configuration parameter --with-gd).
pt_PT: Não foi encontrada a extensão PHP gd (parâmetro de configuração PHP --with-gd).

en: PHP gettext extension missing (PHP configuration parameter --with-gettext). Translations will not be available.
pt_PT: Não foi encontrada a  extensão PHP gettext (parâmetro de configuração PHP --with-gettext). Traduções não estarão disponíveis.

en: PHP libxml extension missing.
pt_PT: Não foi encontrada a  extensão PHP libxml.

en: PHP mbstring extension missing (PHP configuration parameter --enable-mbstring).
pt_PT: Não foi encontrada a  extensão PHP mbstring (parâmetro de configuração do PHP --enable-mbstring).

en: PHP option "%1$s"
pt_PT: Opção do PHP "%1$s"

en: PHP option "%1$s" must be set to "%2$s"
pt_PT: A opção do PHP "%1$s" precisa ser definida para "%2$s"

en: PHP session
pt_PT: Sessão PHP

en: PHP session auto start must be disabled (PHP directive "session.auto_start").
pt_PT: O início automático de sessão do PHP deverá estar desactivado (diretiva PHP "session.auto_start").

en: PHP session extension missing (PHP configuration parameter --enable-session).
pt_PT: Não foi encontrada a  extensão PHP session (parâmetro de configuração PHP --enable-session).

en: PHP sockets extension missing (PHP configuration parameter --enable-sockets).
pt_PT: Não foi encontrada a extensão PHP sockets(parâmetro de configuração PHP --enable-sockets).

en: PHP string function overloading must be disabled.
pt_PT: A função de sobrecarga do PHP deverá ser desabilitada.

en: PHP version
pt_PT: Versão PHP

en: PHP xmlreader extension missing.
pt_PT: Não foi encontrada a  extensão xmlreader do PHP.

en: PHP xmlwriter extension missing.
pt_PT: Não foi encontrada a extensão xmlwriter do PHP.

en: PROBLEM
pt_PT: PROBLEMA

en: PROBLEM event generation mode
pt_PT: Modo de geração de eventos de INCIDENTE

en: PSK identity
pt_PT: Identidade PSK

en: Page %1$d
pt_PT: Página %1$d

en: Page display period
pt_PT: Período de exibição da página

en: Page not found
pt_PT: Página não encontrada

en: Page received incorrect data
pt_PT: A página recebeu dados incorrectos

en: Parameter
pt_PT: Parâmetro

en: Parameter "%1$s" is deprecated.
pt_PT: O parâmetro "%1$s" será descontinuado.

en: Parameters
pt_PT: Parâmetros

en: Parent discovery rules
pt_PT: Regras de descoberta pai

en: Parent graphs
pt_PT: Gráficos herdados

en: Parent host value
pt_PT: Valor do servidor pai

en: Parent items
pt_PT: Itens pai

en: Parent services
pt_PT: Serviços pai

en: Parent templates
pt_PT: Modelos pai

en: Parent triggers
pt_PT: Triggers pai

en: Parent web scenarios
pt_PT: Cenários web herdados

en: Parse
pt_PT: Processar

en: Parse error
pt_PT: Erro de processamento

en: Passive
pt_PT: Passivo

en: Password
pt_PT: Senha

en: Password (once again)
pt_PT: Senha (novamente)

en: Password is not mandatory for non internal authentication type.
pt_PT: A senha não é obrigatória para o tipo de autenticação não interna.

en: Password must contain
pt_PT: A senha deve conter

en: Password policy
pt_PT: Política de senha

en: Password requirements:
pt_PT: Requisitos de senha:

en: Paste
pt_PT: Colar

en: Paste page
pt_PT: Colar página

en: Paste widget
pt_PT: Colar widget

en: Paste without external links
pt_PT: Colar sem os links externos

en: Pattern
pt_PT: Padrão

en: Pause operations for suppressed problems
pt_PT: Pausar operações para problemas suprimidos

en: Peak memory usage: %1$s
pt_PT: Pico de utilização de memória: %1$s

en: Percentage
pt_PT: Percentual

en: Percentile line (left)
pt_PT: Linha percentagem (esquerda)

en: Percentile line (right)
pt_PT: Linha percentagem (direita)

en: Performs a DNS query. Returns character string with the required type of information
pt_PT: Executa uma consulta DNS. Retorna: texto com o tipo de informação requisitado

en: Period
pt_PT: Período

en: Period shift
pt_PT: Mudança de período

en: Period type
pt_PT: Tipo de período

en: Periods
pt_PT: Períodos

en: Permissions
pt_PT: Permissões

en: Permissions can be assigned for user groups only.
pt_PT: As permissões apenas podem ser atribuídas a grupos de utilizadores.

en: Persian (fa_IR)
pt_PT: Persa (fa_IR)

en: Placing algorithm
pt_PT: Algoritmo de colocação

en: Plain text
pt_PT: Texto simples

en: Play
pt_PT: Tocar

en: Play sound
pt_PT: Tocar som

en: Please check configuration parameters. If all is correct, press "%1$s" button, or "%2$s" button to change configuration parameters.
pt_PT: Por favor verifique os parâmetros de configuração. Se tudo estiver correto pressione o botão "%1$s", ou pressione o botão "%2$s" para modificar parâmetros de configuração.

en: Please confirm that you want to remove all macros.
pt_PT: Confirme que deseja remover todas as macros.

en: Please confirm that you want to remove all value mappings.
pt_PT: Confirme se deseja remover todos os mapeamentos de valor.

en: Please create database manually, and set the configuration parameters for connection to this database. Press "%1$s" button when done.
pt_PT: Por favor crie a base de dados manualmente e informe os parâmetros de ligação para a base. Pressione o botão "%1$s" quando estiver pronto.

en: Please enable "allow_url_fopen" directive.
pt_PT: Ative a diretiva "allow_url_fopen".

en: Please select two elements
pt_PT: Por favor seleccione dois elementos

en: Point size
pt_PT: Tamanho do ponto

en: Points
pt_PT: Pontos

en: Polish (pl_PL)
pt_PT: Polaco (pl_PL)

en: Populates host inventory field
pt_PT: Preenche o campo inventário do host

en: Port
pt_PT: Porto

en: Port cannot be empty for host interface.
pt_PT: O porto não pode ser vazio para o interface do host.

en: Port range
pt_PT: Gama de portos

en: Portuguese (pt_BR)
pt_PT: Português (pt_BR)

en: Portuguese (pt_PT)
pt_PT: Português (pt_PT)

en: Position
pt_PT: Posição

en: Position is ignored for s, uptime and unixtime units.
pt_PT: A posição é ignorada para unidades s, uptime e unixtime.

