Zabbix 6.0 - en to ru translation catalogue (4499 entries)

en: "%1$s" date must be less than "%2$s" date.
ru: Дата "%1$s" должна быть меньше, чем дата "%2$s".

en: "%1$s" instead "%2$s"
ru: "%1$s" вместо "%2$s"

en: "%1$s" is expected
ru: "%1$s" ожидалось

en: "%1$s" must be an empty string or greater than "%2$s".
ru: "%1$s" должно быть пустой строкой или больше чем "%2$s".

en: "host:key" pair is expected
ru: ожидается пара "узел сети:ключ"

en: $.path.to.node
ru: $.путь.к.ноде

en: %1$d characters exceeds maximum length of %2$d characters
ru: %1$d символов превышают максимальную длину в %2$d символов

en: %1$d day | %1$d days
ru[0]: %1$d день
ru[1]: %1$d дня
ru[2]: %1$d дней

[ctx: screen reader]
en: %1$d matches for %2$s found
ru: Найдено %1$d совпадений для %2$s

en: %1$d of %1$d+ hosts are shown
ru: отображено %1$d из %1$d+ узлов сети

en: %1$d of %1$d+ items are shown
ru: отображено %1$d из %1$d+ элементов данных

en: %1$d of %3$d%2$s problem is shown | %1$d of %3$d%2$s problems are shown
ru[0]: отображено %1$d из %3$d%2$s проблемы
ru[1]: отображено %1$d из %3$d%2$s проблем
ru[2]: отображено %1$d из %3$d%2$s проблем

en: %1$d problems selected.
ru: Выбрано %1$d проблем.

en: %1$s (year %2$s)
ru: %1$s (год %2$s)

en: %1$s - thrown by module located at %2$s.
ru: %1$s - вызвано модулем, который расположен в %2$s.

en: %1$s [Line: %2$s | Column: %3$s]
ru: %1$s [Строка: %2$s | Колонка: %3$s]

[ctx: screen reader]
en: %1$s action | %1$s actions
ru[0]: %1$s действие
ru[1]: %1$s действия
ru[2]: %1$s действий

en: %1$s characters
ru: %1$s символов

en: %1$s characters remaining
ru: %1$s символов осталось

en: %1$s event | %1$s events
ru[0]: %1$s событие
ru[1]: %1$s события
ru[2]: %1$s событий

en: %1$s group pattern
ru: Шаблон %1$s групп

en: %1$s host in maintenance | %1$s hosts in maintenance
ru[0]: %1$s узел сети в обслуживании
ru[1]: %1$s узла сети в обслуживании
ru[2]: %1$s узлов сети в обслуживании

en: %1$s hour | %1$s hours
ru[0]: %1$s час
ru[1]: %1$s часа
ru[2]: %1$s часов

en: %1$s item | %1$s items
ru[0]: %1$s элемент данных
ru[1]: %1$s элемента данных
ru[2]: %1$s элементов данных

[ctx: screen reader]
en: %1$s message | %1$s messages
ru[0]: %1$s сообщение
ru[1]: %1$s сообщения
ru[2]: %1$s сообщений

en: %1$s minute | %1$s minutes
ru[0]: %1$s минута
ru[1]: %1$s минуты
ru[2]: %1$s минут

en: %1$s of %2$s element in problem state | %1$s of %2$s elements in problem state
ru[0]: %1$s из %2$s элемента в состоянии проблемы
ru[1]: %1$s из %2$s элементов в состоянии проблемы
ru[2]: %1$s из %2$s элементов в состоянии проблемы

en: %1$s or %2$s - allows the page to be displayed only in a frame on the same origin as the page itself
ru: %1$s или %2$s - позволяет странице отображаться только во фрейме того же источника, что и сама страница

en: %1$s or %2$s - prevents the page from being displayed in a frame, regardless of the site attempting to do so
ru: %1$s или %2$s - запрещает отображение страницы во фрейме, независимо от того какой сайт пытается это сделать

[ctx: screen reader]
en: %1$s preselected, use down,up arrow keys and enter to select
ru: %1$s выбран заранее, используйте кнопки стрелок вверх, вниз и подтвердите выбор

en: %1$s problem | %1$s problems
ru[0]: %1$s проблема
ru[1]: %1$s проблемы
ru[2]: %1$s проблем

en: %1$s problem in total | %1$s problems in total
ru[0]: всего %1$s проблема
ru[1]: всего %1$s проблемы
ru[2]: всего %1$s проблем

en: %1$s retry left | %1$s retries left
ru[0]: %1$s попытка осталась
ru[1]: %1$s попытки осталось
ru[2]: %1$s попыток осталось

en: %1$s second | %1$s seconds
ru[0]: %1$s секунда
ru[1]: %1$s секунды
ru[2]: %1$s секунд

en: %1$s unacknowledged problem | %1$s unacknowledged problems
ru[0]: %1$s неподтвержденная проблема
ru[1]: %1$s неподтвержденных проблем
ru[2]: %1$s неподтвержденных проблем

[ctx: screen reader]
en: %1$s, Severity, %2$s
ru: %1$s, Важность, %2$s

[ctx: screen reader]
en: %1$s, read only
ru: %1$s, только чтение

[ctx: screen reader]
en: %1$s, selected
ru: %1$s, выбрано

en: %1$s.php class must extend %2$s for module located at %3$s.
ru: Класс %1$s.php должен расширять %2$s для модуля расположенного в %3$s.

en: %1$sth percentile: %2$s
ru: %1$sый процент: %2$s

en: %4$s failed login attempt logged. Last failed attempt was from %1$s on %2$s at %3$s. | %4$s failed login attempts logged. Last failed attempt was from %1$s on %2$s at %3$s.
ru[0]: Зафиксирована %4$s неуспешная попытка входа в систему. Последняя неуспешная попытка с %1$s в %2$s %3$s.
ru[1]: Зафиксировано %4$s неуспешные попытки входа в систему. Последняя неуспешная попытка с %1$s в %2$s %3$s.
ru[2]: Зафиксировано %4$s неуспешных попыток входа в систему. Последняя неуспешная попытка с %1$s в %2$s %3$s.

en: %d device | %d devices
ru[0]: %d устройство
ru[1]: %d устройства
ru[2]: %d устройств

en: (0 - infinitely)
ru: (0 - бесконечно)

en: (0 - use action default)
ru: (0 - использовать умолчание действия)

en: (Only super admins can create groups)
ru: (Только супер администраторы могут создавать группы)

en: (created by host discovery)
ru: (создано с помощью обнаружения узлов сети)

en: (legacy) to retrieve a single value synchronously, optionally combined with other values
ru: (устарело) для синхронного получения одного значения, опционально в сочетании со значениями других элементов данных

en: (legacy) to retrieve a subtree in JSON
ru: (устарело) для получения поддерева в JSON формате

en: (linked by host discovery)
ru: (связано с помощью обнаружения узлов сети)

en: (no proxy)
ru: (без прокси)

en: 0 - use default port
ru: 0 - использовать порт по умолчанию

en: 0 or 1
ru: 0 или 1

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: 10 seconds
ru: 10 секунд

en: 12-hour
ru: 12-часовой

en: 24-hour
ru: 24-часовой

en: 30 seconds
ru: 30 секунд

en: 3D view
ru: 3D вид

en: 5 minutes
ru: 5 минут

en: 5 seconds
ru: 5 секунд

en: 500 latest values
ru: 500 последних значений

en: <empty string>
ru: <пустая строка>

en: <label name>
ru: <имя метки>

en: <manual>
ru: <вручную>

en: <metric name>{<label name>="<label value>", ...} == <value>
ru: <имя метрики>{<имя метки>="<значение метки>", ...} == <значение>

en: <sub-menu/sub-menu/...>
ru: <подменю/подменю/...>

[ctx: abbreviation of severity level]
en: A
ru: Ср

en: ADD OVERRIDE
ru: ДОБАВЛЕНИЕ ЗАМЕЩЕНИЯ

en: ALARM CLOCK
ru: БУДИЛЬНИК

en: API access
ru: Доступ к API

en: API hostname
ru: Имя API хоста

en: API methods
ru: API методы

en: API token
ru: API токен

en: API token "%1$s" already exists for userid "%2$s".
ru: API токен "%1$s" уже существует у userid "%2$s".

en: API token added
ru: API токен добавлен

en: API token deleted | API tokens deleted
ru[0]: API токен удален
ru[1]: API токены удалены
ru[2]: API токенов удалено

en: API token disabled | API tokens disabled
ru[0]: API токен деактивирован
ru[1]: API токена деактивированы
ru[2]: API токенов деактивировано

en: API token enabled | API tokens enabled
ru[0]: API токен активирован
ru[1]: API токена активированы
ru[2]: API токенов активировано

en: API token expired.
ru: Срок API токена истёк.

en: API token updated
ru: API токен обновлен

en: API tokens
ru: API токены

en: Above value
ru: Выше значения

en: Abscissa
ru: Ось абсцисс

en: Access denied
ru: Доступ запрещен

en: Access denied!
ru: Доступ запрещен!

en: Access to API
ru: Доступ к API

en: Access to UI elements
ru: Доступ к элементам веб-интерфейса

en: Access to actions
ru: Доступ к действиям

en: Access to modules
ru: Доступ к модулям

en: Access to services
ru: Доступ к услугам

en: Ack
ru: Подтверждено

en: Acknowledge
ru: Подтвердить

en: Acknowledge problems
ru: Подтверждение проблем

en: Acknowledged
ru: Подтверждено

en: Acknowledged PROBLEM events
ru: Подтвержденные события ПРОБЛЕМА

en: Acknowledged RESOLVED events
ru: Подтвержденные РЕШЕННЫЕ события

en: Acknowledgement status
ru: Состояние подтверждения

en: Action
ru: Действие

[ctx: compact table header]
en: Action
ru: Действие

en: Action "%1$s" already exists.
ru: Действие "%1$s" уже существует.

en: Action "%2$s" is not available for user role "%1$s".
ru: Действие "%2$s" недоступно для "%1$s" роли пользователей.

en: Action added
ru: Действие добавлено

en: Action class %1$s must extend %2$s class.
ru: Класс действия %1$s должен расширять %2$s класс.

en: Action deleted | Actions deleted
ru[0]: Действие удалено
ru[1]: Действия удалены
ru[2]: Действия удалены

en: Action disabled | Actions disabled
ru[0]: Действие деактивировано
ru[1]: Действий деактивировано
ru[2]: Действия деактивированы

en: Action enabled | Actions enabled
ru[0]: Действие активировано
ru[1]: Действий активировано
ru[2]: Действия активированы

en: Action log
ru: Журнал действий

en: Action operation
ru: Операция действия

en: Action updated
ru: Действие обновлено

en: Action with ID "%1$s" is not available.
ru: Действие с ID "%1$s" недоступно.

en: Actions
ru: Действия

[ctx: compact table header]
en: Actions
ru: Действия

en: Active
ru: Активный

[ctx: maintenance status]
en: Active
ru: Активно

en: Active checks
ru: Активные проверки

en: Active since
ru: Активно с

en: Active till
ru: Активно до

en: Add
ru: Добавить

en: Add (message type limit reached)
ru: Добавить (достигнуто максимальное количество типов сообщений)

en: Add a column
ru: Добавьте колонку

en: Add a new widget
ru: Добавить новый виджет

en: Add child elements
ru: Добавить дочерние элементы

en: Add child service
ru: Добавить дочернюю услугу

en: Add child services
ru: Добавление дочерних услуг

en: Add from host
ru: Добавить с узла сети

en: Add from template
ru: Добавить с шаблона

en: Add host
ru: Добавить узел сети

en: Add host tags
ru: Добавить теги узла сети

en: Add host trigger
ru: Добавить триггер узла сети

en: Add missing
ru: Добавить отсутствующее

en: Add multiple maps
ru: Добавить несколько карт

en: Add new data set
ru: Новый набор данных

en: Add new interface
ru: Добавить новый интерфейс

en: Add new override
ru: Добавить новое замещение

en: Add page
ru: Добавить страницу

en: Add parent services
ru: Добавление родительских услуг

en: Add problem comments
ru: Добавление комментариев к проблемам

en: Add prototype
ru: Добавить прототип

en: Add scheduled report
ru: Добавить регулярный отчет

en: Add services
ru: Добавить услуги

en: Add submaps
ru: Добавить подкарты

en: Add to favorites
ru: Добавить в избранное

en: Add to host group
ru: Добавить в группу узлов сети

en: Add to host groups
ru: Добавить в группы узлов сети

en: Add user
ru: Добавить пользователя

en: Add user group
ru: Добавить группу пользователей

en: Add widget
ru: Добавить виджет

en: Added
ru: Добавлено

[ctx: screen reader]
en: Added, %1$s
ru: Добавлено, %1$s

en: Additional rule
ru: Дополнительное правило

en: Additional rules
ru: Дополнительные правила

en: Address
ru: Адрес

en: Address for active agents
ru: Адрес для активных агентов

en: Admin
ru: Администратор

en: Administration
ru: Администрирование

en: Advanced configuration
ru: Расширенная настройка

en: Advanced labels
ru: Расширенные подписи

en: Advanced options
ru: Расширенные опции

en: After
ru: После

en: After this change, users who have already enrolled in this MFA method will have to complete the enrollment process again because TOTP secrets will be reset.
ru: После этого изменения пользователям, которые уже зарегистрировались в этом MFA методе, потребуется заново завершить процесс регистрации, поскольку TOTP секреты будут сброшены.

en: After value
ru: После значения

en: Age
ru: Возраст

en: Age less than
ru: Возраст менее чем

en: Agent
ru: Агент

en: Agent (active)
ru: Агент (активный)

en: Agent (passive)
ru: Агент (пассивный)

en: Agent availability check. Returns nothing - unavailable; 1 - available
ru: Проверка доступности агента. Ничего не возвращает - недоступен; 1 - доступен

en: Agent encryption
ru: Шифрование агента

en: Agent host metadata. Returns string
ru: Метаданные узла сети агента. Возвращает строку

en: Agent host name. Returns string
ru: Имя хоста агента. Возвращает строку

en: Agent interfaces
ru: Интерфейсы агента

en: Agent variant check. Returns 1 - for Zabbix agent; 2 - for Zabbix agent 2
ru: Проверка разновидности агента. Возвращает 1 - для Zabbix агента; 2 - для Zabbix агента 2

en: Aggregate
ru: Агрегация

en: Aggregate functions
ru: Функции агрегации

en: Aggregates each item in the data set.
ru: Агрегирование каждого элемента данных в наборе данных.

en: Aggregates the whole data set.
ru: Агрегирование всего набора данных.

en: Aggregation function
ru: Функция агрегации

en: Aggregation interval
ru: Интервал агрегации

en: Alert message
ru: Сообщение оповещения

en: Alerts
ru: Оповещения

en: Algorithm
ru: Алгоритм

en: Alias
ru: Псевдоним

en: Align map elements
ru: Выровнять элементы карты

en: All
ru: Все

en: All dashboards
ru: Все панели

en: All graphs
ru: Все графики

en: All groups
ru: Все группы

en: All hosts
ru: Все узлы сети

en: All links should have "Name" and "URL" specified
ru: У всех ссылок должны быть указаны "Имя" и "URL"

en: All maps
ru: Все карты сети

en: All problems
ru: Все проблемы

en: All problems if tag values match
ru: Все проблемы если значения тегов совпадают

en: All services
ru: Все услуги

en: All tags
ru: Все теги

en: All templates
ru: Все шаблоны

en: Allow list
ru: Список разрешений

en: Allow manual close
ru: Разрешить закрывать вручную

en: Allow redirect
ru: Разрешить перенаправление

en: Allowed hosts
ru: Разрешенные хосты

en: Allowed methods
ru: Разрешенные методы

en: Also used as legend label for aggregated data sets.
ru: Также используется как подпись к легенде для агрегированых наборов данных.

en: Alternatively, you can install it manually:
ru: В качестве альтернативы, вы можете установить его вручную:

en: Amount of guest physical memory that is swapped out to the swap space, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Объем гостевой физической памяти выгруженной в файл подкачки, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: Amount of host physical memory consumed for backing up guest physical memory pages, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Объем используемой физической памяти хоста на резервное копирование страниц физической памяти гостя, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: An LLD rule with key "%1$s" already exists on the host "%2$s".
ru: LLD правило с ключом "%1$s" уже существует у узла сети "%2$s".

en: An LLD rule with key "%1$s" already exists on the template "%2$s".
ru: LLD правило с ключом "%1$s" уже существует у шаблона "%2$s".

en: An item prototype with key "%1$s" already exists on the host "%2$s".
ru: Прототип элементов данных с ключом "%1$s" уже существует у узла сети "%2$s".

en: An item prototype with key "%1$s" already exists on the template "%2$s".
ru: Прототип элементов данных с ключом "%1$s" уже существует у шаблона "%2$s".

en: An item with key "%1$s" already exists on the host "%2$s".
ru: Элемент данных с ключом "%1$s" уже существует у узла сети "%2$s".

en: An item with key "%1$s" already exists on the template "%2$s".
ru: Элемент данных с ключом "%1$s" уже существует у шаблона "%2$s".

en: Analog
ru: Аналоговые

en: And
ru: И

en: And/Or
ru: И/ИЛИ

en: Angle
ru: Угол

en: Annually
ru: Ежегодно

en: Another widget is used as data source.
ru: Источником данных используется другой виджет.

en: Any
ru: Любое

en: Any changes made in the current form will be lost.
ru: Любые изменения, внесенные в данную форму, будут потеряны.

en: Any character string included
ru: Любая строка символов включена

en: Any existing host entities not present in the import file will be deleted. Click OK to proceed.
ru: Любые существующие объекты узлов сети, отсутствующие в файле импорта будут удалены. Нажмите ОК, чтобы продолжить.

en: Any existing template entities not present in the import file will be deleted. Click OK to proceed.
ru: Любые существующие объекты шаблонов, отсутствующие в файле импорта будут удалены. Нажмите ОК, чтобы продолжить.

en: Application error.
ru: Ошибка приложения.

en: Apply
ru: Применить

en: Apply permissions and tag filters to all subgroups
ru: Применить права доступа и фильтры тегов ко всем подгруппам

en: Apply permissions to all subgroups
ru: Применить разрешения ко всем подгруппам

[ctx: maintenance status]
en: Approaching
ru: Близится

en: Approximation
ru: Аппроксимация

en: Apr
ru: Апр.

en: April
ru: Апрель

en: Arc background
ru: Фон дуги

en: Arc size
ru: Размер дуги

en: Are you sure you want to delete this filter?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот фильтр?

en: Are you sure you want to delete?
ru: Вы уверены, что хотите удалить?

en: Are you sure you want to perform this action?
ru: Вы уверены, что хотите выполнить это действие?

en: Area size
ru: Размер области

en: Area type
ru: Тип области

en: Arithmetic
ru: Арифметические

en: As is
ru: Как есть

en: As plain text
ru: Как простой текст

en: Assertions
ru: Декларации

en: Asset tag
ru: Этикетка владельца

en: Assigned proxy
ru: Назначенный прокси

en: At %1$s %2$s of every %3$s week | At %1$s %2$s of every %3$s weeks
ru[0]: В %1$s %2$s каждую %3$s неделю
ru[1]: В %1$s %2$s каждые %3$s недели
ru[2]: В %1$s %2$s каждые %3$s недель

en: At %1$s every %2$s day | At %1$s every %2$s days
ru[0]: В %1$s каждый %2$s день
ru[1]: В %1$s каждые %2$s дня
ru[2]: В %1$s каждые %2$s дней

en: At %1$s on %2$s %3$s of every %4$s
ru: В %1$s в %2$s %3$s каждый %4$s

en: At %1$s on day %2$s of every %3$s
ru: В %1$s на %2$s каждый %3$s

en: At (hour:minute)
ru: В (час:минута)

en: At least one LDAP server must exist.
ru: Должен быть указан хотя бы один сервер LDAP.

en: At least one MFA method must exist.
ru: Должен существовать по крайней мере MFA метод.

en: At least one UI element must be checked.
ru: Необходимо выбрать по крайней мере один элемент интерфейса пользователей.

en: At least one UI element must be enabled for user role "%1$s".
ru: По крайней мере один UI элемент должен быть включен для роли пользователей "%1$s".

en: At least one action is mandatory.
ru: По крайней мере одно действие обязательно.

en: At least one active user must exist with role "%1$s".
ru: Должен существовать, по крайней мере, один активный пользователь с ролью "%1$s".

en: At least one day of the week or day of the month must be specified.
ru: Должен быть указан хотя бы один день недели или день месяца.

en: At least one host group or host must be selected.
ru: Должна быть выбрана по крайней мере одна группа узлов сети или узел сети.

en: At least one of MySQL, PostgreSQL or Oracle should be supported.
ru: Должна поддерживаться по крайней мере одна база данных из MySQL, PostgreSQL или Oracle.

en: At least one operation must be selected.
ru: Должна быть выбрана по крайней мере одна операция.

en: At least one operation must exist.
ru: Должна существовать по крайней мере одна операция.

en: At least one parameter "%1$s" or "%2$s" must be enabled.
ru: Как минимум один параметр должен быть включён "%1$s" или "%2$s".

en: At least one parameter must be enabled.
ru: Должен быть включкен как минимум один параметр.

en: At least one update operation or message is mandatory
ru: По крайней мере одна операция обновления или сообщение обязательно

en: At least one update operation or message must exist.
ru: Должна существовать по крайней мере одна операция обновления или сообщение.

en: At least one user or user group must be selected.
ru: Должен быть выбран по крайней мере один пользователь или группа пользователей.

en: At least one user or user group must be specified.
ru: Необходимо указать по крайней мере одного пользователя или группу пользователей.

en: Attempt interval
ru: Интервал между попытками

en: Attempts
ru: Попыток

en: Attribute
ru: Атрибут

en: Attribution text
ru: Текст авторства

en: Audit log
ru: Журнал аудита

en: Audit settings
ru: Настройки аудита

en: Aug
ru: Авг

en: August
ru: Август

en: Auth token
ru: Токен аутентификации

en: AuthN requests
ru: Запросы AuthN

en: Authentication
ru: Аутентификация

en: Authentication algorithm
ru: Алгоритм аутентификации

en: Authentication failed: %1$s.
ru: Ошибка при аутентификации: %1$s.

en: Authentication method
ru: Метод аутентификации

en: Authentication passphrase
ru: Пароль аутентификации

en: Authentication protocol
ru: Протокол аутентификации

en: Authentication settings updated
ru: Настройки аутентификации обновлены

en: Author
ru: Автор

en: Authorization
ru: Авторизация

en: Auto
ru: Автоматически

[ctx: history source selection method]
en: Auto
ru: Авто

en: Auto-login
ru: Авто-вход

en: Auto-login and auto-logout options cannot be enabled together.
ru: Опции авто-вход и авто-выход нельзя активировать вместе.

en: Auto-logout
ru: Авто-выход

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Automatic icon mapping
ru: Автоматическое соответствие иконок

en: Automatic icon selection
ru: Автоматический выбор иконки

en: Autoregistration
ru: Авторегистрация

en: Autoregistration actions
ru: Действия авторегистрации

en: Autoregistration data storage period
ru: Период хранения данных авторегистрации

en: Availability
ru: Доступность

en: Availability report
ru: Отчет о доступности

en: Available
ru: Доступен

[ctx: compact table header]
en: Available
ru: Доступно

en: Average
ru: Средняя

en: Average number of outstanding read requests to the virtual disk during the collection interval , "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - disk device instance
ru: Среднее количество ожидающих запросов чтения к виртуальному диску в течении интервала опроса, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware, "экземпляр" - экземпляр дискового устройства

en: Average number of outstanding write requests to the virtual disk during the collection interval, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - disk device instance
ru: Среднее количество ожидающих запросов записи на виртуальный диск в течении интервала опроса, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware, "экземпляр" - экземпляр дискового устройства

en: Avoid easy-to-guess passwords
ru: Избегать легко угадываемых паролей

en: Axes
ru: Оси

en: Back
ru: Назад

en: Background
ru: Фон

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Background image
ru: Фоновое изображение

en: Bar
ru: Столбцы

en: Base DN
ru: База для поиска (Base DN)

en: Base color
ru: Основной цвет

en: Basic
ru: Простая

en: Bearer token
ru: Токен на предъявителя

en: Before value
ru: До значения

en: Below value
ru: Ниже значения

en: Binary
ru: Бинарный

en: Binary item "%1$s" cannot be used in trigger
ru: Бинарный элементы данных "%1$s" нельзя использовать в триггере

en: Bind DN
ru: Имя для подключения (Bind DN)

en: Bind password
ru: Пароль подключения (Bind password)

en: Bits to shift
ru: Битов для сдвига

en: Bitwise functions
ru: Битовые функции

en: Blocked
ru: Заблокирован

en: Blue
ru: Голубая

en: Body
ru: Тело

en: Body and headers
ru: Тело и заголовки

en: Bold
ru: Жирный

en: Bold line
ru: Жирная линия

en: Boolean to decimal
ru: Логический в десятичный

en: Border
ru: Рамка

en: Border color
ru: Цвет рамки

en: Border type
ru: Тип рамки

en: Border width
ru: Ширина рамки

en: Both passwords must be equal.
ru: Оба пароля должны совпадать.

en: Bottom
ru: По нижнему краю

en: Bottom N
ru: Последние N

en: Bring forward
ru: Переместить вперёд

en: Bring to front
ru: На передний план

en: Browser
ru: Браузер

en: Bulgarian (bg_BG)
ru: Болгарский (bg_BG)

en: By host
ru: По узлу сети

en: By me
ru: Мною

en: By trigger template
ru: По шаблону триггера

en: CLOSING
ru: ЗАКРЫТИЕ

en: CPU information. Returns string or integer
ru: Информация о CPU. Возвращает строку или число

en: CPU load. Returns float
ru: Загрузка ЦПУ. Возвращает дробное значение

en: CPU time spent waiting for swap-in, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - CPU instance
ru: Затраченное время CPU на ожидание операций к файлу подкачки, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware, "экземпляр" - экземпляр CPU

en: CPU usage as a percentage during the interval depends on power management or HT, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
ru: Использование CPU в процентном отношении в течении интервала зависимого от управления питанием или HT, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware

en: CPU usage as a percentage during the interval, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
ru: Использование CPU в процентном отношении в течении интервала времени, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware

en: CPU usage as a percentage during the interval, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Использование CPU в процентном отношении в течении интервала времени, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: CPU usage in hertz during the interval on VMware Resource Pool, "url" - VMware service URL, "rpid" - VMware resource pool id
ru: Использование CPU в герцах в течение интервала в пуле ресурсов VMware, "url" - URL-адрес службы VMware, "rpid" - идентификатор пула ресурсов VMware

en: CPU utilization percentage. Returns float
ru: Утилизация CPU в процентах. Возвращает число с плавающей точкой

en: CSV to JSON
ru: CSV в JSON

en: CUID is expected
ru: Ожидается CUID

en: Calculated
ru: Вычисляемое

en: Calendar
ru: Календарь

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cannot add API token
ru: Не удалось добавить API токен

en: Cannot add a non-numeric item "%1$s" to graph "%2$s".
ru: Не удалось добавить не числовой элемент данных "%1$s" на график "%2$s".

en: Cannot add a non-numeric item "%1$s" to graph prototype "%2$s".
ru: Не удалось добавить не числовой элемент данных "%1$s" к прототипу графика "%2$s".

en: Cannot add action
ru: Не удалось добавить действие

en: Cannot add dashboard page: maximum number of %1$d dashboard pages has been added.
ru: Не удалось добавить страницу панели: уже добавлено максимальное количество %1$d страниц панелей

en: Cannot add discovery rule
ru: Не удалось добавить правило обнаружения

en: Cannot add graph
ru: Не удалось добавить график

en: Cannot add graph prototype
ru: Не удалось добавить прототип графика

en: Cannot add host
ru: Не удалось добавить узел сети

en: Cannot add host group
ru: Не удалось добавить группу узлов сети

en: Cannot add host prototype
ru: Не удалось добавить прототип узлов сети

en: Cannot add image
ru: Не удалось добавить изображение

en: Cannot add item
ru: Не удалось добавить элемент данных

en: Cannot add item prototype
ru: Не удалось добавить прототип элементов данных

en: Cannot add map element of the map "%1$s" due to circular reference.
ru: Не удалось добавить элемент карты на карту "%1$s" по причине цикличности.

en: Cannot add media type
ru: Не удалось добавить способ оповещения

en: Cannot add module: %1$s. | Cannot add modules: %1$s.
ru[0]: Не удалось добавить модуль: %1$s.
ru[1]: Не удалось добавить модули: %1$s.
ru[2]: Не удалось добавить модули: %1$s.

en: Cannot add more than one item with type "Graph sum" on graph "%1$s".
ru: Невозможно добавить более одного элемента данных с типом "Суммарный график" в график "%1$s".

en: Cannot add more than one item with type "Graph sum" on graph prototype "%1$s".
ru: Невозможно добавить более одного элемента данных с типом "Суммарный график" к прототипу графика "%1$s".

en: Cannot add more than one item with type "Total" to the chart.
ru: Невозможно добавить к диаграмме более одного элемента данных с типом "Итого".

en: Cannot add network map
ru: Не удалось добавить карту сети

en: Cannot add proxy
ru: Не удалось добавить прокси

en: Cannot add proxy group
ru: Не удалось добавить группу прокси

en: Cannot add regular expression
ru: Не удалось добавить регулярное выражение

en: Cannot add scheduled report
ru: Не удалось добавить регулярный отчет

en: Cannot add script
ru: Не удалось добавить скрипт

en: Cannot add submaps. Max depth reached.
ru: Не удалось добавить подкарты. Достигнута максимальная глубина.

en: Cannot add template
ru: Не удалось добавить шаблон

en: Cannot add template group
ru: Не удалось добавить группу шаблонов

en: Cannot add trigger
ru: Не удалось добавить триггер

en: Cannot add trigger prototype
ru: Не удалось добавить прототипа триггеров

en: Cannot add user
ru: Не удалось добавить пользователя

en: Cannot add user group
ru: Не удалось добавить группу пользователей

en: Cannot add web scenario
ru: Не удалось добавить веб-сценарий

en: Cannot add widget: no widgets available.
ru: Не удалось добавить виджет: доступные виджеты отсутствуют.

en: Cannot add widget: not enough free space on the dashboard.
ru: Не удалось добавить виджет: не хватает свободного места на ПАНЕЛИ.

en: Cannot assign the inventory field "%1$s" to the item with key "%2$s" of host "%3$s", because it is already populated by the item with key "%4$s".
ru: Не удалось назначить поле инвентарных данных "%1$s" элементу данных с ключом "%2$s" узла сети "%3$s", так как это поле уже заполняется элементом данных с ключом "%4$s".

en: Cannot assign the inventory field "%1$s" to the item with key "%2$s" of template "%3$s", because it is already populated by the item with key "%4$s".
ru: Не удалось назначить поле инвентарных данных "%1$s" элементу данных с ключом "%2$s" шаблона "%3$s", так как это поле уже заполняется элементом данных с ключом "%4$s".

[ctx: screen reader]
en: Cannot be removed
ru: Не удалось удалить

en: Cannot bind anonymously to LDAP server.
ru: Не удалось привязать анонимно к LDAP серверу.

en: Cannot bind to LDAP server.
ru: Не удалось привязать к LDAP серверу.

en: Cannot build expression tree: %1$s.
ru: Не удалось построить дерево выражения: %1$s.

en: Cannot change the user type of own role.
ru: Не удалось изменить тип пользователя своей роли.

en: Cannot clear history and trends
ru: Не удалось очистить историю и тренды

en: Cannot clone graph prototypes.
ru: Не удалось клонировать прототипы графиков.

en: Cannot clone trigger prototypes.
ru: Не удалось клонировать прототипы триггеров.

en: Cannot close problem: %1$s.
ru: Не удалось закрыть проблему: %1$s.

en: Cannot connect to LDAP server.
ru: Не удалось подключиться к LDAP серверу.

en: Cannot connect to the database.
ru: Не возможно подключиться к базе данных.

en: Cannot convert POST data:
ru: Не удалось выполнить конвертацию POST данных:

en: Cannot copy graph | Cannot copy graphs
ru[0]: Не удалось скопировать график
ru[1]: Не удалось скопировать графики
ru[2]: Не удалось скопировать графики

en: Cannot copy graph "%1$s", because it has items from the multiple hosts.
ru: Невозможно скопировать график "%1$s", так как он содержит элементы данных нескольких узлов сети.

en: Cannot copy graph "%1$s", because the item with key "%2$s" does not exist on the host "%3$s".
ru: Невозможно скопировать график "%1$s", так как узел сети "%3$s" не содержит элемент данных с ключом "%2$s".

en: Cannot copy graph "%1$s", because the item with key "%2$s" does not exist on the template "%3$s".
ru: Невозможно скопировать график "%1$s", так как шаблон "%3$s" не содержит элемент данных с ключом "%2$s".

en: Cannot copy graph prototype "%1$s", because the item with key "%2$s" does not exist on the host "%3$s".
ru: Невозможно скопировать прототип графика "%1$s", так как узел сети "%3$s" не содержит элемент данных с ключом "%2$s".

en: Cannot copy graph prototype "%1$s", because the item with key "%2$s" does not exist on the template "%3$s".
ru: Невозможно скопировать прототип графика "%1$s", так как шаблон "%3$s" не содержит элемент данных с ключом "%2$s".

en: Cannot copy item | Cannot copy items
ru[0]: Не удалось скопировать элемент данных
ru[1]: Не удалось скопировать элементы данных
ru[2]: Не удалось скопировать элементы данных

en: Cannot copy item prototype with key "%1$s" without its master item with key "%2$s".
ru: Невозможно скопировать прототип элементов данных с ключом "%1$s" без его основного элемента данных с ключом "%2$s".

en: Cannot copy item with key "%1$s" without its master item with key "%2$s".
ru: Невозможно скопировать элемент данных с ключом "%1$s" без его основного элемента данных с ключом "%2$s".

en: Cannot copy trigger | Cannot copy triggers
ru[0]: Не удалось скопировать триггер
ru[1]: Не удалось скопировать триггеры
ru[2]: Не удалось скопировать триггеры

en: Cannot copy trigger "%1$s" without the trigger "%2$s", on which it depends, to the host "%3$s".
ru: Невозможно скопировать на узел сети "%3$s" триггер "%1$s" без триггера "%2$s", от которого он зависит.

en: Cannot copy trigger "%1$s" without the trigger "%2$s", on which it depends, to the template "%3$s".
ru: Невозможно скопировать на шаблон "%3$s" триггер "%1$s" без триггера "%2$s", от которого он зависит.

en: Cannot copy trigger "%1$s", because it has multiple hosts in the expression.
ru: Не удалось скопировать триггер "%1$s", потому что он содержит несколько узлов сети в выражении.

en: Cannot copy trigger "%1$s", because it has multiple templates in the expression.
ru: Невозможно скопировать триггер "%1$s", так как в выражении содержится несколько шаблонов.

en: Cannot create SLA
ru: Не удалось создать SLA

en: Cannot create a host prototype on a discovered host "%1$s".
ru: Не удалось создать прототип узлов сети у обнаруженного узла сети "%1$s".

en: Cannot create another database connection.
ru: Не удалось создать другое подключение к базе данных.

en: Cannot create connector
ru: Не удалось создать коннектор

en: Cannot create discovery rule
ru: Не удалось создать правило обнаружения

en: Cannot create event correlation
ru: Не удалось создать корреляцию событий

en: Cannot create icon map
ru: Не удалось создать соответствие иконок

en: Cannot create maintenance period
ru: Не удалось создать период обслуживания

en: Cannot create request
ru: Не удалось создать запрос

en: Cannot create scheduled report
ru: Не удалось создать регулярный отчет

en: Cannot create service
ru: Не удалось создать сервис

en: Cannot create service "%1$s": %2$s.
ru: Не удалось создать услугу "%1$s": %2$s.

en: Cannot create the configuration file.
ru: Не возможно создать конфигурационный файл.

en: Cannot create user role
ru: Не удалось создать роль пользователя

en: Cannot create web scenario step
ru: Не удалось создать шаг веб-сценария

en: Cannot delete API token | Cannot delete API tokens
ru[0]: Не удалось удалить API токен
ru[1]: Не удалось удалить API токены
ru[2]: Не удалось удалить API токены

en: Cannot delete MFA method "%1$s", because it is used by user group "%2$s".
ru: Не удалось удалить MFA метод "%1$s", так как он используется группой пользователей "%2$s".

en: Cannot delete SLA | Cannot delete SLAs
ru[0]: Не удалось удалить SLA
ru[1]: Не удалось удалить SLA
ru[2]: Не удалось удалить SLA

en: Cannot delete Zabbix internal user "%1$s", try disabling that user.
ru: Невозможно удалить внутреннего пользователя Zabbix "%1$s", попробуйте отключить его.

en: Cannot delete action | Cannot delete actions
ru[0]: Не удалось удалить действие
ru[1]: Не удалось удалить действия
ru[2]: Не удалось удалить действия

en: Cannot delete assigned user role "%1$s".
ru: Не удалось удалить назначенную роль пользователей "%1$s".

en: Cannot delete connector | Cannot delete connectors
ru[0]: Не удалось удалить коннектор
ru[1]: Не удалось удалить коннекторы
ru[2]: Не удалось удалить коннекторы

en: Cannot delete dashboard | Cannot delete dashboards
ru[0]: Не удалось удалить панель
ru[1]: Не удалось удалить панели
ru[2]: Не удалось удалить панели

en: Cannot delete default MFA method.
ru: Невозможно удалить MFA метод по умолчанию.

en: Cannot delete default user directory.
ru: Не получилось удалить каталог пользователя по умолчанию.

en: Cannot delete discovery rule | Cannot delete discovery rules
ru[0]: Не удалось удалить правило обнаружения
ru[1]: Не удалось удалить правила обнаружения
ru[2]: Не удалось удалить правила обнаружения

en: Cannot delete event correlation | Cannot delete event correlations
ru[0]: Не удалось удалить корреляцию событий
ru[1]: Не удалось удалить корреляции событий
ru[2]: Не удалось удалить корреляции событий

en: Cannot delete graph | Cannot delete graphs
ru[0]: Не удалось удалить график
ru[1]: Не удалось удалить графики
ru[2]: Не удалось удалить графики

en: Cannot delete graph prototype | Cannot delete graph prototypes
ru[0]: Не удалось удалить прототип графика
ru[1]: Не удалось удалить прототипы графиков
ru[2]: Не удалось удалить прототипы графиков

en: Cannot delete host | Cannot delete hosts
ru[0]: Не удалось удалить узел сети
ru[1]: Не удалось удалить узелы сети
ru[2]: Не удалось удалить узелы сети

en: Cannot delete host %1$s because maintenance "%2$s" must contain at least one host or host group. | Cannot delete hosts %1$s because maintenance "%2$s" must contain at least one host or host group.
ru[0]: Не удалось удалить узел сети %1$s, так как обслуживание "%2$s" должно содержать по крайней мере один узел сети или группу узлов сети.
ru[1]: Не удалось удалить узлы сети %1$s, так как обслуживание "%2$s" должно содержать по крайней мере один узел сети или группу узлов сети.
ru[2]: Не удалось удалить узлы сети %1$s, так как обслуживание "%2$s" должно содержать по крайней мере один узел сети или группу узлов сети.

en: Cannot delete host group | Cannot delete host groups
ru[0]: Не удалось удалить группу узлов сети
ru[1]: Не удалось удалить группы узлов сети
ru[2]: Не удалось удалить групп узлов сети

en: Cannot delete host group %1$s because maintenance "%2$s" must contain at least one host or host group. | Cannot delete host groups %1$s because maintenance "%2$s" must contain at least one host or host group.
ru[0]: Не удалось удалить группу узлов сети %1$s, так как обслуживание "%2$s" должно содержать по крайней мере один узел сети или группу узлов сети.
ru[1]: Не удалось удалить группы узлов сети %1$s, так как обслуживание "%2$s" должно содержать по крайней мере один узел сети или группу узлов сети.
ru[2]: Не удалось удалить группы узлов сети %1$s, так как обслуживание "%2$s" должно содержать по крайней мере один узел сети или группу узлов сети.

en: Cannot delete host groups
ru: Не удалось удалить группы узлов сети

en: Cannot delete host prototype | Cannot delete host prototypes
ru[0]: Не удалось удалить прототип узлов сети
ru[1]: Не удалось удалить прототипа узлов сети
ru[2]: Не удалось удалить прототипов узлов сети

en: Cannot delete host prototypes
ru: Не удалось удалить прототипы узлов сети

en: Cannot delete icon map
ru: Не удалось удалить соответствие иконок

en: Cannot delete image
ru: Не удалось удалить изображение

en: Cannot delete interface for discovered host "%1$s".
ru: Не удалось удалить интерфейс у обнаруженного узла сети "%1$s".

en: Cannot delete inventory.
ru: Не удалось удалить инвентарные данные.

en: Cannot delete item | Cannot delete items
ru[0]: Не удалось удалить элемент данных
ru[1]: Не удалось удалить элементы данных
ru[2]: Не удалось удалить элементы данных

en: Cannot delete item prototype | Cannot delete item prototypes
ru[0]: Не удалось удалить прототип элементов данных
ru[1]: Не удалось удалить прототипы элементов данных
ru[2]: Не удалось удалить прототипы элементов данных

en: Cannot delete maintenance period | Cannot delete maintenance periods
ru[0]: Не удалось удалить период обслуживания
ru[1]: Не удалось удалить периоды обслуживания
ru[2]: Не удалось удалить периоды обслуживания

en: Cannot delete media type | Cannot delete media types
ru[0]: Не удалось удалить способ оповещения
ru[1]: Не удалось удалить способ оповещения
ru[2]: Не удалось удалить способ оповещения

en: Cannot delete module: %1$s. | Cannot delete modules: %1$s.
ru[0]: Не удалось удалить модуль: %1$s.
ru[1]: Не удалось удалить модули: %1$s.
ru[2]: Не удалось удалить модули: %1$s.

en: Cannot delete network map | Cannot delete network maps
ru[0]: Не удалось удалить карту сети
ru[1]: Не удалось удалить карты сети
ru[2]: Не удалось удалить карты сети

en: Cannot delete proxies
ru: Не удалось удалить прокси

en: Cannot delete proxy | Cannot delete proxies
ru[0]: Не удалось удалить прокси
ru[1]: Не удалось удалить прокси
ru[2]: Не удалось удалить прокси

en: Cannot delete proxy group | Cannot delete proxy groups
ru[0]: Не удалось удалить группу прокси
ru[1]: Не удалось удалить группы прокси
ru[2]: Не удалось удалить группы прокси

en: Cannot delete proxy groups
ru: Не удалось удалить группы прокси

en: Cannot delete readonly user role "%1$s".
ru: Не удалось удалить роль пользователя "%1$s" только для чтения.

en: Cannot delete regular expression | Cannot delete regular expressions
ru[0]: Не удалось удалить регулярное выражение
ru[1]: Не удалось удалить регулярные выражения
ru[2]: Не удалось удалить регулярные выражения

en: Cannot delete scheduled report | Cannot delete scheduled reports
ru[0]: Не удалось удалить регулярный отчет
ru[1]: Не удалось удалить регулярные отчеты
ru[2]: Не удалось удалить регулярные отчеты

en: Cannot delete script | Cannot delete scripts
ru[0]: Не удалось удалить скрипт
ru[1]: Не удалось удалить скрипты
ru[2]: Не удалось удалить скрипты

en: Cannot delete scripts. Script "%1$s" is used in action operation "%2$s".
ru: Не удалось удалить скрипты. Скрипт "%1$s" используется в операции действия "%2$s".

en: Cannot delete service | Cannot delete services
ru[0]: Не удалось удалить услугу
ru[1]: Не удалось удалить услуги
ru[2]: Не удалось удалить услуг

en: Cannot delete service "%1$s": %2$s.
ru: Не удалось удалить услугу "%1$s": %2$s.

en: Cannot delete template | Cannot delete templates
ru[0]: Не удалось удалить шаблон
ru[1]: Не удалось удалить шаблоны
ru[2]: Не удалось удалить шаблоны

en: Cannot delete template group | Cannot delete template groups
ru[0]: Не удалось удалить группу шаблонов
ru[1]: Не удалось удалить группы шаблонов
ru[2]: Не удалось удалить группы шаблонов

en: Cannot delete templated graph prototype.
ru: Не удалось удалить прототип графиков унаследованный из шаблона.

en: Cannot delete templated graph.
ru: Не удалось удалить график унаследованный из шаблона.

en: Cannot delete templated trigger "%1$s:%2$s".
ru: Невозможно удалить триггер "%1$s:%2$s" унаследованный из шаблона.

en: Cannot delete templated trigger prototype "%1$s:%2$s".
ru: Не удалось удалить прототип графиков "%1$s:%2$s" унаследованный из шаблона.

en: Cannot delete templated web scenario "%1$s".
ru: Невозможно удалить веб-сценарий "%1$s" унаследованный из шаблона.

en: Cannot delete trigger | Cannot delete triggers
ru[0]: Не удалось удалить триггер
ru[1]: Не удалось удалить триггеры
ru[2]: Не удалось удалить триггеры

en: Cannot delete trigger prototype | Cannot delete trigger prototypes
ru[0]: Не удалось удалить прототип триггеров
ru[1]: Не удалось удалить прототипы триггеров
ru[2]: Не удалось удалить прототипы триггеров

en: Cannot delete user | Cannot delete users
ru[0]: Не удалось удалить пользователя
ru[1]: Не удалось удалить пользователей
ru[2]: Не удалось удалить пользователей

en: Cannot delete user directory "%1$s".
ru: Не удалось удалить пользовательскую директорию "%1$s".

en: Cannot delete user group | Cannot delete user groups
ru[0]: Не удалось удалить группу пользователей
ru[1]: Не удалось удалить группы пользователей
ru[2]: Не удалось удалить группы пользователей

en: Cannot delete user group "%1$s", because it is used by provisioned user "%2$s".
ru: Не удалось удалить группу пользователей "%1$s", так как она используется инициализированным пользователем "%2$s".

en: Cannot delete user role | Cannot delete user roles
ru[0]: Не удалось удалить роль пользователя
ru[1]: Не удалось удалить роли пользователей
ru[2]: Не удалось удалить ролей пользователей

en: Cannot delete web scenario | Cannot delete web scenarios
ru[0]: Не удалось удалить веб-сценарий
ru[1]: Не удалось удалить веб-сценарии
ru[2]: Не удалось удалить веб-сценарии

en: Cannot disable API token | Cannot disable API tokens
ru[0]: Не удалось деактивировать API токен
ru[1]: Не удалось деактивировать API токены
ru[2]: Не удалось деактивировать API токены

en: Cannot disable SLA | Cannot disable SLAs
ru[0]: Не удалось деактивировать SLA
ru[1]: Не удалось деактивировать SLA
ru[2]: Не удалось деактивировать SLA

en: Cannot disable action | Cannot disable actions
ru[0]: Не удалось деактивировать действие
ru[1]: Не удалось деактивировать действия
ru[2]: Не удалось деактивировать действия

en: Cannot disable connector | Cannot disable connectors
ru[0]: Не удалось деактивировать коннектор
ru[1]: Не удалось деактивировать коннекторы
ru[2]: Не удалось деактивировать коннекторы

en: Cannot disable discovery rule | Cannot disable discovery rules
ru[0]: Не удалось деактивировать правило обнаружения
ru[1]: Не удалось деактивировать правила обнаружения
ru[2]: Не удалось деактивировать правила обнаружения

en: Cannot disable event correlation | Cannot disable event correlations
ru[0]: Не удалось деактивировать корреляцию событий
ru[1]: Не удалось деактивировать корреляции событий
ru[2]: Не удалось деактивировать корреляции событий

en: Cannot disable host | Cannot disable hosts
ru[0]: Не удалось деактивировать узел сети
ru[1]: Не удалось деактивировать узлы сети
ru[2]: Не удалось деактивировать узлы сети

en: Cannot disable item | Cannot disable items
ru[0]: Не удалось деактивировать элемент данных
ru[1]: Не удалось деактивировать элементы данных
ru[2]: Не удалось деактивировать элементы данных

en: Cannot disable media type | Cannot disable media types
ru[0]: Не удалось деактивировать способ оповещения
ru[1]: Не удалось деактивировать способы оповещения
ru[2]: Не удалось деактивировать способы оповещения

en: Cannot disable module | Cannot disable modules
ru[0]: Не удалось деактивировать модуль
ru[1]: Не удалось деактивировать модули
ru[2]: Не удалось деактивировать модули

en: Cannot disable scheduled report | Cannot disable scheduled reports
ru[0]: Не удалось деактивировать регулярный отчет
ru[1]: Не удалось деактивировать регулярные отчеты
ru[2]: Не удалось деактивировать регулярные отчеты

en: Cannot disable trigger | Cannot disable triggers
ru[0]: Не удалось деактивировать триггер
ru[1]: Не удалось деактивировать триггеры
ru[2]: Не удалось деактивировать триггеры

en: Cannot disable web scenario | Cannot disable web scenarios
ru[0]: Не удалось деактивировать веб-сценарий
ru[1]: Не удалось деактивировать веб-сценарии
ru[2]: Не удалось деактивировать веб-сценарии

en: Cannot display item queue.
ru: Не удалось отобразить очередь элементов данных.

en: Cannot display more than one item with type "Graph sum".
ru: Невозможно отобразить более одного элемента данных с типом "Суммарный график".

en: Cannot enable API token | Cannot enable API tokens
ru[0]: Не удалось активировать API токен
ru[1]: Не удалось активировать API токены
ru[2]: Не удалось активировать API токены

en: Cannot enable SLA | Cannot enable SLAs
ru[0]: Не удалось активировать SLA
ru[1]: Не удалось активировать SLA
ru[2]: Не удалось активировать SLA

en: Cannot enable action | Cannot enable actions
ru[0]: Не удалось активировать действие
ru[1]: Не удалось активировать действия
ru[2]: Не удалось активировать действия

en: Cannot enable connector | Cannot enable connectors
ru[0]: Не удалось активировать коннектор
ru[1]: Не удалось активировать коннекторы
ru[2]: Не удалось активировать коннекторы

en: Cannot enable discovery rule | Cannot enable discovery rules
ru[0]: Не удалось активировать правило обнаружения
ru[1]: Не удалось активировать правила обнаружения
ru[2]: Не удалось активировать правила обнаружения

en: Cannot enable event correlation | Cannot enable event correlations
ru[0]: Не удалось активировать корреляцию событий
ru[1]: Не удалось активировать корреляции событий
ru[2]: Не удалось активировать корреляции событий

en: Cannot enable host | Cannot enable hosts
ru[0]: Не удалось активировать узел сети
ru[1]: Не удалось активировать узлы сети
ru[2]: Не удалось активировать узлы сети

en: Cannot enable item | Cannot enable items
ru[0]: Не удалось активировать элемент данных
ru[1]: Не удалось активировать элементы данных
ru[2]: Не удалось активировать элементы данных

en: Cannot enable media type | Cannot enable media types
ru[0]: Не удалось активировать способ оповещения
ru[1]: Не удалось активировать способы оповещения
ru[2]: Не удалось активировать способы оповещения

en: Cannot enable module | Cannot enable modules
ru[0]: Не удалось активировать модуль
ru[1]: Не удалось активировать модули
ru[2]: Не удалось активировать модули

en: Cannot enable scheduled report | Cannot enable scheduled reports
ru[0]: Не удалось активировать регулярный отчет
ru[1]: Не удалось активировать регулярные отчеты
ru[2]: Не удалось активировать регулярные отчеты

en: Cannot enable trigger | Cannot enable triggers
ru[0]: Не удалось активировать триггер
ru[1]: Не удалось активировать триггеры
ru[2]: Не удалось активировать триггеры

en: Cannot enable web scenario | Cannot enable web scenarios
ru[0]: Не удалось активировать веб-сценарий
ru[1]: Не удалось активировать веб-сценарии
ru[2]: Не удалось активировать веб-сценарии

en: Cannot evaluate expression
ru: Не удалось раскрыть выражение

en: Cannot execute URL type script.
ru: Не удалось выполнить скрипт с типом URL.

en: Cannot execute operation
ru: Не удалось выполнить операцию

en: Cannot execute script.
ru: Не удалось выполнить скрипт.

en: Cannot expand macros.
ru: Не удалось раскрыть макросы.

en: Cannot find SLA "%1$s" used in dashboard "%2$s".
ru: Не удалось найти SLA "%1$s" используемый на панели "%2$s".

en: Cannot find action "%1$s" used in dashboard "%2$s".
ru: Не удалось найти действие "%1$s" используемое на панели "%2$s".

en: Cannot find background image "%1$s" used in map "%2$s".
ru: Не удалось найти фоновое изображение "%1$s" используемое на карте сети "%2$s".

en: Cannot find graph "%1$s" used in dashboard "%2$s".
ru: Не удалось найти график "%1$s" используемый на панели "%2$s".

en: Cannot find group "%1$s" used in map "%2$s".
ru: Не удалось найти группу "%1$s" используемую на карте сети "%2$s".

en: Cannot find host "%1$s" used in dashboard "%2$s".
ru: Не удалось найти узел сети "%1$s" используемый на панели "%2$s".

en: Cannot find host "%1$s" used in map "%2$s".
ru: Не удалось найти узел сети "%1$s" используемый на карте сети "%2$s".

en: Cannot find host group "%1$s" for host prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
ru: Не удалось найти группу узлов сети "%1$s" для прототипа узлов сети "%2$s" правила обнаружения "%3$s" на "%4$s".

en: Cannot find host interface on "%1$s" for item key "%2$s".
ru: Не удалось найти интерфейс у узла сети "%1$s" для ключа элемента данных "%2$s".

en: Cannot find host interface on "%1$s" for item prototype with key "%2$s".
ru: Не удалось найти интерфейс у "%1$s" для прототипа элементов данных с ключом "%2$s".

en: Cannot find host interface on "%1$s" for item with key "%2$s".
ru: Не удалось найти интерфейс у узла сети "%1$s" для элемента данных с ключом "%2$s".

en: Cannot find icon "%1$s" used in map "%2$s".
ru: Не удалось найти иконку "%1$s" используемую на карте сети "%2$s".

en: Cannot find icon map "%1$s" used in map "%2$s".
ru: Не удалось найти иконку "%1$s" используемую на карте сети "%2$s".

en: Cannot find interface "%1$s" used for discovery rule "%2$s" on "%3$s".
ru: Не удалось найти интерфейс "%1$s" используемый правилом обнаружения "%2$s" на "%3$s".

en: Cannot find interface "%1$s" used for item "%2$s" on "%3$s".
ru: Не удалось найти интерфейс "%1$s" используемый элементом данных "%2$s" на "%3$s".

en: Cannot find interface "%1$s" used for item prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
ru: Не удалось найти интерфейс "%1$s" используемый прототипом элементов данных "%2$s" правила обнаружения "%3$s" на "%4$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MAX value for graph "%3$s".
ru: Не удалось найти элемент данных "%1$s" у "%2$s", используемый как MAX значение оси Y в графике "%3$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MAX value for graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".
ru: Не удалось найти элемент данных "%1$s" у "%2$s", используемый как MAX значение оси Y в прототипе графиков "%3$s" правила обнаружения "%4$s" у "%5$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MIN value for graph "%3$s".
ru: Не удалось найти элемент данных "%1$s" у "%2$s", используемый как MIN значение оси Y в графике "%3$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MIN value for graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".
ru: Не удалось найти элемент данных "%1$s" у "%2$s", используемый как MIN значение оси Y в прототипе графиков "%3$s" правила обнаружения "%4$s" у "%5$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used in graph "%3$s".
ru: Не удалось найти элемент данных "%1$s" у "%2$s", используемый в графике "%3$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used in graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".
ru: Не удалось найти элемент данных "%1$s" у "%2$s", используемый в прототипе графиков "%3$s" правила обнаружения "%4$s" у "%5$s".

en: Cannot find item "%1$s" used in dashboard "%2$s".
ru: Не удалось найти элемент данных "%1$s" используемый на панели "%2$s".

en: Cannot find map "%1$s" used in dashboard "%2$s".
ru: Не удалось найти карту "%1$s" используемую на панели "%2$s".

en: Cannot find map "%1$s" used in map "%2$s".
ru: Не удалось найти карту сети "%1$s" используемую на карте сети "%2$s".

en: Cannot find media type "%1$s" used in dashboard "%2$s".
ru: Не удалось найти способ оповещения "%1$s" используемый на панели "%2$s".

en: Cannot find service "%1$s" used in dashboard "%2$s".
ru: Не удалось найти услугу "%1$s" используемую на панели "%2$s".

en: Cannot find template "%1$s" for host prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
ru: Не удалось найти шаблон "%1$s" для прототипа узлов сети "%2$s" правила обнаружения "%3$s" на "%4$s".

en: Cannot find template "%1$s" for override "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
ru: Не удалось найти шаблон "%1$s" для "%2$s" замещения правила обнаружения "%3$s" на "%4$s".

en: Cannot find trigger "%1$s" used in map "%2$s".
ru: Не удалось найти триггер "%1$s" используемый на карте сети "%2$s".

en: Cannot find user "%1$s" used in dashboard "%2$s".
ru: Не удалось найти пользователя "%1$s" используемого на панели "%2$s".

en: Cannot find user directory for LDAP.
ru: Не удалось найти каталог пользователей для LDAP.

en: Cannot find value map "%1$s" used for item "%2$s" on "%3$s".
ru: Не удалось найти преобразование значений "%1$s" используемое в элементе данных "%2$s" на "%3$s".

en: Cannot find value map "%1$s" used for item prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
ru: Не удалось найти преобразование значений "%1$s" используемое в прототипу элементов данных "%2$s" в правиле обнаружения "%3$s" на "%4$s".

en: Cannot have non-default "%2$s" rule while having "%3$s" set to %4$d for user role "%1$s".
ru: Нельзя иметь нестандартное "%2$s" правило при наличии "%3$s" заданном в %4$d у роли пользователей "%1$s".

en: Cannot have non-empty tag value while having empty tag in rule "%2$s" for user role "%1$s".
ru: Нельзя иметь не пустое значение тега при наличии пустого тега в правиле "%2$s" у роли пользователей "%1$s".

en: Cannot import template "%1$s", linked template "%2$s" does not exist. | Cannot import template "%1$s", linked templates "%2$s" do not exist.
ru[0]: Не удалось импортировать шаблон "%1$s", присоединенный шаблон "%2$s" не существует.
ru[1]: Не удалось импортировать шаблон "%1$s", присоединенные шаблоны "%2$s" не существуют.
ru[2]: Не удалось импортировать шаблон "%1$s", соединенные шаблоны "%2$s" не существуют.

en: Cannot inherit LDD rules with key "%1$s" of both "%2$s" and "%3$s" templates, because the key must be unique on host "%4$s".
ru: Не удалось унаследовать LDD правила с ключом "%1$s" с обоих шаблонов "%2$s" и "%3$s", так как ключ должен быть уникален на узле сети "%4$s".

en: Cannot inherit LDD rules with key "%1$s" of both "%2$s" and "%3$s" templates, because the key must be unique on template "%4$s".
ru: Не удалось унаследовать LDD правила с ключом "%1$s" с обоих шаблонов "%2$s" и "%3$s", так как ключ должен быть уникален у шаблона "%4$s".

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because a discovered item with the same key already exists.
ru: Не удалось унаследовать LDD правило с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к узлу сети "%3$s", так как уже существует обнаруженный элемент данных с таким же ключом.

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because a host interface of type "%4$s" is required.
ru: Не удалось унаследовать LDD правило с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к узлу сети "%3$s", так как требуется наличие интерфейса узла "%4$s" типа.

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an LLD rule with the same key is already inherited from template "%4$s".
ru: Не удалось унаследовать низкоуровневое правило обнаружения с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к узлу сети "%3$s", так как низкоуровневое правило обнаружения с таким же ключом уже унаследовано с шаблона "%4$s".

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an item prototype with the same key already exists.
ru: Не удалось унаследовать LDD правило с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к узлу сети "%3$s", так как прототип элемента данных с таким же ключом уже существует.

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an item with the same key already exists.
ru: Не удалось унаследовать LDD правило с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к узлу сети "%3$s", так как элемент данных с таким же ключом уже существует.

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because a discovered item with the same key already exists.
ru: Не удалось унаследовать LDD правило с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к шаблону "%3$s", так как уже существует обнаруженный элемент данных с таким же ключом.

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an LLD rule with the same key is already inherited from template "%4$s".
ru: Не удалось унаследовать низкоуровневое правило обнаружения с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к шаблону "%3$s", так как низкоуровневое правило обнаружения с таким же ключом уже унаследовано с шаблона "%4$s".

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an item prototype with the same key already exists.
ru: Не удалось унаследовать LDD правило с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к шаблону "%3$s", так как прототип элементов данных с таким же ключом уже существует.

en: Cannot inherit LLD rule with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an item with the same key already exists.
ru: Не удалось унаследовать LDD правило с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к шаблону "%3$s", так как элемент данных с таким же ключом уже существует.

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" and LLD rule "%3$s" to host "%4$s", because an item prototype with the same key already belongs to LLD rule "%5$s".
ru: Не удалось унаследовать прототип элементов данных с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" и LLD правила "%3$s" к узлу сети "%4$s", так как прототип элементов данных с таким же ключом уже принадлежит LLD правилу "%5$s".

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" and LLD rule "%3$s" to template "%4$s", because an item prototype with the same key already belongs to LLD rule "%5$s".
ru: Не удалось унаследовать прототип элементов данных с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" и LLD правила "%3$s" к шаблону "%4$s", так как прототип элементов данных с таким же ключом уже принадлежит LLD правилу "%5$s".

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because a discovered item with the same key already exists.
ru: Не удалось унаследовать прототип элементов данных с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к узлу сети "%3$s", так как уже существует обнаруженный элемент данных с таким же ключом.

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because a host interface of type "%4$s" is required.
ru: Не удалось унаследовать прототип элементов данных с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к узлу сети "%3$s", так как требуется наличие интерфейса узла сети "%4$s" типа.

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an LLD rule with the same key already exists.
ru: Не удалось унаследовать прототип элементов данных с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к узлу сети "%3$s", так как уже существует LLD правило с таким же ключом.

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an item prototype with the same key is already inherited from template "%4$s".
ru: Не удалось унаследовать прототип элементов данных с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к узлу сети "%3$s", так как прототип элементов данных с таким же ключом уже унаследован с шаблона "%4$s".

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an item with the same key already exists.
ru: Не удалось унаследовать прототип элементов данных с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к узлу сети "%3$s", так как уже существует элемент данных с таким же ключом.

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because a discovered item with the same key already exists.
ru: Не удалось унаследовать прототип элементов данных с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к шаблону "%3$s", так как обнаруженный элемент данных с таким же ключом уже существует.

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an LLD rule with the same key already exists.
ru: Не удалось унаследовать прототип элементов данных с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к шаблону "%3$s", так как уже существует LLD правило с таким же ключом.

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an item prototype with the same key is already inherited from template "%4$s".
ru: Не удалось унаследовать прототип элементов данных с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к шаблону "%3$s", так как прототип элементов данных с таким же ключом уже унаследован с шаблона "%4$s".

en: Cannot inherit item prototype with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an item with the same key already exists.
ru: Не удалось унаследовать прототип элементов данных с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к шаблону "%3$s", так как уже существует элемент данных с таким же ключом.

en: Cannot inherit item prototypes with key "%1$s" of both "%2$s" and "%3$s" templates, because the key must be unique on host "%4$s".
ru: Не удалось унаследовать прототипы элементов данных с ключом "%1$s" с обоих шаблонов "%2$s" и "%3$s", так как ключ должен быть уникален на узле сети "%4$s".

en: Cannot inherit item prototypes with key "%1$s" of both "%2$s" and "%3$s" templates, because the key must be unique on template "%4$s".
ru: Не удалось унаследовать прототипы элементов данных с ключом "%1$s" с обоих шаблонов "%2$s" и "%3$s", так как ключ должен быть уникален у шаблона "%4$s".

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" and item with key "%3$s" of template "%4$s" to host "%5$s", because they would populate the same inventory field "%6$s".
ru: Не удалось унаследовать элемент данных с ключом "%1$s" с шаблона "%2$s" и элемент данных с ключом "%3$s" с шаблона "%4$s" к узлу сети "%5$s", так как они заполняют одно поле инвентарных данных "%6$s".

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" and item with key "%3$s" of template "%4$s" to template "%5$s", because they would populate the same inventory field "%6$s".
ru: Не удалось унаследовать элемент данных с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" и элемент данных с ключом "%3$s" с шаблона "%4$s" к шаблону "%5$s", так как они заполняют одно поле инвентарных данных "%6$s".

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because a discovered item with the same key already exists.
ru: Не удалось унаследовать элемент данных с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к узлу сети "%3$s", так как обнаруженный элемент данных с таким же ключом уже существует.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because a host interface of type "%4$s" is required.
ru: Не удалось унаследовать элемент данных с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к узлу сети "%3$s", так как требуется наличие интерфейса узла сети "%4$s" типа.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an LLD rule with the same key already exists.
ru: Не удалось унаследовать элемент данных с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к узлу сети "%3$s", так как уже существует LLD правило с таким же ключом.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an item prototype with the same key already exists.
ru: Не удалось унаследовать элемент данных с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к узлу сети "%3$s", так как прототип элементов данных с таким же ключом уже существует.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because an item with the same key is already inherited from template "%4$s".
ru: Не удалось унаследовать элемент данных с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к узлу сети "%3$s", так как элемент данных с таким же ключом уже унаследован с шаблона "%4$s".

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to host "%3$s", because its inventory field "%4$s" is already populated by the item with key "%5$s".
ru: Не удалось унаследовать элемент данных с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к узлу сети "%3$s", так как его поле инвентарных данных "%4$s" уже заполняется элементом данных с ключом "%5$s".

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because a discovered item with the same key already exists.
ru: Не удалось унаследовать элемент данных с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к шаблону "%3$s", так как обнаруженный элемент данных с таким же ключом уже существует.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an LLD rule with the same key already exists.
ru: Не удалось унаследовать элемент данных с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к шаблону "%3$s", так как уже существует LLD правило с таким же ключом.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an item prototype with the same key already exists.
ru: Не удалось унаследовать элемент данных с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к шаблону "%3$s", так как прототип элементов данных с таким же ключом уже существует.

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because an item with the same key is already inherited from template "%4$s".
ru: Не удалось унаследовать элемент данных с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к шаблону "%3$s", так как элемент данных с таким же ключом уже унаследован с шаблона "%4$s".

en: Cannot inherit item with key "%1$s" of template "%2$s" to template "%3$s", because its inventory field "%4$s" is already populated by the item with key "%5$s".
ru: Не удалось унаследовать элемент данных с ключом "%1$s" шаблона "%2$s" к шаблону "%3$s", так как его поле инвентарных данных "%4$s" уже заполняется элементом данных с ключом "%5$s".

en: Cannot inherit items with key "%1$s" of both "%2$s" and "%3$s" templates, because the key must be unique on host "%4$s".
ru: Не удалось унаследовать элементы данных с ключом "%1$s" с обоих шаблонов "%2$s" и "%3$s", так как ключ должен быть уникален на узле сети "%4$s".

en: Cannot inherit items with key "%1$s" of both "%2$s" and "%3$s" templates, because the key must be unique on template "%4$s".
ru: Не удалось унаследовать элементы данных с ключом "%1$s" с обоих шаблонов "%2$s" и "%3$s", так как ключ должен быть уникален у шаблона "%4$s".

en: Cannot insert trigger expression
ru: Не удалось вставить выражение триггера

en: Cannot link template
ru: Не удалось присоединить шаблон

en: Cannot link template "%1$s" to host "%2$s", because it would be linked twice through template "%3$s".
ru: Не удалось присоединить "%1$s" шаблон к узлу сети "%2$s", так как он будет присоединен дважды через "%3$s" шаблон.

en: Cannot link template "%1$s" to host "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked twice.
ru: Не удалось присоединить шаблон "%1$s" к узлу сети "%2$s", так как его родительский шаблон "%3$s" будет присоединен дважды.

en: Cannot link template "%1$s" to host prototype "%2$s", because it would be linked twice through template "%3$s".
ru: Не удалось присоединить "%1$s" шаблон к прототипу узлов сети "%2$s", так как он будет присоединен дважды через "%3$s" шаблон.

en: Cannot link template "%1$s" to host prototype "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked twice.
ru: Не удалось присоединить шаблон "%1$s" к прототипу узлов сети "%2$s", так как его родительский шаблон "%3$s" будет присоединен дважды.

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s".
ru: Не удалось присоединить "%1$s" шаблон к шаблону "%2$s" из-за зависимости триггера "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s" due to expression of trigger "%3$s".
ru: Не удалось присоединить "%1$s" шаблон к шаблону "%2$s" из-за выражения триггера "%3$s".

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur.
ru: Не удалось присоединить шаблон "%1$s" к шаблону "%2$s", так как появится циклическая связь (%3$s).

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because it would be linked to host "%3$s" twice.
ru: Не удалось присоединить "%1$s" шаблон к шаблону "%2$s", так как он будет присоединен дважды к "%3$s" узлу сети.

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because it would be linked to host prototype "%3$s" twice.
ru: Не удалось присоединить "%1$s" шаблон к шаблону "%2$s", так как он будет присоединен дважды к "%3$s" прототипу узлов сети.

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because it would be linked to template "%3$s" twice.
ru: Не удалось присоединить "%1$s" шаблон к шаблону "%2$s", так как он будет присоединен дважды к "%3$s" шаблону.

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because it would be linked twice through template "%3$s".
ru: Не удалось присоединить "%1$s" шаблон к шаблону "%2$s", так как он будет присоединен дважды через "%3$s" шаблон.

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked to host "%4$s" twice.
ru: Не удалось присоединить шаблон "%1$s" к шаблону "%2$s", так как его родительский шаблон "%3$s" будет присоединен к "%4$s" узлу сети дважды.

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked to host prototype "%4$s" twice.
ru: Не удалось присоединить шаблон "%1$s" к шаблону "%2$s", так как его родительский шаблон "%3$s" будет присоединен к "%4$s" прототипу узлов сети дважды.

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked to template "%4$s" twice.
ru: Не удалось присоединить шаблон "%1$s" к шаблону "%2$s", так как его родительский шаблон "%3$s" будет присоединен к "%4$s" шаблону дважды.

en: Cannot link template "%1$s" to template "%2$s", because its parent template "%3$s" would be linked twice.
ru: Не удалось присоединить шаблон "%1$s" к шаблону "%2$s", так как его родительский шаблон "%3$s" будет присоединен дважды.

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to host "%3$s" due to dependency of trigger "%4$s".
ru: Не удалось присоединить "%1$s" шаблон без шаблона "%2$s" к узлу сети "%3$s" из-за зависимости триггера "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to host "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
ru: Не удалось присоединить "%1$s" шаблон без шаблона "%2$s" к узлу сети "%3$s" из-за выражения триггера "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to host prototype "%3$s" due to dependency of trigger "%4$s".
ru: Не удалось присоединить "%1$s" шаблон без шаблона "%2$s" к прототипу узлов сети "%3$s" из-за зависимости триггера "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to host prototype "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
ru: Не удалось присоединить "%1$s" шаблон без шаблона "%2$s" к прототипу узлов сети "%3$s" из-за выражения триггера "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to template "%3$s" due to dependency of trigger "%4$s".
ru: Не удалось присоединить "%1$s" шаблон без шаблона "%2$s" к шаблону "%3$s" из-за зависимости триггера "%4$s".

en: Cannot link template "%1$s" without template "%2$s" to template "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
ru: Не удалось присоединить "%1$s" шаблон без шаблона "%2$s" к шаблону "%3$s" из-за выражения триггера "%4$s".

en: Cannot load module at: %1$s. | Cannot load modules at: %1$s.
ru[0]: Не удалось загрузить модуль с: %1$s.
ru[1]: Не удалось загрузить модули с: %1$s.
ru[2]: Не удалось загрузить модули с: %1$s.

en: Cannot log out.
ru: Не удалось выполнить выход.

en: Cannot mass update host name.
ru: Невозможно массово обновить имя узла сети.

en: Cannot mass update visible host name.
ru: Невозможно массово обновить видимое имя узла сети.

en: Cannot open URL
ru: Не удалось открыть URL

en: Cannot pass duplicate template IDs for the linkage: %1$s.
ru: Невозможно передать дубликаты ID шаблонов для соединения: %1$s.

en: Cannot paste inaccessible widget.
ru: Невозможно вставить недоступный виджет.

en: Cannot perform delete statement on table "%1$s" without where condition.
ru: Невозможно выполнить запрос удаления из таблицы "%1$s" без выражения where.

en: Cannot perform update statement on table "%1$s" without values.
ru: Невозможно выполнить запрос обновления таблицы "%1$s" без значений.

en: Cannot perform update statement on table "%1$s" without where condition.
ru: Невозможно выполнить запрос обновления таблицы "%1$s" без выражения where.

en: Cannot provision user | Cannot provision users
ru[0]: Не удалось инициализировать пользователя
ru[1]: Не удалось инициализировать пользователей
ru[2]: Не удалось инициализировать пользователей

en: Cannot read JSON: %1$s.
ru: Не удалось прочитать JSON: %1$s.

en: Cannot read XML: %1$s.
ru: Не удалось прочитать XML: %1$s.

en: Cannot read YAML: %1$s.
ru: Не удалось прочитать YAML: %1$s.

en: Cannot read the response, check connection with the Zabbix server "%1$s".
ru: Не удалось прочитать ответ, проверьте соединение с Zabbix сервером "%1$s".

en: Cannot remove the tag with name "%1$s" and value "%2$s", defined in a host prototype, from host "%3$s".
ru: Не удается удалить тег с именем "%1$s" и значением "%2$s", который задан в прототипе узла сети, с узла сети "%3$s".

en: Cannot rename guest user.
ru: Невозможно переименовать гостевого пользователя.

en: Cannot reset TOTP secret | Cannot reset TOTP secrets
ru[0]: Не удалось сбросить TOTP секрет
ru[1]: Не удалось сбросить TOTP секреты
ru[2]: Не удалось сбросить TOTP секреты

en: Cannot save discovery rule without checks.
ru: Невозможно сохранить правило обнаружения без проверок.

en: Cannot save widget "%1$s".
ru: Не удалось сохранить виджет "%1$s".

en: Cannot send command, check connection with Zabbix server "%1$s".
ru: Не удалось отправить команду, проверьте соединение с Zabbix сервером "%1$s".

en: Cannot send request: %1$s.
ru: Не удалось отправить запрос: %1$s.

en: Cannot set "%1$s" for graph "%2$s".
ru: Не удалось установить "%1$s" для графика "%2$s".

en: Cannot set "%1$s" for graph prototype "%2$s".
ru: Не удалось установить "%1$s" для прототипа графика "%2$s".

en: Cannot set "Data set aggregation" when item with type "Total" is added to the chart.
ru: Невозможно задать "Агрегирование набора данных" при добавленном на диаграмму элементе данных с типом "Итого".

en: Cannot set dependency for LLD rule with key "%1$s" on the master item with key "%2$s" on the host "%3$s": %4$s.
ru: Не удалось задать зависимость для LLD правила с ключом "%1$s" от основного элемента данных с ключом "%2$s" с узла сети "%3$s": %4$s.

en: Cannot set dependency for LLD rule with key "%1$s" on the master item with key "%2$s" on the template "%3$s": %4$s.
ru: Невозможно задать зависимость для LLD правила с ключом "%1$s" от основного элемента данных с ключом "%2$s" в шаблоне "%3$s": %4$s.

en: Cannot set dependency for item prototype with key "%1$s" on the master item prototype with key "%2$s" on the host "%3$s": %4$s.
ru: Невозможно задать зависимость для прототипа элементов данных с ключом "%1$s" от основного прототипа элементов данных с ключом "%2$s" на узле сети "%3$s": %4$s.

en: Cannot set dependency for item prototype with key "%1$s" on the master item prototype with key "%2$s" on the template "%3$s": %4$s.
ru: Невозможно задать зависимость для прототипа элементов данных с ключом "%1$s" от основного прототипа элементов данных с ключом "%2$s" с шаблона "%3$s": %4$s.

en: Cannot set dependency for item prototype with key "%1$s" on the master item with key "%2$s" on the host "%3$s": %4$s.
ru: Не удалось задать зависимость для прототипа элементов данных с ключом "%1$s" от основного элемента данных с ключом "%2$s" с узла сети "%3$s": %4$s.

en: Cannot set dependency for item prototype with key "%1$s" on the master item with key "%2$s" on the template "%3$s": %4$s.
ru: Не удалось задать зависимость для прототипа элементов данных с ключом "%1$s" от основного элемента данных с ключом "%2$s" с шаблона "%3$s": %4$s.

en: Cannot set dependency for item with key "%1$s" on the master item with key "%2$s" on the host "%3$s": %4$s.
ru: Не удалось задать зависимость для прототипа элементов данных с ключом "%1$s" от основного элемента данных с ключом "%2$s" с узла сети "%3$s": %4$s.

en: Cannot set dependency for item with key "%1$s" on the master item with key "%2$s" on the template "%3$s": %4$s.
ru: Не удалось задать зависимость для прототипа элементов данных с ключом "%1$s" от основного элемента данных с ключом "%2$s" с шаблона "%3$s": %4$s.

en: Cannot set inventory fields for disabled inventory.
ru: Невозможно задать поля инвентарных данных при отключенной инвентаризации.

en: Cannot specify "propagation_rule" parameter without specifying "propagation_value" parameter for service "%1$s".
ru: Не удалось задать "propagation_rule" параметр без указания "propagation_value" параметра услуге "%1$s".

en: Cannot support notification audio for this device.
ru: Поддержка аудио оповещений отсутствует для этого устройства.

en: Cannot switch host for interface.
ru: Не удалось переключить узел сети на интерфейс.

en: Cannot test disabled media type.
ru: Не удалось протестировать деактивированный способ оповещения.

en: Cannot unblock user | Cannot unblock users
ru[0]: Не удалось разблокировать пользователя
ru[1]: Не удалось разблокировать пользователей
ru[2]: Не удалось разблокировать пользователей

en: Cannot unlink template
ru: Не удалось отсоединить шаблон

en: Cannot unlink template "%1$s" from host "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s".
ru: Не удалось отсоединить шаблон "%1$s" от узла сети "%2$s" из-за наличия зависимости триггера "%3$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" from template "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s" on host "%4$s".
ru: Не удалось отсоединить шаблон "%1$s" от шаблона "%2$s" из-за зависимости триггера "%3$s" на узле сети "%4$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" from template "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s" on template "%4$s".
ru: Не удалось отсоединить шаблон "%1$s" от шаблона "%2$s" из-за зависимости триггера "%3$s" на шаблоне "%4$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" from template "%2$s" due to dependency of trigger "%3$s".
ru: Не удалось отсоединить шаблон "%1$s" от шаблона "%2$s" из-за наличия зависимости триггера "%3$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" without template "%2$s" from host "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
ru: Не удалось отсоединить "%1$s" шаблон без шаблона "%2$s" от узла сети "%3$s" из-за выражения триггера "%4$s".

en: Cannot unlink template "%1$s" without template "%2$s" from template "%3$s" due to expression of trigger "%4$s".
ru: Не удалось отсоединить "%1$s" шаблон без шаблона "%2$s" от шаблона "%3$s" из-за выражения триггера "%4$s".

en: Cannot unlink trigger "%1$s", it has items from template that is left linked to host.
ru: Не удалось отсоединить триггер "%1$s", у него имеются элементы данных с шаблона, который остается присоединённым к узлу сети.

en: Cannot update "%1$s" for action "%2$s".
ru: Не удалось обновить "%1$s" для действия "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for graph "%2$s".
ru: Не удалось обновить "%1$s" для графика "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for graph prototype "%2$s".
ru: Не удалось обновить "%1$s" для прототипа графика "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for templated trigger "%2$s".
ru: Не удалось обновить "%1$s" для шаблонного графика "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for templated trigger prototype "%2$s".
ru: Не удалось обновить "%1$s" для шаблонного прототипа графика "%2$s".

en: Cannot update "%2$s" for a discovered host "%1$s".
ru: Не удалось обновить "%1$s" у обнаруженного узла сети "%2$s".

en: Cannot update "%2$s" for a discovered trigger "%1$s".
ru: Не удалось обновить "%2$s" у обнаруженного триггера "%1$s".

en: Cannot update API token
ru: Не удалось обновить API токен

en: Cannot update SLA
ru: Не удалось обновить SLA

en: Cannot update a discovered graph.
ru: Невозможно обновить обнаруженный график.

en: Cannot update a discovered host group "%1$s".
ru: Не удалось обновить обнаруженную группу узлов сети "%1$s".

en: Cannot update a templated graph "%1$s".
ru: Не удалось обновить "%1$s" график из шаблона.

en: Cannot update a templated web scenario "%1$s": %2$s.
ru: Не удалось обновить унаследованный из шаблона веб-сценарий "%1$s": %2$s.

en: Cannot update action
ru: Не удалось обновить действие

en: Cannot update authentication
ru: Не удалось обновить аутентификацию

en: Cannot update configuration
ru: Не удалось обновить настройки

en: Cannot update connector
ru: Не удалось обновить коннектор

en: Cannot update discovery rule
ru: Не удалось обновить правило обнаружения

en: Cannot update event | Cannot update events
ru[0]: Не удалось обновить событие
ru[1]: Не удалось обновить события
ru[2]: Не удалось обновить события

en: Cannot update event correlation
ru: Не удалось обновить корреляцию событий

en: Cannot update events
ru: Не удалось обновить события

en: Cannot update graph
ru: Не удалось обновить график

en: Cannot update graph prototype
ru: Не удалось обновить прототип графиков

en: Cannot update groups for discovered host "%1$s".
ru: Не удалось обновить группы для обнаруженного узла сети "%1$s".

en: Cannot update host | Cannot update hosts
ru[0]: Не удалось обновить узел сети
ru[1]: Не удалось обновить узлы сети
ru[2]: Не удалось обновить узлы сети

en: Cannot update host encryption settings. Connection settings for both directions should be specified.
ru: Не удалось обновить настройки шифрования узла сети. Необходимо указать настройки соединения в обе стороны.

en: Cannot update host group
ru: Не удалось обновить группу узлов сети

en: Cannot update host prototype | Cannot update host prototypes
ru[0]: Не удалось обновить прототип узлов сети
ru[1]: Не удалось обновить прототипы узлов сети
ru[2]: Не удалось обновить прототипы узлов сети

en: Cannot update icon map
ru: Не удалось обновить соответствие иконок

en: Cannot update image
ru: Не удалось обновить изображение

en: Cannot update interface for discovered host "%1$s".
ru: Не удалось обновить интерфейс для обнаруженного узла сети "%1$s".

en: Cannot update item | Cannot update items
ru[0]: Не удалось обновить элемент данных
ru[1]: Не удалось обновить элементы данных
ru[2]: Не удалось обновить элементы данных

en: Cannot update item prototype | Cannot update item prototypes
ru[0]: Не удалось обновить прототип элементов данных
ru[1]: Не удалось обновить прототипы элементов данных
ru[2]: Не удалось обновить прототипы элементов данных

en: Cannot update macros
ru: Не удалось обновить макросы

en: Cannot update maintenance period
ru: Не удалось обновить период обслуживания

en: Cannot update media type
ru: Не удалось обновить способ оповещений

en: Cannot update module
ru: Не удалось обновить модуль

en: Cannot update network map
ru: Не удалось обновить карту сети

en: Cannot update proxy
ru: Не удалось обновить прокси

en: Cannot update proxy for discovered host "%1$s".
ru: Не удалось обновить прокси для обнаруженного узла сети "%1$s".

en: Cannot update proxy group
ru: Не удалось обновить группу прокси

en: Cannot update readonly user role "%1$s".
ru: Не удалось обновить роль пользователя "%1$s" только на чтение.

en: Cannot update regular expression
ru: Не удалось обновить регулярное выражение

en: Cannot update scheduled report
ru: Не удалось обновить регулярный отчет

en: Cannot update script
ru: Не удалось обновить скрипт

en: Cannot update script scope. Script "%1$s" is used in action "%2$s".
ru: Не удалось обновить область использования скрипта. Скрипт "%1$s" используется в действии "%2$s".

en: Cannot update service
ru: Не удалось обновить услугу

en: Cannot update service "%1$s": %2$s.
ru: Не удалось обновить услугу "%1$s": %2$s.

en: Cannot update services
ru: Не удалось обновить услуги

en: Cannot update step for a templated web scenario "%1$s": %2$s.
ru: Не удалось обновить шаг унаследованного из шаблона веб-сценария "%1$s": %2$s.

en: Cannot update template | Cannot update templates
ru[0]: Не удалось обновить шаблон
ru[1]: Не удалось обновить шаблоны
ru[2]: Не удалось обновить шаблоны

en: Cannot update template group
ru: Не удалось обновить группу шаблонов

en: Cannot update trigger | Cannot update triggers
ru[0]: Не удалось обновить триггер
ru[1]: Не удалось обновить триггеры
ru[2]: Не удалось обновить триггеры

en: Cannot update trigger "%1$s": %2$s.
ru: Не удалось обновить триггер "%1$s": %2$s.

en: Cannot update trigger prototype | Cannot update trigger prototypes
ru[0]: Не удалось обновить прототип триггеров
ru[1]: Не удалось обновить прототипы триггеров
ru[2]: Не удалось обновить прототипы триггеров

en: Cannot update trigger prototype "%1$s": %2$s.
ru: Не удалось обновить прототип триггера "%1$s": %2$s.

en: Cannot update user
ru: Не удалось обновить данные пользователя

en: Cannot update user group | Cannot update user groups
ru[0]: Не удалось обновить группу пользователей
ru[1]: Не удалось обновить группы пользователей
ru[2]: Не удалось обновить группы пользователей

en: Cannot update user role
ru: Не удалось обновить роль пользователя

en: Cannot update web scenario
ru: Не удалось обновить веб-сценарий

en: Cannot update web scenario step
ru: Не удалось обновить шаг веб-сценария

en: Case sensitive
ru: Регистрозависимое

en: Case-sensitive login
ru: Регистрозависимый вход

en: Catalan (ca_ES)
ru: Каталонский (ca_ES)

en: Catches all SNMP traps that match regex. If regexp is unspecified, catches any trap.
ru: Отлов всех SNMP трапов, которые совпадают с регулярным выражением. Если регулярное выражение не задано, под условие попадают все трапы.

en: Catches all SNMP traps that were not caught by any of snmptrap[] items.
ru: Отлов всех SNMP трапов, которые не были пойманы ни одним snmptrap[] элементом данных.

en: Cause
ru: Причина

en: Center
ru: По центру

en: Certificate
ru: Сертификат

[ctx: noun]
en: Change
ru: Изменение

[ctx: verb]
en: Change
ru: Изменить

en: Change PSK
ru: Изменить PSK

en: Change client secret
ru: Изменить секрет клиента

en: Change indicator
ru: Индикатор изменений

en: Change password
ru: Изменить пароль

en: Change per second
ru: Изменение в секунду

en: Change problem ranking
ru: Изменение ранга проблем

en: Change severity
ru: Изменение важности

en: Change type
ru: Изменить тип

en: Character
ru: Символ

en: Character string included
ru: Строка символов включена

en: Character string not included
ru: Строка символов не включена

en: Chars
ru: Символы

en: Chassis
ru: Шасси

en: Chassis information. Returns string
ru: Информация о шасси. Возвращает строку

en: Check already exists.
ru: Проверка уже существует.

en: Check expression part starting from "%1$s".
ru: Проверьте часть выражения начиная с "%1$s".

en: Check for error in JSON
ru: Проверка на ошибку в JSON

en: Check for error in XML
ru: Проверка на ошибку в XML

en: Check for error using regular expression
ru: Проверка на ошибки с использованием регулярного выражения

en: Check for not supported value
ru: Проверка на неподдерживамое значение

en: Check of pre-requisites
ru: Проверка предварительных условий

en: Check the key, please. Default example was passed.
ru: Пожалуйста, проверьте ключ. Пример по умолчанию был показан.

en: Check type
ru: Тип проверки

en: Checks
ru: Проверки

en: Checks if DNS service is up. Returns 0 - DNS is down (server did not respond or DNS resolution failed); 1 - DNS is up
ru: Проверка доступности DNS сервиса. Возвращает 0 - DNS недоступен (сервер не отвечает или DNS запрос не выполнен); 1 - DNS доступен

en: Checks if file exists. Returns 0 - not found; 1 - file of the specified type exists
ru: Проверка существования файла. Возвращает 0 - не найден; 1 - файл указанного типа существует

en: Checks if host is accessible by ICMP ping. 0 - ICMP ping fails. 1 - ICMP ping successful.
ru: Проверка доступен ли узел сети по ICMP ping. 0 - ICMP ping неуспешен. 1 - ICMP ping успешен.

en: Checks if it is possible to make TCP connection to specified port. Returns 0 - cannot connect; 1 - can connect
ru: Проверка имеется ли возможность создать TCP соединение к определенному порту. Возвращает 0 - не возможно подключиться; 1 - можно подключиться

en: Checks if service is running and accepting TCP connections. Returns 0 - service is down; 1 - service is running
ru: Проверка запущен ли сервис и принимает ли TCP соединения. Возвращает 0 - если сервис недоступен; 1 - сервис запущен

en: Checks if service is running and responding to UDP requests. Returns 0 - service is down; 1 - service is running
ru: Проверка запущен ли сервис и принимает ли он UDP запросы. Возвращает 0 - сервис недоступен; 1 - сервис запущен

en: Checks if this TCP port is in LISTEN state. Returns 0 - it is not in LISTEN state; 1 - it is in LISTEN state
ru: Проверка находится ли требуемый TCP порт в состоянии LISTEN. Возвращает 0 - если он не в состоянии LISTEN; 1 - он в состоянии LISTEN

en: Checks if this UDP port is in LISTEN state. Returns 0 - it is not in LISTEN state; 1 - it is in LISTEN state
ru: Проверка находится ли требуемый UDP порт в состоянии LISTEN. Возвращает 0 - если он не в состоянии LISTEN; 1 - он в состоянии LISTEN

en: Checks performance of TCP service. Returns 0 - service is down; seconds - the number of seconds spent while connecting to the service
ru: Проверка производительности TCP сервиса. Возвращает 0 - сервис недоступен; секунды - количество секунд потраченных в процессе подключения к сервису

en: Checks performance of UDP service. Returns 0 - service is down; seconds - the number of seconds spent waiting for response from the service
ru: Проверка производительности UDP сервиса. Возвращает 0 - сервис недоступен; секунды - количество секунд потраченных в процессе подключения к сервису

en: Checks should be unique.
ru: Проверки должны быть уникальными.

en: Child services
ru: Дочерние услуги

en: Chinese (zh_CN)
ru: Китайский (zh_CN)

en: Chinese (zh_TW)
ru: Китайский (zh_TW)

en: Circular reference in templates: %1$s.
ru: Закольцованная ссылка в шаблонах: %1$s.

en: Circular template linkage is not allowed.
ru: Закольцованное соединение шаблонов не допускается.

en: Class %1$s not found for action %2$s.
ru: Класс %1$s не найден для действия %2$s.

en: Clear history and trends
ru: Очистить историю и динамику изменений

en: Clear history and trends of selected item?
ru: Очистить историю и динамику изменений выбранного элемента данных?

en: Clear history and trends of selected items?
ru: Очистить историю и динамику изменений выбранных элементов данных?

en: Clear history and trends of selected web scenario?
ru: Очистить историю и динамику изменений выбранного веб-сценария?

en: Clear history and trends of selected web scenarios?
ru: Очистить историю и динамику изменений выбранных веб-сценариев?

en: Clear when unlinking
ru: Очистить при отсоединении

en: Click and drag to desired size.
ru: Нажмите и переместите до желаемого размера.

en: Click to view or edit
ru: Нажмите для просмотра или изменения

en: Client ID
ru: ID клиента

en: Client secret
ru: Секрет клиента

en: Clock
ru: Часы

en: Clock type
ru: Тип часов

en: Clone
ru: Клонировать

en: Cloned host parameter values have been modified.
ru: Значения параметров склонированного узла сети изменены.

en: Cloned template parameter values have been modified.
ru: Значения параметров склонированного шаблона изменены.

en: Close
ru: Закрыть

en: Close expression constructor
ru: Закрыть конструктор выражения

en: Close new event
ru: Закрыть новое событие

en: Close old events
ru: Закрыть старые события

en: Close problem
ru: Закрыть проблему

en: Close problems
ru: Закрытие проблем

en: Code length
ru: Длина кода

en: Collapse
ru: Свернуть

en: Collapse sidebar
ru: Свернуть боковую панель

en: Color
ru: Цвет

en: Color "%1$s" is not correct: expecting hexadecimal color code (6 symbols).
ru: Цвет "%1$s" некорректный: ожидается шестнадцатеричный код цвета (6 символов).

en: Color (OK)
ru: Цвет (ОК)

en: Color interpolation
ru: Интерполяция цветов

en: Colors
ru: Цвета

en: Columns
ru: Колонки

en: Combined result
ru: Комбинированный результат

en: Comma separated center coordinates and zoom level to display when the widget is initially loaded.
ru: Координаты центра и уровень масштаба разделенные запятой отображаемые, когда виджет загружается в первый раз.

en: Command
ru: Команда

en: Commands
ru: Команды

en: Communication
ru: Взаимодействие

en: Compact view
ru: Компактный вид

en: Component %1$s already registered.
ru: Компонент %1$s уже зарегистрирован.

en: Component %1$s is not registered.
ru: Компонент %1$s не зарегистрирован.

en: Compress records older than
ru: Сжатие записей старше чем

en: Compression is not supported.
ru: Сжатие не поддерживается.

en: Concurrent sessions
ru: Одновременные сессии

en: Condition
ru: Условие

en: Conditions
ru: Условия

en: Configuration
ru: Настройка

en: Configuration cache statistics. Cache - buffer (modes: pfree, total, used, free).
ru: Статистика кэша конфигурации. Кэш - буфер (режимы: pfree, total, used, free).

en: Configuration file "%1$s" created.
ru: Файл конфигурации "%1$s" создан.

en: Configuration of GUI
ru: Настройка веб-интерфейса

en: Configuration of actions
ru: Настройка действий

en: Configuration of audit log
ru: Настройка журнала аудита

en: Configuration of authentication
ru: Настройка аутентификации

en: Configuration of dashboards
ru: Настройка панелей

en: Configuration of discovery rules
ru: Настройка правил обнаружения

en: Configuration of graph prototypes
ru: Настройка прототипов графиков

en: Configuration of graphs
ru: Настройка графиков

en: Configuration of host
ru: Настройка узла сети

en: Configuration of host group
ru: Настройка группы узлов сети

en: Configuration of host groups
ru: Настройка групп узлов сети

en: Configuration of host prototypes
ru: Настройка прототипов узлов сети

en: Configuration of hosts
ru: Настройка узлов сети

en: Configuration of housekeeping
ru: Настройка очистки истории

en: Configuration of icon mapping
ru: Настройка соответствий иконок

en: Configuration of images
ru: Настройка изображений

en: Configuration of item prototypes
ru: Настройка прототипов элементов данных

en: Configuration of items
ru: Настройка элементов данных

en: Configuration of macros
ru: Настройка макросов

en: Configuration of maintenance periods
ru: Настройка периодов обслуживания

en: Configuration of media types
ru: Настройка способов оповещения

en: Configuration of network maps
ru: Настройка карт сетей

en: Configuration of proxies
ru: Настройка прокси

en: Configuration of proxy groups
ru: Настройка групп прокси

en: Configuration of regular expressions
ru: Настройка регулярных выражений

en: Configuration of scripts
ru: Настройка скриптов

en: Configuration of template group
ru: Настройка группы шаблонов

en: Configuration of template groups
ru: Настройка групп шаблонов

en: Configuration of templates
ru: Настройка шаблонов

en: Configuration of timeouts
ru: Настройка времени ожидания

en: Configuration of trigger displaying options
ru: Настройка опций отображения триггеров

en: Configuration of trigger prototypes
ru: Настройка прототипов триггеров

en: Configuration of triggers
ru: Настройка триггеров

en: Configuration of user groups
ru: Настройка групп пользователей

en: Configuration of user roles
ru: Настройка ролей пользователей

en: Configuration of users
ru: Настройка пользователей

en: Configuration of web monitoring
ru: Настройка веб-мониторинга

en: Configuration refresh
ru: Обновление настроек

en: Configuration updated
ru: Настройки обновлены

en: Configure DB connection
ru: Настройка подключения к БД

en: Configure JIT provisioning
ru: Настройка JIT инициализации

en: Confirm changes
ru: Подтвердите изменения

en: Confirmation text
ru: Текст подтверждения

en: Confirms the problem is noticed (acknowledging user will be recorded). Status change triggers action update operation.
ru: Подтверждение того, что проблема замечена (подтверждающий пользователь будет записан). Изменение состояния вызовет операцию обновления действий.