en: Post fields
pt_PT: Campos de publicação

en: Post type
pt_PT: Tipo do publicação

en: Power value
pt_PT: Valor de potência

en: Pre-installation summary
pt_PT: Sumário da pré-instalação

en: Prediction functions
pt_PT: Funções de previsão

en: Preprocessing
pt_PT: Pré-processamento

en: Preprocessing steps
pt_PT: Passos do pré-processamento

en: Prev. time
pt_PT: Tempo anterior

en: Preview
pt_PT: Prévisualizar

en: Previous day
pt_PT: Dia anterior

en: Previous month
pt_PT: Mês anterior

en: Previous page
pt_PT: Página anterior

en: Previous value
pt_PT: Valor anterior

en: Previous week
pt_PT: Semana anterior

en: Previous year
pt_PT: Ano anterior

en: Primary POC cell
pt_PT: Célula POC primário

en: Primary POC email
pt_PT: E-mail POC primário

en: Primary POC name
pt_PT: Nome POC primário

en: Primary POC notes
pt_PT: Notas POC primário

en: Primary POC phone A
pt_PT: Telefone A POC primário

en: Primary POC phone B
pt_PT: Telefone B POC primário

en: Primary POC screen name
pt_PT: Nome visível POC primário

en: Privacy passphrase
pt_PT: Frase privada

en: Privacy protocol
pt_PT: Protocolo de privacidade

en: Private
pt_PT: Privado

en: Private key file
pt_PT: Ficheiro de chave privada

en: Privilege level
pt_PT: Nível de privilégios

en: Problem
pt_PT: Problema

[ctx: compact table header]
en: Problem
pt_PT: Problema

en: Problem created
pt_PT: Problema criado

en: Problem display
pt_PT: Vista de problemas

en: Problem expression
pt_PT: Expressão do problema

en: Problem on
pt_PT: Problema em

en: Problem recovery
pt_PT: Problema recuperado

en: Problem resolved
pt_PT: Problema resolvido

en: Problem tag filter
pt_PT: Filtro etiqueta de problema

en: Problem tags
pt_PT: Etiqueta de problema

en: Problem update
pt_PT: Problema atualizado

en: Problems
pt_PT: Problemas

en: Problems by severity
pt_PT: Problemas por severidade

en: Process tags
pt_PT: Etiquetas de Processos

en: Profile
pt_PT: Perfil

en: Prometheus to JSON
pt_PT: Prometheus para JSON

en: Properties
pt_PT: Propriedades

en: Protocol
pt_PT: Protocolo

en: Provided URL "%1$s" is invalid.
pt_PT: A URL fornecida "%1$s" é inválida.

en: Proxy "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
pt_PT: O proxy "%1$s" para o host "%2$s" não existe.

en: Proxy "%1$s" is used by discovery rule "%2$s".
pt_PT: O proxy "%1$s" está a ser utilizado pela regra de descoberta "%2$s".

en: Proxy added
pt_PT: Proxy adicionado

en: Proxy deleted | Proxies deleted
pt_PT[0]: Proxy eliminado
pt_PT[1]: Proxy eliminado

en: Proxy mode
pt_PT: Modo do proxy

en: Proxy name
pt_PT: Nome do proxy

en: Proxy updated
pt_PT: Proxy actualizado

en: Public
pt_PT: Público

en: Public key
pt_PT: Chave pública

en: Public key file
pt_PT: Ficheiro de chave pública

en: Query fields
pt_PT: Campos da consulta

en: Queue
pt_PT: Fila

en: RESOLVED
pt_PT: RESOLVIDO

en: Raw data
pt_PT: Dados brutos

en: Raw post
pt_PT: Dado bruto

en: Read
pt_PT: Leitura

en: Read only
pt_PT: Só leitura

en: Read-only
pt_PT: Leitura

en: Read-write
pt_PT: Leitura e escrita

en: Received value
pt_PT: Valor recebido

en: Recent problems
pt_PT: Problemas recentes

en: Recipient
pt_PT: Destinatário

[ctx: compact table header]
en: Recipient
pt_PT: Recipiente

en: Recovery
pt_PT: Recuperação

en: Recovery expression
pt_PT: Expressão de recuperação

en: Recovery operations
pt_PT: Operações de recuperação

en: Recovery time
pt_PT: Tempo para recuperação

en: Rectangle
pt_PT: Retângulo

en: Refresh
pt_PT: Atualizar

en: Refresh interval
pt_PT: Intervalo de atualização

en: Regular expression
pt_PT: Expressão regular

en: Regular expression added
pt_PT: Expressão regular adicionada

en: Regular expression deleted | Regular expressions deleted
pt_PT[0]: Expressão regular eliminada
pt_PT[1]: Expressões regulares eliminadas

en: Regular expression must be a string
pt_PT: A expressão regular precisa ser um texto

en: Regular expression updated
pt_PT: Expressão regular actualizada

en: Regular expressions
pt_PT: Expressões regulares

en: Related reports
pt_PT: Relatórios relacionados

en: Remember me for 30 days
pt_PT: Lembrar-me durante 30 dias

en: Remote command
pt_PT: Comando remoto

en: Remove
pt_PT: Eliminar

[ctx: verb]
en: Remove
pt_PT: remover

en: Remove all
pt_PT: remover todos

en: Remove domain name
pt_PT: Remover nome de domínio

en: Remove from favorites
pt_PT: Remover dos favoritos

en: Remove from host group
pt_PT: Eliminar do grupo de hosts

en: Remove from host groups
pt_PT: Eliminar dos grupos de hosts

en: Remove host
pt_PT: Eliminar host

[ctx: screen reader]
en: Remove, %1$s
pt_PT: Remover, %1$s

en: Removed
pt_PT: Removido

[ctx: screen reader]
en: Removed, %1$s
pt_PT: Removido, %1$s

en: Rename
pt_PT: Renomear

en: Repeat on
pt_PT: Repetir em

en: Repeats
pt_PT: Repete-se

en: Replace
pt_PT: Substituir

en: Replace dependencies
pt_PT: Substituir dependências

en: Reports
pt_PT: Relatórios

en: Required
pt_PT: Obrigatório

en: Required host permissions
pt_PT: Permissões de host necessárias

en: Required performance of the Zabbix server, in new values per second expected.
pt_PT: Performance requerida do servidor Zabbix, em novos valores por segundo.

en: Required server performance, new values per second
pt_PT: Performance necessária do servidor, novos valores por segundo

en: Required status codes
pt_PT: Códigos de estado necessários

en: Required string
pt_PT: String obrigatória

en: Required vps
pt_PT: vps requeridos

en: Reset
pt_PT: Reinicializar

en: Reset all fields to default values?
pt_PT: Reinicializar todos os campos para valores por omissão?

en: Reset confirmation
pt_PT: Confirmação de reinicialização

en: Reset defaults
pt_PT: Reinicializar para valores por omissão

en: Resolved
pt_PT: Resolvido

en: Resolved by
pt_PT: Resolvido por

en: Resolved by user "%1$s".
pt_PT: Solucionado pelo utilizador "%1$s".

en: Resource
pt_PT: Recurso

en: Resource ID
pt_PT: ID Recurso

en: Response code
pt_PT: Código de resposta

en: Response time
pt_PT: Tempo de resposta

en: Result
pt_PT: Resultado

en: Result is FALSE
pt_PT: Resultado é FALSO

en: Result is TRUE
pt_PT: Resultado é VERDADEIRO

en: Result type
pt_PT: Tipo de resultado

en: Retrieving contents of a file. Returns text
pt_PT: Recupera o conteúdo de um arquivo. Retorna: texto

en: Retry
pt_PT: Tentar novamente

en: Return first column of the first row of the SQL query result.
pt_PT: Retorna a primeira coluna da primeira linha de uma consulta SQL.

en: Return value of an attribute of MBean object.
pt_PT: Retorna o valor de um atributo de um objeto MBean.

en: Returns ICMP ping response time in seconds. Example: 0.02
pt_PT: Tempo de resposta do ICMP ping. Exemplo: 0,02

en: Returns current maintenance status of the host.
pt_PT: Retorna o status actual de manutenção do host.

en: Returns information associated with Zabbix Java gateway. Valid params are: ping, version.
pt_PT: Retorna a informação associada ao gateway java do Zabbix. Os parâmetros válidos são: ping, version.

en: Returns percentage of lost ICMP ping packets.
pt_PT: Retorna o percentagem de perda de pacotes ICMP.