en: Congratulations! You have successfully installed Zabbix frontend.
ru: Поздравляем! Вы успешно установили Zabbix веб-интерфейс.

en: Connect to
ru: Подключаться через

[ctx: missing data function]
en: Connected
ru: Соединение

en: Connection
ru: Подключение

en: Connection security
ru: Безопасность подключения

en: Connection timeout of %1$s seconds exceeded when connecting to Zabbix server "%2$s".
ru: Превышено время ожидания %1$s секунд при подключении к Zabbix серверу "%2$s".

en: Connection to Zabbix server "%1$s" failed. Possible reasons:
    1. Incorrect "NodeAddress" or "ListenPort" in the "zabbix_server.conf" or server IP/DNS override in the "zabbix.conf.php";
    2. Incorrect DNS server configuration.
ru: Не удалось подключиться к Zabbix серверу "%1$s". Возможные причины:
    1. Некорректные "NodeAddress" или "ListenPort" в "zabbix_server.conf" или переопределен сервер IP/DNS  в "zabbix.conf.php";
    2. Неправильная конфигурация DNS-сервера.

en: Connection to Zabbix server "%1$s" refused. Possible reasons:
    1. Incorrect "NodeAddress" or "ListenPort" in the "zabbix_server.conf" or server IP/DNS override in the "zabbix.conf.php";
    2. Security environment (for example, SELinux) is blocking the connection;
    3. Zabbix server daemon not running;
    4. Firewall is blocking TCP connection.
ru: Отказ в подключении к Zabbix серверу "%1$s". Возможные причины:
    1. Некорректные "NodeAddress" или "ListenPort" в "zabbix_server.conf" или переопределен сервер IP/DNS  в "zabbix.conf.php";
    2. Настройки безопасности (например, SELinux) блокируют подключение;
    3. Демон Zabbix сервера не запущен;
    4. Брандмауэр блокирует TCP соединение.

en: Connection to Zabbix server "%1$s" timed out. Possible reasons:
    1. Incorrect "NodeAddress" or "ListenPort" in the "zabbix_server.conf" or server IP/DNS override in the "zabbix.conf.php";
    2. Firewall is blocking TCP connection.
ru: Не удалось подключиться к Zabbix серверу "%1$s". Возможные причины:
    1. Некорректные "NodeAddress" или "ListenPort" в "zabbix_server.conf" или переопределен сервер IP/DNS  в "zabbix.conf.php";
    2. Брандмауэр блокирует TCP соединение.

en: Connection to Zabbix server failed. Incorrect configuration.
ru: Неудачное подключение к Zabbix серверу. Проверьте настройки.

en: Connection will not be encrypted because it uses a socket file (on Unix) or shared memory (Windows).
ru: Подключение не будет зашифровано так как используется сокет файл (на Unix) или разделяемая память (Windows).

en: Connections
ru: Соединения

en: Connections from host
ru: Соединения с узла сети

en: Connections from proxy
ru: Соединения с прокси

en: Connections to host
ru: Подключения к узлу сети

en: Connections to proxy
ru: Подключения к прокси

en: Connector
ru: Коннектор

en: Connector "%1$s" already exists.
ru: Коннектор "%1$s" уже существует.

en: Connector created
ru: Коннектор создан

en: Connector deleted | Connectors deleted
ru[0]: Коннектор удален
ru[1]: Коннекторы удалены
ru[2]: Коннекторы удалены

en: Connector disabled | Connectors disabled
ru[0]: Коннектор деактивирован
ru[1]: Коннекторы деактивированы
ru[2]: Коннекторы деактивированы

en: Connector enabled | Connectors enabled
ru[0]: Коннектор активирован
ru[1]: Коннекторы активированы
ru[2]: Коннекторы активированы

en: Connector updated
ru: Коннектор обновлен

en: Connectors
ru: Коннекторы

en: Contact
ru: Контактная информация

en: Contains
ru: Содержит

en: Content controls
ru: Управление содержимым

en: Content controls: header
ru: Управление содержимым: заголовок

en: Content menu
ru: Меню содержимого

en: Context name
ru: Имя контекста

en: Continue
ru: Продолжить

en: Continue overrides
ru: Продолжить замещения

en: Contract number
ru: Номер контракта

en: Convert to JSON
ru: Конвертация в JSON

en: Convert to cause
ru: Конвертация в причину

en: Converts a symptom event back to cause event
ru: Конвертация симптомного события обратно в причинное событие

en: Coordinates
ru: Координаты

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy %1$s graph | Copy %1$s graphs
ru[0]: Копирование %1$s графика
ru[1]: Копирование %1$s графиков
ru[2]: Копирование %1$s графиков

en: Copy %1$s item | Copy %1$s items
ru[0]: Копирование %1$s элемента данных
ru[1]: Копирование %1$s элементов данных
ru[2]: Копирование %1$s элементов данных

en: Copy %1$s trigger | Copy %1$s triggers
ru[0]: Копирование %1$s триггера
ru[1]: Копирование %1$s триггеров
ru[2]: Копирование %1$s триггеров

en: Copy to clipboard
ru: Копировать в буфер обмена

en: Count
ru: Количество

en: Count of context switches. Returns integer
ru: Количество переключений контекста. Возвращает целое число

en: Count of directory entries, recursively. Returns integer
ru: Количество записей в директории, рекурсивно. Возвращает целое число

en: Count of matched lines in log file monitoring with log rotation support. Returns integer
ru: Количество совпадающих строк в мониторинге файлов журналов с поддержкой ротации журналов. Возвращает целое число

en: Count of matched lines in log file monitoring. Returns integer
ru: Количество совпадающих строк в мониторинге файлов журналов. Возвращает целое число

en: Count of network checks enqueued in the discovery queue.
ru: Количество сетевых проверок, помещенных в очередь обнаружения.

en: Count of values enqueued in the connector queue.
ru: Количество значений, помещенных в очередь коннектора.

en: Count of values enqueued in the low-level discovery processing queue.
ru: Количество значений в очереди низкоуровневого обнаружения на обработку.

en: Count of values enqueued in the preprocessing queue.
ru: Количество значений в очереди на предварительную обработку.

en: Create API token
ru: Создать API токен

en: Create SLA
ru: Создать SLA

en: Create action
ru: Создать действие

en: Create and edit dashboards
ru: Создание и изменение панелей

en: Create and edit maintenance
ru: Создание и изменение обслуживаний

en: Create and edit maps
ru: Создание и изменение карт

en: Create background
ru: Создать фон

en: Create connector
ru: Создать коннектор

en: Create dashboard
ru: Создать панель

en: Create dependent discovery rule
ru: Создать зависимое правило обнаружения

en: Create dependent item
ru: Создать зависимый элемент данных

en: Create disabled
ru: Создать деактивированным

en: Create discovery rule
ru: Создать правило обнаружения

en: Create discovery rule (select host first)
ru: Создать правило обнаружения (выберите сначала узел сети)

en: Create discovery rule (select template first)
ru: Создать правило обнаружения (выберите сначала шаблон)

en: Create enabled
ru: Создать активированным

en: Create event correlation
ru: Создать корреляцию событий

en: Create graph
ru: Создать график

en: Create graph (select host first)
ru: Создать график (сначала выберите узел сети)

en: Create graph (select template first)
ru: Создать график (сначала выберите шаблон)

en: Create graph prototype
ru: Создать прототип графика

en: Create host
ru: Создать узел сети

en: Create host group
ru: Создать группу узлов сети

en: Create host prototype
ru: Создать прототип узлов сети

en: Create hosts from selected prototype as disabled?
ru: Создавать узлы сети из выбранного прототипа деактивированными?

en: Create hosts from selected prototype as enabled?
ru: Создавать узлы сети из выбранного прототипа активированными?

en: Create hosts from selected prototypes as disabled?
ru: Создать узлы сети из выбранных прототипов деактивированными?

en: Create hosts from selected prototypes as enabled?
ru: Создать узлы сети из выбранных прототипов активированными?

en: Create icon
ru: Создать иконку

en: Create icon map
ru: Создать соответствие иконок

en: Create item
ru: Создать элемент данных

en: Create item (select host first)
ru: Создать элемент данных (сначала выберите узел сети)

en: Create item (select template first)
ru: Создать элемент данных (сначала выберите шаблон)

en: Create item prototype
ru: Создать прототип элементов данных

en: Create items from selected prototype as disabled?
ru: Создавать элементы данных из выбранного прототипа деактивированными?

en: Create items from selected prototype as enabled?
ru: Создавать элементы данных из выбранного прототипа активированными?

en: Create items from selected prototypes as disabled?
ru: Создать элементы данных из выбранных прототипов деактивированными?

en: Create items from selected prototypes as enabled?
ru: Создать элементы данных из выбранных прототипов активированными?

en: Create maintenance period
ru: Создать период обслуживания

en: Create map
ru: Создать карту сети

en: Create media type
ru: Создать способ оповещения

en: Create new
ru: Создать новое

en: Create proxy
ru: Создать прокси

en: Create proxy group
ru: Создать группу прокси

en: Create report
ru: Создать отчет

en: Create script
ru: Создать скрипт

en: Create service
ru: Создать услугу

en: Create template
ru: Создать шаблон

en: Create template group
ru: Создать группу шаблонов

en: Create trigger
ru: Создать триггер

en: Create trigger (select host first)
ru: Создать триггер (сначала выберите узел сети)

en: Create trigger (select template first)
ru: Создать триггер (выберите сначала шаблон)

en: Create trigger prototype
ru: Создать прототип триггеров

en: Create triggers from selected prototype as disabled?
ru: Создавать триггеры из выбранного прототипа деактивированными?

en: Create triggers from selected prototype as enabled?
ru: Создавать триггеры из выбранного прототипа активированными?

en: Create triggers from selected prototypes as disabled?
ru: Создать триггеры из выбранных прототипов деактивированными?

en: Create triggers from selected prototypes as enabled?
ru: Создать триггеры из выбранных прототипов активированными?

en: Create user
ru: Создать пользователя

en: Create user group
ru: Создать группу пользователей

en: Create user role
ru: Создать роль пользователя

en: Create web scenario
ru: Создать веб-сценарий

en: Create web scenario (select host first)
ru: Создать веб-сценарий (сначала выберите узел сети)

en: Create web scenario (select template first)
ru: Создать веб-сценарий (выберите сначала шаблон)

en: Created at
ru: Создано в

en: Created by me
ru: Созданы мной

en: Created by user
ru: Создано пользователем

en: Created by users
ru: Создано пользователями

en: Critical
ru: Критичная

en: Current
ru: Текущая

en: Current host
ru: Текущий узел сети

en: Current password
ru: Текущий пароль

en: Current password is mandatory.
ru: Текущий пароль обязателен.

en: Current user
ru: Текущий пользователь

en: Current value
ru: Текущее значение

en: Custom
ru: Пользовательское

en: Custom expression
ru: Пользовательское выражение

en: Custom graphs
ru: Пользовательские графики

en: Custom intervals
ru: Пользовательские интервалы

en: Custom label
ru: Пользовательская подпись

en: Custom label for map "%2$s" elements of type "%1$s" may not be empty.
ru: Пользовательская подпись для карты сети "%2$s" у элементов с типом "%1$s" не может быть пустой.

en: Custom message
ru: Пользовательское сообщение

en: Custom multiplier
ru: Пользовательский множитель

en: Custom on fail
ru: Другое при ошибке

en: Custom schedule
ru: Пользовательское расписание

en: Custom scripts
ru: Пользовательские скрипты

en: Custom severity names affect all locales and require manual translation!
ru: Имена пользовательских важностей влияют на все языки и требуют ручного перевода!

en: Custom size
ru: Пользовательский размер

en: CyberArk Vault
ru: Хранилище CyberArk

en: Cycle
ru: Периодичность

en: Czech (cs_CZ)
ru: Чешский (cs_CZ)

[ctx: abbreviation of severity level]
en: D
ru: Ч

en: DNS name
ru: DNS имя

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Danish (da_DK)
ru: Датский (da_DK)

en: Dark
ru: Темная

en: Dashboard
ru: Панель

en: Dashboard "%1$s" already exists.
ru: Панель "%1$s" уже существует.

en: Dashboard "%1$s" is used in report "%2$s".
ru: Панель "%1$s" используется в "%2$s" отчете.

en: Dashboard created
ru: Панель создана

en: Dashboard deleted | Dashboards deleted
ru[0]: Панель удалена
ru[1]: Панели удалены
ru[2]: Панели удалены

en: Dashboard is used as data source.
ru: Источником данных используется панель.

en: Dashboard list
ru: Список панелей

en: Dashboard page properties
ru: Свойства страницы панели

en: Dashboard properties
ru: Свойства панели

en: Dashboard sharing
ru: Общий доступ к панели

en: Dashboard updated
ru: Панель обновлена

en: Dashboard with ID "%1$s" is not available.
ru: Панель с ID "%1$s" недоступна.

en: Dashboards
ru: Панели

en: Dashed line
ru: Пунктирная линия

en: Data
ru: Данные

en: Data collection
ru: Сбор данных

en: Data from %1$s. Generated in %2$s sec.
ru: Данные из %1$s. Сгенерировано за %2$s сек.

en: Data is not properly encoded.
ru: Данные закодированы неправильно.

en: Data overview
ru: Обзор данных

en: Data set
ru: Набор данных

en: Data set aggregation
ru: Агрегация набора данных

en: Data set label
ru: Подпись к набору данных

en: Data storage period
ru: Период хранения данных

en: Data type
ru: Тип данных

en: Database TLS CA file
ru: Файл TLS CA базы данных

en: Database TLS certificate file
ru: Файл TLS сертификата базы данных

en: Database TLS certificate files must be read-only
ru: Файлы TLS сертификатов базы данных должны быть только на чтение

en: Database TLS cipher list
ru: Список TLS шифров базы данных

en: Database TLS encryption
ru: TLS шифрование базы данных

en: Database TLS key file
ru: Файл TLS ключа базы данных

en: Database history tables use primary key
ru: Таблицы истории базы данных используют первичный ключ

en: Database host
ru: Хост базы данных

en: Database host verification
ru: Сверка хоста базы данных

en: Database monitor
ru: Монитор баз данных

en: Database name
ru: Имя базы данных

en: Database password
ru: Пароль от базы данных

en: Database port
ru: Порт базы данных

en: Database schema
ru: Схема базы данных

en: Database server
ru: Сервер базы данных

en: Database type
ru: Тип базы данных

en: Database user
ru: Имя пользователя от базы данных

en: Date
ru: Дата

en: Date HW decommissioned
ru: Дата списания HW

en: Date HW installed
ru: Дата установки HW

en: Date HW maintenance expires
ru: Дата окончания обслуживания HW

en: Date HW purchased
ru: Дата покупки HW

en: Date and time functions
ru: Функции даты и времени

en: Day
ru: День

[ctx: compact table header]
en: Day
ru: День

en: Day before yesterday
ru: За день до вчера

en: Day of month
ru: День месяца

en: Day of the week and day of the month cannot be specified simultaneously.
ru: Нельзя указать одновременно день недели и день месяца.

en: Day of week
ru: День недели

en: Days
ru: Дни

en: Deactivates manual suppression.
ru: Деактивация подавления вручную.

en: Debug
ru: Отладка

en: Debug mode
ru: Режим отладки

en: Dec
ru: Дек.

en: December
ru: Декабрь

en: Decimal places
ru: Число десятичных знаков

en: Decrease by
ru: Уменьшение на

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default (%1$s)
ru: По умолчанию (%1$s)

en: Default LDAP server must be specified.
ru: Необходимо указать LDAP сервер по умолчанию.

en: Default MFA method must be specified.
ru: Необходимо указать метод MFA по умолчанию.

en: Default access to new UI elements
ru: Доступ по умолчанию к новым элементам интерфейса

en: Default access to new actions
ru: Доступ по умолчанию к новым действиям

en: Default access to new modules
ru: Доступ по умолчанию к новым модулям

en: Default authentication
ru: Аутентификация по умолчанию

en: Default host inventory mode
ru: Режим инвентаризации узлов сети по умолчанию

en: Default input string
ru: Строка ввода по умолчанию

en: Default language
ru: Язык по умолчанию

en: Default login form
ru: Диалог входа в систему по умолчанию

en: Default media type
ru: Тип способа оповещения по умолчанию

en: Default operation step duration
ru: Длительность шага операции по умолчанию

en: Default page display period
ru: Период отображения страницы по умолчанию

en: Default theme
ru: Тема по умолчанию

en: Default time zone
ru: Часовой пояс по умолчанию

en: Degrading
ru: Нестабильный

en: Delay
ru: Задержка

en: Delayed by
ru: Задерживается на

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete all elements that are not present in the import file?
ru: Удалить все элементы, которые не присутствуют в файле импорта?

en: Delete and clear
ru: Удалить и очистить

en: Delete and clear selected template? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
ru: Удалить и очистить выбранный шаблон? (Внимание: все привязанные к нему узлы сети будут очищены!)

en: Delete and clear selected templates? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
ru: Удалить и очистить выбранные шаблоны? (Внимание: все присоединенные к ним узлы сети будут очищены!)

en: Delete and clear template? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
ru: Удалить и очистить шаблон? (Внимание: все присоединенные к нему узлы сети будут очищены!)

en: Delete current action?
ru: Удалить текущее действие?

en: Delete dashboard?
ru: Удалить панель?

en: Delete discovery rule?
ru: Удалить правило обнаружения?

en: Delete event correlation?
ru: Удалить корреляцию событий?

en: Delete expression?
ru: Удалить выражение?

en: Delete graph prototype?
ru: Удалить прототип графиков?

en: Delete graph?
ru: Удалить график?

en: Delete icon map?
ru: Удалить соответствие иконок?

en: Delete item prototype?
ru: Удалить прототип элементов данных?

en: Delete item?
ru: Удалить элемент данных?

en: Delete links between selected elements?
ru: Удалить связи между выбранными элементами?

en: Delete lost resources
ru: Удаление потерянных ресурсов

en: Delete maintenance period?
ru: Удалить период обслуживания?

en: Delete media type?
ru: Удалить тип оповещения?

en: Delete missing
ru: Удалить отсутствующее

en: Delete regular expression?
ru: Удалить регулярное выражение?

en: Delete script?
ru: Удалить скрипт?

en: Delete selected API token?
ru: Удалить выбранный API токен?

en: Delete selected SLA?
ru: Удалить выбранный SLA?

en: Delete selected SLAs?
ru: Удалить выбранные SLA?

en: Delete selected action?
ru: Удалить выбранное действие?

en: Delete selected actions?
ru: Удалить выбранные действия?

en: Delete selected connector?
ru: Удалить выбранный коннектор?

en: Delete selected connectors?
ru: Удалить выбранные коннекторы?

en: Delete selected dashboard?
ru: Удалить выбранную панель?

en: Delete selected dashboards?
ru: Удалить выбранные панели?

en: Delete selected discovery rule?
ru: Удалить выбранное правило обнаружения?

en: Delete selected discovery rules?
ru: Удалить выбранные правила обнаружения?

en: Delete selected elements?
ru: Удалить выбранные элементы?

en: Delete selected event correlation?
ru: Удалить выбранную корреляцию событий?

en: Delete selected event correlations?
ru: Удалить выбранные корреляции событий?

en: Delete selected graph prototype?
ru: Удалить выбранный прототип графиков?

en: Delete selected graph prototypes?
ru: Удалить выбранные прототипы графиков?

en: Delete selected graph?
ru: Удалить выбранный график?

en: Delete selected graphs?
ru: Удалить выбранные графики?

en: Delete selected group?
ru: Удалить выбранную группу?

en: Delete selected groups?
ru: Удалить выбранные группы?

en: Delete selected host group?
ru: Удалить выбранную группу узлов сети?

en: Delete selected host groups?
ru: Удалить выбранные группы узлов сети?

en: Delete selected host prototype?
ru: Удалить выбранный прототип узлов сети?

en: Delete selected host prototypes?
ru: Удалить выбранные прототипы узлов сети?

en: Delete selected host?
ru: Удалить выбранный узел сети?

en: Delete selected hosts?
ru: Удалить выбранные узлы сети?

en: Delete selected image?
ru: Удалить выбранное изображение?

en: Delete selected item prototype?
ru: Удалить выбранный прототип элементов данных?

en: Delete selected item prototypes?
ru: Удалить выбранные прототипы элементов данных?

en: Delete selected item?
ru: Удалить выбранный элемент данных?

en: Delete selected items?
ru: Удалить выбранные элементы данных?

en: Delete selected maintenance period?
ru: Удалить выбранный период обслуживания?

en: Delete selected maintenance periods?
ru: Удалить выбранные периоды обслуживания?

en: Delete selected map?
ru: Удалить выбранную карту сети?

en: Delete selected maps?
ru: Удалить выбранные карты сети?

en: Delete selected media type?
ru: Удалить выбранный способ оповещений?

en: Delete selected media types?
ru: Удалить выбранные способы оповещений?

en: Delete selected proxies?
ru: Удалить выбранные прокси?

en: Delete selected proxy group?
ru: Удалить выбранную группу прокси?

en: Delete selected proxy groups?
ru: Удалить выбранные группы прокси?

en: Delete selected proxy?
ru: Удалить выбранный прокси?

en: Delete selected regular expression?
ru: Удалить выбранное регулярное выражение?

en: Delete selected regular expressions?
ru: Удалить выбранные регулярные выражения?

en: Delete selected role?
ru: Удалить выбранную роль?

en: Delete selected roles?
ru: Удалить выбранные роли?

en: Delete selected scheduled report?
ru: Удалить выбранный регулярный отчет?

en: Delete selected scheduled reports?
ru: Удалить выбранные регулярные отчеты?

en: Delete selected script?
ru: Удалить выбранный скрипт?

en: Delete selected scripts?
ru: Удалить выбранные скрипты?

en: Delete selected service?
ru: Удалить выбранную услугу?

en: Delete selected services?
ru: Удалить выбранные услуги?

en: Delete selected shapes?
ru: Удалить выбранные фигуры?

en: Delete selected template group?
ru: Удалить выбранную группу шаблонов?

en: Delete selected template groups?
ru: Удалить выбранные группы шаблонов?

en: Delete selected template?
ru: Удалить выбранный шаблон?

en: Delete selected templates?
ru: Удалить выбранные шаблоны?

en: Delete selected token?
ru: Удалить выбранный токен?

en: Delete selected tokens?
ru: Удалить выбранные токены?

en: Delete selected trigger prototype?
ru: Удалить выбранный прототип триггеров?

en: Delete selected trigger prototypes?
ru: Удалить выбранные прототипы триггеров?

en: Delete selected trigger?
ru: Удалить выбранный триггер?

en: Delete selected triggers?
ru: Удалить выбранные триггеры?

en: Delete selected user?
ru: Удалить выбранного пользователя?

en: Delete selected users?
ru: Удалить выбранных пользователей?

en: Delete selected web scenario?
ru: Удалить выбранный веб-сценарий?

en: Delete selected web scenarios?
ru: Удалить выбранные веб-сценарии?

en: Delete template?
ru: Удалить шаблон?

en: Delete trigger prototype?
ru: Удалить прототип триггеров?

en: Delete trigger?
ru: Удалить триггер?

en: Delete web scenario?
ru: Удалить веб-сценарий?

en: Deleted
ru: Удалено

en: Delimiter
ru: Разделитель

en: Denied methods
ru: Запрещенные методы

en: Deny
ru: Запрещено

en: Deny list
ru: Список запретов

en: Dependencies
ru: Зависимости

en: Dependent
ru: Зависимость

en: Dependent item
ru: Зависимый элемент данных

en: Depends on
ru: Зависит от

en: Deployment status
ru: Состояние развертывания

en: Deprecated
ru: Устаревшие

en: Deprecated parameter "%1$s" cannot be used with "%2$s".
ru: Устаревший параметр "%1$s" нельзя использовать с "%2$s".

en: Deprovisioned users group
ru: Группа отозванных пользователей

en: Deprovisioned users group cannot be deleted.
ru: Нельзя удалить группу отозванных пользователей.

en: Deprovisioned users group cannot be empty.
ru: Группа отозванных пользователей не может быть пустой.

en: Deprovisioned users group cannot be enabled.
ru: Нельзя активировать группу отозванных пользователей.

en: Description
ru: Описание

en: Description size
ru: Размер описания

en: Detailed listing of installed packages. Returns text in JSON format
ru: Подробный список установленных пакетов. Возвращает текст в формате JSON

en: Details
ru: Детали

en: Details of web scenario
ru: Подробности о веб-сценарии

en: Detected TimescaleDB license does not support compression. Compression is supported in TimescaleDB Community Edition.
ru: Обнаруженная лицензия TimescaleDB не поддерживает сжатие. Сжатие поддерживается в TimescaleDB Community Edition.

en: Detection period
ru: Период обнаружения

en: Deviations
ru: Отклонения

en: Device
ru: Устройство

en: Device interrupts. Returns integer
ru: Прерывания устройства. Возвращает целое число

en: Device uniqueness criteria
ru: Критерий уникальности устройства

en: Digital
ru: Цифровые

en: Directory
ru: Директория

en: Directory size (in bytes). Returns integer
ru: Размер директории (в байтах). Возвращает целое число

en: Disable
ru: Отключить

en: Disable debug mode
ru: Деактивировать режим отладки

en: Disable debug mode in selected group?
ru: Деактивировать режим отладки у выбранной группы?

en: Disable debug mode in selected groups?
ru: Деактивировать режим отладки у выбранных групп?

en: Disable host
ru: Деактивировать узел сети

en: Disable host?
ru: Деактивировать узел сети?

en: Disable hosts
ru: Деактивировать узлы сети

en: Disable hosts in the selected host groups?
ru: Деактивировать узлы сети в выбранных группах узлов сети?

en: Disable hosts monitored by selected proxies?
ru: Деактивировать узлы сети наблюдаемые выбранными прокси?

en: Disable hosts monitored by selected proxy?
ru: Деактивировать узлы сети наблюдаемые выбранными прокси?

en: Disable lost resources
ru: Деактивация потерянных ресурсов

en: Disable selected API token?
ru: Деактивировать выбранный API токен?

en: Disable selected API tokens?
ru: Деактивировать выбранные API токены?

en: Disable selected SLA?
ru: Деактивировать выбранный SLA?

en: Disable selected SLAs?
ru: Деактивировать выбранные SLA?

en: Disable selected action?
ru: Деактивировать выбранное действие?

en: Disable selected actions?
ru: Деактивировать выбранные действия?

en: Disable selected connector?
ru: Деактивировать выбранный коннектор?

en: Disable selected connectors?
ru: Деактивировать выбранные коннекторы?

en: Disable selected discovery rule?
ru: Деактивировать выбранное правило обнаружения?

en: Disable selected discovery rules?
ru: Деактивировать выбранные правила обнаружения?

en: Disable selected event correlation?
ru: Деактивировать выбранную корреляцию событий?

en: Disable selected event correlations?
ru: Деактивировать выбранные корреляции событий?

en: Disable selected group?
ru: Деактивировать выбранную группу?

en: Disable selected groups?
ru: Деактивировать выбранные группы?

en: Disable selected host?
ru: Деактивировать выбранный узел сети?

en: Disable selected hosts?
ru: Деактивировать выбранные узлы сети?

en: Disable selected item?
ru: Деактивировать выбранный элемент данных?

en: Disable selected items?
ru: Деактивировать выбранные элементы данных?

en: Disable selected media type?
ru: Деактивировать выбранный способ оповещения?

en: Disable selected media types?
ru: Деактивировать выбранные способы оповещения?

en: Disable selected module?
ru: Деактивировать выбранный модуль?

en: Disable selected modules?
ru: Деактивировать выбранные модули?

en: Disable selected scheduled report?
ru: Деактивировать выбранный регулярный отчет?

en: Disable selected scheduled reports?
ru: Деактивировать выбранные регулярные отчеты?

en: Disable selected trigger?
ru: Деактивировать выбранный триггер?

en: Disable selected triggers?
ru: Деактивировать выбранные триггеры?

en: Disable selected web scenario?
ru: Деактивировать выбранный веб-сценарий?

en: Disable selected web scenarios?
ru: Деактивировать выбранные веб-сценарии?

en: Disabled
ru: Деактивировано

en: Disabled automatically by an LLD rule.
ru: Деактивировано автоматически LLD правилом.

en: Disaster
ru: Чрезвычайная

en: Discard unchanged
ru: Отбрасывать не изменившееся

en: Discard unchanged with heartbeat
ru: Отбрасывать не изменившееся с периодическим контролем

en: Discard value
ru: Отбросить значение

en: Discover
ru: Обнаружение

en: Discovered
ru: Обнаружен

en: Discovered by
ru: Обнаружено

en: Discovered device
ru: Обнаруженное устройство

en: Discovery
ru: Обнаружение

en: Discovery actions
ru: Действия обнаружения

en: Discovery by
ru: Обнаружено

en: Discovery by proxy
ru: Обнаружение через прокси

en: Discovery check
ru: Проверка обнаружения

en: Discovery checks
ru: Проверки обнаружения

en: Discovery list
ru: Список обнаружений

en: Discovery object
ru: Объект обнаружения

en: Discovery of VMware clusters, "url" - VMware service URL. Returns JSON
ru: Обнаружение VMware кластеров, "url" - URL службы VMware. Возвращает JSON

en: Discovery of VMware datastores, "url" - VMware service URL. Returns JSON
ru: Обнаружение VMware хранилищ данных, "url" - URL службы VMware. Возвращает JSON

en: Discovery of VMware hypervisor datastores, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns JSON
ru: Обнаружение хранилищ данных гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора. Возвращает JSON

en: Discovery of VMware hypervisor network interfaces, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns JSON
ru: Обнаружение сетевых интерфейсов гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора. Возвращает JSON

en: Discovery of VMware hypervisors, "url" - VMware service URL. Returns JSON
ru: Обнаружение гипервизоров VMware, "url" - URL службы VMware. Возвращает JSON

en: Discovery of VMware virtual machine disk devices, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier. Returns JSON
ru: Обнаружение устройств дисков виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware. Возвращает JSON

en: Discovery of VMware virtual machine file systems, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier. Returns JSON
ru: Обнаружение файловых систем виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware. Возвращает JSON

en: Discovery of VMware virtual machine network interfaces, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier. Returns JSON
ru: Обнаружение сетевых интерфейсов виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware. Возвращает JSON

en: Discovery of VMware virtual machines, "url" - VMware service URL. Returns JSON
ru: Обнаружение виртуальных машин VMware, "url" - URL службы VMware. Возвращает JSON

en: Discovery rule
ru: Правило обнаружения

[ctx: compact table header]
en: Discovery rule
ru: Правило обнаружения

en: Discovery rule "%1$s" already exists.
ru: Правило обнаружения "%1$s" уже существует.

en: Discovery rule "%1$s" cannot be copied without its master item.
ru: Правило обнаружения "%1$s" нельзя скопировать без его мастер элемента данных.

en: Discovery rule "%1$s" is used in "%2$s" action.
ru: Правило обнаружения "%1$s" используется в "%2$s" действии.

en: Discovery rule created
ru: Правило обнаружения создано

en: Discovery rule deleted | Discovery rules deleted
ru[0]: Правило обнаружения удалено
ru[1]: Правила обнаружения удалены
ru[2]: Правила обнаружения удалены

en: Discovery rule disabled | Discovery rules disabled
ru[0]: Правило обнаружения деактивировано
ru[1]: Правила обнаружения деактивированы
ru[2]: Правила обнаружения деактивированы

en: Discovery rule enabled | Discovery rules enabled
ru[0]: Правило обнаружения активировано
ru[1]: Правила обнаружения активированы
ru[2]: Правила обнаружения активированы

en: Discovery rule updated
ru: Правило обнаружения обновлено

en: Discovery rules
ru: Правила обнаружения

en: Discovery status
ru: Состояние обнаружения

en: Disk read statistics. Returns integer with type in sectors, operations, bytes; float with type in sps, ops, bps
ru: Статистика чтения диска. Возвращает целое число в режиме секторов, операций, байт; число с плавающей точкой в режиме sps, ops, bps

en: Disk space in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
ru: Размер дискового пространства в байтах или процентах от общего. Возвращает целое число в байтах; число с плавающей точкой в процентах

en: Disk write statistics. Returns integer with type in sectors, operations, bytes; float with type in sps, ops, bps
ru: Статистика записи на диск. Возвращает целое число в режиме секторов, операции, байт; число с плавающей точкой в sps, ops, bps

en: Display
ru: Отображение

en: Display OK triggers for
ru: Отображать триггеры в состоянии ОК в течении

en: Display graph
ru: Показать график

en: Display local time
ru: Локальное время

en: Display min/avg/max
ru: Отображение мин/сред/макс

en: Display min/max/avg
ru: Отображение мин/макс/сред

en: Display problems
ru: Отображение проблем

en: Display stacked graph
ru: Показать стэкируемый график

en: Displaying %1$s of %2$s found
ru: Отображено %1$s из %2$s найденных

en: Displaying %1$s to %2$s of %3$s found
ru: Отображено с %1$s до %2$s из %3$s найденных

en: Displaying options
ru: Опции отображения

en: Division denominator
ru: Знаменатель деления

en: Do not store
ru: Не хранить

en: Do you wish to replace the conditional expression?
ru: Вы хотите заменить условие выражения?

en: Does not contain
ru: Не содержит

en: Does not equal
ru: Не равно

en: Does not exist
ru: Не существует

en: Does not match regular expression
ru: Не совпадает с регулярным выражением

en: Dot
ru: Точечная линия

en: Doughnut
ru: Кольцевая диаграмма

[ctx: discovery results in dashboard]
en: Down
ru: Недоступно

[ctx: discovery status]
en: Down
ru: Недоступен

en: Download image
ru: Загрузить изображение

en: Download the configuration file
ru: Загрузить конфигурационный файл

en: Downtime
ru: Недоступен

[ctx: compact table header]
en: Downtime
ru: Время простоя

en: Draw
ru: Отрисовка

en: Draw style
ru: Стиль отрисовки

en: Dropdown
ru: Выпадающий список

en: Dropdown options
ru: Опции выпадающего списка

en: Duo state does not match saved state.
ru: Состояние Duo не соответствует сохраненному состоянию.

en: Duplicate "name" value "%1$s" for map.
ru: Дубликат значения "имя" "%1$s" у карты сети.

en: Duplicate "usrgrpid" "%1$s" in user groups for map "%2$s".
ru: Дубликат "usrgrpid" "%1$s" в группах пользователей у карты "%2$s".

en: Duplicate host. Host with the same host name "%1$s" already exists in data.
ru: Дубликат узла сети. Узел сети с таким же именем узла сети "%1$s" уже существует в данных.

en: Duplicate host. Host with the same visible name "%1$s" already exists in data.
ru: Дубликат узла сети. Узел сети с таким же видимым именем узла сети "%1$s" уже существует в данных.

en: Duplicate userid "%1$s" in users for map "%2$s".
ru: Дубликат userid "%1$s" в пользователях у карты сети "%2$s".

en: Duration
ru: Длительность

[ctx: compact table header]
en: Duration
ru: Длительность

en: Dutch (nl_NL)
ru: Голландский (nl_NL)

en: Each URL should have a unique name. Please make sure there is only one URL named
ru: У каждого URL должно быть уникальное имя. Пожалуйста, удостоверьтесь, что есть только один URL с этим именем

en: Each item
ru: Каждый элемент данных

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit dashboard
ru: Изменить панель

en: Edit map
ru: Изменить карту сети

en: Edit operation
ru: Изменить операцию

en: Edit tree element
ru: Изменить элемент дерева

en: Edit widget
ru: Изменение виджета

en: Effective date
ru: Действительно с

en: Effective value
ru: Эффективное значение

en: Elasticsearch URL is not set for type: %1$s.
ru: URL Elasticsearch не задан для типа: %1$s.

en: Elasticsearch error: %1$s.
ru: Ошибка Elasticsearch: %1$s.

en: Element
ru: Элемент

en: Element name
ru: Название элемента

en: Ellipse
ru: Эллипс

en: Email and password
ru: Email и пароль

en: Email provider
ru: Поставщик почты

en: Empty SSL certificate file for web scenario "%1$s".
ru: Пустой файл SSL сертификата у веб-сценария "%1$s".

en: Empty SSL key file for web scenario "%1$s".
ru: Пустой файл SSL ключа у веб-сценария "%1$s".

en: Empty color.
ru: Пустой цвет.

en: Empty input parameter.
ru: Пустой входной параметр.

en: Empty map ID.
ru: Пустой ID карты сети.

en: Empty value.
ru: Пустое значение.

en: Enable
ru: Активировать

en: Enable HTTP authentication
ru: Активация HTTP аутентификации

en: Enable HTTP authentication for all users.
ru: Включить HTTP аутентификацию для всех пользователей.

en: Enable JIT provisioning
ru: JIT инициализация

en: Enable LDAP authentication
ru: Активация LDAP аутентификации

en: Enable SAML authentication
ru: Включить SAML аутентификацию

en: Enable SCIM provisioning
ru: Включить SCIM инициализацию

en: Enable audit logging
ru: Активировать журналирование аудита

en: Enable compression
ru: Включить сжатие

en: Enable confirmation
ru: Включить подтверждение

en: Enable debug mode
ru: Активировать режим отладки

en: Enable debug mode in selected group?
ru: Активировать режим отладки для выбранной группы?

en: Enable debug mode in selected groups?
ru: Активировать режим отладки для выбранных групп?

en: Enable host
ru: Активировать узел сети

en: Enable host?
ru: Активировать узел сети?

en: Enable hosts
ru: Активировать узлы сети

en: Enable hosts monitored by selected proxies?
ru: Активировать узлы сети наблюдаемые выбранными прокси?

en: Enable hosts monitored by selected proxy?
ru: Активировать узлы сети наблюдаемые выбранными прокси?

en: Enable internal housekeeping
ru: Активировать внутреннюю очистку истории

en: Enable multi-factor authentication
ru: Активация многофакторной аутентификации

en: Enable selected API token?
ru: Активировать выбранный API токен?

en: Enable selected API tokens?
ru: Активировать выбранные API токены?

en: Enable selected SLA?
ru: Активировать выбранный SLA?

en: Enable selected SLAs?
ru: Активировать выбранные SLA?

en: Enable selected action?
ru: Активировать выбранное действие?

en: Enable selected actions?
ru: Активировать выбранные действия?

en: Enable selected connector?
ru: Активировать выбранный коннектор?

en: Enable selected connectors?
ru: Активировать выбранные коннекторы?

en: Enable selected discovery rule?
ru: Активировать выбранное правило обнаружения?

en: Enable selected discovery rules?
ru: Активировать выбранные правила обнаружения?

en: Enable selected event correlation?
ru: Активировать выбранную корреляцию событий?

en: Enable selected event correlations?
ru: Активировать выбранные корреляции событий?

en: Enable selected group?
ru: Активировать выбранную группу?

en: Enable selected groups?
ru: Активировать выбранные группы?

en: Enable selected host?
ru: Активировать выбранный узел сети?

en: Enable selected hosts?
ru: Активировать выбранные узлы сети?

en: Enable selected item?
ru: Активировать выбранный элемент данных?

en: Enable selected items?
ru: Активировать выбранные элементы данных?

en: Enable selected media type?
ru: Активировать выбранный способ оповещения?

en: Enable selected media types?
ru: Активировать выбранные способы оповещения?

en: Enable selected module?
ru: Активировать выбранный модуль?

en: Enable selected modules?
ru: Активировать выбранные модули?

en: Enable selected scheduled report?
ru: Активировать выбранный регулярный отчет?

en: Enable selected scheduled reports?
ru: Активировать выбранные регулярные отчеты?

en: Enable selected trigger?
ru: Активировать выбранный триггер?

en: Enable selected triggers?
ru: Активировать выбранные триггеры?

en: Enable selected web scenario?
ru: Активировать выбранный веб-сценарий?

en: Enable selected web scenarios?
ru: Активировать выбранные веб-сценарии?

en: Enable trapping
ru: Активировать трапы

en: Enable user input
ru: Ввода данных пользователем

en: Enabled
ru: Активировано

en: Encrypt
ru: Шифрование

en: Encryption
ru: Шифрование

en: Encryption level
ru: Уровень шифрования

en: End date
ru: Дата окончания

en: End of line sequence
ru: Конец строки

en: English (en_GB)
ru: Английский (en_GB)

en: English (en_US)
ru: Английский (en_US)

en: Equals
ru: Равно

en: Error
ru: Ошибка

en: Error budget
ru: Бюджет времени простоя

[ctx: compact table header]
en: Error budget
ru: Бюджет времени простоя

en: Error decoding Duo result.
ru: Ошибка декодирования результата Duo.

en: Error in search request for table "%1$s".
ru: Ошибка в запросе поиска в таблицу "%1$s".

en: Error message
ru: Сообщение об ошибке

en: Error! Unable to start Zabbix server.
ru: Ошибка! Не удалось запустить Zabbix сервер.

en: Error: %1$s
ru: Ошибка: %1$s

en: Evaluation period
ru: Период анализа

en: Event
ru: Событие

en: Event ID
ru: ID события

en: Event acknowledged
ru: Событие подтверждено

en: Event correlation
ru: Корреляция событий

en: Event correlation "%1$s" already exists.
ru: Корреляция событий "%1$s" уже существует.

en: Event correlation created
ru: Корреляция событий создана

en: Event correlation deleted | Event correlations deleted
ru[0]: Корреляция событий удалена
ru[1]: Корреляции событий удалены
ru[2]: Корреляции событий удалены

en: Event correlation disabled | Event correlations disabled
ru[0]: Корреляция событий деактивирована
ru[1]: Корреляции событий деактивированы
ru[2]: Корреляции событий деактивированы

en: Event correlation enabled | Event correlations enabled
ru[0]: Корреляция событий активирована
ru[1]: Корреляции событий активированы
ru[2]: Корреляции событий активированы

en: Event correlation rule
ru: Правило корреляции событий

en: Event correlation rules
ru: Правила корреляции событий

en: Event correlation updated
ru: Корреляция событий обновлена

en: Event details
ru: Детали события

en: Event generation
ru: Генерация события

en: Event is acknowledged
ru: Событие подтверждено

en: Event is not acknowledged
ru: Событие не подтверждено

en: Event list [previous 20]
ru: Список событий [20 предыдущих]

en: Event log monitoring. Returns count of entries
ru: Мониторинг журнала событий. Возвращает количество записей

en: Event log monitoring. Returns log
ru: Мониторинг журнала событий. Возвращает журнал

en: Event name
ru: Имя события

en: Event name matches Trigger name (with macros expanded) unless a custom Event name is specified in Trigger settings.
ru: Имя события совпадает с именем триггера (с раскрытыми макросами), если в настройках триггера не указано пользовательское имя события.

en: Event tag pair
ru: Пара тегов событий

en: Event type
ru: Тип события

en: Event updated | Events updated
ru[0]: Событие обновлено
ru[1]: События обновлено
ru[2]: Событий обновлено

en: Events
ru: События

en: Events and alerts
ru: События и оповещения

en: Every day(s)
ru: Каждый день(и)

en: Every week(s)
ru: Каждую неделю(и)

en: Example
ru: Например

en: Example: https://localhost/zabbix/ui/
ru: Пример: https://localhost/zabbix/ui/

en: Except selected
ru: Исключая выбранные

en: Exclude
ru: Исключить

en: Exclude host groups
ru: Исключить группы узлов сети

en: Excluded downtime
ru: Исключение времени простоя

en: Excluded downtimes
ru: Исключения времени простоя

[ctx: compact table header]
en: Excluded downtimes
ru: Исключения времени простоя

en: Execute
ru: Выполнить

en: Execute WMI query and return the JSON document with all selected objects
ru: Выполнение запроса WMI и получение JSON документа со всеми выбранными объектами

en: Execute WMI query and return the first selected object. Returns integer, float, string or text (depending on the request)
ru: Выполнение запроса WMI и получение первого выбранного объекта. Возвращает целое число, число с плавающей точкой или текст (в зависимости от запроса)

en: Execute now
ru: Выполнить сейчас

en: Execute on
ru: Выполнение на

en: Execute scripts
ru: Выполнение скриптов

en: Executed
ru: Выполнено

en: Executed script
ru: Выполняемый скрипт

en: Execution confirmation
ru: Подтверждение выполнения

en: Exists
ru: Существует

en: Expand
ru: Раскрыть

en: Expand macros
ru: Раскрывать макросы

en: Expand sidebar
ru: Расширить боковую панель

en: Expand single problem
ru: Развертывание одиночной проблемы

en: Expired
ru: Истек

[ctx: maintenance status]
en: Expired
ru: Завершено

en: Expired on %1$s.
ru: Истекает в %1$s.

en: Expires at
ru: Истекает в

en: Expires in less than
ru: Срок действия истекает менее чем через

en: Exploded
ru: Расширенный круговой

en: Export
ru: Экспорт

en: Export failed
ru: Ошибка при экспорте

en: Export to CSV
ru: Экспорт в CSV

en: Expression
ru: Выражение

en: Expression cannot be empty
ru: Выражение не может быть пустым

en: Expression constructor
ru: Конструктор выражения

en: Expression type
ru: Тип выражения

en: Expression variable elements
ru: Элементы переменных выражения

en: Expressions
ru: Выражения

en: External check
ru: Внешняя проверка

[ctx: Friday short]
en: F
ru: Пт

en: FALSE
ru: ЛОЖЬ

en: Fail
ru: Ошибка

en: Fail-over delay: %1$s
ru: Задержка при аварийном переключении: %1$s

en: Failed
ru: Неудачно

[ctx: compact table header]
en: Failed
ru: Неудачно

en: Failed login
ru: Ошибка при входе

en: Failed to create dashboard
ru: Ошибка при создании панели

en: Failed to parse URL.
ru: Ошибка при разборе URL.

en: Failed to paste dashboard page.
ru: Ошибка при вставке страницы панели.

en: Failed to paste widget.
ru: Ошибка при вставке виджета.

en: Failed to select default LDAP server.
ru: Ошибка выбора сервера LDAP по умолчанию.

en: Failed to update dashboard
ru: Ошибка при обновлении панели

en: Failed to update dashboard page properties.
ru: Ошибка при обновлении свойств страницы панели.

en: Failed to update dashboard properties.
ru: Ошибка при обновлении свойств панели.

en: Failed to update dashboard sharing.
ru: Ошибка при обновлении общего доступа к панели.

en: Failed to update time selector.
ru: Ошибка при обновлении выбора времени.

en: Failed to update widget properties.
ru: Ошибка при обновлении свойств виджета.

en: Failover period
ru: Период аварийного переключения

en: Failure Audit
ru: Аудит отказа

en: Fatal error, please report to the Zabbix team
ru: Критическая ошибка, пожалуйста сообщите о ней команде Zabbix

en: Favorite graphs
ru: Избранные графики

en: Favorite maps
ru: Избранные карты

en: Feb
ru: Фев.

en: February
ru: Февраль

en: Field
ru: Поле

en: Field "%1$s" cannot be set to NULL.
ru: Поле "%1$s" не может быть NULL.

en: Field "%1$s" is mandatory.
ru: Поле "%1$s" обязательно.

en: Field "%1$s" is missing a value for map "%2$s".
ru: В поле "%1$s" пропущено значение у карты сети "%2$s".

en: Field "%1$s" is not correct: %2$s
ru: Поле "%1$s" не корректно: %2$s

en: Field "%1$s" is not correct: %2$s.
ru: Поле "%1$s" задано некорректным значением: %2$s.

en: Field "%1$s" is not integer.
ru: Поле "%1$s" не целое число.

en: Field "%1$s" is not string.
ru: Поле "%1$s" не строка.

en: Field "%1$s" must be missing.
ru: Поле "%1$s" должно быть пропущено.

en: Field name
ru: Имя поля

en: Field requirements:
ru: Требования к полю:

en: File checksum, calculated by the UNIX cksum algorithm. Returns integer for crc32 (default) and string for md5, sha256
ru: Контрольная сумма файла, вычисляется алгоритмом UNIX cksum. Возвращает целое число для crc32 (по умолчанию) и строки для md5, sha256

en: File is empty
ru: Файл пустой

en: File is too big, max upload size is %1$s bytes.
ru: Файл слишком большой, максимальный размер загружаемого файла %1$s байт.

en: File owner information. Returns string
ru: Информация о владельце файла. Возвращает строку

en: File size in bytes (default) or in newlines. Returns integer
ru: Размер файла в байтах (по умолчанию) или в количестве символов новых строк. Возвращает целое число

en: File time information. Returns integer (Unix timestamp)
ru: Информация времени файла. Возвращает целое число (Unix timestamp)

en: Fill
ru: Заполнение

en: Filled region
ru: Заполнение

en: Filter
ru: Фильтр

en: Filter deleted
ru: Фильтр удален

en: Filter is not set
ru: Фильтр не задан

en: Filter properties
ru: Свойства фильтра

en: Filter results
ru: Результаты фильтрации

en: Filters
ru: Фильтры

en: Find string in a file. Returns 0 - match not found; 1 - found
ru: Поиск строки в файле. Возвращает 0 - совпадений не найдено; 1 - найдено

en: Find string in a file. Returns the line containing the matched string, or as specified by the optional output parameter
ru: Поиск строки в файле. Возвращает строку, содержащую совпадающую строку, или как определено в дополнительном параметре output

en: Find string on a web page. Returns the matched string, or as specified by the optional output parameter
ru: Поиск строки на веб странице. Возвращает подходящую строку, или как определено в дополнительном параметре output

en: Finish
ru: Финиш

en: Finnish (fi_FI)
ru: Финский (fi_FI)

[ctx: page navigation]
en: First
ru: Первая

en: Fit
ru: Аппроксимация

en: Fit to map
ru: Вписать в карту сети

en: Fixed
ru: Фиксированное

en: Fixed status
ru: Заданное состояние

en: Flexible
ru: Переменный

en: Follow redirects
ru: Следовать перенаправлениям

en: Font
ru: Шрифт

en: Font color
ru: Цвет фона

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Form data
ru: Данные формы

en: Format
ru: Формат

en: Formula
ru: Формула

en: French (fr_FR)
ru: Французский (fr_FR)

en: Fri
ru: Пт

en: Friday
ru: Пятница

en: From
ru: От

en: Frontend URL
ru: URL веб-интерфейса

en: Frontend access
ru: Доступ к веб-интерфейсу

en: Frontend messaging
ru: Сообщения в веб-интерфейсе

en: Frontend notifications
ru: Оповещения веб-интерфейса

en: Full
ru: Полное

en: Function
ru: Функция

en: GSM modem
ru: GSM модем

en: GUI
ru: Веб-интерфейс

en: GUI access disabled.
ru: Доступ к веб-интерфейсу деактивирован.

en: Gauge
ru: Радиальный датчик

en: General
ru: Общие

en: Generate report by
ru: Генерировать отчет от

en: Generated in %1$s sec
ru: Сгенерировано за %1$s сек

en: Geographical maps
ru: Географические карты

en: Geomap
ru: Геокарта

en: Georgian (ka_GE)
ru: Грузинский (ka_GE)

en: German (de_DE)
ru: Немецкий (de_DE)

en: Get content of web page. Returns web page source as text
ru: Получение содержимого веб страницы. Возвращает исходный код веб страницы в виде текста

en: Get value
ru: Получить значение

en: Get value and test
ru: Получить значение и протестировать

en: Get value from host
ru: Получить значение с узла сети

en: Given expression is not a macro
ru: Заданное выражение не является макросом

en: Global
ru: Глобальный

en: Global regular expression "%1$s" does not exist.
ru: Глобальное регулярное выражение "%1$s" не существует.

en: Global script execution on Zabbix server is disabled by server configuration.
ru: Выполнение глобальных скриптов на Zabbix сервере отключено конфигурацией сервера.

en: Global scripts on Zabbix server
ru: Глобальные скрипты на Zabbix сервере

en: Global timeouts
ru: Глобальное время ожидания

en: Global value
ru: Глобальное значение

en: Go back to %1$s
ru: Вернуться к %1$s

en: Go to
ru: Перейти к

en: Go to "%1$s"
ru: Перейти к "%1$s"

en: Go to first page
ru: Перейти на первую страницу

en: Go to last page, %1$s
ru: Перейти на посл. страницу, %1$s

en: Go to next page, %1$s
ru: Перейти на след. страницу, %1$s

en: Go to page %1$s
ru: Перейти на страницу %1$s

en: Go to page %1$s, current page
ru: Перейти на страницу %1$s, текущую страницу

en: Go to previous page, %1$s
ru: Перейти на пред. страницу, %1$s

en: Gradient line
ru: Градиентная линия

en: Graph
ru: График

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s" (inherited from another template).
ru: График "%1$s" уже существует в "%2$s" (унаследован из другого шаблона).