en: Revert
pt_PT: Reverte

en: Revert changes
pt_PT: Reverte alterações

en: Right
pt_PT: Direita

en: Right Y
pt_PT: Direita Y

en: Right trim
pt_PT: Remover espaços à direita

en: Romanian (ro_RO)
pt_PT: Romênio (ro_RO)

en: Root cause
pt_PT: Causa Raiz

en: Rows
pt_PT: Linhas

en: Rows per page
pt_PT: Linhas por página

en: Rules
pt_PT: Regras

en: Run specified command on the host. Returns text result of the command; 1 - with mode as nowait (regardless of command result)
pt_PT: Executa o comando em no host. Retorna o texto retornado pelo comando; 1 - para modo sem espera (não espera o resultado do comando)

en: Russian (ru_RU)
pt_PT: Russo (ru_RU)

[ctx: Sunday short]
en: S
pt_PT: D

en: SAML settings
pt_PT: Configurações SAML

en: SLA created
pt_PT: SLA criado

en: SLA deleted | SLAs deleted
pt_PT[0]: SLA removido
pt_PT[1]: SLAs removidos

en: SLA disabled | SLAs disabled
pt_PT[0]: SLA desativado
pt_PT[1]: SLAs desativados

en: SLA enabled | SLAs enabled
pt_PT[0]: SLA ativado
pt_PT[1]: SLAs ativados

en: SLA is disabled.
pt_PT: SLA está desativado.

en: SLA report
pt_PT: Relatório de SLA

en: SLA updated
pt_PT: SLA atualizado

en: SMTP server
pt_PT: Servidor SMTP

en: SMTP server port
pt_PT: Porta do servidor SMTP

en: SNMP agent
pt_PT: Agente SNMP

en: SNMP community
pt_PT: Comunidade SNMP

en: SNMP interfaces
pt_PT: Interfaces SNMP

en: SNMP trap
pt_PT: Trap SNMP

en: SNMP version
pt_PT: Versão SNMP

en: SNMPv1 agent
pt_PT: Agente SNMPv1

en: SNMPv2 agent
pt_PT: Agente SNMPv2

en: SNMPv3 agent
pt_PT: Agente SNMPv3

en: SQL count: %1$s (selects: %2$s | executes: %3$s)
pt_PT: Total de SQL: %1$s (selecções: %2$s | execuções: %3$s)

en: SQL query
pt_PT: Pesquisa SQL

en: SQL statement execution has failed "%1$s"
pt_PT: Falha na execução do statement SQL "%1$s"

en: SQL statement execution has failed "%1$s".
pt_PT: Falha na execução do statement SQL "%1$s".

en: SSH agent
pt_PT: Agente SSH

en: SSL certificate file
pt_PT: Arquivo de certificado SSL

en: SSL key file
pt_PT: Arquivo de chave SSL

en: SSL key password
pt_PT: Senha do SSL

en: SSL verify host
pt_PT: Verificação SSL do host

en: SSL verify peer
pt_PT: Verificação de par SSL

en: Sat
pt_PT: Sáb

en: Saturday
pt_PT: Sábado

en: Save
pt_PT: Guardar

en: Save as
pt_PT: Guardar como

en: Save changes
pt_PT: Salvar alterações

en: Save it as "%1$s"
pt_PT: Salvar como "%1$s"

en: Scenario
pt_PT: Cenário

en: Schedule
pt_PT: Agendar

en: Scheduled check
pt_PT: Verificação agendada

en: Scheduled report
pt_PT: Agendamento de relatório

en: Scheduled report added
pt_PT: Agendamento de relatório adicionado

en: Scheduled report created
pt_PT: Agendamento de relatório criado

en: Scheduled report deleted | Scheduled reports deleted
pt_PT[0]: Agendamento de relatório eliminado
pt_PT[1]: Agendamento de relatórios eliminados

en: Scheduled report disabled | Scheduled reports disabled
pt_PT[0]: Agendamento de relatório desativado
pt_PT[1]: Agendamento de relatórios desativados

en: Scheduled report enabled | Scheduled reports enabled
pt_PT[0]: Agendamento de relatório ativo
pt_PT[1]: Agendamento de relatórios ativados

en: Scheduled report updated
pt_PT: Agendamento de relatório atualizado

en: Scheduled reports
pt_PT: Agendamento de relatório

en: Scheduling
pt_PT: Agendamento

en: Scope
pt_PT: Escopo

[ctx: selected problems]
en: Scope
pt_PT: Escopo

en: Script "%1$s" already exists.
pt_PT: O scritp "%1$s" já existe.

en: Script added
pt_PT: Script adicionado

en: Script deleted | Scripts deleted
pt_PT[0]: Script eliminado
pt_PT[1]: Script eliminado

en: Script name
pt_PT: Nome do script

en: Script parameters
pt_PT: Parâmetros do script

en: Script updated
pt_PT: Script actualizado

en: Search
pt_PT: Procurar

en: Search attribute
pt_PT: Atributo de pesquisa

en: Search pattern is empty
pt_PT: O padrão de pesquisa está vazio

en: Secondary POC cell
pt_PT: Célula POC secundário

en: Secondary POC email
pt_PT: E-mail POC secundário

en: Secondary POC name
pt_PT: Nome POC secundário

en: Secondary POC notes
pt_PT: Notas POC secundário

en: Secondary POC phone A
pt_PT: Telefone A POC secundário

en: Secondary POC phone B
pt_PT: Telefone B POC secundário

en: Secondary POC screen name
pt_PT: Nome visível POC secundário

en: Seconds
pt_PT: Segundos

en: Secret text
pt_PT: Texto secreto

en: Security
pt_PT: Segurança

en: Security level
pt_PT: Nível de segurança

en: Security name
pt_PT: Nome de segurança

en: Select
pt_PT: Seleccionar

en: Select SLA to display SLA report.
pt_PT: Selecione SLA para exibir o relatório de SLA.

en: Select prototype
pt_PT: Seleccionar protótipos

en: Selected
pt_PT: Seleccionado

en: Selected elements
pt_PT: Elementos seleccionados

en: Send backward
pt_PT: Enviar para trás

en: Send message
pt_PT: Enviar mensagem

en: Send message to user groups
pt_PT: Enviar mensagem para grupos de utilizadores

en: Send message to users
pt_PT: Enviar mensagem para utilizadores

en: Send only to
pt_PT: Enviar apenas para

en: Send to
pt_PT: Enviar para

en: Send to back
pt_PT: Enviar para trás

en: Sent
pt_PT: Enviado

en: Sep
pt_PT: Set

en: Separated
pt_PT: Separado

en: September
pt_PT: Setembro

en: Serial number A
pt_PT: Número de série A

en: Serial number B
pt_PT: Número de série B

en: Server
pt_PT: Servidor

en: Server (proxy)
pt_PT: Servidor (proxy)

en: Server time
pt_PT: Hora do servidor

en: Servers
pt_PT: Servidores

en: Service
pt_PT: Serviço

[ctx: compact table header]
en: Service
pt_PT: Serviço

en: Service actions
pt_PT: Ações de serviço

en: Service created
pt_PT: Serviço criado

en: Service deleted | Services deleted
pt_PT[0]: Serviço eliminado
pt_PT[1]: Serviços eliminados

en: Service list
pt_PT: Lista de serviço

en: Service name
pt_PT: Nome do serviço

en: Service port
pt_PT: Porto do serviço

en: Service tag name
pt_PT: Nome da etiqueta de serviço

en: Service tag value
pt_PT: Valor da etiqueta de serviço

en: Service tags
pt_PT: Etiquetas de serviço

en: Service type
pt_PT: Tipo de serviço

en: Service update
pt_PT: Serviço actualizado

en: Service updated
pt_PT: Serviço actualizado

en: Services
pt_PT: Serviços

en: Services form a circular dependency.
pt_PT: Os serviços formam uma dependência circular.

en: Session terminated, re-login, please.
pt_PT: A sessão foi terminada, por favor, inicie a sessão novamente.