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s" (items are not identical).
ru: График "%1$s" уже существует в "%2$s" (элементы данных не идентичны).

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s" as a graph created from graph prototype.
ru: График "%1$s" уже существует у "%2$s", как график созданный из прототипа графиков.

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s".
ru: График "%1$s" уже существует в "%2$s".

en: Graph "%1$s" already exists on the host "%2$s".
ru: График "%1$s" уже существует на узле сети "%2$s".

en: Graph "%1$s" already exists on the template "%2$s".
ru: График "%1$s" уже существует на шаблоне "%2$s".

en: Graph "%1$s" with templated items cannot contain items from other hosts.
ru: График "%1$s" с элементами данных из шаблона не может содержать элементы данных из других узлов сети.

en: Graph (classic)
ru: График (классический)

en: Graph added
ru: График добавлен

en: Graph copied | Graphs copied
ru[0]: График скопирован
ru[1]: Графики скопированы
ru[2]: Графики скопированы

en: Graph deleted | Graphs deleted
ru[0]: График удален
ru[1]: Графики удалены
ru[2]: Графики удалены

en: Graph prototype
ru: Прототип графиков

en: Graph prototype "%1$s" already exists on the LLD rule with key "%2$s" of the host "%3$s".
ru: Прототип графиков "%1$s" уже существует в низкоуровневом правиле обнаружения с ключом "%2$s" у узла сети "%3$s".

en: Graph prototype "%1$s" already exists on the LLD rule with key "%2$s" of the template "%3$s".
ru: Прототип графиков "%1$s" уже существует в низкоуровневом правиле обнаружения с ключом "%2$s" у шаблона "%3$s".

en: Graph prototype "%1$s" contains item prototypes from multiple discovery rules.
ru: Прототип графиков "%1$s" содержит прототипы элементов данных от нескольких правил обнаружения.

en: Graph prototype "%1$s" must have at least one item prototype.
ru: Прототип графиков "%1$s" должен содержать по крайней мере один прототип элементов данных.

en: Graph prototype "%1$s" with templated items cannot contain items from other hosts.
ru: Прототип графика "%1$s" с элементами данных из шаблона не может содержать элементы данных из других узлов сети.

en: Graph prototype added
ru: Прототип графиков добавлен

en: Graph prototype deleted | Graph prototypes deleted
ru[0]: Прототип графиков удалён
ru[1]: Прототипы графиков удалены
ru[2]: Прототипы графиков удалены

en: Graph prototype updated
ru: Прототип графиков обновлен

en: Graph prototype with ID "%1$s" is not available.
ru: Прототип графиков с ID "%1$s" недоступен.

en: Graph prototypes
ru: Прототипы графиков

en: Graph sum
ru: Суммарный график

en: Graph type
ru: Тип графика

en: Graph updated
ru: График обновлен

en: Graph with ID "%1$s" is not available.
ru: График с ID "%1$s" недоступен.

en: Graphs
ru: Графики

en: Greek (el_GR)
ru: Греческий (el_GR)

en: Grid
ru: Сетка

en: Group
ru: Группа

en: Group "%1$s" cannot be deleted, because it is used by a host prototype.
ru: Группа "%1$s" не может быть удалена, так как используется прототипом узлов сети.

en: Group "%1$s" cannot be deleted, because it is used in a correlation condition.
ru: Группа узлов сети "%1$s" не может быть удалена, так как она используется в условии корреляции.

en: Group "%1$s" does not exist.
ru: Группа "%1$s" не существует.

en: Group "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
ru: Группа "%1$s" для узла сети "%2$s" не существует.

en: Group base DN
ru: База для поиска группы (Base DN)

en: Group by
ru: Группировка по

en: Group configuration
ru: Настройка группы

en: Group filter
ru: Фильтр группы

en: Group for discovered hosts
ru: Группа для обнаруженных узлов сети

en: Group member attribute
ru: Атрибут члена группы

en: Group name
ru: Имя группы

en: Group name attribute
ru: Атрибут имени группы

en: Group prototype cannot be based on a discovered host group "%1$s".
ru: Прототип группы не может основываться на обнаруженной группе узлов сети "%1$s".

en: Group prototypes
ru: Прототипы групп

en: Grouping by
ru: Сгруппировать по

en: Groups
ru: Группы

en: Guest user
ru: Гостевой пользователь

[ctx: abbreviation of severity level]
en: H
ru: В

en: HTTP agent
ru: HTTP агент

en: HTTP authentication
ru: HTTP аутентификация

en: HTTP login form
ru: HTTP диалог входа в систему

en: HTTP proxy
ru: HTTP прокси

en: HTTP settings
ru: Настройки HTTP

en: HW architecture
ru: Архитектура HW

en: Hardware
ru: Аппаратные средства

en: Hardware (Full details)
ru: Аппаратные средства (полная детализация)

en: Hardware sensor reading. Returns float
ru: Значение аппаратного сенсора. Возвращает число с плавающей точкой

en: Hash function
ru: Функция хэширования

en: Headers
ru: Заголовки

en: Hebrew (he_IL)
ru: Иврит (he_IL)

en: Height
ru: Высота

en: Help
ru: Помощь

en: Hexadecimal to decimal
ru: Шестнадцатеричное в десятичное

en: Hidden
ru: Скрыта

en: Hide debug
ru: Скрыть отладку

en: Hide groups without problems
ru: Скрыть группы без проблем

en: Hide selected
ru: Скрыть выбранное

en: Hide sidebar
ru: Скрыть боковую панель

[ctx: screen reader]
en: Hierarchy
ru: Иерархия

en: High
ru: Высокая

en: High availability cluster
ru: Отказоустойчивый кластер

en: High availability node
ru: Нода отказоустойчивого кластера

en: High availability nodes
ru: Ноды отказоустойчивого кластера

en: High-contrast dark
ru: Высококонтрастная тёмная

en: High-contrast light
ru: Высококонтрастная светлая

en: Highlight whole row
ru: Подсвечивать всю строку

en: Highlights
ru: Подсветки данных

en: History
ru: История

en: History and trends cleared
ru: История и динамика изменений очищены

en: History and trends compression
ru: Сжатие истории и динамики изменений

en: History cleanup is not supported if compression is enabled
ru: При включенном сжатии очистка истории не поддерживается

en: History clear
ru: Очистка истории

en: History clearing can take a long time. Continue?
ru: Очистка истории может занять продолжительное время. Продолжить?

en: History data
ru: Данные истории

en: History data selection
ru: Выбор данных истории

en: History functions
ru: Функции истории

en: Home
ru: Домой

en: Honeycomb
ru: Сотовый график

en: Horizontal
ru: Горизонтальный

en: Horizontal align
ru: Выравнивание по горизонтали

en: Horizontal position
ru: Расположение по горизонтали

en: Host | Hosts
ru[0]: Узел сети
ru[1]: Узлы сети
ru[2]: Узлы сети

[ctx: compact table header]
en: Host
ru: Узел сети

en: Host "%1$s" already exists.
ru: Узел сети "%1$s" уже существует.

en: Host "%1$s" cannot be without host group.
ru: Узел сети "%1$s" не может быть без группы узлов сети.

en: Host "%1$s" is monitored by proxy "%2$s".
ru: Узел сети "%1$s" мониторится прокси "%2$s".

en: Host "%1$s" is monitored by proxy group "%2$s".
ru: Узел сети "%1$s" мониторится группой прокси "%2$s".

en: Host IP
ru: IP адрес узла сети

en: Host access
ru: Доступ к узлам сети

en: Host added
ru: Узел сети добавлен

en: Host address
ru: Адрес хоста

en: Host availability
ru: Доступность узлов сети

en: Host cannot have more than one default interface of the same type.
ru: У узла сети не может быть более одного интерфейса по умолчанию с одинаковым типом.

en: Host count
ru: Количество узлов сети

en: Host dashboards
ru: Панели узла сети

en: Host deleted | Hosts deleted
ru[0]: Узел сети удален
ru[1]: Узлы сети удалены
ru[2]: Узлы сети удалены

en: Host disabled | Hosts disabled
ru[0]: Узел сети деактивирован
ru[1]: Узлы сети деактивированы
ru[2]: Узлы сети деактивированы

en: Host enabled | Hosts enabled
ru[0]: Узел сети активирован
ru[1]: Узлы сети активированы
ru[2]: Узлы сети активированы

en: Host graphs
ru: Графики узлов сети

en: Host group
ru: Группа узлов сети

[ctx: compact table header]
en: Host group
ru: Группа узлов сети

en: Host group "%1$s" already exists.
ru: Группа узлов сети "%1$s" уже существует.

en: Host group "%1$s" cannot be deleted, because it is used in a global script.
ru: Группа узлов сети "%1$s" не может быть удалена, так как используется в глобальном скрипте.

en: Host group "%1$s" is group for discovered hosts and cannot be deleted.
ru: Группа узлов сети "%1$s" используется для обнаруженных узлов сети и не может быть удалена.

en: Host group added
ru: Группа узлов сети добавлена

en: Host group deleted | Host groups deleted
ru[0]: Группа узлов сети удалена
ru[1]: Групп узлов сети удалено
ru[2]: Группы узлов сети удалены

en: Host group elements
ru: Элементы группы узлов сети

en: Host group label type
ru: Тип подписи к группе узлов сети

en: Host group updated
ru: Группа узлов сети обновлена

en: Host group with ID "%1$s" is not available.
ru: Группа узлов сети с ID "%1$s" недоступна.

en: Host groups
ru: Группы узлов сети

en: Host interface
ru: Интерфейс узла сети

en: Host inventory
ru: Инвентарные данные узла сети

en: Host inventory overview
ru: Обзор инвентарных данных узла сети

en: Host label type
ru: Тип подписи к узлу сети

en: Host limit
ru: Лимит узлов сети

en: Host location
ru: Расположение узла сети

en: Host macros
ru: Макросы узла сети

en: Host metadata
ru: Метаданные узлов сети

en: Host name
ru: Имя узла сети

en: Host navigator
ru: Навигатор по узлам сети

en: Host networks
ru: Сети узла сети

en: Host patterns
ru: Шаблоны узлов сети

en: Host permissions
ru: Права доступа к узлам сети

en: Host prototype
ru: Прототип узлов сети

en: Host prototype added
ru: Прототип узлов сети добавлен

en: Host prototype deleted | Host prototypes deleted
ru[0]: Прототип узлов сети удален
ru[1]: Прототипы узлов сети удалены
ru[2]: Прототипы узлов сети удалены

en: Host prototype macros
ru: Макросы прототипов узлов сети

en: Host prototype updated | Host prototypes updated
ru[0]: Прототип узлов сети обновлен
ru[1]: Прототипы узлов сети обновлен
ru[2]: Прототипы узлов сети обновлен

en: Host prototype with host name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s" of host "%3$s".
ru: Прототип узла сети с именем узла сети "%1$s" уже существует в правиле обнаружения "%2$s" узла сети "%3$s".

en: Host prototype with host name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s" of template "%3$s".
ru: Прототип узла сети с именем "%1$s" уже существует в правиле обнаружения "%2$s" шаблона "%3$s".

en: Host prototype with host name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s".
ru: Прототип узла сети с именем узла сети "%1$s" уже существует в правиле обнаружения "%2$s".

en: Host prototype with visible name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s" of host "%3$s".
ru: Прототип узлов сети с видимым именем "%1$s" уже существует в правиле обнаружения "%2$s" узла сети "%3$s".

en: Host prototype with visible name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s" of template "%3$s".
ru: Прототип узлов сети с видимым именем "%1$s" уже существует в правиле обнаружения "%2$s" шаблона "%3$s".

en: Host prototype with visible name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s".
ru: Прототип узла сети с видимым именем "%1$s" уже существует в правиле обнаружения "%2$s".

en: Host prototypes
ru: Прототипы узлов сети

en: Host router
ru: Роутер узла сети

en: Host status
ru: Состояние узлов сети

en: Host subnet mask
ru: Маска подсети узла сети

en: Host tag
ru: Тег узла сети

en: Host tag value
ru: Значение тега узлов сети

en: Host tags
ru: Теги узлов сети

en: Host time
ru: Время на узле сети

en: Host update failed.
ru: Ошибка при обновлении узла сети.

en: Host updated | Hosts updated
ru[0]: Узел сети обновлен
ru[1]: Узлы сети обновлены
ru[2]: Узлы сети обновлены

en: Host with ID "%1$s" is not available.
ru: Узел сети с ID "%1$s" недоступен.

en: Host with host name "%1$s" already exists.
ru: Узел сети с таким же именем "%1$s" уже существует.

en: Host with the same name "%1$s" already exists.
ru: Узел сети с таким же именем "%1$s" уже существует.

en: Host with the same visible name "%1$s" already exists.
ru: Узел сети с таким же видимым именем "%1$s" уже существует.

en: Host with visible name "%1$s" already exists.
ru: Узел сети с таким же видимым именем "%1$s" уже существует.

en: Hosts
ru: Узлы сети

en: Hosts location
ru: Расположение узлов сети

en: Hour
ru: Час

en: Hours
ru: Часы

en: Housekeeping
ru: Очистка истории

en: However, if "Check for not supported value" steps are configured, they are always placed and executed first (with "any error" being the last of them).
ru: Однако, если добавлены шаги "Проверка на неподдерживамое значение", эти шаги всегда располагаются и выполняются первыми (при этом "любая ошибка" располагается последним из этих шагов).

en: Hungarian (hu_HU)
ru: Венгерский (hu_HU)

[ctx: abbreviation of severity level]
en: I
ru: И

en: I confirm to remove all macros
ru: Я подтверждаю удаление всех макросов

en: I confirm to remove all value mappings
ru: Я подтверждаю удаление всех преобразований значений

en: IP address
ru: IP адрес

en: IP and DNS cannot be empty for host interface.
ru: IP и DNS не могут быть пустыми для интерфейса узла сети.

en: IP range
ru: Диапазон IP адресов

en: IP range "%1$s" exceeds "%2$s" address limit
ru: Диапазон IP "%1$s" превышает допустимый лимит адресов в "%2$s"

en: IPMI agent
ru: IPMI агент

en: IPMI interfaces
ru: Интерфейсы IPMI

en: IPMI sensor
ru: IPMI датчик

en: IPMI sensor IDs and other sensor-related parameters. Returns JSON.
ru: ID датчиков IPMI и другие связанные с датчиками параметры. Возвращает JSON.

en: Icon
ru: Иконка

en: Icon (default)
ru: Иконка (по умолчанию)

en: Icon (disabled)
ru: Иконка (деактивировано)

en: Icon (maintenance)
ru: Иконка (обслуживание)

en: Icon (problem)
ru: Иконка (проблема)

en: Icon highlight
ru: Подсветка иконок

en: Icon map
ru: Соответствие иконок

en: Icon map "%1$s" already exists.
ru: Соответствие иконок "%1$s" уже существует.

en: Icon map "%1$s" cannot be deleted. Used in map "%2$s".
ru: Соответствие иконок "%1$s" не может быть удалено. Используется в карте сети "%2$s".

en: Icon map created
ru: Соответствие иконок создано

en: Icon map deleted
ru: Соответствие иконок удалено

en: Icon map updated
ru: Соответствие иконок обновлено

en: Icon mapping
ru: Соответствия иконок

en: Icon with ID "%1$s" is not available.
ru: Иконка с ID "%1$s" недоступна.

en: Icons
ru: Иконки

en: Identical ID (%1$s) is used by modules located at %2$s.
ru: Идентичный ID (%1$s) используется модулями размещёнными в %2$s.

en: Identical actions are used by modules located at %1$s.
ru: Одинаковые действия используются модулями размещёнными в %1$s.

en: Identical namespace (%1$s) is used by modules located at %2$s.
ru: Одинаковые пространства имён (%1$s) используются модулями размещёнными в %2$s.

en: Identification of the system. Returns string
ru: Идентификация системы. Возвращает строку

en: If HTTP authentication is enabled, all users (even with frontend access set to LDAP/Internal) will be authenticated by the web server, not by Zabbix.
ru: Если активирована HTTP аутентификация, все пользователи  (даже с доступом к веб-интерфейсу LDAP / внутренний) будут аутентифицироваться веб-сервером, не Zabbix.

en: If at least %2$s child service has %1$s status or above | If at least %2$s child services have %1$s status or above
ru[0]: Если по крайней мере %2$s дочерняя услуга в %1$s состоянии или выше
ru[1]: Если по крайней мере %2$s дочерних услуг в %1$s состоянии или выше
ru[2]: Если по крайней мере %2$s дочерних услуг в %1$s состоянии или выше

en: If at least %2$s child services have %1$s status or above
ru: Если по крайней мере %2$s дочерних услуг в %1$s состоянии или выше

en: If at least %2$s of child services have %1$s status or above
ru: Если по крайней мере %2$s дочерних услуг в %1$s состоянии или выше

en: If filter matches
ru: При соответствии фильтру

en: If less than %2$s child service has %1$s status or below | If less than %2$s child services have %1$s status or below
ru[0]: Если меньше чем %2$s дочерняя услуга в %1$s состоянии или ниже
ru[1]: Если меньше чем %2$s дочерних услуг в %1$s состоянии или ниже
ru[2]: Если меньше чем %2$s дочерних услуг в %1$s состоянии или ниже

en: If less than %2$s child services have %1$s status or below
ru: Если меньше чем %2$s дочерних услуг в %1$s состоянии или ниже

en: If less than %2$s of child services have %1$s status or below
ru: Если меньше чем %2$s дочерних услуг в %1$s состоянии или ниже

en: If no user groups are specified, at least one user must be included in the mailing list.
ru: Если группы пользователей не указаны, в список рассылки необходимо включить по крайней мере одного пользователя.

en: If weight of child services with %1$s status or above is at least %2$s
ru: Если вес дочерних услуг с %1$s состоянием или выше по крайней мере %2$s

en: If weight of child services with %1$s status or below is less than %2$s
ru: Если вес дочерних услуг с %1$s состоянием или ниже меньше чем %2$s

en: If you think this message is wrong, please consult your administrators about getting the necessary permissions.
ru: Если вы считаете это сообщение ошибкой, пожалуйста, свяжитесь с вашими администраторами для получения прав доступа.

en: Iframe sandboxing exceptions
ru: Исключения для атрибута sandbox в iframe

en: Ignore this service
ru: Игнорировать эту услугу

en: Image
ru: Изображение

en: Image "%1$s" already exists.
ru: Изображение "%1$s" уже существует.

en: Image added
ru: Изображение добавлено

en: Image deleted
ru: Изображение удалено

en: Image label type
ru: Тип подписи к изображению

en: Image loading error.
ru: Ошибка загрузки изображения.

en: Image size must be less than %1$s.
ru: Размер изображения должен быть менее %1$s.

en: Image updated
ru: Изображение обновлено

en: Images
ru: Изображения

en: Images for all maps will be updated!
ru: Изображения для всех карт сетей будут обновлены!

en: Immediately
ru: Незамедлительно

en: Import
ru: Импорт

en: Import failed
ru: Ошибка при импортировании

en: Import file
ru: Импортировать файл

en: Imported successfully
ru: Импортировано успешно

en: Impossible to filter by inventory field "%1$s", which does not exist.
ru: Невозможно отфильтровать по полю инвентарных данных "%1$s", которого не существует.

en: In case of successful password change user will be logged out of all active sessions. Continue?
ru: В случае успешного изменения пароля пользователем будет выполнен выход со всех активных сессий. Продолжить?

en: In maintenance
ru: В обслуживании

en: In progress
ru: В работе

en: In range
ru: По диапазону

en: Inaccessible SLA
ru: Недоступный SLA

en: Inaccessible action
ru: Недоступное действие

en: Inaccessible dashboard
ru: Недоступная панель

en: Inaccessible discovery rule
ru: Недоступное правило обнаружения

en: Inaccessible graph
ru: Недоступный график

en: Inaccessible graph prototype
ru: Недоступный прототип графиков

en: Inaccessible group
ru: Недоступная группа

en: Inaccessible host
ru: Недоступный узел сети

en: Inaccessible item
ru: Недоступный элемент данных

en: Inaccessible item prototype
ru: Недоступный прототип элементов данных

en: Inaccessible maintenance
ru: Недоступное обслуживание

en: Inaccessible map
ru: Недоступная карта сети

en: Inaccessible media type
ru: Недоступный способ оповещения

en: Inaccessible service
ru: Недоступная услуга

en: Inaccessible template
ru: Недоступный шаблон

en: Inaccessible trigger
ru: Недоступный триггер

en: Inaccessible user
ru: Недоступный пользователь

en: Inaccessible user group
ru: Недоступная группа пользователей

en: Inaccessible widget
ru: Недоступный виджет

en: Inaccessible widget type.
ru: Недоступный тип виджета.

en: Inaccessible widgets were not copied.
ru: Недоступные виджеты не скопированы.

en: Inaccessible widgets were not pasted.
ru: Недоступные виджеты не вставлены.

en: Include
ru: Включено

en: Include event menu entry
ru: Добавить запись в меню события

en: Include hosts in maintenance
ru: Включить узлы сети в обслуживании

en: Incoming traffic statistics on network interface. Returns integer
ru: Статистика входящего трафика сетевого интерфейса. Возвращает целое число

en: Incompatible "propagation_rule" and "propagation_value" parameters for service "%1$s".
ru: Несовместимые параметры "propagation_rule" и "propagation_value" услуги "%1$s".

en: Incomplete configuration
ru: Настройка не завершена

en: Incorrect "height" value for map "%1$s".
ru: Некорректное значение "высоты" у карты сети "%1$s".

en: Incorrect "permission" value "%1$s" in user groups for map "%2$s".
ru: Некорректное значение "permission" "%1$s" в группах пользователях у карты сети "%2$s".

en: Incorrect "permission" value "%1$s" in users for map "%2$s".
ru: Некорректное значение "permission" "%1$s" в пользователях у карты сети "%2$s".

en: Incorrect "private" value "%1$s" for map "%2$s".
ru: Некорректное значение "private" "%1$s" у карты сети "%2$s".

en: Incorrect "width" value for map "%1$s".
ru: Некорректное значение "width" у карты сети "%1$s".

en: Incorrect %1$s label type value for map "%2$s".
ru: Некорректное значение %1$s типа подписи для карты сети "%2$s".

en: Incorrect API "%1$s".
ru: Некорректный API "%1$s".

en: Incorrect SNMP OID.
ru: Некорректный SNMP OID.

en: Incorrect SNMP community.
ru: Некорректное SNMP community.

en: Incorrect action condition discovery check.
ru: Некорректная проверка обнаружения в условии действия.

en: Incorrect action condition discovery check. Discovery check does not exist or you have no access to it.
ru: Некорректная проверка обнаружения в условии действия. Проверка обнаружения не существует или у вас нет прав доступа к ней.

en: Incorrect action condition discovery object.
ru: Некорректный объект обнаружения в условии действия.

en: Incorrect action condition discovery rule. Discovery rule does not exist or you have no access to it.
ru: Некорректное правило обнаружения в условии действия. Правило обнаружения не существует или у вас нет прав доступа к нему.

en: Incorrect action condition discovery status.
ru: Некорректное состояние обнаружения в условии действия.

en: Incorrect action condition event type.
ru: Некорректный тип события в условии действия.

en: Incorrect action condition or operation host group. Host group does not exist or you have no access to it.
ru: Некорректные условие действия или группа узлов операции. Группа узлов сети не существует или у вас нет прав доступа к ней.

en: Incorrect action condition or operation host. Host does not exist or you have no access to it.
ru: Некорректные условие действия или узел сети операции. Узел сети не существует или у вас нет прав доступа к нему.

en: Incorrect action condition or operation template. Template does not exist or you have no access to it.
ru: Некорректные условие действия или шаблон операции. Шаблон не существует или у вас нет прав доступа к нему.

en: Incorrect action condition port "%1$s".
ru: Некорректный порт "%1$s" в условии действия.

en: Incorrect action condition proxy. Proxy does not exist or you have no access to it.
ru: Некорректный прокси в условии действия. Прокси не существует или у вас нет прав доступа к нему.

en: Incorrect action condition service. Service does not exist or you have no access to it.
ru: Некорректное условие на действие на услуги. Услуга не существует или у вас нет прав доступа к ней.

en: Incorrect action condition trigger severity.
ru: Некорректная важность триггера в условии действия.

en: Incorrect action condition trigger. Trigger does not exist or you have no access to it.
ru: Некорректный триггер в условии действия. Триггер не существует или у вас нет прав доступа к нему.

en: Incorrect action condition type.
ru: Некорректный тип условия действия.

en: Incorrect action operation escalation step values.
ru: Некорректные значения шага эскалации для операции действия.

en: Incorrect action operation media type. Media type does not exist or you have no access to it.
ru: Некорректный способ оповещения операции действия. Способ оповещения не существует или у вас нет прав доступа к нему.

en: Incorrect action operation type "%1$s" for event source "%2$s".
ru: Некорректный тип операции действия "%1$s" для источника событий "%2$s".

en: Incorrect action operation user group. User group does not exist or you have no access to it.
ru: Некорректная группа пользователей операции действия. Группа пользователей не существует или у вас нет прав доступа к ней.

en: Incorrect action operation user. User does not exist or you have no access to it.
ru: Некорректный пользователь операции действия. Пользователь не существует или у вас нет прав доступа к нему.

en: Incorrect arguments passed to function.
ru: В функцию переданы некорректные аргументы.

en: Incorrect bulk value for interface.
ru: Некорректное значение массового опроса для интерфейса.

en: Incorrect characters used for host name "%1$s".
ru: Использованы некорректные символы в имени узла сети "%1$s".

en: Incorrect current password.
ru: Некорректный текущий пароль.

en: Incorrect default charset for Zabbix database: %1$s.
ru: Некорректная кодовая страница по умолчанию для Zabbix базы данных: %1$s.

en: Incorrect field "%1$s" name or value in where statement for table "%2$s".
ru: Некорректное имя поля "%1$s" или значение в выражении where для таблицы "%2$s".

en: Incorrect fields for sysmap.
ru: Некорректные поля для карты сети.

en: Incorrect file path for "%1$s": %2$s.
ru: Некорректный путь к файлу для "%1$s": %2$s.

en: Incorrect file upload.
ru: Некорректный загружаемый файл.

en: Incorrect function is used
ru: Использована некорректная функция

en: Incorrect image index.
ru: Некорректный индекс изображения.

en: Incorrect input parameters.
ru: Некорректные входные параметры.

en: Incorrect interface DNS parameter "%1$s" provided.
ru: Указан некорректный параметр DNS "%1$s" интерфейса.

en: Incorrect interface port "%1$s" provided.
ru: Указан некорректный порт "%1$s" интерфейса.

en: Incorrect inventory field "%1$s".
ru: Некорректное поле инвентарных данных "%1$s".

en: Incorrect inventory mode in action operation.
ru: Некорректный режим инвентарных данных в операции действия.

en: Incorrect item key "%1$s" provided for trigger expression on "%2$s".
ru: В выражении триггера "%2$s" указан некорректный ключ элемента данных "%1$s".

en: Incorrect item value type
ru: Некорректный тип значений элемента данных

en: Incorrect item value type "%1$s" provided for trigger function "%2$s".
ru: Указан некорректный тип элемента данных "%1$s" для функции триггера "%2$s".

en: Incorrect list of items.
ru: Некорректный список элементов данных.

en: Incorrect maintenance period (minimum 5 minutes)
ru: Некорректный период обслуживания (минимум 5 минут)

en: Incorrect map ID.
ru: Некорректный ID карты сети.

en: Incorrect method "%1$s.%2$s".
ru: Некорректный метод "%1$s.%2$s".

en: Incorrect parameter "%1$s" value: %2$s.
ru: Некорректное значение "%1$s" параметра: %2$s.

en: Incorrect port range.
ru: Некорректный диапазон портов.

en: Incorrect regular expression "%1$s": "%2$s"
ru: Некорректное регулярное выражение "%1$s": "%2$s"

en: Incorrect response received from Zabbix server "%1$s".
ru: Получен некорректный ответ от Zabbix сервера "%1$s".

en: Incorrect schedule: %1$s.
ru: Некорректное расписание: %1$s.

en: Incorrect status for host "%1$s".
ru: Некорректное состояние для узла сети "%1$s".

en: Incorrect templated web scenario step count.
ru: Некорректное количество шагов у шаблонного веб-сценария.

en: Incorrect trigger expression.
ru: Некорректное выражение триггера.

en: Incorrect trigger expression. Host "%1$s" does not exist or you have no access to this host.
ru: Некорректное выражение триггера. Узел сети "%1$s" не существует или у вас нет прав доступа к этому узлу сети.

en: Incorrect trigger expression. Trigger expression elements should not belong to a template and a host simultaneously.
ru: Некорректное выражение у триггера. Элементы выражения триггера не должны принадлежать шаблону и узлу сети одновременно.

en: Incorrect trigger prototype expression. Host "%1$s" does not exist or you have no access to this host.
ru: Некорректное выражение прототипа триггеров. Узел сети "%1$s" не существует или у вас нет прав доступа к нему.

en: Incorrect trigger prototype expression. Trigger prototype expression elements should not belong to a template and a host simultaneously.
ru: Некорректное выражение прототипа триггеров. Элементы выражения прототипа триггеров не должны быть от шаблона и узла сети одновременно.

en: Incorrect user ID specified for map "%1$s".
ru: Указано некорректное значение ID пользователя у карты сети "%1$s".

en: Incorrect user group ID specified for map "%1$s".
ru: Указано некорректное значение ID группы пользователей у карты сети "%1$s".

en: Incorrect user name or password or account is temporarily blocked.
ru: Некорректные имя пользователя или пароль или аккаунт временно заблокирован.

en: Incorrect value "%1$s" for "%2$s" field.
ru: Некорректное значение "%1$s" для "%2$s" поля.

en: Incorrect value "%1$s" for "%2$s" field: must be between %3$s and %4$s, and have no more than %5$s digits after the decimal point.
ru: Некорректное значение "%1$s" для "%2$s" поля: должно быть между %3$s и %4$s, и должно содержать не более %5$s цифр после десятичной точки.

en: Incorrect value "%1$s" for "%2$s" field: must be between %3$s and %4$s.
ru: Некорректное значение "%1$s" для "%2$s" поля: должно быть между %3$s и %4$s.

en: Incorrect value "%1$s" for float field "%2$s".
ru: Некорректное значение "%1$s" для поля с плавающей точкой "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for int field "%2$s".
ru: Некорректное значение "%1$s" для поля целого числа "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for unsigned int field "%2$s".
ru: Некорректное значение "%1$s" для поля целого положительного числа "%2$s".

en: Incorrect value for "%1$s" field.
ru: Некорректное значение для "%1$s" поля.

en: Incorrect value for field "%1$s": %2$s.
ru: Некорректное значение для поля "%1$s": %2$s.

en: Increase by
ru: Увеличение на

en: Indefinitely
ru: Бессрочно

en: Indicators
ru: Индикаторы

en: Indonesian (id_ID)
ru: Индонезийский (id_ID)

en: Infinity
ru: Бесконечно

en: Info
ru: Инфо

[ctx: compact table header]
en: Info
ru: Инфо

en: Info about internal disks of hypervisor required for vmware.datastore.perfcounter, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns JSON
ru: Информация о внутренних дисках гипервизора, требуемая для vmware.datastore.perfcounter, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware. Возвращает JSON

en: Information
ru: Информация

en: Information about a file. Returns JSON
ru: Информация о файле. Возвращает JSON

en: Information about a service. Returns integer with param as state, startup; string - with param as displayname, path, user; text - with param as description; Specifically for state: 0 - running, 1 - paused, 2 - start pending, 3 - pause pending, 4 - continue pending, 5 - stop pending, 6 - stopped, 7 - unknown, 255 - no such service; Specifically for startup: 0 - automatic, 1 - automatic delayed, 2 - manual, 3 - disabled, 4 - unknown
ru: Информация о службе. Возвращает число с параметром как состояние, запуска; строка - с параметром как отображаемое имя, пусть, пользователь; текст - с параметром как описание; В частности для состояния: 0 - запущено, 1 - приостановлено, 2 - выполнение запуска, 3 - выполнение приостановки, 4 - выполнение продолжения, 5 - выполнение остановки, 6 - остановлено, 7 - неизвестно, 255 - отсутствие службы; В частности для запуска: 0 - автоматический, 1 - автоматический отложенный, 2 - вручную, 3 - отключен, 4 - неизвестно

en: Inherit
ru: Наследовать

en: Inherited
ru: Унаследованные

en: Inherited and host macros
ru: Макросы узла сети и унаследованные

en: Inherited and host prototype macros
ru: Унаследованные и макросы прототипов узлов сети

en: Inherited and item tags
ru: Унаследованные и собственные теги

en: Inherited and scenario tags
ru: Унаследованные и собственные теги

en: Inherited and template macros
ru: Унаследованные и макросы из шаблонов

en: Inherited and trigger tags
ru: Унаследованные и собственные теги

en: Inherited items
ru: Унаследованные элементы данных

en: Initial view
ru: Начальный вид

en: Initial view is ignored if the default view is set.
ru: Начальный вид игнорируется, если задан вид по умолчанию.

en: Input prompt
ru: Подсказка ввода

en: Input type
ru: Тип ввода

en: Input validation rule
ru: Правило проверки введенных данных

en: Insert
ru: Вставить

en: Insert expression
ru: Вставить выражение

en: Install
ru: Установка

en: Installation
ru: Инсталляция

en: Installer name
ru: Имя установщика

en: Integer from BITS
ru: Целое число из BITS

en: Integrations
ru: Интеграции

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Interface is linked to item "%1$s" on "%2$s".
ru: Интерфейс связан с элементом данных "%1$s" в "%2$s".

en: Interface type
ru: Типы интерфейсов

en: Interface with DNS "%1$s" cannot have empty IP address.
ru: У интерфейса с DNS именем "%1$s" не может быть пустого IP адреса.

en: Interface with IP "%1$s" cannot have empty DNS name while having "Use DNS" property on "%2$s".
ru: У интерфейса с IP адресом "%1$s" не может быть пустого DNS имени, при наличии свойства "Использовать DNS" у "%2$s".

en: Interface with IP "%1$s" cannot have empty DNS name.
ru: У интерфейса с IP адресом "%1$s" не может быть пустого DNS имени.

en: Interfaces
ru: Интерфейсы

[ctx: authentication]
en: Internal
ru: Внутренняя

[ctx: user type]
en: Internal
ru: Внутренний

en: Internal JSON-RPC error.
ru: Внутренняя ошибка JSON-RPC.

en: Internal actions
ru: Внутренние действия

en: Internal data storage period
ru: Период хранения внутренних данных

en: Internal error.
ru: Внутренняя ошибка.

en: Internal problem
ru: Внутренняя проблема

en: Internal problem recovery
ru: Восстановление внутренней проблемы

en: Interval
ru: Интервал

en: Invalid API method "%2$s" for user role "%1$s".
ru: Ошибочный API метод "%2$s" для роли пользователей "%1$s".

en: Invalid IP address "%1$s".
ru: Не верный IP адрес "%1$s".

en: Invalid JSON. An error occurred on the server while parsing the JSON text.
ru: Ошибочный JSON. На сервере произошла ошибка при разборе текста JSON.

en: Invalid LDAP JIT provisioning media type mapping configuration.
ru: Ошибочная конфигурация сопоставления способа оповещения JIT инициализации LDAP.

en: Invalid LDAP JIT provisioning user group mapping configuration.
ru: Ошибочная конфигурация сопоставления группы пользователей JIT инициализации LDAP.

en: Invalid LDAP configuration
ru: Некорректные настройки LDAP

en: Invalid MFA configuration
ru: Некорректные настройки MFA

en: Invalid SAML JIT provisioning media type mapping configuration.
ru: Ошибочная конфигурация сопоставления способа оповещения JIT инициализации SAML.

en: Invalid SAML JIT provisioning user group mapping configuration.
ru: Ошибочная конфигурация сопоставления группы пользователей JIT инициализации SAML.

en: Invalid URL: %1$s
ru: Ошибочный URL: %1$s

en: Invalid YAML file contents
ru: Ошибочное содержимое YAML файла.

en: Invalid action condition: %1$s.
ru: Ошибочное условие действия: %1$s.

en: Invalid condition: %1$s.
ru: Ошибочное условие: %1$s.

en: Invalid date.
ru: Ошибочная дата.

en: Invalid email address "%1$s".
ru: Ошибочный email адрес "%1$s".

en: Invalid email address for media type with ID "%1$s".
ru: Ошибочный email адрес у способа оповещения с ID "%1$s".

en: Invalid input
ru: Ошибочный ввод

en: Invalid interval "%1$s".
ru: Некорректный интервал "%1$s".

en: Invalid key "%1$s": %2$s.
ru: Ошибочный ключ "%1$s": %2$s.

en: Invalid media type mapping configuration.
ru: Ошибочная настройка соответствий способов оповещения.

en: Invalid method parameters.
ru: Ошибочные параметры метода.

en: Invalid parameter "%1$s": %2$s.
ru: Ошибочный параметр "%1$s": %2$s.

en: Invalid params.
ru: Ошибочные параметры.

en: Invalid request.
ru: Ошибочный запрос.

en: Invalid response code "%1$s".
ru: Ошибочный код ответа "%1$s".

en: Invalid tag "%1$s": %2$s.
ru: Ошибочный тег "%1$s": %2$s.

en: Invalid time period.
ru: Ошибочный период времени.

en: Invalid user group mapping configuration.
ru: Ошибочная настройка соответствий групп пользователей.

en: Invalid zoomparameter "%1$s": %2$s.
ru: Ошибочный параметрмасштаба "%1$s": %2$s.

en: Inventory
ru: Инвентаризация

en: Inventory disabled for host "%1$s".
ru: Инвентарные данные деактивированы для узла сети "%1$s".

en: Inventory field
ru: Поле инвентарных данных

en: Inventory mode
ru: Режим инвентарных данных

en: Invoke "Execute now" on read-only hosts
ru: Вызов "Выполнить сейчас" над узлами сети только для чтения

en: Is online?
ru: В системе?

en: Issuer
ru: Издатель

en: It is not possible to filter by user password.
ru: Невозможно отфильтровать по паролям пользователей.

en: It is not possible to search by user password.
ru: Невозможно выполнить поиск по паролям пользователей.

en: Italian (it_IT)
ru: Итальянский (it_IT)

en: Item
ru: Элемент данных

en: Item added
ru: Элемент данных добавлен

en: Item contains user-defined macros with secret values. Values of these macros should be entered manually.
ru: Элемент данных содержит пользовательский макрос со скрытыми значениями. Значения таких макросов необходимо ввести вручную.

en: Item copied | Items copied
ru[0]: Элемент данных скопирован
ru[1]: Элементы данных скопированы
ru[2]: Элементы данных скопированы

en: Item count
ru: Количество элементов данных

en: Item deleted | Items deleted
ru[0]: Элемент данных удален
ru[1]: Элементы данных удалены
ru[2]: Элементы данных удалены

en: Item disabled | Items disabled
ru[0]: Элемент данных деактивирован
ru[1]: Элементы данных деактивированы
ru[2]: Элементы данных деактивированы

en: Item enabled | Items enabled
ru[0]: Элемент данных активирован
ru[1]: Элементы данных активированы
ru[2]: Элементы данных активированы

en: Item history
ru: История элементов данных

en: Item in "not supported" state
ru: Элемент данных в "неподдерживаемом" состоянии

en: Item limit
ru: Лимит элементов данных

en: Item list
ru: Список элементов данных

en: Item name
ru: Имя элемента данных

en: Item navigator
ru: Навигатор по элементам данных

en: Item not selected
ru: Элемент данных не выбран

en: Item pattern
ru: Шаблон элементов данных

en: Item patterns
ru: Шаблоны элементов данных

en: Item prototype
ru: Прототип элемента данных

en: Item prototype added
ru: Прототип элементов данных добавлен

en: Item prototype deleted | Item prototypes deleted
ru[0]: Прототип элементов данных удален
ru[1]: Прототипы элементов данных удалены
ru[2]: Прототипы элементов данных удалены

en: Item prototype updated | Item prototypes updated
ru[0]: Прототип элементов данных обновлен
ru[1]: Прототипы элементов данных обновлены
ru[2]: Прототипы элементов данных обновлены

en: Item prototype with ID "%1$s" is not available.
ru: Прототип элементов данных с ID "%1$s" недоступен.

en: Item prototypes
ru: Прототипы элементов данных

en: Item tag
ru: Тег элементов данных

en: Item tag value
ru: Значение тега элементов данных

en: Item tags
ru: Теги элементов данных

en: Item test
ru: Тест элементов данных

en: Item type does not use interface
ru: Тип элемента данных не использует интерфейс

en: Item updated | Items updated
ru[0]: Элемент данных обновлен
ru[1]: Элементы данных обновлены
ru[2]: Элементы данных обновлены

en: Item value
ru: Значение элемента данных

en: Item values
ru: Значения элемента данных

en: Item will not be refreshed. Please enter a correct update interval.
ru: Элемент данных не обновлен. Пожалуйста, введите корректный интервал обновления.

en: Item will not be refreshed. Specified update interval requires having at least one either flexible or scheduling interval.
ru: Элемент данных не будет обновляться. Заданное значение интервала обновления требует по крайней мере одного из интервалов гибкого или по расписанию.

en: Item will not be refreshed. Update interval should be between 1s and 1d. Also Scheduled/Flexible intervals can be used.
ru: Элемент данных не будет обновляться. Интервал обновления должен быть между 1s и 1d. Также можно использовать интервалы по расписанию/гибкие.

en: Item with ID "%1$s" is not available.
ru: Элемент данных с ID "%1$s" недоступен.

en: Items
ru: Элементы данных

en: Items list
ru: Список элементов данных

en: Items location
ru: Размещение элементов данных

en: JMX agent
ru: JMX агент

en: JMX interfaces
ru: Интерфейсы JMX

en: JSON array input is expected.
ru: Ожидается входящий JSON массив.

en: JSON data
ru: JSON данные

en: JSON is expected
ru: ожидался JSON

en: JSON string is expected
ru: ожидалась JSON строка

en: JSON-RPC error generation failed. No such error "%1$s".
ru: Ошибка при формировании JSON-RPC ошибки. Нет такой ошибки "%1$s".

en: Jan
ru: Янв

en: January
ru: Январь

en: Japanese (ja_JP)
ru: Японский (ja_JP)

en: Jul
ru: Июл

en: July
ru: Июль

en: Jun
ru: Июн

en: June
ru: Июнь

en: Keep lost resources period
ru: Период сохранения потерянных ресурсов

en: Key
ru: Ключ

en: Key passphrase
ru: Фраза-пароль ключа

en: Kiosk mode
ru: Режим киоска

en: Korean (ko_KR)
ru: Корейский (ko_KR)

en: LDAP Server
ru: LDAP сервер

en: LDAP authentication
ru: LDAP аутентификация

en: LDAP authentication is disabled system-wide.
ru: Аутентификация LDAP выключена в рамках всей системы.

en: LDAP authentication is disabled.
ru: Аутентификация LDAP выключена.

en: LDAP group pattern
ru: Шаблон группы LDAP

en: LDAP is not configured
ru: LDAP не настроен

en: LDAP must be enabled
ru: Необходимо активировать LDAP

en: LDAP settings
ru: Настройки LDAP

en: LLD macro
ru: LLD макрос

en: LLD macros
ru: LLD макросы

en: LLD rule
ru: Правило LLD

en: LLD rule with the same UUID already exists
ru: правило низкоуровневого обнаружения с таким UUID уже существует

en: Label
ru: Подпись

en: Label location
ru: Расположение подписи

en: Language
ru: Язык

en: Language "%1$s" is not supported.
ru: Язык "%1$s" не поддерживается.