en: Set host inventory mode
pt_PT: Defina o modo de inventário de host

en: Set new value
pt_PT: Definir novo valor

en: Set status to
pt_PT: Definir estado para

en: Set status to OK
pt_PT: Definir estado para OK

en: Set value to
pt_PT: Definir valor para

en: Settings
pt_PT: Configurações

en: Severity
pt_PT: Severidade

[ctx: compact table header]
en: Severity
pt_PT: Severidade

[ctx: screen reader]
en: Severity changed
pt_PT: Severidade alterada

en: Severity changes
pt_PT: Alterar Severidade

[ctx: screen reader]
en: Severity decreased
pt_PT: Severidade diminuída

en: Severity filter
pt_PT: Filtro de Severidade

[ctx: screen reader]
en: Severity increased
pt_PT: Severidade aumentada

en: Shape
pt_PT: Forma

en: Sharing
pt_PT: Partilha

en: Sharing option "%1$s" is missing a value for map "%2$s".
pt_PT: A opção de partilha "%1$s" tem valor ausente no mapa "%2$s".

en: Short
pt_PT: Curto

en: Show
pt_PT: Mostrar

en: Show details
pt_PT: Mostrar detalhes

en: Show hosts in maintenance
pt_PT: Mostrar hosts em manutenção

en: Show legend
pt_PT: Mostrar legenda

en: Show lines
pt_PT: Mostrar linhas

en: Show periods
pt_PT: Exibir períodos

en: Show problems
pt_PT: Exibir problemas

en: Show selected
pt_PT: Mostrar seleccionados

en: Show sidebar
pt_PT: Exibir barra lateral

en: Show suppressed problems
pt_PT: Exibir problemas suprimidos

en: Show symptoms
pt_PT: Exibir sintomas

en: Show tags
pt_PT: Mostrar etiquetas

en: Show technical errors
pt_PT: Exibir erros técnicos

en: Show text as HTML
pt_PT: Mostrar texto como HTML

en: Show timeline
pt_PT: Exibir linha de tempo

en: Show triggers
pt_PT: Mostrar triggers

en: Show unavailable maps
pt_PT: Mostrar mapas indisponíveis

en: Show warning if Zabbix server is down
pt_PT: Mostrar aviso se o Zabbix Server estiver offline

en: Show working time
pt_PT: Mostrar horário de trabalho

en: Shown
pt_PT: Exibido

en: Sidebar control
pt_PT: Controle da barra lateral

en: Sign in
pt_PT: Entrar

en: Sign out
pt_PT: Desconectar

en: Simple
pt_PT: Simples

en: Simple change
pt_PT: Alteração simples

en: Simple check
pt_PT: Verificação simples

en: Simple graph
pt_PT: Gráfico simples

en: Simple graph prototype
pt_PT: Protótipo gráfico simples

en: Single
pt_PT: Simples

en: Site ZIP / postal
pt_PT: Código postal / ZIP

en: Site address A
pt_PT: Morada A

en: Site address B
pt_PT: Morada B

en: Site address C
pt_PT: Morada C

en: Site city
pt_PT: Cidade

en: Site country
pt_PT: País

en: Site notes
pt_PT: Notas

en: Site rack location
pt_PT: Localização do rack

en: Site state / province
pt_PT: Estado / Província

en: Size
pt_PT: Tamanho

en: Size of the response received from Zabbix server "%1$s" exceeds the allowed size of %2$s bytes. This value can be increased in the ZBX_SOCKET_BYTES_LIMIT constant in include/defines.inc.php.
pt_PT: O tamanho da resposta recebida do servidor Zabbix "%1$s" excedeu o tamanho permitido de %2$s bytes. Este valor pode ser modificado modificando a constante ZBX_SOCKET_BYTES_LIMIT em include/defines.inc.php.

en: Slovak (sk_SK)
pt_PT: Eslovaco (sk_SK)

en: Snooze
pt_PT: Adiar

en: Software (Full details)
pt_PT: Software (Detalhes completos)

en: Software application A
pt_PT: Aplicação de software A

en: Software application B
pt_PT: Aplicação de software B

en: Software application C
pt_PT: Aplicação de software C

en: Software application D
pt_PT: Aplicação de software D

en: Software application E
pt_PT: Aplicação de software E

en: Software architecture information. Returns string
pt_PT: Informação sobre a arquitetura de software. Retorna: texto

en: Sort entries by
pt_PT: Ordenar entradas por

en: Sort order (0->999)
pt_PT: Sequência de ordenação (0->999)

en: Sorting by field "%1$s" not allowed.
pt_PT: Não é permitido ordenar pelo campo "%1$s".

en: Source
pt_PT: Origem

en: Spanish (es_ES)
pt_PT: Espanhol (es_ES)

en: Specified script does not exist or you do not have rights on it for action operation command.
pt_PT: O script especificado não existe ou o utilizador não tem permissões para realizar a operação comando da acção.

en: Specify some filter condition to see the values.
pt_PT: Especifique alguma condição de filtro para visualizar os valores.

en: Speed
pt_PT: Velocidade

en: Stacked
pt_PT: Empilhado

en: Standard items
pt_PT: Itens padrão

en: Start
pt_PT: Iniciar

en: Start date
pt_PT: Data de início

en: Start in
pt_PT: Começar em

en: Start slideshow
pt_PT: Iniciar apresentação

en: Start slideshow automatically
pt_PT: Iniciar apresentação automaticamente

en: Start time
pt_PT: Tempo de início

en: Starting TLS failed.
pt_PT: Inicio TLS falhou.

en: Startup time of Zabbix server, Unix timestamp.
pt_PT: Horário de início do servidor Zabbix, padrão de hora do UNIX.

en: State
pt_PT: Estado

[ctx: history source selection method]
en: Static
pt_PT: Estático

en: Status
pt_PT: Estado

[ctx: compact table header]
en: Status
pt_PT: Estado

en: Status codes
pt_PT: Códigos de estado

en: Status disabled
pt_PT: Estado desativado

en: Status maintenance
pt_PT: Estado da manutenção

en: Status of discovery
pt_PT: Estado da descoberta

en: Status ok
pt_PT: Estado ok

en: Status only
pt_PT: Apenas o estado

en: Status problem
pt_PT: Estado do problema

en: Step
pt_PT: Passo

en: Step "%1$s" [%2$s of %3$s] failed: %4$s
pt_PT: Passo "%1$s" [%2$s of %3$s] falhou: %4$s

en: Step duration
pt_PT: Duração do passo

en: Step of web scenario
pt_PT: Passo do cenário web

en: Step with name "%1$s" already exists.
pt_PT: Já existe um passo com o nome "%1$s".

en: Steps
pt_PT: Passos

en: Stop
pt_PT: Parar

en: Stop processing
pt_PT: Parar processamento

en: Stop slideshow
pt_PT: Parar apresentação

en: Stopped
pt_PT: Parado

en: Storage of secrets
pt_PT: Armazenamento de secretos

en: Store credentials in
pt_PT: Armazenamento de credenciais em

en: Stored in Vault secret
pt_PT: Armazenado em Cofre secreto

en: Straight
pt_PT: Directo

en: Structured data
pt_PT: Dados estruturados

en: Subfilter
pt_PT: Subfiltro

en: Subject
pt_PT: Assunto

[ctx: encryption certificate]
en: Subject
pt_PT: Segurado

en: Submap
pt_PT: Submapa

en: Subscription
pt_PT: Subscrição

en: Subscriptions
pt_PT: Subscrições

en: Success Audit
pt_PT: Auditoria de sucesso

en: Success message
pt_PT: Mensagem de sucesso

en: Sum of incoming and outgoing traffic statistics on network interface. Returns integer
pt_PT: Sumarização das estatísticas de entrada e saída da interface de rede. Retorna: número inteiro

en: Sun
pt_PT: Dom

en: Sunday
pt_PT: Domingo

en: Super admin
pt_PT: Super administrador

en: Support
pt_PT: Suporte

en: Swap in (from device into memory) statistics. Returns integer
pt_PT: Estatísticas de envio de dados do swap para a memória. Retorna: número inteiro

en: Swap out (from memory onto device) statistics. Returns integer
pt_PT: Estatísticas de envio de dados da memória para o swap. Retorna: número inteiro

en: Swap space size in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
pt_PT: Tamanho do espaço do swap em bytes ou percentagem relativo ao total. Retorna: inteiro para bytes; número fracionário para percentagem

en: Swedish (sv_SE)
pt_PT: Sueco (sv_SE)

en: Switching authentication method will reset all except this session! Continue?
pt_PT: Ao alterar o método de autenticação irá terminar todas as sessões com excepção da actual! Continuar?

en: Symptom
pt_PT: Sintoma

en: System
pt_PT: Sistema

en: System boot time. Returns integer (Unix timestamp)
pt_PT: Tempo desde a carga do sistema. Retorna: timestamp UNIX (número inteiro)

en: System default
pt_PT: Por omissão do sistema

en: System error occurred. Please contact Zabbix administrator.
pt_PT: Ocorreu um erro de sistema. Contacte um administrador Zabbix.

en: System error.
pt_PT: Erro de sistema.

en: System host name. Returns string
pt_PT: Nome do host. Retorna: texto

en: System statistics. Returns integer or float
pt_PT: Estatísticas do sistema. Retorna: número inteiro ou número fracionário

en: System uptime in seconds. Returns integer
pt_PT: Tempo desde a carga do sistema. Retorna: número inteiro

[ctx: Thursday short]
en: T
pt_PT: Q

en: TELNET agent
pt_PT: Agente TELNET

en: TRUE
pt_PT: VERDADEIRO

en: Table "%1$s" does not exist.
pt_PT: A tabela "%1$s" não existe.

en: Table "%1$s" doesn't have a field named "%2$s".
pt_PT: A tabela "%1$s" não tem nenhum campo com nome "%2$s".

en: Tag
pt_PT: Etiqueta

en: Tag for matching
pt_PT: Etiqueta para comparação

en: Tag value
pt_PT: Valor da etiqueta

en: Tags
pt_PT: Etiquetas

en: Target
pt_PT: Destino

en: Target list
pt_PT: Lista de destinos

en: Target type
pt_PT: Tipo de destino

en: Template "%1$s" already exists.
pt_PT: O template "%1$s" já existe.

en: Template "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
pt_PT: O template "%1$s" para o host "%2$s" não existe.

en: Template added
pt_PT: Template adicionado

en: Template cannot be linked to another template more than once even through other templates.
pt_PT: Um template não pode ser associado a outro template mais do que uma vez mesmo que através de outros templates.

en: Template dashboards
pt_PT: Todos os painéis

en: Template group
pt_PT: Grupo de templates

en: Template linkage
pt_PT: Associação de templates

en: Template macros
pt_PT: Macros de template

en: Template name
pt_PT: Nome do template

en: Template trigger
pt_PT: Triggers do template

en: Template value
pt_PT: Valor do template

en: Template with the same name "%1$s" already exists.
pt_PT: Já existe template com o nome "%1$s".

en: Template with the same visible name "%1$s" already exists.
pt_PT: Já existe template com o nome visível "%1$s".

en: Templates "%1$s" unlinked from hosts "%2$s".
pt_PT: Templates "%1$s" desassociados dos hosts "%2$s".

en: Test
pt_PT: Teste

en: Test authentication
pt_PT: Testar autenticação

en: Test confirmation
pt_PT: Confirmação do teste

en: Test data
pt_PT: Dados do teste

en: Test expressions
pt_PT: Expressões de teste

en: Test string
pt_PT: String de teste

en: Text
pt_PT: Texto

en: The "%1$s.%2$s" method must be called without the "auth" parameter.
pt_PT: O método /"%1$s.%2$s/" precisa ser invocado sem o parâmetro auth.

en: The host group is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
pt_PT: O grupo de host não será novamente descoberto e será eliminado em %1$s (às %2$s de %3$s).

en: The host group is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
pt_PT: O grupo de hosts será novamente descoberto mais e será eliminado na próxima vez que a regra de descoberta for processada.

en: The host is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
pt_PT: O host não será novamente descoberto e será eliminado em %1$s (às %2$s de %3$s).

en: The host is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
pt_PT: O host não será novamente descoberto e será eliminado na próxima vez que a autodescoberta for processada.

en: The image is used in icon map %1$s. | The image is used in icon maps %1$s.
pt_PT[0]: A imagem é utilizada no mapeamento de ícones %1$s.
pt_PT[1]: A imagem é utilizada no mapeamento de ícones %1$s.

en: The image is used in map %1$s. | The image is used in maps %1$s.
pt_PT[0]: A imagem é utilizada no mapa %1$s.
pt_PT[1]: A imagem é utilizada nos mapas %1$s.

en: The item is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
pt_PT: O item não foi descoberto mais nenhuma vez e será eliminado em %1$s (em %2$s às %3$s).

en: The item is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
pt_PT: O item não será novamente descoberto e será eliminado na próxima vez que a autodescoberta for processada.

en: The number of processes. Returns integer
pt_PT: Número de processos. Retorna: número inteiro

en: The requested remote-procedure does not exist / is not available
pt_PT: O procedimento remoto pedido não existe / não está disponível

en: Theme
pt_PT: Tema

en: This month
pt_PT: Este mês

en: This week
pt_PT: Esta semana

en: This year
pt_PT: Este ano

en: Threshold
pt_PT: Limiar

en: Throttling
pt_PT: Estrangulamento

en: Thu
pt_PT: Qui

en: Thursday
pt_PT: Quinta-feira

en: Till
pt_PT: Até

en: Time
pt_PT: Data e hora

en: Time period
pt_PT: Período de tempo

en: Time shift
pt_PT: Desvio de tempo

en: Time type
pt_PT: Tipo de tempo

en: To
pt_PT: Para

en: To set a host interface select a single item type for all items
pt_PT: Para definir uma interface do host seleccionar um tipo de item único para todos os itens

en: Today
pt_PT: Hoje

en: Total Elasticsearch time: %1$s
pt_PT: Total de tempo no Elasticsearch: %1$s

en: Total SQL time: %1$s
pt_PT: Tempo total do SQL: %1$s

en: Total time: %1$s
pt_PT: Tempo total: %1$s

en: Transaction has not been closed. Aborting...
pt_PT: A transacção não foi fechada. A abortar...

en: Transport error.
pt_PT: Erro de transporte.

en: Trends
pt_PT: Tendências

en: Trigger "%1$s" already exists on "%2$s".
pt_PT: Trigger "%1$s" já existe em "%2$s".

en: Trigger "%1$s" belongs to templates with different linkages.
pt_PT: A trigger "%1$s" pertence a templates com associações distintas.

en: Trigger "%1$s" depends on trigger "%2$s", which does not exist.
pt_PT: O trigger "%1$s" depende do trigger "%2$s", que não existe.

en: Trigger added
pt_PT: Trigger adicionado

en: Trigger copied | Triggers copied
pt_PT[0]: Trigger copiada
pt_PT[1]: Triggers copiadas

en: Trigger data storage period
pt_PT: Período de armazenamento dados de triggers

en: Trigger disabled | Triggers disabled
pt_PT[0]: Trigger desactivada
pt_PT[1]: Triggers desactivadas

en: Trigger displaying options
pt_PT: Opções de visualização do trigger

en: Trigger enabled | Triggers enabled
pt_PT[0]: Trigger activada
pt_PT[1]: Triggers activadas

en: Trigger has items from template "%1$s" that is not linked to host.
pt_PT: O trigger tem itens do template "%1$s" que não está associado ao host.