[ctx: page navigation]
en: Last
ru: Последняя

en: Last %1$d day | Last %1$d days
ru[0]: Последний %1$d день
ru[1]: Последние %1$d дня
ru[2]: Последние %1$d дней

en: Last %1$d hour | Last %1$d hours
ru[0]: Последний %1$d час
ru[1]: Последние %1$d часа
ru[2]: Последние %1$d часов

en: Last %1$d minute | Last %1$d minutes
ru[0]: Последняя %1$d минута
ru[1]: Последние %1$d минуты
ru[2]: Последние %1$d минут

en: Last %1$d month | Last %1$d months
ru[0]: Последний %1$d месяц
ru[1]: Последние %1$d месяца
ru[2]: Последние %1$d месяцев

en: Last %1$d second | Last %1$d seconds
ru[0]: Последняя %1$d секунда
ru[1]: Последние %1$d секунды
ru[2]: Последние %1$d секунд

en: Last %1$d year | Last %1$d years
ru[0]: Последний %1$d год
ru[1]: Последние %1$d года
ru[2]: Последний %1$d лет

en: Last access
ru: Последний доступ

en: Last accessed at
ru: Время последнего использования

en: Last check
ru: Последняя проверка

en: Last hour graph
ru: График за последний час

[ctx: missing data function]
en: Last known
ru: Последние известные

en: Last month graph
ru: График за последний месяц

en: Last name
ru: Фамилия

en: Last of
ru: За последние

en: Last seen (age)
ru: Последний раз был доступен (возраст)

en: Last sent
ru: Последняя отправка

en: Last value
ru: Последнее значение

en: Last week graph
ru: График за последнюю неделю

en: Latest data
ru: Последние данные

en: Latest release
ru: Последний выпуск

en: Latest values
ru: Последние значения

en: Latvian (lv_LV)
ru: Латышский (lv_LV)

en: Layout
ru: Размещение

en: Left
ru: По левой стороне

en: Left Y
ru: Ось Y слева

en: Left trim
ru: Обрезать слева

en: Legend
ru: Легенда

en: Length
ru: Длина

en: Licensed under
ru: Распространяется по лицензии

en: Limit for search and filter results
ru: Лимит элементов в результатах поиска и фильтрах

en: Line
ru: Линия

en: Line color
ru: Цвет линии

en: Line type
ru: Тип линии

en: Line width
ru: Толщина линии

en: Link
ru: Связь

en: Link "selementid1" field is pointing to a nonexistent map selement ID "%1$s" for map "%2$s".
ru: Поле "selementid1" связи ссылается на несуществующий "%1$s" ID элемента на карте "%2$s".

en: Link "selementid2" field is pointing to a nonexistent map selement ID "%1$s" for map "%2$s".
ru: Поле "selementid2" связи ссылается на несуществующий "%1$s" ID элемента на карте "%2$s".

en: Link indicators
ru: Индикаторы связи

en: Link template
ru: Присоединить шаблон

en: Link templates
ru: Присоединить шаблоны

en: Linked map
ru: Связанная карта

en: Linked templates
ru: Присоединенные шаблоны

en: Linked to templates
ru: Соединения с шаблонам

en: Links
ru: Связи

en: List is empty
ru: Список пустой

en: List of OS processes with attributes. Returns JSON array
ru: Список процессов ОС с атрибутами. Возвращает массив JSON

en: List of Windows Registry values or keys located at given key. Returns JSON.
ru: Список значений или вложенных ключей реестра Windows. Возвращает JSON.

en: List of Zabbix proxies with name, mode, encryption, compression, version, last seen, host count, item count, required values per second (vps) and compatibility (current/outdated/unsupported). Returns JSON.
ru: Список Zabbix прокси именем, режимом, шифрованием, сжатием, версией, временем последнего обращения, количеством узлов сети, количеством элементов данных, требуемым количеством значений в секунду (vps) и совместимостью (текущий/устаревший/неподдерживаемый). Возвращает JSON.

en: List of Zabbix proxies with name, mode, encryption, compression, version, last seen, host count, item count, required values per second (vps), compatibility (current/outdated/unsupported), timeouts, proxy group name if proxy belongs to group, state (unknown/offline/online). Returns JSON.
ru: Список Zabbix прокси с именем, режимом, шифрованием, сжатием, версией, временем последней видимости, количеством узлов сети, количеством элементов данных, требуемым количеством значений в секунду (vps), совместимостью (текущий/устаревший/неподдерживаемый), временем ожидания, именем группы прокси, если прокси принадлежит к группе, состоянием (неизвестно/офлайн/онлайн). Возвращает JSON.

en: List of Zabbix proxies with name, mode, encryption, compression, version, last seen, host count, item count, required values per second (vps), compatibility (current/outdated/unsupported), timeouts, proxy group name, state (unknown/offline/online). Returns JSON.
ru: Список Zabbix прокси с именем, режимом, шифрованием, сжатием, версией, временем последней видимости, количеством узлов сети, количеством элементов данных, требуемым количеством значений в секунду (vps), совместимостью (текущий/устаревший/неподдерживаемый), временем ожидания, именем группы прокси, состоянием (неизвестно/офлайн/онлайн). Возвращает JSON.

en: List of block devices and their type. Returns JSON
ru: Список блочных устройств и их типы. Возвращает JSON

en: List of detected CPUs/CPU cores. Returns JSON
ru: Список обнаруженных CPU / ядер CPU. Возвращает JSON

en: List of directory entries, recursively. Returns JSON
ru: Список записей директории, рекурсивно. Возвращает JSON

en: List of mounted filesystems and their types. Returns JSON
ru: Список примонтированных файловых систем и их типы. Возвращает JSON

en: List of mounted filesystems, their types, disk space and inode statistics. Returns JSON
ru: Список примонтированных файловых систем, их типы, объем дисков и статистика inode. Возвращает JSON

en: List of network interfaces. Returns JSON
ru: Список сетевых интерфейсов. Возвращает JSON

en: List of object instances of Windows performance counters, discovered using object names in English. Returns JSON
ru: Список объектов экземпляров счётчиков производительности Windows, обнаруженных с использованием имён объектов на Английском языке. Возвращает JSON

en: List of object instances of Windows performance counters. Returns JSON
ru: Список объектов экзепляров счётчиков производительности Windows. Возвращает JSON

en: List of user group shares
ru: Список групп пользователей общего доступа

en: List of user shares
ru: Список пользователей общего доступа

en: Listing of MAC addresses. Returns string
ru: Список MAC адресов. Возвращает строку

en: Listing of PCI or USB devices. Returns text
ru: Список PCI и USB устройств. Возвращает текст

en: Listing of installed packages. Returns text
ru: Список установленных пакетов. Возвращает текст

en: Listing of services. Returns 0 - if empty; text - list of services separated by a newline
ru: Список служб. Возвращает 0 если список пуст; текст - список служб разделенных переводом строки

en: Lithuanian (lt_LT)
ru: Литовский (lt_LT)

en: Loading time of full web page (in seconds). Returns float
ru: Полное время загрузки веб страницы (в секундах). Возвращает число с плавающей точкой

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Local
ru: Локальное

en: Local default
ru: Локальное по умолчанию

en: Local time
ru: Местное время

en: Location
ru: Местоположение

en: Location latitude
ru: Размещение (широта)

en: Location longitude
ru: Размещение (долгота)

en: Log
ru: Журнал (лог)

en: Log changes by low-level discovery, network discovery and autoregistration
ru: Журналирование изменений выполненных низкоуровневыми обнаружениями, сетевыми обнаружениями и авторегистрацией

en: Log file monitoring with log rotation support. Returns log
ru: Мониторинг файлов журналов с поддержкой ротации. Возвращает лог

en: Log file monitoring. Returns log
ru: Мониторинг файлов журналов логов. Возвращает лог

en: Log system actions
ru: Журналирование действий системы

en: Log time format
ru: Формат времени в журнале (логе)

en: Log unmatched SNMP traps
ru: Журналирование не совпадающих SNMP трапов

en: Login
ru: Вход в систему

en: Login attempts
ru: Попытки входа

en: Login blocking interval
ru: Интервал блокировки входа в систему

en: Login failed
ru: Ошибка входа

en: Login name or password is incorrect.
ru: Имя пользователя или пароль некорректные.

en: Login successful
ru: Успешный вход

en: Logout
ru: Выход из системы

en: Logout requests
ru: Запросы на выход из системы

en: Logout responses
ru: Ответы на выход из системы

en: Lost
ru: Потерян

en: Low-level discovery rule in "not supported" state
ru: Правило низкоуровневого обнаружения в "неподдерживаемом" состоянии

[ctx: Monday short]
en: M
ru: Пн

en: MAC address A
ru: MAC адрес A

en: MAC address B
ru: MAC адрес B

en: MAC from Hex-STRING
ru: MAC из Hex-STRING

en: MD5 checksum of file. Returns character string (MD5 hash of the file)
ru: Сумма MD5 файла. Возвращает символьную строку (MD5 хеш файла)

en: MFA method
ru: MFA метод

en: MFA method "%1$s" already exists.
ru: MFA метод "%1$s" уже существует.

en: MFA settings
ru: Настройки MFA

en: Macro
ru: Макрос

en: Macro "%1$s" already exists on "%2$s".
ru: Макрос "%1$s" уже существует у "%2$s".

en: Macro "%1$s" already exists.
ru: Макрос "%1$s" уже существует.

en: Macros
ru: Макросы

en: Macros updated
ru: Макросы обновлены

en: Main filter
ru: Основной фильтр

en: Main navigation
ru: Основная навигация

en: Maintenance
ru: Обслуживание

en: Maintenance "%1$s" already exists.
ru: Обслуживание "%1$s" уже существует.

en: Maintenance period
ru: Период обслуживания

en: Maintenance period created
ru: Период обслуживания создан

en: Maintenance period deleted | Maintenance periods deleted
ru[0]: Период обслуживания удален
ru[1]: Периода обслуживания удалено
ru[2]: Периодов обслуживания удалено

en: Maintenance period length
ru: Длительность периода обслуживания

en: Maintenance period updated
ru: Период обслуживания обновлен

en: Maintenance periods
ru: Периоды обслуживания

en: Maintenance type
ru: Тип обслуживания

en: Maintenance with data collection
ru: Обслуживание со сбором данных

en: Maintenance without data collection
ru: Обслуживание без сбора данных

en: Maintenance: %1$s
ru: Обслуживание: %1$s

en: Make sure to copy the auth token as you won't be able to view it after the page is closed.
ru: Убедитесь, что скопировали токен аутентификации, так как вы не сможете просмотреть его после того, как закроете страницу.

en: Manage API tokens
ru: Управление API токенами

en: Manage SLA
ru: Управление SLA

en: Manage scheduled reports
ru: Управление регулярными отчетами

en: Manual
ru: Вручную

en: Manual event action
ru: Действие вручную над событиями

en: Manual host action
ru: Действие вручную над узлом сети

en: Manual input
ru: Ручной ввод данных

en: Manual problem suppression. Date-time input accepts relative and absolute time format.
ru: Подавление проблем вручную. Поле ввода даты принимает как относительный, так и абсолютный форматы времени.

en: Manually by: %1$s
ru: Вручную: %1$s

en: Manually closed
ru: Закрыт вручную

en: Map
ru: Карта сети

en: Map "%1$s" already exists.
ru: Карта сети "%1$s" уже существует.

en: Map "%1$s" is public and read-only sharing is disallowed.
ru: Карта сети "%1$s" является публичной и общий доступ только на чтение отключен.

en: Map element
ru: Элемент карты сети

en: Map element is missing parameters: %1$s
ru: Отсутствуют параметры у элемента карты сети: %1$s

en: Map element label location
ru: Размещение подписи к элементам карты

en: Map element label type
ru: Тип подписи к элементам карты

en: Map is updated! Return to map list?
ru: Карта обновлена! Вернуться в список карт?

en: Map label type
ru: Тип подписи к карте сети

en: Map name cannot be empty.
ru: Имя карты сети не может быть пустым.

en: Map navigation tree
ru: Дерево навигации карт сетей

en: Map owner cannot be empty.
ru: Владелец карты сети не может быть пустым.

en: Map shape
ru: Фигура карты сети

en: Map update failed.
ru: Ошибка при обновлении карты сети.

en: Map user's LDAP media attributes (e.g. email) to Zabbix user media for sending notifications.
ru: Сопоставление LDAP атрибутов оповещения пользователя (напр., email) оповещению пользователя Zabbix для отправки оповещений.

en: Map user's SAML media attributes (e.g. email) to Zabbix user media for sending notifications.
ru: Сопоставление SAML атрибутов оповещения пользователя (напр., email) оповещению пользователя Zabbix для отправки оповещений.

en: Map with ID "%1$s" is not available.
ru: Карта сети с ID "%1$s" недоступна.

en: Mapped to
ru: Преобразование в

en: Mapping
ru: Соответствие

en: Mappings
ru: Преобразования

en: Maps
ru: Карты сетей

en: Mar
ru: Мрт.

en: March
ru: Март

en: Mark as cause
ru: Отметить причиной

en: Mark elements on trigger status change
ru: Помечать элементы при изменении состояния триггера

en: Mark others
ru: Пометить остальное

en: Mark selected
ru: Пометить выбранное

en: Mark selected as symptoms
ru: Отметить выбранное симптомами

en: Mask
ru: Маска

en: Mass update
ru: Массовое обновление

en: Mass update elements
ru: Массовое обновление элементов

en: Mass update shapes
ru: Массовое обновление фигур

en: Master item
ru: Основной элемент данных

en: Matches regular expression
ru: Совпадение регулярному выражению

en: Mathematical functions
ru: Математические функции

en: Max
ru: Макс

en: Max count of elements to show inside table cell
ru: Макс. количество элементов отображаемое в ячейке таблицы

en: Max history display period
ru: Максимальный период отображения истории

en: Max number of columns and rows in overview tables
ru: Макс. количество колонок и строк в таблицах обзора

en: Max number of rows
ru: Максимальное количество строк

en: Max period for time selector
ru: Макс. период селектора периода времени

en: Max records per message
ru: Макс. записей на сообщение

en: Max repetition count
ru: Макс. количество повторений

en: Max repetition count is applicable to discovery and walk only.
ru: Максимальное количество повторений применимо только к обнаружению и к SNMP walk.

en: Max zoom level
ru: Максимальный уровень масштаба

en: Maximum concurrent checks
ru: Макс. количество параллельных проверок

en: Maximum concurrent checks per type
ru: Максимум одновременных проверок по каждому типу

en: Maximum number of opened files supported by OS. Returns integer
ru: Максимальное количество открытых файлов поддерживаемое ОС. Возвращает целое число

en: Maximum number of processes supported by OS. Returns integer
ru: Максимальное количество процессов поддерживаемое ОС. Возвращает целое число

en: Maximum number of rows
ru: Максимальное количество строк

en: Maximum required %1$s database version is %2$s.
ru: Максимально требуемая версия базы данных %1$s - %2$s.

en: Maximum time period to display is %1$s day. | Maximum time period to display is %1$s days.
ru[0]: Максимальный период времени отображения %1$s день.
ru[1]: Максимальный период времени отображения %1$s дня.
ru[2]: Максимальный период времени отображения %1$s дней.

en: Maximum total length of email address exceeded for media type with ID "%1$s".
ru: Превышена максимальная длина email адреса у способа оповещения с ID "%1$s".

en: Maximum zoom level of the map.
ru: Максимальный уровень масштаба карты.

en: May
ru: Май

[ctx: May short]
en: May
ru: Май

en: Media
ru: Оповещения

en: Media type
ru: Способ оповещений

[ctx: compact table header]
en: Media type
ru: Способ оповещений

en: Media type "%1$s" already exists.
ru: Тип медиа "%1$s" уже существует.

en: Media type added
ru: Способ оповещений добавлен

en: Media type deleted | Media types deleted
ru[0]: Способ оповещения удален
ru[1]: Способ оповещения удален
ru[2]: Способ оповещения удален

en: Media type disabled | Media types disabled
ru[0]: Способ оповещения деактивирован
ru[1]: Способы оповещения деактивированы
ru[2]: Способы оповещения деактивированы

en: Media type disabled by Administration.
ru: Способ оповещения деактивирован Администраторами.

en: Media type enabled | Media types enabled
ru[0]: Способ оповещения активирован
ru[1]: Способы оповещения активированы
ru[2]: Способы оповещения активированы

en: Media type mapping
ru: Соответствие способов оповещений

en: Media type test
ru: Тест способов оповещения

en: Media type test failed.
ru: Ошибка при тестировании способа оповещения.

en: Media type test log
ru: Журнал теста способа оповещения

en: Media type test successful.
ru: Успешное тестирование способа оповещения.

en: Media type updated
ru: Способ оповещений обновлен

en: Media type with ID "%1$s" is not available.
ru: Способ оповещения с ID "%1$s" недоступен.

en: Media types
ru: Способы оповещений

en: Media types disabled by Administration.
ru: Способы оповещения деактивированы Администраторами.

en: Media types disabled in Alerts.
ru: Способы оповещения деактивированы в Оповещениях.

en: Media types used by action "%1$s".
ru: Способы оповещения используются действием "%1$s".

en: Members
ru: Члены группы

en: Memory limit: %1$s
ru: Лимит памяти: %1$s

en: Memory metrics of VMware Resource Pool, "url" - VMware service URL, "rpid" - VMware resource pool id, "mode"- consumed(default)/ballooned/overhead memory
ru: Метрики памяти пула ресурсов VMware, "url" - URL службы VMware, "rpid" - идентификатор пула ресурсов VMware, "режим" - consumed (по умолчанию) / ballooned / overhead память

en: Memory size in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
ru: Размер памяти в байтах или в процентах от общей. Возвращает целое число в байтах; целое с плавающей точкой для процетнов

en: Memory used by process in bytes. Returns integer
ru: Память используемая процессом в байтах. Возвращает целое число

en: Menu entry URL
ru: URL записи в меню

en: Menu entry name
ru: Имя записи в меню

en: Menu entry name is used as a label for the trigger URL in the event context menu.
ru: Имя пункта меню используется подписью к URL триггера в контекстном меню событий.

en: Menu path
ru: Путь в меню

en: Merge sectors smaller than
ru: Объединение секторов меньших чем

en: Message
ru: Сообщение

[ctx: compact table header]
en: Message
ru: Сообщение

en: Message format
ru: Формат сообщения

en: Message template
ru: Шаблон сообщений

en: Message templates
ru: Шаблоны сообщений

en: Message timeout
ru: Время отображения сообщения

en: Message type
ru: Тип сообщения

en: Message/Command
ru: Сообщение/Команда

en: Messages
ru: Сообщения

en: Messaging
ru: Сообщения

en: Method not found.
ru: Метод не найден.

en: Methods
ru: Методы

en: Middle
ru: По середине

en: Min
ru: Мин

en: Minimum number of proxies
ru: Минимальное количество прокси

en: Minimum password length
ru: Минимальная длина пароля

en: Minimum proxies
ru: Минимум прокси

en: Minimum required %1$s database version is %2$s.
ru: Минимально требуемая версия %1$s базы данных - %2$s.

en: Minimum required PHP memory limit is %1$s (configuration option "memory_limit").
ru: Минимально требуемое ограничение памяти в PHP - %1$s ("memory_limit" параметр конфигурации).

en: Minimum required PHP upload filesize is %1$s (configuration option "upload_max_filesize").
ru: Минимально требуемый макс. размер загружаемых файлов в PHP - %1$s ("upload_max_filesize" параметр конфигурации).

en: Minimum required PHP version is %1$s.
ru: Минимально требуемая версия PHP - %1$s.

en: Minimum required TimescaleDB version is %1$s.
ru: Минимально требуемая версия TimescaleDB - %1$s.

en: Minimum required limit on execution time of PHP scripts is %1$s (configuration option "max_execution_time").
ru: Минимально требуемый лимит времени выполнения PHP скриптов - %1$s ("max_execution_time" параметр конфигурации).

en: Minimum required limit on input parse time for PHP scripts is %1$s (configuration option "max_input_time").
ru: Минимально требуемый лимит времени разбора входных данных в PHP скриптах - %1$s ("max_input_time" параметр конфигурации).

en: Minimum required size of PHP post is %1$s (configuration option "post_max_size").
ru: Минимально требуемый размер PHP post - %1$s ("post_max_size" параметр конфигурации).

en: Minimum severity
ru: Минимальная важность

en: Minimum time period to display is %1$s minute. | Minimum time period to display is %1$s minutes.
ru[0]: Минимально отображаемым периодом является %1$s минута.
ru[1]: Минимально отображаемым периодом является %1$s минуты.
ru[2]: Минимально отображаемым периодом является %1$s минут.

en: Minutes
ru: Минут

en: Missing "itemid" field for item.
ru: Пропущенное поле "itemid" для элемента данных.

en: Missing "name" field for graph prototype.
ru: Пропущенное "name" поле для прототипа графика.

en: Missing "name" field for graph.
ru: Пропущенное поле "name" для графика.

en: Missing data
ru: Отсутствующие данные

en: Missing items for graph "%1$s".
ru: Отсутствуют элементы данных у графика "%1$s".

en: Missing items for graph prototype "%1$s".
ru: Отсутствуют элементы данных для прототипа графика "%1$s".

en: Missing key "%1$s" for host "%2$s".
ru: Отсутствует ключ "%1$s" для узла сети "%2$s".

en: Mixed
ru: Смешанные

[ctx: compact table header]
en: Mixed
ru: Смешанные

en: Mode
ru: Режим

en: Model
ru: Модель

en: Module
ru: Модуль

en: Module added: %1$s. | Modules added: %1$s.
ru[0]: Модуль добавлен: %1$s.
ru[1]: Модуля добавлено: %1$s.
ru[2]: Модулей добавлено: %1$s.

en: Module deleted: %1$s. | Modules deleted: %1$s.
ru[0]: Модуль удален: %1$s.
ru[1]: Модуля удалено: %1$s.
ru[2]: Модулей удалено: %1$s.

en: Module disabled | Modules disabled
ru[0]: Модуль деактивирован
ru[1]: Модули деактивированы
ru[2]: Модули деактивированы

en: Module enabled | Modules enabled
ru[0]: Модуль активирован
ru[1]: Модули активированы
ru[2]: Модули активированы

en: Module updated
ru: Модуль обновлен

en: Module with ID "%2$s" is not available for user role "%1$s".
ru: Модуль с ID "%2$s" недоступен роли пользователей "%1$s".

en: Modules
ru: Модули

en: Modules updated
ru: Модули обновлены

en: Mon
ru: Пн

en: Monday
ru: Понедельник

en: Monitored by
ru: Наблюдение через

en: Monitored by proxy
ru: Наблюдение через прокси

en: Monitored host
ru: Наблюдаемый узел сети

en: Monitoring
ru: Мониторинг

en: Monospace
ru: Моноширинный

en: Month
ru: Месяц

[ctx: compact table header]
en: Month
ru: Месяц

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: More matches found...
ru: Найдено больше совпадений...

[ctx: screen reader]
en: More than %1$d matches for %2$s found
ru: Найдено более чем %1$d соответствий с %2$s

en: More than 10 minutes
ru: Более 10 минут

en: Most critical if all children have problems
ru: Самое критичное, если все дочерние имеют проблемы

en: Most critical of child services
ru: Самое критичное из дочерних услуг

en: Multi-factor TOTP secret will be deleted.
ru: Многофакторный TOTP секрет будет удалён.

en: Multi-factor TOTP secrets will be deleted.
ru: Многофакторные TOTP секреты будут удалены.

en: Multi-factor authentication
ru: Многофакторная аутентификация

en: Multi-factor authentication is disabled system-wide.
ru: Многофакторная аутентификация выключена в рамках всей системы.

en: Multiple
ru: Множественный

en: Multiple PROBLEM events
ru: Множественные события ПРОБЛЕМА

en: Mute
ru: Отключить звук

en: Mute for %1$s
ru: Приглушить для %1$s

en: My
ru: Моя

[ctx: abbreviation of severity level]
en: N
ru: Н

en: N/A
ru: Недоступно

en: Name
ru: Имя

[ctx: compact table header]
en: Name
ru: Имя

[ctx: user first name]
en: Name
ru: Имя

en: Name
ru: Имя

en: Name ID
ru: ID имени

en: Name of the form field should not exceed 255 characters.
ru: Имя поля формы не должно превышать 255 символов.

en: Namespace
ru: Пространство имён

en: Naming requirements:
ru: Требования к именованию:

en: Navigate to default view
ru: Перейти к виду по умолчанию

en: Navigate to initial view
ru: Перейти к начальному виду

en: Needle
ru: Стрелка

en: Network discovery data storage period
ru: Период хранения данных о событиях сетевого обнаружения

en: Network interface list (includes interface type, status, IPv4 address, description). Returns text
ru: Список сетевых интерфейсов (включая тип, состояние, IPv4 адресс, описание). Возвращает текст

en: Network map added
ru: Карта сети добавлена

en: Network map deleted | Network maps deleted
ru[0]: Карта сети удалена
ru[1]: Карты сети удалены
ru[2]: Карты сети удалены

en: Network map updated
ru: Карта сети обновлена

en: Network maps
ru: Карты сетей

en: Network timeouts for UI
ru: Время ожидания сети для веб-интерфейса

en: Network utilization (combined transmit-rates and receive-rates) during the interval, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - network interface instance
ru: Утилизация сети (совокупность скоростей передачи и приёма) в течении заданного интервала, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный идентификатор виртуальной машины VMware, "экземпляр" - экземпляр сетевого интерфейса

en: Never
ru: Никогда

en: New API token
ru: Новый API токен

en: New LDAP server
ru: Новый сервер LDAP

en: New MFA method
ru: Новый MFA метод

en: New SLA
ru: Новый SLA

en: New action
ru: Новое действие

en: New additional rule
ru: Новое дополнительное правило

en: New column
ru: Новая колонка

en: New condition
ru: Новое условие

en: New connector
ru: Новый коннектор

en: New dashboard
ru: Новая панель

en: New discovery rule
ru: Новое правило обнаружения

en: New element
ru: Новый элемент

en: New event correlation
ru: Новая корреляция событий

en: New event host group
ru: Группа узлов нового события

en: New event tag name
ru: Имя тега нового события

en: New event tag value
ru: Значение тега нового события

en: New excluded downtime
ru: Новое исключение времени простоя

en: New host
ru: Новый узел сети

en: New host group
ru: Новая группа узлов сети

en: New item
ru: Новый элемент данных

en: New item prototype
ru: Новый прототип элементов данных

en: New maintenance period
ru: Новый период обслуживания

en: New media type
ru: Новый способ оповещений

en: New media type mapping
ru: Новое соответствие способа оповещений

en: New operation
ru: Новая операция

en: New proxy
ru: Новый прокси

en: New proxy group
ru: Новая группа прокси

en: New regular expression
ru: Новое регулярное выражение

en: New script
ru: Новый скрипт

en: New service
ru: Новая услуга

en: New step of web scenario
ru: Новый шаг веб-сценария

en: New tag filter
ru: Новый фильтр тегов

en: New tag name
ru: Имя нового тега

en: New template
ru: Новый шаблон

en: New template group
ru: Новая группа шаблонов

en: New trigger
ru: Новый триггер

en: New trigger prototype
ru: Новый прототип триггеров

en: New triggers
ru: Новые триггера

en: New update available
ru: Доступно новое обновление

en: New user group mapping
ru: Новое соответствие группы пользователей

en: New values
ru: Новые значения

en: Next dashboard
ru: Следующая панель

en: Next page
ru: Следующая страница

en: Next step
ru: Далее

en: No
ru: Нет

en: No "%1$s" given for graph prototype.
ru: Не задано "%1$s" для прототипа графиков.

en: No "%1$s" given for graph.
ru: Не задано "%1$s" для графика.

en: No "%1$s" given for map.
ru: Не указан "%1$s" у карты сети.

en: No changes.
ru: Без изменений.

en: No compatible widgets.
ru: Совместимые виджеты отсутствуют.

en: No data
ru: Нет данных

en: No data collection
ru: Без сбора данных

en: No data found
ru: Данные не найдены

en: No data found.
ru: Данные не найдены.

en: No data.
ru: Данные отсутствуют.

en: No default interface for "%1$s" type on "%2$s".
ru: Нет интерфейса по умолчанию для "%1$s" типа у "%2$s".

en: No details
ru: Без деталей

en: No discovery rule IDs given.
ru: ID правил обнаружения не указаны.

en: No enabled modules found.
ru: Активированные модули не найдены.

en: No encryption
ru: Без шифрования

en: No file was uploaded.
ru: Файл не был загружен.

en: No graph item with graph ID "%1$s".
ru: Нет элемента графика с ID графика "%1$s".

en: No graphs added.
ru: Графики не добавлены.

en: No host IDs given.
ru: Не указаны ID узлов сети.

en: No host selected.
ru: Узел сети не выбран.

en: No host with host ID "%1$s".
ru: Отсутствует узел сети с ID узла сети "%1$s".

en: No icon for map element ""%1$s".
ru: Отсутствует иконка для элемента "%1$s" карты сети.

en: No image
ru: Нет изображения

en: No interface found
ru: Интерфейс не найден

en: No interfaces are defined.
ru: Интерфейсы не заданы.

en: No inventory mode specified for action operation.
ru: Не указан режим инвентарных данных для операции действия.

en: No item selected.
ru: Элемент данных не выбран.

en: No items defined.
ru: Элементы данных не заданы.

en: No macros found.
ru: Макросы не найдены.

en: No maps added.
ru: Карты сети не добавлены.

en: No matches found
ru: Совпадения не найдены

en: No new modules discovered
ru: Новые модули не обнаружены

en: No operations defined for action "%1$s".
ru: Операции не заданы для действия "%1$s".

en: No permissions for system access.
ru: Нет прав доступа в систему.

en: No permissions to call "%1$s.%2$s".
ru: Нет прав доступа на вызов "%1$s.%2$s".

en: No permissions to referred object or it does not exist!
ru: Нет прав доступа к запрашиваемому объекту или он не существует!

en: No problems
ru: Проблемы отсутствуют

en: No proxy
ru: Без прокси

en: No recipients specified for action operation message.
ru: Не указаны получатели для сообщения операции действия.

en: No refresh
ru: Не обновлять

en: No saved state, please login again.
ru: Отсутствует сохраненное состояние, пожалуйста, выполните повторный вход в систему.

en: No script specified for action operation command.
ru: Не указан скрипт для команды в операции действия.

en: No targets specified for action operation global script.
ru: Не указаны цели для глобального скрипта действия.

en: No trigger with trigger ID "%1$s".
ru: Отсутствует триггер с ID триггера "%1$s".

en: No triggers defined.
ru: Триггеры не заданы.

en: No value
ru: Значение отсутствует

en: Non-boolean flags are deprecated.
ru: Не-логические флаги устарели.

en: None
ru: Нет

en: Normal
ru: Нормальный

en: Normal view
ru: Нормальный вид

en: Norwegian (nb_NO)
ru: Норвежский (nb_NO)

en: Not Ack
ru: Не подтверждено

en: Not all results are displayed. Please provide more specific search criteria.
ru: Отображены не все результаты. Пожалуйста, задайте более конкретные критерии поиска.

en: Not allowed to modify automatic user macro "%1$s".
ru: Не разрешено менять автоматически заполняемый пользовательский макрос "%1$s".

en: Not allowed to set language for user "guest".
ru: Нет прав доступа, чтобы задать язык пользователю "guest".

en: Not allowed to set password for user "guest".
ru: Не разрешено устанавливать пароль для пользователя "guest".

en: Not allowed to set theme for user "guest".
ru: Нет прав доступа, чтобы задать тему пользователю "guest".

en: Not allowed to update field "%1$s" for provisioned user.
ru: Не разрешено обновлять "%1$s" поле инициализированному пользователю.

en: Not authorized.
ru: Доступ отсутствует.

en: Not available
ru: Недоступен

[ctx: compact table header]
en: Not available
ru: Недоступен

en: Not classified
ru: Не классифицировано

en: Not enabled
ru: Не активированы

en: Not inherited items
ru: Без унаследованных элементов данных

en: Not supported
ru: Не поддерживается

en: Note that %1$s or %2$s will be regarded as hostnames if used without single quotes.
ru: Обратите внимание, что %1$s и %2$s будут считаться именами хостов, если заданы без одинарных кавычек.

en: Notes
ru: Примечания

en: Nothing
ru: Ничего

en: Notification report
ru: Отчет об оповещениях

en: Notifications
ru: Оповещения

en: Notify about canceled escalations
ru: Оповещение об отмененных эскалациях

en: Notify all involved
ru: Оповещение всех вовлеченных

en: Nov
ru: Нбр.

en: November
ru: Ноябрь

en: Number of CPUs. Returns integer
ru: Количество CPU. Возвращает целое число

en: Number of available DS paths, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "datastore" - Datastore name, "partitionid" - internal id of physical device from vmware.hv.datastore.discovery
ru: Количество доступных путей к хранилищу данных, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware, "хранилище данных" - имя хранилища данных, "id раздела" - внутренний id физического устройства с vmware.hv.datastore.discovery

en: Number of columns
ru: Количество колонок

en: Number of currently open file descriptors. Returns integer
ru: Количество открытых файловых дескрипторов в данный момент. Возвращает целое число

en: Number of enabled items on the host.
ru: Количество активированных элементов данных у узла сети.

en: Number of hosts (enabled/disabled)
ru: Количество узлов сети (активированных/деактивированных)

en: Number of items (enabled/disabled/not supported)
ru: Количество элементов данных (активированных/деактивированных/неподдерживаемых)

en: Number of items in Zabbix database.
ru: Количество элементов данных в базе данных Zabbix.

en: Number of items in proxy history that are not yet sent to the server
ru: Количество элементов данных в истории прокси, которые еще не были отправлены на сервер

en: Number of items in the queue which are delayed by from to seconds, inclusive.
ru: Количество элементов данных в очереди, которые задерживаются от и до секунд, включительно.

en: Number of items in the queue which are delayed in Zabbix server or proxy by "from" till "to" seconds, inclusive.
ru: Количество элементов данных в очереди, которые задерживаются на Zabbix сервере или прокси "от" и "до" секунд, включительно.

en: Number of monitored hosts
ru: Количество наблюдаемых узлов сети

en: Number of online proxies. Returns integer.
ru: Количество онлайн прокси. Возвращает целое число.

en: Number of out-of-window collisions. Returns integer
ru: Количество коллизий out-of-window. Возвращает целое число

en: Number of problems
ru: Количество проблем

en: Number of problems and expand most critical one
ru: Количество проблем и раскрывать наиболее критичную

en: Number of processor cores on VMware hypervisor, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
ru: Количество ядер процессора на гипервизоре VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware

en: Number of processor threads on VMware hypervisor, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
ru: Количество потоков процессора на гипервизоре VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware

en: Number of processors on VMware virtual machine, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Количество процессоров виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: Number of rows
ru: Количество строк

en: Number of seasons
ru: Количество сезонов

en: Number of steps
ru: Количество шагов

en: Number of templates
ru: Количество шаблонов

en: Number of triggers (enabled/disabled [problem/ok])
ru: Количество триггеров (активированных/деактивированных [проблема/ок])

en: Number of triggers in Zabbix database.
ru: Количество триггеров в базе данных Zabbix.

en: Number of unsupported items in Zabbix database.
ru: Количество неподдерживаемых элементов данных в базе данных Zabbix.

en: Number of unsupported items on the host.
ru: Количество неподдерживаемых элементов данных у узла сети.

en: Number of users (online)
ru: Количество пользователей (в сети)

en: Number of users logged in. Returns integer
ru: Количество пользователей в системе. Возвращает число

en: Number of virtual machines on VMware hypervisor, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
ru: Количество виртуальных машин на VMware гипервизоре, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware

en: Number or percentage of inodes. Returns integer for number; float for percentage
ru: Количество inode в процентах. Возвращает целое число для количества; дробное - для процентов

en: Numeral systems
ru: Системы счисления

en: Numeric (float)
ru: Числовой (с плавающей точкой)

en: Numeric (integer)
ru: Числовой (целочисленный)

en: Numeric (unsigned)
ru: Числовой (целое положительное)

en: OID prefix
ru: Префикс OID

en: OK event closes
ru: ОК событие закрывает

en: OK event generation
ru: Генерация ОК событий

en: OOB IP address
ru: OOB IP адрес

en: OOB router
ru: OOB роутер

en: OOB subnet mask
ru: OOB маска подсети

en: OS
ru: ОС

en: OS (Full details)
ru: ОС (полная детализация)

en: OS (Short)
ru: ОС (Короткое описание)

en: Object
ru: Объект

en: Oct
ru: Окт

en: Octal to decimal
ru: Восьмеричное в десятичное

en: October
ru: Октябрь

en: Off
ru: Выкл

en: Offline
ru: Офлайн

en: Old event tag name
ru: Имя тега старого события

en: Old event tag value
ru: Значение тега старого события

en: Old tag name
ru: Имя старого тега

en: On
ru: Вкл

en: On status change triggers blink for
ru: Мигание триггеров при изменении состояния

en: Once
ru: Один раз

en: One
ru: Одна

en: One time only
ru: Единовременно

en: Online
ru: Онлайн

en: Online proxies
ru: Онлайн прокси

en: Only Zabbix agent, SNMPv1, SNMPv2 and SNMPv3 checks can be made unique.
ru: Только Zabbix агент, SNMPv1, SNMPv2 и SNMPv3 проверки могут быть сделаны уникальными.

en: Only administrators can set map owner.
ru: Только администраторы могут указывать владельца карты сети.

en: Only disabled group can be set for deprovisioned users.
ru: Для отозванных пользователей можно указать только деактивированную группу.

en: Only items assigned to enabled hosts are counted
ru: Подсчитываются только элементы данных у активированных узлов сети

en: Only one check can be unique.
ru: Только одна проверка может быть уникальной.

en: Only one user directory of type "%1$s" can exist.
ru: Только один каталог пользователей "%1$s" типа может существовать.

en: Only selected problem | Only selected problems
ru[0]: Только выбранная проблема
ru[1]: Только выбранные проблемы
ru[2]: Только выбранные проблемы

en: Only services without children
ru: Только услуги без дочерних услуг

en: Only services without problem tags
ru: Только услуги без тегов проблем

en: Only super admins can set dashboard owner.
ru: Только супер администраторы могут задавать владельца ПАНЕЛИ.

en: Only super admins can set report owner.
ru: Только супер администраторы могут задавать владельца отчета.

en: Only triggers assigned to enabled hosts and depending on enabled items are counted
ru: Подсчитываются только триггеры у активированных узлов сети и которые зависят от активных элементов данных

en: Open URL
ru: Открыть URL

en: Open in a new window
ru: Открывать в новом окне

en: Open log
ru: Открыть журнал

en: Operating system information. Returns string
ru: Информация об операционной системе. Возвращает строку

en: Operating system version information. Returns JSON
ru: Информация о версии операционной системы. Возвращает JSON

en: Operation
ru: Операция

en: Operation "%1$s" already exists for action "%2$s".
ru: Операция "%1$s" уже существует у действия "%2$s".

en: Operation "%1$s" already exists.
ru: Операция "%1$s" уже существует.

en: Operation cannot be performed due to unauthorized request.
ru: Операция не может быть выполнена из-за несанкционированного запроса.

en: Operation details
ru: Детали операции

en: Operation has no group to operate.
ru: Операция не имеет группу для функционирования.

en: Operation has no template to operate.
ru: Операция не имеет шаблон для функционирования.

en: Operational data
ru: Оперативные данные

[ctx: compact table header]
en: Operational data
ru: Оперативные данные

en: Operations
ru: Операции

en: Operator
ru: Оператор

en: Operator functions
ru: Операторные функции

en: Options
ru: Опции

en: Or
ru: Или

en: Order
ru: Сортировка

en: Order by
ru: Сортировка по

en: Order column
ru: Сортировка по колонке

en: Original
ru: Оригинальное

en: Other
ru: Другое

en: Other configuration parameters
ru: Другие параметры настроек

en: Other parameters
ru: Прочие параметры

en: Others
ru: Другие

en: Outdated
ru: Устаревшая

en: Outgoing traffic statistics on network interface. Returns integer
ru: Статистика исходящего трафика на сетевом интерфейсе. Возвращает число

en: Output
ru: Вывод

en: Overlapping widgets at X:%3$d, Y:%4$d on page #%2$d of dashboard "%1$s".
ru: Наложение виджетов на X:%3$d, Y:%4$d на странице #%2$d панели "%1$s".

[ctx: item_form]
en: Overridden by
ru: Переопределено

en: Override
ru: Замещение

en: Override host
ru: Переопределение узла сети

en: Override item history period
ru: Переопределить период хранения истории элементов данных

en: Override item trend period
ru: Переопределить период хранения динамики изменения элементов данных

en: Override time period selector
ru: Переопределение выбора периода времени

en: Override with name "%1$s" already exists.
ru: Замещение с "%1$s" именем уже существует.

en: Overrides
ru: Замещения

en: Overview
ru: Обзор

en: Owner
ru: Владелец

en: PHP LDAP extension missing.
ru: Отсутствует расширение PHP LDAP.

en: PHP OpenSSL extension missing.
ru: Отсутствует расширение PHP OpenSSL.

en: PHP bcmath extension missing (PHP configuration parameter --enable-bcmath).
ru: Отсутствует расширение PHP bcmath (параметр конфигурации PHP --enable-bcmath).

en: PHP ctype extension missing (PHP configuration parameter --enable-ctype).
ru: Отсутствует расширение PHP ctype (параметр конфигурации PHP --enable-ctype).

en: PHP curl extension missing.
ru: Отсутствует расширение PHP curl.

en: PHP databases support
ru: Поддержка баз данных PHP

en: PHP gd FreeType support
ru: Поддержка PHP gd FreeType

en: PHP gd FreeType support missing.
ru: Поддержка PHP gd FreeType отсутствует.

en: PHP gd GIF image support missing.
ru: Поддержка PHP gd GIF изображений отсутствует.

en: PHP gd GIF support
ru: Поддержка PHP gd GIF

en: PHP gd JPEG image support missing.
ru: Поддержка PHP gd JPEG изображений отсутствует.

en: PHP gd JPEG support
ru: Поддержка PHP gd JPEG

en: PHP gd PNG image support missing.
ru: Поддержка PHP gd PNG изображений отсутствует.

en: PHP gd PNG support
ru: Поддержка PHP gd PNG

en: PHP gd extension missing (PHP configuration parameter --with-gd).
ru: Отсутствует расширение PHP gd (параметр конфигурации PHP --with-gd).

en: PHP gettext extension missing (PHP configuration parameter --with-gettext). Translations will not be available.
ru: Отсутствует расширение PHP gettext (параметр конфигурации PHP --with-gettext). Переводы недоступны.

en: PHP libxml extension missing.
ru: Расширение PHP libxml отсутствует.

en: PHP mbstring extension missing (PHP configuration parameter --enable-mbstring).
ru: Отсутствует расширение PHP mbstring (параметр конфигурации PHP --enable-mbstring).

en: PHP option "%1$s"
ru: PHP опция "%1$s"

en: PHP option "%1$s" must be set to "%2$s"
ru: PHP опция "%1$s" должна быть задана равной "%2$s"

en: PHP session auto start must be disabled (PHP directive "session.auto_start").
ru: Автоматический старт сессий в PHP должен быть отключен (PHP директива "session.auto_start").

en: PHP session extension missing (PHP configuration parameter --enable-session).
ru: Отсутствует расширение PHP session (параметр конфигурации PHP --enable-session).

en: PHP sockets extension missing (PHP configuration parameter --enable-sockets).
ru: Отсутствует расширение PHP sockets (параметр конфигурации PHP --enable-sockets).

en: PHP string function overloading must be disabled.
ru: Перегрузка функции PHP string должна быть отключена.

en: PHP version
ru: Версия PHP

en: PHP xmlreader extension missing.
ru: Расширение PHP xmlreader отсутствует.

en: PHP xmlwriter extension missing.
ru: Расширение PHP xmlwriter отсутствует.

en: PROBLEM
ru: ПРОБЛЕМА

en: PROBLEM event generation mode
ru: Режим генерации событий ПРОБЛЕМА

en: PSK identity
ru: Идентификатор PSK

en: Page %1$d
ru: Страница %1$d

en: Page display period
ru: Период отображения страницы

en: Page not found
ru: Страница не найдена

en: Page received incorrect data
ru: Страница получила некорректные данные

[ctx: page navigation]
en: Pager
ru: Навигатор

en: Parameter
ru: Параметр

en: Parameter "%1$s" is deprecated.
ru: Параметр "%1$s" устарел.

en: Parameter "%1$s" must be enabled.
ru: Параметр "%1$s" должен быть включен.

en: Parameters
ru: Параметры

en: Parameters "esc_step_from" and "esc_step_to" must be set together.
ru: Параметры "esc_step_from" и "esc_step_to" должны быть заданы вместе.

en: Parent discovery rules
ru: Родительские правила обнаружения

en: Parent graphs
ru: Родительские графики

en: Parent host value
ru: Значение родительского узла сети

en: Parent items
ru: Родительские элементы данных

en: Parent services
ru: Родительские услуги

en: Parent templates
ru: Родительские шаблоны

en: Parent triggers
ru: Родительские триггеры

en: Parent web scenarios
ru: Родительские веб-сценарии

en: Parent-child relation conflict in services "%1$s" and "%2$s".
ru: Конфликт взаимосвязи родитель-дочерний в услугах "%1$s" и "%2$s".

en: Parse
ru: Анализ

en: Parse error
ru: Ошибка разбора

en: Passive
ru: Пассивный

en: Password
ru: Пароль

en: Password (once again)
ru: Пароль (подтверждение)

en: Password can only be changed for users using the internal Zabbix authentication.
ru: Пароли можно менять только тем пользователям, которые используют внутреннюю аутентификацию Zabbix.

en: Password is not mandatory for non internal authentication type.
ru: Пароль не обязателен при не внутреннем типе аутентификации.

en: Password must contain
ru: Пароль должен содержать

en: Password policy
ru: Политика паролей

en: Password requirements:
ru: Требования к паролям:

en: Paste
ru: Вставить

en: Paste page
ru: Вставить страницу

en: Paste widget
ru: Вставить виджет

en: Paste without external links
ru: Вставить без внешних связей

en: Pattern
ru: Шаблон

en: Pause operations for suppressed problems
ru: Приостановить операции для подавленных проблем

en: Pause operations for symptom problems
ru: Приостановить операции для симптомных проблем

en: Peak memory usage: %1$s
ru: Пиковое использование памяти: %1$s

en: Percent of time the virtual machine is unable to run because it is contending for access to the physical CPU(s), "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Процент времени, когда виртуальной машине не удалось запуститься по причине конкуренции за доступ к физическим CPU, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: Percentage
ru: Проценты

en: Percentage of host physical memory that has been consumed, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Процент использованной физической памяти хоста, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: Percentage of online proxies. Returns float.
ru: Процентное отношение онлайн прокси. Возвращает дробное значение.

en: Percentage of time that the virtual machine was ready, but could not get scheduled to run on the physical CPU, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - CPU instance
ru: Процент времени, когда виртуальная машина была готова, но не удалось запланировать выполнение на физическом CPU, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware, "экземпляр" - экземпляр CPU

en: Percentile line (left)
ru: Линия процентиля (слева)

en: Percentile line (right)
ru: Линия процентиля (справа)

en: Performs a DNS query. Returns 0 if DNS is down, query time in seconds (with fractions) otherwise
ru: Выполнение DNS запроса. Возвращает 0, если DNS недоступен, в противном случае, время запроса в секундах (с дробной частью)

en: Performs a DNS query. Returns character string with the required type of information
ru: Выполнение DNS запроса. Возвращает строку символов с требуемым типом информации

en: Period
ru: Период

en: Period shift
ru: Сдвиг периода

en: Period type
ru: Тип периода

en: Periods
ru: Периоды

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Permissions can be assigned for user groups only.
ru: Права доступа могут быть назначены только группам пользователей.

en: Persian (fa_IR)
ru: Персидский (fa_IR)

en: Pie
ru: Круговой

en: Pie chart
ru: Круговая диаграмма

en: Placing algorithm
ru: Алгоритм размещения

en: Plain text
ru: Простой текст

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Play sound
ru: Воспроизведение звукового сигнала

en: Please check configuration parameters. If all is correct, press "%1$s" button, or "%2$s" button to change configuration parameters.
ru: Пожалуйста, проверьте параметры конфигурации. Если все верно, нажмите кнопку "%1$s" или кнопку "%2$s" для изменения параметров конфигурации.