en: Trigger in "unknown" state
pt_PT: A trigger está no estado "desconhecido"

en: Trigger in template "%1$s" has dependency with trigger in template "%2$s".
pt_PT: O trigger no template "%1$s" tem um dependência com o trigger no template "%2$s".

en: Trigger label type
pt_PT: Tipo de etiqueta do trigger

en: Trigger overview
pt_PT: Vista geral de triggers

en: Trigger prototype
pt_PT: Protótipo de trigger

en: Trigger prototype "%1$s" already exists on "%2$s".
pt_PT: O protótipo de trigger "%1$s" já existe em "%2$s".

en: Trigger prototype "%1$s" belongs to templates with different linkages.
pt_PT: O protótipo de trigger "%1$s" pertence a templates com diferentes associações.

en: Trigger prototype "%1$s" contains item prototypes from multiple discovery rules.
pt_PT: O protótipo de trigger "%1$s" contêm protótipos de item de múltiplas regras de descoberta.

en: Trigger prototype "%1$s" depends on trigger "%2$s", which does not exist.
pt_PT: O protótipo de trigger "%1$s" depende da trigger "%2$s", que não existe.

en: Trigger prototype "%1$s" must contain at least one item prototype.
pt_PT: O protótipo de trigger "%1$s" precisa conter pelo menos um protótipo de item.

en: Trigger prototype added
pt_PT: Protótipo de trigger adicionado

en: Trigger prototype updated | Trigger prototypes updated
pt_PT[0]: O protótipo de trigger foi actualizado
pt_PT[1]: Os protótipos de triggers foram actualizados

en: Trigger prototypes
pt_PT: Protótipos de triggers

en: Trigger severity
pt_PT: Severidade do trigger

en: Trigger status "OK"
pt_PT: Status do trigger "OK"

en: Trigger status "Problem"
pt_PT: Status do trigger "Problema"

en: Trim
pt_PT: Remover espaços

en: Tue
pt_PT: Ter

en: Tuesday
pt_PT: Terça-feira

en: Turkish (tr_TR)
pt_PT: Turco (tr_TR)

en: Type
pt_PT: Tipo

en: Type (Full details)
pt_PT: Tipo (detalhes completos)

en: Type (OK)
pt_PT: Tipo (OK)

en: Type of calculation
pt_PT: Tipo de cálculo

en: Type of information
pt_PT: Tipo de informação

en: Types
pt_PT: Tipos

en: UNKNOWN
pt_PT: DESCONHECIDO

en: URL (after login)
pt_PT: URL (depois de iniciar sessão)

en: URL is not properly encoded.
pt_PT: A URL não está correctamente codificada.

en: URL name should be unique for map "%1$s".
pt_PT: O nome da URL deverá ser único para o mapa "%1$s".

en: URL parameter cannot be array.
pt_PT: O parâmetro URL não pode ser um array.

en: URL parameter name is empty.
pt_PT: O parâmetro URL está vazio.

en: URL should have both "name" and "url" fields for map "%1$s".
pt_PT: A URL deverá possuir os campos "name" e "url" no mapa "%1$s".

en: Ukrainian (uk_UA)
pt_PT: Ucraniano (uk_UA)

en: Unable to create the configuration file.
pt_PT: Não foi possível criar o arquivo de configuração.

en: Unable to overwrite the existing configuration file.
pt_PT: Não foi possível sobrescrever o arquivo de configuração existente.

en: Unable to select configuration.
pt_PT: Não foi possível seleccionar a configuração.

en: Unable to upload file because "file_uploads" is disabled.
pt_PT: Não é possível enviar arquivos pois a opção "file_uploads" está desabilitada.

en: Unacknowledged PROBLEM events
pt_PT: Eventos PROBLEMA por reconhecer

en: Unacknowledged only
pt_PT: Apenas por reconhecer

en: Unblock
pt_PT: Desbloquear

en: Unblock selected users?
pt_PT: Desbloquear utilizadores seleccionados?

en: Units
pt_PT: Unidades

en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

en: Unknown action
pt_PT: Acção desconhecida

en: Unknown error
pt_PT: Erro desconhecido

en: Unknown host item, no such item in selected host
pt_PT: Item do host desconhecido, não existe esse item no host seleccionado

en: Unknown host, no such host present in system
pt_PT: Host desconhecido, não existe esse host no sistema

en: Unknown interface type.
pt_PT: Tipo de interface desconhecido.

en: Unknown resource
pt_PT: Recurso desconhecido

en: Unknown step failed: %1$s
pt_PT: Passo desconhecido falhou: %1$s

en: Unknown value type
pt_PT: Tipo de valor desconhecido

en: Unlimited
pt_PT: Ilimitado

en: Unlink
pt_PT: Desassociar

en: Unlink and clear
pt_PT: Desassociar e eliminar

en: Unmute
pt_PT: Reactivar

en: Unsupported import file extension "%1$s".
pt_PT: Extensão de ficheiro a importar não suportada "%1$s".

en: Unsupported import format "%1$s".
pt_PT: Formato de importação não suportado "%1$s".

[ctx: discovery results in dashboard]
en: Up
pt_PT: Online

[ctx: discovery status]
en: Up
pt_PT: Ligado

en: Update
pt_PT: Actualizar

en: Update existing
pt_PT: Actualizar existentes

en: Update interval
pt_PT: Intervalo de actualização

en: Updated status of host "%1$s".
pt_PT: O status do host "%1$s" foi actualizado.

en: Upload
pt_PT: Carregar

en: Upper level maps
pt_PT: Mapas de nível superior

en: Uptime of Zabbix server process in seconds.
pt_PT: Tempo em execução em segudos do processo do Zabbix.

en: Use if severity
pt_PT: Utilizar se severidade

en: Used in actions
pt_PT: Utilizado nas acções

en: User
pt_PT: Utilizador

en: User "%1$s" cannot be without user group.
pt_PT: O utilizador "%1$s" não pode ficar sem grupo.

en: User "%1$s" is dashboard "%2$s" owner.
pt_PT: O utilizador "%1$s" é o proprietário do dashboad "%2$s".

en: User "%1$s" is map "%2$s" owner.
pt_PT: O utilizador "%1$s" é o proprietário do mapa "%2$s".

en: User "%1$s" is used in "%2$s" action.
pt_PT: O utilizador "%1$s" é utilizado na acção "%2$s".

en: User action
pt_PT: Ação do utilizador

en: User added
pt_PT: Utilizador adicionado

en: User agent string
pt_PT: Mensagem do agente de utilizador

en: User cannot add himself to a disabled group or a group with disabled GUI access.
pt_PT: Um utilizador não pode adicionar-se a si próprio a um grupo desactivado ou a um grupo com acesso à GUI desactivado.

en: User deleted | Users deleted
pt_PT[0]: Utilizador eliminado

en: User group
pt_PT: Grupo de utilizadores

en: User group "%1$s" already exists.
pt_PT: O grupo "%1$s" já existe.

en: User group "%1$s" is used in "%2$s" action.
pt_PT: O grupo de utilizadores "%1$s" é utilizado na acção "%2$s".

en: User group "%1$s" is used in configuration for database down messages.
pt_PT: O grupo de utilizadores "%1$s" está configurado para alerta de quedas de base de dados.

en: User group "%1$s" is used in script "%2$s".
pt_PT: O grupo de utilizadores "%1$s" está a ser utilizado no script "%2$s".

en: User group for database down message
pt_PT: Grupo de utilizadores para mensagens de base de dados em baixo

en: User group sharing is missing parameters: %1$s for map "%2$s".
pt_PT: O grupo de utilizadores partilhado tem parâmetros não encontrados: %1$s no mapa "%2$s".

en: User group with ID "%1$s" is not available.
pt_PT: O grupo de utilizadores com o ID "%1$s" não está disponível.

en: User groups
pt_PT: Grupos de utilizadores

en: User is not allowed to delete himself.
pt_PT: Um utilizador não pode eliminar-se a si próprio.

en: User name
pt_PT: Nome do utilizador

en: User password
pt_PT: Senha do utilizador

en: User profile
pt_PT: Perfil do utilizador

en: User sessions
pt_PT: Sessões de utilizadores

en: User sharing is missing parameters: %1$s for map "%2$s".
pt_PT: Partilha de utilizador com parâmetro não encontrado: %1$s no mapa "%2$s".

en: User type
pt_PT: Tipo de utilizador

en: User updated
pt_PT: Utilizador actualizado

en: User with ID "%1$s" is not available.
pt_PT: O utilizador com o ID "%1$s" não está disponível.

en: Username
pt_PT: Nome de utilizador

en: Username and password
pt_PT: Utilizador e senha

en: Users
pt_PT: Utilizadores

en: VMware cache statistics. Valid modes are: total, free, pfree, used and pused.
pt_PT: Estatísticas de cache do VMware. Modos válidos: total, free, pfree, used and pused.

en: VMware datastore capacity statistics in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
pt_PT: Estatísticas de capacidade do datastore em bytes ou em percentagem do total. Retorna inteiro para bytes, ponto flutuante para percentagem

en: Value
pt_PT: Valor

en: Value "%1$s" is invalid for parameter "grid_align". Choices are: "%2$s" and "%3$s"
pt_PT: O valor "%1$s" é inválido para o parâmetro "grid_align". As opções são: "%2$s" e "%3$s"

en: Value "%1$s" is invalid for parameter "grid_show". Choices are: "%2$s" and "%3$s".
pt_PT: O valor "%1$s" é inválido para o parâmetro "grid_show". As opções são: "%2$s" e "%3$s".

en: Value "%1$s" is invalid for parameter "grid_show". Choices are: "%2$s".
pt_PT: O valor "%1$s" é inválido para o parâmetro "grid_show". As opções são: "%2$s".

en: Value "%1$s" is too long for field "%2$s" - %3$d characters. Allowed length is %4$d characters.
pt_PT: O valor "%1$s" é demasiado longo para o parâmetro "%2$s" - %3$d caracteres. O tamanho máximo permitido é de %4$d caracteres.

en: Value cache effectiveness. Valid parameters are: requests, hits and misses.
pt_PT: Efetividade do cache de valores. Parâmetros válidos: requests, hits e misses.

en: Value cache statistics. Valid modes are: total, free, pfree, used and pused.
pt_PT: Estatísticas do cache de valores. Modos válidos: total, free, pfree, used e pused.

en: Value map
pt_PT: Mapa de valores

en: Value map "%1$s" already exists.
pt_PT: O mapa de valores "%1$s" já existe.

en: Value mapping
pt_PT: Mapeamento de valores

en: Value mappings
pt_PT: Mapeamentos de valor

en: Value of any Windows performance counter. Returns integer, float, string or text (depending on the request)
pt_PT: Valor de um contador de performance do Windows. Retorna: inteiro, número fracionário ou texto (dependendo da requisição)

en: Value: no data
pt_PT: Valor: sem dados

en: Values
pt_PT: Valores

en: Values without names are not allowed in form fields.
pt_PT: Valores sem nomes não são permitidos nos campos do formulário.

en: Variables
pt_PT: Variáveis

en: Various information about specific process(es). Returns float
pt_PT: Várias informações sobre processo(s) específico(s). Retorna número

en: Vendor
pt_PT: Vendedor

en: Verbose
pt_PT: Detalhado

en: Version of Zabbix agent. Returns string
pt_PT: Versão do agente Zabbix. Retorna: texto

en: Vertical align
pt_PT: Alinhamento vertical

en: Vietnamese (vi_VN)
pt_PT: Vietnamita (vi_VN)

en: Virtual space size in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
pt_PT: Espaço virtual em bytes ou percentagem do total. Retorna inteiro para bytes; Ponto flutuante para percentagem

en: Visible name
pt_PT: Nome visível

en: Visible name cannot be empty if host name is missing.
pt_PT: O nome visível não pode estar vazio se não estiver definido o nome do host.

[ctx: Wednesday short]
en: W
pt_PT: Q

[ctx: setup]
en: Warning
pt_PT: Aviso

en: We are sorry, the maximum possible number of elements to remember has been reached.
pt_PT: Pedimos desculpa, foi atingido o número máximo possível de elementos.

en: Web monitoring
pt_PT: Monitoria web

en: Web scenario
pt_PT: Cenário web

en: Web scenario "%1$s" already exists on host "%2$s".
pt_PT: Já existe o cenário web "%1$s" no host "%2$s".

en: Web scenario "%1$s" already exists.
pt_PT: O cenário web "%1$s" já existe.

en: Web scenario added
pt_PT: Cenário web adicionado

en: Web scenario disabled | Web scenarios disabled
pt_PT[0]: Cenário web desactivado
pt_PT[1]: Cenários web desativados

en: Web scenario enabled | Web scenarios enabled
pt_PT[0]: Cenário web activado
pt_PT[1]: Cenários web activados

en: Web scenario updated
pt_PT: Cenário web actualizado

en: Web scenarios
pt_PT: Cenários web

en: Wed
pt_PT: Qua

en: Wednesday
pt_PT: Quarta-feira

en: Weekly
pt_PT: Semanalmente

en: Welcome
pt_PT: Bem vindo

en: Welcome to
pt_PT: Bem vindo a

en: When active
pt_PT: Quando activado

en: Width
pt_PT: Largura

en: With data collection
pt_PT: Com recolha de dados

en: With triggers
pt_PT: Com triggers

en: Without triggers
pt_PT: Sem triggers

en: Working time
pt_PT: Horário de trabalho

en: Write
pt_PT: Escrever

en: Wrong fields for host "%1$s".
pt_PT: Campos errados para o host "%1$s".

en: Wrong fields for map link.
pt_PT: Campos errados para o link no mapa.

en: XML is empty
pt_PT: O XML está vazio

en: Y axis MAX value
pt_PT: Valor MÁX para o eixo Y

en: Y axis MAX value must be greater than Y axis MIN value.
pt_PT: O valor MÁX para o eixo Y tem de ser maior que o valor MÍN.

en: Y axis MIN value
pt_PT: Valor MÍN para o eixo Y

en: Y axis side
pt_PT: Lado do eixo Y

en: Y-m-d
pt_PT: d/m/Y

en: Y-m-d h:i A
pt_PT: d/m/Y H:i

en: Y-m-d h:i:s A
pt_PT: d-m-Y H:i:s

en: Year
pt_PT: Ano

en: Yearly
pt_PT: Anualmente

en: Yes
pt_PT: Sim

en: Yesterday
pt_PT: Ontem

en: You are logged in as "%1$s".
pt_PT: Está autenticado como "%1$s".

en: You are not able to choose some of the languages, because locales for them are not installed on the web server.
pt_PT: Não é possível seleccionar algumas das línguas, porque os locales para estas não estão instaladas no servidor web.

en: You are not logged in
pt_PT: Não está autenticado em

en: You do not have permission to perform this operation.
pt_PT: O utilizador actual não tem permissões para realizar esta operação.

en: You have no permissions to access this page.
pt_PT: Não possui permissão para aceder a esta página.

en: You must login to view this page.
pt_PT: Terá que iniciar sessão para poder ver esta página.