en: Please confirm that you want to remove all macros.
ru: Пожалуйста, подтвердите, что вы хотите удалить все макросы.

en: Please confirm that you want to remove all value mappings.
ru: Пожалуйста, подтвердите, что хотите удалить все преобразования значений.

en: Please create database manually, and set the configuration parameters for connection to this database. Press "%1$s" button when done.
ru: Пожалуйста, создайте базу данных вручную и укажите параметры конфигурации для соединения с этой базой. Нажмите кнопку "%1$s" при завершении.

en: Please enable "allow_url_fopen" directive.
ru: Пожалуйста, включите "allow_url_fopen" директиву.

en: Please scan and get your verification code displayed in your authenticator app.
ru: Пожалуйста, отсканируйте и получите свой проверочный код в вашем приложении аутентификации.

en: Please select two elements
ru: Пожалуйста, выберите два элемента

en: Please update configuration
ru: Пожалуйста, обновите настройки

en: Please upgrade to latest major release.
ru: Пожалуйста, обновитесь до последней основной версии.

en: Point size
ru: Размер точек

en: Points
ru: Точки

en: Polish (pl_PL)
ru: Польский (pl_PL)

en: Populates host inventory field
ru: Заполнение поля инвентаря узла сети

en: Port
ru: Порт

en: Port cannot be empty for host interface.
ru: Порт не может быть пустым у интерфейса узла сети.

en: Port range
ru: Диапазон портов

en: Portuguese (pt_BR)
ru: Португальский (pt_BR)

en: Portuguese (pt_PT)
ru: Португальский (pt_PT)

en: Position
ru: Расположение

en: Position is ignored for s, uptime and unixtime units.
ru: Позиция игнорируется для s, uptime и unixtime единиц измерения.

en: Possibly the session has expired or the password was changed.
ru: Возможно сессия просрочена или был изменен пароль.

en: Post fields
ru: Post поля

en: Post type
ru: Тип Post

en: Power usage , "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "max" - Maximum allowed power usage
ru: Потребляемая мощность, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware, "макс" - максимально разрешенная потребляемая мощность

en: Power value
ru: Значение степени

en: Pre-installation summary
ru: Предварительный обзор инсталляции

en: Prediction functions
ru: Функции прогнозирования

en: Preprocessing
ru: Предобработка

en: Preprocessing is a transformation before saving the value to the database. It is possible to define a sequence of preprocessing steps, and those are executed in the order they are set.
ru: Предварительная обработка - преобразование до сохранения значения в базу данных. Можно задать последовательность шагов предварительной обработки, и они будут выполнены в заданном порядке.

en: Preprocessing steps
ru: Шаги предобработки

en: Prev. time
ru: Пред. время

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Previous dashboard
ru: Предыдущая панель

en: Previous day
ru: Предыдущий день

en: Previous month
ru: Предыдущий месяц

en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: Previous value
ru: Предыдущее значение

en: Previous week
ru: Предыдущая неделя

en: Previous year
ru: Предыдущий год

en: Primary POC cell
ru: Первичный мобильный для контакта

en: Primary POC email
ru: Первичный email для контакта

en: Primary POC name
ru: Первичное имя для контакта

en: Primary POC notes
ru: Первичные примечания для контакта

en: Primary POC phone A
ru: Первичный телефон A для контакта

en: Primary POC phone B
ru: Первичный телефон B для контакта

en: Primary POC screen name
ru: Первичное ник-имя для контакта

en: Primary label
ru: Первичная метка

en: Privacy passphrase
ru: Ключевая фраза безопасности

en: Privacy protocol
ru: Протокол безопасности

en: Private
ru: Приватный

en: Private key file
ru: Файл приватного ключа

en: Privilege level
ru: Уровень привилегий

en: Problem
ru: Проблема

[ctx: compact table header]
en: Problem
ru: Проблема

en: Problem created
ru: Проблема создана

en: Problem display
ru: Отображение проблем

en: Problem expression
ru: Выражение проблемы

en: Problem hosts
ru: Узлы сети с проблемами

en: Problem is not suppressed
ru: Проблема не подавлена

en: Problem is suppressed
ru: Проблема подавлена

en: Problem on
ru: Проблема с

en: Problem recovery
ru: Восстановление проблемы

en: Problem resolved
ru: Проблема решена

en: Problem tag filter
ru: Фильтр тегов проблем

en: Problem tags
ru: Теги проблем

en: Problem update
ru: Обновление проблемы

en: Problems
ru: Проблемы

en: Problems by severity
ru: Проблемы по важности

en: Process CPU utilization percentage. Returns float
ru: Утилизация CPU процессом в процентах. Возвращает дробное число

en: Process tags
ru: Обработка тегов

en: Profile
ru: Профиль

en: Prometheus pattern
ru: Шаблон Prometheus

en: Prometheus to JSON
ru: Prometheus в JSON

en: Properties
ru: Свойства

en: Protocol
ru: Протокол

en: Provided API endpoint "%1$s" is invalid.
ru: Указанный API endpoint "%1$s" ошибочен.

en: Provided URL "%1$s" is invalid.
ru: Указанный URL "%1$s" ошибочен.

en: Provided authentication token "%1$s" is empty.
ru: Указанный токен аутентификации "%1$s" пустой.

en: Provided secret path "%1$s" is invalid.
ru: Указанный путь "%1$s" к секрету ошибочный.

en: Provided secret query string "%1$s" is invalid.
ru: Указанная строка запроса "%1$s" секрета ошибочная.

en: Provision now
ru: Инициализировать сейчас

en: Provision selected LDAP user?
ru: Выполнить инициализацию LDAP пользователя?

en: Provision selected LDAP users?
ru: Выполнить инициализацию LDAP пользователей?

en: Provisioned
ru: Инициализирован

en: Provisioning period
ru: Период инициализации

en: Provisioning successful.
ru: Инициализация успешна.

en: Proxies
ru: Прокси

en: Proxy
ru: Прокси

en: Proxy "%1$s" already exists.
ru: Прокси "%1$s" уже существует.

en: Proxy "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
ru: Прокси "%1$s" для узла сети "%2$s" не существует.

en: Proxy "%1$s" is used by action "%2$s".
ru: Прокси "%1$s" используется действием "%2$s".

en: Proxy "%1$s" is used by discovery rule "%2$s".
ru: Прокси "%1$s" используется правилом обнаружения "%2$s".

en: Proxy added
ru: Прокси добавлен

en: Proxy address
ru: Адрес прокси

en: Proxy deleted | Proxies deleted
ru[0]: Прокси удален
ru[1]: Прокси удален
ru[2]: Прокси удален

en: Proxy group
ru: Группа прокси

en: Proxy group "%1$s" already exists.
ru: Группа прокси "%1$s" уже существует.

en: Proxy group "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
ru: Группа прокси "%1$s" для узла сети "%2$s" не существует.

en: Proxy group "%1$s" is used by proxy "%2$s".
ru: Группа прокси "%1$s" используется прокси "%2$s".

en: Proxy group added
ru: Группа прокси добавлена

en: Proxy group deleted | Proxy groups deleted
ru[0]: Группа прокси удалена
ru[1]: Группы прокси удалены
ru[2]: Группы прокси удалены

en: Proxy group updated
ru: Группа прокси обновлена

en: Proxy groups
ru: Группы прокси

en: Proxy is not assigned yet.
ru: Прокси еще не назначен.

en: Proxy mode
ru: Режим прокси

en: Proxy name
ru: Имя прокси

en: Proxy updated
ru: Прокси обновлен

en: Proxy version is not supported by server version %1$s.
ru: Версия прокси не поддерживается сервером версии %1$s.

en: Proxy version is outdated, only data collection and remote execution is available with server version %1$s.
ru: Устаревшая версия прокси, с версией сервера %1$s доступны только сбор данных и удаленное выполнение команд.

en: Public
ru: Публичный

en: Public key
ru: Публичный ключ

en: Public key file
ru: Файл публичного ключа

en: Push
ru: Нажать

en: Quarter
ru: Квартал

[ctx: compact table header]
en: Quarter
ru: Квартал

en: Quarterly
ru: Ежеквартально

en: Query fields
ru: Поля запроса

en: Queue
ru: Очередь

en: Queue details
ru: Детали очереди

en: Queue overview
ru: Обзор очереди

en: Queue overview by proxy
ru: Обзор очереди по прокси

en: RESOLVED
ru: РЕШЕНО

en: Rank
ru: Ранг

en: Raw data
ru: Сырые данные

en: Raw post
ru: Сырой post

en: Read
ru: Чтение

en: Read only
ru: Только чтение

en: Read-only
ru: Только чтение

en: Read-only access to services
ru: Доступ к услугам только на чтение

en: Read-only access to services with tag
ru: Доступ к услугам с тегом только на чтение

en: Read-write
ru: Чтение-запись

en: Read-write access to services
ru: Доступ к услугам на чтение-запись

en: Read-write access to services with tag
ru: Доступ к услугам с тегом на чтение-запись

en: Reads modbus data. Returns various types
ru: Чтение данных modbus. Возвращает разные типы

en: Received value
ru: Полученное значение

en: Recent problems
ru: Недавние проблемы

en: Recipient
ru: Получатель

[ctx: compact table header]
en: Recipient
ru: Получатель

en: Recipient already exists.
ru: Получатель уже существует.

en: Recipient's Zabbix username
ru: Имена пользователей получателей

en: Recipient's name
ru: Имя получателя

en: Recipient's surname
ru: Фамилия получателя

en: Recipients
ru: Получатели

en: Recordset ID
ru: ID набора записей

en: Recovering
ru: Восстановление

en: Recovery
ru: Восстановление

en: Recovery expression
ru: Выражение восстановления

en: Recovery operations
ru: Операции восстановления

en: Recovery time
ru: Время восстановления

[ctx: compact table header]
en: Recovery time
ru: Время восстановления

en: Rectangle
ru: Прямоугольник

en: Reference attribute
ru: Атрибут ссылки

en: Referred widget became unavailable. Please update configuration.
ru: Указанный виджет стал недоступен. Пожалуйста, обновите настройки.

en: Referred widget is unavailable
ru: Указанный виджет недоступен

en: Refresh
ru: Обновить

en: Refresh configuration
ru: Обновить конфигурацию

en: Refresh configuration of the selected proxies?
ru: Обновить конфигурацию на выбранных прокси?

en: Refresh configuration of the selected proxy?
ru: Обновить конфигурацию на выбранном прокси?

en: Refresh interval
ru: Интервал обновления

en: Regenerate
ru: Сгенерировать заново

en: Regenerate selected API token? Previously generated token will become invalid.
ru: Сгенерировать заново выбранный API токен? Ранее сгенерированный токен станет недействительным.

en: Regular
ru: Обычные

en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

en: Regular expression "%1$s" already exists.
ru: Регулярное выражение "%1$s" уже существует.

en: Regular expression added
ru: Регулярное выражение добавлено

en: Regular expression deleted | Regular expressions deleted
ru[0]: Регулярное выражение удалено
ru[1]: Регулярные выражения удалены
ru[2]: Регулярные выражения удалены

en: Regular expression must be a string
ru: Регулярное выражение должно быть строкой

en: Regular expression updated
ru: Регулярное выражение обновлено

en: Regular expressions
ru: Регулярные выражения

en: Related reports
ru: Связанные отчеты

en: Release notes
ru: Заметки по выпуску

en: Release to create a widget.
ru: Отпустите, чтобы создать виджет.

en: Remember me for 30 days
ru: Запомнить меня на 30 дней

en: Remote command
ru: Удаленная команда

en: Remove
ru: Удалить

[ctx: verb]
en: Remove
ru: Удалить

en: Remove all
ru: Удалить все

en: Remove domain name
ru: Удаление имени домена

en: Remove from favorites
ru: Удалить из избранного

en: Remove from host group
ru: Удалить из группы узлов сети

en: Remove from host groups
ru: Удалить из групп узлов сети

en: Remove host
ru: Удалить узел сети

en: Remove host tags
ru: Удалить теги узла сети

[ctx: screen reader]
en: Remove, %1$s
ru: Удаление, %1$s

en: Removed
ru: Удалено

[ctx: screen reader]
en: Removed, %1$s
ru: Удалено, %1$s

en: Rename
ru: Переименовать

en: Repeat on
ru: Повторение в

en: Repeats
ru: Периодичность

en: Replace
ru: Замена

en: Replace dependencies
ru: Заменить зависимости

en: Replacement
ru: Замена

en: Report "%1$s" already exists.
ru: Отчет %1$s" уже существует.

en: Report generated by other users will be changed to the current user.
ru: Отчет сгенерированный другими пользователями изменится на текущего пользователя.

en: Report generating test failed.
ru: Ошибка при генерировании отчета.

en: Report generating test successful.
ru: Тестирование генерирования отчета успешно.

en: Report is currently generated by "%1$s".
ru: Отчет в данный момент сгенерирован "%1$s".

en: Report sending failed for: %1$s.
ru: Ошибка при отправке отчета: %1$s.

en: Report was successfully sent to: %1$s.
ru: Отчет успешно отправлен: %1$s.

en: Reporting period
ru: Период отчета

en: Reports
ru: Отчеты

en: Request body
ru: Тело запроса

en: Request body type
ru: Тип тела запроса

en: Request created successfully
ru: Запрос создан успешно

en: Request sent successfully
ru: Запрос успешно отправлен

en: Request sent successfully. Some items are filtered due to access permissions or type.
ru: Запрос отправлен успешно. Некоторые элементы данных отфильтрованы из-за прав доступа или типа.

en: Request type
ru: Тип запроса

en: Required
ru: Требуется

en: Required host permissions
ru: Требуемые права доступа к узлам сети

en: Required performance of the Zabbix server, in new values per second expected.
ru: Требуемая производительность Zabbix сервера, в ожидаемом количестве новых значений в секунду.

en: Required server performance, new values per second
ru: Требуемое быстродействие сервера, новые значения в секунду

en: Required status codes
ru: Требуемые коды состояния

en: Required string
ru: Требуемая строка

en: Required vps
ru: Требуемый vps

en: Reset
ru: Сбросить

en: Reset TOTP secret
ru: Сброс TOTP секрета

en: Reset all fields to default values?
ru: Сбросить все поля на значения по умолчанию?

en: Reset confirmation
ru: Сбросить подтверждение

en: Reset defaults
ru: Сбросить по умолчанию

en: Reset to initial view
ru: Сброс к начальному виду

en: Resolved
ru: Решено

en: Resolved by
ru: Решено

en: Resolved by event correlation rule "%1$s".
ru: Решено правилом корреляции событий "%1$s".

en: Resolved by event correlation rule.
ru: Решено правилом корреляции событий.

en: Resolved by inaccessible user.
ru: Решено недоступным пользователем.

en: Resolved by user "%1$s".
ru: Решено пользователем "%1$s".

en: Resource
ru: Ресурс

en: Resource ID
ru: ID ресурса

en: Response
ru: Ответ

en: Response code
ru: Код ответа

en: Response time
ru: Время ответа

en: Response type: JSON
ru: Тип ответа: JSON

en: Response type: String
ru: Тип ответа: Строка

en: Result
ru: Результат

en: Result converted to %1$s
ru: Результат сконвертирован в %1$s

en: Result is FALSE
ru: Результат ЛОЖЬ

en: Result is TRUE
ru: Результат ИСТИНА

en: Result is truncated due to its size (%1$s).
ru: Результат обрезан из-за своего размера (%1$s).

en: Result type
ru: Тип результата

en: Result with value map applied
ru: Применён результат с преобразованием значений

en: Retrieve mode
ru: Режим получения

en: Retrieving contents of a file. Returns text
ru: Получение содержимого файла. Возвращает текст

en: Retry
ru: Повтор

en: Return a JSON array with LLD macros describing the MBean objects or their attributes. Can be used for LLD.
ru: Возвращает JSON массив с LLD макросами, которые описывают MBean объекты и их атрибуты. Можно использовать для LLD.

en: Return a JSON array with MBean objects or their attributes. Compared to jmx.discovery it does not define LLD macros. Can be used for LLD.
ru: Возвращает JSON массив с MBean объектами и их атрибутами. В сравнении с jmx.discovery этот ключ не задает LLD макросы. Можно использовать для LLD.

en: Return first column of the first row of the SQL query result.
ru: Возвращает первую колонку первой строки результата SQL запрос.

en: Return value of an attribute of MBean object.
ru: Возвращает значение атрибута MBean объекта.

en: Returns 4-digit string containing octal number with Unix permissions
ru: Получение строки в виде четырех цифр, содержащую восьмеричное число с Unix правами

en: Returns ICMP ping response time in seconds. Example: 0.02
ru: Получение времени ответа на ICMP ping в секундах. Например: 0.02

en: Returns a JSON array describing the host network interfaces configured in Zabbix. Can be used for LLD.
ru: Возвращает JSON массив, который описывает сетевые интерфейсы узла сети в Zabbix. Можно использовать в LLD.

en: Returns a JSON object containing Zabbix server or proxy internal metrics.
ru: Получение JSON объекта, который содержит внутренние метрики Zabbix сервера или прокси.

en: Returns availability of a particular type of checks on the host. Value of this item corresponds to availability icons in the host list. Valid types are: agent, active_agent, snmp, ipmi, jmx.
ru: Получение доступности определенного типа проверок на узле сети. Значение этого элемента данных соответствует иконкам доступности в списке узлов сети. Допустимые типы: agent, active_agent, snmp, ipmi, jmx.

en: Returns current maintenance status of the host.
ru: Получение текущего состояния обслуживания узла сети.

en: Returns information associated with Zabbix Java gateway. Valid params are: ping, version.
ru: Получение информации относящейся к Zabbix Java gateway. Допустимые параметры: ping, version.

en: Returns number of TCP sockets that match parameters. Returns integer
ru: Получение количества TCP сокетов, которые соответствуют параметрам. Возвращает целое число

en: Returns number of UDP sockets that match parameters. Returns integer
ru: Получение количества UDP сокетов, которые соответствуют параметрам. Возвращает целое число

en: Returns number of state changes from disk/memory mode since start. Frequent state changes indicates that either memory buffer size or age must be increased.
ru: Возвращает количество изменений состояния с режимов диск / память с момента запуска. Частое изменение состояния указывает на то, что необходимо увеличить размер буфера или срок хранения данных в буфере.

en: Returns percentage of lost ICMP ping packets.
ru: Получение процента потерянных ICMP ping пакетов.

en: Returns total number of history values written to database.
ru: Возвращает общее количество значений истории, записанных в базу данных.

en: Revert
ru: Сбросить

en: Revert changes
ru: Отменить изменения

en: Right
ru: По правой стороне

en: Right Y
ru: Ось Y справа

en: Right trim
ru: Обрезать справа

en: Role
ru: Роль

en: Romanian (ro_RO)
ru: Румынский (ro_RO)

en: Root cause
ru: Основная причина

en: Rows
ru: Количество строк

en: Rows per page
ru: Количество строк на странице

en: Rules
ru: Правила

en: Run script "%1$s" on Zabbix server
ru: Выполнение скрипта "%1$s" на Zabbix сервере

en: Run script "%1$s" on current host
ru: Выполнение скрипта "%1$s" на текущем узле сети

en: Run script "%1$s" on host groups
ru: Выполнение скрипта "%1$s" в группе узлов сети

en: Run script "%1$s" on hosts
ru: Выполнение скрипта "%1$s" на узлах сети

en: Run specified command on the host. Returns text result of the command; 1 - with mode as nowait (regardless of command result)
ru: Выполнение заданной команды на узле сети. Возвращает текстовый результат команды; 1 - при наличии режима nowait (вне зависимости от результата команды)

en: Russian (ru_RU)
ru: Русский (ru_RU)

[ctx: Saturday short]
en: S
ru: Сб

[ctx: Sunday short]
en: S
ru: Вс

en: SAML group pattern
ru: Шаблон SAML группы

en: SAML settings
ru: Настройки SAML

en: SLA "%1$s" SLO must have no more than 4 fractional digits.
ru: SLA "%1$s" SLO должно содержать не более 4 цифр дробной части.

en: SLA "%1$s" already exists.
ru: SLA "%1$s" уже существует.

en: SLA created
ru: SLA создан

en: SLA deleted | SLAs deleted
ru[0]: SLA удален
ru[1]: SLA удалено
ru[2]: SLA удалены

en: SLA disabled | SLAs disabled
ru[0]: SLA деактивирован
ru[1]: SLA деактивировано
ru[2]: SLA деактивированы

en: SLA enabled | SLAs enabled
ru[0]: SLA активирован
ru[1]: SLA активировано
ru[2]: SLA активированы

en: SLA is disabled.
ru: SLA деактивирован.

en: SLA report
ru: Отчет SLA

en: SLA updated
ru: SLA обновлен

en: SLA with ID "%1$s" is not available.
ru: SLA с ID "%1$s" недоступен.

en: SLAs
ru: SLA

en: SLO service URL
ru: URL единого выхода

en: SMTP server
ru: SMTP сервер

en: SMTP server port
ru: Порт SMTP сервера

en: SNMP agent
ru: SNMP агент

en: SNMP get value
ru: SNMP get значение

en: SNMP interfaces
ru: Интерфейсы SNMP

en: SNMP version
ru: Версия SNMP

en: SNMP walk to JSON
ru: SNMP walk в JSON

en: SNMP walk value
ru: Значение SNMP walk

en: SNMPv1 agent
ru: SNMPv1 агент

en: SNMPv2 agent
ru: SNMPv2 агент

en: SNMPv3 agent
ru: SNMPv3 агент

en: SP entity ID
ru: ID объекта SP

en: SP name ID format
ru: Формат ID объекта SP

en: SQL count: %1$s (selects: %2$s | executes: %3$s)
ru: SQL запросов: %1$s (selects: %2$s | executes: %3$s)

en: SQL query
ru: SQL запрос

en: SQL statement execution has failed "%1$s"
ru: Ошибка при выполнении SQL запроса "%1$s"

en: SQL statement execution has failed "%1$s".
ru: Ошибка при выполнении SQL запроса "%1$s".

en: SSH agent
ru: SSH агент

en: SSL certificate file
ru: Файл SSL сертификата

en: SSL key file
ru: Файл SSL ключа

en: SSL key password
ru: Пароль к SSL ключу

en: SSL verify host
ru: Проверка SSL хоста

en: SSL verify peer
ru: Проверка SSL узла

en: SSO service URL
ru: URL единого входа

en: Sat
ru: Сб

en: Saturday
ru: Суббота

en: Save
ru: Сохранить

en: Save as
ru: Сохранить как

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Save it as "%1$s"
ru: Сохранить как "%1$s"

en: Scale
ru: Шкала

en: Scale size
ru: Размер шкалы

en: Scan directory
ru: Сканировать директорию

en: Scan this QR code
ru: Сканируйте этот QR код

en: Scenario
ru: Сценарий

en: Scenario tags
ru: Теги сценария

en: Schedule
ru: Запланировано

en: Scheduled check
ru: Запланированная проверка

en: Scheduled report
ru: Регулярный отчет

en: Scheduled report added
ru: Регулярный отчет добавлен

en: Scheduled report created
ru: Регулярный отчет создан

en: Scheduled report deleted | Scheduled reports deleted
ru[0]: Регулярный отчет удален
ru[1]: Регулярные отчеты удалены
ru[2]: Регулярные отчеты удалены

en: Scheduled report disabled | Scheduled reports disabled
ru[0]: Регулярный отчет деактивирован
ru[1]: Регулярные отчеты деактивированы
ru[2]: Регулярные отчеты деактивированы

en: Scheduled report enabled | Scheduled reports enabled
ru[0]: Регулярный отчет активирован
ru[1]: Регулярные отчеты активированы
ru[2]: Регулярные отчеты активированы

en: Scheduled report test
ru: Текст регулярных отчетов

en: Scheduled report updated
ru: Регулярный отчет обновлен

en: Scheduled reports
ru: Регулярные отчеты

en: Scheduling
ru: По расписанию

en: Scope
ru: Область

[ctx: selected problems]
en: Scope
ru: Границы

en: Script
ru: Скрипт

en: Script "%1$s" already exists.
ru: Скрипт "%1$s" уже существует.

en: Script added
ru: Скрипт добавлен

en: Script deleted | Scripts deleted
ru[0]: Скрипт удален
ru[1]: Скрипт удален
ru[2]: Скрипт удален

en: Script does not have parameters.
ru: Скрипт не имеет параметров.

en: Script execution
ru: Выполнение скриптов

en: Script execution log
ru: Журнал выполнения скрипта

en: Script execution successful.
ru: Скрипт выполнен успешно.

en: Script name
ru: Имя скрипта

en: Script parameters
ru: Параметры скрипта

en: Script profiler
ru: Профилировщик сценария

en: Script updated
ru: Скрипт обновлен

en: Scripts
ru: Скрипты

en: Search
ru: Поиск

en: Search attribute
ru: Атрибут поиска

en: Search filter
ru: Фильтр поиска

en: Search pattern is empty
ru: Шаблон поиска пустой

en: Search string
ru: Строка поиска

en: Season
ru: Сезон

en: Season deviation window
ru: Окно отклонения от сезона

en: Secondary POC cell
ru: Вторичный мобильный для контакта

en: Secondary POC email
ru: Вторичный email для контакта

en: Secondary POC name
ru: Вторичное имя для контакта

en: Secondary POC notes
ru: Вторичные примечания для контакта

en: Secondary POC phone A
ru: Вторичный телефон A для контакта

en: Secondary POC phone B
ru: Вторичный телефон B для контакта

en: Secondary POC screen name
ru: Вторичное ник-имя для контакта

en: Secondary label
ru: Вторичная метка

en: Seconds
ru: Секунды

en: Secret text
ru: Скрытый текст

en: Security
ru: Безопасность

en: Security level
ru: Уровень безопасности

en: Security name
ru: Имя безопасности

en: Select
ru: Выбрать

en: Select SLA to display SLA report.
ru: Выберите SLA для отображения отчета по SLA.

en: Select prototype
ru: Выбрать прототип

en: Selected
ru: Выбранные

en: Selected and all other problems of related triggers
ru: Выбранные и все другие проблемы связанные с триггерами

en: Selected elements
ru: Выбранные элементы

en: Selected items only
ru: Только выбранные элементы данных

[ctx: screen reader]
en: Selected, %1$s in position %2$d of %3$d
ru: Выбран, %1$s в позиции %2$d из %3$d

[ctx: screen reader]
en: Selected, %1$s, read only, in position %2$d of %3$d
ru: Выбран, %1$s, только чтение, в позиции %2$d из %3$d

en: Send backward
ru: Переместить назад

en: Send message
ru: Отправка сообщения

en: Send message to user groups
ru: Отправка сообщения группам пользователей

en: Send message to users
ru: Отправка сообщения пользователям

en: Send only to
ru: Отправка только через

en: Send to
ru: Отправлять на

en: Send to back
ru: На задний план

en: Send to user groups
ru: Отправка группам пользователей

en: Send to users
ru: Отправка пользователям

en: Sent
ru: Отправлено

en: Sent/Executed
ru: Отправлено / Выполнено

en: Sep
ru: Сен.

en: Separated
ru: Раздельно

en: Separately
ru: Раздельно

en: September
ru: Сентябрь

en: Serial number A
ru: Серийный номер A

en: Serial number B
ru: Серийный номер B

en: Server
ru: Сервер

en: Server (proxy)
ru: Сервер (прокси)

en: Server time
ru: Время на сервере

en: Servers
ru: Серверы

en: Service
ru: Услуга

[ctx: compact table header]
en: Service
ru: Услуга

en: Service "%1$s" cannot have problem tags and children at the same time.
ru: Услуга "%1$s" не может иметь теги проблем и дочерние услуги одновременно.

en: Service actions
ru: Действия услуг

en: Service created
ru: Услуга создана

en: Service data storage period
ru: Период хранения данных услуг

en: Service deleted | Services deleted
ru[0]: Услуга удалена
ru[1]: Услуги удалено
ru[2]: Услуг удалено

en: Service list
ru: Список услуг

en: Service name
ru: Имя услуги

en: Service port
ru: Порт сервиса

en: Service recovery
ru: Восстановление услуги

en: Service tag name
ru: Имя тега услуги

en: Service tag value
ru: Значение тега услуги

en: Service tags
ru: Теги услуг

en: Service type
ru: Тип сервиса

en: Service update
ru: Обновление услуги

en: Service updated
ru: Услуга обновлена

en: Service with ID "%1$s" is not available.
ru: Услуга с ID "%1$s" недоступна.

en: Service with ID "%2$s" is not available for user role "%1$s".
ru: Услуга с ID "%2$s" недоступна для роли пользователей "%1$s".

en: Services
ru: Услуги

en: Services form a circular dependency.
ru: Услуги образуют круговую зависимость.

en: Services updated
ru: Услуги обновлены

en: Session ID or token is expected.
ru: Ожидается ID сессии или токен.

en: Session initialization error.
ru: Ошибка инициализации сессии.

en: Session terminated, re-login, please.
ru: Сессия завершена, пожалуйста, зайдите повторно в систему.

en: Set custom time period
ru: Пользовательский период времени

en: Set error to
ru: Задать ошибку в

en: Set expiration date and time
ru: Задать дату и время срока действия

en: Set host inventory mode
ru: Задать режим инвентарных данных узлов сети

en: Set new value
ru: Задать новое значение

en: Set status to
ru: Задать состояние в

en: Set status to OK
ru: Задать состояние в ОК

en: Set this view as default
ru: Задать этот вид умолчанием

en: Set value to
ru: Задать значением

en: Setting LDAP dereferencing mode failed.
ru: Не удалось задать режим разыменовывания LDAP.

en: Setting LDAP protocol failed.
ru: Не удалось задать LDAP протокол.

en: Setting LDAP referrals to "Off" failed.
ru: Не удалось задать LDAP referral значением "Off".

en: Settings
ru: Настройки

en: Severity
ru: Важность

[ctx: compact table header]
en: Severity
ru: Важность

[ctx: screen reader]
en: Severity changed
ru: Важность изменена

en: Severity changes
ru: Изменения важности

[ctx: screen reader]
en: Severity decreased
ru: Важность уменьшена

en: Severity filter
ru: Фильтр важности

[ctx: screen reader]
en: Severity increased
ru: Важность увеличена

en: Shape
ru: Фигура

en: Shared
ru: Общий доступ

en: Sharing
ru: Общий доступ

en: Sharing option "%1$s" is missing a value for map "%2$s".
ru: Отсутствует значение опции общего доступа "%1$s" у карты сети "%2$s".

en: Short
ru: Короткий

en: Shortened
ru: Сокращённое

en: Show
ru: Показать

en: Show aggregation function
ru: Отображение функции агрегирования

en: Show arc
ru: Показать дугу

en: Show column header
ru: Текст заголовка столбцов

en: Show data in maintenance
ru: Показывать данные в обслуживании

en: Show details
ru: Подробная информация

en: Show header
ru: Отображение заголовка

en: Show hosts in maintenance
ru: Узлы сети в обслуживании

en: Show labels
ru: Показывать подписи

en: Show legend
ru: Легенда

en: Show lines
ru: Количество строк

en: Show number of records
ru: Отображение количества записей

en: Show only totals
ru: Только итоговые значения

en: Show operational data
ru: Оперативные данные

en: Show periods
ru: Отображение периодов

en: Show problems
ru: Проблемы

en: Show selected
ru: Показать выбранное

en: Show sidebar
ru: Отображать боковую панель

en: Show software update check details
ru: Детали проверки обновлений программного обеспечения

en: Show suppressed problems
ru: Подавленные проблемы

en: Show symptoms
ru: Симптомы

en: Show tags
ru: Отображать теги

en: Show technical errors
ru: Отображение технических ошибок

en: Show text as HTML
ru: Показать текст в виде HTML

en: Show thumbnail
ru: Миниатюра

en: Show timeline
ru: Шкала времени

en: Show timestamp
ru: Отображение метки времени

en: Show total value
ru: Отображение общего значения

en: Show triggers
ru: Отображать триггеры

en: Show unavailable maps
ru: Отображать недоступные карты

en: Show units
ru: Показывать единицы измерения

en: Show value
ru: Отображение значения

en: Show warning if Zabbix server is down
ru: Показывать предупреждение, если Zabbix сервер недоступен

en: Show working time
ru: Отображать рабочее время

en: Shown
ru: Отображено

en: Shown as the account name to all MFA users in authenticator apps.
ru: Отображается именем аккаунта всем пользователям MFA в приложениях аутентификации.

en: Shown as the label to all MFA users in authenticator apps.
ru: Отображается в виде метки всем пользователям MFA в приложениях аутентификации.

en: Sidebar control
ru: Управление боковой панелью

en: Sign
ru: Подпись

en: Sign in
ru: Войти

en: Sign in with HTTP
ru: Вход с HTTP

en: Sign in with Single Sign-On (SAML)
ru: Войти через систему единого входа (SAML)

en: Sign out
ru: Выход

en: Simple
ru: Простой

en: Simple change
ru: Простое изменение

en: Simple check
ru: Простая проверка

en: Simple graph
ru: Простой график

en: Simple graph prototype
ru: Прототип простого графика

en: Simple graphs
ru: Простые графики

en: Simple triggers
ru: Простые триггеры

en: Single
ru: Одиночная

en: Single line
ru: В одну строку

en: Single line - result will be displayed in a single line and truncated to specified length.
ru: В одну строку - результат отобразится одной строке и будет обрезан до заданной длины.

en: Site ZIP / postal
ru: Почтовый индекс

en: Site address A
ru: Адрес A

en: Site address B
ru: Адрес B

en: Site address C
ru: Адрес C

en: Site city
ru: Город

en: Site country
ru: Страна

en: Site notes
ru: Заметки

en: Site rack location
ru: Размещение стойки

en: Site state / province
ru: Область / район

en: Size
ru: Размер

en: Size of the response received from Zabbix server "%1$s" exceeds the allowed size of %2$s bytes. This value can be increased in the ZBX_SOCKET_BYTES_LIMIT constant in include/defines.inc.php.
ru: Размер полученного ответа от Zabbix сервера "%1$s" превышает допустимый размер в %2$s байт. Это значение можно увеличить с помощью ZBX_SOCKET_BYTES_LIMIT константы в include/defines.inc.php.

en: Snooze
ru: Заснуть

en: Snooze for %1$s
ru: Отложить для %1$s

en: Software
ru: Программное обеспечение

en: Software (Full details)
ru: Программное обеспечение (полная детализация)

en: Software application A
ru: Программное обеспечение A

en: Software application B
ru: Программное обеспечение B

en: Software application C
ru: Программное обеспечение C

en: Software application D
ru: Программное обеспечение D

en: Software application E
ru: Программное обеспечение E

en: Software architecture information. Returns string
ru: Информация об архитектуре программного обеспечения. Возвращает строку

en: Software update last checked
ru: Время последней проверки программного обеспечения

en: Some of the history for this item may be compressed, deletion is not available.
ru: Некоторые данные истории этого элемента данных могут быть сжаты, удаление недоступно.

en: Sort entries by
ru: Сортировка записей по

en: Sort order (0->999)
ru: Порядок сортировки (0->999)

en: Sorting by field "%1$s" not allowed.
ru: Сортировка по полю "%1$s" не разрешена.

en: Source
ru: Источник

en: Space between sectors
ru: Интервал между секторами

en: Spanish (es_ES)
ru: Испанский (es_ES)

en: Specified role was not found.
ru: Указанная роль не найдена.

en: Specified script does not exist or you do not have rights on it for action operation command.
ru: Указанный скрипт не существует или вы не имеете к нему прав доступа в команде операции действия.

en: Specify host to see the graphs.
ru: Укажите узел сети, чтобы увидеть графики.

en: Specify some filter condition to see the values.
ru: Укажите какое-нибудь условие в фильтре для просмотра значений.

en: Speed
ru: Скорость

en: Stacked
ru: Стэкируемый

en: Staircase
ru: Лестница

en: Standard items
ru: Стандартные элементы данных

en: Standby
ru: Резервный

en: Start
ru: Начало

en: Start date
ru: Дата начала

en: Start in
ru: Начинать в

en: Start slideshow
ru: Начать слайд-шоу

en: Start slideshow automatically
ru: Запускать слайд-шоу автоматически

en: Start time
ru: Время начала

en: Start time must be less than end time for SLA "%1$s".
ru: Время начала должно быть меньше времени окончания для SLA "%1$s".

en: Start time must be less than end time for excluded downtime "%2$s" of SLA "%1$s".
ru: Время начала должно быть меньше времени завершения для исключения времени простоя "%2$s" SLA "%1$s".

en: Starting TLS failed.
ru: Инициализация TLS не удалась.

en: Startup time of Zabbix server, Unix timestamp.
ru: Время запуска Zabbix сервера, Unix timestamp.

en: State
ru: Состояние

en: State of proxy group. Returns integer: 0 - unknown; 1 - offline; 2 - recovering; 3 - online; 4 - degrading.
ru: Состояние группы прокси. Возвращает целое число: 0 - неизвестно; 1 - офлайн; 2 - восстановление; 3 - онлайн; 4 - нестабильный.

en: State of proxy memory buffer.
ru: Состояние буфера памяти прокси.

[ctx: history source selection method]
en: Static
ru: Статическое

en: Statistics and availability of Zabbix write cache. Cache - one of values (modes: all, float, uint, str, log, text, not supported), history (modes: pfree, free, total, used, pused), index (modes: pfree, free, total, used, pused), trend (modes: pfree, free, total, used, pused).
ru: Статистика и доступность кэша записи в Zabbix. Кэш - одно из значений (режимы: all, float, uint, str, log, text, not supported), history (режимы: pfree, free, total, used, pused), index (режимы: pfree, free, total, used, pused), trend (режимы: pfree, free, total, used, pused).

en: Statistics and availability of proxy memory buffer. Mode (modes: pfree, free, total, used, pused).
ru: Статистика и доступность буфера памяти прокси. Режим (режимы: pfree, free, total, used, pused).

en: Status
ru: Состояние

[ctx: compact table header]
en: Status
ru: Состояние

en: Status calculation rule
ru: Правило вычисления состояния

en: Status calculation rule and additional rules are only applicable if child services exist.
ru: Правило вычисления состояния и дополнительные правила применяются только, если существуют дочерние услуги.

en: Status codes
ru: Коды состояний

en: Status disabled
ru: Состояние деактивировано

en: Status maintenance
ru: Состояние в обслуживании

en: Status of discovery
ru: Состояние обнаружения

en: Status ok
ru: Состояние ок

en: Status only
ru: Только состояние

en: Status problem
ru: Состояние проблемы

en: Status propagation rule
ru: Правило распространения состояния

en: Step
ru: Шаг

en: Step "%1$s" [%2$s of %3$s] failed: %4$s
ru: Шаг "%1$s" [%2$s из %3$s] завершен с ошибкой: %4$s

en: Step duration
ru: Длительность шага

en: Step of web scenario
ru: Шаг веб-сценария

en: Step with name "%1$s" already exists.
ru: Шаг с именем "%1$s" уже существует.

en: Steps
ru: Шаги

en: Stop
ru: Остановить

en: Stop processing
ru: Остановка обработки

en: Stop slideshow
ru: Остановить слайд-шоу

en: Stopped
ru: Остановлена

en: Storage of secrets
ru: Хранилище секретов

en: Store credentials in
ru: Хранение учётных данных в

en: Store up to
ru: Хранить до

en: Stored in Vault secret
ru: Хранится в Хранилище секретов

en: String
ru: Строка

en: String functions
ru: Строковые функции

en: Structured data
ru: Составные данные

en: Subfilter
ru: Подфильтр

en: Subject
ru: Тема

[ctx: encryption certificate]
en: Subject
ru: Субъект

en: Submap
ru: Подкарта

en: Subscription
ru: Подписка

en: Subscriptions
ru: Подписки

en: Success Audit
ru: Аудит успеха

en: Success message
ru: Сообщение об успехе

en: Sum of incoming and outgoing traffic statistics on network interface. Returns integer
ru: Суммарная статистика входящего и исходящего трафика на сетевом интерфейсе. Целочисленное значение.

en: Sun
ru: Вс

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Super admin
ru: Супер-администратор

en: Support
ru: Поддержка

en: Support for Oracle DB is deprecated since Zabbix 7.0 and will be removed in future versions.
ru: Начиная с Zabbix 7.0, поддержка БД Oracle является устаревшей и будет прекращена в будущих версиях.

en: Supported formats:
ru: Поддерживаемые макросы:

en: Supported macros:
ru: Поддерживаемые макросы:

en: Suppress
ru: Подавление

en: Suppress problems
ru: Подавление проблем

en: Suppress until
ru: Подавлено до

en: Suppressed
ru: Подавлено

en: Suppressed till: %1$s
ru: Подавлено до: %1$s

en: Swap in (from device into memory) statistics. Returns integer
ru: Статистика swap in (с устройства в память). Возвращает число

en: Swap out (from memory onto device) statistics. Returns integer
ru: Статистика swap out (из памяти на устройство). Возвращает число

en: Swap space size in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
ru: Размер файла подкачки в байтах или в процентах от всего размера. Возвращает целое число для байт; дробное для процентов

en: Swedish (sv_SE)
ru: Шведский (sv_SE)

en: Switching authentication method will reset all except this session! Continue?
ru: Переключение метода аутентификации сбросит все сессии исключая эту! Продолжить?

en: Symptom
ru: Симптом

en: System
ru: Системный

en: System boot time. Returns integer (Unix timestamp)
ru: Время загрузки системы. Возвращает целое число (Unix timestamp)

en: System default
ru: Системное по умолчанию

en: System error occurred. Please contact Zabbix administrator.
ru: Произошла системная ошибка. Пожалуйста, свяжитесь с администратором Zabbix.

en: System error.
ru: Системная ошибка.

en: System host name. Returns string
ru: Имя узла сети системы. Возвращает строку

en: System information
ru: Информация о системе

en: System locale
ru: Локализация системы

en: System statistics. Returns integer or float
ru: Статистика системы. Возвращает целое число или дробное

en: System stats
ru: Статистика системы

en: System time. Returns integer with type as UTC; string - with type as local
ru: Системное время. Возвращает целое число для типа UTC; строку - для типа local

en: System uptime in seconds. Returns integer
ru: Системное время в секундах. Возвращает число

[ctx: Thursday short]
en: T
ru: Чт

[ctx: Tuesday short]
en: T
ru: Вт

en: TELNET agent
ru: TELNET агент

en: TOTAL
ru: ВСЕГО

en: TOTP secret for user "%1$s" has been reset.
ru: Секрет TOTP был сброшен "%1$s" пользователю.

en: TOTP secret reset successful.
ru: Секрет TOTP успешно сброшен.

en: TRUE
ru: ИСТИНА

en: Table "%1$s" does not exist.
ru: Таблица "%1$s" не существует.

en: Table "%1$s" doesn't have a field named "%2$s".
ru: У таблицы "%1$s" нет поля с названием "%2$s".

en: Tag
ru: Тег

en: Tag display priority
ru: Приоритет отображения тегов

en: Tag filter
ru: Фильтр тегов

en: Tag for matching
ru: Теги для совпадения

en: Tag list
ru: Список тегов

en: Tag name
ru: Имя тега

en: Tag value
ru: Значение тега

en: Tag values
ru: Значения тегов

en: Tags
ru: Теги

[ctx: compact table header]
en: Tags
ru: Теги

en: Target
ru: Цель

en: Target list
ru: Список целей

en: Target type
ru: Тип цели

en: Template
ru: Шаблон

en: Template "%1$s" already exists.
ru: Шаблон "%1$s" уже существует.

en: Template "%1$s" cannot be without template group.
ru: Шаблон "%1$s" не может существовать без группы шаблонов.

en: Template "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
ru: Шаблон "%1$s" для узла сети "%2$s" не существует.

en: Template added
ru: Шаблон добавлен

en: Template cannot be linked to another template more than once even through other templates.
ru: Шаблон не может быть присоединен к другому шаблону несколько раз, даже через другие шаблоны.

en: Template dashboard
ru: Шаблон панели

en: Template dashboards
ru: Шаблоны панелей

en: Template deleted | Templates deleted
ru[0]: Шаблон удален
ru[1]: Шаблоны удалены
ru[2]: Шаблоны удалены

en: Template group
ru: Группа шаблона

en: Template group "%1$s" already exists.
ru: Группа шаблонов "%1$s" уже существует.

en: Template group added
ru: Группа шаблонов добавлена

en: Template group deleted | Template groups deleted
ru[0]: Группа шаблонов удалена
ru[1]: Группы шаблонов удалены
ru[2]: Группы шаблонов удалены

en: Template group updated
ru: Группа шаблонов обновлена

en: Template group with ID "%1$s" is not available.
ru: Группа шаблонов с "%1$s" недоступна.

en: Template groups
ru: Группы шаблонов

en: Template linkage
ru: Присоединение шаблонов

en: Template macros
ru: Шаблонные макросы

en: Template name
ru: Имя шаблона

en: Template permissions
ru: Права доступа к шаблонам

en: Template trigger
ru: Шаблонный триггер

en: Template updated | Templates updated
ru[0]: Шаблон обновлен
ru[1]: Шаблоны обновлены
ru[2]: Шаблоны обновлены

en: Template value
ru: Значение шаблона

en: Template with host name "%1$s" already exists.
ru: Шаблон с именем узла сети "%1$s" уже существует.

en: Template with the same name "%1$s" already exists.
ru: Шаблон с таким же именем "%1$s" уже существует.

en: Template with the same visible name "%1$s" already exists.
ru: Шаблон с таким же видимым именем "%1$s" уже существует.

en: Template with visible name "%1$s" already exists.
ru: Шаблон с видимым именем "%1$s" уже существует.