en: Your database is not working properly. Please wait a few minutes and try to repeat this action. If the problem still persists, please contact system administrator. The problem might be caused by long running transaction or row level lock accomplished by your database management system.
pt_PT: A sua base de dados não está a ser executada correctamente. por favor aguarde alguns minutos par repetir esta acção. Se o problema continuar, por favor contacte o administrador do sistema. O problema pode estar sendo causado por uma transação longa ou por bloqueio em nível de linha sendo executado pelo seu sistema de base de dados.

en: Zabbix agent
pt_PT: Agente Zabbix

en: Zabbix agent (active)
pt_PT: Agente Zabbix (activo)

en: Zabbix has received an incorrect request.
pt_PT: O Zabbix recebeu um pedido incorrecto.

en: Zabbix internal
pt_PT: Zabbix Interno

en: Zabbix internal authentication
pt_PT: Autenticação interna do Zabbix

en: Zabbix server
pt_PT: Servidor Zabbix

en: Zabbix server (proxy)
pt_PT: Servidor Zabbix (proxy)

en: Zabbix server is not running: the information displayed may not be current.
pt_PT: O servidor Zabbix não está em execução: a informação mostrada poderá não estar actualizada.

en: Zabbix server is running
pt_PT: O servidor Zabbix está em execução

en: Zabbix server name
pt_PT: Nome do servidor Zabbix

en: Zabbix trapper
pt_PT: Trapper Zabbix

en: a boolean is expected
pt_PT: é esperado um valor booleano

en: a character string is expected
pt_PT: um texto é esperado

en: a number is expected
pt_PT: é esperado um valor numérico

en: a number is too large
pt_PT: número muito grande

en: a numeric value is expected
pt_PT: um valor numérico é esperado

en: a time is expected
pt_PT: um horário é esperado

en: a time period is expected
pt_PT: é esperado um período de tempo

en: a time unit is expected
pt_PT: uma unidade de tempo é esperada

en: affects only filtered data
pt_PT: afeta apenas a área com filtro

en: agent
pt_PT: agente

en: all
pt_PT: tudo

en: all media
pt_PT: todas as mídias

en: an array is expected
pt_PT: é esperado um array

en: an array or a character string is expected
pt_PT: é esperado um array ou sequência de caracteres

en: an empty string is expected
pt_PT: é esperado um texto vazio

en: an even number of hexadecimal characters is expected
pt_PT: é esperado um par de caracteres hexadecimais

en: as Blue
pt_PT: como Azul

en: as Green
pt_PT: como Verde

en: as Red
pt_PT: como Vermelho

en: ascending
pt_PT: ascedente

en: avg
pt_PT: média

en: blinking
pt_PT: piscando

en: cannot be changed
pt_PT: não pode ser modificado

en: cannot be empty
pt_PT: não pode ser vazio

en: cannot perform Scroll API request, data could be truncated
pt_PT: não foi possível executar a rotação da requisição de API, os dados podem estar protegidos

en: circular item dependency is not allowed
pt_PT: dependência circular entre itens não é permitida

en: configure
pt_PT: configurar

en: days
pt_PT: dias

en: default
pt_PT: por omissão

en: descending
pt_PT: descedente

en: expression is empty
pt_PT: a expressão está vazia

en: failed to parse JSON
pt_PT: falha ao analisar o JSON

[ctx: item_form]
en: global housekeeping settings
pt_PT: configurações globais de limpeza de dados

en: h:i A
pt_PT: H:i

en: h:i:s A
pt_PT: H:i:s

en: host group
pt_PT: grupo de hosts

en: icon
pt_PT: ícone

en: image
pt_PT: imagem

en: in
pt_PT: contido em

en: including subgroups
pt_PT: incluindo subgrupos

en: incorrect element count
pt_PT: contagem de elementos incorrecta

en: incorrect syntax near "%1$s"
pt_PT: sintaxe incorrecta próximo de "%1$s"

en: invalid address range "%1$s"
pt_PT: intervalo de endereços inválido "%1$s"

en: invalid byte sequence in UTF-8
pt_PT: sequência de bytes inválida no UTF-8

en: invalid delay
pt_PT: atraso inválido

en: invalid history storage period
pt_PT: período inválido para a armazenamento de histórico

en: invalid regular expression
pt_PT: expressão regular inválida

en: invalid trend storage period
pt_PT: período inválido para a armazenamento de médias

en: is not enclosed in {} or is malformed
pt_PT: não está entre {} ou está mal formado

en: key is empty
pt_PT: a chave está vazia

en: last
pt_PT: último

[ctx: week of month]
en: last
pt_PT: último

en: left
pt_PT: esquerda

en: list of characters
pt_PT: lista de caracteres

en: m-d
pt_PT: d-m

en: m-d h:i A
pt_PT: d-m H:i

en: macro is empty
pt_PT: macro vazia

en: map
pt_PT: mapa

en: matches
pt_PT: correspondências

en: max
pt_PT: máx

en: maximum number of dependency levels reached
pt_PT: o nível máximo de dependência foi alcançado

en: min
pt_PT: mín

en: minimum length is %1$s characters
pt_PT: o tamanho mínimo é %1$s caracteres

en: n-d h:i A
pt_PT: n-d H:i

en: name
pt_PT: nome

en: new
pt_PT: novo

[ctx: new element in multiselect]
en: new
pt_PT: novo

en: no data
pt_PT: sem dados

en: not in
pt_PT: não contido em

en: not selected
pt_PT: não seleccionada

en: number
pt_PT: número

en: of
pt_PT: de

en: on
pt_PT: sobre

en: other
pt_PT: outro

en: output
pt_PT: saída

en: pattern
pt_PT: padrão

en: refreshed every %1$s sec.
pt_PT: actualizado a cada %1$s segundo.

en: regular expression
pt_PT: expressão regular

en: right
pt_PT: direita

en: selected
pt_PT: seleccionado

en: short description
pt_PT: descrição sumária

en: should be empty
pt_PT: deve estar vazio

en: show icon mappings
pt_PT: mostrar mapeamento de ícones

en: tag
pt_PT: etiqueta

en: template ID "%1$s" is passed %2$s times
pt_PT: o ID de template "%1$s" é passado %2$s vezes

en: the parameter "%1$s" is missing
pt_PT: o parâmetro "%1$s" está ausente

en: the tag "%1$s" is missing
pt_PT: a tag "%1$s" está ausente

en: trigger does not allow manual closing
pt_PT: o trigger não permite encerramento manual

en: trigger prototype cannot be moved to another template or host
pt_PT: um protótipo de trigger não pode ser movido para outro template ou host

en: trigger with linkages cannot be moved to another template or host
pt_PT: um trigger com associações não pode ser movido para outro template ou host

en: type here to search
pt_PT: digite aqui para pesquisar

en: unexpected end of key
pt_PT: final inesperado da chave

en: unexpected end of macro
pt_PT: fim inesperado da macro

en: unexpected parameter "%1$s"
pt_PT: parâmetro não esperado: %1$s

en: unexpected tag "%1$s"
pt_PT: tag inesperada "%1$s"

en: unexpected text "%1$s"
pt_PT: texto inesperado "%1$s"

en: unexpected value "%1$s"
pt_PT: valor inesperado "%1$s"

en: unknown
pt_PT: desconhecido

en: unsupported version number
pt_PT: número de versão não suportado

en: value
pt_PT: valor

en: value "%1$s" not found
pt_PT: o valor "%1$s" não foi encontrado

en: value %1$s already exists
pt_PT: o valor %1$s já existe

en: value is too long
pt_PT: o valor é muito grande

en: value must be one of %1$s
pt_PT: o valor precisa ser um de %1$s

[ctx: year short]
en: y
pt_PT: a