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Templates "%1$s" unlinked from hosts "%2$s".
ru: Шаблоны "%1$s" отсоединены от узлов сети "%2$s".

en: Templates linked by host discovery cannot be unlinked.
ru: Шаблоны, присоединённые обнаружением узлов сети, нельзя отсоединять.

en: Test
ru: Тест

en: Test all steps
ru: Тест всех шагов

en: Test authentication
ru: Тест аутентификации

en: Test confirmation
ru: Тест подтверждения

en: Test data
ru: Тестовые данные

en: Test expressions
ru: Тест выражений

en: Test item
ru: Тест элемента данных

en: Test media type "%1$s"
ru: Тест способа оповещения "%1$s"

en: Test of "%1$s" items is not supported.
ru: Тестирование "%1$s" элементов данных не поддерживается.

en: Test report generating
ru: Генерация тестового отчета

en: Test string
ru: Тестовая строка

en: Test subject
ru: Тестовая тема

en: Test user input
ru: Тест ввода данных пользователем

en: Test with
ru: Тест с

en: Text
ru: Текст

en: Text, supports {INVENTORY.*}, {HOST.*} macros
ru: Текст, поддерживаются {INVENTORY.*}, {HOST.*} макросы

en: The "%1$s.%2$s" method must be called without authorization header.
ru: Метод "%1$s.%2$s" должен вызываться без заголовка авторизации.

en: The "%1$s.%2$s" method must be called without the "auth" parameter.
ru: Метод "%1$s.%2$s" должен вызываться без "auth" параметра.

en: The %1$s is not discovered anymore and %2$s, %3$s.
ru: %1$s более не обнаруживается и %2$s, %3$s.

en: The %1$s is not discovered anymore and %2$s.
ru: %1$s более не обнаруживается и %2$s.

en: The URL template is used to load and display the tile layer on geographical maps.
ru: Шаблон URL используется для загрузки и отображения слоя плитки на географических картах.

en: The Zabbix database version does not match current requirements. Your database version: %1$s. Required version: %2$s. Please contact your system administrator.
ru: Версия базы данных Zabbix не соответствует текущим требованиям. Ваша версия базы данных: %1$s. Требуемая версия: %2$s. Пожалуйста, обратитесь к своему системному администратору.

en: The average time a read from the virtual disk takes, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - disk device instance
ru: Среднее время чтения с виртуального диска, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware, "экземпляр" - экземпляр дискового устройства

en: The average time a write to the virtual disk takes, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - disk device instance
ru: Среднее время записи на виртуальный диск, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware, "экземпляр" - экземпляр дискового устройства

en: The cloned host contains user defined macros with type "Secret text". The value and type of these macros were reset.
ru: Склонированный узел сети содержит пользовательские макросы с типом "Скрытый текст". Значения и тип этих макросов сброшены.

en: The cloned host prototype contains user defined macros with type "Secret text". The value and type of these macros were reset.
ru: Склонированный прототип узлов сети содержит пользовательские макросы с типом "Скрытый текст". Значения и тип этих макросов сброшены.

en: The cloned template contains user defined macros with type "Secret text". The value and type of these macros were reset.
ru: Склонированный шаблон содержит пользовательские макросы с типом "Скрытый текст". Значения и тип этих макросов сброшены.

en: The following placeholders are supported:
ru: Поддерживаются следующие символы-заполнители:

en: The graph is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
ru: График более не обнаруживается и будет удален через %1$s (%2$s в %3$s).

en: The graph is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
ru: График более не обнаруживается и будет удален при следующей обработке правила обнаружения.

en: The host being cloned belongs to a host group you don't have write permissions to. Non-writable group has been removed from the new host.
ru: Клонируемый узел сети принадлежит группе узлов сети, к которой у вас нет прав на запись. Группа, недоступная для записи, удалена с нового узла сети.

en: The host group is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
ru: Группа узлов сети более не обнаруживается и будет удалена через %1$s (%2$s в %3$s).

en: The host group is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
ru: Группа узлов сети более не обнаруживается и будет удалена в процессе следующей обработки правила обнаружения.

en: The host is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
ru: Узел сети более не обнаруживается и будет удален через %1$s (%2$s в %3$s).

en: The host is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
ru: Узел сети более не обнаруживается и будет удален при следующем выполнении правила обнаружения.

en: The image is used in icon map %1$s. | The image is used in icon maps %1$s.
ru[0]: Изображение используется в соответствии иконок %1$s.
ru[1]: Изображение используется в соответствиях иконок %1$s.
ru[2]: Изображение используется в соответствиях иконок %1$s.

en: The image is used in map %1$s. | The image is used in maps %1$s.
ru[0]: Изображение используется на карте сети %1$s.
ru[1]: Изображение используется на картах сети %1$s.
ru[2]: Изображение используется на картах сети %1$s.

en: The item is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
ru: Элемент данных более не обнаруживается и будет удален через %1$s (%2$s в %3$s).

en: The item is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
ru: Элемент данных более не обнаруживается и будет удален при следующем выполнении правила обнаружения.

en: The maximum zoom level is "%1$s".
ru: Максимальный уровень масштаба - "%1$s".

en: The number of processes. Returns integer
ru: Количество процессов. Возвращает число

en: The parameter "%1$s" is missing from the user attributes.
ru: Параметр "%1$s" отсутствует в атрибутах пользователя.

en: The received JSON is not a valid JSON-RPC request.
ru: Полученный JSON не является корректным JSON-RPC запросом.

en: The requested remote-procedure does not exist / is not available
ru: Запрашиваемая удаленная процедура не существует / недоступна

en: The template being cloned belongs to a template group you don't have write permissions to. Non-writable group has been removed from the new template.
ru: Клонируемый шаблон принадлежит группе шаблонов, к которой у вас нет прав на запись. Группа, недоступная для записи, удалена с нового шаблона.

en: The token has expired. Please update the expiry date to use the token.
ru: У токена истек срок действия. Пожалуйста, обновите дату истечения срока действия для использования этого токена.

en: The trigger is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
ru: Триггер более не обнаруживается и будет удален через %1$s (%2$s в %3$s).

en: The trigger is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
ru: Триггер более не обнаруживается и будет удален при следующей обработке правила обнаружения.

en: The value should be greater than LLD rule update interval.
ru: Значение должно превышать интервал обновления LLD правила.

en: The verification code was incorrect, please try again.
ru: Неверный проверочный код, пожалуйста, попробуйте снова.

en: Theme
ru: Тема

en: These parameters will be passed to the script as command-line arguments in the specified order.
ru: Эти параметры будут переданы в скрипт аргументами командной строки в указанном порядке.

en: This day last week
ru: Этот день прошлой недели

en: This field is automatically populated by item "%1$s".
ru: Это поле автоматически заполняется "%1$s" элементом данных.

en: This is the test message from Zabbix
ru: Это тестовое сообщение от Zabbix

en: This month
ru: Этот месяц

en: This month so far
ru: В этом месяце

en: This setting applies only to numeric data.
ru: Эта настройка применяется только к числовым данным.

en: This setting applies only to numeric data. Non-numeric data will always be taken from history.
ru: Эта настройка применяется только к числовым данным. Нечисловые данные всегда берутся из истории.

en: This setting should be enabled, because history tables contain compressed chunks.
ru: Эта настройка должна быть активирована, поскольку таблицы истории содержат сжатые порции.

en: This setting should be enabled, because trend tables contain compressed chunks.
ru: Эта настройка должна быть активирована, поскольку таблицы динамики изменений содержат сжатые порции.

en: This setting will display local time instead of the timestamp. "Show timestamp" must also be checked in the advanced configuration.
ru: Эта настройка отобразит локальное время вместо метки времени. Также необходимо выбрать "Отображение метки времени" в расширенных настройках.

en: This type of information may not match the key.
ru: Этот тип информации может не соответствовать ключу.

en: This user is IdP provisioned. Manual changes for provisioned fields are not allowed.
ru: Этот пользователь инициализирован IdP. Внесение изменений вручную в поля заполненные при инициализации не допускается.

en: This week
ru: Эта неделя

en: This week so far
ru: На этой неделе

en: This year
ru: Этот год

en: This year so far
ru: В этом году

en: Threshold
ru: Порог

en: Thresholds
ru: Пороги

en: Throttling
ru: Троттлинг

en: Thu
ru: Чт

en: Thursday
ru: Четверг

en: Tile URL
ru: URL плитки

en: Tile provider
ru: Провайдер плитки

en: Tile provider attribution data displayed in a small text box on the map.
ru: Данные атрибуции поставщика плитки отображаются в небольшом текстовом поле на карте.

en: Till
ru: До

en: Time
ru: Время

[ctx: compact table header]
en: Time
ru: Время

en: Time a particular Zabbix process or a group of processes (identified by <type> and <mode>) spent in <state> in percentage.
ru: Время конкретного процесса Zabbix или группы процессов (задаётся <типом> и <режимом>) проведённое в <состоянии> в процентах.

en: Time elapsed:
ru: Затрачено времени:

en: Time filter default period
ru: Период фильтра времени по умолчанию

en: Time of proxy last access. Name - proxy name. Valid params are: lastaccess - Unix timestamp, delay - seconds.
ru: Время последнего обращения прокси. Имя - имя прокси. Допустимые параметры: lastaccess - штамп времени в Unix формате, задержка - секунды.

en: Time period
ru: Период времени

en: Time shift
ru: Сдвиг по времени

en: Time type
ru: Тип времени

en: Time zone
ru: Часовой пояс

en: Timeout
ru: Время ожидания

en: Timeouts
ru: Время ожидания

en: Timeouts are disabled because the proxy and server versions do not match.
ru: Время ожидания отключено, поскольку версии прокси и сервера не совпадают.

en: Timeouts for item types
ru: Время ожидания по типам элементов данных

en: Timestamp
ru: Время

[ctx: compact table header]
en: Timestamp
ru: Время

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: To
ru: К

en: To set a host interface select a single item type for all items
ru: Чтобы задать интерфейс узла сети выберите один тип элемента данных из всех элементов данных

en: Today
ru: Сегодня

en: Today so far
ru: Сегодня до сих пор

en: Top
ru: По верхнему краю

en: Top 100 triggers
ru: Топ 100 триггеров

en: Top N
ru: Первые N

en: Top hosts
ru: Топ узлов сети

en: Top triggers
ru: Топ триггеров

en: Total
ru: Всего

[ctx: compact table header]
en: Total
ru: Всего

en: Total Elasticsearch time: %1$s
ru: Всего затрачено времени на Elasticsearch: %1$s

en: Total Hosts
ru: Всего узлов сети

en: Total SQL time: %1$s
ru: Всего затрачено времени на SQL: %1$s

en: Total time elapsed, in seconds, since last operating system boot-up, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Общее время, в секундах, прошедшее с момента последней загрузки операционной системы, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: Total time: %1$s
ru: Всего затрачено времени: %1$s

en: Totals
ru: Общее количество

en: Trace
ru: Трассировка

en: Transaction has not been closed. Aborting...
ru: Транзакция не была закрыта. Откат...

en: Transform SQL query result into a JSON array for low-level discovery.
ru: Преобразование результата SQL запроса в JSON массив для низкоуровневого обнаружения.

en: Transform SQL query result into a JSON array.
ru: Преобразование результата SQL запроса в JSON массив.

en: Transparency
ru: Прозрачность

en: Transport error.
ru: Транспортная ошибка.

[ctx: missing data function]
en: Treat as 0
ru: В виде 0

en: Trend function cache statistics. Valid parameters are: all, hits, phits, misses, pmisses, items, pitems and requests.
ru: Статистика кэша функции динамики изменений. Допустимые значения: all, hits, phits, misses, pmisses, items, pitems и requests.

en: Trends
ru: Динамика изменений

en: Trigger
ru: Триггер

en: Trigger "%1$s" already exists on "%2$s".
ru: Триггер "%1$s" уже существует у "%2$s".

en: Trigger "%1$s" belongs to templates with different linkages.
ru: Триггер "%1$s" принадлежит шаблонам с разными связями.

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the host "%3$s", because dependencies on triggers from a child template or host are not allowed.
ru: Триггер "%1$s" не может зависеть от триггера "%2$s" с узла сети "%3$s", так как зависимости от триггеров с дочерних шаблонов или узлов сети не разрешены.

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the template "%3$s", because dependencies on triggers from a child template or host are not allowed.
ru: Триггер "%1$s" не может зависеть от триггера "%2$s" с шаблона "%3$s", так как зависимости от триггеров с дочерних шаблонов или узлов сети не разрешены.

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the template "%3$s", because dependencies on triggers from the parent template are not allowed.
ru: Триггер "%1$s" не может зависеть от триггера "%2$s" с шаблона "%3$s", так как зависимости от триггеров с родительского шаблона не разрешены.

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur for host "%4$s".
ru: Триггер "%1$s" не может зависеть от триггера "%2$s", так как появится циклическая зависимость (%3$s) для узла сети "%4$s".

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur for template "%4$s".
ru: Триггер "%1$s" не может зависеть от триггера "%2$s", так как появится циклическая зависимость (%3$s) для шаблона "%4$s".

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur.
ru: Триггер "%1$s" не может зависеть от триггера "%2$s", так как появится циклическая зависимость (%3$s).

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because dependencies of host triggers on template triggers are not allowed.
ru: Триггер "%1$s" не может зависеть от триггера "%2$s", так как зависимости триггеров узлов сети от триггеров шаблонов не разрешены.

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because the template "%3$s" is not linked to the host "%4$s".
ru: Триггер "%1$s" не может зависеть от триггера "%2$s", так как шаблон "%3$s" не присоединен к узлу сети "%4$s".

en: Trigger "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because the template "%3$s" is not linked to the template "%4$s".
ru: Триггер "%1$s" не может зависеть от триггера "%2$s", так как шаблон "%3$s" не присоединен к шаблону "%4$s".

en: Trigger "%1$s" depends on trigger "%2$s", which does not exist.
ru: Триггер "%1$s" зависит от триггера "%2$s", который не существует.

en: Trigger URL
ru: URL триггера

en: Trigger actions
ru: Действия триггеров

en: Trigger added
ru: Триггер добавлен

en: Trigger copied | Triggers copied
ru[0]: Триггер скопирован
ru[1]: Триггера скопированы
ru[2]: Триггера скопированы

en: Trigger count
ru: Количество триггеров

en: Trigger data storage period
ru: Период хранения данных триггеров

en: Trigger deleted | Triggers deleted
ru[0]: Триггер удален
ru[1]: Триггеры удалены
ru[2]: Триггеры удалены

en: Trigger details
ru: Детали триггера

en: Trigger disabled | Triggers disabled
ru[0]: Триггер деактивирован
ru[1]: Триггеры деактивированы
ru[2]: Триггеры деактивированы

en: Trigger displaying options
ru: Опции отображения триггеров

en: Trigger enabled | Triggers enabled
ru[0]: Триггер активирован
ru[1]: Триггеры активированы
ru[2]: Триггеры активированы

en: Trigger has items from template "%1$s" that is not linked to host.
ru: У триггера есть элементы данных из шаблона "%1$s", которые не соединены с узлом сети.

en: Trigger in "unknown" state
ru: Триггер в "неизвестном" состоянии

en: Trigger in template "%1$s" has dependency with trigger in template "%2$s".
ru: У триггера из шаблона "%1$s" есть зависимость от триггера из шаблона "%2$s".

en: Trigger label type
ru: Тип подписи к триггеру

en: Trigger limit
ru: Лимит триггеров

en: Trigger overview
ru: Обзор триггеров

en: Trigger prototype
ru: Прототип триггеров

en: Trigger prototype "%1$s" already exists on "%2$s".
ru: Прототип триггера "%1$s" уже существует у "%2$s".

en: Trigger prototype "%1$s" belongs to templates with different linkages.
ru: Прототип триггера "%1$s" принадлежит шаблонам с разными связями.

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the non-existent trigger "%2$s" on the host "%3$s".
ru: Прототип триггеров "%1$s" не может зависеть от несуществующего триггера "%2$s" на узле сети "%3$s".

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the non-existent trigger "%2$s" on the template "%3$s".
ru: Прототип триггеров "%1$s" не может зависеть от несуществующего триггера "%2$s" с шаблона "%3$s".

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the host "%3$s", because dependencies on triggers from a child template or host are not allowed.
ru: Прототип триггеров "%1$s" не может зависеть от триггера "%2$s" с узла сети "%3$s", так как зависимости от триггеров с дочерних шаблонов или узлов сети не разрешены.

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the template "%3$s", because dependencies on triggers from a child template or host are not allowed.
ru: Прототип триггеров "%1$s" не может зависеть от триггера "%2$s" с шаблона "%3$s", так как зависимости от триггеров с дочерних шаблонов или узлов сети не разрешены.

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s" from the template "%3$s", because dependencies on triggers from the parent template are not allowed.
ru: Прототип триггеров "%1$s" не может зависеть от триггера "%2$s" с шаблона "%3$s", так как зависимости от триггеров с родительского шаблона не разрешены.

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because dependencies of host triggers on template triggers are not allowed.
ru: Прототип триггеров "%1$s" не может зависеть от триггера "%2$s", так как зависимости триггеров узлов сети от триггеров шаблонов не разрешены.

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because the template "%3$s" is not linked to the host "%4$s".
ru: Прототип триггеров "%1$s" не может зависеть от триггера "%2$s", так как шаблон "%3$s" не присоединен к узлу сети "%4$s".

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger "%2$s", because the template "%3$s" is not linked to the template "%4$s".
ru: Прототип триггеров "%1$s" не может зависеть от триггера "%2$s", так как шаблон "%3$s" не присоединен к шаблону "%4$s".

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger prototype "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur for host "%4$s".
ru: Прототип триггеров "%1$s" не может зависеть от прототипа триггеров "%2$s", так как появится циклическая зависимость (%3$s) для узла сети "%4$s".

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger prototype "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur for template "%4$s".
ru: Прототип триггеров "%1$s" не может зависеть от прототипа триггеров "%2$s", так как появится циклическая зависимость (%3$s) для шаблона "%4$s".

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger prototype "%2$s", because a circular linkage (%3$s) would occur.
ru: Прототип триггеров "%1$s" не может зависеть от прототипа триггеров "%2$s", так как появится циклическая зависимость (%3$s).

en: Trigger prototype "%1$s" cannot depend on the trigger prototype "%2$s", because dependencies on trigger prototypes from another LLD rule are not allowed.
ru: Прототип триггеров "%1$s" не может зависеть от прототипа триггеров "%2$s", так как зависимости прототипов триггеров с другого LLD правила не разрешены.

en: Trigger prototype "%1$s" contains item prototypes from multiple discovery rules.
ru: Прототип триггеров "%1$s" содержит прототипы элементов данных из нескольких правил обнаружения.

en: Trigger prototype "%1$s" depends on trigger "%2$s", which does not exist.
ru: Прототип триггеров "%1$s" зависит от триггера "%2$s", который не существует.

en: Trigger prototype "%1$s" must contain at least one item prototype.
ru: Прототип триггеров "%1$s" должен содержать по крайней мере один прототип элементов данных.

en: Trigger prototype added
ru: Прототип триггеров добавлен

en: Trigger prototype deleted | Trigger prototypes deleted
ru[0]: Прототип триггеров удален
ru[1]: Прототипы триггеров удалены
ru[2]: Прототипы триггеров удалены

en: Trigger prototype updated | Trigger prototypes updated
ru[0]: Прототип триггеров обновлен
ru[1]: Прототипы триггеров обновлены
ru[2]: Прототипы триггеров обновлены

en: Trigger prototypes
ru: Прототипы триггеров

en: Trigger severity
ru: Важность триггеров

en: Trigger source
ru: Источник триггера

en: Trigger status "OK"
ru: Состояние триггера "ОК"

en: Trigger status "Problem"
ru: Состояние триггера "Проблема"

en: Trigger tags
ru: Теги триггера

en: Trigger updated | Triggers updated
ru[0]: Триггер обновлен
ru[1]: Триггеры обновлены
ru[2]: Триггеры обновлены

en: Triggers
ru: Триггеры

en: Trim
ru: Обрезать

en: Tue
ru: Вт

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Turkish (tr_TR)
ru: Турецкий (tr_TR)

en: Two map elements should be selected
ru: Необходимо выбрать два элемента карты

en: Two or more fields cannot occupy same space.
ru: Два и более полей не могут занимать одно место.

en: Type
ru: Тип

en: Type (Full details)
ru: Тип (полная детализация)

en: Type (OK)
ru: Тип (ОК)

en: Type of calculation
ru: Тип вычисления

en: Type of information
ru: Тип информации

en: Types
ru: Типы

en: UI element "%2$s" is not available for user role "%1$s".
ru: UI элемент "%2$s" недоступен для роли пользователей "%1$s".

en: UNKNOWN
ru: НЕИЗВЕСТНО

en: UPDATING
ru: ОБНОВЛЕНИЕ

en: URL (after login)
ru: URL (после входа в систему)

en: URL is not properly encoded.
ru: URL закодирован некорректно.

en: URL name should be unique for map "%1$s".
ru: Имя URL должно быть уникальным у карты сети "%1$s".

en: URL opening confirmation
ru: Подтверждение открытия URL

en: URL parameter cannot be array.
ru: Параметр URL не может быть массивом.

en: URL parameter name is empty.
ru: Параметр URL не может быть пустым.

en: URL should have both "name" and "url" fields for map "%1$s".
ru: URL должно быть с обоими полями "name" и "url" у карты сети "%1$s".

en: URLs
ru: URLы

en: UTF-8 from Hex-STRING
ru: UTF-8 из Hex-STRING

en: UUIDv4 is expected
ru: Ожидается UUIDv4

en: Ukrainian (uk_UA)
ru: Украинский (uk_UA)

en: Unable to change configuration file permissions to 0600.
ru: Не удалось изменить права доступа к файлу конфигурации на 0600.

en: Unable to create the configuration file.
ru: Не удалось создать файл конфигурации.

en: Unable to determine current Zabbix database version: %1$s.
ru: Не удалось определить текущую версию базы данных Zabbix: %1$s.

en: Unable to find SAML userdirectory.
ru: Не удалось найти каталог пользователей SAML.

en: Unable to load authentication API parameters.
ru: Не удалось загрузить параметры аутентификации API.

en: Unable to load database credentials from Vault.
ru: Не удалось загрузить базу данных учётных данных c Хранилища.

en: Unable to load housekeeping API parameters.
ru: Не удалось загрузить API параметры очистки базы данных.

en: Unable to load settings API parameters.
ru: Не удалось загрузить API параметры настроек.

en: Unable to overwrite the existing configuration file.
ru: Не удалось перезаписать существующий файл конфигурации.

en: Unable to retrieve TimescaleDB compression support status.
ru: Не удалось получить состояние поддержки сжатия в TimescaleDB.

en: Unable to retrieve TimescaleDB version.
ru: Не удалось получить версию TimescaleDB.

en: Unable to scan? You can use %1$s secret key to manually configure your authenticator app:
ru: Не получается отсканировать? Вы можете использовать ключ секрета %1$s для настройки приложения аутентификации вручную:

en: Unable to select configuration.
ru: Не удалось выбрать конфигурацию.

en: Unable to upload file because "file_uploads" is disabled.
ru: Не удалось загрузить файл, так как "file_uploads" отключено.

en: Unacknowledge
ru: Отмена подтверждения

en: Unacknowledged
ru: Подтверждение отменено

en: Unacknowledged PROBLEM events
ru: Неподтвержденные события в состоянии ПРОБЛЕМА

en: Unacknowledged RESOLVED events
ru: Неподтвержденные РЕШЕННЫЕ события

en: Unacknowledged only
ru: Только неподтвержденные

en: Unavailable
ru: Недоступен

en: Unavailable widget
ru: Недоступный виджет

en: Unblock
ru: Разблокировать

en: Unblock selected user?
ru: Разблокировать выбранного пользователя?

en: Unblock selected users?
ru: Разблокировать выбранных пользователей?

en: Uncategorized
ru: Без категории

en: Unchanged
ru: Без изменений

en: Undo problem acknowledgement.
ru: Отмена подтверждения проблемы.

en: Unexpected response for action %1$s.
ru: Неожиданный ответ для действия %1$s.

en: Unexpected server error.
ru: Неожиданная ошибка сервера.

en: Units
ru: Единицы измерения

en: Units size
ru: Размер единицы измерения

en: Unknown
ru: Неизвестно

[ctx: compact table header]
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unknown action
ru: Неизвестное действие

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Unknown host item, no such item in selected host
ru: Неизвестный элемент данных узла сети, такого элемента данных нет у выбранного узла сети

en: Unknown host, no such host present in system
ru: Неизвестный узел сети, такого узла сети нет в системе

en: Unknown interface type.
ru: Неизвестный тип интерфейса.

en: Unknown resource
ru: Неизвестный ресурс

en: Unknown step failed: %1$s
ru: Ошибка в неизвестном шаге: %1$s

en: Unknown value type
ru: Неизвестный тип значения

en: Unlimited
ru: Без ограничения

en: Unlink
ru: Отсоединить

en: Unlink and clear
ru: Отсоединить и очистить

en: Unlink template
ru: Отсоединить шаблон

en: Unlink templates
ru: Отсоединить шаблоны

en: Unmute
ru: Включить звук

en: Unmute for %1$s
ru: Включить звук для %1$s

en: Unsupported %1$s database server version. Must be at least %2$s.
ru: Версия %1$s сервера базы данных не поддерживается. Необходима как минимум версия %2$s.

en: Unsupported %1$s database server version. Must not be higher than %2$s.
ru: Версия %1$s сервера базы данных не поддерживается. Необходима версия не выше %2$s.

en: Unsupported TimescaleDB version. Should be at least %1$s.
ru: Неподдерживаемая версия TimescaleDB. Версия должна быть по крайней мере %1$s.

en: Unsupported TimescaleDB version. Should not be higher than %1$s.
ru: Неподдерживаемая версия TimescaleDB. Необходима версия не выше %1$s.

en: Unsupported charset or collation for table: %1$s. | Unsupported charset or collation for tables: %1$s.
ru[0]: Неподдерживаемая кодовая страница или тип сравнения для таблицы: %1$s.
ru[1]: Неподдерживаемая кодовая страница или тип сравнения для таблиц: %1$s.
ru[2]: Неподдерживаемая кодовая страница или тип сравнения для таблиц: %1$s.

en: Unsupported import file extension "%1$s".
ru: Неподдерживаемое расширение файла импорта "%1$s".

en: Unsupported import format "%1$s".
ru: Неподдерживаемый формат импорта "%1$s".

en: Unsupported operation.
ru: Неподдерживаемая операция.

en: Unsuppress
ru: Отмена подавления

en: Unsuppressed
ru: Подавление отменено

en: Unsuppressed by: %1$s
ru: Подавление отменено: %1$s

en: Until
ru: До

en: Untitled
ru: Без названия

[ctx: discovery results in dashboard]
en: Up
ru: Доступно

[ctx: discovery status]
en: Up
ru: Доступен

en: Up to date
ru: Последняя версия

en: Update
ru: Обновить

en: Update column
ru: Обновить колонку

en: Update existing
ru: Обновить существующее

en: Update interval
ru: Интервал обновления

en: Update operations
ru: Операции обновления

en: Update problem
ru: Обновление проблемы

en: Updated
ru: Обновлено

en: Updated status of host "%1$s".
ru: Состояние узла сети "%1$s" обновлено.

en: Updating
ru: Обновление

en: Upload
ru: Загрузить

en: Upper level maps
ru: Карты верхнего уровня

en: Uptime
ru: Доступен

[ctx: compact table header]
en: Uptime
ru: Время работы

en: Uptime of Zabbix server process in seconds.
ru: Время работы процесса Zabbix сервера в секундах.

en: Uptime/Downtime
ru: Доступен/Недоступен

en: Use %{ref} in group filter to reference value of this user attribute.
ru: Используйте %{ref} в фильтре группы для ссылки на значение этого пользовательского атрибута.

en: Use X-Frame-Options HTTP header
ru: HTTP заголовок X-Frame-Options

en: Use combined requests
ru: Использование объединенных запросов

en: Use custom event status colors
ru: Использовать пользовательские цвета событий

en: Use default
ru: Использовать умолчание

en: Use host prototype configuration form to remove automatically linked templates on upcoming discovery.
ru: Используйте диалог настройки прототипа узлов сети для автоматического удаления присоединенных шаблонов при следующем выполнении обнаружения.

en: Use if severity
ru: Использовать, если важность

en: Use iframe sandboxing
ru: Использование атрибута sandbox в iframe

en: Use monospace font
ru: Моноширинный шрифт

en: Use the filter to display results
ru: Используйте фильтр для просмотра результатов

en: Used in actions
ru: Использование в действиях

en: User
ru: Пользователь

en: User "%1$s" cannot be without user group.
ru: Пользователь "%1$s" не может быть без группы пользователей.

en: User "%1$s" is dashboard "%2$s" owner.
ru: Пользователь "%1$s" владелец панели "%2$s".

en: User "%1$s" is map "%2$s" owner.
ru: Пользователь "%1$s" является владельцем "%2$s" карты сети.

en: User "%1$s" is report "%2$s" owner.
ru: Пользователь "%1$s" является владельцем "%2$s" отчета.

en: User "%1$s" is report "%2$s" recipient.
ru: Пользователь "%1$s" является получателем "%2$s" отчета.

en: User "%1$s" is used in "%2$s" action.
ru: Пользователь "%1$s" используется в "%2$s" действии.

en: User "%1$s" is user on whose behalf report "%2$s" is created.
ru: Пользователь "%1$s" является пользователем от имени которого создан "%2$s" шаблон.

en: User "%1$s" must have a password, because internal authentication is in effect.
ru: У пользователя "%1$s" должен быть задан пароль, так как задействована внутренняя аутентификация.

en: User "%1$s" provisioned.
ru: Пользователь "%1$s" инициализирован.

en: User "%1$s" unblocked.
ru: Пользователь "%1$s" разблокирован.

en: User action
ru: Действие пользователя

en: User added
ru: Пользователь добавлен

en: User agent string
ru: Строка user agent

en: User cannot add himself to a disabled group or a group with disabled GUI access.
ru: Пользователь не может добавить себя в отключенную группу или в группу с отключенным доступом к Веб-интерфейсу.

en: User cannot change own role.
ru: Пользователь не может изменить свою роль.

en: User cannot change the user type of own role.
ru: Пользователь не может изменить тип пользователя собственной роли.

en: User deleted | Users deleted
ru[0]: Пользователь удален
ru[1]: Пользователи удалены
ru[2]: Пользователи удалены

en: User directory
ru: Каталог пользователей

en: User directory "%1$s" already exists.
ru: Каталог пользователей "%1$s" уже существует.

en: User directory with ID "%1$s" is not available.
ru: Каталог пользователей с ID "%1$s" недоступен.

en: User does not have user groups.
ru: У пользователя отсутствуют группы пользователей.

en: User does not have user role.
ru: У пользователя отсутствует роль пользователя.

en: User group
ru: Группа пользователей

en: User group "%1$s" already exists.
ru: Группа пользователей "%1$s" уже существует.

en: User group "%1$s" is report "%2$s" recipient.
ru: Группа пользователей "%1$s" является получателем "%2$s" отчета.

en: User group "%1$s" is used in "%2$s" action.
ru: Группа пользователей "%1$s" используется в "%2$s" действии.

en: User group "%1$s" is used in configuration for database down messages.
ru: Группа пользователей "%1$s" используется в настройках отправки сообщений о недоступности базы данных.

en: User group "%1$s" is used in script "%2$s".
ru: Группа пользователей "%1$s" используется в скрипте "%2$s".

en: User group added
ru: Группа пользователей добавлена

en: User group deleted | User groups deleted
ru[0]: Группа пользователей удалена
ru[1]: Группы пользователей удалены
ru[2]: Группы пользователей удалены

en: User group for database down message
ru: Группа пользователей для сообщения при недоступности базы данных

en: User group mapping
ru: Соответствие группе пользователей

en: User group membership attribute
ru: Атрибут принадлежности группе пользователей

en: User group sharing is missing parameters: %1$s for map "%2$s".
ru: Общий доступ группе пользователей имеет отсутствующие параметры: %1$s у карты сети "%2$s".

en: User group updated | User groups updated
ru[0]: Группа пользователей обновлена
ru[1]: Группы пользователей обновлены
ru[2]: Группы пользователей обновлены

en: User group with ID "%1$s" is not available.
ru: Группа пользователей с ID "%1$s" недоступна.

en: User groups
ru: Группы пользователей

en: User input has been successfully tested.
ru: Ввод данных пользователем успешно протестирован.

en: User is not allowed to delete himself.
ru: Пользователю не разрешается удалять самого себя.

en: User last name attribute
ru: Атрибут фамилии пользователя

en: User macros
ru: Пользовательские макросы

en: User media
ru: Оповещения

en: User menu
ru: Меню пользователя

en: User name
ru: Имя пользователя

en: User name attribute
ru: Атрибут имени пользователя

en: User password
ru: Пароль пользователя

en: User profile
ru: Профиль пользователя

en: User role
ru: Роль пользователя

en: User role "%1$s" already exists.
ru: Роль пользователей "%1$s" уже существует.

en: User role created
ru: Роль пользователя создана

en: User role deleted | User roles deleted
ru[0]: Роль пользователя удалена
ru[1]: Роли пользователей удалены
ru[2]: Ролей пользователей удалено

en: User role updated
ru: Роль пользователя обновлена

en: User role with ID "%1$s" is not available.
ru: Роль пользователя с ID "%1$s" недоступна.

en: User roles
ru: Роли пользователей

en: User sessions
ru: Сессии пользователей

en: User settings
ru: Настройки пользователя

en: User sharing is missing parameters: %1$s for map "%2$s".
ru: Общий доступ пользователям имеет отсутствующие параметры: %1$s у карты сети "%2$s".

en: User type
ru: Тип пользователя

en: User unblocked | Users unblocked
ru[0]: Пользователь разблокирован
ru[1]: Пользователи разблокированы
ru[2]: Пользователи разблокированы

en: User updated
ru: Пользователь обновлен

en: User with ID "%1$s" is not available.
ru: Пользователь с ID "%1$s" недоступен.

en: User with username "%1$s" already exists.
ru: Пользователь с именем пользователя "%1$s" уже существует.

en: User/Recipient
ru: Пользователь/Получатель

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Username and password
ru: Имя пользователя и пароль

en: Username and password must be stored in Vault secret keys "UserName" and "Content".
ru: Имя пользователя и пароль должны храниться в ключах "UserName" и "Content" Хранилища секретов.

en: Username and password must be stored in Vault secret keys "username" and "password".
ru: Имя пользователя и пароль должны храниться в ключах "username" и "password" Хранилища секретов.

en: Username attribute
ru: Атрибут имени пользователя

en: Users
ru: Пользователи

en: VMware Distributed Virtual Switch, "url" - VMware service URL. Returns JSON
ru: Виртуальный распределенный коммутатор VMware, "url" - URL службы VMware. Возвращает JSON

en: VMware FetchDVPorts wrapper, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware DVSwitch global unique identifier, "filter" - vmware data object DistributedVirtualSwitchPortCriteria, "mode"- state(default)/full. Returns JSON
ru: FetchDVPorts оболочка VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор VMware DVSwitch, "фильтр" - DistributedVirtualSwitchPortCriteria объект данных VMware, "режим" - state (по умолчанию) / full. Возвращает JSON

en: VMware cache statistics. Valid modes are: total, free, pfree, used and pused.
ru: Статистика VMware кэша. Возможные режимы: total, free, pfree, used и pused.

en: VMware cluster alarms data, returns JSON, "url" - VMware service URL, "id" - VMware cluster id
ru: Данные оповещений кластера VMware, "url" - URL службы VMware, "id" - идентификатор кластера VMware

en: VMware cluster performance counter, "url" - VMware service URL, "id" - VMware cluster id, "path" - performance counter path, "instance" - performance counter instance
ru: Счетчик производительности VMware кластера, "url" - URL службы VMware, "id" - id VMware кластера, "path" - путь к счетчику производительности, "экземпляр" - экземпляр счетчика производительности

en: VMware cluster property, "url" - VMware service URL, "id" - VMware cluster id, "prop" - property path
ru: Свойство кластера VMware, "url" - URL службы VMware, "id" - id кластера VMware, "свойство" - путь к свойству

en: VMware cluster status, "url" - VMware service URL, "name" - VMware cluster name
ru: Состояние кластера VMware, "url" - URL службы VMware, "имя" - имя кластера VMware

en: VMware cluster tags array, "url" - VMware service URL, "id" - VMware cluster id
ru: Массив тегов кластера VMware, "url" - URL службы VMware, "id" - идентификатор кластера VMware

en: VMware datacenter alarms data, returns JSON, "url" - VMware service URL, "id" - VMware datacenter id
ru: Данные оповещений центра обработки данных VMware, возвращает JSON, "url" - URL службы VMware, "id" - идентификатор центра обработки данных VMware

en: VMware datacenter tags array, "url" - VMware service URL, "id" - VMware datacenter id. Returns JSON
ru: Массив тегов центра обработки данных VMware, "url" - URL службы VMware, "id" - идентификатор центра обработки данных VMware. Возвращает JSON

en: VMware datacenters and their IDs, "url" - VMware service URL. Returns JSON
ru: Центры обработки данных VMware и их ID, "url" - URL службы VMware. Возвращает JSON

en: VMware datastore alarms data, returns JSON, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware datastore global unique identifier
ru: Данные оповещений хранилища данных VMware, возвращает JSON, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор хранилища данных VMware

en: VMware datastore capacity statistics in bytes or in percentage from total, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "datastore" - datastore name, "mode" - total(default)/free/pfree/uncommitted. Returns integer for bytes; float for percentage
ru: Статистика размера хранилища данных VMware в байтах или в процентах от общего размера, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware, "datastore" - имя хранилища данных, "режим" - total(по умолчанию)/free/pfree/uncommitted. Возвращает целое число для байт; число с плавающей точкой для процентов

en: VMware datastore capacity statistics in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
ru: Статистика использования места в хранилище данных VMware в байтах или в процентах от общего размера. Возвращает целое число для байт; число с плавающей точкой для процентов

en: VMware datastore hypervisors list, "url" - VMware service URL, "datastore" - datastore name
ru: Список гипервизоров хранилища данных VMware, "url" - URL службы VMware, "datastore" - имя хранилища данных

en: VMware datastore performance counter, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware datastore global unique identifier, "path" - performance counter path, "instance" - datastore perfcounter instance from vmware.hv.diskinfo.get
ru: Счетчик производительности хранилища данных VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор хранилища данных VMware, "путь" - путь к счетчику производительности, "экземпляр" - экземпляр счетчика производительности с vmware.hv.diskinfo.get

en: VMware datastore property, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware datastore global unique identifier, "prop" - property path
ru: Свойство хранилища данных VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор хранилища данных, "свойство" - путь к свойству

en: VMware datastore read statistics, "url" - VMware service URL, "datastore" - datastore name, "mode"- latency/maxlatency - average or maximum
ru: Статистика чтения c хранилища данных VMware, "url" - URL службы VMware, "datastore" - имя хранилища данных, "режим" - latency/maxlatency - среднее или максимальное

en: VMware datastore tags array, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware datastore global unique identifier. Returns JSON
ru: Массив тегов хранилища данных VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор хранилища данных VMware. Возвращает JSON

en: VMware datastore write statistics, "url" - VMware service URL, "datastore" - datastore name, "mode"- latency/maxlatency - average or maximum
ru: Статистика записи на хранилище данных VMware, "url" - URL службы VMware, "datastore" - имя хранилища данных, "режим" - latency/maxlatency - среднее или максимальное

en: VMware event log, "url" - VMware service URL, "mode"- all (default) or skip - skip processing of older data, "severity" - filtering is disabled by default or "error,warning,info,user" in any combination
ru: Журнал событий VMware log, "url" - URL службы VMware, "mode"- all (по умолчанию) или skip - пропуск обработки старых данных, "severity" - фильтрация по умолчанию отключена или "error,warning,info,user" в любой комбинации

en: VMware event log, "url" - VMware service URL, "mode"- all (default), skip - skip processing of older data
ru: Журнал событий VMware, "url" - URL службы VMware, "режим" - all (по умолчанию), skip - пропуск обработки устаревших данных

en: VMware hypervisor BIOS UUID, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
ru: UUID BIOS гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware

en: VMware hypervisor HW vendor state sensors, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns JSON
ru: Датчики состояния производителя HW гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware. Возвращает JSON

en: VMware hypervisor alarms data, returns JSON, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
ru: Данные оповещений гипервизора VMware, возвращает JSON, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware

en: VMware hypervisor ballooned memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
ru: Размер ballooned памяти гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware

en: VMware hypervisor cluster name, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
ru: Имя кластера VMware гипервизора, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware

en: VMware hypervisor connection state, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
ru: Состояние подключения гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware

en: VMware hypervisor datacenter name, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns string
ru: Имя центра обработки данных гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware. Возвращает строку

en: VMware hypervisor datastore read statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "datastore" - datastore name, "mode"- latency
ru: Статистика чтения из хранилища данных гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware, "datastore" - имя хранилища данных, "режим" - задержка

en: VMware hypervisor datastore write statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "datastore" - datastore name, "mode"- latency
ru: Статистика записи в хранилище данных гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware, "datastore" - имя хранилища данных, "режим" - задержка

en: VMware hypervisor datastores list, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
ru: Список хранилищ гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware

en: VMware hypervisor health state rollup sensor, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns 0 - gray; 1 - green; 2 - yellow; 3 - red
ru: Состояние обобщенного датчика работоспособности гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware. Возвращает 0 - серый; 1 - зелёный; 2 - жёлтый; 3 - красный

en: VMware hypervisor model, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
ru: Модель VMware гипервизора, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware

en: VMware hypervisor name, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
ru: Имя VMware гипервизора, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware

en: VMware hypervisor network input statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "mode"- bps
ru: Статистика входящего трафика на сетевом интерфейсе гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware, "режим" - bps

en: VMware hypervisor network interface speed, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, <ifname> - interface name
ru: Скорость сетевого интерфейса гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware, <ifname> - имя интерфейса

en: VMware hypervisor network output statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "mode"- bps
ru: Статистика исходящего трафика на сетевом интерфейсе гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware, "режим" - bps

en: VMware hypervisor performance counter, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "path" - performance counter path, "instance" - performance counter instance
ru: Счетчик производительности гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware, "путь" - путь к счетчику производительности, "instance" - экземпляр счетчика производительности

en: VMware hypervisor processor frequency, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
ru: Частота процессора VMware гипервизора, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware

en: VMware hypervisor processor model, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
ru: Модель процессора VMware гипервизора, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware

en: VMware hypervisor processor usage in Hz, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
ru: Использование процессора гипервизором VMware в Гц, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware

en: VMware hypervisor property , "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier, "prop" - property path
ru: Свойство гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware, "свойство" - путь к свойству

en: VMware hypervisor sensors value, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns JSON
ru: Значение датчиков гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware. Возвращает JSON

en: VMware hypervisor serialnumber, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
ru: Серийный номер гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware

en: VMware hypervisor status, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
ru: Состояние VMware гипервизора, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware

en: VMware hypervisor tags array, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns JSON
ru: Массив тегов гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware. Возвращает JSON

en: VMware hypervisor total memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
ru: Общий размер памяти гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware

en: VMware hypervisor uptime, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
ru: Время работы гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware

en: VMware hypervisor used memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
ru: Размер используемой памяти гипервизором VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware

en: VMware hypervisor vendor name, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
ru: Имя производителя гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware

en: VMware hypervisor version, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier
ru: Версия гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware

en: VMware service full name, "url" - VMware service URL
ru: Полное имя сервиса VMware, "url" - URL службы VMware

en: VMware service version, "url" - VMware service URL
ru: Версия сервиса VMware, "url" - URL службы VMware

en: VMware virtual center alarms data, returns JSON, "url" - VMware service URL
ru: Данные оповещений виртуального центра VMware, возвращает JSON, "url" - URL службы VMware

en: VMware virtual machine alarms data, returns JSON, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Данные оповещений виртуальной машины VMware, возвращает JSON, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: VMware virtual machine ballooned memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Размер ballooned памяти виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: VMware virtual machine committed storage space, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Объем записанных данных виртуальной машиной VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: VMware virtual machine compressed memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Размер сжатой памяти виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: VMware virtual machine custom attribute value, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "name" - custom attribute name
ru: Значение пользовательского атрибута виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware, "имя" - имя пользовательского атрибута

en: VMware virtual machine datacenter name, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier. Returns string
ru: Имя центра обработки данных виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware. Возвращает строку

en: VMware virtual machine disk device read statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - disk device instance, "mode"- bps/ops - bytes/operations per second
ru: Статистика чтения дискового устройства виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware, "instance" - экземпляр дискового устройства, "режим" - bps/ops - байт/операций в секунду

en: VMware virtual machine disk device write statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - disk device instance, "mode"- bps/ops - bytes/operations per second
ru: Статистика записи на дисковое устройство виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware, "instance" - экземпляр дискового устройства, "режим" - bps/ops - байт/операций в секунду

en: VMware virtual machine disk requires consolidation, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Необходимость консолидации диска виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: VMware virtual machine file system statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "fsname" - file system name, "mode"- total/free/used/pfree/pused
ru: Статистика файловой системы виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware, "fsname" - имя файловой системы, "режим" - total/free/used/pfree/pused

en: VMware virtual machine guest memory usage, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Размер используемой гостевой памяти виртуальной машиной VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: VMware virtual machine host memory usage, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Размер используемой памяти хоста виртуальной машиной VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: VMware virtual machine hypervisor name, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Имя гипервизора виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: VMware virtual machine name, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Имя виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: VMware virtual machine network interface input statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - network interface instance, "mode"- bps/pps - bytes/packets per second
ru: Статистика входящего трафика на сетевом интерфейсе виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware, "экземпляр" - экземпляр сетевого интерфейса, "режим" - bps/pps - байт/пакетов в секунду

en: VMware virtual machine network interface output statistics, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "instance" - network interface instance, "mode"- bps/pps - bytes/packets per second
ru: Статистика исходящего трафика на сетевом интерфейсе виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware, "экземпляр" - экземпляр сетевого интерфейса, "режим" - bps/pps - байт/пакетов в секунду

en: VMware virtual machine performance counter, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "path" - performance counter path, "instance" - performance counter instance
ru: Счетчик производительности виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware, "путь" - путь к счетчику производительности, "экземпляр" - экземпляр счетчика производительности

en: VMware virtual machine power state, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Состояние питания виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: VMware virtual machine private memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifierr
ru: Размер собственной памяти виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: VMware virtual machine processor ready time ms, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Время готовности процессора виртуальной машиной VMware в мс, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: VMware virtual machine processor usage in Hz, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Использование процессора виртуальной машиной VMware в Гц, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: VMware virtual machine property, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "prop" - property path
ru: Свойство виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware, "свойство" - путь к свойству

en: VMware virtual machine shared memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Размер разделяемой памяти виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: VMware virtual machine snapshot state, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier. Returns JSON
ru: Состояние моментального снимка виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware. Возвращает JSON

en: VMware virtual machine state, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Состояние виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: VMware virtual machine swapped memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Размер памяти выгруженной в файл подкачки виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: VMware virtual machine tags array, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier. Returns JSON
ru: Массив тегов виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware. Возвращает JSON

en: VMware virtual machine tools state, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier, "mode"- version or status
ru: Состояние инструментария виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware, "режим" - version или status

en: VMware virtual machine total memory size, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Общий размер памяти виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: VMware virtual machine uncommitted storage space, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Объем не записанных данных на хранилище данных виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: VMware virtual machine unshared storage space, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Размер неразделяемого пространства хранилища виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: VMware virtual machine uptime, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware virtual machine global unique identifier
ru: Время работы виртуальной машины VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор виртуальной машины VMware

en: VVMware hypervisor maintenance status, "url" - VMware service URL, "uuid" - VMware hypervisor global unique identifier. Returns 0 - not in maintenance; 1 - in maintenance
ru: Состояние обслуживания гипервизора VMware, "url" - URL службы VMware, "uuid" - глобальный уникальный идентификатор гипервизора VMware. Возвращает 0 - не в обслуживании; 1 - в обслуживании

en: Valid URI schemes
ru: Разрешенные схемы URI

en: Validate URI schemes
ru: Валидация схем URI

en: Validation
ru: Валидация

en: Value
ru: Значение

[ctx: compact table header]
en: Value
ru: Значение

en: Value "%1$s" is invalid for parameter "grid_align". Choices are: "%2$s" and "%3$s"
ru: Значение "%1$s" является недопустимым для параметра "grid_align". Варианты: "%2$s" и "%3$s"

en: Value "%1$s" is invalid for parameter "grid_show". Choices are: "%2$s" and "%3$s".
ru: Значение "%1$s" является недопустимым для параметра "grid_show". Варианты: "%2$s" и "%3$s".

en: Value "%1$s" is invalid for parameter "grid_show". Choices are: "%2$s".
ru: Значение "%1$s" является недопустимым для параметра "grid_show". Варианты: "%2$s".

en: Value "%1$s" is too long for field "%2$s" - %3$d characters. Allowed length is %4$d characters.
ru: Значение "%1$s" является слишком длинным для поля "%2$s" - %3$d символов. Допустимая длина %4$d символов.

en: Value arc
ru: Значение дуги

en: Value cache effectiveness. Valid parameters are: requests, hits and misses.
ru: Эффективность кэша значений. Допустимые параметры: requests, hits и misses.

en: Value cache statistics. Valid modes are: total, free, pfree, used and pused.
ru: Статистика кэша значений. Допустимые значения: total, free, pfree, used и pused.

en: Value data for value name in Windows Registry key.
ru: Значение данных для имени значения в ключе реестра Windows.

en: Value map
ru: Преобразование значений

en: Value map "%1$s" already exists.
ru: Преобразование значений "%1$s" уже существует.

en: Value mapping
ru: Преобразование значений

en: Value mappings
ru: Преобразования значений

en: Value of MQTT topic. Format of returned data depends on the topic content. If wildcards are used, returns topic values in JSON
ru: Значение темы MQTT. Формат возвращаемых данных зависит от содержимого темы. Если используются шаблоны, значения темы возвращаются в JSON

en: Value of any Windows performance counter in English. Returns integer, float, string or text (depending on the request)
ru: Значение любого счетчика производительности Windows на Английском языке. Возвращает целое число, дробное число, строку или текст (в зависимости от запроса)

en: Value of any Windows performance counter. Returns integer, float, string or text (depending on the request)
ru: Значение любого счетчика производительности Windows. Возвращает целое число, дробное число, строку или текст (в зависимости от запроса)

en: Value of new event tag
ru: Значение тега нового события

en: Value of old event tag
ru: Значение тега старого события

en: Value of tag
ru: Значение тега

en: Value size
ru: Размер значений

en: Value: no data
ru: Значение: нет данных

en: Values
ru: Значения

en: Values without names are not allowed in form fields.
ru: Значения без имен не разрешены в полях форм.

en: Variable
ru: Переменное

en: Variables
ru: Переменные

en: Various information about specific process(es). Returns float
ru: Различная информация о указанном процессе(ах). Возвращает число с плавающей точкой

en: Vault API endpoint
ru: API endpoint Хранилища

en: Vault authentication token
ru: Токен аутентификации Хранилища

en: Vault certificates
ru: Сертификаты хранилища

en: Vault connection failed.
ru: Ошибка подключения к Хранилищу.

en: Vault prefix
ru: Префикс хранилища

en: Vault provider
ru: Поставщик хранилища

en: Vault secret
ru: Секрет Хранилища

en: Vault secret path
ru: Путь к секрету Хранилища

en: Vault secret query string
ru: Строка запроса секрета хранилища

en: Vendor
ru: Поставщик

en: Vendor and version
ru: Поставщик и версия

en: Verbose
ru: Подробно

en: Verification code
ru: Проверочный код

en: Verify database certificate
ru: Удостоверять сертификат базы данных

en: Version
ru: Версия

en: Version of Zabbix agent. Returns string
ru: Версия Zabbix агента. Возвращает строку

en: Version of Zabbix server or proxy
ru: Версия Zabbix сервера или прокси

en: Vertical
ru: Вертикальный

en: Vertical align
ru: Выравнивание по вертикали

en: Vertical position
ru: Расположение по вертикали

en: Vietnamese (vi_VN)
ru: Вьетнамский (vi_VN)

en: View
ru: Просмотр

en: View as
ru: Просмотр как

en: Virtual space size in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
ru: Размер виртуального пространства в байтах или в процентах от общего размера. Возвращает целое число для байт; число с плавающей точкой для процентов

en: Visible name
ru: Видимое имя

en: Visible name cannot be empty if host name is missing.
ru: Видимое имя не может быть пустым, если имя узла сети не заполнено.

en: W
ru: П

[ctx: Wednesday short]
en: W
ru: Ср

[ctx: abbreviation of severity level]
en: W
ru: П

en: Warning
ru: Предупреждение

[ctx: setup]
en: Warning
ru: Предупреждение

en: Warning message
ru: Предупреждающее сообщение

en: Warning! Support for Oracle DB is deprecated since Zabbix 7.0 and will be removed in future versions.
ru: Предупреждение! Начиная с Zabbix 7.0, поддержка БД Oracle является устаревшей и будет прекращена в будущих версиях.

en: Warning! Unable to retrieve database version.
ru: Внимание! Не удалось получить версию базы данных.

en: Warning! Unsupported %1$s database server version. Should be at least %2$s.
ru: Внимание! Версия %1$s сервера базы данных не поддерживается. Необходима как минимум версия %2$s.

en: Warning! Unsupported %1$s database server version. Should not be higher than %2$s.
ru: Внимание! Версия %1$s сервера базы данных не поддерживается. Необходима версия не выше %2$s.

en: We are sorry, the maximum possible number of elements to remember has been reached.
ru: Приносим свои извинения, достигнуто максимально возможное количество элементов.

en: Web
ru: Веб

en: Web monitoring
ru: Веб-мониторинг

en: Web scenario
ru: Веб-сценарий

en: Web scenario "%1$s" already exists on host "%2$s".
ru: Веб-сценарий "%1$s" уже существует у узла сети "%2$s".

en: Web scenario "%1$s" already exists.
ru: Веб-сценарий "%1$s" уже существует.

en: Web scenario added
ru: Веб-сценарий добавлен

en: Web scenario deleted | Web scenarios deleted
ru[0]: Веб-сценарий удален
ru[1]: Веб-сценарии удалены
ru[2]: Веб-сценарии удалены

en: Web scenario disabled | Web scenarios disabled
ru[0]: Веб-сценарий деактивирован
ru[1]: Веб-сценарии деактивированы
ru[2]: Веб-сценарии деактивированы

en: Web scenario enabled | Web scenarios enabled
ru[0]: Веб-сценарий активирован
ru[1]: Веб-сценарии активированы
ru[2]: Веб-сценарии активированы

en: Web scenario updated
ru: Веб-сценарий обновлен

en: Web scenarios
ru: Веб-сценарии

en: Webhook does not have parameters.
ru: Webhook не содержит параметров.

en: Wed
ru: Ср

en: Wednesday
ru: Среда

en: Week
ru: Неделя

[ctx: compact table header]
en: Week
ru: Неделя

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Weight
ru: Вес

en: Welcome
ru: Добро пожаловать

en: Welcome to
ru: Добро пожаловать в

en: When active
ru: Когда активен

en: Widget
ru: Виджет

en: Widget at X:%3$d, Y:%4$d on page #%2$d of dashboard "%1$s" is out of bounds.
ru: Виджет по X:%3$d, Y:%4$d на странице #%2$d панели "%1$s" выходит за границы.

en: Widget is deprecated.
ru: Устаревший виджет.

en: Widget is too small for the specified number of columns and rows.
ru: Виджет слишком маленький для заданного количества колонок и строк.

en: Width
ru: Ширина

en: With data
ru: С данными

en: With data collection
ru: Со cбором данных

en: With dependencies
ru: С зависимостями

en: With header row
ru: Со строкой заголовка

en: With problem name
ru: С именем проблемы

[ctx: compact table header]
en: With problems
ru: С проблемами

en: With this setting only numeric data will be displayed.
ru: При включении этой настройки отобразятся только числовые данные.

en: With this setting only numeric items will be displayed in this column.
ru: С этой настройкой в этой колонке будут отображаться только числовые элементы данных.

en: With this setting only numeric items will be displayed.
ru: При включении этой настройки отобразятся только числовые элементы данных.

en: With triggers
ru: С триггерами

en: Without data
ru: Без данных

[ctx: compact table header]
en: Without problems
ru: Без проблем

en: Without triggers
ru: Без триггеров

en: Working time
ru: Рабочее время

en: Write
ru: Запись

en: Wrong %1$s.php class name for module located at %2$s.
ru: Ошибочное имя класса %1$s.php для модуля расположенного в %2$s.

en: Wrong fields for host "%1$s".
ru: Ошибочные поля для узла сети "%1$s".

en: Wrong fields for map link.
ru: Ошибочные поля для связи на карте сети.

en: Wrong value for "url" field.
ru: Ошибочное значение для поля "url".

en: X-Axis
ru: Ось X

en: X-Frame-Options HTTP header
ru: HTTP заголовок X-Frame-Options

en: X-Frame-Options HTTP header supported values:
ru: HTTP заголовок X-Frame-Options поддерживает следующие значения:

en: XML data
ru: XML данные

en: XML is empty
ru: XML пустой

en: XML is expected
ru: Ожидается XML

en: XML to JSON
ru: XML в JSON

en: Y axis MAX value
ru: МАКС значение оси Y

en: Y axis MAX value must be greater than Y axis MIN value
ru: МАКС значение оси Y должно быть больше чем МИН значение оси Y

en: Y axis MAX value must be greater than Y axis MIN value.
ru: МАКС значение оси Y должно быть больше чем МИН значение оси Y.

en: Y axis MIN value
ru: МИН значение оси Y

en: Y axis side
ru: Расположение оси Y

en: Y-axis
ru: Ось Y

en: Y-m-d
ru: d.m.Y

en: Y-m-d h:i A
ru: d.m.Y H:i

en: Y-m-d h:i:s A
ru: d.m.Y H:i:s

en: Y-n-d
ru: d-n-Y

en: YYYY-MM-DD
ru: ГГГГ-ММ-ДД

en: YYYY-MM-DD hh:mm:ss
ru: ГГГГ-ММ-ДД чч:мм:сс

en: Year
ru: Год

[ctx: compact table header]
en: Year
ru: Год

en: Yearly
ru: Ежегодно

en: Yes
ru: Да

en: Yesterday
ru: Вчера

en: You are logged in as "%1$s".
ru: Вы вошли под именем "%1$s".

en: You are not able to choose some of the MFA methods, because PHP CURL extension is not installed on the web server.
ru: Вы не можете выбрать некоторые MFA методы, так как PHP расширение CURL не установлено на веб-сервере.

en: You are not able to choose some of the languages, because locales for them are not installed on the web server.
ru: Вы не можете выбрать некоторые языки, т.к. локали для них не установлены на вашем веб-сервере.

en: You are not logged in
ru: Вы не выполнили вход

en: You cannot switch hosts for current selection.
ru: Вы не можете переключить узлы сети для текущего выбора.

en: You cannot switch templates for current selection.
ru: Вы не можете переключить шаблоны для текущего выбора.

en: You do not have permission to perform this operation.
ru: У вас нет полномочий для выполнения этой операции.

en: You have no permissions to access this page.
ru: У вас нет полномочий для доступа к этой странице.

en: You must login to view this page.
ru: Для просмотра этой страницы вы должны войти в систему.

en: Your database is not working properly. Please wait a few minutes and try to repeat this action. If the problem still persists, please contact system administrator. The problem might be caused by long running transaction or row level lock accomplished by your database management system.
ru: Ваша база данных работает некорректно. Пожалуйста, подождите пару минут и попробуйте повторить это действие. Если проблема сохраняется, пожалуйста, обратитесь к системному администратору. Эта проблема может быть вызвана долго выполняющейся транзакцией или блокировкой ну уровне строк в вашей системе управления базой данных.

en: Zabbix Integrations
ru: Zabbix Интеграции

en: Zabbix Streaming Protocol v1.0
ru: Потоковый Протокол Zabbix v1.0

en: Zabbix Technical Support
ru: Техническая Поддержка Zabbix

en: Zabbix agent
ru: Zabbix агент

en: Zabbix agent (active checks)
ru: Zabbix агент (активные проверки)

en: Zabbix agent (active)
ru: Zabbix агент (активный)

en: Zabbix agent (passive checks)
ru: Zabbix агент (пассивные проверки)

en: Zabbix frontend version
ru: Версия Zabbix веб-интерфейса

en: Zabbix has received an incorrect request.
ru: Zabbix получил некорректный запрос.

en: Zabbix internal
ru: Внутренний Zabbix

en: Zabbix internal authentication
ru: Внутренняя аутентификация Zabbix

en: Zabbix login form
ru: Диалог входа в систему Zabbix

en: Zabbix proxy or server
ru: Zabbix прокси или сервер

en: Zabbix server
ru: Zabbix сервер

en: Zabbix server "%1$s" cannot be reached. Possible reasons:
    1. Incorrect "NodeAddress" or "ListenPort" in the "zabbix_server.conf" or server IP/DNS override in the "zabbix.conf.php";
    2. Incorrect network configuration.
ru: Не удалось подключиться к Zabbix серверу "%1$s". Возможные причины:
    1. Некорректные "NodeAddress" или "ListenPort" в "zabbix_server.conf" или переопределен сервер IP/DNS  в "zabbix.conf.php";
    2. Ошибочная конфигурация сети.

en: Zabbix server (proxy)
ru: Zabbix сервер (прокси)

en: Zabbix server is not running: the information displayed may not be current.
ru: Zabbix сервер не запущен: отображаемая информация может быть не актуальной.

en: Zabbix server is running
ru: Zabbix сервер запущен

en: Zabbix server name
ru: Имя сервера Zabbix

en: Zabbix server version
ru: Версия Zabbix сервера

en: Zabbix trapper
ru: Zabbix траппер

en: Zoom out
ru: Расширить

en: [Wrong value for day: "%1$s" ]
ru: [Ошибочное значение для дня: "%1$s" ]

en: [Wrong value for month: "%1$s" ]
ru: [Ошибочное значение для месяца: "%1$s" ]

en: [protocol://][user[:password]@]proxy.example.com[:port]
ru: [протокол://][пользователь[:пароль]@]прокси.example.com[:порт]

en: a DNS name is expected
ru: ожидается DNS имя

en: a boolean is expected
ru: ожидается логическое

en: a boolean value is expected
ru: ожидается логическое значение

en: a character string is expected
ru: ожидается строка символов

en: a character string, integer or floating point value is expected
ru: ожидается строка символов, целое число или число с плавающей точкой

en: a date in YYYY-MM-DD format is expected
ru: ожидается дата в ГГГГ-ММ-ДД формате

en: a date is expected
ru: ожидается дата

en: a digit
ru: цифру

en: a floating point value is expected
ru: ожидается значение с плавающей точкой

en: a hexadecimal color code (6 symbols) is expected
ru: ожидается шестнадцатеричный код цвета (6 символов)

en: a low-level discovery macro is expected
ru: ожидается макрос низкоуровневого обнаружения

en: a number is expected
ru: ожидается число

en: a number is too large
ru: число слишком большое

en: a numeric value is expected
ru: ожидается цифровое значение

en: a relative time is expected
ru: ожидается относительное время

en: a special character
ru: спецсимвол

en: a string of space-separated hostnames; adding %1$s to the list allows the page to be displayed in a frame on the same origin as the page itself
ru: строка имен хостов, разделенных пробелами; добавление %1$s в список разрешит отображение страницы во фрейме того же источника, что и сама страница

en: a string, number or null value is expected
ru: ожидается строка, число или отсутствие значения

en: a template ID is expected
ru: ожидается ID шаблона

en: a time is expected
ru: ожидается время

en: a time period is expected
ru: ожидается период времени

en: a time range is expected
ru: ожидался период времени

en: a time unit is expected
ru: ожидается единица времени

en: a timestamp is too large
ru: штамп времени слишком большой

en: abs() - Absolute value
ru: abs() - Абсолютное значение

en: acos() - The arccosine of a value as an angle, expressed in radians
ru: acos() - Арккосинус значения в виде угла, в радианах.

en: affects only filtered data
ru: влияет только на отфильтрованные данные

en: agent
ru: агент

en: all
ru: все

en: all media
ru: все способы оповещения

en: allow redirect
ru: разрешить перенаправление

en: allowed count of dependency levels would be exceeded
ru: превышено разрешенное количество уровней зависимости

en: allowed count of dependent items would be exceeded
ru: превышено разрешенное количество зависимых элементов данных

en: an IP address is expected
ru: ожидается IP адрес

en: an IP or DNS is expected
ru: ожидается IP или DNS

en: an array is expected
ru: ожидается массив

en: an array or a character string is expected
ru: ожидается массив или строка символов

en: an array or object is expected
ru: ожидается массив или объект

en: an email address is expected
ru: ожидается email адрес

en: an empty string is expected
ru: ожидается пустая строка

en: an even number of hexadecimal characters is expected
ru: ожидается четное количество шестнадцатеричных символов

en: an explicit time is expected
ru: ожидается время указанное явно

en: an identifier is not defined in the formula
ru: идентификатор не задан в формуле

en: an integer is expected
ru: ожидается целое число

en: an item ID is expected
ru: ожидается ID элемента данных

en: an item/item prototype ID is expected
ru: ожидается ID элемента данных / прототипа элементов данных

en: an unsigned integer is expected
ru: ожидается целое положительное число

en: an uppercase and a lowercase Latin letter
ru: латинскую букву в нижнем и верхнем регистрах

en: and
ru: и

en: any error
ru: любая ошибка

en: as Blue
ru: синим

en: as Green
ru: зеленым

en: as Red
ru: красным

en: ascending
ru: по возрастанию

en: ascii() - Returns the ASCII code of the leftmost character of the value
ru: ascii() - Возвращает ASCII самого левого символа значения

en: asin() - The arcsine of a value as an angle, expressed in radians
ru: asin() - Арксинус значения в виде угла, в радианах.

en: at least one day of the week must be selected
ru: необходимо выбрать по крайней мере один день недели

en: at least one option must be selected
ru: необходимо выбрать по крайней мере одну опцию

en: at least one override option must be specified
ru: должна быть указана по крайней мере одна опция перезаписи

en: atan() - The arctangent of a value as an angle, expressed in radians
ru: atan() - Арктангенс значения в виде угла, в радианах

en: atan2() - The arctangent of the ordinate (value) and abscissa coordinates specified as an angle, expressed in radians
ru: atan2() - Арктангенс координат ординаты (значение) и абсциссы, заданный углом, в радианах

en: avg
ru: сред

en: avg() - Average value of a period T
ru: avg() - Среднее значение за период Т

en: baselinedev() - Returns the number of deviations between data periods in seasons and the last data period
ru: baselinedev() - Возвращает количество отклонения между периодами времени в сезонах и последним периодом данных

en: baselinewma() - Calculates baseline by averaging data periods in seasons
ru: baselinewma() - Вычисление базиса путем усреднения данных периодов в сезонах

en: between() - Checks if a value belongs to the given range (1 - in range, 0 - otherwise)
ru: between() - Проверка, входит ли значение в заданный диапазон (1 - в диапазоне, 0 - в противном случае)

en: binary value
ru: бинарное значение

en: bitand() - Bitwise AND
ru: band() - Побитовое И

en: bitlength() - Returns the length in bits
ru: bitlength() - Возвращает длину в битах

en: bitlshift() - Bitwise shift left
ru: bitlshift() - Битовый сдвиг слева

en: bitnot() - Bitwise NOT
ru: bitnot() - Побитовое НЕ

en: bitor() - Bitwise OR
ru: bitor() - Побитовое ИЛИ

en: bitrshift() - Bitwise shift right
ru: bitrshift() - Битовый сдвиг справа

en: bitxor() - Bitwise exclusive OR
ru: bitxor() - Битовое исключающее ИЛИ

en: blinking
ru: мигание

en: both username and password should be either present or empty
ru: как имя пользователя, так и пароль должны присутствовать или быть пустыми

en: both vendor_name and vendor_version should be either present or empty
ru: как vendor_name, так и vendor_version должны присутствовать или быть пустыми

en: bytelength() - Returns the length in bytes
ru: bytelength() - Возвращает длину в байтах

en: calculated
ru: вычисляемое

en: can be used to add "@2x" to the URL to load retina tiles.
ru: можно использовать для добавления "@2x" в URL для загрузки retina плитки.

en: cannot be a value map ID from another host or template
ru: не может быть ID соответствия значений с другого узла сети или шаблона

en: cannot be an item ID from another host or template
ru: не может быть ID элемента данных с другого узла сети или шаблона

en: cannot be an item prototype ID from another LLD rule
ru: не может быть ID прототипа элементов данных с другого LLD правила

en: cannot be an item/item prototype ID from another host or template
ru: не может быть ID элемента данных / прототипа элементов данных с другого узла сети или шаблона

en: cannot be changed
ru: нельзя изменить

en: cannot be empty
ru: не может быть пустым

en: cannot be equal to zero without custom intervals
ru: не может быть равно нулю без наличия пользовательских интервалов

en: cannot be greater than or equal to the value of field "%1$s"
ru: не может быть больше или равно значению поля "%1$s"

en: cannot be greater than or equal to the value of parameter "%1$s"
ru: не может быть больше или равно значению параметра "%1$s"

en: cannot be less than or equal to the value of parameter "%1$s"
ru: не может быть меньше или равно значению параметра "%1$s"

en: cannot be specified the value of parameter "%1$s"
ru: невозможно указать значение параметра "%1$s"

en: cannot be the host interface ID from another host
ru: не может быть ID интерфейса узла сети с другого узла сети

en: cannot be unlinked
ru: не удалось отсоединить

en: cannot delete inherited LLD rule
ru: невозможно удалить унаследованное правило низкоуровневого обнаружения

en: cannot delete inherited item
ru: невозможно удалить унаследованный элемент данных

en: cannot delete inherited item prototype
ru: невозможно удалить унаследованный прототип элементов данных

en: cannot delete templated host prototype
ru: не удалось удалить прототип узлов сети унаследованный из шаблона

en: cannot have more than one default interface of the same type
ru: нельзя иметь более одного интерфейса одного типа по умолчанию.

en: cannot perform Scroll API request, data could be truncated
ru: не удалось выполнить Scroll API запрос, данные могут быть обрезаны

en: cannot update readonly parameter "%1$s" of discovered object
ru: невозможно обновить доступный только для чтения параметр "%1$s" у обнаруженного объекта

en: cannot update readonly parameter "%1$s" of inherited object
ru: невозможно обновить доступный только для чтения параметр "%1$s" у унаследованного объекта

en: cannot update readonly parameter "%1$s" of provisioned user
ru: не удалось обновить доступный только для чтения параметр "%1$s" у инициализированного пользователя

en: cbrt() - Cube root
ru: cbrt() - Корень третьей степени

en: ceil() - Rounds up to the nearest greater integer
ru: ceil() - Округление до ближайшего большего целого числа

en: change() - Difference between last and previous value
ru: change() - Разница между последним и предыдущим значениями

en: changecount() - Number of changes between adjacent values, Mode (all - all changes, inc - only increases, dec - only decreases)
ru: changecount() - Количество изменений между смежными значениями, Режим (all - все изменения, inc - только увеличения, dec - только уменьшения)

en: char() - Returns the character which represents the given ASCII code
ru: char() - Возвращает символ, который задается указанным ASCII кодом

en: circular dependency is not allowed
ru: закольцованная зависимость не разрешена

en: circular item dependency is not allowed
ru: закольцованная зависимость элементов данных не разрешена

en: color
ru: цвет

en: comma separated list of time periods is expected for scheduled week days
ru: для запланированных дней недели ожидается список периодов времени, разделенных запятой

en: comma-separated list
ru: список, разделенный запятыми

en: concat() - Returns a string that is the result of concatenating value to string
ru: concat() - Возвращает строку, которая является результатом объединения значения и строки

en: configure
ru: настройка

en: contains
ru: содержит

en: cos() - The cosine of a value, where the value is an angle expressed in radians
ru: cos() - Косинус значения, где значением является угол, в радианах.

en: cosh() - The hyperbolic cosine of a value
ru: cosh() - Гиперболический косинус значения

en: cot() - The cotangent of a value, where the value is an angle expressed in radians
ru: cot() - Котангенс значения, где значением является угол, в радианах.

en: count
ru: кол-во

en: count() - Number of successfully retrieved values V (which fulfill operator O) for period T
ru: count() - Количество успешно полученных значений V (которым удовлетворяет оператор О) за период Т

en: countunique() - The number of unique values
ru: countunique() - Количество уникальных значений

[ctx: day short]
en: d
ru: д

en: data is missing
ru: данные отсутствуют

en: date() - Current date
ru: date() - Текущая дата

en: dayofmonth() - Day of month
ru: dayofmonth() - День месяца

en: dayofweek() - Day of week
ru: dayofweek() - День недели

en: days
ru: дней

en: default
ru: по умолчанию

en: degrees() - Converts a value from radians to degrees
ru: degrees() - Конвертация значения из радианов в градусы

en: delimiter
ru: разделитель

en: descending
ru: по убыванию

en: description
ru: описание

en: directory cannot be empty
ru: папка не может быть пустой

en: discovery rule "%1$s" on host "%2$s" is not monitored
ru: правило обнаружения "%1$s" на узле сети "%2$s" не наблюдается

en: does not contain
ru: не содержит

en: does not equal
ru: не равно

en: does not exist
ru: не существует

en: does not match
ru: не соответствует

en: e() - Returns Euler's number
ru: e() - Возвращает число Эйлера

en: equals
ru: равно

en: error does not match
ru: ошибка не соответствует

en: error matches
ru: ошибка соответствует

en: error message
ru: сообщение об ошибке

en: error text
ru: текст ошибки

en: exists
ru: существует

en: exp() - Euler's number at a power of a value
ru: exp() - Число Эйлера в степени значения

en: expm1() - Euler's number at a power of a value minus 1
ru: expm1() - Число Эйлера в степени значения минус 1

en: expression is empty
ru: пустое выражение

en: failed to parse JSON
ru: ошибка при разборе JSON

en: file format is unsupported
ru: формат файла не поддерживается

en: find() - Check occurrence of pattern V (which fulfill operator O) for period T (1 - match, 0 - no match)
ru: find() - Проверка наличия шаблона V (который удволетворяет оператору O) за период T (1 - соответствует, 0 - не соответствует)

en: first
ru: первый

en: first() - The oldest value in the specified time interval
ru: first() - Самое старое значение за указанный период времени

en: floor() - Rounds down to the nearest smaller integer
ru: floor() - Округление до ближайшего меньшего целого числа

en: forecast() - Forecast for next t seconds based on period T
ru: forecast() - Прогноз значения через t секунд на основе периода Т

en: fourth
ru: четвёртый

en: fuzzytime() - Difference between item value (as timestamp) and Zabbix server timestamp is less than or equal to T seconds (1 - true, 0 - false)
ru: fuzzytime() - Разница между значением элемента данных (в виде отметки времени) и отметкой времени Zabbix сервера меньше чем или равна T секундам (1 - правда, 0 - ложь)

en: geographical coordinates (values of comma separated latitude and longitude) are expected
ru: ожидаются географические координаты (значения широты и долготы, разделенные запятой)

[ctx: item_form]
en: global housekeeping settings
ru: глобальные настройки очистки истории

en: global script execution on Zabbix server is disabled by server configuration
ru: выполнение глобальных скриптов на Zabbix сервере отключено конфигурацией сервера

en: graph
ru: график

en: graph prototype with the same UUID already exists
ru: прототип графиков с таким UUID уже существует

en: graph with the same UUID already exists
ru: график с таким UUID уже существует

en: group name must match %1$s group name
ru: имя группы должно соответствовать %1$s имени группы

[ctx: hour short]
en: h
ru: ч

en: h:i A
ru: H:i

en: h:i:s A
ru: H:i:s

en: has been disabled
ru: был деактивирован

en: has been manually disabled
ru: деактивировано вручную

en: host
ru: узел сети

en: host group
ru: группа узла сети

en: host group with the same UUID already exists
ru: группа узлов сети с таким UUID уже существует

en: host pattern
ru: шаблон узла сети

en: host patterns
ru: шаблоны узлов сети

en: host prototype with the same UUID already exists
ru: прототип узлов сети с таким UUID уже существует

en: icon
ru: иконка

en: image
ru: изображение

en: image size must be less than %1$s
ru: размер изображения должен быть меньше чем %1$s

en: in
ru: в

en: in range
ru: в диапазоне

en: in() - Checks if a value equals to one of the listed values (1 - equals, 0 - otherwise)
ru: in() - Проверяет равно ли значение одному из перечисленных значений (1 - равно, 0 - в противном случае)

en: including subgroups
ru: включая подгруппы

en: incorrect address starting from "%1$s"
ru: некорректный адрес начиная с "%1$s"

en: incorrect calculated item formula
ru: некорректная формула вычисления элемента данных

en: incorrect calculated item formula starting from "%1$s"
ru: некорректное формула вычисления элемента данных начиная с "%1$s"

en: incorrect condition type
ru: некорректный тип условия

en: incorrect element count
ru: некорректное количество элементов

en: incorrect expression starting from "%1$s"
ru: некорректное выражение начиная с "%1$s"

en: incorrect number of conditions
ru: некорректное количество условий

en: incorrect syntax near "%1$s"
ru: некорректный синтаксис около "%1$s"

en: incorrect usage of function "%1$s"
ru: некорректное использование функции "%1$s"

en: input does not match the provided pattern: %1$s
ru: введенные данные не соответствуют указанному шаблону: %1$s

en: insert() - Inserts specified characters or spaces into a character string, beginning at a specified position in the string
ru: insert() - Добавление указанных символов или пробелов в строку символов, начиная от указанной позиции в строке

en: invalid Prometheus label
ru: ошибочная метка Prometheus

en: invalid Prometheus pattern
ru: ошибочный шаблон Prometheus

en: invalid address range "%1$s"
ru: ошибочный диапазон адресов "%1$s"

en: invalid byte sequence in UTF-8
ru: ошибочная последовательность байт в UTF-8

en: invalid data type
ru: ошибочный тип данных

en: invalid delay
ru: ошибочная задержка

en: invalid fifth parameter in function "%1$s"
ru: недопустимый пятый параметр в функции "%1$s"

en: invalid first parameter in function "%1$s"
ru: недопустимый первый параметр в функции "%1$s"

en: invalid fourth parameter in function "%1$s"
ru: недопустимый четвертый параметр в функции "%1$s"

en: invalid history storage period
ru: недопустимый период хранения истории

en: invalid host group name
ru: ошибочное имя группы узлов сети

en: invalid host name
ru: ошибочное имя узла сети

en: invalid number of parameters in function "%1$s"
ru: недопустимое количество параметров в функции "%1$s"

en: invalid range expression
ru: недопустимое выражение диапазона

en: invalid regular expression
ru: ошибочное регулярное выражение

en: invalid second parameter in function "%1$s"
ru: недопустимый второй параметр в функции "%1$s"

en: invalid seventh parameter in function "%1$s"
ru: ошибочный седьмой параметр в функции "%1$s"

en: invalid sixth parameter in function "%1$s"
ru: ошибочный шестой параметр в функции "%1$s"

en: invalid template group name
ru: ошибочное имя группы шаблонов

en: invalid third parameter in function "%1$s"
ru: недопустимый третий параметр в функции "%1$s"

en: invalid time
ru: неправильное время

en: invalid trend storage period
ru: недопустимый период хранения динамики изменений

en: is greater than or equals
ru: больше чем или равно

en: is less than or equals
ru: меньше чем или равно

en: is not enclosed in {} or is malformed
ru: не заключено в {} или ошибочно

en: item
ru: элемент данных

en: item "%1$s" on host "%2$s" is not monitored
ru: элемент данных "%1$s" на узле сети "%2$s" не наблюдается

en: item pattern
ru: шаблон элемента данных

en: item patterns
ru: шаблоны элементов данных

en: item prototype with the same UUID already exists
ru: прототип элементов данных с таким UUID уже существует

en: item with the same UUID already exists
ru: элемент данных с таким UUID уже существует

en: jsonpath() - Returns JSONPath result
ru: jsonpath() - Возвращает результат JSONPath

en: key is empty
ru: ключ пустой

en: kurtosis() - Measures the "tailedness" of the probability distribution
ru: kurtosis() - Измерение "островершинности" в распределении вероятностей

en: label
ru: метка

en: last
ru: посл

[ctx: week of month]
en: last
ru: посл

en: last() - Last (most recent) T value
ru: last() - Последнее (наиболее новое) значение Т

en: left
ru: слева

en: left() - Returns the leftmost count characters
ru: left() - Возвращает самые левые символы

en: length() - Length of last (most recent) T value in characters
ru: length() - Длина последнего (самого свежего) значения T в количестве символов

en: list of characters
ru: список символов

en: log() - Natural logarithm
ru: log() - Натуральный логарифм

en: log10() - Decimal logarithm
ru: log10() - Обыкновенный логарифм

en: logeventid() - Event ID of last log entry matching regular expression V for period T (1 - match, 0 - no match)
ru: logeventid() - Соответствие ID события последней записи журнала регулярному выражению V за период T (1 - соответствует, 0 - не соответствует)

en: logseverity() - Log severity of the last log entry for period T
ru: logseverity() - Важность журнала последней записи журнала за период T

en: logsource() - Log source of the last log entry matching parameter V for period T (1 - match, 0 - no match)
ru: logsource() - Соответствие источника журнала последней записи журнала параметру V за период Е (1 - соответствует, 0 - не соответствует)

en: ltrim() - Remove specified characters from the beginning of a string
ru: ltrim() - Удаление указанных символов с начала строки

[ctx: minute short]
en: m
ru: м

en: m-d h:i A
ru: m-d H:i

en: macro is empty
ru: макрос пустой

en: macro(s)
ru: макрос(ы)

en: mad() - Median absolute deviation
ru: mad() - Абсолютное отклонение среднего

en: mandatory key is missing
ru: пропущен обязательный ключ

en: mandatory parameter "%1$s" is missing
ru: пропущен обязательный параметр "%1$s"

en: mandatory parameter is missing in function "%1$s"
ru: пропущен обязательный параметр в функции "%1$s"

en: map
ru: карта сети

en: matches
ru: совпадает

en: max
ru: макс

en: max period is less than time filter default period
ru: макс. период меньше чем период фильтра времени по умолчанию

en: max() - Maximum value for period T
ru: max() - Максимальное значение за период Т

en: maximum number of array elements is %1$s
ru: максимальное количество элементов массива - %1$s

en: maximum number of dependency levels reached
ru: достигнуто максимальное количество уровней зависимостей

en: memberOf is a preferable way to configure groups because it is faster. Use groupOfNames if your LDAP server does not support memberOf or group filtering is required.
ru: memberOf - предпочтительный способ настройки групп, так как он быстрее. Используйте groupOfNames, если ваш сервер LDAP не поддерживает memberOf или требуется групповая фильтрация.

en: mid() - Returns a substring beginning at the character position specified by start for N characters
ru: mid() - Возвращает подстроку, начиная с позиции символа, указанной с начала для N символов

en: min
ru: мин

en: min() - Minimum value for period T
ru: min() - Минимальное значение за период Т

en: minimum length is %1$s characters
ru: минимальная длина %1$s символов

en: missing filter condition "%1$s"
ru: отсутствует условие фильтра "%1$s"

en: mod() - Division remainder
ru: mod() - Остаток от деления

en: monodec() - Check for continuous item value decrease (1 - data is monotonic, 0 - otherwise), Mode (strict - require strict monotonicity)
ru: monodec() - Проверка постоянного уменьшения значения элемента данных (1 - данные монотонны, 0 - в противном случае), Режим (strict - требование строгой монотонности)

en: monoinc() - Check for continuous item value increase (1 - data is monotonic, 0 - otherwise), Mode (strict - require strict monotonicity)
ru: monoinc() - Проверка постоянного увеличения значения элемента данных (1 - данные монотонны, 0 - в противном случае), Режим (strict - требование строгой монотонности)

[ctx: millisecond short]
en: ms
ru: мс

en: must be %1$s characters long
ru: должно быть %1$s символа

en: must be at least %1$d characters long
ru: должен быть длиной по крайней мере из %1$d символов

en: must contain at least one digit
ru: должен содержать по крайней мере одну цифру

en: must contain at least one low-level discovery macro
ru: должно содержать по крайней мере один макрос низкоуровневого обнаружения

en: must contain at least one lowercase and one uppercase Latin letter
ru: должен содержать по крайней мере одну латинскую букву в нижнем и верхнем регистрах

en: must contain at least one special character
ru: должен содержать по крайней мере один спецсимвол

en: must have a polling interval not blocked by non-active interval periods
ru: должен иметь не блокирующий интервал опроса неактивными периодами интервалов

en: must have at least one interval greater than 0
ru: необходимо иметь по крайней мере один интервал больше 0

en: must not be one of common or context-specific passwords
ru: не должен быть одним из общих или контекстно-зависимых паролей

en: must not contain user's name, surname or username
ru: не должен содержать имени, фамилии или имени пользователя

en: n-d
ru: d-n

en: n-d h:i A
ru: d-n H:i

en: name
ru: название

en: new
ru: новый

[ctx: new element in multiselect]
en: new
ru: новый

en: no data
ru: нет данных

en: no default interface for "%1$s" type
ru: для типа "%1$s" нет интерфейса по умолчанию

en: no permissions to acknowledge problems
ru: недостаточно права доступа для подтверждения проблем

en: no permissions to add problem comments
ru: недостаточно права доступа для добавления комментария к проблемам

en: no permissions to change problem severity
ru: недостаточно права доступа для изменения важности проблем

en: no permissions to close problems
ru: недостаточно права доступа для закрытия проблем

en: no permissions to convert cause problems to symptom problems
ru: недостаточно прав доступа для преобразования причинных проблем в симптомные проблемы

en: no permissions to convert symptom problems to cause problems
ru: недостаточно прав доступа для преобразования симптомных проблем в причинные проблемы

en: no permissions to create and edit maps
ru: недостаточно права доступа на создание и редактирование карт

en: no permissions to suppress problems
ru: недостаточно прав доступа для подавления проблем

en: no permissions to unacknowledge problems
ru: недостаточно права доступа для отмены подтверждения проблем

en: no permissions to unsuppress problems
ru: недостаточно прав доступа для отмены подавления проблем

en: nodata() - No data received during period of time T (1 - true, 0 - false), Mode (strict - ignore proxy time delay in sending data)
ru: nodata() - Отсутствие данных полученных за период времени T (1 - правда, 0 - ложь), Режим (strict - игнорировать задержку прокси при отправке данных)

en: non-active intervals cannot fill the entire time
ru: неактивные интервалы не могут заполнять все время

en: none
ru: нет

en: nonempty key and value pair expected
ru: ожидался не пустая пара ключа и значения

en: not in
ru: не в

en: not selected
ru: не выбрано

en: not used
ru: нет

en: now() - Number of seconds since the Epoch
ru: now() - Количество секунд начиная с Epoch

en: number
ru: число

en: object does not exist
ru: объект не существует

en: object does not exist or belongs to another object
ru: объект не существует или принадлежит другому объекту

en: object does not exist, or you have no permissions to it
ru: объект не существует или у вас нет прав доступа к нему

en: object of TOTP type is expected
ru: ожидается объект TOTP типа

en: of
ru: из

en: off
ru: выкл

en: on
ru: в

en: only one object can exist within the combinations of %1$s
ru: в комбинациях %1$s может существовать только один объект

en: only one time unit is allowed
ru: разрешено только одно преобразование времени

en: or
ru: или

en: other
ru: другое

en: output
ru: вывод

en: pattern
ru: шаблон

en: patterns
ru: шаблоны

en: percentile() - Percentile P of a period T
ru: percentile() - Процентиль P за период Т

en: pi() - Returns the Pi constant
ru: pi() - Возвращает Пи константу

en: power() - The power of a base value to a power value
ru: power() - Степень основного значения к значению степени

en: problem pattern
ru: шаблон проблем

en: qualifier
ru: определитель

en: radians() - Converts a value from degrees to radians
ru: radians() - Конвертация значения из градусов в радианы

en: rand() - A random integer value
ru: rand() - Случайное целое число

en: rate() - Returns per-second average rate for monotonically increasing counters
ru: rate() - Возвращает среднее изменение за секунду монотонно увеличивающихся счётчиков

en: read-write access to the child service "%1$s" is required
ru: требуются права доступа чтения-записи к дочерней услуге "%1$s"

en: read-write access to the child service "%1$s" must be retained
ru: доступ чтения-записи к дочерней услуге "%1$s" должен быть сохранен

en: read-write access to the service is required
ru: требуются права доступа чтения-записи к услуге

en: read-write access to the service must be retained
ru: доступ чтения-записи к услуге должен быть сохранен

en: reference to a non-existent tree element
ru: ссылка на несуществующий элемент дерева

en: referred object does not exist
ru: указанный объект не существует

en: referred widget is unavailable
ru: указанный виджет недоступен

en: refreshed every %1$s sec.
ru: обновление каждые %1$s сек.

en: regexp
ru: регулярное выражение

en: regular expression
ru: регулярное выражение

en: repeat() - Returns a string composed of value repeated count times
ru: repeat() - Возвращает строку состоящую из значений, которые повторяются указанное количество раз

en: replace() - Search value for occurrences of pattern, and replace with replacement
ru: replace() - Поиск шаблона, входящего в значение, и замена на заменитель

en: replacement
ru: замена

en: represent tile coordinates;
ru: выражает координаты плитки;

en: represents one of the available subdomains;
ru: выражает один из доступных поддоменов;

en: represents zoom level parameter in the URL;
ru: выражает параметр уровня масштабирования в URL;

en: right
ru: справа

en: right() - Returns the rightmost count characters
ru: right() - Возвращает количество самых правых символов

en: round() - Rounds a value to decimal places
ru: round() - Округление значение до десятичных знаков

en: rows must be unique
ru: строки должны быть уникальными

en: rtrim() - Removes specified characters from the end of a string
ru: rtrim() - Удаление указанных символов с конца строки

[ctx: second short]
en: s
ru: с

en: script
ru: скрипт

en: search string
ru: строка поиска

[ctx: adjective]
en: second
ru: второй

en: seconds
ru: секунды

en: selected
ru: выбрано

en: service with the same UUID already exists
ru: услуга с таким UUID уже существует

en: short description
ru: краткое описание

en: should be empty
ru: должно быть пустым

en: should be less than current time
ru: должно быть меньше чем текущее время

en: show icon mappings
ru: показать соответствия иконок

en: sign in as guest
ru: войти как гость

en: signum() - Returns -1 if a value is negative, 0 if a value is zero, 1 if a value is positive
ru: signum() - Возвращает -1 - если значение отрицательное, 0 - если значение ноль, 1 - если значение положительное

en: sin() - The sine of a value, where the value is an angle expressed in radians
ru: sin() - Синус значения, где само значение представляет собой угол, в радианах.

en: sinh() - The hyperbolic sine of a value
ru: sinh() - Гиперболический синус значения

en: skewness() - Measures the asymmetry of the probability distribution
ru: skewness() - Измерение асимметрии распределения вероятностей

en: sqrt() - Square root of a value
ru: sqrt() - Квадратный корень значения

en: stddevpop() - Population standard deviation
ru: stddevpop() - Среднеквадратическое отклонение

en: stddevsamp() - Sample standard deviation
ru: stddevsamp() - Выборочное среднеквадратическое отклонение

en: subject or body text
ru: текст в теме или в теле

en: sum
ru: сумма

en: sum() - Sum of values of a period T
ru: sum() - Сумма значений за период Т

en: sumofsquares() - The sum of squares
ru: sumofsquares() - Сумма квадратов

en: supplied credentials are not unique
ru: заданная учётная запись не уникальна

en: tag
ru: тег

en: tag cannot be empty
ru: тег не может быть пустым

en: tan() - The tangent of a value
ru: tan() - Тангенс значения

en: template ID "%1$s" is passed %2$s times
ru: шаблон с ID "%1$s" был встречен %2$s раз

en: template dashboard with the same UUID already exists
ru: шаблон панели с таким UUID уже существует

en: template group with the same UUID already exists
ru: группа шаблонов с таким UUID уже существует

en: template with the same UUID already exists
ru: шаблон с таким UUID уже существует

en: the host interface ID is expected
ru: ожидается ID интерфейса узла сети

en: the host interface ID of type "%1$s" is expected
ru: ожидается ID интерфейса узла типа "%1$s"

en: the last new line feed is missing
ru: последний перевод на новую строку отсутствует

en: the parameter "%1$s" is missing
ru: параметр "%1$s" отсутствует

en: the table "%1$s" was not found
ru: таблица "%1$s" не найдена

en: the tag "%1$s" is missing
ru: тег "%1$s" пропущен

en: third
ru: третий

en: time filter default period exceeds the max period
ru: период времени фильтра по умолчанию превышает максимальный период

en: time shift
ru: сдвиг времени

en: time() - Current time
ru: time() - Текущее время

en: timeleft() - Time to reach threshold estimated based on period T
ru: timeleft() - Время достижения порога вычисленное на основе периода Т

en: timeouts are disabled because the proxy and server versions do not match
ru: время ожидания отключено, поскольку версии прокси и сервера не совпадают

en: to retrieve a single value
ru: для получения одного значения

en: to retrieve a subtree
ru: для получения поддерева

en: trendavg() - Average value of a period T with exact period shift
ru: trendavg() - Среднее значение за период Т с точным сдвигом периода

en: trendcount() - Number of successfully retrieved values for period T
ru: trendcount() - Количество успешно полученных значений за период Т

en: trendmax() - Maximum value for period T with exact period shift
ru: trendmax() - Максимальное значение за период Т с точным сдвигом периода

en: trendmin() - Minimum value for period T with exact period shift
ru: trendmin() - Минимальное значение за период Т с точным сдвигом периода

en: trendstl() - Anomaly detection for period T
ru: trendstl() - Обнаружение аномалии за период T

en: trendsum() - Sum of values of a period T with exact period shift
ru: trendsum() - Сумма значений за период Т с точным сдвигом периода

en: trigger
ru: триггер

en: trigger does not allow manual closing
ru: триггер не позволяет ручное закрытие

en: trigger expression must contain at least one /host/key reference
ru: выражение триггера должно содержать по крайней мере одну ссылку /узел сети/ключ

en: trigger prototype cannot be moved to another template or host
ru: прототип триггера нельзя переместить в другой шаблон или узел сети

en: trigger prototype with the same UUID already exists
ru: прототип триггеров с таким UUID уже существует

en: trigger with linkages cannot be moved to another template or host
ru: триггер со связями нельзя переместить в другой шаблон или узел сети

en: trigger with the same UUID already exists
ru: триггер с таким UUID уже существует

en: trim() - Remove specified characters from the beginning and the end of a string
ru: trim() - Удаление указанных символов с начала и конца строки

en: truncate() - Truncates a value to decimal places
ru: truncate() - Усечение значения до десятичных знаков

en: type here to search
ru: начните печатать для поиска

en: unacceptable URL
ru: неприемлемый URL

en: unexpected constant "%1$s"
ru: неожиданная константа "%1$s"

en: unexpected constant value "%1$s"
ru: неожиданное значение константы "%1$s"

en: unexpected end of expression macro
ru: неожиданное завершение выражения макроса

en: unexpected end of key
ru: неожиданный конец ключа

en: unexpected end of macro
ru: неожиданное завершение макроса

en: unexpected parameter "%1$s"
ru: неожиданный параметр "%1$s"

en: unexpected tag "%1$s"
ru: неожиданный тег "%1$s"

en: unexpected text "%1$s"
ru: неожиданный текст "%1$s"

en: unexpected value "%1$s"
ru: неожиданное значение "%1$s"

en: unknown
ru: неизвестно

en: unknown function "%1$s"
ru: неизвестная функция "%1$s"

en: unsupported time suffix
ru: неподдерживаемый суффикс времени

en: unsupported version number
ru: неподдерживаемый номер версии

en: update interval "%1$s" is longer than period "%2$s"
ru: интервал обновления "%1$s" больше периода "%2$s"

en: uppercase identifier expected
ru: ожидается идентификатор в верхнем регистре

en: value
ru: значение

en: value "%1$s" already exists
ru: значение "%1$s" уже существует

en: value "%1$s" not found
ru: значение "%1$s" не найдено

en: value %1$s already exists
ru: значение %1$s уже существует

en: value contains unescaped character at position %1$d
ru: значение содержит неэкранированный символ на месте %1$d

en: value is too long
ru: значение слишком длинное

en: value map with the same UUID already exists
ru: преобразование значений с таким UUID уже существует

en: value must be %1$s | value must be one of %1$s
ru[0]: значение должно быть %1$s
ru[1]: значение должно быть одно из %1$s
ru[2]: значение должно быть одно из %1$s

en: value must be between "%1$s" and "%2$s"
ru: значение должно быть между "%1$s" и "%2$s"

en: value must be empty
ru: значение должно быть пустым

en: value must be empty or %1$s | value must be empty or one of %1$s
ru[0]: значение должно быть пустым или %1$s
ru[1]: значение должно быть пустым или одним из %1$s
ru[2]: значение должно быть пустым или одним из %1$s

en: value must be greater than "%1$s"
ru: значение должно быть больше "%1$s"

en: value must be no greater than "%1$s"
ru: значение должно быть не больше чем "%1$s"

en: value must be no less than "%1$s"
ru: значение должно быть не меньше чем "%1$s"

en: value must be one of %1$s
ru: значение должно быть одно из %1$s

en: value must be within the range of %1$s
ru: значение должно быть в диапазоне %1$s

en: value of new event tag
ru: значение тега нового события

en: values must be unique
ru: значения должны быть уникальными

en: varpop() - Population variance
ru: varpop() - Дисперсия генеральной совокупности

en: varsamp() - Sample variance
ru: varsamp() - Выборочная дисперсия

en: via
ru: через

en: web scenario with the same UUID already exists
ru: веб-сценарий с таким UUID уже существует

en: wildcard patterns with '*' may be used
ru: можно использовать шаблоны метасимволов с '*'

en: will be deleted in %1$s
ru: будет удалено в %1$s

en: will be deleted the next time discovery rule is processed
ru: будет удалено при следующей обработке правила обнаружения

en: will be disabled in %1$s
ru: будет деактивировано в %1$s

en: will be disabled the next time discovery rule is processed
ru: будет деактивировано при следующей обработке правила обнаружения

en: will not be deleted
ru: не будет удалено

en: will not be disabled
ru: не будет деактивировано

en: wrong discovery rule type
ru: ошибочный тип правила обнаружения

en: wrong item type
ru: ошибочный тип элемента данных

en: wrong master item type
ru: ошибочный тип основного элемента данных

en: xmlxpath() - Returns XML XPath result
ru: xmlxpath() - Возвращает результат XML XPath

[ctx: year short]
en: y
ru: г

en: zoom level must be between "%1$s" and "%2$s"
ru: уровень масштаба должен быть между "%1$s" и "%2$s"
